Valzap Combi 80 Mg/12,5 Mg Potahované Tablety

Kód 0163326 ( )
Registrační číslo 58/ 844/09-C
Název VALZAP COMBI 80 MG/12,5 MG POTAHOVANÉ TABLETY
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Zentiva, k.s., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0184639 POR TBL FLM 14X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0163325 POR TBL FLM 28X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0141391 POR TBL FLM 30X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0184640 POR TBL FLM 56X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0163326 POR TBL FLM 84X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0141392 POR TBL FLM 90X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0184641 POR TBL FLM 98X80MG/12.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak VALZAP COMBI 80 MG/12,5 MG POTAHOVANÉ TABLETY

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls21862/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety

VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety

VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety

Valsartanum/hydrochlorothiazidum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je přípravek VALZAP COMBI a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek VALZAP COMBI užívat3. Jak se přípravek VALZAP COMBI užívá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak přípravek VALZAP COMBI uchovávat6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK VALZAP COMBI A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Potahované tablety VALZAP COMBI obsahují dvě léčivé látky nazývané valsartan a hydrochlorothiazid. Obě tyto látky pomáhají léčit vysoký krevní tlak (hypertenzi).

Valsartan patří do skupiny léčivých přípravků známých jako "antagonisté receptoru pro angiotensin II", které pomáhají upravit vysoký krevní tlak. Angiotensin II je látka v lidském těle, která způsobuje zúžení cév, a tím způsobuje zvýšení krevního tlaku. Valsartan působí tím, že blokuje účinek angiotensinu II. Výsledkem je uvolnění krevních cév a snížení krevního tlaku.

Hydrochlorothiazid patří do skupiny látek zvaných thiazidová diuretika (také známé jako lékyna odvodnění). Hydrochlorothiazid zvyšuje výdej moči, čímž také snižuje krevní tlak.

Přípravek VALZAP COMBI se používá k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze), který není dostatečně kontrolován, pokud jsou léčivé látky užívány samostatně.Vysoký krevní tlak zvyšuje zátěž na srdce a tepny. Pokud není léčen, může poškodit krevní cévy v mozku, srdci a ledvinách a může způsobit mrtvici, srdeční selhání nebo selhání ledvin. Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko výskytu srdečního záchvatu. Snížení Vašeho krevního tlaku na normální hladinu sníží riziko rozvoje těchto onemocnění.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK VALZAP COMBI UŽÍVAT

Neužívejte VALZAP COMBI

Jestliže jste alergický(á) (přecitlivělý(á)) na valsartan, hydrochlorothiazid, deriváty sulfonamidů (sloučeniny chemicky příbuzné hydrochlorothiazidu) či na kteroukoli další složku přípravku VALZAP COMBI.

Jestliže jste těhotná déle než 3 měsíce (je také doporučeno vyvarovat se užívání přípravku VALZAP COMBI v časném stádium těhotenství - viz bod "Těhotenství a kojení“).

Jestliže máte závažné onemocnění jater.

Jestliže máte závažné onemocnění ledvin.

Jestliže nemůžete močit.

Jestliže jste léčeni dialýzou.

Jestliže je hladina draslíku či sodíku ve Vaší krvi nižší než normální, či pokud je hladina vápníku ve Vaší krvi zvýšená navzdory léčbě.

Jestliže máte dnu.

Pokud se Vás cokoli z výše uvedeného týká, neužívejte VALZAP COMBI.

Zvláštní opatrnosti při užití přípravku VALZAP COMBI je zapotřebí

Jestliže užíváte draslík šetřící léky, draslíkové doplňky, náhradu soli obsahující draslík či jiné léky, které zvyšují hladinu draslíku v krvi, jako je například heparin. Může být potřeba, aby Váš lékař pravidelně kontroloval hladinu draslíku ve Vaší krvi.

Jestliže máte nízkou hladinu draslíku v krvi.

Jestliže máte průjem či závažné zvracení.

Jestliže užíváte vysoké dávky léků na odvodnění (diuretik).

Jestliže máte závažné srdeční onemocnění.

Jestliže trpíte zúžením ledvinné tepny.

Jestliže jste nedávno podstoupil(a) transplantaci ledviny.

Jestliže trpíte hyperaldosteronismem. To je onemocnění, při kterém tvoří nadledviny nadměrné množství hormonu aldosteronu. Pokud se Vás to týká, užívání přípravku VALZAP COMBI se nedoporučuje.

Jestliže trpíte onemocněním jater či ledvin.

Jestliže máte horečku, vyrážku či bolest kloubů, což mohou být známky systémového lupus erytematodes (SLE, což je tak zvaná autoimunitní choroba).

Jestliže máte cukrovku, dnu, vysoké krevní hladiny cholesterolu nebo tuků.

Jestliže jste v minulosti měl(a) alergickou reakci na jiné léky na krevní tlak z této skupiny (antagonisté receptoru pro angiotensin II) či máte alergii nebo astma.

Přípravek může způsobit zvýšenou citlivost kůže na slunci.

Použití přípravku VALZAP COMBI u dětí a dospívajících (mladších 18 let)se nedoporučuje.

Musíte sdělit svému lékaři, pokud se domníváte, že jste (nebo můžete být) těhotná. Podávání přípravku VALZAP COMBI se nedoporučuje v časném těhotenství a po třetím měsíci těhotenství se nesmí užívat, protože může způsobit závažné poškození dítěte (viz bod "Těhotenství a kojení").

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.Účinek léčby může být ovlivněn, pokud je VALZAP COMBI užíván společně s určitými dalšími léky. Může být nezbytné změnit dávku, učinit jiná opatření nebo v některých případech přestat užívat jeden z léků. To se týká především následujících léků:

lithium, lék užívaný k léčbě některých psychiatrických chorob;

léky, které ovlivňují hladiny draslíku v krvi nebo jimi mohou být ovlivněny, například digoxin, léčivé přípravky na kontrolu srdečního rytmu, některá antipsychotika;

léky, které mohou zvýšit množství draslíku ve Vaší krvi, jako jsou náhrady draslíku, náhrady soli s obsahem draslíku, draslík šetřící léky, heparin;

další diuretika (léky na odvodnění), léky na léčbu dny, jako je alopurinol, léčba vitaminem D a vápníkovými doplňky, léky k léčbě cukrovky (diabetu) (přípravky podávané ústy či inzulín);

jiné léky na snížení krevního tlaku, jako jsou betablokátory či metyldopa, či léky na zúžení cév či podporu srdeční činnosti, jako je noradrenalin či adrenalin;

léky zvyšující hladiny cukru v krvi, jako je diazoxid;

léky k léčbě rakoviny, jako je metotrexát či cyklofosfamid;

léky proti bolesti;

léky na artritidu (zánětlivé onemocnění kloubů);

léky na uvolnění svalů, jako je tubokurarin;

anticholinergní léky, jako je atropin či biperiden;

amantadin (lék používaný k prevenci chřipky);

kolestyramin a kolestipol (léky používané k léčbě vysokých hladin tuků v krvi);

cyklosporin, lék užívaný u transplantací, aby zabránily odmítnutí orgánu;

některá antibiotika (tetracykliny), anestetika a sedativa (léky na uklidnění);

karbamazepin, lék používaný na léčbu epilepsie.

Užívání přípravku VALZAP COMBI s jídlem a pitímVALZAP COMBI můžete užívat s jídlem i bez něho.

Vyvarujte se požívání alkoholu, aniž byste to sdělil(a) svému lékaři. Alkohol může způsobit výraznější pokles Vašeho krevního tlaku a/nebo zvýšit riziko toho, že se Vám zatočí hlava či se budete cítit slabý(á).

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék.

Pokud se domníváte, že jste (nebo můžete být) těhotná, musíte to sdělit svému lékaři. Lékař Vám obvykle poradí, abyste před otěhotněním, nebo jakmile zjistíte, že jste těhotná, přestala užívat VALZAP COMBI. Místo něj Vám doporučí jiný přípravek. VALZAP COMBI se v časném těhotenství nedoporučuje a nesmí se užívat po 3. měsíci těhotenství, protože může způsobit závažné poškození dítěte.

Pokud kojíte nebo se chystáte začít kojit, oznamte to svému lékaři.VALZAP COMBI se nedoporučuje matkám, které kojí. Lékař Vám může vybrat jiný lék, pokud si přejete kojit, zejména pokud je Vaše dítě novorozenec nebo pokud se dítě narodilo předčasně.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůPředtím, než budete řídit dopravní prostředek, používat nářadí nebo obsluhovat stroje nebo provádět jiné činnosti, které vyžadují soustředění, ujistěte se, že víte, jak na Vás VALZAP COMBI působí.Podobně jako mnoho dalších léků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku může VALZAP COMBI v ojedinělých případech způsobit závratě a ovlivnit schopnost soustředit se.

Důležitá informace o některých složkách přípravku VALZAP COMBIPřípravek VALZAP COMBI obsahuje laktosu a sorbitol, obě látky patří mezi cukry. Jestliže Vám Váš lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, obraťte se na svého lékaře dříve, než začnete užívat tento léčivý přípravek.Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné dávce; v podstatě „neobsahuje sodík.“

3. JAK SE VALZAP COMBI UŽÍVÁ

Vždy užívejte VALZAP COMBI přesně podle pokynů svého lékaře tak, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků a snížilo se riziko nežádoucích účinků. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.Lidé s vysokým krevním tlakem často nezaznamenávají žádné projevy tohoto onemocnění. Mnoho lidí se může cítit zcela bez obtíží. Proto je velmi důležité dodržovat pravidelné lékařské prohlídky, i když se cítíte dobře.Váš lékař Vám přesně řekne, kolik tablet přípravku VALZAP COMBI máte užívat. V závislosti na tom, jak budete na léčbu reagovat, může Váš lékař doporučit vyšší či nižší dávku.

Obvyklá dávka přípravku VALZAP COMBI je jedna tableta denně.

Neměňte svou dávku ani nepřestaňte tablety užívat bez toho, abyste se poradil(a) se svým lékařem.

Tento lék by měl být užíván vždy ve stejnou denní dobu, většinou ráno.

VALZAP COMBI můžete užívat s jídlem i bez něho.

Tablety zapijte sklenicí vody.

Jestliže jste užil(a) více přípravku VALZAP COMBI, než jste měl(a)Jestliže se u Vás projeví závažné závratě a/nebo mdloby, lehněte si a kontaktujte ihned svého lékaře.Jestliže jste omylem užil(a) příliš mnoho tablet, kontaktujte svého lékaře, lékárníka nebo nemocnici.

Jestliže jste zapomněl(a) užít VALZAP COMBIJestliže jste zapomněl(a) užít VALZAP COMBI, vezměte si jej, jakmile si vzpomenete. V případě, že se ovšem blíží doba užití další dávky, tak dávku, na kterou jste zapomněl(a), vynechejte.Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat VALZAP COMBIUkončení léčby přípravkem VALZAP COMBI může způsobit zhoršení Vašeho vysokého tlaku. Neukončujte užívání léku, pokud Vám to Váš lékař nedoporučí.Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i VALZAP COMBI nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytovat v určitých četnostech, které jsou definovány následovně:

velmi časté: vyskytují se u více než 1 pacienta z 10;

časté: vyskytují se u 1 až 10 pacientů ze 100;

méně časté: vyskytují se u 1 až 10 pacientů z 1 000;

vzácné: vyskytují se u 1 až 10 pacientů z 10 000;

velmi vzácné: vyskytují se u méně než 1 pacienta z 10 000;

není známo: z dostupných údajů nelze určit četnost.

Některé nežádoucí účinky mohou být závažné a vyžadují neodkladný lékařský zásahNavštivte svého lékaře okamžitě, pokud se u Vás objeví příznaky angioedému, jako jsou:

otok obličeje, jazyka nebo hltanu;

problémy s polykáním;

kopřivka a dušnost.

Další nežádoucí účinky zahrnujíMéně časté:

kašel;

nízký krevní tlak;

pocit točení hlavy;

dehydratace (s příznaky jako je žízeň, sucho v ústech a na jazyku, méně časté močení, tmavá moč, suchá kůže);

bolesti svalů;

únava;

mravenčení či ztráta citu;

rozmazané vidění;

hluk v uších (např. syčení, hučení).

Velmi vzácné:

závrať;

průjem;

bolesti kloubů.

Není známo:

potíže s dechem;

výrazně snížený výdej moči;

nízké hladiny sodíku v krvi (někdy s nevolností, únavou, zmateností, slabostí, křečemi);

nízké hladiny draslíku v krvi (někdy se slabostí svalů, křečemi svalů, abnormálním srdečním rytmem);

nízké hladiny bílých krvinek (doprovázené příznaky jako je horečka, kožní infekce, bolesti v krku nebo vřídky v ústech způsobené infekcí, slabost);

zvýšené krevní hladiny bilirubinu (které mohou v závažných případech způsobit žluté zabarvení kůže a očí);

zvýšené krevní hladiny močovinového dusíku a kreatininu (které mohou ukazovat na abnormální funkci ledvin);

zvýšené krevní hladiny kyseliny močové (které mohou v závažných případech aktivovat dnu);

synkopa (mdloby).

Nežádoucí účinky popisované u samostatného valsartanu či hydrochlorothiazidu, ale nepopisované u přípravku VALZAP COMBI

ValsartanMéně časté:

pocit točení se;

bolesti břicha.

Není známo:

kožní vyrážka se svěděním či bez něj spolu s některými z následujících známek či příznaků: horečka, bolest kloubů, bolest svalů, oteklé uzliny a/nebo chřipkové příznaky;

vyrážka, fialově-červené skvrny, horečka, svědění (příznaky zánětu cév);

nízký počet krevních destiček (někdy s neobvyklým krvácením či tvorbou modřin);

vysoká hladina draslíku v krvi (někdy s křečemi svalů, abnormálním srdečním rytmem);

alergické reakce (s příznaky jako je vyrážka, svědění, kopřivka, potíže s dechem či polykáním, závratě);

otok obličeje a hrdla, vyrážka, svědění;

zvýšení hladin jaterních enzymů;

snížení hladiny hemoglobinu a počtu červených krvinek v krvi (což obojí může, v závažných případech, způsobit chudokrevnost);

poruchy funkce ledvin.

HydrochlorothiazidČasté:

svědící vyrážka či jiné typy vyrážky;

snížená chuť k jídlu;

mírná nevolnost a zvracení;

slabost, pocit na omdlení při vstávání;

impotence.

Vzácné:

otok a puchýře na kůži (v důsledku zvýšené citlivosti ke slunci);

zácpa, nepříjemný pocit v žaludku či střevech, poruchy jater (žlutá kůže či oči);

nepravidelná srdeční činnost;

bolest hlavy;

poruchy spánku;

smutná nálada (deprese);

nízký počet krevních destiček (někdy s krvácením či tvorbou podlitin pod kůží).

Velmi vzácné:

zánět krevních cév s příznaky, jako je vyrážka, fialově-červené skvrny a horečka;

svědící či rudá kůže;

tvorba puchýřů na rtech, očích či ústech;

loupání kůže;

horečka;

vyrážka na obličeji spojená s bolestí kloubů;

porucha svalů;

horečka (kožní lupus erytematodes);

závažná bolest horní části břicha; chybění či nízký počet různých krvinek;

závažné alergické reakce;

potíže s dechem;

infekce plic, nedostatek dechu.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK VALZAP COMBI UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

VALZAP COMBI nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.Nepoužívejte VALZAP COMBI, pokud si všimnete, že je balení poškozené nebo vykazuje známky poškození.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek VALZAP COMBI obsahujeLéčivými látkami jsou valsartanum a hydrochlorothiazidum.Jedna tableta VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety obsahuje 80 mg valsartanum a 12,5 mg hydrochlorothiazidum.Jedna tableta VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety obsahuje 160 mg valsartanum a 12,5 mg hydrochlorothiazidum.Jedna tableta VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety obsahuje 160 mg valsartanum a 25 mg hydrochlorothiazidum.

Pomocnými látkami jsou:Jádro tablety:mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sorbitol (E420), uhličitan hořečnatý s předbobtnalým škrobem, předbobtnalý škrob (kukuřičný), povidon 25, natrium-stearyl-fumarát, natrium-lauryl-sulfát, krospovidon.Potah tablety:

monohydrát laktosy, hypromelosa, mastek, makrogol 6000, indigokarmín (E132), žlutý a hnědý oxid železitý (E172) (jenom síla 160mg/25 mg), červený oxid železitý (E172) (jenom síla 80mg/12,5 mg a 160 mg/12,5 mg).

Jak VALZAP COMBI vypadá a co obsahuje toto baleníVALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety: růžové cylindrické bikonvexní potahované tablety.VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety: červené cylindrické bikonvexní potahované tablety.VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety: hnědé cylindrické bikonvexní potahované tablety.

Velikost balení:14, 28, 30, 56, 84, 90, 98 potahovaných tablet. Tablety jsou baleny v blistru.Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:ZENTIVA, k. s., Praha, Česká republika

Tento přípravek je registrovaný v členských státech Evropského hospodářského prostoru pod následujícími názvy:

Německo:

Valsartan Winthrop comp 80 mg/12,5 mg FilmtablettenValsartan Winthrop comp 160 mg/12,5 mg FilmtablettenValsartan Winthrop comp 160 mg/25 mg Filmtabletten

Česká republika:

VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tabletyVALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety

Slovenská republika: VALZAP HCT 80/12,5 mg, filmom obalené tablety

VALZAP 160/12,5 mg, filmom obalené tabletyVALZAP 160/25 mg, filmom obalené tablety

Polsko:

VALZAP HCT

Lotyšsko:

VALZAP H 80 mg/12,5,mg apvalkotas tabletesVALZAP H 160 mg/12,5, mg apvalkotas tabletesVALZAP H 160 mg/25 mg apvalkotas tabletes

Litva:

VALZAP H 80 mg /12,5 mg plevele dengtos tabletes VALZAP H 160/12,5 mg plevele dengtos tabletesVALZAP H 160/25 mg plevele dengtos tabletes

Estonsko:

VALZAP H

Maďarsko:

ALVASTRAN HCT 80 mg/12,5 mg filmtablettaALVASTRAN HCT 160 mg/12,5 mg filmtablettaALVASTRAN HCT 160 mg/25 mg filmtabletta

Rumunsko:

CORETON HCT, 80 mg/12,5 mg, comprimate filmateCORETON HCT, 160 mg/12,5 mg, comprimate filmateCORETON HCT, 160 mg/25 mg, comprimate filmate

Bulharsko:

ВАЛЗАП 80/12,5ВАЛЗАП 160/12,5ВАЛЗАП 160/25

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 19.9.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls21862/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety

VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety

VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety: jedna tableta obsahuje 80 mg valsartanum a 12,5 mg hydrochlorothiazidum.VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety: jedna tableta obsahuje 160 mg valsartanum a 12,5 mg hydrochlorothiazidum.VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety: jedna tableta obsahuje 160 mg valsartanum a 25 mg hydrochlorothiazidum.

Pomocné látky:VALZAP COMBI 80 mg/12,5 potahované tablety:Sorbitol

9,25 mg

Monohydrát laktosy

0,17 mg

Sodík

0,32 mg (0,01 mmol)

VALZAP COMBI 160 mg /12,5 mg potahované tablety:Sorbitol

18,50 mg

Monohydrát laktosy

0,89 mg

Sodík

0,63 mg (0,03 mmol)

VALZAP COMBI 160 mg /25 mg potahované tablety:Sorbitol

18,5 mg

Monohydrát laktosy

0,94 mg

Sodík

0,63 mg (0,03 mmol)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.

Popis přípravku:VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety: růžové cylindrické bikonvexní potahované tablety.VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety: červené cylindrické bikonvexní potahované tablety.VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety: hnědé cylindrické bikonvexní potahované tablety.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Léčba hypertenze dospělých pacientů.Fixní kombinace VALZAP COMBI je indikována u pacientů, jejichž krevní tlak není dostatečně upraven monoterapií valsartanem nebo hydrochlorothiazidem.

4.2. Dávkování a způsob podání

DávkováníDoporučená dávka přípravku VALZAP COMBI je jedna potahovaná tableta denně. Je doporučena titrace dávky jednotlivých složek. Titrace jednotlivých složek na další vyšší dávku by měla být v každém případě provedena tak, aby bylo minimalizováno riziko hypotenze a dalších nežádoucích účinků.Pokud je to klinicky vhodné, může být zvážena přímá změna z monoterapie na fixní kombinaci u těch pacientů, u kterých není krevní tlak dostatečně upraven monoterapií valsartanem či hydrochlorothiazidem, za předpokladu, že je dodržen doporučený postup titrace jednotlivých složek.Klinická odpověď na přípravek VALZAP COMBI by měla být vyhodnocena po zahájení terapie, a pokud zůstává krevní tlak neupraven, může být dávka zvýšena navýšením kterékoli ze složek, až na maximální dávku 320 mg valsartanu a 25 mg hydrochlorothiazidu.Zřetelný antihypertenzní účinek je dosažen během 2 týdnů.U většiny pacientů je maximálního účinku dosaženo během 4 týdnů. Přesto je u některých pacientů vyžadována léčba po dobu 4-8 týdnů. To by mělo být bráno v úvahu během titrace dávky.

Způsob podáníPřípravek VALZAP COMBI může být užíván s jídlem či nalačno a má být podáván s vodou.

Zvláštní populacePoškození ledvinU pacientů s mírnou až středně závažnou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu ≥ 30 ml/min) není zapotřebí úprava dávkování. S ohledem na obsah hydrochlorothiazidu je přípravek VALZAP COMBI kontraindikován u pacientů se závažným renálním poškozením (viz body 4.3, 4.4 a 5.2).

Poškození jaterU pacientů s mírným až středně závažným poškozením jater bez cholestázy nemá dávka valsartanu překročit 80 mg (viz bod 4.4). Přípravek VALZAP COMBI je kontraindikován u pacientů se závažným poškozením jater (viz body 4.3, 4.4 a 5.2).

Starší pacientiÚprava dávkování u starších pacientů není požadována.

DětiVzhledem k nedostatku údajů o bezpečnosti a účinnosti není přípravek VALZAP COMBI určen k použití u dětí do 18 let.

4.3. Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivé látky valsartan, hydrochlorothiazid, jiné léčivé přípravky odvozené od sulfonamidů nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Druhý a třetí trimestr těhotenství (viz bod 4.4 a 4.6).

Závažné poškození jater, biliární cirhóza a cholestáza.

Závažné poškození funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min), anurie.

Refrakterní hypokalemie, hyponatremie, hyperkalcemie a symptomatická hyperurikemie.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Změny krevních elektrolytůValsartanSouběžné použití se suplementy obsahujícími draslík, diuretiky šetřícími draslík, náhradami soli obsahujícími draslík nebo jinými látkami, které mohou zvýšit hladiny draslíku (heparin, atd.) se nedoporučuje. Monitorování hladin draslíku by mělo být prováděno podle potřeby.

HydrochlorothiazidBěhem léčby thiazidovými diuretiky, včetně hydrochlorothiazidu, byly hlášeny případy hypokalemie. Doporučuje se časté monitorování hladin draslíku v séru.Léčba thiazidovými diuretiky, včetně hydrochlorothiazidu, může být spojena se vznikem hyponatremie a hypochloremické alkalózy. Thiazidy, včetně hydrochlorothiazidu, zvyšují exkreci hořčíku močí, což může vést ke vzniku hypomagnezemie. Exkrece vápníku je thiazidovými diuretiky snížena, což může vést ke vzniku hyperkalcemie.Jako u všech pacientů léčených diuretiky by měly být prováděny pravidelné kontroly sérových elektrolytů.

Pacienti s deplecí sodíku a/nebo deplecí tekutinPacienti léčení thiazidovými diuretiky, včetně hydrochlorothiazidu, by měli být sledováni pro vznik známek nerovnováhy elektrolytů či tekutin.U pacientů se závažným snížením hladiny sodíku a/nebo s deplecí tekutin, jako jsou pacienti užívající vysoké dávky diuretik, může výjimečně dojít k symptomatické hypotenzi po zahájení léčby přípravkem VALZAP COMBI. Deplece sodíku a/nebo tekutin má být upravena před zahájením léčby přípravkem VALZAP COMBI.

Pacienti se závažným chronickým srdečním selháním či jinou chorobou spojenou s aktivací renin-angiotensin-aldosteronového systémuU pacientů, jejichž funkce ledvin může být závislá na aktivitě renin-angiotensin-aldosteronového systému (například pacienti se závažným městnavým srdečním selháním) byla léčba inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin spojena s oligurií a/nebo progresivní azotemií a ve vzácných případech s akutním selháním ledvin.Použití valsartanu s hydrochlorothiazidem u pacientů se závažným chronickým srdečním selháním nebylo stanoveno. Protože se jedná o inhibitor renin-angiotensin-aldosteronového systému, může být použití přípravku VALZAP COMBI též spojeno se zhoršením ledvinných funkcí. Přípravek VALZAP COMBI by u těchto pacientů neměl být užíván.

Stenóza renálních tepenPřípravek VALZAP COMBI by neměl být užíván k léčbě hypertenze u pacientů s unilaterální či bilaterální stenózou renální tepny či stenózou tepny solitární ledviny, protože u těchto pacientů může dojít ke zvýšení krevních hladin urey a sérového kreatininu.

Primární hyperaldosteronismusPacienti s primárním hyperaldosteronismem by neměli být léčeni přípravkem VALZAP COMBI, protože jejich renin-angiotensinový systém není aktivovaný.

Stenóza aortální a mitrální chlopně, hypertrofická obstrukční kardiomyopatieJako u všech ostatních vazodilatátorů je speciální opatrnost indikována u pacientů trpících stenózou aortální nebo mitrální chlopně nebo hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií (HOCM).

Snížená funkce ledvinU pacientů s poruchou funkce ledvin s clearance kreatininu ≥ 30 ml/min není zapotřebí úprava dávkování (viz bod 4.2). Pokud je přípravek VALZAP COMBI indikován u pacientů s poškozenou funkcí ledvin, doporučuje se periodické monitorování hladin sérového draslíku, kreatininu a kyseliny močové.

Transplantace ledvinV současnosti není zkušenost s bezpečným používáním přípravku VALZAP COMBI u pacientů, kteří nedávno podstoupili transplantaci ledvin.

Poškození jaterU pacientů s mírným až středně závažným poškozením jater bez cholestázy by měl být přípravek VALZAP COMBI používán s opatrností (viz body 4.2 a 5.2).

Systémový lupus erytematodesU thiazidových diuretik, včetně hydrochlorothiazidu, byla popsána exacerbace či aktivace systémového lupus erytematodes.

Jiné metabolické poruchyThiazidová diuretika, včetně hydrochlorothiazidu, mohou změnit glukózovou toleranci a zvýšit sérové hladiny cholesterolu, triglyceridů a kyseliny močové. U diabetických pacientů může být zapotřebí úprava dávek inzulínu či perorálních antidiabetik.Thiazidy mohou snižovat exkreci vápníku močí a mohou způsobovat intermitentní mírnou elevaci sérových hladin vápníku bez přítomnosti známých poruch metabolismu vápníku. Výrazná hyperkalcemie může být průkazem přítomné hyperparatyreózy. Podávání thiazidů má být před vyšetřením funkce příštítných tělísek přerušeno.

FotosenzitivitaPři léčbě thiazidovými diuretiky byly popsány případy fotosenzitivity (viz bod 4.8). Pokud se během léčby objeví fotosenzitivita, doporučuje se léčbu přerušit. Pokud je opětovné podání diuretika považováno za nezbytné, doporučuje se chránit exponovaná místa před sluncem a umělým UVA zářením.

TěhotenstvíLéčba pomocí antagonistů receptoru angiotensinu II nesmí být během těhotenství zahájena. Pokud není pokračování v léčbě antagonisty receptoru angiotensinu II považováno za nezbytné, pacientky plánující těhotenství musí být převedeny na jinou léčbu hypertenze, a to takovou, která má ověřený bezpečnostní profil, pokud jde o podávání v těhotenství. Jestliže je zjištěno těhotenství, léčba pomocí antagonistů receptoru angiotensinu II musí být ihned ukončena, a pokud je to vhodné, je nutné zahájit jiný způsob léčby (viz body 4.3 a 4.6).

ObecnéOpatrnosti je zapotřebí u pacientů, kteří mají v anamnéze hypersenzitivitu k jiným antagonistům receptoru pro angiotensin II. Reakce přecitlivělosti vůči hydrochlorothiazidu je pravděpodobnější u pacientů s alergiemi a astmatem.

Upozornění na pomocné látkyTento přípravek obsahuje sorbitol. Neměl by být podáván pacientům s vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy.Tento přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Neměl by být podáván pacientům se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, nedostatkem laktázy (nedostatek je pozorován u určité populace Laponců) nebo malabsorbcí glukózy a galaktózy.Přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné dávce, tj. v podstatě je bez natria.Tento přípravek obsahuje hydrochlorothiazid. Užívání přípravku VALZAP COMBI může způsobit positivní výsledky antidopingových vyšetření.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Interakce spojené s valsartanem a hydrochlorothiazidem

Souběžné použití není doporučenoLithiumReverzibilní vzrůst koncentrací lithia v séru a toxicita byly zaznamenány během souběžného použití s inhibitory ACE a thiazidy, včetně hydrochlorothiazidu. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek zkušeností se souběžným použitím valsartanu a lithia, není tato kombinace doporučena. Pokud je použití této kombinace nezbytné, je doporučeno důsledně monitorovat hladiny lithia v séru.

Při souběžném použití je vyžadována opatrnostJiná antihypertenzivaPřípravek VALZAP COMBI může zesilovat účinek jiných antihypertenzních látek (např. inhibitory ACE, betablokátory, blokátory vápníkových kanálů).

Vasopresorické aminy (např. noradrenalin, adrenalin)Je možná snížená reakce na vasopresorické aminy, ale ne dostatečná k vyloučení jejich použití.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), včetně selektivních inhibitorů COX-2, kyseliny acetylsalicylové >3 g/denně a neselektivních NSAIDNSAID mohou snížit antihypertenzní účinek jak antagonistů angiotensinu II, tak hydrochlorothiazidu, pokud jsou podávány současně. Současné podávání přípravku VALZAP COMBI a NSAID může navíc vést ke zhoršení renálních funkcí a zvýšení sérové hladiny draslíku. Proto je na začátku léčby doporučeno monitorování funkce ledvin stejně tak jako dostatečná hydratace pacienta.

Interakce týkající se valsartanu

Souběžné použití není doporučenoDiuretika šetřící draslík, suplementy obsahující draslík, náhrady soli obsahující draslík a jiné látky, které mohou zvyšovat hladiny draslíkuPokud je užívání léčivého přípravku, který ovlivňuje hladiny draslíku, v kombinaci s valsartanem nezbytné, je doporučeno monitorovat hladiny draslíku v plazmě.Žádné interakceV interakčních studiích s valsartanem nebyly nalezeny klinicky signifikantní interakce valsartanu s následujícími látkami: cimetidin, warfarin, furosemid, digoxin, atenolol, indometacin, hydrochlorothiazid, amlodipin a glibenklamid. Digoxin a indometacin mohou interagovat s hydrochlorothiazidovou složkou přípravku VALZAP COMBI (viz interakce týkající se hydrochlorothiazidu).

Interakce týkající se hydrochlorothiazidu

Při souběžném použití je vyžadována opatrnostLéčivé přípravky spojené se ztrátou draslíku a hypokalemií (např. kalium-depleční diuretika, kortikosteroidy, laxativa, ACTH, amfotericin, karbenoxolon, penicilin G, kyselina salicylová a deriváty).Pokud jsou tyto léčivé přípravky předepisovány spolu s kombinací hydrochlorothiazid-valsartan, doporučuje se monitorování sérových hladin draslíku. Tyto léčivé přípravky mohou potencovat účinek hydrochlorothiazidu na sérový draslík (viz bod 4.4).

Léčivé přípravky, které mohou způsobit pro torsades de pointes

Antiarytmika třídy Ia (např. chinidin, hydrochinidin, disopyramid).

Antiarytmika třídy III (např. amiodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid).

Některá antipsychotika (např. thioridazin, chlorpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, cyamemazin, sulpirid, sultoprid, amisulprid, tiaprid, pimozid, haloperidol, droperidol).

Jiné látky (např. bepridil, cisaprid, difemanil, erytromycin i.v., halofantrin, ketanserin, mizolastin, pentamidin, sparfloxacin, terfenadin, vinkamin i.v.).

Vzhledem k riziku hypokalemie by měl být hydrochlorothiazid podáván s opatrností, pokud je podáván souběžně s léčivými přípravky, které mohou způsobovat torsades de pointes.

Digitalisové glykosidyThiazidy indukovaná hypokalemie či hypomagnezemie se mohou objevit jako nežádoucí účinky zvyšující výskyt srdečních arytmií způsobených digitalisem.

Soli vápníku a vitamín DPodání thiazidových diuretik, včetně hydrochlorothiazidu, spolu s vitamínem D nebo solemi vápníku může potencovat vzestup sérových hladin vápníku.

Antidiabetika (perorální látky a inzulin)Léčba thiazidovými diuretiky může ovlivnit glukózovou toleranci. Mohou být zapotřebí úpravy dávek antidiabetických léků.Vzhledem k riziku laktátové acidózy indukované možným funkčním renálním selháním spojeným s hydrochlorothiazidem by měl být metformin užíván s opatrností.

Betablokátory a diazoxidSoučasné použití thiazidových diuretik, včetně hydrochlorothiazidu, s betablokátory může zvýšit riziko hyperglykemie. Thiazidová diuretika, včetně hydrochlorothiazidu, mohou zvyšovat hyperglykemizující účinek diazoxidu.

Léčebné přípravky používané v léčbě dny (probenecid, sulfinpyrazon a alopurinol)Může být zapotřebí úprava dávky urikosurik, protože hydrochlorothiazid může zvyšovat hladiny sérové kyseliny močové. Zvýšení dávky probenecidu a sulfinpyrazonu může být též zapotřebí. Současné podávání thiazidových diuretik, včetně hydrochlorothiazidu, může zvýšit incidencihypersenzitivity k alopurinolu.

Anticholinergní látky (např. atropin, biperiden)Biologická dostupnost thiazidových diuretik může být zvýšena anticholinergními látkami, zřejmě v důsledku snížené gastrointestinální motility a rychlosti vyprazdňování žaludku.

AmantadinThiazidy, včetně hydrochlorothiazidu, mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků amantadinu.

Pryskyřice kolestyraminu a kolestipoluAbsorpce thiazidových diuretik, včetně hydrochlorothiazidu, je zhoršena v přítomnosti anionických iontoměničů.

Cytotoxické látky (např. cyklofosfamid, metotrexát)Thiazidy, včetně hydrochlorothiazidu, mohou snižovat renální exkreci cytotoxických látek a potencovat tak jejich myelosupresivní účinek.

Nedepolarizující periferní myorelaxancia (např. tubokurarin)Thiazidy, včetně hydrochlorothiazidu, potencují účinek derivátů kurare.

CyklosporinSoučasná léčba cyklosporinem může zvýšit riziko hyperurikemie a komplikací typu dny.

Alkohol, anestetika a sedativaMůže dojít k potenciaci ortostatické hypotenze.

MetyldopaExistují izolovaná hlášení výskytu hemolytické anemie u pacientů léčených současně metyldopou a hydrochlorothiazidem.

KarbamazepinU pacientů užívajících hydrochlorothiazid současně s karbamazepinem může dojít k rozvoji hyponatremie. Tito pacienti by měli být o možnosti vzniku hyponatremie poučeni a měli by být odpovídajícím způsobem sledování.

Jodové kontrastní látkyV případě diuretiky indukované dehydratace existuje zvýšené riziko akutního renálního selhání, především u vysokých dávek jodových látek. Pacienti by měli být před podáním rehydratováni.

4.6. Těhotenství a kojení

TěhotenstvíValsartanPodávání antagonistů receptoru angiotensinu II se v prvním trimestru těhotenství nedoporučuje (viz bod 4.4). Podávání antagonistů receptoru angiotensinu II během druhého a třetího trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.4).Epidemiologické důkazy týkající se rizika teratogenity při podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství nebyly přesvědčivé; malý nárůst rizika však nelze vyloučit. I když neexistují žádné kontrolované epidemiologické údaje, pokud jde o riziko při podávání antagonistů receptoru angiotensinu II, pro tuto třídu léčiv může existovat riziko podobné. Pokud pokračování v léčbě antagonisty receptoru angiotensinu II není považováno za nezbytné, pacientky plánující těhotenství musí být převedeny na jinou léčbu vysokého krevního tlaku, která má ověřený bezpečnostní profil, pokud jde o podávání v těhotenství. Jestliže je diagnóza těhotenství stanovena, léčba pomocí antagonistů receptoru angiotensinu II musí být ihned ukončena, a pokud je to vhodné, je nutné zahájit jiný způsob léčby.Je známo, že expozice vůči antagonistům receptoru angiotensinu II během druhého a třetího trimestru vede u lidí k fetotoxicitě (pokles funkce ledvin, oligohydramnion, zpoždění osifikace lebky) a k novorozenecké toxicitě (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalemie) (viz také bod 5.3).Pokud by došlo k expozici antagonisty receptoru angiotensinu II od druhého trimestru těhotenství, doporučuje se sonografická kontrola funkce ledvin a lebky.Děti, jejichž matky užívaly antagonisty receptoru angiotensinu II, musí být pečlivě sledovány, pokud jde o hypotenzi (viz také body 4.3 a 4.4).

Hydrochlorothiazid K dispozici jsou jen omezené zkušenosti s použitím hydrochlorothiazidu během těhotenství, především v prvním trimestru. Studie na zvířatech jsou nedostatečné.Hydrochlorothiazid přechází přes placentu. Na základě farmakologického mechanismu působení hydrochlorothiazidu může jeho použití během druhého a třetího trimestru ohrozit feto-placentární perfuzi a vést k fetálním či neonatálním účinkům jako je ikterus, porucha elektrolytové rovnováhy a trombocytopenie.

KojeníNejsou k dispozici informace o užívání valsartanu během kojení. Hydrochlorothiazid je vylučován do mateřského mléka. Proto není užívání přípravku VALZAP COMBI během kojení doporučeno. Upřednostňovány jsou alternativní léčby s lépe ustanoveným bezpečnostním profilem během kojení, především pokud jde o novorozence nebo předčasně narozené dítě.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky valsartanu/hydrochlorothiazidu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly provedeny. Při řízení nebo obsluze strojů je třeba vzít v úvahu, že může výjimečně dojít k závrati nebo malátnosti.

4.8. Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky hlášené v klinických studiích a laboratorní nálezy vyskytující se častěji při léčbě kombinací valsartan a hydrochlorothiazid ve srovnání s placebem a individuální postmarketingová hlášení jsou prezentovány v tabulce dle orgánových systémů. Nežádoucí účinky známé pro jednotlivé složky, které nebyly pozorovány v klinických studiích, se mohou vyskytnout při léčbě kombinací valsartanu a hydrochlorothiazidu.

Nežádoucí účinky jsou řazeny podle četnosti, nejčetnější první, a podle následující konvence: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1 000 až <1/100); vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Tabulka 1:Četnost nežádoucích účinků valsartanu/hydrochlorothiazidu.

Poruchy metabolismu a výživy

Méně časté

dehydratace

Poruchy nervového systému

Velmi vzácné

závrať

Méně časté

parestezie

Četnost neznámá

synkopa

Poruchy oka

Méně časté

rozmazané vidění

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

tinnitus

Cévní poruchy

Méně časté

hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté

kašel

Četnost neznámá

nekardiogenní plicní edém

Gastrointestinální poruchy

Velmi vzácné

průjem

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Méně časté

myalgie

Velmi vzácné

artralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Četnost neznámá

zhoršení renálních funkcí

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté

únava

Vyšetření

Četnost neznámá

zvýšení hladin kyseliny močové, zvýšení sérového bilirubinu a kreatininu, hypokalemie, hyponatremie, zvýšení močoviny v krvi, neutropenie.

Další informace o jednotlivých složkáchNežádoucí účinky dříve hlášené u jednotlivých složek mohou být potenciálně nežádoucími účinky i u kombinace valsartan/hydrochlorothiazid, i když nebyly pozorovány v klinických studiích či během postmarketingového období.

Tabulka 2:Četnost nežádoucích účinků valsartanu.Poruchy krve a lymfatického systému

Četnost neznámá

snížení hladiny hemoglobinu, snížení hematokritu, trombocytopenie

Poruchy imunitního systému

Četnost neznámá

jiná hypersenzitivita/alergické reakce včetně sérové nemoci

Poruchy metabolismu a výživy

Četnost neznámá

zvýšení sérové hladiny draslíku

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

vertigo

Cévní poruchy

Četnost neznámá

vaskulitida

Gastrointestinální poruchy

Méně časté

bolest břicha

Poruchy jater a žlučových cest

Četnost neznámá

elevace jaterních enzymů

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Četnost neznámá

angioedém, vyrážka, pruritus

Poruchy ledvin a močových cest

Četnost neznámá

selhání ledvin

Tabulka 3:Četnost nežádoucích účinků hydrochlorothiazidu.Hydrochlorothiazid byl pečlivě studován mnoho let, často ve vyšších dávkách, než jsou podávané jako součást přípravku VALZAP COMBI. Následující nežádoucí účinky byly hlášeny u pacientů léčených monoterapií thiazidovými diuretiky, včetně hydrochlorothiazidu:Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné

trombocytopenie někdy s purpurou

Velmi vzácné

agranulocytóza, leukopenie, hemolytická anemie, útlum kostní dřeně

Poruchy imunitního systému

Velmi vzácné

reakce z přecitlivělosti

Psychiatrické poruchy

Vzácné

deprese, poruchy spánku

Poruchy nervového systému

Vzácné

bolesti hlavy

Srdeční poruchy

Vzácné

srdeční arytmie

Cévní poruchy

Časté

posturální hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi vzácné

respirační distres včetně pneumonie a plicního edému

Gastrointestinální poruchy

Časté

ztráta chuti k jídlu, mírná nauzea a zvracení

Vzácné

zácpa, gastrointestinální dyskomfort

Velmi vzácné

pankreatitis

Poruchy jater a žlučových

Vzácné

intrahepatální cholestáza nebo

cest

žloutenka

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

kopřivka a jiné formy vyrážky

Vzácné

fotosenzitivita

Velmi vzácné

nekrotizující vaskulitida a toxická epidermální nekrolýza, kožní reakce podobné lupus erytematodes, reaktivace kožního lupus erytematodes

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Časté

impotence

4.9. Předávkování

SymptomyPředávkování valsartanem může vyústit ve výraznou hypotenzi, která může vést ke sníženému stavu vědomí, kolapsu krevního oběhu a/nebo šoku. Navíc se mohou objevit následující příznaky a známky v důsledku předávkování složkou hydrochlorothiazidu: nauzea, somnolence, hypovolemie a porucha elektrolytové rovnováhy spojená se srdečními arytmiemi a svalovými spasmy.

LéčbaTerapeutická opatření závisí na době od požití a typu a závažnosti symptomů; stabilizace krevního oběhu je prioritou.Pokud dojde k hypotenzi, měl by pacient být uložen v leže na zádech a měla by být neprodleně podána suplementace solí a tekutin.V důsledku pevné vazby na bílkoviny krevní plazmy nelze valsartan odstranit pomocí hemodialýzy; zatímco hydrochlorothiazid dialýzou odstraněn být může.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisté angiotensinu II a diuretika, valsartan a diuretika.ATC kód: C09D A03.

Valsartan/hydrochlorothiazidV dvojitě zaslepených randomizovaných studiích s aktivní kontrolou zahrnujících pacienty s nedostatečně upravenou hypertenzí po 12,5 mg hydrochlorothiazidu byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (14,9/11,3 mm Hg) ve srovnání s hydrochlorothiazidem 12,5 mg (5,2/2,9 mm Hg) a hydrochlorothiazidem 25 mg (6,8/5,7 mm Hg). Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (diastolický TK < 90 mm Hg či snížení o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (60 %) ve srovnání s hydrochlorothiazidem 12,5 mg (25 %) a hydrochlorothiazidem 25 mg (27 %).V dvojitě zaslepených randomizovaných studiích s aktivní kontrolou zahrnujících pacienty s nedostatečně kontrolovanou hypertenzí na 80 mg valsartanu byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (9,8/8,2 mm Hg) ve srovnání s valsartanem 80 mg (3,9/5,1 mm Hg) a valsartanem 160 mg (6,5/6,2 mm Hg). Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (diastolický TK < 90 mm Hg či snížení o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (51 %) ve srovnání s valsartanem 80 mg (36 %) a valsartanem 160 mg (37 %).V dvojitě zaslepených randomizovaných placebem kontrolovaných studiích s faktoriálním designem srovnávajících různé dávky kombinace valsartan / hydrochlorothiazid s jejich jednotlivými složkami byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován u kombinace

valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (16,5/11,8 mm Hg) ve srovnání s placebem (1,9/4,1 mm Hg) a jak hydrochlorothiazidem 12,5 mg (7,3/7,2 mm Hg), tak valsartanem 80 mg (8,8/8,6 mm Hg). Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (diastolický TK < 90 mm Hg či snížení o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 80/12,5 mg (64%) ve srovnání s placebem (29%) a hydrochlorothiazidem (41%).V dvojitě zaslepených randomizovaných studiích s aktivní kontrolou zahrnujících pacienty s nedostatečně kontrolovanou hypertenzí na 12,5 mg hydrochlorothiazidu byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 160/12,5 mg (12,4/7,5 mm Hg) ve srovnání s hydrochlorothiazidem 25 mg (5,6/2,1 mm Hg). Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (TK < 140/90 mm Hg či snížení STK o >= 20 mm Hg či DTK o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 160/12,5 mg (50 %) ve srovnání s hydrochlorothiazidem 25 mg (25 %).V dvojitě zaslepených randomizovaných studiích s aktivní kontrolou zahrnujících pacienty s nedostatečně kontrolovanou hypertenzí na 160 mg valsartanu byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován jak u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 160/25 mg (14,6/11,9 mm Hg), tak u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 160/12,5 mg (12,4/10,4 mm Hg) ve srovnání s valsartanem 160 mg (8,7/8,8 mm Hg). Rozdíl mezi redukcí TK mezi dávkou 160/25 mg a 160/12,5 mg též dosáhl statistické významnosti. Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (diastolický TK < 90 mm Hg či snížení o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 160/25 mg (68 %) a 160/12,5 mg (62 %) ve srovnání s valsartanem 160 mg (49 %).V dvojitě zaslepených randomizovaných placebem kontrolovaných studiích s faktoriálním designem srovnávajících různé dávky kombinace valsartan / hydrochlorothiazid s jejich jednotlivými složkami byl významně větší pokles průměrného systolického / diastolického TK pozorován u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid 160/12,5 mg (17,8/13,5 mm Hg) a 160/25 mg (22,5/15,3 mm Hg) ve srovnání s placebem (1,9/4,1 mm Hg) a jednotlivými složkami v monoterapii, tedy hydrochlorothiazidem 12,5 mg (7,3/7,2 mm Hg), hydrochlorothiazidem 25 mg (12,7/9,3 mm Hg) a valsartanem 160 mg (12,1/9,4 mm Hg). Navíc došlo k odpovědi u významně většího podílu pacientů (diastolický TK < 90 mm Hg či snížení o >= 10 mm Hg) při léčbě kombinací valsartan / hydrochlorothiazid 160/25 mg (81 %) a valsartan / hydrochlorothiazid 160/12,5 mg (76 %) ve srovnání s placebem (29 %) a jednotlivými složkami v monoterapii, tedy hydrochlorothiazidem 12,5 mg (41 %), hydrochlorothiazidem 25 mg (54 %) a valsartanem 160 mg (59 %).Na dávce závislé snížení sérové hladiny draslíku bylo pozorováno v klinických hodnoceních kombinace valsartan + hydrochlorothiazid. Snížení sérového draslíku se objevovalo častěji u pacientů užívajících 25 mg hydrochlorothiazidu ve srovnání s těmi, kteří užívali 12,5 mg hydrochlorothiazidu. V kontrolovaných klinických hodnoceních kombinace valsartan/hydrochlorothiazid byl kalium depleční účinek hydrochlorothiazidu oslaben kalium šetřícím účinkem valsartanu.Příznivé účinky valsartanu v kombinaci s hydrochlorothiazidem na kardiovaskulární mortalitu a morbiditu nejsou v současné době známy.Epidemiologické studie ukazují, že dlouhodobá léčba hydrochlorothiazidem snižuje riziko kardiovaskulární mortality a morbidity.

ValsartanValsartan je perorálně účinný, silný a specifický antagonista receptoru pro angiotensin II (Ang II). Působí selektivně na poddruh receptoru AT1, který je zodpovědný za známé účinky angiotensinu II. Zvýšené hladiny Ang II v plazmě po blokádě receptoru AT1 valsartanem může stimulovat nezablokovaný receptor AT2, který pravděpodobně vyvažuje účinek receptoru AT1. Valsartan neprojevuje žádnou částečnou agonistickou aktivitu na receptor AT1 a má mnohem (asi 20000krát) vyšší afinitu pro receptor AT1 než pro receptor AT2. Není známo, že by se valsartan vázal na jiné receptory hormonů nebo je blokoval nebo se vázal nebo blokoval iontové kanály, o nichž je známo, že jsou důležité při regulaci kardiovaskulárního systému.Valsartan neinhibuje ACE (také známý jako kinináza II), který mění Ang I na Ang II a degraduje bradykinin. Protože nemají vliv na ACE a nepotencují bradykinin nebo substanci P, je nepravděpodobné, že by antagonisté angiotensinu II byly spojovány s kašláním. V klinických studiích, kde byl srovnáván valsartan s inhibitorem ACE byla incidence suchého kašle signifikantně (P<0,05)

nižší u pacientů léčených valsartanem než u pacientů léčených inhibitorem ACE (2,6 % oproti 7,9 %). V klinické studii pacientů s anamnézou suchého kašle během léčby inhibitorem ACE 19,5 % subjektů studie léčených valsartanem a 19,0 % osob léčených thiazidovým diuretikem kašlalo v porovnání s 68,5 % osob, které byly léčeny inhibitorem ACE (P<0,05).Podání valsartanu pacientům s hypertenzí vyústilo v redukci krevního tlaku bez ovlivnění frekvence pulzu.U většiny pacientů dochází po podání jednorázové perorální dávky k nástupu antihypertenzního účinku během 2 hodin a nejvyššího snížení krevního tlaku je dosaženo během 4-6 hodin. Antihypertenzní účinek přetrvává 24 hodin po podání dávky. Během opakovaného dávkování je maximálního snížení krevního tlaku při kterékoli dávce většinou dosaženo během 2-4 týdnů a toto snížení je udržováno během dlouhodobé terapie. Při kombinaci s hydrochlorothiazidem je dosaženo signifikantního navýšení redukce krevního tlaku.Náhlé vysazení valsartanu nebylo spojeno s návratem hypertenze (rebound) nebo jinými nežádoucími klinickými účinky.U hypertenzních pacientů s diabetem 2. typu a mikroalbuminurií valsartan způsobil redukci vylučování albuminu močí. Ve studii MARVAL (Redukce MikroAlbuminurie pomocí Valsartanu) bylo dosaženo redukce vylučování albuminu močí (UAE) u valsartanu (80-160 mg/ jednou denně) oproti amlodipinu (5-10 mg/ jednou denně) u 332 pacientů s diabetem 2 typu (průměrný věk: 58 let; 265 mužů) a s mikroalbuminurií (valsartan: 58 µg/min; amlodipin: 55,4 µg/min), s normálním nebo vysokým krevním tlakem a se zachovanou funkcí ledvin (kreatinin v krvi < 120 µmol/l). Za 24 týdnů bylo UAE sníženo (p<0,001) o 42 % (-24,2 µg/min; 95% interval spolehlivosti: -40,4 až -19,1) u valsartanu a přibližně o 3 % (-1,7 µg/min; 95% interval spolehlivosti: -5,6 až 14,9) u amlodipinu, a to i přesto, že byly u obou skupin obdobné hodnoty snížení krevního tlaku. Studie redukce proteinurie pomocí Diovanu (DROP) dále zkoumala účinnost valsartanu v redukci UAE u 391 pacientů s hypertenzí (krevní tlak=150/88 mm Hg) a s diabetem 2 typu, albuminurií (průměr = 102 µg/min; 20-700 µg/min) a zachovanou funkcí ledvin (průměrná hladina kreatininu v séru = 80 µmol/l). Pacienti byli randomizováni do skupin užívajících jednu ze 3 dávek valsartanu (160, 320 a 640 mg/ jednou denně) a léčeni po dobu 30 týdnů. Účelem této studie bylo určení optimální dávky valsartanu pro redukci UAE u pacientů s hypertenzí a s diabetem 2. typu. Za 30 týdnů došlo k signifikantnímu snížení procentuální změny u UAE o 36 % oproti počáteční hodnotě u valsartanu 160 mg (95% interval spolehlivosti: 22 až 47 %) a o 44 % u valsartanu 320 mg (95% interval spolehlivosti: 31 až 54 %). Shrnutím byl fakt, že 160-320 mg valsartanu způsobilo klinicky relevantní redukci UAE u pacientů s hypertenzí a s diabetem 2. typu.

HydrochlorothiazidMísto působení thiazidových diuretik je primárně v distálním ledvinném tubulu. Bylo ukázáno, že v renálním kortexu existuje vysokoafinitní receptor, který je primárním vazebným místem pro thiazidová diuretika a inhibuje transport NaCl v distálním stočeném kanálku. Mechanismus účinku thiazidů spočívá v inhibici Na

+Cl- symportu pravděpodobně kompeticí s Cl- vazebným místem, čímž

ovlivňuje reabsorpci elektrolytů: přímo zvyšuje exkreci sodíku a chlóru v přibližně stejném poměru a nepřímo svým diuretickým účinkem snižuje plazmatický objem s následným vzestupem plazmatické reninové aktivity, sekrece aldosteronu a ztráty draslíku močí, což vede ke snížené jeho sérové hladiny. Spojení renin-aldosteron je zprostředkováno angiotensinem II, takže při současném podání s valsartanem je snížení sérového draslíku méně vyjádřeno než při monoterapii hydrochlorothiazidem.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Valsartan/hydrochlorothiazidSystémová dostupnost hydrochlorothiazidu je snížena přibližně o 30 %, když je podáván současně s valsartanem. Kinetika valsartanu není současným podáním s hydrochlorothiazidem významně ovlivněna. Tato pozorovaná interakce nemá žádný vliv na kombinované použití valsartanu a hydrochlorothiazidu, protože kontrolovaná klinická hodnocení ukázala jasný antihypertenzní účinek větší než u použití jednotlivých látek samostatně či u placeba.

ValsartanAbsorpcePo perorálním podání samotného valsartanu je dosažena vrcholová koncentrace valsartanu v plazmě za 2-4 hodiny. Průměrná absolutní biologická dostupnost je 23 %. Jídlo snižuje expozici (měřeno pomocí AUC) valsartanu přibližně o 40 % a vrcholovou koncentraci v plazmě (Cmax) přibližně o 50 %, přestože přibližně 8 hodin po podání dávky jsou koncentrace valsartanu v plazmě obdobné pro skupinu osob po jídle i nalačno. Toto snížení AUC přesto není doprovázeno klinicky signifikantním snížením terapeutického účinku a valsartan proto může být užíván s jídlem i bez něho.DistribuceDistribuční objem valsartanu v ustáleném stavu po intravenózním podání je přibližně 17 litrů, což znamená, že valsartan není do tkání distribuován ve značném množství. Valsartan je silně vázán na proteiny séra (94-97 %), především na sérový albumin.BiotransformaceValsartan není extenzivně biotransformován, protože pouze asi 20 % dávky je nalezeno jako metabolity. Hydroxymetabolit byl identifikován v plazmě v nízkých koncentracích (méně než 10 % AUC valsartanu). Tento metabolit není farmakologicky aktivní.VylučováníValsartan má multiexponenciální kinetiku rozpadu (t1/2alfa <1 hod. a t1/2beta přibližně 9 hod.). Valsartan je primárně vylučován stolicí (přibližně 83 % dávky) a močí (přibližně 13 % dávky), převážně jako nezměněný lék. Po intravenózním podání je plazmatická clearance valsartanu přibližně 2 l/hod. a jeho renální clearance je 0,62 l/hod. (přibližně 30 % celkové clearance). Poločas valsartanu je 6 hodin.

HydrochlorothiazidAbsorpceAbsorpce hydrochlorothiazidu po perorálním podání je rychlá (tmax okolo 2 hod.), s podobnou charakteristikou absorpce jak po podání suspenze, tak po podání tablet. Absolutní biologická dostupnost hydrochlorothiazidu je 60-80 % po perorálním podání. Popisuje se zvýšení i snížení systémové dostupnosti hydrochlorothiazidu při současném podání jídla ve srovnání s užitím nalačno. Tento vliv je malý a má minimální klinický význam. Zvýšení průměrné AUC je lineární a v terapeutickém rozmezí závislé na dávce. U opakovaného podávání není v kinetice hydrochlorothiazidu změna a při dávkování jednou denně je akumulace minimální.DistribuceDistribuční a eliminační kinetika je obecně popisována bi-exponenciální zánikovou křivkou. Zdánlivý distribuční objem je 4-8 l/kg.Cirkulující hydrochlorothiazid je vázaný na sérové proteiny (40-70 %), především sérový albumin. Hydrochlorothiazid se též kumuluje v erytrocytech v koncentraci přibližně 1,8x vyšší, než je koncentrace v plazmě.VylučováníVíce jak 95 % absorbované dávky hydrochlorothiazidu je vyloučeno jako nezměněná látka močí. Renální clearance se skládá z pasivní filtrace a aktivní sekrece do renálního tubulu. Terminální poločas je 6-15 hod.

Zvláštní populaceStarší pacientiNesignifikantně vyšší systémová expozice valsartanu byla pozorována u některých starších pacientů v porovnání s mladšími osobami; přesto tento fakt nemá žádný klinický význam. Omezená data naznačují, že systémová clearance hydrochlorothiazidu je snížena jak u zdravých, tak u hypertenzních starších pacientů ve srovnání s mladými dobrovolníky.

Porucha funkce ledvinV doporučeném dávkovacím rozmezí přípravku VALZAP COMBI není u pacientů s clearance kreatininu 30-70 ml/min nutná úprava dávkování.U pacientů se závažným poškozením funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min) a pacientů na dialyzační terapii nejsou pro přípravek VALZAP COMBI dostupná data. Valsartan se velmi výrazně

váže na plazmatické bílkoviny a nelze jej odstranit dialýzou, zatímco clearance hydrochlorothiazidu lze dialýzou dosáhnout.Renální clearance hydrochlorothiazidu se skládá z pasivní filtrace a aktivní sekrece do renálního tubulu. Jak lze očekávat u sloučeniny vylučované takřka výhradně ledvinami, renální funkce má výrazný vliv na kinetiku hydrochlorothiazidu (viz bod 4.3).

Poškození funkce jaterVe farmakokinetických studiích zahrnujících pacienty s mírným (n=6) a středně závažným (n=5) poškozením funkce jater byla expozice valsartanu zvýšena přibližně 2x ve srovnání se zdravými dobrovolníky.Nejsou k dispozici data týkající se použití valsartanu u pacientů se závažnou dysfunkcí jater (viz bod 4.3). Jaterní onemocnění nemění výrazněji farmakokinetiku hydrochlorothiazidu.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Možná toxicita kombinace valsartanu a hydrochlorothiazidu po perorálním podání byla zkoumána na potkanech a kosmanech ve studiích trvajících až šest měsíců. Nebyly dosaženy žádné závěry, které by nedovolovaly použití terapeutických dávek u lidí.Změny vyvolané touto kombinací ve studiích chronické toxicity jsou s největší pravděpodobností způsobeny valsartanem. Toxikologický cílový orgán byly ledviny, reakce byla výraznější u kosmanů než u potkanů. Kombinace vedla k poškození ledvin (nefropatie s tubulární bazofilií, zvýšení hladiny urey, plazmatického kreatininu a sérového draslíku, zvýšení objemu moči a močových elektrolytů oddávky 30 mg/kg/den valsartanu + 9 mg/kg/den hydrochlorothiazidu u potkanů a 10 + 3 mg/kg/den u kosmanů), pravděpodobně změnou renální hemodynamiky. Tyto dávky u potkanů představují 0,9x a 3,5x vyšší dávky než maximální doporučené humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. Dávky u kosmanů představují 0,3x a 1,2x vyšší dávky než maximální doporučené

humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. (Výpočty předpokládají

perorální dávku 320 mg/den valsartanu v kombinaci s 25 mg/den hydrochlorothiazidu u 60 kg pacienta).Vysoké dávky kombinace valsartanu a hydrochlorothiazidu vedly k poklesu parametrů červené krevní řady (počet červených krvinek, hemoglobin, hematokrit, od 100 + 31 mg/kg/den u potkanů a 30 + 9 mg/kg/den u kosmanů). Tyto dávky u potkanů představují 3,0x a 12x vyšší dávky než maximální doporučené humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. Dávky u kosmanů

představují 0,9x a 3,5x vyšší dávky než maximální doporučené humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. (Výpočty předpokládají perorální dávku 320 mg/den

valsartanu v kombinaci s 25 mg/den hydrochlorothiazidu u 60 kg pacienta).U kosmanů bylo pozorováno poškození žaludeční sliznice (od 30 + 9 mg/kg/den). Tato kombinace též vedla k hyperplazii aferentních arteriol v ledvině (při dávce 600 + 188 mg/kg/den u potkanů a 30 + 9 mg/kg/den u kosmanů). Dávky u kosmanů představují 0,9x a 3,5x vyšší dávky než maximální doporučené humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. Dávky u potkanů

představují 18x a 73x vyšší dávky než maximální doporučené humánní dávky valsartanu a hydrochlorothiazidu v přepočtu na mg/m

2. (Výpočty předpokládají perorální dávku 320 mg/den

valsartanu v kombinaci s 25 mg/den hydrochlorothiazidu u 60 kg pacienta).Zdá se, že výše zmíněné účinky jsou důsledkem farmakologického účinku vysokých dávek valsartanu (blokáda angiotensinem II indukované inhibice uvolnění reninu, se stimulací renin-produkujících buněk) a objevují se i u ACE inhibitorů. Nezdá se, že by tyto nálezy měly vztah k terapeuticky používaným dávkám valsartanu u lidí.Kombinace valsartanu s hydrochlorothiazidem nebyla testována na mutagenitu, chromozomální poškození či kancerogenní potenciál, protože nejsou důkazy interakce mezi těmito dvěma látkami. Nicméně tyto testy byly provedeny samostatně pro valsartan a hydrochlorothiazid a neprokázaly žádné důkazy

pro

mutagenitu,

chromozomální

poškození

či

kancerogenní

potenciál.

Mateřské toxické dávky u potkanů (600 mg/kg/den) během posledních dní březosti a během kojení vedly ke snížení přežívání, menším přírůstkům hmotnosti a opožděnému vývoji (odchlípnutí boltců a otevření ušního kanálu) mláďat (viz bod 4.6). Tyto dávky u potkanů (600 mg/kg/den) jsou přibližně

osmnáctinásobkem maximální doporučené dávky u lidí na základě vztahu mg/m

2

(kalkulace

předpokládá perorální dávku 320 mg/den a pacienta o hmotnosti 60 kg). Obdobné nálezy byly pozorovány u kombinace valsartan / hydrochlorothiazid u potkanů a králíků. Ve studiích embryo-fetálního vývoje (segment II) kombinace valsartanu a hydrochlorothiazidu nebyly pozorovány známky teratogenity, nicméně byla pozorována fetotoxicita spojená s mateřskou toxicitou.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látekJádro tablety:mikrokrystalická celulosakoloidní bezvodý oxid křemičitýsorbitol (E420)uhličitan hořečnatý s předbobtnalým škrobem (kukuřičný)předbobtnalý škrob (kukuřičný)povidon 25natrium-stearyl-fumarátnatrium-lauryl-sulfátkrospovidon

Potah tablety:monohydrát laktosyhypromelosamastekmakrogol 6000indigokarmín (E132)žlutý a hnědý oxid železitý (E172) (jenom síla 160mg/25 mg)červený oxid železitý (E172) (jenom síla 80mg/12,5 mg a 160 mg/12,5 mg)

6.2. InkompatibilityNeuplatňuje se.

6.3. Doba použitelnosti2 roky

6.4. Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5. Druh obalu a velikost baleníPVC/PE/PVDC/Al blistr, krabička.Velikost balení:

14, 28, 30, 56, 84, 90, 98 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravkuŽádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ZENTIVA, k. s., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)VALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety:

58/844/09-C

VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety:

58/845/09-C

VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety:

58/846/09-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACEVALZAP COMBI 80 mg/12,5 mg potahované tablety:

16.12.2009

VALZAP COMBI 160 mg/12,5 mg potahované tablety:

16.12.2009

VALZAP COMBI 160 mg/25 mg potahované tablety:

16.12.2009

10. DATUM REVIZE TEXTU19.9.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

VALZAP COMBI 80/12,5 mg potahované tabletyValsartanum/Hydrochlorothiazidum

2 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna tableta obsahuje valsartanum 80 mg a hydrochlorothiazidum 12,5 mg

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Přípravek obsahuje monohydrát laktosy, sorbitol (E420), viz příbalová informace.

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

14 potahovaných tablet28 potahovaných tablet30 potahovaných tablet56 potahovaných tablet84 potahovaných tablet90 potahovaných tablet98 potahovaných tablet

5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Perorální podáníPřed použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE SE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ UCHOVÁVAT MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE NUTNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

8. POUŽITELNOST

Použitelné do:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 30

oC, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ K LIKVIDACI NESPOTŘEBOVANÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADŮ Z TĚCHTO LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE NUTNÉ

2

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. č.: 58/844/09-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č.šarže:

14. OBECNÁ KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

VALZAP COMBI 80/12,5

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

VALZAP COMBI 80/12,5 mg potahované tabletyValsartanum / Hydrochlorothiazidum

2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Logo Zentiva

3. POUŽITELNOST

EXP:

4. ČÍSLO ŠARŽE

Č.š:

5. DALŠÍ INFORMACE

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.