Platidiam 10
Registrace léku
Kód | 0163183 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 44/ 117/91-A/C |
Název | PLATIDIAM 10 |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0163183 | INF CNC SOL 10X20ML | Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze |
0163184 | INF CNC SOL 1X20ML | Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze |
Příbalový létak PLATIDIAM 10
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.:sukls55208/2011, sukls55233/2011, sukls55234/2011
Příbalová informace: Informace pro uživatele – Rp
PLATIDIAM 10 PLATIDIAM 25 PLATIDIAM 50
koncentrát pro infuzní roztok
(cisplatinum)
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. -
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je přípravek PLATIDIAM a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PLATIDIAM používat
3.
Jak se přípravek PLATIDIAM používá
4.
Možné nežádoucí účinky
5.
Jak přípravek PLATIDIAM uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE PŘÍPRAVEK PLATIDIAM A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
PLATIDIAM je protinádorový přípravek se širokým spektrem použití, např. k léčbě nádorů varlat a vaječníků, močového měchýře, hlavy a krku, plic a trávicí soustavy. PLATIDIAM může být používán samostatně nebo v kombinaci s jinými protinádorovými přípravky. Léčivou látkou přípravku PLATIDIAM je cisplatina. 2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PLATIDIAM POUŽÍVAT
PLATIDIAM by Vám nemá být podán - jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na cisplatinu nebo na kteroukoli další složku přípravku
PLATIDIAM
- trpíte útlumem kostní dřeně - jestliže jste dehydrovaný/á (trpíte nedostatkem tekutin) - trpíte sníženou funkcí ledvin - trpíte poškozením sluchu - jestliže jste těhotná nebo kojíte - jestliže jste byl/a v nedávné době očkován/a proti žluté zimnici
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku PLATIDIAM je zapotřebí - pokud máte příznaky nervového poškození, jako je brnění, necitlivost nebo špatná citlivost hmatu - pokud jste prodělal/a radioterapii hlavy Před zahájením léčby a vždy před každou další dávkou přípravku PLATIDIAM budete lékařem audi-ometricky vyšetřen/a (bude Vám změřen práh sluchu), protože přípravek PLATIDIAM je ototoxický (má toxické účinky na sluch). V pravidelných intervalech Vám lékař bude provádět neurologické vyšetření, protože používání pří-pravku PLATIDIAM Vám může způsobit poškození nervů, které může být nevratné. Váš lékař Vám bude pravidelně provádět krevní testy a sledovat funkci jater. Během léčby přípravkem PLATIDIAM a minimálně po dobu následujících 6 měsíců musíte používat vhodnou antikoncepci, protože cisplatina může být toxická pro plod. Pokud po ukončení léčby chcete počít dítě, je doporučována genetická konzultace. Protože léčba přípravkem PLATIDIAM může způsobit nevratnou neplodnost, doporučuje se, aby muži, kteří si přejí stát se v budoucnu otcem, požádali před léčbou o radu ohledně konzervace sperma-tu. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka v nemocnici o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o očkováních a lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Nefrotoxické látky (s toxickými účinky na ledviny):
Současné podávání nefrotoxických léčivých přípravků (např. cefalosporinů, aminoglykosidů, amfotericinu B či kontrastních látek) zesiluje toxický účinek cisplatiny na ledviny. Během léčby přípravkem PLATIDIAM nebo po ní je nutná opatrnost při podávání látek, které se vy-lučují převážně ledvinami, např. protinádorové přípravky jako bleomycin a methotrexát, a to z důvodu možného snížení vylučování ledvinami. Toxické účinky ifosfamidu na ledviny mohou být vyšší, když je podáván s cisplatinou nebo u pacientů, kterým byla cisplatina podána dříve. V několika případech byly po léčbě cisplatinou v kombinaci s bleomycinem a etoposidem za-znamenány snížené hodnoty lithia v krvi. Proto u Vás může lékař hodnoty lithia v krvi sledo-vat.
Ototoxické látky (s toxickými účinky na sluch):
Současné podávání ototoxických léčivých přípravků (např. aminoglykosidů, kličkových diure-tik – silných diuretik, které v ledvinách působí na úrovni tzv. Henleovy kličky) zesiluje toxic-ký účinek cisplatiny na funkci sluchu. Ifosmamid může zvyšovat riziko ztráty sluchu v důsledku podávání přípravku PLATIDIAM.
Oslabené živé vakcíny (obsahují živé oslabené viry):
Vakcína proti žluté zimnici Vám nesmí být před léčbou a v průběhu léčby přípravkem PLATIDIAM podána kvůli riziku celkového onemocnění, které může být fatální.
Perorální antikoagulancia (léčivé přípravky, které snižují srážlivost krve):
V případě, že užíváte perorální antikoagulancia, může u Vás lékař sledovat srážlivost krve.
Antihistaminika, fenothiaziny a jiné (léčivé přípravky, které snižují účinky histaminu, který
je vylučován během alergických reakcí, a jiné):
Současné podávání antihistaminik, buklizinu, cyklizinu, loxapinu, meklozinu, fenothiazinů, thioxantenů nebo trimethobenzamidů může maskovat známky toxického účinku na sluch.
Antikonvulziva (léčivé přípravky, které se používají k léčbě epileptických záchvatů):
V průběhu léčby přípravkem PLATIDIAM mohou koncentrace antikonvulziv v séru setrvávat na subterapeutických hladinách.
Kombinace pyroxidin + altretamin:
Pokud je pyridoxin podáván v kombinaci s altretaminem (hexamethylmelaminem) a příprav-kem PLATIDIAM, může být léčba negativně ovlivněna.
Paklitaxel:
Léčba přípravkem PLATIDIAM před infuzí paklitaxelu může zesílit toxický účinek na nervo-vou soustavu.
PLATIDIAM reaguje s kovovým hliníkem za vzniku černých sraženin platiny. Váš lékař a nemocniční personál se musí vyhnout všem infuzním setům a pomůckám, které obsahují hliník. Těhotenství a kojení Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo těhotenství plánujete. V průběhu těhotenství Vám nesmí být PLATIDIAM podán, protože může být toxický pro plod. Pokud kojíte, oznamte to svému lékaři. Během léčby přípravkem PLATIDIAM nesmíte kojit, protože cisplatina prostupuje do mateřského mléka. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Nebyly provedeny studie o účincích na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Nicméně nežádoucí účinky přípravku PLATIDIAM mohou ovlivňovat schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje. 3.
JAK SE PŘÍPRAVEK PLATIDIAM POUŽÍVÁ
PLATIDIAM Vám smí být podán pouze pod dohledem lékaře se zkušenostmi s používáním chemote-rapeutik (protinádorových přípravků). PLATIDIAM Vám bude podán infuzí (kapačkou) do žíly. Podstupujete-li léčbu karcinomu vaječníku, může Vám být PLATIDIAM podán do břišní dutiny. Do dutiny pohrudniční Vám může být podán v případě nádoru pohrudnice a do močového měchýře u karcinomu močového měchýře. Přípravek PLATIDIAM bude před podáním zředěn. Celková podaná dávka přípravku PLATIDIAM závisí na typu nádoru, na použitém dávkovacím schématu a na Vašem zdravotním stavu a tělesné hmotnosti. PLATIDIAM je obvykle podáván jednorázovou dávkou každé 3 až 4 týdny nebo jako denní dávka po dobu 5 dnů každé 3 až 4 týdny. PLATIDIAM může být podáván dětem od 6 měsíců, mladším podle pozměněných schémat. 4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i PLATIDIAM nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskyt-nout u každého.
Okamžitě sdělte svému lékaři, pokud zaznamenáte: otok obličeje, rtů, úst nebo krku, obtížné dýchání, sípání, zvýšení tepové frekvence a snížení krevního tlak. Jedná se příznaky těžké alergické reakce. Četnosti následujících nežádoucích účinků jsou definovány takto: velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až ≤ 1/10); méně časté (≥ 1/1000 až ≤ 1/100); vzácné (≥ 1/10 000 až ≤ 1/1000); velmi vzácné (≤ 1/10 000); není známo (četnost z dostupných údajů nelze určit). Velmi časté
Selhání kostní dřeně, trombocytopenie (snížení počtu krevních destiček), leukopenie (snížení
počtu bílých krvinek), anémie (snížení počtu červených krvinek)
Hyponatremie (snížená hladina sodíku v krvi)
Časté
Sepse (otrava krve) Arytmie (porucha srdečního rytmu), bradykardie (snížení tepové frekvence), tachykardie (zvý-
šení tepové frekvence)
Méně časté
Anafylaktoidní reakce (těžká alergická reakce) Hypomagnesemie (snížená hladina hořčíku v krvi) Ototoxicita (toxický účinek na sluch) Abnormální spermatogeneze (abnormální tvorba spermatu)
Vzácné
Akutní leukemie (akutní nádorové onemocnění kostní dřeně) Křeče, periferální neuropatie (nezánětlivé onemocnění nervů, které ovlivňují příčně pruhované
svaly končetin), leukoencefalopatie (onemocnění bílé mozkové hmoty), reverzibilní syndrom okcipitální leukoencefalopatie (potenciálně zvratné onemocnění bílé mozkové hmoty v zadních oblastech mozku)
Infarkt myokardu Stomatitida (zánět sliznice dutiny ústní)
Velmi vzácné
Srdeční zástava
Není známo
Infekce Hemolytická anémie s pozitivním Coombsovým testem (pokles hemoglobinu (červeného
krevního barviva) spojený s rozpadem hemoglobinu a pozitivním testem na protilátky proti červeným krvinkám)
Zvýšená hladina amylázy v krvi, nepřiměřená sekrece antidiuretického hormonu Dehydratace, hypokalemie (snížená hladina draslíku v krvi), hypofosfatemie (snížená hladina
fosforu v krvi), hyperurikemie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi), hypokalcemie (sní-žená hladina vápníku v krvi), tetanie (extrémně nízká hladina vápníku v krvi projevující se svalovými stahy a křečemi)
Cévní mozková příhoda, hemoragická mrtvice (krvácení do mozku), ischemická cévní moz-
ková příhoda (uzavření mozkové tepny krevní sraženinou), ageuzie (ztráta chuti), cerebrální arteritida (zánětlivé onemocnění mozkové tepny), Lhermittův příznak (pocit elektrických vý-bojů v páteři při předklonění hlavy), myelopatie (nezánětlivé onemocnění míchy), autonomní neuropatie (onemocnění nervů, které ovlivňují hladké svaly vnitřních orgánů)
Rozmazané vidění, získaná barvoslepost, kortikální slepota (poškození zrakových center v ků-
ře mozku), optická neuritida (zánět očního nervu), papiloedém (otok v oblasti očního pozadí), retinální pigmentace (pigmentace sítnice)
Tinnitus (pískání v uších), hluchota Srdeční porucha Trombotická mikroangiopatie (výskyt sraženin/vmetků v cévách různých orgánů), hemolytic-
ko-uremický syndrom (infekce bakterií Escherichia coli, poškození ledvin), Raynaudův fe-nomén (křečový stah drobných tepen, obvykle v prstech, doprovázený zblednutím nebo mod-rofialovým zbarvením kůže)
Zvracení, nauzea (nevolnost), anorexie (ztráta chuti k jídlu), škytavka, průjem Zvýšené hladiny jaterních enzymů, zvýšená hladina bilirubinu (žlučového barviva) v krvi Plicní embolie (ucpání plicní tepny vmetkem) Vyrážka, alopecie (ztráta vlasů) Svalové spasmy (svalové stahy a křeče) Akutní selhání ledvin, selhání ledvin, renální tubulární porucha Pyrexie (horečka; velmi časté), astenie (celková tělesná slabost), malátnost, extravazace
v místě vpichu (únik tekutiny mimo cévy)
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři. 5.
JAK PŘÍPRAVEK PLATIDIAM UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za zkratkou „EXP“. Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Roztok je třeba připravit těsně před použitím a obsah lahvičky spotřebovat tentýž den. Během aplikace je nutno chránit roztok před světlem. Zásadně není dovoleno uchovávat roztok při teplotě nižší, než je pokojová. Chemická a fyzikální stabilita po naředění do infuzních roztoků (fyziologický roztok, Ringerův roztok 1/1) byla prokázána po dobu 24 hodin při 25 °C, chráněno před světlem. Z mikrobiologického hledis-ka je však nutno přípravek spotřebovat ihned po naředění. 6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek obsahuje - Léčivou látkou je cisplatinum . Jeden ml připraveného infuzního roztoku obsahuje 0,5 mg cispla-
tiny.
- Pomocnými látkami jsou chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu
sodného 1 mol/l, voda na injekci.
Jak přípravek PLATIDIAM vypadá a co obsahuje toto balení Popis přípravku: čirý, velmi slabě žlutý roztok. Velikost balení: a) pro velikost balení 1 x 20 ml/10 mg, 1 x 50 ml/25mg, 1 x 100 ml/50 mg: zapertlovaná lahvička z hnědého skla, pryžová chlorbutylová nebo brombutylová zátka, hliníkový uzávěr, plastový kryt, krabička
b) pro velikost balení 10 x 20 ml/10 mg, 5 x 50 ml/25 mg: zapertlovaná lahvička z hnědého skla, pryžová chlorbutylová nebo brombutylová zátka, Al uzávěr, plastový kryt, vložka, krabička Držitel rozhodnutí o registraci Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce Teva Pharmaceutical Works Private Limited Company, Gödöllő, Maďarsko Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 4.7.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.:sukls55208/2011, sukls55233/2011, sukls55234/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU (SPC)
PLATIDIAM 10 PLATIDIAM 25 PLATIDIAM 50
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
PLATIDIAM 10 PLATIDIAM 25 PLATIDIAM 50 Koncentrát pro infuzní roztok 2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
PLATIDIAM 10: Jeden ml koncentrátu obsahuje cisplatinum 10,0 mg. PLATIDIAM 25: Jeden ml koncentrátu obsahuje cisplatinum 25,0 mg. PLATIDIAM 50: Jeden ml koncentrátu obsahuje cisplatinum 50,0 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.
LÉKOVÁ FORMA
Koncentrát pro infuzní roztok. Popis přípravku: čirý, velmi slabě žlutý roztok. 4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
PLATIDIAM je základní cytostatikum se širokým spektrem použití především u solidních nádorů v monoterapii, ale nejčastěji v kombinované terapii, např. nádory varlat a ovarií, zvláště při použití v kombinaci s vinblastinem, bleomycinem, etoposidem a doxorubicinem, nádory urogenitálního traktu, nádory hlavy a krku, plic a gastrointestinálního traktu. 4.2
Dávkování a způsob podání
PLATIDIAM je podáván nitrožilně, jednorázově nebo formou pomalé kapénkové infuze, ale osvědčil se též v intraperitoneálním podání u karcinomu ovaria. Intrapleurálně se podává u mezoteliomu pleu-ry, intravezikálně u karcinomu močového měchýře. Injekce PLATIDIAM obsahují shodný roztok (bezbarvý až slabě žlutý): 0,5 mg léčivé látky v 1 ml, který lze vzájemně libovolně mísit za účelem dosažení celkové potřebné dávky. Celková podaná dáv-
ka cisplatiny závisí na typu nádoru, na použitém dávkovacím schématu a na zdravotním stavu pacien-ta. PLATIDIAM je obvykle aplikován v dávce 100-120 mg/m2 jednorázově každé 3-4 týdny nebo ve střední dávce 50-60 mg/m2 2x v jednom týdnu každé 3-4 týdny, popřípadě v nízké dávce 20-30 mg/m2 v pětidenním cyklu každé 3-4 týdny. Optimální dávka je 100 mg/m2, kterou lze podat jako bolus. Vý-hodnější je však dlouhodobá kapénková infuze (1-4 hod). Celková dávka cisplatiny se podává v 1500 až 2000 ml infuzního roztoku obsahujícího chloridové ionty (např. v roztoku Ringer 1/2 nebo fyziolo-gickém roztoku NaCl). Základ bezpečné aplikace přípravku PLATIDIAM spočívá v hydratačním re-žimu s forsírovanou diurézou. Doporučuje se zejména toto schéma kapénkové nitrožilní infuze: Prehydratace 500-1000 ml 5% glukózy po dobu 1 až 2 hodin, aplikace přípravku PLATIDIAM v 1500-2000 ml roztoku Ringer 1/2 nebo fyziologickém roztoku NaCl po dobu 1 až 4 hodin, 100 ml 15% mannitolu po dobu 1/2 hodiny a posthydratace 500 ml 5% glukózy po dobu 1 hodiny. Intraperitoneálně se podává cisplatina v dávce 90-270 mg/m2 v objemu 0,5-2 l fyziologického roztoku. PLATIDIAM může být podáván dětem od 6 měsíců, mladším podle modifikovaných schémat. Pacienti s poruchou funkce ledvin a útlumem kostní dřeně U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo depresí kostní dřeně musí být dávka adekvátně snížena. 4.3
Kontraindikace
PLATIDIAM je kontraindikován u pacientů s alergickými reakcemi na cisplatinu (PLATIDIAM) nebo jiné sloučeniny obsahující platinu nebo jiné pomocné látky v anamnéze. PLATIDIAM je kontraindikován u pacientů s útlumem kostní dřeně, u dehydrovaných pacientů a u pacientů s již dříve sníženou renální funkcí nebo poškozením sluchu, protože PLATIDIAM je nefroto-xický a neurotoxický (především ototoxický). V případě preexistence zmíněných poruch mohou být toxické účinky kumulativní. Pacientky, kterým je podávána cisplatina, nesmí kojit. Současné podání vakcíny proti žluté zimnici je kontraindikováno. 4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Cisplatina reaguje s kovovým hliníkem za vzniku černých precipitátů platiny. Je třeba vyhnout se všem infuzním setům, které obsahují hliník, hliník obsahujícím jehlám, katetrům a stříkačkám. PLATIDIAM se smí podávat pouze pod dohledem lékaře se zkušenostmi s používáním chemoterapeu-tik. Zajištění řádného sledování a průběhu terapie a zvládnutí komplikací vyžaduje dostupnost náležitého diagnostického a terapeutického vybavení. 1.
Nefrotoxicita
PLATIDIAM způsobuje závažnou kumulativní nefrotoxicitu. Výdej moče 100 ml/hod a vyšší minima-lizuje nefrotoxicitu cisplatiny. Toho lze dosáhnout předchozí hydratací 2 litry vhodného intravenózní-ho roztoku a obdobnou hydratací po podání cisplatiny (doporučuje se 2500 ml/m2/24 hod). Pokud je intenzivní hydratace nedostatečná pro udržení dostatečného výdeje moče, lze podat osmotické diureti-kum (např. mannitol).
2.
Neuropatie
Byly hlášeny závažné případy neuropatie. Tyto neuropatie mohou být ireverzibilní a mohou se projevit parestezií, areflexií a ztrátou propriore-cepce a pocitem vibrací. Byla hlášena i ztráta motorické funkce. V pravidelných intervalech se musí provádět neurologické vyšetření. 3.
Ototoxicita
Ototoxicita byla zaznamenána u více než 31 % pacientů, kteří byli léčeni jednorázovou dávkou cispla-tiny 50 mg/m2, a projevuje se tinitem a/nebo ztrátou sluchu v rozsahu vysokých frekvencí (4000-8000 Hz). Příležitostně se může vyskytnout snížená schopnost slyšet zvuky charakteru normální kon-verzace. Ototoxický účinek může být zřetelnější u dětí, kterým je podávána cisplatina. Ztráta sluchu může být jednostranná nebo oboustranná a častější a závažnější je při opakovaném podávání cisplati-ny, vzácně však byla hlášena hluchota i po počáteční dávce cisplatiny. Ototoxicita může být zvýšena předchozím a současným kraniálním ozářením a může souviset s vrcholovou plazmatickou koncentra-cí cisplatiny. Není jasné, jestli je cisplatinou způsobená ototoxicita reverzibilní. Před zahájením léčby a opakovaně vždy před každou další dávkou cisplatiny musí být pacient audiometricky vyšetřen. Byla hlášena i vestibulární toxicita (viz bod „Nežádoucí účinky“). 4.
Alergické reakce
Stejně jako u jiných přípravků, které obsahují platinu, se hypersenzitivní reakce nejčastěji objevily během perfuze a bylo nutné přerušení perfuze a vhodná symptomatická léčba. U všech sloučenin ob-sahujících platinu byly hlášeny zkřížené reakce (viz „Nežádoucí účinky“ a „Kontraindikace“). 5.
Jaterní funkce a krevní testy
Krevní testy a jaterní funkce musí být sledovány v pravidelných intervalech. 6.
Karcinogenní potenciál
Ve vzácných případech, byla u osob, kterým byl podán PLATIDIAM, současně zaznamenána akutní leukemie, která obvykle souvisí s jinými leukemogenními agens. PLATIDIAM je bakteriální mutagen a v kulturách živočišných buněk způsobuje chromozomovou aberaci. Karcinogenita je možná, ale nebyla prokázána. U myší je PLATIDIAM teratogenní a embryo-toxický. 7.
Reakce v místě vpichu
Během podání cisplatiny se mohou objevit reakce v místě vpichu. Kvůli možnosti extravazace a infil-trace během podávání léčivého přípravku se doporučuje pečlivě sledovat místo podání infuze. V tuto chvíli není přesná léčba extravazace známa. VAROVÁNÍ U tohoto cytostatika byla zaznamenána vyšší toxicita, než je u protinádorové chemoterapie obvyklé. Renální toxicita, která je především kumulativní, je závažná a během podávání cisplatiny vyžaduje zvláštní opatření (viz „Nežádoucí účinky“ a „Dávkování a způsob podání“). Nauzea a zvracení mohou být intenzivní a vyžadují vhodnou antiemetickou léčbu.
Pečlivé sledování je nutné také vzhledem k ototoxicitě, útlumu kostní dřeně a anafylaktickým reakcím (viz „Nežádoucí účinky“). Příprava intravenózního roztoku Varování Jako u všech potenciálně toxických přípravků je nutné při zacházení s roztokem přípravku PLATIDIAM dodržovat bezpečnostní opatření. Při náhodné expozici přípravku může dojít ke vzniku kožních lézí. Doporučuje se používat ochranné rukavice. V případě, že se roztok přípravku PLATIDIAM dostane do kontaktu s pokožkou nebo sliznicí, opláchněte postižené místo důkladně vodou a mýdlem. Doporučuje se dodržovat předpisy pro manipulaci a likvidaci cytostatických přípravků. Před podáním roztoku pacientovi ověřte čistotu roztoku a absenci částic. 4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Nefrotoxické látky: Současné podávání nefrotoxických léčivých přípravků (např. cefalosporinů, aminoglykosidů, amfote-ricinu B či kontrastních látek) nebo ototoxických léčivých přípravků (např. aminoglykosidů) zesiluje toxický účinek cisplatiny na ledviny. Během léčby cisplatinou nebo po ní je nutná opatrnost při podá-vání látek, které se vylučují převážně ledvinami, např. cytostatik jako bleomycin a methotrexát, a to z důvodu potenciálního snížení vylučování ledvinami. Renální toxicita ifosfamidu může být vyšší, když je podáván s cisplatinou nebo u pacientů, kterým byla cisplatina podána dříve. V několika případech byly po léčbě cisplatinou v kombinaci s bleomycinem a etoposidem zaznamená-ny snížené hodnoty lithia v krvi. Proto se doporučuje hodnoty lithia sledovat. Ototoxické látky: Současné podávání ototoxických léčivých přípravků (např. aminoglykosidů, kličkových diuretik) zesi-luje toxický účinek cisplatiny na funkci sluchu. Kromě pacientů, kterým jsou podávány dávky cispla-tiny přesahující 60 mg/m2, jejichž sekrece moči je nižší než 1000 ml za 24 hodin, se diuréza zesílená kličkovými diuretiky nesmí používat z důvodu potenciálního poškození ledvin a ototoxicity. Ifosmamid může zvyšovat riziko ztráty sluchu v důsledku podávání cisplatiny. Oslabené živé vakcíny: Vakcína proti žluté zimnici je kvůli riziku fatálního systémového vakcinačního onemocnění striktně kontraindikována (viz bod 4.3). Je-li to možné, doporučuje se kvůli riziku celkového onemocnění pou-žít inaktivní vakcínu. Perorální antikoagulancia: V případě současného podávání perorálních antikoagulancií se doporučuje pravidelně sledovat INR. Antihistaminika, fenothiaziny a jiné: Současné podávání antihistaminik, buklizinu, cyklizinu, loxapinu, meklozinu, fenothiazinů, thioxante-nů nebo trimethobenzamidů může maskovat symptomy ototoxicity (jako jsou závratě a tinnitus). Antikonvulziva: V průběhu léčby cisplatinou mohou sérové koncentrace antikonvulziv setrvávat na subterapeutických hladinách.
Kombinace pyroxidin + altretamin: V průběhu randomizované studie léčby pokročilého karcinomu vaječníků byla odezva na terapii nega-tivně ovlivněna, pokud byl pyridoxin podáván v kombinaci s altretaminem (hexamethylmelaminem) a cisplatinou. Paklitaxel: Léčba cisplatinou před infuzí paklitaxelu může snižovat clearence paklitaxelu o 33 %, a tím může být zesílena neurotoxicita. 4.6
Fertilita, těhotenství a kojení
PLATIDIAM může být toxický pro plod, pokud je podáván těhotným ženám. Během léčby přípravkem PLATIDIAM a minimálně po dobu následujících 6 měsíců musí být používána vhodná antikoncepce, to platí pro pacienty obou pohlaví. Pokud pacienti chtějí počít dítě po ukončení léčby, je doporučována genetická konzultace. Protože léčba cisplatinou může způsobit ireverzibilní infertilitu je doporučováno, aby muži, kteří si přejí stát se v budoucnu otcem, požádali před léčbou o radu ohledně kryokonzervace spermatu. Kojení Cisplatina (PLATIDIAM) prostupuje do mateřského mléka. Pacientky, které jsou léčeny cisplatinou, nesmí kojit. 4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nebyly provedeny studie o účincích na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Nicméně nežádoucí účinky (jako je nefrotoxicita) mohou ovlivňovat schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje. 4.8
Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky závisí na velikosti podané dávky a mohou být kumulativní. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky (> 10 %) byly hematologické (leukopenie, trombocytopenie a anémie), gastrointestinální (anorexie, nauzea, zvracení a průjem), poruchy ucha (poškození sluchu), poruchy ledvin (selhání ledvin, nefrotoxicita, hyperurikemie) a horečka. Vážné toxické účinky na ledviny, kostní dřeň a sluch byly hlášeny u více než jedné třetiny pacientů, kterým byla podána jednorázová dávka cisplatiny; obecně jsou účinky závislé na velikosti podané dávky a jsou kumulativní. Ototoxicita může být závažnější u dětí. Četnosti jsou definovány podle následující konvence: velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až ≤ 1/10); méně časté (≥ 1/1000 až ≤ 1/100); vzácné (≥ 1/10 000 až ≤ 1/1000); velmi vzácné (≤ 1/10 000); není známo (četnost z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka nežádoucích účinků hlášených na základě klinických a postmarketingových zkušeností
(MedDRA termíny)
Třídy orgánových systémů
Četnosti
MedDRA termíny
Infekce a infestace
Není známo
Infekce a
Časté
Sepse
Poruchy krve a lymfatického
systému
Není známo
Hemolytická anémie s pozitivním Coombso-vým testem
Velmi časté
Selhání kostní dřeně, trombocytopenie, leu-
kopenie, anémie
Novotvary benigní, maligní a
blíže neurčené (zahrnující cysty
a polypy)
Vzácné
Akutní leukemie
Poruchy imunitního systému
Méně časté
Anafylaktoidní b reakce
Endokrinní poruchy
Není známo
Zvýšená hladina amylázy v krvi, nepřiměřená sekrece antidiuretického hormonu
Poruchy metabolismu a výživy
Není známo
Dehydratace, hypokalemie, hypofosfatemie, hyperurikemie, hypokalcemie, tetanie
Méně časté
Hypomagnesemie
Velmi časté
Hyponatremie
Poruchy nervového systému
Není známo
Cerebrovaskulární příhoda, hemoragická mrtvice, ischemická mrtvice, ageuzie, ce-rebrální arteritida, Lhermittův příznak, mye-lopatie, autonomní neuropatie
Vzácné
Konvulze, periferální neuropatie, leukoence-falopatie, reverzibilní syndrom okcipitální leukoencefalopatie
Poruchy oka
Není známo
Rozmazané vidění, získaná barvoslepost, kortikální slepota, optická neuritida, papilo-edém, retinální pigmentace
Poruchy ucha a labyrintu
Není známo
Tinnitus, hluchota
Méně časté
Ototoxicita
Srdeční poruchy
Není známo
Srdeční porucha
Velmi vzácné
Srdeční zástava
Vzácné
Myokardiální infarkt
Časté
Arytmie, bradykardie, tachykardie
Cévní poruchy
Není známo
Trombotická mikroangiopatie (hemolyticko-uremický syndrom), Raynaudův fenomén
Gastrointestinální poruchy
Není známo
Zvracení, nauzea, anorexie, škytavka, průjem
Vzácné
Stomatitida
Poruchy jater a žlučových cest
Není známo
Zvýšené hladiny jaterních enzymů, zvýšená hladina bilirubinu v krvi
Respirační, hrudní a mediasti-
nální poruchy
Není známo
Pulmonální embolie
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Není známo
Vyrážka, alopecie
Poruchy svalové a kosterní
soustavy a pojivové tkáně
Není známo
Svalové spasmy
Poruchy ledvin a močových cest
Není známo
Akutní selhání ledvin, selhání ledvin c, renál-ní tubulární porucha
Poruchy reprodukčního systému
a prsu
Méně časté
Abnormální spermatogeneze
Celkové poruchy a reakce
v místě aplikace
Není známo
Pyrexie (velmi časté), astenie, malátnost, extravazace d v místě intravenózního podání
* Zdroj četností: CCDS (Cisplatin Injection Company Core Data Sheet), BMS Pharmacovigilance & Epidemiology, 2. srpna 2010. Četnosti, které nebyly hlášeny v CCDS, byly přidány na základě hodno-tících zpráv.
a: U některých pacientů vedly infekční komplikace k úmrtí.
b: Příznaky hlášené u anafylaktoidní reakce: otok obličeje, sípání, bronchospasmus, tachykardie a hy-potenze.
c: Zvýšené hladiny BUN (blood urea nitrogen) a kreatininu, sérové hladiny kyseliny močové a/nebo snížení clearance kreatininu jsou zahrnuté pod ledvinovou nedostatečností/selháním.
d: Výsledkem extravazace je lokální toxicita v měkkých tkáních včetně celulitidy, fibrózy, nekrózy (časté), bolesti (časté), edému (časté) a erytému (časté). 4.9
Předávkování
ZÁKLADEM ZABRÁNĚNÍ NEÚMYSLNÉMU PŘEDÁVKOVÁNÍ JE POZORNOST. Akutní předávkování přípravkem PLATIDIAM může vést k selhání ledvin, jater, hluchotě, oční toxi-citě (včetně odchlípení sítnice), významné myelosupresi, neléčitelné nevolnosti a zvracení a/nebo neu-ritidě. Předávkování může být fatální. V případě předávkování přípravkem PLATIDIAM neexistuje specifické antidotum. I když je hemodia-lýza zahájena 4 hodiny po předávkování, má po silné a rychlé fixaci cisplatiny na proteiny jen malý vliv na její eliminaci z těla. Léčba v případě předávkování spočívá v obecných podpůrných opatřeních. 5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: platinová cytostatika ATC kód L01XA01 Léčivou látkou přípravku PLATIDIAM je cis-diammindichloroplatnatý komplex (cisplatinum, cispla-tina, cis-DDP), v němž je centrální atom dvojmocné platiny obklopen dvěma chloridovými ionty a dvěma molekulami amoniaku v poloze „cis“. Mechanismus účinku cisplatiny je podobný bifunkčním alkylačním činidlům. Inhibice syntézy DNA je způsobena tvorbou meziřetězcových a vnitrořetězcových pevných kovalentních vazeb (cross-linking). Konečným efektem je zábrana replikace DNA. PLATIDIAM působí jako látka nespecifická pro bu-něčný cyklus a ovlivňuje tedy i buňky v S fázi. Podobně jako většina cytostatik inhibuje určité imunit-ní procesy, avšak stimuluje cytotoxicitu makrofágů. 5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetika přípravku PLATIDIAM má určité specifické rysy vyplývající z vysoké reaktivity účinné látky, která se složkami biologického prostředí tvoří různé typy nízko- a vysokomolekulárních metabolitů. Po nitrožilním podání dochází k velmi rychlému transportu platiny do tkání, kde se zvýše-ně koncentruje v některých orgánech (ledviny, játra, ovaria, testes). Rovnovážného stavu mezi tkáněmi a tělesnými tekutinami je dosaženo za několik hodin po skončení infuze. Platina se vylučuje do moči, vylučování platiny močí probíhá dvoufázově, přičemž za prvních 24 hodin se vyloučí jedna čtvrtina podaného množství platiny. Ve vodném roztoku dochází zejména při alkalickém pH k hydrolýze, jejíž rychlost může omezit vyšší koncentrace chloridových iontů. Proto se k infuzní léčbě volí fyziologický roztok NaCl nebo Ringerův roztok, nikoliv 5% glukóza. Kromě hydrolýzy může ve vodném roztoku docházet k přeměně cisplati-ny na trans-izomer, který nemá protinádorové účinky, ale je silně mutagenní. Tyto pochody může urychlit světlo. To vysvětluje, proč je potřeba chránit připravené roztoky před světlem. 5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní toxicita přípravku PLATIDIAM byla studována na myších a krysách. Jako srovnávací standard byl použit přípravek Cisplatyl (RHONE-POULENC RORER BELLON). Rozdíly v akutní toxicitě mezi oběma přípravky nejsou signifikantně významné. Toxicita cisplatiny po opakovaném podání byla testována u potkanů a psů. Projevila se útlumem he-matopoézy, ale změny v krevním obraze nebyly závažné, život ohrožující. U zdravých psů nebyly pozorovány významné klinické změny, avšak u jedinců, kteří jevili známky poškození ledvin už před pokusem, vedlo zhoršení renální insuficience k úhynu. Pitva prokázala výrazné patologické změny pouze na orgánech uhynulých zvířat (hemoragie, glomerulonefritis, dystrofie jater). Sledování změn v biochemických a hematologických parametrech ukázalo, že počáteční snížení hodnot těchto parametrů bylo reverzibilní. Vzhledem k tomu, že nefrotoxicita cisplatiny je u lidí hlavním nežádoucím účinkem omezujícím dáv-kování, byla provedena studie na prasatech, zaměřená na sledování stupně ledvinového poškození v závislosti na dávce cisplatiny, způsobu podání a hydratačním režimu. Bylo prokázáno, že hydratační režim má pro přežití tubulárního epitelu větší význam než celková dávka cisplatiny a způsob jejího podání. Cytogenetické studie in vitro na lymfocytech lidské periferní krve prokázaly, že cisplatina má vý-znamné mutagenní účinky a to již v dávkách o řád nižších, než jsou terapeutické. 6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci. 6.2
Inkompatibility
Platinová cytostatika se nesmějí dostat do styku s kovem a sírou. 6.3
Doba použitelnosti
PLATIDIAM 10 a PLATIDIAM 25: 12 měsíců. PLATIDIAM 50: 24 měsíců Chemická a fyzikální stabilita po naředění do infuzních roztoků (fyziologický roztok, Ringerův roztok 1/1) byla prokázána po dobu 24 hodin při 25 °C, chráněno před světlem. Z mikrobiologického hledis-ka je však nutno přípravek spotřebovat ihned po naředění. 6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 ºC v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Roztok je třeba připravit těsně před použitím a obsah lahvičky spotřebovat tentýž den. Během aplikace je nutno chránit roztok před světlem. Zásadně není dovoleno uchovávat roztok při teplotě nižší, než je pokojová. 6.5
Druh obalu a velikost balení
a) pro velikost balení 1 x 20 ml/10 mg, 1 x 50 ml/25mg, 1 x 100 ml/50 mg: zapertlovaná lahvička z hnědého skla, pryžová chlorbutylová nebo brombutylová zátka, hliníkový uzávěr, plastový kryt, krabička
b) pro velikost balení 10 x 20 ml/10 mg, 5 x 50 ml/25 mg: zapertlovaná lahvička z hnědého skla, pryžová chlorbutylová nebo brombutylová zátka, hliníkový uzávěr, plastový kryt, vložka, krabička Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení. 6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Celková dávka cisplatiny se podává v 1500 až 2000 ml infuzního roztoku obsahujícího chloridové ionty (např. v roztoku Ringer 1/2 nebo fyziologickém roztoku). Základ bezpečné aplikace přípravku PLATIDIAM spočívá v hydratačním režimu s forsírovanou diurézou. 7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika 8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLA
PLATIDIAM 10: 44/117/91-A/C PLATIDIAM 25: 44/117/91-B/C PLATIDIAM 50: 44/117/91-C/C 9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
15.2.1991 / 20.12.2006 10.
DATUM REVIZE TEXTU
4.7.2012
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU Krabička 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
PLATIDIAM 10 koncentrát pro infuzní roztok cisplatinum 2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jeden ml koncentrátu obsahuje cisplatinum 0,5 mg. Jedna lahvička obsahuje cisplatinum 10 mg. 3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Pomocné látky: chlorid sodný, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci. 4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
Koncentrát pro infuzní roztok. 1 x 20ml lahvička 10 mg/20 ml 10 x 20ml lahvička 10 mg/20 ml 5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Intravenózní podání. 6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Nežádoucí účinky cisplatiny mohou ovlivnit schopnost řídit motorová vozidla (viz příbalová informace).
8.
POUŽITELNOST
EXP: 9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ
NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA 44/117/91-A/C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č.š.: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU (POUZE PRO VNĚJŠÍ OBAL) Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Štítek lahvičky 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ
PLATIDIAM 10 koncentrát pro infuzní roztok cisplatinum 2.
ZPŮSOB PODÁNÍ
Intravenózní podání. 3.
POUŽITELNOST
EXP: 4.
ČÍSLO ŠARŽE
Č.š.: 5.
OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
20ml lahvička 10 mg/20 ml 6.
JINÉ
Nebezpečný odpad. Logo MAH.