Telebrix 30 Meglumine

Kód 0032931 ( )
Registrační číslo 48/ 149/03-C
Název TELEBRIX 30 MEGLUMINE
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Guerbet, Roissy CdG Cedex, Francie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0032932 INJ SOL 1X100ML Injekční roztok, Injekce
0032933 INJ SOL 1X200ML Injekční roztok, Injekce
0032930 INJ SOL 1X30ML Injekční roztok, Injekce
0032931 INJ SOL 1X50ML Injekční roztok, Injekce

nahoru

Příbalový létak TELEBRIX 30 MEGLUMINE

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn.:sukls38749/2007

Příbalová informace : Informace pro uživatele

NÁZEV PŘÍPRAVKU

TELEBRIX 30 meglumine

Injekční roztok

KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml injekčního roztoku obsahuje:

Meglumini ioxitalamas

660,3 mg v 1 ml

Obsah jódu v 1 ml 300,0 mg

LÉKOVÁ FORMAInjekční roztokPopis přípravku: čirý, bezbarvý až světle žlutý viskózní roztok prakticky prostý částic.

KLINICKÉ ÚDAJETerapeutické indikace

Intravenózní urografie, počítačová tomografie (CT), angiografie a digitální subtrakční angiogtafie (DSA).

Dávkování a způsob podáníVylučovací urografie:Dávka musí být přizpůsobena věku pacienta, hmotnosti a stavu renálních funkcí.Obvykle se aplikuje dávka 1-2 ml na kg tělesné hmotnosti Telebrixu 30 meglumine během 1-5 minut. Kojencům a dětem do 20 kg t. hm. se podává dávka 2-3 ml/kg Telebrixu 30 meglumine.Zvyšování dávky se doporučuje zvláště u pacientů s nadváhou, omezenou funkcí ledvin, meteorismem nebo nedostatečnou přípravou na rentgenové vyšetření.

U zesláblých pacientů, kojenců, malých dětí, pacientů s omezenou funkcí ledvin a diabetiků, zvláště při delším trvání vyšetření, je třeba zabezpečit dostatečný přívod tekutin a elektrolytovou rovnováhu. Časy expozic závisí na podmínkách vylučování a na stáří pacienta. Obvykle se uvádí 2-5 minut a 10-15 minut po aplikaci Telebrixu.

Počítačová tomografie (CT):Při aplikaci kontrastních látek, které procházejí ledvinami, se zesilují rozdíly denzit různých lézí, cév a orgánových struktur při CT vyšetření. Jak při kraniální CT, tak při vyšetření celého těla může být Telebrix 30 meglumine podán jako injekce intravenózně, jako bolus nebo v infúzi. Bolusové injekci se dává přednost, je-li třeba rychle dosáhnout vysoké koncentrace jódu. To platí pro tumory, v

nichž se zjišťuje vaskularizace, pro infarkty a zánětlivá onemocnění. Bolusová injekce je velmi vhodná pro dynamická vyšetření a pro tzv. angio-CT. Intravenózní infúzi se dává přednost v případě, že dobrý kontrast nastupuje teprve po delším přísunu kontrastní látky, např. při některých mozkových nádorech. Při kraniální CT se doporučuje podávat také infúzi jako pokračování po počáteční bolusové injekci. Způsob podávání kontrastní látky, celková dávka, počet injekcí a jejich časový sled závisí na druhu vyšetření. Následující doporučené dávky platí pouze pro jednotlivou injekci.

Kraniální CT:Kraniální CT se provádí dnes převážně při neurologických onemocněních, traumatech a onemocněních očnice. Přitom se používá Telebrix 30 meglumine k vyhledávání nádoru, při podezření na nenádorové intrakraniální léze a příležitostně na zesílení kontrastu očnice. Při zvýšení kontrastu lze často lépe diferencovat nádor od cévních procesů, než při nativním zobrazení. Dostačující dávkování jsou 1-2 ml/kg tělesné hmotnosti intravenózně injikované po dobu 2-5 minut. Při bolusové injekci je stejné množství injikováno během 10-15 s. Velké intrakraniální cévy se zobrazují krátce po aplikaci. Nejlépe zobrazitelné jsou poté meningeomy, neurinomy akustiku, metastázy v CNS a adenomy hypofýzy. Glioblastomy a gliomy dosahují nejvyššího kontrastu později. Obvykle je rozdělení kontrastní látky v těle ukončeno po 2 minutách. Další zvýšení kontrastu je možné jen po nové aplikaci kontrastní látky jako bolusové injekce nebo v infúzi. Při diagnostice netumorózních intrakraniálních lézí se rovněž osvědčuje injekce v dávce 1-2 ml/kg tělesné hmotnosti, která musí být eventuálně opakována nebo po ní následuje infúze. Je-li podezření na chronický subdurální hematom, aplikují se 2 ml/kg tělesné hmotnosti.

Celotělové CT:CT diagnostika celého těla se provádí diferencovaně. Vyšetření břicha, pánve, mediastina, jednotlivých orgánů jako srdce, plic, ledvin a jater je možno provést s kontrastní látkou nebo bez ní, dynamická vyšetření jen s kontrastní látkou. Podle druhu vyšetření se všeobecně osvědčuje dávkování 50-100 ml, které je možno podat jako injekci, bolusovou injekci nebo infúzi. Bolus je výhodný zejména proto, že umožňuje posouzení arteriálního zásobování parenchymu a zobrazení venózního řečiště. Je také metodou volby při dynamických vyšetřeních a při angio-CT. Infúze se osvědčují při různých druzích morfologicko-topografických vyšetření, při určování místa léze a lokalizace tumoru. Postupuje se obvykle dvojfázově. Jeden díl přípravku se infunduje 2-5 minut, následuje pomalá infúze zbytku dávky během procesu zobrazování. Při tomto postupu dosáhne dávka obvykle asi 200 ml.

AngiografieDávka se řídí podle druhu klinicko-radiologického postupu, znázorňované cévní oblasti, stáří a tělesné hmotnosti pacienta. Dávky se liší u různých speciálních metod rentgenového vyšetření.

Digitální subtrakční angiografie (DSA):DSA umožňuje vyšetření arteriálního cévního systému po intravenózní injekci Telebrixu 30 meglumine. Obvykle se podává jedna injekce odpovídající 12-15 g

jodu/1,73 m2 tělesné plochy, příp. 0,5-1,0 ml/kg tělesné hmotnosti. Obvykle se aplikuje 30-50 ml kontrastní látky, která se podává rychlostí 12-15 ml/s do kubitální žíly. Pokud je potřebná centrální aplikace přes katetr do vena cava, obnáší injekční rychlost 13-17 ml/s. K docílení kompaktního bolusu se někdy podává následně stejný objem 5%ního roztoku glukózy nebo fyziologického roztoku. Při použití katetru do vena cava je třeba katetr často proplachovat, aby se zabránilo eventuálnímu průniku krevních sraženin.

Délka podávání: Telebrix 30 meglumine je kontrastní látka pro rentgenové vyšetření, která může být aplikována jednou nebo vícekrát během vyšetření. Opakovaná vyšetření je možno provést jako u jiných kontrastních látek, které procházejí ledvinami.

KontraindikacePřecitlivělost na léčivou látku nebo ostatní složky přípravku.Těžká jaterní a ledvinová nedostatečnost, hyperthyreóza, dekompenzovaná srdeční insuficience, zvýšená nervosvalová dráždivost způsobená onemocněním příštitných tělísek (manifestní tetanie), edém plic.Subarachnoidální podání.Myelografie

Zvláštní upozorněníZvláštní opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na jódové kontrastní látky, při alergické dispozici, při podezření na feochromocytom, při latentní hyperthyreóze a uzlové strumě. Při přecitlivělosti se nedoporučuje v době plánovaného vyšetření provádět iodinový nebo jiný test k ozřejmění přecitlivělosti. Lze podat premedikaci před vyšetřením -antihistaminika, kortikoidy, inhibitory fibrinolýzy (kyselina epsilon- aminokapronová), ale nepovažuje se za nezbytnou součást výkonu.

Pohotovost reagovat nežádoucími účinky může být zvýšená při maligní hypertenzi, při krevním onemocnění typu plazmocytomu s poškozením ledvin, při celkovém špatném stavu a při dehydrataci .U oslabených pacientů, kojenců, malých dětí, diabetiků, nemocných s poškozením ledvin (oligurie, polyurie), zvláště při delším trvání, je třeba dbát na dostatečný přívod tekutin (nesmí dojít k dehydrataci!) a na vyrovnanou rovnováhu elektrolytů. Totéž platí, je-li nutné kontrastní vyšetření při poškození ledvin krevním onemocněním typu plazmocytomu.

Je vhodné před plánovaným vyšetřením ozřejmit stav ledvinných funkcí stanovením sérového kreatininu a v závislosti na výsledku přizpůsobit dávku pro pacienta.

Před plánovaným vyšetřením se nedoporučuje vyšetření pomocí radioizotopů jódu z důvodu možnosti přechodného předávkování jódem.

InterakceV případě vzniku šoku a hypotenze při použití kontrastní látky, současné užívání beta blokátoru snižuje možnosti kompenzatorní reakce u pacienta. Před plánovaným

vyšetřením je třeba tuto medikaci přerušit, v případě nutnosti této medikace je třeba mít dostupné vybavení k resuscitaci.Při současném užívání diuretik a možném vzniku dehydratace se zvyšuje riziko vzniku selhání ledvin. Dostatečná hydratace pacienta před vyšetřením snižuje riziko vzniku této komplikace.U diabetiků užívajících metformin může dojít k prohloubení laktátové acidózy po vyšetření s použitím kontrastní látky. Doporučuje se metformin vysadit 48 hod. před vyšetřením a medikaci obnovit 2 dny po vyšetření.Při současné medikaci Interleukinem II intravenózně se zvyšuje riziko výskytu nežádoucích účinků ( zrudnutí, hypotenze, oligurie, ale i selhání ledvin).

Jódované kontrastní látky mohou snížit příjem jódu štítnou žlázou. Tím může být ovlivněn radioizotopový test na funkci štítné žlázy po dobu 2 - 6 týdnů.

Těhotenství a kojeníJednorázové předávkování jódem po podání kontrastní látky může teoreticky způsobit u fétu hypofunkci štítné žlázy, je-li vyšetření provedeno po 14 týdnech od poslední menstruace. Protože je tento jev reversibilní a je–li očekáván přínos vyšetření pro matku, je možné po pečlivé indikaci vyšetření provést i v těhotenství. Tento závěr se týká nejen užití kontrastní látky, ale i rentgenového záření.Přípravek je lépe nepodávat kojícím ženám, v případě nutnosti je vhodné na 24 hodin po vyšetření přerušit kojení.

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeNení.

Nežádoucí účinkyBěhem aplikace kontrastních látek nebo bezprostředně po ní se mohou objevit projevy nesnášenlivosti. Mírné nežádoucí účinky:respirační - kýchání a kašel , pocit dušnostigastrointestinální účinky - nausea, zvraceníneurologické příznaky - návaly tepla, agitovanost, bolesti hlavy, pocit bolestikožní reakce - zarudnutí, svědění, vyrážka a lokální nebo generalizovaná kopřivka, edém víček

Vážnější reakcese mohou rozvinout z mírných prvotních projevů, nebo nastat náhle:anafylaktoidní reakce - dušnost, hypotenze, anafylaktický šok, bronchospasmus, otok laryngu, plicní edém, výjimečně angioneurotický (Quinkeho) edémkardiovaskulární projevy - arytmie, hojné pocení na obličeji a končetinách, bledost, cyanóza, po níž může následovat šok s kardiovaskulárním či oběhovým kolapsem nebo akutní plicní selhání a smrtneurologické - tetanie, křeče, mozkový edém, kómaČetnost jejich výskytu se udává jako 1:20 000 až 1:120 000.Některé z možných komplikací mohou nastat s opožděním 24-48 hodin. Tyto vážné reakce nejsou nijak ve vztahu s dávkou podané kontrastní látky nebo s četností injekce.

Náhodná aplikace kontrastní látky paravenózně způsobuje lokálně bolestivost a zánětlivou reakci.V některých případech mohou být mírné projevy nesnášenlivosti již prvními příznaky těžké reakce na kontrastní látky. Proto je nezbytně třeba pacienta pečlivě pozorovat zvláště krátce po začátku aplikace, aby v případě potřeby mohla být zahájena všechna potřebná opatření neodkladné péče. Jsou však možné i pozdní reakce, zvláště u pacientů se sklonem k alergickým reakcím. V jednotlivých případech při predispozici může dojít k přechodným poruchám ledvin. Injekce kontrastních látek a/nebo katetrizace věnčitých cév mohou způsobit výjimečně přechodné poruchy srdečního rytmu a kolísání krevního tlaku.

Profylaktická opatření nežádoucích reakcí na kontrastní látky: Lékaři a ošetřující personál musí být seznámeni se symptomy a rovněž se všeobecnými a farmakologickými postupy neodkladné péče. Potřebné přístroje a léky musí být k dispozici. Vyšetření kontrastní látkou se provádí pokud možno vleže (případně musí být možnost položení pacienta). Při vzniku reakce se uplatňuje řada faktorů, s dostatečnou jistotou nelze reakci předvídat, s výjimkou pacientů, u nichž je přecitlivělost na kontrastní látky známa a u pacientů s alergií v anamnéze. Není potvrzeno ani dostačující ochranné působení premedikace antihistaminiky a kortikosteroidy. Vyšetřovaného pacienta je třeba pečlivě sledovat, protože anafylaktická reakce nastupuje ve většině případů krátce po injekci. Vyšetření může začít až po bezpečném zajištění přístupu do cévy

Terapeutická opatření při reakci na kontrastní látky: Reakce na kontrastní látky se může vyskytnout ve všech stupních od kopřivky až po zástavu krevního oběhu. Jakmile se objeví jakákoliv nežádoucí reakce, okamžitě se zastaví přívod kontrastní látky. Další postupy volíme dle klinického obrazu.Symptomy a terapiestupeň závažnosti a lokalizace

symptomy

terapie

I. Kůže

flush, kopřivka apod.

-přerušení přívodu kontrastní látky -kontrola TF, TK -doplňkově antihistaminika-kyslíková terapie

II. Hemodynamika

Respirace

náhlé

zvýšení

frekvence tepové o více než 20/min.náhlý pokles TK o více než 20 mmHgdyspnoe,

nauzea,

zvracení

-monitorace

EKG,

TK,

TF,

respirace-antihistaminika,

kortikosteroidy

i.v., (velké dávky)-kyslíková terapie -podpůrná

nebo

zástupová

ventilace-objemová terapie (krystaloidy, plasma)

III. Hemodynamika Hladké svalstvoIV.Srdce respirace

šok, spasmus(hypotenze,astma, tetanie, konvulze)

Léčebné postupy jsou pro oba stupně shodné: -monitorace

EKG,

TK,

TF,

respirace-antihistaminika,

kortikosteroidy

i.v., (vysoké dávky)

-kyslíková terapie -intubace,

podpůrná

nebo

zástupová ventilace-objemová terapie (krystaloidy, plasma)-vasopresory, bronchodilatancia, calcium ,antikonvulsiva,

selhání

krevního

oběhu, zástava dechu

Resuscitace oběhu a UPV:1. Adrenalin 0,05-0,1 mg i.v. –opakovat dle účinku a stavu pacienta za 1-2 min. 2.

Kortikosteroidy,

např.

hydrokortizon

ve vysokých dávkách

30 mg/kg či dexametazon 2-6 mg/kg.3. 5% albumin,nebo plasma, krystaloidy Současně se postupuje podle schématu pro kardiopulmpnální resuscitaci.

Extravazální podání nevyžaduje žádná specielní opatření, pouze lokální péči o místo podání.

PředávkováníPo podání velkých dávek Telebrixu dehydratovaným pacientům se mohou vyskytnout projevy nefrotoxicity, vedoucí až k akutnímu ledvinnému selhání.V případech oligurie a anurie nereagující na rehydrataci a další léčebné postupy je nutné zavést hemodialýzu.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: rentgenkontrastní diagnostikumATC kód: VO8AAO5Atomy jódu, které jsou pevně vázány v kyselině ioxitalamové, absorbují rentgenové paprsky. Zobrazovací účinek je dán touto absorbcí. Pro farmakodynamický účinek je významná vysoká osmolalita 1710 mOsm/kg.

Farmakokinetické vlastnostiPo nitrožilní injekci je přípravek rychle distribuován ve vaskulárním systému a až v 50% v intersticiu. Vzhledem k hydrofilnímu charakteru kyseliny ioxitalamové nevzniká prakticky významná vazba na plazmatické proteiny a látka je eliminována glomerulární filtrací do moče v nezměněné podobě. Biologický poločas je cca 2 hodiny. Při omezené funkci ledvin je glomerulární filtrace zpomalena a dochází k heterotopní eliminaci biliární cestou a v menší míře slinami, potem a tlustým střevem.Látka je dialyzovatelná.

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuV pokusech na zvířatech nebyly žádné známky teratogenity.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

Seznam pomocných látek (kvalitativně)natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci.

InkompatibilityNejsou známy. Doporučuje se kontrastní látku podávat ve zvláštní injekci.

Doba použitelnosti

3 roky

Uchovávání

Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce, aby byl chráněn před světlem.

Druh obalu a velikost baleníZapertlovaná lahvička z bezbarvého skla, šedá chlorobutylová zátka, Al uzávěr, bezbarvý kryt z umělé hmoty, krabičkaVelikost balení: 1x30 ml, 1x50 ml, 1x100ml, 1x200 ml.

Návod k použitíIntravenózní podání.Roztok spotřebovat při jednom vyšetření, zbytek znehodnotit!.

UpozorněníUchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI / VÝROBCEGUERBETB.P. 57400, F-95943 Roissy CdG Cedex, Francie

DATUM REVIZE TEXTU14.4. 2010


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn.:sukls38749/2007

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.NÁZEV PŘÍPRAVKU

TELEBRIX 30 meglumineInjekční roztok

2.KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml injekčního roztoku obsahuje:

Meglumini ioxitalamas

660,3 mg v 1 ml

Obsah jódu v 1 ml: 300,0 mgÚplný seznam pomocných látek viz. bod 6.1.

3.LÉKOVÁ FORMAInjekční roztokPopis přípravku: čirý, bezbarvý až světle žlutý viskózní roztok prakticky prostý částic.

4.KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.Terapeutické indikace

Intravenózní urografie, počítačová tomografie (CT), angiografie a digitální subtrakční angiogtafie (DSA).

4.2.Dávkování a způsob podáníVylučovací urografie:Dávka musí být přizpůsobena věku pacienta, hmotnosti a stavu renálních funkcí.Obvykle se aplikuje dávka 1-2 ml na kg tělesné hmotnosti Telebrixu 30 meglumine během 1-5 minut. Kojencům a dětem do 20 kg t. hm. se podává dávka 2-3 ml/kg Telebrixu 30 meglumine.Zvyšování dávky se doporučuje zvláště u pacientů s nadváhou, omezenou funkcí ledvin, meteorismem nebo nedostatečnou přípravou na rentgenové vyšetření.

U zesláblých pacientů, kojenců, malých dětí, pacientů s omezenou funkcí ledvin a diabetiků, zvláště při delším trvání vyšetření, je třeba zabezpečit dostatečný přívod tekutin a elektrolytovou rovnováhu. Časy expozic závisí na podmínkách vylučování a na stáří pacienta. Obvykle se uvádí 2-5 minut a 10-15 minut po aplikaci Telebrixu.

Počítačová tomografie (CT):

Při aplikaci kontrastních látek, které procházejí ledvinami, se zesilují rozdíly denzit různých lézí, cév a orgánových struktur při CTvyšetření. Jak při kraniální CT, tak při vyšetření celého těla může být Telebrix 30 meglumine podán jako injekce intravenózně, jako bolus nebo v infúzi. Bolusové injekci se dává přednost, je-li třeba rychle dosáhnout vysoké koncentrace jódu. To platí pro tumory, v nichž se zjišťuje vaskularizace, pro infarkty a zánětlivá onemocnění. Bolusová injekce je velmi vhodná pro dynamická vyšetření a pro tzv. angio-CT. Intravenózní infúzi se dává přednost v případě, že dobrý kontrast nastupuje teprve po delším přísunu kontrastní látky, např. při některých mozkových nádorech. Při kraniální CT se doporučuje podávat také infúzi jako pokračování po počáteční bolusové injekci. Způsob podávání kontrastní látky, celková dávka, počet injekcí a jejich časový sled závisí na druhu vyšetření. Následující doporučené dávky platí pouze pro jednotlivou injekci.

Kraniální CT:Kraniální CT se provádí dnes převážně při neurologických onemocněních, traumatech a onemocněních očnice. Přitom se používá Telebrix 30 meglumine k vyhledávání nádoru, při podezření na nenádorové intrakraniální léze a příležitostně na zesílení kontrastu očnice. Při zvýšení kontrastu lze často lépe diferencovat nádor od cévních procesů, než při nativním zobrazení. Dostačující dávkování jsou 1-2 ml/kg tělesné hmotnosti intravenózně injikované po dobu 2-5 minut. Při bolusové injekci je stejné množství injikováno během 10-15 s. Velké intrakraniální cévy se zobrazují krátce po aplikaci. Nejlépe zobrazitelné jsou poté meningeomy, neurinomy akustiku, metastázy v CNS a adenomy hypofýzy. Glioblastomy a gliomy dosahují nejvyššího kontrastu později. Obvykle je rozdělení kontrastní látky v těle ukončeno po 2 minutách. Další zvýšení kontrastu je možné jen po nové aplikaci kontrastní látky jako bolusové injekce nebo v infúzi. Při diagnostice netumorózních intrakraniálních lézí se rovněž osvědčuje injekce v dávce 1-2 ml/kg tělesné hmotnosti, která musí být eventuálně opakována nebo po ní následuje infúze. Je-li podezření na chronický subdurální hematom, aplikují se 2 ml/kg tělesné hmotnosti.

Celotělové CT:CT diagnostika celého těla se provádí diferencovaně. Vyšetření břicha, pánve, mediastina, jednotlivých orgánů jako srdce, plic, ledvin a jater je možno provést s kontrastní látkou nebo bez ní, dynamická vyšetření jen s kontrastní látkou. Podle druhu vyšetření se všeobecně osvědčuje dávkování 50-100 ml, které je možno podat jako injekci, bolusovou injekci nebo infúzi. Bolus je výhodný zejména proto, že umožňuje posouzení arteriálního zásobování parenchymu a zobrazení venózního řečiště. Je také metodou volby při dynamických vyšetřeních a při angio-CT. Infúze se osvědčují při různých druzích morfologicko-topografických vyšetření, při určování místa léze a lokalizace tumoru. Postupuje se obvykle dvojfázově. Jeden díl přípravku se infunduje 2-5 minut, následuje pomalá infúze zbytku dávky během procesu zobrazování. Při tomto postupu dosáhne dávka obvykle asi 200 ml.

Angiografie Dávka se řídí podle druhu klinicko-radiologického postupu, znázorňované cévní oblasti, stáří a tělesné hmotnosti pacienta. Dávky se liší u různých speciálních metod rentgenového vyšetření.

Digitální subtrakční angiografie (DSA):DSA umožňuje vyšetření arteriálního cévního systému po intravenózní injekci Telebrixu 30 meglumine. Obvykle se podává jedna injekce odpovídající 12-15 g jodu/1,73 m2 tělesné plochy, příp. 0,5-1,0 ml/kg tělesné hmotnosti. Obvykle se aplikuje 30-50 ml kontrastní látky, která se podává rychlostí 12-15 ml/s do kubitální žíly. Pokud je potřebná centrální aplikace přes katetr do vena cava, obnáší injekční rychlost 13-17 ml/s. K docílení kompaktního bolusu se někdy podává následně stejný objem 5%ního roztoku glukózy nebo fyziologického roztoku. Při použití katetru do vena cava je třeba katetr často proplachovat, aby se zabránilo eventuálnímu průniku krevních sraženin.

Délka podávání: Telebrix 30 meglumine je kontrastní látka pro rentgenové vyšetření, která může být aplikována jednou nebo vícekrát během vyšetření. Opakovaná vyšetření je možno provést jako u jiných kontrastních látek, které procházejí ledvinami.

4.3. KontraindikacePřecitlivělost na léčivou látku nebo ostatní složky přípravku.Těžká jaterní a ledvinová nedostatečnost, hyperthyreóza, dekompenzovaná srdeční insuficience, zvýšená nervosvalová dráždivost způsobená onemocněním příštitných tělísek (manifestní tetanie), edém plic.Subarachnoidální podání.Myelografie.

4.4.Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použitíZvláštní opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na jódové kontrastní látky, při alergické dispozici, při podezření na feochromocytom, při latentní hyperthyreóze a uzlové strumě. Při přecitlivělosti se nedoporučuje v době plánovaného vyšetření provádět iodinový nebo jiný test k ozřejmění přecitlivělosti. Lze podat premedikaci před vyšetřením -antihistaminika, kortikoidy, inhibitory fibrinolýzy (kyselina epsilon- aminokapronová), ale nepovažuje se za nezbytnou součást výkonu.

Pohotovost reagovat nežádoucími účinky může být zvýšená při maligní hypertenzi, při krevním onemocnění typu plazmocytomu s poškozením ledvin, při celkovém špatném stavu a při dehydrataci .U oslabených pacientů, kojenců, malých dětí, diabetiků, nemocných s poškozením ledvin (oligurie, polyurie), zvláště při delším trvání, je třeba dbát na dostatečný přívod tekutin (nesmí dojít k dehydrataci!) a na vyrovnanou rovnováhu elektrolytů. Totéž platí, je-li nutné kontrastní vyšetření při poškození ledvin krevním onemocněním typu plazmocytomu.

Je vhodné před plánovaným vyšetřením ozřejmit stav ledvinných funkcí stanovením sérového kreatininu a v závislosti na výsledku přizpůsobit dávku pro pacienta.

Před plánovaným vyšetřením se nedoporučuje vyšetření pomocí radioizotopů jódu z důvodu možnosti přechodného předávkování jódem.

4.5.Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceV případě vzniku šoku a hypotenze při použití kontrastní látky, současné užívání beta blokátoru snižuje možnosti kompenzatorní reakce u pacienta. Před plánovaným vyšetřením je třeba tuto medikaci přerušit, v případě nutnosti této medikace je třeba mít dostupné vybavení k resuscitaci.Při současném užívání diuretik a možném vzniku dehydratace se zvyšuje riziko vzniku selhání ledvin. Dostatečná hydratace pacienta před vyšetřením snižuje riziko vzniku této komplikace.U diabetiků užívajících metformin může dojít k prohloubení laktátové acidózy po vyšetření s použitím kontrastní látky. Doporučuje se metformin vysadit 48 hod. před vyšetřením a medikaci obnovit 2 dny po vyšetření.Při současné medikaci Interleukinem II intravenózně se zvyšuje riziko výskytu nežádoucích účinků ( zrudnutí, hypotenze, oligurie ale i selhání ledvin).

Jódované kontrastní látky mohou snížit příjem jódu štítnou žlázou. Tím může být ovlivněn radioizotopový test na funkci štítné žlázy po dobu 2 - 6 týdnů.

4.6.Těhotenství a kojeníJednorázové předávkování jódem po podání kontrastní látky může teoreticky způsobit u fétu hypofunkci štítné žlázy, je-li vyšetření provedeno po 14 týdnech od poslední menstruace. Protože je tento jev reversibilní a je–li očekáván přínos vyšetření pro matku, je možné po pečlivé indikaci vyšetření provést i v těhotenství. Tento závěr se týká nejen užití kontrastní látky, ale i rentgenového záření.Přípravek je lépe nepodávat kojícím ženám, v případě nutnosti je vhodné na 24 hodin po vyšetření přerušit kojení.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeNení relevantní.

4.8. Nežádoucí účinkyBěhem aplikace kontrastních látek nebo bezprostředně po ní se mohou objevit projevy nesnášenlivosti. Mírné nežádoucí účinky:respirační - kýchání a kašel , pocit dušnostigastrointestinální účinky - nausea, zvraceníneurologické příznaky - návaly tepla, agitovanost, bolesti hlavy pocit bolestikožní reakce - zarudnutí, svědění, vyrážka a lokální nebo generalizovaná kopřivka, edém víček

Vážnější reakcese mohou rozvinout z mírných prvotních projevů nebo nastat náhle:

anafylaktoidní reakce -dušnost, hypotenze, anafylaktický šok, bronchospasmus, otok laryngu, plicní edém, výjimečně angioneurotický (Quinkeho) edémkardiovaskulární projevy - arytmie, hojné pocení na obličeji a končetinách, bledost, cyanóza, po níž může následovat šok s kardiovaskulárním či oběhovým kolapsem nebo akutní plicní selhání a smrtneurologické - tetanie, křeče, mozkový edém, kómaČetnost jejich výskytu se udává jako 1:20 000 až 1:120 000.Některé z možných komplikací mohou nastat s opožděním 24 -48 hodin. Tyto vážné reakce nejsou nijak ve vztahu s dávkou podané kontrastní látky nebo s četností injekce.

Náhodná aplikace kontrastní látky paravenózně způsobuje lokálně bolestivost a zánětlivou reakci.V některých případech mohou být mírné projevy nesnášenlivosti již prvními příznaky těžké reakce na kontrastní látky. Proto je nezbytně třeba pacienta pečlivě pozorovat zvláště krátce po začátku aplikace, aby v případě potřeby mohla být zahájena všechna potřebná opatření neodkladné péče. Jsou však možné i pozdní reakce, zvláště u pacientů se sklonem k alergickým reakcím. V jednotlivých případech při predispozici může dojít k přechodným poruchám ledvin. Injekce kontrastních látek a/ nebo katetrizace věnčitých cév mohou způsobit výjimečně přechodné poruchy srdečního rytmu a kolísání krevního tlaku.

Profylaktická opatření nežádoucích reakcí na kontrastní látky: Lékaři a ošetřující personál musí být seznámeni se symptomy a rovněž se všeobecnými a farmakologickými postupy neodkladné péče. Potřebné přístroje a léky musí být k dispozici. Vyšetření kontrastní látkou se provádí pokud možno vleže (případně musí být možnost položení pacienta). Při vzniku reakce se uplatňuje řada faktorů, s dostatečnou jistotou nelze reakci předvídat, s výjimkou pacientů, u nichž je přecitlivělost na kontrastní látky známa a u pacientů s alergií v anamnéze. Není potvrzeno ani dostačující ochranné působení premedikace antihistaminiky a kortikosteroidy. Vyšetřovaného pacienta je třeba pečlivě sledovat, protože anafylaktická reakce nastupuje ve většině případů krátce po injekci. Vyšetření může začít až po bezpečném zajištění přístupu do cévy.

Terapeutická opatření při reakci na kontrastní látky: Reakce na kontrastní látky se může vyskytnout ve všech stupních od kopřivky až po zástavu krevního oběhu. Jakmile se objeví jakákoliv nežádoucí reakce, okamžitě se zastaví přívod kontrastní látky. Další postupy volíme dle klinického obrazu.Symptomy a terapiestupeň závažnosti a lokalizace

symptomy

terapie

I. Kůže

flush, kopřivka apod.

-přerušení přívodu kontrastní látky -kontrola TF, TK -doplňkově antihistaminika-kyslíková terapie

II. Hemodynamika

náhlé

zvýšení

frekvence tepové o více než 20/min.

-monitorace

EKG,

TK,

TF,

respirace-antihistaminika,

kortikosteroidy

Respirace

náhlý pokles TK o více než 20 mmHgdyspnoe,

nauzea,

zvracení

i.v., (velké dávky)-kyslíková terapie -podpůrná

nebo

zástupová

ventilace-objemová terapie (krystaloidy, plasma)

III. Hemodynamika Hladké svalstvoIV.Srdce respirace

šok, spasmus(hypotenze,astma, tetanie, konvulze)

Léčebné postupy jsou pro oba stupně shodné: -monitorace

EKG,

TK,

TF,

respirace-antihistaminika,

kortikosteroidy

i.v., (vysoké dávky)-kyslíková terapie -intubace,

podpůrná

nebo

zástupová ventilace-objemová terapie (krystaloidy, plasma)-vasopresory, bronchodilatancia, calcium ,antikonvulsiva,

selhání

krevního

oběhu, zástava dechu

Resuscitace oběhu a UPV:1. Adrenalin 0,05-0,1 mg i.v. –opakovat dle účinku a stavu pacienta za 1-2 min. 2.

Kortikosteroidy,

např.

hydrokortizon

ve vysokých dávkách

30 mg/kg či dexametazon 2-6 mg/kg.3. 5% albumin,nebo plasma, krystaloidy Současně se postupuje podle schématu pro kardiopulmpnální resuscitaci.

Extravazální podání nevyžaduje žádná specielní opatření, pouze lokální péči o místo podání.

4.9. PředávkováníPo podání velkých dávek Telebrixu dehydratovaným pacientům se mohou vyskytnout projevy nefrotoxicity vedoucí až k akutnímu ledvinnému selhání.V případech oligurie a anurie nereagující na rehydrataci a další léčebné postupy je nutné zavést hemodialýzu.

5.FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: rentgenkontrastní diagnostikumATC kód: VO8AAO5

Atomy jódu, které jsou pevně vázány v kyselině ioxitalamové, absorbují rentgenové paprsky. Zobrazovací účinek je dán touto absorbcí. Pro farmakodynamický účinek je významná vysoká osmolalita 1710 mOsm/kg.

5.2. Farmakokinetické vlastnostiPo nitrožilní injekci je přípravek rychle distribuován ve vaskulárním systému a až v 50% v intersticiu. Vzhledem k hydrofilnímu charakteru kyseliny ioxitalamové nevzniká prakticky významná vazba na plazmatické proteiny a látka je eliminována glomerulární filtrací do moče v nezměněné podobě. Biologický poločas je cca 2 hodiny. Při omezené funkci ledvin je glomerulární filtrace zpomalena a dochází k heterotopní eliminaci biliární cestou a v menší míře slinami, potem a tlustým střevem.Látka je dialyzovatelná.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuV pokusech na zvířatech nebyly žádné známky teratogenity.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci.

6.2. InkompatibilityNejsou známy. Doporučuje se kontrastní látku podávat ve zvláštní injekci.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce.

6.5. Druh obalu a velikost baleníZapertlovaná lahvička z bezbarvého skla, šedá chlorobutylová zátka, Al uzávěr, bezbarvý kryt z umělé hmoty, krabičkaVelikost balení: 1x30 ml, 1x50 ml, 1x100ml, 1x200 ml.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Intravenózní podání.Roztok spotřebovat při jednom vyšetření, zbytek znehodnotit!.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIGUERBETB.P. 57400, F-95943 Roissy CdG Cedex, Francie

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO48/149/03-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE16.4.2003 / 14.4. 2010

10. DATUM REVIZE TEXTU14.4. 2010


nahoru

Informace na obalu

1

Vnější / vnitřní obal (text na krabičku a pro lahvičku) Telebrix 30 meglumine

Meglumini ioxitalamas Injekční roztok

Rentgenkontrastní diagnostikum Meglumini ioxitalamas 660,3 mg v 1 ml injekčního roztoku Pomocné látky: natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci. 30 ml Osmolalita 1710mOsm/kg Obsah jódu 300 mg/ml Obsah sodíku 0,08 mg/ml Intravenózní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce Roztok spotřebujte při jednom vyšetření, zbytek znehodnoťte! Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. Registrační číslo: 48/149/03-C Č. š.: Použitelné do: Informace v Braillově písmu Nevyžaduje se – odůvodnění přijato. GUERBET B.P. 57400 F-95943 Roissy CdG Cedex Francie

2

Vnější / vnitřní obal (text na skládačku a pro lahvičku) Telebrix 30 meglumine

Meglumini ioxitalamas Injekční roztok Rentgenkontrastní diagnostikum Meglumini ioxitalamas 660,3 mg v 1 ml injekčního roztoku Pomocné látky: natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci. 50 ml Osmolalita 1710mOsm/kg Obsah jódu 300 mg/ml Obsah sodíku 0,08 mg/ml Intravenózní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce Roztok spotřebujte při jednom vyšetření, zbytek znehodnoťte! Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. Registrační číslo: 48/149/03-C Č. š.: Použitelné do: Informace v Braillově písmu Nevyžaduje se – odůvodnění přijato. GUERBET B.P. 57400 F-95943 Roissy CdG Cedex Francie

3

Vnější / vnitřní obal (text na skládačku a pro lahvičku) Telebrix 30 meglumine

Meglumini ioxitalamas Injekční roztok

Rentgenkontrastní diagnostikum Meglumini ioxitalamas 660,3 mg v 1 ml injekčního roztoku Pomocné látky: natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci. 100 ml Osmolalita 1710mOsm/kg Obsah jódu 300 mg/ml Obsah sodíku 0,08 mg/ml Intravenózní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce Roztok spotřebujte při jednom vyšetření, zbytek znehodnoťte! Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. Registrační číslo: 48/149/03-C Č. š.: Použitelné do: Informace v Braillově písmu Nevyžaduje se – odůvodnění přijato. GUERBET B.P. 57400 F-95943 Roissy CdG Cedex Francie

4

Vnější / vnitřní obal (text na skládačku a pro lahvičku) Telebrix 30 meglumine

Meglumini ioxitalamas Injekční roztok

Rentgenkontrastní diagnostikum Meglumini ioxitalamas 660,3 mg v 1 ml injekčního roztoku Pomocné látky: natrium-kalcium-edetát, dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci. 200 ml Osmolalita 1710mOsm/kg Obsah jódu 300 mg/ml Obsah sodíku 0,08 mg/ml Intravenózní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Vnitřní obal uchovávat v krabičce. Roztok spotřebujte při jednom vyšetření, zbytek znehodnoťte! Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. Registrační číslo: 48/149/03-C Č. š.: Použitelné do: Informace v Braillově písmu Nevyžaduje se – odůvodnění přijato. GUERBET B.P. 57400 F-95943 Roissy CdG Cedex Francie

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.