Purinol 100 Mg

Kód 0001630 ( )
Registrační číslo 29/ 569/93-A/C
Název PURINOL 100 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0001631 POR TBL NOB 100X100MG Tableta, Perorální podání
0001630 POR TBL NOB 30X100MG Tableta, Perorální podání
0001633 POR TBL NOB 50X100MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak PURINOL 100 MG

1

Příloha č.1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls107100/2012 a sukls107107/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

PURINOL 100 mg PURINOL 300 mg

tablety

(allopurinolum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek PURINOL a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PURINOL užívat

3.

Jak se přípravek PURINOL užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5 Uchovávání

přípravku PURINOL

6. Další

informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PURINOL A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivá látka přípravku, alopurinol, patří do skupiny léků s názvem antiuratika. Zabraňuje tvorbě kyseliny močové v organizmu, což vede ke snížení její hladiny v krvi a moči. Důsledkem zvýšené hladiny kyseliny močové mohou být záchvaty dny (primární dna), které se vyznačují bolestivými záněty kloubů. Alopurinol působí preventivně proti těmto záchvatům, redukuje jejich počet a snižuje zároveň riziko poškození ledvin a riziko vzniku ledvinových kamenů, které bývá s tímto onemocněním spojeno. Dále se používá ke kontrole zvýšené hladiny kyseliny močové, která vzniká jako důsledek jiného onemocnění (některá nádorová nebo krevní onemocnění, postižení ledvin). Alopurinol působí preventivně proti komplikacím, které bývají v těchto případech se zvýšenou hladinou kyseliny močové spojeny a mohou se projevit jako ledvinné kameny nebo kloubní postižení (sekundární dna). Purinol se rovněž užívá při léčbě a prevenci akutních poruch ledvinných funkcí v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové při protinádorové léčbě léky nebo ozářením.

Přípravek je určen ve všech výše uvedených případech pro dospělé a mladistvé od 15 let.

Děti a mladiství do 15 let mohou Purinol užívat k léčbě Lesch-Nyhanova syndromu (dědičná porucha se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi) nebo při protinádorové léčbě léky nebo ozářením. 2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PURINOL UŽÍVAT Neužívejte přípravek PURINOL: - jestliže jste přecitlivělý(á) na alopurinol nebo na kteroukoli z pomocných látek přípravku

Přípravek by neměl být podáván dětem do 15 let s výjimkou dětí se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi při nádorovém onemocnění a Lesch-Nyhanově syndromu (viz bod 1).

2

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku PURINOL je zapotřebí při poruchách funkce jater nebo ledvin. V takových případech Vás bude lékař pečlivě sledovat a pravděpodobně Vám předepíše nižší dávky přípravku nebo Vám doporučí prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami.

Během léčby budete muset podle pokynů lékaře podstoupit různá vyšetření a odběry krve. Během akutního záchvatu dny nezahajujte léčbu alopurinolem. Máte-li akutní záchvat dny, poraďte se o léčbě s lékařem.

Dětem a dospívajícím do 15 let se přípravek Purinol nepodává s výjimkou nádorových onemocnění nebo Lesch-Nyhanova syndromu. Po použití přípravku Purinol byly hlášeny potenciálně život ohrožující kožní vyrážky (Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza), projevující se zpočátku jako červené terčovité skvrny nebo kruhovité fleky na kůži trupu často s puchýřem ve svém středu.

Další příznaky, po kterých je třeba pátrat, zahrnují vředy v ústech, v krku, v nose, na genitáliích (zevních pohlavních orgánech) a zánět spojivek (červené a oteklé oči). Tyto potencionálně život ohrožující kožní vyrážky jsou často doprovázeny příznaky podobnými chřipkovému onemocnění. Vyrážka může přejít v rozsáhlé puchýře nebo olupování kůže. Největší riziko rozvoje závažných kožních reakcí je v prvním týdnu léčby. Pokud se u Vás po použití přípravku Purinol vyskytne Stevens-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza, nesmíte léčbu přípravkem Purinol nikdy znovu zahájit. Pokud se u Vás objeví vyrážka nebo tyto kožní příznaky, přestaňte přípravek Purinol užívat a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Informujte lékaře, že užíváte tento léčivý přípravek. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Informujte svého lékaře předtím, než začnete užívat tento přípravek, jestliže užíváte:  6-merkaptopurin (užívaný k léčbě zhoubných nádorů krve)  azathioprin, cyklosporin (léčiva používaná k útlumu imunitního systému) Mějte, prosím, na paměti, že nežádoucí účinky cyklosporinu se mohou objevit častěji.  vidarabin (užívaný k léčbě oparů) Mějte, prosím, na paměti, že nežádoucí účinky vidarabinu se mohou objevit častěji. Stane-li se to,

buďte obzvlášť opatrný/á.

 salicyláty, léčiva používaná ke snížení bolesti, horečky nebo zánětu, např. acetylsalicylová

kyselina.

 probenecid, používaný k léčbě dny.  chlorpropamid, léčivo používané k léčbě diabetu.

Může být nutné snížit dávku chlorpropamidu, zejména u pacientů se sníženou funkcí ledvin.

 warfarin, fenprokumon, acenokumarol, léčiva snižující srážlivost krve.

Váš lékař bude častěji sledovat hodnoty Vaší krevní srážlivosti a sníží dávky těchto léčiv, bude-li to nutné.

 fenytoin, léčivo k léčbě epilepsie.  theofylin, léčivo k léčbě astmatu a jiných poruch dýchacího systému.

Váš lékař u Vás bude sledovat hladiny theofylinu v krvi, zejména na začátku léčby přípravkem Purinol anebo po jakýchkoli změnách dávkování.

 ampicilin nebo amoxicilin, léčiva k léčbě bakteriálních infekcí

Pacienti by podle možnosti měli dostávat jiná antibiotika, protože se s vyšší pravděpodobností mohou objevit alergické reakce.

 léčiva používaná k léčbě agresivních nádorů, např.

°

cyklofosfamid

° doxorubicin

3

° bleomycin ° prokarbazin ° mechlorethamin

Váš lékař bude v krátkých intervalech sledovat Váš krevní obraz.  didanosin, léčivo k léčbě infekce HIV.  kaptopril, léčivo k léčbě vysokého krevního tlaku.

Může být zvýšeno riziko kožních reakcí, zejména pokud máte chronicky sníženou funkci ledvin.

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Užívání přípravku PURINOL s jídlem a pitím

Tablety se užívají nerozkousané po jídle a zapíjejí se dostatečným množstvím tekutiny.

Během užívání přípravku je vhodné pití dostatečného množství alkalických minerálek (Ida, Bílinská kyselka, Vincentka). Po dobu léčby přípravkem nepožívejte alkoholické nápoje! Těhotenství a kojení

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Jste-li těhotná nebo je pravděpodobné, že otěhotníte, měla byste se poradit s lékařem, který rozhodne, zda je užívání přípravku nezbytně nutné. Léčivá látka přípravku přechází do mateřského mléka, dostatečné údaje o bezpečnosti nejsou k dispozici, proto neužívejte přípravek v době kojení. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Přípravek může příležitostně vyvolat ospalost nebo závratě a tak ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách atd.). Tyto činnosti byste měl(a) vykonávat pouze na základě výslovného souhlasu lékaře! Důležité informace o některých složkách přípravku PURINOL Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, tj. v podstatě je „bez sodíku“. 3. JAK SE PŘÍPRAVEK PURINOL UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Purinol přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Celková denní dávka by měla být podána v 1-3 dílčích dávkách. Denní dávky do 300 mg mohou být podány v jedné dávce po jídle. Vyšší dávky by měly být rozděleny do dílčích dávek nepřesahujících 300 mg. Léčba dny Dospělí a mladiství užívají obvykle u lehčích stavů 200–300 mg (2-3 tablety Purinol 100 mg nebo 1 tableta Purinol 300 mg) denně, u těžších stavů 400–600 mg (4-6 tablet Purinol 100 mg nebo 2 tablety Purinol 300 mg) denně, maximálně 800 mg denně, rozděleně do 2-3 jednotlivých dávek. V prvních měsících léčby může lékař doplnit léčbu dalšími přípravky. Léčba při nádorových onemocněních U nádorových onemocnění se obvykle užívá 600-800 mg denně, nejméně 3 dny před zahájením protinádorové léčby. Děti a mladiství mladší 15 let (pouze děti se zvýšenou hladinou kyseliny močové při nádorovém onemocnění nebo Lesch-Nyhanově syndromu)

4

Obvyklá denní dávka alopurinolu je 10-20 mg/kg tělesné hmotnosti. Děti mladší 6 let užívají 3 krát denně 50 mg (1/2 tablety Purinol 100 mg), děti ve věku 6-15 let užívají 3 krát denně 100 mg (1 tableta Purinol 100 mg) nebo jednou denně 300 mg (1 tableta Purinol 300 mg).

Při nedostatečné funkci ledvin Vám lékař obvykle dávku přípravku sníží.

Léčba alopurinolem je většinou dlouhodobá. Jestliže jste užil(a) více tablet přípravku PURINOL, než jste měl(a), nebo při náhodném požití přípravku dítětem se neprodleně poraďte s lékařem. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek PURINOL, nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku a pokračujte v předepsaném dávkování, jako by k vynechání dávky nedošlo. Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek PURINOL Nepřerušujte léčbu bez vědomí lékaře i když se již cítíte dobře, onemocnění by se mohlo vrátit. 4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY Podobně jako všechny léky, může mít i Purinol nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nejčastěji se mohou vyskytnout kožní reakce, jako jsou vyrážky, zčervenání nebo svědění kůže, výjimečně až olupování kůže. Objeví-li se tyto reakce, ukončete ihned užívání Purinolu a kontaktujte lékaře.

Méně často byla popsána nevolnost, zvracení nebo průjem. Méně často se vyskytují také bolesti hlavy. Vzácně se může objevit celková reakce z přecitlivělosti projevující se horečkou, třesavkou, nevolností, zvracením, bolestmi svalů, kloubů, zvětšením mízních uzlin, postižením jater nebo ledvin. Při výskytu celkových reakcí z přecitlivělosti neprodleně kontaktujte lékaře!

Rovněž vzácně bylo popsáno postižení nervů projevující se poruchami citlivosti nebo např. brněním končetin. Vzácně byly popsány poruchy krvetvorby.

Velmi vzácně byly hlášeny potenciálně život ohrožující kožní vyrážky (Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza). Objeví-li se tyto kožní reakce, ukončete ihned užívání Purinolu a kontaktujte lékaře. Rovněž velmi vzácně se mohou objevit závratě nebo ospalost. Velmi vzácně bylo popsáno selhání ledvin. Jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který je nebo není uveden v této příbalové informaci, oznamte to prosím svému lékaři nebo lékárníkovi. 5. JAK PŘÍPRAVEK PURINOL UCHOVÁVAT Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za „Použitelné do“ a na blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

5

Balení

Purinol 100:

30, 50 a 100 tablet.

Purinol 300:

30 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Purinol obsahuje Léčivá látka Allopurinolum 100 mg nebo 300 mg v 1 tabletě.

Pomocné látky

Sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), mikrokrystalická celulóza, želatina, magnesium-stearát, kukuřičný škrob, koloidní bezvodý oxid křemičitý, mastek.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

Výrobce

Merckle GmbH, Blaubeuren, Německo Jak přípravek Purinol vypadá a co obsahuje toto balení Přípravek je vyráběn ve formě kulatých, bílých, bikonvexních (oboustranně vypouklých) tablet s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny. Velikost balení Purinol 100 mg 30, 50 a 100 tablet. Purinol 300 mg 30 tablet Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 23.5.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Strana 1 (celkem 9)

Příloha č.2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls107100/2012 a sukls107107/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Purinol 100 mg Purinol 300 mg tablety 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Jedna tableta obsahuje allopurinolum 100 mg nebo 300 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1 3. LÉKOVÁ FORMA Tablety. Popis přípravku Purinol 100 mg Kulaté, bílé, bikonvexní tablety o průměru 9 mm s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny. Purinol 300 mg Kulaté, bílé, bikonvexní tablety o průměru 12 mm s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny. 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1. Terapeutické indikace 1. Léčba dny primární i sekundární. 2. Léčba primární nefropatie nebo sekundární nefropatie podmíněné hyperurikémií

a provázené i neprovázené příznaky dny.

3. Léčba a profylaxe akutní urátové nefropatie u pacientů s nádorovými onemocněními.

Profylakticky k zábraně ukládání urátů do tkání a k zábraně vzniku nefrolitiázy u onkologických pacientů léčených radioterapií a/ nebo chemoterapií.

4. Prevence vzniku a recidivy urátové a kalciové nefrolitiázy u pacientů s hyperurikémií

a/nebo hyperurikosurií.

5. U dětí se alopurinol podává k léčbě sekundární hyperurikémie provázející maligní

onemocnění a k léčbě Lesch-Nyhanova syndromu.

4.2. Dávkování a způsob podání Perorální podání Dospělí Obecné pokyny Celková denní dávka by měla být podána v 1 až 3 dílčích dávkách. Denní dávky do 300 mg mohou být podány v jediné dávce. Denní dávky vyšší než 300 mg by měly být rozděleny do dílčích dávek nepřesahujících 300 mg. Alopurinol je obvykle lépe snášen, je-li užíván po jídle. Léčba dny Dávka alopurinolu kolísá podle závažnosti onemocnění. Minimální účinná dávka je 100 až 200 mg denně. Průměrná dávka u pacientů s mírnou dnou je 200 až 300 mg alopurinolu

Strana 2 (celkem 9)

denně, u pacientů se středně těžkou dnou s tofy je 400 až 600 mg alopurinolu denně a u těžké dny 700 až 800 mg alopurinolu denně. Maximální doporučená denní dávka u pacientů s normální funkcí ledvin je 800 mg alopurinolu (pouze ve velmi závažných případech lze dávku zvýšit na 900 mg/den). Jelikož neexistuje žádná jednoduchá metoda stanovení koncentrace alopurinolu v krvi, je nejlépe stanovit dávky a dávkovací intervaly alopurinolu vhodné k udržení hladiny močové kyseliny v séru v normálním rozmezí podle hladin kyseliny močové v séru. Po stanovení denní dávky alopurinolu potřebné k udržení hladiny kyseliny močové v séru na požadované výši by měla být tato dávka alopurinolu podávána tak dlouho, dokud hladiny kyseliny močové v séru neindikují potřebu další úpravy dávkování. Normální hladiny urátů v séru jsou dosaženy během 1 až 3 týdnů. Horní hranice normálních hladin kyseliny močové je 357 mikromol/l pro muže a pro ženy po menopauze a 297,5 mikromol/l pro ženy před menopauzou. Podáním vhodné dávky alopurinolu a u některých pacientů i současným podáváním urikosurik je možné snížit hladiny kyseliny močové v séru na normální hodnoty a je-li třeba, je možné je udržet na úrovni 119-178,5 mikromol/l. Kombinovaná léčba alopurinolem a urikosurikem často umožní snížení dávek obou léčiv. V průběhu časné fáze podávání alopurinolu může dojít ke zvýšení počtu akutních dnavých záchvatů. Doporučuje se proto zahájit léčbu dávkou 100 mg alopurinolu denně a dávkování v týdenních intervalech zvyšovat o 100 mg dokud není dosaženo hladiny kyseliny močové v séru okolo 357 µmol/l nebo méně. Během prvních 3-6 měsíců léčby alopurinolem by rovněž měla být podávána profylaktická dávka kolchicinu (nebo nesteroidních protizánětlivých látek u pacientů, kteří nemohou být léčeni kolchicinem) a u pacienta by měl být zajištěn vysoký příjem tekutin. U pacientů léčených urikosuriky, kolchicinem a nebo antiflogistiky je vhodné pokračovat v této léčbě během úpravy dávkování alopurinolu až do dosažení normální hladiny kyseliny močové v séru a absence akutních záchvatů po dobu několika měsíců. Je-li to žádoucí, může být poté pacient převeden na léčbu samotným alopurinolem. Prevence urátové nefropatie během intenzívní léčby nádorových onemocnění Doporučuje se podávání 600 až 800 mg alopurinolu denně po dva až tři dny před zahájením chemoterapie nebo radioterapie. Léčba by měla pokračovat v dávkách upravených podle hladin kyseliny močové v séru až do doby, kdy již nehrozí nebezpečí hyperurikémie a hyperurikosúrie. V léčbě alopurinolem je možné pokračovat během antimitotické léčby pro profylaxi hyperurikémie, která může vzniknout během přirozených krizí onemocnění. Při prolongované léčbě obvykle ke kontrole hladiny kyseliny močové v séru postačí denní dávka 300 až 400 mg alopurinolu. Během léčby alopurinolem je nezbytné udržovat denní výdej moči v množství 2 litrů nebo více a je žádoucí zajistit neutrální nebo zásadité pH moči a uplatnit zákaz požívání alkoholických nápojů. Profylaxe renální urátové litiázy Podává se 100-200 mg alopurinolu 1-4krát denně nebo 300 mg v jediné denní dávce. Profylaxe renální kalcium-oxalátové litiázy Doporučená úvodní dávka alopurinolu pro prevenci recidivujících kalcium-oxalátových kaménků je 200 až 300 mg denně v jediné dávce nebo ve více dílčích dávkách. V léčbě je možné pokračovat po neomezenou dobu. Někteří pacienti užívali udržovací dávku 200-300 mg denně po více než sedm let. U některých pacientů je možné udržovací dávku snížit na 100-200 mg denně. Děti a adolescenti mladší 15 let (pouze u hyperurikémie vyvolané cytostatiky či radioterapií nebo při Lesch-Nyhanově syndromu) Obvyklá denní dávka alopurinolu je 10-20 mg/kg tělesné váhy.

Strana 3 (celkem 9)

Děti mladší 6 let užívají 3 krát denně 50 mg, děti ve věku 6-15 let užívají 3 krát denně 100 mg nebo 300 mg jednou denně. S podáváním se začíná 3. nebo 2. den před zahájením chemoterapie nebo radioterapie, dávky se upravují podle plazmatické hladiny kyseliny močové. Dávkování při poruše funkce ledvin

Alopurinol a jeho metabolity se vylučují pomocí ledvin a proto snížená funkce ledvin může vést k retenci léčiva a/nebo jeho metabolitů. Následkem toho může být prodloužený eliminační poločas. Následující schéma může sloužit jako doporučení pro úpravu dávkování u snížené funkce ledvin.

Clearance kreatininu Dávkování>20 ml/min

standardní dávka

10-20 ml/min

100-200 mg denně

<10 ml/min

100 mg denně nebo prodloužení časového intervalu

Zvláštní pozornost je třeba zaměřit při snížené funkci ledvin na zahájení léčby nízkými dávkami alopurinolu, maximálně 100 mg denně, a dávkování zvyšovat pouze tehdy, jestliže výsledné hodnoty v séru nebo v moči jsou nevyhovující. Při těžké poruše renální funkce je vhodné podávat méně než 100 mg alopurinolu denně, anebo se jednotlivé dávky po 100 mg podávají v intervalech delších než jeden den. Pokud je možné monitorování koncentrace oxipurinolu v plasmě, dávka se upravuje tak, aby koncentrace oxipurinolu v séru nepřekročila hodnotu 15,2 µg/ml.

Doporučené dávkování u hemodialýzy Alopurinol i jeho metabolity jsou dialyzovatelné. Po každé dialýze je doporučeno podat 300-400 mg alopurinolu. Pokud je dialýza vyžadovaná 2-3krát týdně, lze uvažovat o alternativním dávkovacím schématu 300-400 mg alopurinolu bezprostředně po každém ukončení dialýzy, bez podávání alopurinolu v mezidobí.

Dávkování u snížené funkce jater Pacientům s poruchou jater je třeba podávat nižší dávky. V průběhu počátečních stadií léčby se doporučuje periodicky provádět testy jaterních funkcí. Starší pacienti Alopurinol by měl být podáván s opatrností starším pacientům, u nichž je vyšší prevalence renálního onemocnění. Je třeba vzít do úvahy, že při snížené glomerulární filtraci se může prodloužit t 1/2, a zvýšit ustálená koncentrace, proto je třeba dávku upravit podle renálních

funkcí. 4.3. Kontraindikace Hypersenzitivita na alopurinol nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití Při poruchách funkce jater nebo ledvin je nutná úprava dávkování. U všech pacientů léčených alopurinolem by měly být prováděny periodické kontroly jaterních testů a renálních funkcí Byly hlášeny život ohrožující kožní reakce Stevens-Johnsonova syndromu (SJS) a toxické epidermální nekrolýzy (TEN) po použití přípravku Purinol.

Strana 4 (celkem 9)

Pacienti mají být upozorněni na příznaky těchto závažných kožních reakcí a mají být důkladně sledováni s ohledem na možný výskyt kožních reakcí. Nejvyšší riziko rozvoje SJS nebo TEN je v prvním týdnu léčby. Pokud se vyskytnou příznaky SJS nebo TEN (např. zhoršující se kožní vyrážka, často s puchýři nebo slizničními lézemi), léčba přípravkem Purinol má být přerušena. Nejlepší výsledky při zvládání SJS a TEN je možné dosáhnout včasným stanovením diagnózy a okamžitým vysazením suspektních léčivých přípravků. Časné přerušení léčby je spojeno s lepší prognózou. Pokud dojde u pacienta k rozvoji SJS nebo TEN po užití přípravku Purinol, nesmí být tento přípravek u pacienta nikdy znovu nasazen. Při zahájení léčby alopurinolem u nových pacientů se mohou vyskytnout akutní dnavé záchvaty, které mohou pokračovat i poté, kdy hladina kyseliny močové v séru začne klesat. Vhodné je po dobu prvních 3-6 měsíců podávání profylaktických dávek kolchicinu anebo nesteroidních protizánětlivých látek u pacientů, kteří nemohou být kolchicinem léčeni. Dále se doporučuje zahajovat léčbu nízkými dávkami alopurinolu (100 mg denně) a dávku postupně zvyšovat do dosažení sérové hladiny kyseliny močové 357 µmol/l nebo méně (viz bod 4.2). Léčba alopurinolem se nezahajuje během akutního záchvatu dny. Alopurinol by neměl být podáván dětem a adolescentům do 15 let s výjimkou dětí se sekundární hyperurikémií u neoplastických onemocnění nebo s Lesch-Nyhanovým syndromem, protože u jiných stavů nebyla v této věkové kategorii bezpečnost a účinnost alopurinolu stanovena. Asymptomatická hyperurikémie sama o sobě obecně není považována za indikaci pro užití alopurinolu. Dostatečný příjem tekutin a dieta i úprava stravovacích návyků mohou ovlivnit tento stav.

V případě vysokých hladin kyseliny močové (léčba maligních onemocnění, Leschův-Nyhanův syndrom) může vést podávání přípravku vzácně k rozvoji tkáňových deposit xanthinu. Toto riziko může být sníženo dostatečnou hydratací. 4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce 6-merkaptopurin a azathioprin Při současném podávání alopurinolu s merkaptopurinem a azathioprinem je nutné snížení dávek těchto léčiv na jednu čtvrtinu obvyklé dávky. Alopurinol inhibuje xantinoxidázu a působí proti metabolické inaktivaci azathioprinu a 6-merkaptopurinu. Koncentrace těchto léčivých přípravků v séru mohou dosahovat toxických hodnot, jestliže nedojde ke snížení jejich dávkování. Vidarabin (adeninarabinosid) Nálezy naznačují, že plazmatický poločas vidarabinu je za přítomnosti alopurinolu prodloužen. Podávají-li se tyto dva přípravky současně, je nutné zvlášť pečlivé sledování, aby se případné zvýšení toxických účinků zjistilo včas.

Strana 5 (celkem 9)

Salicyláty a urikosurika Oxipurinol, hlavní metabolit alopurinolu a látka i s vlastním terapeutickým účinkem, se vylučuje ledvinami podobně jako urát. Proto látky s urikosurickým účinkem – např. probenecid nebo vysoké dávky salicylátů – mohou urychlit exkreci oxipurinolu. To může snížit terapeutickou účinnost alopurinolu, klinický význam je však třeba určit v každém jednotlivém případě zvlášť.

Chlorpropamid Podává-li se alopurinol současně s chlorpropamidem při porušené funkci ledvin, může se zvýšit riziko prodloužené hypoglykemické účinnosti, protože alopurinol a chlorpropamid mohou soutěžit o exkreci v renálním tubulu.

Kumarinová antikoagulancia Vzácně se objevily zprávy o zvýšeném účinku warfarinu a jiných kumarinových antikoagulancií, pokud se tyto látky podávaly společně s alopurinolem; proto se musí pečlivě monitorovat všichni pacienti, užívající antikoagulancia.

Fenytoin Alopurinol může inhibovat oxidaci fenytoinu v játrech, klinický význam však nebyl zjištěn.

Theofylin Objevily se údaje, že alopurinol inhibuje metabolismus theofylinu. Mechanismus této interakce se dá vysvětlit tím, že xanthinoxidáza se u člověka účastní biotransformace theofylinu. Hladiny theofylinu je třeba monitorovat u pacientů, kteří zahajují terapii alupurinolem anebo zvyšují jeho dávky.

Ampicilin/amoxicilin Byla hlášena zvýšená frekvence kožních vyrážek u pacientů užívajících ampicilin nebo amoxicilin současně s alopurinolem ve srovnání s incidencí u pacientů, kteří tuto kombinaci neužívali. Příčina této interakce nebyla zjištěna. Doporučuje se však, aby u pacientů léčených alopurinolem byla užita namísto ampicilinu anebo amoxicilinu alternativní terapie, pokud je dostupná.

Cyklofosfamid, doxorubicin, bleomycin, prokarbazin, mechlorethamin Byl hlášen zvýšený výskyt útlumu kostní dřeně cyklofosfamidem a jinými cytotoxickými látkami u pacientů s neoplastickými onemocněními (jinými než leukémie) za přítomnosti alopurinolu. V

dobře kontrolované studii u pacientů léčených cyklofosfamidem,

doxorubicinem, bleomycinem, prokarbazinem a/nebo chlormethin-hydrochloridem (chloridem chlormethinia) se však neukázalo, že by alopurinol zvyšoval toxické účinky těchto cytotoxických látek.

Cyklosporin Údaje naznačují, že plazmatická koncentrace cyklosporinu se v průběhu současné léčby alopurinolem může zvýšit. Jestliže se obě látky podávají společně, je třeba uvážit možnost zvýšené toxicity cyklosporinu.

Strana 6 (celkem 9)

Didanosin U zdravých dobrovolníků a pacientů s HIV léčených didanosinem byly plazmatické hodnoty Cmax a AUC didanosinu přibližně dvojnásobné při současné terapii alopurinolem (300 mg

denně), beze změny terminálního poločasu. Proto může být nutné snížit dávkování didanosinu, pokud se užívá společně s alopurinolem a pacienty je třeba pečlivě sledovat.

Kaptopril Při současném podávání alopurinolu a kaptoprilu může být riziko kožních reakcí zvýšeno, a to zejména při chronickém selhání ledvin. 4.6. Těhotenství a kojení Neexistují dostatečné údaje o užívání alopurinolu těhotnými ženami. Alopurinol by měl být podáván těhotným ženám a ženám v reprodukčním věku pouze tehdy, jestliže potenciální přínos pro ženu převažuje nad potenciálním rizikem pro plod. Alopurinol a jeho metabolit oxipurinol přestupují do mateřského mléka, nejsou k dispozici dostatečné údaje týkající se účinků alopurinolu na kojené dítě. Proto je lépe alopurinol kojícím ženám nepodávat. 4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Jelikož alopurinol může příležitostně vyvolat ospalost nebo závratě může negativně ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování, jako jsou řízení motorových vozidel a obsluha strojů. 4.8. Nežádoucí účinky Z nežádoucích účinků jsou nejčastější alergické kožní reakce (pruritus, kopřivka, makulopapulózní exantém, olupování kůže, výjimečně jako exfoliativní dermatitida nebo toxická epidermální nekrolýza). Při výskytu vyrážky by měl být alopurinol okamžitě vysazen. Byly-li kožní projevy velmi mírné, může být po jejich odeznění opatrně znovu zahájeno podávání malých dávek (např. 50 mg/den) přípravku, které mohou být postupně zvyšovány. Při opětovném výskytu vyrážky musí být léčba alopurinolem definitivně ukončena. Vyrážky mohou být následovány celkovou reakcí z přecitlivělosti (horečka, zimnice, nauzea, zvracení, bolesti svalů, kloubů, lymfadenopatie, eozinofilie, projevy hepatotoxicity, případně i akutní selhání ledvin). Tyto příznaky se mohou vyskytnout kdykoli během léčby a jsou častější u nemocných s předchozí poruchou funkce ledvin anebo jater. Při jejich výskytu musí být alopurinol okamžitě a natrvalo vysazen. V jejich léčbě se osvědčují glukokortikoidy. Následující tabulka uvádí četnost nežádoucích účinků dle následujících kritérií: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100, <1/10); méně časté (≥1/1000, <1/100); vzácné (≥1/10 000, <1000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Velmi časté

Časté Méně časté Vzácné

Velmi vzácně

Poruchy kůže a podkožní tkáně

pruritus,

kopřivka, makulopapu- lózní exantém, olupování kůže

byly

hlášeny závažné kožní nežádoucí účinky: Stevens-Johnsonův syndrom

Strana 7 (celkem 9)

(SJS) a toxická epidermální nekrolýza (TEN) (viz bod 4.4).

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

celková reakce z přecitlivělo-sti (horečka, zimnice, nauzea, zvracení bolesti svalů, kloubů, lymfadeno-patie, eozinofilie, projevy hepatotoxici-ty, případně i akutní selhání ledvin).

Gastroinestinální poruchy

nauzea,

zvracení nebo průjem

Poruchy nervového systému

bolesti

hlavy

periferní neuropatie

závratě, ospalost

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

depozita xantinu ve svalech

Poruchy ledvin a močových cest

xantinová nefrolitiáza

renální selhání

Poruchy krve a lymfatického systému

útlum krvetvorby (agranulo-cytóza, anémie, trombocyto-penie)

Poruchy jater a žlučových cest

hepatotoxici- ta, nekróza, granulomatózní hepatitida

Strana 8 (celkem 9)

4.9. Předávkování Předávkování alopurinolu se obvykle projeví nauzeou, zvracením a průjmem. Pokud je přívod léčiva zastaven a je zajištěna přiměřená hydratace k urychlení exkrece alopurinolu, není obvykle zapotřebí žádná léčba. Jestliže se však vyskytnou další akutní obtíže, měl by být zvážen výplach žaludku; jinak je léčba symptomatická. Je-li třeba, lze použít hemodialýzu. 5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1. Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: léčiva potlačující tvorbu kyseliny močové. ATC kód: M04AA01 Purinol je antiuratikum, inhibitor xanthinoxidázy. Alopurinol je kompetitivním inhibitorem tohoto enzymu a jeho metabolit aloxanthin inhibuje xanthinoxidázu nekompetitivně. Při léčení alopurinolem se snižuje koncentrace kyseliny močové v krvi i v moči. Snížení koncentrace urátů v tělesných tekutinách usnadňuje mobilizaci urátových depozit ve tkáních. Těmito mechanizmy se alopurinol příznivě uplatňuje v léčbě primární i sekundární hyperurikémie a dny v období mimo záchvaty. 5.2. Farmakokinetické vlastnosti Po perorálním podání je alopurinol účinný a rychle se absorbuje z proximálních oddílů trávicího ústrojí. Studie zjistily přítomnost alopurinolu v krvi za 30-60 minut po podání. Stanovení biologické dostupnosti se pohybují od 67% do 90%. Maximální plazmatické hladiny alopurinolu je obvykle dosaženo za přibližně 1,5 hodiny po perorálním podání alopurinolu, rychle však klesá a je po 6 hodinách sotva zjistitelná. Maximální hladiny aktivního metabolitu oxipurinolu je obvykle dosaženo za 3-5 hodin po perorálním podání alopurinolu a je značně trvalejší.

Alopurinol se prakticky neváže na plazmatické proteiny. S výjimkou mozkové tkáně se alopurinol distribuuje rovnoměrně do všech tkání. Oxipurinol spolu s alopurinolem přestupují do mateřského mléka. Močí se vyloučí přibližně 76% podané dávky, převážně ve formě volného oxipurinolu. Přibližně 20% požitého alopurinolu se vylučuje v nezměněné formě stolicí. Eliminační poločas alopurinolu je 1-2 hodiny a oxipurinolu 13-30 hodin. Při snížené funkci ledvin se může kumulovat alopurinol i jeho metabolit. 5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku Mutagenita Cytogenetické studie ukazují, že alopurinol in vitro nevyvolává při koncentracích do 100 mikrogramů/ml a in vivo při dávkách do 60 mg/den po průměrnou dobu podávání 40 měsíců v lidských krvinkách chromozomální aberace. Alopurinol nevede in vitro k tvorbě nitrosloučenin ani neovlivňuje lymfocytární transformaci. Výsledky biochemických a jiných cytologických, vyšetření s vysokou spolehlivostí napovídají, že alopurinol nemá negativní vliv na DNA v jakémkoliv stadiu buněčného cyklu a není mutagenní. Kancerogenita U myší a potkanů, jimž byl po dobu až 2 let podáván alopurinol, nebyla zjištěna kancerogenita této látky. Teratogenita V jedné studii, v níž byly myším 10. nebo 13. den březosti intraperitoneálně podány dávky 50 nebo 100 mg/kg těl. hmotnosti, byl zjištěn abnormální vývoj plodů, avšak v podobné studii u potkanů, kterým byla podána dávka 120 mg/kg těl. hmotnosti 12. den březosti, nebyly žádné

Strana 9 (celkem 9)

abnormality pozorovány. Rozsáhlé studie podávání vysokých perorálních dávek alopurinolu (u myší až do výše 100 mg/kg/den, u potkanů v dávkách až 200 mg/kg/den a u králíků až do výše 150 mg/kg/den) podávaných 8. -16. den březosti neprokázaly žádný teratogenní účinek alopurinolu. Jedna in vitro studie používající ke zjištění embryotoxicity slinné žlázy myšího plodu v kulturách ukázala, že u alopurinolu nelze očekávat žádnou embryotoxicitu bez současného vyvolání toxicity u matky. 6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1. Seznam pomocných látek

Sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), mikrokrystalická celulóza, želatina, magnesium-stearát, kukuřičný škrob, koloidní bezvodý oxid křemičitý, mastek. 6.2. Inkompatibility Neuplatňuje se 6.3. Doba použitelnosti 5 let. 6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. 6.5. Druh obalu a velikost balení Blistr (bílý neprůhledný PVC /Al), krabička Velikost balení: Purinol 100 mg 30, 50 a 100 tablet. Purinol 300 mg 30 tablet. 6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky. 7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI ratiopharm GmbH, Ulm, Německo 8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO Purinol 100 mg: 29/569/93-A/C Purinol 300 mg: 29/569/93-B/C 9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 21.7.1993 / 18.1.2012 10. DATUM REVIZE TEXTU 23.5.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU

Krabička 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Purinol 100 mg tablety Allopurinolum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje allopurinolum 100 mg. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Tablety 30, 50, 100 tablet 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání.

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte m

imo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: MM/RRRR 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z

TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

2

Držitel rozhodnutí o registraci: ratiopharm GmbH, Ulm, Německo 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

29/569/93-A/C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.šarže: 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V

BRAILLOVĚ PÍSMU

Purinol 100 mg

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH Blistr 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Purinol 100 mg tablety Allopurinolum 2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH 3.

POUŽITELNOST

MM/RRRR (vyraženo na okraji blistru) 4.

ČÍSLO ŠARŽE

XXXXXXX (vyraženo na okraji blistru) 5.

JINÉ

Document Outline


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.