Proleukin 18 Miu

Kód 0052228 ( )
Registrační číslo 44/ 919/92-S/C
Název PROLEUKIN 18 MIU
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Novartis s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0052228 INJ+INF PLV SOL 1X1MG Prášek pro injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse
0052396 INJ+INF PLV SOL 10X1MG Prášek pro injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse

nahoru

Příbalový létak PROLEUKIN 18 MIU

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.: sukls220595/2009, a příloha k sp.zn.: sukls67008/2012

Příbalová informace: informace pro uživatele

PROLEUKIN 18 x 106 IU

Prášek pro injekční/infuzní roztok

Aldesleukinum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci,

Co naleznete v této příbalové informaci: 1.

Co je Proleukin a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Proleukin používat

3.

Jak se Proleukin používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak Proleukin uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

7.

Informace pro zdravotnické pracovníky

1.

Co je Proleukin a k čemu se používá

Proleukin je název přípravku obsahujícího léčivou látku aldeskeukin. Je to syntetický protein, velmi podobný proteinu produkovanému v lidském těle, nazývaném interleukin-2 (IL-2). Tento protein je součástí imunitního systému. IL-2 aktivuje v těle bílé krvinky nazývané lymfocyty, které bojují proti nemocem a infekcím. IL-2 stimuluje produkci lymfocytů v těle a zvyšuje obranyschopnost organismu. Proleukin se používá k léčbě rakoviny ledvin, který se rozšířil i do dalších orgánů (tzv. metastazující adenokarcinom ledviny). 2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Proleukin používat

Před užitím Proleukinu se poraďte se svým lékařem. Váš lékař může potřebovat některá vyšetření dříve, než Vás začne léčit Proleukinem. Bude kontrolovat Vaši odpověď na léčbu v pravidelných intervalech a přijme nezbytná opatření. Nepoužívejte Proleukin -

jestliže jste alergický(á) na aldesleukin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)..

-

jestliže jste upoután(a) na lůžko více než půl dne.

2

-

jestliže uplynulo méně než 24 měsíců od doby, kdy Vám byla diagnostikována rakovina ledviny. Toto doporučení platí i v případech současné přítomnosti známek zhoubného onemocnění a v případech rozšíření zhoubného onemocnění do dalších orgánů.

-

jestliže máte srdeční onemocnění v anamnéze.

-

jestliže máte infekční onemocnění vyžadující antibiotickou léčbu.

-

jestliže máte nedostatek kyslíku v krvi.

-

jestliže máte vážné problémy s játry, ledvinami nebo jinými orgány.

-

jestliže trpíte záchvaty (křečemi) nebo metastázami do mozku, která se nepodařilo úspěšně léčit.

-

jestliže máte transplantovaný orgán.

-

jestliže užíváte kortikosteroidy k léčbě zánětlivých reakcí nebo se předpokládá, že Váš stav bude vyžadovat jejich použití během Vaší léčby Proleukinem.

-

jestliže máte nebo jste měl(a) autoimunitní onemocnění jako je revmatoidní artritida nebo Crohnova choroba.

Pokud se Vás týká cokoli z výše uvedeného, sdělte to svému lékaři, protože Vám nesmí být podán Proleukin. Rovněž Vám nesmí být podán Proleukin, pokud bylo na základě Vašich krevních testů zjištěno: -

že máte snížený počet bílých krvinek, krevních destiček nebo červených krvinek.

-

že máte hodnoty kreatininu a bilirubinu mimo normální rozmezí.

Zvláštní opatrnosti při použití Proleukinu je zapotřebí -

jestliže máte bolest na hrudi nebo nepravidelný srdeční rytmus. U některých pacientů je třeba sledovat elektrokardiogram (EKG) v pravidelných intervalech.

-

jestliže se stáváte dušným/dušnou nebo začínáte dýchat rychleji během léčby.

-

jestliže se cítíte příliš unavený/á nebo ospalý/á, protože to může být znamení ztráty vědomí.

-

jestliže máte silně svědivou vyrážku nebo jestliže se Vaše kůže stává během léčby extrémně suchou.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z výše uvedených příznaků, sdělte to okamžitě svému lékaři. Zvláštní opatrnost vyžaduje rovněž: -

jestliže máte horečku, třesavku, zimnici, nevolnost a/nebo průjem.

-

jestliže máte závratě a cítíte rychlý tep srdce. To může znamenat, že máte nízký tlak, což se vyskytuje 2-12 hodin po zahájení léčby Proleukinem.

-

jestliže máte bakteriální infekci, protože léčba Proleukinem u Vás zvýší riziko infekce.

-

jestliže pozorujete změny nálady. Ty se normalizují po ukončení léčby.

-

jestliže máte cukrovku. Hladiny glukózy v krvi se u Vás mohou zvýšit nebo snížit více než obvykle.

-

jestliže se u Vás objevily poruchy jater a ledvin.

-

Jestliže se u Vás projevily gastrointestinální potíže způsobené autoimunitním onemocněním nazývaným Crohnova choroba.

Pokud se kterýkoli z výše uvedených účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Některá léčiva mohou snížit účinek Proleukinu nebo zvýšit jeho nežádoucí účinky. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka, jestliže užíváte kterékoli z následujících léčiv (nebo jste je užíval(a) v nedávné době).

chemoterapeutika používaná k léčbě rakoviny nazývaná tamoxifen, interferon-alfa, cisplatina, vinblastin a/nebo dakarbazin používaná při léčbě rakoviny.

léčiva zvaná glukokortikoidy (druh kortikosteroidů) používaná při léčbě zánětů.

3

léčiva nazývaná beta-blokátory používaná k léčbě vysokého krevního tlaku.

léčiva, která působí na srdce, centrální nervový systém, játra, ledviny nebo kostní dřeň.

Poraďte se s lékařem, pokud si nejste jisti, která to jsou.

kontrastní látky používané k zobrazování počítačovou tomografií (CT).

léčiva působící na centrální nervový systém (mozek, mícha).

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Děti a dospívající (do 18 let) Proleukin se nedoporučuje dětem a dospívajícím do 18 let. Starší pacienti (65 let a více) Starší pacienti mohou být citlivější k nežádoucím účinkům Proleukinu, a proto se doporučuje zvýšená opatrnost při podávání. Těhotenství a kojení

sdělte svému lékaři před započetím léčby, jestliže jste těhotná, domníváte se, že jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Lékař vám vysvětlí prospěch a riziko používání Proleukinu během těhotenství.

jak muži, tak ženy musí používat efektivní antikoncepci během léčby Proleukinem, aby se zabránilo početí. To se týká i většiny dalších léků používaných k léčbě rakoviny. Během léčby Proleukinem přerušte kojení, vzhledem k možnosti vážného poškození dítěte nežádoucími účinky.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék,. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Neřiďte dopravní prostředek a neobsluhujte žádné přístroje nebo stroje, protože Proleukin může mít nežádoucí účinky, které mohou ovlivnit schopnost provádět tyto aktivity. 3.

Jak se Proleukin používá

Proleukin se podává:

buď jako 24hodinová nebo 15minutová infuze do žíly (intravenózní infuze). Proleukin má být podáván pouze v nemocnici pod dohledem odborníka se zkušenostmi s chemoterapií,

nebo injekcí přímo pod kůži (subkutánní injekce). Subkutánní léčba může být prováděná v nemocnici i ambulantně nebo doma kvalifikovanými odborníky (lékařem nebo sestrou).

Před léčbou a během léčby Proleukinem bude Váš lékař pravidelně provádět vyšetření krve a rentgenové vyšetření hrudníku, aby zkontroloval Vaše orgány a krevní obraz. Dodržujte pečlivě všechny instrukce Vašeho lékaře nebo sestry. Jestliže jste užil(a) více Proleukinu, než jste měl(a) Jestliže jste dostali větší dávku nebo si myslíte, že jste dostali větší dávku Proleukinu, obraťte se ihned na svého lékaře nebo sestru. Mohly by se projevit některé nežádoucí účinky popsané v bodě 4. 4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Ve většině případů vymizí do dvou dnů po ukončení léčby.

4

Váš lékař může zvažovat použití dalších léčiv ke zmírnění nežádoucích účinků způsobených Proleukinem. Některé nežádoucí účinky mohou být závažné Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než jednoho z 10 pacientů) nebo časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 z 10 pacientů)

Poruchy krve: nízký počet bílých krvinek s příznaky jako je horečka, bolest v krku a vřídky v ústech způsobené infekcí; nízký počet krevních destiček provázený modřinami a spontánním krvácením, nízký počet červených krvinek s příznaky jako je únava nebo bledost; poruchy srážení krve s náhlou dušností, vykašláváním krvavého hlenu, bolestí dolních končetin nebo sklonem ke snadnému krvácení, vysoký počet bílých krvinek zvaných eozinofily, které mohou zapříčinit plicní nebo srdeční potíže způsobené záněty.

Akutní záněty přítomné v celém těle, často spojené s horečkou a zvýšeným počtem bílých krvinek nebo nízkým počtem bílých krvinek a nižší tělesnou teplotou než obvyklou, zvracení je možným příznakem otravy krve.

Srdeční záchvaty, poruchy srdce a cév, jako je nezvyklá nebo nedostatečná síla stahu srdečního svalu, nepravidelný srdeční rytmus, pocit nepravidelného srdečního rytmu, nízký krevní tlak nebo vysoký krevní tlak spojený se závratěmi; rozmazané vidění nebo stálá bolest hlavy, zrychlený srdeční rytmus; namodralé zbarvení rtů, jazyka nebo kůže způsobené nedostatkem kyslíku v krvi.

Kašel; dušnost nebo nepříjemný pocit na hrudníku, nahromadění vody na plicích, bolest na hrudi, nedostatek kyslíku v orgánech, vykašlávání krve.

Selhání ledvin spojené s únavou, ospalostí, ztrátou chuti k jídlu, zvracením a otoky dolních končetin, krev v moči, neschopnost tvořit moč, nízká produkce moči s vysokými hladinami močoviny a kreatininu v krvi s příznaky, jako je zvracení, ospalost, nízký svalový tonus, nebo dýchací problémy, krev v moči.

Krvácení v žaludku, střevě a konečníku vedoucí k černé stolici, zvracení krve, otok břicha, poruchy polykání, otoky břicha, diskomfort, možné příznaky zvětšení jater a/nebo sleziny.

Rychlý srdeční rytmus, vypoulené oči, úbytek tělesné hmotnosti, zduření na přední straně krku jako možný příznak zvýšené funkce štítné žlázy.

Zvýšení tělesné hmotnosti, únava, padání vlasů, svalová ochablost, pocit chladu jako možné příznaky snížené funkce štítné žlázy.

Dýchací potíže, únava, zvracení, ospalost jako možné příznaky zvýšené hladiny kyseliny mléčné v krvi.

Změny mentálního stavu zahrnující pocit, že prožíváte nebo slyšíte věci, které se nestaly (halucinace).

Nervové poruchy: záchvaty, koma; poškození centrální nervového systému s brněním, sníženou citlivostí nebo ztrátou pohybových schopností, potíže s mluvením, náhlé bezvědomí nebo mdloby.

Poruchy řeči.

Vysoká hladina draslíku spojená s křečemi, poruchou srdečního rytmu, závratěmi a bolestmi hlavy.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte Vašeho lékaře. Méně časté nežádoucí účinky (postihují méně než 1 pacienta ze 100), vzácné nežádoucí účinky (postihují méně než 1 pacienta z 1000):

Nízký počet bílých krvinek spojený se slabostí, podlitinami a častými infekcemi, bledou kůží, dušností a tmavou močí, tvorba krevních sraženin, krvácení.

5

Onemocnění srdeční svaloviny s příznaky jako je utlačující bolest na hrudi, horečka nebo malátnost, otok srdečního svalu.

Vážné alergické reakce: dýchací problémy, příznaky závratí, vážné alergické reakce.

Zánět slinivky břišní doprovázený silnými bolestmi v nadbřišku vystřelujícími do zad; zácpa, otok břicha, bolest břicha; bolesti v nadbřišku; selhání jater s bolestí v nadbřišku, únava, zažloutlá kůže a oči nebo tmavě žlutá moč.

Svalové křeče, horečka, bolest nebo slabost svalů.

Záchvaty, obrna, koma.

Nevolnost, pocení, slabost, závratě, třes, bolest hlavy, možné příznaky nízkých hladin cukru v krvi.

Svalové křeče nebo neobvyklý srdeční tep jako možné příznaky vysoké hladiny draslíku v krvi.

Změny osobnosti, bolest hlavy, zmatenost, obrna části nebo celého těla, strnutí šíje, poruchy řeči jako příznak poškození mozku.

Pocit chladu způsobený nízkou teplotou těla.

Tyto nežádoucí účinky mohou postihnout méně než 1 z 1000 pacientů nebo byly hlášeny bez udání četnosti.

Náhlý výskyt dýchacích potíží spojených s výskytem krevních sraženin v plicích

Otoky na obličeji a krku a problémy s dýcháním (Quinckeho edém); vysoká horečka, kožní vyrážka s malými puchýřky, bolest kloubů a/nebo zánět očí (Stevens-Johnsonův syndrom).

Opakující se těžký zánět střev (Crohnova choroba) spojený s průjmem, bolestí v podbřišku, horečkou a snížením tělesné hmotnosti,

Slabost nebo obrna končetin či obličeje, třesoucí se ruce, poruchy řeči,

Problémy s viděním.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte svého lékaře. Další nežádoucí účinky Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než jednoho z 10 pacientů):

Ztráta chuti k jídlu

Úzkost; zmatenost; závratě; bolest hlavy; ospalost

Deprese

Nespavost

Kašel

Nevolnost s nebo bez zvracení; průjem; ústní opary se záněty.

Zčervenání kůže, kožní vyrážka; olupování kůže; svědění,

Rychlý srdeční rytmus, nepravidelný srdeční rytmus

Nízký krevní tlak

Bolest na hrudi, dušnost

Bolest svalů, bolest kloubů

Vřídky v ústech

Reakce v místě vpichu injekce

Vřídky v ústech

Snížený výdej moči se zvýšenou hladinou močoviny a kreatininu v krvi

Bolest v místě podání injekce

Horečka se zimnicí nebo bez zimnice.

Pocit nevolnosti, únava

Bolest

Přírůstek tělesné hmotnosti s nahromaděním tekutiny, otoky.

6

Pokud se kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Časté nežádoucí účinky (postihující méně než jednoho z 10 pacientů):

Dehydratace s příznaky jako je sucho v ústech nebo pocit žízně.

Podrážděnost, vzrušení a neklid

Nepříjemný pocit plnosti po jídle, zácpa

Otupělost s příznaky ztráty energie, únavy a ospalosti

Zánět očí se svěděním, zarudnutím a otokem

Otok a zarudnutí okolí žil

Nahromadění tekutin, otoky

Zvýšená hladina glukózy v krvi s příznaky jako je nadměrná žízeň, hlad, močení nebo únava.

Záněty dýchacích cest

Nízká hladina vápníku v krvi, která někdy vede ke křečím

Vysoká hladina vápníku v krvi s příznaky jako je pocit nevolnosti, zvracení, nebo zácpa

Zánět na rtech; zánět žaludku vedoucí k bolesti žaludku a nevolnosti

Svědivá vyrážka

Pocení

Padání vlasů

Ucpaný nos

Krvácení z nosu

Ztráta vnímání chuti

Snížení tělesné hmotnosti

Potíže při polykání

Biochemické vyšetření krve svědčící pro změny funkce jater např. zvýšená hladina bilirubinu nebo jaterních enzymů v krvi.

Pokud se kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Méně časté nežádoucí účinky (postihují méně než 1 pacienta ze 100):

Svalová slabost.

Pokud se kterýkoli z těchto nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Vzácné nežádoucí účinky (postihují méně než 1 pacienta z 1000):

Cukrovka.

Poškození tkáně v místě podání injekce, reakce v místě podání injekce.

Pokud se kterýkoli z těchto nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Další hlášené nežádoucí účinky:

Kožní vyrážka na kůži s malými puchýřky vyplněnými tekutinou Bolest v nadbřišku Ztráta pigmentace kůže

Pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5.

Jak Proleukin uchovávat

7

Uchovávejte Proleukin mimo dosah a dohled dětí. Proleukin nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a lahvičce. Uchovávejte neotevřené lahvičky v chladničce (2 °C – 8 °C). Váš lékař, lékárník nebo zdravotní sestra vědí, jak správně uchovávat přípravek Proleukin. 6.

Obsah balení s další informace

Co Proleukin obsahuje -

Léčivou látkou je aldesleukinum, v množství 18 milionů mezinárodních jednotek (IU) (1,1 mg) v 1 ml roztoku připraveného podle návodu.

-

Pomocnými látkami jsou mannitol, natrium-lauryl-sulfát, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného a hydrogenfosforečnan sodný.

Jak Proleukin vypadá a co obsahuje toto balení Proleukin je sterilní bílý prášek. Dodává se v balení, které obsahuje 1 nebo 10 lahviček. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci Novartis s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce Novartis s.r.o., Praha, Česká republika Tato informace byla naposledy schválena 12.12.2012 7.

Informace pro zdravotnické pracovníky

Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte Proleukin mimo dosah a dohled dětí. Proleukin nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a lahvičce. Uchovávejte v chladničce (2

°C – 8 °C).

Doba použitelnosti po rozpuštění Pokud není připravený roztok Proleukinu ihned spotřebován může být uchováván 24

hodin

v chladničce (2

°C – 8 °C).

Roztok Proleukinu by měl být použit během 48 hodin po přípravě včetně trvání infuze. Jak připravit a aplikovat Proleukin - Použijte sterilní injekční stříkačku a injekční jehlu. - Injikujte 1,2 ml vody pro injekce do lahvičky Proleukinu. Směřujte proud vody pro injekci na

stěnu lahvičky, aby nedošlo k nadměrnému pěnění.

- Jemným krouživým pohybem umožněte, aby se prášek úplně rozpustil. Netřepat! - Roztok obsahuje 18 milionů IU nebo 1,1 mg Proleukinu (aldesleukinu) v 1 ml. Roztok je nyní připraven pro subkutánní aplikaci nebo má být dále ředěn pro aplikaci intravenózní infuzí. Instrukce pro správné užití Proleukinu Subkutánní (s.c.) aplikace - Již rozpuštěný roztok musí být použit do 24 hodin. - Přípravek má dosáhnout těsně před aplikací pokojovou teplotu.

8

- Potřebná dávka se nasaje a injikuje podkožně. - Proleukin se injikuje do podkožní tkáně. Nejvhodnější pro injekci jsou místa s měkkým těstovitým

podkožím vzdálená od kloubů, nervů, kostí a jiných důležitých struktur.

- Místa injekcí se má v pravidelných intervalech měnit. To umožňuje předcházet bolesti a zarudnutí

v místě injekce.

Jeden léčebný cyklus obvykle trvá 4 týdny. - Týden 1

Dny 1-5: dávka 18 milionů IU Proleukinu každý den

Dny 6-7: žádná aplikace Proleukinu

- Týdny 2, 3 a 4

Dny 1-2: dávka 18 milionů IU Proleukinu každý den

Dny 3,4 a 5: dávka 9 milionů IU každý den

Dny 6 a 7: žádná aplikace Proleukinu

Po jednom týdnu bez aplikace Proleukinu může být podán druhý čtyřtýdenní cyklus. Pokud se stav pacienta zlepší nebo stabilizuje, může se pokračovat v léčení Proleukinem dalšími čtyřtýdenními cykly. Podle odpovědi na léčbu lze volit vyšší nebo nižší dávku. Intravenózní (i.v.) aplikace - Natáhněte příslušnou dávku roztoku Proleukinu z lahvičky do sterilní stříkačky. - Rekonstituujte podle potřeby až do 500 ml v 5 % roztoku glukózy (50 mg/ml) pro infuzi

obsahující 1 mg/ml (0,1 %) lidského albuminu. Lidský albumin musí být zamíchán do roztoku glukózy ještě před tím, než se přidá připravený roztok aldesleukinu.

- Patřičná dávka může být pak aplikována intravenózně při denní dávce 18 milionů IU/m2 za

24 hodin po 5 dní.

Před každou injekcí je třeba kontrolovat přítomnost částic nebo poruch zbarvení v roztoku. Nepoužívejte Proleukin pokud vidíte částice v roztoku nebo pokud je roztok zakalený nebo příliš zažloutlý. Jeden léčebný cyklus obvykle spočívá v: - Dny 1-5: denní dávka 18 milionů IU/m2 za 24 hodin jako kontinuální infuze. Kanyla zůstává v žíle

během léčby.

- Během dalších 2-6 dnů: žádná léčba Proleukinem. - Následuje dalších 5 dnů kontinuální infuze. Po třech týdnech bez aplikace Proleukinu má následovat druhý cyklus stejně, jak je uvedeno výše. Jestliže se stav pacienta zlepšil nebo stabilizoval po skončení dvou cyklů, léčba Proleukinem může pokračovat ve formě 5denní terapie každé 4 týdny. Může být aplikováno až 5 cyklů. Podle odpovědi na léčbu lze volit vyšší nebo nižší dávku. Každá lahvička je pouze pro jedno použití.

Instrukce pro ředění jednorázové intravenózní infuze vysoké dávky:

Natáhněte příslušné množství roztoku Proleukinu z lahvičky do sterilní injekční stříkačky. Rekonstituujte asepticky v 50 ml 5% roztoku dextrózy pro injekce, USP (D5W). Dávka 0,6 milionů IU/kg (0,037 mg/kg) se podává intravenózní 15minutovou infuzí při maximu

14 dávek.

Po 5 až 9 dnech odpočinku se postup při dalších 14 dávkách opakuje, maximálně může být podáno

28 dávek v cyklu.

9

Dávka Proleukinu rekonstïtuovaná ve sterilní vodě pro injekce, USP (bez konzervačního prostředku), má být asepticky naředěna v 50 ml 5% roztoku dextrózy pro injekce, USP (D5W) a podáno infuzí delší 15 minut.

Rozpuštění nebo naředění bakteriostatickou vodou pro injekce, USP, nebo 0,9% roztokem chloridu sodného, USP má být vyloučeno z důvodu zvýšené agregace. Proleukin nemá být podáván spolu s jinými léky ve stejné nádobě.

Likvidace Přípravek nemá být likvidován v odpadní vodě nebo domovním odpadu. Každý nespotřebovaný roztok, lahvička, injekční stříkačka a jehla mají být likvidovány náležitým způsobem. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.: sukls220595/2009, a příloha k sp.zn.: sukls67008/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

PROLEUKIN 18 x 106 IU Prášek pro injekční/infuzní roztok 2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivá látka je aldesleukinum. Aldesleukin je připraven rekombinantní DNA technologií s použitím kmene Escherichia coli, který obsahuje genetickým inženýrstvím modifikovaný gen pro lidský interleukin-2 (IL-2). Jedna lahvička přípravku Proleukin obsahuje 22 x 106 IU sterilního lyofilizovaného bílého prášku pro přípravu injekčního/infuzního roztoku. Po rekonstituci přípravku v 1,2 ml vody na injekci (viz instrukce v bodu 6.6) obsahuje 1 ml roztoku 18 x 106 IU (1,1 mg) aldesleukinu. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro injekční/infuzní roztok Popis přípravku Lyofilizovaný, bílý prášek 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace Přípravek je indikován k:

- léčbě metastazujícího adenokarcinomu ledviny (MRCC).

Při výběru vhodných pacientů pro léčbu má být přihlédnuto k nově zjištěným rizikovým faktorům, které souvisí se sníženou léčebnou odpovědí a mediánem přežití (viz bod 4.3 Kontraindikace). 4.2 Dávkování a způsob podání Pro léčbu metastazujícího renálního karcinomu má být Proleukin podáván jednorázovou i.v. infuzí vysoké dávky, kontinuální i.v. infuzí nebo subkutánní injekcí.

Jednorázová infuze vysoké dávky

Dávka 0,6 x 106 IU/kg (0,037 mg/kg) se podává každých 8 hodin 15 minutovou intravenózní infuzí, přičemž může být podáno maximálně 14 dávek. Následuje přestávka 5 až 9 dní bez léčby Proleukinem. Tento postup se opakuje i v případě dalších 14 dávek, s maximem 28 dávek v cyklu, pokud jsou tolerovány. Během klinických studií bylo podávání přípravku často ukončeno z důvodu toxicity.

Pacientům s metastazujícím RCC bylo během prvního cyklu léčby zahrnujícím 28 dávek podáno 20 dávek (medián).

Udržovací léčba: Odpověď na léčbu u pacientů má být stanovena přibližně 4 týdny po ukončení cyklu léčby a dále bezprostředně před naplánovaným zahájením dalšího cyklu léčby. Další cykly léčby mohou být podávány pacientům pouze v případě, kdy je doložena regrese karcinomu po posledním cyklu léčby a není kontraindikováno nové zahájení léčby (viz bod 4.3 Kontraindikace a bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Cykly léčby mají být odděleny obdobím bez léčby Proleukinem trvajícím nejméně 7 týdnů. Kontinuální intravenózní infuze 18 x 106 IU/m2 za 24 hodin se aplikuje formou kontinuální i.v. infuze trvající 5 dnů, po ní následuje přestávka 2-6 dnů bez léčby Proleukinem a opět 5denní infuze. Tento jeden indukční cyklus je ukončen 3týdenní přestávkou v podávání Proleukinu. Po ní může být zahájen další cyklus. Udržovací léčba: Pacientům s odpovědí na léčbu nebo se stabilizací onemocnění mohou být aplikovány až 4 výše uvedené cykly (18 x 106 IU/m2 za 24 hodin formou kontinuální infuze trvající 5 dnů) ve 4týdenním intervalu. Subkutánní injekce 18 x 106 IU se aplikuje formou subkutánní injekce první týden denně po dobu 5 dnů a poté následuje 2denní přestávka bez léčby Proleukinem. Následující 3 týdny se podává 18 x 106 IU s.c. v prvním a druhém dnu a 9 x 106 IU ve třetím až pátém dnu každého týdne. Šestý a sedmý den je přestávka. Po 4týdenním cyklu následuje týdenní přestávka v podávání Proleukinu, po které je možno cyklus opakovat. Udržovací léčba: Opakování je vhodné u pacientů s odpovědí na léčbu nebo stabilizací onemocnění. Pokud pacient netoleruje doporučený dávkovací režim, může být dávka snížena nebo podávání přerušeno, dokud se projevy toxicity nezmírní. Není známo, do jaké míry snížení dávky ovlivní odpověď na léčbu i střední délku přežívání.

Porucha funkce ledvin

Žádné formální studie k vyhodnocení farmakokinetiky; bezpečnosti a tolerability Proleukinu u pacientů s preexistujícím poškozením ledvin nebyly provedeny (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Pacienti s preexistujícím poškozením ledvin mají být pečlivě sledováni.

Renální metabolismus nebo exkrece souběžně podávaných léčivých přípravků může být podáváním Proleukinu pozměněn.

Porucha funkce jater

Žádné formální studie k vyhodnocení farmakokinetiky, bezpečnosti a tolerability Proleukinu u pacientů s preexistujícím poškozením jater nebyly provedeny (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Po podávání Proleukinu dochází k reverzibilnímu zvýšení hladin jaterních transamináz, sérového bilirubinu, močoviny a kreatininu. Pacienti s preexistujícím poškozením ledvin nebo jater mají být pečlivě sledováni.

Hepatální metabolismus nebo vylučování souběžně podávaných léčivých přípravků může být podáváním Proleukinu pozměněno. Pediatričtí pacienti Bezpečnost a účinnost u pediatrických a adolescentních pacientů nebyla dosud stanovena.

Starší pacienti (65 let a více)

Žádné formální klinické studie k porovnání účinnosti nebo bezpečnosti Proleukinu u geriatrických a mladších pacientů nebyly provedeny. Nicméně je doporučeno, aby lékaři při předepisování Proleukinu geriatrickým pacientům dbali opatrnosti, protože se ve vyšším věku může projevit snížení funkcí ledvin a jater.

Způsob podání

Proleukin může být používán pouze pod dohledem kvalifikovaného lékaře, který má zkušenosti s podáváním protinádorových chemoterapeutik.

Při podávání intravenózní infuze je doporučeno, aby pacienti navštěvovali specializované zařízení s vybavením pro intenzivní péči umožňující sledování klinických a laboratorních parametrů pacienta. Subkutánní léčba může být podávána ambulantně kvalifikovaným zdravotnickým personálem. 4.3 Kontraindikace Léčba Proleukinem je kontraindikována u následujících pacientů: 1. U pacientů se známou přecitlivělostí na léčivou látku nebo kteroukoli pomocnou látku. 2. U pacientů s výkonnostním stavem dle ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group) ≥ 2. 3. U pacientů se všemi třemi rizikovými faktory spojenými se sníženou mírou odezvy a mediánem přežití. Jde o tyto rizikové faktory: ECOG ≥

1 a více než 1 orgán postižený metastázami a méně než

24měsíční interval mezi první diagnózou primárního tumoru a zvažovanou indikací k léčbě aldesleukinem. 4. U pacientů s vážným srdečním onemocněním současným, nebo v anamnéze. V problematických

případech se doporučuje zátěžový test.

5. U pacientů s akutním těžkým infekčním onemocněním vyžadujícím antibiotickou léčbu. 6. U pacientů s pO2 < 60 mm Hg v klidu. 7. U pacientů s vážnou dysfunkcí životně důležitých orgánů. 8. U pacientů s metastázami do CNS nebo záchvatovitým onemocněním CNS s

výjimkou pacientů

s

úspěšně odléčenými metastázami do mozku (negativní CT, neurologicky stabilizovaní).

*ECOG performance status: 0 = normální aktivita, 1 = příznaky, ale ambulantní léčba; 2 = na lůžku méně než 50 % času; 3 = na lůžku více než 50 % času, omezená schopnost sebeobsluhy; 4 =zcela upoután na lůžko, bez sebeobsluhy. Dále se doporučuje léčbu nepodávat těmto pacientům: 1. Pacienti s hodnotami leukocytů < 4x109/l, trombocytů <100x109/l a hematokritem <30 %. 2. Pacienti s hodnotami bilirubinu a kreatininu mimo normální rozmezí. 3. Pacienti s orgánovými transplantáty. 4. Pacienti, u kterých se předpokládá, že jejich stav bude vyžadovat léčbu kortikoidy. 5. Pacienti s autoimunitním onemocněním. 4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Screening pacientů viz bod 4.3 Výsledky klinických studií ukazují, že pacienty s MRCC je možno rozdělit do 4 rizikových skupin podle prognózy přežívání a rozsahu odpovědi na léčbu Proleukinem. Tyto 4 rizikové skupiny jsou definovány počtem rizikových faktorů přítomných na začátku léčby Proleukinem. Skupina s velmi nízkým rizikem nemá žádný z rizikových faktorů, skupina s nízkým rizikem má 1 rizikový faktor, skupina se středním rizikem má současně 2 rizikové faktory a skupina s vysokým rizikem má

současně přítomny 3 rizikové faktory. Odpověď na léčbu i délka přežití klesá se stoupajícím počtem rizikových faktorů. Pacienti s třemi rizikovými faktory by neměli být léčeni Proleukinem (viz bod 4.3 Kontraindikace).

Syndrom úniku z kapilár

Po podání Proleukinu je popisován syndrom kapilárního úniku ("Capillary leak syndrom" CLS), který je charakterizován ztrátou cévního tonu a extravazací plazmových proteinů a tekutin do extravaskulárního prostoru. Výsledkem je hypotenze, tachykardie a redukce orgánové perfuze. Byl popsán i CLS s těžkým průběhem končícím smrtí. Četnost a závažnost jsou nižší při subkutánním podání než při intravenózní infuzi. CLS se obvykle objevuje během hodin po zahájení léčby Proleukinem a výskyt klinické hypotenze bývá hlášený po 2 až 12 hodinách. Pečlivé sledování funkce oběhového a respiračního systému je vyžadovaná zejména u pacientů, kterým je Proleukin podáván intravenózně (viz bod Laboratorní a klinické sledování)

.

U některých pacientů odezní hypotenze i bez terapie. U dalších pacientů, zejména těch, kteří jsou léčeni intravenózními dávkovacími režimy Proleukinu, léčba vyžaduje opatrnou aplikaci i.v. tekutin. V závažnějších případech jsou vyžadovány nízké dávky katecholaminu za účelem udržení krevního tlaku a perfuze orgánů. Prodloužené užívání vyšších dávek katecholaminů může být spojeno poruchami srdečního rytmu. Pokud jsou podávány i.v. tekutiny, musí být pečlivě zvážen potenciální prospěch zvýšení intravaskulárního objemu oproti riziku vzniku edému plic způsobeného zvýšenou permeabilitou kapilár, ascites, pleurální nebo perikardiální efuze. Pokud tato opatření nejsou úspěšná, má být léčba Proleukinem přerušena. Exacerbace serózních výpotků Při aplikaci Proleukinu může dojít k exacerbaci serózních výpotků. Je třeba zvážit jejich léčbu před začátkem terapie Proleukinem, zvláště když jsou lokalizovány tak, že jejich zhoršení může vést k porušení funkce důležitých orgánů (např. perikardiální výpotek), viz bod Laboratorní a klinické sledování. Autoimunitní onemocnění Léčba Proleukinem může způsobit exacerbaci autoimunitního onemocnění, které může vést až k život ohrožujícím komplikacím. Po podávání léčby Proleukinem byly hlášeny případy aktivace klidového stadia Crohnovy choroby. Jelikož ne všichni pacienti, u

kterých se vyvinuly autoimunitní fenomény v souvislosti

s interleukinem-2, mají autoimunitní onemocnění v

anamnéze, je žádoucí před započetím léčby

Proleukinem monitorovat autoimunitní fenomény jako tyreoidní abnormality a podobně. Účinky na centrální nervový systém Pokud by se u pacienta vyskytla vážná letargie nebo somnolence, léčba Proleukinem má být přerušena, jelikož by mohla vést ke komatu. Při léčbě Proleukinem by mohly exacerbovat symptomy onemocnění při klinicky nezjištěných nebo neléčených metastázách do CNS. Všichni pacienti musí před léčbou Proleukinem podstoupit adekvátní vyšetření CT mozku a případnou léčbu metastáz. Podávání Proleukinu může mít vliv na psychické funkce ve smyslu podráždění, zmatenosti a deprese. Tyto změny jsou reverzibilní a mohou přetrvávat ještě několik dnů po vysazení terapie. Proleukin může měnit odpověď na léčbu psychotropními látkami (viz bod 4.5). Poškození funkce ledvin nebo jater

Léčba Proleukinem může vést k reverzibilnímu zvýšení transamináz, bilirubinu, urey a kreatininu v

séru. Renální nebo hepatální metabolismus nebo vylučování současně podávaných léků může být

Proleukinem narušeno, proto by se léky se známými nefrotoxickými či hepatotoxickými účinky měly podávat s

velkou opatrností (viz bod 4.5). Pacienti s preexistujícím poškozením ledvin nebo jater mají

být pečlivě monitorováni (viz Laboratorní a klinické sledování). Zvláštní upozornění a opatření pro použití Proleukin má být podáván pouze pod dohledem odborníka se zkušenostmi v chemoterapii. Pokud by byl Proleukin podáván i.v. infuzí, musí být pacient umístěn na specializovaném oddělení vybaveném jako jednotka intenzivní péče s možností monitorování klinických i laboratorních parametrů. Subkutánní léčba může být prováděná i ambulantně kvalifikovanými odborníky. Infekce Podávání Proleukinu může být spojeno se zvýšeným výskytem a/nebo závažností bakteriální infekce nevyjímajíc septikemii, bakteriální endokarditidu, septickou tromboflebitidu, peritonitidu, pneumonii. Tyto jevy byly hlášeny především po intravenózním podání. U pacientů, kterým byl podáván Proleukin v intravenózní infuzi, byl hlášen zvýšený výskyt a/nebo závažnost lokálních infekcí v místě zavedení katetru. Pacienti se zavedeným centrálním katetrem mají být profylakticky léčeni antibiotiky. Vyjma několika případů infekcí močových cest způsobených Escherichia coli, bývá hlavním infekčním agens Staphylococcus aureus nebo Staphylococcus epidermidis. U pacientů, kterým je Proleukin podáván subkutánně, se může v místě aplikace objevit zánětlivá kožní reakce někdy až s nekrózou. To je možno zmírnit změnami místa injekce. Preexistující bakteriální infekce mají být před započetím léčby Proleukinem vyléčeny. Poruchy metabolismu glukózy Subkutánní podávání Proleukinu pacientům s diabetem může vést k poruchám glukózového metabolizmu. Hladina krevní glukózy má být sledována, pozornost má být věnována zejména pacientům s preexistujícím diabetes mellitus (viz Laboratorní a klinické sledování). Podávání léku Podávání Proleukinu vyvolává horečku a gastrointestinální nežádoucí účinky u mnoha pacientů léčených doporučenými dávkami. V případech horečky se doporučuje terapie paracetamolem. Pokud dojde v souvislosti s horečkou k rigoru, podává se pethidin. Gastrointestinální nežádoucí účinky se léčí antiemetiky nebo antidiaroiky. U pacientů se svědivým exantémem se doporučuje podávání antihistaminik. Laboratorní a klinické sledování Kromě testů, které jsou obvyklé pro monitorování pacientů s metastazujícím renálním karcinomem nebo metastazujícím melanomem, se doporučuje u všech pacientů před zahájením léčby a pak periodicky sledovat:

hematologické parametry - hodnoty leukocytů (včetně diferenciálu) a trombocytů. Podání

Proleukinu může vést k anemii a trombocytopenii.

biochemické hodnoty krve včetně elektrolytů, renálních (včetně clearance kreatininu) a jaterních

testů. U všech pacientů s preexistující dysfunkcí ledvin nebo jater je doporučené pečlivé sledování.

Vyšetření před léčbou má zahrnovat RTG vyšetření hrudníku elektrokardiogram (EKG, plus

stresové testy, pokud jsou indikovány) a vyšetření krevních plynů. Abnormality nebo prokázaná srdeční ischemie mají být sledovány dalším testováním pro vyloučení významného onemocnění věnčitých tepen.

U pacientů, kterým jsou intravenózně podávány vysoké dávky Proleukinu mají být prováděny zátěžové testy s izotopy thalia za účelem potvrzení nenarušené hybnosti stěn. Před zahájením léčby má být doložena adekvátní funkce plic (FEV1 >2 litry nebo 75 % hodnoty odpovídající dané výšce a věku).

U pacientů, kterým je Proleukin podáván intravenózně, mají být sledovány funkce oběhového systému pravidelným vyšetřením krevního tlaku a pulzu a sledováním jiných orgánových funkcí včetně mentálního stavu a výdeje moči. Častější vyšetření mají být prováděna pacientům s poklesem krevního tlaku. Hypovolemie má být vyhodnocena sledováním centrálního žilního tlaku. U pacientů léčených Proleukinem, u kterých se vyvíjí chrůpky nebo zvýšení dechové frekvence, nebo kteří trpí dušností mají být monitorovány plicní funkce, což zahrnuje pulzní oxymetrii a stanovení krevních plynů v cévách. 4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Interakce ovlivňující účinek jiných léků Zjištěné interakce, na základě kterých není doporučeno souběžné podávání léků Interakce ovlivňující použití Proleukinu Antineoplastika Při kombinaci s cisplatinou, vinblastinem a dakarbazinem se vyskytl smrtelný syndrom lýzy nádoru (Fatal Tumor Lysis Syndrom). Nedoporučuje se proto současné podávání těchto látek. Projevy přecitlivělosti byly udávány u pacientů léčených kombinací obsahující postupně zvyšované dávky Proleukinu a protinádorová léčiva, zvláště dakarbazin, cisplatinu, tamoxifen a interferon alfa. Jednalo se o projevy zahrnující erytém, svědění a hypotenzi, které se vyskytly během hodin po aplikaci chemoterapie. Tyto projevy vyžadovaly u některých pacientů léčbu. Glukokortikoidy Současně podávané glukokortikoidy mohou snižovat účinek Proleukinu, a proto by neměly být používány. Nicméně pacienti, u kterých se vyvinou život ohrožující příznaky, mají být léčeni dexamethasonem, dokud toxicita nepoklesne na akceptovatelnou úroveň. Kontrastní látky Použití kontrastních látek po podání Proleukinu může opět vyvolat toxicitu pozorovanou během podávání Proleukinu. Ve většině popsaných případů, se toxicita projevila do 2 týdnů po poslední dávce Proleukinu, ale ojediněle se projevila i po několika měsících. Proto se nedoporučuje podání kontrastních látek dříve než za 2 týdny po léčbě Proleukinem. Zjištěné interakce, které musí být zvažovány Interakce ovlivňující použití Proleukinu Léčivé přípravky s hepatotoxickým, nefrotoxickým, myelotoxickým nebo kardiotoxickým účinkem Souběžné podání Proleukinu a léčivých přípravků s hepatotoxickým, nefrotoxickým, myelotoxickým nebo kardiotoxickým účinkem může zvýšit toxicitu Proleukinu. Tyto přípravky musí být používány s opatrností a tyto kombinace musí být pečlivě sledovány a monitorovány (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití) Léčivé přípravky ovlivňující centrální nervový systém Proleukin může ovlivňovat funkci centrálního nervového systému. Proto se při současném podávání s centrálně působícími léky mohou vyskytnout interakce. Proleukin může měnit odpověď na

psychotropní přípravky a proto mají být pacienti monitorováni (viz. bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Antihypertenziva Antihypertenziva jako například beta-blokátory mohou potencovat hypotenzi navozenou Proleukinem a proto má být sledován krevní tlak. 4.6. Těhotenství a kojení Ženy ve fertilním věku a antikoncepce u mužů a žen Obě pohlaví ve fertilním věku musí během léčby používat vysoce účinnou antikoncepci. Těhotenství Bezpečnost přípravku při podávání Proleukinu těhotným ženám nebyla ověřena. Experimentální studie na zvířatech nemohou dostatečně prokázat bezpečnost přípravku s ohledem na reprodukci, vývoj embrya a plodu a na peri- a postnatální vývoj. U březích potkanů bylo zjištěno, že Proleukin působí embryoletálně a má toxické účinky u březích samic.(viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známo. Proleukin je možné podávat během těhotenství, pouze pokud prospěch pro pacienta převyšuje možná rizika pro plod. Kojení Není známo, zda je Proleukin vylučován do lidského mléka. Vzhledem k tomu, že není známo, zda se u kojených dětí mohou vyskytnout nežádoucí účinky, neměly by matky během léčby Proleukinem kojit. Fertilita Vliv podání Proleukinu na fertilitu nebyl dosud vyhodnocen (viz bod 5.3 Předklinické studie vztahující se k bezpečnosti). 4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Proleukin může ovlivnit funkci centrálního nervového systému. Během léčby Proleukinem se mohou objevit halucinace, ospalost, synkopa a křeče (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky), které mohou ovlivnit schopnost řízení motorových vozidel a obsluhy strojů. Pacienti by proto neměli řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje, pokud nežádoucí účinky neodezní. 4.8 Nežádoucí účinky Přehled bezpečnostního profilu Frekvence a závažnost nežádoucích účinků je závislá na způsobu aplikace, dávce a dávkovacím schématu. Většina nežádoucích účinků je reverzibilní a odezní do 1 - 2 dnů po vysazení léčby. U malého procenta pacientů došlo k úmrtí v důsledku nežádoucích účinků (po i.v. podání 3 %, po s.c. méně než 1 %). Nežádoucí účinky jsou uvedeny v Tabulce 1 podle MedDRA systému orgánových tříd. V každé orgánové třídě jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající četnosti výskytu. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Pro odpovídající kategorie četnosti pro každý nežádoucí účinek jsou použita následující pravidla (CIOMS III): velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1000 až <1/100), vzácné (<1/1000), velmi vzácné ((<1/10 000).

Následující nežádoucí účinky byly hlášené na základě klinických studií a postmarketingové zkušenosti s Proleukinem: Tabulka 1 Nežádoucí účinky z klinických studií

Infekce a infestace

Časté

Infekce respiračního traktu, sepse

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi časté

Anemie, trombocytopenie

Časté

Leukopenie, poruchy koagulace včetně diseminované intravaskulární koagulace

Vzácné

Agranulocytóza, aplastická anemie, hemolytická anemie.

Není známo

Neutropenie, neutropenická horečka, eozinofilie (viz další informace pod tabulkou).

Poruchy imunitního systému

Méně časté

Hypersenzitivní reakce

Vzácné

Anafylaxe.

Endokrinní poruchy

Méně časté

Hypotyreóza, hypertyreóza

Poruchy metabolismu a výživy

Velmi časté

Anorexie.

Časté

Acidóza, hyperglykemie, hypokalcemie, hyperkalemie, dehydratace

Méně časté

Hyperkalcemie

Vzácné

Diabetes mellitus, hypoglykemie.

Psychiatrické poruchy

Velmi časté

Úzkost, zmatenost.

Časté

Psychické změny včetně podrážděnosti, agitovanosti, deprese, halucinací, insomnie.

Poruchy nervového systému

Velmi časté

Závratě, bolest hlavy, ospalost.

Časté

Neurčité poruchy nervového systému (včetně parestézie a neuropatie), synkopa, poruchy řeči

Méně časté

Křeče, obrna, myastenie, ztráta chuti.

Vzácné

Letargie, kóma, poškození centrálního nervového systému.

Není známo

Intrakraniální/cerebrální hemoragie, leukoencefalopatie (viz další informace pod tabulkou).

Poruchy oka

Časté

Konjunktivitida.

Vzácné

Neuropatie n. optici.

Srdeční poruchy

Velmi časté

Tachykardie, bolest na hrudi včetně anginy pectoris

Časté

Arytmie, cyanóza

Méně časté

Infarkt myokardu, kardiovaskulární poruchy včetně selhání srdce, přechodné změny EKG, kardiomyopatie, palpitace, ischemie myokardu.

Vzácné

Hypokineze srdečních komor.

Není známo

Srdeční zástava, perikardiální výpotek, srdeční tamponáda.

Cévní poruchy

Velmi časté

Hypotenze.

Časté

Flebitida, hypertenze.

Méně časté

Trombóza, hemoragie.

Vzácné

Tromboflebitida.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi časté

Dyspnoe, kašel.

Časté

Plicní edém, pleurální výpotky, hypoxie, nosní kongesce, rinitida.

Méně časté

Hemoptýza, epistaxe.

Vzácné

Plicní embolie, syndrom respirační tísně dospělých.

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté

Nauzea s nebo bez zvracení, průjem, stomatitida.

Časté

Dysfagie, dyspepsie, zácpa, krvácení do gastrointestinálního traktu včetně krvácení z rekta, hematemeza, ascites.

Méně časté

Cheilitida, gastritida.

Vzácné

Aktivace Crohnovy nemoci v klidovém stadiu, pankreatitida, střevní obstrukce.

Není známo

Gastrointestinální perforace včetně nekrózy/gangrény.

Poruchy jater a žlučových cest

Časté

Zvýšení jaterních transamináz a alkalické fosfatázy, zvýšení laktátdehydrogenázy, hyperbilirubinemie, hepatomegalie nebo hepatosplenomegalie

Vzácné

Cholecystitida, fatální selhání jater

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi časté

Erytém/vyrážka, olupování kůže, pruritus.

Časté

Pocení; kopřivka, alopecie.

Méně časté

Vitiligo, Quinckeho edém.

Vzácné

Vezikulobulózní vyrážka, Stevens-Johnsonův syndrom.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté

Myalgie, artralgie

Méně časté

Myopatie, myozitida

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi časté

Oligurie se zvýšením močoviny a kreatininu v séru.

Časté

Hematurie, anurie.

Méně časté

Selhání ledvin.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi časté

Reakce v místě vpichu*, bolest v místě vpichu*, zánět v místě vpichu*, horečka s nebo bez třesavky, malátnost a únava, bolest, otoky spojené s přírůstkem tělesné hmotnosti, úbytek tělesné hmotnosti

Časté

Edém, mukozitida, uzlina v místě injekce, hypotermie.

Vzácné

Nekróza v místě vpichu

* Četnosti reakcí, bolestí a zánětů v místě vpichu jsou nižší při podání kontinuální intravenózní infuze.

Popis vybraných NÚ

Leukoencefalopatie Byla zaznamenána vzácná literární hlášení leukoencefalopatie spojené s interleukinem-2, především u pacientů s off label léčbou HIV infekce. Role interleukinu-2 při vzniku těchto příhod zůstává nejasná. Nicméně oportunní infekce, společné podávání interferonů stejně tak jako vícečetné cykly chemoterapie jsou dalšími faktory, které mohou predisponovat léčenou populaci k těmto případům. Syndrom kapilárního úniku Srdeční arytmie (supraventrikulární a komorové), angina pectoris, infarkt myokardu, respirační insuficience vyžadující intubaci, gastrointestinální krvácení nebo infarkty, renální insuficience, edémy a psychické změny mohou souviset se syndromem kapilárního úniku („Capillary leak syndrom“) (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Výskyt a závažnost syndromu kapilárního úniku je menší po subkutánní aplikaci než po intravenózní infuzi. Vážné projevy eozinofilie Během léčby se u většiny pacientů vyskytuje lymfocytopenie a eozinofilie s následnou lymfocytózou v průběhu 24 až 48 hodin po léčbě, které mohou souviset s mechanismem antitumorózní aktivity Proleukinu. Byla hlášená závažná eozinofilie včetně eozinofilní infiltrace srdeční a plicní tkáně. Vaskulitida mozku Byla hlášena také vaskulitida mozku - izolovaná nebo v kombinaci s dalšími manifestacemi. Byla hlášena také kožní a leukocytoplastická hypersenzitivní vaskulitida. Některé z těchto účinků odpovídají na kortikosteroidy. Nežádoucí účinky spojené se souběžnou léčbou interferonem alfa

Následující nežádoucí účinky byly hlášené vzácně v souvislosti se souběžnou léčbou interferonem alfa: srpkovitá IgA glomerulonefritida, okulobulbární mysthenia gravis, zánětlivá artritida, tyreoiditida, bulózní pemfigoid, rhabdomyolýza a Stevens-Johnsonův syndrom. U pacientů používajících Proleukin (intravenózně) souběžně s interferonem alfa dochází ke zvýšení výskytu závažných přípradů rhabdomyolýzy a poškození myokardu, zahrnujících infarkt myokardu, myokarditidu a ventrikulární hypokinezi (viz bod 4.5).

Bakteriální infekce Bakteriální infekce nebo exacerbace bakteriální infekce včetně septikemie, bakteriální endokarditidy, septické tromboflebitidy, peritonitidy, pneumonie a lokální reakce v místě vpichu byly hlášeny hlavně po intravenózní aplikaci (viz bod 4.4). 4.9

Předávkování

Výskyt nežádoucích účinků po Proleukinu je závislý na dávce. Proto lze očekávat jejich zesílení při překročení doporučené dávky. Nežádoucí účinky obecně ustoupí po vysazení Proleukinu. Jakékoli přetrvávající symptomy by měly být léčeny podpůrně. Výskyt život ohrožujících toxicit může být snížen intravenózním podáním dexametazonu, přičem může dojít k vymizení terapeutického účinku Proleukinu. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika a imunomodulační léčiva, imunostimulancia, interleukiny, aldesleukin. ATC kód: L03AC01 Proleukin působí jako regulátor imunitní odpovědi. Biologické účinky aldesleukinu jsou srovnatelné s účinky přirozeného lidského IL-2, přirozeně se vyskytujícího lymfokinu. Při in vivo podání Proleukinu zvířatům a lidem došlo k vícečetným imunologickým účinkům závislým na podané dávce. Experimentální studie na modelu myšího nádoru prokazují zpomalení jeho růstu. Přesný mechanismus, kterým aldesleukin působí imunostimulačně, není dosud přesně objasněn. 5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce a distribuce Farmakokinetický profil Proleukinu je charakterizován vysokými plazmatickými koncentracemi po krátké intravenózní infuzi, poté následuje rychlá distribuce do extravaskulárního prostoru. Po subkutánním podání je dosaženo nejvyšších sérových hladin 2 až 6 hodin po injekci.

Biotransformace Křivka sérového poločasu aldesleukinu po i.v. aplikaci je biexponenciální. T 1/2 alfa fáze je 13 minut a t1/2 beta fáze je 85 minut. Fáze alfa zahrnuje clearance 87 % bolusové injekce. Pozorované plazmatické hladiny jsou proporcionální k podané dávce. Křivka po s.c. podání odpovídá jednokompartmentovému modelu. Poločas absorpce aldesleukinu je 45 minut, eliminační poločas je 5,3 hodiny. Delší poločas ve srovnání s intravenózním podáváním je pravděpodobně způsoben kontinuální absorpcí z místa aplikace i v době eliminační fáze. Absolutní biologická dostupnost po podání subkutánní injekce byla vyšší než 35 %. Z pokusů na zvířatech vyplývá, že aldesleukin je vylučován zejména ledvinami a většina látky se vyloučí močí v biologicky neaktivní formě. Sekundárním způsobem eliminace je vychytávání na receptorech. Tento aktivní proces je indukován chronickým podáváním aldesleukinu. Po přestávce mezi cykly podávání se clearance vrátí k původním hodnotám.

Průměrná míra clearance Proleukinu je u pacientů s karcinomem 155 až 420 ml/min. Farmakokinetické parametry zjištěné z recentní studie, kdy byl Proleukin podáván intravenózně pacientům s metastazujícím renálním karcinomem a metastazujícím melanomem (n=4 MRCC, 16 metastazující melanom), byly srovnatelné s výsledky z předchozích studií s průměrnou clearance 243,2 až 346,3 ml/min a konečným poločasem (t1/2) 100,4 až 123,9 min. Zjištěné sérové hladiny jsou úměrné dávce Proleukinu.

Imunogenita

U 57 ze 77 pacientů (74 %) s metastazujícím renálním karcinomem (MRCC) léčených 8hodinovým režimem podávání Proleukinu a 33 z 50 pacientů (66 %) s metastazujícím melanomem (MM) léčených různými i.v. postupy došlo ke vzniku nízkých titrů anti-adesleukinových protilátek bez neutralizačního charakteru. Neutralizující protilátky nebyly v této skupině pacientů zjištěny, ale byly zjištěny u 1/106 (<1 %) pacientů léčených i.v. podáním Proleukinu za použití různých postupů a dávek. Klinický význam anti-aldesleukinových protilátek není známý. Nedávná studie zkoumala vliv anti-IL2 protilátek po jednom cyklu léčby na farmakokinetiku Proleukinu podávaného 15minutovou i.v. infuzí pacientům s metastazujícím renálním karcinomem nebo metastazujícím melanomem. V této studii došlo u 84,2 % pacientů ke vzniku anti-IL2 protilátek. Tvorba anti-IL-2 protilátek po jednom cyklu léčby nevyústila ve snížení expozice aldesleukinu

u MRCC nebo MM. Klidové koncentrace (Css) a poločas eliminace (t1/2) byly u cyklů 1 a 2 u pacientů s výskytem anti-aldesleukinových protilátek srovnatelné.

Zvláštní skupiny pacientů

Poškození funkce ledvin

U pacientů s preexistujícím poškozením ledvin nebyly provedeny žádné formální studie.

Farmakokinetika přípravku Proleukin IL-2 po podání intravenózní jednorázové dávky IL-2 byla vyhodnocena u malé skupiny 15 pacientů s karcinomem, u nichž došlo ke vzniku renální toxicity. Po opakovaných dávkách IL-2 clearance kreatininu (CLcr) poklesla. Pokles CLcr nebyl spojený s poklesem clearance IL-2.

Starší pacienti

V klinických studiích s Proleukinem byl nízký počet pacientů ve věku 65 let a více. Míry odezvy byly u pacientů ve věku 65 let a více srovnatelné s pacienty mladšími 65 let. Průměrný počet cyklů a medián počtu dávek v cyklu byly u starších a mladších pacientů podobné.

Protože nebyly provedeny žádné formální klinické studie za účelem porovnání farmakokinetické účinnosti nebo bezpečnosti Proleukinu u starších pacientů s mladšími pacienty, je doporučeno aby byla při předepisování Proleukinu dbáno zvýšené opatrnosti, protože se při zvyšujícím věku může projevit snížení funkce ledvin a jater. Z tohoto důvodu mohou být starší pacienti vnímavější k nežádoucím účinkům Proleukinu a při léčbě těchto pacientů je doporučená zvýšená opatrnost.

Klinické

studie

Účinnost Proleukinu v monoterapii byla prokázána řadou monocentrických a multicentrických, studií s historickou kontrolou, které zahrnovaly pacienty s metastazujícím renálním karcinomem nebo metastazujícím melanomem. Vhodní pacienti vykazovali výkonnostní stav (PS) dle ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group) (0 nebo 1 a normální funkce orgánů, potvrzené anamnézou, laboratorním testováním, testy srdeční zátěže, plicních funkcí a hodnotou kreatininu ≤1,5 mg/dl. Ze studií byli vyloučeni pacienti s metastázami v mozku, aktivními infekcemi, transplantovanými orgány a pacienti s onemocněním vyžadujícím léčbu steroidy. Studie měly velmi podobné metody vyhodnocení a data byla poolována z několika studií v rámci každé indikace a způsobu podání Proleukinu. V klinických studiích bylo ukončeno podávání přípravku nebo sníženy jeho dávky z důvodu specifických toxicit (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky). Tabulka 3 uvádí přehled výsledků účinnosti těchto poolovaných analýz.

Tabulka 3

Míry odezvy na Proleukin v monoterapii v klinických studiích

Indikace

Způsob podání

(N)

Typ odpovědi

Počet pacientů s

odezvou

(míra odezvy)

Medián trvání

odpovědi v

měsících

(rozmezí)

MRCC

HDB

255

KO

17 (7%)

80+ (7 až 131+)

ČO

20 (8%)

20 (3 až 126+)

ČO + KO

37 (15%)

54 (3 až 131+)

MRCC

CIV

193

KO

8 (4%)

9,6 + (1,6 až 19,6+)

ČO

20 (10%)

11,4 (4,6 až 18,6)

PR+ KO

28 (15%)

8,6 (0,9 až31,6+)

KO

4 (4%)

65

MRCC

SC

103

ČO

10 (10%)

-

ČO+KO

14 (14%)

11

MM

HDB

270

KO

17 (6%)

59+ (3 až 122+)

ČO

26 (10%)

6 (1 až 111+)

ČO + KO

43 (16%)

9 (1 až 122+)

MM

CIV

359

KO

8 (2%)

-

ČO

53 (15%)

-

ČO + KO

61 (17%)

-

Zkratky: N, počet pacientů; MRCC, metastazující renální karcinom; MM, metastazující melanom; i.v., intravenózní; HDB, jednorázové i.v.podání vysoké dávky; CIV, kontinuální i.v. infuze; SC, subkutánní injekce; KO, kompletní odezva; ČO, částečná odezva

Metastazující renální karcinom

Jednorázové podání vysoké dávky

V 7 klinických studiích provedených na 21 pracovištích bylo 255 pacientů s metastazujícím renálním karcinomem léčeno Proleukinem v monoterapii jednorázovým podáním vysoké dávky v i.v. infuzi. Pacientům s metastazujícím renálním karcinomem bylo podáno 20 (medián) z 28 plánovaných dávek Proleukinu během prvního cyklu léčby. V poolovaných výsledcích těchto pacientů byla pozorována objektivní odezva u 37 pacientů (15 %), u 17 pacientů (7 %) byla zjištěna kompletní odezva (KO) a u 20 pacientů (8 %) částečná odezva (ČO) (viz Tabulka 3). 95% konfidenční interval pro objektivní odezvu byl 11 % až 20 %. Výskyt regrese karcinomu byl pozorován již za 4 týdny po ukončení prvního cyklu léčby a v několika případech regrese karcinomu pokračovala až po dobu 12 měsíců po zahájení léčby. Odezvy byly zjištěny v plicích a mimo ně (např. játra, lymfatické uzliny, pouzdro ledviny, měkké tkáně). Odezvy byly také zjištěny u pacientů s jednotlivými velkými lézemi (bulky tumor) a s vysokým počtem produkujících nádorových buněk.

Kontinuální intravenózní infuze

Ve dvou klinických studiích bylo kontinuální i.v. infuzí Proleukinu v monoterapii léčeno 193 pacientů s metastazujícím renálním karcinomem. V poolovaných výsledcích pacientů, kteří byli považováni za vhodné k vyhodnocení účinnosti byla zjištěna objektivní odezva u 28 pacientů ze 193 (15 %), 7 pacientů (4 %) mělo kompletní odezvu a 21 pacientů (11 %) mělo částečnou odezvu (viz Tabulka 3). Odezva byla zjištěna v plicích a dále v játrech, kostech, kůži, lymfatických uzlinách, pouzdře ledviny a měkkých tkáních.

Subkutánní injekce

103 pacientů s metastazujícím renálním karcinomem bylo léčeno subkutánní injekcí Proleukinu v monoterapii. V poolovaných výsledcích těchto pacientů byla pozorována u 14 pacientů (14 %) objektivní odezva, u 4 pacientů (4 %) kompletní odezva s u 10 pacientů (10 %) částečná odezva. Medián doby přežití bez progrese (PFS) pro všechny pacienty s odezvou byl 11 měsíců. Pro KO pacienty je medián PFS 65 měsíců. Odezva byla zjištěna především v plicích. Během 5letého sledování přežili 4 ze 14 (29 %) pacientů s odezvou: tři z pacientů s KO (26+, 55+, 87+ měsíců) a jeden z pacientů s ČO (31+ měsíců).

5.3

Předklinické studie vztahující se k bezpečnosti

Toxicita opakovaných dávek

Opakované dávky aldesleukinu u zvířat podané intravenózní nebo subkutánní cestou vyvolaly na dávce závislé farmakologické účinky jako je lymfocytóza, eozinofilie, anemie, extramedulární hematopoéza, hepatosplenomegalie a lymfoidní hyperplazie, které byly plně nebo částečně reverzibilní.

Mutagenita a karcinogenita

Mutagenita nebo karcinogenita aldesleukinu nebyla hodnocena. Potenciál pro mutagenitu nebo karcinogenitu je vzhledem k obdobné struktuře a funkci aldesleukinu a endogenního IL-2 považován za nízký.

Reprodukční toxicita

Účinky na fertilitu, časný embryonální, prenatální a postnatální vývoj nebyly u aldesleukinu hodnoceny. Studie u potkanů prokázaly embryoletalitu při přítomnosti maternální toxicity. Teratogenita u potkanů nebyla zjištěna.

Lokální snášenlivost Snášenlivost aldesleukinu po intravenózním lokálním podání nebyla hodnocena. Subkutánní podání potkanům, králíkům a opicím způsobilo lokální toxicitu a podráždění, které zahrnovaly erytém a edém, makroskopické nálezy v místech podání injekce (depigmentace a subkutánní krvácení, ztluštění nebo edém) a mikroskopické nálezy v místě podání injekce které zahrnovaly výrazné akutní záněty, mírné až středně závažné hemoragie a subkutánní záněty kůže (nekrózy a zvýšená infiltrace zánětlivými buňkami). 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Mannitol, natrium-lauryl-sulfát, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, hydrogenfosforečnan sodný 6.2

Inkompatibility

Rekonstituce a naředění přípravku jiným způsobem než je doporučený může způsobit snížení bioaktivity a/nebo tvorbu biologicky inaktivního proteinu. Použití bakteriostatické vody na injekci nebo fyziologického roztoku není vhodné z důvodu možného zvýšení agregability. Proleukin nesmí být míchán s jinými léky s výjimkou těch, které jsou zmíněné v bodě 6.6. Při aplikaci se nedoporučuje používat zařízení nebo sety obsahující in-line filtry. Při použití těchto filtrů byly při biotestech prokázány signifikantní ztráty aldesleukinu. 6.3

Doba použitelnosti

2 roky Po rekonstituci 24 hodin. Rekonstituovaný Proleukin má být po rekonstituci aplikován do 48 hodin (včetně doby trvání infuze). 6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C

– 8 °C).

Chemická a fyzikální stabilita přípravku po rekonstituci byla prokázána na dobu 24 hodin při teplotě

2 °C

– 30 °C.

Z mikrobiologického hlediska má však být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po rekonstituci před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 °C

– 8 °C, pokud rekonstituce neproběhla za

kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. 6.5

Druh obalu a velikost balení

Lahvička (5 ml) z čirého skla s pryžovou zátkou, krabička Velikost balení: 1 lahvička 10 lahviček Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Rekonstituce přípravku Proleukin prášek pro injekční/infuzní roztok: Obsah lahvičky (obsahující 22 milionů IU aldesleukinu) se rekonstituuje v 1,2 ml vody pro injekce. Po naředění roztok obsahuje 18 milionů IU aldesleukinu v 1 ml. Naředěný roztok má pH 7,5 (rozsah 7,2-7,8). Používejte sterilní stříkačku a jehlu. Vodu vstřikujeme po stěně lahvičky, aby se nevytvořila pěna. Obsah jemně promícháme do kompletního rozpuštění. Neprotřepávat! Patřičná dávka se nasaje do sterilní stříkačky a aplikuje subkutánně nebo se dále ředí k infuzi. Podobně jako u všech přípravků pro parenterální podání je nutno před podáním vizuálně zkontrolovat, zda roztok neobsahuje částice nebo zda nedošlo ke změně zbarvení roztoku. Roztok může být mírně nažloutlý. Přípravek by měl těsně před aplikací dosáhnout pokojovou teplotu. Naředění pro intravenózní infuzi: Celková denní dávka rozpuštěného aldesleukinu se naředí podle potřeby do 500 ml 5 % roztoku glukózy (50 mg/ml) pro infuzi obsahující 1 mg/ml (0,1 %) lidského albuminu a infunduje se v průběhu 24 hodin. Pořadí přidání: Humánní albumin se přidává do roztoku glukózy před smícháním s rozpuštěným aldesleukinem. Lidský albumin zabraňuje ztrátám bioaktivity. Pouze pro jednotlivé použití. Jakýkoli nespotřebovaný roztok, lahvička, injekční stříkačka použité pro přípravu roztoku mají být likvidovány v souladu s místními požadavky na zacházení s biologicky nebezpečným odpadem. Naředění pro jednorázové podání intravenózní infuzi:

Dávka Proleukinu rekonstituovaná ve sterilní vodě na injekci, USP (bez konzervačního prostředku) má být asepticky naředěna v 50 ml 5% roztoku dextrózy na injekci, USP (D5W) a podáno infuzí po dobu delší 15 minut.

Rekonstituce nebo naředění bakteriostatickou vodou na injekci, USP, nebo 0,9% roztokem chloridu sodného, USP má být vyloučeno z důvodu zvýšené agregace. Proleukin nemá být podáván spolu s jinými léky ve stejné nádobě. 7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

44/919/92-S/C 9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

30.12.1992 / 12.12.2012 10.

DATUM REVIZE TEXTU

12.12.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Proleukin 18x106 IU Prášek pro injekční/infuzní roztok Aldesleukinum (interleukin-2) 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Aldesleukinum (interleukin-2) 18x106 IU v jedné injekční lahvičce. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: mannitol, natrium-lauryl-sulfát, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, hydrogenfosforečnan sodný. 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Prášek pro injekční/infuzní roztok 1 injekční lahvička 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Intravenózní nebo subkutánní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v chladničce (2 °C -8 °C).

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Novartis s.r.o. Na Pankráci 1724/129 140 00 Praha 4 Česká republika 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 44/919/92-S/C 13. ČÍSLO ŠARŽE č.š. 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU ŠTÍTEK LAHVIČKY 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Proleukin 18x106 IU Prášek pro injekční/infuzní roztok Aldesleukinum 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Intravenózní nebo subkutánní podání. 3.

POUŽITELNOST

EXP 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Lot 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

Aldesleukinum (interleukin-2) 18x106 IU v jedné lahvičce. 6.

JINÉ

44/919/92-S/C Uchovávejte v chladničce (2°C -8°C). Novartis s.r.o.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.