Remestyp 1,0

Kód 0132517 ( )
Registrační číslo 84/ 110/98-C
Název REMESTYP 1,0
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Ferring-Léčiva, a.s., Jesenice u Prahy, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0132517 INJ SOL 5X10ML/1MG Injekční roztok, Injekce
0044357 INJ SOL 5X10ML/1MG Injekční roztok, Injekce

nahoru

Příbalový létak REMESTYP 1,0

Příloha č. 2 k rozhodnutí o povolení souběžného dovozu sp. zn.:sukls175398/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

REMESTYP 1,0Injekční roztok(Terlipressinum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře.- Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud se všimnetejakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte tosvému lékaři.

V příbalové informaci naleznete:1. Co je REMESTYP a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete REMESTYP používat3. Jak se REMESTYP používá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak REMESTYP uchovávat6. Další informace

1. CO JE REMESTYP A K ČEMU SE POUŽÍVÁREMESTYP je čirý, bezbarvý, injekční roztok obsahující léčivou látku terlipresin..Po injekci do krevního oběhu se aktivní látka, terlipresin rozštěpí a uvolní se látka, zvaná lypresin.Dojde k tomu ve stěnách krevních cév, což způsobí jejich zúžení a omezení průtoku krve dopostižených žil, a tím sníží se krvácení.

Přípravek se používá pro léčbu:- Krvácení z trávicího a urogenitálního ústrojí-např. z jícnových varixů, gastrickýcha duodenálních vředů, při funkčních a jiných metroragiích, při porodu a potratu apod.- Krvácení spojená s operacemi, zvláště v oblasti břicha a malé pánve.- Lokální použití při gynekologických operacích např. na čípku děložním.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE REMESTYP POUŽÍVAT

Nepoužívejte REMESTYP- jestliže jste přecitlivělý(á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravkuREMESTYP- při těhotenství

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku REMESTYP je zapotřebí- jestliže trpíte vyšším krevním tlakem- jestliže trpíte srdečním onemocněním- u dětí a starších pacientů musí být z důvodu omezených zkušeností dbáno zvláštní opatrnostiběhem léčby- při septickém šoku .Septický šok je závažný stav způsobený sníženým průtokem krve asnížením tlaku krve jako následek závažné infekce.

Oznamte svému lékaři, jestliže se některý z výše uvedených stavů týká Vás.V průběhu léčby přípravkem REMESTYP Vám bude stále kontrolován krevní tlak, srdeční tep arovnováha tekutin.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, ato i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.Obzvlášť je důležité informovat svého lékaře, jestliže užíváte jakékoli léky na léčbu srdce (např.propofol nebo beta-blokátory), neboť jejich účinek se při současném použití s přípravkem REMESTYPzvyšuje.

Těhotenství a kojeníLéčba přípravkem REMESTYP v průběhu těhotenství je kontraindikována.REMESTYP by neměl být podáván kojícím ženám neboť informace o přestupu přípravku REMESTYPdo mateřského mléka nejsou dostačující.Poraďte se se svým lékařem dříve než začnete užívat jakýkoli lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůÚčinky nejsou známy.

3. JAK SE REMESTYP POUŽÍVÁREMESTYP je lék, který se používá v nemocnicích a může být podán pouze kvalifikovanýmipracovníkyObvyklá dávka přípravku REMESTYP u akutního krvácení z jícnových varixů je 2 mg s následnoudávkou 1 nebo 2 mg každé 4 hodiny, do zástavy krvácení po dobu 24 hod. Léčba by měla trvatmaximálně 48 hodin. Po podání úvodní dávky může být dávkování upraveno podle vaší tělesnéhmotnosti nebo v případě výskytu nežádoucích účinků.

Krvácení z jícnových varixů:1,0 mg (1 000 µg) každých 4-6 hodin, po dobu 3-5 dnů. Jako prevence recidivy krvácení se doporučujepokračovat v léčbě, dokud není krvácení kontrolováno po dobu 24-48 hodin. Dávka se aplikujeintravenózně, obvykle ve formě bolu, lze ji podávat i v krátkodobé infúzi.

Ostatní krvácení z gastrointestinálního traktu:1,0 mg (1 000 µg) každých 4-6 hodin. Přípravek lze použít také jako první pomoc v terénu při klinickémpodezření na krvácení z horní části GIT.

Krvácení ze splanchnické oblasti u dětí:Obvyklá dávka se pohybuje mezi 8-20 µg/kg hmotnosti podávaná v intervalech 4-8 hodin. Podávání bymělo trvat po dobu krvácení, obecně lze doporučit obdobný postup jako u krvácení v dospělém věku.Při sklerotizaci jícnových varixů se podává jednorázově dávka 20 µg/kg hmotnosti ve formě bolu.

Krvácení z urogenitálního ústrojí:Dávkovací rozmezí je poměrně široké vzhledem k různé aktivitě plazmatických a tkáňovýchendopeptidáz.Dávky se proto pohybují v rozmezí 0,2-1,0 mg (200-1 000 µg) podávaných v intervalech 4-6 hodin.U juvenilní metrorhagie se podávají dávky 5-20 µg/kg tělesné hmotnosti.Přípravek by měl být podáván intravenózně.

Lokální použití při gynekologických operacích:Dávka 0,4 mg (400 µg) se doplní do 10 ml fyziologickým roztokem a aplikuje se intracervikálně a/neboparacervikálně. Účinek takto aplikovaného přípravku se začíná projevovat asi za 5-10 minut. Podlepotřeby je možné dávku zvýšit nebo opakovat.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKYPodobně jako všechny léky, může mít i REMESTYP nežádoucí účinky; které se ale nemusí vyskytnoutu každého.Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 pacientů ze 100 léčených) jsou :- bolest hlavy- bradykardie (příliš pomalý srdeční tep)- zvýšený krevní tlak- periferní zúžení cév (nedostatečné prokrvení kůže) projevující se bledostí- přechodná bolest břicha- přechodný průjem

Méně časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 pacientů z 1000 léčených) jsou :- nízká krevní sodíková úroveň pokud není kontrolována bilance tekutin- nepravidelný srdeční rytmus- zvýšená tepová frekvence- bolest na hrudi- infarkt myokardu (infarkt)- plicní edém- nedostatečný tok krve ve střevě- periférní cyanóza (namodralé zbarvení kůže způsobené nedostatkem kyslíku)- návaly horka- dýchací potíže a respirační selhání (obtíže při dýchání)- přechodná nevolnost- občasné zvracení- nekrózy v místě vpichu

Vzácně se vyskytující nežádoucí účinky (u 1 až 10 pacientů z 10 000) jsou:

-

dušnost (dýchací obtíže).

-

Frekvence nežádoucích účinků není známá (z dostupných údajů ji nelze určit):- selhání srdce (příznaky zahrnují problémy s dýcháním, únavu a oteklé kotníky)- Torsade de pointes (akutní srdeční příhoda)- kožní nekrózy (poškození tkáně)- kontrakce dělohy- snížení průtoku krve dělohou

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnetejakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte tosvému lékaři.

5. JAK REMESTYP UCHOVÁVATUchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Nepoužívejte REMESTYP po uplynutí doby použitelnosti, vyznačené na obalu. Doba použitelnosti sevztahuje na poslední den uvedeného měsíce.Uchovávejte v chladničce (2-8°C). Uchovávejte ampule v krabičce, aby byl přípravek chráněn předsvětlem. Chraňte před mrazem.Po dobu jednoho měsíce je možné uchovávat přípravek při teplotě do 25°C (např. v sanitce).

6. DALŠÍ INFORMACE

Co REMESTYP obsahuje- Léčivá látka: Terlipressinum 0,10 mg v 1 ml injekčního roztoku.- Pomocné látky: Chlorid sodný, kyselina octová 99%, trihydrát octanu sodného, voda na injekci

Jak přípravek REMESTYP vypadá a co obsahuje toto baleníREMESTYP JE je čirý, bezbarvý, injekční roztok .

Remestyp 1,0: 5 x 10 ml

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce: Ferring – Léčiva,a.s.Jesenice u Prahy, Česká republika

Souběžný dovozce do ČR:LERAM s.r.o.Heinrichova 16602 00 Brno

Tato příbalová informace byla naposledy schválena17.8.8. 2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o povolení souběžného dovozu sp. zn.:sukls175398/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

REMESTYP 1,0Injekční roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Terlipressinum 0,10 mg v 1 ml injekčního roztoku.Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok.Čirý bezbarvý roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikaceKrvácení z trávicího a urogenitálního ústrojí u dospělých i dětí - např. z jícnových varixů, gastrickýcha duodenálních vředů, při funkčních a jiných metroragiích, při porodu a potratu apod.Krvácení spojená s operacemi, zvláště v oblasti břicha a malé pánve.Lokální použití např. při gynekologických operacích na čípku děložním.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dospělí:Úvodní dávkování intravenózní injekcí je 2 mg terlipresinu každé 4 hodiny. Léčba musí pokračovat dozástavy krvácení po dobu 24 hodin až do max. 48 hodin. Po podání úvodní dávky může být dávkováníupraveno na 1 mg i.v. každé 4 hodiny u pacientů s tělesnou váhou nižší než 50 kg nebo v případěvýskytu nežádoucích účinků.

Krvácení z jícnových varixů: 1,0 mg (1 000 µg) každých 4-6 hodin, po dobu 3-5 dnů. Jako prevencerecidivy krvácení se doporučuje pokračovat v léčbě, dokud není krvácení kontrolováno po dobu 24 -48hodin.Dávka se aplikuje intravenózně, obvykle ve formě bolu, lze ji podávat i v krátkodobé infúzi.

Ostatní krvácení z gastrointestinálního traktu: 1,0 mg (1 000 µg) každých 4-6 hodin.Přípravek lze použít také jako první pomoc v terénu při klinickém podezření na krvácení z horní částiGIT.

Krvácení ze splanchnické oblasti u dětí: obvyklá dávka se pohybuje mezi 8-20 µg/kg hmotnostipodávaná v intervalech 4-8 hodin. Podávání by mělo trvat po dobu krvácení, obecně lze doporučitobdobný postup jako u krvácení v dospělém věku. Při sklerotizaci jícnových varixů se podávájednorázově dávka 20 µg /kg hmotnosti ve formě bolu.

Krvácení z urogenitálního ústrojí: dávkovací rozmezí je poměrně široké vzhledem k různé aktivitěplazmatických a tkáňových endopeptidáz. Dávky se proto pohybují v rozmezí 0,2-1,0 mg (200 - 1 000µg) podávaných v intervalech 4-6 hodin.U juvenilní metrorhagie se podávají dávky 5-20 µg /kg tělesné hmotnosti.Přípravek by měl být podáván intravenózně.

Lokální použití při gynekologických operacích: dávka 0,4 mg (400 µg) se doplní do 10 mlfyziologickým roztokem a aplikuje se intracervikálně a/nebo paracervikálně. Účinek taktoaplikovaného přípravku se začíná projevovat asi za 5-10 minut. Podle potřeby je možné dávku zvýšitnebo opakovat.

4.3 KontraindikacePodávání je kontraindikováno v průběhu těhotenství.Hypersensitivita na terlipresin nebo na kteroukoli pomocnou látku.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použitíV průběhu léčby musí být pečlivě monitorován tlak krve, srdeční tep, a rovnováha tekutin. Aby sezabránilo lokální nekróze, musí být injekce aplikována přísně intravenózně.

Zvláštní pozornost musí být věnována pacientům s hypertenzí a srdečními chorobami.

Terlipresin by neměli užívat pacienti se septickým šokem s nízkým minutovým objemem srdečním.

Děti a starší osoby: Vzhledem k omezeným zkušenostem dbejte zvláštní opatrnosti v průběhu léčby dětí astarších osob.Nejsou k dispozici údaje, týkající se doporučeného dávkování pro tyto speciální kategoriepacientů.

Remestyp nenahrazuje substituci krve u nemocných s deficitem krevního objemu.Vzhledem k výskytu lokálních nekróz, které byly po aplikaci terlipresinu ojediněle popsánydoporučujeme vyhnout se intramuskulární aplikaci a dávky 0,5 mg (500 µg) a více v neředěné forměpodávat přísně nitrožilně.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceHypotenzní účinek neselektivních beta-blokátorů na vena porta je zvyšován terlipresinem. Souběžná léčbapřípravky, o kterých je známo, že způsobují bradykardii (např. propofol, sufentanil) mohou způsobitsnížení srdečního tepu a srdečního výdeje. Tyto účinky jsou připisovány reflexní inhibici srdeční aktivitybludným nervem ( nervus vagus) jako důsledek zvýšeného krevního tlaku.

4.6 Těhotenství a kojeníLéčba přípravkem Remestyp v průběhu těhotenství je kontraindikovaná ( viz bod 4.3 a 5.3).Zjistilo se, že Remestyp způsobuje v ranném stádiu těhotenství kontrakce dělohy, zvyšuje nitroděložní tlaka může snížit průtok krve dělohou. Remestyp může mít škodlivé účinky na těhotenství a plod.U králíků se po léčbě přípravkem Remestyp projevil spontánní potrat a malformace.

Informace o přechodu přípravku Remestyp do mateřského mléka jsou nedostatečné. Remestyp by nemělyužívat kojící ženy.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeStudie hodnotící účinky na schopnost řídit a používat stroje nebyly provedeny.

4.8 Nežádoucí účinkyV průběhu klinických hodnoceních byly nejčastěji ( s frekvencí 1-10%) zaznamenány tyto nežádoucíúčinky: bledost, zvýšený krevní tlak, bolesti břicha, nevolnost, průjem, bolesti hlavy.Antidiuretický účinek přípravku Remestyp může způsobit hyponatremii jestliže se nekontroluje rovnováhatekutin.Tabulka:Frekvence nežádoucích účinků

Vyjadřování frekvence podle MedDRA

Časté (≥1/100 až <1/10)

Méně časté (≥1/1000 až <1/100)

Vzácné (≥1/10000 až <1/1000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy metabolismu a výživy

Hyponatremie pokud není kontrolována bilance tekutin

Poruchy nervového systému

Bolesti hlavy

Srdeční poruchy

Bradykardie

Fibrilace síníExtrasystola ventrikulárníTachykardieBolest na hrudiInfarkt myokarduPřetížení tekutinou, plicním edémem

Torsade de pointesSelhání srdce

Cévní poruchy

Periferní vasostrikcePeriferní ischémieBledost obličejeHypertense

Intestinální ischémiePeriferní cyanózaNávaly horka

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Dýchací potížeRespirační selhání

Dušnost

Gastrointestinální poruchy

Občasné křeče v břišePřechodně průjem

Přechodná nevolnostPřechodně zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Kožní nekróza

Stavy spojené s těhotenstvím, se šestinedělím a perinatálním obdobím

Kontrakce dělohysnížení průtoku krve dělohou

Celkové poruchy a reakce v místě vpichu

Nekrózy v místě vpichu

4.9 PředávkováníNesmí být překročena doporučená dávka (2 mg/4 hod), jelikož by došlo ke zvýšenému riziku závažnýchúčinků na systémovou cirkulaci.Zvýšení krevního tlaku u pacientů se známou hypertenzí může být zvládnuto klonidinem 150 µg i.v.Bradykardie vyžadující léčbu by měla být léčena atropinem.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: vazopresorikumATC kód: H01B A04

Terlipresin je N- α - triglycyl-8-lyzin-vazopresin, syntetický analog vazopresinu, přirozeného hormonuzadního laloku hypofýzy, který se od něho liší substitucí argininu na 8 pozici lyzinem a připojením tříglycinových reziduí na koncovou aminoskupinu cysteinu.

Farmakologický účinek terlipresinu je dán superpozicí jednotlivých farmakologických účinků látek,které vznikají jeho enzymatickým štěpením.

Terlipresin má především výrazný vazokonstrikční a protikrvácivý účinek.Nejvýraznější změnou je pokles průtoku krve ve splanchnické oblasti, čímž dochází ke snížení průtokukrve játry a poklesu portálního tlaku.

Ve farmakodynamických studiích bylo prokázáno, že terlipresin stejně jako ostatní příbuzné peptidypůsobí: stah arteriol, ven a venul hlavně ve splanchnické oblasti, stah hladkého svalstva stěny jícnu azvýšení tonu a peristaltiky celého střeva.

Kromě účinku na hladké svalstvo cév působí terlipresin i na hladké svalstvo dělohy stimulacímyometrální aktivity, a to i na netěhotnou dělohu.Výsledky výzkumu na zvířatech i lidech nepřímo podpořily hypotézu, že terlipresin působí nejvíce na

splanchnickou oblast a kůži.Antidiuretický účinek terlipresinu se klinicky neprojevuje.

5.2 Farmakokinetické vlastnostiTerlipresin je sám o sobě inaktivní vůči hladkému svalu, ale působí jako chemické depofarmakologicky aktivních látek, které se vznikají jeho enzymatickým štěpením. Nástup účinku jepomalejší než u lyzin-vazopresinu, ale trvá mnohem déle.

Lyzin-vazopresin podléhá obvyklé biodegradaci v játrech, ledvinách i ostatních tkáních.Intravenózní farmakokinetický profil lze popsat pomocí dvoukompartmentového modelu. Eliminačnípoločas činí asi 40 minut, metabolická clearance asi 9 ml/kg x min. a distribuční objem asi 0,5 l/kg.Odhadované koncentrace lyzin-vazopresinu se začínají objevovat v plazmě za 30 minut po podáníterlipresinu, přičemž nejvyšší koncentrace dosahuje mezi 60-120 minutami.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnostiStudie akutní a subakutní toxicity byly prováděny na potkanech a psech. Prokázaná toxicita odpovídápůsobení terlipresinu na kardiovaskulární systém a v navrhovaných dávkách a indikacích je terlipresinhodnocen jako dostatečně bezpečný lék.

Reprodukční studie prováděné na králících a potkanech ukázaly po aplikaci terlipresinu zvýšenývýskyt potratů nebo embryonálních smrtí následovaných potratem. Současně došlo ke snížení porodníváhy plodů a zvýšenému výskytu anomálií.Mutagenní aktivita nebyla v souboru provedených testů in vitro a in vivo prokázána.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látekChlorid sodný, kyselina octová 99%, trihydrát octanu sodného, voda na injekci

6.2 InkompatibilityNeuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti2 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte v chladničce (2-8°C). Uchovávejte ampule v krabičce, aby byl přípravek chráněn předsvětlem. Chraňte před mrazem.Po dobu jednoho měsíce je možné uchovávat přípravek při teplotě do 25°C (např. v sanitce).

6.5 Druh obalu a velikost baleníAmpule z čirého skla, krabička.Velikost balení:Remestyp 1,0 5 x 10 ml

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s nímRoztok je doporučen k intravenóznímu použití a pro lokální aplikaci do myometria.Používá se obvykle neředěný nebo ředěný fyziologickým roztokem.V případě lokálního použití do myometria se dávka 0,4 mg doplňuje fyziologickým roztokem domnožství 10 ml.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIFerring - Léčiva a.s., Jesenice u Prahy, Česká republika.

Souběžný dovozce:LERAM s.r.o., Heinrichova 16, 602 00 Brno

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)84/110/98-C/PI/001/11

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE17.8. 2011

10. DATUM REVIZE TEXTU17.8. 2011


nahoru

Informace na obalu

REMESTYP 1,0

Injekční roztok 5 amp. po 10 ml

Vasopresorikum, hemostatikum

Terlipressinum 1,0 mg v 10 ml injekčního roztoku

pomocné látky: chlorid sodný, kyselina octová 99%, trihydrát octanu sodného, voda na injekci

K intravenózní aplikaci.

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Uchovávejte v chladničce (2°C -8°C). Uchovávejte ampule v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem. Po dobu jednoho měsíce je možné uchovávat přípravek při teplotě do 25°C (např. v sanitce).

Souběžný dovozce do ČR:LERAM s.r.o.Heinrichova 16602 00 Brno

Držitel rozhodnutí o registraci referenčního přípravku v ČRFerring - Léčiva a.s., Jesenice u Prahy, Česká republika.

Reg.číslo: 84/110/98-C/PI/001/11

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.