Ondansetron-Ratiopharm Rapid 8 Mg

Kód 0110512 ( )
Registrační číslo 20/ 006/07-C
Název ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0110511 POR TBL DIS 10X8MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0110513 POR TBL DIS 10X10X8MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0107500 POR TBL DIS 30X8MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0110510 POR TBL DIS 6X8MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0110512 POR TBL DIS 10X6X8MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 MG

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls55549/2011a příloha k sp. zn. sukls193237/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg

(ondansetronum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg užívat

3.

Jak se přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 mg A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg, tablety rychle rozpustné v ústech k vnitřnímu užití, patří do skupiny léčiv nazývaných antiemetika (léky potlačující zvracení).Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg se používá u dospělých k léčbě nevolnosti a zvracení vyvolaných cytostatiky ( přípravky k léčbě rakoviny) a radioterapií (léčba zářením). Používá se u dětí starších 6 měsíců k léčbě nevolnosti a zvracení vyvolaného cytostatiky.Přípravek se též používá v prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 mg UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg-

jestliže jste přecitlivělý/á na ondansetron, jiné příbuzné látky (antagonisty 5-HT3 receptorů jako je granisetron nebo dolasetron) nebo na kteroukoli další složku přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg je zapotřebí-

při léčbě pacientů se závažným poškozením střevní motility (zácpa), protože ondansetron může dále snižovat motilitu dolní části zažívacího traktu.

-

jestliže se vyskytnou problémy s dýcháním, může se jednat o počáteční příznaky přecitlivělosti a je nutný lékařský dohled a symptomatická léčba.

-

jestliže je Vaše dítě léčeno léky, které jsou toxické pro játra, měly by být jeho jaterní funkce monitorovány.

DětiTento přípravek se nesmí podávat dětem do 6 měsíců věku.

Starší pacientiPacienti ve věku 65 let nebo vyšším, kteří dostávali chemoterapii, snášeli ondansetron dobře.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.Speciální studie prokázaly, že při současném podávání ondansetronu spolu s alkoholem, temazepamem, furosemidem, tramadolem, alfentanilem, propofolem nebo thiopentalem se neobjevily vzájemné reakce.Účinnost ondansetronu může být snížená u pacientů současně léčených přípravky, které zvyšují aktivitu enzymu CYP3A4 jako jsou phenytoin, karbamazepin a rifampicin.Údaje z menších studií ukazují, že ondansetron může snížit účinek tramadolu, léku k odstranění bolesti.Informujte svého lékaře, jestliže užíváte léky, u kterých je známý toxický vliv na srdce. Tyto léky nesmí být užívány současně s ondansetronem, protože se může zvýšit riziko nepravidelné srdeční činnosti.

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

TěhotenstvíNení dostatečná zkušenost s podáváním ondansetronu během těhotenství. Tento přípravek by mohl být podáván během těhotenství pouze po pečlivém zvážení poměru rizika a prospěšnosti. To se hlavně týká období prvních tří měsíců.

KojeníNení dostatečná zkušenost s podáváním ondansetronu běherm kojení. Pokusy na laboratorních zvířatech ukázaly, že ondansetron přechází do mateřského mléka. Během užívání ondansetronu by mělo být kojení přerušeno.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůBěhem užívání ondansetronu nebyl pozorován vliv na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhu strojů.

Důležité informace o některých složkách přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mgObsahuje aspartam, zdroj fenylalaninu, který může být škodlivý, pokud trpíte fenylketonurií. Obsahuje laktosu. Jestliže vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se svým lékařem předtím než začnete užívat tento léčivý přípravek.

3.

JAK SE ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 mg UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Přípravek nesmí být podáván dětem do 6 měsíců věku.

K perorálnímu užití (tableta se rozpustí na jazyku a spolkne)

Al/Al strip

Před použitím, prosím, oddělte jednotlivý sáček s tabletou v místě perforace. Roztrhněte fólii navrchu a opatrně vyjměte tabletu. Netlačte na tabletu přes fólii.

Al/Al blistr s odlupovací fóliíAbyste oddělili tabletu před použitím, roztrhněte obal v místě perforace. Sloupněte krycí fólii a opatrně vyjměte tabletu lehkým tlakem zespodu. Nevytlačujte tabletu přes krycí fólii.

Dávku a délku podávání určuje lékař. Obvyklá dávka přípravku je následující.

Nevolnost a zvracení způsobené cytostatiky a radiační léčbou.

Dospělí:Případy silné nevolnosti v souvislosti s léčbou chemickými látkami:(silně emetická chemoterapie, např. cisplatinou)Pro úvodní léčbu jsou k dostání parenterální přípravky ondansetronu.Po chemoterapii léčba pokračuje podáváním 1 tablety přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg každých 12 hodin (ráno a večer) po dobu 5 dnů.

Případy středně silné nevolnosti v souvislosti s léčbou chemickými látkami:(středně silná emetická chemoterapie, např. cyklofosfamidem, doxorubicinem, karboplatinou)

1 tableta přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg se podává 1-2 hodiny před podáním chemoterapie.Léčba pokračuje po dobu pěti dnů. Podává se 1 tableta přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg každých 12 hodin (večer a ráno).

Případy nevolnosti a zvracení v souvislosti s radioterapií:Každých 12 hodin ( ráno a večer) se podává 1 tableta přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg. První dávka by měla být užita 1-2 hodiny před radioterapií. Doba léčby závisí na délce radioterpie.

Starší pacientiDávkování u starších pacientů je stejné jako u dospělých osob, protože učinnost a snášenlivost u pacientů ve věku 65 let a starších je podobná jako u mladších dospělých osob.

Děti starší 6 měsíců a mladistvíOndansetron se podává injekčně před chemoterapií, následují 2 mg nebo 4 mg perorálně po 12 hodinách (v závislosti na velikosti dítěte). Dávka je závislá na velikosti dítěte a určí ji lékař. Obvyklá dávka je 4 mg nebo 8 mg třikrát denně po dobu až 5 dní.

Pacienti se sníženou funkcí jater U pacientů se středně těžkou až těžkou poruchou funkce jater nesmí denní dávka ondansetronu (podávaná ústy nebo nitrožilně) překročit 8 mg.

Pacienti s poruchou látkové přeměny (sparteinu/debrisoquinu)Ve studiích na zdravých dobrovolnících, u nichž byla již potvrzena špatná látková přeměna sparteinu/debrisoquinu nebyly pozorovány změny eliminačního poločasu ondansetronu. Následně, po opakovaných dávkách u těchto pacientů nebyly očekávány odlišné hladiny těchto látek ve srovnání s běžnou populací.

Pacienti se sníženou funkcí ledvinNení třeba úprava dávkování.

Pooperační nevolnost a zvracení

DospělíJako prevence nevolnosti a zvracení po chirurgických výkonech se mohou podat 2 tablety přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg hodinu před anestezií. Nebo se může podat 1 tableta před anestezií a následně 2 tablety v intervalech 8 hodin.

Léčba pooperační nevolnosti a zvracení pokračuje podáváním injekčního roztoku ondansetronu.

Děti a mladistvíK prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení může být použit injekční roztok ondansetronu.

V případě, že máte dojem, že účinek přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg je příliš silný nebo příliš slabý, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Jestliže jste užil(a) více tablet přípravku Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg, než jste měl(a)

Prosím, oznamte svému lékaři, že jste překročil(a) předepsanou dávku léku.

U malého počtu pacientů byly zaznamenány následující nežádoucí účinky: poruchy vidění, úporná zácpa, nízký krevní tlak a vasovagální episody s přechodnou síňo-komorovou srdeční blokádou II. stupně. Ve všech případech příznaky úplně vymizely.Specifické antidotum pro ondansetron neexistuje. Proto při podezření na předávkování je třeba zavést symptomatickou léčbu a podpůrná opatření.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mgNezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Následující dávku si vezměte podle plánu, který Vám předepsal Váš lékař.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg Nepřestávejte užívat tento přípravek, i když se cítíte dobře, pokud tak neurčil lékař.Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebolékárníkovi.

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systémuVzácné (1/10 000, 1/1 000): Byly zaznamenány náhlé alergické reakce, z nichž některé jsou vážné a/nebo život ohrožující např. alergický šok (anafylaktické reakce).

Alergické reakce byly též pozorovány u pacientů, kteří vykázali hypersenzitivitu k dalším látkám patřícím do stejné skupiny léčivých látek jako ondasetron (např. selektivní antagonisté 5-HT3 receptorů).

Poruchy nervového systémuVzácné ( 1/10 000,  1/1 000): Pohybové poruchy (extrapyramidové reakce), např. poruchy pohybu očí s upřeným pohledem (okulogyrická krize) a poruchy svalového napětí. Tyto příznaky byly vratné po přerušení léčby.

Srdeční poruchyVzácné ( 1/10 000,  1/1 000): Zřídka byly zaznamenány následující příznaky: bolest na hrudníku s nebo bez snížení úseku ST ( na EKG křivce), pokles krevního tlaku, pomalá činnost srdce (bradykardie) a nepravidelná činnost srdce (arytmie).

Gastrointestinální poruchyČasté (1/100, 1/10): Protože ondansetron zpomaluje čas průchodu tlustým střevem (pasáž potravy tlustým střevem), může jeho užívání vést u některých pacientů k zácpě. Jestliže máte projevy dlouhotrvající zánětlivé obstrukce ( zácpa, zúžení), měl (a) byste být sledován (a) lékařem po užívání tablet Ondansetronu-ratiopharm rapid.

Poruchy jater a žlučových cestMéně časté (1/1000, 1/100): Byly pozorovány zvýšené hodnoty jaterních testů bez jakýchkoliv patologických projevů.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceČasté (1/100, 1/10): Často byly pozorovány bolesti hlavy. Zaznamenány byly též pocity horka, zčervenání v obličeji a škytavka.

5.

JAK PŘÍPRAVEK ONDANSETRON-RATIOPHARM RAPID 8 mg UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí

Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na blistru a krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg obsahuje

-

Léčivou látkou je ondansetron.Jedna tableta obsahuje 8 mg ondansetronu

-

Pomocnými látkami jsou monohydrát laktósy, částečně substituovaná hyprolosa, krospovidon, křemičitan vápenatý, aspartam , aroma máty peprné P0551, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát (rostlinného původu).

-Jak přípravek Ondansetron-ratiopharm rapid vypadá a co obsahuje toto balení

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg, tablety rychle rozpustné v ústech k vnitřnímu užití, jsou bílé kulaté tabletyVelikost balení: 6, 10, 30, 10x6 a 10x10 tablet.Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci:ratiopharm GmbH Graf-Arco-Strasse 3D-89079 UlmNěmecko

Výrobce:Merckle GmbHLudwig-Merckle-Strasse 3D-BlaubeurenNěmeckoTento léčivý přípravek je registrován v členských státech EU pod těmito názvy:

Česká republika: Ondansetron-ratiopharm RAPID 8 mgNěmecko: Ondansetron-ratiopharm 8 mg SchmelztablettenNizozemí: Ondansetron 8 mg ratiopharm smelttablet, orodispergeerbare tabletten

Datum poslední revize textu: 12.5.2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls55549/2011a příloha k sp. zn. sukls193237/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje 8 mg ondansetronum.

Pomocné látky: aspartam (E951) 2,00 mg, monohydrát laktosy 111,812 mg.Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Tableta dispergovatelná v ústech. Bílá, kulatá tableta.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

DospělíOndansetron je indikován k léčbě nevolnosti a zvracení vyvolaných cytotoxickou chemoterapií a radioterapií a dále k prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení (PONV). DětiOndansetron se používá k léčbě nauzey a zvracení vyvolaného chemoterapií (CINV) u dětí starších 6 měsíců a k prevenci a léčbě PONV u dětí starších než 1 měsíc.

4.2

Dávkování a způsob podání

K perorálnímu užití (tableta se vloží na jazyk, kde se během několika sekund rozpustí a spolkne).Al/Al stripPřed použitím prosím oddělte jednotlivý sáček s tabletou v místě perforace. Roztrhněte fólii navrchu a opatrně vyjměte tabletu. Netlačte na tabletu přes fólii.

Al/Al blistr s odlupovací fóliíPřed použitím prosím oddělte každou tabletu v místě perforace. Sloupněte krycí fólii blistru a jemně vyjměte tabletu. Nepokoušejte se vymáčknout tabletu přes krycí fólii!

Na trhu jsou i další lékové formy ondansetronu (např. roztok na injekci, potahované tablety, sirup, čípky). Způsob podávání, stejně jako dávkování, jsou flexibilní.

Nevolnost a zvracení způsobené chemoterapií a radioterapií Emetogenní potenciál protinádorové terapie kolísá podle dávek a kombinací používaných chemoterapeutických a radioterapeutických režimů. Způsob podávání a dávka ondansetronu je flexibilní v rozmezí 8 – 32 mg denně a volí se způsobem popsaným dále.

DospělíEmetogenní chemoterapie a radioterapiePacientům užívajícím emetogenní chemoterapii a radioterapii může být ondansetron podáván buď perorálně anebo intravenózně.

U většiny pacientů, kteří dostávají emetogenní chemoterapii nebo radioterapii, by měl být ondansetron podán intravenózně bezprostředně před léčbou a následně 8 mg perorálně po 12 hodinách.

Perorální podání: 8 mg 1-2 hodiny před léčbou a následně 8 mg za 12 hodin.

Aby se zabránilo opožděnému nebo prolongovanému zvracení po prvních 24 hodinách, měla by léčba ondansetronem pokračovat až 5 dnů po léčebném cyklu. Doporučená dávka pro perorální podání je 8 mg dvakrát denně.

Vysoce emetogenní chemoterapieU pacientů užívajících vysoce emetogenní chemoterapii, např. vysoké dávky cisplatiny, může být ondansetron podáván intravenózně.

Aby se zabránilo opožděnému nebo prolongovanému zvracení po prvních 24 hodinách, měla by léčba ondansetronem pokračovat až 5 dnů po léčebném cyklu. Doporučená dávka pro perorální podání je 8 mg dvakrát denně.

Děti CINV u dětí starších 6 měsíců a dospívajícíchDávka se vypočte z tělesného povrchu (BSA) nebo hmotnosti – viz níže. Dávkování podle hmotnosti vede k větším denním dávkám ve srovnání s dávkováním podle BSA (viz bod 4.4 a 5.1).Nejsou k dispozici data z kontrolovaných studií o použití ondansetronu v prevenci opožděného a prolongovaného CINV. Nejsou také k dispozici data z kontrolovaných studií o použití ondansetronu u nevolnosti a zvracení po radioterapii.Dávkování podle BSA:Ondansetron by měl být podáván bezprostředně před chemoterapií v jedné intravenozní dávce 5 mg/m2. Intravenozní dávka nesmí překročit 8 mg.Perorální podávání se může zahájit o 12 hodin později a může pokračovat až 5 dnů (viz tabulka 1).Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělé, tj. 32 mg.

Tabulka 1: Dávkování u chemoterapie dle BSA (děti starší 6 měsíců a dospívající)

BSA

1. den

2. – 6. den

< 0,6 m2

5 mg/m2 i. v. + 2 mg p.o. po 12

hodinách

2 mg p.o. každých 12

hodin

> 0.6 m2

5 mg/m2 i. v. + 4 mg p.o. po 12

hodinách

4 mg p.o. každých 12 hodin

 Intravenozní dávka nesmí překročit 8 mg. Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělé, tj. 32 mg.

Dávkování podle tělesné hmotnostiDávkování podle tělesné hmotnosti vede k větší denní dávce v porovnání s dávkováním dle BSA (viz bod 4.4 a 5.1).Ondansetron se podává bezprostředně před chemoterapií v jedné intravenozní dávce 0,15 mg/kg. Intravenozní dávka nesmí překročit 8 mg. Mohou být podány dvě další intravenozní dávky ve 4-hodinových intervalech. Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělé, tj. 32 mg.Perorální podávání se může zahájit po 12 hodinách a může pokračovat až 5 dnů (viz tabulka 2).

Tabulka 2: Dávkování u chemoterapie dle hmotnosti (děti starší 6 měsíců a dospívající)

Hmotnost

1. den 

2. -6. Den 

≤ 10 kg

až 3 dávky 0,15 mg/kg každé 4

hodiny

2 mg p.o. každých 12 hodin

> 10 kg

až 3 dávky 0.15 mg/kg každé 4

4 mg p.o. každých 12 hodin

hodiny

 Intravenozní dávka nesmí překročit 8 mg. Celková denní dávka nesmí překročit dávku pro dospělé, tj. 32 mg.

Starší pacientiOndansetron je dobře tolerován u pacientů starších 65 let a nejsou potřebné žádné změny dávky, frekvence dávkování nebo způsobu podání. Viz též 4.2.3 „Zvláštní skupiny pacientů“.

Pooperační nevolnost a zvracení

Prevence PONVDospělí: Ondansetron může být preventivně podáván perorálně nebo intravenózně. Perorální podání:

16 mg 1 hodinu před anestézií.

Případně, 8 mg 1 hodinu před anestézií a následné dvě další dávky v 8 hodinových intervalech.

Léčba PONVDospělí: K léčbě PONV se doporučuje intravenózní podávání ondansetronu.

Děti PONV u dětí starších než 1 měsíc a dospívajícíchNebyly provedeny žádné studie s perorálním podáváním ondansetronu v prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení, doporučuje se pomalé intravenozní podání.

Starší pacientiJsou k dispozici pouze omezené zkušenosti s použitím ondansetronu v prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení (PONV) u starších pacientů, avšak ondansetron je dobře tolerován u pacientů starších 65 let užívajících chemoterapii.

Viz též 4.2.3 „Zvláštní skupiny pacientů“.

Zvláštní skupiny pacientůPacienti s poruchou funkce ledvin:Nejsou nutné žádné změny dávky, frekvence dávkování ani způsobu podání.

Pacienti s poruchou funkce jater:U pacientů se střední nebo závažnou poruchou funkce jater je clearance ondansetronu signifikantně snížená a sérový poločas je signifikantně prodloužen. U těchto pacientů by neměla být překročena celková denní dávka 8 mg.

Pacienti s poruchou debrisoquin –sparteinového metabolizmu:U pacientů s poruchou metabolizmu sparteinu a debrisoquinu není změněn eliminační poločas ondansetronu. Proto se u těchto pacientů hladiny expozice ondansetronu po opakovaných dávkách neliší od expozice běžné populace. Nejsou nutné žádné změny denní dávky nebo frekvence dávkování.

4.3

Kontraindikace

Hypersenzitivita

na

léčivou

látku,

další

selektivní

antagonisty

5-HT3

receptorů

(jako granisetron, dolasetron), nebo na kteroukoli pomocnou látku.

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Jelikož je známo, že ondansetron zpomaluje peristaltiku tlustého střeva, měli by být pacienti s příznaky subakutní intestinální obstrukce po podání ondansetronu monitorováni.

Respirační poruchy by měly být léčeny symptomaticky a lékař by jim měl věnovat pozornost jako možným prekurzorům hypersenzitivní reakce.DětiDětští pacienti dostávající ondansetron s hepatotoxickými chemoterapeutiky by měly být sledováni z důvodu možného poškození jaterních funkcí.CINV: Pokud je dávka vypočtena v mg/kg a podávají se 3 dávky ve 4-hodinových intervalech, celková denní dávka je vyšší než jedna dávka 5 mg/m2 následovaná perorální dávkou. Srovnatelná účinnost těchto dvou různých dávkovacích režimů nebyla zkoumána v klinických studiích. Srovnání napříč klinickými studiemi ukazuje na podobný účinek obou režimů (viz bod 5.1).

Ondansetron není indikován k prevenci a léčbě pooperační nevolnosti a zvracení u dětí po břišním chirurgickém výkonu.

Přípravek obsahuje aspartam, který jako zdroj fenylalaninu může být škodlivý pro pacienty s fenylketonúrií. Umělé sladidlo aspartam je metabolizován na fenylalanin. Pro pacienty s fenylketonúrií jsou dostupné další lékové formy (potahované tablety a roztok na injekci), které neobsahují aspartam.

Pacienti se vzácnou vrozenou intolerancí galaktosy, Lappovým deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukoso-galaktosy by neměli tento lék užívat.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Specifické studie prokázaly, že ondansetron nezpůsobuje interakce s alkoholem, temazepamem, furosemidem, alfentanylem, propofolem a thiopentalem.

Fenytoin, karbamazepin a rifampicin: U pacientů léčených silnými induktory CYP3A4 (např. fenytoin, karbamazepin a rifampicin) byla zvýšená clearance perorálního ondansetronu a snížené koncentrace v krvi.

Tramadol: Údaje z malých studií naznačují, že ondansetron může snížit analgetický účinek tramadolu.

Užívání ondansetronu s léky prodlužujícími interval QT může vést k jeho dalšímu prodloužení. Současné užívání ondansetronu s kardiotoxickými léky (např. antracykliny) může zvyšovat riziko arytmií.

4.6

Těhotenství a kojení

TěhotenstvíÚdaje o omezeném počtu exponovaných těhotenství neuvádějí nežádoucí účinky ondansetronu natěhotenství nebo na zdraví plodu/novorozence. Dosud nejsou k dispozici relevantní epidemiologické údaje. Studie na zvířatech nepopisují přímý či nepřímý škodlivý účinek na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj. Opatrnosti je třeba při předepisování přípravku těhotným ženám, zejména v prvním trimestru těhotenství. Je třeba pečlivě zhodnotit poměr prospěšnosti a rizika.

KojeníTesty prokazují, že ondansetron přechází do mateřského mléka kojících zvířat. Proto je doporučeno, aby matky, které užívají ondansetron přerušily kojení. 4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Ondansetron nemá vliv na schopnost řízení a obsluhy strojů.

4.8

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému

Vzácné (>1/10 000, < 1/1 000): Náhlé hypersenzitivní reakce, někdy vážné, včetně anafylaxe. Anafylaktická reakce může být fatální.Hypersenzitivní reakce byly též pozorovány u pacientů, citlivých vůči dalším selektivním 5-HT3-antagonistům.

Poruchy nervového systémuVzácné (>1/10 000, < 1/1 000): Existují zprávy popisující vzácně pozorované mimovolní pohybové poruchy, jako extrapyramidové reakce, např. okulogyrické krize/dystonické reakce bez jasně prokázaných přetrvávajících klinických následků a záchvaty. Není znám farmakologický mechanizmus ondansetronu, který by mohl být příčinou těchto jevů.

Srdeční poruchyVzácné (>1/10 000, < 1/1 000): Bolesti na hrudi s nebo bez deprese ST úseku, srdeční arytmie, hypotenze a bradykardie.

Gastrointestinální poruchyČasté (>1/100, < 1/10): Je známo, že ondansetron zpomaluje peristaltiku tlustého střeva a může u některých pacientů způsobit zácpu. Pacienti s příznaky subakutní obstrukce by měli být monitorováni.

Poruchy jater a žlučových cestMéně časté (>1/1 000, < 1/100): Bylo pozorováno asymptomatické zvýšení jaterních testů.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceČasté (>1/100, < 1/10): Bolesti hlavy, pocity návalů nebo horka, škytavka.Vzácné (>1/10 000, < 1/1 000): Přechodné poruchy zraku (např. rozostřené vidění) a závratě během rychlého intravenózního podání ondansetronu.

4.9

Předávkování

Dosud je málo známo o předávkování ondansetronem, ačkoliv malý počet pacientů byl předávkován. Popsané projevy předávkování zahrnovaly poruchy zraku, vážnou zácpu, hypotenzi, vazovagální epizody s přechodným AV blokem druhého stupně. Ve všech případech příznaky kompletně ustoupily. Není známo specifické antidotum ondansetronu, proto je ve všech suspektních případech předávkování nezbytná symptomatická a podpůrná léčba.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiemetikum, antivertiginózum, antagonista serotoninových (5HT3) receptorů. ATC kód: A04AA01Ondansetron je silný, vysoce selektivní antagonista 5HT3 receptorů. Jeho přesný mechanizmus účinku při léčbě nevolnosti a zvracení není jasný. Chemoterapeutika a radioterapie mohou způsobovat uvolnění 5HT v tenkém střevě, což vyvolá zvracivý reflex aktivací vagových aferentních vláken cestou 5HT3 receptorů. Ondansetron blokuje vyvolání tohoto reflexu. Aktivace vagových aferentních vláken může též způsobit uvolnění 5HT v area postrema ve spodině čtvrté komory a též může podnítit zvracení centrálním mechanizmem. Účinek ondansetronu při léčběnevolnosti a zvracení indukovaných cytotoxickou chemoterapií a radioterapií je tak pravděpodobně způsoben antagonizmem 5HT3 receptorů v neuronech umístěných jak v periferním, tak i v centrálním nervovém systému. Mechanizmus účinku při pooperační nevolnosti a zvracení nejsou známy, ale může být stejný jako u cytotoxicky vyvolané nevolnosti a zvracení. Ve farmako-psychologické studii u dobrovolníků nevykazoval ondansetron sedativní účinek. Ondansetron neovlivňuje plazmatické koncentrace prolaktinu. Úloha ondansetronu při zvracení vyvolaném opiáty nebyla dosud stanovena.

DětiCINVÚčinnost ondansetronu v kontrole nauzey a zvracení vyvolaném chemoterapií byla stanovena v dvojitě slepé randomizované studii se 415 pacienty ve věku 1 až 18 let (S3AB3006). Při chemoterapii pacienti dostávali buď ondansetron 5 mg/m2 intravenozně+ondansetron 4 mg perorálně po 8-12 hodinách nebo ondansetron 0,45 mg/kg intravenozně+placebo perorálně po 8-12 hodinách. Po chemoterapii dostávaly obě skupiny 4 mg ondansetronu (sirup) dvakrát denně 3 dny. Kompletní kontrola zvracení v den, kdy byla chemoterapie snášena nejhůř, byla dosažena u 49% (5 mg/m2 intravenozně+ondansetron 4 mg perorálně) a 41% ( 0,45 mg/kg intravenozně+placebo perorálně). Po chemoterapii dostávaly obě skupiny 4 mg ondansetronu (sirup) dvakrát denně 3 dny.Dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie (S3AB4003) se 438 pacienty ve věku 1 až 17 let ukázala kompletní kontrolu zvracení v den, kdy byla chemoterapie snášena nejhůř –u 73% pacientů pokud byl ondansetron podáván intravenozně v dávce 5 mg/m2 intravenozně spolu s 2-4 mg dexamethasonu perorálně, u 71% pacientů pokud byl ondansetron podáván jako sirup v dávce 8 mg + 2-4 mg dexamethasonu perorálně v den chemoterapie. Po chemoterapii obě skupiny dostávaly 4 mg ondansetronu (sirup) dvakrát denně 2 dny.Účinnost ondansetronu byla sledována ve skupině 75 dětí ve věku 6 až 48 měsíců v otevřené nekomparativní studii s jednou větví (S3A40320). Všechny děti dostaly tři dávky ondansetronu 0,15 mg/kg intravenozně 30 minut před začátkem chemoterapie a pak 4 a 8 hodin po první dávce. Úplná kontrola zvracení byla dosažena u 56% pacientů.Jiná otevřená, nekomparativní studie s jednou větví (S3A239) studovala účinnost jedné intravenozní dávky 0,15 mg/kg ondansetronu následovaná dvěma perorálními dávkami ondansetronu 4 mg pro děti mladší než 12 let a 8 mg pro děti ≥ 12 let (celkový počet dětí n=28). Kompletní kontrola zvracení byla dosažena u 42% pacientů.

PONVÚčinnost jednotlivé dávky ondansetronu v prevenci postoperační nauzey a zvracení byla studována v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii se 670 dětmi ve věku 1 až 24 měsíců ( postkoncepční věk ≥ 44 týdnů, hmotnost ≥ 3 kg). Zahrnutí pacienti podstoupili zákrok v celkovéanestesii a měli ASA status ≤ III. Jednotlivá dávka ondansetronu 0,1 mg/kg byla podávána během pěti minut po zahájení anestesie. Počet pacientů, kteří měli alespoň jednu episodu zvracení během 24-hodinového hodnocení (ITT), byl větší u pacientů, kteří dostávali placebo než u pacientů dostávajících ondansetron (28% vs. 11%, p<0,0001).Čtyři dvojitě slepé, placebem kontrolované studie byly provedeny u 1469 pacientů mužského a ženského pohlaví (2 až 12 let), kteří podstoupili celkovou anestesii. Pacientům byla podána buď jedna intravenozní dávka ondansetronu (0,1 mg/kg pro dětské pacienty vážící 40 kg nebo méně, 4 mg pro dětské pacienty vážící více než 40 kg, počet pacientů=735) nebo placebo (počet pacientů=734). Studovaná látka byla podána po dobu nejméně 30 sekund, bezprostředně před nebo následně po zahájení anestesie.Ondansetron vykazoval signifikantně vyšší účinnost než placebo v prevenci nauzey a zvracení. Výsledky této studie shrnuje tabulka 3.

Tabulka 3: Prevence a léčba PONV u dětských pacientů-odpověď na léčbu za 24 hod

Studie

Cílový parametr

Ondansetron%

Placebo%

Hodnota p

S3A380

CR

68

39

≤0,001

S3GT09

CR

61

35

≤0,001

S3A381

CR

53

17

≤0,001

S3GT11

Žádný případ

nauzey

64

51

0,004

S3GT11

Žádný případ

zvracení

60

47

0,004

CR= žádné případy zvracení, nutnosti „záchranné“ terapie nebo přerušení léčby

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Po peroráním podání je ondansetron pasivně a kompletně absorbován z gastrointestinálního traktu. Po podání dávky 8 mg je vrcholu plazmatické koncentrace kolem 30ng/ml dosaženo přibližně za 1,5 hodiny. Biologická dostupnost po perorálním podání je přibližně 60%. Dostupnost ondansetronu po perorálním a intravenózním podání je podobná, terminální poločas je přibližně 3 hodiny a ustálený stav distribučního objemu je přibližně 140 l.Přímá korelace mezi plazmatickou koncentrací a antiemetickým účinkem nebyla stanovena. Vazba na plazmatické bílkoviny je 70 - 76%. Ondansetron je odstraňován ze systémové cirkulace především jaterním metabolizmem několika enzymatickými cestami. Méně než 5% absorbované dávky je vyloučeno močí v nezměněné formě. Studie na zdravých starších dobrovolnících prokázaly lehké, s věkem související, zvýšení perorální biologické dostupnosti (65%) a poločasu (5 hodin). U pacientů s vážnou poruchou jater je systémová clearance ondansetronu značně snížená s prodlouženými eliminačními poločasy (15 – 32 hodin) a perorální biologická dostupnost dosahovala 100% z důvodu sníženého pre-systémového metabolizmu.

Zvláštní skupiny pacientůDěti a dospívající (1 měsíc až 17 let)U dětských pacientů ve věku od 1 do 4 měsíců (n=19) podstupujících chirurgický výkon, byla hmotnostně normalizovaná clearance o 30% pomalejší než u pacientů ve věku 5 až 24 měsíců (n=22), ale srovnatelná s pacienty ve věku 3 až 12 let. Biologický poločas u dětských pacientů ve věku 1 až 4 měsíce byl průměrně 6,7 hodin oproti 2,9 hodin u pacientů ve věku 5 až 24 měsíců a 3 až 12 let. Různé farmakokinetické parametry ve skupině pacientů ve věku 1 až 4 měsíce lze vysvětlit vyšším procentuálním obsahem tělesné vody u novorozenců a kojenců a větším distribučním objemem pro látky rozpustné ve vodě jako je ondansetron.U dětských pacientů ve věku 3 až 12 let podstupujících chirurgický zákrok v celkové anestesii, byla absolutní hodnota clearance a distribučního objemu ondansetronu snížena v porovnání s hodnotou u dospělých pacientů. Oba parametry se zvyšují lineárně s hmotností a ve věku 12 let jsou srovnatelné s mladými dospělými. Když byly hodnoty clearance a distribučního objemu normalizovány na tělesnou hmotnost, byly hodnoty těchto parametrů srovnatelné mezi různými věkovými skupinami pacientů. Použití dávkování podle tělesné hmotnosti kompenzuje změny závislé na věku a je efektní v normalizaci systémové expozice dětských pacientů.Farmakokinetická analýza byly provedena na 428 pacientech (pacienti s rakovinou, chirurgicky ošetřovaní pacienti a zdraví dobrovolníci) ve věku 1 měsíc až 44 let po intravenozním podání ondansetronu. Na základě této studie, systemová expozice (AUC) ondansetronu následující po perorální nebo i.v. dávce u dětí a dospívajících byla srovnatelná s dospělými pacienty, s výjimkou novorozenců ve věku 1 až 4 měsíce. Objem byl vztažen k věku a byl nižší u dospělých než u kojenců a dětí. Clearance byl vztažen k hmotnosti a ne k věku s výjimkou kojenců ve věku 1 až 4 měsíce. Je obtížné usoudit, zda zde byla aditivní redukce clearance vztažená k věku u kojenců 1 až 4 měsíce nebo jednoduše vlastní variabilita vlivem nízkého počtu pacientů v této věkové skupině. Pokud pacienti mladší než 6 měsíců dostali jenom jednu dávku při PONV, není snížení clearance pravděpodobně klinicky relevantní.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinická data získaná v konvenčních studiích bezpečnosti, farmakologie, toxicity po opakované dávce, genotoxicity a kancerogenity neprokázala zvláštní riziko u lidí.

Ondansetron a jeho metabolity se akumulují v mléce potkanů, poměr koncentrací mléko/plazma byl 5:2.

Studie na klonovaných lidských srdečních iontových kanálech prokázala potenciální účinek ondansetronu na srdeční repolarizaci cestou blokády HERG draslíkových kanálů. Klinická významnost tohoto nálezu je nejasná.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

monohydrát laktósy, částečně substituovaná hyprolóza, krospovidon, křemičitan vápenatý, aspartam , aroma máty peprné P0551, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát (rostlinného původu).

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

3 rokyPřípravek nesmí být užíván po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Žádné.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Al/Al blistr s odlupovací fólií nebo Al/Al strip.Velikosti balení: 6, 10, 30, 10x6 a 10x10 tablet.Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

20/006/07-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

19.7.2005/2.11.2010

10.

DATUM REVIZE TEXTU

12.5.2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Kartonová krabička

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg

Ondansetronum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 tableta obsahuje 8 mg ondansetronum.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: aspartam, monohydrát laktosy

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Tableta dispergovatelná v ústech.

6/10/30 dispergovatelných tablet

10x6 dispergovatelných tablet

10x10 dispergovatelných tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

K perorálnímu podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použit. do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

20/006/07-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

Al/Al blistr s odlupovací folií, Al/Al strip

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Ondansetron-ratiopharm rapid 8 mg

Ondansetronum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.