Rivocor 5

Kód 0021907 ( )
Registrační číslo 41/ 209/05-C
Název RIVOCOR 5
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace léčivý přípravek po provedené změně registrace může být uváděn na trh po dobu 6 měsíců a používán do uplynutí doby použitelnosti, nejdéle po dobu platnosti registrace
Držitel registrace PRO.MED.CS Praha a.s., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0021907 POR TBL FLM 100X5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0047740 POR TBL FLM 30X5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0176913 POR TBL FLM 90X5MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak RIVOCOR 5


Příbalová informace - Rp.

Informace pro použití, čtěte pozorně!

RIVOCOR 5

RIVOCOR 10

(Bisoprololi fumaras)

potahované tablety

Držitel rozhodnutí o registraci/VÝROBCE

PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 1, 140 00 Praha 4, Česká republika

Složení

Léčivá látka: bisoprololi fumaras 5 nebo 10 mg v 1 potahované tabletě

Pomocné látky:

Rivocor 5: kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, krospovidon, hydrogenfosforečnan vápenatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, hypromelosa, oxid titaničitý, makrogol 6000, dimetikon 350, žlutý oxid železitý

Rivocor 10: kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, krospovidon, hydrogenfosforečnan vápenatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, hypromelosa, oxid titaničitý, makrogol 6000, dimetikon 350, žlutý a červený oxid železitý

Indikační skupina

Betablokátor

Charakteristika

Přípravek je určen k léčbě onemocnění srdce a oběhového systému.

Snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje prokrvení srdečního svalu, snižuje spotřebu kyslíku a upravuje některé poruchy srdečního rytmu.

Indikace

Rivocor je určen dospělým a dětem od 12 let věku pro léčbu vysokého krevního tlaku (hypertenze), ischemické choroby srdeční (angina pectoris), při bezpříznakovém nedostatečném prokrvení srdeční svaloviny (němá ischemie myokardu), u stavů po překonaném infarktu myokardu, při některých poruchách srdečního rytmu (zejména supraventrikulární tachyarytmie), při zrychlené srdeční akci (hyperkinetická cirkulace) a v některých stádiích chronické srdeční nedostatečnosti.

Kontraindikace

Rivocor nesmí být užíván při přecitlivělosti na jednotlivé složky přípravku, u neléčené či akutně zhoršené srdeční nedostatečnosti, při šoku, při poruchách síňokomorového vedení (AV blok II. a III. stupně), při syndromu porušeného síňokomorového uzlu, poruchách vedení vzruchu mezi síňokomorovým uzlem a síní (SA blokády), při zpomalené akci srdeční pod 50 tepů za min., při nízkém krevním tlaku a při poruchách periferního prokrvení.

Rivocor nesmí být užíván u nemocných s asthma bronchiale a s chronickým zánětem průdušek a plic se zúžením průchodnosti dýchacích cest (obstrukční choroba bronchopulmonální).

U nemocných s lupenkou (psoriasis) musí být pro užívání Rivocoru zvlášť závažné důvody.

U nemocných s nádorem nadledvinek (feochromocytom) musí užívání Rivocoru předcházet podání blokátorů alfa receptorů.

Pro užívání Rivocoru během těhotenství, kojení a u dětí musí být zvlášť závažné důvody.

U alergiků a pacientů léčených vakcínami (desensibilizační terapie) je při současné léčbě betablokátory nutná zvýšená opatrnost (možný vznik anafylaktické reakce při zmírněné ochranné adrenergní regulaci).

Nežádoucí účinky

U některých nemocných se po zahájení léčby Rivocorem může objevit zvýšená únava, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, živé sny a psychické změny (depresivní ladění apod.). Tyto příznaky jsou obvykle lehčího stupně a mizí zpravidla v průběhu 1-2 týdnů od zahájení léčby. Dále se může objevit průjem, zácpa, nevolnost a bolesti břicha, svalová slabost a křeče, zčervenání kůže, svědění a pocení, v ojedinělých případech může nastat snížená tvorba slz (pozor při zavádění kontaktních čoček!), lehký zánět spojivek, zřídka může vzniknout porucha potence.

U nemocných s asthma bronchiale se mohou zvýraznit dechové potíže, u diabetiků se může zhoršit snášenlivost glukózy; příznaky snížené hladiny krevního cukru (hypoglykemie) mohou být zastřeny.

U nemocných s poruchou prokrvení končetin (Raynaudův syndrom, claudicatio intermittens) se může při zahájení léčby objevit pocit chladu v končetinách.

Betablokátory (např. Rivocor) mohou ojediněle vyvolat lupenku (psoriasis vulgaris), vést ke příznakům tohoto onemocnění nebo vyvolat lupence podobný kožní výsev.

U nemocí oběhového systému se může výrazně zpomalit srdeční akce (bradykardie), prudce snížit krevní tlak (hypotenze) a mohou se zvýraznit poruchy převodu vzruchů mezi síněmi a komorami.

Při výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí vyhledejte lékaře.

Interakce

Účinky Rivocoru a jiných léků se mohou vzájemně ovlivňovat. Váš lékař má být proto informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Při současném užívání Rivocoru s rezerpinem, alfametyldopou, clonidinem, digitalisovými přípravky nebo guanfazinem může dojít k výraznému zpomalení srdeční akce. Užívání clonidinu může být ukončeno až po několikadenním vysazení Rivocoru. Při současném užívání Rivocoru a blokátorů kalciového kanálu typu verapamil a diltiazem nebo antiarytmik může dojít k poklesu krevního tlaku, tepové frekvence a k poruše srdečního rytmu.

Současné užívání Rivocoru a námelových alkaloidů (např. léčba migrény) může vést k poruchám periferního prokrvení.

Při současném užívání Rivocoru a rifampicinu může být poněkud snížená účinnost bisoprololu (Rivocoru).

Při současném užívání Rivocoru a inzulínu nebo jiných látek snižujících hladinu krevního cukru může být jejich účinek zesílen. Příznaky snížené hladiny krevního cukru (zejména zrychlená srdeční akce) bývají zastřeny.

Před event. chirurgickým výkonem by o léčbě Rivocorem měl být informován anesteziolog.

Těhotenství a KOJENÍ

U těhotných je třeba ukončit léčbu 72 hodin před blížícím se termínem porodu pro možnost navození poklesu krevního tlaku, zpomalení srdeční akce, snížení hladiny krevního cukru a oslabení dýchání u novorozence.

Dávkování a způsob PODANÍ

Dávky určí vždy lékař a průběžně je upravuje především podle srdeční frekvence a léčebného účinku. Obvyklé dávkování u dospělých je 5 mg bisoprololu, tj. 1/2 tablety Rivocoru 10 nebo 1 tableta. Rivocoru 5 denně. Dávkování u nedospělých (nad 12 let) je vždy individuální podle aktuálního stavu.

U nemocných s výrazným omezením ledvinných funkcí a s těžkým poškozením jaterních funkcí by denní dávka bisoprololu neměla přesáhnout 5 mg (1/2 tablety Rivocoru 10 nebo 1 tableta Rivocoru 5).

Léčba Rivocorem je dlouhodobá, vyžaduje pravidelné lékařské kontroly. Dávkování nesmí být měněno bez doporučení lékaře; stejně tak přerušení léčby není možné bez souhlasu lékaře. Léčba Rivocorem nesmí být náhle vysazena, musí být ukončena pomalu a postupně.

Tablety se užívají ráno nalačno s dostatečným množstvím tekutiny nebo spolu se snídaní.

Předávkování

Při předávkování, které se projeví obvykle výrazným zpomalením srdeční činnosti a prudkým snížením krevního tlaku, v některých případech dušností způsobenou křečí průdušek, musí být léčba Rivocorem přerušena a léčebná dávka upravena lékařem.

Při náhodném požití tablet dítětem okamžitě vyhledejte lékaře.

Upozornění

Přípravek může, zvláště při současném požívání alkoholu, nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, pohybovou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, práce ve výškách apod.). Tyto činnosti můžete vykonávat pouze na základě výslovného souhlasu lékaře.

U diabetiků léčených inzulinem nebo jinými léky, které snižují hladinu krevního cukru, mohou být zastřeny varovné příznaky hypoglykemie, zejména zrychlená srdeční akce.

Uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Varování

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení

30, 100 potahovaných tablet.

Datum revize TEXTU

21.9.2005


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

RIVOCOR 5

RIVOCOR 10

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Bisoprololi fumaras 5 mg nebo 10 mg v 1 potahované tabletě.

Pomocné látky viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta.

Rivocor 5: kulaté, bikonvexní, potahované tablety barvy slonové kosti s půlící rýhou na jedné straně.

Rivocor 10: kulaté, bikonvexní, potahované tablety barvy světle hnědé s půlící rýhou na jedné straně.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Arteriální hypertenze; ischemická choroba srdeční: námahová angina pectoris, němá ischemie myokardu; nestabilní angina pectoris; subakutní fáze infarktu myokardu (v akutní fázi volíme raději betablokátor s kratší dobou účinku); stavy po překonaném infarktu myokardu; v kombinaci s nitráty či antagonisty kalcia možno podat i u variantní anginy pectoris; poruchy srdečního rytmu, zejména tachyarytmické formy (supraventrikulární i komorové - fibrilace či flutter síní). Pro dospělé a děti od 12 let věku.

4.2 Dávkování a způsob podání

Léčbu zahajujeme 5-10 mg bisoprololu v jedné, zpravidla ranní dávce. Při nedostatečné účinnosti možno zvýšit dávku až na 20 mg denně. U pacientů s poruchou funkce jater nebo ledvin lehkého až středního stupně nemusí být dávkování upravováno. U pacientů s těžkým postižením ledvin (clearance kreatininu pod 20 ml/min) a u pacientů s těžkým postižením jater by neměla být překročena denní dávka 10 mg. Tablety se polykají celé, ráno nalačno nebo při jídle s dostatečným množstvím tekutiny. Léčba Rivocorem je dlouhodobá a musí být vysazována (v případě potřeby) postupně zvláště u pacientů s koronárním srdečním onemocněním.

4.3 Kontraindikace

Rivocor nesmí být používán u akutně zhoršeného srdečního selhání, šoku, druhého a třetího stupně AV bloku, syndromu chorého sinu, těžkého sinoatriálního bloku, bradykardie (pod 50/min před zahájením léčby), hypotenze (systolický tlak pod 90 mm Hg), tendence k bronchospazmu (bronchiální astma, chronická obstrukční choroba bronchopulmonální), Raynaudova syndromu, při současném užívání inhibitorů MAO (kromě MAO - B inhibitorů). Opatrnosti je třeba při ischemické chorobě dolních končetin ve stadiu klaudikací či trofických změn.

U pacientů s anamnézou lupénky musí být pro užívání přípravku závažné důvody. U nemocných s nádorem nadledvinek (feochromocytom) musí užívání Rivocoru předcházet podání blokátorů alfa receptorů. U alergiků a pacientů léčených vakcínami (desenzibilizační terapie) je při současné léčbě beta blokátory nutná zvýšená opatrnost (možný vznik anafylaktické reakce při zmíněné ochranné alergické reakci). Opatrnosti je třeba u diabetických pacientů s častými hypoglykemickými stavy, v případě dlouhodobého půstu, u metabolické acidózy, u prvního stupně AV bloku, Prinzmetalovy anginy.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Při náhlém vysazení se může objevit tzv. rebound fenomén, který se projeví tachykardií, prohloubením ischemie myokardu. Proto je nutno lék vysazovat postupně. U pacientů léčených beta-blokátory mohou být zvýrazněny alergické reakce snížením adrenergní odpovědi.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Rivocor může potencovat účinek současně užívaných antihypertenzív. Současné užívání reserpinu, alfa-methyldopy, clonidinu, digitalisu nebo guanfacinu může vyvolat výrazné snížení srdeční frekvence. Clonidin, digitalis nebo guanfacin mohou vyvolat zpoždění převodu srdečního vzruchu. Současné užívání Rivocoru a sympatomimetik (např. nosní a oční kapky, přípravky proti kašli) může oslabit účinek Rivocoru. Současně užívané přípravky typu rifampicinu aktivující jaterní enzymy mohou mírně zkrátit biologický poločas bisoprololu. Úprava dávkování není vyžadována. Při kombinaci s antagonisty kalcia typu verapamilu či některými antiarytmiky se může objevit bradykardie, převodní poruchy či srdeční selhání. Naopak kombinace s antagonisty kalcia typu nifedipinu či s jinými vazodilatancii se může projevit hypotenzí. Léčbu Rivocorem je nutno přerušit několik dní před vysazením současně užívaného clonidinu pro možnost hypertenzní krize. Současné užívání derivátů ergotaminu a Rivocoru může vyvolat poruchy periferního krevního oběhu.

Beta blokátory mohou potencovat účinek inzulínu nebo perorálních antidiabetik a zakrýt příznaky hypoglykémie (tachykardie). Proto je nutné pravidelné monitorování hladiny krevního cukru u diabetických pacientů.

V případě, že pacient podstoupí operační výkon v celkové anestezii, musí být o užívání přípravku informován anesteziolog.

4.6 Těhotenství a kojení

Pro nedostatek zkušeností by neměl být Rivocor užíván během těhotenství nebo kojení. V případě, že byl Rivocor užíván během těhotenství, měla by být léčba přerušena 72 hodin před očekávaným termínem porodu pro možnost bradykardie, hypotenze, hypoglykémie a potlačení dechových funkcí u novorozence. V případě, že přerušení léčby není možné, musí být novorozenec důsledně monitorován. Příznaky hypoglykémie se obvykle projeví během 3 dní.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Léčba hypertenze Rivocorem vyžaduje pravidelné monitorování. Vzhledem k individuálním odchylkám může být ovlivněna schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje. To je výrazné obzvláště na začátku léčby, při změně dávkování a při současném požití alkoholu.

4.8 Nežádoucí účinky

Nervový systém: na počátku léčby se může objevit zvýšená únava, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, živé sny a psychické změny (depresivní ladění apod.). Tyto příznaky jsou obvykle lehčího stupně a mizí zpravidla v průběhu 1-2 týdnů od zahájení léčby.

Oči: ojediněle poruchy vidění, omezení tvorby slz (brát v úvahu při používání kontaktních čoček), konjunktivitida.

Kardiovaskulární systém: příležitostně výrazné snížení krevního tlaku v závislosti na změně polohy (ortostatická hypotenze), bradykardie, převodní poruchy, parestézie, zhoršení obtíží u pacientů s intermitentními klaudikacemi nebo Raynaudovým syndromem.

Respirační systém: zřídka zvýraznění dechových potíží u pacientů s asthma bronchiale.

Gastrointestinální systém: příležitostně zácpa, průjem, nauzea, bolesti břicha.

Svaly a klouby: bolesti svalů, křeče, artropatie.

Kůže: kožní reakce jako zčervenání kůže, svědění a nadměrné pocení.

Urogenitální systém: velmi zřídka erektilní dysfunkce.

Metabolismus: zvýšení sérových hladin jaterních enzymů (AST, ALT), hepatitis. U pacientů s manifestním či latentním diabetem mellitus může být zhoršena glukózová tolerance. Příznaky hypoglykémie mohou být zastřeny. V individuálních případech bylo pozorováno zvýšení hladiny triglyceridů.

V individuálních případech může léčba beta blokátory vyvolat lupénku, zhoršit její příznaky nebo vést k psoriasiformní vyrážce.

Při léčbě beta blokátory byly v individuálních případech pozorovány: alopecie, zhoršení sluchu a tinitus, přírůstek váhy, emoční labilita, ztráta krátkodobé paměti, alergická rinitida, plastická indurace penisu.

4.8 Předávkování

a) Příznaky z předávkování: v případě předávkování nebo nejistém poklesu srdeční frekvence nebo krevního tlaku musí být léčba Rivocorem přerušena. Při intoxikaci převažuje kardiodepresivní účinek s inhibicí srdeční frekvence a kontraktility. Dyspnoe může být způsobena bronchospazmem.

b) Léčba intoxikace: příznaky mohou být léčeny intravenózním podáním atropinu 0,5-2,0 mg pomalou i.v. injekcí až do začátku účinku. Může být podán též glukagon v dávce 1-5 (10) mg. V případě bronchospazmu mohou být podány bronchodilatancia jako fenoterol nebo salbutamol jako aerosol.

Po 4 až 5 hodinách dialýzy je v dialyzátu obsaženo přibližně 5% nezměněného bisoprololu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina

Beta-blokátor

ATC klasifikace: C07AB07

Bisoprolol je vysoce selektivní blokátor beta1-adrenergních receptorů bez vnitřní sympatomimetické aktivity (ISA) a membrány stabilizujícího efektu (MSA). Výhodou je dlouhá doba účinku (24 hodin) daná farmakokinetikou přípravku (biologický poločas 10-12 hodin). Indikován je u akutních i chronických forem ischemické choroby srdeční, kdy je využíván vliv na snížení metabolických nároků myokardu (vyplývající z negativně inotropního a negativně chronotropního efektu) a zlepšení perfúze myokardu (dané negativně chronotropním účinkem). Při podání u akutních forem ischemické choroby srdeční (zejména u infarktu myokardu) se významně uplatní i zvýšení fibrilačního prahu. U ischemické choroby srdeční se uplatňuje, vedle efektu na kvalitu života i vliv na prognózu nemocného. Vzhledem k výrazné kardioselektivitě se méně uplatní bronchokonstrikční efekt a účinek metabolický (hypertriglyceridemie a hypercholesterolemie). Klinické studie ukázaly, že účinek 10 mg bisoprololu denně je srovnatelný s denní dávkou 100 mg atenololu, 100 mg metoprololu nebo 160 mg propranololu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce není závislá na příjmu potravy. Biologický poločas bisoprololu je 10-12 hodin, čímž je dán jeho 24 hodinový účinek. Bisoprolol je vylučován z 98% ledvinami a 2% stolicí. 50% z celkové dávky je transformováno v játrech na neaktivní metabolity, které jsou vylučovány ledvinami. Zbývajících 50% je vylučováno v nezměněné formě ledvinami. Proto bisoprolol nevyžaduje úpravu dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin mírného až středního stupně. Po perorálním podání je 90% bisoprololu absorbováno. Bisoprolol se váže na plazmatické proteiny z 30%.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Studie na zvířatech, prokazující akutní toxicitu (4 týdny) a chronickou toxicitu (do 12 měsíců), neodhalily žádné specifické nebo ireverzibilní orgánové poškození. Cytotoxické, mutagenní nebo kancerogenní působení nebylo prokázáno. Toxický vliv bisoprololu na fertilitu u potkanů nebyl prokázán.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Rivocor 5: kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, krospovidon, hydrogenfosforečnan vápenatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, hypromelosa, oxid titaničitý, makrogol 6000, dimetikon 350, žlutý oxid železitý.

Rivocor 10: kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulosa, krospovidon, hydrogenfosforečnan vápenatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, hypromelosa, oxid titaničitý, makrogol 6000, dimetikon 350, žlutý a červený oxid železitý.

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

2 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Rivocor 5 : bílý blistr Al/PVC -- Aclar - PVC, krabička.

Rivocor 10: průhledný blistr Al/PVC - Aclar - PVC, krabička.

Velikost balení : 30, 100 potahovaných tablet.

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PRO.MED.CS Praha a.s.; Telčská 1; 140 00 Praha 4, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

RIVOCOR 5 : 41/209/05-C

RIVOCOR 10 : 41/210/05-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29.6.2005

10. DATUM REVIZE TEXTU

16.1.2008


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.