Vitacalcin Tablety

Kód 0053439 ( )
Registrační číslo 39/ 340/99-C
Název VITACALCIN TABLETY
Režim prodeje bez lékařského předpisu
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Zentiva a.s., Hlohovec, Slovenská republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0053439 POR TBL NOB 60X250MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak VITACALCIN TABLETY


Příbalová informace - VP

Informace pro použití, čtěte pozorně!

VITACALCIN® tablety

(calcii carbonas cum amylo)

tablety

Držitel rozhodnutí o registraci / Výrobce

ZENTIVA a. s., Hlohovec, Slovenská republika

Složení

Účinná látka:

calcii carbonas cum amylo 0,69368 g v 1 tabletě, co odpovídá 250 mg Ca 2+

Pomocné látky:

mikrokrystalická celulosa, polyvidon, stearan hořečnatý

Indikační skupina

minerální látky

Charakteristika

Kalcium je základní látka zajišťující správnou funkci nervového, svalového a kostního systému. Důležitou roli má pro udržení fyziologické funkce srdce, ledvin, dýchání, krevní srážlivosti a pro udržení buněčné a cévní propustnosti. Kalcium je důležité i pro hormonální regulaci, při vstřebávání vitamínu B12 a při vylučování žaludeční šťávy.

Indikace

Vitacalcin tablety slouží jako součást léčby:

  • osteoporózy různého původu,

  • osteomalácie (měknutí kostí) z nedostatku vápníku,

  • všech stavů, charakterizovaných sníženým nasycením organizmu vápníkem. Příčinou může být snížený příjem nebo vstřebávání vápníku,

  • všech stavů, charakterizovaných zvýšenou potřebou vápníku, např. v II. a III. trimestru těhotenství, v době kojení, rekonvalescence, hojení zlomenin, v období růstu,

  • pacientů s chronickou renální insuficiencí, užívajících vápník jako binder fosfátů,

  • jako podpůrná léčba při alergických stavech.

Přípravek mohou užívat dospělí, děti od 3 let, mládež, těhotné i kojící ženy.

Kontraindikace

Vitacalcin je nevhodné aplikovat u známé přecitlivělosti na účinnou látku nebo na některou z pomocných látek, při zvýšené hladině vápníku v krvi a zvýšeném vylučování vápníku močí, při předávkování léky proti selhání srdce. Vzhledem k lékové formě tablety je nevhodné aplikovat dětem do 3 let.

Nežádoucí účinky

Při běžném dávkování se nežádoucí účinky objevují jenom výjimečně. Ojedinělými nežádoucími účinky při aplikaci přípravku Vitacalcin tablety jsou zažívací potíže (žízeň, nechutenství, zvracení, zácpa). Nežádoucí účinky mohou být projevem předávkování.

Častější výskyt nežádoucích účinků se pozoruje jako důsledek dlouhodobých nepřiměřeně vysokých dávek (nad 8 tablet denně), což může vést k nadměrným hladinám vápníku v krvi a

v moči s rizikem poškození ledvin a ke snížení hladiny fosfátů v krvi a v moči. Ojediněle se mohou objevit reakce z přecitlivělosti na vápník (zčervenání, kopřivka, otok).

Pozorujete-li výskyt nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí, o dalším užívání přípravku se poraďte se svým lékařem.

Interakce

Je možné, že účinky přípravku Vitacalcin tablety a jiných léků se budou vzájemně ovlivňovat. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které budete užívat, a to na lékařský předpis i bez něho. Aplikace vápníku způsobuje, že se některá antibiotika, např. tetracykliny, vstřebávají zpomaleně. Aplikace vyšších dávek vápníku zvyšuje účinek a zhoršuje snášenlivost léků proti selhání srdce (kardiotonika), oslabuje účinek léčiv skupiny blokátorů kanálu vápníku. Vstřebání vápníku zhoršují léčiva obsahující kyselinu fytovou, kyselinu šťavelovou, soli hořčíku, draslíku a sodíku. Užívání vápníku zvyšuje vstřebání přípravků obsahujících železo. Alkohol, nikotin, vláknina a cereální potraviny snižují vstřebávání vápníku ve střevě. Konzumace kofeinu (více než 3 šálky silné černé kávy denně) zvyšují vylučování vápníku.

Dávkování

Optimální přísun vápníku z hlediska věku a pohlaví uvádíme v tabulce. V denní potravě bez konzumace mléka a mléčných výrobků je přibližně 500 mg vápníku. Nelze-li z jakýchkoli důvodů zajistit požadované množství vápníku (viz tabulka) potravou, je nutno tak učinit podáváním přípravku s obsahem vápníku. V běžných situacích při nedostatku vápníku v potravě a při prevenci a léčbě osteoporózy se podává 1-4 tablety Vitacalcinu tbl.

Dávkování u chronické poruchy funkce ledvin určí lékař.

Kategorie

Optimální denní příjem vápníku

(mg)

Doporučené dávkování při stravě s vyloučením mléka a mléčných výrobků (tableta/den)

Děti: 0 - 6 měsíců

400

*

6 měsíců - 1 rok

600

*

1 - 3 roky

3 - 6 let

800

800

*

1x1

6 - 10 let

800 - 1200

1x1 až 3x1

11 - 24 let

1200 - 1500

3x1 až 2x2

Muži: 25 - 65 let

1000

2x1

nad 65 let

1500

2x2

Ženy: 25 let až po menopauzu, po menopauze s hormonální substituční léčbou

1000

2x1

po menopauze bez hormonální substituční léčby, nad 65 let

1500

2x2

těhotné a kojící

1200 - 1500

3x1 až 2x2

* U dětí do tří let dáváme přednost jiné formě příjmu vápníku.

Způsob podávání

Tabletu polykejte celou a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Osoby nad 50 let s nedostatečným příjmem vápníku v potravě by měly přípravek užívat po jídle.

Při dávkování 1x1 tbl. denně je optimální doba užívání večer, při dávkování 2x1 tbl. nebo 2x2 tbl. denně se užívá ráno a večer, při dávkování 3x1 tbl. denně se užívá ráno, v poledne a večer. Pacienti s chronickým selháním ledvin, užívající přípravek jako vazač fosfátů, by jej měli užívat během jídla.

Upozornění

Při dlouhodobé aplikaci vápníku nutno sledovat hladinu vápníku v moči, případně i v krvi.

Předávkování se nejčastěji projeví nechutenstvím, žízní, zvracením, zácpou, malátností, bolestmi ve svalstvu, kloubech a nepravidelností srdečního rytmu. Při předávkování nebo při nahodilém požití většího množství přípravku dítětem se poraďte s lékařem. Vitacalcin tablety neobsahují cukr a hodí se i pro pacienty s cukrovkou.

Způsob skladování

Skladovat v suchu při teplotě 15 až 25 °C, chránit před světlem.

Varování

Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení

60 tablet

Datum poslední revize

16.6.2004

4

1


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)


Souhrn údajů o přípravku

1. Název přípravku

VITACALCIN * tablety

2. Složení kvalitativní a kvantitativní

calcii carbonas cum amylo 0,69368 g v 1 tabletě, co odpovídá 250 mg Ca 2+

3. Léková forma

tablety

Popis přípravku: bílé nebo téměř bílé tablety, ploché s dělící rýhou

4. Klinické údaje

4.1. Indikace

Vitacalcin tablety slouží jako součást léčby:

  • osteoporózy různého původu (primární osteoporóza postklimakterická a senilní, většina sekundárních forem osteoporózy),

  • osteomalácie z nedostatku z nedostatku vápníku,

  • všech stavů, charakterizovaných sníženou saturací vápníkem. Příčinou může být snížený příjem (např. v důsledku laktózové intolerance) nebo absorpce kalcia (např. při malabsorpci, při nespecifických zánětech gastrointestinálního systému, při by-passu tenkého střeva). Poměrně velkou skupinu příčin nedostatku vápníku tvoří vrozená nebo získaná forma hypoparatyreoidizmu, pseudohypoparatyreoidizmu, zvýšená sekrece kalcitoninu u medulárního karcinomu štítné žlázy, hypoalbuminémie, hypomagnezémie a hypofosfatémie,

  • všech stavů, charakterizovaných zvýšenou potřebou vápníku, např. v II. a III. trimestru gravidity, v době kojení, rekonvalescence, hojení zlomenin, v období růstu nebo při využití vápniku jako binderu fosfátů při chronické renální insuficienci,

  • jako podpůrná léčba při alergických stavech.

Přípravek mohou užívat dospělí, děti od 3 let, mladiství, těhotné a kojící ženy.

4.2. Dávkování a způsob podávání

Optimální přísun kalcia z hlediska věku a pohlaví uvádíme v tabulce. V denní potravě bez konzumace mléka a mléčných výrobků je přibližně 500 mg vápníku. Nelze-li z jakýchkoli důvodů zajistit požadované množství vápníku (viz tabulka) potravou, je nutno tak učinit podáváním přípravku s obsahem vápníku. V běžných situacích při nedostatku vápníku v potravě a při prevenci a léčbě osteoporózy se podává 1-4 tablety Vitacalcinu tbl. U chronické renální insuficience s glomerulární filtrací pod 0,6 ml/s nebo s koncentrací kalcia v séru pod 2,3 mmol/l se obvykle podává 2-6 tbl. Vitacalcinu tbl. denně - za předpokladu, že hodnota součinu koncentrace Ca a P v séru v mmol/l není vyšší než 4.

Kategorie

Optimální denní příjem vápníku

(mg)

Doporučené dávkování při stravě s vyloučením mléka a mléčných výrobků

(tbl/den)

Děti: 0 - 6 měsíců

400

*

6 měsíců - 1 rok

600

*

1 - 3 roky

800

*

3 - 6 let

6-10 let

800

800-1200

1x1

1x1 až 3x1

11 - 24 let

1200 - 1500

3x1 až 2x2

Muži: 25 - 65 let

1000

2x1

nad 65 let

1500

2x2

Ženy: - od 25 let do menopauzy, po

Menopauze s hormonální substituční terapií

1000

2x1

- po menopauze bez hormonální substituční terapie, nad 65 let

1500

2x2

- ženy gravidní a kojící

1200 - 1500

3x1 až 2x2

* U dětí do tří let dáváme přednost jiné formě vápníku

Je-li saturace vápníku nízká z důvodu primárního nedostatku vitamínu D, nutno k běžné dávce kalcia přidat přípravek s obsahem vitamínu D.

Suplementace vápníkem má pokračovat, dokud není možno přijímat celé doporučené denní množství vápníku potravou. Při dlouhodobé suplementaci, zejména v kombinaci s přípravky s vitamínem D se doporučuje pravidelné monitorování kalciémie a kalciúrie za 24 hodin. Vzhledem k dlouhodobému charakteru suplementace o délce podávání rozhoduje lékař.

Způsob podání

Tabletu polykejte celou a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Osoby nad 50 let s nedostatečným příjmem vápníku v potravě by měli přípravek užívat po jídle.

Při dávkování 1x1 denně je optimální doba užívání večer, při dávkování 2x1 tbl nebo 2x2 tbl denně se užívá ráno a večer, Při dávkování 3x1 denně se užívá ráno, v poledne a večer. Pacienti s chronickým selháním ledvin, užívající přípravek jako vazač fosfátů, by jej měli užívat během jídla.

4.3. Kontraindikace

Vitacalcin je nevhodné aplikovat u známé přecitlivělosti na účinnou látku nebo na některou z pomocných látek, při hyperkalciémii, hyperkalciurii, digitalisové intoxikaci (pro zvýšené riziko vzniku kardiálních arytmií). Vzhledem k lékové formě tablety je nevhodné aplikovat přípravek dětem do 3 let.

4.4. Speciální upozornění

Vitacalcin tablety neobsahují cukr a hodí se i pro pacienty s cukrovkou. Zvláštní opatrnosti (zejména časté monitorování kalciémie a 24 hodinové kalciurie) je potřeba u pacientů se sarkoidózou a s pozitivní anamnézou ledvinových kamenů. U dehydratace nebo elektrolytové dysbalance se zvyšuje riziko vzniku hyperkalciémie. Při současném podávání fluoridových přípravků je potřebné interval dávkování upravit tak, aby mezi přípravky byl časový odstup nejméně 2 hodiny. Jinak dochází k tvorbě nerozpustného fluoridu vápenatého.

4.5. Interakce

Aplikace kalcia snižuje terapeutický efekt kalciových antagonistů, hlavně verapamilu, snižuje účinnost chinolonů a výsledkem je pokles koncentrace chinolonů v séru a v moči. Při současném užívání kalcia a fenytoinu se vzájemně snižují hladiny v séru. Z těchto důvodů se kalcium aplikuje 1 až 3 hodiny před fenytoinem. Kalcium snižuje resorpci tetracyklinu. Vitamin D po užití zvyšuje intestinální absorpci kalcia. Užití fluoridu sodného inhibuje resorpci kalcia ve střevě, u osteoporózy doporučujeme 2 - 3 hodinový interval mezi užitím kalcia a fluoridu sodného. Dlouhodobé užívání kalcia a bikarbonátu sodného může vyústit do “milk-alkali” syndromu. Kontraceptiva zvyšují resorpci kalcia ve střevě. Při současném užívání kardiotonik s kalciovým přípravkem se zvyšuje pravděpodobnost vzniku kardiálních arytmií. Thiazidová diuretika snižují exkreci kalcia. Přípravky na bázi magnézia zvyšují hladinu kalcia v séru hlavně u pacientů v chronické renální insuficienci. U přípravků obsahující železo zvyšuje aplikované kalcium jejich intestinální resorpci. Kouření a nadměrné požití alkoholu, vláknina a cereální potraviny snižují intestinální resorpci kalcia. Konzumace kávy ve větším množství (více než 3 šálky

silné kávy denně) zvyšuje vyměšování vápníku močí. Riziko malých dávek alkoholu a kávy na hladinu kalcia v krvi se neprokázalo.

4.6. Těhotenství a laktace

Užívání kalcia během těhotenství zvyšuje kalcifikaci fetální kosti a zabraňuje nadměrnému odbourávání vápníku z kostí u matky (i během laktace). Na základě studií v II. a III. trimestru kalciová suplementace může být efektivní u preeklampsie a těhotenstvím indukované hypertenzi.

4.7. Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů

Na základě farmakodynamického profilu a klinických zkušeností s kalciovými přípravky přípravek Vitacalcin tablety neovlivňuje pozornost při řízení vozidla ani při obsluze strojů.

4.8. Nežádoucí účinky

Častěji se nežádoucí účinky projevují po denních dávkách vyšších než 2000 až 2500 mg kalcia, při dlouhodobém užívání a u “milk-alkali” syndromu. Nejvíce se projevuje hypotenze, malátnost, arytmie, nauzea, vomitus, nevolnost, začervenání kůže. U prolongované hyperkalciémie může i bez klinických symptomů dojít k poškození tkáně pro jejich zvýšenou afinitu k ukládání kalcia, např. nefrokalcinóza nebo ledvinové kameny s manifestací renální koliky.

4.9. Předávkování

Předávkování a jeho závažnost závisí na výšce hyperkalciémie. Hyperkalciémie nad 3 mmol/l vyžaduje okamžité léčení, pokud se klinické příznaky projevují. Symptomy hyperkalciémie nejsou specifické, diagnóza se proto musí potvrdit laboratorní cestou.

Předávkování je manifestováno suchem v ústech, žízní, anorexií, vomitem, zácpou, abdominální bolestí, bolením hlavy, podrážděností, mentální depresí, zvýšenou únavou, ospalostí, slabostí, stuporem až komatem. Pozdními příznaky předávkování jsou zmatenost, ospalost, světloplachost a zvýšená kožní senzitivita na světlo, hlavně u hemodialyzovaných pacientů, zrychlená nebo zpomalená frekvence činnosti srdce, na EKG jsou viditelné abnormality včetně prolongovaného PQ intervalu, zkrácení QT intervalu a plochá T vlna.

Prvním krokem v léčbě hyperkalcemického syndromu u pacienta s normální funkcí ledvin je expanze objemu pomocí izotonického roztoku na zvýšení vyměšování kalcia močí. V léčbě se osvědčila forsírovaná diuréza furosemidem nebo kyselinou etakrynovou. Při manifestované arytmii se indikuje léčba β-blokátorem.

U pacientů s renální insuficiencí, nebo nebyla-li předešlá léčba efektivní, se doporučuje hemodialýza pomocí dialyzátoru bez kalcia na odstranění kalcia z extracelulární tekutiny.

5. Farmakologické vlastnosti

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

farmakoterapeutická skupina

minerální látky - kalcium karbonát

mechanismus účinku

Kalcium je esenciální látka pro funkční integritu nervového, muskulárního a kostního systému. Důležitou roli má pro udržení fyziologické funkce srdce, ledvin, dýchání, krevní srážlivosti a pro udržení buněční a cévní permeability. Kalcium je důležité i pro hormonální regulaci, při absorpci vitamínu B12 a při žaludeční sekreci. Největší část kalcia se ukládá do kostí ve formě hydroxyapatitu.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Téměř okamžitě se absorbuje jedna pětina až jedna třetina vnitřně aplikované dávky v tenkém střevě, v závislosti na hladině vitamínu D, pH v střevním lumenu a na dietetických faktorech. Absorpce kalcia je zvýšená u pacientů s nízkou sérovou hladinou kalcia a nízkou kalciovou dietou. Naproti tomu u pacientů s achlorhydrií nebo hypochlorhydrií je absorpce kalcia snížená. Na plazmatické bílkoviny se váže přibližně 45 % z celkového sérového kalcia. Asi 120 mg (3 mmol) kalcia denně se vylučuje gastrointestinálním traktem a přibližně 160 mg (4 mmol) ledvinami. Tubulární reabsorpce

v ledvinách se účinkem parathormonu v distálním tubulu a vitamínu D v proximálním tubulu mění.

5.3. Predklinická data ve vztahu k bezpečnosti přípravku

Toxikologické studie na zvířatech s kalciem se zatím neprováděli.

6. Farmaceutické údaje

6.1. Seznam všech pomocných látek

cellulosum microcrystalinum, crospovidonum, magnesii stearas

6.2. Inkompatibility

Přípravek je určen k vnitřnímu užití. Fyzikální nebo chemická inkompatibilita není

známá.

6.3. Doba použitelnosti

4 roky

6.4. Uchovávání

Skladovat v suchu při teplotě 15 až 25 °C, chránit před přímým slunečním světlem.

6.5. Druh obalu

PVC/Alu blistr, příbalová informace v jazyce českém, papírová skládačka

Velikost balení: 60 tablet

6.6. Návod pro použití

Tabletu celou polknout a zapít dostatečným množstvím tekutiny při jídle nebo po něm.

7. Držitel registračního rozhodnutí / Výrobce

ZENTIVA, a. s., Hlohovec, Slovenská republika

  1. Registrační číslo

39/340/99-C

  1. Datum registrace / Datum prodloužení registrace

2.6.1999

  1. Datum poslední revize textu

16.6.2004

1


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.