Syntostigmin
Registrace léku
Kód | 0000318 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 67/ 535/69-S/C |
Název | SYNTOSTIGMIN |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Zentiva a.s., Hlohovec, Slovenská republika |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0000612 | INJ SOL 10X1ML/0.5MG | Injekční roztok, Injekce |
0000318 | POR TBL NOB 20X15MG | Tableta, Perorální podání |
0053940 | POR TBL NOB 20X15MG B | Tableta, Perorální podání |
Příbalový létak SYNTOSTIGMIN
Příbalová informace
Informace o použití, čtěte pozorně!
SYNTOSTIGMIN
(Neostigmini metilsulfas)
injekční roztok
Držitel rozhodnutí o registraci
BB Pharma, a.s., Kovriginova 1416/6, 147 00 Praha 4, Česká republika
Výrobce
Hoechst - Biotika, spol. s r.o., Martin, Slovenská republika
Složení
Jedna 1 ml ampule obsahuje Neostigmini metilsulfas 0,5 mg.
Pomocné látky: chlorid sodný, voda na injekci.
Obsah sodíku: 3,542 mg/ml, to odpovídá 0,154 mmol/ml.
Indikační skupina
Parasympatomimetikum.
Charakteristika
Neostigmin je inhibitor acetylcholinesterázy s podobným působením jako fysostigmin, je však pro terapeutické použití výhodnější pro menší riziko nežádoucích účinků.
Farmakokinetické údaje
Po intramuskulárním podání se vyloučí asi 65 % léčivé látky v nezměněné formě močí.
Indikace
Útlum střevní peristaltiky až paralytický ileus (zejména pooperační), pooperační atonie močového měchýře, myasthenia gravis, bulbární syndromy různé etiologie, jako antidotum myorelaxačního účinku nedepolarizujících svalových relaxancií, k zabránění retence moče po podání thymoleptik.
Kontraindikace
Obstrukční ileus (zapříčiněný uzavřením krevního průsvitu zevnitř), přecitlivělost na léčivou látku a ostatní složky obsažené v přípravku, peritonitis, retence moče vyvolaná mechanickou obstrukcí, bronchiální astma, všechny formy vagotonie. Opatrnost je potřebná u pacientů s bradykardií (zpomalená srdeční činnost), koronární okluzí (uzávěr srdečních cév), epilepsií, hyperthyreoidismem (nadměrnou činností štítné žlázy).
Těhotenství a kojení
Neostigmin prochází placentární bariérou. Může způsobit kontrakce dělohy a riziko potratu.
Nežádoucí účinky
Nadměrná sekrece (slinění, slzení, průdušková sekrece s kašlem, pocení), mióza (zúžení zornic), neostré vidění do dálky, zvýšená peristaltika až křeče v zažívací soustavě, průjem, zvracení, kolikovité bolesti, polakisurie (časté nutkání na močení), svalové záškuby až tonické křeče, riziko provokace astmatického záchvatu, hypotenze (nízký krevní tlak).
Přípravek může někdy vyvolat paradoxní nežádoucí účinky, tachykardii a hypertenzi. Vysvětluje se to interakcí mezi nikotinovými a muskarinovými účinky.
Interakce
Neostigmin zesiluje analgetickou účinnost analgetik-anodyn a aminofenazonu, zvyšuje účinnost suk-cinylcholinu, hypotenziv, vazodilatancií, antidysrytmik, kardiotonik, beta-sympatolytik, antagonizuje myorelaxační účinky periferních myorelaxancií kompetitivního typu, antagonizuje obstipační účinky morfinu a retenci moče při aplikaci cholinolytických látek. Účinnost přípravku zesilují cholinergní látky a kyselina pantothenová ve vysokých dávkách, účinek zeslabují mimo běžných cholinolytik i syntetická spazmolytika.
Dávkování a způsob podání
Dospělí:
Atonie střev a močového měchýře: 1 ampulku podkožně, do svalu nebo pomalu do žíly. Injekce se může opakovat podle potřeby po 3-6 hodinách. Nitrožilově se doporučuje podávat přípravek v izoto-nickém roztoku chloridu sodného nebo v 5 % roztoku glukózy. V této indikaci je možné podat Syntostigmin i preventivně (polovina ampulky) subkutánně nebo intramuskulárně těsně po operaci, popř. po 4 až 6 hodinách dávku zopakovat.
Myasthenia gravis: v naléhavých případech se aplikují 1 - 2 ampulky subkutánně nebo intramusku-lárně.
Bulbární syndromy různé etiologie: polovinu až 1 celou ampulku 1 - 2 krát denně subkutánně nebo intramuskulárně.
V anesteziologii jako antidotum myorelaxačního účinku tubokurarinu: 1 - 2 mg neostigminu po aplikaci 0,5 -1,0 mg atropinu.
K odstranění nežádoucích účinků neostigminu je vhodné v některých případech podávat současně v malých dávkách atropin 0,1 - 0,5 mg 3 krát denně.
Dávka pro děti je 0,02 mg/kg, t. j. do 1 roku 0,15 - 0,20 mg, od 1 do 6 let 0,25 - 0,30 mg, od 6 do 15 let 0,30 - 0,50 mg denně.
Upozornění
Předávkování
Intoxikace a předávkování mohou vzniknout při rychlé intravenózní injekci. Příznaky se projevují muskarinovými a nikotinovými centrálními i periferními účinky (cholinergní krize).
U pacientů trpících na myasthenia gravis jsou příznaky předávkování méně výrazné a mohou se projevit jen svalovou slabostí.
Léčba: Prioritu mají respirační funkce. Muskarinové příznaky se dají potlačit injekcemi atropinu. Je vhodné podávat je intravenózně, méně se doporučuje aplikace intramuskulární. Dávka je individuální, počáteční dávka je 1 - 2 mg a možno ji v případě potřeby opakovat. Nikotinové účinky, včetně svalová slabosti a paralýzy se nedají ovlivnit atropinem.
Uchovávání
Uchovávejte při teplotě 10 - 25°C.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Varování
Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.
Velikost balení
10 ampulí po 1 ml
Datum poslední revize
14.2.2007
2/2
Souhrn údajů o léku (SPC)
Souhrn údajů o přípravku
1. Název přípravku
SYNTOSTIGMIN
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Léčivá látka: Neostigmini metilsulfas 0,5 mg v 1 ml.
Pomocné látky viz. 6.1
3. Léková forma
injekční roztok
Popis přípravku: tekutina čirá, bezbarvá.
4. Klinické údaje
4.1. Terapeutické indikace
Útlum střevní peristaltiky až paralytický ileus, pooperační atonie močového měchýře, myasthenia gra-vis, bulbární syndromy různé etiologie, retence moči po tymolepticích, antidotum myorelaxačního účinku tubokurarinu.
4.2. Dávkování a způsob podání
a) dávkování dětem
Dávka pro děti je 20 µg/kg t.j. do 1 roku 0,15 - 0,20 mg, od 1 do 6 let 0,25 - 0,30 mg, od 6 do 15 let 0,30 - 0,50 mg denně.
b) dávkování dospělým
Při atonii střev: 1 ampulku podkožně, do svalu nebo pomalu nitrožilně. Dávku je možno opakovat za 3 až 6 hodin. Nitrožilně se doporučuje podávat přípravek zředěný v infuzních roztocích (izotonický roztok chloridu sodného, 5 % roztok glukózy) subkutánně nebo intramuskulárně. Přípravek je možno podat i preventivně těsně po operaci v poloviční dávce (polovina ampulky), případně dávku zopakovat po 4 až 6 hodinách.
Při myasthenia gravis: podávají se 1 až 2 ampulky subkutánně nebo intramuskulárně.
Při bulbárních syndromech: doporučuje se podat polovinu až celou ampulku 1 až 2 krát denně subku-tánně nebo intramuskulárně.
V anesteziologii jako antidotum myorelaxačního účinku tubokurarinu: 1- 2 mg neostigminu v kombinaci s 0,5 až 1 mg atropinu.
K odstranění nežádoucích účinků neostigminu je vhodné v některých případech podávat současně atropin v dávce 0,1 až 0,5 mg 3 krát denně.
Doporučené terapeutické dávky při podkožním a nitrosvalovém podání jsou všeobecně 0,25 - 0,5 mg. Maximální jednotlivá dávka je 1 mg, maximální denní dávka 3 mg.
4.3. Kontraindikace
Obstrukční ileus, hypersenzitivita na léčivou látku a ostatní složky obsažené v přípravku, retence moči vyvolaná obstrukcí, peritonitis.
4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Opatrnost si vyžadují pacienti bronchiálním astmatem, srdeční arytmií, bradykardií, koronární okluzí, hyperthyreoidismem, peptickým vředem žaludku a epilepsií. Přípravek může někdy vyvolat paradoxní nežádoucí účinky - tachykardii a hypertenzi. Vysvětlují se interakcí mezi nikotinovými a muskarinovými účinky.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Neostigmin zesiluje analgetickou účinnost analgetik a aminofenazonu. Neostigmin může vyvolat u pacientů léčených blokátory beta-adrenergních receptorů těžkou bradykardii a zesiluje i účinek anti-hypertenziv a vazodilatancií, antidysrytmik, kardiototonik beta-sympatolytik. Neostigmin antagonizuje obstipační účinky morfinu a retenci po aplikaci cholinolytik. Při potlačování neuromuskulární blokády vyvolané pachykurarovými myorelaxanciemi, může opakované podání neostigminu vyvolávat acetyl-cholinem indukovaný neuromuskulární blok, jenž může být při celkové anestézii nebezpečný. Účinek neostigminu zesilují cholinergní látky a kyselina pantotenová ve vysokých dávkách, účinek zeslabují mimo běžných cholinolytik i syntetická spazmolytika.
4.6. Těhotenství a kojení
Používání v graviditě je riskantní. Neostigmin prochází placentární bariérou a může vyvolat kontrakce dělohy s rizikem potratu. O přechodu neostigminu do mateřského mléka nejsou dostupné informace.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Neostigmin nemá tlumivý vliv na centrální nervový systém, ale vyvolává miózu a neostré vidění do dálky a v konečném důsledku může ovlivnit pozornost při řízení motorového vozidla nebo obsluze strojů.
4.8. Nežádoucí účinky
Profuzní sekrece - slinění, slzení, bronchiální sekrece spojená s kašlem a rizikem astmatického záchvatu, poruchy akomodace, mióza, zvýšená peristaltika až křeče zažívacího ústrojí, kolikové bolesti, nauzea až zvracení, polakisurie, svalové záškuby až tonické křeče.
4.9. Předávkování
Neostigmin se svými vlastnostmi zařazuje mezi silně toxické látky. Toxicita neostigminu se blíží fyso-stigminu, přičemž je významně toxickou látkou i při chronickém podávání.
LD50 byla při intravenózní aplikaci myším stanovena na 0,3 mg/kg, při intramuskulárním podání 0,395 mg/kg, při subkutánním podání 0,54 mg/kg.
LD50 se stanovila u potkana při podání intravenózním na 0,315 mg/kg, při intramuskulárním podání 0,423 mg/kg, při subkutánním 0,445 mg/kg.
Přes názor, že aplikace krátkodobých inhibitorů acetylcholinesterázy nevyvolává u gravidní ženy malformace plodu, vyžaduje se při aplikaci neostigminu v perinatálním období opatrnost.
Informace o mutagenitě a kancerogenitě nejsou k dispozici.
Předávkování může nastat při rychlé intravenózní injekci. Projevuje se muskarinovými a nikotinovými centrálními a periferními účinky (cholinergní krize). U pacientů s myasthenia gravis jsou příznaky předávkování méně zjevné a mohou se projevit jen svalovou slabostí. Je nutno odlišit tuto skutečnost od myasthenické krize a pokud se to spolehlivě nedá odlišit, je možno opatrně podat edrofonium.
Léčba: prioritu má zabezpečení respiračních funkcí. Muskarinové příznaky se mohou potlačit injek-cemi atropinu. Podává se nitrožilně v počáteční dávce 1 až 2 mg a dávku je možno zopakovat, je-li to potřebné. Nikotinové účinky včetně svalové slabosti a paralýzy nejsou ovlivnitelné atropinem.
5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina
ATC kód: N07AA01
Parasympatomimetikum.
Mechanizmus účinku
Neostigmin je syntetický derivát alkaloidu fysostigminu ze skupiny inhibitorů acetylcholinesterázy. Mezi nejvýznamnější účinky patří cholinomimetické působení muskarinového typu ve všech orgánech inervovaných parasympatickým nervstvem. Centrální účinky neostigminu nejsou příliš výrazné, protože hematoencefalickou bariérou prochází jen malá část látky. Při inhibičním účinku na acetyl-cholinesterázu může působit vzhledem na konstituci své molekuly přímo na acetylcholinové receptory. Muskarinový účinek se uplatňuje hlavně v ovlivnění střevního ústrojí a oka, zatímco účinek na hemodynamiku je poměrně slabý. Neostigmin je méně účinné miotikum než fysostigmin, avšak na motilitu intestinálního ústrojí působí přibližně stejně. Po jeho aplikaci se krevní tlak nemění, nebo klesá jen nepatrně. Vyvolává mírné zúžení bronchů, kontrakci močového a žlučového měchýře a pouzdra sleziny. Po terapeutických dávkách u lidí dochází k nevýznamným změnám v činnosti srdce a v hodnotách krevního tlaku.
Neostigmin reverzibilně inhibuje aktivitu acetylcholinesterázy a prodlužuje a zesiluje muskarinové i nikotinové účinky acetylcholinu. Je velmi pravděpodobné, že má i přímé agonistické účinky na nikoti-nové receptory svalstva kostry. Používá se hlavně pro jeho účinky na příčně pruhované svaly, méně často k zvýšení činnosti hladkého svalstva.
Nežádoucí účinky vznikající v důsledku muskarinového působení je možno odstranit předcházejícím perorálním nebo parenterálním podáním atropinu.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Neostigmin se rychle vstřebává z podkožních a muskulárních tkání. Částečně se biotransformuje, pravděpodobně hydrolýzou esterové vazby. Při parenterálním podání se vylučuje 60 až 70 % nezmě-něného neostigminu močí. Rychle se eliminuje z plazmy pacientů, jimž byl podán nitrožilní cestou. Plazmatická koncentrace neostigminu klesá v průběhu 5 minut na 8 % původní hodnoty, přičemž jeho distribuční poločas je kratší než 1 minuta. Eliminační poločas se pohybuje v rozsahu 15 až 30 minut. Jednu hodinu po nitrožilní aplikaci je možno v plazmě zjistit už jen stopová množství. Předpokládá se, že biotransformační pochody a biliární exkrece mohou sehrávat při eliminaci neostigminu významnou úlohu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
LD 50 při intravenózním podání u myší byla stanovena na 0,3 mg/kg, při intramuskulárním podání 0,395 mg/kg, při subkutánním podání 0,54 mg/kg.
LD 50 u potkana byla stanovena při intravenózním podání 0,315 mg/kg, při intramuskulárním podání 0,423 mg/kg, při subkutánním podání 0,445 mg/kg.
Přes názory, že podávání krátkodobých inhibitorů acetylcholinesterázy nevyvolává malformace u člověka, vyžaduje se při podávání neostigmínu v perinatálním období opatrnost. Informace o mutagenitě a kancerogenitě neostigminu nejsou známé.
6. Farmaceutické údaje
6.1. Seznam všech pomocných látek (kvalitativně)
Pomocné látky: chlorid sodný, voda na injekci
Obsah sodíku v přípravku: 3,542 mg/ml, to odpovídá 0,154 mmol/ml.
6.2. Inkompatibility
Nejsou známy.
6.3. Doba použitelnosti
4 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě 10 - 25°C.
Druh obalu a velikost balení
Ampule z bezbarvého skla s etiketou, vložka z PVC, papírová krabička
Velikost balení: 10 ampulí po 1 ml
6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci)
Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. Držitel rozhodnutí o registraci
BB Pharma, a.s.,Kovriginova 1416/6, 147 00 Praha 4, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
67/771/92-S/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
31. 12. 1992/08.09.1999
10. DATUM REVIZE TEXTU
14.2.2007