Orlistat Sandoz 120 Mg

Kód 0157966 ( )
Registrační číslo 08/ 699/11-C
Název ORLISTAT SANDOZ 120 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace SANDOZ s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0157965 POR CPS DUR 42X120MG Tvrdá tobolka, Perorální podání
0157964 POR CPS DUR 21X120MG Tvrdá tobolka, Perorální podání
0157966 POR CPS DUR 84X120MG Tvrdá tobolka, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak ORLISTAT SANDOZ 120 MG

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls147766/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Orlistat Sandoz 120 mg

tvrdé tobolky

Orlistatum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1.

Co je přípravek Orlistat Sandoz 120 mg a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Orlistat Sandoz 120 mg užívat

3.

Jak se přípravek Orlistat Sandoz 120 mg užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Orlistat Sandoz 120 mg uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK ORLISTAT SANDOZ 120 mg A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg se používá k léčbě obezity. V trávicím systému zabraňuje ztrávení asi jedné třetiny tuků, které jste přijali spolu s potravou. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg se váže na enzymy v trávicím systému (lipázy) a zabraňuje tak rozkládání některých tuků přijatých potravou. Organismus nemůže nestrávené tuky vstřebat a proto je vylučuje. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg je určen k léčbě obezity ve spojení s nízkokalorickou dietou. 2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

ORLISTAT SANDOZ 120 MG UŽÍVAT Neužívejte přípravek Orlistat Sandoz 120 mg

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na orlistat nebo jiné složky obsažené v přípravku

Orlistat Sandoz 120 mg

jestliže trpíte chronickým malabsorpčním syndromem (nedostatečným vstřebáváním

živin z trávicího ústrojí)

jestliže trpíte cholestázou (onemocněním jater) jestliže kojíte

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Orlistat Sandoz 120 mg je zapotřebí

2

Pokles hmotnosti může ovlivnit dávkování jiných užívaných léků (např. při vysoké hladině cholesterolu či diabetu). Tyto a další léky, které případně užíváte, určitě proberte se svým lékařem. Pokles hmotnosti si může vyžádat úpravu dávkování těchto léků. Nejvyššího možného účinku přípravku Orlistat Sandoz 120 mg dosáhnete tehdy, budete-li dodržovat dietní opatření doporučená Vaším lékařem. Při léčbě přípravkem Orlistat Sandoz 120 mg, stejně jako při jakékoli redukční dietě, může nadměrný příjem tuků a kalorií působit proti jeho redukčnímu účinku. Tento léčivý přípravek může způsobit neškodné změny střevní činnosti, např. mastnou nebo olejovitou stolici, vyvolané vylučováním nestráveného tuku ve stolici. Pravděpodobnost výskytu těchto změn se může zvyšovat, pokud Orlistat Sandoz 120 mg užíváte současně se stravou bohatou na tuky. Mimoto by denní příjem tuků měl být rozdělen rovnoměrně mezi tři hlavní jídla, protože užití přípravku Orlistat Sandoz 120 mg současně s vysoce tučným jídlem může zvýšit možnost výskytu těchto nežádoucích účinků. Doporučuje se použití přídavných antikoncepčních metod, aby se vyloučilo riziko možného selhání perorální antikoncepce, k němuž by mohlo dojít v případě těžkého průjmu. Užití orlistatu může být spojeno se vznikem ledvinových kamenů u pacientů trpících závažným chronickým onemocněním ledvin. Pokud máte problémy s ledvinami, informujte svého lékaře. Použití u pediatrické populace (děti a dospívající mladší 18 ti let) Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg není určen pro použití u dětí a dospívajících do 18 let. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. To je velmi důležité, neboť současné užívání více léků může způsobit zesílení nebo zeslabení jejich léčebného účinku. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg může pozměnit účinek:

akarbózy (antidiabetika používaného k léčbě cukrovky 2. typu). Orlistat Sandoz 120

mg není vhodný pro osoby, které užívají akarbózu.

léků proti srážení krve (např. warfarinu). Možná bude zapotřebí, aby lékař sledoval

srážlivost krve.

cyklosporinu (lék oslabující imunitní systém těla). Podávání s přípravkem Orlistat

Sandoz 120 mg se nedoporučuje. Pokud je to však nezbytné, může Váš lékař potřebovat sledovat hladiny cyklosporinu v krvi častěji než je obvyklé.

soli jodu a/nebo levotyroxin. Mohou se vyskytnout případy hypotyreózy (snížená

činnost štítné žlázy) a /nebo snížené kontroly hypotyreózy.

Amiodaronu (lék používaný k léčbě nepravidelného srdečního tepu). Požádejte svého

lékaře o radu.

Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg snižuje vstřebávání některých živin rozpustných v tucích, zejména beta-karotenu a vitaminu E. Dodržujte proto pokyny svého lékaře při sestavování správně vyvážené diety bohaté na ovoce a zeleninu a multivitaminového doplňku.

3

Z důvodu snížení absorpce antiepileptických léků, může orlistat ovlivnit léčbu antikonvulzivy, což by mohlo vést až ke křečím. Prosím, kontaktujte svého lékaře, pokud si myslíte, že se četnost a/nebo závažnost křečí změnila za dobu, kdy užíváte přípravek Orlistat Sandoz 120 mg spolu s léky proti epilepsii. Užívání přípravku Orlistat Sandoz 120 mg s jídlem a pitím Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg lze užívat těsně před, během nebo až jednu hodinu po jídle. Tobolku je nutno zapít vodou. Těhotenství a kojení Užívání přípravku Orlistat Sandoz 120 mg v průběhu těhotenství se nedoporučuje. Vzhledem k tomu, že není dosud známo, zda přípravek Orlistat Sandoz 120 mg přechází do mateřského mléka, nesmíte v průběhu léčby přípravkem Orlistat Sandoz 120 mg kojit. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Není známo, že by přípravek Orlistat Sandoz 120 mg ovlivňoval schopnost řídit automobil nebo obsluhovat stroje. 3. JAK SE PŘÍPRAVEK ORLISTAT SANDOZ 120 MG UŽÍVÁ Vždy užívejte přípravek Orlistat Sandoz 120 mg přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Dávka: Obvyklá dávka přípravku Orlistat Sandoz 120 mg je jedna 120mg tobolka užívaná s každým ze třech hlavních jídel za den. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg je možné užívat těsně před, v průběhu, nebo nejpozději hodinu po jídle. Tobolka se má zapít vodou. Obecné informace: Při užívání přípravku Orlistat Sandoz 120 mg by se měla dodržovat správně vyvážená dieta bohatá na ovoce a zeleninu, s kontrolovaným přísunem kalorií, při které by tuky byly v průměru zdrojem 30 % kalorií. Denní příjem tuků, cukrů a bílkovin by měl být rozdělen do tří hlavních jídel. To znamená, že obvykle budete užívat jednu tobolku při snídani, jednu při obědě a jednu při večeři. V zájmu dosažení optimálního účinku přípravku se mezi těmito hlavními jídly vyvarujte konzumace potravin obsahujících tuky, jako jsou například sušenky, čokoláda a zákusky. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg působí pouze tehdy, je-li podáván společně se stravou obsahující tuk. Proto pokud vynecháte hlavní jídlo, nebo pokud hlavní jídlo nebude obsahovat žádný tuk, Orlistat Sandoz 120 mg neužívejte. Pokud z jakéhokoli důvodu neužijete přípravek přesně předepsaným způsobem, informujte svého lékaře. V opačném případě se může Váš lékař mylně domnívat, že lék nebyl účinný nebo dobře snášený a může zbytečně léčbu změnit. Pokud se po 12 týdnech léčby přípravkem Orlistat Sandoz 120 mg tělesná hmotnost nesníží alespoň o 5 % ve srovnání s počáteční hmotností, lékař léčbu ukončí. Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg byl hodnocen v dlouhodobých klinických studiích s dobou trvání až 4 roky.

4

Jestliže jste užil(a) více přípravku Orlistat Sandoz 120 mg, než jste měl/a Pokud užijete více tobolek, než Vám bylo předepsáno, nebo jestliže někdo jiný náhodně požil Váš lék, ihned se spojte s lékařem, lékárníkem nebo nemocnicí, protože můžete potřebovat lékařskou pomoc. Jestliže jste zapomněl(a) užít Orlistat Sandoz 120 mg Pokud si zapomenete lék vzít, užijte jej hned, když si na to vzpomenete, dodržujte však podmínku, že přípravek se musí užít do jedné hodiny po posledním jídle. Poté pokračujte v obvyklém způsobu užívání. Nikdy neužívejte dvojitou dávku. Jestliže zapomenete užít více dávek, informujte svého lékaře a řiďte se jeho pokyny. Předepsaný způsob dávkování bez pokynu Vašeho lékaře neměňte. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. 4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY Podobně jako všechny léky, může mít i Orlistat Sandoz 120 mg nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. V případě jakýchkoli obtíží v průběhu léčby přípravkem Orlistat Sandoz 120 mg informujte bez prodlení svého lékaře nebo lékárníka. Většina nežádoucích účinků souvisejících s užíváním přípravku Orlistat Sandoz 120 mg je způsobena jeho místním působením v trávicím ústrojí. Tyto příznaky bývají obvykle mírné, objevují se na počátku léčby a následují většinou po konzumaci jídla s vysokým obsahem tuku. Jejich výskyt za normálních okolností vymizí, pokud budete pokračovat v předepsané léčbě a dodržovat doporučenou dietu. Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 pacienta z 10)

bolest hlavy bolest/pocit nepohody v břiše náhlá nebo zvýšená potřeba vyprázdnění střeva únik stolice při nadýmání (větrech) olejovité vyprazdňování olejovitá nebo mastná stolice vodnatá stolice nízké hladiny krevního cukru (zjištěno u některých osob s cukrovkou typu 2)

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout 1 až 10 pacientů ze 100)

bolesti/pocit nepohody v konečníku měkká stolice inkontinence (unikání stolice) nadýmání (vyskytuje se u některých osob s cukrovkou typu 2) problémy se zuby/dásněmi nepravidelnost menstruačního cyklu únava.

5

Byly hlášeny také následující nežádoucí účinky, ale jejich frekvence nemohla být na základě dostupných údajů stanovena:

alergické reakce. Hlavními příznaky jsou svědění, vyrážka, místní otoky kůže (mírně

vyvýšené svědící skvrny na kůži, které jsou světlejší nebo naopak tmavší než okolní kůže), závažné dýchací potíže, nucení na zvracení, zvracení a pocit nevolnosti. Pokud Vás postihne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, ihned se obraťte na lékaře.

krvácení z konečníku (rekta) krevní testy mohou zjistit zvýšené hladiny některých jaterních enzymů divertikulitida (nejčastějšími příznaky jsou bolesti břicha. Mohou se rovněž objevit

křeče, pocit nevolnosti, zvracení, horečka, zimnice nebo změna vyprazdňovacích zvyklostí)

žlučové kameny hepatitida (zánět jater). K příznakům patři žluté zbarvení kůže a očí, svědění, tmavá

barva moči, bolest v oblasti žaludku a citlivost v oblasti jater (bolest pod přední stranou hrudního koše vpravo), v některých případech ztráta chuti k jídlu.

puchýře na kůži (včetně puchýřů, které praskají) ovlivnění krevní srážlivosti při současném podávání látek, snižujících krevní srážlivost. pankreatitida (zánět slinivky břišní) oxalátová nefropatie (nahromadění šťavelanu vápenatého, které může vést k tvorbě

ledvinových kamenů). Viz bod 2, „Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Orlistat Sandoz 120 mg je zapotřebí“

“.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5. JAK PŘÍPRAVEK ORLISTAT SANDOZ 120 MG UCHOVÁVAT Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužívejte přípravek Orlistat Sandoz 120 mg po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6. DALŠÍ INFORMACE Co přípravek Orlistat Sandoz 120 mg obsahuje

Léčivou látkou je orlistat. Jedna tvrdá tobolka obsahuje 120 mg orlistatu. Pomocnými látkami jsou:

6

Náplň tobolky: mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), koloidní bezvodý oxid křemičitý, natrium-lauryl-sulfát; Pouzdro tobolky: želatina, oxid titaničitý (E171), indigokarmín (E132).

Jak přípravek Orlistat Sandoz 120 mg vypadá a co obsahuje toto balení Tobolky přípravku Orlistat Sandoz 120 mg jsou modré a dodávají se v blistrech obsahujících 21, 42 a 84 tobolek. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci

Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce Pharmaceutical Works POLPHARMA SA, 19, Pelplińska Street, 83-200 Starogard Gdański, Polsko Salutas Pharma GmbH, Otto-von-Guericke-Allee 1, 39179 Barleben, Německo S.C. Sandoz, S.R.L., Str. Livezeni nr. 7A, RO-540472 Targu-Mures, Rumunsko LEK S.A., ul. Domaniewska 50 C, 02-672 Warszawa, Polsko Lek Pharmaceuticals d.d., Verovškova 57, 1526 Ljubljana, Slovinsko Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 15.6.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp. zn. sukls127012/2009

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Orlistat Sandoz 120 mg

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tvrdá tobolka obsahuje orlistatum 120 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Tvrdá tobolka

Tvrdá tobolka s modrým víčkem a modrým tělem.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Přípravek Orlistat Sandoz 120 mg je indikován v kombinaci s mírně nízkokalorickou dietou k léčbě obézních pacientů s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším nebo rovným 30 kg/m

2

nebo k léčbě pacientů s nadváhou (BMI ≥ 28 kg/m

2) s doprovodnými rizikovými faktory.

Léčba orlistatem se musí ukončit po 12 týdnech pokud pacient nebyl schopen snížit alespoň o 5 % tělesnou hmotnost ve srovnání s hmotností na počátku léčby.

4.2

Dávkování a způsob podání

Dospělí Doporučená dávka orlistatu je jedna 120mg tobolka zapíjená vodou bezprostředně před, v průběhu nebo do jedné hodiny po každém hlavním jídle. Pokud se hlavní jídlo vynechá nebo neobsahuje žádný tuk, je třeba vynechat i dávku orlistatu.

Pacient by měl být na nutričně vyvážené, mírně nízkokalorické dietě, obsahující přibližně 30 % kalorií z tuků. Doporučuje se, aby dieta byla bohatá na ovoce a zeleninu. Denní příjemtuků, cukrů a bílkovin by měl být rozdělen do tří hlavních jídel.

Při zvýšení dávek orlistatu nad doporučené dávkování třikrát denně 120 mg nebyl prokázán vyšší léčebný účinek. Účinky orlistatu vedou ke zvýšení obsahu tuku ve stolici již za 24 až 48 hodin po podání dávky. Po ukončení léčby se obsah tuku ve stolici obvykle vrací na úroveň před léčbou během 48 až 72 hodin.

2

Zvláštní skupiny pacientů Pediatrická populaceÚčinek orlistatu u dětí nebyl hodnocen.Pro použití přípravku Orlistat Sandoz 120 mg není u dětí relevantní indikace.

Starší osoby (> 65 let)Účinek orlistatu u starších pacientů nebyl hodnocen.

Pacienti s renální a/nebo hepatální insuficiencí

Účinky orlistatu u osob se sníženou funkcí jater a/nebo ledvin nebyly hodnoceny.

4.3

Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku

Chronický malabsorpční syndrom

Cholestáza

 Kojení

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Podle výsledků klinických studií byl při léčbě orlistatem u diabetiků 2. typu pokles tělesné hmotnosti nižší, než u nediabetických pacientů. Léčba antidiabetickými léčivými přípravky by měla být při souběžné léčbě orlistatem pečlivě sledována.

Současné podávání orlistatu s cyklosporinem se nedoporučuje (viz bod 4.5).

Pacienty je třeba poučit, aby dodržovali uvedená dietní doporučení (viz bod 4.2).

Pokud se orlistat užívá společně s vysokotučnou dietou (např. při dietě 2000 kcal/den odpovídá > 30 % kalorií z tuků příjmu > 67 g tuků), může se zvyšovat možnost výskytu gastrointestinálních nežádoucích účinků (viz bod 4.8). Denní příjem tuků by měl být rozdělen do tří hlavních jídel. Jestliže se orlistat podává zároveň s jídlem s vysokým obsahem tuku, může se zvýšit možnost nežádoucích účinků na gastrointestinální trakt.

Při podávání přípravku Orlistat Sandoz 120 mg byly hlášeny případy krvácení z rekta. V případě závažných a/nebo přetrvávajících příznaků by měl lékař předepisující Orlistat Sandoz 120 mg provést další vyšetření.

Jako prevence možného selhání perorální antikoncepce, ke kterému může dojít v případě těžkého průjmu, se doporučuje používání další antikoncepční metody (viz bod 4.5).

Je nutno sledovat koagulační parametry u pacientů, kteří jsou současně léčeni perorálně podávanými antikoagulancii (viz bod 4.5 a 4.8).

U pacientů s již přítomným chronickým onemocněním ledvin a/nebo s hypovolémií může být užívání orlistatu spojeno s hyperoxalurií a oxalátovou nefropatií (viz bod 4.8).

3

Vzácně se může objevit hypotyreóza a/nebo snížení účinnosti léčby hypotyreózy. Ačkoliv mechanismus není prokázaný, může zahrnovat snížení absorpce jodových solí a/nebo levotyroxinu (viz bod 4.5).

Pacienti užívající antiepileptika: z důvodu snížení absorpce antiepileptických léků, může orlistat ovlivnit léčbu antikonvulzivy, což může vyvolat až epileptické křeče (viz bod 4.5).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Cyklosporin Ve studii zaměřené na lékové interakce bylo zaznamenáno snížení plasmatických koncentrací cyklosporinu, které bylo také hlášeno v několika případech, kdy byl cyklosporin podáván společně s orlistatem. Toto může vést ke snížení imunosupresivního účinku. Proto se tato kombinace nedoporučuje (viz bod 4.4). Pokud je však společné podávání nevyhnutelné, musí se častěji sledovat koncentrace cyklosporinu v krvi, a to jak při zvýšení dávky orlistatu, tak i při přerušení léčby orlistatem u pacientů, kterým se současně podává cyklosporin. Plasmatické hladiny cyklosporinu se musí sledovat, dokud se neustálí.

Akarbóza Protože farmakokinetickéh interakční studie nejsou k dispozici, je nutno se současnému podávání orlistatu s akarbózou vyhnout.

Perorální antikoagulancia Pokud se warfarin nebo jiná antikoagulancia kombinují s orlistatem, je nutno sledovat hodnoty mezinárodního normalizovaného poměru (INR) (viz bod 4.4).

Vitamíny rozpustné v tucích Léčba orlistatem by mohla vést ke zhoršení vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E a K). V klinických studiích zůstaly u převážné většiny pacientů léčených orlistatem po dobu až čtyř let hladiny vitamínů A, D, E, K a beta-karotenu v normálních hodnotách. Pro zajištění adekvátní výživy je třeba pacienty na redukční dietě poučit o potřebě stravy bohaté na ovoce a zeleninu a zvážit podávání multivitamínových doplňků. Pokud se doporučí multivitamínový přípravek, měl by jej pacient užívat nejméně dvě hodiny po podání orlistatu nebo před spaním.

Amiodaron Při jednorázovém podání amiodaronu omezenému počtu zdravých dobrovolníků, kterým byl současně podáván orlistat, bylo pozorováno snížení plasmatických koncentrací amiodaronu. Klinický význam tohoto poklesu pro pacienty, kterým je amiodaron současně podáván v rámci léčby, zůstává neznámý, ale v některých případech může být klinicky významný. U pacientů léčených současně amiodaronem se doporučuje zvýšené klinické a EKG monitorování.

AntiepileptikaU pacientů léčených souběžně orlistatem a antiepileptikem, například valproátem nebo lamotriginem, u nichž nelze vyloučit kauzální souvislost s interakcemi, byly hlášeny záchvaty křečí. Proto tito pacienti musí být sledováni s ohledem na možné změny frekvence a/nebo závažnosti křečí.

4

LevotyroxinVzácně se může objevit hypotyreóza a/nebo snížení kontroly hypotyreózy. Ačkoli mechanismus není prokázán, může zahrnovat snížení absorpce solí jodu a/nebo levotyroxinu (viz bod 4.4).

Bez interakcí Při současném užívání amitriptylinu, atorvastatinu, biguanidů, digoxinu, fibrátů, fluoxetinu, losartanu, fenytoinu, fenterminu, pravastatinu, nifedipinu v gastrointestinálním terapeutickém systému (GITS), nifedipinu s prodlouženým uvolňováním, sibutraminu nebo alkoholu nebyly zjištěny žádné interakce. Nepřítomnost těchto interakcí byla prokázána ve zvláštních studiích vzájemné lékové interakce.

Ve specifických studiích lékových interakcí byla prokázána nepřítomnost interakcí mezi perorálními kontraceptivy a orlistatem. V některých individuálních případech však může orlistat nepřímo snížit biologickou dostupnost perorálních kontraceptiv a vést k neočekávanému těhotenství. Při závažném průjmu se doporučuje použití ještě další antikoncepční metody (viz bod 4.4).

4.6

Fertilita, těhotenství a kojení

O účincích orlistatu podávaného v době těhotenství nejsou k dispozici žádné klinické údaje. Studie na zvířatech nenaznačují žádné přímé nebo nepřímé škodlivé účinky na průběh těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod a postnatální vývoj (viz bod 5.3). Při předepisování přípravku těhotným ženám je třeba opatrnosti. Protože není známo, zda se vylučuje do mateřského mléka, je orlistat v období kojení kontraindikován.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Orlistat neovlivňuje schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje.

4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky na orlistat se týkají převážně gastrointestinálního traktu. Incidence nežádoucích účinků se při dlouhodobějším užívání orlistatu snižuje.

Nežádoucí účinky jsou uvedeny dále podle třídy orgánových systémů a četnosti. Četnosti jsou definovány takto: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1 000 až <1/100), vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000) a velmi vzácné (<1/10 000) , není známo (z dostupných údajů nelze určit).

V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky prezentovány dle klesající závažnosti.

Následující tabulka nežádoucích účinků (první rok léčby) vychází z nežádoucích účinků, které se vyskytly s četností > 2 % a incidencí ≥ 1 % v porovnání s placebem v klinických studiích s dobou trvání 1 a 2 roky:

5

Třída orgánových systémů a četnost

Nežádoucí účinek/příhoda

Poruchy nervového systémuVelmi časté:

Bolest hlavy

Respirační,

hrudní

a

mediastinální

poruchyVelmi časté:Časté:

Infekce horních dýchacích cestInfekce dolních dýchacích cest

Gastrointestinální poruchyVelmi časté:

Časté:

Bolest břicha/diskomfort Olejovité špinění z rektaÚnik stolice při flatulenciNucení na stolici Mastná/olejovitá stolice Flatulence Vodnatá stoliceOlejovité vyprazdňování Častější defekace

Bolest/diskomfort v rektuMěkká stoliceInkontinence stoliceAbdominální distenzeOnemocnění zubů Onemocnění dásní

Poruchy ledvin a močových ccestČasté:

Infekce močových cest

Poruchy metabolismu a výživyVelmi časté

Hypoglykémie

1

Infekce a infestaceVelmi časté

Chřipka

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceČasté

Únava

Poruchy reprodukčního systému a prsuČasté:

Nepravidelná menstruace

Psychiatrické poruchyČasté:

Úzkost

6

1 pouze nežádoucí účinky vyžadující specifickou léčbu, které se objevily s frekvencí > 2 % a s četností ≥ 1 % častěji než po placebu u obézních pacientůs diabetem typu 2.

Ve 4 leté klinické studii byl hlavní profil nežádoucích účinků podobný hlášením po 1 a 2 letých studiích s převahou gastrointestinálních nežádoucích účinků vyskytujících se v prvním roce a snižujících se každý další rok během 4 letého období.

Následující tabulka nežádoucích účinků je založena na post-marketingových spontánních hlášeních, a proto je frekvence výskytu neznámá.

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Vyšetření

Zvýšení aktivity jaterních transamináz a alkalické fosfatázyU pacientů léčených antikoagulancii spolu s orlistatem bylo hlášeno snížení protrombinu, zvýšená hodnota INR a následnou destabilizací hemokoagulačních parametrů (viz body 4.4 a 4.5)

Gastrointestinální poruchy

Krvácení z rektaDivertikuilitidaPankreatitida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Bulózní erupce

Poruchy imunitního systému

Přecitlivělost (např. pruritus, rash, urtikarie, angioedém, bronchospazmus a anafylaxe)

Poruchy jater a žlučových cest

CholelitiázaHepatitida, která může být závážná

Poruchy ledvin a močových cest

Oxalátová nefropatie

4.9

Předávkování

Jednotlivá dávka 800 mg orlistatu a opakované dávky až 400 mg orlistatu třikrát denně po dobu 15 dní nevedly u subjektů s normální hmotností a u obézních subjektů k signifikantním nežádoucím nálezům. Obézním pacientům byly navíc po dobu 6 měsíců podávány třikrát denně dávky 240 mg orlistatu. Většina případů předávkování orlistatem, které byly zaznamenány v období po uvedení přípravku na trh, nebyla spojena se žádnými nežádoucími účinky, nebo byly zaznamenány nežádoucí účinky podobné těm, které jsou popsány v souvislosti s doporučeným dávkováním orlistatu.

Pokud by došlo k významnému předávkování orlistatem, doporučuje se pacienta sledovat po dobu 24 hodin. Podle výsledků studií prováděných na zvířatech a na lidech by jakékoli systémové účinky spojené s inhibicí lipázy působením orlistatu měly být rychle reverzibilní.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Léčiva k terapii obezity, kromě dietetik, periferně působící léčiva k terapii obezity, ATC kód: A08AB01.

7

Orlistat je účinný, specifický a dlouhodobě působící inhibitor lipáz zažívacího traktu. Léčebně působí v lumen žaludku a tenkého střeva, kde vytváří kovalentní vazbu s aktivním serinovým místem žaludeční a pankreatické lipázy. Inaktivovaný enzym tak není schopen hydrolyzovat tuk obsažený ve stravě ve formě triglyceridů na vstřebatelné mastné kyseliny a monoglyceridy.

Ve 2letých a jedné 4leté studii byly orlistat i placebo podávány v kombinaci s nízkokalorickou dietou.

Data shromážděná z pěti dvouletých klinických studií s orlistatem a nízkokalorickou dietou ukázala, že po 12 týdnech léčby došlo u 37 % pacientů léčených orlistatem a u 19 % pacientů na placebu k poklesu hmotnosti o nejméně 5 % ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby. Z tohoto počtu mělo po jednom roce léčby 49 % pacientů léčených orlistatem a 40 % pacientů na placebu úbytek hmotnosti ≥ 10 %. Naopak, u pacientů, u kterých nebyl po 12 týdnech léčby prokázán úbytek hmotnosti o 5 % ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby, pouze 5 % pacientů léčených orlistatem a 2 % pacientů na placebu mělo úbytek hmotnosti ≥ 10 % po jednom roce léčby. Celkově, po jednom roce léčby došlo k poklesu tělesné hmotnosti o 10 % a více u 20 % pacientů léčených 120 mg orlistatu ve srovnání s 8 % pacientů na placebu. Střední hodnota rozdílu hmotnostního úbytku pacientů léčených orlistatem a pacientů, kterým bylo podáváno placebo, byla 3,2 kg.

Údaje ze 4-leté klinické studie XENDOS doložily, že u 60 % pacientů léčených orlistatem a u 35 % pacientů na placebu byla po 12 týdnech prokázána ztráta hmotnosti o nejméně 5 % ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby. Z tohoto počtu mělo po jednom roce léčby 62 % pacientů léčených orlistatem a 52 % pacientů na placebu úbytek hmotnosti ≥ 10 %. Naopak, u pacientů, u kterých nebyl po 12 týdnech léčby prokázán úbytek hmotnosti o 5 % ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby, pouze 5 % pacientů léčených orlistatem a 4 % pacientů na placebu mělo úbytek hmotnosti ≥ 10 % v jednom roce. Redukce tělesné hmotnosti o ≥ 10 % po jednom roce léčby dosáhlo 41 % pacientů léčených orlistatem v porovnání s 21 % pacientů na placebu, průměrná hodnota rozdílu hmotnosti mezi těmito dvěma skupinami byla 4,4 kg. Po 4 letech léčby dosáhlo snížení tělesné hmotnosti ≥ 10 % celkem 21 % pacientů léčených orlistatem v porovnání s 10 % pacientů na placebu, se střední hodnotou rozdílu tělesné hmotnosti 2,7 kg mezi oběma skupinami.

Ve studii XENDOS měl větší počet pacientů léčených orlistatem nebo placebem po 12 týdnech léčby ztrátu hmotnosti nejméně 5 % nebo 10 % po jednom roce léčby ve srovnání s počty pacientů v pěti 2letých studiích. Důvodem tohoto rozdílu je skutečnost, že pět 2letých studií zahrnovalo 4týdenní dietu a přechodné období na placebu, během kterého pacienti ztratili v průměru 2,6 kg před zahájením léčby.

Data ze 4leté klinické studie také naznačila, že dosažený hmotnostní úbytek u pacientů léčených orlistatem oddálil rozvoj diabetu 2. typu v průběhu studie (souhrnný výskyt případů diabetu: 3,4 % ve skupině léčené orlistatem ve srovnání s 5,4 % ve skupině na placebu). Většina případů výskytu diabetu byla ve skupině pacientů s poruchou glukózové tolerance na počátku studie, což představuje 21 % randomizovaných pacientů. Není známo, zda tato zjištění mohou přinést pacientům dlouhodobý klinický prospěch.

U obézních pacientů s diabetem 2. typu, jejichž stav nebyl dostatečně kontrolován antidiabetiky, prokazují data ze čtyř jednoročních klinických studií, že procento pacientů ve skupině s orlistatem, kteří odpověděli na léčbu (≥ 10 % hmotnostní ztráty) bylo 11,3 % ve

8

srovnání se 4,5 % pacientů ve skupině s placebem. U pacientů léčených orlistatem byly střední hodnoty rozdílu hmotnostního úbytku ve srovnání s placebem v rozmezí 1,83 až 3,06 kg, střední hodnoty rozdílu ve snížení HbA1c byly v rozmezí 0,18 % až 0,55 % ve srovnání s placebem. Nebylo prokázáno, že účinek na snížení HbA1c je nezávislý na snížení hmotnosti.

V multicentrické (USA, Kanada), dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii s paralelní skupinou bylo randomizováno 539 obézních adolescentních pacientů, kterým byl podáván buď orlistat v dávce 120 mg (n=357) nebo placebo (n=182) třikrát denně, jako doplněk nízkokalorické diety a pohybové aktivity po dobu 52 týdnů. Obě skupiny pacientů dostávaly multivitamínové doplňky stravy. Primárním kritériem hodnocení byla změna indexu tělesné hmotnosti na konci studie v porovnání s výchozí hodnotou.

Významně lepších vyšších výsledků bylo dosaženo ve skupině s orlistatem (rozdíl v BMI o 0,86 kg/m

2 ve prospěch orlistatu). U 9,5 % pacientů léčených orlistatem v porovnání s 3,3 %

pacientů na placebu došlo po 1 roce léčby k váhovému úbytku o ≥ 10 %, střední hodnota rozdílu mezi skupinami byla 2,6 kg. Rozdíl byl způsoben výsledkem ve skupině pacientů s úbytkem hmotnosti ≥ 5 % po 12týdenní léčbě orlistatem, což představuje 19 % původní populace. Nežádoucí účinky byly celkově podobné jako nežádoucí účinky zaznamenané u dospělých, i když byla zjištěna nevysvětlitelně vyšší incidence zlomenin kostí (6 % ve skupině léčené orlistatem oproti 2,8 % ve skupině na placebu).

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce Studie prováděné u dobrovolníků jak s normální hmotností, tak obézních ukázaly, že množství vstřebaného orlistatu bylo minimální. Plasmatické koncentrace nezměněného orlistatu byly 8 hodin po perorálním podání orlistatu neměřitelné (< 5 ng/ml).

Celkově lze konstatovat, že při léčebných dávkách byl nezměněný orlistat v plasmě zjištěn pouze sporadicky a jeho koncentrace byly extrémně nízké (< 10 ng/ml neboli 0,02 μmol), přičemž akumulace nebyla prokázána, což je ve shodě s minimální absorpcí orlistatu.

Distribuce Distribuční objem není možné určit, protože účinná látka se absorbuje minimálně a nemá žádnou definovanou systémovou farmakokinetiku. In vitro se orlistat z > 99 % váže na plasmatické bílkoviny (přičemž hlavními vazebnými bílkovinami jsou lipoproteiny a albumin). Do erytrocytů orlistat prostupuje minimálně.

Metabolismus Podle výsledků studií na zvířatech se orlistat pravděpodobně metabolizuje především ve stěně gastrointestinálního traktu. Studie s obézními pacienty prokázaly v té minimální části podané látky, která byla systémově absorbována, dva hlavní metabolity, M1 (čtyřčlenný laktonový hydrolyzovaný kruh) a M3 (M1 s rozštěpeným N-formylleucinovým zbytkem), které tvořily přibližně 42 % celkové plasmatické koncentrace.

M1 a M3 mají otevřený beta-laktonový kruh a extrémně nízkou inhibiční aktivitu vůči lipáze (1000krát, respektive 2500krát nižší než orlistat). S ohledem na tuto nízkou inhibiční aktivitu a nízké plasmatické hladiny při terapeutických dávkách (v průměru 26 ng/ml, respektive 108 ng/ml) jsou tyto metabolity považovány za farmakologicky bezpředmětné.

9

Eliminace Studie prováděné u osob normální hmotností a osob obézních prokázaly, že neabsorbované léčivo se vylučuje převážně stolicí. Přibližně 97 % podané látky se vyloučilo stolicí, z toho 83 % v nezměněné formě. Kumulativní renální exkrece látek odvozených od orlistatu byla < 2 % podané dávky. Doba potřebná k úplnému vyloučení (stolicí a močí) byla 3 až 5 dní. Nebyly prokázány rozdíly ve vylučování orlistatu u dobrovolníků s normální hmotností a obézních. Orlistat, metabolity M1 a M3 se vylučují žlučí.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Údaje získané ze standardních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity při podání opakovaných dávek, genotoxicity, karcinogenity a reprodukční toxicity neprokázaly žádné speciální nebezpečí pro člověka.

V reprodukčních studiích provedených na zvířatech nebyly pozorovány žádné teratogenní účinky. Za nepřítomnosti teratogenních účinků u zvířat se neočekávají žádné malformační účinky ani u člověka. Až dosud byly u všech látek, odpovědných za vznik malformací u člověka, nalezeny teratogenní účinky také u zvířat, pokud se v lege artis prováděných studiích jejich účinky sledovaly u dvou různých živočišných druhů.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Náplň tobolky: Mikrokrystalická celulosaSodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)Koloidní bezvodý oxid křemičitýLaurylsíran sodný

Pouzdro tobolky: ŽelatinaIndigokarmín (E132)Oxid titaničitý (E171)

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

3 roky

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

10

6.5

Druh obalu a velikost balení

Al/PVC/PVDC blistry obsahující 21, 42 a 84 tvrdých tobolek.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

08/699/11-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

9.11.2011

10.

DATUM REVIZE TEXTU

9.11.2011

Document Outline



nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

{Krabička na blistry}

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Orlistat Sandoz 120 mg

Orlistatum

2. OBSAH

LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tvrdá tobolka obsahuje orlistatum 120 mg.

3. SEZNAM

POMOCNÝCH LÁTEK

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Tvrdé tobolky

21 tobolek

42 tobolek

84 tobolek

5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání.

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8. POUŽITELNOST

Použitelné do:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD

JE TO VHODNÉ Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

08/699/11-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE

V

BRAILLOVĚ PÍSMU

Orlistat Sandoz 120 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

{Blistr}

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Orlistat Sandoz 120 mg

Orlistatum

2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika

3. POUŽITELNOST

EXP:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š.:

5. JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.