Tevabone 70 Mg Tablety A 1 Mikrogram Měkké Tobolky
Registrace léku
Kód | 0166450 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 87/ 383/12-C |
Název | TEVABONE 70 MG TABLETY A 1 MIKROGRAM MĚKKÉ TOBOLKY |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Teva Pharma B.V., Utrecht, Nizozemsko |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0166453 | POR TBL NOB+CPS MOL 12+84 | Tableta +měkká tobolka, Perorální podání |
0166450 | POR TBL NOB+CPS MOL 2+14 | Tableta +měkká tobolka, Perorální podání |
0166451 | POR TBL NOB+CPS MOL 4+28 | Tableta +měkká tobolka, Perorální podání |
0166452 | POR TBL NOB+CPS MOL 8+56 | Tableta +měkká tobolka, Perorální podání |
Příbalový létak TEVABONE 70 MG TABLETY A 1 MIKROGRAM MĚKKÉ TOBOLKY
Příloha č. 1 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls79191/2010
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
TEVABONE 70 mg tablety a 1 mikrogram měkké tobolky
natrii alendronas monohydricus (tablety) a alfacalcidolum (měkké tobolky)
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je Tevabone a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Tevabone užívat
3.
Jak se Tevabone užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak Tevabone uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE TEVABONE A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Tevabone je léčivý přípravek, který tvoří dvě složky – tablety s obsahem alendronátu a tobolky obsahující alfakalcidol.
Co je alendronát?Alendronát patří do skupiny léčivých látek nazývaných bisfosfonáty. Alendronát brání úbytku kostní hmoty, ke kterému dochází u žen po menopauze (přechodu) a napomáhá regeneraci kosti. Tím snižuje riziko zlomenin (zvláště páteře a krčku stehenní kosti), které jsou obvykle spojeny s osteoporózou.Alendronát není hormonální přípravek.
Co je alfakalcidol?Alfakalcidol patří do skupiny látek označovaných jako „analoga vitamínu D“, které regulují množství vápníku a fosfátů v těle.Alfakalcidol způsobuje zvýšení vstřebávání vápníku a fosfátů z potravy v tenkém střevě a zlepšuje zabudovávání těchto minerálů do kostí. Současně alfakalcidol snižuje uvolňování vápníku z kostí a zabraňuje odbourávání kosti. Zdá se, že alfakalcidol významně snižuje frekvenci pádů u starších pacientů.
Tevabone se používá k léčbě osteoporózy, která je obvyklá u žen po menopauze.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE TEVABONE UŽÍVAT
Neužívejte přípravek Tevabone
-
jestliže jste alergická (přecitlivělá) na alfakalcidol, alendronát nebo jiné látky ze skupiny bisfosfonátů nebo na kteroukoliv další složku přípravku
-
jestliže máte zúžený jícen, potíže s polykáním nebo jiné problémy, které zabraňují pasáži potravy z jícnu do žaludku
-
jestliže nejste schopna stát nebo vzpřímeně sedět alespoň 30 minut. Po požití přípravku Tevabone si nesmíte lehnout, protože může dojít k podráždění jícnu.
-
pokud Vám lékař sdělil, že máte příliš vysokou hladinu hořčíku v krvi
-
pokud Vám lékař sdělil, že máte příliš nízkou nebo příliš vysokou hladinu vápníku v krvi
-
pokud trpíte onemocněním známým jako tzv. milk-alkali syndrom nebo Burnettův syndrom (může vzniknout při nadměrném příjmu mléka, vápníku a látek neutralizujících žaludeční kyselinu). V tomto případě jsou zvýšeny určité krevní hodnoty (hladina vápníku a fosfáty vápníku) a pH krve (tzv. alkalóza).
-
jestliže víte, že jste přecitlivělá na vitamín D
-
při předávkování vitamínem D
-
jestliže trpíte poruchou ledvin a podstupujete dialýzu
-
jestliže jste někdy měla ledvinové kameny nebo jestliže máte sarkoidózu (Boeckovu nemoc), je u Vás zvýšené riziko při užívání tohoto přípravku
Tevabone nemá být podáván dětem a dospívajícím do 18 let. Jestliže se domníváte, že se Vás jeden nebo více bodů uvedených výše týká, neužívejte tento přípravek. Nejprve informujte svého lékaře a řiďte se jeho doporučením.
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Tevabone je zapotřebí
Informujte svého lékaře, jestliže:-
máte poruchu funkce ledvin
-
trpíte alergií
-
máte nízkou hladinu vápníku v krvi. Tato musí být před začátkem užívání přípravku Tevabone upravena. Jiná onemocnění spojená s poruchou hladiny vápníku nebo fosfátů v těle (jako snížená činnost příštítných tělísek) musí být nejprve vyléčena a vyžadují sledování při užívání přípravku Tevabone.
-
máte sarkoidózu (Boeckova nemoc), leukemii nebo lymfom. V tomto případě je u Vás zvýšenériziko při užívání tohoto přípravku.
-
máte poruchu horní části trávicího traktu, jako potíže s polykáním, onemocnění jícnu, zánět sliznice žaludku nebo tenkého střeva nebo vředy nebo pokud jste nedávno (během posledního roku) měla vážné onemocnění trávicího traktu, jako žaludeční vřed nebo aktivní krvácení do žaludku nebo střeva nebo pokud jste podstoupila chirurgický zákrok v horní části trávicího traktu (kromě pyroplastiky, chirurgického výkonu v horní části žaludku nebo přechodu žaludku do dvanáctníku)
-
máte Barettův jícen (onemocnění spojené se změnami buněk v nižší části jícnu)
-
máte onemocnění dásní
-
plánujete podstoupit vytržení zubu
Pokud se Vás týká některý z následujících bodů, je potřeba zvážit vyšetření zubním lékařem před tím, než začnete užívat přípravek Tevabone:-
máte rakovinu
-
podstupujete chemoterapii nebo radioterapii
-
užíváte přípravky obsahující steroidy
-
nepodstupujete pravidelné prohlídky u zubního lékaře
-
máte onemocnění dásní
Během léčby mají být prováděny preventivní zubní prohlídky podle doporučení lékaře.Během užívání přípravku Tevabone může dojít k podráždění, zánětu nebo vzniku vředů v jícnu, které mohou ve vzácných případech vyústit v zúžení jícnu. Tyto případy jsou často spojeny s následujícími příznaky: bolest na hrudi, pálení žáhy nebo potíže/bolest při polykání, které mohou být vážné a vyžadovat hospitalizaci. Tyto problémy se vyskytují méně často, pokud vypijete plnou sklenici vody (nejméně 200 ml, ne minerální vodu) při užití tablety alendronátu a/nebo jestliže nebudete 30 minut po užití tablety ležet. Tyto nežádoucí účinky se mohou zhoršovat, jestliže po jejich objevení pokračujete v užívání tablet alendronátu. Riziko vzniku nežádoucích účinků je také zvýšeno, pokud neužíváte přípravek správně. Prosím, vždy se řiďte instrukcemi uvedenými v bodě 3 „Jak se přípravek Tevabone užívá“.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Přípravky, které mohou ovlivňovat účinek alendronátuVstřebávání alendronátu do těla může být ovlivněno, pokud jsou tablety alendronátu užívány ve stejnou dobu s doplňky stravy obsahujícími vápník, antacidy (přípravky používané k neutralizaci žaludeční kyseliny) a některými dalšími přípravky podávanými ústy. Proto je důležité řídit se pokyny uvedenými v bodě 3 „Jak se přípravek Tevabone užívá“.
Přípravky, které mohou ovlivňovat účinek alfakalcidoluVitamín D a jeho deriváty se nesmí užívat ve stejnou dobu jako alfakalcidol, protože alfakalcidol sám je vysoce účinný derivát vitamínu D. Současné užívání s jinými deriváty vitamínu D může zvyšovat riziko hyperkalcemie (vysoká hladina vápníku v krvi). Velmi vysoká hladina vápníku v krvi může být život ohrožující.Podobně, riziko vysokých hladin vápníku může být zvýšeno u preparátů obsahujících vápník, thiazidů (přípravky způsobující odvodnění – „diuretika“) a dalších přípravků zvyšujících krevní hladiny vápníku.U pacientek užívajících digitalis může každé mírné zvýšení hladiny vápníku zapříčinit poruchy srdečního rytmu. Z tohoto důvodu musí být pacientky užívající digitalis a alfakalcidol pečlivě sledovány.Také pokud užíváte barbituráty (silné přípravky na spaní nebo k léčbě křečí) nebo jiné léky k léčbě křečí (antikonvulziva), prosím informujte svého lékaře, který určí vhodnou dávku alfakalcidolu.Následující skupina léčiv může narušit účinek alfakalcidolu:-
glukokortikoidy (kortizon a příbuzné látky)
-
látky vážící se na žlučové kyseliny (cholestyramin, kolestipol)
-
sukralfát (používaný k ochraně žaludeční sliznice)
-
antacida (k neutralizaci žaludeční kyseliny) s vysokým obsahem hliníku.
Alfakalcidol a antacida obsahující hliník mají být užívány odděleně s odstupem 2 hodin.Jestliže kvůli menopauze užíváte hormonální přípravky obsahující estrogeny, účinek alfakalcidolu může být zvýšen.
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užívala v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Užívání přípravku Tevabone s jídlem a pitímPokud užíváte tento přípravek spolu s jídlem a pitím (včetně minerální vody), budepravděpodobně snížena účinnost tablet alendronátu. Je proto důležité řídit se instrukcemi uvedenými v bodě 3 „Jak se přípravek Tevabone užívá“.
Těhotenství a kojeníNeužívejte přípravek Tevabone, jestliže jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.Neužívejte přípravek Tevabone, jestliže kojíte.Přípravek je určen výhradně k léčbě žen po menopauze.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNení pravděpodobné, že by přípravek Tevabone ovlivňoval Vaši schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Důležité informace o některých složkách přípravku TevaboneTobolky s alfakalcidolem obsahují podzemnicový olej. Jestliže jste alergická (přecitlivělá) na arašídy nebo soju, nesmíte tento přípravek užívat. Tobolky s alfakalcidolem obsahují sorbitol. Jestliže Vám lékař řekl, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, informujte svého lékaře před tím, než začnete užívat přípravek Tevabone.Tobolky s alfakalcidolem obsahují malé množství ethanolu (alkohol), méně než 100 mg v dávce 1 mikrogram.
3.
JAK SE PŘÍPRAVEK TEVABONE UŽÍVÁ
Tevabone obsahuje tablety alendronátu a tobolky alfakalcidolu.Vždy užívejte tento přípravek přesně podle doporučení Vašeho lékaře. Pokud si nejste jistá, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Obvyklé dávkování
Tablety alendronátuUžívejte jednu tabletu jednou týdně.Vyberte si den v týdnu, který Vám nejlépe vyhovuje. Užívejte jednu tabletu každý týden ve vybraný den.Tablety alendronátu mohou zapříčinit podráždění v ústech a jícnu. Ke snížení rizika vzniku podráždění sliznice užívejte tablety alendronátu vždy podle následujících instrukcí:1.
Užívejte tablety alendronátu ráno, poté co vstanete, ve vybraný den v týdnu, nalačno a před tím, než si vezmete jiné léky. Tabletu alendronátu spolkněte a bezprostředně poté vypijte plnou sklenici vody (nejméně 200 ml). Tabletu nesmíte kousat nebo nechat rozpustit v ústech.Nezapíjejte tablety minerální vodou (sycenou ani nesycenou), kávou, čajem, džusem nebo mlékem.
2.
Po užití tablety si nelehejte a zůstaňte ve vzpřímené pozici (sedět, stát nebo chodit) alespoň 30 minut. Po této době si lehněte až poté, co se najíte. Tímto způsobem zabráníte tomu, aby tableta opustila žaludek a vrátila se do jícnu, kde může způsobit podráždění.
3.
Počkejte alespoň 30 minut po užití tablety alendronátu a teprve potom se najezte, napijte nebo užijte jiné léky (včetně antacid (k neutralizaci žaludeční sliznice), doplňků stravy obsahujícíchvápník a vitamíny). Tablety alendronátu jsou účinné pouze tehdy, pokud je užíváte nalačno.
4.
Neužívejte tablety alendronátu před spaním nebo před tím, než ráno vstanete.
5.
Jestliže se u Vás vyskytnou potíže nebo bolest při polykání, bolest na hrudi, náhlé pálení žáhy nebo pokud zaznamenáte častější pálení žáhy, musíte přestat tablety alendronátu užívat a musíte informovat svého lékaře.
Tobolky alfakalcidoluUžívejte jednu tobolku jednou denně.1.
Každou tobolku alfakalcidolu užijte večer.
2.
Spolkněte tobolku celou s dostatečným množstvím tekutiny.
3.
Váš lékař Vám má pravidelně měřit hladinu vápníku v krvi. Jestliže se tato hladina zvýší, přestaňte
užívat přípravky obsahující vápník nebo dočasně přestaňte užívat tobolky
alfakalcidolu, dokud se Vaše hladina vápníku nevrátí na normální hodnotu.
Je důležité, abyste užívala přípravek Tevabone tak dlouho, jak Vám předepsal lékař. Tevabone může ovlivňovat Vaši osteoporózu pouze tehdy, pokud užíváte tablety i tobolky.Informujte svého lékaře nebo lékárníka, pokud máte pocit, že účinek přípravku Tevabone je příliš silný nebo slabý.
Jestliže jste užila více přípravku Tevabone, než jste mělaMusíte bezprostředně vyhledat lékaře, který stanoví závažnost předávkování a rozhodne o nutných opatřeních.
Jestliže jste užila více tablet alendronátu, než jste mělaVypijte plnou sklenici mléka. Nesnažte se vyvolat zvracení a nelehejte si. Kontaktujte svého lékaře. V případě předávkování alendronátem může dojít k poklesu hladin vápníku a fosfátu v krvi (hypokalcemie, hypofosfatemie) a mohou se objevit gastrointestinální potíže, jako nevolnost, pálení žáhy, zánět sliznice jícnu a žaludku nebo vředy.
Jestliže jste užila více tobolek alfakalcidolu, než jste mělaV případě dlouhodobého předávkování alfakalcidolem může občas dojít k život ohrožující hyperkalcemii (vysoká hladina vápníku v krvi). Příznaky mohou začínat pozvolně a mohou být zaměněny za únavu (celkově špatný pocit). Možné příznaky jsou: slabost, únava, vyčerpání, bolest hlavy, poruchy trávení jako nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, pálení žáhy, sucho v ústech, bolesti svalů, kostí a kloubů, svědění nebo palpitace.Jestliže trpíte poruchou ledvin, při které Vaše ledviny nejsou schopny koncentrovat moč, mohou vzniknout následující potíže: zvýšená tvorba moče, zvýšený pocit žízně a pití, noční močení, přítomnost bílkovin v moči.Kontaktujte svého lékaře, jestliže jste užila více tobolek alfakalcidolu nebo jestli si na základě příznaků popsaných výše myslíte, že Vaše hladina vápníku v krvi je příliš vysoká.
Jestliže jste zapomněla užít tablety alendronátuJestliže jste zapomněla užít tabletu alendronátu, vezměte si jednu následující ráno.Neužívejte dvě tablety v jeden den.Následně pokračujte normálním režimem užívání jedné tablety jednou týdně, a to v původně zvolený den.
Jestliže jste zapomněla užít tobolky alfakalcidoluNezdvojujte dávku, abyste nahradila vynechanou dávku. Pokračujte v užívání tobolek podle normálního režimu.
Jestliže přestanete užívat TevaboneNepřerušujte užívání přípravku Tevabone nebo neukončujte léčbu bez konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem. Jestliže chcete přerušit nebo ukončit léčbu dříve, řiďte se pokyny svého lékaře.
Jestliže máte jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Tevabone nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Frekvence výskytu nežádoucích účinků je vyjádřena následujícím způsobem:
velmi časté
postihují více než 1 pacientku z 10
časté
postihují 1 až 10 pacientek ze 100
méně časté
postihují 1 až 10 pacientek ze 1000
vzácné
postihují 1 až 10 pacientek ze 10 000
velmi vzácné
postihují méně než 1 pacientku z 10 000
není známo
frekvenci nelze určit z dostupných údajů
Pokud se u Vás objeví některý z následujících příznaků, přestaňte užívat Tevabone a informujte svého lékaře, jakmile je to možné.
Možné nežádoucí účinky tablet alendronátu
Časté-
bolest hlavy
-
bolest břicha, trávicí poruchy, zácpa, nafouklé břicho, průjem, plynatost, kyselá regurgitace, potíže s polykáním, bolest při polykání, vředy v jícnu, které mohou způsobit bolest na hrudi, pálení žáhy a bolest nebo potíže při polykání
-
bolest kostí, svalů a/nebo kloubů
Méně časté-
nevolnost, zvracení, podráždění a zánět jícnu nebo žaludeční sliznice, černá nebo dehtovitá stolice
-
vyrážka, svědění, zarudnutí pokožky
Vzácné-
reakce z přecitlivělosti, jako kopřivka, otok obličeje, rtů, jazyka a/nebo hrdla, které mohou vést k problémům s dýcháním nebo polykáním
-
příznaky nízké hladiny vápníku v krvi, jako svalové křeče nebo záškuby a/nebo brnění v prstech nebo kolem úst
-
rozmazané vidění, bolest nebo zčervenání očí (uveitida, skleritida, episkleritida)
-
zúžení jícnu, vředy v ústech po kousání nebo cucání tablety, vředy v žaludku nebo střevu (někdy vážné nebo s krvácením)
-
vyrážka vyvolaná sluněním
-
problémy s čelistí (osteonekróza) spojené s prodlouženým hojením ran a infekcí, často spojené s extrakcí zubů; těžké muskuloskeletální (kosti, svaly, klouby) bolesti
-
přechodné příznaky podobné chřipce, jako svalové bolesti, celkově špatný pocit a někdy horečka, obvykle na začátku léčby
Velmi vzácné-
vážné kožní problémy (Stevens Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza)
Následující reakce byly hlášeny během postmarketingového sledování:
Není známo-
závratě, změny chuti
-
ztráta vlasů
-
oteklé klouby. U pacientů dlouhodobě léčených alendronátem byly hlášeny zlomeniny stehenní kosti. Bolest stehen, slabost nebo nepohodlí mohou být časným příznakem možné zlomeniny stehenní kosti.
-
únava, svalová slabost, otoky rukou a nohou
Velmi časté-
výsledky laboratorních testů: přechodné, mírné snížení hladin vápníku a/nebo fosfátů v krvi, obvykle v rozmezí normálních hodnot
Možné nežádoucí účinky tobolek alfakalcidolu
Byly hlášeny alergické kožní reakce a anafylaktický šok (velmi vážná a život ohrožující alergická reakce). Tyto mohou být vyvolány podzemnicovým olejem, který je součástí tobolek alfakalcidolu.Pokud neužíváte správnou dávku alfakalcidolu, může u Vás stoupnout hladina vápníku v krvi. Známkami možného zvýšení hladiny vápníku jsou únava, trávicí potíže, zvýšená žízeň nebo svědění. Jestliže se u Vás tyto příznaky objeví, kontaktujte svého lékaře, aby Vám mohl stanovit hladinu vápníku v krvi. Takové zvýšení hladin vápníku je zvláště nebezpečné, jestliže současně užíváte digitalis na léčbu srdečního selhání (pro další informace si přečtěte bod 2 „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“).Mírné a přechodné zvýšení hladin fosfátů v krvi je jen vzácně spojeno s užíváním tobolekalfakalcidolu.Během léčby tobolkami alfakalcidolu Vám musí Váš lékař pravidelně kontrolovat hladiny vápníku a fosfátů v krvi. Tyto kontroly mají být prováděny v týdenních až měsíčních intervalech, které mají být kratší na počátku léčby.Velmi vzácně (u méně než 1 z 10 000 pacientů) bylo hlášeno hromadění vápníku v tkáních, např. v oční rohovce nebo krevních cévách. Tyto změny jsou reverzibilní.
Tevabone
Obě složky přípravku Tevabone, alendronát i alfakalcidol, mohou ovlivňovat hladinu vápníku v krvi: alendronát ji může snižovat, zatímco alfakalcidol zvyšovat. Tím se snižuje riziko nerovnováhy hladiny vápníku.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
5.
JAK PŘÍPRAVEK TEVABONE UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Neužívejte Tevabone po uplynutí doby použitelnosti, která je vyznačena na týdenním balení a krabičce za „Použitelné do“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni daného měsíce.Uchovávejte při teplotě do 25°C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Tevabone obsahuje
-
Léčivou látkou tablet alendronátu je acidum alendronicum jako natrii alendronas monohydricus. 1 tableta obsahuje natrii alendronas monohydricus 81,2 mg, to odpovídá acidum alendronicum 70 mg.Pomocné látky: mikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát.
-
Léčivou látkou tobolek alfakalcidolu je alfacalcidolum. 1 měkká tobolka obsahuje alfacalcidolum 1 µg.Pomocné látky: kyselina citronová, propylgallát, tokoferol-alfa, bezvodý ethanol, podzemnicový olej, želatina, glycerol 85%, dehydratovaný sorbitol (0-6% mannitol/ 25-40% sorbitol/ 20-30% sorbitan / 12,5-19% vyšší polyoly/15-17% čištěná voda) a oxid titaničitý (E171).Černý inkoust: šelak, černý oxid železitý (E172), bezvodý ethanol , isopropylalkohol, butanol, ethyl-acetát.
Jak přípravek Tevabone vypadá a co obsahuje toto balení
Tablety alendronátu jsou bílé až téměř bílé, kulaté, na obou stranách ploché tablety se zkosenými hranami, s označením“T” na jedné straně a bez označení na druhé straně.Měkké tobolky alfakalcidolu jsou neprůhledné, oválné, bílé až téměř bílé, měkké tobolky s černým potiskem „1.0“.
Jedno týdenní balení obsahuje jednu tabletu alendronátu a sedm tobolek alfakalcidolu.
Prosím řiďte se instrukcemi pro dávkování uvedenými na týdenním balení.
Velikost balení: 2 tablety acidum alendronicum a 14 měkkých tobolek alfacalcidolum4 tablety acidum alendronicum a 28 měkkých tobolek alfacalcidolum
8 tablet acidum alendronicum a 56 měkkých tobolek alfacalcidolum12 tablet acidum alendronicum a 84 měkkých tobolek alfacalcidolumNa trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci
Teva Pharma B.V., Utrecht, Nizozemsko
Výrobce
TEVA UK Ltd, Eastbourne, Velká BritánieneboPharmachemie B.V., Haarlem, Nizozemsko
Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 6.6.2012
Vysvětlení pojmů uvedených na blistru:
Batch = Číslo šaržeEXP = Použitelné do
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls79191/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
Tevabone70 mg tablety a 1 mikrogram měkké tobolky
2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta obsahuje natrii alendronas monohydricus 81,2 mg (odpovídá acidum alendronicum 70 mg).Jedna měkká tobolka obsahuje alfacalcidolum 1µg.Pomocné látky: podzemnicový olej, dehydratovaný sorbitol, bezvodý ethanolÚplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.
LÉKOVÁ FORMA
Tablety a měkké tobolky.
Acidum alendronicum 70 mg tabletyBílé až téměř bílé, kulaté, na obou stranách ploché tablety se zkosenými hranami,
s označením“T” na
jedné straně a bez označení na druhé straně.Alfacalcidolum 1 mikrogram měkké tobolkyNeprůhledné, oválné bílé až téměř bílé měkké tobolky s černým potiskem „1.0“.
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
Léčba postmenopauzální osteoporózy. Kyselina alendronová snižuje riziko zlomenin obratlů a celkového proximálního femuru, zatímco podávání alfakalcidolu bylo u starších osobspojeno s významným snížením počtu pádů.
4.2
Dávkování a způsob podání
Tevabone se skládá ze dvou různých složek: tablety obsahující kyselinu alendronovou, které se užívají jednou týdně a tobolky obsahující alfakalcidol užívané jednou denně. Dávkování a metody podání obou složek jsou následující:
Doporučení pro zajištění požadované absorbce alendronátu:Tablety se 70 mg kyseliny alendronové se mají užívat jednou týdně, pouze s čistou vodou a nejméně 30 minut před prvním jídlem, nápojem nebo léčivým přípravkem daného dne. Ostatní nápoje (včetně minerální vody), potraviny a některé léčivé přípravky mohou pravděpodobně narušit absorpci kyseliny alendronové (viz bod 4.5). Následující doporučení mají být dodržována, aby se tablety dostaly do žaludku tak rychle, jak je to možné, atím se snížila možnost lokálního podráždění a podráždění jícnu a/nebo nežádoucích účinků (viz bod 4.4):
Tablety se 70 mg kyseliny alendronové mají být polykány až poté, co pacientka ráno vstane, s plnou sklenicí vody (alespoň 200 ml).
Pacientky nemají tabletu žvýkat nebo nechat rozpustit v ústech, protože existuje riziko vzniku orofaryngeální ulcerace.
Pacientka si nesmí po užití tablety se 70 mg kyseliny alendronové lehnout po dobu alespoň 30 minut.
První denní jídlo nesmí být konzumováno během 30 minut po užití tablety.
Tablety se 70 mg kyseliny alendronové se nesmí užívat před spaním nebo předtím, než pacientka ráno vstane.
Jestliže je příjem vápníku v potravě nedostatečný, pacientky mají dostávat potravinové doplňky s vápníkem(viz bod 4.4).
Použití u starších pacientek:V klinických studiích nebyl zjištěn žádný rozdíl v účinnosti ani profilu bezpečnosti kyseliny alendronové v závislosti na věku. Proto není nutno dávkování u starších osob nijak upravovat.
Použití při poruše renální funkce:U pacientek s hodnotou glomerulární filtrace (GFR) nad 35 ml/min není nutno dávkování nijak upravovat. Vzhledem k nedostatku zkušeností se kyselina alendronová nedoporučuje pacientkám s poruchou renální funkce a GFR pod 35 ml/min.
Podávání 70 mg kyseliny alendronové ve formě tablet nebylo zkoušeno k léčbě osteoporózy vyvolané glukokortikoidy.
Pediatrická populaceBezpečnost a účinnost přípravku Tevabone nebyla pro děti do 18 let stanovena. Přípravek Tevabone nemá být užíván u dětí do 18 let, protože nejsou k dispozici dostatečná data.
Alfakalcidol má být užíván večer.
Doporučená dávka je 1µg denně. Během léčby má být sledována sérová hladina vápníku. Jestliže hladina je příliš vysoká (>2,6 mmol/l), musí být zváženo, zda mají být užívány přípravky obsahující vápník. V tomto případě musí být jejich podávání přerušeno. Jestliže to není možné, musí se přerušit podávání tobolek s alfakalcidolem , dokud se hladina vápníku nevrátí do normálu (2,2-2,6 mmol/l). Tobolky se mají polykat celé s dostatečným množstvím tekutiny. Lékař má individuálně rozhodnout o délce léčby u každé pacientky.
Užívání přípravku Tevabone musí být přerušeno, jestliže jedna ze složek není vhodná pro danou pacientku.Obě složky přípravku Tevabone, kyselina alendronová a alfakalcidol, mohou uplatňovat opačný vliv na sérovou hladinu vápníku, a tím zabraňovat jejímu kolísání. Obě složky mohou ovlivňovat koncentraci vápníku v krvi: kyselina alendronová ji může snižovat, zatímco alfakalcidol ji může zvýšit. Toto má vzít v úvahu ošetřující lékař.Vzhledem k povaze patologických procesů u osteoporózy je přípravek Tevabone určen k dlouhodobé léčbě.
4.3
Kontraindikace
Přecitlivělost na alendronát a/nebo alfakalcidol nebo na kteroukoliv pomocnou látku.
Abnormality jícnu a další faktory, které zpomalují jeho vyprazdňování, jako je striktura nebo achalázie.
Neschopnost stát nebo sedět vzpřímeně alespoň 30 minut.
Hypokalcemie (viz též bod 4.4. „Zvláštní upozornění a opatření pro použití“).
Známá hypersenzitivita na vitamín D.
Manifestní intoxikace vitamínem D.
Plasmatická koncentrace vápníku vyšší než 2,6 mmol/l, součin koncentrací vápník x fosfátypřesahuje 3,7 (mmol/l)
2 a alkalóza s hodnotou pH venózní krve vyšší než 7,44 (milk-alkali syndrom,
Burnettův syndrom).
Hyperkalcemie.
Hypermagnesemie.
Pacientky podstupující dialýzu.
U pacientek s ledvinovými kameny nebo sarkoidózou v anamnéze je zvýšené riziko při užívání tohoto přípravku.
Děti a dospívající.
Obě složky přípravku Tevabone, kyselina alendronová a alfakalcidol, mohou uplatnit svůj protichůdný vliv na sérovou hladinu vápníku a mohou tak zabránit jejímu velkému kolísání. Obě složky mohou ovlivňovat koncentraci vápníku v krvi: kyselina alendronová ji může snižovat, zatímco alfakalcidol ji může zvýšit. Toto má vzít v úvahu ošetřující lékař.
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Kyselina alendronová může způsobit lokální podráždění sliznice horní části gastrointestinálního traktu. Vzhledem k možnosti zhoršení základního onemocnění se má kyselina alendronová podávat s opatrností u následujících osob: pacienti s aktivními poruchami funkce horní části gastrointestinálního traktu, jako je dysfagie, onemocnění jícnu, gastritida, duodenitida nebo vředy, nebo pacienti se závažným onemocněním gastrointestinálního traktu v nedávné minulosti (během předešlého roku), jako jsou peptické vředy nebo aktivní krvácení do gastrointestinálního traktu nebo chirurgické zákroky v horní části gastrointestinálního traktu, kromě pyloroplastiky (viz také bod 4.3).
U pacientů, kteří užívali kyselinu alendronovou, byly hlášeny nežádoucí reakce v jícnu (někdy závažné a vyžadující hospitalizaci) jako například ezofagitida, jícnové vředy a eroze jícnu, po nichž vzácně následovala striktura jícnu. Lékař proto musí pozorně sledovat jakékoli případné známky nebo symptomy signalizující možnou reakci jícnu. Pacientky mají být poučeni, aby v případě výskytu příznaků podrážení jícnu, např. dysfagie, bolest při polykání nebo retrosternální bolest a nové nebo zhoršené pálení žáhy, vysadili kyselinu alendronovou a vyhledaly lékařskou pomoc.
Ukázalo se, že riziko závažných nežádoucích účinků na jícen je vyšší u pacientů, kteří nedodržují správný způsob užívání kyseliny alendronové, a/nebo kteří pokračují v užívání kyseliny alendronové i pokud se u nich objeví příznaky podráždění jícnu. Proto je velice důležité, aby pacientky dostali všechny pokyny k užívání a aby jim porozuměli (viz bod 4.2). Pacientky mají být informováni, že zanedbání těchto pokynů může zvýšit riziko ezofageálních problémů.
U pacientů s Barettovým jícnem má předepisující lékař individuálně stanovit přínos a potenciální riziko podávání alendronátu.
I když během rozsáhlých klinických studií nebylo pozorováno zvýšené riziko, vzácně se vyskytla hlášení (postmarketingová) o výskytu žaludečních a duodenálních vředů, některé z nich závažné a s komplikacemi. Příčinný vztah nelze vyloučit.U pacientů s karcinomem, kteří dostávali intravenózně bisfosfonáty, byla hlášena osteonekróza čelistí, obvykle spojená s extrakcí zubů a/nebo lokální infekcí (včetně osteomyelitidy). Mnozí z těchto pacientů také podstupovali chemoterapii a užívali kortikosteroidy. Osteonekróza dásní byla také hlášena u pacientů s osteoporózou užívajících bisfosfonáty perorálně. U pacientů s rizikovými faktory (karcinom, chemoterapie, radioterapie, kortikosteroidy, špatná ústní hygiena) má být před zahájením léčby bisfosfonáty provedeno zubní vyšetření.
Pokud je to možné, mají se pacienti během léčby vyvarovat invazivních ortodontických zákroků. U pacientů, u kterých se vyvine osteonekróza čelisti během léčby bisfosfonáty, může stomatologický zákrok zhoršit onemocnění. Nejsou dostupná data, zda přerušení léčby bisfosfonáty sníží riziko osteonekrózy čelisti u pacientů, kteří potřebují stomatologické ošetření.
Plán postupu léčby pro jednotlivé pacientky se má řídit podle klinického posouzení ošetřujícího lékaře založeného na individuálním hodnocení poměru přínos/riziko.
Atypické fraktury (také známé jako fraktury z insuficience) proximální části femuru byly hlášeny u pacientů léčených dlouhodobě kyselinou alendronovou (doba, do které se vyskytla většina případů, byla 18 měsíců až 10 let). Ke zlomeninám došlo po minimálním nebo žádném traumatu a někteří pacienti pociťovali bolesti ve stehnu často spojené s představou fraktury, týdny až měsíce před vznikem fraktury femuru. Fraktury byly často oboustranné, proto by měla být vyšetřena i druhá stehenní kost u pacientů léčených bisfosfonáty, u kterých došlo k fraktuře femuru. Bylo také hlášeno špatné hojení těchto zlomenin. Přerušení podávání bisfosfonátů u pacientů s atypickými zlomeninami je vhodné, dokud se u těchto pacientů nevyhodnotí individuální poměr přínos/riziko.
U pacientů užívajících bisfosfonáty byla dále hlášena osteodynie, artralgie a/nebo myalgie. Ve vzácných případech z postmarketingových studií byly tyto symptomy vážné a/nebo spojené s omezením pohyblivosti (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky). Tyto příznaky se objevily v intervalu jeden den až několik měsíců po začátku léčby. U většiny pacientů došlo po vysazení léčby ke zmírnění příznaků. U některých pacientů došlo po opětovném zahájení léčby stejným nebo jiným bisfosfonátem k recidivě příznaků.
Pacientky mají být poučeny o tom, že poté, co zapomenou užít dávku kyseliny alendronové, si mají vzítjednu tabletu ráno poté, co si vynechání uvědomí. Nemají užít dvě tablety v jeden den, ale mají pokračovat v užívání jednou týdně v původně vybraný den.
Nedoporučuje se podávání kyseliny alendronové pacientům s poruchou renální funkce v případech, kdy je hodnota GFR nižší než 35 ml/min (viz bod 4.2).
Je třeba vzít v úvahu jiné příčiny osteoporózy než deficit estrogenu a stárnutí.
Hypoakalcemie musí být upravena před začátkem terapie kyselinou alendronovou (viz bod 4.3). Jiné poruchy minerálního metabolizmu (jako je nedostatek vitaminu D a hypoparatyreoidismus) musí být také účinně léčeny. U těchto pacientů musí být během léčby kyselinou alendronovou sledována hladina sérového vápníku a příznaky hypokalcemie. Vzhledem k pozitivním účinkům kyseliny alendronové na zvyšováníhladiny kostních minerálů může dojít ke snížení sérových koncentrací kalcia a fosfátů. Toto snížení je většinou mírné a asymptomatické. Přesto byly vzácně hlášeny případy symptomatické hypokalcemie, které byly někdy i závažné a často se vyskytovaly u pacientů s predispozicemi (např. hypoparatyreoidismus, deficience vitamínu D a malabsorpce vápníku). U pacientů užívajících glukokortikoidy je proto obzvláště důležité zajistit dostatečný příjem vápníku a vitamínu D.
Alfakalcidol může zvýšit míru hyperkalcemie a/nebo hyperkalciurie, pokud je podáván pacientům s onemocněními, která jsou doprovázená nekontrolovanou nadprodukcí kalcitriolu (např. leukemie, lymfomy, sarkoidóza). U těchto pacientů musí být monitorovány koncentrace kalcia v moči a séru.
Ve vzácných případech může podzemnicový olej zapříčinit vážné alergické reakce.
Tobolky alfakalcidolu obsahují malé množství ethanolu (alkohol), méně než 100 mg v jedné 1 µg dávce.
Pacientky se vzácnými vrozenými problémy s intolerancí fruktózy nemají užívat alfakalcidol 1 mikrogram tobolky a nemají být proto léčeni přípravkem Tevabone.
Vzhledem k nedostatečným zkušenostem není podávání kyseliny alendronové doporučeno u pacientů s vážnou poruchou renálních funkcí (clearance kreatininu menší než 35 ml/min). Přípravek Tevabone se nedoporučuje pro léčbu pacientek podstupujících dialýzu.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Je pravděpodobné, že absorpce kyseliny alendronové bude zhoršena při souběžném podání s jídlem a nápoji (včetně minerální vody), kalciovými přípravky, antacidy a některými perorálně užívanými léčivými přípravky. Proto musí pacienti po užití kyseliny alendronové počkat alespoň 30 minut než perorálně užijí nějaký další lék (viz bod 4.2 a bod 5.2).
Vitamín D a jeho deriváty se nesmí podávat současně s alfakalcidolem. Protože alfakalcidol je vysoce účinným derivátem vitamínu D, může současné podávání vést k aditivnímu účinku a to může zvýšit riziko hyperkalcemie. U pacientů léčených digitalisem může hyperkalcemie vést k srdečním arytmiím. Pacienti užívající současně digitalis a 1 mikrogram alfakalcidolu ve formě tobolek musí být proto pečlivě sledováni.
Pacientům užívajícím 1 mikrogram alfakalcidolu ve formě tobolek a barbituráty nebo enzymy indukující antikonvulziva je třeba k dosažení potřebného účinku podávat vyšší dávky alfakalcidolu. Účinek alafakalcidolu může také narušit difenylhydantoin.
Glukokortikoidy mohou snížit účinek alfakalcidolu.
Protože v absorpci alfakalcidolu hrají velkou roli soli žlučových kyselin, může být dlouhodobá léčba sekvestranty žlučových kyselin (cholestyramin, kolestipol), sukralfátem a antacidy s vysokým obsahem hliníku škodlivá. Alfakalcidol 1 mikrogram ve formě tobolek a antacida obsahující hliník se proto nemají užívat současně a má být dodržen odstup alespoň 2 hodiny.
Účinek alfakalcidolu je potencován současným podáváním estrogenů u peri- a postmenopauzálních žen.
Riziko hyperkalcemie je zvýšeno při současném podávání přípravků obsahujících vápník, thiazidů nebo dalších přípravků, které zvyšují koncentraci vápníku v krvi.
4.6
Těhotenství, kojení a plodnost
Přípravek Tevabone je určen pouze pro léčbu postmenopauzálních žen, a proto se nesmí užívat během těhotenství nebo u kojících žen. Údaje o užívání kyseliny alendronové u těhotných žen nejsou k dispozici. Studie na zvířatech nenaznačují přímé škodlivé účinky na průběh těhotenství, embryonální/fetální vývoj nebo postnatální vývoj. Kyselina alendronová podávaná březím potkaním samicím vyvolávala dystokii v souvislosti s hypokalcemií (viz bod 5.3). Studie na zvířatech prokázaly hyperkalcemii a reprodukční toxicitu vysokých dávek vitamínu D (viz bod 5.3). Není známo, zda se kyselina alendronová vylučuje do lidského mateřského mléka.Alfakalcidol a některé jeho aktivní metabolity přechází do mateřského mléka.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Kyselina alendronová a alfakalcidol mají zanedbatelný nebo žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8
Nežádoucí účinky
Kyselina alendronováV jednoleté studii postmenopauzálních žen s osteoporózou byly celkové profily bezpečnosti kyseliny alendronové 70 mg ve formě tablet podávané jednou týdně (n = 519) a kyseliny alendronové v dávce 10 mg/den (n =370) srovnatelné. Ve dvou tříletých studiích prakticky shodného uspořádání, provedených u posmenopauzálních žen (kyselina alendronová 10 mg: n=196, placebo: n=397) byl celkový profil bezpečnosti kyseliny alendronové 10 mg/den a placeba srovnatelný. Nežádoucí účinky, které byly hlášeny hodnotícími lékaři jako možné, pravděpodobně nebo určitě související s užíváním léčivého přípravku, jsou uvedeny níže v případě, že se vyskytly u ≥1 % pacientek léčených kyselinou alendronovou 10 mg/den a s vyšší incidencí než u pacientek užívajících placebo ve tříletých studiích:
Jednoletá studie
Tříleté studie
Kyselina alendronová 70 mg
jednou
týdně(n = 519)[%]
Kyselina alendronová10 mg/den
(n=370)[%]
Kyselina alendronová10 mg/den
(n=196)[%]
Placebo
(n=397)[%]
Gastrointestinální poruchyBolest břicha
3,7
3,0
6,6
4,8
Dyspepsie
2,7
2,2
3,6
3,5
Reflux
žaludeční
kyseliny
1,9
2,4
2,0
4,3
Nauzea
1,9
2,4
3,6
4,0
Jednoletá studie
Tříleté studie
Kyselina alendronová 70 mg
jednou
týdně(n = 519)[%]
Kyselina alendronová10 mg/den
(n=370)[%]
Kyselina alendronová10 mg/den
(n=196)[%]
Placebo
(n=397)[%]
Abdominální distenze
1,0
1,4
1,0
0,8
Zácpa
0,8
1,6
3,1
1,8
Průjem
0,6
0,5
3,1
1,8
Dysfagie
0,4
0,5
1,0
0,0
Flatulence
0,4
1,6
2,6
0,5
Gastritida
0,2
1.1
0,5
1,3
Žaludeční vředy
0,0
1,1
0,0
0,0
Jícnové vředy
0,0
0,0
1,5
0,0
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáněMuskuloskeletální bolest (bolest kostí, svalů nebo kloubů)
2,9
3,2
4,1
2,5
Svalové křeče
0,2
1,1
0,0
1,0
Poruchy nervového systémuBolesti hlavy
0,4
0,3
2,6
1,5
Jako všechny léčivé přípravky může i Tevabone vyvolat nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Následující kategorie se používají k vyjádření četnosti výskytu nežádoucích účinků: velmi časté (u více než 1 pacienta z 10, ≥1/10)časté (u 1až 10 pacientů ze 100, ≥ 1/100, < 1/10)méně časté (u 1 až 10 pacientů z 1 000, ≥ 1/1 000, < 1/100)vzácné (u 1 až 10 pacientů z 10 000, ≥ 1/10 000, < 1/1 000)velmi vzácné (u méně než 1 pacienta z 10 000, <1/10 000)není známo
(frekvenci nelze určit z dostupných údajů)
Během klinických studií a/nebo po uvedení na trh byly rovněž popsány následující nežádoucí účinky:
Tablety alendronátu
Poruchy imunitního systému Vzácné: hypersenzitivní reakce, zahrnující kopřivku a angioedém
Poruchy metabolismu a výživyVzácné: symptomatická hypokalcemie (většinou u predisponovaných pacientů – viz bod 4.4).
Poruchy nervového systémuČasté: bolest hlavy
Poruchy okaVzácné: uveitida, skleritida, episkleritida
Gastrointestinální poruchyČasté: abdominální bolest, dyspepsie, zácpa, průjem, flatulence, jícnové vředy*, dysfagie*, abdominální distenze, kyselá regurgitaceMéně časté: nauzea, zvracení, gastritida, ezofagititida*, ezofageální eroze*, meléna
Vzácné: striktura jícnu*, orofaryngeální ulcerace*, perforace, vředy a krvácení v horní části gastrointestinálního traktu (PUB) (viz bod 4.4)*viz body 4.2 a 4.4
Poruchy kůže a podkožní tkáněMéně časté: vyrážka, svědění, erytémVzácné: vyrážka (fotosenzitivní)Velmi vzácné včetně izolovaných případů: izolované případy vážných kožních reakcí, včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáněČasté: muskuloskeletální bolest (kosti, svaly, klouby)Vzácné: osteonekróza čelisti hlášená u pacientů léčených bisfosfonáty. Většina případů se vyskytla u pacientů s karcinomem, ale byly hlášeny případy u pacientů s osteoporózou. Osteonekróza čelisti je obvykle spojena s extrakcí zubu a/nebo lokální infekcí (včetně osteomyelitidy). Za rizikové faktory je považována diagnóza karcinomu, chemoterapie, radioterapie, kortikosteroidy a špatná ústní hygiena.těžká muskuloskeletální bolest (kosti, svaly, klouby) - viz bod 4.4Není známo: atypické fraktury proximálního femuru (viz bod 4.4)
Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceVzácné: přechodné symptomy akutní fáze odpovědi (myalgie, malátnost a vzácně horečka), obvykle po zahájení léčby
Následující reakce byly hlášeny během postmarketingové fáze (frekvence není známa):
Poruchy nervového systému: závratě, dysgeuziePoruchy ucha a labyrintu: vertigoPoruchy kůže a podkožní tkáně: alopeciePoruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: otoky kloubů. U pacientů dlouhodobě léčených kyselinou alendronovou byly hlášeny fraktury stehenní kosti. Bolest ve stehně, slabost nebo diskomfort mohou být časnými známkami možné zlomeniny femuru.Celkové poruchy a reakce v místě aplikace: únava, astenie, otoky rukou nebo nohou
VyšetřeníV klinických studiích byl pozorován asymptomatický, mírný a přechodný pokles hladin sérového vápníkua fosfátů přibližně u 18 % (kalcium) a 10 % (fosfát) pacientek užívajících kyselinu alendronovou v dávce 10 mg /den na rozdíl od přibližně 12 % (kalcium) a 3 % (fosfát) u pacientek užívajících placebo. Incidence poklesu hladiny sérového kalcia na 8,0 mg/dl (2,0 mmol/l) a sérového fosfátu na ≤ 2,0 mg/dl (0,65 mmol/l) však byla podobná u obou léčených skupin.
Měkké tobolky alfakalcidolu
Následující nežádoucí účinky byly pozorovány u pacientů léčených alfakalcidolem tobolky 1 mikrogram: alergické kožní reakce a anafylaktický šok, který je vyvolaný podzemnicovým olejem, který je součástí tobolek s alfakalcidolem. Ve vzácných případech může podzemnicový olej vést k těžké alergické reakci.
Jestliže není dávka 1 mikrogram alfakalcidolu ve formě tobolek stanovena individuálně, může dojít ke zvýšení krevní hladiny vápníku. Koncentrace se vrátí do normálních hodnot, pokud je léčba přerušena. Únava, gastrointestinální symptomy, pocit žízně a svědění mohou být známkami zvýšené koncentrace vápníku v krvi.
Velmi vzácně se u pacientů užívajících alfakalcidol objevila heterotopická kalcifikace (rohovka a krevní cévy), která se zdá být reverzibilní.
Předchozí zkušenosti ukazují, že u pacientů užívajících alfakalcidol dojde jenom vzácně k mírnému, přechodnému zvýšení koncentrace fosfátů. Toto zvýšení může být redukováno podáváním inhibitorů absorpce fosfátů (např. přípravky s vápníkem).
U pacientů léčených alfakalcidolem 1 mikrogram tobolky musí být pravidelně sledována hladina vápníku a fosfátů v krvi. Tato vyšetření mají být v týdenních až měsíčních intervalech. Častější frekvence vyšetření může být nutná na počátku léčby.
Ve vzácných případech může podzemnicový olej vyvolat těžkou alergickou reakci.
Obě složky přípravku Tevabone, kyselina alendronová a alfakalcidol, mohou uplatnit svůj protichůdný vliv na sérovou hladinu vápníku a mohou tak zabránit jejímu velkému kolísání. Obě složky mohou ovlivňovat koncentraci vápníku v krvi: kyselina alendronová ji může snižovat, zatímco alfakalcidol ji může zvýšit. Toto má vzít v úvahu ošetřující lékař.
4.9
Předávkování
Kyselina alendronováVýsledkem předávkování při perorálním podání může být hypokalcemie, hypofosfatemie a nežádoucí účinky na horní část gastrointestinálního traktu, jako je žaludeční nevolnost, pálení žáhy, ezofagitida, gastritida nebo tvorba vředů. Ohledně léčby předávkování kyselinou alendronovou nejsou k dispozici žádné konkrétní informace. Má být podáno mléko nebo antacida, která váží kyselinu alendronovou. Vzhledem k riziku podráždění jícnu se nesmí vyvolávat zvracení a pacient musí zůstat ve vzpřímené poloze.
AlfakalcidolU pacientů, kteří dostali jednu vysokou dávku (25-30 µg alfakalcidolu) nebylo pozorováno žádné poškození. Dlouhodobé předávkování podáváním 1mikrogramu alfacalcidolu ve formě tobolek může vyvolat hyperkalcemii, která za určitých okolností může být život ohrožující. Příznaky hyperkalcemie jsou necharakteristické: astenie, slabost, vyčerpání, bolest hlavy, gastrointestinální symptomy (nauzea, zvracení, zácpa nebo průjem, pálení žáhy), sucho v ústech, bolest svalů, kostí a kloubů, svědění nebo palpitace.Jestliže je narušena koncentrační schopnost ledvin, může vzniknout polyurie, polydipsie, nykturie a proteinurie. Současně s redukcí dávky nebo přerušením podávání alfakalcidolu jsou nutná další opatření v závislosti na závažnosti hyperkalcemie: dieta s nízkým obsahem vápníku nebo bez vápníku, podání tekutin, dialýza, kličková diuretika, glukokortikoidy a kalcitonin.V případě akutního předávkování může být proveden výplach žaludku a/nebo podán parafinový olej ke snížení absorpce a zvýšení vylučování stolicí.Neexistuje žádné specifické antidotum.
5
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina:Kyselina alendronová: bisfosfonáty, léčiva k terapii kostí.ATC kód: M05B A04Alfakalcidol: deriváty vitamínu D3ATC kód: A11CC03
Kyselina alendronováLéčivá látka je bisfosfonát, který inhibuje kostní resorpci prováděnou osteoklasty bez přímého účinku na novotvorbu kostí. Předklinické studie prokázaly, že kyselina alendronová se preferenčně akumuluje vmístech aktivní kostní resorpce. Aktivita osteoklastů je inhibována, ale shromažďování ani připojování osteoklastů není ovlivněno. Kost vytvořená během léčby kyselinou alendronovou vykazuje normální kvalitu. Léčba postmenopauzální osteoporózyPodle definice je osteoporóza přítomna, pokud je kostní minerální hustota (BMD) páteře nebo celkového proximálního femuru 2,5 směrodatné odchylky pod průměrnou hodnotou normální mladé populace nebo jako předchozí zlomenina křehké kosti bez ohledu na BMD.
Terapeutická rovnocennost dávky kyseliny alendronové 70 mg jednou týdně (n = 519) a kyseliny alendronové 10 mg denně (n = 370) byla prokázána v jednoleté multicentrické studii u postmenopauzálních žen s osteoporózou. Průměrné zvýšení vůči výchozí hodnotě BMD bederní páteře po jednom roce dosáhlo 5,1 % (95 % CI: 4,8; 5,4 %) ve skupině s dávkou 70 mg jednou týdně a 5,4 % (95 % CI: 5,0–5,8 %) ve skupině s dávkou 10 mg jednou denně. Průměrné zvýšení hodnoty BMD dosáhlo v krčku stehenní kosti ve výše uvedených skupinách (70 mg jednou týdně a 10 mg denně) 2,3 % a 2,9 %, a v celém kyčelním kloubu 2,9 % a 3,1 %. Pokud se týče zvýšení hodnot BMD na jiných místech kostry, byly si obě léčebné skupiny také podobné. Účinky kyseliny alendronové na kostní hmotu a incidenci fraktur u postmenopauzálních žen byly hodnoceny ve dvou počátečních studiích účinnosti shodného uspořádání (n = 994) a ve studii Fracture Intervention Trial (FIT, n=6 459). V počátečních studiích účinnosti se průměrná hodnota minerální hustoty kostí (BMD) zvýšila při podávání kyseliny alendronové v dávce 10 mg/den ve srovnání s placebem po třech letech o 8,8 % v páteři, o 5,9 % v krčku stehenní kosti a o 7,8 % v trochanteru. Rovněž se signifikantně zvýšila celková hodnota BMD. U pacientek léčených kyselinou alendronovou došlo ve srovnání s pacientkami, které dostávaly placebo, ke 48 % snížení (kyselina alendronová 3,2 % oproti placebu 6,2 %) četnosti zlomenin jednoho nebo více obratlů. V průběhu dvouletého prodloužení těchto studií se BMD v oblasti páteře a trochanteru nadálezvyšovala a BMD v oblasti femorálního krčku a celého těla se neměnila. Studie FIT sestávala ze dvou placebem kontrolovaných studií s denním podáváním kyseliny alendronové (5 mg denně po dobu dvou let a 10 mg denně buď jeden nebo dva další roky): • FIT 1: tříletá studie zahrnující 2 027 pacientek, které měly před výchozím vyšetřením minimálně jednu (kompresní) zlomeninu obratle. V této studii snížila denně podávaná kyselina alendronová incidenci ≥ 1 nové zlomeniny obratle o 47 % (kyselina alendronová 7,9 % oproti placebu 15,0 %). Navíc bylo zjištěno statisticky významné snížení výskytu zlomenin celkového proximálního femuru (1,1 % oproti 2,2 %; snížení o 51 %).• FIT 2: čtyřletá studie zahrnující 4 432 pacientek s nízkou hodnotou kostní hmoty, ale bez zlomeniny obratle před výchozím vyšetřením. V této studii byl při analýze podskupin žen s osteoporózou (37 % celkové populace, které odpovídají výše uvedené definici osteoporózy) pozorován statisticky významný rozdíl v incidenci zlomenin celkového proximálního femuru (kyselina alendronová 1,0 % oproti placebu 2,2 %; snížení o 56 %) a v incidenci ≥ 1 zlomeniny obratle (2,9 % oproti 5,8 %; snížení o 50 %).
AlfakalcidolAlfakalcidol (1-alfa-hydroxycholekalciferol) je velmi rychle přeměňován v játrech na kalcitriol (1,25-dihydroxycholekalciferol). Kalcitriol je hlavním metabolitem cholekalciferolu (vitamín D3) a podílí se na udržování homeostázy vápníku a fosfátů. Hlavní mechanizmus účinku alfakalcidolu je založen na zvýšení hladin cirkulujícího 1,25-dihydroxycholekalciferolu, čímž se zvýší absorpce vápníku a fosfátů ze střeva. Toto podporuje kostní mineralizaci, snižuje koncentraci parathormonu a inhibuje kostní resorpci. U osob s poruchou 1-alfa-hydroxylace v ledvinách dovoluje podání alfakalcidolu dostatečnou tvorbu kalcitriolu a tím působí proti nedostatku vitamínu D.
Kombinace kyseliny alendronové a alfakalcidolu (Tevabone)Kombinace usnadňuje léčbu osteoporózy. Obě léčivé látky, kyselina alendronová a alfakalcidol, zvyšují hladiny kostních minerálů, ale mechanismus účinku je různý a synergický. Kyselina alendronová inhibuje odbourávání kosti, které je podporováno anabolickým efektem alfakalcidolu na kosti. Kyselina alendronová snižuje riziko vertebrálních a nevertebrálních zlomenin, např. zlomenin celkového proximálního femuru, zatímco alfakalcidol významně snižuje frekvenci pádů u starších osob. Vlivem farmakologického účinku obou látek, současný příjem snižuje riziko hypokalcemie, hyperkalcemie a hyperkalciurie.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Kyselina alendronová
AbsorpceVe srovnání s referenční intravenózní dávkou činila biologická dostupnost kyseliny alendronové po perorálním podání 0,64% u žen, kterým byla podány dávky 5 - 70 mg po nočním lačnění a 2 hodiny před standardní snídaní. Biologická dostupnost se snížila asi na 0,46 %, pokud se kyselina alendronová podala hodinu před standardizovanou snídaní, a na 0,39 % při podání půl hodiny před standardizovanou snídaní. Ve
studiích osteoporózy byla kyselina alendronová účinná, pokud se podala alespoň 30 minut před prvním jídlem nebo nápojem v daný den. Biologická dostupnost byla zanedbatelná v případě, kdy byla kyselina alendronová podána společně nebo do dvou hodin po standardizované snídani. Podání kyseliny alendronové společně s kávou či pomerančovým džusem snížilo její biologickou dostupnost o 60 %. U zdravých jedinců nevedlo perorální podávání prednisonu (20 mg třikrát denně po dobu pěti dní) ke klinicky významné změně v perorální biologické dostupnosti kyseliny alendronové (průměrné zvýšení se pohybovalo v rozmezí od 20 % do 44 %).
DistribuceStudie na potkanech ukázaly, že kyselina alendronová je po podání intravenózní dávky 1 mg/kg přechodně distribuována do měkkých tkání, poté však dochází k rychlé redistribuci do kostní tkáně nebo vyloučení močí. Průměrný distribuční objem mimo kostní tkáň u člověka činí v rovnovážném stavu nejméně 28 litrů. Plazmatické koncentrace léčivé látky jsou po perorálním podání terapeutické dávky příliš nízké pro analytické hodnocení (méně než 5 ng/ml). Na plazmatické proteiny se váže přibližně 78 % léčiva.
BiotransformaceAni u člověka, ani u zvířat nebylo prokázáno, že by se kyselina alendronová metabolizovala.
EliminacePo podání jednotlivé intravenózní dávky kyseliny alendronové značené radioaktivním izotopem uhlíku
14C
bylo přibližně 50 % radioaktivity vyloučeno močí během 72 hodin. Radioaktivita ve stolici byla minimální nebo nebyla vůbec detekována. Po intravenózním podání 10 mg kyseliny alendronové činila renální clearance 71 ml/min a systémová clearance nepřekročila hodnotu 200 ml/min. Plazmatické koncentrace poklesly po intravenózním podání během šesti hodin o více než 95 %. Konečný poločas kyseliny alendronové u lidí je podle jejího uvolňování ze skeletu odhadován na více než deset let. Kyselina alendronová není u potkanů vylučována prostřednictvím ani acidického, ani bazického transportního systému ledvin. Předpokládáme proto, že vylučování tohoto léčiva u člověka neinterferuje s vylučováním ostatních léčivých přípravků těmito systémy.
Charakteristiky u pacientůPředklinické studie prokázaly, že léčivá látka, která není deponována v kostní tkáni, je velmi rychle vyloučena do moči. Nebyl podán žádný důkaz o saturaci vychytávání přípravku kostí u zvířat při dlouhodobém intravenózním podávání kumulativních dávek až do dávky 35 mg/kg. Ačkoliv nejsou k dispozici žádné klinické údaje, lze očekávat, že stejně jako u zvířat, tak i u pacientů s poškozenými renálními funkcemi bude vylučování kyseliny alendronové ledvinami sníženo. Proto lze očekávat poněkud zvýšenou akumulaci kyseliny alendronové u pacientů s poškozenými renálními funkcemi (viz bod 4.2).
AlfakalcidolAlfakalcidol, léčivá látka tobolek alfakalcidolu 1 mikrogram , byl testován jako prekurzor 1-alfa-25-dihydroxycholekalciferolu radioaktivním značením u zvířat a u lidí. Byla prokázána rychlá jaterní 25-hydroxylace při selhání ledvin.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Nebyly provedeny žádné klinické studie s kombinací alendronátu a alfakalcidolu.
AlendronátNeklinická data neodhalila žádné zvláštní riziko pro člověka založené na konvenčních studiích bezpečnosti, toxicity po opakovaném podání, genotoxicity a karcinogenního potenciálu. Studie na potkanech ukázaly, že podávání kyseliny alendronové v březosti vedlo u samic během porodu k dystokii, která souvisela s hypokalcemií. Ve studiích vykazovali potkani, kteří dostávali vysoké dávky, zvýšenou incidenci neúplné osifikace plodu. Význam tohoto zjištění pro člověka není jasný.
AlfakalcidolV dávkách mnohem vyšších než je terapeutická dávka pro člověka byla ve studiích na zvířatech pozorována reprodukční toxicita.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Tevabone:Acidum alendronicum 70 mg tabletyMikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát.
Alfacalcidolum 1 mikrogram měkké tobolkyKyselina citronová, propylgallát, tokoferol-alfa, bezvodý ethanol , podzemnicový olej, želatina, glycerol 85%, dehydratovaný sorbitol (0-6% mannitol/ 25-40% sorbitol/ 20-30% sorbitan / 12,5-19% vyšší polyoly/15-17% čištěná voda), oxid titaničitý (E171).Černý inkoust: šelak, černý oxid železitý (E172), bezvodý ethanol, isopropylalkohol, butanol, ethyl-acetát.
6.2
Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3
Doba použitelnosti
3 roky.
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25
oC. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a
vlhkostí.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Tevabone:Acidum alendronicum 70 mg tablety: Al/Al blistrový strip.Alfacalcidol 1 mikrogram měkké tobolky: Al/Al blistrový strip.
Jedno balení obsahuje:2 tablety alendronátu a 14 měkkých tobolek alfakalcidolu4 tablety alendronátu a 28 měkkých tobolek alfakalcidolu8 tablet alendronátu a 56 měkkých tobolek alfakalcidolu12 tablet alendronátu a 84 měkkých tobolek alfakalcidoluNa trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharma B.V., Computerweg 10, Utrecht, Nizozemsko
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO
87/383/12-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
6.6.2012
10.
DATUM REVIZE TEXTU
6.6.2012
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
Krabička
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Tevabone 70 mg tablety a 1 mikrogram měkké tobolkyNatrii alendronas monohydricus a alfacalcidolum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje: acidum alendronicum 70 mg (jako natrii alendronas monohydricus).Jedna měkká tobolka obsahuje: alfacalcidolum 1 mikrogram
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Tobolky s alfakalcidolum obsahují také ethanol (alkohol), podzemnicový olej a sorbitol. Pro další informace si přečtěte příbalovou informaci.
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
2 tablety s s acidum alendronicum a 14 tobolek s alfacalcidolum vzorek4 tablety s acidum alendronicum a 28 toboleks alfacalcidolum8 tablet s acidum alendronicum a 56 tobolek s alfacalcidolum12 tablet s acidum alendronicum a 84 tobolek s alfacalcidolum
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Nekousejte. Polykejte tablety a tobolky celé.Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použit. do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharma B.V. , Utrecht, Nizozemsko
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
87/383/12-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
Č. šarže:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
Dávkování:
Den 1
Den 2
Den 3
Den 4
Den 5
Den 6
Den 7
Alendronátráno
1
-
-
-
-
-
-
Alfakalcidolvečer
1
1
1
1
1
1
1
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Tevabone 70 mg tablety a 1 mikrogram měkké tobolky
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Acidum alendronicum 70 mgAlendronate monosodium monohydrate
a
Alfacalcidol
1 mcg
Alfacalcidol
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
3.
POUŽITELNOST
EXP
4.
ČÍSLO ŠARŽE
Batch
5.
JINÉ
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA POUZDŘE
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Tevabone 70 mg tablety a 1 mikrogram měkké tobolkyNatrii alendronas monohydricus a alfacalcidolum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje: acidum alendronicum 70 mg (jako natrii alendronas monohydricus).Jedna měkká tobolka obsahuje: alfacalcidolum 1 mikrogram.
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Tobolky s alfakalcidolum obsahují také ethanol (alkohol), podzemnicový olej a sorbitol. Pro další informace si přečtěte příbalovou informaci.
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
1 tableta s acidum alendronicum a 7 tobolek s alfakalcidolum.
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Nekousejte. Polykejte tablety a tobolky celé.Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použit. do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharma B.V., Utrecht, Nizozemsko
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
87/383/12-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
Č. šarže:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
Označte počáteční den:PoÚtStČtPáSoNe
Tableta alendronáturánoDen 1Tobolka alfakalcidoluvečer
večerden 2večerden 3večerden 4večerden 5 večerden 6večerden 7
Tobolky alfacalcidolu