Tobramycin B. Braun 1 Mg/ml
Registrace léku
Kód | 0124221 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 15/ 346/09-C |
Název | TOBRAMYCIN B. BRAUN 1 MG/ML |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | B. Braun Melsungen AG, Melsungen, Německo |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0124221 | INF SOL 10X80ML | Infuzní roztok, Infuze |
0124222 | INF SOL 20X80ML | Infuzní roztok, Infuze |
Příbalový létak TOBRAMYCIN B. BRAUN 1 MG/ML
1
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls94126/2010
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlTobramycin B. Braun 3 mg/ml
Infuzní roztok
Tobramycinum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.-
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml a k čemu se používají
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml používat
3.
Jak se přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml používá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE PŘÍPRAVEK Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/mlA K ČEMU SE POUŽÍVAJÍ
Přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml patří do skupiny léčivých přípravků nazývaných antibiotika, tj. takových, které se používají k léčbě těžkých infekcí vyvolaných bakteriemi, které může léčivá látka tobramycin usmrtit.
Tobramycin můžete dostat jako léčbu při následujících nemocech:-
infekce plic a dolních dýchacích cest objevující se v průběhu léčby pacienta
-
infekce plic a dolních dýchacích cest u pacientů s cystickou fibrózou
-
komplikované a opakující se infekce ledvin, močových cest a močového měchýře
-
břišní infekce
-
infekce kůže a podkožní tkáně, včetně těžkých popálenin
V případě potřeby může Vaše léčba zahrnovat také jiná antibiotika.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml POUŽÍVAT
Nepoužívejte přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml-
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na tobramycin, jiné aminoglyakosidy nebo na kteroukoli další složku přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml
-
jestliže máte myastenia gravis
2
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml je zapotřebí
Váš lékař Vám bude věnovat zvýšenou pozornost -
jestliže máte nemocné ledviny
-
když máte poškozený sluch nebo jakékoli poruchy vnitřního ucha
-
máte-li Parkinsonovu chorobu
Váš lékař musí o těchto stavech, pokud se u Vás vyskytují, vědět.
Jelikož tobramycin může mít škodlivý účinek na Vaše ledviny a sluchový nerv, budete pečlivě sledováni,zda se neobjeví během léčby jakékoli příznaky, které mohou být známkou takového poškození.
Sledování funkce ledvin, sluchu a rovnováhy je obzvláště důležité, jestliže jste již měli nebo byste mohli mít funkci ledvin poškozenou nebo se zdá, že se funkce Vašich ledvin zhoršuje během léčby.
Je zapotřebí vyhnout se kombinaci tobramycinu s rychle působícími léčivými přípravky zvyšujícími vylučování moče nebo léčivými přípravky, které mohou způsobit poškození Vašich ledvin a sluchového nervu.
Sledování bude zahrnovat-
funkce ledvin, obzvláště patříte-li mezi starší pacienty nebo máte postižené ledviny
-
sluch
-
co nejčastější sledování hladin tobramycinu v krvi.
Jestliže se objeví známky poškození ledvin nebo dojde-li ke zhoršení poškození ledvin, bude denní dávka snížena a/nebo prodloužen interval mezi dávkami. Jestliže dojde k těžkému postižení ledvin, bude léčba přerušena. Léčba tobramycinem bude rovněž ukončena, dojde-li k poškození sluchového nervu, které se projevuje jako šumění v uších, nebo rozvine-li se ztráta sluchu.
Když se u Vás objeví těžký průjem, musíte to okamžitě oznámit svému lékaři,
Jestliže se u Vás objeví blokáda svalové funkce, může být léčena solemi vápníku.Během léčby u Vás budou zajištěny normální hodnoty hladin tekutin a elektrolytů.
Zvlášť pečlivě budou krevní hladiny tobramycinu sledovány v případě rozsáhlých popálenin.
Jestliže je Vám během chirurgického výkonu proveden výplach roztokem tobramycinu či jiným aminoglykosidem, bude to zohledněno v celkové dávce tobramycinu, kterou dostáváte.Patříte-li do skupiny starších pacientů, bude Vám věnována zvýšená péče.
Pediatričtí pacientiSe zvláštní opatrností bude tobramycin podáván novorozencům, ať už narozeným předčasně nebo v termínu.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Pozornost by měla být věnována následujícímu:
Léky snižující svalovou funkci (svalová relaxancia), éter, krevní konzervy obsahující citrátTyto léky mohou zvýšit riziko blokády nervů a může se objevit porucha svalových funkcí. Je-li to možné, je nutné se kombinaci vyhnout.
3
Narkóza methoxyfluranemPřed provedením narkózy methoxyfluranem (narkotizační plyn) musí anesteziolog vědět, že jste dostával(a) nebo dostáváte aminoglykosidy, a vyvarovat se použití methoxyfluranu, kdykoli je to možné, protože se zvyšuje riziko poškození ledvin.
Ostatní látky, které mohou také poškodit ledviny a sluchový nervŠkodlivý účinek tobramycinu na ledviny a sluchový nerv může být zvýšen působením:-
ostatních látek, používaných k léčbě infekcí, jako je amfotericin B, polymyxin B, kolistin, cefalotin, aminoglykosidy
-
cisplatiny (protinádorový lék; zde se poškození ledvin může dokonce objevit až 3-4 týdny po podání těchto léků)
-
cyklosporinu, takrolimu (látky potlačující nežádoucí imunitní reakce)
-
rychle působících léků zvyšujících vylučování moče: furosemidu a kyseliny etakrynové
Pokud je to možné, je nutné se vyvarovat současnému nebo následnému podávání těchto léků s tobramycinem.
Ostatní antibiotikaKombinovaná léčba s vhodnými antibiotiky (např. s beta-laktamovými) může zřetelně zesílit léčebný účinek. Avšak je-li Vaše funkce ledvin závažně postižena, účinek tobramycinu bude působením penicilinových antibiotik oslaben.
Těhotenství a kojení
TěhotenstvíJste-li těhotná, Váš lékař Vám podá tento léčivý přípravek pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.
KojeníAčkoli je krajně nepravděpodobné, že tobramycin se u kojených dětí vstřebává střevem, Váš lékař pečlivě uváží, zda má být ukončena léčba tobramycinem nebo přerušeno kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůPři řízení a obsluze strojů je doporučena opatrnost s ohledem na možný výskyt nežádoucích účinků,jako jsou závratě.
Důležité informace o některých složkách přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml a Tobramycin B. Braun 3 mg/ml
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml obsahuje 12,3 mmol (neboli 283 mg) sodíku v 80 ml.To je nutné vzít v úvahu u pacientů na dietě s omezením soli.Tobramycin B. Braun 3 mg/ml obsahuje 12,3 mmol (neboli 283 mg) sodíku v 80 ml a 18,5 mmol (neboli 425 mg) sodíku ve 120 ml.To je nutné vzít v úvahu u pacientů na dietě s omezením soli.
3.
JAK SE PŘÍPRAVEK Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml POUŽÍVÁ
Přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml je podáván pomocí infuze přímo do žíly (intravenózní infuze). Nejlépe je podat obsah jedné lahvičky během 30 minut. Doba podávání může být prodloužena až na 60 minut.
Dávku pro Vás vhodnou určí lékař.
4
Obvyklé dávkování:
Dávkování u pacientů s normální funkcí ledvin
Dospělí a mladiství
Těžké infekce3 mg tobramycinu na kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, v jedné dávce nebo rozděleně do stejných dávek 1 mg/kg/den každých 8 hodin
Život ohrožující infekceAž do 5 mg na kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, v jedné dávce nebo rozděleně do stejných dávek 1,66 mg/kg/den každých 8 hodin (nebo 1,25 mg/kg po 6 hodinách). Jakmile to klinický stav dovolí, mělo by být dávkování sníženo.
Cystická fibrózaAž 8-10 mg tobramycinu na kg tělesné hmotnosti za den.
Kojenci, batolata a děti od jednoho týdne věku:6-7,5 mg tobramycinu na kg tělesné hmotnosti v jedné denní dávce nebo 2-2,5 mg/kg každých 8 hodin nebo 1,5-1,9 mg/kg po 6-ti hodinách.
Tobramycin lze podávat v jedné dávce denněTo se však nepoužívá u pacientů s oslabenou imunitou, poruchou ledvin, cystickou fibrózou, s výpotkem v břiše, rozsáhlými popáleninami (na více než 20% povrchu těla) a u těhotných žen.
Dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvinPokud trpíte poruchou funkce ledvin, bude hladina tobramycinu v krvi a funkce Vašich ledvin pečlivě a často kontrolována, aby bylo možno patřičně upravit Vaši dávku tobramycinu. Lékař je obeznámen s tím, jak vypočítat a upravit dávku, kterou budete dostávat.
Jestliže chodíte na hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu, budou Vaše dávky pečlivě upravovány podle hladin tobramycinu v krvi.
Pacienti s těžkou nadváhouU těchto pacientů se dávka vypočítává z ideální tělesné hmotnosti a k tomu se přičte 40% z množství kg, o které je ideální hmotnost překročena.
Doba léčeníObvyklá doba léčby je 7-10 dnů. Těžké a komplikované infekce mohou vyžadovat delší léčbu. Sledovány budou funkce ledvin, sluchu a rovnováhy.
Jestliže jste dostal(a) více přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml, než jste měl(a)Předávkování může způsobit poškození ledvin a sluchového nervu a blokádu funkce svalů (paralýzu). V takových případech se musí infuze tobramycinu zastavit. Vylučování tobramycinu může být podpořeno dialyzačními procedurami. Svalovou blokádu lze léčit podáním solí vápníku. Při dechové obrně může být nezbytné řízené dýchání.V případě výskytu akutní alergické reakce je nutné neodkladně přijmout patřičná opatření.Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.
5
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
V této příbalové informaci je četnost výskytu nežádoucích účinku definována jako:velmi časté:
postihuje 1 léčeného pacienta z 10
časté:
postihuje 1 až 10 léčených pacientů ze 100
méně časté:
postihuje 1 až 10 léčených pacientů z 1 000
vzácné:
postihuje 1 až 10 léčených pacientů z 10 000
velmi vzácné:
postihuje méně než 1 léčeného pacienta z 10 000
není známo: z dostupných údajů nelze určit
Tobramycin vykazuje škodlivé účinky na sluchový nerv a ledviny. Poškození ledvin je u pacientů léčených tobramycinem pozorováno méně často a obvykle se po vysazení léku upraví. Ve většiněpřípadů je škodlivé působení spojeno s velmi vysokými dávkami nebo dlouhotrvající léčbou či s již přítomnými poruchami ledvin nebo je spojeno se současným podáváním léků, které mají rovněž škodlivé účinky na ledviny. Škodlivé účinky se pravděpodobněji objeví u starších pacientů nebo u pacientů trpících nedostatkem tekutin. Do značné míry se lze vzniku nežádoucích účinků vyhnout přesným dodržováním doporučeného dávkování a řídit se upozorněními.
Následující nežádoucí účinky, které se mohou vzácně vyskytnout, mohou být závažné a vyžadují okamžitou léčbu:-
těžké akutní reakce přecitlivělosti (alergické) provázené šokem,
-
poruchy sluchu, které mohou přejít do hluchoty,
-
akutní selhání ledvin.
Nežádoucí účinky, které mohou být způsobeny léčbou, jsou řazeny podle tělesných orgánů a četnosti
Časté nežádoucí účinky
zvýšený počet určitého typu bílých krvinek (eozinofilů) Poškození vnitřního ucha u pacientů s poruchou funkce ledvin, projevující se závratěmi, točením
hlavy, pískáním či hučením v uchu a poruchou sluchu.
Krevní sraženiny a zánět žil Zvýšení
hladiny
některých
jaterních
enzymů
v krvi
(aspartátaminotransferázy,
alaninaminotransferázy)
Poškození ledvin u pacientů s poruchou funkce ledvin Bolest a místní reakce v místě podání infuze
Méně časté nežádoucí účinky
Nízký celkový počet bílých krvinek (leukopenie) Bolesti hlavy Poškození vnitřního ucha u osob s normální funkcí ledvin (stejné příznaky jako výše) Pocit nevolnosti, nevolnost Zvýšení hladiny bilirubinu a některých jaterních enzymů v krvi (alkalické fosfatázy, laktát-
dehydrogenázy)
Alergická kožní vyrážka, svědění Poškození ledvin u pacientů s normální funkcí ledvin
Vzácné nežádoucí účinky
6
Nízký počet červených krvinek a určitého typu bílých krvinek (granulocytů) a krevních destiček;
zvýšení celkového počtu bílých krvinek (leukocytóza)
Reakce přecitlivělosti (vyrážka, svědění, kopřivka) Zmatenost, dezorientace Průjem Zarudnutí kůže Horečka, apatie Nízké hladiny vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku v krvi
Velmi vzácné nežádoucí účinky
Těžká akutní celková reakce přecitlivělosti (alergická) vedoucí až ke vzniku šoku Těžká alergická reakce kůže a sliznic doprovázená tvorbou puchýřů a zrudnutím kůže (erythema
multiforme), která může v závažných případech postihnout vnitřní orgány a může být životohrožující (Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza), ztráta vlasů
Akutní selhání ledvin
Nežádoucí účinky nezjnámé frekvence
Zánět tlustého střeva (obvykle vyvolaný jinými antibiotiky), infekce kmeny odolnými na
tobramycin
Mravenčení, brnění kůže, svalové záškuby, křeče, ospalost Blokáda svalové funkce
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři.
5.
JAK PŘÍPRAVEK Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/mlUCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí
Přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na lahvičce a na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.Zkratka EXP se používá pro dobu použitelnosti.Použít se smí pouze roztok čirý, bez viditelných částic.Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.Přípravek pouze pro jednorázové použití.Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován.Léčivé přípravky se nesmí likvidovat vylitím do odpadních vod nebo vhozením do domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml obsahuje
-
Léčivou látkou je tobramycinum
1 ml přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infuzní roztok obsahuje 1 mg tobramycinum1 polyethylenová lahvička s 80 ml obsahuje 80 mg tobramycinum.1 ml přípravku Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infuzní roztok obsahuje 3 mg tobramycinum1 polyethylenová lahvička s 80 ml obsahuje 240 mg tobramycinum.1 polyethylenová lahvička se 120 ml obsahuje 360 mg tobramycinum.
7
Pomocnými látkami jsou:Tobramycin B. Braun 1 mg/ml:Chlorid sodnýVoda na injekciKyselina sírová (k úpravě pH)
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml:Chlorid sodnýVoda na injekciKyselina chlorovodíková (k úpravě pH)
Jak přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml vypadá a co obsahuje toto balení
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml je infuzní roztok, tj. je podáván v infuzi, pomocí úzké hadičky (kanyly) do žíly.Je to čirý bezbarvý roztok.
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml je dodáván v LD-polyethylenové lahvičce o objemu 80 ml.Jedno balení obsahuje 10 nebo 20 lahviček.
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml je dodáván v LD-polyethylenových lahvičkách o objemu 80 ml nebo 120 ml.Jedno balení obsahuje 10 nebo 20 lahviček.
Držitel rozhodnutí o registraci
B. Braun Melsungen AGCarl-Braun-Straβe 1
Poštovní adresa:
34 212 Melsungen, Německo
34 209 Melsungen, Německo
Tel: +49 5661 71-0 Fax: +49 5661 71-4567
Výrobce
B. Braun Medical S.A.Carretera de Terrassa 12108 191 Rubí (Barcelona), Španělsko
Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:
Rakousko
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml InfusionslösungTobramycin B. Braun 3 mg/ml Infusionslösung
Belgie
Tobramycine B. Braun 1 mg /ml Solution pour perfusion / Infusionslösung / Oplossing voor infusieTobramycine B. Braun 3 mg/ml Solution pour perfusion / Infusionslösung / Oplossing voor infusie
Česká republika
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlTobramycin B. Braun 3 mg/ml
Německo
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml InfusionslösungTobramycin B. Braun 3 mg/ml Infusionslösung
Řecko
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlTobramycin B. Braun 3 mg/ml
Finsko
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infuusioneste, liuos
8
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infuusioneste, liuos
Francie
Tobramycine B. Braun 1 mg/ml, solution pour perfusionTobramycine B. Braun 3 mg/ml, solution pour perfusion
Itálie
Tobramicina B. Braun 1 mg/ml soluzione per infusioneTobramicina B. Braun 3 mg/ml soluzione per infusione
Lucembursko
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml InfusionslösungTobramycin B. Braun 3 mg/ml Infusionslösung
Norsko
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml Infusjonsvæske, oppløsningTobramycin B. Braun 3 mg/ml Infusjonsvæske, oppløsning
Polsko
Tobramycin B. Braun
Portugalsko
Tobramicina B. Braun 1 mg/ml solução para perfusãoTobramicina B. Braun 3 mg/ml solução para perfusão
Slovenská republika:Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infúzny roztok
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infúzny roztok
Velká Británie Tobramycin 1 mg/ml solution for infusion
Tobramycin 3 mg/ml solution for infusion
Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 2.3.2011------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:
Přípravky Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infuzní roztok a Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infuzní roztok jsou přípravky k okamžitému použití.
V žádném případě nesmí být aminoglykosidy v infuzním roztoku míseny s beta-laktamovými antibiotiky (např. peniciliny, cefalosporiny), jelikož to může vyvolat chemicko-fyzikální inaktivaci kombinovaných složek. Je-li tobramycin podáván společně s penicilinem nebo cefalosporinem, musí být obě látky podávány odděleně a každý léčivý přípravek podán v doporučené dávce.Tobramycin je inkompatibilní s heparinem.
Pouze intravenózní podání.Pouze pro jednorázové použití.Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován.Použít lze pouze roztok čirý, bez viditelných částic.Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání před použitím jsou v odpovědnosti podávajícího a normálně by tato doba neměla být delší než 24 hodin při 2 až 8°C.Roztok musí být podáván sterilním setem za použití aseptické techniky. Infuzní set s roztokem musí být připraven tak, aby se preventivně zabránilo vniknutí vzduchu do systému.
Informace o dávkování najdete v bodě 4.2 Souhrnu údajů o přípravku.
Souhrn údajů o léku (SPC)
1
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls94126/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlTobramycin B. Braun 3 mg/mlInfuzní roztok
2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml 1 ml roztoku obsahuje tobramycinum 1 mg1 lahvička s 80 ml obsahuje tobramycinum 80 mg.
Pomocná látka: 283 mg sodíku (ve formě chloridu) v lahvičce s 80 ml
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml 1 ml roztoku obsahuje tobramycinum 3 mg1 lahvička s 80 ml obsahuje tobramycinum 240 mg. 1 lahvička se 120 ml obsahuje tobramycinum 360 mg.
Pomocná látka: 283/425 mg sodíku (ve formě chloridu) v lahvičce s 80/120 ml.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.
LÉKOVÁ FORMA
Infuzní roztok.Čirý bezbarvý vodný roztok.
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
K léčbě těžkých infekcí vyvolaných baktériemi citlivými na tobramycin (viz bod 5.1) v případě, že méně toxická antibiotika nejsou účinná. Infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml může být použit u těchto stavů:
Nozokomiální infekce dolních dýchacích cest, včetně těžké pneumónie
Exacerbace infekce dolních dýchacích cest u pacientů s cystickou fibrózou
Komplikované a opakující se infekce močového traktu
Intraabdominální infekce
Infekce kůže a podkoží včetně těžkých popálenin
Infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml se obvykle podává jako kombinovaná léčba, převážně společně s beta-laktamovými antibiotiky nebo antibiotiky působícími na anaerobní baktérie, zvláště u život ohrožujících infekcí, kde není znám původce, u kombinovaných anaerobně/aerobních infekcí, systémových pseudomonádových infekcí a u imunokompromitovaných pacientů se sníženou odolností, zejména u pacientů s neutropenií.
2
Je nutné vzít v úvahu oficiální doporučení pro správnou antibakteriální léčbu.
4.2
Dávkování a způsob podání
Infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml se podává pouze jako intravenózní infuze. Preferované časové období podávání je 30 minut, ale může být prodlouženo až na 60 minut (viz body 5.1 a 5.2).
DávkováníDávkování u pacientů s normální funkcí ledvin
Dospělí a mladiství (12-17 roků)
Těžké infekce:3 mg/kg tělesné hmotnosti/den v jedné dávce nebo rozděleně do stejných dávek 1 mg/kg tělesné hmotnosti každých 8 hodin.
Život ohrožující infekce:Až do 5 mg/kg tělesné hmotnosti/den v jedné dávce nebo rozděleně do stejných dávek 1,66 mg/kg tělesné hmotnosti každých 8 hodin (mimořádně v 6-ti hodinových intervalech). Jakmile to klinický stavdovolí, dávkování musí být sníženo.
Cystická fibróza:U pacientů s cystickou fibrózou může být farmakokinetika tobramycinu pozměněna a aby bylo dosaženo terapeutických hladin v séru, může být zapotřebí zvýšení dávek na 8-10 mg/kg tělesné hmotnosti a den. Sérové hladiny tobramycinu je nutné monitorovat, protože existuje široká variabilitamezi pacienty.
Pediatričtí pacienti (starší než 1 týden) 6-7,5 mg/kg tělesné hmotnosti/den jako jednu dávku nebo 2-2,5 mg/kg tělesné hmotnosti každých 8 hodin nebo mimořádně 1,5-1,9 mg/kg tělesné hmotnosti každých 6 hodin. Tudíž infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml se nedoporučuje podávat dětem s tělesnou hmotností nižší než 12 kg (dávkování jednou denně) a 32 kg (vícečetné [třikrát] denní dávkování). Kvůli vyšším doporučeným dávkám na kg u pacientů s infekcemi respiračního traktu a cystickou fibrózou (8-10 mg/kg/den) může být přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infuzní roztok použit u těch pacientů, jejichž hmotnost je nejméně 25 kg (vícečetné dávkování).
Denní množství infuze u dospělých s normální funkcí ledvin
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml infuzní roztok:
3
Celkový denní objem infuze
Dávka/kg tělesné hmot./den
Tělesná. hmotnost
50 kg
60 kg
70 kg
80 kg
90 kg
100 kg
3,0 mg
150 ml
180 ml
210 ml
240 ml
270 ml
300 ml
3,5 mg
175 ml
210 ml
245 ml
280 ml
315 ml
350 ml
4,0 mg
200 ml
240 ml
280 ml
320 ml
360 ml
400 ml
4,5 mg
225 ml
270 ml
315 ml
360 ml
405 ml
450 ml
5,0 mg
250 ml
300 ml
350 ml
400 ml
450 ml
500 ml
5,5 mg
275 ml
330 ml
385 ml
440 ml
495 ml
550 ml
6,0 mg
300 ml
360 ml
420 ml
480 ml
540 ml
600 ml
6,5 mg
325 ml
390 ml
455 ml
520 ml
585 ml
650 ml
7,0 mg
350 ml
420 ml
490 ml
560 ml
630 ml
700 ml
7,5 mg
375 ml
450 ml
525 ml
600 ml
675 ml
750 ml
8,0 mg
400 ml
480 ml
560 ml
640 ml
720 ml
800 ml
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infuzní roztok:
Celkový denní objem infuze
Dávka/kg tělesné hmot./den
Tělesná hmotnost
50 kg
60 kg
70 kg
80 kg
90 kg
100 kg
3,0 mg
50 ml
60 ml
70 ml
80 ml
90 ml
100 ml
3,5 mg
58 ml
70 ml
82 ml
93 ml
105 ml
117 ml
4,0 mg
67 ml
80 ml
93 ml
107 ml
120 ml
133 ml
4,5 mg
75 ml
90 ml
105 ml
120 ml
135 ml
150 ml
5,0 mg
83 ml
100 ml
117 ml
133 ml
150 ml
167 ml
5,5 mg
92 ml
110 ml
128 ml
147 ml
165 ml
183 ml
6,0 mg
100 ml
120 ml
140 ml
160 ml
180 ml
200 ml
6,5 mg
108 ml
130 ml
152 ml
173 ml
195 ml
217 ml
7,0 mg
117 ml
140 ml
163 ml
187 ml
210 ml
233 ml
7,5 mg
125 ml
150 ml
175 ml
200 ml
225 ml
250 ml
8,0 mg
133 ml
160 ml
187 ml
213 ml
240 ml
267 ml
Přesné dávkování je zajištěno, podává-li se infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml infuzní pumpou.
Dávkování jednou denněObvykle se tobramycin podává v rozdělených dávkách, tj. po 8 hodinách. Avšak v klinických a experimentálních studiích se ukázalo, že podávání v jedné denní dávce ve srovnání s podáváním ve 3 rozdělených je výhodnější jak z hlediska účinnosti, tak bezpečnosti. Tobramycin má dlouhotrvající post-antibiotický účinek (viz bod 5.1). Poslední studie in vitro a in vivo prokázaly, že průnik aminoglykosidů do kůry ledvin je omezený, a tak při vyšších maximálních sérových hladinách tobramycinu (po dávkování jednou denně) se v ledvinách uchovává méně aminoglykosidu než při konvenční léčbě vícečetnými dávkami. Také v případě kombinované léčby (např. s normálními dávkami beta-laktamového antibiotika) je možné podat celkovou denní dávku v dávce jedné.
Přípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo 3 mg/ml, infuzní roztok se doporučuje podávat jednou denně, s výjimkou pacientů s oslabenou imunitou (např. neutropenií), těžkým selháním ledvin, cystickou fibrózou, ascitem, s rozsáhlými popáleninami (na více než 20% povrchu těla) a v těhotenství (viz bod 5.2).
4
Dávkování u pacientů s poškozením renálních funkcí
Po počáteční dávce 1mg/kg musí být dávka upravena, buď snížením dávek podávaných každých 8 hodin(postup 1) nebo prodloužením intervalu mezi normálními dávkami ( postup 2, v níže uvedených tabulkách). Není-li možné měřit sérové koncentrace tobramycinu přímo, úprava se musí řídit podle hladiny sérového kreatininu nebo clearance kreatininu, protože existuje dobrá korelace mezi těmito parametry a poločasem tobramycinu.Pacientům s poruchou renální funkce musí být udržovací dávka měněna podle stavu renálních funkcí podle následujícího schématu:
Udržovací léčba po počáteční dávce 1mg/kg (*) v závislosti na výkonnosti ledvin a tělesné hmotnosti pacienta:
Renální funkce
Postup 1Upravené dávky, podávané vintervalech 8 hodin
Postup 2
Fixní dávky, podávané v
upravených intervalech
Dusík močovinymg/100 ml
Kreatinin v
séru
mg/100 ml
clearance kreatininuml/min
Tělesná hmotnost
Hmotnost/dávka
50 – 60 kg
60 – 80 kg
50 – 60 kg: 60 mg60 – 80 kg: 80 mg
Normální 20
1,3
70
60 mg
80 mg
každých 8 h
21 – 34
1,4 – 1,9
69 – 40
30 – 60 mg
50 – 80 mg
každých 12 h
35 – 49
2,0 – 3,3
39 – 20
20 – 25 mg
30 – 45 mg
každých 18 h
50 – 65
3,4 – 5,3
19 – 10
10 – 18 mg
15 – 24 mg
každých 24 h
66 – 74
5,4 – 7,5
9 – 5
5 – 9 mg
7 – 12 mg
každých 36 h
75
7,6
4
2,5 – 4,5 mg
3,5 – 6 mg
každých 48 h
(*)Při život ohrožujících infekcích mohou být podány navíc doplňkové dávky dosahující až polovinydávky doporučené. Po zlepšení pacientova stavu by měly být dávky sníženy na dávky běžně doporučené.Pro výpočet clearance kreatininu je požadována stabilizace renální funkce, t.j stabilizace hladiny močoviny v krvi.
Alternativní metoda výpočtu snížených dávek podávaných v 8-mi hodinových intervalech (u pacientů se stabilizovanou a známou hladinou sérového kreatininu) spočívá v rozdělení normální, doporučené dávky pomocí specifické hladiny kreatininu pacienta (mg/100 ml). Abychom vypočítali frekvenci dávek v hodinách, je obecně možné násobit hladinu sérového kreatininu pacienta (mg/100 ml) šesti. V případě postižení ledvin, při dlouhodobé terapii a vysokých dávkách, u kojenců a malých dětí a u pacientů s dalšími rizikovými faktory pro vznik toxických reakcí musí být dávkování kontrolováno měřením sérové koncentrace tobramycinu a podle potřeby upraveno.Aby bylo zabráněno vzniku toxických nežádoucích účinků, měla by maximální sérová koncentrace být mezi 4-10 mikrogramy/ml a minimální koncentrace před podáním další dávky by měla být méně než2 mikrogramy/ml.
Hemodialýza:Po každé dialýze musí být dávka individuálně upravena podle koncentrace tobramycinu v séru. Obvyklá doporučovaná dávka po hemodialýze odpovídá polovině počáteční dávky.
Starší pacienti:Mohou vyžadovat k vytvoření terapeutických koncentrací v plazmě nižší udržovací dávky než mladší dospělí.
Obezita:
5
U obézních je možné vhodnou denní dávku vypočítat na základě předpokládané pacientovy ideální tělesné hmotnosti, plus započítat 40% z hmotnosti tuto ideální přesahující.
Délka léčbyObvykle léčba trvá 7 až 10 dnů. Dlouhodobá léčba může být nutná u neustupujících nebo komplikovaných infekcí. Doporučuje se sledování renálních, sluchových a vestibulárních funkcí pacienta, jelikož manifestace nefrotoxicity a neurotoxicity je pravděpodobnější u léčby trvající déle než 10 dnů.
4.3
Kontraindikace
●
Hypersenzitivita na tobramycin nebo jiné aminoglykosidy nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku.
●
Myastenia gravis
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pacienti musí být během léčby pečlivě sledováni kvůli nefrotoxickému a ototoxickému potenciálu aminoglykosidů. U pacientů s preexistujícím poškozením VIII. kraniálního nervu (např. hypakuzie vnitřního ucha) by měl být tobramycin použit pouze při život ohrožujících infekcích. Je-li to možné, doporučuje se pořizovat pravidelně audiogramy u pacientů, u kterých lze s ohledem na jejich věk vyšetření provést, a obzvláště to platí pro vysoce rizikové pacienty. Sledování renálních funkcí a funkcí osmého kraniálního nervu je nezbytné u již prokázaných poškození nebo při podezření na poškozené renální funkce a rovněž v případech, kdy renální funkce jsou zprvu normální, ale během léčby se objevují známky renální dysfunkce (viz bod 4.8).
V průběhu léčby by koncentrace tobramycinu v séru měla být sledována, kdykoli je to možné. Zejména je důležité pečlivě sledovat sérové hladiny u pacientů se známou poruchou ledvin. Nálezem sérové koncentrace převyšující 2 μg/ml je možné určit akumulaci v tkáních a je nutné se jí vystříhat buď snížením dávky nebo prodloužením intervalu mezi dávkami. Maximální koncentrace vyšší než 12 μg /ml trvající delší časový úsek (zvláště u vícečetných denních dávek) může být spojena s toxickými účinky a je nutné se jí vyvarovat. (viz bod 4.2).
Musí být kontrolována moč, zda nedochází ke zvýšenému vylučování bílkovin, buněk a válců. Nutné je pravidelné vyšetření sérového kreatininu nebo kreatininové clearance. Tam, kde je to možné, se doporučuje u pacientů, kteří jsou toho schopni, a zvláště u pacientů s vysokým rizikem provádět opakovaně audiometrické vyšetření. Musí se sledovat kalcium, magnézium a natrium v séru.
Riziko toxických reakcí je větší u pacientů s poruchou ledvinných funkcí, pacientů starších, dehydratovaných a u pacientů dlouhodobě léčených vysokými dávkami nebo při opakování léčby. Pozornost vyžadují pacienti s vestibulárními a kochleárními abnormalitami (viz bod 4.8). Je nutné se vyhnout spojení tobramycinu s velmi silnými diuretiky nebo obecně s jakoukoli ototoxickou nebo nefrotoxickou látkou (viz bod 4.5). Známky nefrotoxicity nebo ototoxicity vyžadují úpravu dávkování nebo přerušení podávání přípravku.
Neuromuskulární poruchyPři dávkování několikanásobně překračujícím doporučené dávky byla u zvířat zaznamenána neuromuskulární blokáda a respirační paralýza. Možnost objevení se takových reakcí u člověka nelze vyloučit, zvláště je-li přípravek podáván pacientům léčeným neuromuskulárními blokátory, anestetiky nebo při masivní infuzi krve s citrátem jako antikoagulanciem. Jestliže se neuromuskulární blokáda objeví, může být zrušena podáním kalciových solí. Kvůli svému neuromuskulárně blokujícímu účinku musí být aminoglykosidy u pacientů s neuromuskulárními poruchami, např. při parkinsonismu, užívány s opatrností (doporučení týkající se myastenia gravis viz bod 4.3).
6
Průjem spojený s podáváním antibiotik, pseudomembranózní kolitidaPři použití tobramycinu byly hlášeny průjmy, vyvolané podáváním antibiotika a pseudomembranózní kolitida. Tato diagnóza musí být vzata v úvahu u každého pacienta, u kterého se průjem rozvine během podávání nebo až do 2 měsíců po ukončení léčby. Při objevení se závažného/nebo krvavého průjmu v průběhu léčby je nutné léčbu tobramycinem přerušit a zahájit patřičnou léčbu. Nesmějí se podávat léky, které potlačují peristaltiku střev (viz bod 4.8).
U pacientů s rozsáhlými popáleninami může být farmakokinetika aminoglykosidů pozměněna a ve výsledku může snížit sérové koncentrace.
Sledování sérových koncentrací je důležité. Pro pacienty léčené aminoglykosidy je rovněž důležité, aby byli během léčby dobře hydratováni. Aminoglykosidy mohou být v signifikantním množstvíabsorbovány povrchem těla při výplachu nebo místní aplikaci a mohou být příčinou neurotoxicity a nefrotoxicity. Toto je nutné vzít do úvahy při výpočtu celkové dávky při současném systémovém podání.
Pediatričtí pacientiZ důvodu nezralosti renálních funkcí, které vedou k prodlouženému poločasu rozpadu přípravku v séru,je nutné podávat tobramycin u předčasně narozených i v termínu narozených kojenců se zvýšenou opatrností.
Zkřížená alergie/rezistenceMezi aminoglykosidy byla popsána zkřížená rezistence i možnost vzniku zkřížené alergie.
Pomocné látkyPřípravek Tobramycin B. Braun 1 mg/ml, infuzní roztok obsahuje 0,15 mmol (neboli 3,45 mg) sodíkuv 1 ml a 12,3 mmol (neboli 283 mg) sodíku v 80 ml.Přípravek Tobramycin B. Braun 3 mg/ml, infuzní roztok obsahuje 0,15 mmol (neboli 3,45 mg) sodíkuv 1 ml a 12,3 mmol (neboli 283 mg sodíku v 80 ml a 18,5 mmol sodíku (425 mg) ve 120 ml.Toto množství je nutné brát do úvahy u pacientů na dietě s omezeným příjmem sodíku.
Roztok je izotonický. Obsah natria a chloridu v infuzním roztoku přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml je nutné vzít do úvahy, jestliže podání natria a chloridu je klinicky nežádoucí. Pro kalkulaci i.v. podaného denního množství tekutin k udržení oběhu,je nutné započítat, zejména u dětské populace, množství infundovaného roztoku.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Tobramycin/svalová myorelaxancia a éter/krev s citrátem (viz bod 4.4)Účinek aminoglykosidů, vyvolávající neuromuskulární blokádu je akcelerován éterem a svalovými myorelaxancii nebo podáním velkého množstvím krve s citrátem. Možnou neuromuskulární blokádu lze řešit podáním solí kalcia.
Tobramycin/anestezie methoxyfluranemAminoglykosidy mohou zvyšovat nefrotoxické účinky methoxyfluranu. Při současném podávání jemožný výskyt závažných nefropatií. Anesteziolog musí být v použití aminoglykosidů před chirurgickými výkony obezřetný.
Tobramycin/ jiné potenciálně nefrotoxické nebo ototoxické látky (vit bod 4.4)
7
U pacientů, kterým jsou současně nebo následně podávány potenciálně oto- nebo nefrotoxické látky, např. amfotericin B, kolistin, cyklosporin, takrolimus, cisplatina, vankomycin, polymyxin B, aminoglykosidy, cefalotin nebo kličková diuretika jako kyselina etakrynová nebo furosemid, musí být pečlivě monitorováni kvůli zvýšenému riziku nežádoucích účinků.Při léčbě přípravky obsahujícími cisplatinu je nutné mít na zřeteli, že nefrotoxicita tobramycinu je zvýšena dokonce ještě 3-4 týdny po podávání těchto látek.
Tobramycin/jiná antibiotikaKombinovaná terapie s vhodnými antibiotiky (např. beta.laktamovými) může vést k synergistickému efektu. Tobramycin a beta-laktamová antibiotika jsou schopny vytvářet pomocí chemické reakce inaktivní amidy. Tudíž tobramycin a beta-laktamová antibiotika nesmí být podávána stejným infuzním setem.U pacientů se závažným poškozením ledvin může být tobramycin beta-laktamovými antibiotiky inaktivován. Takovou inaktivaci nenalézáme u pacientů s normální renální funkcí, kterým jsou léčivé přípravky podávány odděleně.
Tobramycin/diuretikaIntravenózně podávaná diuretika mohou zvyšovat toxicitu aminoglykosidů modifikací hladin antibiotika v séru a tkáni. Některá diuretika samy o sobě mohou působit ototoxicky. Současné podávání může vést ke zvýšenému riziku vzniku nežádoucích účinků tohoto typu.
4.6
Těhotenství a kojení
TěhotenstvíO užití tobramycinu u těhotných žen neexistují žádné dostatečné údaje. Studie na zvířatech nenaznačovaly, že by tobramycin měl teratogenní účinek (viz bod 5.3). Avšak je-li dosaženo vysokých systémových koncentrací aminoglykosidů u těhotných žen, mohou způsobit poškození plodu (např. vrozenou hluchotu a nefrotoxicitu). Kvůli potenciálnímu riziku pro plod nesmí být tobramycin použit,aniž by prospěch pro matku nepřevážil riziko u plodu. V případě expozice během těhotenství se doporučuje vyhodnotit u novorozence sluchové a renální funkce.
KojeníTobramycin je v malých množstvích vylučován do mateřského mléka. Kvůli možné ototoxicitě a nefrotoxicitě tobramycinu u kojenců je nutné rozhodnout, zda bude přerušeno kojení nebo upustíme od léčby tobramycinem nebo ji přerušíme. Tobramycin může poškodit střevní flóru dítěte. Jestliže se u kojeného dítěte objeví zažívací obtíže (intestinální kandidóza, průjmy), je nutné rozhodnout, zda přerušit kojení nebo léčbu tobramycinem.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Studie hodnotící účinky na schopnost řídit a používat stroje nebyly provedeny. V případě podávání ambulantním pacientům je nutné posuzovat schopnost řídit a používat stroje z pohledu možného výskytu nežádoucích účinků, jako jsou závratě.
4.8
Nežádoucí účinky
Tobramycin vykazuje ototoxické a/nebo nefrotoxické účinky. Poškození ledvin je u pacientů léčených tobramycinem pozorováno vzácně a obvykle je po vysazení léku reverzibilní. Toxicita se objevuje častěji u osob s renálním selháním, u pacientů, kteří užívají jiné ototoxické nebo nefrotoxické látky, při dlouhotrvající a opakované léčbě a/nebo u osob, které překročily doporučenou dávku. Riziko ototoxicity se může zvýšit ve vyšším věku a při dehydrataci.
Nežádoucí účinky, u nichž byl přinejmenším shledán vztah k léčbě, jsou uvedeny podle tělesných orgánů a absolutní frekvence, v seznamu níže:
8
Frekvence
Časté (1/100 až
<1/10)
Méně časté
(1/1000 až <1/100)
Vzácné (1/10 000 až<1/1 000)
Velmi vzácné(<1/10 000)
Není známo(z dostupnýchúdajů nelze určit)
Třídy orgánovýchsystémů
Infekce a infestace
Pseudomembra-nózní kolitida(viz bod 4.4),superinfekcepatogeny rezi-stentními natobramycin
Poruchy krve a
lymfatického systému
Eosinofilie
Leukopenie
Anémie,granulocytopenie,trombocytopenie,leukocytóza
Poruchy
imunitního
systému
Hypersenzitivníreakce včetněpruritu, lékovéhorečky a postiženíkůže popsané v“Poruchy kůže apodkožní tkáně“ níže
Závažné hypersenzitivníreakce včetně postižení kůžepopsané v“Poruchy kůže apodkožní tkáně“níže.a systémovéreakce až kanafylaktickémušoku
Psychiatrické
poruchy
Zmatenost,dezorientace
Poruchynervového systému
Bolesti hlavy
Parestézie,brnění v kůži,svalové záškuby,křeče (známkyneurotoxicity);ospalost
Poruchy ucha alabyrintu
Kochleární avestibulárnípoškození
1 (u
pacientů spostižením ledvin)*
Kochleární avestibulárnípoškození
1 (u
pacientů s normálnífunkcí ledvin) *
Cévní poruchy
Tromboflebitida
Gastrointestinální
poruchy
Nauzea, zvracení
Průjem
Poruchy jater ažlučových cest
Zvýšení aspartát-aminotransferázy(AST), zvýšení alanin-aminotransferázy(ALT)
Zvýšení alkalickéfosfatázy, zvýšení laktát-dehydrogenázy,zvýšení bilirubinu v séru
Poruchy kůže apodkožní tkáně
Alergická kožnívyrážka
Zarudnutí kůže
Toxická epidermálnínekrolýza,Stevens-Johnsonův sy,erythemamultiforme,alopecie
Poruchy svalové akosterní soustavy apojivové tkáně
Neuromuskulár-ní blokáda
9
Poruchy ledvin amočových cest
Porucha renální
funkce
2 (u
pacientů s postižením ledvin)
Porucha renální
funkce
2 (u
pacientů s normální funkcí ledvin)
Akutní selháníledvin
(příznaky
mohou zahrnovat progresivní zvý-šení kreatininu v séru , zvýšení dusíku močoviny a hladin zbytko-vého dusíku, oligurii, cylindrurii a progresivní proteinurii. Tento stav vyžaduje pravidelné monitorování (viz bod 4.4)
Celkové poruchy areakce v místěaplikace
Bolest a lokální
reakce v místě podání
Horečka, letargie
Vyšetření
Pokles kalcia v séru,pokles magnesia vséru, pokles natria akalia v séru
* Mohou být postiženy jak vestibulární, tak sluchová větev osmého hlavového nervu. Příznaky zahrnují závratě, mrákotné stavy, pískání, hučení v uchu a může být snížené sluchové vnímání. Ztráta sluchového vnímání je obecně irreverzibilní a manifestuje se ze začátku ztrátou vnímání vysokých tónů. (Viz bod 4.4)
Infuzní roztok přípravku Tobramycin B. Braun 1 mg/ml nebo Tobramycin B. Braun 3 mg/ml obsahuje sodík. V případě, že existuje riziko sodíkové retence nebo komplikací z nadměrného přívodu sodíku, je nutné roztoky obsahující sodík používat s velkou opatrností.
4.9
Předávkování
Tobramycin má úzké terapeutické rozmezí. V případě akumulace (např. jako výsledek porušené renální funkce), se může objevit poškození ledvin a poškození statoakustického nervu.
Léčba předávkování:Přerušit léčbu. Specifické antidotum neexistuje. Tobramycin může být z krve odstraněn hemodialýzou (pomocí peritoneální dialýzy je odstranění pomalejší a je nesouvislé).
Léčba neuromuskulární blokády:Vyskytne-li se neuromuskulární blokáda (obvykle vyvolaná interakcemi, viz bod 4.5), doporučuje se intravenózní podání chloridu vápenatého a v případě potřeby řízené dýchání.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: jiné aminoglykosidy, ATC kód: J01GB01
Mechanismus účinku:Tobramycin je aminoglykosidové antibiotikum, produkované bakterií Streptomyces tenebrarius.Baktericidní aktivita je založena na inhibici proteosyntézy, což vyžaduje aktivní transport tobramycinu do bakteriálních buněk a neprobíhá v anaerobních podmínkách.Tobramycin se váže na 30S-subjednotky bakteriálního ribozomu a blokuje první krok proteosyntézy, tj. iniciaci.
10
Vztah farmakokinetiky a farmakodynamiky (FK/FD)Nejdůležitějšími FK/FD parametry k predikci baktericidního účinku tobramycinu je poměr mezi maximální koncentrací v séru (Cmax) a minimální inhibiční koncentrací (MIC) vlastního patogenu.Poměr Cmax/MIC 8:1 nebo 10:1 je považován za dostatečný k účinnému usmrcení bakterií a k prevenci opakovaného růstu bakterií.Post-antibiotický efekt tobramycinu byl prokázán in vitro i in vivo. Post-antibiotický efekt dovoluje prodloužit intervaly mezi dávkami, aniž by došlo ke ztrátě účinnosti proti většině Gram-negativních bakterií.
Mechanizmy rezistenceRezistence může být způsobena poruchou průniku, nízkou afinitou k bakteriálnímu ribozomu, projevem přesycení systémů množstvím léků nebo inaktivací tobramycinu mikrobiálními enzymy. Objevení se rezistence v průběhu léčby není obvyklé.
Kritické hodnotyPodle EUCAST platí pro tobramycin následující limity hodnot:
Organizmus
EUCAST kritické hodnoty (mg/l)S
R
Enterobacteriaceae
2
4
Pseudomonas spp.
4
4
Acinetobacter spp.
4
4
Staphylococcus spp.
1
1
Nevztahující se k druhu
2
4
Prevalence získané rezistence se může pro vybrané druhy lišit geograficky i časově a místní informaceo rezistenci jsou žádoucí, zejména při léčbě těžkých infekcí. V případě potřeby je třeba si vyžádat vyjádření experta, pokud lokální prevalence rezistence je taková, že přínos je přinejmenším u některých typů infekce sporný. Velmi se doporučuje provést identifikaci patogena(ů) a provést vyšetření citlivosti.
Obecně citlivé druhy
(podle EUCAST)
Aerobní grampozitivní mikroorganizmy
Corynebacterium spp. Listeria monocytogenes Staphylococcus aureus (MSSA)
Aerobní gramnegativní mikroorganizmy
Citrobacter koseri Francisella tularensis Haemophilus influenzae Klebsiella oxytoca Moraxella catarrhalis Proteus vulgaris Providencia rettgeri Salmonella spp.
Shigella spp.
Yersinia spp.
Druhy, u nichž může nastat problém se získanou rezistencí
Aerobní grampozitivní mikroorganizmy
Staphylococcus aureus (MRSA)
+
Staphylococcus – koaguláza-negativní
+
Aerobní gramnegativní mikroorganizmy
Acinetobacter baumanii
11
Citrobacter freundii Enterobacter aerogenes
+
Enterobacter cloacae Escherichia coli Klebsiella pneumoniae Morganella morganii Proteus mirabilis Pseudomonas aeruginosa Serratia marcescens
Přirozeně rezistentní organizmy
Aerobní grampozitivní mikroorganizmy
Enterococcus spp. Streptococcus spp.
Aerobní gramnegativní mikroorganizmy
Alcaligenes denitrificans
Burkholderia cepacia Legionella pneumophila Providencia stuartii Stenotrophomonas maltophilia
Anaeroby
Všechny anaerobní mikroorganizmy
Ostatní mikroorganizmy
Chlamydia spp. Chlamydophila spp. Mycoplasma spp. Rickettsia spp. Ureaplasma urealyticum
Zkratky:MRSA = methicilin-rezistentní Staphylococcus aureusMSSA = methicilin-citlivý Staphylococcus aureus+Vysoké procento rezistence (> 50 %) bylo pozorováno v jedné nebo více oblastech v rámci EU.
Další poznámky :Kombinace tobramycinu a cefalosporinu může působit synergicky proti některým grampozitivnímorganizmům (Pseudomonas aeruginosa). Kombinace G-penicilinu a tobramycinu má synergický, baktericidní efekt proti některým kmenům Enterococcus faecalis in vitro (kmeny s fenotypem vykazující se nízkou rezistencí). Ale kombinace nemá žádný synergický efekt proti jiným, blízce příbuzným mikroorganizmům, jako je Enterococcus faecium a kmeny Enterococcus faecalis – fenotyp vykazující se vysokou rezistencí.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
AbsorpceInfuzní roztok přípravku Tobramycin 1 mg/ml a Tobramycin 3 mg/ml se podává intravenózně. Po perorálním podání nedochází ve střevě k žádné signifikantní absorpci tobramycinu. Průměrné maximální sérové koncentrace od 4 do 6 mikrogramů/ml jsou po i.m. podání 1 mg/kg tělesné hmotnosti naměřeny mezi 30 a 60 minutami. Srovnatelných koncentrací je dosaženo podáním krátké, 30-ti minutové infuze dávky 10 mg/kg tělesné hmotnosti/den, rozdělené do 3 dávek, vrchol a nejnižší úroveň koncentrací tobramycinu, naměřených u dospělých pacientů s cystickou fibrózou, byly 10,5 respektive 1,3 mikrogramů/ml. Při stejné denní dávce, podané infuzí trvající 60 minut, bylo dosaženo maximální koncentrace 19,9 mikrogramů/ml. Při těžkých Gram-negativních infekcích se musí maximální sérové
12
koncentrace pohybovat mezi 4 a 10 mikrogramy/ml. Minimální sérové koncentrace by měly být pod 2 mikrogramy/ml.DistribucePo parenterálním podání se tobramycin přes intaktní hemato-encefalickou bariéru dostává jen v malém rozsahu, a tak ve sklivci, mozkomíšním moku a konjunktivální tkáni byly zjištěny pouze minimální koncentrace tohoto antibiotika.
Střední distribuční objem tobramycinu v extracelulárním prostoru je 0,22 l/kg. Nejvyšší orgánové koncentrace byly zjištěny v ledvinách. Selektivní absorpce a/nebo prodloužené uvolňování vede ke zvýšení hladiny, zejména v tubulárních buňkách a v lymfatické tekutině vnitřního ucha. Nejnižší tkáňové koncentrace byly naměřeny v centrálním nervovém systému. Prostup tobramycinu do cerebrospinální tekutiny je slabý, dokonce i při zánětu mozkových plen. Ve žluči jsou koncentrace tobramycinu také nízké. Opakované podávání při zánětech vedlo ke zjištění terapeuticky účinných koncentrací v peritoneálních, pleurálních a synoviálních exsudátech. Tobramycin se neváže na sérové proteiny.Tobramycin proniká placentární bariérou a koncentrace u plodu mohou dosáhnout 20% plazmatické koncentrace u matky. Do mateřského mléka přecházejí pouze nízké koncentrace aminoglykosidů.
BiotransformaceTobramycin není v organizmu metabolizován.
EliminaceTobramycin je v nezměněné, mikrobiologicky aktivní formě téměř výhradně vylučován pomocí glomerulární filtrace ledvinami. Poločas je během eliminační fáze obvykle od 2 do 3 hodin. Po 8 až 12-ti hodinách následuje uvolnění z hlubokých částí např. kůry ledvin. Během 24 hodin je vyloučeno močí až 93% dávky tobramycinu.Během dialýzy může být odstraněno 25% až 70% podané dávky, v závislosti na délce a typu dialýzy.
Zvláštní skupiny pacientůNedonošenci a novorozenci mají, v závislosti na gestačním věku, signifikantně vyšší distribuční objem, který klesá s věkem. U donošených kojenců je zaznamenán obvyklý plazmatický eliminační poločas 4,6 hod a u kojenců s nižší porodní hmotností jsou průměry 8,7 hod. U pacientů s poškozenou renální funkcí jsou sérové koncentrace antibiotik obecně vyšší a u takových pacientů musí být následně upraveny dávky (viz bod 4.2). Sérový poločas může být snížený u pacientů s těžkými popáleninami, které mohou vést k nižším sérovým koncentracím, než jsou předpokládané.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Toxicita po jednotlivé dávceU myší, potkanů a koček byly po intravenózním podání hodnoty LD50 53-107 mg/kg tělesné hmotnosti, resp. 133 mg/kg a více než 50, ale méně než 100 mg/kg tělesné hmotnosti.
Toxicita po opakovaném podáníVe studiích subchronické a/nebo chronické toxicity u potkanů, psů, koček a morčat byly po parenterálním podání tobramycinu pozorovány příznaky nefrotoxicity závislé na dávce (zvýšení dusíku močoviny, proteinurie, kortikální tubulární nekróza, změny na tubulárním epitelu). U potkanů se po vysokých dávkách objevilo lehké snížení hematokritu, hemoglobinu a počtu erytrocytů. U morčat byla zaznamenána při dávkách mezi 25 a 150 mg/kg tělesné hmotnosti na dávce závislákochleární ototoxicita tobramycinu a u jednoho psa byla také zaznamenána po i.m. dávce tobramycinu 15 mg/kg ztráta sluchu. U koček vyvolala dávka 40 mg/kg tělesné hmotnosti svalovou a respirační paralýzu a dávka tobramycinu 50 mg/kg byla spojena s těžkým vestibulárním poškozením.
Genotoxický a karcinogenní potenciálMutagenní potenciál tobramycinu není dostatečně prozkoumán, ale předešlé testy na mikroorganizmech byly negativní. Žádné výzkumy karcinogenního potenciálu nejsou k dispozici.
13
Reprodukční toxicitaPo vysokých dávkách tobramycinu v druhé polovině březosti u morčat existují známky ototoxicity usamic a mláďat. Výzkum u jiných zvířecích druhů nepřinesl žádné známky o teratogenním, embryotoxickém nebo postnatálním poškození vývoje následkem podávání tobramycinu.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml: Chlorid sodnýVoda na injekciKyselina sírová (k úpravě pH)
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml:Chlorid sodnýVoda na injekciKyselina chlorovodíková (k úpravě pH)
6.2
Inkompatibility
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6. V žádném případě nesmí být aminoglykosidy v infuzním roztoku míseny s beta-laktamovými antibiotiky (např. peniciliny, cefalosporiny), jelikož to může vyvolat chemicko-fyzikální inaktivaci kombinovaných složek. Je-li tobramycin podáván společně s penicilinem nebo cefalosporinem, musí být obě látky podávány odděleně a každý léčivý přípravek podán v doporučené dávce.
Tobramycin je inkompatibilní s heparinem.
6.3
Doba použitelnosti
3 roky
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml:LD-polyetylenové lahvičky, obsahující 80 ml, dostupné ve velikosti balení10 x 80 ml, 20 x 80 ml
Tobramycin B. Braun 3 mg/ml:LD-polyetylenové lahvičky, obsahující 80 ml nebo 120 ml, dostupné ve velikosti balení10 x 80 ml, 20 x 80 ml10 x 120 ml, 20 x 120 ml
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
14
6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Pouze intravenózní podání.Pouze pro jednorázové použití.Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován.Použít lze pouze roztok čirý, bez viditelných částic.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání před použitím jsou v odpovědnosti podávajícího a normálně by tato doba neměla být delší než 24 hodin při 2 až 8°C.
Roztok musí být podáván sterilním setem za použití aseptické techniky. Infuzní set s roztokem musí být připraven tak, aby se preventivně zabránilo vniknutí vzduchu do systému.Další informace naleznete v bodě 4.2.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
B. Braun Melsungen AGCarl-Braun-Straβe 134 212 Melsungen, Německo
Poštovní adresa:
Tel: +49 5661 71-0
34 209 Melsungen, Německo
Fax: +49 5661 71-4567
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLA
Tobramycin B. Braun 1 mg/ml: 15/346/09-CTobramycin B. Braun 3 mg/ml: 15/347/09-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
15.4.2009
10.
DATUM REVIZE TEXTU
2.3.2011
Informace na obalu
1
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
KRABIČKA OBSAHUJÍCÍ PE LAHVIČKY
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlinfuzní roztok
Tobramycinum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK
1 ml obsahuje tobramycinum 1 mg1 lahvička s 80 ml obsahuje tobramycinum 80 mg
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Chlorid sodný, voda na injekci, kyselina sírová Obsahuje sodík. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
4.
LÉKOVÁ FORMA A OBSAH
10 (20) x 80 ml
5.
ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ
Intravenózní podání
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Pouze pro jednorázové použití.Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován.Použít lze pouze roztok čirý, bez viditelných částic.
8.
POUŽITELNOST
EXP:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelnou léčivo vraťte do lékárny.
2
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
B. Braun Melsungen AG, 34 209 Melsungen, Německo 12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
15/346/09-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
č.š.:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Nevyžaduje se – odůvodnění přijato
3
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNITŘNÍM OBALU
PE LAHVIČKA
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Tobramycin B. Braun 1 mg/mlinfuzní roztok
Tobramycinum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK
1 ml obsahuje tobramycinum 1 mg1 lahvička s 80 ml obsahuje tobramycinum 80 mg
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Chlorid sodný, voda na injekci, kyselina sírová Obsahuje sodík. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
4.
LÉKOVÁ FORMA A OBSAH
80 ml
5.
ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ
Intravenózní podání
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Pouze pro jednorázové použití.Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován.Použít lze pouze roztok čirý, bez viditelných částic.
8.
POUŽITELNOST
EXP:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
4
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
B. Braun Melsungen AG34 209 Melsungen, Německo
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
15/346/09-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
č.š.:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU