Calciferol Biotika Forte
Registrace léku
Kód | 0056677 ( SÚKL) |
---|---|
Registrační číslo | 86/ 672/69-S/C |
Název | CALCIFEROL BIOTIKA FORTE |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | BIOTIKA a.s., Slovenská Ľupča, Slovenská republika |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0000405 | INJ SOL 1X1ML/7.5MG | Injekční roztok, Injekce |
0056677 | INJ SOL 5X1ML/7.5MG | Injekční roztok, Injekce |
Souhrn údajů o léku (SPC)
Souhrn údaj* o přípravku
1. Název přípravku
C A L C I F E R O L BIOTIKA FORTE
injekční roztok
2. Složení přípravku
Ergocalciferolum 7,5 mg, t.j. 300 000 m.j. v 1 ml olejového roztoku
3. Léková forma
injekční roztok
Popis přípravku : čirý, světležlutý až žlutý olejový roztok.
4. Klinické údaje
4.1. Indikace
Hypovitaminózy při nedostatečném přívodu a snížené syntéze vitaminu D (jednostranná na tuky chudá dieta, porucha vstřebávání tuků ve střevě, nedostatek slunečního záření), profylaxe a terapie rachitidy, osteomalacie, spazmofilie a tetanie, poruchy metabolizmu vápníku a fosforu, dlouhodobé podávání antikonvulziv, cholestyraminu a glutetimidu.
4.2. Dávkování a způsob podání
Dospělí: při hypovitaminóze D 300 000 m. j., podle stavu možné zopakovat za 14 dní. Při dlouhodobé
aplikaci je běžná udržovací dávka 300 000 m.j. jednou měsíce.
Děti: do věku 6 let 400 m. j. denně (častejší výskyt rachitídy u dětí předškolního věku) a pro vyšší věk je dávka 100 m. j. denně.
Injekce se podávají intramuskulárně.
4.3. Kontraindikace
Předávkování vitaminem D. Hypersenzitivita na složky přípravku. U dětí m*že být etiologickým faktorem idiopatické hyperkalcémie. V těchto případech je vitamin D přísně kontraindikován.
Podávání přípravku těhotným a kojícím ženám v dávce nad 400 m. j. denně.
Speciální upozornění
Vitamin D by se neměl podávat pacient*m s hyperkalcémií, dětem s hypersenzitivitou, pacient*m s onemocněním ledvin, kameny a srdečním onemocněním pro zvýšené riziko poškození nemocného orgánu při hyperkalcémii.
Pozor na riziko předávkování, zejména při častější aplikaci!
Při podávání vyšších dávek je potřebné sledovat hladinu vápníku, fosforu a BUN (Blood Urea Nitrogen) v séru. Kontrola plazmatické hladiny vápníku by se měla provádět na začátku léčby jednou týdně, později
jednou za 2 až 4 týdny.
4.5. Interakce
Přípravek zvyšuje účinnost a toxicitu kardiotonik. Jeho účinnost oslabují hydantoiny, primidon, rifampicin, cholestyramin, barbituráty a antikonvulzíva, verapamil a další antagonisté vápníku, kortikosteroidy a kalcitonin (poslední dva funkčním antagonizmem). Vysoké dávky vitaminu D mohou vyvolat hyperkalcémii, zvýšit cholesterolemii, snížit aktivitu alkalických fosfatáz, vyvolat sklon k alkalóze. Při léčbě se nedoporučuje podávat tekutý parafin, léky s obsahem hořčíku (některá antacida).
4.6. Těhotenství a laktace
Teratogenita. Reprodukční studie na vícero druzích pokusných zvířat prokázaly vznik fetálních abnormalit při předávkování vitaminem D. Hyperkalcémie v těhotenství u lidí má za následek vrozené poruchy u potomstva a novorozenecký hypoparatyreoidizmus. Abnormality se podobají syndromu supravulvulární arteriální stenózy, kterou u dětí popsal Black roku 1963 v Anglii.
Ergokalciferol přechází do mateřského mléka. U matek, které dostávají vysoké dávky vitaminu D se dá v mateřském mléku zjistit 25-hydroxycholekalciferol. Doporučuje se přerušit kojení pro riziko hyperkalcémie dítěte.
4.7. Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů
Přípravek je bezpečný, není předpoklad ovlivnění pozornosti.
4.8. Nežádoucí účinky
Při předávkování: anorexie, malátnost, nauzea, vomitus, diarea, úbytek tělesné hmotnosti, polyurie, profúzní pocení, bolest hlavy, žízeň, vertigo, zvýšení hladiny vápníku a fosforu v moči a v séru, ukládání vápníku ve tkáních (arterie, ledviny) s následnou renální insuficiencí. Studie u dětí léčených na renální osteodystrofii ukázala signifikantně nižší výskyt hyperkalcémie po ergokalciferolu než po kalcitriolu.
4.9. Předávkování
K předávkování vitaminem D m*že dojít po chronickém podávání vysokých dávek (více než 100 000 m.j. denně), avšak u malých dětí byly popsány i případy předávkování po dlouhodobém podávání pouhých 2 000 m.j. denně . Předávkování všech forem vitaminu D je nebezpečné. Vyvolaná hyperkalciemie m*že být tak závažná, že si vyžaduje sledování a léčbu na jednotce intenzivní péče. Toxické projevy při předávkování: anorexie, malátnost, nauzea, vomitus, diarea, úbytek tělesné hmotnosti, polyurie, profúzní pocení, bolest hlavy, žízeň, vertigo, zvýšení hladiny vápníku a fosforu v moči a v séru. Chronická hyperkalcémie m*že vést ke generalizované vaskulární kalcifikaci, nephrocalcinosis a k ukládání vápníku v dalších měkkých tkáních. K zajištění včasné diagnózy chronického předávkování je vhodné radiodiagnostické vyšetření suspektních anatomických oblastí. Účinky podávaného vitaminu D přetrvávají dva i více měsíc* po ukončení podávání.
Léčba předávkování spočívá v okamžitém přerušení podávání, dietě s nízkým obsahem vápníku, zvýšeným přívodem tekutin a acidifikací moči, dále podp*rné a symptomatické léčbě. Léčba hyperkalcémické krize s dehydratací, stuporem, kómatem a azotemií si vyžaduje ráznější terapeutický přístup. Prvním krokem je hydratace pacienta. Intravenózní infuze roztoku chloridu sodného m*že rychle a signifikantně zvýšit vylučování vápníku močí. V infuzi je možno podat i diuretikum (např. furosemid), čím se zvýší renální exkrece vápníku. Jiné terapeutické opatření zahrňují dialýzu nebo podávání citrát*, síran*, fosfát*, kortikosteroid*, kyseliny etylendiamintetraoctové (EDTA).
5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakologická skupina: vitamin
ATC klasifikace A11CC01
Vitamin D je společné označení pro dvě v tucích rozpustné látky s antirachitickou aktivitou. Jsou jimi cholekalciferol a ergokalciferol. Oba jsou přirozenou složkou potravy, vyskytují se v oleji z rybích jater, v mléce, ve vejcích, játrech a kvasnicích. Calciferol Biotika Forte je vitamin D2 (ergokalciferol) v olejovém roztoku k intramuskulární aplikaci s protrahovaným uvolňováním účinné látky. Ergokalciferol zvyšuje vstřebávání vápníku a sekundárně i fosforečnanu ve střevu a zlepšuje ukládání vápníku do kostí. Po perorálním podání je vstřebávání závislé na obsahu absorbovatelného tuku v potravě (parafin a podobné látky absorpci snižují) a množství žluči. Absorbuje se rozpustěný v tukových micelách. Absorpce však není dokonalá. Po perorálním podání běžných dávek vitaminu D se absorbuje 50 %, po velkých dávkách méně, zbytek odchází stolicí. Po intramuskulární injekci se váže na plazmatické alfa-globuliny a albumin. Deponuje se přednostně v játrech, nachází se ovšem i v tuku, ve svalech, k*ži a kostech. V tuku a ve svalech m*že tvořit dlouhodobé depo. Doporučovaná denní dávka pro dospělého zdravého jedince je 200 - 400 m.j. (5 - 10 *g). Nedostatek vitaminu D (z nedostatečného příjmu potravou, nedostatku UV záření, poruch absorpce) má za následek snížení absorpce Ca2+ a fosfát* ze střeva. Vzniklý pokles hladiny Ca2+ v plazmě a v extracelulární tekutině vede ke zvýšení sekrece parathormonu. Jeho osteolytickým účinkem se Ca2+ a fosfát uvolňují z kostí do extracelulární tekutiny. Vzniká demineralizace kostí, fosfaturie a negativní bilance vápníku.. Kosti s výrazným nedostatkem vápníku jsou méně odolné proti mechanické námaze a snadno se lámou nebo deformují vzniká obraz křivice (rachitis). Vysoké dávky mohou částečně působit jako parathormon. Při hypervitaminóze D je zvýšená mobilizace vápníku z kostí, vedoucí ke generalizované nebo lokalizované osteoporóze, hyperkalcémii a zvýšenému vylučování vápníku močí. Hyperkalcémie vyvolává klinické příznaky (únavnost, bolesti hlavy, zvracení, pr*jmy a pod.), vede ke kalcifikaci r*zných orgán*, zejména ledvin, vzácněji srdce, cév a plic, co m*že vést až k život ohrozujícím stav*m.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Po intramuskulární injekci je nástup hyperkalcémického účinku za 10 až 24 hodin. Maximum účinku se projeví přibližně po 4 týdnech podávání a trvání účinku m*že být dva měsíce i déle. Pro biologické účinky vitaminu D je nutná jeho biotransformace na metabolity s vyšší biologickou aktivitou. To je d*vodem, proč účinek nastává až po určité době karence. V prvním stupni v játrech biotransformuje na 25-hydroxy-ergokalciferol, vysoká hladina vitaminu D a zejména 25-hydroxyderivát* tuto reakci zpomaluje (kontrola zpětnou vazbou). V ledvinách dále hydroxyluje na aktivní metabolity, konkrétně na 1,25 -dihydroxyergocalciferol a 24,25-dihydroxyergocalciferol následně rovněž v ledvinách na trihydroxyderivát. Vylučuje se převážně žlučí do stolice. Účinná látka přechází placentární bariérou.
5.3. Předklinické údaje ve vztahu k bezpečnosti přípravku
Kancerogenita, mutagenita, ovlivnění plodnosti. Nebyly realizovány dlouhodobé studie zaměřené na sledování kancerogenní, mutagenní a protifertilitní vlastnosti ergokalciferolu.
Podávání v graviditě. Reprodukční studie na vícero druzích pokusných zvířat prokázaly vznik fetálních abnormalit při předávkování vitaminem D. Hyperkalcémie v těhotenství u lidí má za následek vrozené poruchy u potomstva a novorozenecký hypoparatyreoidizmus. Abnormality se podobají syndromu supravulvulární arteriální stenózy, kterou u dětí popsal Black roku 1963 v Anglii.
6. Farmaceutické údaje
6.1. Seznam všech pomocných látek
Olej slunečnicový rafinovaný na injekci (Helianthi oleum ad iniectabilia)
6.2. Inkompatibility
Vitamin D se váže na plasty, co m*že např. při intramuskulárním podávání vést ke ztrátám.
6.3. Doba použitelnosti
36 měsíců
6.4. Skladování
Vnitřní obal uchovávat v krabičce při teplotě 15 °C až 25 °C, chránit před světlem a mrazem.
6.5. Druh obalu
1/ 1 ml neodlamovací ampulky s nalepeným štítkem, plastová vanička, pilník, příbalová informace, papírová skládačka.
2/ 1 ml odlamovací ampulky s nalepeným štítkem, plastová vanička, příbalová informace, papírová skládačka.
Velikost balení: 1 ampulka po 1 ml
5 ampulek po 1 ml
6.6. Návod k použití
Injekce se podávají intramuskulárně.
7. Držitel rozhodnutí o registraci
BIOTIKA a.s., 976 13 Slovenská Ľupča, Slovenská republika
8. Registrační číslo
86 / 672 / 69 - S/C
9. Datum registrace / Datum prodloužení registrace
1969 / 09 1999
10. Datum poslední revize textu
10.10.2001