Ursofalk

Kód 0091017 ( )
Registrační číslo 43/ 397/92-S/C
Název URSOFALK
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Dr. Falk Pharma GmbH, Freiburg, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0091017 POR CPS DUR 100X250MG Tvrdá tobolka, Perorální podání
0045838 POR CPS DUR 50X250MG Tvrdá tobolka, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak URSOFALK

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls232438/2009

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Ursofalk

(Acidum ursodeoxycholicum)

tvrdé tobolky

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je Ursofalk a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ursofalk užívat

3.

Jak se Ursofalk užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak Ursofalk uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE URSOFALK A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivou látkou v Ursofalku je kyselina ursodeoxycholová, přirozeně se vyskytující v malém množství v lidské žluči.

Ursofalk se používá-

k rozpouštění nekontrastních cholesterolových žlučových kamenů, ne větších než 15 mm. Funkční schopnost žlučníku musí být i přes jejich přítomnost zachována

-

při zánětu žaludeční sliznice způsobeném zpětným tokem obsahu z dvanáctníku do žaludku (reaktivní gastritida při duodenogastrickém refluxu)

-

jako symptomatická léčba u prvotní jaterní cirhózy (primární biliární cirhóza – PBC,chronické postižení žlučových cest spojené se vznikem jaterní cirhózy) bez známek dekompenzace jaterní cirhózy (vážné poškození jater, kdy jaterní tkáň již nekompenzuje cirhózu kvůli sníženým jaterním funkcím)

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE URSOFALK

UŽÍVAT

Neužívejte Ursofalk

-

jestliže jste přecitlivělí (hypersenzitivní) na žlučové kyseliny (jako je ursodeoxycholová kyselina) nebo na kteroukoli další složku přípravku (viz bod 6. Další informace),

-

jestliže máte akutní zánět žlučníku a žlučových cest,

-

jestliže nemáte průchodné vývodné žlučové cesty (obstrukce choledochu nebo cystiku)

-

jestliže trpíte častými křečovitými bolestmi v horní části břicha

-

jestliže Vám lékař sdělil, že máte zvápenatělé žlučové kameny

-

jestliže máte porušenou stažitelnost (kontraktilitu) žlučníku

Zeptejte se na to, prosím, Vašeho lékaře. To platí i v případě, pokud jste měl(a) výše uvedené problémy v minulosti.

Další upozorněníLéčba Ursofalkem musí probíhat pod dohledem lékaře.Jaterní funkce (enzymy) se kontrolují pravidelně každé 4 týdny během prvních 3 měsíců léčby, poté v intervalech 3 měsíce.

Informujte, prosím, svého lékaře ihned, pokud se u Vás objeví průjem, protože v tomto případě musí být léčebná dávka snížena nebo musí být léčba ukončena.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užívali v nedávné době, které obsahují následjící složky. Užívání Ursofalku může ovlivňovat účinek těchto léků (interakce):

Při současné léčbě Ursofalkem může dojít ke snížení účinku následujících léků:-

cholestyramin, colestipol (snižují krevní lipidy – hladinu lipidů v krvi) nebo antacida (látky snižující kyselost žaludečního obsahu) obsahující hydroxid hlinitý nebo oxid hlinitý.Pokud je současná léčba přípravkem obsahujícím některou ze zmíněných látek nutná, je třeba, aby byl užíván vždy buď 2 hodiny před, nebo po podání Ursofalku.

-

ciprofloxacin, dapson (antibiotika), nitrendipin (používaný k léčbě vysokého krevního tlaku) a ostatní přípravky, které jsou metabolizovány podobným způsobem.Je nutné, aby Vám lékař upravil dávkování těchto léků.

Při současné léčbě Ursofalkem může dojít ke zvýšení účinku následujících léků:-

cyklosporin (snižuje aktivitu imunitního systému). Pokud jste léčeni současně tímto přípravkem, jsou nutné kontroly hladiny cyklosporinu v krvi a případná úprava jeho dávkování.

Pokud užíváte Ursofalk na rozpouštění žlučových kamenů, informujte svého lékaře v případě užívání jakéhokoli přípravku s obsahem estrogenů nebo látek snižujících hladinu cholesterolu v krvi jako je klofibrát. Tyto přípravky mohou napomáhat vzniku žlučových kamenů, což je opačný efekt léčby Ursofalkem.

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užívali v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Léčba Ursofalkem může být zahájena podle uvážení lékaře.

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Ursofalk se nesmí užívat během těhotenství, pokud lékař neshledá, že je to absolutně nezbytné.Pokud se jedná o ženu ve fertilním věku, měla by se před započetím léčby Ursofalkem poradit s lékařem, protože během léčby by měla současně používat spolehlivou antikoncepci. Jsou doporučena nehormonální antikoncepční opatření nebo perorální antikoncepce s nízkým obsahem estrogenů. Pokud žena užívá Ursofalk na rozpouštění žlučových kamenů, měla bypoužívat jen nehormonální antikoncepci, protože perorální hormonální antikoncepce může napomáhat vzniku žlučových kamenů. Před zahájením léčby musí lékař vyloučit těhotenství. K dispozici nejsou dostatečné údaje o užívání kyseliny ursodeoxycholové v těhotenství, zvláště v prvních třech měsících. Studie na zvířatech ukázaly negativní účinek na plod při podávání během rané fáze březosti.

Neužívejte přípravek, pokud kojíte. Poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Není známo, zda léčivá látka Ursofalku přechází do mateřského mléka. Jestliže je léčba Ursofalkem nutná, kojení musí být přerušeno.

Použití u dětíLéčba Ursofalkem není omezena věkem pacienta (pouze ve vztahu k této lékové formě). Jeho podávání závisí na klinickém stavu a dávkování na tělesné hmotnosti.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:Přípravek nemá vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

3.

JAK SE URSOFALK UŽÍVÁ

Ursofalk užívejte vždy přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem.

K rozpuštění cholesterolových žlučových kamenů

Dávkování Obvyklá denní dávka Ursofalku je 10 mg/kg tělesné hmotnosti/den:

do 60 kg

2 tobolky

61 – 80 kg

3 tobolky

81 – 100 kg

4 tobolky

nad 100 kg

5 tobolek

Jak Ursofalk užívatTobolky užívejte nerozkousané s malým množstvím tekutiny. Ursofalk užívejte večer před spaním. Přípravek musí být užíván pravidelně.

Trvání léčby

Průměrná doba potřebná k rozpuštění kamenů se pohybuje přibližně od 6 měsíců do 2 let. Jestliže po 12 měsících nedojde ke zmenšení žlučových kamenů, je pokračování v léčbě neúčelné. V průběhu léčby je třeba zhodnotit léčebný účinek každých 6 měsíců. Při každém tomto vyšetření by mělo být zkontrolováno, zda od minulé kontroly nedošlo ke zvápenatění kamenů. V takovém případě musí být léčba ukončena.

Zánět žaludeční sliznice při zpětném toku obsahu dvanáctníku do žaludku (reaktivní gastritida při duodenogastrickém refluxu):

Dávkování a jak Ursofalk užívatJedna tobolka (250 mg) Ursofalku 1x denně. Tobolky se užívají nerozkousané vždy večer před spaním. Zapíjejí se malým množstvím tekutiny.

Trvání léčbyDoba léčby je závislá na průběhu onemocnění, obvykle trvá 10–14 dní. O době léčby vždy rozhoduje lékař podle klinického stavu pacienta.

Symptomatická léčba primární biliární cirhózy (chronický zánět žlučových cest)

DávkováníBěhem prvních 3 měsíců užívejte přípravek ráno, v poledne a večer. Pokud dojde k úpravě parametrů jaterních funkcí, můžete užívat denní dávku 1x denně večer.

Ursofalk

první 3 měsíce léčby

následně

Tělesná

hmotnost

(kg)

Denní dávka

(mg/kg tělesné

hmotnosti)

ráno

v poledne

večer

večer

(1x denně

večer)

47 – 62 kg

12 – 16

1

1

1

3

63 – 78 kg

13 – 16

1

1

2

4

79 – 93 kg

13 – 16

1

2

2

5

94 – 109 kg

14 – 16

2

2

2

6

nad 110 kg

2

2

3

7

Jak Ursofalk užívatTobolky užívejte nerozkousané s malým množstvím tekutiny.Přípravek Ursofalk musí být užíván pravidelně.

Trvání léčbyU primární biliární cirhózy není doba léčby Ursofalkem časově omezena.

Upozornění

U pacientů s primární biliární cirhózou se mohou vzácně na počátku léčby zhoršit klinické příznaky onemocnění, například svědění. V takovém případě je třeba v léčbě pokračovat sníženou denní dávkou Ursofalku. Tuto denní dávku je pak možno postupně zvyšovat vždy 1x týdně až do dosažení původně předepsané dávky.

Pokud máte dojem, že účinek Ursofalk je příliš silný nebo naopak slabý, poraďte se se svým lékařem.

Jestliže jste užil(a) více Ursofalku, než jste měl(a):Požití nadměrné dávky ursodeoxycholové kyseliny může mít za následek průjem. V případě přetrvávajícího průjmu se obraťte na svého lékaře. Pokud trpíte průjmy, přijímejte dostatečné množství tekutin, abyste nahradili jejich ztrátu v organismu a zajistili rovnováhu elektrolytů.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Ursofalk:Nezvyšujte následující dávku, ale pokračujte v léčbě dávkou předepsanou.

Pokud léčbu Ursofalkem chcete o své vůli přerušit :Vždy se domluvte s Vaším lékařem dříve, než se rozhodnete léčbu Ursofalkem přerušit nebo předčasně ukončit.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Ursofalk nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Časté nežádoucí účinky (objevující se u méně než 1 z 10, ale více než 1 ze 100 pacientů):-

měkká, řidší stolice nebo průjem

Velmi vzácné nežádoucí účinky (objevující se u méně než 1 z 10 000 pacientů):

-

během léčby primární biliární cirhózy: silné bolesti v pravém podžebří, závažné zhoršení (dekompenzace) jaterní cirhózy, které se částečně upravilo po ukončení léčby.

-

zvápenatění žlučových kamenů

-

kopřivka (urtika)

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři.

5.

JAK URSOFALK UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

Ursofalk nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co Ursofalk obsahujeLéčivá látka: acidum ursodeoxycholicum 250 mg v jedné tobolcePomocné látky: želatina, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, kukuřičný

škrob, natrium-lauryl-sulfát, oxid titaničitý, čištěná voda

Jak Ursofalk vypadá a co obsahuje toto baleníTobolky Ursofalk jsou bílé a neprůhledné, uvnitř s bílým práškem nebo granulemi.Ursofalk je dostupný v balení po 50 a 100 tobolkách.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI A VÝROBCEDr. Falk Pharma GmbHLeinenweberstrasse 579108 FreiburgNěmeckoE-mail: zentrale@drfalkpharma.de

Tato příbalová informace byla naposledy schválena8.12.2010

PŘEKLAD CIZOJAZYČNÝCH VÝRAZŮ UVEDENÝCH NA VNITŘNÍM OBALUCapsules

Tobolky

Ursodeoxycholic acid

Kyselina ursodeoxycholová

Lot:

Číslo šarže:

MFG:

Vyrobeno:

Exp. (měsíc/rok):

Použitelné do (měsíc/rok):


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls232438/2009

Souhrn údajů o přípravku

1. NÁZEV PŘÍPRAVKUUrsofalk

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍAcidum ursodeoxycholicum 250 mg v 1 tobolceÚplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3. LÉKOVÁ FORMA Tvrdé tobolky.Tvrdé bílé tobolky netransparentní, uvnitř bílý prášek nebo granule

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Disoluce cholesterolových žlučových konkrementů. Konkrementy nesmějí být větší než 15 mm a nesmějí být kontrastní na rentgenovém snímku. Funkční schopnost žlučníku musí být i přes jejich přítomnost zachována.Reaktivní gastritida při duodenogastrickém refluxu.Symptomatická léčba primární biliární cirhózy v časném stádiu onemocnění.

4.2 Dávkování a způsob podáníPro podávání přípravku Ursofalk nejsou žádná věková omezení (pouze ve vztahu k této lékové formě).Dávkování přípravku je individuální v závislosti na diagnóze a klinickém stavu pacienta.

Disoluce cholesterolových žlučových konkrementů:

Obvyklá denní dávka Ursofalku je 10 mg/kg tělesné hmotnosti/den, což odpovídá:

do 60 kg

2 tobolky

61 – 80 kg

3 tobolky

81 – 100 kg

4 tobolky

nad 100 kg

5 tobolek

Tobolky se užívají nerozkousané s malým množstvím tekutiny večer před spaním.Přípravek musí být užíván pravidelně. Průměrná doba potřebná k disoluci konkrementů se pohybuje přibližně od 6 měsíců do 2 let. Jestliže po 12 měsících nedojde ke zmenšení žlučových kamenů, je pokračování v léčbě neúčelné.V průběhu léčby je třeba zhodnotit léčebný účinek každých 6 měsíců sonografickou nebo rentgenologickou kontrolu. Při kontrolách je nutno rovněž sledovat, zda nedošlo ke kalcifikaci konkrementů. V kladném případě léčba musí být ukončena.

Reaktivní gastritida při duodenogastrickém refluxu:1 tobolka Ursofalku 1x denně večer před spaním. Zapíjí se malým množstvím tekutiny.

Doba léčby, o které rozhoduje lékař, je závislá na průběhu onemocnění. Obvykle trvá 10–14 dní. V individuálních případech lékař rozhodne o jiné délce užívání přípravku.

Symptomatická léčba primární biliární cirhózy:Denní dávka je závislá na tělesné hmotnosti a činí obvykle 3–7 tobolek denně (14±2 mg kyseliny ursodeoxycholové/kg/den).

První 3 měsíce léčby se přípravek Ursofalk tobolky užívá rozděleně v několika dílčích dávkách během dne. Pokud dojde ke zlepšení parametrů jaterních funkcí, může se denní dávka podávat 1x denně večer.

Doporučováno je následující dávkové schéma:

Ursofalk

první 3 měsíce léčby

následně

Tělesná

hmotnost

(kg)

Denní dávka

(mg/kg tělesné

hmotnosti)

ráno

v poledne

večer

večer

(1x denně )

47 – 62 kg

12 – 16

1

1

1

3

63 – 78 kg

13 – 16

1

1

2

4

79 – 93 kg

13 – 16

1

2

2

5

94 – 109 kg

14 – 16

2

2

2

6

nad 110 kg

2

2

3

7

Tobolky se užívají nerozkousané s malým množstvím tekutiny.Přípravek musí být užíván pravidelně.V této indikaci není doba léčby časově omezena.

U pacientů s primární biliární cirhózou se v ojedinělých případech mohou na počátku léčby zhoršit klinické příznaky onemocnění, například svědění. V takovém případě je třeba v léčbě pokračovat dávkou jedna tobolka denně. Tuto denní dávku je pak možno postupně zvyšovat vždy o jednu tobolku týdně až do dosažení původně předepsané dávky.

4.3 KontraindikaceUrsofalk nemá být užíván u pacientů s:

-

akutním zánětem žlučníku a žlučových cest

-

okluzí vývodných žlučových cest (okluze choledochu nebo cystiku)

-

častými záchvaty biliární koliky

-

RTG kontrastními kalcifikovanými žlučovými konkrementy

-

porušenou kontraktilitou žlučníku

-

hypersenzitivitou na žlučové kyseliny nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použitíUrsofalk musí být užíván pod lékařskou kontrolou.V průběhu léčby je třeba kontrolovat jaterní enzymy (AST, ALT, GMT, ALP): v prvých 3 měsících ve čtyřtýdenních intervalech, později jedenkrát za čtvrt roku. Kromě zjištění, zda pacienti léčení pro primární biliární cirhózu reagují na léčbu či nikoli, by toto sledování mohlo umožnit včasné rozpoznání potenciálního rizika hepatálního poškození, zvláště u pacientů v pokročilém stádiu primární biliární cirhózy.

Při užití u disoluce cholesterolových žlučových kamenů:Pro zhodnocení účinnosti léčby a včasné zjištění případné kalcifikace konkrementů by se za 6–10 měsíců (v závislosti na velikosti konkrementů) měla provést orální cholecystografie s přehlednými snímky vstoje a vleže nebo sonografie.

Přípravek by neměl být užíván, jestliže žlučník není možné zobrazit rentgenovým vyšetřením, v případě kalcifikace žlučových konkrementů, při porušené kontraktilitě žlučníku nebo při výskytu častých žlučníkových kolik.

Při užívání přípravku v pokročilém stádiu primární biliární cirhózy:Velmi vzácně byla pozorována dekompenzace jaterní cirhózy, která částečně ustoupila po ukončení léčby.

Pokud se objeví průjem, je nutné snížit dávku přípravku a v případě přetrvávajícího průjmu by měla být terapie ukončena

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceLátky jako cholestyramin nebo colestipol se mohou vázat na kyselinu ursodeoxycholovou ve střevě a snižovat tak její vstřebávání a účinnost. Proto není současné užívání uvedených látek s kyselinou ursodeoxycholovou účelné. Podobně mohou působit i antacida obsahující hydroxid hlinitý nebo hydroxid hlinitý/křemičitan hořčíku. Pokud je současná léčba přípravkem obsahujícím některou ze zmíněných látek nutná, je třeba, aby byl pacientem užit vždy buď 2 hodiny před, nebo 2 hodiny po podání Ursofalku.

Ursofalk může zvyšovat absorpci cyklosporinu ve střevě. Proto je nutno u pacientů léčených současně tímto přípravkem monitorovat hladiny cyklosporinu a případně upravit jeho dávkování.

V ojedinělých případech může Ursofalk snižovat absorpci ciprofloxacinu.

Bylo prokázáno, že ursodeoxycholová kyselina snižuje vrchol plazmatické koncentrace (Cmax) a plochu pod křivkou (AUC) kalciového antagonisty nitrendepinu. Bylo zaznamenáno snížení léčebného účinku dapsonu. Toto pozorování společně s in vitro nálezy ukázalo možnost indukce cytochromu P450 3A kyselinou ursodeoxycholovou. Kontrolované klinické studie ale ukázaly, že kyselina ursodeoxycholová nemá významný indukční účinek na cytochrom P450 3A enzymů.

Estrogeny a látky snižující hladinu cholesterolu v krvi, jako je klofibrát, mohou větší měrou napomáhat vzniku žlučových kamenů, což je opačný efekt k působení kyseliny ursodeoxycholové při disoluci žlučových kamenů.

4.6

Těhotenství a kojení

O užívání kyseliny ursodeoxycholové v těhotenství a jejich účincích na lidský plod, zejména v prvním trimestru, nejsou k dispozici dostatečné údaje.

Při podávání ursodeoxycholové kyseliny ve studiích u experimentálních zvířat byl zjištěn teratogenní účinek v časných stádiích březosti (viz bod 5.3, Reprodukční toxicita).Ursofalk smí být v těhotenství použit výhradně tehdy, pokud je to prokazatelně nezbytné. Ženy ve fertilním věku by měly být léčeny Ursofalkem jenom při současném použití spolehlivých antikoncepčních prostředků: jsou doporučena nehormonální opatření neboperorální antikoncepce s nízkým obsahem estrogenů. U pacientů léčených Ursofalkem pro

disoluci žlučových kamenů by měla být užívána účinná nehormonální antikoncepce, protože hormonální perorální antikoncepce může napomáhat vzniku žlučových kamenů.

Před zahájením léčby se musí vyloučit těhotenství.

Není známo, zda kyselina ursodeoxycholová přechází do mateřského mléka, proto se rovněž nedoporučuje podávat přípravek v období laktace.

Jestliže je léčba Ursofalkem nutná, kojení musí být přerušeno.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojePřípravek Ursofalk nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinkyHodnocení nežádoucích účinků je založeno na následujících údajích o častosti jejich výskytu:

Velmi časté (≥ 1/10)Časté (≥ 1/100 až < 1/10)Méně časté (≥ 1/1 000 až < 1/100)Vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1 000)Velmi vzácné/není známo (<1/10 000/nelze určit z dostupných údajů)

Gastrointestinální poruchy:V klinických studiích byly během léčby kyselinou ursodeoxycholovou často zaznamenány řidší stolice nebo průjem.Ve velmi vzácných případech si pacienti s primární biliární cirhózou při léčbě stěžovali na silné bolesti v pravém podbřišku.

Poruchy jater a žlučových cest:Ve velmi vzácných případech může dojít ke kalcifikaci žlučových kamenů.Při léčbě primární biliární cirhózy v pokročilém stádiu byla vzácně pozorována dekompenzace cirhózy jater. Klinický stav se částečně upravil po ukončení léčby.

Poruchy kůže a podkožní tkáně:Velmi vzácně se může vyskytnout kopřivka.

4.9 PředávkováníPředávkování Ursofalku může mít za následek průjem. Obecně jiné příznaky předávkování jsou nepravděpodobné vzhledem k tomu, že kyselina ursodeoxycholová se se zvyšující dávkou hůře vstřebává a ve zvýšené míře se vylučuje stolicí.Při předávkování přípravku nejsou nutná žádná specifická opatření. Při průjmových stolicích se podávají tekutiny a elektrolyty jako symptomatická léčba.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: disolvens cholesterolových žlučových kamenů ATC kód: A05AA02

Kyselina ursodeoxycholová je přirozeně se vyskytující žlučová kyselina, která se v malém množství nachází v lidské žluči. Po perorálním podání inhibuje vstřebávání cholesterolu a snižuje jeho syntézu v játrech a vylučování endogenního cholesterolu do žluči. Postupné rozpouštění cholesterolových

Odstraněno: ≤

Odstraněno: ≤

Odstraněno: ≤

Odstraněno: ≤

konkrementů je způsobeno pravděpodobně disperzí cholesterolu a vytvářením tekutých krystalů.U cholestázy a onemocnění jater účinek kyseliny ursodeoxycholové spočívá podle dosavadních poznatků v relativní výměně lipofilních, detergenčním látkám podobných, toxických žlučových kyselin za hydrofilní, cytoprotektivní a netoxickou kyselinuursodeoxycholovou. Spolu s tím se zlepšuje sekreční kapacita hepatocytů, stejně jako imunoregulační procesy.

5.2 Farmakokinetické vlastnostiKyselina ursodeoxycholová se po perorálním podání rychle vstřebává v jejunu a horní části ilea pasivním, v terminálním ileu aktivním transportem. Absorbované množství se pohybuje mezi 60–80 %. Po vstřebání se tato žlučová kyselina metabolizuje téměř úplnou konjugací s aminokyselinami glycinem a taurinem. Konjugáty se vylučují žlučí v tenkém střevě. „First pass-clearance“ dosahuje až 60 %.

V závislosti na denní dávce, na základním onemocnění jater a na jejich funkčním stavu je ve žluči kumulováno více hydrofilní kyseliny ursodeoxycholové. Zároveň se objevuje relativní pokles ostatních lipofilních žlučových kyselin.

Ve střevě jsou kyselina ursodeoxycholová a její konjugáty degradovány střevními baktériemi. Vznikají kyseliny 7-keto-lithocholová a lithocholová. Kyselina lithocholová je hepatotoxická a u některých zvířecích druhů vyvolává parenchymatózní poškození jater. U lidí se tato kyselina vstřebává jen v malé míře. Vstřebaný podíl je v játrech detoxikován sulfatací.

Biologický poločas eliminace kyseliny ursodeoxycholové činí 3,5 až 5,8 dne.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuAkutní toxicitaStudie akutní toxicity u vybraných zvířecích druhů neprokázaly žádné toxické poškození.

Chronická toxicitaVe studii subchronické toxicity u opic byl zjištěn u zvířat, která dostávala vysoké dávky kyseliny ursodeochycholové, hepatotoxický účinek projevující se jednak funkčními změnami(včetně hodnot jaterních enzymů), jednak morfologickými změnami – proliferací žlučovodů, portálními zánětlivými ložisky a hepatocelulární nekrózou. Tyto toxické účinky jsou přisuzovány kyselině litocholové, metabolitu ursodeoxycholové kyseliny, která u opic – na rozdíl od lidí – není detoxikována.

Karcinogenita a mutagenitaV dlouhodobých experimentálních studiích u myší a potkanů nebyly zjištěny žádné nálezy svědčící pro karcinogenitu nebo mutagenitu kyseliny ursodeoxycholové.

Studie reprodukční toxicityPři pokusech u březích potkanů při dávce 2000 mg kyseliny ursodeoxycholové/kg tělesné hmotnosti měla novorozená mláďata malformaci ocásků. U králíků nebyly zjištěny žádné teratogenní účinky, i když při dávce od 100 mg/kg tělesné hmotnosti byl zjištěn embryotoxický účinek.

Kyselina ursodeoxycholová neměla negativní vliv na fertilitu krys a neovlivňovala perinatální ani postnatální vývoj mláďat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE6.1 Seznam pomocných látek 1. Želatina2. Koloidní bezvodý oxid křemičitý3. Magnesium-stearát4, Kukuřičný škrob5. Natrium-lauryl-sulfát6. Oxid titaničitý7. Čištěná voda

6.2 InkompatibilityNeuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti5 let

6.4 Zvláštní opatření pro uchováváníTento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

6.5 Druh obalu a velikost baleníBlistr PVC/Al, krabička.Balení: 50, 100 tobolek

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaciPřípravek je vázán na lékařský předpis.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIDr. Falk Pharma GmbHLeinenweberstrasse 579108 FreiburgNěmeckoE-mail: zentrale@drfalkpharma.de

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO43/397/92-S/C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE24.7.1992 / 27.5. 2009

10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU8.12.2010


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.