Torella 10 Mg
Registrace léku
Kód | 0180544 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 83/ 139/07-C |
Název | TORELLA 10 MG |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | SVUS Pharma a.s., Hradec Králové, Česká republika |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0184794 | POR TBL NOB 100X10MG | Tableta, Perorální podání |
0180544 | POR TBL NOB 30X10MG | Tableta, Perorální podání |
0024096 | POR TBL NOB 30X10MG | Tableta, Perorální podání |
Příbalový létak TORELLA 10 MG
Příloha č. 2 ke sdělení sp.zn. sukls161411, sukls161423
PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. ● Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy. ● Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Torella 5 mg, tablety Torella 10 mg, tablety V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je přípravek Torella a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Torella užívat
3.
Jak se přípravek Torella užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5.
Jak přípravek Torella uchovávat
6.
Další informace
7.
1.
Co je přípravek Torella a k čemu se používá
Léčivá látka – amlodipin, obsažený v léku Torella se používaná při léčbě:
hypertenze (vysoký krevní tlak),
tzv. stabilní (chronické) a vazospastické (cévní křečí podmíněné) formy anginy pectoris, kdy snížené prokrvení srdce věnčitými (koronárními) cévami vyvolává prudkou bolest, a to i v případě podezření.
Přípravek Torella může být podáván v monoterapii (jako jediný lék) nebo, v kombinaci s jinými antihypertenzivy či antianginozními léčivy. Přípravek Torella patří k blokátorům kalciového kanálu a blokuje vstup kalcia do buňky, což vede k relaxaci cév a díky tomu je dosaženo poklesu tlaku a snížení ischémie (snížené prokrvení) srdečního svalu.
1/5
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Torella užívat Lék neužívejte bez konzultace s lékařem. Neužívejte přípravek Torella, jestliže jste přecitlivělý(á) na amlodipin, na deriváty dihydropyridinu nebo pomocné látky obsažené v přípravku,. Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Torella je zapotřebí u pacientů:
kteří užívají jiné léky na snížení tlaku, vzhledem k možnému nadměrnému poklesu
krevního tlaku,
se zúžením aorty, vzhledem k možnému nadměrnému poklesu krevního tlaku,
se městnavým srdečním selháváním, s nedostatečnou funkcí jater, protože doba vylučování léku se pak prodlužuje,
s ischemickou chorobou srdeční spolu s výraznými organickými změnami na věnčitých
tepnách, vzhledem k možnosti zhoršení průběhu ischemické choroby srdeční.
Informujte lékaře i pokud se výše uvedená upozornění týkají situací z minulosti. Užívání přípravku Torella s jídlem a pitím: Tablety jsou užívány perorálně, nekoušou se, zapíjejí se vodou. Lék je možné užívat v době jídla nebo mezi jídlem, neboť strava nemá na vstřebávání léku vliv. Zachování zvláštní opatrnosti u některých specifických skupin užívajících lék: Užití přípravku Torella u dětí: Podávání přípravku Torella se vzhledem na nedostatek informací o aplikaci u dětí nedoporučuje. Užití přípravku Torella u pacientů s poruchami funkce jater: Nemocní s poruchou jaterních funkcí mohou přípravek Norvasc užívat jen s mimořádnou opatrností. Užití přípravku Torella u pacientů s poruchami funkce ledvin: Přípravek Torella může být používán u pacientů s poruchou funkce ledvin a není nutná žádná změna dávkování. Užití přípravku Torella u pacientů v pokročilém věku: Přípravek Torella může být podáván u pacientů v pokročilém věku a není nutná žádná změna dávkování. Těhotenství: Před použitím přípravku se poraďte s svým lékařem. Nebyla stanovena bezpečnost podání amlodipinu u těhotných žen, proto je užití amlodipinu přípustné jen v těch případech, kdy není možné použít jiný, bezpečnější lék a kdy je nemoc spojena s větším rizikem než případné nežádoucí účinky léku. Kojení: Před použitím přípravku se poraďte s svým lékařem.
2/5
Nebyla stanovena bezpečnost podání amlodipinu u kojících žen. Není známo, zda se amlodipin vylučuje do mateřského mléka, proto se v době léčby přípravkem Torella nesmí kojit. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů: Torella je považován za bezpečný lék, který nezpůsobuje poruchu duševního ani fyzického stavu, ani schopnosti řídit vozidla a obsluhování stroje. Existuje však možnost, že se objeví ospalost. Užívání jiných léků: Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Prokázalo se, že je použití amlodipinu bezpečné současně s jinými léky proti vysokému krevnímu tlaku nebo proti angíně pectoris (s thiazidovými diuretiky, alfa-blokátory, beta-blokátory, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu, dlouhodobě působícími nitráty, nitroglycerínem aplikovaným pod jazyk), nesteroidními protizánětlivými léky, antibiotiky a perorálními hypoglykemizujícímí léky. 3. Jak se přípravek Torella užívá Přípravek Torella užívejte přesně dle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem. Přípravek Torella v léčbě hypertenze i anginy pectoris obvykle podávejte perorálně jednou denně ve stejnou dobu v počáteční dávce 5 mg denně. V závislosti na průběhu léčby může lékař doporučit zvýšení dávky maximálně do 10 mg denně, užívanou jednou denně. Aplikace dalších léků k léčbě hypertenze nevyžaduje žádnou změnu dávkování. Jestli-že máte pocit, že je účinek přípravku Torella je příliš silný nebo slabý, řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Jestli-že jste užil(a) více přípravku Torella než jste měl(a) obraťte se okamžitě na lékaře nebo lékárníka. Ani velké předávkování léku Torella se nemusí výrazně projevit. Může však dojít k poklesu arteriálního tlaku a reflexnímu zrychlení srdeční činnosti. V takovém případě může být účinný výplach žaludku, vzhledem k pomalému vstřebávání amlodipinu. Dojde-li ke značnému poklesu tlaku způsobenému předávkováním amlodipinem, je třeba aktivně udržovat krevní oběh a často monitorovat srdeční činnost a dýchaní, zvednout končetiny, udržovat dostatečné množství dýchacích plynů a případně podat léky na zvýšení krevního tlaku. Užitečné může být nitrožilně podat monohydrát glukonanu vápenatého, který by měl zvrátit účinek blokády kalciových kanálů. Vzhledem k tomu, že je amlodipin lékem, který se silně váže na bílkoviny plazmy, je v těchto situacích hemodialýza málo účinným způsobem léčby. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Torella: Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku. Pokud si zapomenete dávku léku, musíte další postup konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.
3/5
4. Možné nežádoucí účinky Podobně jako všechny léky, může mít i Torella nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého pacienta. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři. Velmi často se mohou objevit otoky kotníků. Často se vyskytují bolesti hlavy (především na začátku léčby), únava, závratě, pocit slabosti, bušení srdce, nevolnost, trávicí poruchy, bolesti v břiše, zčervenání v obličeji s pocitem horka (především na začátku léčby). Méně často se může objevit nadměrný růst prsů u mužů (gynekomastie), poruchy spánku, zvýšená dráždivost, deprese, pocit choroby, sucho v ústech, třes, mravenčení, zvýšené pocení, mdloby, zrychlený tep, bolesti na hrudi, pokles krevního tlaku, dušnost, zánět nosní sliznice, zvracení, průjem, zácpa, zduření dásní, vyrážka, svědění, kopřivka, vypadávání vlasů, změna barvy kůže, křeče svalů, bolesti v zádech, bolesti svalů, bolesti kloubů, časté močení, impotence, zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti. Vzácně se může vyskytnout zmatenost, poruchy nálady včetně strachu, zvýšení laboratorních hodnot jaterních enzymů v krvi, žloutenka, zánět jater. Velmi vzácně se může objevit pokles počtu bílých krvinek, pokles počtu krevních destiček, zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), poruchy periferních nervů, zánět některé cévy, kašel, zánět žaludeční sliznice (gastritida), zánět břišní slinivky (pankreatitida), alergické reakce včetně svědění, vyrážky, zarudnutí, otoků obličeje, rtů, jazyka a krku (angioneurotický edém) a závažná kožní onemocnění jako erythema exsudativum multiforme, exfoliativní dermatitida a Stevensův-Johnsonův syndrom. Byly zaznamenány i poruchy srdečního rytmu a srdeční infarkt, příčinná souvislost s amlodipinem však nebyla prokázána. 5. Jak přípravek Torella uchovávat Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Přípravek Torella nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu. Uchovávejte při teplotě do 25
C.
6. Další informace Složení: Jedna tableta obsahuje amlodipini besilas 6,935 mg nebo 13,87 mg, což odpovídá 5 mg nebo 10 mg amlodipinu. Pomocné látky: mikrokrystalická celulosa, hydrogenfosforečnan vápenatý, sodná sůl karboxymethylškrobu (TYP A), magnesium-stearát. Balení: Torella 5 mg : 30, 100 tablet.
4/5
5/5
Torella 10 mg: 30, 100 tablet. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce: SVUS Pharma a.s. Smetanovo nábřeží 1238/20a 500 02 Hradec Králové, Česká republika Datum poslední revize textu: 31.8.2011
Document Outline
- Torella 5 mg, tablety
- Torella 10 mg, tablety
- Torella 5 mg :
- Torella 10 mg:
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 1 ke sdělení sp.zn. sukls161411/2011, sukls161423/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV
PŘÍPRAVKU
Torella 5 mg, tablety Torella 10 mg, tablety 2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje amlodipini besilas 6,935 mg nebo 13,87 mg, což odpovídá 5 mg nebo 10 mg amlodipinu. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3. LÉKOVÁ
FORMA
Tableta. Popis přípravku : bílé až téměř bílé, kulaté, nepotahované, bikonvexní tablety o průměru 8 mm (5 mg) nebo 11 mm (10 mg). 4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické
indikace
Amlodipin je indikován k léčbě hypertenze v první linii a u většiny pacientů může být pro kontrolu krevního tlaku užíván v monoterapii. Přidání amlodipinu může být prospěšné i u těch pacientů, u nichž se nepodařilo dosáhnout adekvátní kontroly krevního tlaku jednotlivým antihypertenzivem; amlodipin lze užít v kombinaci s thiazidovým diuretikem, alfa-blokátory, blokátory beta-adrenergních receptorů nebo inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu. Amlodipin je indikován k léčbě ischemie myokardu v první linii, ať už je způsobená fixní obstrukcí (stabilní angina pectoris) nebo vasospasmem či vasokonstrikcí (Prinzmetalova neboli variantní angina pectoris). Amlodipin lze užít i v těch případech, kdy na vazospastickou/vazokonstrikční komponentu lze usuzovat na základě klinického stavu, aniž by vazospasmus či vazokonstrikce byly prokázány. Amlodipin lze užít jako monoterapii, nebo v kombinaci s dalšími antianginózními přípravky i u pacientů s anginou pectoris refrakterní vůči nitrátům anebo vůči blokátorům beta-adrenergních receptorů v adekvátních dávkách. 4.2
Dávkování a způsob podání
V léčbě jak hypertenze, tak anginy pectoris, je obvyklá počáteční dávka 5 mg amlodipinu jedenkrát denně; tu je pak možno zvyšovat až na maximální dávku 10 mg, v závislosti na individuální reakci pacienta. V případě současného podávání s thiazidovými diuretiky, beta-blokátory a inhibitory ACE není nutno dávkování amlodipinu nijak upravovat.
Použití u starších nemocných U starších nemocných se doporučuje užít obvyklé dávkování. Podobnou dávku amlodipinu snášejí jak mladší nemocní, tak i starší nemocní stejně dobře. Použití u dětí Bezpečnost a účinnost amlodipinu u dětí nebyla stanovena. Užití u pacientů se zhoršenou funkcí jater Viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Užití u pacientů se selháním ledvin U těchto pacientů lze užít amlodipin v normálním dávkování. Změny plazmatických koncentrací amlodipinu nekorelují s rozsahem postižení ledvin. Amlodipin není dialyzovatelný. 4.3 Kontraindikace Amlodipin je kontraindikován u pacientů se známou přecitlivělostí na dihydropyridiny, amlodipin, nebo kteroukoliv složku přípravku. 4.4 Zvláštní
upozornění a opatření pro použití
Užití u pacientů se srdečním selháním V dlouhodobé, placebem kontrolované studii (PRAISE-2) s amlodipinem u nemocných se srdečním selháním NYHA III a IV neischemické etiologie byl u pacientů léčených amlodipinem hlášen vyšší výskyt plicního edému, přestože nebyl zjištěn žádný signifikantní rozdíl ve výskytu zhoršení srdečního selhání ve srovnání s placebem (viz bod 5.1 Farmakodynamické vlastnosti). Užití u pacientů se zhoršenou funkcí jater Podobně jako u všech blokátorů kalciového kanálu je také u amlodipinu plazmatický poločas vylučování u nemocných se sníženou funkcí jater prodloužen. Dávkovací schéma u těchto pacientů nebylo stanoveno. V těchto případech je třeba podávat lék s mimořádnou opatrností. 4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Amlodipin lze zcela bezpečně podávat s thiazidovými diuretiky, alfa-blokátory, beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu, dlouhodobě působícími nitráty, sublinguálním nitroglycerinem, nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky a perorálními antidiabetiky. Data ze studií in vitro, prováděných s lidskou plazmou, neprokázala žádný účinek amlodipinu na vazbu testovaných léčiv (digoxinu, fenytoinu, warfarinu nebo indometacinu) na bílkoviny plazmy. Speciální studie: účinek jiných léků na amlodipin Cimetidin: Současné podávání cimetidinu s amlodipinem neovlivňuje farmakokinetiku amlodipinu. Grapefruitová šťáva: Současné podání 240 ml grapefruitové šťávy s jednotlivou perorální dávkou amlodipinu 10 mg u 20 zdravých dobrovolníků nemělo žádný signifikantní účinek na farmakokinetiku amlodipinu.
Antacida obsahující hliník/hořčík: Současné podání antacid obsahujících hliník/hořčík s jednotlivou dávkou amlodipinu nemělo signifikantní účinek na farmakokinetiku amlodipinu. Sildenafil: Jednorázová dávka 100 mg sildenafilu u pacientů s esenciální hypertenzí neměla žádný účinek na farmakokinetické vlastnosti amlodipinu. Pokud byly amlodipin a sildenafil užity v kombinaci, každý přípravek uplatnil nezávisle svůj účinek na snížení krevního tlaku. Speciální studie: účinek amlodipinu na jiné léky Atorvastatin: Současné podávání mnohočetných dávek amlodipinu 10 mg s 80 mg atorvastatinu
neovlivnilo významně farmakokinetické vlastnosti atorvastatinu v ustáleném stavu.
Digoxin: Současné podávání amlodipinu s digoxinem nezměnilo sérové hladiny digoxinu ani renální clearance digoxinu u zdravých dobrovolníků. Ethanol (alkohol): Ani jednorázová ani mnohočetné dávky amlodipinu 10 mg neměly signifikantní účinek na farmakokinetiku ethanolu. Warfarin: Současné podání amlodipinu s warfarinem neovlivňuje působení warfarinu na protrombinový čas. Cyklosporin: Farmakokinetické studie s cyklosporinem prokázaly, že amlodipin nemění významně farmakokinetiku tohoto imunosupresiva. Interakce s léky/laboratorními testy: není známo 4.6
Těhotenství a kojení
Bezpečnost amlodipinu v době těhotenství a kojení u člověka nebyla stanovena. Ve studiích reprodukce u zvířat amlodipin neprokázal žádné toxické účinky, s výjimkou opoždění a prodloužení porodu u potkanů po podání 50x vyšší dávky než je maximální doporučená dávka u člověka.Proto se jeho použití v těhotenství doporučuje pouze tehdy, pokud neexistuje jiná bezpečnější alternativa a pokud onemocnění samo o sobě vede k většímu riziku pro matku a plod. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Klinické zkušenosti s amlodipinem ukazují, že je nepravděpodobné, že by tato látka zhoršila schopnost pacienta řídit a obsluhovat stroje. 4.8 Nežádoucí
účinky
V klinických studiích kontrolovaných placebem a prováděných u pacientů s hypertenzí nebo angínou pectoris se vyskytovaly nejčastěji takové nežádoucí účinky jako bolesti hlavy, otoky (zejména perimaleolární), zvýšená únavnost, somnolence, nevolnost, bolesti břicha, zarudnutí, palpitace a závratě. V těchto klinických studiích nebyly zjištěny žádné klinicky závažné abnormality laboratorních testů. Všechny nežádoucí účinky jsou shrnuty v následující tabulce včetně frekvence jejich výskytu jako velmi časté (>10%), časté (1 – 10%), méně časté (0,1-1%), vzácné (0,01 – 0,1%) a velmi vzácné (<0,01%):
Třídy orgánových systémů podle databáze MedDRA s
Frekvence výskytu
Nežádoucí účinky
Poruchy krve a lymfatického systému Velmi vzácné
Leukocytopénie, trombocytopénie
Poruchy metabolismu a výživy
Velmi vzácné
Hyperglykémie
Psychiatrické poruchy
Méně časté Vzácné
Poruchy spánku, dráždivost, deprese Zmatenost, poruchy nálady včetně anxiety
Časté
Bolesti hlavy, závratě, únava, slabost
Poruchy nervového systému
Velmi vzácné Méně časté
Periferní neuropatie Pocit choroby, sucho v ústech, tremor, parestézie, zvýšené pocení
Oční poruchy
Méně časté Poruchy
zraku
Ušní poruchy
Méně časté tinnitus
Srdeční poruchy
Časté Méně časté Velmi vzácné
Palpitace Synkopa, tachykardie, bolest na hrudi Infarkt myokardu * Arytmie (včetně extrasystol, ventrikulární tachykardie, bradykardie a síňových arytmií)* Bolest na hrudi*
Velmi vzácné
Vaskulitida/zánět cév
Cévní poruchy
Méně časté Hypotenze
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Méně časté Velmi vzácné
Dyspnoe, rhinitida Kašel
Časté
Nevolnost, bolesti břicha, dyspepsie
Méně časté
Zvracení, průjem, obstipace, hyperplazie dásní
Gastrointestinální poruchy
Velmi vzácné
Gastritida, pankreatitida
Poruchy jater a žlučových cest
Vzácné
Zvýšení hodnot jaterních enzymů, hepatitida
Méně časté
Exantém, pruritus, urtikarie, vypadávání vlasů, poruchy pigmentace kůže
Poruchy kůže a podkoží
Velmi vzácné Velmi časté Časté
Alergické reakce(včetně pruritu, rash, angioedém, erythema exsudativum multiforme, exfoliativní dermatitis, Stevensův-Johnsonův syndrom) Otoky kotníků Zčervenání v obličeji s pocitem horka (hlavně na začátku terapie)
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně
Méně časté
Artralgie, myalgie, svalové křeče, bolesti zad
Poruchy ledvin a močových cest
Méně časté
Zvýšená frekvence močení, poruchy močení, noční pomočování
Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů
Méně časté Impotence,
gynekomastie
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání
Méně časté Přírůstek nebo úbytek hmotnosti
* Infarkt myokardu, arytmie (včetně extrasystol, ventrikulární tachykardie, bradykardie a síňových arytmií) a bolesti na hrudi byly hlášeny u pacientů s onemocněním koronárních cév, zřetelná souvislost s amlodipinem však nebyla zjištěna.
4.9 Předávkování Podle dostupných dat lze soudit, že zřejmé předávkování může vyústit v rozsáhlou periferní vazodilataci a možnou reflexní tachykardii. Byly popsány případy výrazné a pravděpodobně i prolongované systémové hypotenze vedoucí až k šoku s fatálním koncem. Bylo prokázáno, že podání aktivního uhlí zdravým dobrovolníkům ihned nebo během 2 hodin po požití amlodipinu 10 mg významně snižuje absorpci amlodipinu. V některých případech je užitečné provést výplach žaludku. Klinicky významná hypotenze v důsledku předávkování amlodipinem vyžaduje aktivní podporu kardiovaskulárních funkcí, včetně monitorování srdeční a respirační funkce, elevace dolních končetin a zvýšené pozornosti cirkulujícímu objemu tekutin a objemu vyloučené moči. Při obnově vaskulárního tonu a krevního tlaku mohou být užitečné vazokonstrikční látky, pokud ovšem jejich aplikace není kontraindikována. K potlačení účinku blokády kalciových kanálů je užitečné podat intravenózně monohydrát glukonanu vápenatého. Vzhledem k tomu, že amlodipin se ve značné míře váže na bílkoviny v plazmě, dialýza nemá při předávkování větší význam. 5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické
vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: blokátory kalciového kanálu, deriváty dihydropyridinu,
ATC kód: C 08 CA 01 Amlodipin je blokátor kalciového kanálu, sloučenina blokující vstup iontů kalcia do buňky přes volný kalciový kanál. Lék brzdí tok iontů kalcia přes buněčnou blánu dovnitř buněk hladkých svalů cév rozvádějících krev a srdečního svalu. Hypotenzní účinek léku je dán myorelaxačním vlivem na svalovinu periferních tepen. Antiischemický vliv je pak důsledkem snížení ischémie srdečního svalu způsobené dvěma mechanizmy:
Amlodipin dilatuje tepénky před kapilárami a tím snižuje periferní odpor (afterload). Protože se frekvence stahů srdce nemění, snižuje toto působení spotřebu energie srdečního svalu a jeho potřebu kyslíku.
Mechanismus působení amlodipinu také pravděpodobně zahrnuje dilataci hlavních větví koronárních tepen a koronárních arteriol, a to jak v normálních, tak i v ischémií postižených oblastech. Tímto se u nemocných s koronárními spasmy (Prinzmetalova angina) zvyšuje dodávka kyslíku a snižuje se vasokonstrikce koronárních tepen v důsledku kouřením tabáku.
Oproti jiným lékům této skupiny (např. nifedipin) v prostředí s relativně nízkým pH, jaké se objevuje v době ischémie myokardu, má amlodipin ionizovanou formu, což dodatečně zvyšuje jeho sílu vazby s receptorem. Deriváty dihydropyridinu působí v různé míře na srdeční sval a svalovinu periferních artérií. Zatímco verapamil se vyznačuje velmi negativním chronotropním a inotropním působením, amlodipin působí především na periferii. Diltiazem má vedlejší účinky. Amlodipin je co do struktury podobný nifedipinu, ale liší se od něj větší biologickou dostupností a delším poločasem vylučování, což nakonec umožňuje jiné schéma dávkování omezené na jednu denní dávku. U nemocných s arteriální hypertenzí způsobuje dávkování jednou za den klinicky významné snížení krevního tlaku jak vleže i vestoje po celých 24 hodin. Vzhledem k pomalému nástupu účinku však podání amlodipinu nevede k akutní hypotenzi. U nemocných s ischemickou chorobou srdeční podávání amlodipinu v jedné denní dávce prodlužuje dobu eventuálního fyzického výkonu, dobu do nástupu anginozních bolestí a dobu do vzniku deprese ST o 1 mm na zátěžovém EKG. Při podávání léku se snižuje rovněž frekvence anginozních potíží a snižuje se spotřeba tablet nitroglycerínu. Ve studiích in vitro se prokázalo, že cca 97,5 % cirkulujícího amlodipinu se váže na plazmatické bílkoviny. Nebylo zjištěno, že by amlodipin způsoboval jakékoliv nežádoucí metabolické účinky a měnil lipidový profil krve. Amlodipin je vhodný k podávání u nemocných s bronchiálním astmatem, diabetem a dnou. Na základě farmakokinetických studií s cyklosporinem nebylo zjištěno, že by amlodipin významně měnil farmakokinetiku cyklosporinu. Hemodynamické testy a zátěžové testy provedené u nemocných s srdeční nedostatečností třídy II-IV dle NYHA prokázaly, že amlodipin nezpůsobuje zhoršení klinického stavu nemocných stanoveného schopností vykonávat fyzickou zátěž, měřením ejekční frakce levé komory a intenzitou klinických příznaků. V kontrolovaných studiích provedených za použití placeba (PRAISE) bylo u nemocných se srdeční nedostatečností třídy III-IV dle NYHA léčených digoxinem, diuretiky a inhibitory angiotenzin konvertujicího enzymu prokázáno, že podávání amlodipinu nezvyšuje mortalitu ani kombinovanou morbiditu a mortalitu pacientů se srdeční nedostatečností. Ve stejné studii bylo u skupiny pacientů bez klinických příznaků ischemické srdeční nedostatečnosti pozorováno klinicky významné a statisticky typické snížení mortality a kombinované mortality a morbidity pacientů, kteří dostávali amlodipin.
V jiné dlouhodobé placebem kontrolované studii (PRAISE-2) se u pacientů se srdečním selháním třídy III-IV dle NYHA bez klinických příznaků nebo bez objektivního nálezu svědčícího pro probíhající ischemickou chorobu, kteří užívali stabilní dávky ACE inhibitorů, digitalisové glykosidy, diuretika, prokázalo, že amlodipin nemá vliv na celkovou mortalitu pacientů se srdeční nedostatečností. Ve stejné skupině nemocných bylo užívání amlodipinu spojeno s vyšším výskytem plicního edému, přestože nebyl zjištěn žádný významný rozdíl ve výskytu zhoršení srdečního selhání ve srovnání s placebem. 5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce Absorpce amlodipinu po perorálním podávání je pomalá, ale úplná. Amlodipin v určitém stupni podléhá účinku prvního průchodu tak, že je jeho biologická dostupnost hodnocena v rozmezí 64-80 %. Dostupné údaje ukazují, že vstřebávání amlodipinu není narušeno přijímanou potravou. Maximální koncentrace amlodipinu v séru je dosažena po 6-12 hodinách po perorálním podání. Maximální koncentrace pro perorálním podání se objevuje jak u mladých osob, tak i v pokročilém věku za stejnou dobu, průměrně cca po 7,3 hodin. Ustálený stav, čili stabilizace hodnoty průměrné koncentrace se projevuje po cca 7-8 dnech léčby. Počátek působení amlodipinu je možné sledovat postupně. Podstatný vliv na snížení arteriálního tlaku byl zaznamenán po 6 hodinách od podání první dávky. Hypotenzní účinky byly pozorovány po dobu 24 hodin od perorálního podání léku. Distribuce Vazba na bílkoviny plazmy je v případě amlodipinu hodnocena jako 98 %-tní. Distribuce amlodipinu v tkání je málo známá. Rozsah distribuce ukazuje na to, že má amlodipin vysokou afinitu k tkáním. Distribuční objem amlodipinu je přibližně 21 l/kg a je podobný jak u mladých osob tak i v pokročilém věku dle jedné skupiny autorů a dle jiné skupiny se s věkem značně snižuje.
Metabolismus Metabolismus amlodipinu probíhá především v játrech, především oxidací na pyrimidinové deriváty, které již nepůsobí jako antagonisté kalciového kanálu.
Eliminace Terminální poločas eliminace amlodipinu činí 35-50 hodin a umožňuje dávkování jednou denně. K vylučování amlodipinu dochází především močí (60%), přičemž jen malá část podané dávky je v nezměněné podobě. Zbylá část se vylučuje do žluči a potom se vylučuje se stolicí. Clearance amlodipinu činí 7 ml/min/kg a s věkem se snižuje. Porucha funkce jater nebo ledvin Nedostatečnost ledvin nemá vliv na farmakokinetické vlastnosti amlodipinu. Biologický poločas činí u osob s poruchou funkce jater cca 56 hodin. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a kancerogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. V reprodukčních studiích na zvířatech byly u potkanů zjištěny po vysokých dávkách opoždění termínu porodu a zhoršené fetální a novorozencké přežití.
6. FARMACEUTICKÉ
ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Mikrokrystalická celulosa, hydrogenfosforečnan vápenatý, sodná sůl karboxymethylškrobu (TYP A), magnesium stearát. 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se. 6.3
Doba použitelnosti
3 roky. 6.4 Zvláštní
opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C 6.5
Druh obalu a velikost balení
Torella 5 mg: PVC/PVDC-Al blistr, krabička. 30, 100 tablet Torella 10 mg: PVC/PVDC-Al blistr, krabička. 30, 100 tablet 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku Žádné zvláštní požadavky. Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. 7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
SVUS Pharma a.s. Smetanovo nábřeží 1238/20a 500 02 Hradec Králové, Česká republika tel+420 495 736 111, fax +420 495 214 192. 8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A) Torella 5 mg, tablety : 83/138/07-C Torella 10 mg, tablety : 83/139/07-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
28.2. 2007 10.
DATUM REVIZE TEXTU
31.8.2011
Document Outline
Informace na obalu
1
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
TORELLA 10 mg Amlodipini besilas Tablety 2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje amlodipini besilas 13,87 mg, což odpovídá 10 mg amlodipinu. 3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
Tablety. 30, 100 tablet 5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Perorální podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použitelné do : 9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25oC. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ
NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
2
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékarny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI SVUS Pharma a.s., 500 02 Hradec Králové, Česká republika 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA 83/139/07-C 13. ČÍSLO ŠARŽE <, KÓD DÁRCE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU> Č.š.: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU TORELLA 10 mg
3
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH {DRUH/TYP} 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
TORELLA 10 mg Amlodipini besilas Tablety 2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
SVUS Pharma a.s., Hradec Králové, Česká republika 3.
POUŽITELNOST
Použitelné do : 4.
ČÍSLO ŠARŽE <, KÓD DÁRCE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU>
Č.š.: 5.
JINÉ