Oroperidys 10 Mg

Kód 0131245 ( )
Registrační číslo 20/ 652/08-C
Název OROPERIDYS 10 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0198756 POR TBL DIS 10X10MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0131245 POR TBL DIS 30X10MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak OROPERIDYS 10 MG

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn. sukls170638/2010 a příloha ke sp.zn.sukls33985/2009, sukls112264/2009, sukls119897/2009, sukls87709/2010, sukls24951/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

OROPERIDYS 10 mg,

tablety dispergovatelné v ústech

Domperidonum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. • Máte-li jakékoliv další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má- li stejné příznaky jako vy. • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. V příbalové informaci naleznete: 1. Co je přípravek OROPERIDYS 10 mg, a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek OROPERIDYS 10 mg užívat 3. Jak se přípravek OROPERIDYS10 mg užívá 4. Možné nežádoucí účinky 5. Jak přípravek OROPERIDYS 10 mg, uchovávat 6. Další informace 1. Co je přípravek OROPERIDYS 10 mg a k čemu se používá OROPERIDYS 10 mg se vyrábí ve formě tablet dispergovatelných v ústech (tableta, která se rychle rozpustí v ústech). Domperidon je látka, která patří do skupiny antagonistů dopaminu. Jedná se o léky, které ovlivňují střevní motilitu (hybnost střev). Přípravek se používá při:

nevolnosti a zvracení, pocitu nadýmání a plnosti v břiše (distenze), (nepříjemný pocit v břiše)

diskomfortu nebo při regurgitaci žaludečního obsahu (návrat kyselého žaludečního obsahu zpět do

úst).

Přípravek mohou užívat dospělí a dospívající (ve věku nad 12 let a s tělesnou hmotností vyšší než 35 kg). 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek OROPERIDYS 10 mg užívat

2

Neužívejte přípravek OROPERIDYS 10 mg, - jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na domperidon nebo na kteroukoli další složku přípravku OROPERIDYS, - pokud u Vás byl zjištěn určitý typ mozkového nádoru (prolaktinom), - máte-li silné bolesti břicha nebo opakovaně tmavou stolici. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Zvláštní opatrnosti při použití přípravku OROPERIDYS 10 mg je zapotřebí Před zahájením léčby tímto lékem se obraťte na svého lékaře, jestliže: - trpíte těžkou poruchou funkce jater (selhání jater) - trpíte poruchou funkce ledvin (selhání ledvin). Při déletrvající léčbě je vhodné poradit se s lékařem, který Vám může v případě potřeby snížit dávku nebo prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami. Lékař Vám může také doporučit pravidelné lékařské kontroly. Domperidon může souviset se zvýšeným rizikem poruch srdečního rytmu a srdeční zástavy. Riziko může být vyšší u osob starších 60 let nebo u osob užívajících dávky přesahující 30 mg denně. Domperidon by měli dospělí i děti užívat v nejnižší účinné dávce. OROPERIDYS 10 mg, tablety dispergovatelné v ústech, nejsou vhodné pro děti ve věku do 12 let a s tělesnou hmotností nižší než 35 kg)

Riziko neurologických nežádoucích účinků je vyšší u malých dětí. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Užíváte-li perorálně (ústy) ketokonazol nebo erytromycin, neužívejte tento lék, aniž byste se poradil(a) se svým lékařem (viz užívání jiných léků). Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Přípravek OROPERIDYS neužívejte, pokud užíváte perorálně (ústy) ketokonazol (lék proti plísňovým onemocněním) nebo erytromycin (antibiotikum), aniž byste se poradil(a) se svým lékařem. Je důležité, abyste se poradil(a) se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud užíváte jakékoliv další léky, a to včetně léků dostupných i bez lékařského předpisu. Užívání přípravku OROPERIDYS 10 mg s jídlem a pitím. Přípravek se doporučuje užívat 15 – 30 minut před jídlem. Pokud jej užijete po jídle, jeho účinky se mohou zpozdit.

Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék. Zkušenosti s podáváním domperidonu těhotným ženám jsou omezené. Potenciální riziko pro člověka není známé. Jste-li těhotná, měla byste přípravek OROPERIDYS užívat pouze tehdy,

3

pokud to bude podle názoru Vašeho lékaře nezbytně nutné. Malé množství léčivé látky domperidonu proniká do mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že potenciální riziko pro Vaše dítě není známé, neměla byste OROPERIDYS užívat, pokud kojíte. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Tento přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Jestliže se nebudete cítit při užívání přípravku OROPERIDYS dobře, neměl(a) byste vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, jako je řízení vozu nebo obsluha strojů. Důležité informace o některých složkách přípravku OROPERIDYS 10 mg Tablety obsahují oxid siřičitý. Oxid siřičitý může být zřídka příčinou závažné hypersensitivní reakce či bronchospasmu. 3. Jak se přípravek OROPERIDYS 10 mg užívá Vždy užívejte přípravek OROPERIDYS přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Dávkování: Dospělí a dospívající (ve věku nad 12 let a zároveň s tělesnou hmotností 35 kg a vyšší) 1 až 2 tablety 3 až 4krát denně.

Nepřekračujte maximální denní doporučenou dávku 8 tablet za den. Děti mladší 12 let a děti s tělesnou hmotností nižší než 35 kg Tato léková forma není vhodná pro tuto věkovou kategorii. Pro děti s tělesnou hmotností nižší než 35kg jsou dostupné jiné léčivé přípravky s obsahem domperidonu. Způsob podání: Užívá se perorálně (ústy). Přípravek se doporučuje užívat 15 – 30 minut před jídlem.

Tablety dispergovatelné v ústech jsou tablety, které se rychle rozpustí v ústech pomocí slin.

Tableta dispergovatelná v ústech může být užívána s nebo bez vody. Tabletu položte na jazyk a před spolknutím nechte jí rozpustit v ústech.. Délka léčby: Úvodní léčba trvá 4 týdny. Jestliže příznaky přetrvávají i po 4 týdnech, obraťte se na svého lékaře, který posoudí nezbytnost další léčby. Jestliže jste užil(a) více přípravku OROPERIDYS 10 mg než jste měl(a)

4

Jestliže jste užil(a) více přípravku OROPERIDYS, než jste měl(a), můžete se cítit ospalý(á), zmatený(á) a/nebo u vás může dojít k poruchám pohybu (např. abnormálním záškubům svalů nebo třesu). Užijete-li přílišné množství tablet, poraďte se neprodleně se svým lékařem nebo lékárníkem. U dětí se mohou v případě předávkování objevit extrapyramidové příznaky.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek OROPERIDYS 10 mg Užijte jej co nejdříve, jakmile si vzpomenete. Pokud je však již téměř čas na další dávku, vyčkejte a přípravek užijte v obvyklou dobu. Dále pokračujte v zavedeném sledu užívání. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu. Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek OROPERIDYS 10 mg Užíváte-li přípravek OROPERIDYS na předpis svého lékaře, nevysazujte tuto léčbu, aniž byste se poradil(a)s lékárníkem či lékařem. 4. Možné nežádoucí účinky Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek OROPERIDYS nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. K dalším hlášeným nežádoucím účinkům patří: Vzácné nežádoucí účinky (vyskytují se u 1-10 pacientů z 10 000): - zvýšená hladina prolaktinu (hormonu vyvolávajícího tvorbu mateřského mléka), - galaktorea (samovolný odtok mléka z prsní žlázy mimo kojení), - gynekomastie (abnormální zvětšení prsní žlázy u mužů), - amenorea (poruchy menstruace u ženy), - gastrointestinální poruchy, včetně velmi vzácných a přechodných střevních křečí. Velmi vzácné nežádoucí účinky (vyskytují se u méně než 1 pacienta z 10 000):

- psychiatrické poruchy: agitovanost a nervozita - poruchy nervového systému: mohou se vyskytnout abnormální svalové pohyby nebo tremor (třes),

křeče, spavost a bolest hlavy

Riziko křečí, agitovanosti a spavosti (somnolence) je vyšší u dětí.

- průjem - Abnormální výsledky funkčních jaterních testů

Pokud se objeví některý z následujících nežádoucích účinků, měl(a) byste ihned léčbu ukončit a poradit se neodkladně se svým lékařem nebo lékárníkem: poruchy imunitního systému: byly hlášeny alergické reakce (např. kožní vyrážka, svědění, dýchavičnost, sípot a/nebo otok obličeje) Nežádoucí účinky (neznámá frekvence) Domperidon může souviset se zvýšeným rizikem poruch srdečního rytmu a srdeční zástavy. Riziko může být vyšší u osob starších 60 let nebo u osob užívajících dávky přesahující 30 mg denně. Domperidon by měli užívat dospělí i děti v nejnižší účinné dávce.

5

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5. Jak přípravek OROPERIDYS 10 mg uchovávat Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Přípravek OROPERIDYS nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na papírovém obalu a na fólii blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Léčivé prostředky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6. Další informace Co přípravek OROPERIDYS 10 mg obsahuje - Léčivou látkou je domperidonum (10 mg v jedné tabletě dispergovatelné v ústech) - Pomocnými látkami jsou mannitol, maltodextrin, sodná sůl kroskarmelosy, mikrokrystalická celulosa,

magnesium-stearát, draselná sůl acesulfamu, krémové aroma máty peprné (badyaníková silice, silice hřebíčkového květu, silice máty rolní, silice máty peprné, levomenthol, maltodextrin, arabská guma, oxid siřičitý),amonium-glycyrrhizát.

Jak přípravek OROPERIDYS 10 mg vypadá a co obsahuje toto balení? OROPERIDYS jsou rovnoměrně bílé nebo téměř bílé, bikonvexní, kulaté tablety dispergovatelné v ústech, s charakteristickou mátovou vůní. OROPERIDYS se dodává v krabičkách obsahujících 10 nebo 30 tablet dispergovatelných v ústech. Držitel rozhodnutí o registraci Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie Výrobce PIERRE FABRE MEDICAMENT PRODUCTION Gien– Francie Tento léčivý přípravek je registrován ve členských zemích EEA (Evropského hospodářského prostoru = EHP) pod následujícími názvy:

6

Francie, Irsko: DOMPERIDONE PIERRE FABRE Italy: NEOPERIDYS Rakousko, Belgie, Kypr, Česká republika, Estonsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Španělsko: OROPERIDYS Tato příbalová informace byla naposledy schválena 26.9.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn. sukls170638/2010 a příloha ke sp.zn.sukls33985/2009, sukls112264/2009, sukls119897/2009, sukls24951/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

OROPERIDYS 10 mg 2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje 10 mg domperidonum.

Pomocná látka: oxid siřičitý Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Tableta dispergovatelná v ústech Rovnoměrně bílé nebo téměř bílé, bikonvexní, kulaté tablety dispergovatelné v ústech, s charakteristickou mátovou vůní. 4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace Dospělí Přípravek přináší úlevu při nevolnosti a zvracení, pocitech plnosti v epigastriu, diskomfortu v horní části břicha a regurgitaci žaludečního obsahu. Dospívající (ve věku nad 12 let a s tělesnou hmotností vyšší než 35 kg) Přípravek přináší úlevu při nevolnosti a zvracení. 4.2 Dávkování a způsob podání Přípravek se podává před jídlem. Pokud jej užijete po jídle, vstřebávání léčivého přípravku může být poněkud zpomaleno. Počáteční etapa léčby trvá čtyři týdny. Po čtyřech týdnech by měl být stav pacienta přezkoumán a zvážena potřeba další léčby. Dospělí a dospívající (ve věku nad 12 let a s tělesnou hmotností vyšší než 35 kg) 1 až 2 tablety 10 mg třikrát až čtyřikrát denně. Maximální denní dávka je 80 mg. (viz bod 4.4)

2

Tablety dispergovatelné v ústech jsou tablety, které se rychle rozpustí v ústech pomocí slin. Tableta dispergovatelná v ústech může být užívána s nebo bez vody. Tabletu položte na jazyk a před spolknutím ji nechte rozpustit v ústech. Pediatrická populace Tablety dispergovatelné v ústech nejsou vhodné pro děti mladší 12 let a s tělesnou hmotností nižší než 35 kg. Pro děti s menší tělesnou hmotností než 35 kg jsou dostupné jiné léčivé přípravky, které obsahují domperidon. Další informace, týkající se speciálních skupin pacientů Použití u pacientů s poruchou funkce jater Vzhledem k tomu, že domperidon je z větší části metabolizován v játrech, přípravek by měl být podáván pacientům s poruchou funkce jater se zvýšenou opatrností, viz bod 4.4. Použití u pacientů s poruchou funkce ledvin Domperidon je vylučován ledvinami a při delší léčbě by mělo být podávání přípravku u pacientů s poruchou funkce ledvin sníženo na jednu nebo dvě dávky za den. Tito pacienti by měli být navíc při delší léčbě pravidelně kontrolováni (viz body 4.4, 5.2). 4.3

Kontraindikace

Přípravek je kontraindikován v následujících případech: 

Hypersenzitivita na domperidon nebo na kteroukoliv pomocnou látku.

Nádor hypofýzy produkující prolaktin (prolaktinom).

Přípravek by neměl být podáván v situacích, kdy stimulace motility žaludku může uškodit: při gastrointestinálním krvácení, mechanické obstrukci nebo perforaci trávicího ústrojí. 4.4

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Podávání přípravku kojícím ženám Očekává se, že celkové množství domperidonu vylučovaného do lidského mateřského mléka při nejvyšším doporučeném dávkování nejspíše nepřekračuje 7 µg za den. Není známo, zda toto množství může mít škodlivé účinky na zdraví novorozence. Přípravek by proto neměl být podáván kojícím matkám. Užívání při poruše funkce jater Vzhledem k tomu, že domperidon je z větší části metabolizován v játrech, pacientům s poruchou funkce jater by měl být podáván se zvýšenou opatrností. (viz bod 4.2, 5.2) Renální insuficience U pacientů s těžkou renální insuficiencí (sérový kreatinin > 6 mg/100 ml, tj. > 0,6 mmol/l) by mělo být dávkování přípravku upraveno (viz bod 4.2) kvůli snížené eliminaci (viz bod 5.2). Během déletrvající léčbě by pacienti měli být pravidelně kontrolováni. Kardiovaskulární projevy Některé epidemiologické studie ukázaly, že domperidon může souviset se zvýšeným rizikem vážné komorové arytmie nebo náhlé srdeční smrti(viz bod 4.8). Riziko může být vyšší u

3

pacientů starších 60 let nebo při denní dávce převyšující 30 mg. Domperidon by měli dospělí a děti užívat v nejnižší účinné dávce. Používání domperidonu a jiných léčivých přípravků, které prodlužují intervaly QTc vyžaduje opatrnost u pacientů s existujícím prodlouženým intervalem srdečního převodu, zvláště QTc, u pacientů s významnými poruchami elektrolytů nebo se skrytým onemocněním srdce jako je městnavé srdeční selhávání. Užívání v kombinaci se silnými inhibitory CYP3A4:

Přípravek by neměl být podáván současně s perorálně užívaným ketokonazolem,

erytromycinem nebo jinými silnými inhibitory CYP3A4, které způsobují prodloužení

intervalu QTc (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Užívání u kojenců a dětí

Neurologické nežádoucí účinky jsou vzácné (viz bod 4.8). Protože v prvních měsících života nejsou metabolické funkce a hematoencefalická bariéra

plně vyvinuty, u malých dětí je riziko neurologických nežádoucích účinků vyšší. Proto se u

novorozenců, kojenců, batolat a malých dětí doporučuje přesné stanovení dávky, která by se

měla přísně dodržovat. Předávkování může u kojenců a dětí způsobovat extrapyramidové příznaky, v úvahu by však

měly být brány i jiné příčiny. Tento léčivý přípravek obsahuje oxid siřičitý. Oxid siřičitý může být zřídka příčinou závažné hypersenzitivní reakce či bronchospasmu. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Domperidon je metabolizován převážně prostřednictvím CYP3A4. Údaje získané in vitro naznačují, že současné podávání léčivých přípravků, které významně tento enzym inhibují, může vést ke zvýšení plazmatických hladin domperidonu. Jednotlivé in vivo studie farmakokinetických/farmakodynamických interakcí ketokonazolu nebo erytromycinu, podávaných perorálně zdravým jedincům, potvrdily schopnost těchto léčiv výrazně inhibovat first-pass metabolismus domperidonu zprostředkovaný CYP3A4. Při současném perorálním podávání kombinace domperidonu 10 mg čtyřikrát denně a ketokonazolu 200 mg dvakrát denně bylo v průběhu sledování zjištěno průměrné prodloužení intervalu QTc o 9,8 ms, přičemž jednotlivé změny se pohybovaly v rozmezí od 1,2 do 17,5 ms. Při kombinaci domperidonu 10 mg čtyřikrát denně a erytromycinu podávaného perorálně v dávce 500 mg třikrát denně bylo v průběhu sledování zjištěno průměrné prodloužení intervalu QTc o 9,9 ms, jednotlivé změny se pohybovaly v rozmezí od 1,6 do 14,3 ms. V každé z těchto interakčních studií byly cmax a AUC domperidonu v ustáleném

stavu zvýšeny přibližně trojnásobně. Při těchto studiích vedlo perorální podávání domperidonu v monoterapii 10 mg čtyřikrát denně k prodloužení průměrného QTc o 1,6 ms (studie s ketokonazolem), resp. 2,5 ms (studie s erytromycinem), zatímco monoterapie ketokonazolem (200 mg dvakrát denně) a erytromycinem (500 mg třikrát denně) vedly během sledovaného období k prodloužení intervalu QTc o 3,8 respektive 4,9 ms. 4.6 Těhotenství a kojení

4

Postmarketingové údaje o podávání domperidonu těhotným ženám jsou omezené. Studie na potkanech prokázaly reprodukční toxicitu při vysokých dávkách, které byly toxické pro matku (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známé. Přípravek by měl být během těhotenství podáván pouze tehdy, pokud přínos léčby převýší potenciální riziko pro plod. Léčivý přípravek se u potkanů vylučuje do mateřského mléka (většinu ve formě metabolitů: vrcholové plazmatické koncentrace dosahovaly 40 ng/ml po perorálním podání a 800 ng/ml po intravenózním podání dávky 2,5 mg/kg). Koncentrace domperidonu v mateřském mléce kojících žen dosahují 10 až 50 % odpovídajících plazmatických koncentrací a předpokládá se, že nepřekračují 10 ng/ml. Celkové množství domperidonu vylučovaného do lidského mateřského mléka při nejvyšším doporučeném dávkování nejspíše nepřekračuje 7 µg za den. Není známo, zda toto množství může mít škodlivé účinky na zdraví novorozence. Tento léčivý přípravek se nedoporučuje užívat kojícím ženám. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Domperidon nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. 4.8 Nežádoucí účinky Nežádoucí účinky jsou dále uvedeny podle očekávané frekvence výskytu dle následujících ustálených kriterií: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100, <1/10), méně časté (≥1/1,000, < 1/100), vzácné (≥1/10,000, <1/1,000), velmi vzácné (<1/10,000), neznámé (z dostupných údajů nelze odhadnout).

Třídy orgánových systémů (podle MedDRA)

Vzácné

(≥1/10,000, <1/1,000),

Velmi vzácné

(<1/10,000),

Neznámé

(z dostupných

údajů nelze odhadnout)

Poruchy imunitního systému

alergické reakce včetně anafylaxe, anafylaktického šoku, anafylaktické reakce a angioedému.

Endokrinní poruchy

zvýšené hladiny prolaktinu1

Psychiatrické poruchy

Agitovanost3, nervozita

Poruchy nervového systému

extrapyramidové nežádoucí účinky2, křeče3, somnolence3, bolest hlavy

Gastrointestinální poruchy

gastrointestinální poruchy, včetně velmi vzácných přechodných střevních křečí

průjmy

Poruchy kůže a podkožní tkáně

kopřivka, svědění, vyrážka

5

Poruchy reprodukčního systému a prsu:

galaktorea, gynekomastie, amenorea

Srdeční poruchy:

prodloužení intervalu QTc, komorové arytmie a náhlá srdeční smrt (viz bod 4.4)

Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde

abnormální funkční testy jater

1Vzhledem k tomu, že hypofýza leží mimo hematoencefalickou bariéru, může domperidon vyvolávat zvýšení hladin prolaktinu. Ve vzácných případech může tato hyperprolaktinemie vést k neuroendokrinologickým nežádoucím účinkům, jako je galaktorea, gynekomastie a amenorea.

2Extrapyramidové nežádoucí účinky jsou velmi vzácné u novorozenců a kojenců, u dospělých jsou výjimečné. Tyto nežádoucí účinky ihned po vysazení léčby spontánně a kompletně ustupují.

3Další účinky související s centrálním nervovým systémem, jako jsou křeče, agitace a somnolence, jsou rovněž velmi vzácné a hlášeny jsou zejména u kojenců a dětí. 4.9 Předávkování Příznaky K příznakům předávkování může patřit ospalost, dezorientace a extrapyramidové příznaky, zejména u dětí. Léčba Domperidon nemá žádné specifické antidotum, v případě předávkování může pomoci výplach žaludku a podání aktivního uhlí. Doporučuje se pečlivý lékařský dohled a podpůrná léčba. Anticholinergika a antiparkinsonika mohou pomoci potlačit extrapyramidové příznaky. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: prokinetika, ATC kód: A03FA03. Domperidon je antagonista dopaminu s antiemetickými účinky. Domperidon neochotně prostupuje hematoencefalickou bariérou. Extrapyramidové nežádoucí účinky jsou při léčbě domperidonem velmi vzácné, zejména u dospělých pacientů, domperidon však vyvolává uvolňování prolaktinu z hypofýzy. Podstatou jeho antiemetického účinku je nejspíše kombinace periferního (gastrokinetického) účinku a antagonistického účinku na dopaminové receptory v chemorecepční spouštěcí zóně, která leží vně hematoencefalické bariéry v area postrema. Studie na zvířatech, spolu s nálezy nízkých koncentrací látky v mozku, svědčí o převážně periferním účinku domperidonu na dopaminové

6

receptory. Studie na lidech ukázaly, že perorálně podávaný domperidon zvyšuje tlak v dolní části jícnu, zlepšuje antroduodenální motilitu a zrychluje vyprazdňování žaludku. Přípravek nemá vliv na žaludeční sekreci. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Absorpce Domperidon se po perorálním podání nalačno rychle vstřebává a vrcholové plazmatické koncentrace dosahuje za 30 až 60 minut. Nízká absolutní biologická dostupnost perorálně podávaného domperidonu (přibližně 15 %) je důsledkem extenzivního prvního průchodu (first-pass) střevní stěnou a játry. Přestože se u normálních jedinců biologická dostupnost domperidonu při podání po jídle zvyšuje, pacienti s gastrointestinálními obtížemi by měli domperidon užívat 15 – 30 minut před jídlem. Snížená žaludeční acidita narušuje absorpci domperidonu. Biologická dostupnost perorálně podaného domperidonu se po současném podání cimetidinu a hydrogenuhličitanu sodného snižuje. Při perorálním podání přípravku po jídle se čas vrcholové absorpce mírně zpozdí a AUC se poněkud zvětší. Distribuce Při perorálním užívání domperidonu nedochází k akumulaci nebo indukci vlastního metabolismu. Při užívání 30 mg domperidonu denně per os po dobu dvou týdnů činila vrcholová plazmatická koncentrace za 90 minut po podání 21 ng/ml a byla tedy téměř stejná jako koncentrace 18 ng/ml, dosažená po první dávce. Domperidon se váže na bílkoviny krevní plazmy z 91 – 93 %. Metabolismus Domperidon podléhá rychlému a extenzivnímu metabolismu v játrech cestou hydroxylace a N-dealkylace. Metabolické pokusy prováděné in vitro s diagnostickými inhibitory ukázaly, že CYP3A4 je hlavní formou cytochromu P-450, zapojeného do N-dealkylace domperidonu, zatímco CYP3A4, CYP1A2 a CYP2E1 jsou zapojeny do aromatické hydroxylace domperidonu. Exkrece Po perorálním podání se vyloučí močí 31 % a stolicí 66 % dávky. Podíl vyloučené nezměněné látky je malý (10 % látky vyloučené stolicí a 1 % vyloučené močí). Plazmatický poločas po jednorázové perorální dávce činí u zdravých jedinců 7 – 9 hodin, u pacientů s těžkou renální insuficiencí je prodloužen. Speciální skupiny pacientů Porucha funkce jater Farmakokinetické studie u pacientů s poruchou jater nejsou k dispozici. Domperidon je eliminován převážně metabolicky a pacientům s poruchou funkce jater by měl být proto podáván se zvýšenou opatrností, viz body 4.2, 4.4. Porucha funkce ledvin

7

U pacientů s těžkou renální insuficiencí (sérový kreatinin > 6 mg/100 ml, tj. > 0,6 mmol/l) se eliminační poločas domperidonu prodloužil ze 7,4 na 20,8 hodin, ale plazmatické hladiny léků byly nižší než u zdravých dobrovolníků. Protože se ledvinami vylučuje jen velmi malé množství nezměněné látky, není pravděpodobně nutné u pacientů s renální insuficiencí upravovat dávku při jednorázovém podání přípravku. Při opakovaném podání by však měla být frekvence podávání snížena na jednou nebo dvakrát denně v závislosti na závažnosti poškození ledvin, kromě toho může být nutné snížit i velikost dávky. Tito pacienti by měli být v případě delší léčby pravidelně kontrolováni, viz body 4.2, 4.4. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku Elektrofyziologické studie in vitro a in vivo vykazují mírné riziko prodloužení QT intervalu u člověka v souvislosti s užíváním domperidonu. Při pokusech in vitro na izolovaných buňkách transfekovaných HERG a na izolovaných myocytech morčat se expoziční koeficienty pohybovaly od 5 do 30násobku, podle hodnot IC50 inhibujících proudy přes napětím řízené iontové kanály IKr, a to v porovnání s volnými plazmatickými koncentracemi u člověka po podání maximální denní dávky 20 mg (čtyřikrát denně). Expoziční hranice pro prodloužení doby trvání akčního potenciálu při pokusech in vitro na izolovaných srdečních tkáních překračovaly volné plazmatické koncentrace při maximální denní dávce (20 mg čtyřikrát denně) 17násobně. Bezpečné hranice v proarytmických modelech in vitro (izolované srdce perfundované dle Langendorffa) a v modelech in vivo (pes, morče, králíci senzibilizovaní k torsades de pointes) však překračovaly volné plazmatické koncentrace u člověka při maximální denní dávce (20 mg čtyřikrát denně) více než 17násobně. Za přítomnosti inhibice metabolismu prostřednictvím CYP3A4 mohou volné plazmatické koncentrace domperidonu vzrůst až desetinásobně. Při podávání vysokých dávek, které jsou toxické pro matku (více než 40násobek doporučené dávky pro člověka), byly u potkanů pozorovány teratogenní účinky. U králíků a myší nebyla teratogenita pozorována. Distribuční studie na zvířatech s izotopově značným přípravkem prokázaly rozsáhlou distribuci do tkání, ale nízkou koncentraci v mozku. U krys prostupuje malé množství látky placentou. 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek Jádro tablety manitol maltodextrin sodná sůl kroskarmelosy mikrokrystalická celulóza magnesium-stearát draselná sůl acesulfamu Ochucovadlo

8

Krémové aroma máty peprné v prášku č. 13627517 (badyaníková silice, silice hřebíčkového květu, silice máty rolní, silice máty peprné, levomenthol, maltodextrín, arabská guma, oxid siřičitý), amonium-glycyrrhizát. 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se 6.3 Doba použitelnosti 3 roky. 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. 6.5 Druh obalu a velikost balení 10 tablet dispergovatelných v ústech v tepelně tvarovaných blistrech(PVC/PE/PVDC/hliník). 30 tablet dispergovatelných v ústech v tepelně tvarovaných blistrech (PVC/PE/PVDC/hliník). 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku Žádné zvláštní požadavky. 7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

20/652/08-C 9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

26.11.2008/6.9.2011 10.

DATUM REVIZE TEXTU

26.9.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

OROPERIDYS 10 mg Domperidonum tablety dispergovatelné v ústech 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje 10 mg domperidonum.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje: oxid siřičitý Další údaje naleznete v příbalové informaci. 4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Tablety dispergovatelné v ústech 10 tablet dispergovatelných v ústech nebo 30 tablet dispergovatelných v ústech 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:{MM/RRRR} 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

20/652/08-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

č.šarže: {číslo} 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

neuplatňuje se 16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

OROPERIDYS 10 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH TEPELNĚ TVAROVANÝ BLISTR (PVC/PE/PVDC/HLINÍK) 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

OROPERIDYS 10 mg Domperidonum tablety dispergovatelné v ústech 2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PIERRE FABRE MEDICAMENT

3.

POUŽITELNOST

Exp.MM/RRRR} 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š. 5.

JINÉ

Neuplatňuje se.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.