Sibelium
Registrace léku
Kód | 0048263 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 33/1085/94-C |
Název | SIBELIUM |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Janssen-Cilag s.r.o., Praha, Česká republika |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0048263 | POR CPS DUR 20X5MG | Tvrdá tobolka, Perorální podání |
0048264 | POR CPS DUR 50X5MG | Tvrdá tobolka, Perorální podání |
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls8792/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
Sibeliumtvrdé tobolky
2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tvrdá tobolka obsahuje flunarizini dihydrochloridum 5,9 mg, což odpovídá flunarizinum 5 mg.Pomocné látky: monohydrát laktózy.Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.
LÉKOVÁ FORMA
Tvrdé tobolkyPopis přípravku: Tvrdé želatinové tobolky velikosti 4, s vrchní částí červenou, spodní částí tmavošedou, obsahující bílý prášek.
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
Profylaxe klasické (s aurou) nebo běžné migrény (bez aury).
Symptomatická léčba vestibulárních závratí následkem diagnostikované funkční poruchy vestibulárního systému.
4.2
Dávkování a způsob podání
(Viz rovněž bod 4.4)
Profylaxe migrény
Úvodní dávka:
Léčba se zahajuje dávkou 10 mg denně (večer) u pacientů do 65 let a 5 mg denně u pacientů od 65 let. Jestliže se v průběhu léčby dostaví deprese, extrapyramidové nebo jiné nepřijatelné nežádoucí účinky, léčbu je zapotřebí ukončit. Pokud po 2 měsících úvodní léčby nedojde k významnému zlepšení, lze pacienta pokládat za nereagujícího a léčba by měla být rovněž ukončena.
Udržovací léčba:
Jestliže pacient reaguje na úvodní léčbu uspokojivě a je-li nezbytná udržovací léčba, je zapotřebí, aby pacient užíval 5 dní stejnou denní dávku jako na počátku léčby a další dva dny dávku vynechal.I když je profylaktická udržovací léčba úspěšná a dobře tolerována, je vhodné ji po 6 měsících přerušit a obnovit teprve v případě relapsu.
Vertigo
Používá se stejné dávkovací schéma jako při profylaxi migrény, avšak úvodní léčba nemá přesahovat dobu nutnou ke zvládnutí příznaků, což je obvykle méně než 2 měsíce.Jestliže však nelze pozorovat významné zlepšení po jednom měsíci u chronického vertiga nebo po dvou měsících u paroxyzmálního vertiga, pacienta lze považovat za nereagujícího a léčba by měla být ukončena.
Přípravek nebyl u dětí systematicky studován, proto se pro léčbu dětí a mladistvých nedoporučuje.
4.3
Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.Sibelium je kontraindikováno u pacientů, kteří trpí nebo v minulosti trpěli depresivní poruchou nebo onemocněním extrapyramidového nerovového systému – např. Parkinsonovou chorobou (viz body 4.4 a 4.8).
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Léčba může někdy způsobit extrapyramidové příznaky a příznaky deprese, může vyvolat parkinsonismus, zvláště u predisponovaných pacientů, např. vyššího věku. U těchto pacientů je zapotřebí při užívání přípravku Sibelium opatrnosti.
Vzácně se může v průběhu léčby přípravkem Sibelium progresivně zvýšit únava, v tomto případě by měla být léčba ukončena.
Doporučenou dávku nelze překračovat. Pacienty je zapotřebí v pravidelných intervalech sledovat zejména při udržovací léčbě, aby mohly být včas zjištěny extrapyramidové symptomy nebo symptomy deprese a léčba mohla být ukončena. Jestliže se v průběhu udržovací léčby terapeutický účinek přípravku Sibelium snižuje, je rovněž zapotřebí léčbu ukončit (délka léčby viz bod 4.2).
Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Při současném požívání alkoholu, užívání hypnotik nebo trankvilizérů současně s přípravkem Sibelium může dojít k nadměrné sedaci.
Sibelium není kontraindikováno u pacientů užívajících betablokátory.
Farmakokinetika flunarizinu nebyla ovlivněna topiramátem. Během současného podávání přípravku Sibelium s topiramátem v dávce 50 mg každých 12 hodin bylo u pacientů s migrénou pozorováno 16% zvýšení systémové expozice flunarizinu ve srovnání se 14% zvýšením u pacientů, kteří byli léčeni pouze flunarizinem. Farmakokinetika topiramátu v rovnovážném stavu nebyla flunarizinem ovlivněna.
Chronické podávání flunarizinu neovlivňovalo metabolismus fenytoinu, karbamazepinu, valproátu nebo fenobarbitalu. U pacientů s epilepsií, kteří užívali tato antiepileptika, byly plazmatické koncentrace flunarizinu většinou nižší než u zdravých subjektů, kterým byly podány obdobné dávky. Vazba karbamazepinu, valproátu a fenytoinu na bílkoviny není současným podáním flunarizinu ovlivněna.
4.6
Fertilita, těhotenství a kojení
Použití v těhotenstvíÚdaje o podávání flunarizinu těhotným ženám nejsou k dispozici.
Vyhodnocení studií se zvířaty neprokazuje přímé nebo nepřímé toxické účinky ve vztahu k reprodukci, vývoji embrya nebo plodu, průběhu gestace a peri- nebo postnatálnímu vývoji. Podávání flunarizinu v těhotenství se z preventivních důvodů nedoporučuje.
Použití při kojeníNení známo, zda se flunarizin vylučuje do lidského mateřského mléka. Studie u fen v období laktace prokázaly, že se flunarizin vylučuje do mléka a že koncentrace v mléce jsou vyšší než v plazmě. Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání fluanrizinu.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Zvláště na počátku léčby může přípravek navodit somnolenci. To vyžaduje zvýšenou opatrnost při činnostech, k nimž patří řízení vozidel nebo obsluha nebezpečných strojních zařízení.
4.8
Nežádoucí účinky
Bezpečnost přípravku Sibelium byla hodnocena u 247 pacientů, kteří se účastnili dvou placebem kontrolovaných klinických hodnocení, a u 476 pacientů, kteří se zúčastnili dvou srovnávacích klinických hodnocení. Na základě souhrnných údajů z těchto klinických hodnocení byly nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky (s incidencí ≥ 4 %) zvýšení tělesné hmotnosti (11 %), somnolence (9 %), deprese (5 %), zvýšení chuti k jídlu (4 %) a rýma (4 %).
Nežádoucí účinky identifikované u přípravku Sibelium v klinických hodnoceních nebo v post-marketingu jsou uvedeny v Tabulce 1.
Skupiny četností jsou definovány následovně: Velmi časté (≥ 1/10); Časté (≥ 1/100 až < 1/10); Méně časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); Vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); Velmi vzácné (< 1/10 000) a Není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka 1: Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinek
Četnost
Třídy orgánových systémů
Velmi časté
Časté
Méně časté
Není známo
Infekce a infestace
Rýma
Poruchy metabolismu a výživy
Zvýšení chuti k jídlu
Psychiatrické poruchy
Deprese, nespavost
Depresivní příznaky, poruchy spánku, apatie, úzkost
Poruchy nervového systému
Somnolence
Abnormální koordinace, dezorientace, letargie, parestézie, neklid, liknavost, tinitus, tortikolis
Akatize, bradykineze, fenomén „ozubeného kola“, dyskineze, esenciální tremor, extrapyramidová porucha, parkinsonismus, sedace, tremor
Srdeční poruchy
Palpitace
Gastrointestinální poruchy
Zácpa, žaludeční nevolnost, nauzea
Obstrukce střeva, sucho v ústech, zažívací obtíže
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Hyperhidróza
Erytém
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Myalgie
Svalové spasmy, svalové záškuby
Svalová ztuhlost
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Nepravidelná menstruace, bolest prsů
Menoragie, poruchy menstruace, oligomenorea, hypertrofie prsů, snížení libida
Galaktorea
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Únava
Generalizovaný otok, periferní otok, astenie
Vyšetření
Zvýšení tělesné hmotnosti
4.9
Předávkování
PříznakyNa základě farmakologických vlastností přípravku lze očekávat sedaci a astenii. Bylo hlášeno několik případů akutního předávkování (až do 600 mg jednorázově) s projevy sedace, agitovanosti a tachykardie.
LéčbaSpecifické antidotum neexistuje. V průběhu první hodiny po požití lze provést výplach žaludku. Vhodné může být užití aktivního uhlí.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antimigrenika, antiserotonika, antivertiginóza, flunarizin.ATC kód: N07CA03
Flunarizin je selektivním kalciovým antagonistou. Snižuje nadměrný průnik vápníku buněčnou membránou a tím zabraňuje přetížení buňky vápníkem. Flunarizin neovlivňuje kontraktilitu nebo vodivost srdečního svalu.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Flunarizin se z gastrointestinálního traktu dobře absorbuje ( 80 %) a vrcholových plazmatických koncentrací dosahuje během 2 - 4 hodin po perorálním podání. Při snížené žaludeční kyselosti (vyšším pH žaludku) může být biologická dostupnost středně snížena.
Distribuce
Flunarizin se z 90 % váže na plazmatické bílkoviny. Má velký distribuční objem – u zdravých dobrovolníků přibližně 78 l/kg a u epileptických pacientů asi 207 l/kg, což ukazuje na extenzivní distribuci do extravaskulární tkáně. Léčivá látka rychle překračuje hematoencefalickou bariéru; koncentrace v mozku jsou přibližně 10krát vyšší než koncentrace v plazmě.
Metabolismus
Flunarizin je metabolizován v játrech na nejméně 15 metabolitů. Primární metabolickou cestou je CYP2D6.
Vylučování
Flunarizin je primárně vylučován v nezměněné podobě žlučí do stolice. Během 24 až 48 hodin po podání je přibližně 3 % až 5 % podané dávky flunarizinu vyloučeno do stolice jako mateřská látka a metabolity a méně než 1 % je vyloučeno nezměněno močí. Výsledný eliminační poločas je vysoce proměnlivý, u většiny individuálních subjektů po jednorázové dávce v rozmezí 5 až 15 hodin. Některé subjekty vykazují měřitelné plazmatické koncentrace flunarizinu ( 0,5 ng/ml) po delší období (až do 30 dnů) pravděpodobně vzhledem k redistribuci látky z ostatních tkání.
Opakované podávání
Plazmatické koncentrace flunarizinu dosahují rovnovážného stavu přibližně po 8 týdnech jednodenního dávkování a jsou 3krát vyšší než koncentrace pozorované po jednorázové dávce. V rozmezí dávek 5 mg až 30 mg jsou koncentrace flunarizinu v rovnovážném stavu proporcionální.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Předklinické účinky CNS charakteru (např. sedace, nadměrné slinění, ataxie) byly pozorovány pouze při expozicích, které výrazně převyšovaly expozici u lidí, což ukazuje na malou klinickou relevanci.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, mastek, magnesium-stearát a koloidní bezvodý oxid křemičitý. Tobolka - vrchní část: sodná sůl erythrosinu, žlutý, červený a černý oxid železitý, oxid titaničitý, želatina.Tobolka - spodní část: oxid titaničitý, černý oxid železitý, želatina.
6.2
Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3
Doba použitelnosti
3 roky
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Al/plast. blistr, papírová krabička.Velikost balení: 20 a 50 tobolek.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Janssen-Cilag s.r.o., Praha, Česká republika
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
33/1085/94-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
2. 11.1994 / 23.12.2009
10.
DATUM REVIZE TEXTU
9.2.2011