Venlafaxin Teva 150 Mg Retard

Kód 0163338 ( )
Registrační číslo 30/ 382/06-C
Název VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0163338 POR CPS RDR 10X150MG Tvrdá tobolka s řízeným uvolňováním, Perorální podání
0163337 POR CPS RDR 28X150MG Tvrdá tobolka s řízeným uvolňováním, Perorální podání
0163339 POR CPS RDR 30X150MG Tvrdá tobolka s řízeným uvolňováním, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

Příloha č.1. ke sdělením sp.zn.sukls2043/2012 a sukls2044/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

Tvrdé tobolky s řízeným uvolňováním

(venlafaxini hydrochloridum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Ponechte si příbalovou informaci, pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sděl-te to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD k čemu se používá.

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD užívat.

3.

Jak se přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD užívá.

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG

RETARD uchovávat.6.

Další informace.

1.

CO JE PŘÍPRAVEK VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA

150 MG RETARD A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD je antidepresi-vum které patří do skupiny léčiv nazývaných inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrena-linu (SNRI).Tato skupina léčiv se používá k léčbě deprese a dalších onemocnění, jako např. úzkostné poruchy. Předpokládá se, že lidé kteří jsou depresivní a/nebo úzkostní, mají nižší hladinu serotoninu a noradrenalinu v mozku. Není zcela známo, jak antidepresiva fungují, ale mohou pomáhat tím, že zvy-šují hladinu serotoninu a noradrenalinu v mozku.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD je určen k léčbě dospělých s depresí. Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD je určen také k léčbě dospělých s následujícími úzkostnými poruchami: generalizovaná úzkostná porucha, sociální úzkostná porucha (strach nebo vyhýbání se sociálním situacím). Správná léčba deprese nebo úzkostných poruch je důležitá k tomu, aby Vám bylo lépe. Pokud tyto poruchy nejsou léčeny, Vaše potíže mohou přetrvávat a stát se závažnějšími a hůře léčitelnými.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARDUŽÍVAT

Neužívejte VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD :

jestliže jste alergický(á) na venlafaxin nebo na kteroukoli další složku přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

užíváte-li nebo jste v posledních 14 dnech užíval(a) léky nazývané ireversibilní inhibitorymonoaminooxidázy (MAOI), které se užívají k léčbě deprese nebo Parkinsonovy choroby. Užívání ireversibilních MAOI s jinými léky včetně přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD může vyvolat závažné nebo dokonce život ohrožující nežádoucí účinky. Rovněž musíte vyčkat nejméně 7 dní po ukončení užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD než začnete užívat nějaký ireversibilní MAOI (viz také „Serotoninový syndrom“ a „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD je zapotřebí

Užíváte-li další léky, které při současném užívání s přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD mohou zvýšit riziko rozvoje sero-toninového syndromu (viz bod „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“).

Máte-li oční problémy, jako např. určitý druh glaukomu (zvýšený nitrooční tlak).

Máte-li nebo jste měli vysoký krevní tlak.

Máte-li v anamnéze srdeční onemocnění.

Máte-li v anamnéze záchvaty (křeče).

Máte-li v anamnéze nízkou hladinu sodíku v krvi (hyponatrémie).

Máte-li sklon ke vzniku podlitin nebo k častému krvácení (porucha krvácení v anamnéze) ne-bo pokud užíváte další léky, které mohou zvýšit riziko krvácení.

Zvyšuje-li se Vám hladina cholesterolu.

Máte-li nebo někdo z Vaší rodiny má nebo měl mánii nebo bipolární poruchu (nadměrný pocitvzrušení nebo euforie).

 Máte-li v anamnéze agresivní chování.

Sebevražedné myšlenky a zhoršení deprese nebo úzkostné poruchy

Jestliže máte depresi a/nebo máte úzkostnou poruchu, můžete mít někdy myšlenky na sebepoškozenínebo na sebevraždu. Tyto myšlenky mohou být častější když začnete poprvé užívat antidepresiva, protože všechny tyto léky potřebují určitou dobu, než začnou účinkovat, obvykle kolem dvou týdnů, ale někdy déle.

S větší pravděpodobností se projeví za těchto okolností:-

Jestliže jste už v minulosti měl(a) myšlenky na sebevraždu nebo sebepoškození.

-

Jesliže jste mladý/á dospělý/á. Informace z klinických studií ukázaly na zvýšené riziko sebe-vražedného chování u mladých dospělých (věk do 25 let) s psychiatrickým onemocněním, kteří byli léčeni antidepresivy.

Pokud budete mít kdykoli myšlenky na sebepoškození nebo na sebevraždu, ihned vyhledejte lékaře nebo jděte přímo do nemocnice.

Možná Vám pomůže, když řeknete příbuzným nebo blízkým přátelům, že jste v depresi nebo že máte úzkostnou poruchu, a požádáte je o přečtení této příbalové informace. Požádejte je, aby Vám řekli,jestliže si všimnou, že se Vaše deprese nebo úzkostná porucha zhoršuje nebo pokud budou znepokoje-ni změnami Vašeho chování.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD mů-že vyvolat pocit neklidu nebo neschopnosti sedět nebo stát na místě. Pokud se Vám to přihodí, měl/a byste informovat lékaře.

Pokud se Vás týká kterýkoli z těchto stavů, sdělte to prosím svému lékaři předtím, než začnete užívatpřípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD.

Sebevražedné myšlenky a zhoršení deprese nebo úzkostné poruchy

Jestliže máte depresi a/nebo máte úzkostnou poruchu, můžete mít někdy myšlenky na sebepoškozenínebo na sebevraždu. Tyto se mohou zvýšit poté, co začnete poprvé užívat antidepresiva, protoževšechny tyto léky potřebují určitou dobu, než začnou účinkovat, obvykle kolem dvou týdnů, ale někdydéle.

Je pravděpodobnější, že tyto myšlenky budete mít:

Jestliže už jste předtím měl/a myšlenky na sebevraždu nebo sebepoškození.

Jestliže jste mladý/á dospělý/á. Informace z klinických studií ukazují zvýšené riziko sebevra-žedného chování u dospělých mladších 25 let s psychiatrickým onemocněním, kteří byli léče-ni antidepresivy.

Pokud budete mít kdykoli myšlenky na sebepoškození nebo na sebevraždu, ihned vyhledejte lékaře nebo jděte přímo do nemocnice.

Možná Vám pomůže, když řeknete příbuzným nebo blízkým přátelům, že trpíte depresí nebo úzkost-nou poruchu, a požádáte je o přečtení této příbalové informace. Můžete je požádat, aby Vám řekli, zda si myslí, že se deprese zhoršuje, nebo že mají obavu ze změn Vašeho chování.

Sucho v ústech

Sucho v ústech uvádí 10 % pacientů léčených venlafaxinem. To může zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Proto byste měl/a věnovat zvláštní pozornost hygieně dutiny ústní.

Užívání u dětí a dospívajících ve věku do 18 let

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD by neměli běžně užívat děti a dospívající do 18 let. Měl/a byste také vědět, že u pacientů do 18 let, kteří se léčí některým z této skupiny přípravků, je zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků, jako jsou pokusy o sebevraždu a sebevražedné myšlenky a nepřátelské jednání (převážně agresivita, protichůdné chování a hněv). Lékař přesto může VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD pacientům do 18 let předepsat, pokud usoudí, že to je v jejich nejlepším zájmu. Pokud lékař předepsal přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD pacientovi do 18 let a chcete se o tom poradit, požádejte o to prosím svého lékaře. Měl/a byste také informovat lékaře, pokud se u pacienta do 18 let, léčeného přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, objeví nebozhorší výše uvedené příznaky. Taktéž dlouhodobá bezpečnost s ohledem na další růst, dospívání a rozvoj poznání a chování při léčení přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD nebyla dosud v této věkové skupině prokázána.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užívali v nedáv-né době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Lékař by měl rozhodnout, zda můžete užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD současně s dalšími léky.

Nezačínejte užívat ani neukončujte užívání jakéhokoli léku, včetně těch, které jste si koupili bez lékař-ského předpisu, přírodních a rostlinných přípravků, aniž byste se předtím poradili s lékařem nebo lé-kárníkem.

Inhibitory monoaminooxidázy (MAOI: viz bod „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD užívat“).

Serotoninový syndrom:

Při léčbě přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD může dojít k potenciálně život ohrožujícímu stavu nazývanému serotoninový syndrom (viz „Možné nežádoucí účinky“), zvláště pak při užívání současně s jinými léky. Pří-kladem těchto léků jsou:

triptany (používané k léčení migrény)

léky používané k léčbě deprese, např. SNRI, SSRI, tricyklická antidepresiva, nebo léky s ob-sahem lithia

léky obsahující linezolid, antibiotikum (používané k léčbě infekcí)

léky obsahující moklobemid, reverzibilní MAOI (používaný k léčbě deprese)

léky obsahující sibutramin (používaný ke snížení tělesné hmotnosti)

léky obsahující tramadol (proti bolesti)

léky obsahující rostlinu třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum, přírodní rostlinný

přípravek, používaný k léčbě mírných depresí)

léky obsahující tryptofan (používaný při poruchách spánku a depresi)

Známky a příznaky serotoninového syndromu mohou zahrnovat kombinaci následujících stavů: ne-klid, halucinace, ztrátu koordinace, zrychlení srdečního tepu, zvýšení tělesné teploty, náhlé změnykrevního tlaku, zesílené reflexy, průjem, bezvědomí, nevolnost, zvracení. Pokud se domníváte, žemáte serotoninový syndrom, vyhledejte rychle zdravotnickou pomoc.

Následující léky mohou také ovlivňovat účinek přípravku VENLAFAXIN TEVA RETARD a měly by být užívány s opatrností. Je obzvláště důležité informovat lékaře a lékárníka, jestliže užíváte léky ob-sahující:

ketokonazol (lék proti plísním)

haloperidol nebo risperidon (k léčbě psychiatrických stavů)

metoprolol (betablokátor k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních potíží)

Užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD s jídlem a pitím

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD se má užívat s jídlem (viz bod 3 „JAK SE PŘÍPRAVEK VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD UŽÍVÁ“).

Po dobu užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD nepijte alkoholické nápoje.

Těhotenství a kojení

Pokud v průběhu užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD otěhotníte, nebo se snažíte otěhotnět, informujte svého lékaře. Měla byste užívat VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD až poté, co lékař zvážil potenciální přínosy a rizika pro Vaše nenarozené dítě.

Pokud užíváte VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARDv průběhu těhotenství, informujte o tom svého lékaře nebo porodní asistentku, neboť Vaše dítě by mohlo mít po narození některé příznaky. Tyto příznaky obvykle začínají v průběhu prvních 24 hodin po narození dítěte. Příznaky mohou zahrnovat neprospívání nebo problémy s dýcháním. Pokud by Vaše dítě mělo po narození tyto příznaky a měla jste obavy, kontaktujte svého lékaře nebo porodní asistentku.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD pře-chází do mateřského mléka a existuje tak riziko, že bude mít určitý vliv na dítě. Proto byste se měla poradit s lékařem, který rozhodne, zda přerušíte kojení, nebo léčbu přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Neřiďte dopravní prostředky ani neobsluhujte stroje dokud si neověříte, jak na Vás přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD působí.

Důležité informace o některých složkách přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARDPřípravek obsahuje sacharosu. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Přípravek obsahuje oranžovou žluť, která může způsobit alergické reakce.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA

150 MG RETARD UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistí, poraďte se s lékařem nebo lékární-kem.

Obvyklá doporučená počáteční dávka k léčbě deprese, generalizované úzkostné poruchy a sociálníúzkostné poruchy je 75 mg denně. Dávka může být lékařem postupně zvýšena a pokud je to nutné, ažna maximální dávku 375 mg denně při depresi. Maximální dávka k léčení generalizované úzkostné poruchy a sociální úzkostné poruchy je 225 mg/den.

Užívejte VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD každý den přibližně ve stejnou denní dobu, buď ráno, nebo večer. Tobolky se musí polykat celé, zapíjet teku-tinou, nesmí se otevřít, drtit, žvýkat ani rozpouštět.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD se má užívat s jídlem.

Máte-li jaterní nebo ledvinové onemocnění, informujte, prosím, lékaře, neboť je možné, že bude třebaVaši dávku přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD upravit.

Nepřestávejte užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD bez předchozí porady s lékařem. (viz bod Jestliže jste přestali užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD .

Jestliže jste užil/a více přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, než jste měl/a:

Jestliže jste užil/a více tobolek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, než jste měl/a, ihned kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.

Příznaky možného předávkování mohou zahrnovat zrychlení srdečního tepu, změny v bdělosti (v roz-mezí od ospalosti až po kóma), rozmazané vidění, křeče nebo záchvaty a zvracení.

Jestliže jste zapomněl/a užít VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD:

Jestliže zapomenete užít dávku, užijte ji jakmile si to uvědomíte. Pokud však je již čas k užití následu-jící dávky, vynechejte zapomenutou dávku. Neužívejte větší množství přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, než máte na každý den přede-psáno.

Jestliže jste přestali užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

Nepřestávejte užívat VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD ani sami nesnižujte dávku bez vědomí lékaře, ani tehdy, cítíte-li se lépe. Pokud se Váš lékař domnívá, že už nemusíte dále užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, poradí Vám postupně snižovat dávku předtím, než léčbu úplně ukončíte. Po ukončení užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, zvláště je-li léčba ukončena náhle nebo jsou-li dávky sníženy příliš rychle. Někteří pacienti mohou pocítit nežádoucí účinky jako je únava, závratě, pocit „točení hlavy“, bolest hlavy, nespavost, noční můry, sucho v ús-tech, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem, nervozita, vzrušení, zmatenost, zvonění v uších, mraven-čení nebo vzácně vjemy elektrického šoku, slabost, pocení, křeče, nebo příznaky chřipky.

Lékař Vám poradí, jak by měla být léčba přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD postupně ukončena. Pocítíte-li některé z těchto příznaků, nebo jiné příznaky, které Vás budou trápit, požádejte lékaře o další rady.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékár-níka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každé-ho.

Nemějte obavy, pokud v období užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD spatříte ve stolici malé bílé granule nebo kuličky. Uvnitř tobolek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD jsou sféroidy nebo malé bílé kuličky s obsahem léčivé látky venlafaxin. Tyto sféroidy se z tobolky uvolňují do trávicího traktu. Po celou dobu průchodu sféroidů trávicím traktem se z nich pomalu uvolňuje ven-lafaxin. „Skořápka“ sféroidu je nerozpustná a vylučuje se stolicí. Třebaže můžete spatřit sféroidy ve stolici, Vaše dávka venlafaxinu už byla absorbována.

Alergické reakce

Pokud se objeví některý z následujících účinků, neužívejte dále VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD. Neprodleně informujte svého lékaře nebo se dostavte na pohotovost nejbližší nemocnice:

tíha na hrudi, sípání, obtížné polykání nebo dýchání.

otok obličeje, hrdla, rukou nebo nohou.

pocit nervozity nebo úzkosti, závratě, bušení srdce, náhlé zrudnutí kůže a/nebo pocit horka.

závažná vyrážka, svědění nebo kopřivka, (vyvýšené červené nebo bílé skvrny na kůži které

často svědí).

Závažné nežádoucí účinky

Pokud zaznamenáte některý z následujících nežádoucích účinků, bude možná zapotřebí rychlá lékař-ská pomoc:

srdeční poruchy, jako zrychlený nebo nepravidelný tep, zvýšený krevní tlak.

oční poruchy, jako rozmazané vidění nebo rozšířené zornice.

nervové poruchy, jako závratě, píchání a mravenčení, pohybové poruchy, křeče nebo záchva-ty.

psychiatrické poruchy, jako hyperaktivita a euforie.

vysazení léku (viz „Jak se přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD aVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD užívá“ a „Jestliže jste přestali užívat přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD“)

Úplný seznam nežádoucích účinků

Frekvence (pravděpodobnost výskytu) nežádoucích účinků je klasifikována následovně:

Velmi časté

Vyskytuje se u více než 1 z 10 pacientů

Časté

Vyskytuje se u 1 až 10 ze 100 pacientů

Méně časté

Vyskytuje se u 1 až 10 z 1000 pacientů

Vzácné

Vyskytuje se u 1 až 10 z 10 000 pacientů

Četnost neznámá

Z dostupných údajů nelze určit

Poruchy krve a mízního systému

Méně časté: Podlitiny; dehtově černá stolice nebo krev ve stolici, což může být známkou vnitřního krvácení.Četnost neznámá: Snížený počet krevních destiček, vedoucí ke zvýšenému riziku vzniku pod-litin a krvácení; poruchy krve, které mohou vést ke zvýšenému riziku infekce

Poruchy metabolismu a výživy

Časté: Ztráta hmotnosti, zvýšená hladina cholesteroluMéně časté: Zvýšení hmotnostiČetnost neznámá: Drobné změny hladin jaterních enzymů v krvi; snížená hladina sodíku v kr-vi; svědění; zežloutnutí kůže nebo oční spojivky; tmavá moč, nebo příznaky podobné chřipce, které jsou příznaky zánětu jater (hepatitis); zmatenost, nadměrný příjem vody (známý jako SIADH); abnormální tvorba mateřského mléka.

Poruchy nervového systému

Velmi časté: Sucho v ústech; bolest hlavyČasté: Abnormální sny; snížené libido; závratě; zvýšené svalové napětí; nespavost; nervozita; mravenčení; útlum; třes; zmatenost; pocit odloučení (odpojení) od sebe samotného a od sku-tečnostiMéně časté: Nedostatek citu nebo emocí; halucinace; nechtěné pohyby svalů; agitova-nost/vzrušení; porušená koordinace a rovnováha

Vzácné: Pocit neklidu nebo neschopnost sedět nebo stát na místě; křeče nebo záchvaty; nad-měrný pocit vzrušení nebo euforieČetnost neznámá: Vysoká teplota se ztuhlými svaly, zmatenost nebo vzrušení a pocení, nebo záškuby svalů, které nelze ovládat, což můžou být příznaky závažných stavů, známých jako neuroleptický maligní syndrom; pocit euforie, netečnost, trvalé rychlé pohyby očí, nemotor-nost, neklid, pocit opilosti, pocení nebo svalová ztuhlost, což jsou příznaky serotonergního syndromu; dezorientace a zmatenost často spojená s halucinacemi (delirium); ztuhlost, stahy a nedobrovolné pohyby svalů; myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu

Poruchy vidění a sluchu

Časté: Rozmazané viděníMéně časté: Změny chuti; zvonění v uších (tinnitus)Četnost neznámá: silné bolesti očí a zhoršené nebo rozmazané vidění

Srdeční a cévní poruchy

Časté: Zvýšení krevního tlaku; návaly horka/náhlé zrudnutí; bušení srdceMéně časté: Pocit závratě (zvláště po příliš rychlém napřímení), mdloba, zrychlení srdečního rytmuČetnost neznámá: Snížení krevního tlaku; abnormální, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, který může vést ke mdlobám

Poruchy dýchání

Časté: Zívání.Četnost neznámá: Kašel, sípání, dušnost a vysoká teplota, což jsou příznaky zánětu plic spoje-ného se zvýšením počtu bílých krvinek (plicní eozinofilie)

Poruchy trávicího traktu

Velmi časté: NevolnostČasté: Snížená chuť k jídlu, zácpa, zvracení.Méně časté: Skřípání zubů, průjemČetnost neznámá: Silné bolesti břicha nebo zad (které mohou indikovat závažné problémy střev, jater nebo slinivky břišní)

Poruchy kůže a podkoží

Velmi časté: Pocení (včetně nočních potů)Méně časté: Vyrážka; výrazné vypadávání vlasůČetnost neznámá: Kožní vyrážka, která může vést k těžkým puchýřům a olupování kůže; svě-dění; mírná vyrážka

Poruchy svalů

Četnost neznámá: Nevysvětlitelná bolest svalů, bolestivost na tlak, nebo slabost (rabdomyolý-za)

Poruchy ledvin a močových cest

Časté: Obtížné močení; zvýšená frekvence močeníMéně časté: Neschopnost močit

Poruchy pohlavních orgánů

Časté: Abnormální výron semene/orgasmus (muži), neschopnost orgasmu, porucha erekce (impotence); poruchy menstruace jako zvýšené krvácení nebo zvýšená nepravidelnost krváce-níMéně časté: Abnormální orgasmus (ženy)

Celkové poruchy

Časté: Astenie (slabost); zimniceMéně časté: Nadměrná citlivost na sluneční zářeníČetnost neznámá: Otok tváře nebo jazyka, dušnost, nebo obtížné dýchání, často s kožní vyráž-kou (což může být závažná alergická reakce)

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD ně-kdy vyvolává nežádoucí účinky, kterých si nemusíte být vědomi, jako zvýšení krevního tlaku nebo abnormální srdeční rytmus; mírné změny hladin jaterních enzymů, sodíku nebo cholesterolu v krvi. Vzácněji může přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD snižovat počet krevních destiček, což může vést ke zvýšenému riziku podlitin nebo krváce-ní. Váš lékař proto může příležitostně provést vyšetření krve, zvláště pokud užíváte přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD dlouhodobě.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo všimnete-li si jakýchkoli ne-žádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékařinebo lékárníkovi.

5.

JAK PŘÍPRAVEK VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA

150 MG RETARD UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD ne-používejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu.Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svéholékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit život-ní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD obsahuje

Léčivou látkou je venlafaxinum.

VENLAFAXIN TEVA 75 MG.: Jedna tobolka obsahuje 85 mg venlafaxini hydrochloridum, což od-povídá venlafaxinum 75 mg .

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD.: Jedna tobolka obsahuje 170 mg venlafaxini hydrochlori-dum, což odpovídá venlafaxinum 150 mg.

Pomocnými látkami jsou: Zrněný cukr (sacharosoa, kukuřičný škrob), hyprolosa, hypromelosa (2910/6,2910/15), disperze ethylcelulosy 18,8 %, mastek, natrium-lauryl-sulfát, želatina, oranžová žluť (E 110), chinolinová žluť (E 104), oxid titaničitý, VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD obsahuje navíc patentní modř (E 131).

Jak přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD vypadá a co obsahuje toto balení

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD: jsou tvrdé želatinové tobolky s vrchní částí žluté barvy a spodní částí průhlednou, uvnitř tobolky jsou bílé až téměř bílé potahované peletyJsou dostupné v blistrech, které obsahují 14, 28, 30 tobolek.

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD : jsou tvrdé želatinové tobolky s vrchní částí žlutohnědé barvy a spodní částí průhlednou, uvnitř tobolky jsou bílé až téměř bílé potahované peletyJsou dostupné v blistrech, které obsahují 10, 28, 30 tobolek.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.

Praha

Česká republika

Výrobce:

Teva Operations Poland Sp.z.o.o., Krakow, Polsko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena 6.1.2012

Document Outline



nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls105740/2010; sukls105747/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD

Tvrdé tobolky s řízeným uvolňováním

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD.: Jedna tobolka obsahuje 85 mg venlafaxini hydrochloridum, což odpovídá venlafaxinum 75 mg .

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD.: Jedna tobolka obsahuje 170 mg venlafaxini hydrochloridum, což odpovídá venlafaxinum 150 mg.

Pomocné látka: sacharosa, oranžová žluť aj.

Úplný seznam pomocných látek, viz bod 6.1

3.

LÉKOVÁ FORMA

Tvrdé tobolky s řízeným uvolňovánímVENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD : tvrdé želatinové tobolky s vrchní částí žluté barvy a spodní částí průhlednou, uvnitř tobolky jsou bílé až téměř bílé potahované peletyVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD: tvrdé želatinové tobolky s vrchní částí žlutohnědé barvy a spodní částí průhlednou, uvnitř tobolky jsou bílé až téměř bílé potahované pelety

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Léčba depresivních epizod.

K prevenci recidivy depresivních epizod.

Léčba generalizované úzkostné poruchy.

Léčba sociální úzkostné poruchy.

4.2 Dávkování a způsob podání

Depresivní epizody

Doporučená zahajovací dávka venlafaxinu Pacientům, kteří neodpovídají na zahajovací dávku 75 mg/den

s řízeným uvolňováním je 75 mg/den podaná jednou denně.

může být dávka venlafaxinu zvýšena až

na maximální dávku 375 mg/den. Zvyšování dávek má být provedeno v intervalu 2 nebo více týdnů. V klinicky odůvodněných případech, s ohledem na závažnost symptomů, lze dávky zvyšovat v častějších intervalech, které však nemají být kratší než 4 dny.

Kvůli riziku na dávce závislých nežádoucích účinků , má být dávka navyšována pouze po klinickém vyhodnocení (viz bod 4.4). Jako udržovací dávka má být podávána nejnižší účinná dávka.

Pacienti by měli být léčeni dostatečně dlouhou dobu, obvykle několik měsíců nebo déle. Léčba by měla být pravidelně přehodnocována případ od případu. Dlouhodobější léčba může být vhodné jako prevence recidivy depresivních epizod (MDE). Ve většině případů je doporučená dávka pro prevenci recidivy MDE stejná jako dávka užívaná k léčbě stávající epizody.

Podávání antidepresivních léčivých přípravků má pokračovat ještě alespoň 6 měsíců po dosaženíremise.

Generalizovaná úzkostná porucha

Doporučená zahajovací dávka venlafaxinu s řízeným uvolňováním je 75 mg jednou denně. Pacientům, kteří neodpovídají na zahajovací dávku 75 mg/den může být dávka zvýšena až na maximálně 225 mg/den. Zvyšování dávek se má provádět v intervalech 2 nebo více týdnů.

Kvůli riziku na dávce závislých nežádoucích účinků by zvýšení dávky mělo být provedeno až poklinickém vyhodnocení (viz bod 4.4). Jako udržovací dávka má být podávána nejnižší účinná dávka.

Pacienti by měli být léčeni dostatečně dlouhou dobu, obvykle několik měsíců nebo déle. Léčba byměla být pravidelně přehodnocována případ od případu.

Sociální úzkostná porucha

Doporučená dávka venlafaxinu s řízeným uvolňováním je 75 mg jednou denně. Není prokázáno, že by vyšší dávky měly další léčebný přínos.

Avšak u pacientů, kteří neodpovídají na zahajovací dávku 75 mg/den je možno zvážit zvýšení dávky až na maximálně 225 mg/den. Zvyšování dávek se má provádět v intervalech 2 nebo více týdnů.

Kvůli riziku na dávce závislých nežádoucích účinků by zvýšení dávky mělo být provedeno až poklinickém vyhodnocení (viz bod 4.4). Jako udržovací dávka má být podávána nejnižší účinná dávka.

Pacienti by měli být léčeni dostatečně dlouhou dobu, obvykle několik měsíců nebo déle. Léčba byměla být pravidelně přehodnocována případ od případu.

Podávání starším pacientům

Není nutná úprava dávek venlafaxinu v závislosti na věku pacienta. Avšak při léčbě starších pacientůje třeba postupovat s opatrností (např. kvůli možné poruše renálních funkcí, možným změnámsenzitivity a afinity neurotransmitterů, souvisejícím s věkem). Vždy má být užívána nejnižší účinnádávka a v případě, že je nutné dávku zvýšit, mají být pacienti pečlivě sledováni.

Podávání dětem a dospívajícím do 18 let

Použití venlafaxinu u dětí a dospívajících se nedoporučuje.

Kontrolované klinické studie u dětí a dospívajících s těžkou depresivní poruchou neprokázaly účinnosta nepodporují podávání venlafaxinu těmto skupinám pacientů (viz bod 4.4. a bod 4.8.).

Účinnost a bezpečnost venlafaxinu u jiných indikací u dětí a dospívajících do 18 let nebyly stanoveny.

Podávání pacientům s jaterním poškozením

U pacientů s mírnou a středně těžkou poruchou funkce jater je obecně vhodné dávku snížit o 50%.Vzhledem k interindividuální variabilitě clearance může být třeba dávkování upravit individuálně. U pacientů s těžkou poruchou funkce jater jsou k dispozici omezené údaje. Doporučuje se opatrnost amělo by se uvažovat o snížení dávky o více než 50%. Měl by se zvážit potenciální přínos léčby protijejím rizikům u pacientů s těžkou poruchou funkce jater.

Podávání pacientům s poruchou funkce ledvin

Ačkoliv u pacientů s glomerulární filtrací (GFR) mezi 30 a 70 ml/min není nutné měnit dávkování, doporučuje se opatrnost. U hemodialyzovaných pacientů a u pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (GFR <30 ml/min) má být dávka venlafaxinu snížena o 50 %.

Interindividuální variabilita clearance u těchto pacientů si však může vyžádat individuální dávkování.

Příznaky pozorované při ukončení podávání venlafaxinu

Mělo by se předcházet náhlému ukončení léčby. Při ukončení léčby venlafaxinem by měly být dávky postupně snižovány po dobu minimálně jednoho až dvou týdnů, aby se snížilo riziko reakce z vysazení (viz bod 4.8). Při výskytu nepřijatelných nežádoucích účinků po snížení dávky nebo po ukončení léčby je třeba zvážit opětovné podávání dosud předepisované dávky. Následně může lékař pokračovat ve snižování dávky, avšak pomalejším tempem.

Perorální podávání.

Doporučuje se užívat tvrdé tobolky venlafaxinu s řízeným uvolňováním s jídlem, každý den přibližně ve stejnou dobu. Tobolky se musí polykat celé, zapíjet tekutinou a nesmí se dělit, drtit, žvýkat ani rozpouštět.

Pacienti léčení tabletami venlafaxinu s okamžitým uvolňováním mohou být převedeni na tobolkyvenlafaxinu s řízeným uvolňováním v nejbližší ekvivalentní denní dávce. Např. tablety venlafaxinu 37,5 mg dvakrát denně mohou být nahrazeny tobolkami venlafaxinu s řízeným uvolňováním 75 mg jednou denně. Může být potřebná individuální úprava dávkování. Tobolky venlafaxinu s řízeným uvolňováním obsahují sféroidy, které pomalu uvolňují léčivou látku do trávicího traktu. Nerozpustná část těchto sféroidů je eliminována a lze ji najít ve stolici.

4.3. Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Současná léčba ireverzibilními inhibitory monoaminooxidázy (MAOIs) je kontraindikována kvůliriziku serotoninového syndromu se symptomy jako vzrušení, tremor a hypertermie. Podávánívenlafaxinu nesmí být zahájeno dříve než 14 dní od ukončení léčby ireverzibilním MAOI.

Podávání venlafaxinu musí být ukončeno minimálně 7 dní před zahájením léčby ireverzibilním MAOI (viz bod 4.4 a 4.5).

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Sebevražda/ sebevražedné myšlenky a klinické zhoršení

Deprese je spojena se zvýšeným rizikem sebevražedných myšlenek, sebepoškození a sebevraždy (příhody související se sebevraždou). Toto riziko přetrvává až do dosažení signifikantní remise. Vzhledem k tomu, že zlepšení nemusí nastat v prvních několika týdnech léčby, mají být pacienti pečlivě sledování až do dosažení klinického zlepšení. Podle obecných klinických zkušeností se nejvyšší riziko sebevraždy může zvýšit v raných stádiích uzdravení.

Další psychiatrická onemocnění, pro něž je venlafaxin předepisován, mohou být rovněž spojena sezvýšeným rizikem příhod souvisejících se sebevraždou. Navíc tato onemocnění mohou býtkombinována s depresivní poruchou. Při léčení ostatních psychiatrických poruch mají být protododržována stejná preventivní opatření jako u pacientů s depresivní poruchou.

Je známo, že u pacientů s anamnézou příhod souvisejících se sebevraždou nebo u pacientů sesignifikantním stupněm sebevražedných představ před zahájením léčení je vyšší rizikosebevražedných myšlenek nebo sebevražedných pokusů a tito pacienti by měli být v průběhu léčenípečlivě sledováni. Metaanalýza placebem kontrolovaných klinických studií s antidepresivními léčivy u dospělých pacientů s psychiatrickými poruchami ukázala, že antidepresiva zvyšují rizikosebevražedného chování v porovnání s placebem u pacientů mladších než 25 let.

Pacienti a zvláště ti, u kterých existuje zvýšené riziko, musí být během léčby pečlivě sledování a tozvláště na začátku léčby a při změně dávkování. Pacienti (a jejich ošetřovatelé) mají být upozorněni nanutnost sledovat, zda se neobjevují jakékoliv známky klinického zhoršení, sebevražedné chování nebomyšlenky a neobvyklé změny chování, a v případě přítomnosti těchto symptomů vyhledat ihnedlékařskou pomoc.

Užívání u dětí a dospívajících do 18 let

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD by se neměl podávat dětem a dospívajícím ve věku do 18 let. V klinických studiích s antidepresivy u dětí a dospívajících bylo sebevražedné chování (sebevražedné pokusy a myšlenky) a hostilita (převážně agresivita, protichůdné chování a zlost) častěji pozorováno ve skupině pacientů léčených antidepresivy, než ve skupině, která dostávala placebo. Pokud je přesto na základě klinické potřeby, léčba indikována, měl by být u pacient pečlivě sledován, zda se u něj neobjevují příznaky sebevražedného chování. Navíc u dětí a dospívajících chybí dlouhodobé údaje o bezpečnosti týkající se růstu, dospívání a kognitivního a behaviorálního vývoje.

Serotoninový syndromPodobně jako u jiných serotonergních látek se může v průběhu léčby venlafaxinem vyskytnoutpotenciálně život ohrožující stav, serotoninový syndrom, zvláště při souběžném podávání jiných léčiv,která mohou ovlivňovat serotonergní neurotransmiterové systémy (viz bod 4.3 a 4.5).

Symptomy serotoninového syndromu mohou zahrnovat změny mentálního stavu (např. vzrušení,halucinace, kóma), vegetativní labilitu (např. tachykardie, labilní krevní tlak, hypertermie),neuromuskulární změny (např. hyperreflexie, nekoordinace) a/nebo gastrointestinální symptomy(např. nauzea, zvracení, průjem).

Glaukom s úzkým úhlem

Při podávání zvýšeným

venlafaxinu byla pozorována mydriáza. Doporučuje se pečlivě monitorovat pacienty se

nitroočním tlakem a pacienty s rizikem glaukomu s úzkým úhlem (glaukom s uzavřeným

komorovým úhlem).

Krevní tlakPo podávání venlafaxinu bylo často pozorováno na dávce závislé zvýšení krevního tlaku. Po uvedenípřípravku na trh byly hlášeny některé případy těžké hypertenze, které vyžadovaly okamžitou léčbu.Všichni pacienti by měli být pečlivě vyšetřeni na vysoký krevní tlak, a preexistující hypertenze byměla být upravena před zahájením podávání venlafaxinu. Pacientům má být pravidelně měřen krevnítlak, po zahájení léčby a po každém zvýšení dávky. Opatrnosti je třeba u pacientů, u kterých byzvýšení krevního tlaku mohlo zhoršit jejich současný zdravotní stav, např. u pacientů s poškozenímsrdeční funkce.

Srdeční frekvenceZvláště po vyšších dávkách se může vyskytnout zvýšená srdeční frekvence. Opatrnosti je třeba upacientů, u kterých by zvýšení srdeční frekvence mohlo zhoršit jejich současný zdravotní stav.

Kardiovaskulární choroba a riziko arytmieVenlafaxin nebyl hodnocen u pacientů s nedávno prodělaným infarktem myokardu ani s nestabilnísrdeční chorobou. Proto při jeho použití u těchto pacientů je třeba opatrnosti.

Po uvedení přípravku na trh byly při podávání venlafaxinu, zvláště při jeho předávkování, zjištěnyfatální arytmie. U pacientů s vysokým rizikem závažné srdeční arytmie je proto třeba předpředepsáním venlafaxinu zvážit rizika a přínosy terapie.

KřečeV průběhu léčení venlafaxinem se mohou vyskytnout křeče. Podobně jako jiná antidepresiva by měl být venlafaxin podáván s opatrností pacientům s křečemi v anamnéze a tito pacienti by měli býtpečlivě sledováni. U každého pacienta, u něhož se vyskytnou křeče, má být léčba ukončena.

HyponatrémiePři podávání venlafaxinu se mohou vyskytnout případy hyponatrémie a/nebo syndromu nepřiměřenésekrece antidiuretického hormonu (SIADH). Tyto případy byly nejčastěji hlášeny u pacientů trpícíchobjemovou deplecí, nebo u dehydratovaných pacientů. Vyšší riziko této příhody může být u staršíchpacientů, pacientů užívajících diuretika a pacientů s objemovou deplecí.

Abnormální krváceníLéčivé, přípravky, které snižují zpětné vychytávání serotoninu, mohou vést ke snížené funkci krevníchdestiček. U pacientů užívajících venlafaxin může být zvýšené riziko krvácení do kůže a sliznic, včetněgastrointestinální hemoragie. Podobně jako jiné inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, má být ivenlafaxin podáván s opatrností pacientům predisponovaným ke krvácení, včetně pacientů léčenýchantikoagulancii a inhibitory krevních destiček.

Hladina cholesterolu v séruU 5,3% pacientů léčených venlafaxinem a u 0,0% pacientů léčených placebem bylo zaznamenánoklinicky významné zvýšení hladiny cholesterolu v séru v minimálně 3-měsíčních placebemkontrolovaných klinických studiích. V průběhu dlouhodobé léčby je třeba pamatovat na měření hladincholesterolu v séru.

Současné podávání s látkami snižujícími tělesnou hmotnostBezpečnost a účinnost venlafaxinu v kombinaci s látkami snižujícími tělesnou hmotnost včetněfenterminu nebyla stanovena. Souběžné podávání venlafaxinu a látek snižujících tělesnou hmotnost senedoporučuje. Venlafaxin není určen ke snižování tělesné hmotnosti ani samotný ani v kombinaci s jinými přípravky.

Manie/hypomanieManie/hypomanie

se může vyskytnout u malé části pacientů s poruchami nálady, léčených

antidepresivy včetně venlafaxinu. Podobně jako ostatní antidepresiva by měl být venlafaxin používánopatrně u pacientů s bipolární poruchou v osobní nebo rodinné anamnéze.

AgresivitaAgresivita se může vyskytnout u malé části pacientů, kteří dostávali antidepresiva, včetně venlafaxinu.Ta byla zjištěna po zahájení léčby, změnách dávky a po ukončení léčby.

Podobně jako ostatní antidepresiva měl by být venlafaxin používán opatrně u pacientů s agresivitou v anamnéze.

Ukončení léčbyPři ukončení léčby jsou příznaky z vysazení časté, zvláště pokud je ukončení podávání náhlé (viz bod 4.8). V klinických studiích se nežádoucí účinky pozorované v souvislosti s ukončením léčby (připostupném snižování dávek a poté) vyskytly u přibližně 35 % pacientů léčených venlafaxinem a u 17 % pacientů užívajících placebo.

Riziko příznaků z vysazení může záviset na mnoha faktorech, včetně doby trvání léčby, podávanédávky a rychlosti snižování dávek. Nejčastěji hlášenými příznaky z vysazení jsou závratě, poruchysmyslů (včetně parestézie), poruchy spánku (včetně insomnie a intenzivních snů), agitovanost neboúzkost, nauzea a/nebo zvracení, tremor a bolest hlavy. Obecně jsou tyto symptomy mírné až střední intenzity, avšak u některých pacientů mohou být závažné. Obvykle se vyskytnou do několika dnů po ukončení léčby, ale existují velmi vzácná hlášení takových symptomů u pacientů po neúmyslnémvynechání dávky. Obecně tyto symptomy vymizí samy a obvykle do 2 týdnů, ačkoli u některých jedinců mohou přetrvávat (2-3 měsíce nebo déle). Proto se při ukončování léčby doporučuje postupné snižování dávky venlafaxinu po dobu několika týdnů nebo měsíců, podle potřeby pacienta (viz bod 4.2).

Akatizie/psychomotorický neklidUžívání venlafaxinu bylo spojeno s rozvojem akatizie, charakterizované subjektivně nepříjemnýmnebo stresujícím neklidem a potřebou pohybu, která je často doprovázena neschopností sedět či stát v klidu. Tyto příznaky se nejčastěji objevují během několika prvních týdnů léčby. U pacientů, kteří mají tyto symptomy, může být zvýšení dávky škodlivé.

Sucho v ústechU 10% pacientů léčených venlafaxinem bylo hlášeno sucho v ústech. To může zvýšit riziko zubníhokazu a pacienti mají být upozorněni na důležitost dentální hygieny.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD obsahuje sacharosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy, malabsorpcí glukosy a galaktosy nebo při sacharózo-izomaltázové deficiencí by tento přípravek neměli užívat.

Přípravek VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD obsahuje oranžovou žluť, která může způsobit alergické reakce.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Inhibitory monoaminooxidázy (MAOI)

Ireverzibilní neselektivní MAOI

Venlafaxin venlafaxinu

nesmí být podáván v kombinaci s ireverzibilními neselektivními MAOIs. Podávání

nesmí být zahájeno dříve než 14 dní od ukončení léčby ireverzibilním neselektivním

MAOI. Podávání venlafaxinu musí být ukončeno minimálně 7 dní před zahájením léčby jakýmkoliireverzibilním neselektivním MAOI (viz bod 4.3 a 4.4).

Reverzibilní, selektivní MAO-A inhibitor (moklobemid)Kombinace venlafaxinu s reverzibilním a selektivním MAOI, jako je moklobemid, se nedoporučujekvůli možnému riziku rozvoje serotoninového syndromu. Mezi ukončením léčby reverzibilním IMAO a zahájením léčby venlafaxinem může následovat kratší ukončovací perioda než 14 dnů. Doporučuje se, aby podávání venlafaxinu bylo ukončeno minimálně 7 dní před zahájením léčby jakýmkoli reverzibilním MAOI (viz bod 4.4).

Reverzibilní, neselektivní MAOI (linezolid)Antibiotikum linezolid je slabým reverzibilním a neselektivním MAOI a nemá být podáván pacientům léčeným venlafaxinem (viz bod 4.4).

U pacientů kteří ukončili užívání MAOI a ihned zahájili léčbu venlafaxinem nebo u těch, kteříukončili užívání venlafaxinu před zahájením užívání MAOI, byly hlášeny závažné nežádoucí účinky.Tyto účinky zahrnovaly tremor, myoklonii, pocení, nauzeu, zvracení, náhlé zrudnutí/návaly horka,závratě a hypertermii s příznaky podobnými neuroleptickému malignímu syndromu, křeče a smrt.

Serotoninový syndrom

Podobně jako u jiných serotonergních látek, může se v průběhu léčení venlafaxinem vyskytnoutserotoninový syndrom, zvláště při souběžném podávání jiných látek, které mohou ovlivňovatserotonergní neurotransmiterový systém (např. triptany, SSRI, další SNRI, lithium, sibutramin,tramadol nebo rostlina třezalka tečkovaná [Hypericum perforatum]), s léčivými přípravky zhoršujícímimetabolismus serotoninu (včetně MAOI), nebo s prekurzory serotoninu (např. potravinové doplňky s obsahem tryptofanu).

V případě že souběžná léčba venlafaxinem s SSRI, SNRI, nebo s agonisty serotoninového receptoru(triptan) je klinicky oprávněné, doporučuje se pečlivě sledovat pacienta zvláště v úvodu terapie a přizvyšování dávek. Souběžné podávání venlafaxinu s prekurzory serotoninu (např. potravinové doplňkys obsahem tryptofanu) se nedoporučuje (viz bod 4.4).

Látky ovlivňující CNS

Riziko podávání venlafaxinu v kombinaci s jinými látkami ovlivňujícími CNS nebylo systematickyhodnoceno. Proto se při podávání venlafaxinu v kombinaci s jinými léky ovlivňujícími CNSdoporučuje opatrnost.

Etanol

Klinické studie prokázaly, že venlafaxin nezhoršuje změnu psychických ani motorických schopností,způsobenou etanolem. Avšak podobně jako u všech látek, ovlivňujících CNS, by měli být pacientipoučeni, aby po dobu užívání venlafaxinu nepili alkohol.

Účinek jiných léčivých přípravků na venlafaxin

Ketokonazol (inhibitor CYP3A4)Farmakokinetická studie s ketokonazolem u rychlých (EM) a pomalých (PM) metabolizátorů CYP2D6vedla k vyšší AUC venlafaxinu (o 70 %, resp. 20 %) a O-desmethylvenlafaxinu (o 33 %, resp. 23 %)po podání ketokonazolu. Souběžné podávání inhibitorů CYP3A4 (např. atazanavir, klarithromycin,indinavir, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol, ketokonazol, nelfinavir, ritonavir, sachinavir,

telithromicin) a venlafaxinu může zvýšit hladiny venlafaxinu a Oopatrnosti pokud pacientova léčba obsahuje inhibitor CYP3A4 souběžně s venlafax

-desmethylvenlafaxinu. Proto je třeba

inem.

Účinek venlafaxinu na jiné léčivé přípravky

LithiumPři souběžném podávání venlafaxinu a lithia se může objevit serotoninový syndrom (viz Serotoninovýsyndrom).

DiazepamVenlafaxin nemá vliv na farmakokinetiku ani farmakodynamiku diazepamu ani jeho aktivníhometabolitu desmethydiazepamu. Zdá se, že diazepam neovlivňuje farmakokinetiku venlafaxinu ani O-desmethylvenlafaxinu. Není známo, zda existuje farmakokinetická a/nebo farmakodynamickáinterakce venlafaxinu s jinými benzodiazepiny.

ImipraminVenlafaxin neovlivnil farmakokinetiku imipraminu ani 2-hydroxyimipraminu. V závislosti na dávcedošlo ke 2,5 až 4,5 násobnému zvětšení AUC u 2-hydroxydesipraminu po podávání denních dávekvenlafaxinu 75 mg až 150 mg. Imipramin neovlivnil farmakokinetiku venlafaxinu ani O-desmethylvenlafaxinu. Klinický význam těchto interakcí není znám. Při současném podávánívenlafaxinu a imipraminu je třeba dbát opatrnosti.

HaloperidolFarmakokinetická studie s haloperidolem prokázala pro haloperidol: snížení celkové perorálníclearance o 42 %, zvětšení AUC o 70 % a zvýšení Cmax o 88 %, ale žádnou změnu jeho poločasuvylučování. Toto je třeba brát v úvahu u pacientů léčených haloperidolem a současně venlafaxinem.Klinický význam této interakce není znám.

RisperidonVenlafaxin zvyšoval AUC risperidonu o 50%, ale neovlivnil signifikantně farmakokinetický profilsouhrnné léčivé složky (risperidon + 9-hydroxyrisperidon). Klinický význam této interakce není znám.

MetoprololSoučasné podávání venlafaxinu a metoprololu zdravým dobrovolníkům ve studii farmakokinetickéinterakce obou léčiv vedlo ke zvýšení plazmatických koncentrací metoprololu přibližně o 30-40%beze změny plazmatické koncentrace jeho účinného metabolitu -hydroxymetoprololu. Klinickývýznam tohoto zjištění u hypertenzních pacientů není znám. Metoprolol neměnil farmakokinetickýprofil venlafaxinu ani jeho aktivního metabolitu O-desmethylvenlafaxinu. Při současném podávánívenlafaxinu a metoprololu je třeba opatrnosti.

IndinavirFarmakokinetická studie s indinavirem prokázala snížení AUC indinaviru o 28% a snížení Cmax indinaviru o 36%. Indinavir neovlivnil farmakokinetiku venlafaxinu a O-desmethylvenlafaxinu.Klinický význam této interakce není znám.

4.6. Těhotenství a kojení

Těhotenství

Epidemiologické údaje naznačují, že užívání SSRI během těhotenství, zvláště v jeho pozdním stádiu, může zvýšit riziko vzniku perzistující plicní hypertenze novorozenců (PPHN). Ačkoliv nebyly provedeny studie zkoumající souvislost mezi léčbou SNRI a rizikem vzniku PPHN, nelze vzhledem k podobnému mechanismu účinku (inhibice zpětného vychytávání serotoninu) riziko vzniku PPHN vyloučit.

Studie známo.

na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není

Venlafaxin může být podáván těhotným ženám pouze v případě, kdy očekávané přínosy

převažují nad možným rizikem.

Podobně jako u jiných inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI/SNRI) mohou se unovorozenců vyskytnout příznaky z náhlého vysazení, pokud byl venlafaxin podáván až do porodunebo vysazen krátce před ním. Někteří novorozenci vystavení účinkům venlafaxinu koncem třetíhotrimestru měli komplikace vyžadující výživu sondou, podporu dýchání nebo prodlouženouhospitalizaci. Takové komplikace mohou vzniknout ihned při porodu.

Pokud matka užívala SSRI/SNRI v pozdním stadiu těhotenství, byly u novorozenců pozoroványnásledující symptomy: vzrušivost, tremor, hypotonie, přetrvávající pláč, a problémy při sání nebo přispaní. Mohou to být symptomy v důsledku serotonergního účinku nebo symptomy po expozici. Vevětšině případů byly tyto komplikace pozorovány ihned nebo do 24 hodin po porodu.

KojeníVenlafaxin a jeho účinný metabolit O-desmethylvenlafaxin se vylučují do mateřského mléka. Nelzevyloučit riziko nežádoucích účinků u kojených dětí. Proto je třeba rozhodnout, zda pokračovat/ukončit užívání přípravku VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD, přičemž se bere v úvahu přínos kojení pro dítě a přínos terapie přípravkem VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD a VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD pro matku.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Jakýkoli psychoaktivní lék může snížit schopnost úsudku, myšlení a ovlivnit motorické schopnosti.Každý pacient léčený venlafaxinem má být proto poučen ohledně ovlivnění schopnosti řídit neboobsluhovat nebezpečné stroje.

4.8. Nežádoucí účinkyNejčastěji (>1/10) hlášené nežádoucí účinky v klinických studiích byly nauzea, sucho v ústech, bolesthlavy a pocení (včetně nočních potů).

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle tříd orgánových systémů a podle četnosti.Četnosti jsou definovány jako: Velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až 1/10), méně časté (≥1/1000 až1/100), vzácné (≥1/10 000 až 1/1000), četnost neznámá (z dostupných údajů nemohla být zjištěna).

Tělesnýsystém

Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Četnost neznámá

Poruchy krve a lymfatického systému

Ekchymóza, gastrointestinál ní hemoragie

Krvácení do sliznice, prodloužená krvácivost, trombocytopenie, krevní dyskrazie,

(včetně

agranulocytózy, plastické anémie, neutropenie apancytopenie)

Poruchy metabolismu a výživy

Zvýšená hladinacholesterolu vséru, úbytekhmotnosti

Přírůstekhmotnosti

Abnormální

funkční

jaterní

testy,

hyponatrémie, hepatitis, syndrom

nepřiměřené

sekrece antidiuretického hormonu

(SIADH),

zvýšená

hladina

prolaktinu

Poruchy nervového

systému

Sucho

v

ústech

(10,0

%),

bolest

hlavy

(30,3

%)*

Abnormální sny, snížení

libida,

závratě, zvýšený tonus

svalstva

(hypertonie), nespavost, nervozita, parestezie,útlum/sedace,tremor,zmatenost,depersonalizace

Apatie, halucinace, myoklonus, vzrušení, porucha koordinace a rovnováhy

Akatizie/psyc homotorický neklid, křeče, manická reakce

Neuroleptický

maligní

syndrom

(NMS),

serotonergní

syndrom,

delirium, extrapyramidové reakce (včetně

dystonie

a

dyskinézy),

pozdní

dyskineze, sebevražedné představy a chování**

Poruchy smyslových orgánů

Poruchy akomodace, mydriáza, poruchy vidění

Změna chuti k jídlu, tinitus

Glaukom

uzavřeného

úhlu

Srdečníporuchy

Hypertenze, vazodilatace (obvykle návaly horka/

náhlé

zrudnutí/ flush)

Posturální hypotenze, synkopa, tachykardie

Hypotenze, prodloužení QT

intervalu,

ventrikulární

fibrilace,

ventrikulární tachykardie (včetně

torsade

de

pointes)

Tělesný systém

Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Četnost neznámá

Respirační,hrudní amediastinálníporuchy

Zívání

Plicní eozinofilie

Gastrointestin ální poruchy

Nauzea (20,0 %)

Snížená chuť k jídlu

(anorexie),

obstipace, zvracení

Skřípání zubů, průjem

Pankreatitis

Poruchy kůže a podtkáně

kožní

Pocení(včetněnočníchpotů).[12,2 %]

Vyrážka,Alopecie

Multiformní erytém,Stevensonův-Johnsonůvsyndrom, pruritus,kopřivka

Poruchy kosterní

a

svalové soustavy

a

pojivové tkáně

Rabdomyolýza

Urogenitální poruchy

Poruchy ejakulace/orgasmu (muži), anorgasmie, erektilní dysfunkce

Poruchy orgasmu (ženy), menoragie, retence moči

(impotence),ztížené

močení

(většinou zpomalené močení), menstruační poruchy spojené se

zvýšeným

krvácením

nebo

zvýšeným nepravidelným krvácením (např. menoragie, metroragie), polakisurie

Celkové poruchy

Astenie (únava), zimnice

Fotosenzitivníreakce

Anafylaxe

* V souhrnných klinických studiích byla incidence bolesti hlavy 30,3 % ve skupině s venlafaxinemversus 31,3 % ve skupině léčené placebem.** V průběhu léčby venlafaxinem nebo brzy po ukončení léčby byly zjištěny případy sebevražedných představ a chování (viz bod 4.4).

Ukončení podávání venlafaxinu (zvláště bylo-li náhlé) často vede k příznakům z vysazení. Nejčastějihlášenými reakcemi jsou závratě, smyslové poruchy (včetně parestézie), poruchy spánku (včetněnespavosti a intenzivních snů), agitovanost nebo úzkost, nauzea a/nebo zvracení, tremor, bolest hlavy a příznaky chřipky. Obecně jsou tyto příhody většinou mírné až střední intenzity a spontánně odeznějí, avšak u některých pacientů mohou být závažné a/nebo dlouhodobější. Doporučuje se proto, pokud už podávání venlafaxinu není nutné, postupně snižovat jeho dávku a pomalu jej vysadit (viz bod 4.2 a 4.4).

Pediatričtí pacientiVšeobecně byl profil nežádoucích účinků venlafaxinu (v placebem kontrolovaných klinickýchstudiích) u dětí a dospívajících (věk 6 až 17 let) podobný těm, které byly pozorovány u dospělých.Podobně jako u dospělých byla pozorována snížená chuť k jídlu, ztráta tělesné hmotnosti, zvýšenýkrevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v séru (viz bod 4.4).

V pediatrických klinických studiích byl pozorován zvýšený počet nežádoucích účinků –sebevražedných myšlenek. Byl také zvýšený počet hlášení hostility a, zvláště u těžké depresivní poruchy, sebepoškození.

Navíc byly u dětí pozorovány následující nežádoucí účinky: bolest břicha, vzrušení, dyspepsie,ekchymóza, epistaxe a myalgie.

4.9. Předávkování

Po uvedení přípravku na trh bylo hlášeno předávkování venlafaxinem převážně v kombinaci salkoholem a/nebo s jinými léčivými přípravky. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky připředávkování byly: tachykardie, poruchy vědomí (v rozmezí od somnolence až po kóma), mydriáza,křeče a zvracení. Dalšími hlášenými nežádoucími účinky byly: změny EKG (např. prodlouženíintervalu QT, blok Tawarova raménka, prodloužení komplexu QRS), ventrikulární tachykardie,bradykardie, hypotenze, vertigo a smrt.

Publikované rizikem

retrospektivní studie uvádějí, že předávkování venlafaxinem může být spojeno s vyšším

úmrtí v porovnání s antidepresivy SSRI, ale s nižším rizikem než je u tricyklických

antidepresiv. Epidemiologické studie prokázaly, že pacienti léčení venlafaxinem mají vyšší rizikosebevražd než pacienti léčení SSRI. Není jasné, do jaké míry může být toto zjištění vyššího rizika úmrtí přisuzováno toxicitě venlafaxinu při předávkování a do jaké míry toto naopak souvisí s některými charakteristikami pacientů užívajících venlafaxin. Venlafaxin má být předepisován v co nejmenších množstvích v souladu se správným léčebným postupem, aby se snížilo riziko předávkování.

Doporučená léčbaDoporučují se obecná podpůrná a symptomatická opatření; monitorování srdeční akce a vitálníchfunkcí. Hrozí-li riziko aspirace, nedoporučuje se vyvolávat zvracení.Výplach žaludku může být indikován, pokud je proveden brzy po užití nebo u symptomatickýchpacientů. Podání aktivního uhlí může také omezit absorpci léčivé látky. Forsírovaná diuréza, dialýza,hemoperfuze ani výměnná transfuze nebudou pravděpodobně prospěšné. Žádná specifická antidotavenlafaxinu nejsou známa.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná antidepresivaATC kód: N06AX16.

Předpokládá se, že mechanismus antidepresivního účinku venlafaxinu u lidí souvisí s potenciací aktivity neurotransmiterů v centrální nervové soustavě. Předklinické studie ukázaly, že venlafaxin a jeho nejvýznamnější metabolit O-desmetylvenlafaxin (ODV) jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu. Venlafaxin také slabě inhibuje vychytávání dopaminu. Venlafaxin a jeho aktivní metabolit po akutním podání (jednotlivá dávka) i po chronickém podávání redukují ß-adrenergní odpověď. Venlafaxin a ODV jsou si velmi podobné v celkovém účinku na zpětné vychytávání neurotransmiterů a ve vazbě na receptory.

Venlafaxin nemá prakticky žádnou afinitu k muskarinovým, k H1-histaminergním ani k -adrenergním receptorům mozku potkanů in vitro. Farmakologické účinky na tyto receptory se mohouvztahovat k různým nežádoucím účinkům, pozorovaným u léčivých přípravků s obsahem jinýchantidepresiv, např. jako anticholinergní, sedativní a kardiovaskulární nežádoucí účinky.

Venlafaxin nemá žádný inhibiční účinek na monoaminooxidázu (MAO).

V in vitro studiích bylo zjištěno, že venlafaxin nemá prakticky žádnou afinitu k opiátovým anibenzodiazepinovým receptorům.

Depresivní epizody

Účinnost venlafaxinu s okamžitým uvolňováním při léčbě depresivních epizod byla prokázána v pěti randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných krátkodobých studiích, trvajících od 4 do 6 týdnů s dávkami až 375 mg/den. Účinnost venlafaxinu s řízeným uvolňováním při léčení těžkých depresivních epizod byla stanovena ve dvou placebem kontrolovaných krátkodobých studiích, trvajících 8 a 12 týdnů, s dávkami v rozmezí od 75 do 225 mg/den.

V jedné dlouhodobé studii byli dospělí ambulantní pacienti, kteří reagovali v průběhu 8-týdenníotevřené studie na podávání venlafaxinu s řízeným uvolňováním (75, 150 nebo 225 mg),

randomizováni, placeba po dobu až 26 týdnů a byl u nich sl

aby pokračovali se stejným dávkováním venlafaxinu s řízeným uvolňováním nebo

edován relaps.

Účinnost venlafaxinu v prevenci rekurentních depresivních epizod byla hodnocena po dobu 12 měsícůve druhé dlouhodobé, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii u dospělých ambulantníchpacientů s rekurentními těžkými depresivními epizodami , kteří v poslední epizodě deprese odpovídalina léčbu venlafaxinem (100 až 200 mg/den podávaným 2x denně).

Generalizovaná úzkostná porucha

Účinnost tobolek venlafaxinu s řízeným uvolňováním v léčbě generalizované úzkostné poruchy(GAD) byla stanovena ve dvou 8-mi týdenních placebem kontrolovaných studiích s fixními dávkami(75 až 225 mg/den), v jedné 6-ti měsíční, placebem kontrolované studii s fixními dávkami (75 až 225 mg/den), a v jedné 6-ti měsíční, placebem kontrolované studii s flexibilními dávkami (37,5, 75 a 150 mg/den) u dospělých ambulantních pacientů.

I když byla také prokázána superiorita dávky 37,5 mg/den v porovnání s placebem, tato dávka nebylatak konzistentně účinná jako vyšší dávky

Sociální úzkostná porucha

Účinnost tobolek venlafaxinu s řízeným uvolňováním v léčbě sociální úzkostné poruchy bylastanovena ve čtyřech dvojitě zaslepených, multicentrických, placebem kontrolovaných 12-ti týdenníchstudiích s paralelní skupinou a flexibilními dávkami a v jedné dvojitě zaslepené, placebemkontrolované 6-ti měsíční studii s paralelní skupinou a fixními/flexibilními dávkami u dospělýchambulantních pacientů. Pacienti dostávali dávky v rozmezí od 75 do 225 mg/den. V 6-ti měsíční studiise neprokázala vyšší účinnost ve skupině léčené dávkami 150 až 225 mg/den v porovnání se skupinouléčenou dávkou 75 mg/den.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Venlafaxin je rozsáhle metabolizován, převážně na aktivní metabolit O-desmethylvenlafaxin (ODV).Střední zdánlivý poločas vylučování ± SD z plazmy je pro venlafaxin 5±2 hodiny a pro ODV 11±2hodiny. Při perorálním podávání denní dávky rozdělené do několika jednotlivých dávek se dosáhnerovnovážného stavu hladiny venlafaxinu a ODV do 3 dnů. V rozmezí dávek od 75 do 450 mg/den mávenlafaxin a ODV lineární kinetiku.

Absorpce

Po jednorázové perorální dávce je absorbováno nejméně 92% venlafaxinu s okamžitým uvolňováním.Vzhledem k metabolismu venlafaxinu v předsystémové oblasti je absolutní biologická dostupnostvenlafaxinu 40% až 45%. Po podání venlafaxinu s okamžitým uvolňováním se dosáhne maximálníplazmatické koncentrace venlafaxinu do 2 hodin a ODV do 3 hodin Po podání tobolek venlafaxinu s řízeným uvolňováním se dosáhne maximální plazmatické koncentrace venlafaxinu do 5,5 hodin a ODV do 9 hodin. Pokud se podají stejné denní dávky venlafaxinu ve formě tablet s okamžitýmuvolňováním nebo jako tobolky s řízeným uvolňováním, tobolky s řízeným uvolňováním mají pomalejší absorpci, ale stejný rozsah absorpce jako tablety s okamžitým uvolňováním. Potravaneovlivňuje biologickou dostupnost venlafaxinu ani ODV.

DistribuceV terapeutických koncentracích jsou venlafaxin a ODV minimálně vázány na plazmatické bílkoviny(27% a 30%). Po intravenózním podání je distribuční objem venlafaxinu v ustáleném stavu4,4±1,6 l/kg.

MetabolismusVenlafaxin

prochází rozsáhlou metabolickou přeměnou v játrech. Studie in vitro a in vivo prokázaly,

že venlafaxin je biotransformován na svůj hlavní metabolit ODV prostřednictvím CYP2D6. Studie invitro a in vivo prokázaly, že venlafaxin je metabolizován na svůj vedlejší, méně účinný metabolit N-desmethylvenlafaxin prostřednictvím CYP3A4. Studie in vitro ukazují, že venlafaxin je slabýminhibitorem CYP2D6. Venlafaxin neinhibuje CYP1A2, CYP2C9 ani CYP3A4.

VylučováníVenlafaxin a jeho metabolity jsou vylučovány převážně ledvinami. Přibližně 87% dávky venlafaxinuse vyloučí močí do 48 hodin, a to jako nezměněný venlafaxin (5%), nekonjugovaný ODV (29%),konjugovaný ODV (26%) nebo jako další vedlejší neúčinné metabolity (27%). Střední plazmatickáclearance ± SD venlafaxinu je 1,3±0,6 l/hod/kg a ODV je 0,4±0,2 l/hod/kg.

Zvláštní skupiny pacientů

Věk a pohlavíVěk ani pohlaví pacienta nemají podstatný vliv na farmakokinetiku venlafaxinu ani ODV.

Silní/ slabí metabolizátoři CYP2D6Slabí metabolizátoři CYP2D6 mají vyšší plazmatické koncentrace venlafaxinu než silnímetabolizátoři. Protože však celková expozice (AUC) venlafaxinu a ODV je u pomalých a rychlýchmetabolizátorů podobná, není třeba dvou rozdílných dávkovacích režimů pro tyto dvě skupiny.

Pacienti s poruchou funkce jaterPacienti s klasifikací Child-Pugh A (lehké jaterní poškození) a Child-Pugh B (středně těžké jaternípoškození) měli prodloužený poločas vylučování venlafaxinu a ODV v porovnání se zdravýmiosobami. Po perorálním podání byla clearance venlafaxinu a ODV snížena. Byl pozorován vysokýstupeň individuální variability. U pacientů s těžkým jaterním poškozením jsou k dispozici pouzeomezené údaje (viz bod 4.2).

Pacienti s poruchou funkce ledvinU dialyzovaných pacientů měl venlafaxin prodloužený poločas vylučování asi o 180% a sníženouclearance asi o 57% v porovnání se zdravými osobami, zatímco poločas vylučování ODV bylprodloužený asi o 142% a clearance byla snížena asi o 56%. U pacientů s těžkou poruchou funkceledvina u pacientů vyžadujících hemodialýzu, je nutné dávku upravit (viz bod 4.2).

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie s venlafaxinem na myších a potkanech neprokázaly jeho kancerogenitu. Venlafaxin nebylmutagenní v rozsáhlé řadě in vitro a in vivo testů.

Studie reprodukční toxicity na zvířatech zjistily u potkanů snížení hmotnosti mláďat, zvýšení počtumrtvě narozených mláďat a zvýšení počtu úmrtí mláďat v průběhu prvních 5 dnů kojení. Příčina těchtoúmrtí není známa. Tyto účinky byly pozorovány pouze po dávkách 30 mg/kg/den, které 4 x převyšují(v mg/kg) denní dávku pro člověka 375 mg. Dávka, při které se tento účinek neprojevil, odpovídala1,3násobku dávky pro člověka. Potenciální riziko pro člověka není známo.

Ve studii, v níž byli samci a samičky potkanů vystaveni ODV byla pozorována snížená fertilita. Tatoexpozice odpovídala přibližně 1-2násobku expozice, které je dosaženo při podávání humánní dennídávky venlafaxinu 375 mg/den. Význam tohoto zjištění pro člověka není známý.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

zrněný cu

kr (sacharosa, kukuřičný škrob)

hyprolosahypromelosa (2910/6, 2910/15)disperze ethylcelulosy 18,8 %masteknatrium-lauryl-sulfátželatina oranžová žluť (E 110)chinolinová žluť (E 104)oxid titaničitýVENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD obsahuje navíc patentní modř (E 131).

6.2. Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání

6.5. Druh obalu a velikost balení

Průhledný PVC /Al blistr, papírová krabičkaVelikost balení: VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD: 14, 28, 30 tobolek. VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD: 10, 28, 30 tobolek.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.

Praha

Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

VENLAFAXIN TEVA 75 MG RETARD: 30/381/06-C

VENLAFAXIN TEVA 150 MG RETARD: 30/382/06-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE20.9.200610. DATUM REVIZE TEXTU

30.6.2010

Document Outline



Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.