Neurol 0,5
Registrace léku
Kód | 0006618 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 70/ 134/03-C |
Název | NEUROL 0,5 |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Zentiva, k.s., Praha, Česká republika |
ATC klasifikace |
Příbalový létak NEUROL 0,5
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls136796/2012
PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PRO UŽIVATELE
NEUROL 0,5
tablety
alprazolamum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Co naleznete v této příbalové informaci
1.
Co je přípravek NEUROL 0,5 a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek NEUROL 0,5 užívat
3.
Jak se přípravek NEUROL 0,5 užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5.
Jak přípravek NEUROL 0,5 uchovávat
6.
Obsah balení a další informace
1. Co je přípravek NEUROL 0,5 a k čemu se používá?
Léčivou látkou přípravku NEUROL 0,5 je alprazolamum (alprazolam) patřící do skupiny látek nazývaných benzodiazepiny. Alprazolam celkově zklidňuje, snižuje úzkost a strach.
Terapeutické indikace:
Přípravek NEUROL 0,5 se používá ke krátkodobé léčbě:
panické poruchy doprovázené agorafobií (strach z otevřeného prostoru) nebo bez ní;
generalizované úzkostné poruchy;
úzkosti spojené s depresí;
Přípravek je určen pouze pro dospělé. Alprazolam je indikován pouze v případech, kdy pacient trpí takovými příznaky, které jsou závážné, omezující nebo když pacient na základě poruchy znatelně trpí.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek NEUROL 0,5 užívat
Neužívejte přípravek NEUROL 0,5
jestliže jste alergický/á na alprazolam nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku(uvedenou v bodě 6);
jestliže jste přecitlivělý/á na jiné benzodiazepiny (např. některé léky na spaní);
jestliže máte zelený oční zákal s uzavřeným úhlem (zvýšený nitrooční tlak);
jestliže máte onemocnění charakterizované svalovou slabostí (tzv. myasthenia gravis);
jestliže trpíte akutní respirační nedostatečností (náhlé potíže s dýcháním);
jestliže máte chronické obstrukční plicní onemocnění (dlouhodobě zhoršená průchodnost dýchacích cest) s respirační nedostatečností;
jestliže trpíte těžkou jaterní nedostatečností;
jestliže máte krátké epizody zástavy dýchání ve spánku (tzv. spánková apnoe).
Přípravek není určen pacientům mladším než l8 let.
Upozornění a opatřeníPřed užitím přípravku NEUROL 0,5 se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.Váš lékař má být informován o všech onemocněních, kterými trpíte, aby mohl posoudit vhodnost užívání přípravku NEUROL 0,5.
Zvláštní skupiny pacientůPro použití přípravku NEUROL 0,5 u rizikových pacientů, jako jsou pacienti s vážným poškozením jater, ledvin, pacienti závislí na alkoholu nebo na drogách nebo pacienti trpící dechovou nedostatečností, musí být vážné důvody.
ZávislostUžívání přípravku NEUROL 0,5 může vést k rozvoji fyzické a psychické závislosti. Nebezpečí vzniku závislosti se zvyšuje s dávkou a délkou léčby; je také vyšší u pacientů, kteří nadmíru konzumovali alkohol či zenužívali léky v minulosti.
Pokud se fyzická závislost vyvinula, bude náhlé ukončení léčby doprovázeno abstinenčními příznaky, jako jsou bolesti hlavy, svalové bolesti, extrémní úzkost, napětí, neklid, zmatenost a podrážděnost. V závažných případech se mohou vyskytovat následující příznaky: derealizace (ztráta kontaktu s realitou), depersonalizace (pocity ztráty smyslu pro realitu), zvýšená citlivost sluchu, znecitlivění a brnění končetin, přecitlivělost na světlo, hluk a fyzický kontakt, halucinace nebo epileptické záchvaty.
Přechodný syndrom, kdy se příznaky onemocnění, které vedly k zahájení léčby přípravkem NEUROL0,5 mohou objevit ještě ve větší intenzitě, se může vyskytnout při vysazování léčby. To může být doprovázeno ještě jinými reakcemi včetně změn nálad, úzkosti nebo poruch spánku a neklidu. Aby se zabránilo tomuto syndromu, je doporučováno postupné snižování dávek ne o více než 0,5 mg alprazolamu jednou za tři dny. U některých pacientů může být nutné snižovat dávky ještě pomaleji.
Amnézie (celková nebo částečná ztráta paměti)Přípravek NEUROL 0,5 může vyvolávat anterográdní amnézii (celková nebo částečná neschopnost pamatovat si věci po podání přípravku). Tento stav se vyskytuje nejčastěji několik hodin po požití přípravku a proto, abychom toto nebezpečí snížili, je nutné u pacientů zajistit možnost 7-8 hodin trvajícího nepřerušeného spánku.Benzodiazepiny by neměly být podávány samostatně pacientům k léčbě deprese nebo úzkosti spojené s depresí (tyto pacienti se mohou pokusit o sebevraždu).
Psychiatrické a 'paradoxní' reakcePři užívání benzodiazepinů jsou známy reakce jako neklid, agitovanost (pohybový neklid), podrážděnost, agresivita, bludy, zuřivost, noční můry, halucinace, psychózy, nepřiměřené chování a jiné nežádoucí poruchy chování. Pokud se vyskytnou, měl by se přípravek vysadit. Jejich výskyt je pravděpodobnější u dětí a starších pacientů.
TolerancePo opakovaném užívání po dobu několika týdnů může docházet k určitému oslabení účinnosti hypnotického působení alprazolamu (a jiných benzodiazepinů).
Děti a dospívajícíAlprazolam není určen pro děti a dospívající do 18 let.
Další léčivé přípravky a přípravek NEUROL 0,5Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Účinky přípravku NEUROL 0,5 a jiných současně podávaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat. Pokud Vám některý jiný lékař bude chtít předepsat jiný lék, upozorněte ho na skutečnost, že už užíváte NEUROL 0,5.
Informujte svého lékaře zejména tehdy, pokud užíváte:
Léky na spaní a uklidňující léky.
Léky proti depresi nebo duševním poruchám (jako je lithium, sertralin).
Silné léky proti bolesti, jako je opioid morfin nebo některé léky proti kašli.
Léky k léčbě epilepsie.
Anestetika (přípravky k znecitlivění).
Některé léky proti alergii, tzv. sedativní antihistaminika.
Cimetidin, lék užívaný k léčbě žaludečních potíží.
Léky k léčbě AIDS (známé jako inhibitory HIV proteáz, např. saquinavir, indinavir).
Perorální antikontraceptiva.
Léky k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění (jako je digoxin).
Léky proti infekcím (makrolidová antibiotika jako je erytromycin).
Některé léky proti plísňovým infekcím, jako je ketokonazol a itrakonazol.
Přípravek NEUROL 0,5 s jídlem a pitím a alkoholemNEUROL 0,5 se užívá s jídlem nebo bez něj; zapíjí se malým množstvím tekutiny. Během léčbypřípravkem NEUROL 0,5 je třeba vyloučit požívání alkoholu.
Těhotenství, kojení a fertilitaPokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.Přípravek se nesmí užívat v první třetině těhotenství a obvykle se nepodává ani ve druhé a třetí třetině těhotenství. Informujte proto svého lékaře ihned o případném těhotenství, aby mohl rozhodnout o dalším podávání tohoto přípravku.O použití přípravku NEUROL 0,5 v průběhu těhotenství lze uvažovat, jsou-li přísně dodržoványléčebné indikace a také dávkování. Pokud je léčba přípravkem NEUROL 0,5 nutná v poslední části těhotenství, neměly by se užívat vysoké dávky a u novorozenců je třeba sledovat možné příznaky z vysazení a/nebo příznaky syndromu chabého dítěte.Při kojení se tento přípravek nesmí užívat.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůPřípravek může, zvláště na počátku léčby, nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách atd.). Tyto činnosti byste měl/a vykonávat jen na základě výslovného souhlasu ošetřujícího lékaře.
Přípravek NEUROL 0,5 obsahuje monohydrát laktosyPokud Vám Váš lékař řekl, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3. Jak se přípravek NEUROL 0,5 užíváVždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
O dávkování přípravku NEUROL 0,5 vždy rozhoduje lékař. Dávkování je přísně individuální a u každého pacienta závisí velikost dávky na jeho onemocnění a příslušné reakci na léčbu.
Léčba úzkostných poruch Obvyklá počáteční dávka pro dospělé je 0,25 – 0,5 mg alprazolamu, to znamená půl až jednu tabletu přípravku NEUROL 0,5 třikrát denně. Toto dávkování může lékař v případě potřeby změnit; na základě doporučení lékaře se může dávka postupně zvyšovat až na maximální denní dávku 3 - 4 mg (8 tablet přípravku NEUROL 0,5).
Léčba panické poruchy Léčba epizod panické poruchy a depresí může vyžadovat mnohem vyšší dávkování přípravku NEUROL 0,5. Obvyklá počáteční dávka pro dospělé je 0,5 mg alprazolamu, to znamená jednu tabletu přípravku NEUROL 0,5 třikrát denně. Dávka nezbytná pro potlačení příznaků se zpravidla pohybuje mezi 4 mg (8 tablet přípravku NEUROL 0,5) až 6 mg (12 tablet přípravku NEUROL 0,5) denně.
Zvláštní skupiny pacientůStarší a oslabení pacientiObvyklá počáteční dávka je 0,25 mg alprazolamu, to znamená půl tablety přípravku NEUROL 0,5 2-3krát denně. Také v tomto případě může lékař podle potřeby dávky upravit. Pacienti s jaterní nedostatečnostíU pacientů s jaterní nedostatečností je počáteční dávka 0,25 mg alprazolamu, to znamená půl tablety přípravku NEUROL 0,5 2-3krát denně. Pokud pacient léčbu dobře snáší, lze tuto dávku dle potřeby zvýšit. Pacienti s nedostatečností ledvinŽádná úprava dávkování není obvykle třeba.
Délka léčbyLéčba přípravkem NEUROL 0,5 by měla být co nejkratší a neměla by přesáhnout 12 týdnů bez přehodnocení stavu pacienta lékařem. Užívání léků ze skupiny benzodiazepinů může totiž vést k rozvoji fyzické a psychické závislosti na těchto lécích. Riziko závislosti se zvyšuje s rostoucí dávkou a délkou léčby, ale je také větší u pacientů, kteří minulosti nadměrně konzumovali alkohol nebo zneužívali léky. Pokud máte tyto problémy, řekněte o tom svému lékaři.Při ukončování léčby, zvláště vyššími dávkami, se doporučuje snižovat dávku postupně (denní dávka by se neměla snižovat o více než 0,5 mg každý 3. den).
Přípravek NEUROL 0,5 se užívá s jídlem nebo nezávisle na něm a zapíjí se malým množstvím tekutiny.
Jestliže jste užil/a více přípravku NEUROL 0,5, než jste měl/aPři předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Objevit se mohou následující příznaky: zmatenost, ospalost a dokonce spánek, letargie, dušnost, těžká slabost, nezřetelná řeč, titubace (vrávoravá chůze), oslabené reflexy, bradykardie (zpomalená srdeční činnost), ataxie (porucha koordinace pohybů), hypotonie (snížené svalové napětí), nízký krevní tlak, dechový útlum, vzácně kóma (bezvědomí) a velmi vzácně úmrtí. Vhodný je výplach žaludku, podání živočišného uhlí nebo přípravků vyvolávajících zvracení. Specifickou protilátkou je flumazenil. Hemodialýza nebo forsírovaná diuréza nejsou příliš účinné.
Jestliže jste zapomněl/a užít NEUROL 0,5Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil/a vynechanou dávku. Jestliže jste si zapomněl/a obvyklou dávku vzít, užijte ji co nejdříve. Pokud se blíží doba užití další dávky, vynechejte dávku předchozí a další užijte dle obvyklého časového rozpisu dávkování.
Jestliže jste přestal/a užívat NEUROL 0,5
Při náhlém přerušení léčby, zvláště pak léčby vyššími dávkami, se mohou objevit abstinenční příznaky; projevují se bolestmi hlavy, nervozitou, neklidem, zvýšenou podrážděností až zmateností.
Máte-li jakékoliv další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinkyPodobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi časté (mohou postihnout více než 1 pacienta z 10):spavost nebo únava se mohou vyskytnout v průběhu dne během léčby, zvláště pak při jejím zahájení,sedace (útlum), spavost.
Časté (mohou postihnout až 1 pacienta z 10):zvýšená či snížená chuť k jídlu, zmatenost, deprese, poruchy hybnosti a koordinace pohybů, bolesti hlavy, závratě, poruchy paměti, nezřetelná řeč, poruchy soustředění, pocit točení hlavy, rozmazané vidění, ucpaný nos, nadměrné slinění, zácpa, nevolnost, pocení, podrážděnost, celková tělesná slabost.
Méně časté (mohou postihnout až 1 pacienta ze 100):zvýšená hladina hormonu prolaktinu, halucinace, zuřivost, agresivní chování, nepřátelské chování, úzkost, agitovanost (pohybový neklid), změny libida, nespavost, abnormální myšlení, nervozita, podráždění, ztráta paměti, dystonie (porucha napětí), třes, průjem, zvracení, abnormální funkce jater, žloutenka, svědění, vyrážka, alergické kožní reakce, zánětlivá onemocnění kůže, slabost svalů, sexuální dysfunkce, poruchy menstruačního cyklu, zvýšení či snížení hmotnosti, zvýšený nitrooční tlak.
Vzácné (mohou postihnout až 1 pacienta z 1000):poruchy krve, snížení počtu bílých krvinek (které se může klinicky projevit jako náhlá horečka, ztuhlost a bolest v krku), paradoxní reakce (opačné než očekávaný účinek, např. náhlá úzkost, podráždění), sucho v ústech, potíže při močení, inkontinence (potíže udržet moč), zadržování moči.
Není známo (frekvenci nelze z dostupných údajů určit):závislost, příznaky z vysazení, hepatitida (zánět jater), rebound fenomén (opětovný výskyt příznaků původního onemocnění), otok okrajových částí těla (např. dolních končetin).
Pokud se vyskytnou tyto nežádoucí účinky nebo jiné neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání tohoto přípravku s Vaším lékařem, který může případně upravit dávkování.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
5. Jak přípravek NEUROL 0,5 uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 25°C.Uchovávejte v původním vnitřním obalu (blistru).Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu za „EXP:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Co přípravek NEUROL 0,5 obsahuje
Léčivou látkou je alprazolamum.
Pomocnými látkami jsou: monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, granulovaná
mikrokrystalická celulosa, kalcium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý.
Jak přípravek NEUROL 0,5 vypadá a co obsahuje toto baleníNEUROL 0,5 jsou bílé až téměř bílé kulaté ploché tablety s půlicí rýhou typu karate na jedné straně a číslicí 0,5 na druhé straně.Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.
Jedno balení obsahuje 30 tablet.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce: Zentiva, k. s. Praha, Česká republika
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 1.8.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls136796/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
NEUROL 0,5 tablety
2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍJedna tableta obsahuje alprazolamum 0,5 mg.Pomocná látka se známým účinkem: 23,6 mg monohydrátu laktosy v jedné tabletě.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMATabletaPopis přípravku: Bílé až téměř bílé tablety s půlicí rýhou typu karate na jedné straně a číslicí 0,5 na druhé straně.Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace Krátkodobá léčba:
panické poruchy doprovázené agorafobií nebo bez ní,
generalizované úzkostné poruchy,
úzkosti spojené s depresí.
Alprazolam je indikován pouze v případech, pokud jsou pacientovi příznaky závažné, omezující nebo když pacient na základě poruchy znatelně trpí.
4.2 Dávkování a způsob podání Obecná doporučení pro dávkováníOptimální dávku je nutno přizpůsobit závažnosti příznaků a individuální odpovědi pacienta na terapii.Obvyklá dávkování (viz dále) vyhovují většině pacientů. Terapii zahajujeme iniciální dávkou, medikaci zvyšujeme postupně, abychom zabránili nadměrné sedaci. Ve vzácných případech, kdy je zapotřebí dosáhnout vyšších dávek, je nutné dávkování zvyšovat velice opatrně, abychom se vyhnuli nežádoucím reakcím. Pokud je nutné předepsat vyšší dávkování, zvyšujeme zpočátku jen večerní dávku a teprve později i dávky užívané během dne. Pacientům, kteří psychotropní léčiva dosud nikdy neužívali, obvykle předepisujeme trochu nižší dávku než těm, kteří již byli léčeni trankvilizéry, antidepresivy, či hypnotiky, nebo těm nemocným, kteří mají v anamnéze chronický abuzus alkoholu.Geriatrickým pacientům a pacientům s alterací celkového stavu se obecně doporučuje předepisovat minimální účinnou dávku, aby nedošlo k vyvolání ataxie nebo nadměrné sedace.Doporučujeme zajistit pacientům pravidelné kontroly, které umožní úpravu dávkování léčiva podle potřeby.
Obvyklé dávkováníÚzkostné poruchyIniciální dávka: 0,25 až 0,5 mg třikrát denněObvyklý rozsah dávkování: závisí na klinické odezvě a snášenlivosti, dávka může být zvýšena postupně až na 3 – 4 mg denně.
Panická poruchaIniciální dávka: 0,5-1 mg denně před spanímDávka by měla být zvyšována podle potřeb pacienta. Zvýšení dávky na 1 mg by nemělo proběhnout v intervalu kratším než tři až čtyři dny. Pacientům je možné podat dávky navíc tak, aby jejich celkový počet nepřesáhl 3 až 4 denně.
V klinických studiích se dávky pohybovaly v rozmezí 4 až 8 mg. Výjimečně, bylo v několika případech nutné podávat maximální dávky, které se rovnaly 10 mg.
V případě, že se objeví nežádoucí účinky, je vhodné dávku snížit.
Doporučuje se rozdělit vyšší dávky na 4 až 5 dílčích dávek, aby byla zajištěna dostatečná plazmatická hladina alprazolamu a zabránilo se rozvoji tolerance.
Zvláštní skupiny pacientů:Starší pacienti (> 65 let) a oslabení pacientiPočáteční dávka je 0,25 mg 2-3krát denně, pokud pacient dávkování dobře toleruje, lze tuto dávku v případě potřeby zvýšit.
Pediatrická populaceBezpečnost a účinnost používání alprazolamu u dětí a dospívajících ve věku do 18 let nebyla dosud stanovena; použití alprazolamu u této věkové kategorie se proto nedoporučuje.
Jaterní nedostatečnostPočáteční dávka je 0,25 mg 2-3krát denně, pokud pacient dávkování dobře toleruje, lze tuto dávku v případě potřeby zvýšit.
Ledvinná nedostatečnostV případě ledvinné nedostatečnosti není třeba žádné úpravy dávkování.
Délka léčbyLéčba přípravkem by měla být co nejkratší – v závislosti na indikaci, neměla by však překročit 8 až 12 týdnů včetně období postupného snižování dávky. Dlouhodobá účinnost nebyla systematicky hodnocena. V některých případech může být nezbytné léčbu prodloužit. Prodloužení terapie musí předcházet zhodnocení stavu pacienta specialistou.Je vhodné pacienta při zahájení léčby informovat, že léčba bude časově omezená a přesně vysvětlit, jak se bude dávka postupně snižovat. Navíc je důležité, aby si pacient byl vědom možnosti rebound fenoménu, a tím byla minimalizována úzkost při těchto příznacích, pokud by k nim došlo při vysazování přípravku. V případě benzodiazepinů s krátkým poločasem se mohou abstinenční příznaky projevit v intervalu mezi dávkami, zejména pokud je dávka vysoká.
Pokud jsou užívány benzodiazepiny s dlouhým poločasem, je důležité varovat před změnou na benzodiazepiny s krátkým poločasem, jelikož se mohou vyvinout abstinenční příznaky.
Ukončení terapiePři přerušování terapie je třeba postupovat opatrně, alprazolam je nutno vysazovat postupně. Náhlé ukončení terapie může vyvolat příznaky z vysazení. Doporučujeme nesnižovat denní dávku alprazolamu o více než 0,5 mg každý třetí den. U některých pacientů může být nutné ukončovat léčbu ještě pozvolněji. Pokud se dostaví významné příznaky z vysazení, je třeba znovu přejít na předchozí dávku a pak vysazovat ještě pomaleji. Léčba vyššími dávkami pravděpodobně zvyšuje riziko vzniku závislosti. Frekvence opětovného výskytu příznaků původního onemocnění (rebound fenomén) nebo příznaků z vysazení je zvýšena při léčbě panických krizí vysokými dávkami.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na alprazolam, jiné benzodiazepiny nebo kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku uvedenou v bodě 6.1.
Myasthenia gravis.
Glaukom s uzavřeným úhlem (benzodiazepiny mohou indukovat anticholinergní účinek).
Chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) s respirační nedostatečností.
Spánková apnoe.
Těžká jaterní nedostatečnost.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použitíTolerancePo opakovaném užívání po dobu několika týdnů může docházet k určitému oslabení účinnosti hypnotického působení benzodiazepinů.
ZávislostUžívání benzodiazepinů může vést k rozvoji fyzické a psychické závislosti na těchto přípravcích. Nebezpečí vzniku závislosti se zvyšuje s dávkou a délkou léčby; je také vyšší u pacientů s alkoholovou a lékovou závislostí v anamnéze. Léková závislost může vzniknout při terapeutických dávkách a/nebo u pacientů s žádným individuálním rizikovým faktorem. Zvýšené riziko lékové závislosti je při kombinovaném užití několika benzodiazepinů, bez ohledu na anxiolytickou či hypnotickou indikaci. Také byly hlášeny případy zneužívání.Pokud se fyzická závislost vyvinula, bude náhlé ukončení léčby doprovázeno abstinenčními příznaky. Může jít o bolesti hlavy, svalové bolesti, extrémní úzkost, napětí, neklid, zmatenost a podrážděnost. V těžkých případech se mohou vyskytovat následující příznaky: derealizace, depersonalizace, zvýšená citlivost sluchu, znecitlivění a brnění končetin, přecitlivělost na světlo, hluk a fyzický kontakt, halucinace nebo epileptické záchvaty. Opětovný výskyt nespavosti a úzkosti (rebound): přechodný syndrom, kdy se symptomy, které vedly k zahájení léčby benzodiazepiny, objevují ještě ve větší intenzitě při vysazování léčby. Mohou být doprovázeny jinými reakcemi včetně změn nálad, úzkosti nebo poruch spánku a neklidu. Vzhledem ke skutečnosti, že je nebezpečí výskytu abstinenčních příznaků nebo opětovného výskytu původních příznaků vyšší po náhlém vysazení léčby, doporučuje se snižovat dávkování postupně - a to maximálně o 0,5 mg za tři dny. U některých pacientů může být nutné snižovat dávky ještě pomaleji.
AmnézieBenzodiazepiny mohou vyvolávat anterográdní amnézii. Tento stav se vyskytuje nejčastěji několik hodin po požití přípravku a proto, abychom toto nebezpečí snížili, je nutné pacientovi zajistit 7-8 hodin trvající nepřerušovaný spánek (viz též bod 4.8).
Psychiatrické a 'paradoxní' reakcePři užívání benzodiazepinů jsou známy reakce jako neklid, agitovanost, podrážděnost, agresivita, bludy, zuřivost, noční můry, halucinace, psychózy, nepřiměřené chování a jiné nežádoucí poruchy chování. Pokud se vyskytnou, měl by se přípravek vysadit. Jejich výskyt je pravděpodobnější u dětí a starších pacientů.
Panická poruchaPanická porucha bývá spojována s primárními a sekundárními depresivními poruchami a zvýšeným počtem sebevražd u neléčených pacientů. Proto musí být při užití vyšších dávek alprazolamu při léčbě pacientů s panickou poruchou použita stejná opatření jako při použití jakýchkoli psychotropních léků při léčbě pacientů s depresí nebo těch, u nichž lze očekávat, že zamlčeli sebevražedné představy nebo plány.
Zvláštní skupiny pacientůBezpečnost užívání přípravku u dětí a dospívajících pacientů ve věku do 18 let nebyla dosud prokázána a proto se jeho užívání v tomto případě nedoporučuje.
U starších pacientů by se měly podávat nižší dávky (viz bod 4.2). Doporučuje se použití co nejnižší účinné dávky u starších a/nebo oslabených pacientů, aby se předešlo rozvoji ataxie nebo přílišné sedace. Nižší dávka se vzhledem k nebezpečí dechového útlumu doporučuje také u pacientů s chronickou respirační nedostatečností. Benzodiazepiny nejsou indikovány k léčbě pacientů s těžkou jaterní nedostatečností, neboť mohou vést k encefalopatii. Při léčbě pacientů se zhoršenou funkcí ledvin nebo jater se doporučuje opatrnost. Benzodiazepiny se nedoporučují pro primární léčbu psychotických onemocnění. Benzodiazepiny by se neměly užívat samotné k léčbě deprese nebo potlačení úzkosti související s depresí (u takových pacientů lze předpokládat uspíšení sebevražedných sklonů). Podání pacientům s těžkou depresí nebo se sebevražednými sklony by mělo být doprovázeno příslušnými opatřeními a odpovídajícím množstvím předepsaného přípravku. U pacientů s alkoholovou nebo lékovou závislosti v anamnéze se benzodiazepiny musejí užívat velmi opatrně (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
Neurol obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5 Interakce s jinými přípravky a jiné formy interakce
Alprazolam zesiluje tlumivý účinek alkoholu a přípravků, které tlumí CNS, jako jsou: anodyna, antiepileptika, neuroleptika, hypnotika, anxiolytika/sedativa, antidepresiva, (sedativní) antihistaminika ap. Při jejich současném podání je nutno redukovat dávku jednohonebo obou přípravků. Jsou-li benzodiazepiny užívány současně s opioidy (analgetika, antitusika, substituční terapie), je nutno snížit jejich dávku alespoň o třetinu a pomalu pak dávku zvyšovat, zvláště u starších pacientů. Při současném použití s imipraminem či desipraminem se zvyšuje jejich plazmatická koncentrace v ustáleném stavu. Současné užití s alkoholem se nedoporučuje.
Alprazolam může snižovat clearence digoxinu a zvýšit tak jeho plazmatickou hladinu.
Alprazolam může zvyšovat plazmatickou hladinu současně podávaného lithia.
Cimetidin snižuje clearence alprazolamu a prodlužuje jeho biologický poločas.
Ethinylestradiol rovněž prodlužuje biologický poločas alprazolamu.
Sloučeniny, které inhibují některé jaterní enzymy (zvláště enzymatický systém 3A4cytochromu P450), mohou zvyšovat koncentraci alprazolamu a zesilovat tak jeho aktivitu.
Interakce mezi inhibitory HIV proteázy (např. ritonavir) a alprazolamem jsou komplexní a časově závislé. Nízké dávky ritonaviru vedly ke značnému zhoršení clearance alprazolamu, prodloužily jeho poločas vylučování a zvyšovaly tak jeho klinické účinky. Avšak při delší expozici ritonaviru je tato inhibice kompenzována indukcí CYP3A. Daná interakce bude vyžadovat úpravu dávkování nebo přerušení léčby alprazolamem.
Farmakokinetické interakce mohou vzniknout, pokud je alprazolam podáván současně s léky, které ovlivňují jeho metabolizmus:
společné podávání alprazolamu a ketokonazolu, itrakonazolu nebo jiných azolových antimykotik se
nedoporučuje,
pokud je alprazolam podáván spolu s nefazodonem, fluvoxaminem a cimetidinem, je třeba
pacientům věnovat zvýšenou pozornost a případně redukovat dávky,
opatrnosti je třeba při podávání alprazolamu současně s fluoxetinem, propoxyfenem, perorální
antikoncepcí, sertralinem, diltiazemem nebo makrolidovými antibiotiky, jako je erytromycin a troleandomycin.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojeníTěhotenstvíVelké množství dat založených na kohortových studiích ukazuje, že expozice benzodiazepinům v prvním trimestru není spojena se zvýšeným rizikem závažných malformací. Nicméně, některé epidemiologické studie zjistily zvýšené riziko orálních rozštěpů. Tyto údaje naznačují, že riziko
narození dítěte s orálním rozštěpem po užití benzodiazepinů matkou je menší než 2/1000 ve srovnání s očekávaným výskytem takových vad přibližně 1/1000 v běžné populaci.Léčba vysokými dávkami benzodiazepinů během druhého a/nebo třetího trimestru těhotenství ukázala pokles aktivních pohybů plodu a variabilitu srdečního rytmu plodu.Pokud je z klinických důvodů nutná léčba v posledním trimestru, i v nízkých dávkách, je možné pozorovat „floppy infant syndrom“, jako je axiální hypotonie nebo problémy se sáním vedoucí ke špatnému přibývání na váze. Tyto příznaky jsou reverzibilní, ale mohou trvat od 1 do 3 týdnů, v závislosti na poločase přípravku. Při vysokých dávkách může nastat respirační deprese nebo apnoe a hypotermie novorozence. Kromě toho mohou být několik dní po narození u novorozence pozorovány abstinenční příznaky s hyperexcitabilitou, agitovaností a třesem, i když „floppy infant syndrom“ nebyl pozorován. Objevení se abstinenčních příznaků po porodu závisí na poločasu látky.
S ohledem na tyto údaje lze o použití alprazolamu v průběhu těhotenství uvažovat, jsou-li přísnědodržovány léčebné indikace a také dávkování.
Pokud je léčba alprazolamem nutná v poslední části těhotenství, neměly by se užívat vysoké dávky a abstinenční příznaky a/nebo „floppy infant syndrom“ je třeba u novorozenců sledovat.
KojeníAlprazolam přechází do mateřského mléka a protože novorozenci jej odbourávají pomaleji než dospělí, mohlo by u kojence dojít ke kumulaci, sedaci a poruchám výživy. Proto by alprazolam neměly kojící matky užívat.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Svým sedativním účinkem může alprazolam, zvláště na počátku podávání a při každém zvýšenídávky, negativně ovlivnit činnosti, vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách apod.). O případném vykonávání těchto činností rozhodne individuálně lékař.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky byly pozorovány zejména na začátku léčby a zpravidla spontánně vymizely. K nejčastějším nežádoucím účinkům patří ospalost, jejíž míra je závislá na velikosti dávky, a proto vymizí, je-li dávka snížena.
Nežádoucí reakce jsou častější u starých a oslabených osob, pacientů s jaterním onemocněním, hypoalbuminémií a pacientů s organickým poškozením CNS.
Následující tabulka shrnuje výše uvedené nežádoucí účinky z hlediska frekvence jejich výskytu následujícím způsobem (podle terminologie MedDRA): velmi časté (
≥1/10), časté (≥1/100, <1/10),
méně časté (
≥1/1 000, <1/100), vzácné (≥1/10 000, <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000), není známo
(z dostupných údajů nelze určit):
Třídy orgánových systémů podle databáze MedDRA
Frekvence výskytu
Nežádoucí účinek
Poruchy krve a lymfatického systému
Vzácné
Dyskrazie krve, agranulocytóza
Endokrinní poruchy
Méně časté
Hyperprolaktinémie
Poruchy metabolismu a výživy Časté
Zvýšená či snížená chuť k jídlu
Psychiatrické poruchy
Časté
Zmatenost, deprese
Méně časté
Halucinace, hněv, agresivní chování, nepřátelské chování, úzkost, agitovanost, změny libida, nespavost, abnormální myšlení, nervozita, podráždění
Vzácné
Paradoxní reakce
Není známo
Závislost, syndrom z vysazení*
Poruchy nervového systému
Velmi časté
Ospalost, sedace, spavost
Časté
Poruchy koordinace, ataxie, bolesti hlavy, závratě, poruchy paměti, nezřetelná řeč, poruchy soustředění, pocit točení hlavy
Méně časté
Amnesia, dystonia, tremor
Není známo
Autonomní manifestace
Poruchy oka
Časté
Rozmazané vidění
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Časté
Nazální kongesce
Gastrointestinální poruchy
Časté
Zvýšená salivace, zácpa, nauzea
Méně časté
Průjem, zvracení
Vzácné
Sucho v ústech
Poruchy jater a žlučových cest
Méně časté
Abnormální funkce jater, ikterus
Není známo
Hepatitida
Poruchy kůže a podkožní tkáně Časté
Pocení
Méně časté
Svědění, vyrážka, alergická kožní reakce, dermatitida
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Méně časté
Muskuloskeletální slabost
Poruchy ledvin a močových cest
Vzácné
Obtížné močení, inkontinence, močová retence
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Méně časté
Sexuální dysfunkce, poruchy menstruačního cyklu
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté
Únava
Časté
Podrážděnost, astenie
Není známo
Rebound fenomén*, periferní edém
Vyšetření
Méně časté
Změna hmotnosti, zvýšený nitrooční tlak
Použití (i při terapeutických dávkách) může vést k rozvoji fyzické závislosti: přerušení léčby může mít za následek syndrom z vysazení nebo rebound fenomén. Může se také objevit psychická závislost. Bylo zaznamenáno zneužívání benzodiazepinů (viz část 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
* Při podávání vyšších dávek po delší dobu - přibližně 8 až 12 týdnů léčby, byly rebound fenomén a syndrom z vysazení zaznamenány častěji. Syndrom z vysazení se může vyvinout během 2 až 3 dnů v případě náhlého přerušení léčby a projevuje se nespavostí, nervozitou, podrážděností, méně často i nevolností, zvracením, křečemi v břiše a svalovými křečemi, třesem a vyšší vnímavostí k smyslovým podnětům. (Rebound fenomén je přechodný syndrom, kdy se symptomy, pro které byla léčba benzodiazepiny zahájena, opět objeví, a ještě ve větší intenzitě. Tyto příznaky mohou být pozorovány také při ukončování terapie).
4.9 Předávkování Toxické dávky pro člověka po p.o. podání jsou asi 0,33 mg/kg tělesné hmotnosti.Stejně jako u ostatních benzodiazepinů by předávkování nemělo představovat ohrožení života, pokud nejsou použita v kombinaci s jinými látkami tlumícími CNS (včetně alkoholu).Při léčbě předávkování jakýmkoliv léčivým přípravkem je třeba mít na paměti, že mohlo být užito více látek.Příznaky předávkování: zmatenost, ospalost až spánek, letargie, dušnost, těžká slabost, smazaná řeč, titubace, oslabené reflexy, bradykardie, ataxie, hypotonie, hypotenze, respirační deprese, vzácně kóma a velmi vzácně úmrtí.
Terapie: Je-li pacient při vědomí a nehrozí-li kóma či křeče při polykání, je vhodný výplach žaludku, živočišné uhlí, či podání emetik. Specifickým antidotem je flumazenil. Hemodialýza a forsírovaná diuréza nejsou příliš účinné. Nezbytná jsou obecná opatření jako monitorování základních vitálních funkcí (dýchání, krevní oběh, stav vědomí) a korekce zjištěných odchylek.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Anxiolytikum, antidepresivumATC kód: N05BA12
Alprazolam je krátko- až střednědobě působící benzodiazepinový derivát a jako všechny benzodiazepiny působí na všech úrovních CNS tlumivě v závislosti na dávce od mírné sedace přes spánek až ke kómatu. Benzodiazepiny podporují nebo usnadňují inhibiční neurotransmiterovou činnost kyseliny gama-aminomáselné (GABA), která je hlavním inhibitorem neurotransmise v mozku a zprostředkuje jak pre-, tak postsynaptickou inhibici ve všech oblastech CNS. Ve srovnání s ostatními benzodiazepiny má alprazolam výraznější účinky anxiolytické a antipanické, ale má též zachovány účinky myorelaxační, antikonvulzivní a sedativně-hypnotické.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Po perorálním podání je alprazolam ihned a velmi dobře absorbován v gastrointestinálním systému, maximální hladina plazmatické koncentrace je dosažena po 1 až 2 hodinách. 70 – 80% alprazolamu je vázáno na plazmatické bílkoviny. Stálé plazmatické hladiny je dosaženo za 2 – 3 dny od zahájení léčby. Při opakovaném podání byla zaznamenaná pouze mírná akumulace. Alprazolam je metabolizován v játrech, jeho metabolity projevují jen malou nebo žádnou farmakologickou účinnost. Poločas eliminace u dospělých je 10 – 15 hodin jak pro alprazolam, tak i pro jeho metabolity. Alprazolam je eliminován většinou v ledvinách prostřednictvím konjugátů glukuronidů. U starších pacientů je prodloužena doba eliminace a tudíž i biologický poločas.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Akutní toxicita (LD50) alprazolamu u myší p.o. je 1,02 g/kg, i.p. 540 mg/kg, u potkanů p.o. > 2 g/kg, i.p. 610 mg/kg. Ve 24-ti měsíční studii u potkanů při podávání 150-ti násobku nejvyšší doporučené denní dávky u člověka nebyly zjištěny žádné známky kancerogenity. V testech na myších a bakteriích nebyly zjištěny známky mutagenity.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek Monohydrát laktosyKukuřičný škrobGranulovaná mikrokrystalická celulosaKoloidní bezvodý oxid křemičitýKalcium-stearát
6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti 2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 25 °C.Uchovávejte v původním vnitřním obalu (blistru).
6.5 Druh obalu a obsah baleníDruh obalu: PVC/PVDC/Al blistrVelikost balení: 30 tablet
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravkuNepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Zentiva, k. s. Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
70/134/03-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
2.4.2003
10. DATUM REVIZE TEXTU
1.8.2012
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
NEUROL 0,5tabletyalprazolamum
2 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje alprazolamum 0,5 mg.
3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Obsahuje monohydrát laktosy.
4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ
30 tablet
5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Perorální podáníPřed použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN
MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Přípravek může nepříznivě ovlivňovat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, správnou pohybovou koordinaci a rychlé reakce (např. řízení, obsluha strojů, práce ve výškách atd.).
8. POUŽITELNOST
EXP:
9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25
0C.
Uchovávejte v původním vnitřním obalu (blistru).
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika
12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
Reg. č.: 70/134/03-C
13. ČÍSLO ŠARŽE
Č.šarže:
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15. NÁVOD K POUŽITÍ
16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
NEUROL 0,5
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRU
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
NEUROL 0,5 tabletyalprazolamum
2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Logo Zentiva
3. POUŽITELNOST
EXP:
4. ČÍSLO ŠARŽE
Č.šarže:
5. JINÉ