Tarka 180/2 Mg Tbl.

Kód 0014692 ( )
Registrační číslo 58/ 160/06-C
Název TARKA 180/2 MG TBL.
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Abbott GmbH & Co.KG, Wiesbaden, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0014692 POR TBL RET 14 Tableta s řízeným uvolňováním, Perorální podání
0014693 POR TBL RET 28 Tableta s řízeným uvolňováním, Perorální podání
0014694 POR TBL RET 56 Tableta s řízeným uvolňováním, Perorální podání
0014695 POR TBL RET 98 Tableta s řízeným uvolňováním, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak TARKA 180/2 MG TBL.

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn: sukls208868/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PRO UŽIVATELE

TARKA 180/2 mg tbl.

Tablety s řízeným uvolňováním

(Verapamili hydrochloridum/trandolaprilum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek Tarka a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Tarka užívat

3.

Jak se přípravek Tarka užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Tarka uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK TARKA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Tarka je kombinací dvou léků, které se nazývají blokátory kalciových kanálů a ACE inhibitory. Blokátory kalciových kanálů ovlivňují množství vápníku, které vstupuje do buněk srdečního svalu a cév. Tento účinek ovlivňuje sílu stahu a tepovou frekvenci Vašeho srdce. Lék rozšiřuje krevní cévy, takže krev může tělem snadněji proudit. To vše pomáhá snížit tlak krve. Také ACE inhibitory rozšiřují cévy a tím rovněž snižují krevní tlak. Přípravek Tarka 180/2 mg tbl. se používá k léčbě hypertenze (vysoký krevní tlak). 2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK TARKA UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Tarka • pokud jste těhotná (viz bod Těhotenství a kojení) • trpíte-li srdečními problémy, jako je např. srdeční selhávání • pokud máte abnormálně pomalý nebo nepravidelný tep • jestliže jste v nedávné době prodělal(a) srdeční infarkt s komplikacemi • pokud jste přecitlivělý(á)/alergický(á) na verapamil-hydrochlorid nebo trandolapril • jste-li alergický(á) na skupinu léků, která se nazývá ACE inhibitory • pokud trpíte těžkou jaterní poruchou, která je spojená s vodnatelností břicha (ascites) • jestliže trpíte těžkou poruchou ledvin (clearance kreatininu < 10 ml/min) • pokud máte problémy s nadledvinkami (např. Connův syndrom – primární hyperaldosteronismus) Pokud si nejste jistý(á), zda-li se Vás uvedené případy týkají, poraďte se se svým lékařem, než začnete lék Tarka užívat. Užíváte-li tento lék, nepijte grapefruitovou šťávu (viz bod Jak se přípravek Tarka užívá).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Tarka je zapotřebí • jestliže máte potíže s játry či ledvinami • pokud trpíte chorobami pojiva (kolagenózy) • jestliže se léčíte pro nervosvalové onemocnění (např. myastenie gravis nebo Duchennova svalová dystrofie) • pokud trpíte cukrovkou Mějte na paměti, že přípravek Tarka prodlužuje dobu, kterou Váš organismus potřebuje k odbourání alkoholu. Informujte svého lékaře, pokud se domníváte, že jste těhotná, nebo byste mohla otěhotnět. Užívání přípravku Tarka není vhodné na počátku těhotenství. Ve druhé a třetí třetině těhotenství se přípravek Tarka nesmí užívat, protože by mohl způsobit závažné poškození plodu – viz bod Těhotenství a kojení. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Oznamte, prosím, Vašemu lékaři nebo lékarníkovi, pokud užíváte některý z těchto léků: • beta-blokátory (obsahující atenolol, celiprolol, metoprolol a propranolol) • jakékoliv jiné léky k léčení hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo k léčení arytmií (nepravidelný srdeční rytmus) • digoxin, cimetidin, lithium, rifampicin, theofylin, alopurinol nebo dantrolen • karbamazepin, fenytoin nebo fenobarbital • jakékoliv léky k léčbě cukrovky • jakékoliv léky ze skupiny známé jako trankvilizéry nebo tricyklická antidepresiva (např. amitriptylin, dosulepin nebo imipramin) • diuretika (léky na odvodnění), draselné soli nebo některý lék ze skupiny známé jako nesteroidní protizánětlivé léky • klarithromycin (antibiotikum) • everolimus (lék k léčbě imunitních onemocnění) • atorvastatin (léky ke snížení hladiny tuků v krvi) • léky užívané při nádorovém onemocnění (např. kolchicin) • jakékoliv léky, které mohou ovlivnit Váš imunitní systém, např. kortikosteroidy nebo cyklosporin • silné léky proti bolesti (narkotika), např. morfin Pokud plánujete podstoupit chirurgický zákrok, oznamte chirurgovi nebo zubnímu lékaři, že užíváte přípravek Tarka, neboť tento lék může ovlivnit účinek anestetik a dalších použitých léčiv, stejně jako výsledky krevních testů. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Užívání přípravku Tarka s jídlem a pitím Při užívání přípravku Tarka nezáleží na tom, zdali jste jedl(a) či ne. Těhotenství a kojení Těhotenství Informujte svého lékaře, pokud se domníváte, že jste těhotná, nebo byste mohla otěhotnět. Lékař vám doporučí vysazení přípravku Tarka ještě dříve, než otěhotníte, nebo jakmile zjistíte, že jste těhotná, a převede vás na jinou léčbu. Užívání přípravku Tarka není vhodné na počátku těhotenství. Od třetího měsíce těhotenství se přípravek Tarka nesmí užívat, protože během druhé a třetí třetiny těhotenství by mohl způsobit závažné poškození plodu. Kojení Informujte svého lékaře, pokud kojíte. Přípravek Tarka není doporučen kojícím matkám a váš lékař může zvolit jinou léčbu po dobu kojení, zejména pokud kojíte novorozené nebo nedonošené dítě.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů U některých lidí může přípravek Tarka vyvolat závratě nebo se mohou cítit unaveni, zejména na počátku léčby. Dokud nezjistíte, jak na Vás přípravek působí, neřiďte motorová vozidla, nemanipulujte se stroji, ani nevykonávejte činnosti vyžadující Vaši zvýšenou pozornost. Důležité informace o některých složkách přípravku Tarka Přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Jestliže Vám lékař sdělil, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento přípravek užívat. 3.

JAK SE PŘÍPRAVEK TARKA UŽÍVÁ

Jak a kdy se má přípravek Tarka užívat Dodržujte doporučení svého lékaře o tom, kdy a jak léky užívat a přečtěte si informace uvedené na obalu. Budete-li potřebovat, může Vám poradit i Váš lékárník. O dávkování léku rozhodne Váš lékař. Obvyklá dávka je jedna tableta užívaná jedenkrát denně ráno. Tablety polykejte celé bez rozkousání, můžete je zapít sklenicí vody. Neužívejte tablety současně s antacidy nebo s grapefruitovou šťávou, které mohou ovlivnit vstřebávání léku. To neplatí pro jiné ovocné šťávy, jako např. pomerančovou, jablečnou nebo rajčatovou. Tento lék není vhodný pro děti. Je důležité, abyste léky užívali tak dlouho, dokud lékař neurčí jinak. Nevysazujte lék jen proto, že se cítíte lépe. Jestliže přestanete tablety užívat příliš brzy, Váš stav se může zhoršit. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Tarka: Pokud zapomenete užít jednu tabletu, vezměte si další hned, jakmile si vzpomenete (pokud již téměř nenastal čas na užití další dávky). Vzpomenete-li si až při užití další dávky léku, zapomenutou tabletu již neužívejte. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Jestliže jste užil(a) více přípravku Tarka než jste měl(a) Pokud Vy nebo někdo jiný nešťastnou náhodou užije více tablet, než je stanovená dávka (předávkuje se), neprodleně vyhledejte lékaře nebo odvezte postiženého do nejbližší nemocnice. Předložte lékaři tablety, které nemocný užil. 4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Tarka i nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Nejběžnějšími nežádoucími účinky jsou zácpa a kašel. Přípravek Tarka může také vyvolat bolesti hlavy, pocit na zvracení, žaludeční nevolnost, sucho v ústech, zvýšené vypadávání vlasů, ucpaný nos a dutiny, zánět jazyka, zarudnutí obličeje nebo krku, závrať, nervozitu, bolesti svalů a kloubů, únavu, otoky kotníků, kožní vyrážku nebo svědění, mravenčení a pálení kůže, změny nálady, nespavost, impotenci, zvonění v uších, rozostřené vidění, pachuť v ústech nebo změny v krevním obrazu, např. anémii. Z období po uvedení přípravku na trh byl hlášen případ paralýzy související s užíváním kombinace kolchicinu s verapamilem (jednou ze složek přípravku Tarka). Z tohoto důvodu se současné užívání s kolchicinem nedoporučuje. Pokud zaznamenáte některý z následujících nežádoucích účinků, neprodleně to oznamte svému lékaři: Zežloutnutí kůže nebo očí, horečku nebo sklon k tvorbě podlitin. Bušení srdce, pomalý nebo nepravidelný srdeční rytmus, bolest na hrudi, závratě, slabost nebo zmatenost; otoky kotníků, pocit na omdlení nebo dušnost, pocit pálení nohou, které mohou trnout a červenat.

Povlak nebo afty v ústech a/nebo na kůži. Neočekávaná dýchavičnost, obtíže s dýcháním, otok úst, rtů, jazyka, kožní vyrážka. Užíváte-li přípravek Tarka delší dobu, mohou se objevit i jiné nežádoucí účinky, které je nutno oznámit lékaři - například zduření prsou, tvorba mléka nebo obnažení dásní. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5.

JAK PŘÍPRAVEK TARKA UCHOVÁVAT

Uchovávejte při teplotě do 25 ºC. Přípravek Tarka nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Tarka obsahuje Léčivými látkami jsou: Verapamili hydrochloridum 180 mg a Trandolaprilum 2 mg v jedné tabletě Pomocnými látkami jsou: mikrokrystalická celulosa, povidon 25, natrium-alginát, povidon 30, magnesium-stearát, hypromelosa 2910/6, kukuřičný škrob, monohydrát laktosy, natrium-stearyl-fumarát, hyprolosa, makrogol 400 a 6000, mastek, hypromelosa 2910/15, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl dokusátu, oxid titaničitý, červený, žlutý a černý oxid železitý, čištěná voda. Jak přípravek Tarka vypadá a co obsahuje toto balení Přípravek Tarka jsou růžové oválné potahované tablety, na jedné straně vyražené Knoll logo “182”, rozměry : délka 17,5-17,8 mm, průměr 8,8-9,0 mm, tloušťka 6,1-6,6 mm. . Balení: 14, 28, 56 nebo 98 tablet. Držitel rozhodnutí o registraci Abbott GmbH Co.KG, Wiesbaden, Německo Výrobce Abbott GmbH Co.KG, Ludwigshafen, Německo Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 28.11.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn: sukls208868/2010 Souhrn údajů o přípravku 1.

Název přípravku

Tarka 180/2 mg tbl. Tablety s řízeným uvolňováním 2.

Kvalitativní a kvantitativní složení

Jedna tableta přípravku Tarka 180/2 mg tbl. obsahuje 180 mg Verapamili hydrochloridum a 2 mg Trandolaprilum. Pomocné látky: monohydrát laktosy. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

Léková forma

Tableta s řízeným uvolňováním Popis přípravku: růžové oválné potahované tablety, na jedné straně vyražené Knoll logo “182”, rozměry : délka 17,5-17,8 mm, průměr 8,8-9,0 mm, tloušťka 6,1-6,6 mm. 4.

Klinické údaje

4.1 Terapeutické indikace Přípravek Tarka 180/2 mg tbl. je indikován k léčbě esenciální hypertenze u pacientů, jejichž krevní tlak byl normalizován podáváním jednotlivých složek ve stejném poměru dávek, nebo u pacientů, u kterých není dosaženo cílových hodnot krevního tlaku samotným trandolaprilem nebo verapamilem.

4.2 Dávkování a způsob podání Obvyklá dávka je jedna tableta přípravku Tarka 180/2 mg tbl. jednou denně. Tablety se užívají ráno před snídaní anebo po ní a polykají se celé, nerozkousané. Dávkování u dětí: přípravek Tarka je kontraindikován u dětí (viz také bod 4.3 Kontraindikace). Dávkování u starších osob: viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití.

4.3 Kontraindikace -

známá přecitlivělost na trandolapril nebo jakýkoliv jiný ACE inhibitor a/nebo verapamil

-

anamnéza angioneurotického edému v souvislosti s předchozí léčbou ACE inhibitorem

-

hereditární/idiopatický angioneurotický edém

-

kardiogenní šok

-

nedávno prodělaný infarkt myokardu s komplikacemi

-

AV blok druhého nebo třetího stupně bez pacemakeru

-

sinoatriální blok

-

sick sinus syndrom

-

městnavé srdeční selhání

-

fibrilace/flutter síní spojená s akcesorními drahami (např. WPW syndrom)

-

závažná porucha ledvin (clearance kreatininu < 10 ml/min)

-

dialýza

-

jaterní cirhóza s ascitem

-

aortální nebo mitrální stenóza, obstrukční hypertrofická kardiomyopatie

-

primární aldosteronismus

-

těhotenství

-

používání u dětí

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití Symptomatická hypotenze: Za určitých okolností může Tarka příležitostně vyvolat symptomatickou hypotenzi. Toto riziko je zvýšené u pacientů se stimulovaným systémem renin–angiotensin–aldosteron (např. při sníženém objemu tělesných tekutin či nedostatku solí v důsledku užívání diuretik, dietou s nízkým obsahem sodíku, dialýzou, při průjmu nebo zvracení; při snížené funkci levé komory, renovaskulární hypertenzi). U těchto pacientů je třeba nejprve upravit jejich deficit tekutin nebo solí a léčbu zahájit raději za hospitalizace. Pacienti, u nichž dojde během titrace dávky k hypotenzi, by měli být položeni do vodorovné polohy a může u nich být zapotřebí doplnění objemu buď perorálním podáním tekutin nebo intravenózním podáním fyziologického roztoku. V léčbě přípravkem Tarka lze obvykle pokračovat, jakmile jsou objem a tlak krve účinně upraveny.

Porucha funkce ledvin (viz také bod 4.3 Kontraindikace): U pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin musí být monitorovány funkce ledvin. U pacientů s renální dysfunkcí může Tarka způsobovat hyperkalémii. Náhlé zhoršení funkce ledvin (akutní renální selhání) se může vyskytnout zejména u nemocných s již narušenými renálními funkcemi nebo městnavým srdečním selháním. Neexistuje dostatek zkušeností s podáváním přípravku Tarka u sekundární hypertenze, zejména u renovaskulární hypertenze. Proto by Tarka neměla být těmto pacientům podávána. Zejména nemocní s bilaterální stenózou renální tepny nebo pacienti s unilaterální stenózou renální tepny, kteří mají jednu funkční ledvinu (např. pacienti po transplantaci ledvin) jsou ohroženi akutní ztrátou funkce ledvin.

Proteinurie: K proteinuri může dojít zejména u pacientů s již přítomnou poruchou funkce ledvin nebo u nemocných s relativně vysokými dávkami ACE inhibitorů.

Těžká porucha funkce jater: Protože s léčbou těchto pacientů nejsou dostatečné zkušenosti, nelze u nich doporučit používání přípravku Tarka. Tarka je kontraindikována u pacientů s jaterní cirhózou s ascitem.

Angioneurotický edém: ACE inhibitory (jako je trandolapril) mohou vzácně způsobovat angioneurotický edém, který se projevuje jako otok obličeje, končetin, jazyka, glottis a/nebo hrtanu. U pacientů s angioneurotickým edémem je nutno léčbu trandolaprilem okamžitě přerušit a tyto nemocné sledovat až do vymizení otoku. Angioneurotický edém omezený na obličej obvykle odezní spontánně. Otok postihující nejenom obličej, ale také glottis může být život ohrožující vzhledem k riziku obstrukce dýchacích cest. U černochů léčených ACE inhibitory byla ve srovnání s nemocnými jiné barvy pleti pozorována vyšší incidence angioneurotického edému. U pacientů léčených ACE inhibitory byl rovněž hlášen intestinální angioneurotický edém. Na tuto skutečnost je třeba myslet u pacientů léčených trandolaprilem, kteří trpí bolestí břicha (s nauseou a zvracením či bez těchto příznaků).

Angioneurotický edém postihující jazyk, glottis nebo hrtan vyžaduje okamžitou subkutánní aplikaci 0,3-0,5 ml roztoku epinefrinu (1:1000) spolu s dalšími patřičnými léčebnými opatřeními. Opatrnost musí být věnována pacientům s anamnézou idiopatického angioneurotického edému. Tarka je kontraindikována v případě, že angioneurotický edém se vyskytl jako nežádoucí účinek léčby ACE inhibitorem (viz také bod 4.3 Kontraindikace).

Neutropenie/agranulocytóza: Riziko neutropenie je zřejmě závislé na podané dávce a druhu léku a je závislé na klinickém stavu pacienta. Neutropenie je vzácně pozorována u pacientů bez komplikací, může se však vyskytnout u pacientů s určitým stupněm postižení ledvin, a to zejména u kolagenóz jako je systémový lupus erythematodes, sklerodermie a při léčbě imunosupresivy. Po vysazení ACE inhibitoru je reverzibilní.

Kašel: Během léčby ACE inhibitorem se může vyskytovat suchý neproduktivní kašel, který vymizí po vysazení léku.

Hyperkalémie: Při léčbě ACE inhibitorem může dojít k hyperkalémii, a to zejména při přítomné renální insuficienci a/nebo srdečním selhání. Obvykle nejsou doporučovány přípravky s obsahem draslíku nebo kalium šetřící diuretika, protože mohou vést k signifikantnímu vzestupu plazmatického kalia. Pokud se současné užívání těchto léků považuje za indikované, musí být podávány za častého monitorování hladin sérového kalia.

Starší pacienti: Tarka byla studována pouze u omezeného počtu starších pacientů s hypertenzí. Farmakokinetická data ukazují, že systémová dostupnost přípravku Tarka je u starších pacientů vyšší v porovnání s mladšími nemocnými s hypertenzí. U některých starších pacientů může dojít k více vyjádřenému hypotenznímu účinku než u jiných. Doporučuje se vyhodnocení renálních funkcí na začátku léčby.

Chirurgičtí pacienti: U pacientů podstupujících větší chirurgický zákrok, který vyžaduje celkovou anestézi , mohou ACE inhibitory vyvolat hypotenzi, kterou lze korigovat plazma expandery.

Poruchy vedení vzruchu: U pacientů s atrioventrikulárním blokem I. stupně se musí přípravek podávat s opatrností viz také bod 4.3 Kontraindikace).

Bradykardie: Tarka musí být podávána s opatrností u pacientů s bradykardií.

Onemocnění, u kterých je postižen neuromuskulární převod: Tarka musí být podávána s opatrností u pacientů s onemocněním, u kterého je postižen neuromuskulární převod (myasthenia gravis, Lambert-Eatonův syndrom, pokročilá Duchennova svalová dysatrofie).

Pacienti léčení hemodialýzou (viz také bod 4.3 Kontraindikace): U

pacientů

léčených

současně

ACE

inhibitory

a

hemodialýzou

s polyakrylonitrilmethallylsulfonátovými membránami o vysokém průtoku (např. AN 69) byly popsány anafylaktické reakce. U těchto pacientů by se proto neměly tyto membrány používat.

Desensibilizace: U pacientů léčených ACE inhibitory, u kterých je zároveň prováděna desenzibilizační terapie proti zvířecím jedům, může dojít k anafylaktoidní reakci (která je v některých případech život ohrožující).

Těhotenství: Podávání ACE inhibitorů by nemělo být zahájeno během těhotenství. S výjimkou pacientek, pro které je dlouhodobá léčba ACE inhibitory nezbytná, by všechny ostatní pacientky měly být v případě plánovaného těhotenství převedeny na jinou antihypertenzní léčbu s lépe ověřenou bezpečností pro těhotenství a plod. Pokud došlo k otěhotnění, je třeba ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě nutnosti další léčby zahájit jinou léčbu (viz bod 4.3, 4.6). LDL-aferéza: Byly pozorovány život ohrožující anafylaktoidní reakce, když pacienti, kteří se podrobili LDL-aferéze užívali ve stejnou dobu ACE inhibitory. Pro vyhodnocení těchto pacientů je potřebné stanovit renální funkce před zahájením léčby a během ní. Před podáním další dávky přípravku Tarka je potřebné provést měření krevního tlaku za účelem vyhodnocení odpovědi na léčbu. Pacienti s vrozenou intolerancí galaktózy, specifickou formou deficitu laktázy (Lappovým deficitem laktázy) nebo glukoso-galaktosovou malabsorpcí by tento lék neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Lékové interakce s verapamilem S ohledem na obsah verapamilové složky jsou možné lékové interakce přípravku Tarka následující: V in vitro studiích zaměřených na metabolismus se ukázalo, že verapamil hydrochlorid je metabolizován prostřednictvím cytochromu P450 CYP3A4, CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9 a CYP2C18. Ukázalo se, že verapamil je inhibitorem enzymů CYP3A4 a P-glykoproteinu (P-gp). Klinicky významné interakce byly hlášeny s inhibitory CYP3A4, které vyvolaly zvýšení plazmatických hladin verapamil-hydrochloridu, zatímco induktory CYP3A4 vyvolaly snížení plazmatických hladin verapamil-hydrochloridu. Pacienti by proto měli být sledováni s ohledem na lékové interakce.

Možné lékové interakce související s verapamilem

Souběžně podávaný lék

Možný účinek na verapamil nebo souběžně užívaný lék

Poznámka

Alfa-blokátory Prazosin

zvýšení Cmax prazosinu ( 40%), bez efektu na poločas

doplňující informace jsou uvedeny níže

Terazosin

zvýšení AUC ( 24%) a Cmax terazosinu ( 25%)

Antiarytmika Flekainid

minimální efekt na plazmatickou clearance flekainidu ( 10 %), žádný efekt na plazmatickou clearance verapamilu

doplňující informace jsou uvedeny níže

Chinidin

snížení perorální clearance chinidinu ( 35%)

Antiastmatika Teofylin

snížení perorální a systémové clearance o

20%

snížení clearance bylo menší u kuřáků (~11 %)

Antikonvulziva Karbamazepin

zvýšení AUC karbamazepinu ( 46%) u pacientů s refrakterní parciální epilepsií

doplňující informace jsou uvedeny níže

Imipramin

zvýšení AUC imipraminu ( 15%)

žádný efekt na hladinu aktivního metabolitu desimipraminu

Antidiabetika Glibenklamid

zvýšení Cmax ( 28%), AUC ( 26%) glibenklamidu

Antiinfektiva Klarithromycin

možné zvýšení hladin verapamilu

Erythromycin

možné zvýšení hladin verapamilu

Rifampicin

snížení AUC ( 97%), Cmax ( 94%) a biologické dostupnosti po perorálním podání ( 92%) verapamilu

doplňující informace jsou uvedeny níže

Telithromycin

možné zvýšení hladin verapamilu

Antineoplastika

Doxorubicin

zvýšení AUC (89%) a Cmax

(61%) doxorubicinu při perorálním podání verapamilu

u pacientů s malobuněčným karcinomem plic

bez významných změn ve farmakokinetice doxorubicinu při intravenózním podání verapamilu

u pacientů s pokročilými neoplasmaty

Barbituráty

Fenobarbital

zvýšení perorální clearance verapamilu ( 5krát)

Benzodiazepiny a jiná anxiolytika Buspiron

zvýšení AUC a Cmax

buspironu o 3,4krát

Midazolam

zvýšení AUC ( 3krát) a Cmax ( 2krát) midazolamu

Beta-blokátory Metoprolol

zvýšení AUC ( 32,5%) a Cmax ( 41%) metoprololu

u pacientů s anginou pectoris

doplňující informace jsou uvedeny níže

P

ropranolol

zvýšení AUC ( 65%) a Cmax ( 94%) propranololu u pacientů s anginou pectoris

Srdeční glykosidy Digitoxin

snížení celkové tělové clearance ( 27%) a mimoledvinové clearance ( 29%) digitoxinu

užívání s verapamilem vedlo ke zvýšení plazmatických koncentrací digoxinu o 50-75%,

Digoxin

zdraví jedinci: zvýšení Cmax dioxinu o 45-53%, zvýšení Css dioxinu o 42% a

zvýšení AUC digoxinu o

52%

užívání s verapamilem vedlo ke zvýšení plazmatických koncentrací digoxinu o 50-75% doporučuje se snížit dávky digoxinu

Antagonisté H2 receptorů Cimetidin

zvýšení AUC R- ( 25%) a S- ( 40%) verapamilu s korespondujícím snížením clearance R- a S- verapamilu

Imunologika Cyklosporin

zvýšení AUC, Css a Cmax cyklosporinu o 45%

Everolimus

možné zvýšení hladin everolimu

Sirolimus

možné zvýšení hladin sirolimu

Takrolimus

možné zvýšení hladin takrolimu

Hypolipidemika

Atorvastatin

možné zvýšení hladin atorvastatinu zvýšení AUC verapamilu o

42,8%

doplňující informace jsou uvedeny níže

Lovastatin

možné zvýšení hladin lovastatinu

Simvastatin

zvýšení AUC ( 2,6 krát) a Cmax ( 4,6krát) simvastatinu

Agonisté serotoninových receptorů Almotriptan

zvýšení AUC ( 20%) a zvýšení Cmax ( 24%)

almotriptanu

Urikosurika Sulfinpyrazon

zvýšení perorální clearance ( 3krát) a snížení biologické dostupnosti ( 60%) verapamilu

doplňující informace jsou uvedeny níže

Jiné Grapefruitový džus

zvýšení AUC R- ( 49%) a S- ( 37%) verapamilu zvýšení Cmax R- ( 75%) a S- ( 51%) verapamilu

eliminační poločas a renální clearance nejsou ovlivněny kombinace s grapefruitovou šťávou se nedoporučuje

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

snížení AUC R- ( 78%) a S- ( 80%) verapamilu s korespondujícím poklesem Cmax verapamilu

Jiné lékové interakce a další informace o lékových interakcích Antiarytmika, beta-blokátory Vzájemná potenciace kardiovaskulárních účinků (vyšší stupeň AV bloku, větší snížení srdeční frekvence, indukce srdečního selhávání a potencované hypotenze) Antihypertenziva, diuretika, vasodilatátory Potenciace hypotenzního efektu Prazosin, terazosin Přídavný hypotenzivní efekt HIV antivirotika V závislosti potenciálu metabolické inhibice některých HIV antivirotik, jako je ritonavir, mohou být plazmatické koncentrace verapamilu zvýšené. Je zapotřebí opatrnosti nebo by měly být dávky verapamilu sníženy. Chinidin Hypotenze U pacientů s hypertrofickou obstruktivní kardiomyopatií může vzniknout edém plic. Karbamazepin Zvýšení hladin karbamazepinu

Může vyvolat nežádoucí účinky karbamazepinu, jako jsou diplopie, bolesti hlavy, ataxie nebo závratě. Lithium Zvýšení neurotoxicity lithia. Rifampicin Účinek léku na snížení krevního tlaku může být snížen. Kolchicin Kolchicin je substrátem jak pro CYP3A, tak pro efluxní transportér P-glykoprotein (P-gp). Je známo, že verapamil inhibuje CYP3A a P-gp. Pokud jsou verapamil a kolchicin užívány současně, může inhibice P-gp a/nebo CYP3A verapamilem vést ke zvýšení expozice kolchicinu. Podávání kombinace těchto léčiv se nedoporučuje. Dantrolen U pacientů s onemocněním koronárních arterií léčených verapamilem následně po léčbě dantrolenem byla hlášena hyperkaliémie a myokardiální deprese. Současné podávání verapamilu a dantrolenu se nedoporučuje. Sulfinpyrazon Účinek léku na snížení krevního tlaku může být snížen. Neuromuskulární blokátory Efekt neuromuskulární blokády může být zesílen. Kyselina acetylsalicylová Zvýšená tendence ke krvácení. Ethanol (alkohol) Zvýšení plazmatických hladin ethanolu. Inhibitory HMG Co-A reduktázy („statiny“) Léčba inhibitory HMG Co-A reduktázy (např. simvastatin, atorvastatin nebo lovastatin) u pacientů, kteří užívají verapamil by měla být zahájena nejnižší možnou dávkou a titrována nahoru. Jestliže je verapamil přidán do léčby pacientům, kteří už inhibitory HMG Co-A reduktázy (např. simvastatin, atorvastatin nebo lovastatin) užívají, je třeba zvážit snížení dávky statinů a retitrovat je oproti plazmatickým koncentracím cholesterolu. Fluvastatin, pravastatin a rosuvastatin nejsou metabolizovány enzymy CYP3A4 a je málo pravděpodobné, že interagují s verapamilem. Lékové interakce s trandolaprilem S ohledem na obsah trandolaprilové složky jsou možné lékové interakce přípravku Tarka následující: Terapie diuretiky Kombinace s diuretiky nebo jinými antihypertenzivy může zesílit antihypertenzní odpověď na trandolapril. Léky s antiadrenergním účinkem mohou být kombinovány s trandolaprilem jen pod pečlivým dohledem.

Kalium šetřící diuretika (spironolakton, amilorid, triamteren) nebo suplementace kalia mohou zvýšit riziko hyperkalémie, zvláště v případě selhávání ledvin. Trandoplapril může zmírnit ztráty kalia způsobené thiazidovými typy diuretik. Terapie antidiabetiky Jako u všech ACE inhibitorů může společné užívání s látkami k potlačení diabetu (insulin či perorální hypoglykemizující léky) vést ke zvýšení hypoglykemizujícího účinku těchto látek a tím k vyššímu riziku hypoglykémie.

Lithium Trandolapril může snížit eliminaci lithia. Jiné V průběhu terapie ACE inhibitory byly zaznamenány anafylaktoidní reakce během dialýzy přes vysokoprůtokovou polyakrylonitril-metallylsulfátovou membránu. Stejně jako u jiných antihypertenziv ze stejné skupiny je potřeba zvýšené opatrnosti při předepisování ACE inhibitorů dialyzovaným pacientům. Podobně jako u všech antihypertenziv mohou nesteroidní antiflogistika snížit antihypertenzní účinek trandolaprilu. Při nasazení nebo naopak vysazení jakéhokoliv nesteroidního antiflogistika pacientovi, který užívá trandolapril, jsou nutné častější kontroly krevního tlaku. ACE inhibitory mohou zvyšovat antihypertenzní účinek některých inhalačních anestetik. Společné podávání ACE inhibitorů s allopurinolem, cytostatiky, imunosupresivy, systémovými kortikoidy nebo prokainamidem může zvýšit riziko leukopenie. Antacida mohou způsobit sníženou biologickou dostupnost ACE inhibitorů. Antihypertenzní účinky ACE inhibitorů mohou být sníženy působením sympatomimetik. Pacienti musí být pečlivě sledováni. Podobně jako u všech antihypertenziv zvyšuje kombinace s neuroleptickými nebo tricyklickými antidepresivy riziko ortostatické hypotenze. U pacientů s dysfunkcí levé komory po infarktu myokardu nebyly při současném užívání trandolaprilu s trombolytiky, kyselinou acetylsalicylovou, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, nitráty, antikoagulancii a digoxinem pozorovány žádné klinické interakce.

4.6 Těhotenství a kojení Těhotenství: Podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství není doporučeno (viz bod 4.4). Podávání ACE inhibititorů v druhém a třetím trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3, 4.4). Epidemiologické údaje o riziku teratogenity po podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství nejsou konzistentní, avšak mírně zvýšené riziko nelze vyloučit. Pokud není další léčba ACE inhibitory pro pacientku nezbytná, měly by být všechny ženy, které plánují těhotenství, převedeny na jinou antihypertenzivní léčbu s lépe ověřenou

bezpečností pro těhotenství. Je-li zjištěno těhotenství, je nutno ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě potřeby je nahradit jinou léčbou. Jsou-li ACE inhibitory podávány během druhého a třetího trimestru těhotenství, působí fetotoxicitu (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, opoždění osifikace lebky) a neonatální toxicitu (renální sehání, hypotenzi, hyperkalémii) - viz bod 5.3. Pokud došlo k expozici ACE inhibitorům po druhém trimestru těhotenství, doporučuje se ultrazvukové vyšetření ledvin a lebky. Děti matek, které užívaly v těhotenství ACE inhibitory, musí být sledovány pro možnou hypotenzi. Pokud jde o používání verapamilu během těhotenství, nejsou k dispozici dostatečné zkušenosti. Data o omezeném počtu těhotných žen, léčených perorálně, teratogenní účinky verapamilu nenaznačují. Experimentální studie na zvířatech však ukázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Proto nemá být verapamil používán v prním trimestru těhotenství Kojení: Podávání přípravku Tarka během kojení se nedoporučuje. O podávání trandolaprilu běhtem kojení nejsou dostupné žádné údaje. Verapamil přestupuje do mateřského mléka v malém množství. Podle velmi omezených údajů přijímaly kojené děti v mateřském mléce 0,5 %, resp. méně než 0,01 % mateřské dávky verapamilu (v přepočtu na tělesnou hmotnost). Vzhledem k nedostatku zkušeností je vhodnější používat jinou léčbu, která má lépe doložený bezpečnostní profil během kojení, obzvláště u matek kojících novorozence nebo nedonošené děti. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Ačkoliv nebyl zjištěn žádný vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje, nelze zcela vyloučit narušení pozornosti, protože Tarka může vyvolat závratě a únavu.

4.8 Nežádoucí účinky Nežádoucí účinky při léčbě přípravkem Tarka jsou totožné s těmi, které se vyskytují při samostatném užívání jednotlivých složek léku nebo příslušných lékových skupin. Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem je zvýšený kašel, bolesti hlavy, zácpa, závratě a návaly (viz tabulka níže). V následující tabulce jsou uvedeny nežádoucí účinky hlášené spontánně nebo pozorované v klinických studiích. U každé třídy orgánových systémů je uvedeno pořadí nežádoucích účinků podle jejich frekvence, přičemž je použito následující třídění: časté (frekvence >1/100, <1/10), méně časté (>1/1000, <1/100), vzácné (>1/10000, <1/1000), velmi vzácné (<1/10000) včetně ojedinělých hlášení.

Třídy orgánových systému

Frekvence

Nežádoucí účinky

Poruchy krve a lymfatického systému

velmi vzácné

leukopenie pancytopenie trombocytopenie

Poruchy imunitního systému

méně časté

velmi vzácné

alergická reakce,

nespecifikovaná

vzestup gamaglobulinu

přecitlivělost,

nespecifikovaná

Poruchy metabolismu a výživy

méně časté

vzácné

hyperlipidémie

anorexie

Psychiatrické poruchy

méně časté velmi vzácné

somnolence agresivita úzkost deprese nervozita

Poruchy nervového systému

časté

méně časté vzácné velmi vzácné

závratě točení hlavy třes kolaps poruchy rovnováhy nespavost parestesie nebo

hypestesie

synkopa nebo akutní

oběhové selhání se ztrátou vědomí

poruchy chuti slabost

Oční poruchy

velmi vzácné

porušené/rozmazané

vidění

Srdeční poruchy/cévní poruchy

časté méně časté

velmi vzácné

návaly AV blok prvního stupně palpitace angina pectoris fibrilace síní AV blok, úplný AV blok, nespecifikovaný bradykardie srdeční zástava krvácení do mozku otoky, periferní otoky, nespecifikované návaly zarudnutí srdeční selhání hypotenzní příhody

včetně ortostatických nebo kolísání krevního tlaku (viz také bod 4.4)

tachykardie

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

časté velmi vzácné

kašel astma bronchitis dyspnoe

překrvení dutin

Gastrointestinální poruchy

časté méně časté

velmi vzácné

zácpa bolesti břicha průjem nespecifikované

gastrointestinální poruchy

nausea suchost v ústech/krku pankreatitis zvracení

Poruchy jater a žlučových cest

velmi vzácné

cholestáza hepatitis vzestup GMT vzestup LDH vzestup lipázy žloutenka

Poruchy kůže a podkoží

méně časté

vzácné

velmi vzácné

otok obličeje pruritus vyrážka zvýšené pocení alopecie herpes simplex nespecifikované kožní

poruchy

angioneurotický edém

(viz také bod 4.4)

erythema multiforme exantém nebo dermatitis psoriáza urtikarie

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně

velmi vzácné

artralgie myalgie myastenie

Poruchy ledvin a močových cest

méně časté velmi vzácné

polyurie, polakisurie akutní selhání ledvin (viz

také bod 4.4)

Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů

velmi vzácné

gynekomastie erektilní dysfunkce

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání

časté méně časté velmi vzácné

bolesti hlavy bolesti na hrudníku únava nebo astenie

Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde

méně časté vzácné velmi vzácné

patologické jaterní testy bilirubinémie vzestup alkalických

fosfatáz

vzestup kalia v séru vzestup transamináz

Níže popsané nežádoucí účinky nebyly dosud hlášeny v souvislosti s užíváním přípravku Tarka, avšak obecně je přijímáno, že jsou přisuzovány ACE inhibitorům:

-

Poruchy krve a lymfatického systému: pokles hemoglobinu a hematokritu a v jednotlivých případech agranulocytóza. U pacientů s vrozeným deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy byly hlášeny jednotlivé případy hemolytické anémie.

-

Psychiatrické poruchy: příležitostně zmatenost.

-

Poruchy nervového systému: vzácně poruchy spánku.

-

Ušní poruchy: vzácně problémy s rovnováhou, tinnitus.

-

Srdeční poruchy/cévní poruchy: při užívání ACE inhibitorů byly v souvislosti s hypotenzí hlášeny jednotlivé případy arytmie, infarktu myokardu a tranzitorní ischemické ataky.

-

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: vzácně sinusitis, rýma, glositida a bronchospasmus.

-

Gastrointestinální poruchy: příležitostně trávicí potíže, jednotlivé případy ileu, intestinální angioneurotický edém.

-

Poruchy jater a žlučových cest: jednotlivé případy cholestatického ikteru.

-

Poruchy kůže a podkoží: příležitostně alergické reakce a reakce z přecitlivělosti, jako je Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza. Tyto stavy mohou být doprovázeny horečkou, myalgiemi, artralgiemi, eozinofilií a/nebo vzestupem titru ANA.

-

Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde: může dojít k vzestupu močoviny v krvi a kreatininu v plazmě, zejména v případech selhání ledvin, těžkého srdečního selhání a renovaskulární hypertenze. Tyto vzestupy jsou však po vysazení léku reverzibilní.

Příležitostně došlo po zahájení léčby ACE inhibitory k symptomatické nebo těžké hypotenzi. K těmto stavům dochází zejména u rizikových skupin, jako jsou nemocní se stimulovaným systémem renin-angiotensin-aldosteron. Z postmarketingového období byl hlášen případ paralýzy (kvadruparéza), související s užíváním kombinace verapamilu a kolchicinu. Tato příhoda mohla být způsobena kolchicinem, jež překročil hematoencefalickou bariéru v důsledku inhibice CYP3A a P-gp, způsobené verapamilem. Současné podávání verapamilu a kolchicinu se nedoporučuje. Níže popsané nežádoucí účinky nebyly dosud hlášeny v souvislosti s užíváním přípravku Tarka, avšak obecně je přijímáno, že jsou přisuzovány blokátorům kalciového kanálu fenylalkylaminového typu. - Poruchy nervového systému: v některých případech se mohou vyskytnout

extrapyramidové příznaky (Parkinsonova choroba, choreoathetóza, dystonický syndrom). Dosud získané zkušenosti ukazují, že tyto příznaky odezní po vysazení medikace. Byly popsány izolované případy exacerbace myasthenia gravis, Lambertova-Eatonova syndromu a pokročilé případy Duchennovy muskulární dystrofie.

- Gastrointestinální poruchy: hyperplasie dásní po dlouhodobé léčbě je mimořádně

vzácná a po vysazení léčby je reverzibilní.

- Poruchy kůže a podkoží: byly popsány Stevens-Johnsonův syndrom a

erytromelalgie. V izolovaných případech se vyskytly kožní reakce typu erytému.

- Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů: byly popsány hyperprolaktinémie a

galaktorhea.

Výrazná hypotenze u pacientů s anginou pectoris nebo cerebrovaskulárními chorobami léčených verapamilem může mít za následek infarkt myokardu nebo cerebrovaskulární příhodu. 4.9 Předávkování Dosud nebylo hlášeno předávkování tímto kombinovaným přípravkem. Nejvyšší dávka, která byla použita v klinických studiích, bylo 16 mg trandolaprilu. Tato dávka nevyvolala žádné subjektivní ani objektivní příznaky nesnášenlivosti. Nejdůležitějším příznakem, který lze očekávat po významném předávkování, je hypotenze. V takovém případě se doporučuje podání normálního fyziologického roztoku. Nejdůležitějšími subjektivními a objektivními příznaky předávkování verapamilem vycházejí z jeho farmakologického působení na kardiovaskulární systém a zahrnují hypotenzi vzniklou z periferní vasodilatace a negativního inotropního účinku, snížení tvorby vzruchů v sinusovém uzlu a poruchy vedení vzruchů v srdci, které mohou vyvolat sinusovou bradykardii, sinusovou zástavu, AV blok a asystoli . Při perorálním předávkování verapamilem musí být pacient monitorován a léčen na jednotce intenzivní péče. Léčba předávkování musí být zaměřena na zabránění dalšího vstřebání verapamilu z trávicího traktu, poskytování symptomatické léčby toxických účinků (viz výše) a vyvážení kalciových antagonistických účinků tohoto léku. Další absorpci verapamilu z trávicího traktu lze zabránit výplachem žaludku, podáním absorbencií (živočišné uhlí) a projímadel (dekahydrát síranu sodného). Kromě obecných podpůrných opatření jako odpověď na těžkou hypotenzi (léčba šoku), tj. udržování adekvátního objemu cirkulující krve podáním plazmy nebo plazmaexpanderů, může být nezbytné stimulovat myokard léky s pozitivně inotropním účinkem jako je dopamin, dobutamin nebo isoproterenol. V léčbě sinusové bradykardie může být užitečný atropin (nebo metylatropin). AV blok se musí léčit sympatomimetiky (isoproterenol nebo metaproterenol) nebo pacemakerem. Asystolie se léčí obvyklými opatřeními včetně kardiopulmonální resuscitace, stimulací atd. Kalcium-antagonistický účinek lze vyrovnat parenterálním podáním kalcia, např. jako monohydrát glukonanu vápenatého.

5.

Farmakologické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihypertenziva ATC skupina: C09BB10 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Přípravek Tarka je tvořen fixní kombinací blokátoru kalciového kanálu verapamilu, který snižuje srdeční frekvenci, a ACE inhibitoru trandolaprilu

Verapamil Farmakologické působení verapamilu je důsledkem inhibice vtoku vápníkových iontů pomalými kanály buněčné membrány buněk hladké svaloviny cév a vodivých a kontraktilních buněk myokardu. Mechanismus účinku verapamilu vede k následujícím jevům:

1. Vasodilatace tepen

Verapamil snižuje arteriální tlak jak v klidu, tak při určitém stupni zátěže periferních arteriol.

Toto snížení celkového periferního odporu (afterloadu) snižuje i nároky myokardu na kyslík a spotřebu energie.

2. Snížení kontraktility myokardu.

Negativně inotropní účinek verapamilu může být kompenzován snížením celkového periferního odporu.

Srdeční index se nesníží, pokud nejde o pacienty s již dříve existující poruchou funkce levé komory.

Verapamil neinterferuje se sympatickou regulací srdce, protože neblokuje beta-adrenergní receptory. Spastická bronchitida a podobné stavy proto nejsou u verapamilu kontraindikovány. Trandolapril Trandolapril potlačuje plazmatický systém renin-angiotensin-aldosteron (RAA). Renin je endogenní enzym syntetizovaný v ledvinách a uvolňovaný do oběhu, kde přeměňuje angiotensinogen na relativně neúčinný dekapeptid angiotensin I. Angiotensin I se následně mění pomocí angiotensin konvertujícího enzymu na angiotensin II. Angiotensin II má silné vasokonstrikční vlastnosti a je zodpovědný za vasokonstrikci tepen a zvýšení krevního tlaku, jakož i za stimulaci nadledvinek k vylučování aldosteronu. Inhibice ACE vede k poklesu plazmatického angiotensinu II, což má za následek sníženou vasopresorickou aktivitu a snížení vylučování aldosteronu. I když toto snížení je malé, může dojít k malému vzestupu hladiny sérového kalia spolu se ztrátami sodíku a tekutin. Přerušení negativní zpětné vazby angiotensinu II na vylučování reninu má za následek zvýšenou plazmatickou reninovou aktivitu. Další funkcí angiotensin konvertujícího enzymu je degradace silného vasodilatačního kininového peptidu bradykininu na inaktivní metabolity. Proto inhibice ACE má za následek zvýšenou aktivitu cirkulujícího a lokálního systému kalikrein-kinin, která napomáhá periferní vasodilataci aktivací prostaglandinového systému. Je možné, že tento mechanismus je rovněž součástí hypotenzního účinku ACE inhibitorů a že je zodpovědný za některé vedlejší účinky. U pacientů s hypertenzí vede podání ACE inhibitoru ke snížení krevního tlaku vsedě i vestoje o zhruba stejnou velikost, aniž by došlo ke kompenzačnímu zvýšení srdeční frekvence. Periferní tepenný odpor je snížen, a to buď beze změny srdečního výdeje nebo při jeho vzestupu. Dochází k vzestupu průtoku krve ledvinami a glomerulární filtrace se obvykle nemění. Dosažení optimálního snížení krevního tlaku může vyžadovat u některých pacientů několikatýdenní léčbu. Antihypertenzní účinek přetrvává při dlouhodobé terapii. Náhlé vysazení léčby není doprovázeno rychlým vzestupem krevního tlaku. K antihyperzenznímu účinku trandolaprilu dochází za jednu hodinu po podání léku a přetrvává minimálně po dobu 24 hodin, avšak trandolapril neinterferuje s cirkadiánními vlastnostmi krevního tlaku.

Tarka Farmakokinetické interakce nebo interakce se systémem RAA mezi verapamilem a trandolaprilem nebyly prokázány ani ve studiích na zvířatech ani u studií na zdravých dobrovolnících. Pozorovaný synergický účinek těchto dvou léků musí být tedy způsoben jejich vzájemně se doplňujícími účinky. V klinických studiích byl přípravek Tarka účinnější z hlediska snížení krevního tlaku než při samostatném podávání jednotlivých složek. V dlouhodobých studiích bylo prokázáno, že přípravek Tarka je bezpečný a dobře snášený.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti Verapamil Absorpce: Absorbuje se více než 90 % perorálně podaného verapamilu. Střední biologická dostupnost je pouze 22%, protože verapamil je odstraňován z krve při prvním průtoku játry a vykazuje velkou variabilitu (10-35%). Střední biologická dostupnost se při opakovaném podávání může zvýšit na 30%. Přítomnost potravy nemá na biologickou dostupnost verapamilu žádný vliv. Distribuce a biotransformace: Průměrná doba pro dosažení maximální plazmatické koncentrace jsou 4 hodiny. Maximální hodnota plazmatické koncentrace norverapamilu je dosaženo zhruba po 6 hodinách po podání. Ustálený stav po opakovaném podávání 1x denně je dosažen po 3-4 dnech. Vazba verapamilu na bílkoviny je asi 90%. Vylučování: Střední poločas vylučování po opakovaném podávání je 8 hodin. V nezměněné podobě se vylučuje ledvinami 3-4 % podané dávky. Vylučování metabolitů probíhá močí (70 %) a stolicí (16 %). Norverapamil je jedním z 12 metabolitů, které byly identifikovány v moči, má 10-20 % farmakologické aktivity verapamilu a tvoří zhruba 6 % vyloučeného léčiva. Plazmatická koncentrace norverapamilu a verapamilu při ustáleném stavu jsou podobné. Kinetika verapamilu se nemění při zhoršené funkci ledvin. Biologická dostupnost a poločas vylučování verapamilu jsou zvýšeny u pacientů s jaterní cirhózou. Kinetika verapamilu se však nemění u pacientů s kompenzovanou poruchou jaterních funkcí. Funkce ledvin nemá na vylučování verapamilu žádný vliv. Trandolapril Absorpce: Trandolapril podaný perorálně se rychle absorbuje. Absorpce je 40-60% a je nezávislá na přítomnosti potravy. Doba k dosažení maximální koncentrace v plazmě je asi 30 minut. Distribuce a biotransformace: Trandolapril mizí velmi rychle z plazmy a jeho poločas je kratší než jedna hodina. Trandolapril je hydrolyzován v plazmě na trandolaprilát, specifický inhibitor angiotensin konvertujícího enzymu (ACE). Množství vytvářeného trandolaprilátu je nezávislé na příjmu potravy.

Doba k dosažení maximální koncentrace v plazmě je pro trandolaprilát 4-6 hodin. Vazba trandolaprilátu na plazmatické bílkoviny je vyšší než 80%. Maximální biologická dostupnost trandolaprilátu po užití trandolaprilu je přibližně 13%. Trandolaprilát se váže s vysokou afinitou na ACE, což je saturovatelný proces. Většina cirkulujícího trandolaprilátu se váže na albumin v nesaturovatelném procesu. Ustáleného stavu trandolaprilátu po opakovaném podávání 1x denně je dosaženo zhruba po 4 dnech u zdravých dobrovolníků, stejně jako u mladších i starších pacientů s hypertenzí. Efektivní biologický poločas vypočítaný z akumulace, je 15-23 hodin. Vylučování:

9-14 % podané dávky trandolaprilu se vylučuje jako nezměněný trandolaprilát do moči. Po perorálním podání radioaktivně značeného trandolaprilu je jedna třetina radioaktivity vyloučena močí a dvě třetiny stolicí. Renální clearance trandolaprilátu vykazuje lineární korelaci s clearancí kreatininu. Koncentrace trandolaprilátu v plazmě je značně vyšší u pacientů, jejichž clearance kreatininu je ≤ 30 ml/min. Po opakovaném podávání pacientům s chronickou dysfunkcí ledvin je však ustáleného stavu dosaženo rovněž po čtyřech dnech, nezávisle na rozsahu funkčního poškození ledvin. Koncentrace trandolaprilu v plazmě může být 10x vyšší u pacientů s jaterní cirhózou než u zdravých dobrovolníků. Koncentrace v plazmě a vylučování trandolaprilátu ledvinami jsou také u pacientů s cirhózou zvýšeny, i když v menším rozsahu. Kinetika trandolaprilu a trandolaprilátu se u pacientů s kompenzovanou dysfunkcí jater nemění.

Tarka Protože nejsou známy kinetické interakce mezi verapamilem a trandolaprilem nebo trandolaprilátem, kinetické parametry jednotlivých účinných látek se shodují s kombinovaným přípravkem. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Obecné toxické účinky byly u zvířat pozorovány pouze po vystavení dávkám, které byly mnohonásobně vyšší než maximální dávky, kterým jsou vystaveni lidé, takže jakákoliv obava o bezpečnost u lidí je zanedbatelná. Genotoxické analýzy neodhalily žádné speciální nebezpečí pro lidi. Studie na zvířatech prokázaly tendenci ACE inhibitory mít nežádoucí účinky na pozdní vývoj plodu, vedoucí k smrti plodu a ke kongenitálním poruchám, zejména lebky. Soudí se, že tyto lebeční abnormality jsou způsobeny farmakologickou účinností těchto léků a mají souvislost s oligohydramnionem indukovaným ACE inhibitory. Studie embryotoxicity na králících a potkanech využívající denních dávek až 15 mg/kg, respektive 60 mg/kg, neposkytly žádný důkaz teratogenního potenciálu. V dávkovém rozmezí toxickém pro matky se však u potkanů objevuje embryoletalita a retardace růstu.

6.

Farmaceutické údaje

6.1 Seznam pomocných látek Jádro tablety: - Mikrokrystalická celulosa, - Povidon 25, - Natrium-alginát, - Povidon 30, - Magnesium-stearát, - Hypromelosa 2910/6, - Kukuřičný škrob, - Monohydrát laktosy, - Natrium-stearyl-fumarát, - Čištěná voda.

Potahová vrstva: Potahová soustava OPADRY OY-S-24943 růžová, odpovídá : - Hypromelosa 2910/6 a 2910/15, - Hyprolosa,

- Makrogol 400 a 6000, - Mastek, - Koloidní bezvodý oxid křemičitý, - Sodná sůl dokusátu, - Oxid titaničitý - Červený, žlutý a černý oxid železitý. 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se. 6.3 Doba použitelnosti 2 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25 °C. 6.5 Druh obalu a velikost balení Bezbarvý, transparentní PVC/PVDC/Al blistr, krabička. Velikost balení: 14, 28, 56, 98 tablet. 6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky. 7.

Držitel rozhodnutí o registraci

Abbott GmbH Co.KG, Wiesbaden, Německo 8.

Registrační číslo

58/160/06-C 9.

Datum první registrace/prodloužení registrace

26.4.2006 / 28.11.2012 10. Datum revize textu 28.11.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Tarka 180/2 mg tbl. Antihypertenzivum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Verapamili hydrochloridum 180 mg a Trandolaprilum 2 mg v 1 tabletě s řízeným uvolňováním.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: monohydrát laktosy aj. 4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

14 (28, 56 nebo 98) tablet s řízeným uvolňováním 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci: Abbott GmbH & Co. KG Wiesbaden Německo 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA Reg. číslo: 58/160/06-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č. šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Tarka 180/2 mg tbl.

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH BLISTR 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Tarka 180/2 mg tbl. tableta s řízeným uvolňováním verapamili hydrochloridum, trandolaprilum 2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Abbott GmbH & Co. KG 3.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže: 5.

JINÉ

Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.