Zyloram 20 Mg Potahované Tablety

Kód 0015790 ( )
Registrační číslo 30/ 173/04-C
Název ZYLORAM 20 MG POTAHOVANÉ TABLETY
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Ranbaxy Portugal, Comércio e desenvolvimento de produtos farmaceuticos, Unipessoal Lda., Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0015785 POR TBL FLM 1X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015786 POR TBL FLM 14X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015787 POR TBL FLM 20X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015794 POR TBL FLM 250X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015788 POR TBL FLM 28X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015789 POR TBL FLM 30X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015790 POR TBL FLM 50X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015791 POR TBL FLM 56X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0015792 POR TBL FLM 98X20MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak ZYLORAM 20 MG POTAHOVANÉ TABLETY

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls166523/2012

Příbalová informace – Informace pro uživatele

Zyloram 20 mg potahované tablety

Citalopramum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se u Vás vyskytne k ter ýk ol i z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi

nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.

Co je Zyloram a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zyloram užívat

3.

Jak se Zyloram užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Zyloram uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

1. Co je Zyloram a k čemu se používá

Jak Zyloram funguje

Zyloram je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a patří do skupiny léčivých přípravků známých jako antidepresiva. Tyto léky pomáhají upravovat určité chemické nerovnováhy v mozku, které způsobují příznaky Vaší nemoci.

K čemu se Zyloram používá

Zyloram obsahuje citalopramum (citalopram) a používá se k léčbě deprese a jakmile se začnete cítit lépe, pomáhá předcházet návratu příznaků onemocnění. Zyloram se také používá k dlouhodobé léčbě, aby se zabránilo výskytu další epizody deprese, pokud trpíte rekurentní (vracející se) depresivní poruchou.

Zyloram je také prospěšný při zvládání příznaků u pacientů se sklonem k záchvatům paniky s agorafobií nebo bez ní (např. strach z opuštění domu, vstupu do obchodů, nebo strach z veřejných míst).

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Zyloram užívat

Neužívejte Zyloram:

pokud jste alergický(á) na citalopram nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). Alergická reakce se může projevit výskytem vyrážky, svěděním, otoky obličeje,rukou nebo nohou, nebo dýchacími potížemi.

pokud užíváte nebo jste v uplynulých dvou týdnech užíval/a léky známé jako inhibitory

monoaminooxidázy (IMAO). Léčba nemůže být zahájena dříve než dva týdny po ukončení léčby ireverzibilními inhibitory MAO, nebo po čase určeném lékařem po ukončení léčby reverzibilními inhibitory MAO (např. moklobemid). Váš lékař Vám řekne, kdy byste měli začít užívat Zyloram po ukončení léčby IMAO. Mezi ukončením léčby Zyloramem a zahájením léčby inhibitory MAO by měl uplynout nejméně jeden týden.

pokud užíváte léky, jako je sumatriptan nebo podobné léky (užívané k léčbě migrény), linezolid (antibiotikum) a / nebo pimozid (lék užívaný k léčbě duševních poruch).

pokud máte vrozenou poruchu srdečního rytmu, nebo pokud jste někdy v minulosti měl/a poruchu srdečního rytmu (tyto poruchy lze rozpoznat EKG vyšetřením, toto vyšetření vyhodnotí, jak srdce funguje)

pokud užíváte léky na poruchu srdečního rytmu nebo léky, které mohou srdeční rytmus ovlivnit. Viz také bod níže „Další léčivé přípravky a Zyloram“

Upozornění a opatření

Sebevražedné myšlenky a zhoršení Vaší deprese nebo úzkosti

Jestliže trpíte depresí či úzkostnými stavy, můžete někdy uvažovat o sebepoškození nebo sebevraždě. Tyto myšlenky se mohou projevit častěji v době, kdy poprvé začínáte užívat antidepresiva. Trvá totiž určitou dobu, než tyto přípravky začnou působit, obvykle přibližně dva týdny, ale někdy i déle.

Může být pravděpodobnější, že začnete uvažovat o sebepoškození nebo sebevraždě:

-

Jestliže se již v minulosti u Vás vyskytly myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu.

-

Jestliže jste mladý dospělý. Informace z klinických studií ukazují na zvýšené riziko sebevražedného chování u mladých dospělých (mladších 25 let) s psychiatrickými onemocněními,kteří byli léčeni antidepresivy.

Pokud se u Vás kdykoli vyskytnou myšlenky na sebepoškození nebo na sebevraždu, vyhledejte ihnedsvého lékaře nebo nejbližší nemocnici.

Možná bude užitečné, když řeknete blízkému příteli nebo příbuznému, že máte deprese nebo úzkostnouporuchu a požádáte ho, aby si přečetl tuto příbalovou informaci. Možná byste je mohl(a) požádat,aby Vám řekli, pokud si budou myslet, že se Vaše deprese nebo úzkost zhoršuje nebo budou-liznepokojení změnami ve Vašem chování.

Před užitím přípravku Zyloram se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, pokud máte, nebo jste někdy měl(a):

epilepsii (záchvaty nebo křeče).

problémy s ledvinami a/nebo játry. Váš lékař může snížit dávku tablet, pokud vaše ledviny a / nebo játra nepracují správně.

nízké hladiny sodíku v krvi, což může způsobit únavu a zmatenost, svalové záškuby, křeče a koma(bezvědomí). Tento účinek je pravděpodobnější, pokud jste žena a starší pacientka. Nicméně, sodík ve Vaší krvi se vrátí na normální hladinu, když přestanete užívat tento lék.

jste léčen/a elektrokonvulzivní terapií.

mánii (pocit povznesené nálady nebo emočního vrcholu).

těžké duševní onemocnění, při kterém člověk ztrácí kontakt s realitou a není schopen správného úsudku a jasného myšlení.

cukrovku (může být potřeba upravit dávku inzulínu a/nebo perorálních antidiabetik).

problémy s očima, jako je určitý typ glaukomu (zelený zákal)

krvácení v anamnéze nebo jste někdy trpěl/a krvácením do žaludku nebo střev a/nebo jestliže užíváte léky, o kterých je známo, že můžou ovlivnit srážlivost krve nebo zvýšit riziko krvácení,

jako jsou:

nesteroidní protizánětlivé léky (např. aspirin, ibuprofen a diklofenak)

tiklopidin, dipyridamol (léky ovlivňující krevní destičky)

atypická antipsychotika (např. klozapin), fenothiaziny (např. chlorpromazin, thioridazin), tricyklická antidepresiva (např. imipramin, desipramin) (viz bod "Další léčivé přípravky a Zyloram" níže)

Pokud máte, nebo jste někdy v minulosti měl/a problémy se srdcem, nebo pokud jste v nedávné době prodělal/a srdeční záchvat

Pokud máte v klidu pomalý srdeční tep a/nebo pokud víte, že můžete mít nedostatek solí jako důsledek dlouhotrvajícího těžkého průjmu a zvracení nebo jako důsledek používání diuretik (močopudných léků).

Pokud máte rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, mdloby, kolaps nebo závratě při vstávání, může to ukazovat na poruchu srdečního rytmu.

Příznaky, jako je neklid, například že nemůžete v klidu sedět nebo stát, se mohou vyskytnout v průběhu prvních týdnů léčby. Okamžitě informujte svého lékaře, pokud tyto příznaky zaznamenáte. V tom případě může pomoci úprava dávkování.

Někteří pacienti s bipolární afektivní poruchou mohou přejít do manické fáze. Ta se vyznačuje neobvyklým a rychlým sledem myšlenek, nepřiměřeným pocitem štěstí a nadměrnou fyzickou aktivitou. Pokud toto zaznamenáte, obraťte se na svého lékaře.

V některých vzácných případech, se mohou v průběhu léčby přípravkem Zyloram objevit, některé souběžné serotonergní účinky serotoninového syndromu nebo stav připomínající maligní neuroleptický syndrom, a to zejména pokud je užíván spolu s dalšími serotonergními a/nebo neuroleptickými látkami. Protože tyto syndromy mohou případně vést k život ohrožujícím stavům, musí se léčba přípravkem Zyloram přerušit jakmile se objeví a měla by být zahájena podpůrná symptomatická léčba. Tyto syndromy jsou charakterizovány řadou příznaků, které se vyskytují současně, jako jsou motorický neklid, zmatenost, pocení, halucinace, zesílené reflexy, ztuhlost svalů, třesavka, zvýšená srdeční frekvence a třes (viz také „Možné nežádoucí účinky"). Rhabdomyolýza (dočasné ochrnutí nebo slabost svalů) se objevuje vzácně.

Zvláštní upozornění vztahující se k Vašemu onemocnění

Podobně jako u jiných přípravků používaných k léčbě depresí nebo jiných souvisejících onemocnění,nedochází ke zlepšení příznaků okamžitě. Může trvat několik týdnů po zahájení léčby přípravkemZyloram, než pocítíte zlepšení. U některých pacientů může na začátku léčby nastat období zvýšené úzkosti, které zpravidla ustoupí během pokračování léčby. Je proto velmi důležité, abyste se řídil(a)pokyny lékaře a nepřerušoval(a) léčbu, ani neměnil(a) dávku bez toho, abyste se poradil(a) se svým lékařem.

Děti a dospívající:

Zyloram by neměli běžně užívat děti a dospívající do 18 let. Měli byste také vědět, že u pacientů do 18 let, kteří se léčí některým z této skupiny přípravků, je zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků, jako jsou pokusy o sebevraždu, sebevražedné myšlenky a nepřátelské jednání (převážně agresivita, vzdorovitéchování a hněv). Váš lékař přesto může Zyloram pacientům do 18 let předepsat, pokud usoudí, že to je v jejich nejlepším zájmu. Pokud lékař předepsal Zyloram pacientovi do 18 let a chcete se o tom poradit, navštivte, prosím, znovu svého lékaře. Jestliže se u pacientů do 18 let, kteří jsou léčeni přípravkem Zyloram, rozvine nebo zhorší některý z výše uvedených příznaků, měli byste o tom informovat svého lékaře.

Rovněž dlouhodobé bezpečnostní účinky přípravku Zyloram ve vztahu k dalšímu růstu, dospívání a rozvoje poznání a chování nebyly dosud v této věkové skupině prokázány.

Zyloram s jídlem, pitím a alkoholem

Zyloram se užívá v jedné denní dávce. Zyloram se může užívat kdykoliv během dne, s jídlem nebo bez něj. Nepijte alkohol, pokud užíváte Zyloram.

Další léčivé přípravky a Zyloram

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval/a, nebo které možná budete užívat. Některé léky mohou způsobit problémy, pokud je používáte spolu s tímto přípravkem.

Zvýšená opatrnost je nutná pokud užíváte následující léky:

neselektivní inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) obsahující fenelzin, iproniazid, isokarboxazid, nialamid a tranylcypromin jako účinné složky.

reverzibilní selektivní inhibitory MAO obsahující moklobemid (užívaný k léčbě deprese).

"ireverzibilními inhibitory MAO " obsahující selegilin (užívaný k léčbě Parkinsonovy choroby). Tyto přípravky zvyšují riziko výskytu nežádoucích účinků.

lithium (užívané k léčbě bipolární afektivní poruchy) a tryptofan.

imipramin a desipramin (užívané k léčbě deprese).

sumatriptan a podobná léčiva (užívaná k léčbě migrény) dextromethorfan (používaný k úlevě od kašle), petidin (lék proti bolesti) a tramadol (užívaný k potlačení silné bolesti). Tyto přípravky zvyšují riziko výskytu nežádoucích účinků.

třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) - rostlinný přípravek užívaný k léčbě deprese.

aspirin a nesteroidní protizánětlivé léky (léky užívané k tlumení bolesti nebo ředění krve, tzv. antikoagulancia).

tiklopidin, dipyridamol (léky ovlivňující krevní destičky)

léky na duševní choroby, jako jsou atypická antipsychotika (např. klozapin, risperidon, olanzapin, quetiapin) nebo fenothiaziny (např. chlorpromazin, trifluperazine), nebo antidepresiva (např. imipramin, klomipramin, desipramin). Užívání citalopramu spolu s těmito léky může zvýšit riziko krvácení.

léky, snižující hladiny draslíku a hořčíku.

metoprolol, beta blokátor, užívaný k léčbě migrény, některých onemocnění srdce a vysokého krevního tlaku. Účinky těchto léčiv se mohou navzájem zvýšit, snížit nebo ovlivnit.

neuroleptika (užívaná k léčbě schizofrenie).

karbamazepin (používaný k léčbě záchvatů)

cimetidin (užívaný k léčbě žaludečních vředů).

meflochin (užívaný k léčbě malárie).

bupropion (užívaný k léčbě deprese).

NEUŽÍVEJTE Zyloram pokud užíváte léky k léčbě poruch srdečního rytmu nebo léky, které mohou srdeční rytmus ovlivnit, např. antiarytmika třídy IA a III, antipsychotika (např. fenothiazinové deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (např. sparfloxacin, moxifloxacin, nitrožilní erythromycin, pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin), některá antihistaminika (astemizol, mizolastin).

Máte-li jakékoli další otázky, měl/a byste se poradit se svým lékařem.

Těhotenství, kojení a fertilita

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Váš lékař bude muset rozhodnout, zda je léčba přípravkem Zyloram nezbytně nutná, nebo zda je pro Vás možná alternativní léčba.

Neměla byste náhle ukončit léčbu přípravkem Zyloram z důvodu těhotenství ani z jiných důvodů.

Ujistěte se, že porodní asistentka a/nebo lékař vědí, že užívate Zyloram. Léky jako je Zyloram, pokud se užívají v těhotenství, zejména v posledních 3 měsících těhotenství, mohou zvyšit riziko závažného onemocnění u dětí, tzv. perzistující plicní hypertenze novorozenců (PPHN), která se projevuje zrychleným dýcháním a promodráním. Tyto příznaky se obvykle projeví během prvních 24 hodin po narození dítěte. Pokud tyto příznaky zpozorujete u svého dítěte, okamžitě kontaktujte porodní asistentku a/nebo lékaře.

Také, pokud budete užívat citalopram během posledních 3 měsíců těhotenství a až do doby narození, měla byste vědět, že u Vašeho novorozence mohou být pozorovány tyto účinky: záchvaty, přehřátí či podchlazení, dýchací potíže, modré nebo fialové zbarvení kůže nebo sliznic, obtíže s krmením, zvracení, nízká hladina cukru v krvi, svalová ztuhlost nebo ochablost, zesílené reflexy, třes, nervozita, podrážděnost, letargie, soustavný pláč, spavost nebo poruchy spánku. Pokud se u Vašeho novorozeného dítěte projeví některý z těchto příznaků, ihned kontaktujte porodní asistentku a/nebo lékaře.

Je známo, že citalopram se dostává do mateřského mléka. Jeho účinky na kojené děti nebyly stanoveny. Pokud se považuje léčba citalopramem za nutnou, mělo by být zváženo přerušení kojení.

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem dříve než začnete užívat jakýkoliv lék.

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že citalopram snižuje kvalitu spermií. Teoreticky by to mohlo ovlivnit plodnost, ale vliv na lidskou plodnost zatím nebyl pozorován.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:

Tento lék může způsobit nežádoucí účinky (např. závrať, ospalost, zmatenost a problémy se zrakem), které ovlivňují, jak dobře se soustředíte a jak rychle jste schopni reagovat. Pokud se u Vás objeví tyto nežádoucí účinky, neřiďte nebo neobsluhujte stroje nebo cokoli jiného, kde je třeba být ve střehu a soustředit se.

Zyloram obsahuje monohydrát laktosy.

Jestliže jste byli lékařem upozorněni, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, kontaktujte svého lékaředříve, než začnete tento přípravek užívat.

3. Jak se Zyloram užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Kolik užívat

Tablety je důležité užívat podle pokynů lékaře.

Leták Vám řekne kolik užívat a jak často. Pokud ne, nebo pokud si nejste jistý(á), zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Dospělí

Deprese

Obvyklá dávka je 20 mg denně. Váš lékař ji může zvýšit až na maximálně 40 mg denně.

Panická porucha

Zahajovací dávka je 10 mg denně po dobu prvního týdne, poté se dávka zvýší na 20-30 mg denně. Váš lékař ji může zvýšit až na maximálně 40 mg denně.

Starší pacienti (nad 65 let)

Zahajovací dávka by měla být snížena na polovinu doporučené dávky, tj. 10-20 mg denně. Starší pacienti by obvykle neměli dostat dávku vyšší než 20 mg denně.

Děti a dospívající (< 18 let)

Děti a dospívající by neměli užívat Zyloram. Více informací viz bod 2 „Čemu musíte věnovatpozornost, než začnete Zyloram užívat”.

Pacienti se zvláštním rizikem

Pacienti s onemocněním jater by neměli dostat dávku vyšší než 20 mg denně.

Jak a kdy užívat ZyloramZyloram se užívá každý den v jedné dávce. Zyloram je možné užít v kteroukoli denní dobu s jídlem nebo nalačno. Tablety polkněte a zapijte vodou. Nekousejte je (mají hořkou příchuť).

Délka léčbyStejně jako u jiných přípravků k léčbě deprese a panické poruchy může trvat několik týdnů, než se začnete cítit lépe. Pokračujte v užívání přípravku Zyloram, i když potrvá nějakou dobu, než se Vášzdravotní stav zlepší.

Délka léčby je individuální, obvykle trvá nejméně 6 měsíců. V léčbě pokračujte tak dlouho, jak Vámlékař doporučí. Léčbu bez vědomí svého lékaře nepřerušujte, ani když se začnete cítit lépe. Nemoc může přetrvávat delší dobu a pokud by léčba byla ukončena předčasně, může dojít k návratu příznaků Vašeho onemocnění.

U pacientů s rekurentní depresivní poruchou je někdy prospěšné pokračovat v léčbě i několik let, z důvodu zabránění vzniku nové epizody deprese.

Nikdy neměňte dávku bez vědomí svého lékaře.

Pokud máte pocit, že je účinek přípravku Zyloram příliš silný nebo naopak slabý, informujte o tom svého lékaře nebo lékárníka.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Zyloram než jste měl(a)

Nikdy neužívejte více tablet, než Vám doporučil lékař. Pokud jste užil(a) příliš mnoho tablet nebo pokud je někdo omylem spolkne, obraťte se na svého lékaře nebo nejbližší nemocnici pro radu. Ukažte jim toto balení tablet. Nejpravděpodobnější příznaky užití příliš mnoha tablet (předávkování) jsou: pocit závratí nebo ospalost, pocení, velmi vysoká horečka, modravý nebo purpurový nádech na kůži a sliznici, serotoninový syndrom, nevolnost nebo zvracení, bolest hlavy, rozšířené zornice, zrychlený dech nebo hluboké dýchání, abnormální srdeční tep, abnormální srdeční rytmus, vysoký nebo nízký krevní tlak, srdeční infarkt, nekontrolovatelné svalové křeče postihující oči, hlavu, krk a tělo, chvění nebo třes, křeče, pocit neklidu nebo úzkosti a koma (bezvědomí).

Jestliže jste zapomněl(a) užít Zyloram

Pokud si zapomenete vzít dávku tohoto léku, pokračujte další dávkou jako obvykle. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat Zyloram.

Nepřestávejte užívat tento lék, dokud Vám lékař neřekne, i když se cítíte lépe.

Jestliže přestanete náhle po dlouhé době užívání tohoto léku, můžete zažít abstinenční příznaky, jako jsou závratě, průjem, necitlivost a brnění, pocení, bolest hlavy, rychlé nebo nepravidelné bušení srdce, emocionální nestabilita, podrážděnost, neklid nebo úzkost, poruchy spánku včetně neschopnosti spát a/nebo živých snů, chvění nebo třes, zmatenost, poruchy zraku, nevolnost a zvracení. Obecně tyto příznaky nejsou vážné a vymizí během několika dnů. Citalopram by měl být vždy vysazován postupně po dobu 1 – 2 týdnů.

Pokud pocítite abstinenční příznaky, když přestanete užívat tablety, Váš lékař se může rozhodnout, že byste je měli vysazovat mnohem pomaleji.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto léku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka nebo zdravotní sestry.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Tyto účinky jsou nejvíce nápadné během během prvního nebo prvních dvou týdnů léčby a postupně odeznívají, jak ustupuje Vaše deprese.

Pokud se u vás objeví kterýkoli z následujících příznaků, přestaňte užívat Zyloram a okamžitě navštivte svého lékaře:

 alergické reakce

 angioedém, jako je

o otok obličeje, jazyka nebo hltanu

o obtíže při polykání

o kopřivka a potíže s dýcháním

 serotoninový syndrom (příznaky: motorický neklid, zmatenost, pocení, halucinace, zesílené

reflexy, ztuhlost svalů, třesavka s pocitem chladu, zvýšená srdeční frekvence a třes)

 rychlý, nepravidelný srdeční tep a mdloby, které mohou být příznaky život ohrožujícího stavu

známého jako torsade de pointes.

Velmi časté: (více než 1 z 10 léčených pacientů)

nespavost nebo pocit ospalosti

bolesti hlavy, závratě

bušení srdce

nevolnost (pocit na zvracení), sucho v ústech,

zvýšené pocení

poruchy zraku

pocit slabosti

Časté: (méně než 1 z 10, ale více než 1 ze 100 léčených pacientů)

pocit neklidu, nervozity

poruchy spánku (nadměrná spavost, abnormální sny), poruchy koncentrace, abnormální sny, ztráta paměti, úzkost, snížení libida, poruchy orgasmu (ženy), snížená chuť k jídlu, pocit naprosté

nespokojenosti a zmatku.

migréna a parestezie (pocit píchání, mravenčení nebo plíživých pohybů na kůži)

třes (tremor)

změny krevního tlaku (může se zvýšit nebo klesnout)

špatné trávení, zvracení, zácpa, průjem (řídká stolice), bolesti žaludku, zvýšené větry a slinění

obtíže při močení, nadměrné vylučování moči

bolesti svalů, kloubů

snížení hmotnosti

zánět nosních dírek a dutin

porucha ejakulace u mužů, impotence, u některých pacientek byla hlášena bolestivá menstruace.

svědění (místní nebo celkové svědění kůže)

problémy se zrakem

zvonění v uchu

únava, zívání

Méně časté: (méně než 1 ze 100, ale více než 1 z 1000 léčených pacientů)

agrese; vidění, cítění či slyšení věcí, které nejsou skutečné (halucinace); vzrušená nálada, přemrštěná aktivita a chování bez zábran (mánie); odosobnění; pocit extrémního štěstí a zvýšený sexuální apetit

zvýšená chuť k jídlu, přibývání na hmotnosti

abnormální srdeční frekvence

mdloby

rozšířené zornice

vyrážka, kopřivka, vypadávání vlasů, neobvyklé krvácení nebo krevní podlitiny pod kůží,

neschopnost močit

silné menstruační krvácení

kašel

otoky rukou, kotníků nebo chodidel

zvýšená citlivost kůže na sluneční záření

alergické reakce, malátnost (celkový špatný pocit)

Vzácné: (méně než 1 z 1000, ale více než 1 z 10000 léčených pacientů)

abnormální krvácení převážně do kůže a sliznic, gastrointestinal krvácení, krvácení z pochvy

únava, zmatenost a záškuby svalů. To mohou být příznaky nízké hladiny sodíku v krvi.

abnormalní chutě

křeče, nekontrolovatelné záškuby, trhavé pohyby a svíjení

jaterní onemocnění charakterizované žloutnutím kůže a očí, světlou stolicí, tmavou močí, atd.

horečka nebo vysoká teplota.

Velmi vzácné: (méně než 1 z 10 000 léčených pacientů, včetně ojedinělých případů)

rychlý srdeční rytmus

zvýšené hladiny prolaktinu

Není známo

krvácení či podlitiny častěji, než je obvyklé

nadprodukce hormonu, který způsobuje zadržování tekutin v těle, což vede k slabosti, únavě nebo zmatenosti

nízké hladiny draslíku v krvi

záchvaty paniky, skřípání zubů, neklid, sebevražedné představy, sebevražedné chování

abnormální bezděčné pohyby (extrapyramidové poruchy)

neklid nebo obtíže sedět v klidu, poruchy hybnosti

pocit na omdlení nebo závratě při postavení v důsledku poklesu krevního tlaku

krvácení z nosu

abnormální jaterní testy

přetrvávající bolestivá erekce penisu, která probíhá bez sexuálního vzrušení

abnormální tvorba mateřského mléka u mužů a žen

Zlomeniny kostí byly hlášeny u pacientů ve věku 50 let a starších.

Pokud se u Vás vyskytne k ter ýk ol i z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak přípravek Zyloram uchovávat

Uchovávejte tento lék mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na krabičce a blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni daného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svéholékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co Zyloram obsahuje

Léčivou látkou je citaloprami hydrobromidum.

Jedna potahovaná tableta obsahuje citaloprami hydrobromidum 25 mg, což odpovídá citalopramum20 mg.

Pomocné látky jsou monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, kukuřičný škrob, kopovidon, sodná

sůl kroskarmelosy a magnesium-stearát.

Pomocné látky potahového materiálu Opadry 20H58983 bílá zahrnují hypromelosu, oxid titaničitý(E171), propylenglykol, hyprolosu a mastek.

Jak Zyloram vypadá a co obsahuje toto balení

Zyloram jsou bílé až převážně bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety s vyrytou „20“ na jedné straně a půlicí rýhou na straně druhé.

Zyloram je dostupný v blistrech s 1, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 98, 100 nebo 250 potahovanými tabletami v balení.

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Ranbaxy (UK) Ltd.

Building 4, Chiswick Park

566 Chiswick High Road

Londýn, W45YE

Velká Británie

Výrobce

Ranbaxy Ireland Ltd., Spafield, Cork Road, Cashel, Co.Tipperary, Irsko

Basics GmbH, Hemmelrather Weg 201, 51377 Leverkusen, Německo

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

CZ: Zyloram 20 mg potahované tablety

AT: Citalopram Ranbaxy 20mg Filmtabletten

Citalopram Ranbaxy 40mg Filmtabletten

DE: CITALOPRAM BASICS 10mg Filmtabletten

CITALOPRAM BASICS 20mg Filmtabletten

CITALOPRAM BASICS 40mg Filmtabletten

ES: Citalopram Ranbaxygen 20mg comprimidos

IE: Bellcital 10mg tablets

Bellcital 20mg tablets

Bellcital 40mg tablets

NL: Citalopram 20 Ranbaxy, filmomhulde tabletten 20 mg

Citalopram 40 Ranbaxy, filmomhulde tabletten 40 mg

UK: Citalopram 10 mg Tablets

Citalopram 20 mg Tablets

Citalopram 40mg Tablets

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 30.10.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls166523/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

ZYLORAM 20 mg potahované tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje citaloprami hydrobromidum 25 mg, což odpovídá citalopramum20 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy.

Pro úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.

Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety s vyrytou „20“ na jedné straně a půlicí rýhouna straně druhé.

Půlicí rýha není určena k usnadnění dělení tablet.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Léčba deprese v počátečním stadiu a prevence proti možnému relapsu/rekurenci.

Citalopram je také indikován k léčbě panické poruchy s agorafobií nebo bez ní.

4.2

Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí

Depresivní epizody: Citalopram by měl být podáván v jedné perorální denní dávce 20 mg. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možné zvýšit dávku až na maximální denní dávku 40 mg.

Obecně platí, že zlepšení stavu u pacientů se projeví už po jednom týdnu, ale bývá patrné až od druhého týdne léčby.

Stejně jako u všech antidepresiv má být dávkování přehodnoceno a upraveno podle potřeby v průběhu 3 až 4 týdnů od zahájení léčby a dále podle klinické odezvy. Ačkoliv je při vyšších dávkách vyšší pravděpodobnost nežádoucích účinků, pokud není po několika týdnech pozorována dostatečná odezva, mohou mít někteří pacienti prospěch ze zvýšení jejich dávky až na maximální dávku 40 mg denně (viz bod 5.1). Úprava dávkování má být prováděna opatrně na základě stavu jednotlivého pacienta, abypacient užíval nejnižší účinnou dávku.

Pacienti s depresí mají být léčeni po dostatečně dlouhou dobu nejméně 6 měsíců, aby bylo zajištěno, že jsou zcela bez příznaků.

Panická porucha:

Dospělí

Během prvního týdne je doporučená perorální denní dávka 10 mg, poté se dávka zvýší na 20 mg denně. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možno dávku zvýšit až na maximální denní dávku 40 mg.

Pacienti mají začínat s dávkou 10 mg/den a dávka se má postupně zvyšovat po 10 mg, podle pacientovy odezvy, až na doporučovanou dávku. Nízká počáteční dávka se doporučuje kvůli

minimalizaci možného zhoršení panických příznaků, které se obvykle objevují na počátku léčby této poruchy. Ačkoliv je při vyšších dávkách vyšší pravděpodobnost nežádoucích účinků, pokud není po několika týdnech pozorována dostatečná odezva, mohou mít někteří pacienti prospěch ze zvýšení jejich dávky až na maximální dávku 40 mg denně (viz bod 5.1). Úprava dávkování má být prováděna opatrně na základě stavu jednotlivého pacienta, aby pacient užíval nejnižší účinnou dávku.

Pacienti s panickou poruchou mají být léčeni po dostatečně dlouhou dobu, aby bylo zajištěno, že jsou zcela bez příznaků. Tato doba může představovat několik měsíců nebo i více.

Starší pacienti (> 65 let)

Dávka pro starší pacienty by měla být snížena na polovinu doporučené dávky, tj. 10-20 mg denně. Maximální doporučená denní dávka pro starší pacienty je 20 mg.

Pediatrická populace

Citalopram by neměl být používán k léčbě dětí a dospívajících do 18 let (viz bod 4.4).

Pacienti se zhoršenou funkcí jater

Pro pacienty s mírnou až středně závažnou poruchou funkce jater je úvodní doporučená denní dávka 10 mg po dobu prvních dvou týdnů léčby. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možné dávku zvýšit až na maximální denní dávku 20 mg. U pacientů se závažnou poruchou jaterní funkce je doporučena opatrnost a pečlivá titrace dávky (viz bod 5.2). Tito pacienti musí být klinicky sledováni.

Pacienti se zhoršenou funkcí ledvin

U pacientů s mírně až středně zhoršenou funkcí ledvin není nutná úprava dávkování. U případů s e závažným zhoršením funkce ledvin ( clearance kreatininu <20 ml/min) nejsou dostupné žádné informace

Příznaky z vysazení pozorované při ukončení léčby citalopramem

Je třeba se vyvarovat náhlého vysazení přípravku. Při ukončování léčby citalopramem by měla být dávka postupně snižována během nejméně jednoho až dvou týdnů, aby se snížilo riziko příznaků zvysazení (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití a 4.8 Nežádoucí účinky). Pokud se během snižování dávky nebo po ukončení léčby vyskytnou obtížně snesitelné příznaky, je třeba zvážit návrat k předchozí předepsané dávce. Následně může lékař pokračovat ve snižování dávky, které by ale mělo probíhat mnohem pomaleji.

Pomalí metabolizátoři cytochromu CYP2C19

Pro pacienty, o nichž je známo, že jsou pomalí metabolizátoři enzymového systému CYP2C19 je doporučená úvodní denní dávka 10 mg po dobu prvních dvou týdnů léčby. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možné dávku zvýšit až na maximální denní dávku 20 mg (viz bod 5.2).

Způsob podání

Přípravek Zyloram se užívá jednou denně. Zyloram je možné užít kdykoli v průběhu dne společně s jídlem nebo bez jídla a má se zapít tekutinou.

4.3

Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku (y) nebo na kteroukoliv pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Citalopram je kontraindikován u pacientů se známým prodloužením QT intervalu nebo se syndromem vrozeného dlouhého QT intervalu.

Je kontraindikováno současné užívání citalopramu s léčivými přípravky, o nichž je známo, že prodlužují QT interval (viz bod 4.5).

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)

Citalopram nesmí být podáván v kombinaci s inhibitory monoaminooxidázy (IMAO). Citalopram nesmí být podáván pacientům užívajícím IMAO (včetně selegilinu) v denních dávkách vyšších než 10 mg/den.

Byly popsány závažné, někdy až fatální reakce u pacientů léčených selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) v kombinaci s IMAO včetně selektivního IMAO selegilinu a reverzibilního IMAO (RIMA) moklobemidu a také u pacientů, u kterých byla po nedávném ukončeníléčby SSRI zahájena léčba IMAO

V některých případech se vyskytly rysy podobné serotoninovému syndromu. Symptomy této lékové interakce s IMAO jsou následující: hypertermie, rigidita, myoklonus, nestabilita autonomních funkcís možností rychlé fluktuace životních funkcí, změny psychického stavu, kam patří zmatenost,podrážděnost, extrémní agitovanost, která může přecházet do deliria až komatu.

Citalopram nesmí být podáván po dobu 14 dnů po skončení léčby s ireverzibilními IMAO nebo po specifikovanou dobu po skončení léčby reverzibilními IMAO (RIMA), jak je uvedeno v informaci o přípravku dotyčného RIMA. Léčba IMAO nebo RIMA smí být zahájena nejdříve po 7 dnech od ukončení léčby citalopramem (viz bod 4.5).

Agonisté 5-HT

Je podezření, že serotoninergní účinky sumatriptanu mohou být zvýšeny SSRI. Do doby, než budoudostupné další důkazy, se nedoporučuje podávat simultánně citalopram s agonisty 5-HT, jako je např.sumatriptan.

Citalopram je kontraindikován při podávání linezolidu v případě, že není zajištěno neustálé pozorování a monitorování krevního tlaku (viz bod 4.5).

Citalopram nesmí být podáván současně s pimozidem (viz také bod 4.5).

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Sebevražda/sebevražedné myšlenky nebo klinické zhoršeníDeprese je spojena se zvýšeným rizikem sebevražedných myšlenek, sebepoškozování a sebevražd(příhod souvisejících se sebevraždou). Toto riziko přetrvává, dokud není dosaženo významné remise.Jelikož se zlepšení stavu nemusí projevit během několika prvních nebo i více týdnů léčby, měli bybýt pacienti pečlivě monitorováni dokud takové zlepšení nenastane. Z obecné klinické zkušenosti sléčbou antidepresivy vyplývá, že v časných stadiích zotavování se může riziko sebevraždy zvýšit.

Také další psychické poruchy, u nichž je citalopram předepisován, mohou být rovněž spojeny se zvýšeným rizikem příhod souvisejících se sebevraždou. Navíc mohou tato onemocnění probíhat společně s depresivní poruchou. Proto by měla při léčbě pacientů s jinými psychiatrickými poruchami platit stejná bezpečnostní opatření, jako při léčbě depresivních epizod.

Pacienti, kteří mají v anamnéze výskyt příhod souvisejících se sebevraždou, nebo ti kteří vykazují významný stupeň sebevražedné představivosti před začátkem léčby, jsou vystaveni vyššímu riziku sebevražedných myšlenek nebo pokusů a měli by být během léčby pečlivě monitorováni. Meta-analýza placebem kontrolovaných klinických studií prováděných na dospělých trpících psychiatrickýmiporuchami prokázala ve srovnání s placebem vyšší riziko sebevražedného chování u mladýchdospělých do 25 let léčených antidepresivy.

Pacienti, a zvláště ti, kteří mají zvýšené riziko, by měli být během léčby pečlivě sledováni, a to především na začátku léčby a po změně dávkování. Pacienti (a jejich ošetřovatelé) by měli být upozorněni na to, že je nutné sledovat jakékoliv zhoršení jejich stavu, vznik sebevražedného chování nebo myšlenek a neobvyklých změn chování a na to, že pokud se tyto příznaky objeví, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pediatrická populacePřípravek Zyloram by neměl být použit k terapii dětí a dospívajících do 18 let. Sebevražedné chování (pokus o sebevraždu a sebevražedné myšlenky) a hostilita (převážně agresivita, opoziční chování a hněv) byly v klinických studiích mnohem častěji pozorovány u dětí a dospívajících léčených antidepresivy v porovnání s těmi, kteří byli léčeni placebem. Nicméně jestliže je na základě klinické potřeby rozhodnuto o léčbě, pak by pacient měl být pečlivě sledován pro výskyt sebevražedných symptomů. Navíc nejsou k dispozici dostačující údaje o dlouhodobé bezpečnosti použití u dětí a dospívajících, týkající se růstu, dospívání a rozvoje kognitivních a behaviorálních funkcí.

Starší pacienti

Při léčbě starších pacientů je zapotřebí opatrnosti (viz bod 4.2).

Zhoršená funkce ledvin a jater

Při léčbě pacientů se zhoršenou funkcí ledvin a jater je zapotřebí opatrnosti (viz bod 4.2).

Podávání citalopramu pacientů se závažným postižením funkce ledvin (clearance kreatininu menší než 20 ml/min) se nedoporučuje, protože nejsou dostupné žádné informace o použití u těchto pacientů (viz bod 4.2).

U pacientů se zhoršenou funkcí jater se doporučuje redukce dávky (viz bod 4.2 ) a je nutné pečlivěmonitorovat jaterní funkce.

Paradoxní úzkost

U některých pacientů s panickou poruchou se při zahájení léčby antidepresivy mohou zvýraznit příznaky úzkosti. Tato paradoxní reakce obvykle pomine během prvních dvou týdnů po zahájení terapie. Pro snížení pravděpodobnosti paradoxního anxiogenního účinku se doporučuje zahájit léčbu nízkou počáteční dávkou (viz bod 4.2).

Hyponatrémie Hyponatrémie, patrně způsobená nesprávnou sekrecí antidiuretického hormonu (SIADH), byla zaznamenána jako vzácný nežádoucí účinek užívání SSRI, který obvykle zmizí při přerušení terapie. Zvláště ohroženy jsou zřejmě starší pacientky.

Akatizie/psychomotorický neklid:Léčba citalopramem bývá spojována s rozvojem akatizie, charakterizované subjektivně nepříjemným nebo úzkost způsobujícím neklidem a potřebou pohybu, často spojenými s neschopností zůstat sedět čistát v klidu. Pravděpodobnost výskytu je nejvyšší během prvních několika týdnů léčby. U pacientů stěmito příznaky může být zvýšení dávky škodlivé a další podávání citalopramu by se mělo důkladně zvážit.

Manické stavyU pacientů s manickými stavy nebo hypomanií v anamnéze je nutné citalopram podávat sezvýšenou opatrností. U pacientů s maniodepresivním onemocněním může dojít k posunu směrem k manické fázi. V případě nástupu manické fáze musí být léčba citalopramem ukončena.

Epileptické záchvaty:Potenciálním rizikem antidepresivní léčby je výskyt epileptických záchvatů. Pokud se u kteréhokolivpacienta objeví tyto záchvaty, musí být léčba ukončena. Citalopram nesmí být podáván pacientům snestabilní epilepsií a pacienti se stabilizovanou epilepsií musí být pečlivě sledováni. Pokud sezvýší frekvence výskytu záchvatů, musí být léčba citalopramem ukončena.

Serotoninový syndromU pacientů užívajících SSRI byl vzácně popsán serotoninový syndrom. Vývoj tohoto stavu můžeindikovat kombinace symptomů, např. agitovanost, třes, myoklonus a hypertermie. Léčbacitalopramem musí být okamžitě ukončena a zahájena symptomatická léčba.

Serotonergní přípravkyCitalopram nesmí být užíván souběžně s léčivými přípravky, která mají serotonergní účinky, jako jenapř. tramadol, tryptofan, oxitriptan, sumatriptan nebo jiné triptany (viz bod 4.3).

Třezalka tečkovanáPři souběžném užívání citalopramu a herbálních přípravků obsahujících třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) může dojít ke zvýšení serotonergních účinků, jako je serotoninový syndrom.Proto nemají být citalopram a přípravky obsahující třezalku užívány souběžně (viz bod 4.5).

Psychózy:Léčba psychotických pacientů trpících depresivními poruchami může zvyšovat psychotické symptomy.

Diabetes:U pacientů s diabetem může být při léčbě SSRI ovlivněna kontrola glykémie. Proto může být nutnáúprava dávkování inzulínu nebo perorální antidiabetik.

Glaukom

Stejně jako ostatní SSRI může citalopram způsobit mydriázu a má být používán s opatrností u pacientů s glaukomem s úzkým úhlem nebo glaukomem v anamnéze.

HemoragiePři léčbě SSRI byly popsány zvýšená krvácivosti a/nebo poruchy krvácení jako jsou ekchymóza apurpura, vaginální krvácení, krvácení do zažívacího traktu a jiná kožní nebo slizniční krvácení (viz bod 4.8). Při souběžném užívání citalopramu s perorálními antikoagulancii, léčivými látkami, okterých je známo, že ovlivňují funkci krevních destiček nebo léčivými látkami, které mohouzvyšovat riziko hemoragií (např. atypická antipsychotika a fenothiaziny, většina tricyklických antidepresiv, kyselina acetylsalicylová a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), tiklopidin adipyridamol), stejně jako u pacientů s poruchou krvácivosti v anamnéze, je nutná zvýšená opatrnost (viz bod 4.5).

Elektrokonvulzivní léčba (ECT)K dispozici jsou pouze omezené zkušenosti se souběžnou léčbou citalopramem a elektrokovulzivníléčbou (ECT), proto je nutná zvýšená opatrnost.

Prodloužení QT intervaluBylo zjištěno, že citalopram způsobuje na dávce závislé prodloužení QT intervalu. Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny případy prodloužení QT intervalu a ventrikulárních arytmií včetně torsade de pointes a to převážně u žen s hypokalemií nebo s již existujícím prodloužením QT intervalu nebo jiným srdečním onemocněním (viz bod 4.3, 4.5, 4.8, 4.9 a 5.1).

Opatrnost je doporučena u pacientů se signifikantní bradykardií, nebo u pacientů s nedávno prodělaným akutním infarktem myokardu nebo nekompenzovaným srdečním selháním.

Poruchy elektrolytové rovnováhy jako je hypokalémie a hypomagnezémie zvyšují riziko maligních arytmií a měly by být upraveny před zahájením léčby citalopramem.

U pacientů se stabilizovaným srdečním onemocněním, by se mělo před zahájením léčby zvážit EKG vyšetření.

Pokud se v průběhu léčby citalopramem objeví známky srdeční arytmie, léčba by měla být přerušena a mělo by být provedeno EKG vyšetření.

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)Inhibitory monoaminooxidázy nesmí být užívány v kombinaci s SSRI (viz bod 4.3).

Reverzibilní selektivní inhibitory MAO-APodávání citalopramu v kombinaci s inhibitory MAO-A se obecně nedoporučuje vzhledem k riziku spuštění serotoninového syndromu (viz bod 4.5).

Informace o současném podávání neselektivních ireverzibilních inhibitorů MAO naleznete v bodě 4.5.

Příznaky z vysazení pozorované při ukončení léčby citalopramemPříznaky z vysazení se běžně vyskytují při ukončování léčby, obzvláště pokud je přerušení náhlé (viz bod 4.8). Při klinické studii prevence recidivy onemocnění podáváním citalopramu byly u 40 % pacientů, u nichž došlo k vysazení aktivní léčby, pozorovány nežádoucí efekty, zatímco u pacientů, kteří citalopram dále užívali, to bylo pouhých 20 % .

Riziko výskytu příznaků z vysazení závisí na několika faktorech včetně délky léčby, dávky užitéběhem léčby a rychlosti snižování dávky. Mezi nejčastěji hlášené reakce patří: závratě, smyslové poruchy (včetně parestézií), poruchy spánku (včetně nespavosti a živých snů), agitovanost neboúzkost, nevolnost a/nebo zvracení, tremor, zmatenost, pocení, bolesti hlavy, průjem, palpitace, emoční nestálost, podrážděnost a poruchy vidění. Tyto symptomy jsou obvykle mírné až střednězávažné, ale u některých pacientů mohou probíhat intenzivněji.

Příznaky se obvykle objevují během prvních dnů po ukončení léčby, ale byly též vzácně hlášenyu pacientů, kteří opomněli užít předepsanou dávku.

Příznaky obvykle spontánně odezní během dvou týdnů, ale u některých pacientů mohoupřetrvávat po delší dobu (2-3 měsíce či déle). Doporučuje se tedy při ukončování léčbyvysazovat citalopram postupným snižováním dávky během několika týdnů nebo měsíců, dle individuální potřeby pacienta (viz bod „Příznaky vysazení terapie pozorované při ukončení léčby citalopramem”, viz bod 4.2).

Pomocné látkyTyto tablety obsahují monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancígalaktosy, vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy nesmí tento přípravekužívat.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Farmakodynamické interakce

Při podávání citalopramu s moklobemidem a buspironem byly při farmakodynamických hladinách zaznamenány případy serotoninového syndromu.

Kontraindikované kombinace

Prodloužení QT intervalu Farmakokinetické a farmakodynamické studie mezi citalopramem a jinými léčivými přípravky, které prodlužují QT interval, nebyly provedeny. Aditivní účinek citalopramu a těchto léčivých přípravků nelze vyloučit. Proto je současné podávání citalopramu a léčivých přípravků, které prodlužují QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA a III, antipsychotika (fenothiazinové deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (např. sparfloxacin, moxifloxacin, erythromycin i.v., pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin), některá antihistaminika (astemizol, mizolastin) atd. kontraindikováno.

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)Současné užívání citalopramu a IMAO může vést k závažným nežádoucím účinkům včetně serotoninového syndromu (viz bod 4.3).

U pacientů užívajících SSRI v kombinaci s inhibitory monoaminoxidázy (IMAO), včetně selegilinu (ireverzibilní IMAO) a linezolidu či moklobemidu (reverzibilní IMAO), a u pacientů, kteří ukončili užívání SSRI a následně zahájili léčbu IMAO, byly zaznamenány případy závažných a někdy i smrtelných reakcí. Některé případy vykazovaly rysy připomínající serotoninový syndrom. Příznaky interakce účinné látky s IMAO zahrnují: agitovanost, třes, myoklonus a hypertermii.

Pimozid Současné podání jednorázové dávky 2 mg pimozidu pacientům léčeným racemickým citalopramem (40 mg/den po dobu 11 dní) způsobilo nárůst hodnot AUC a Cmax pimozidu, avšak ne konzistentně v rámci celé studie. Současné podání pimozidu a citalopramu mělo za následek nárůst průměrného intervalu QTc přibližně o 10 ms. Vzhledem k interakcím zaznamenaným při nízkých dávkách pimozidu je jeho současné podávání s citalopramem kontraindikováno.

Kombinace vyžadující opatrnost při použití

Selegilin (selektivní inhibitor MAO-B) Farmakokinetická a farmakodynamická studie interakcí při současném podávání citalopramu (20 mg denně) a selegilinu (selektivní inhibitor MAO-B) (10 mg denně) neukázala žádné klinicky relevantní interakce. Současné podávání citalopramu a selegilinu (v dávkách nad 10 mg denně) se nedoporučuje.

Serotonergní léčivé přípravky Lithium a tryptofan:

Žádné farmakodynamické interakce nebyly zjištěny v klinických studiích, kde byl citalopram podáván současně s lithiem. Při podávání SSRI současně s lithiem nebo tryptofanem však bylo zaznamenáno zesílení účinků a proto by měl být citalopram podáván současně s těmito přípravky jen se zvýšenou opatrností. Je třeba provádět rutinní pravidelné monitorování hladin lithia.

Souběžné podávání serotonergních léků (např. tramadolu, dextromethorfanu, petidinu, tryptofanu, oxitriptanu, sumatriptanu a dalších triptanů) s citalopramem mohou mít za následek zesílení účinků spojených s 5-HT; objevení se serotoninového syndromu. V kombinaci s triptany existuje potenciálníriziko vasokonstrikce koronárních cév a také hypertenze. Z tohoto důvodu se současné užívánícitalopramu a těchto léčivých látek nedoporučuje (viz bod 4.3).

Třezalka tečkovanáMezi citalopramem a přípravky, které obsahují třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) se mohouvyskytnout farmakodynamické interakce s následným zvýšením výskytu nežádoucích účinků (viz bod 4.4). Farmakokinetické interakce nebyly zkoumány.

HemoragieOpatrnost je nutná u pacientů současně léčených perorálními antikoagulancii, což jsou léčivé přípravky, které ovlivňují funkci destiček nebo jinými léčivými přípravky, které mohou zvyšovatriziko hemoragií (např. nesteroidní protizánětlivé přípravky (angl zkr. NSAID), kyselinaacetylsalicylová,

dipyridamol,

tiklopidin,

atypická

antipsychotika,

fenothiaziny, tricyklická

antidepresiva) (viz bod 4.4).

ECT (elektrokonvulzivní terapie)Neexistují klinické studie, které by hodnotily riziko nebo přínos kombinovaného nasazení elektrokonvulzivní terapie (ECT) a citalopramu (viz bod 4.4).

AlkoholV klinických studiích nebyla objevena nežádoucí farmakodynamická interakce mezi citalopramem aalkoholem. Kombinace citalopramu s alkoholem se však nedoporučuje.

Léčivé přípravky indukující prodloužení QT intervalu nebo hypokalémii / hypomagnezémiiPři současném podávání jiných léků prodlužujících interval QT nebo induktorů hypokalémie či hypomagnezémie je nutná opatrnost, jelikož i tyto látky, stejně jako citalopram, mohou prodlužovat interval QT.

Léčivé přípravky snižující práh pro vznik záchvatu Přípravky SSRI mohou snižovat pro vznik práh záchvatu. Při současném podávání jiných léčivých přípravků snižujících práh pro vznik záchvatu, jako například antidepresiv (tricyklické preparáty, SSRI), neuroleptik (fenothiaziny, thioxantheny a butyrofenony) a meflochinu, bupropionu či tramadolu, se doporučuje zvýšená opatrnost.

Desipramin, imipraminVe farmakokinetických studiích nebylo pozorováno ovlivnění hladin citalopramu nebo imipraminu, ačkoliv hladina desipraminu, primárního metabolitu imipraminu, byla zvýšena. Při podávání desipraminu v kombinaci s citalopramem bylo pozorováno zvýšení koncentrace desipraminu v plazmě,proto může být nezbytné snížit dávku desipraminu.

NeuroleptikaZkušenosti s citalopramem neprokázaly žádné klinicky relevantní interakce s neuroleptiky. Nicméně sjinými SSRI nemůže být možnost farmakodynamické interakce vyloučena.

Farmakokinetické interakce

Biotransformace citalopramu na demethylcitalopram je zprostředkována izoenzymy cytochromového systému P450 – CYP2C19 (přibližně 38 %), CYP3A4 (přibližně 31 %) a CYP2D6 (přibližně 31%). Skutečnost, že je citalopram metabolizován více než jedním izoenzymem, znamená nižší pravděpodobnost inhibice jeho biotransformace, protože inhibice jednoho enzymu může být

kompenzována aktivitou enzymu jiného. Vazba na protein je relativně nízká (<80 %).

Při současném podávání citalopramu s jinými léčivými přípravky v klinické praxi je proto velmi nízká pravděpodobnost farmakokinetických interakcí.

Potrava:Nebylo zjištěno, že by absorpce a jiné farmakokinetické vlastnosti citalopramu byly ovlivněny potravou.

Vliv jiných léčivých přípravků na farmakokinetické vlastnosti citalopramu

Současné podávání s ketokonazolem (silný inhibitor CYP3A4) nemá na farmakokinetické vlastnosti citalopramu vliv.

Studie farmakokinetických interakcí lithia a citalopramu neodhalila žádné takové interakce (viz také informace výše).

CimetidinCimetidin (silný CYP2D6, CYP3A4 a CYP1A2 inhibitor) způsobil mírné zvýšení průměrné hladiny citalopramu v ustáleném stavu. Při podávání citalopramu v kombinaci s cimetidinem se doporučuje opatrnost. Může být nutné upravení dávky. Důsledkem souběžného podávání escitalopramu (aktivního enantiomeru citalopramu) s omeprazolem v dávce 30 mg jednou denně (omeprazol je inhibitor CYP2C19) byl středně významný (přibližně 50%) nárůst plazmatických koncentrací escitalopramu. Proto je při souběžném podávání s inhibitory CYP2C19 (například omeprazol, esomeprazol, fluvoxamin, lansoprazol, tiklopidin) nutná opatrnost.

MetoprololEscitalopram (aktivní enantiomer citalopramu) je inhibitorem enzymu CYP2D6. Doporučuje seopatrnost při podávaní citalopramu s léčivými přípravky, které jsou přednostně metabolizovány uvedeným enzymem, zvláště pokud mají úzký terapeutický index. Jedná se například o flekainid, propafenon a metoprolol (pokud jsou podávány při srdečním selhání), nebo některé přípravky s účinky na CNS, primárně metabolizované enzymem CYP2D6 (například antidepresiva jako desipramin, klomipramin a nortriptylin nebo antipsychotika jako risperidon, thioridazin a haloperidol). Při takové léčbě může být nutná úprava dávky. Souběžné podávání metoprololu má za následek dvojnásobné zvýšení hladiny metoprololu v plazmě což však statisticky významně nezvyšuje účinky metoprololu na krevní tlak a srdeční rytmus.

Účinky citalopramu na jiné léčivé přípravky

Studie farmakokinetických a farmakodynamických interakcí při současném podávání citalopramu a metoprololu (substrát CYP2D6) ukázaly dvojnásobný nárůst koncentrace metoprololu, ale žádný statisticky významný nárůst jeho účinku na krevní tlak a srdeční frekvenci u zdravých dobrovolníků.

Citalopram a demethylcitalopram mají jen zanedbatelné inhibiční účinky na enzymy CYP2C9, CYP2E1 a CYP3A4, a pouze slabé inhibiční účinky na enzymy CYP1A2, CYP2C19 a CYP2D6 ve srovnání s ostatními SSRI, známými coby účinné inhibitory těchto enzymů.

Levomepromazin, digoxin, karbamazepin Při podávání citalopramu se substráty izoenzymů CYP1A2 (klozapin a teofylin), CYP2C9 (warfarin), CYP2C19 (imipramin a mefenytoin), CYP2D6 (spartein, imipramin, amitriptylin, risperidon) a izoenzymu CYP3A4 (warfarin, triazolam a karbamazepin včetně svého metabolitu karbamazepin epoxidu) byly zjištěny jen velmi malé nebo žádné změny bez klinického významu.

Protože však karbamazepin je induktorem mikrozomálních enzymů, je nutné uvažovat o možnosti, že karbamazepin může zvyšovat clearance citalopramu, pokud jsou tyto dva léky podávány souběžně.

Žádná farmakokinetická interakce nebyla zjištěna mezi citalopramem a levomepromazinem nebo digoxinem, což znamená, že citalopram nemá indukční ani inhibiční účinky na P-glykoprotein.

4.6

Fertilita, těhotenství a kojení

Studie na zvířatech prokázaly, že citalopram může ovlivnit kvalitu spermií (viz bod 5.3). Spontánní hlášení u některých SSRI prokázala, že vliv na kvalitu spermií je reverzibilní. Vliv na lidskou fertilitu zatím nebyl pozorován.

Těhotenství:

Velké množství dat na těhotných ženách (více než 2500 těhotenství s expozicí přípravku) neindikuje jakoukoli toxicitu pro plod a novorozence. Ve studiích na zvířatech byla pozorována reprodukčnítoxicita, ale nesignalizovala přímé škodlivé účinky vzhledem k těhotenství, embryonálnímu/fetálnímuvývoji, porodu nebo postnatálnímu vývoji (viz bod 5.3).

Je-li to klinicky vyžadováno, citalopram může být užíván během těhotenství, jsou-li respektována následující hlediska.

U matek, které pokračovaly v užívání citalopramu v pozdějších stádiích těhotenství, obzvláště ve třetím trimestru, je nutné provádět sledování novorozenců. Během těhotenství se vyvarujte náhlého vysazenípřípravku.

Jsou-li SSRI/SNRI podávány matkám v pozdějších fázích těhotenství, mohou se u novorozenců projevit tyto příznaky: respirační tíseň, cyanosa, apnoe, (epileptické) záchvaty, nestabilní teplota, problémy se sáním nebo spánkem, zvracení, hypoglykémie, hypertonie, hypotonie, hyperreflexie, třes, nervozita, podrážděnost, letargie, neustálý pláč a spavost. Tyto symptomy mohou být buď důsledkem serotonergních účinků, nebo příznaků z vysazení. Ve většině případů se komplikace objeví okamžitě nebo krátce po porodu (do 24 hodin).

Epidemiologické údaje naznačují, že užívání SSRI během těhotenství, zvláště v jeho pozdním stádiu,může zvýšit riziko vzniku perzistující plicní hypertenze novorozenců (PPHN). Zjištěné riziko jepřibližně 5 případů na 1000 těhotenství. V běžné populaci se objevují 1 až 2 případy PPHN na 1000těhotenství.

Kojení

Citalopram se vylučuje do mateřského mléka. Odhaduje se, že kojením se může na novorozence přenášet přibližně 5 % denní dávky matky (v mg/kg). U těchto kojenců nebyly zjištěny žádné nebo pouze menší potíže. Stávající informace však nejsou dostatečné k posouzení rizika pro dítě. Doporučujeme proto postupovat opatrně. Výhody kojení musí převážit možné nežádoucí účinky prodítě. Pokud je léčba citalopramem nezbytná, má být zváženo přerušení kojení

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Citalopram má zanedbatelný či pouze mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Psychoaktivní léčivé přípravky mohou snižovat schopnost úsudku a reakce na nebezpečí.Nicméně u pacientů, kterým byly předepsány psychotropní léky, lze očekávat obecně horší pozornost isoustředění, a to jak díky samotnému onemocnění, tak užívaným lékům nebo kombinaci obojího.Proto je nutné pacienty upozornit na nutnost zvýšené opatrnosti při řízení nebo obsluze strojů.

4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky zjištěné u citalopramu jsou obecně lehkého a přechodného rázu. Nejčastěji se vyskytují během prvního až druhého týdne léčby a následně obvykle zeslábnou. Tyto nežádoucí reakce jsou zde klasifikovány za použití terminologie MedDRA

U následujících reakcí byla zjištěna závislost odpovědi na dávce: zvýšené pocení, sucho v ústech, nespavost, spavost, průjem, nevolnost a únava.

V následujícím seznamu jsou uvedena procenta výskytu nežádoucích reakcí při podávání inhibitorů (SSRI) nebo citalopramu zjištěná u ≥ 1 % pacientů v dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studiích nebo po uvedení přípravku na trh.

Frekvence výskytu nežádoucích účinků v klinických studiích byla následující: Velmi časté (≥ 1/10);časté: (≥ 1/100, < 1/10), méně časté: (≥ 1/1000, < 1/100), vzácné: (≥ 1/10000, < 1/1000) velmi vzácné:(< 1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy krve a lymfatického systému

Není známo: Trombocytopenie

Poruchy imunitního systému

Méně časté: Alergické reakce

Velmi vzácné: Anafylaktoidní reakce

Není známo: Hypersenzitivita, anafylaktická reakce

Endokrinní poruchy

Velmi vzácné: Prolaktinémie

Není známo: Inadekvátní vylučování ADH

Poruchy metabolismu a výživy

Časté: Snížení chuti k jídlu, pokles hmotnoti

Méně časté: Zvýšení chuti k jídlu, zvýšení hmotnosti

Vzácné: Hyponatrémie

Není známo: Hypokalémie

Psychiatrické poruchy

Velmi časté: Nespavost

Časté: Agitovanost, nervozita, poruchy spánku, abnormální orgasmus (u žen), abnormální sny, amnézie, úzkost, snížení libida, apatie, zmatenost

Méně časté: Agrese, halucinace, mánie, odosobnění, euforie a zvýšení libida

Není známo: Záchvat paniky (tyto příznaky mohou být důsledkem základního onemocnění), bruxismus, neklid, sebevražedné představy a sebevražedné chování

1

Poruchy nervového systému

Velmi časté: Somnolence, bolesti hlavy, závratě

Časté: Migréna, třes, závratě, poruchy pozornosti a parestézie

Méně časté: Synkopa

Vzácné: Křeče typu grand mal, dyskineze, poruchy chuti

Není známo: Křeče, serotoninový syndrom, extrapyramidové poruchy, akatizie, poruchy hybnosti

Poruchy oka

Velmi časté: Abnormální akomodace

Časté: Abnormality zraku

Méně časté: Mydriáza (která může vést k akutnímu glaukomu s úzkým úhlem, viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)

Není známo: Poruchy zraku

Poruchy ucha a labyrintu

Časté: Tinnitus

Srdeční poruchy

Velmi časté: Palpitace

Méně časté: Bradykardie, tachykardie

Velmi vzácné: Supraventrikulární a ventrikulární arytmie

Není známo: Ventrikulární arytmie včetně torsade de pointes, prodloužení QT intervalu

2

Cévní poruchy

Časté: Hypotenze a hypertenze

Vzácné: Hemoragie

Není známo: Ortostatická hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté: Rýma, zívání a sinusitida

Méně časté: Kašel

Není známo: Epistaxe

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté: Nevolnost, sucho v ústech

Časté: Dyspepsie, průjem, zvracení, zácpa, bolesti břicha, nadýmání a zvýšené slinění

Není známo: Gastrointestinální krvácení (včetně rektálního krvácení)

Poruchy jater a žlučových cest

Vzácné: Hepatitida

Není známo: Abnormální jaterní funkční testy

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi časté: Zvýšená potivost

Časté: Pruritus

Méně časté: Kopřivka, alopecie, vyrážka, purpura, fotosenzitivní reakce

Není známo: Ekchymóza, angioedém

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté: Myalgie, ataralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Časté: Poruchy močení, polyurie

Méně časté: Zadržování moči

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Časté: Porucha ejakulace, selhání ejakulace, bolestivá menstruace, impotence

Méně časté: Ženy: Menoragie

Není známo: Ženy:Metroragie

Muži: Priapismus,galaktorea

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi časté: Astenie

Časté: Únava

Méně časté: Malátnost, edém

Vzácné: Pyrexie

Počet pacientů:Citalopram/placebo = 1346/5451 Případy sebevražedných představ a sebevražedného chování byly hlášeny v průběhu léčby citalopramem nebo brzy po ukončení léčby (viz bod 4.4).

2 Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny případy prodloužení QT intervalu a ventrikulárních arytmií včetně torsade de pointes, především u žen s hypokalémií nebo s již existujícím prodloužením QT intervalu či jiným srdečním onemocněním (viz bod 4.3, 4.4, 4.5, 4.9 a 5.1).

Symptomy z vysazení pozorované při ukončení léčby citalopramem

Při přerušení léčby citalopramem (zvláště náhlém) dochází k příznakům z vysazení často. Nejčastějihlášené reakce jsou závratě, smyslové poruchy (zahrnující parestézii), poruchy spánku (zahrnující nespavost a živé sny), agitovanost nebo úzkost, nevolnost a/nebo zvracení, třes, zmatenost, pocení,bolest hlavy, průjem, palpitace, emoční nestabilita, podrážděnost a poruchy zraku.

Obecně jsou tyto reakce lehké až mírné a spontánně mizející, nicméně u některých pacientů mohoubýt závažné a protrahované. Pokud není léčba citalopramem nadále vyžadována, je doporučenodávku vysazovat postupně (viz body 4.2 a 4.4).

Skupinové účinky

Epidemiologické studie - především ty, které byly provedené především u pacientů ve věku 50 let a výše - ukázaly zvýšené riziko fraktur kostí u těch pacientů, kteří užívají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo tricyklická (TCA) antidepresiva. Mechanismus vzniku tohoto rizika není znám.

4.9

Předávkování

Toxicita

Komplexní klinické údaje o předávkování citalopramem jsou omezené, v mnoha případech se jedná o současné předávkování jinými léky či alkoholem. Citalopram je podáván pacientům s potenciálnímrizikem pokusu o sebevraždu a bylo také hlášeno několik pokusů o sebevraždu. Chybějí však detailyo přesné dávce. Byly zaznamenány smrtelné případy předávkování citalopramem s citalopramemsamotným, avšak většina smrtelných případů zahrnovala předávkování dalšími léky. Smrtelná dávkanení známa. Pacienti přežili i po požití až 2 g citalopramu. Účinky jsou potencovány alkoholempožitým ve stejnou dobu. Možná interakce s tricyklickými antidepresivy a IMAO.

Příznaky:

Při předávkování citalopramem byly hlášeny tyto příznaky: nevolnost, ospalost, dystonie, křeče,tachykardie, somnolence, prodloužení QT intervalu, koma, zvracení, třes, hypotenze, srdeční zástava, serotoninový syndrom, agitovanost, bradykardie, závratě, raménková blokáda, prodloužení QRS, hypertenze, midriáza, torsade de pointes, stupor, pocení, cyanóza, hyperventilace, hyperpyrexie a síňová a komorová arytmie. Vzácně, při těžké otravě, mohou nastat příznaky „serotoninového syndromu“. Ten zahrnuje alteraci mentálního stavu, neuromuskulární hyperaktivitu a autonomnínestabilitu. Může se vyskytnout hyperpyrexie a zvýšení hladiny kreatininkinázy v séru.Rhabdomyolýza je vzácná.

Léčba:

Specifické antidotum neexistuje a léčba zahrnuje udržování průchodnosti dýchacích cest a monitorování EKG a vitálních funkcí. Léčba je symptomatická a podpůrná. Pokud bylo požito velké množství léku vnedávné době, lze zvážit výplach žaludku (jestliže je pacient v bezvědomí, je nutné nejprve provéstintubaci). Zvažte podání aktivního uhlí dospělým a dětem, kteří požili více než 5 mg/kg tělesné hmotnosti během 1 hodiny. Ukázalo se, že podání aktivního uhlí ½ hodiny po požití citalopramu snížilo absorpci o 50 %. Pro urychlení pasáže lze také zvážit podání osmoticky působících laxativ, např. síransodný. Mělo by se sledovat EKG a vitální funkce.

U pacientů s městnavým srdečním selháním/bradykardií, u pacientů, kteří současně užívají léky, které prodlužují QT interval nebo u pacientů s narušeným metabolismem, např. s jaterním poškozením se v případě předávkování doporučuje monitorovat EKG.

Pokud je porušeno vědomí, pacient má být intubován.

Křeče by měly být zvládány intravenózním diazepamem, pokud jsou časté nebo dlouhodobé.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu

ATC kód: N06AB04

Mechanismus účinku

Biochemické a behaviorální klinické studie prokázaly, že citalopram je účinným inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu(5-HT). Na inhibici zpětného vychytávání nevzniká tolerance ani po dlouhodobéléčbě citalopramem.

Citalopram je velmi selektivním inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), s žádným nebominimálním vlivem na vychytávání noradrenalinu (NA), dopaminu (DA) nebo gama aminobutyrylovékyseliny (GABA).

Na rozdíl od mnoha tricyklických antidepresiv a některých novějších SSRI nemá citalopram žádnounebo jen velmi malou afinitu k následujícím skupinám receptorů: 5-HT1A; 5-HT2; DA D1 a D2receptorům,

α1 a α2, β-adrenoreceptorům,

histamin

H1,

muskarinovým,

cholinergním,

benzodiazepinovým a opioidním receptorům. Řada funkčních in vitro testů na izolovaných orgánech,stejně jako řada funkčních in vivo testů potvrdily nedostatek receptorové afinity. Absence účinků nareceptory by mohla vysvětlit, proč má citalopram méně obvyklých nežádoucích účinků, jako je suchov ústech, poruchy močového měchýře a střev, rozmazané vidění, sedace, kardiotoxicita a ortostatickáhypotenze.

Hlavní metabolity citalopramu jsou též SSRI, i když jejich účinnost a selektivita jsou nižší než u samotného citalopramu. Jejich selektivita je však stále vyšší než u mnohých nových SSRI. Metabolity nepřispívají k celkovému antidepresivnímu účinku.

Farmakodynamické účinky

Potlačení rychlého nástupu první REM fáze spánku je bráno jako ukazatel antidepresivní aktivity.Podobně jako tricyklická antidepresiva, další SSRI a inhibitory MAO, prodlužuje citalopram tuto dobu azvyšuje podíl hlubokého spánku s pomalými vlnami.

Ačkoliv se citalopram neváže na opioidní receptory, potencuje antinociceptivní účinek běžně užívanýchopioidních analgetik. Po podání citalopramu byla pozorována potenciace d-amfetaminem vyvolanéhyperaktivity. U lidí citalopram nenarušuje kognitivní (intelektuální funkce) a psychomotorickou výkonnost a nemá žádné, nebo jen minimální sedativní účinky ani v kombinaci s alkoholem.

Citalopram neovlivňoval vylučování slin při podání jednotlivé dávky dobrovolníkům a v žádné zklinických studií u zdravých dobrovolníků signifikantně neovlivnil kardiovaskulární parametry.Citalopram nemá žádný vliv na hladiny prolaktinu a růstového hormonu v séru.

V dvojitě zaslepené placebem kontrolované EKG studii u zdravých dobrovolníků byla změna oproti počáteční hodnotě QTc (měřena s korekcí dle Fridericia) 7,5 (90% CI 5,9-9,1) msec při dávce 20 mg/den a 16,7 (90% CI 15,0-18,4) msec při dávce 60 mg/den (viz bod 4.3, 4.4, 4.5, 4.8 a 4.9).

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání je citalopram téměř kompletně vstřebáván a to nezávisle na příjmu potravy(průměrná hodnota Tmax je 3,8 hodiny). Biologická dostupnost se po perorálním podání blíží 80 %.

Distribuce

Zdánlivý distribuční objem (Vd) β je přibližně 12,3 l/kg. Na proteiny plazmy se citalopram a jehohlavní metabolity váží méně než z 80 %.

Metabolismus

Citalopram je metabolizován na aktivní demethylcitalopram, didemethylcitalopram, citalopram –N-oxid a inaktivní deaminovaný derivát kyseliny propionové. Všechny aktivní metabolity jsou takéSSRI, i když slabší než mateřský přípravek. V plazmě je převažující sloučeninou nezměněný citalopram.

Vylučování

Poločas vylučování (T

1/2 β) je přibližně 1,5 dne a systémová plazmatická clearance (Cls) citalopramu je

0,33 l/min a perorální plazmatická clearance (Coral ) je 0,41 l/min. Citalopram je vylučován především játry (85 %) a zbytek (15 %) ledvinami. Přibližně 12 % denní dávky sevyloučí nezměněno močí.Jaterní (zbytková) clearance je přibližně 0,35 l/min a renální clearance 0,068 l/min.

Linearita / nelinearita

Kinetika je lineární. Rovnovážného stavu v plazmě je dosaženo během 1 až 2 týdnů. Průměrné koncentrace 250 nmol/l (100 až 500 nmol/l) byly dosaženy po dávce 40 mg denně. Není jasný vztah mezi hladinami citalopramu v plazmě a terapeutickou odpovědí nebo nežádoucími účinky.

Starší pacienti (≥65 roků)

U starších pacientů byl pozorován delší poločas a snížená clearance způsobené pomalejšímmetabolismem.

Zhoršená funkce jater

U pacientů se zhoršenou funkcí jater je citalopram vylučován pomaleji. Poločas citalopramu je téměřdvojnásobný a koncentrace v rovnovážném stavu je při dané dávce dvakrát vyšší než u pacientů snormální funkcí jater.

Zhoršená funkce ledvin

U pacientů s mírně až středně zhoršenou funkcí ledvin je citalopram vylučován pomaleji, bezvýznamnějšího vlivu na farmakokinetiku citalopramu. V současnosti není dostatek informací pro léčbupacientů se závažnou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu <20 ml/min).

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Citalopram má nízkou akutní toxicitu. Ve studiích chronické toxicity nebyly pozorovány nálezy týkajícíse terapeutického užití citalopramu. Citalopram nevykázal mutagenní nebo karcinogenní potenciál. Údaje získané v reprodukčních studiích toxicity (část I., II. a III.) nesvědčí pro nutnost zvláštníchopatření při léčbě žen ve fertilním věku citalopramem. Ve studiích embryotoxicity u potkanů byly, přidávkách toxických pro matku, prokázány abnormality skeletu. Účinky by mohly souviset s farmakologickou aktivitou nebo by mohly být nepřímým účinkem způsobených toxicitou pro matku.Peri- a postnatální studie odhalily snížení přežití mláďat během odobí kojení. Potenciální riziko pro lidi není známo.

Po opakovaném podání potkanům byla v některých orgánech pozorována fosfolipidóza. Účinek byl reverzibilní po vysazení.

Akumulace fosfolipidů byla pozorována v dlouhodobých studiích na zvířatech s mnoha kation-amfofilními léky. Klinický význam těchto zjištění není jasný.

Studie na zvířatech prokázaly, že citalopram způsobuje snížení indexu fertility a těhotenského indexu, snížení počtu implantací a abnormality spermií při hladinách vyšších, než jaké odpovídají expozici u lidí.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Jádro tablety:Monohydrát laktosy,Mikrokrystalická celulosa, Kukuřičný škrob,

Kopovidon,Sodná sůl kroskarmelosy,Magnesium-stearát.

Potahová vrstvaPotahová soustava Opadry 20H58983 bílá:

Hypromelosa,Oxid titaničitý (E171),Propylenglykol,Hyprolosa,Mastek.

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

3 roky

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Čirý PVC/PVdC/Al blistr, krabička.

Velikost balení:

1, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 98, 100 nebo 250 potahovaných tablet v balení.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ranbaxy (UK) Ltd.Building 4, Chiswick Park566 Chiswick High RoadLondýn, W45YEVelká Británie

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

30/173/04-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18. 11. 2004 / 11.5.2011

10.

DATUM REVIZE TEXTU

30.10.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

TEXT NA KRABIČCE

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Zyloram 20 mg potahované tablety Citalopramum

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje citaloprami hydrobromidum 25 mg což odpovídá citalopramum 20 mg.

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje monohydrát laktosy. Další informace viz příbalová informace

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Potahované tablety

1 tableta14 tablet20 tablet28 tablet30 tablet50 tablet56 tablet98 tablet100 tablet250 tablet

5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8. POUŽITELNOST

EXP:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ

Žádná zvláštní opatření pro uchovávání.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ranbaxy (UK) LimitedBuilding 4, Chiswick Park

566 Chiswick High RoadLondýn, W45YEVelká Británie

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. č.: 30/173/04-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Zyloram 20 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

TEXT NA BLISTRU

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Zyloram 20 mg potahované tabletyCitalopramum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ranbaxy (UK) Ltd.

3.

POUŽITELNOST

EXP:

4.

ČÍSLO ŠARŽE , KÓD DÁRCE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Lot

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.