Tavanic I.v.

Kód 0017175 ( )
Registrační číslo 42/ 176/01-C
Název TAVANIC I.V.
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace sanofi-aventis, s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0047064 INF SOL 1X100ML Infuzní roztok, Infuze
0017175 INF SOL 1X50ML Infuzní roztok, Infuze
0047065 INF SOL 5X100ML Infuzní roztok, Infuze
0017176 INF SOL 5X50ML Infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak TAVANIC I.V.

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls236846/2010, a příloha k sp.zn.: sukls237048/2009, sukls237072/2010,

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Tavanic i.v., infuzní roztok

Levofloxacinum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek Tavanic i.v. a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Tavanic i.v. užívat

3.

Jak se přípravek Tavanic i.v. užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Tavanic i.v. uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE TAVANIC i.v. A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Tavanic i.v. obsahuje léčivou látku levofloxacin. Levofloxacin je chemoterapeutikum (chemoterapeutika jsou léčivé přípravky, které mají obdobné účinky jako antibiotika, ale jsou čistě chemického původu) se širokým spektrem účinku. Působí proti původcům mnoha bakteriálních infekcí (má ničivý účinek). Infuzní roztok Tavanic i.v. se používá k léčbě následujících mírně až středně závažných infekcí, které jsou vyvolány choroboplodnými zárodky citlivými na levofloxacin: 

Akutní zánět dutin

Akutní zhoršení chronické bronchitidy

Zápal plic

Komplikované infekce močového ústrojí včetně tzv. pyelonefritidy (bakteriální zánět ledvinných

pánviček a okolní tkáně)

Infekce kůže a měkkých tkání

Těžké infekce související s výše uvedenými indikacemi

Nitrobřišní infekce

Nekomplikované infekce močového ústrojí

Zánět prostaty

Zápal plic získaný v nemocničním prostředí

Přípravek Tavanic i.v. je určen dospělým pacientům.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK TAVANIC i.v. UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Tavanic i.v. -

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na levofloxacin nebo na kteroukoli další složku přípravku Tavanic i.v.

-

jestliže máte epilepsii

-

pokud u Vás někdy došlo k poškození šlach v souvislosti s léčbou fluorochinolony

-

pokud jste těhotná

-

pokud kojíte.

Přípravek nesmí užívat děti a mladiství do 18 let. Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Tavanic i.v. je zapotřebí -

jestliže se objeví onemocnění šlach, tzv. tendinitida, která je při léčbě chinolony vzácně pozorována. Může někdy vést až k ruptuře šlachy, zejména šlachy Achillovy. Tento nežádoucí účinek se může objevit během 48 hodin po zahájení léčby a může být oboustranný. Riziko tendinitidy je zvýšeno u starších pacientů. Riziko tenditidy a ruptury šlachy je zvýšeno při současném podávání kortikosteroidů. Pečlivé monitorování těchto pacientů je proto nezbytné, mají-li předepsán Tavanic. Všichni pacienti by měli informovat lékaře, jestliže se objeví příznaky tendinitidy. Je-li podezření na tendinitidu, je nutno okamžitě zastavit podávání přípravku Tavanic. u a zahájit příslušnou léčbu postižené šlachy (např. její imobilizací).

-

pokud se u Vás v průběhu nebo po ukončení léčby přípravkem Tavanic i.v. objeví průjem, zejména těžký, přetrvávající a/nebo s příměsí krve, může být známkou zánětu tlustého střeva, tzv. kolitidy, vyvolané patogenem Clostridium difficile, jejíž nejzávažnější formou je pseudomembranózní kolitida. Je-li podezření na pseudomembranózní kolitidu, je nutno ihned ukončit podávání přípravku Tavanic i.v. a bez prodlení zahájit vhodnou specifickou antibiotickou léčbu.

-

jestliže máte predispozici k záchvatům, musíte Tavanic i.v., stejně jako ostatní chinolony, užívat s velkou opatrností (například pokud máte onemocnění centrální nervové soustavy, současně užíváte lék fenbufen nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky snižující práh mozkových záchvatů, např. teofylin).

-

pokud máte latentní nebo zjevnou poruchu enzymu glukóza-6-fosfát-dehydrogenázy, můžete být při léčbě chinolonovými antibiotiky náchylný(á) k hemolytickým reakcím (rozpad červených krvinek), proto je při léčbě levofloxacinem zapotřebí opatrnosti.

-

pokud máte poruchu funkce ledvin. Levofloxacin je vylučován převážně ledvinami, proto je vhodné upravit dávky přípravku Tavanic i.v.

-

pokud pobýváte na silném slunečním záření nebo se vystavujete umělým UV paprskům (např. horské slunce, solárium). Pokud užíváte levofloxacin, vyhýbejte se slunečnímu záření a UV paprskům, protože může dojít k přecitlivělosti (tzv. fotosenzibilizace).

-

jestliže užíváte dlohodobě levofloxacin, může stejně jako u ostatních antibiotik, dojít k zmnožení organismů necitlivých na levofloxacin. Lékař Vás opakovaně vyšetří.

-

jestliže spolu s přípravkem Tavanic i.v. užíváte určité léky, tzv. antagonisty vitamínu K (např. warfarin), může dojít ke zvýšení krevní srážlivosti. Lékař bude kontrolovat Vaši krevní srážlivost.

-

pokud je Vám známo, že máte rizikové faktory pro poruchy srdeční frekvence (prodloužení QT intervalu). Tyto faktory zahrnují: vyšší věk, nekorigovanou nerovnováha elektrolytů (hypokalémie, hypomagnesemie), vrozený syndrom prodlouženého QT, srdeční onemocnění (např. selhání srdce, infarkt myokardu, bradykardie), současné užívání léčiv, o kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika třídy IA a III, tricyklická antidepresiva, makrolidy).

-

jestliže se u Vás vyskytnou příznaky poškození nervů (neuropatie), musí být léčba lexofloxacinem ukončena. U pacientů léčených fluorochinolony včetně levofloxacinu byla hlášena tzv. senzorická nebo senzomotorická axonální polyneuropatie. Vysazením léčby by se mělo možné riziko nevratných změn snížit na minimum.

-

pokud máte cukrovku a současně s přípravkem Tavanic užíváte perorální hypoglykemika (např. glibenklamid) nebo inzulin. Je zapotřebí sledovat Vám hladinu glukózy v krvi, protože u pacientů užívajících levofloxacin byla hlášena nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie).

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Účinky přípravku Tavanic i.v. a jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Teofylin, fenbufen a ostatní nesteroidní antiflogistika V klinických studiích nebyly nalezeny žádné interakce levofloxacinu s theofylinem. Může však dojít k výraznému snížení prahu mozkových záchvatů, jsou-li chinolony podávány současně s theofylinem, nesteroidními antiflogistiky nebo jinými přípravky, které práh záchvatů snižují. Probenecid a cimetidin Probenecid a cimetidin mohou blokovat při současném užívání s levofloxacinem blokovat vylučování levofloxacinu z organismu. U pacientů s porušenou funkcí ledvin je zapotřebí zvýšené opatrnosti. Cyklosporin Biologický poločas cyklosporinu byl při současném podání s levofloxacinem zvýšen o 33 %. Protože toto zvýšení není klinicky významné, není zapotřebí upravovat dávku cyklosporinu. Antagonisté vitaminu K Zvýšení v testech srážlivosti (PT/INR) a/nebo krvácení, které může být závažné, byly hlášeny u pacientů léčených levofloxacinem v kombinaci s antagonisty vitaminu K (např. warfarin). Léčivé přípravky, o kterých je známo, že prodlužují QT interval Levofloxacin, stejně jako ostatní fluorochinolony, by měl být užíván s opatrností u pacientů, kteří dostávají léčiva prodlužující QT interval (např. antiarytmika třídy IA a III, tricyklická antidepresiva, makrolidy). Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Těhotenství Reprodukční studie prováděné na zvířatech nevyvolaly žádné specifické obavy. Avšak z důvodu nedostatku zkušeností u člověka a z důvodu u fluorochinolonů experimentálně zjištěného rizika poškození zatížených chrupavek v rostoucím organismu, nesmí být infuzní roztok Tavanic i.v. podáván těhotným ženám. Kojení Z důvodu nedostatku zkušeností u člověka a z důvodu u fluorochinolonů experimentálně zjištěného rizika poškození zatížených chrupavek v rostoucím organismu, nesmí být infuzní roztok Tavanic i.v. podáván kojícím ženám. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Neřiďte dopravní prostředek, protože některé z nežádoucích účinků přípravku (např. závratě, ospalost, netečnost, poruchy zraku) mohou nepříznivě ovlivnit Vaši pozornost a schopnost rychle reagovat, a proto mohou představovat riziko v takových situacích, kdy jsou tyto schopnosti zvláště důležité (např. řízení motorového vozidla nebo obsluha strojů).

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK TAVANIC i.v. UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Tavanic i.v. přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Dávkování závisí na typu a závažnosti infekce a na citlivosti předpokládaného původce infekce. V případech, kdy je nezbytně nutné zahájit léčbu levofloxacinem ve formě infuzního roztoku (u pacientů, kde nelze levofloxacin podávat ve formě tablet), je obvykle možné po několika dnech přejít z úvodní intravenózní léčby k perorálnímu podávání (tablety Tavanic 250 mg nebo Tavanic 500 mg) v závislosti na stavu pacienta. Protože existuje biologická ekvivalence obou lékových forem, lze použít stejné dávkování. Trvání léčby Trvání léčby se mění podle průběhu nemoci. Stejně jako platí pro antibiotickou terapii obecně, Tavanic (infuzní roztok nebo tablety) je nutno podávat alespoň 48 až 72 hodin poté, kdy pacient přestal mít horečku nebo kdy byla prokázána úplná likvidace původce infekce . Způsob podávání Infuzní roztok Tavanic i.v. je určen pouze pro pomalou intravenózní (nitrožilní) infuzi. Roztoky 250 mg a 500 mg levofloxacinu se podávají jednou nebo dvakrát denně. U pacientů s poruchou funkce ledvin je zapotřebí upravit dávkování. U pacienti s poruchou funkce jater a starších pacientů není úprava dávek nutná, je však třeba vzít do úvahy renální funkce a možnost prodloužení QT intervalu. Přesné dávkování a dobu podávání léčby vždy určí lékař. Jestliže jste užil(a) více přípravku Tavanic i.v., než jste měl(a) Podle studií provedených na zvířatech jsou nejdůležitějšími známkami, které lze očekávat v případě akutního předávkování infuzním roztokem přípravku Tavanic i.v., příznaky postižení centrální nervové soustavy, jako je zmatenost, závratě, poruchy vědomí a záchvaty křečí. Účinky na centrální nervovou soustavu včetně stavu zmatenosti, křečí, halucinací a třesu byly pozorovány po uvedení přípravku na trh. Dále byly pozorovány poruchy zažívacího systému, jako jsou nevolnost a porušení sliznice. V případě předávkování by měl být pacient sledován (včetně monitorování EKG) a zahájena symptomatická léčba. V případě akutního předávkování perorální formou léčivého přípravku lze provést výplach žaludku a podat antacida na ochranu žaludeční stěny. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. 4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Tavanic i.v. nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Nežádoucí účinky jsou definovány následovně: časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů ze 100), méně časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 1000), vzácné nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 10 000), velmi vzácné nežádoucí účinky (postihují méně než 1 pacienta z 10 000), není známo (hlášené po uvedení na trh. Z dostupných údajů nelze frekvenci výskytu určit.). Časté nežádoucí účinky - bolest hlavy, závrať - nevolnost, průjem, zvracení - reakce v místě vpichu (bolest, zčervenání) - nespavost

- zvýšení jaterních enzymů (např. ALT/AST) Méně časté nežádoucí účinky - zvýšený počet eozinofilů (typ bílých krvinek) v krvi, pokles počtu bílých krvinek - ospalost, třes, porucha chuti - závrať - dušnost - bolesti břicha, porucha trávení (dyspepsie) - zvýšení hladiny kreatininu v krvi - svědění, vyrážka, kopřivka - bolest kloubů, bolest svalů - nechutenství (anorexie) - plísňová infekce, rezistence patogenů - zánět žil (flebitida) - slabost (astenie) - zvýšení hladiny bilirubinu v krvi - úzkost, stav zmatenosti Vzácné nežádoucí účinky - zvýšená tepová frekvence (tachykardie) - pokles počtu neutrofilů (typ bílých krvinek), pokles počtu krevních destiček - porucha nervů projevující se jako mravenčení, brnění apod (parestezie), křeče - porucha zraku - akutní selhání ledvin - onemocnění šlach včetně zánětu (např. Achillovy šlachy), svalová slabost, která může mít zvláštní

význam u pacientů s myastenií gravis

- nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), především u pacientů s diabetem - nízký krevní tlak (hypotenze) - horečka - psychotické poruchy (např. s halucinacemi), deprese, neklid - otok podkožní tkáně (angioedém) Velmi vzácné nežádoucí účinky - svalové poruchy (extrapyramidové symptomy a jiné poruchy svalové koordinace) - zánětlivé onemocnění cév (hypersenzitivní vaskulitida) - porfyrický záchvat u pacientů s porfyrií (metabolická porucha). Frekvence výskytu není známa: - porucha srdeční frekvence (tzv. prodloužení QT intervalu) - chudokrevnost (hemolytická anemie), pokles všech druhů krvinek v krvi (pancytopenie) - porucha nervů (periferní senzorická neuropatie, periferní senzomotorická neuropatie), porucha

čichu (parosmie)

- porucha sluchu - křeč svalstva průdušek (bronchospasmus), alergický zápal plic (pneumonitida) - průjem s příměsí krve, který ve velmi vzácných případech může indikovat zánět střeva

(enterokolitidu, včetně tzv. pseudomembranózní kolitidy)

- závažná onemocnění kůže (toxická epidermální nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom,

multiformní erytém), fotosenzitivní reakce. K reakci kůže a sliznic může dojít již při prvním podání přípravku.

- rozpad kosterních svalů (rabdomyolýza), přetržení šlachy (např. Achillovy šlachy) - závažná akutní alergická reakce (anafylaktický šok, anafylaktoidní šok. Anafylaktický šok a

anafylaktoidní šok se mohou objevit již při prvním podání přípravku.)

- závažné poškození jater včetně případů akutního selhání jater při podávání levofloxacinu

především u pacientů se závažným základním onemocněním (např. sepse), zánět jater (hepatitida).

- psychotické reakce se sebeohrožujícím chováním včetně myšlenek na sebevraždu nebo pokusu

o sebevraždu.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5.

JAK PŘÍPRAVEK TAVANIC i.v. UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Přípravek Tavanic i.v. nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Doba použitelnosti přípravku Tavanic i.v. je vyznačena na obalu. Doba použitelnosti přípravku v originálním balení:

3 roky

Doba použitelnosti po odstranění vnějšího obalu:

3 dny (za podmínek vnitřního osvětlení)

Doba použitelnosti po perforaci gumové zátky:

ihned spotřebovat.

Před použitím zkontrolujte láhev. Přípravek se smí použít, pouze je-li roztok čirý, zelenavě žlutý a bez částic. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Tavanic i.v. obsahuje -

Léčivou látkou je levofloxacinum.

Jedna láhev s 50 ml infuzního roztoku Tavanic i.v. obsahuje levofloxacinum hemihydricum 256,23 mg, což odpovídá levofloxacinum 250 mg (5 mg/ml). Jedna láhev se 100 ml infuzního roztoku Tavanic i.v. obsahuje levofloxacinum hemihydricum 512,46 mg, což odpovídá levofloxacinum 500 mg (5 mg/ ml). 1 ml infuzního roztoku obsahuje 5,1246 mg levofloxacinum hemihydricum.

-

Pomocnými látkami jsou chlorid sodný, hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková, voda na injekci.

Jak přípravek Tavanic i.v. vypadá a co obsahuje toto balení Tavanic i.v. je infuzní roztok zelenavě žluté barvy. Je dodáván v lahvi z bezbarvého skla opatřené chlorbutylovou zátkou, Al krytem, modrým plastovým chráničem. Jedna láhev obsahuje 50 ml nebo 100 ml roztoku. Velikost balení: Dostupná jsou balení s jednou lahví nebo nemocniční balení s 5 láhvemi. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci: sanofi-aventis, s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce: Sanofi-Aventis Deutschland GmbH, Frankfurt am Main, Německo Tato příbalová informace byla naposledy schválena 10.10.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls236846/2010, a příloha k sp.zn.: sukls237048/2009, sukls237072/2010,

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

TAVANIC i.v.

Infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna láhev s 50 ml infuzního roztoku Tavanic i.v. obsahuje levofloxacinum hemihydricum 256,23 mg, což odpovídá levofloxacinum 250 mg (5 mg/ml).

Jedna láhev se 100 ml infuzního roztoku Tavanic i.v. obsahuje levofloxacinum hemihydricum 512,46 mg, což odpovídá levofloxacinum 500 mg (5 mg/ ml).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3. LÉKOVÁ FORMA

Infuzní roztok

Popis přípravku: zelenavě žlutý roztok

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Je-li považována intravenózní léčba za vhodnou, je infuzní roztok Tavanic i.v. u dospělých osob indikován k léčbě následujících mírně až středně závažných infekcí, které jsou vyvolány patogeny citlivými na levofloxacin:

Získaná komunitní pneumonie,

Komplikované infekce močového ústrojí včetně pyelonefritidy,

Chronická bakteriální prostatitida

Infekce kůže a měkkých tkání.

Při léčbě je nutno vzít do úvahy národní nebo místní antibiotickou politiku.

4.2. Dávkování a způsob podání

Infuzní roztok Tavanic i.v. se podává pomalou intravenózní infuzí jedenkrát nebo dvakrát denně. Dávkování závisí na typu a závažnosti infekce a na citlivosti předpokládaného kauzálního patogenu. Po několika dnech je obvykle možné přejít z úvodní intravenózní léčby k perorálnímu podávání (tablety Tavanic 250 mg nebo Tavanic 500 mg) v závislosti na stavu pacienta. Protože existuje bioekvivalence parenterální a perorální formy, lze použít stejné dávkování.

Trvání léčby

Trvání léčby se mění podle průběhu nemoci. Stejně jako platí pro antibiotickou terapii obecně, Tavanic (roztok pro infuzi nebo tablety) je nutno podávat alespoň po dobu 48 až 72 hodin poté, kdy pacient přestal být febrilní nebo kdy byla prokázána bakteriální eradikace.

Způsob podávání

Infuzní roztok Tavanic i.v. je určen pouze pro pomalou intravenózní infuzi; podává se jedenkrát nebo dvakrát denně. Doba trvání infuze pro 250 mg levofloxacinu (50 ml infuzního roztoku) musí být alespoň 30 minut a pro 500 mg levofloxacinu (100 ml infuzního roztoku) alespoň 60 minut (viz bod 4.4). Tavanic by měl být podáván alespoň 2 hodiny před nebo po podání solí železa, antacid a sukralfátu, protože může dojít ke snížení absorpce (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Po několika dnech úvodní infuzní léčby je možno v závislosti na stavu pacienta přejít na perorální formu podání při zachování stejného dávkování.

Pro inkompatibility viz bod 6.2 a pro kompatibility s jinými infuzními roztoky viz bod 6.6.

Pro Tavanic i.v. je doporučeno následující dávkování:

Pacienti s normální funkcí ledvin

(clearance kreatininu >50 ml/min)

Indikace

Denní dávkový režim

(podle závažnosti)

Získaná komunitní pneumonie

500 mg jednou nebo dvakrát denně

Komplikované infekce močového ústrojí (včetně pyelonefritidy)

250 mg1 jedenkrát denně

Chronická bakteriální prostatitida

500 mg jednou denně

Infekce kůže a měkkých tkání

500 mg dvakrát denně

1 V případech závažné infekce by mělo být zváženo zvýšení dávky.

Pacienti s poruchou funkce ledvin

(clearance kreatininu <50 ml/min)

Dávkovací režim

250 mg/24 h

500 mg/24 h

500 mg/12 h

Clearance kreatininu

První dávka 250 mg

První dávka 500 mg

První dávka 500 mg

50 - 20 ml/min

Dále: 125 mg/24 h

Dále: 250 mg/24 h

Dále: 250 mg/12 h

19 - 10 ml/min

Dále: 125 mg/48 h

Dále: 125 mg/24 h

Dále: 125 mg/12 h

< 10 ml/min (včetně hemodialýzy a CAPD 1

Dále: 125 mg/48 h

Dále: 125 mg/24 h

Dále: 125 mg/24 h

1 Po hemodialýze nebo kontinuální ambulantní peritoneální dialýze (CAPD) nejsou zapotřebí dodatečné dávky.

Pacienti s poruchou funkce jater

Úprava dávek není nutná, protože levofloxacin není metabolizován játry a je vylučován převážně ledvinami.

Dávkování u starších pacientů

U starších pacientů není úprava dávkování nutná, je však třeba vzít do úvahy renální funkce (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

.

4.3. Kontraindikace

Infuzní roztok Tavanic i.v. se nesmí používat:

U pacientů přecitlivělých na levofloxacin nebo jiné chinolony.

U pacientů s epilepsií.

U pacientů s anamnézou poškození šlach v souvislosti s podáváním fluorochinolonů.

U dětí nebo rostoucích adolescentů.

Během těhotenství.

Během kojení.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ve většině závažných případů pneumokokové pneumonie nemusí být Tavanic optimální léčba.

Nozokomiální infekce vyvolané P. aeruginosa mohou vyžadovat kombinovanou léčbu.

Délka infuze

Měla by být dodržena doporučená délka infuze alespoň 30 minut pro 250 mg levofloxacinu (50 ml infuzního roztoku) nebo 60 minut pro 500 mg levofloxacinu (100 mg infuzního roztoku). U ofloxacinu je známo, že v průběhu infuze může vzniknout tachykardie a dočasný pokles krevního tlaku. Ve vzácných případech může, jako následek výrazného poklesu krevního tlaku, dojít k oběhovému kolapsu. Dojde-li k nápadnému poklesu krevního tlaku v průběhu infuze levofloxacinu (l-izomeru ofloxacinu), musí být infuze okamžitě přerušena.

Tendinitida

Tendinitida, která je vzácně pozorována, může někdy vést až k ruptuře šlachy, zejména šlachy Achillovy. Riziko tenditidy a ruptury šlachy je zvýšeno u starších pacientů a současným podáváním kortikosteroidů. Pečlivé monitorování těchto pacientů je proto nezbytné, mají-li předepsán Tavanic. Všichni pacienti by měli informovat lékaře, jestliže se objeví příznaky tendinitidy. Je-li podezření na tendinitidu, je nutno okamžitě zastavit podávání Tavanicu a zahájit příslušnou léčbu postižené šlachy (např. její imobilizací).

Kolitida způsobená patogenem Clostridium difficile

Průjem, zejména těžký, přetrvávající a/nebo s příměsí krve, který se objeví v průběhu nebo po ukončení léčby Tavanicem i.v., může být známkou kolitidy vyvolané patogenem Clostridium difficile, jejíž nejzávažnější formou je pseudomembranózní kolitida. Je-li podezření na pseudomembranózní kolitida, je nutno ihned ukončit podávání Tavanicu i.v. a bez prodlení poskytnout pacientovi vhodnou specifickou antibiotickou terapii (např. vankomycin perorálně). Přípravky inhibující peristaltiku jsou v tomto stavu přísně kontraindikovány.

Pacienti s predispozicí k záchvatům

Infuzní roztok Tavanic i.v. je kontraindikován u pacientů s anamnézou epilepsie a u pacientů s predispozicí k záchvatům by měl být, stejně jako ostatní chinolony, užíván s velkou opatrností. Jedná se například o pacienty s lézí CNS, pacienty léčené současně fenbufenem a jinými nesteroidními protizánětlivými léky snižujícími práh mozkových záchvatů, např. theofylin (viz také bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).

Pacienti s deficiencí G-6-fosfát dehydrogenázy

Pacienti s latentní nebo zjevnou poruchou glukóza-6-fosfát-dehydrogenázové aktivity mohou být náchylní k hemolytickým reakcím, jsou-li léčeni chinolonovými antibiotiky, a proto je při léčbě levofloxacinem zapotřebí opatrnosti.

Pacienti s porušenou funkcí ledvin

Protože je levofloxacin vylučován převážně ledvinami, je vhodné dávky Tavanic i.v. u pacientů s poruchou funkce ledvin upravit.

Prevence fotosenzibilizace

Přestože je fotosenzibilizace u levofloxacinu velmi vzácná, doporučuje se pacientům nepobývat na silném slunečním záření a nevystavovat se umělým UV paprskům (např. horské slunce, solárium), aby se předešlo fotosenzibilizaci.

Pacienti, kteří jsou léčeni antagonisty vitaminu K

Z důvodu možného zvýšení v testech srážlivosti (PT/INR) a/nebo krvácení u pacientů léčených Tavanicem v kombinaci s antagonisty vitaminu K (např. warfarin), by měly být testy srážlivosti sledovány, pokud jsou tyto dva léky podávány současně (viz bod 4.5).

Prodloužení QT intervalu

U pacientů užívajících fluorochinolony včetně levofloxacinu byly hlášeny velmi vzácné případy prodloužení QT intervalu. Při užívání fluorochinolonů včetně levofloxacinu by měla být věnována zvýšená pozornost pacientům se známými rizikovými faktory pro prodloužení QT intervalu, jako např.: - starší pacienti - nekorigovaná nerovnováha elektrolytů (např. hypokalemie, hypomagnesemie) - vrozený syndrom prodlouženého QT - srdeční onemocnění (např. selhání srdce, infarkt myokardu, bradykardie, tachykardie

- současné užívání léčiv, o kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika všech tříd, především třídy I a III, tricyklická antidepresiva, SSRI antidepresiva, např. citalopram, sertralin, makrolidy). (Viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání/ Starší pacienti, bod 4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce, bod 4.8. Nežádoucí účinky). Periferní polyneuropatie a její predispozice Senzorická nebo senzomotorická axonální polyneuropatie postihující malé (bolest, pálení, mravenčení) a/nebo velké (snížení citlivosti, třes) axony se vyskytuje jako nežádoucí účinek u pacientů léčených chinolony včetně levofloxacinu. Postmarketingová data ukazují, že tyto neuropatie mohou mít náhlý začátek po zahájení terapie fluorochinolony, mohou být rychle progredující a v některých případech i ireverzibilní. Diferenciálně diagnosticky je nutné pečlivě hodnotit periferní polyneuropatii u diabetiků, alkoholismu a deficience vitaminů. Hypoglykemie V případě všech chinolonů byl hlášen výskyt hypoglykemie, obvykle pak u pacientů s diabetem užívajících současně perorální hypoglykemika (např. glibenkclamid) nebo inzulin. U těchto pacientů se doporučuje podrobné sledování hladiny glukózy v krvi (viz bod 4.8).

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Theofylin, fenbufen a ostatní nesteroidní antiflogistika

Při klinických studiích nebyly nalezeny žádné farmakokinetické interakce levofloxacinu s theofylinem. Může však dojít k výraznému snížení prahu mozkových záchvatů, jsou-li chinolony podávány současně

s theofylinem, nesteroidními antiflogistiky nebo jinými přípravky, které práh záchvatů snižují. Koncentrace levofloxacinu byly o 13% vyšší v přítomnosti fenbufenu než při podání levofloxacinu samotného.

Probenecid a cimetidin

Probenecid a cimetidin měly statisticky významný účinek na eliminaci levofloxacinu. Renální clearance levofloxacinu byla snížena cimetidinem (24%) a probenecidem (34%). Je to způsobeno tím, že oba léky mají schopnost blokovat renální tubulární sekreci levofloxacinu. Avšak při dávkách zkoušených ve studiích není pravděpodobné, že statisticky významné kinetické odchylky budou klinicky významné.

Opatrnosti je třeba při současném podávání levofloxacinu s látkami, které ovlivňují tubulární renální sekreci, např. probenicid a cimetidin, zejména u pacientů s porušenou funkcí ledvin.

Cyklosporin

Biologický poločas cyklosporinu byl při současném podání s levofloxacinem zvýšen o 33 %.

Antagonisté vitaminu K

Zvýšení v testech srážlivosti (PT/INR) a/nebo krvácení, které může být závažné, byly hlášeny u pacientů léčených levofloxacinem v kombinaci s antagonisty vitaminu K (např. warfarin). Testy srážlivosti by měly proto být sledovány u pacientů léčených antagonisty vitaminu K.

Jiné relevantní informace

Klinické farmakologické studie byly prováděny za účelem výzkumu možných farmakokinetických interakcí mezi levofloxacinem a běžně předepisovanými léky.

Farmakokinetika levofloxacinu nebyla z pohledu klinického významu nikterak ovlivněna při současném podávání levofloxacinu s následujícími látkami: uhličitanem vápenatým, digoxinem, glibenclamidem, ranitidinem a warfarinem.

Léčiva, o kterých je známo, že prodlužují QT interval

Levofloxacin, stejně jako ostatní fluorochinolony, by měl být užíván s opatrností u pacientů, kteří dostávají léčiva, o kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika všech tříd, především třídy I a III, tricyklická antidepresiva, SSRI, antidepresiva, např. citalopram, sertralin, makrolidy) (Viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

4.6. Těhotenství a kojení

Těhotenství

Reprodukční studie prováděné na zvířatech nevyvolaly žádné specifické obavy. Avšak z důvodu nedostatku zkušeností u člověka a z důvodu u fluorochinolonů experimentálně zjištěného rizika poškození zatížených chrupavek v rostoucím organismu, nesmí být infuzní roztok Tavanic i.v. podáván těhotným ženám.

Kojení

Z důvodu nedostatku zkušeností u člověka a z důvodu u fluorochinolonů experimentálně zjištěného rizika poškození zatížených chrupavek v rostoucím organismu, nesmí být infuzní roztok Tavanic i.v. podáván kojícím ženám.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Některé z nežádoucích účinků přípravku (např. závratě, ospalost, netečnost, poruchy zraku) mohou nepříznivě ovlivnit pacientovu pozornost a schopnost rychle reagovat, a proto mohou představovat riziko

v takových situacích, kdy jsou tyto schopnosti zvláště důležité (např. řízení motorového vozidla nebo obsluha strojů).

4.8. Nežádoucí účinky

Základem uvedených informací jsou výsledky klinických studií u více než 5000 pacientů a zkušenosti získané širokým využitím v praxi. Pro vyjádření četnosti výskytu je použita následující škála:

Velmi časté

více než

10 %

Časté

1 %

10 %

Méně časté

0,1 %

1 %

Vzácné

0,01 %

0,1 %

Velmi vzácné

méně než

0,01 %

Ojedinělé případy

Neznámé

četnost nelze odhadnout

Alergické reakce

Méně časté:

pruritus, vyrážka,

Vzácné:

kopřivka, bronchospazmus/dušnost,

Velmi vzácné:

angioedém, hypotenze, anafylaktický šok; fotosenzibilita,

Ojedinělé případy:

závažná bulózní erupce typu Steven-Johnsonova syndromu, toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom) a multiformní exsudativní erytém.

Mukokutánní, anafylaktické a anafylaktoidní reakce mohou někdy vzniknout již při prvním podání přípravku.

Gastrointestinální poruchy, poruchy metabolismu

Časté:

nauzea, průjem,

Méně časté:

anorexie, vomitus, bolesti břicha, dyspepsie,

Vzácné:

průjmy s příměsí krve, které mohou být ve vzácných případech příznakem enterokolitida, včetně pseudomembranózní kolitida,

Velmi vzácné:

hypoglykémie, zvláště u diabetiků.

Neurologické a psychiatrické poruchy

Méně časté:

bolesti hlavy, závratě, točení hlavy, ospalost, nespavost,

Vzácné:

deprese, úzkost, psychotické reakce (s např. halucinacemi), parestezie, třes, agitace, zmatenost, křeče

Velmi vzácné:

snížení citlivosti, poruchy zraku a sluchu, poruchy chuti a čichu

Ojedinělé případy:

psychotické reakce se sebeohrožujícím jednáním včetně myšlenek na sebevraždu nebo pokusu o sebevraždu.

Srdeční poruchy

Vzácné:

tachykardie, hypotenze

Velmi vzácné:

šok (anafylaktoidní)

Ojedinělé případy:

Prodloužení QT intervalu (viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Neznámé:

Torsades des Pointes, ventrikulární tachykardie, fibrilace komor, poruchy rytmu (obecně), srdeční selhání/ zástava, synkopa, bradykardie, komorové extrasystoly.

Poruchy pohybového systému

Vzácné:

bolesti kloubů, myalgie, poškození šlach včetně tendinitidy (např. zánět Achillovy šlachy), (viz bod 4.4)

Velmi vzácné:

ruptura šlachy (např. ruptura Achillovy šlachy); tento nežádoucí účinek se může objevit do 48 hodin po zahájení léčby a může být oboustranný, (viz bod 4.4)

Svalová slabost, která může mít zvláštní význam u pacientů s myastenií gravis

Ojedinělé případy:

rabdomyolýza.

Poruchy funkce jater a ledvin

Časté:

zvýšení jaterních enzymů (např. ALT/AST),

Méně časté:

zvýšení hladiny bilirubinu, zvýšení hladiny sérového kreatininu

Velmi vzácné:

jaterní reakce, např. hepatitida, akutní ledvinové selhání (např. na základě intersticiální nefritida).

Neznámé:

především u pacientů se závažným průvodním onemocněním (např. sepse) bylo hlášeno závažné poškození jater, včetně případů akutního jaterního selhání.

Poruchy krve

Méně časté:

eozinofilie, leukopenie,

Vzácné:

neutropenie, trombocytopenie,

Velmi vzácné:

agranulocytóza,

Ojedinělé případy:

hemolytická anemie, pancytopenie.

Jiné

Časté:

bolestivost, zčervenání v místě infuze, flebitida

Méně časté:

astenie, přerůstání kvasinek nebo proliferace jiných rezistentních mikroorganizmů

Velmi vzácné:

alergická pneumonitida, horečka.

Další nežádoucí účinky, které byly spojeny s podáváním fluorochinolonů:

Extrapyramidální symptomy a jiné poruchy svalové koordinace

Hypersenzitivní vaskulitida

Porfyrický záchvat u pacientů s porfyrií.

Abnormální klinické a laboratorní nálezy

U pacientů léčených levofloxacinem může mít stanovení opiátů v moči falešně pozitivní výsledek. Může být zapotřebí potvrdit pozitivní opiátové vyšetření více specifickými metodami.

4.9. Předávkování

Podle toxikologických studií provedených na zvířatech nebo klinických farmakologických studií prováděných se supraklinickými dávkami jsou nejdůležitějšími známkami, které lze očekávat v případě akutního předávkování infuzním roztokem Tavanicu i.v., symptomy centrální nervové soustavy (jako jsou zmatenost, závratě, poruchy vědomí a záchvaty křečí), prodloužení QT intervalu, gastrointestinální reakce jako jsou nauzea a slizniční eroze.

V případě předávkování je vhodné zahájit symptomatickou léčbu. Vzhledem k možnosti prodloužení QT intervalu je nutné zajistit monitorování EKG. Hemodialýza, včetně peritoneální a CAPD, není k odstranění levofloxacinu z těla účinná. Neexistuje žádné specifické antidotum.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Indikační skupina: chemoterapeutikum

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibiotika, fluorochinolony, ATC skupina: J01MA12

Levofloxacin je syntetické antibakteriální agens ze třídy fluorochinolonů

Je to S (-) enantiomer racemické lékové substance ofloxacinu.

Mechanizmus účinku

Jako flurochinolonové antibakteriální agens levofloxacin působí na komplex „DNA -DNA-gyráza“ a topoizomerázu IV.

Break point

Předběžné MIC koncentrace doporučené NDDLS (US National Committee on Clinical Laboratory Standards) pro levofloxacin, rozlišující citlivé od středně citlivých mikroorganizmů a středně citlivé od rezistentních mikroorganizmů:

citlivý < 2 mg/l, rezistentní > 8 mg/l

Antibakteriální spektrum

Výskyt rezistence se může lišit v závislosti na geografickém území a v průběhu doby pro některé kmeny. Je proto vhodné získat místní informace o rezistenci, zejména při léčbě závažných infekcí. Uvedené informace jsou proto pouze přibližným vodítkem o pravděpodobnosti, zda mikroorganizmus bude na levofloxacin citlivý či nikoliv. Jsou zde uvedeny pouze mikroorganizmy vztahující se k daným klinickým indikacím.

Antibakteriální spektrum in vitro – kategorie s evropským rozsahem rezistence, o němž je známo,

že se mění.

Běžně citlivé mikroorganismy

Aerobní gram-pozitivní mikroorganismy Staphylococcus aureus * citlivý na methicilin Staphylococcus saprophyticus

Streptokoky skupiny C a G Streptococcus agalactiae Streptococcus pneumoniae* Streptococcus pyogenes *

Aerobní gram –negativní mikroorganismy Burkholderia cepacia$ Eikenella corrodens Haemophilus influenzae * Haemophilus para-influenzae*

Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniae * Moraxella catarrhalis * Pasteurella multocida Proteus vulgaris Providencia rettgeri

Anaerobní mikroorganismy Peptostreptococcus

Jiné mikroorganismy Chlamydophila pneumoniae* Chlamydophila psittaci Chlamydia trachomatis

Legionella pneumophila* Mycoplasma pneumoniae * Mvcoplasma hominis Ureaplasma urealvticum

Mikroorganismy, u nichž může být problematická získaná rezistence

Aerobní gram-pozitivní mikroorganismy:

Aerobní gram-negativní mikroorganismy:

Enterococcus faecalis* Staphylococcus aureus citlivý na methicilin Staphylococcus spp. negativní na koagulasu

Providencia stuartii Pseudomonas aeruginosa* Serratia marcescens* Acinetobacter baumannii * Citrobacter freundii * Enterobacter aerogenes Enterobacter agglomerans Enterobacter cloacae * Escherichia coli * Morganella morganii * Proteus mirabilis*

Anaerobní micro-organismy Bacteroides fragilis Bacteroides ovatus$ Bacteroides thetaiotamicron$

Bacteroides vulgatus$ Clostridium difficile$

* klinická účinnost byla prokázána pro citlivé isolované organismy ve schválených klinických studiích $

přirozeně středně citlivé

Další informace

Hlavní mechanizmus rezistence je způsoben mutací gyr-A. In vitro je prokázána zkřížená rezistence mezi levofloxacinem a jinými fluorochinolony.

Údaje o získané rezistenci na levofloxacin z roku 1997:

-

S. pneumoniae Francie < 1 %

-

H. influenzae: vzácně.

V důsledku mechanizmu účinku není obecně známa zkřížená rezistence mezi levofloxacinem a jinými třídami antibakteriálních látek.

Nozokomiální infekce vyvolané P. aeruginosa mohou vyžadovat kombinovanou léčbu.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Levofloxacin podávaný per os je rychle a téměř zcela absorbován a během 1 hodiny dosahuje vrcholové plazmatické koncentrace. Absolutní biologická dostupnost je přibližně 100 %.

Levofloxacin má v rozmezí dávek od 50 do 600 mg lineární farmakokinetiku. Strava má jen malý účinek na absorpci levofloxacinu.

Distribuce

Přibližně 30 - 40 % levofloxacinu se váže na sérové bílkoviny. Opakované podávání 500 mg levofloxacinu jedenkrát denně způsobilo zanedbatelnou akumulaci. Při dávkování 500 mg levofloxacinu dvakrát denně dochází k mírné, avšak předvídatelné akumulaci. Stabilního stavu je pak dosaženo za 3 dny.

Průnik do tkání a tělních tekutin

Průnik do bronchiální sliznice a tekutin epiteliální výstelky

Maximální koncentrace levofloxacinu v bronchiální sliznici a v tekutině epiteliální výstelky po 500 mg byly 8.3 g/g respektive 10.8 g/g. Těchto koncentrací bylo dosaženo asi 1 h po podání.

Průnik do plicní tkáně

Maximální koncentrace levofloxacinu v plicní tkáni po 500 mg přibližně 11.3 g/g byly dosaženy mezi 4 a 6 h po podání. Koncentrace v plicích konzistentně překračovaly tyto koncentrace v plazmě.

Průnik do tekutin puchýřů

Maximální koncentrace levofloxacinu okolo 4.0 a 6.7 g/ml v tekutině puchýřů byly dosaženy 2-4 hodiny po podání po 3denní léčbě s 500 mg jednou resp. dvakrát denně.

Průnik do mozkomíšního moku

Průnik levofloxacinu do mozkomíšního moku je nepatrný. Průnik do tkáně prostaty: Po perorálním podání 500 mg levofloxacinu jednou denně po tři dny dosáhly průměrné hodnoty koncentrací v prostatě 8,7 g/g, 8,2 g/g a 2,0 g/g po 2 hodinách, 6 hodinách a 24 hodinách; průměrný poměr koncentrace v prostatě/plazmě byl 1,84.

Koncentrace v moči

Průměrné koncentrace v moči 8 – 12 hodin po jednorázové dávce 150 mg, 300 mg nebo 500 mg levofloxacinu byly 44 mg/l, 91 ml/l resp. 200 mg/l.

Metabolizmus

Levofloxacin je metabolizován ve velmi malé míře na desmethyl-levofloxacin a levofloxacin N-oxid. Tyto metabolity tvoří méně než 5 % dávky vyloučené močí. Levofloxacin je stereochemicky stabilní a nepodléhá chirální inverzi.

Eliminace

Po perorálním a intravenózním podání je levofloxacin z plazmy eliminován relativně pomalu (T½ = 6 - 8

hod). Vylučování probíhá primárně renální cestou (> 85 % podané dávky).

Ve farmakokinetice levofloxacinu nejsou žádné velké rozdíly při podání intravenózním a perorálním. Z toho vyplývá, že intravenózní cesta podání a perorální podávání jsou vzájemně zaměnitelné.

Farmakokinetické vlastnosti u pacientů s poruchou renální funkce

Farmakokinetika levofloxacinu je ovlivněna renální poruchou. Se zhoršenou renální funkcí jsou zhoršeny renální eliminace a clearance a eliminační poločas se zvyšuje tak, jak ukazuje následující tabulka:

ClCR (ml/min)

20

20-40

50-80

ClR (ml/min)

13

26

57

T1/2 (h)

35

27

9

Farmakokinetika u starších pacientů

Nejsou významné rozdíly v kinetice levofloxacinu mezi mladými a staršími subjekty s výjimkou těch, které souvisí s rozdíly v clearance kreatininu.

Pohlavní odlišnosti

Samostatné analýzy mužských a ženských subjektů ukázaly malé až okrajové pohlavní odlišnosti ve farmakokinetice levofloxacinu. Není důkaz, že by tyto odlišnosti byly klinicky významné.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita

Hodnoty středních letálních dávek (LD50) získané u myší a laboratorních potkanů po intravenózní aplikaci

levofloxacinu byly v rozmezí 250 - 400 mg/kg, u psů byla hodnota LD50 přibližně 200 mg/kg (jedno ze dvou

zvířat, které dostalo tuto dávku, zemřelo).

Toxicita při opakovaném podávání Byly provedeny jeden měsíc trvající studie s intravenózním podáváním u potkanů (20, 60, 180 mg/kg/den) a u opic (10, 25, 63 mg/kg/den) a u potkanů také studie trvající tři měsíce (10, 30, 90 mg/kg/den).

Hladiny, při kterých ještě nejsou pozorovány žádné nežádoucí účinky ve studiích s potkany, byly ukončeny při 20 mg/kg/den v jednoměsíční a při 30 mg/kg/den v tříměsíční studii.

V obou studiích byla pozorována krystalická depozita v moči při dávkách 20 mg/kg/ den a více. Vysoké dávky (180 mg/kg/den po dobu 1 měsíce nebo 30 mg/kg/den a více po dobu 3 měsíců) se projevily mírným snížením konzumace potravy a přírůstku hmotnosti. Hematologická vyšetření ukázala redukci erytrocytů a zvýšení počtu leukocytů a retikulocytů na konci 1 měsíční, ale nikoliv 3 měsíční studie.

Hladiny, při kterých ještě nejsou pozorovány žádné nežádoucí účinky, byly ve studiích s opicemi ukončeny při 63 mg/kg/den s jenom malou redukcí konzumace potravy a vody při této dávce.

Reprodukční toxicita

Levofloxacin při podávání dávek 360 mg/kg/den perorálně nebo až 100 mg/kg/den intravenózně nevyvolal žádné poškození fertility nebo reprodukčních funkcí u laboratorních potkanů. Při perorálních dávkách 810 mg/kg/den a intravenózních dávkách až 160 mg/kg/den u laboratorních potkanů neměl levofloxacin žádné teratogenní účinky. Stejně tak u králíků nebyla pozorována teratogenicita při perorálních dávkách až 50 mg/kg/den a intravenózních dávkách až 25 mg/kg/den.

Levofloxacin neměl žádný účinek na fertilitu a jediným účinkem na fetus bylo opoždění zrání jako výsledek mateřské toxicity.

Genotoxicita

Levofloxacin nevyvolal žádné genové mutace bakteriálních buněk ani buněk savců. Způsobil však chromozomální aberace u plicních buněk čínských křečků in vitro v dávkách od 100 g/ml při absenci metabolické aktivace. In vivo testy (mikronukleus, výměna sesterských chromatid, neplánovaná syntéza DNA, dominantní letální testy) neprokázaly žádný genotoxický potenciál.

Fototoxický potenciál

Studie na myších prokázaly, že po perorálním i intravenózním podávání má levofloxacin fototoxický účinek pouze při velmi vysokých dávkách. V testu fotomutagenicity levofloxacin neprokázal žádný genotoxický potenciál a v testu fotokarcinogenicity redukoval nádorové bujení.

Karcinogenní potenciál

Ve dvouleté studii u laboratorních potkanů nebyl patrný žádný karcinogenní potenciál (0, 10, 30 a 100 mg/kg/den).

Toxicita na klouby

Stejně jako pro ostatní fluorochinolony platí, že levofloxacin má účinek na chrupavky (tvorba dutin a puchýřků) u laboratorních potkanů a psů. Tyto nálezy byly více výrazné u mladých zvířat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci.

6.2. Inkompatibility

Infuzní roztok Tavanic i.v. by neměl být míchán s heparinem nebo alkalickými roztoky (např. uhličitan sodný).

6.3. Doba použitelnosti

Doba použitelnosti přípravku v originálním balení:

3 roky

Doba použitelnosti po odstranění vnějšího obalu:

3 dny (za podmínek vnitřního osvětlení)

Doba použitelnosti po perforaci gumové zátky:

ihned spotřebovat

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte láhev v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5. Druh obalu a velikost balení

50 ml nebo 100 ml infuzní láhev z bezbarvého skla, chlorbutylová zátka, Al kryt, modrý chránič z plastické hmoty. Jedna láhev obsahuje 50 ml nebo 100 ml roztoku

Velikost balení:

Dostupná jsou balení s jednou lahví nebo nemocniční balení s 5 láhvemi.

6.6. Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci)

Infuzní roztok Tavanic i.v. je nutno upotřebit ihned po perforaci gumové zátky, aby nedošlo k bakteriální kontaminaci. V průběhu infuze není nutno chránit roztok před světlem.

Směsitelnost s jinými infuzními roztoky:

Infuzní roztok Tavanic i.v. je kompatibilní s následujícími infuzními roztoky:

0,9 %

solný roztok, USP

5 %

injekce dextrózy, USP

2,5 %

dextróza v Ringerově roztoku

kombinované roztoky pro parenterální výživu (aminokyseliny, sacharidy, elektrolyty).

Viz bod 6.2 Inkompatibility.

Zkontrolujte láhev před použitím. Smí se použít pouze je-li roztok čirý, zelenavě žlutý a bez částic.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

sanofi-aventis, s.r.o., Praha, Česká republika 8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 42/176/01-C 9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 2.5. 2001 / 10.10.2012 10. DATUM REVIZE TEXTU 10.10.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

TAVANIC i.v. infuzní roztok levofloxacinum hemihydricum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 láhev (5 lahví) se 100 (50) ml obsahuje levofloxacinum hemihydricum 512,46 (256,23) mg, což odpovídá levofloxacinum 500 (250) mg 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

pomocné látky: chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci obsah sodíku: 154 mmol/l 4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

100 (50) ml infuzního roztoku 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Intravenózní infuzní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte láhev v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. 10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

sanofi-aventis, s.r.o., Praha, Česká republika 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Registrační číslo: 42/176/01-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže: 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU LAHEV 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

TAVANIC i.v infuzní roztok levofloxacinum hemihydricum 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Intravenózní infuzní podání 3.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže: 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

100 (50) ml infuzního roztoku obsahuje levofloxacinum hemihydricum 512,46 (256,23) mg, což odpovídá levofloxacinum 500 (250) mg 6.

JINÉ

pomocné látky: chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci. obsah sodíku: 154 mmol/l Uchovávejte láhev v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

sanofi-aventis, s.r.o., Praha, Česká republika

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.