Sodium Chromate(51Cr) Solution
Registrace léku
Kód | 0137487 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 88/ 009/93-C |
Název | SODIUM CHROMATE(51CR) SOLUTION |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | GE Healthcare Limited, Amersham, Buckinghamshire, Velká Británie |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0137487 | INJ SOL 185MB | Injekční roztok, Injekce |
0137485 | INJ SOL 37MB | Injekční roztok, Injekce |
0137486 | INJ SOL 74MB | Injekční roztok, Injekce |
Příbalový létak SODIUM CHROMATE(51CR) SOLUTION
Příloha č.
1/
9
1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls225132/2010
PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Informace pro použití, čtěte pozorně.
Název přípravkuSodium Chromate(
51Cr) Solution
PopisSterilní vodný roztok chromanu (
51Cr) sodného pro použití jako prekurzoru pro radioaktivní
značení in vitro.Radioaktivní koncentrace je 37 MBq/ml Roztok obsahuje 3,1-31 g/ml chromanu sodného a chlorid sodný (9 mg/ml) pro izotonizaci, dále vodu na injekci. pH roztoku je 6-8,5.Produkt je prekurzorem pro diagnostické radiofarmakum a dodává se ve vícedávkové injekční lahvičce; velikosti balení: 37 MBq, 74 MBq a 185 MBq.Všechny aktivity jsou uváděné k referenčnímu datu uvedenému na štítku.
Držitel rozhodnutí o registraci GE Healthcare Limited
Amersham Place Little Chalfont Buckinghamshire Velká Britanie
Výrobce GE Healthcare LimitedThe Grove CentreAmershamBuckinghamshire Velká Britanie IndikaceChroman sodný(
51Cr) se používá pro in vitro/ex vivo značení červených krvinek a je určen
pouze pro diagnostické použití.
Radioaktivní značení erytrocytů usnadňuje stanovení objemu červených krvinek, např. při diagnóze polycytémií, anémií spojených se splenomegálií a „pseudoanémií“ druhotně ke zvětšenému objemu plazmy. Podobně se mohou provádět studie přežívání červených krvinek u nemocných s hemoglobinopatiemi, hemolytickýni anémiemi a u nemocných, kde je potřeba po reakcích na krevní inkompatibility posoudit požadavky transfúze. Buňky značené
51Cr se
dále mohou použít k určení místa sekvestrace buněk (játra, slezina), obzvláště uvažuje-li se o splenektomii u nemocných s chromovou hemolýzou nebo idiopatickou trombocytopenickou purpurou.
Erytrgastrointestinálního traktu.
2/
9
ocyty značené
51Cr se mohou používat pro kvantifikaci chronického krvácení do
KontraindikaceVýslovné kontraindikace nejsou známy
Bezpečnostní opatření při použitíTento produkt není určen k přímému podání pacientovi. Obsah lahvičky je určen pouze k in vitro značení červených krvinek pro následné intravenózní podání. Radiofarmaka mohou být používána pouze kvalifikovanými osobami s příslušným povolením státní autority pro používání a manipulaci s radionuklidy.Tato radiofarmaka mohou být dodávána, používána a podávána pouze oprávněnými osobamiv určeném klinickém zařízení. Jejich příjem, skladování, používání, přeprava a zacházení jsou předmětem předpisů a/nebo příslušných povolení místních kompetentních oficiálních organizací.
Radiofarmaka mají být připravována uživatelem takovým způsobem, který vyhovuje požadavkům radiační bezpečnosti a farmaceutické kvality. Zachovávají se pravidla aseptické přípravy odpovídající požadavkům Správné výrobní praxe pro radiofarmakaMateriál související s přípravou a podáním radiofarmak včetně nepoužitého produktu a jeho obalu se po použití dekontaminuje nebo se s ním zachází jako s radioaktivním odpadem. V souladu s podmínkami specifikovanými místní kompetentní autoritou se kontaminovaný materiál odstraňuje jako radioaktivní odpad schváleným postupem. Produkt neobsahuje antimikrobiální přísadu a je určen pro vícedávkové použití, všechny jednotlivé dávky by se měly odebírat z lahvičky v průběhu jednoho pracovního dne a lahvička by se po odebrání první dávky měla uchovávat při 2-8
oC.
Musí se dodržovat opatření pro zacházení s radioaktivními látkami. Informace s instrukcí specifikující zacházení, použití, skladování a nakládání s radiofarmaky je přiložena k produktu.
Interakce Výslovné interakce nebyly popsány.
VarováníPři zacházení s krevními vzorky, které se budou značit tímto produktem, se musí dávat pozor, neboť i když látka byla zkoušena , žádná metoda nezajišťuje, že nejsou přítomny virus hepatitidy, virus HIV nebo ostatní infekční látky. Všechny vzorky lidské krve se musí považovat za potenciálně infekční. Bezpečnostní opatření pro zacházení jsou stejná, jako pro zacházení s radioaktivními látkami.Tento produkt je určen pro farmaceutické použití. Kromě radioaktivní povahy rekonstituovaného produktu je vzhledem k nízké hmotnosti přítomných chemických látek riziko pro osoby zacházející nebo podávající tuto látku nepatrné.Podávání radiofarmak je spojeno s rizikem vnějšího ozáření jiných osob kontaminací z moči, zvratků atd. V souladu s národními předpisy se musí dodržovat bezpečnostní opatření radiační ochrany.S odpadem se zachází v souladu s národními předpisy.
Těhotenství a kojení
Ženy stěhotná,
3/
9
možným těhotenstvím: Je-li nezbytné podat radioaktivní léčivo ženě, která může být
vždy je nutné se o tom přesvědčit. Každá žena, které vynechala perioda má být
považována za těhotnou, dokud se neprokáže opak. V případě nejistoty je důležité, aby vystavení radiaci bylo minimální a dosáhlo se žádoucí klinické informace. Měly by se zvažovat alternativní metody bez ionizujícího záření.Chrom-51 má fyzikální poločas přeměny 28 dní. Ve formě chromanu se rychle vylučuje močí, avšak je-li vázán na krvinky, jeho efektivní poločas je podobný fyzikálnímu. Z hlediska maximálních chemických koncentrací a radioaktivit podávaných v souvislosti s popsanými hematologickými vyšetřeními a pevnou vazbou radionuklidu in vivo nelze podávat látku v těhotenství a do počátku příštího menstruačního cyklu.
Těhotenství: Vyšetřovací postupy pomocí radionuklidů představují u těhotných žen radiační dávku na plod. Zvláště aktivity poskytující dávky 0,5 mGy na dělohu se považují za nebezpečné. V případě nutnosti by se mělo provádět během těhotenství pouze takové vyšetření, kdy je pravděpodobné, že jeho prospěšnost převyšuje riziko způsobené matce a plodu. Absorbovaná dávka na dělohu po podání 4 MBq chromanu(
51Cr) se odhaduje na 0,4 mGy, i když se mohou
používat i aktivity nižší. Uvádějí se také teratogenní účinky popsané po opakovaném podávání chromitých solí při studiích na zvířatech.
Kojení: Před podáním radioaktivního léku kojící matce je třeba zvážit, nemá-li se vyšetření odložit, až matka kojení přeruší, a je-li výběr radiofarmaka s ohledem na sekreci radioaktivity do mléka vhodný. Údaje o vylučování chromu-51 z označených krvinek do mléka nejsou k dispozici. Je-li vyšetření nutné, měla by se radioaktivita mléka sledovat. Kojící dítě nemá přijímat potravou aktivity vedoucí k úhrnné expozici převyšující 1 mSv (EDE).
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeVliv na schopnost řízení vozidel nebo obsluhu strojů nebyl popsán a ani se při podávaných malých chemických dávkách nepředpokládá.
Dávkování a způsob podáníRoztok chromanu(
51Cr) sodného je určen pouze pro značení červených krvinek in vitro, které
jsou následně pacientovi znovu podány.
Pro stanovení objemu erytrocytů, nebo doby jejich přežívání se odebere venesekcí 10-15 ml krve, odstředěním se oddělí červené krvinky, které se inkubují s radioaktivním roztokem. Aby se poškození červených krvinek minimalizovalo, musí se použitím příslušných pomocných látek zachovat pH krve. Přebytek nenavázaného radionuklidu se odstraní promytím erytrocytů izotonickým roztokem chloridu sodného nebo plazmou. Krvinky se pak před zpětným podáním pacientovi resuspendují v izotonickém roztoku chloridu sodného.
Potom je možné odebírat postupně krevní vzorky, měřit a vypočítat kinetiku radioaktivně značených krvinek. Externím měřením se zjišťuje místo destrukce erytrocytů v organismu. Při chronickém krvácení do gastrointestinálního traktu se porovnává aktivita venózní krve s aktivitou ve stolici.
Mezinárodní komise pro standardizaci v hematologii (ICSH) doporučuje pro podání pacientům červené krvinky s těmito aktivitami:
Stanovení objemu červených krvinek (objem ery tj. : 260
4/
9
trocytů): 3,7-7,4 kBq/kg tělesné hmotnosti
-520 kBq/70 kg člověk
Stanovení přežívání erytrocytů (přežívání erytrocytů): 18,5 kBq/kg tělesné hmotnosti tj.: 740-1300 kBq/70kg člověk
Přežívání krvinek a zjišťování místa jejich sekvestrace: 50 kBq/kg tělesné hmotnosti tj.: < 4 MBq/70 kg tělesné hmotnosti
Detekce krvácení do gastrointestinálního traktu: 0,74-4 MBq/kg člověka
Dávkování pro děti:
Podrobné údaje o biodistribuci u dětí nejsou k dispozici. Podle běžné praxe se aktivity pro děti odvozují jako zlomky dávek dospělým. Počítají se podle hmotnosti a tělesného povrchu. Níže navrhované aktivity jsou založeny na průměrných údajích a mají sloužit jako vodítko.
Doporučené hodnoty pro děti vyjádřené v poměru k aktivitám podávaným dospělým
Tělesný faktor
Novorozenec
1 rok
5 let 10 let 15 let 18 let
hmotnost
x 0,06
x 0,30
x 0,30 x 0,51 x 0,94 x 1,0
povrch
x 0,14
x 0,33
x 0,43 x 0,59 x 0,91 x 1,0
Všeobecné korekční faktory byly doporučeny (viz. níže).
3 kg
10 kg
20 kg
30 kg
40-50 kg
68 kg
věk cca.
novorozenec 1 rok
5 let
10 let
15 let
17 let+
dávka pro dospělého
x 0,1
x 0,27
x 0,46
x 0,62
x 0,76 - 0,88
x 0,99
Postup značení autologních červených krvinek pacienta
Metoda popisuje použití 25 ml krve.Při zkušenosti je možné upravit tento postup v bodě 2 řádově na poloviční objem krve.
1. Do heparinizované injekční stříkačky se odebere 25 ml krve pacienta. 5ml se přenese
do zkumavky pro měření aktivity, přidá se malé množství práškovaného saponinu a obsah se promíchá, aby buňky hemolyzovaly. Tento vzorek (označený jako vzorek 1) se použije ke změření pozadí radioaktivity.
2. Zbylá krev (20 ml) se přemístí do sterilní lahvičky obsahující 4 ml standardního
roztoku ACD.
3. Krev se smísí s ACD roztokem, přidá se pomalu za stálého mírného míchání 0.74 –
1,11 MBq chromanu (
51Cr) sodného. Zjišťuje-li se současně i doba přežívání
červených krvinek, přidává se 3,7 MBq chromanu (
51Cr) sodného – viz níže
4. Ponechat 30 min při teplotě místností5. Přidá se 30 m
nenavázaný
g kyseliny askorbové (ve formě sterilního injekčního roztoku), aby se
chroman redukoval do třívalenčního stavu.
Přidá se 40 ml
10 až 12 krát převrací.
5/
9
6.
sterilního izotonického roztoku chloridu sodného. Lahvička se jemně
7. Centrifuguje se 5 – 10 min. při maximálně 1000 otáčkách.8. Supernatantní tekutina se odstraní a vyřadí, potom se vzorek rekonstituuje do 20 ml
sterilním izotonickým roztokem chloridu sodného.
9. 1ml alikvot resuspendovaných značených buněk se naředí na 1000 ml destilovanou
vodou nebo izotonickým roztokem chloridu sodného obsahující saponin (pro hemolýzu buněk). Měří se 5 ml alikvot tohoto roztoku, který slouží jako standard (vzorek 2).
10. Intravenózně se injikuje alikvot neředěných , resuspendovaných značených buněk
obsahujících požadované množství aktivity. Objem (V) tohoto alikvotu se přesně určí zvážením injekční stříkačky a jehly před a po injekci.
11. Čeká se 10 min, až se značené buňky promíchají v cévním systému. Při polycytemii a
splenomegalii se tato doba zvyšuje na 30 – 40 min.
12. Z opačné paže, než se značené buňky
heparinizované injekční stříkačky
aplikovaly, se bez stáze vybere do
8 ml krve. 5 ml se přenese do zkumavky pro měření
aktivity a smíchá se s malým množstvím práškovaného saponinu, aby buňky hemolyzovaly. (vzorek 3)
13. Zbyt
Změří
ek z 8 ml získané krve se použije pro dvojité odečtení hematokritu (H).
14.
se aktivita (imp/min) vzorků 1 – 3 a prázdné lahvičky (vzorek 4) pro pozadí
radioaktivity v okolí.
15. Celkový objem červených krvinek se vypočítá podle vzorce:
100
)
(
)
(
1000
A
P
F
H
V
B
S
R
kde R = celkový objem červených krvinek (ml) A = počet impulsů/min vzorku 1 (pozadí pacienta) S = počet impulsů/min vzorku 2 (standard) P = počet impulsů/min vzorku 3 (vzorek po injekci) B = počet impulsů/min vzorku 4 (pozadí prostředí) V = objem aplikovaný injekcí (ml) v bodě 10 H = hematokrit (%) F = korekční faktor (přibližně 0,95) korigující hodnotu hematokritu na plasmu zachycených na červených krvinkách. Použije-li se mikrohematokrit, korekční faktor se nevyžaduje.
16. V případě potřeby se příslušný celkový objem krve (T) vypočítá podle vzorce:
91
,
0
100
F
H
R
T
Korigovaný hematokrit se násobí hodnotou 0,91 jako kompenzace nehomogenity distribuce červených krvinek v cirkulaci. U mnoha onemocnění je však tento faktor 0,91 nepřesný, rovněžv těhotenství (vlivem změny cirkulujícího objemu), a hodnota T získaná touto metodou je tudíž pouze přibližná.
Postup pro určení doby přežívání červených krvinek
Níže uvedený postup vyRadi
6/
9
plývá z Metody C ve zprávě Recommended Methods for
oisotope Red Cell Survival Studies, kterou vydala International Committee for
Standardisation in Hematology (Brit. J. Haemat. 1971 vol. 21, s. 378-386). Použít se může i metoda A nebo B uvedená v této zprávě.Určuje-li se současně i objem červených krvinek, postupuje se podle bodů 1-5 v postupupopsaném výše s těmito odchylkami:i.
převyšuje-li počet leukocytů 25000/ml, směs krve s ACD roztokem se centrifuguje, separovaná plasma se oddělí od vrstvy leukocytů a krevních destiček a do vzorku se vrátí.
ii.
Přidá se 3,7 MBq chromanu (Suspenze značených buněk se rozdělí podle dokončení v
51Cr) sodného podle bodu 3
iii.
bodě 5
Jestliže se určuje pouze doba přežívání červených krvinek, postupuje se podle bodů 2-5 viz výše, ale smíchá se 10 ml pacientovi krve s 2 ml ACD roztoku a přidá se 1,48-1,85 MBq roztoku chromanu (
51Cr) sodného.
Nepromývá se. Po přidání kyseliny askorbové podle bodu 5 se nechá vzorek 3 min. stát, potom se pokračuje 6. Požadovaný objem značené krevní směsi se intravenózně injikuje. 7. Za 10 min se odebere, z jiné žíly než do které se injekce aplikovala, 7 -10 ml krve do heparinizované injekční stříkačky. (V případě podezření, že promíchání krve v oběhu je v 10 min neúplné, odebírá se vzorek za 60 min. 8. 2 ml tohoto vzorku se centrifugují a určí se aktivita plasmy. 9. Další vzorek se odebere za 24 hod, 3 vzorky mezi 2-7 dnem a potom nejméně 2 vzorky během týdne po dobu trvání studie. 10. V části z každého vzorku se změří hemoglobin (g/100 ml) hemoglobinkyanidovou metodou nebo metodou PCV. 11. Do každého vzorku se přidá malé množství saponinu, dobře se promíchá, aby vzorek hemolyzoval a potom se pipetují 1-3 ml do zkumavky pro měření. Vzorky se uchovávají při 2-4
oC.
12. Poslední den studie se změří aktivita každého vzorku a také plasmy z 10 minuty (nebo 60 minuty) a prázdná zkumavka pro odečet pozadí. Získané hodnoty se vyjadřují jako imp/min/ml červených krvinek. 13. Hodnoty impulzů/min se korigují na fyzikální přeměnu a data se pak vynesou podle požadavků na str. 383-384 International Committee on Radioisotope Red Cell Studies. Podávají podrobnou analýzu údajů o přežívání červených krvinek a tabulku středního přežívání Cr a korekční faktory. Časudávaný jako poločas značené látky zůstávající v cirkulaci (T1/2 nebo T50Cr) se běžně používal jako jednoduchý index. Zpráva Mezinárodní komise zdůrazňuje, že T50Cr není v jednoduchém vztahu ke střední délce života červených krvinek, který je parametrem požadovaným v klinické praxi.
Radioaktivita
Radivypočí
7/
9
oaktivní koncentrace roztoku chromanu (
51Cr) sodného ke 12:00 SEČ v den podání se
tá vynásobením radioaktivní koncentrace k referenčnímu datu uvedému na štítku
lahvičky faktorem uvedeným v tabulce:
+ Dny před (-) nebo dny po referenčním datu uvedeném na štítku kontejneru
PředávkováníTuto látku má podávat kvalifikovaná osoba v klinických zařízeních k tomu určených. Možnost předávkování, jako taková, je vysoce nepravděpodobná. V případě, že k předávkování dojde, např. vlivem použití vysoké radioaktivity při značení červených krvinek, jsou nutné po dobu několika měsíců hematologické kontroly. Urychlit vylučování
51Cr- značených krvinek není možné. Dosud nebyly uvedeny žádné případy předávkování.
Nežádoucí účinkyI když se chromem-51Cr značené krevní buňky klinicky používají několik desetiletí, nebyly popsány žádné nežádoucí účinky.Pro případ nežádoucího účinku po podání radiofarmaka musí uživatel zajistit dostupnost příslušného lékařského ošetření. Uživatel má oznámit výrobci, nebo dodavateli každý případ podezření na nežádoucí reakci nebo vedlejší účinek v souvislosti s použitím tohoto produktu.
Vystavení každého pacienta ionizujícímu záření musí být opodstatněné na základě jeho pravděpodobného přínosu. Aplikovaná aktivita musí být taková, aby výsledná dávka záření byla co nejnižší a přitom bylo dosaženo požadovaného diagnostického nebo terapeutického výsledku.
Vystavení ionizujícímu záření je spojeno se vznikem rakoviny a s možným vývojem dědičných vad. Při vyšetřování v nukleární medicíně se ukazuje, že tyto nežádoucí účinky se vyskytují vzhledem k nízkým radiačním dávkám zřídka.
Při většině diagnostických vyšetření v nukleární medicíně je efektivní dávkový ekvivalent (EDE) nižší než 20 mSv. U tohoto diagnostika se předpokládá pouze velmi nízká radiační dávka (EDE1 mSv). Farmakodynamické vlastnosti
Den
+
Faktor
Den
+
Faktor
Den
+
Faktor
-28
2,015
-4
1,105
20
0,606
-26
1,917
-2
1,015
22
0,577
-24
1,823
0
1,000
24
0,549
-22
1,734
2
0,951
26
0,522
-20
1,649
4
0,950
28
0,496
-18
1,569
6
0,861
30
0,472
-16
1,492
8
0,819
35
0,417
-14
1,419
10
0,779
40
0,368
-12
1,350
12
0,741
45
0,324
-10
1,284
14
0,704
50
0,286
-8
1,222
16
0,670
55
0,253
-6
1,162
18
0,637
60
0,223
Chroglutathi
8/
9
m je potenciálně toxická látka. Při vyšších dávkách tlumí glykolýzu (10 g/ml) a
on reduktasu (5 g/ml). V dávkách používaných pro značení buněk (2 g/ml
izolovaných erytrocytů) nemá roztok chromanu(
51Cr) sodného vliv na krvinky, do kterých je
vázán, ani nevykazuje u člověka jiný významný farmakodynamický účinek.Farmakokinetické vlastnostiPro značení erytrocytů se normálně používá šestimocná forma chromanu(
51Cr) sodného. Na
trojmocnou formu se redukuje promytím s látkami, jako např. kyselinou askorbovou, která umožňuje jeho pevnou vazbu na beta řetězec hemoglobinu.
51Cr se tak uvolňuje pouze po
odumření červené krvinky. Jiné způsoby vázání do erytrocytů způsobují méně stabilní vazbu a denně se může z krvinek vymýt a dostat do krevního oběhu asi 1% aktivity. Kumulativní ztráta vymýváním může být během životnosti erytrocytů až 40 %.Uvolněný chrom se vylučuje převážně ledvinami (96 %) a není zpětně vychytáván jinými buňkami. Radioaktivita zanesená do gastrointestinálního traktu následkem intraluminálního krvácení se do systémového oběhu zpětně nevstřebává.
Předklinická data vztahující se k bezpečnosti přípravkuI když jsou popsány toxické účinky vysokých chemických dávek sloučenin chromu, jeho relativně malá množství využívaná pro značení buněk (méně než 10,8 g chromanu při 4 MBq) a také pevná vazba
51Cr na hemoglobin vedou při všech diagnostických postupech k nízké
systémové expozici.
Dozimetrické údajeOdhadované radiační dávky na orgány, které může normální zdravý subjekt po intravenózním podání 1 MBq chromem-51 značených erytrocytů obdržet, jsou v následující tabulce. Údaje převzaty z publikace „Radiation Dose to Patients from Radiopharmaceuticals“, ICRP č. 53
Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podané aktivity (mGy/MBq)
dospělý
15 let
10 let
5 let
1 rok
nadledviny
2,2 e-01
2,7 e-01
4,2 e-01
6,5 e-01
1,2 e+00
močový měchýř - stěna
7,5 e-02
7,9 e-02
1,4 e-01
2,2 e-01
3,7 e-01
Povrch kostí
1,1 e-01
2,5 e-01
4,0 e-01
6,2 e-01
1,3 e+00
Prsa
9,9 e-02
1,0 e-01
1,7 e-01
2.6 e-01
4.6 e-01
GI traktžaludek - stěnatenké střevo tlusté střevo - stěna horní část - stěna dolní část Srdce
1,4 e-019,5 e-02
9,4 e-02
8,1 e-015,1 e-01
1,6 e-011,2 e-01
1,2 e-01
1,0 e-016,1 e-01
2,4 e-011,8 e-01
1,7 e-01
1,6 e-019,1 e-01
3,5 e-012,8 e-01
2,8 e-01
2,3 e-01
1,4 e+00
6,0 e-015,0 e-01
4,9 e-01
4,2 e-01
2,4 e+00
Ledviny
2,2 e-01
2,6 e-01
4,1 e-01
6,4 e-01
1,2 e+00
Játra
2,4 e-01
2,9 e-01
4,6 e-01
6,9 e-01
1,3 e+00
Plíce
3,2 e-01
1,4 e-01
6,5 e-01
1,0 e+00
2,0 e+00
Vaječníky
8,2 e-02
1,1 e-01
1,6 e-01
2,5 e-01
4,5 e-01
Pankreas
1,9 e-01
2,2 e-01
3,4 e-01
5,0 e-01
8,5 e-01
Červená dřeňSlezina
9/
9
1,4 e-01
1,7 e-01
2,6 e-01
4,1 e-01
7,6 e-01
1,6 e+00
2,1 e+00
3,3 e+00
5,1 e+00
9,3 e+00
Varlata
6,3 e-02
7,7 e-02
1,1 e-01
1,7 e-01
3,3 e-01
Štítná žláza
1,2 e-01
1,6 e-01
2,6 e-01
4,2 e-01
7,9 e-01
Děloha
8,5 e-02
1,1 e-01
1,6 e-01
2,5 e-01
4,5 e-01
Ostatní tkáň
8,5 e-02
1,0 e-01
1,5 e-01
2,3 e-01
2,2 e-01
Efektivní dávkový ekvivalent(mSv/MBq
2,6 e-01
3,3 e-01
5,2 e-01
8,0 e-01
1,5 e+00
Efektivní dávkový ekvivalent z podané aktivity 4 MBq této látky je obvykle 1 mSv (vztaženo na 70 kg člověka).Efektivní dávka (E) pro zdravého dospělého člověka je 0,17 mSv/MBq.
Jaderné údaje o chromu-51Chrom-51 se přeměňuje záchytem elektronů s poločasem 27,7 dní na stabilní vanad-51. Nejvýznamnější emise fotonů gama má energii 0,32 MeV.Dávkový příkon 4 MBq chromu-51 stíněného 4 mm olova je ze vzdálenosti 5 m 0,03 µSv/hod
Doba použitelnosti 60 dní od referenčního data, maximálně 75 dní od propuštění přípravku z výrobyDoba použitelnosti během používání přípravku: 8 hod od prvního odběru.
UchováváníUchovávejte při teplotě 15 °C – 25 °C. Chraňte před mrazem.Po prvním odběru z lahvičky uchovávejte v chladničce (2 °C - 8
oC).
Registrační číslo88/009/93-C
Datum registrace/prodloužení registrace 20.1.1993 / 21.5. 2008
Datum revize textu 29.12.2010
Document Outline
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls225132/2010
1/
8
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Sodium Chromate(
51Cr) Solution
2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Natrii chromas(
51Cr) 37 MBq/ml k referenčnímu datu
Přípravek obsahuje 3,1-31 g/ml chromanu sodného.
Chrom-51 má fyzikální poločas přeměny přibližně 28 dní a přeměňuje se záchytem elektronů s emisí záření gama o energii 0,32 MeV. Pomocné látky viz odst. 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA Roztok prekurzoru. Injekční roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1. Terapeutické indikace Tento přípravek a je určen pouze k diagnostickým účelům. Chroman sodný(
51Cr) se používá pro in vitro/ex vivo značení červených krvinek
Radioaktivní značení erytrocytů usnadňuje stanovení objemu červených krvinek, např. při diagnóze polycytémií, anémií spojených se splenomegálií a „pseudoanémií“ druhotně ke zvětšenému objemu plazmy. Mohou se provádět studie přežívání červených krvinek u nemocných s hemoglobinopatiemi, hemolytickýni anémiemi a u nemocných, kde je potřeba po reakcích na krevní inkompatibility posoudit požadavky transfúze. Buňky značené
51Cr
se dále mohou použít k určení místa sekvestrace buněk (játra, slezina), obzvláště uvažuje-li se o splenektomii u nemocných s chromovou hemolýzou nebo idiopatickou trombocytopenickou purpurou.
Erytrocyty značené
51Cr se mohou používat pro kvantifikaci chronického krvácení do
gastrointestinálního traktu.
4.2. Dávkování a způsob podání Roztok chromanu(
51Cr) sodného je určen pouze pro značení červených krvinek in vitro,
které jsou následně pacientovi znovu podány.
Pro stanovení objemu eryml
2/
8
trocytů, nebo doby jejich přežívání se odebere venesekcí 10-15
krve, odstředěním se oddělí červené krvinky, které se inkubují s radioaktivním roztokem. Aby se poškození červených krvinek minimalizovalo, musí se použitím příslušných pomocných látek zachovat pH krve. Přebytek nenavázaného radionuklidu se odstraní promytím erytrocytů izotonickým roztokem chloridu sodného nebo plazmou. Krvinky se pak před zpětným podáním pacientovi resuspendují v izotonickém roztoku chloridu sodného.
Potom je možné odebírat postupně krevní vzorky, měřit a vypočítat kinetiku radioaktivně značených krvinek. Externím měřením se zjišťuje místo destrukce erytrocytů v organismu. Při chronickém krvácení do gastrointestinálního traktu se porovnává aktivita venózní krve s aktivitou ve stolici.
Mezinárodní komise pro standardizaci v hematologii (ICSH) doporučuje pro podání pacientům tyto červené krvinky s těmito aktivitami:
Stanovení objemu červených krvinek (objem erytrocytů): 3,7-7,4 kBq/kg tělesné hmotnosti tj. : 260-520 kBq/70 kg člověk
Stanovení přežívání erytrocytů (přežívání erytrocytů): 18,5 kBq/kg tělesné hmotnosti tj.: 740-1300 kBq/70kg člověk
Přežívání krvinek a zjišťování místa jejich sekvestrace: 50 kBq/kg tělesné hmotnosti tj.: < 4 MBq/70 kg tělesné hmotnosti
Detekce krvácení do gastrointestinálního traktu: 0,74-4 MBq/kg člověka
Dávkování pro děti:
Podrobné údaje o biodistribuci u dětí nejsou k dispozici. Podle běžné praxe se aktivity pro děti odvozují jako zlomky dávek dospělým. Počítají se podle hmotnosti a tělesného povrchu. Níže navrhované aktivity jsou založeny na průměrných údajích a mají sloužit jakovodítko.
Doporučené hodnoty pro děti vyjádřené v poměru k aktivitám podávaným dospělým
Tělesný faktor
Novorozenec
1 rok
5 let 10 let 15 let 18 let
Hmotnost
x 0,06
x 0,30
x 0,30 x 0,51 x 0,94 x 1,0
Povrch
x 0,14
x 0,33
x 0,43 x 0,59 x 0,91 x 1,0
3/
8
Všeobecné korekční faktory byly doporučeny (viz. níže).
3 kg
10 kg
20 kg
30 kg
40-50 kg
68 kg
Věk cca.
Novorozenec 1 rok
5 let
10 let
15 let
17 let+
Dávka prodospělého
x 0,1
x 0,27
x 0,46
x 0,62
x 0,76 - 0,88
x 0,99
4.3. Kontraindikace Žádné
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití Výrobek je radioaktivní. Toto radiofarmakon může býti dodáváno, používáno a podáváno pouze oprávněnou osobou v určeném klinickém zařízení. Jeho dodávání, skladování, používání, manipulace a rozdělování jsou předmětem předpisů SÚJB (Zákon č. 18/1997 Sb. v platném znění a navazující vyhlášky) a/nebo příslušných povolení místních kompetentních oficiálních organizací.
Radiofarmaka mají být připravována uživatelem takovým způsobem, který vyhovuje požadavkům radiační bezpečnosti a farmaceutické kvality. Zachovávají se pravidla aseptické přípravy odpovídající požadavkům Správné výrobní praxe pro radiofarmaka
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Nebyly popsány.
4.6. Těhotenství a kojení Ženy s možným těhotenstvím: Je-li nezbytné podat radioaktivní léčivo ženě, která může být těhotná, vždy je nutné se o tom přesvědčit. Každá žena, které vynechala perioda má být považována za těhotnou, dokud se neprokáže opak. V případě nejistoty je důležité, aby vystavení radiaci bylo minimální a dosáhlo se žádoucí klinické informace. Měly by se zvažovat alternativní metody bez ionizujícího záření.
Těhotenství: Vyšetřovací postupy pomocí radionuklidů představují u těhotných žen radiační dávku na plod. Zvláště aktivity poskytující dávky 0,5 mGy na dělohu se považují za nebezpečné. V případě nutnosti by se mělo provádět během těhotenství pouze takové vyšetření, kdy je pravděpodobné, že jeho prospěšnost převyšuje riziko způsobené matce a plodu. Absorbovaná dávka na dělohu po podání 4 MBq chromanu(
51Cr) se odhaduje na 0,4 mGy, i když se mohou používat i aktivity nižší.
Uvádějí se také teratogenní účinky popsané po opakovaném podávání chromitých solí při Studiích na zvířatech. Chrom-51 má fyzikální poločas přeměny 28 dní. Ve formě
chrom podobný fyzikálnímu. Z
4/
8
anu se rychle vylučuje močí, avšak je-li vázán na krvinky, jeho efektivní poločas je
hlediska maximálních chemických koncentrací a radioaktivit
podávaných v souvislosti s popsanými hematologickými vyšetřeními a pevnou vazbou radionuklidu in vivo nelze podávat látku v těhotenství a do počátku příštího menstruačního cyklu. Kojení: Před podáním radioaktivního léku kojící matce je třeba zvážit, nemá-li se vyšetření odložit, až matka kojení přeruší, a je-li výběr radiofarmaka s ohledem na sekreci radioaktivity do mléka vhodný. Údaje o vylučování chromu-51 z označených krvinek do mléka nejsou k dispozici. Je-li vyšetření nutné, měla by se radioaktivita mléka sledovat. Kojící dítě nemá přijímat potravou aktivity vedoucí k úhrnné expozici převyšující 1 mSv (EDE).
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Vliv na schopnost řízení vozidel nebo obsluhu strojů nebyl popsán a ani se při podávaných malých chemických dávkách nepředpokládá.
4.8. Nežádoucí účinky Vystavení každého pacienta ionizujícímu záření musí být opodstatněné na základě jeho pravděpodobného přínosu. Aplikovaná aktivita musí být taková, aby výsledná dávka záření byla co nejnižší a přitom bylo dosaženo požadovaného diagnostického výsledku.
Vystavení ionizujícímu záření je spojeno se vznikem rakoviny a s možným vývojem dědičných vad. Při vyšetřování v nukleární medicíně se ukazuje, že tyto nežádoucí účinky se vyskytují vzhledem k nízkým radiačním dávkám zřídka.
Při většině diagnostických vyšetření v nukleární medicíně je efektivní dávkový ekvivalent (EDE) nižší než 20 mSv. U tohoto diagnostika se předvídá pouze velmi nízká radiační dávka (EDE1 mSv).
I když se chromem značené krevní buňky klinicky používají několik desetiletí, nebyly popsány žádné nežádoucí účinky.
4.9. Předávkování Tuto látku má podávat kvalifikovaná osoba v klinických prostorách k tomu určených. Tím se značně snižuje možnost předávkování. V případě, že k předávkování dojde, např. vlivem použití vysoké radioaktivity při značení červených krvinek, jsou nutné po dobu několika měsíců hematologické kontroly. Urychlit vylučování
51Cr- značených krvinek
není možné. Dosud nebyly uvedeny žádné případy předávkování.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1. Farmakodynamické vlastnosti Chrom je potenciálně toxická látka. Při vyšších dávkách tlumí glykolýzu (10 g/ml) a glutathion reduktasu (5 g/ml). V dávkách používaných pro značení buněk (2 g/ml
ikterý
5/
8
zolovaných erytrocytů) nemá roztok chromanu(
51Cr) sodného vliv na krvinky, do
ch
je vázán, ani nevykazuje u člověka jiný významný farmakodynamický účinek.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti Pro značení erytrocytů se normálně používá šestimocná forma chromanu(
51Cr) sodného.
Na trojmocnou formu se redukuje promytím s látkami, jako např. kyselinou askorbovou, která umožňuje jeho pevnou vazbu na beta řetězec hemoglobinu.
51Cr se tak uvolňuje
pouze po odumření červené krvinky. Jiné způsoby vázání do erytrocytů způsobují méně stabilní vazbu a denně se může z krvinek vymýt a dostat do krevního oběhu asi 1% aktivity. Kumulativní ztráta vymýváním může být během životnosti erytrocytů až 40 %.
Uvolněný chrom se vylučuje převážně ledvinami (96 %) a není zpětně vychytáván jinými buňkami. Radioaktivita zanesená do gastrointestinálního traktu následkem intraluminálního krvácení se do systémového oběhu zpětně nevstřebává.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti I když jsou popsány toxické účinky vysokých chemických dávek sloučenin chromu, jeho relativně malá množství využívaná pro značení buněk (méně než 10,8 g chromanu při 4 MBq) a také pevná vazba
51Cr na hemoglobin vedou při všech diagnostických postupech
k nízké systémové expozici.
5.4. Dozimetrické údaje Odhadované absorbované dávky radiace u dospělých pro různé podmínky podání jsou uvedeny níže. Údaje jsou citovány z publikace ICRP č. 53.
Efektivní dávkový ekvivalent z podané aktivity 4 MBq této látky je obvykle 1 mSv (vztaženo na 70 kg člověka).
Dozimetrie erytrocytů značených chromem(
6/
8
51Cr)
Orgán
Absorbovaná dávka na jednotku podané aktivity (mGy/MBq)
dospělý
15 let
10 let
5 let
1 rok
Nadledviny
2,2 e-01
2,7 e-01
4,2 e-01
6,5 e-01
1,2 e+00
Močový měchýř - stěna 7,5 e-02
7,9 e-02
1,4 e-01
2,2 e-01
3,7 e-01
Povrch kostí
1,1 e-01
2,5 e-01
4,0 e-01
6,2 e-01
1,3 e+00
Prsa
9,9 e-02
1,0 e-01
1,7 e-01
2.6 e-01
4.6 e-01
GI traktŽaludek - stěnaTenké střevo Tlusté střevo - stěna horní část - stěna dolní část Srdce
1,4 e-019,5 e-02
9,4 e-02
8,1 e-015,1 e-01
1,6 e-011,2 e-01
1,2 e-01
1,0 e-016,1 e-01
2,4 e-011,8 e-01
1,7 e-01
1,6 e-019,1 e-01
3,5 e-012,8 e-01
2,8 e-01
2,3 e-01
1,4 e+00
6,0 e-015,0 e-01
4,9 e-01
4,2 e-01
2,4 e+00
Ledviny
2,2 e-01
2,6 e-01
4,1 e-01
6,4 e-01
1,2 e+00
Játra
2,4 e-01
2,9 e-01
4,6 e-01
6,9 e-01
1,3 e+00
Plíce
3,2 e-01
1,4 e-01
6,5 e-01
1,0 e+00
2,0 e+00
Vaječníky
8,2 e-02
1,1 e-01
1,6 e-01
2,5 e-01
4,5 e-01
Pankreas
1,9 e-01
2,2 e-01
3,4 e-01
5,0 e-01
8,5 e-01
Červená dřeň
1,4 e-01
1,7 e-01
2,6 e-01
4,1 e-01
7,6 e-01
Slezina
1,6 e+00
2,1 e+00
3,3 e+00
5,1 e+00
9,3 e+00
Varlata
6,3 e-02
7,7 e-02
1,1 e-01
1,7 e-01
3,3 e-01
Štítná žláza
1,2 e-01
1,6 e-01
2,6 e-01
4,2 e-01
7,9 e-01
Děloha
8,5 e-02
1,1 e-01
1,6 e-01
2,5 e-01
4,5 e-01
Ostatní tkáň
8,5 e-02
1,0 e-01
1,5 e-01
2,3 e-01
2,2 e-01
Efektivní Dávkový ekvivalent(mSv/MBq
2,6 e-01
3,3 e-01
5,2 e-01
8,0 e-01
1,5 e+00
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek Chlorid sodný, chroman sodný, voda na injekci
6.2. Nejsou známy
7/
8
Inkompatibility
6.3. Doba použitelnosti 60 dní od data kalibrace, maximálně 75 dní od propuštění přípravku z výroby
Doba použitelnosti během používání přípravku: 8 hod od prvního odběru.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě 15 °C – 25 °C. Chraňte před mrazem. Uchovávejte v původním obalu, příslušně stíněné. Způsob uchovávání musí být v souladu s národními předpisy pro radioaktivní látky.
6.5. Druh obalu a velikost balení 10ml lahvička typu I Ph.Eur. z bezbarvého borokřemičitého skla uzavřená zátkou z butylkaučuku potaženou polytetrafluoroethylénem a hliníkovou objímkou. Každá lahvička je balena v olověném stínícím kontejneru v uzavřené kovové plechovce.
Velikost balení: 37 MBq, 74 MBq, 185 MBq. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6. Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci) Protože přípravek neobsahuje antimikrobiální přísadu a je určen pro vícedávkové použití, všechny jednotlivé dávky by se měly odebírat z lahvičky v průběhu jednoho pracovního dne a lahvičku po odebrání první dávky uchovávat při 2 °C - 8 °C.
Podávání radiofarmak je spojeno s rizikem vnějšího ozáření jiných osob kontaminací z moči, zvratků atd. V souladu s národními předpisy se musí dodržovat bezpečnostní opatření radiační ochrany.
S odpadem se zachází v souladu s národními předpisy.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
GE Healthcare Limited Amersham Place
Little Chalfont Buckinghamchire Velká Británie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A) 88/009/93-C
9. DATUM 20.1.1993
8/
8
PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
/ 21.5. 2008
10. DATUM REVIZE TEXTU 29.12.2010
Informace na obalu
1
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU Shield Label – Sodium Chromate (51Cr) Solution 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Sodium Chromate [51Cr] Solution 2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Sodium chromate: 3.1 – 31 µg/ml 3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Sodium chloride: 9 mg/ml Water for injections: q.s. 4.
LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ
Multidose vial 37 MBq/ml (1 mCi/ml) at activity reference date 5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Precursor solution. Not for direct administration Handling and disposal: see pack leaflets 6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Store out of the reach of children 7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Contains no antimicrobial preservative 8.
POUŽITELNOST
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Do not store above 25°C. Do not freeze
2
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ
NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI GE Healthcare Limited, HP7 9NA, UK GE Healthcare Australia Pty Limited, Rydalmere, NSW 2116 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA PL 0221/0111 PA 240/19/1 80035 11193 AUST R 17377 13. ČÍSLO ŠARŽE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU CJS1P 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Prescription only medicine (POM) 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Nevyžaduje se - odůvodnění přijato. 17. JINÉ GE and the GE Monogram are trademarks of General Electric Company
3
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Vial Label – Sodium Chromate (51Cr) Solution 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Sodium Chromate (51Cr) 37 MBq/ml radiopharmaceutical precursor, solution 2.
ZPŮSOB PODÁNÍ
3.
POUŽITELNOST
Expiry: dd MMM rrrr 4.
ČÍSLO ŠARŽE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Lot: xxxx CJS1P 5.
OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
1 ml 37 MBq
(1 mCi)
at 1200 h GMT
on
dd MMM yyyy
6.
JINÉ
GE Healthcare Limited, HP7 9NA, UK RADIOACTIVE RADIOACTIF RADIOAKTIV
4
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Vial Label – Sodium Chromate (51Cr) Solution 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Sodium Chromate (51Cr) 37 MBq/ml radiopharmaceutical precursor, solution 2.
ZPŮSOB PODÁNÍ
3.
POUŽITELNOST
Expiry: dd MMM rrrr 4.
ČÍSLO ŠARŽE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Lot: xxxx CJS1P 5.
OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
2 ml 74 MBq
(2 mCi)
at 1200 h GMT
on
dd MMM yyyy
6.
JINÉ
GE Healthcare Limited, HP7 9NA, UK RADIOACTIVE RADIOACTIF RADIOAKTIV
5
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Vial Label – Sodium Chromate (51Cr) Solution 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Sodium Chromate (51Cr) 37 MBq/ml radiopharmaceutical precursor, solution 2.
ZPŮSOB PODÁNÍ
3.
POUŽITELNOST
Expiry: dd MMM rrrr 4.
ČÍSLO ŠARŽE A KÓD LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Lot: xxxx CJS1P 5.
OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
5 ml 185 MBq (5 mCi)
at 1200 h GMT
on
dd MMM yyyy
6.
JINÉ
GE Healthcare Limited, HP7 9NA, UK RADIOACTIVE RADIOACTIF RADIOAKTIV