Verogalid Er 240 Mg

Kód 0099575 ( )
Registrační číslo 83/ 977/97-C
Název VEROGALID ER 240 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace TEVA Czech Industries s.r.o., Opava-Komárov, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0043879 POR TBL PRO 100X240MG Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0099575 POR TBL PRO 30X240MG Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0043877 POR TBL PRO 30X240MG Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0043880 POR TBL PRO 500X240MG Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0043878 POR TBL PRO 60X240MG Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání

nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č.1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls90533/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

VEROGALID ER 240 mg

2. KVANTITATIVNÍ A KVALITATIVNÍ SLOŽENÍ

Verapamili hydrochloridum 240 mg v jedné tabletě s prodlouženým uvolňováním.

Pomocné látky viz 6.1

3. LÉKOVÁ FORMA

Tablety s prodlouženým uvolňováním

VEROGALID ER 240 mg: oválné potahované tablety barvy slonové kosti s půlicí rýhou. Na jedné straně je vyraženo 73/00 a na na druhé straněTEVA.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Léčba hypertenze, profylaktická léčba stabilní anginy pectoris. Úprava srdečního rytmu nebo zpomalení komorové frekvence při supraventrikulární tachykardii a u fibrilace síní.

Přípravek je určen k léčbě dospělých pacientů.

4.2 Dávkování a způsob podání

Hypertenze:

Dávka verapamilu v tabletách s prodlouženým uvolňováním by měla být určena individuálně. Podává se většinou ráno 1 tableta s prodlouženým uvolňováním. U těch pacientů, kde je žádoucí obzvláště pomalý pokles krevního tlaku je možno zahájit terapii s 1/2 tablety ráno. Při uvedeném dávkování by se měl účinek dostavit po týdenním podávání přípravku. Pokud však není v této době dosaženo žádoucího účinku, měly by být dávky zvyšovány v týdenních nebo delších intervalech postupně až na 2 tablety denně (ráno a večer s časovým odstupem 12 hodin).

Ostatní indikace:

120 mg až 240 mg 2krát denně v rozmezí 12 hodin.

U pacientů se sníženou funkcí jater se v závislosti na stupni postižení zesiluje a prodlužuje působení verapamilu (z důvodu pomalého odbourávání léku). Dávkování by proto u těchto pacientů mělo být zahájeno nízkými dávkami.

Tablety se užívají během jídla.

4.3 Kontraindikace

Verogalid ER se nesmí podávat při přecitlivělosti na léčivou látku nebo ostatní komponenty.

Přípravek nesmí být užíván pacienty s těžkou dysfunkcí levé komory, s hypotenzí (systolický tlak méně než 90 mm Hg), s bradykardií (pod 50/min před zahájením terapie), u pacientů s AV blokem II. a III. stupně, v kardiogenním šoku, se sick-sinus syndromem a syndromem preexcitace s rychlým antegrádním vedením vzruchu, pacienty s fibrilací nebo flutterem síní v kombinaci s WPW

syndromem (pro zvýšené riziko vzniku komorové tachykardie) nebo komplikovaným akutním infarktem myokardu (s bradykardií, hypotenzí, insuficiencí levé komory). Verogalid ER se nesmí užívat v průběhu těhotenství, zejména v I. trimestru a během kojení .

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Zvláště pečlivé sledování lékařem je nutné při podávání verapamilu pacientům s AV blokádou I. stupně. Vzhledem k tomu, že verapamil je ve značné míře metabolizován játry, měl by být podáván opatrně pacientům se zhoršenou jaterní funkcí. Protože u nemocných léčených verapamilem může docházet k prodloužení PQ intervalu nebo jiným kardiovaskulárním nežádoucím účinkům, měla by se u nich provádět pravidelná vyšetření EKG. Nemocní se sníženou renální funkcí by měli být verapamilem léčeni se zvýšenou opatrností. U těchto pacientů je třeba monitorovat prodloužení PR intervalu na EKG a ostatní znaky předávkování.

U dětí a mladistvých do 18 let nebyla prokázána bezpečnost přípravku.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kombinace verapamilu s vazoaktivními látkami, antiarytmiky a některými anestetiky může vést k výraznějšímu poklesu krevního tlaku, negativně inotropnímu účinku i zhoršení vedení vzruchu v srdci. U nemocných léčených verapamilem by se neměla podávat intravenózně antiarytmika a beta-blokátory pro možnost srdeční zástavy; i.v. podání verapamilu je kontraindikováno u nemocných léčených beta-blokátory. Při současné terapii digoxinem dochází k mírnému vzestupu hladin digoxinu, který nemá většinou klinický význam. Při známkách digitalisové toxicity je třeba snížit dávky digoxinu. Verapamil může zvyšovat hladiny prazosinu, chinidinu, cyklosporinu a teofylinu v séru. Při současném užívání karbamazepinu dochází ke zvýšení jeho účinku a neurotoxického působení, účinek lithia se při současném užívání s verapamilem snižuje a zvyšuje se jeho neurotoxicita. Cimetidin a ranitidin zvyšují hladinu verapamilu v plazmě, rifampicin, fenytoin a fenobarbital naopak plazmatické hladiny a účinek verapamilu snižují. Při současném užívání myorelaxancií dochází k potenciaci jejich účinku.

4.6 Těhotenství a kojení

Těhotenství:

Verapamil prostupuje placentární bariéru a lze ho detekovat v umbilikální venózní krvi. Studie na krysách prokázaly, že podání šestinásobně vyšších dávek než jsou terapeutické dávky u dospělých vede ke smrti embrya nebo ke zpomalení růstu.

Kojení:

Verapamil je vylučován do mateřského mléka. Při podávání terapeutických dávek jsou však jeho hladiny nízké a nelze očekávat výrazný účinek na kojence.

Verapamil se nemá užívat v prvním trimestru těhotenství a ani v období kojení, i když nebyly prokázány žádné známky teratogenního působení u člověka.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Zejména při zahájení terapie, nebo při zvýšení dávek se mohou projevit známky špatné koordinace, které negativně ovlivní schopnost nemocných v silničním provozu nebo při ovládání strojů, a to zejména při požití alkoholu.

4.8 Nežádoucí účinky

Většina nežádoucích účinků vyplývá z farmakodynamických účinků zejména při vyšším dávkování: jsou to pocity horka, návaly, hypotenze, bolest hlavy, závratě, únava, bradykardie. Z gastrointestinálních poruch je to především zácpa, která může být problémem zejména u starších nemocných, dále nauzea. Z kardiovaskulárních účinků je to AV blok II. a III. stupně, sinoatriální blok až asystolie, zhoršení příznaků srdeční slabosti. Vzácně může dojít ke vzniku erytému, pruritu, urtiky a makulopapulózního exantému. Jsou popsány i ojedinělé případy angioneurotického edému a Stevens-Johnsonova syndromu. Při dlouhodobé terapii může dojít ojediněle ke vzniku gynekomastie nebo

hyperplazie gingivy, které vymizí po vysazení verapamilu. Z laboratorních příznaků bylo popsáno zvýšení transamináz i alkalické fosfatázy jako známek poškození jater při přecitlivělosti.

4.9 Předávkování

Akutní intoxikace verapamilem se obecně projevuje kardiovaskulárními symptomy, jako jsou závažná bradykardie, AV blok, těžká hypotenze a snížená periferní perfuze se ztrátou pulsu, cyanózou a chladnými končetinami.

Léčba předávkování verapamilem je převážně symptomatická. Je možno použít beta-mimetika nebo injekce kalcia. Klinicky významná hypotenze nebo vysoký stupeň AV bloku by měly být léčeny vazopresorickými látkami nebo kardiostimulací. Při asystolii je nutná komplexní kardiopulmonální resuscitace. Verapamil není odstranitelný hemodialýzou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina:

Antihypertenzivum, antiarytmikum, vazodilatans.

ATC skupina : C08D A01

Mechanismus účinku:

Verapamil jako blokátor kalciového kanálu omezuje vstup kalcia do buněk hladkého svalstva cév, myocytů, ale i srdečního vodivého systému. Tím vyvolává vazodilataci koronárního řečiště a zpomaluje vedení vzruchu v srdci. Snižuje rychlost spontánní depolarizace i trvání kalcium-dependentních akčních potenciálů, zejména buněk SA i AV uzlu. V EKG prodlužuje interval PQ, ostatní intervaly nemění. Působí dilataci v koronárním řečišti a má též negativně inotropní účinek.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Z gastrointestinálního traktu se absorbuje asi 90% orálně podané dávky verapamilu, ale v důsledku vysokého účinku prvého průchodu játry je biologická dostupnost nižší, pohybuje se v rozmezí 20-35%. Vrcholových plazmatických koncentrací dosahuje za 1-2 hod po orálním podání. Vazba na bílkoviny plazmy činí asi 90%, biologický poločas je 3-7 hodin, trvání účinku s vysokou variabilitou 1,5-10 hodin. Verapamil je intenzivně metabolizován v játrech. V plazmě bylo identifikováno 12 metabolitů.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxicita: Po podávání vysokých dávek verapamilu potkanům a psům po dobu 18 měsíců nedošlo k výskytu nežádoucích účinků. Při toxických dávkách uhynuly 3 ze 42 zvířat. Příčinou byla bradykardie, inhibice atrioventrikulárního vedení a pokles krevního tlaku. Rovněž se vyskytla reverzibilní hyperplazie gingivy. U psů se na konci pokusu nenašly změny v hematologické a klinicko-chemické oblasti.

Teratogenita: Při podávání verapamilu králíkům a potkanům nebyl prokázán teratogenní efekt. U psů byla při dávkování 60 mg/kg tělesné hmotnosti prokázána embryotoxicita. Neexistují žádné známky pro průkaz teratogenity a embryotoxicity u člověka.

Mutagenita: Testy mutagenity (AMES test, testy chromozomální aberace na lidských lymfocytech in vitro a na kostní dřeni čínského křečka in vivo, test buněčné transformace na embryonálních buňkách syrského křečka) neprokázaly mutagenní účinek verapamilu.

Kancerogenita: Po podávání verapamilu potkanům v dávkách 10-120 mg/kg živé hmotnosti po dobu 24 měsíců nebyl prokázán kancerogenní účinek verapamilu.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Natrium-alginát, mikrokrystalická celulosa, povidon, potahová soustava Opadry YS-1-7006 bezbarvá, potahová soustava Opadry Y-5-12577 žlutá, magnesium-stearát .

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

3 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

VEROGALID ER 240 mg - 60, 100, 500 tablet

Polyethylenová lékovka - Uchovávejte při teplotě do 25°C v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.

VEROGALID ER 240 mg - 30 tablet

a) Polyethylenová lékovka - Uchovávejte při teplotě do 25°C v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.

b) Blistr - Uchovávejte vnitřní obal v krabičce při teplotě do 25°C, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Pro velikost balení:VEROGALID ER 240 mg - 60, 100, 500 tablet

Polyethylenová lékovka, opatřená hliníkovým uzávěrem a štítkem, příbalová informace, papírová skládačka.

Pro velikost balení: VEROGALID ER 240 mg - 30 tablet

a)Polyethylenová lékovka, plastikový ochranný uzávěr s těsnící vložkou, štítek, papírová skládačka, příbalová informace.

b)PVC blistr, folie obalová z hliníku, příbalová informace, papírová skládačka 6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

TEVA Czech Industries s.r.o., Ostravská 29, 747 70 Opava - Komárov, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

83/977/97-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.10.1997 / 18.2. 2009

10. DATUM REVIZE TEXTU 20.6.2012


nahoru

Informace na obalu

TEXT ŠTÍTKU

VEROGALID ER 240 mg (Verapamili hydrochloridum)

tablety s prodlouženým uvolňováním 30, 60, 100 a 500 tablet Verapamili hydrochloridum 240 mg v jedné tabletě. Pomocné látky: natrium-alginát, mikrokrystalická celulosa, povidon, potahová soustava Opadry YS-1-7006 bezbarvá, potahová soustava Opadry Y-5-12577 žlutá, magnesium-stearát. Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. Perorální podání Použití a dávkování: podle přiložené příbalové informace. Uchovávejte při teplotě do 25°C v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. TEVA Czech Industries s.r.o., 747 70 Opava - Komárov, Česká republika Reg. č. :83/977/97-C Č. šarže: Použitelné do:

TEXT NA KRABIČCE

VEROGALID ER 240 mg (Verapamili hydrochloridum)

tablety s prodlouženým uvolňováním 30, 60, 100 a 500 tablet Verapamili hydrochloridum 240 mg v jedné tabletě. Pomocné látky: natrium-alginát, mikrokrystalická celulosa, povidon, potahová soustava Opadry YS-1-7006 bezbarvá, potahová soustava Opadry Y-5-12577 žlutá, magnesium-stearát. Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. Perorální podání Použití a dávkování: podle přiložené příbalové informace. Uchovávejte při teplotě do 25°C v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. TEVA Czech Industries s.r.o., 747 70 Opava - Komárov, Česká republika Reg. č.: 83/977/97-C Č. šarže: Použitelné do: Informace v Braillově písmu: Verogalid ER 240mg

TEXT NA KRABIČCE

VEROGALID ER 240 mg (Verapamili hydrochloridum)

tablety s prodlouženým uvolňováním 30 tablet Verapamili hydrochloridum 240 mg v jedné tabletě. Pomocné látky: natrium-alginát, mikrokrystalická celulosa, povidon, potahová soustava Opadry YS-1-7006 bezbarvá, potahová soustava Opadry Y-5-12577 žlutá, magnesium-stearát. Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. Perorální podání Použití a dávkování: podle přiložené příbalové informace. Uchovávejte vnitřní obal v krabičce při teplotě do 25°C, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. TEVA Czech Industries s.r.o., 747 70 Opava - Komárov, Česká republika Reg. č. :83/977/97-C Č. šarže: Použitelné do: Informace v Braillově písmu: Verogalid ER 240mg

NÁVRH TEXTU PRO POTISK BLISTRU

VEROGALID ER 240 mg (Verapamili hydrochloridum) tablety s prodlouženým uvolňováním logo TEVA Č. šarže: Použitelné do: (Poslední dva údaje budou na blistru vyraženy, ne předtištěny).

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.