Spiropent
Registrace léku
Kód | 0013359 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 14/ 156/81-C |
Název | SPIROPENT |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | BOEHRINGER INGELHEIM (PTY.)LTD.,RANDBURG,TRANSVAAL, Německo |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0055449 | POR SIR 1X100ML | Sirup, Perorální podání |
0013361 | POR TBL NOB 100X0.02MG | Tableta, Perorální podání |
0013359 | POR TBL NOB 20X0.02MG | Tableta, Perorální podání |
0013360 | POR TBL NOB 50X0.02MG | Tableta, Perorální podání |
Příbalový létak SPIROPENT
Příloha č.2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls4312/2006a příloha ke sp. zn sukls22191/2008
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
SPIROPENT
Tablety
Clenbuteroli hydrochloridum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je SPIROPENT a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete SPIROPENT užívat
3.
Jak se SPIROPENT užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak SPIROPENT uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE SPIROPENT A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Klenbuterol-hydrochlorid, léčivá látka přípravku SPIROPENT, patří do skupiny tzv. beta2-agonistů. Rozšiřuje dýchací cesty a tím pomáhá při astmatu a dalších stavech doprovázených vratným zúžením dýchacích cest. Po podání přípravku SPIROPENT, tablety nastupuje účinek po 5–20 minutách a přetrvává až 14 hodin.
SPIROPENT je určen k prevenci a dlouhodobé léčbě zúžení průdušek u průduškového astmatu a dalších stavů doprovázených vratným zúžením dýchacích cest, jako je např. chronická obstrukční bronchitida. O současné aplikaci protizánětlivé léčby je třeba uvažovat u pacientů s bronchiálním astmatem a/nebo u pacientů s CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí), pokud reagují na léčbu kortikosteroidy.
SPIROPENT, tablety, je určen pro dospělé a děti od 12 let.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE SPIROPENT UŽÍVAT
Neužívejte SPIROPENT-
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku klenbuterol-hydrochlorid nebo na kteroukoli další složku přípravku SPIROPENT
-
jestliže trpíte hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií (onemocnění srdeční svaloviny)
-
jestliže trpíte tachyarytmií (zrychlená a nepravidelná srdeční činnost)
-
jestliže trpíte nesnášenlivostí některých cukrů. Tento přípravek obsahuje laktózu (viz také
Důležité informace o některých složkách přípravku SPIROPENT)
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku SPIROPENT je zapotřebí
-
v případě akutní a rychle se zhoršující dušnosti musí být okamžitě vyhledána lékařská pomoc.
-
v případě akutního astmatického záchvatu: SPIROPENT není vhodný k mírnění příznaků během akutních astmatických záchvatů
-
jestliže jste nedávno prodělal(a) infarkt myokardu
-
jestliže jste diabetik (trpíte cukrovkou)
-
jestliže trpíte poruchami srdce a cév
-
jestliže trpíte závažným srdečním onemocněním; v případě bolesti na hrudi nebo jiných příznaků zhoršení srdečního onemocnění musíte ihned navštívit lékaře
-
jestliže zaznamenáte příznaky jako jsou dušnost nebo bolest na hrudi, musíte se ihned poradit s lékařem, protože tyto příznaky mohou naznačovat onemocnění srdce i dýchacích cest
-
jestliže trpíte feochromocytomem (určitý typ nádoru nadledvin)
-
jestliže trpíte hypertyreózou (zvýšená činnost štítné žlázy)
-
jestliže Vaše dýchací obtíže přetrvávají nebo se zhoršují, musíte se poradit s lékařem o jiné vhodné léčbě. Je možné, že bude třeba upravit léčbu dalšími léky. Nikdy nesmíte zvyšovat předepsanou dávku, protože to může vést k závažným nežádoucím účinkům.
-
jestliže zaznamenáte ztrátu chuti k jídlu, zácpu, zadržování vody a otoky (edémy) končetin, nepravidelný tep nebo svalovou slabost, může jít o příznak snížené hladiny draslíku v krvi, zvláště pokud trpíte těžkým astmatem nebo užíváte jiné léky jako je např. theofylin, kortikosteroidy nebo diuretika (léky na odvodnění). Je vhodné poradit se s lékařem a zvážit vhodná bezpečnostní opatření (např. krevní testy).
-
jiné léky ze stejné skupiny mohou být užívány pouze pod přísným lékařským dohledem, nicméně léky ze skupiny anticholinergik (léky k rozšíření dýchacích cest) např. tiotropium, ipratropium, mohou být užívány současně.
Užívání klenbuterol-hydrochloridu vede k pozitivnímu nálezu při zneužití jako dopingové látky, např. pro zlepšení sportovního výkonu.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Jiné léky k rozšíření dýchacích cest mohou zvýšit účinek přípravku SPIROPENT.Současné podání jiných agonistů beta2-receptorů, anticholinergik, xantinových derivátů (např. theofylinu) může zhoršovat nežádoucí účinky.
Určité léky k léčbě vysokého krevního tlaku (tzv. beta-blokátory) a přípravek SPIROPENT navzájem ruší své účinky.
Je důležité, aby byl Váš lékař informován, že užíváte určité léky proti depresi (inhibitory monoaminooxidázy nebo tricyklická antidepresiva). Agonisté beta2- receptorů musí být užívány s opatrností, protože jejich účinek se může zvýšit.
Inhalace anestetik na bázi halogenových uhlovodíků, např. halothan, trichlorethylen a enfluran může zvýšit citlivost srdce k účinku agonistů beta2-receptorů vyvolávajícímu arytmie (např. může způsobit nepravidelný rytmus srdce).
Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Existují omezené údaje týkající se podávání přípravku SPIROPENT těhotným ženám.Z bezpečnostních důvodů není vhodné užívat přípravek SPIROPENT během těhotenství a kojení.
Přípravek Spiropent může mít tlumivý efekt na děložní stahy, zejména v období před porodem.Pokud je Vám předepsán přípravek SPIROPENT, je nutné ukončit kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNebyly provedeny žádné studie na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Během užívání přípravku SPIROPENT se mohou objevit nežádoucí účinky jako je závrať. Pokud pocítíte závrať, nesmíte řídit auto ani obsluhovat stroje.
Důležité informace o některých složkách přípravku SPIROPENTJedna tableta obsahuje 109,98 mg laktózy (440 mg laktózy v maximální doporučené denní dávce).Pokud Vám bylo lékařem sděleno, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se před užíváním přípravku SPIROPENT tablety se svým lékařem.
3.
JAK SE SPIROPENT UŽÍVÁ
SPIROPENT vždy užívejte přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dospělí a děti od 12 let užívají obvykle 1 tabletu přípravku SPIROPENT dvakrát denně.V závažnějších případech může lékař zahájit léčbu dávkou až 4 tablety přípravku SPIROPENT denně. V průběhu léčby může také lékař dávku snížit až na ½ tablety dvakrát denně.
DětiPro tuto skupinu populace je k dispozici přípravek SPIROPENT sirup.
Jestliže jste užil(a) více tobolek SPIROPENT, než jste měl(a)Důležité je dodržovat dávku předepsanou lékařem. Jestliže jste užil(a) více přípravku SPIROPENT než jste měl(a), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Některé očekávané příznaky při předávkování jsou uvedeny v seznamu nežádoucích účinků: hyperglykémie (abnormálně zvýšený krevní cukr), kolísání krevního tlaku, bolest na hrudi a arytmie (poruchy srdečního rytmu).
Jestliže jste zapomněl(a) užít SPIROPENTPokud si zapomenete vzít dávku, vezměte si ji ihned, jakmile si na to vzpomenete, nezdvojujte však následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Následující dávku užijte jako obvykle.
Jestliže jste přestal(a) užívat SPIROPENTPokud ukončíte užívání přípravku SPIROPENT, Vaše dýchací obtíže se mohou objevit znovu nebo dokonce zhoršit. Proto musíte užívat SPIROPENT tak dlouho, jak určí lékař. V každém případě se poraďte s lékařem, než přestanete přípravek SPIROPENT užívat.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek SPIROPENT nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Užívá se následující vyjádření četnosti výskytu nežádoucích účinků:velmi časté: více než 1 z 10 pacientů; časté: více než 1 ze 100 pacientů, ale méně než 1 z 10 pacientů; méně časté: více než 1 z 1000 pacientů, ale méně než 1 ze 100 pacientů; vzácné: více než 1 z 10 000 pacientů, ale méně než 1 z 1000 pacientů;velmi vzácné: méně než 1 z 10 000 pacientů nebo není známo (z dostupných údajů nelze určit)
SPIROPENT může, podobně jako ostatní beta2-agonisté, vést ke vzniku potenciálně závažné hypokalemie (snížená hladina draslíku v krvi).
Srdeční poruchy:Časté: bušení srdceMéně časté: poruchy srdečního rytmu, zrychlená srdeční činnostNení známo: nedostatečné krevní zásobení srdečního svalu (ischemie myokardu)
Poruchy nervového systému:Časté: bolest hlavy, třesMéně časté: závratě
Gastrointerstinální poruchy:Časté: pocit na zvracení
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:Méně časté: svalové křeče, bolest svalů
Poruchy metabolismu a výživy:Není známo: snížená hladina draslíku v krvi
Poruchy imunitního systému:Méně časté: přecitlivělost
Psychiatrické poruchy:Časté: neklidMéně časté: nervozita
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
5.
JAK SPIROPENT UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
SPIROPENT nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce za „Použitelné do:“.Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co SPIROPENT obsahuje–
Léčivou látkou je Clenbuteroli hydrochloridum 0,020 mg v jedné tabletě
–
Pomocnými látkami jsou monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, povidon, magnesium-stearát
Jak SPIROPENT vypadá a co obsahuje toto baleníKulaté, ploché, bílé tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s půlicí rýhou a vyraženým 59C, na druhé straně vyraženo logo výrobceNeprůhledný bílý PVC/PVDC/Al blistr, krabička. Velikost balení: 20, 50, 100 tablet
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraciBoehringer Ingelheim International GmbH, Ingelheim am Rhein, Německo
VýrobceDelpharm Reims, Reims, Francie
Tato příbalová informace byla naposledy schválena 30.6.2010
Document Outline
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č.3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls4312/2006, sukls4308/2006a přílohy ke sp. zn sukls22191/2008, sukls 22193/2008.
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
SPIROPENTTablety
SPIROPENTSirup
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ1 tableta obsahuje:
Clenbuteroli hydrochloridum
0,020 mg
Pomocné látky: 1 tableta obsahuje 110 mg monohydrátu laktosy.
1 ml sirupu obsahuje:
Clenbuteroli hydrochloridum
1g
Pomocné látky: 5 ml sirupu obsahuje 1,4 g sorbitolu.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMATablety
– kulaté, ploché, bílé tablety se zkosenými hranami, na jedné
straně s půlicí rýhou a vyraženým 59C, na druhé straně vyraženo logo výrobce
Sirup
– čirý, bezbarvý roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE4.1 Terapeutické indikacePřípravek je určen k prevenci a dlouhodobé bronchodilatační léčbě bronchiálního astmatu a dalších stavů reverzibilní bronchiální obstrukce, jako je např. chronická obstrukční bronchitida.O současné aplikaci protizánětlivé léčby je třeba uvažovat u pacientů s bronchiálním astmatem a/nebo u pacientů s CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí), pokud reagujína léčbu kortikosteroidy
4.2 Dávkování a způsob podáníIndividuální dávkování přípravku Spiropent musí být lékařem stanoveno před zahájením léčby. Pacienti by měli být během léčby pravidelně kontrolováni (např. pravidelné měření vrcholové výdechové rychlosti pomocí výdechoměru - „peak-flow metru“).
Není-li lékařem předepsáno jinak, je pro dospělé a pro děti nad 12 let doporučena celková denní dávka 40 g/den, rozdělená do dvou jednotlivých dávek (20 g) a podávaných v dvanáctihodinových intervalech.
Při závažném bronchospazmu může být léčba zahájena dávkou až 80 g/den; během léčby může být dávka postupně snižována na 20 g/den (10 g dvakrát denně).
Doporučená celková denní dávka pro děti do 12 let je 1,2 g/kg tělesné hmotnosti (pohybuje se v rozmezí 0,8 - 1,5 g/kg).
Vzhledem k nedostatku údajů by měly být děti mladší 6 let léčeni přípravkem Spiropent pouze pod lékařským dohledem.
Tablety Dospělí a děti nad 12 let
20 µg (1 tableta) 2krát denně
Děti do 12 let
dle tělesné hmotnosti (viz níže)
Sirup
Děti 6 -12 let (22 - 35 kg)
15 ml (15 µg) 2krát denně
Děti 4 - 6 let (16 - 22 kg)
10 ml (10 µg) 2krát denně
Děti 2 - 4 roky (12 -16 kg)
7,5 ml (7,5 µg) 2krát denně
Děti 8 - 24 měsíců (8 -12 kg)
5 ml (5 µg) 2krát denně
Děti do 8 měsíců (4 - 8 kg)
2,5 ml (2,5 µg) 2krát denně
4.3 KontraindikaceHypertrofická obstrukční kardiomyopatie, tachyarytmie. Přecitlivělost na klenbuterol-hydrochlorid nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku.
Přípravek je kontraindikován v případě vzácných vrozených onemocnění, při nichž nemohou být užívány některé pomocné látky (viz bod „Zvláštní opatření a opatření pro použití“).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použitíSoučasné podávání přípravku Spiropent s jinými beta-agonisty s bronchodilatačním účinkem vyžaduje přísný lékařský dohled. Anticholinergní bronchodilatační přípravky však mohou být inhalovány současně.
Perorální podávání přípravku Spiropent není vhodné pro symptomatickou léčbu akutních astmatických záchvatů.
V následujících případech může být Spiropent podáván pouze po pečlivém zvážení terapeutického prospěchu a rizika:u pacientů s nedostatečně kontrolovaným diabetem mellitus, nedávno prodělaným infarktem myokardu, při závažných organických srdečních nebo cévních poruchách, při feochromocytomu a hypertyreóze.
Kardiovaskulární účinky se mohou vyskytovat u sympatomimetik, včetně přípravku Spiropent. Existují důkazy z post-marketingových dat a publikované literatury o vzácných výskytech ischemie myokardu spojené s β-agonisty. Pacienti se závažným srdečním onemocněním (např. ischemickou srdeční poruchou, arytmií nebo závažným srdečním selháním), kteří užívají Spiropent, musí být upozorněni, aby vyhledali lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví bolest na hrudi nebo jiné symptomy zhoršení srdečního onemocnění. Musí se dávat pozor na hodnocení takových příznaků jako je dyspnoe a bolest na hrudi, protože mohou být respiračního nebo kardiálního původu.
V případě akutní a rychle se zhoršující dušnosti musí být okamžitě vyhledána lékařská pomoc.
Při dlouhodobém podávání je třeba zvážit současné podávání protizánětlivých přípravků(inhalačních kortikosteroidů), případně zvýšení jejich dávek, k dosažení kontroly zánětu dýchacích cest a prevenci jejich dlouhodobého poškozování.
Pokud se bronchiální obstrukce zhoršuje, je nevhodné a případně i riskantní po delší dobu podávat vyšší než doporučené dávky beta2-agonistů (např. Spiropent). Pravidelné užívání zvyšujících se dávek beta2-agonistů nutných ke kontrole symptomů bronchiální obstrukce může znamenat ztrátu kontroly nad průběhem onemocnění. V takovém případě je vhodné
terapii přehodnotit, zejména zvážit vhodnost protizánětlivé terapie, a předejít tak případným stavům ohrožujícím život pacienta.
Léčba beta2-agonisty může vyvolat potenciálně závažnou hypokalemii. Zvýšená opatrnost je nutná u těžkých forem astmatu, protože tento nežádoucí účinek může být zesílen současným podáváním derivátů xantinu (theofylin), kortikosteroidů a diuretik. Současná hypoxie může zvyšovat účinky hypokalemie na srdeční činnost. V těchto případech je doporučeno monitorování plazmatických hladin draslíku.
Užívání klenbuterolu vede k pozitivnímu nálezu při zneužití jako dopingové látky, např. pro zlepšení sportovního výkonu.
Tablety:Jedna tableta obsahuje 109,98 mg laktózy (440 mg laktózy v maximální doporučené denní dávce).Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami intolerance galaktózy, např. galaktosemie, nesmí tento přípravek užívat.
Sirup:5 ml sirupu obsahuje 1,4 g sorbitolu (22,4 g sorbitolu v maximální doporučené denní dávce). Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami intolerance fruktózy nesmí tento přípravek užívat.Přípravek může mít také slabý laxativní účinek.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceBeta-agonisté, anticholinergika, xantinové deriváty (theofylin) a kortikosteroidy mohou zesilovat účinek přípravku Spiropent. Současné podávání jiných beta-agonistů, systémově vstřebávaných anticholinergik a xantinových derivátů (theofylinu) může zhoršovat nežádoucí účinky přípravku Spiropent.
Beta-blokátory a Spiropent vykazují vzájemný antagonismus.
Beta2-agonisté by měly být se zvláštní opatrností podávány pacientům, kteří jsou současně léčeni inhibitory monoaminooxidázy nebo tricyklickými antidepresivy, protože účinek beta2-agonistů může být zvýšen .
Inhalace anestetik na bázi halogenových uhlovodíků, např. halothan, trichlorethylen a enfluran, může zvyšovat citlivost myokardu k arytmogenním účinkům beta2-agonistů.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojeníExistují omezené údaje týkající se podávání přípravku Spiropent těhotným ženám.Zejména v období před porodem je nutné vzít v úvahu inhibiční efekt přípravku Spiropent na děložní kontrakce.Neklinické studie reprodukční toxicity neprokázaly přímé nebo nepřímé škodlivé účinky, ledaže by byla překročena maximální doporučená denní dávka (Maximum Recommended Human Daily Dose, MRHDD) 1000x.
Neklinické studie prokázaly, že klenbuterol je vylučován do mateřského mléka. Pokud je indikována léčba přípravkem Spiropent, je nutné kojení ukončit.
Nebyly provedeny žádné studie fertility. Neklinické studie neprokázaly přímé nebo nepřímé škodlivé účinky na plodnost.Z bezpečnostních důvodů není vhodné užívat přípravek Spiropent během těhotenství a kojení.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nebyly provedeny žádné studie vlivu přípravku SPIROPENT na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje. Nicméně pacienti by měli být poučeni, že se mohou během užívání přípravku Spiropent objevit nežádoucí účinky jako závrať. Proto je třeba opatrnost při řízení auta nebo obsluze strojů. Pokud pacient pocítí závrať, nesmí řídit auto ani obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinkyNežádoucí účinky byly rozděleny podle výskytu za použití následující konvence:velmi časté ( 1/10); časté ( 1/100, 1/10); méně časté ( 1/1000, 1/100); vzácné ( 1/10 000, 1/1000); velmi vzácné ( 1/10 000); není známo (z dostupných údajůnelze určit).
Spiropent může, podobně jako ostatní beta2-agonisté, vést ke vzniku potenciálně závažné hypokalemie.
Srdeční poruchy:Časté: palpitaceMéně časté: arytmie, tachykardieNení známo: ischemie myokardu
Poruchy nervového systému:Časté: bolest hlavy, třesMéně časté: závratě
Gastrointerstinální poruchy:Časté: nauzea
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:Méně časté: svalové spazmy, bolest svalů
Poruchy metabolismu a výživy:Není známo: hypokalemie
Poruchy imunitního systému:Méně časté: hypersenzitivita
Psychiatrické poruchy:Časté: neklidMéně časté: nervozita
4.9 PředávkováníPříznakyPříznaky předávkování odpovídají nadměrné beta-adrenergní stimulaci. Patří sem účinky zmíněné v předchozí kapitole nežádoucích účinků, hyperglykemie, hypertenze, hypotenze, rozšíření diference mezi diastolickým a systolickým tlakem, anginózní bolesti, arytmie.
TerapieTerapie spočívá v přerušení podávání přípravku Spiropent a odpovídající symptomatické léčbě. Podávání sedativ, trankvilizérů, v závažných případech intenzivní terapie.Jako specifická antidota lze použít neselektivní beta-blokátory, např. propranolol. Musí být však pamatováno na možné zhoršení bronchiální obstrukce a dávka beta-blokátorů musí být proto pečlivě stanovena u pacientů s bronchiálním astmatem.Léčba předávkování antidoty má být prováděna v krátkých intervalech, v závislosti na příznacích.Působení přípravku Spiropent (klenbuterolu) však může převážit nad účinkem antidota, a je proto nutné aplikaci beta-blokátoru opakovat.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: bronchodilatancia, antiastmatika, selektivní beta2-agonisté ATC kód: R03CC13
Spiropent je účinný bronchodilatační přípravek určený k léčbě astmatu a obdobných stavů s reverzibilním zúžením dýchacích cest. Vyvolává selektivní stimulaci beta2-receptorů a dále je i parciální agonista. Tyto vlastnosti přispívají k nízkému výskytu nežádoucích účinků.Spiropent se od ostatních beta2-agonistů liší rychlou a úplnou absorpcí po perorálním a inhalačním podání, nízkou účinnou dávkou, dlouhým biologickým poločasem a pouze malým metabolizovaným podílem. Po perorálním podání nastupuje účinek přípravku Spiropent během 5 - 20 minut s přetrváním účinku po dobu až 14 hodin. Po inhalačním podání nastupuje účinek během 5 minut.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpce a distribucePo perorálním nebo inhalačním podání se klenbuterol rychle a úplně absorbuje. Po jednorázovém perorálním podání 20 µg nebo 40 µg klenbuterol-hydrochloridu je dosaženo maximální plasmatické koncentrace 0,1 ng/ml a 0,2 ng/ml po 120 až 180 minutách. Dávkovací interval po 12 hodinách je dostatečný pro udržení účinné plasmatické hladiny.
Při perorálním podávání doporučených dávek přípravku Spiropent je rovnovážného stavu plazmatických koncentrací (0,2 – 0,3 ng/ml) dosaženo přibližně za 4 dny. Při podávání vyšších počátečních dávek může být rovnovážného stavu dosaženo rychleji. Farmakokinetická závislost na velikosti dávky po opakovaném podání přípravku Spiropent je v terapetickém rozmezí lineární.Vazba na plasmatické proteiny je 45-68%. Distribuční objem klenbuterolu v rovnovážném stavu (Vss) je 272,5 l, určeno podle kompartmentové analýzy.
Metabolismus a vylučováníK vylučování dochází zejména močí (87% během 168 hodin po podání). Spiropent je vylučován převážně v nezměněné formě.Celková clearance klenbuterolu je 110,5 ml/min a renální clearance je 50,9 ml/min. Konečný poločas plasmatické eliminace 34 hodin byl určen kompartmentovou analýzou.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Klenbuterol vykazoval střední až vysokou akutní toxicitu. Při perorálním podávání se hodnoty LD50 pohybují od 176 mg/kg u myší do 800 mg/kg u psů. Intravenózní hodnoty LD50 se pohybují od 13 mg/kg u králíků do 37,5 - 60 mg/kg u psů. Hlavními příznaky toxicity jsou letargie, ataxie, křeče, tachypnoe, dušnost.Při studiích toxicity opakovaně perorálně podávaného přípravku potkanům a psům byl zjištěn vznik na dávce závislé myokardické nekrózy a/nebo zjizvení myokardu, k jejichž výskytu došlo u potkanů při podání dávky od 1 mg/kg/den a vyšší a u psů při dávce 0,1 mg/kg/den a vyšší. Při inhalačním podávání nebyla kardiotoxicita pozorována u opic v dávkách dosahujících 0,15 mg/kg/den a u potkanů do výše 0,02 mg/kg /den, vyskytla se ale u potkanů v dávce 2,58 mg/kg/den. Léze myokardu jsou považovány za účinky třídy beta-mimetik, zejména díky reflexní tachykardii vedoucí ke sníženému zásobování kyslíkem.
Ve studiích toxicity na reprodukci potkanů a králíků nebyly zjištěny žádné teratogenní účinky nebo embryotoxicita při perorálním podávání dávek do 1 mg/kg/den, resp. 0,3 mg/kg/den; stejně tak při inhalačním podávání 0,078 mg/kg/den, resp. 0,3 mg/kg/den. Perorální dávky 0,015 mg/kg/den neovlivnily plodnost, reprodukční schopnosti ani peri a postnatální vývoj potkanů.Nadměrně vysoké dávky > 10 mg/kg/den, překračující maximální doporučenou denní dávku u pacientů (0,06 mg) více než 1000x (na základě dávek v mg/m
2 u zvířat a lidí), prokázaly
toxické účinky pro matku, plod a embryo a ve stejné míře i teratogenní účinky pro oba druhy.Na základě zjištěných teratogenních účinků u potkanů a králíků byla hodnota NOAEL (no observed adverse effect level) versus MRHDD upravena na 135 a maximální doporučená denní dávka u pacientů na 270 (na základě dávek v mg / m
2 u zvířat a člověka).
Teratogenní účinek odpovídá obdobným účinkům jiných beta-mimetik (kostovertebrální syndrom).
Mutagenní nebo klastogenní aktivita klenbuterolu nebyla zjistěna ani in vitro ani in vivo. Amesův test, lymfom u myší (L5178Y buněk) a mikronukleární testy byly negativní. Účinky klenbuterolu nevedou ke vzniku mutantů (HGPRT deficitních - V79) nebo chromozomálních odchylek v kulturách ovariálních buněk čínského křečka.V cytogenetické studii s lidskými lymfocyty byly zjištěny pouze hraniční hodnoty pro vyvolání strukturálních chromozomálních aberací. Nicméně data nesplňují kriteria klastogenicity.
Ve studiích kancerogenity nebyl u potkanů a myší prokázán tumorogenní ani kancerogenní potenciál v dávkách až do 25 mg/kg/den, s výjimkou výskytu mesovariálních leiomyomů u kmene potkanů Sprague Dawley (SD). Tento druh nádoru se vyskytuje po podání beta-mimetik u některých specifických kmenů
potkanů a jeho výskyt není považován za rizikový
faktor pro člověka.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE6.1 Seznam pomocných látekTabletyMonohydrát laktosy, kukuřičný škrob, povidon, magnesium-stearátSirupHyetelosa, nekrystalizující sorbitol 70%, glycerol 85%, propylenglykol, kyselina vinná,natrium-benzoát, aroma grenadina, čištěná voda
6.2 InkompatibilityNejsou známy.
6.3 Doba použitelnostiTablety: 3 rokySirup: 5 let, po prvním otevření spotřebujte do 6 měsíců.
6.4 Zvláštní opatření pro uchováváníTablety:
Při teplotě do 25
oC.
Sirup:
Při teplotě do 25
oC.
6.5 Druh obalu a velikost baleníTablety:
Neprůhledný bílý PVC/PVDC/Al blistr, krabička.
Velikost balení: 20, 50 a 100 tablet
Sirup:
Hnědá skleněná lahvička, bezpečnostní polypropylenový uzávěr s LDPE
vložkou, plastová odměrná nádobka (1,25 ml, 2,5 ml, 5 ml), krabička Velikost balení: 100 ml
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIBoehringer Ingelheim International GmbHIngelheim am Rhein, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLOSpiropent, tbl. 14/156/81-CSpiropent, sir. 14/157/81-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE18.09.1981 / 30.6.2010
10. DATUM REVIZE TEXTU30.6.2010
Document Outline
- Příloha č.3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls4312/2006, sukls4308/2006
- SOUHRN ÚDAJ O PŘÍPRAVKU
Informace na obalu
1
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
KRABIČKA NA BLISTR
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
SPIROPENT 0,02 mg, tabletyClenbuteroli hydrochloridum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
1 tableta obsahuje Clenbuteroli hydrochloridum 0,02 mg.
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Obsahuje monohydrát laktosy aj.
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
20 (50, 100) tablet
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Perorální podáníPřed použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použitelné do: {MM/RRRR}
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25
oC.
2
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Boehringer Ingelheim International GmbHBinger Str. 173D-55216 Ingelheim am RheinNěmecko
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
14/156/81-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
č.š.:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Spiropent
EAN: 8 590347 000372
3
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH
BLISTR
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
SPIROPENT 0,02 mg, tabletyClenbuteroli hydrochloridum
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Boehringer Ingelheim (logo)
3.
POUŽITELNOST
EXP {MM/RRRR}
4.
ČÍSLO ŠARŽE
č.š.:
5.
JINÉ