Myleran

Kód 0022101 ( )
Registrační číslo 44/ 239/89-C
Název MYLERAN
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace léčivý přípravek po provedené změně registrace může být uváděn na trh po dobu 6 měsíců a používán do uplynutí doby použitelnosti, nejdéle po dobu platnosti registrace
Držitel registrace The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0022101 POR TBL FLM 100X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0187409 POR TBL FLM 100X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0192845 POR TBL FLM 100X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0022102 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0187410 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0192846 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MYLERAN


Příbalová informace.

Informace pro použití, čtěte pozorně!

Myleran

(Busulfanum)

potahované tablety

Držitel rozhodnutí o registraci:

The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie.

Výrobce: Heumann PCS GmbH, Feucht, Německo

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Poznaň, Polsko

Složení:

Léčivá látka: Busulfanum 2 mg v jedné potahované tabletě.

Pomocné látky: Laktosa, předželatinovaný škrob, magnesium-stearát, oxid titaničitý, triacetin, hydroxypropylmethylcelulosa.

Indikační skupina:

Cytostatica.

Charakteristika:

Hlavním mechanismem účinku přípravku Myleran je zásah do funkce buněčného jádra, a tím zabránění množení buněk. Z hlediska buněčného cyklu má výjimečné postavení svým účinkem i na buňky klidové (Go).

Indikace:

Myleran se používá k léčbě těchto chorob: chronická myeloidní leukemie (zhoubné krevní onemocnění), polycythaemia vera (zmnožení počtu červených krvinek) a primární trombocytémie (krevní onemocnění s nadměrnou tvorbou krevních destiček v kostní dřeni).

Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství a děti.

Kontraindikace:

Myleran se nesmí užívat při přecitlivělosti na kteroukoliv jeho složku. Pro jeho užívání v těhotenství nebo v období kojení musí být zvlášť závažné důvody.

Nežádoucí účinky:

Při užívání přípravku Myleran se mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky: útlum krvetvorby v kostní dřeni, poruchy funkce zažívacího ústrojí (nevolnost, zvracení) a ojediněle záněty dutiny ústní. Při výskytu alergické reakce - kopřivky, otoků, kožní vyrážky, svědění, vypadávání vlasů nebo vzácně život ohrožujícího stavu (alergického šoku) - přestaňte přípravek užívat a ihned vyhledejte lékaře.

Při dlouhodobém užívání přípravku Myleran může zcela ojediněle dojít k vazivové přestavbě plicní tkáně (fibróze plic), projevující se zhoršením dýchání. Při výskytu tohoto nežádoucího účinku nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.

Během léčby budete muset opakovaně podstoupit vyšetření krve.

Interakce:

Účinky přípravku Myleran a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Přípravky obsahující tioguanin (cytostatikum) zvyšují toxicitu přípravku Myleran. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Než začnete současně s přípravkem Myleran užívat jakékoliv volně prodejné léčivo, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Dávkování a způsob podávání:

Přípravek je určen k vnitřnímu užití. Přesné dávkování vám vždy určí lékař. Dospělí užívají obvykle dávku 0,06 mg/kg denně po dobu 3 týdnů, přičemž počátečním denním maximem jsou 4 mg, které lze podat v jedné dávce. Mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup 24 hodin. Ukazatelem úspěšnosti léčby je počet bílých krvinek, který bude v týdenním intervalu kontrolovat lékař.

Dávkovací režim u dětí je podobný jako u dospělých.

Upozornění:

Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.

Uchovávání:

Přípravek uchovávejte v teplotě do 25 °C, v dobře uzavřené lahvičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.

Varování:

Přípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Přípravek musí být uchováván mimo dosah a dohled dětí.

Balení:

Jedno balení obsahuje 25 x 2 mg nebo 100 x 2 mg potahovaných tablet.

Datum poslední revize:

19.3. 2008

2/2


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)



Souhrn údajů o přípravku

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Myleran

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Busulfanum 2 mg v jedné potahované tabletě.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.

Bílé potahované tablety, kulaté, bikonvexní, označené na jedné straně kódem GX EF3, na druhé straně kódem M.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Chronická myeloidní (granulocytární) leukemie

Myleran je indikován k paliativní léčbě chronické myeloidní (granulocytární) leukemie formou denního perorálního podávání.

Polycythaemia vera

Myleran je v této indikaci účinný, a to zvláště v případech s výraznou trombocytózou.

Primární trombocytemie

Myleran může být indikován ve vybraných případech primární trombocytemie a myelofibrózy.

4.2. Dávkování a způsob podání

Obecné informace

Přípravek Myleran je podáván dlouhodobě. Obvykle se dávkování upravuje podle individuálních potřeb pacienta vyplývajících z klinického obrazu a výsledků hematologických kontrol. Vyžaduje-li léčba pacienta nižší dávky přípravku Myleran než je průměrná denní dávka, léčba se jeden nebo více dnů vynechá.

Tablety se nemaji půlit (viz 6.6. Návod k použití).

Chronická myeloidní leukemie

Indukce u dospělých

Léčba se obvykle zahajuje okamžitě po stanovení diagnózy uvedeného onemocnění.

Používá se dávkování 0,06 mg/kg/den, přičemž počáteční denní maximum je 4 mg, jež lze podat v jediné dávce.

Reakce na přípravek Myleran mohou být individuálně velmi rozdílné a u malého procenta pacientů může být kostní dřeň velmi citlivá (viz 4.4. Zvláštní upozornění).

Během indukční fáze je nutné nejméně jednou týdně kontrolovat krevní obraz a výsledky zaznamenávat do semilogaritmického grafu.

Pouze v případě nedostatečné odpovědi lze dávku po 3 týdnech zvýšit.

V léčbě je třeba pokračovat tak dlouho, dokud celkový počet leukocytů neklesne na hodnotu 15 až 25 x 109/l (běžně po 12 až 20 týdnech). Poté je nutné léčbu přerušit. V následujících 2 týdnech může dojít k dalšímu snížení počtu leukocytů.

Klesne-li hodnota krevních destiček pod 100 x 109/l, další pokračování indukční léčby je spojeno s rizikem ireverzibilního poškození kostní dřeně ve smyslu aplazie.

Udržovací léčba u dospělých

Další dávky se obvykle podávají po zvýšení počtu leukocytů na 50 x 109/l nebo při znovuobjevení symptomů.

Někteří lékaři dávají v klinické praxi přednost kontinuální udržovací terapii. Nepřetržitá léčba je praktičtější v případech, kdy je remise bez udržovací léčby krátká.

Cílem je udržet počet leukocytů v rozmezí 10 až 15 x 109/l. Krevní obraz je nutné vyšetřovat alespoň každé čtyři týdny. Obvyklá udržovací dávka je 0,5 až 2 mg/den, pro některé pacienty jsou dostatečné i nižší dávky. Udržovací dávku lze upravit také snížením počtu léčebných dnů v týdnu.

Vyžaduje-li léčba pacienta nižší dávky přípravku Myleran, než je průměrná denní dávka, vynechá se jeden nebo více léčebných dnů.

Poznámka: Při současném podávání jiných cytotoxických léčiv by měly být podány nižší dávky přípravku Myleran.

Dávkování u dětí

Chronická myeloidní leukemie se v této věkové skupině vyskytuje ojediněle.

Myleran lze použít k léčbě onemocnění s tzv. pozitivním filadelfským chromozomem (Ph-pozitivní). Juvenilní Ph-negativní varianta na léčbu tímto přípravkem příliš nereaguje.

Polycythaemia vera

Obvyklá dávka 4 až 6 mg denně se podává po dobu 4 až 6 týdnů, přičemž se pečlivě vyšetřuje krevní obraz, zvláště počet trombocytů.

V případě relapsu se léčba opakuje. Udržovací léčba se nedoporučuje pro značné riziko poškození krvetvorby.

Je-li polycytemie léčena převážně venepunkcemi, lze využívat krátké kúry přípravkem Myleran pouze k regulaci počtu destiček.

Myelofibróza

Obvyklá počáteční dávka se pohybuje v rozmezí od 2 do 4 mg denně. Léčbu musí provázet velmi pečlivé monitorování krevního obrazu, aby mohla být včas přerušena, neboť jinak hrozí nebezpečí těžkého útlumu kostní dřeně.

Esenciální trombocytemie

Obvyklá dávka je 2 až 4 mg denně.

V případě poklesu celkového počtu leukocytů pod hranici 5 x 109/l nebo počtu trombocytů pod 500 x 109/l je nutné léčbu přerušit.

4.3. Kontraindikace

Přecitlivělost na kteroukoliv složku přípravku.

Stavy rezistentní na léčbu přípravkem Myleran.

4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Myleran je účinná cytotoxická látka, určená k použití pouze pod dohledem lékaře hematologa.

Při vzniku toxického poškození plic je nutné Myleran vysadit.

Nedoporučuje se aplikovat Myleran současně s radioterapií nebo brzy po ní.

V případech, kdy pacienti s možným toxickým poškozením plic potřebují anestezii, je nutné udržovat koncentrace vdechovaného kyslíku na nejnižší možné hodnotě neohrožující pacienta a maximální pozornost je třeba věnovat pooperační péči o respiraci.

U pacientů s chronickou myeloidní leukemií nejsou nijak vzácné případy hyperurikemie a hyperurikosurie a před zahájením léčby přípravkem Myleran je nutné tyto stavy korigovat. Během léčby je třeba zabránit vzniku hyperurikemie a urátové nefropatie odpovídající profylaxí včetně dostatečné hydratace a použití alopurinolu.

Použití přípravku Myleran při diagnóze polycythaemia vera a esenciální trombocytemie je nutné velmi dobře zvážit vzhledem ke karcinogennímu potenciálu léku. U mladších a asymptomatických pacientů nelze Myleran v těchto indikacích používat. Jestliže je použití léku považováno za nezbytné, je třeba léčbu zkrátit na minimum.

Při podání vysokých dávek přípravku Myleran by měla být léčba doplněna o léčbu antikonvulzívní - přednost mají benzodiazepiny před fenytoinem.

Při současném podání přípravku Myleran a itrakonazolu musí být zajištěno sledování hladin busulfanu pro jeho možné toxické účinky.

Sledování krevního obrazu

Po celou dobu léčby je nutné věnovat maximální pozornost sledování krevního obrazu, aby se zabránilo možné nadměrné myelosupresi a riziku ireverzibilní aplazie kostní dřeně.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kombinace přípravku Myleran a tioguaninu vedla k rozvoji nodulární hyperplazie jaterních buněk, portální hypertenze a jícnových varixů.

Účinek jiných pneumotoxických přípravků podávaných spolu s přípravkem Myleran může být aditivní.

Podání fenytoinu pacientům užívajícím vysoké dávky přípravku Myleran může vést ke snížení myoblastického účinku.

Současné podávání přípravku Myleran a itraconazolu vede ke snížení clearance busulfanu.

4.6. Těhotenství a kojení

Jestliže jeden u všech z partnerů užívá přípravek Myleran, je stejně jako při každé cytotoxické chemoterapii vhodné používat přiměřenou antikoncepci.

Během těhotenství se Myleran nepodává, a to zvláště v prvním trimestru. V každém konkrétním případě je nutno zvážit možný léčebný přínos pro matku a možná rizika pro plod.

Není známo, zda se Myleran nebo jeho metabolity vylučují do mateřského mléka. Přesto by matky léčené přípravkem Myleran neměly kojit.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Při užívání přípravku Myleran se neprokázalo negativní ovlivnění činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, schopnost soustředění a koordinaci pohybů.

4.8. Nežádoucí účinky

Hlavními nežádoucími reakcemi na léčbu přípravkem Myleran jsou deprese kostní dřeně a zvláště trombocytopenie.

Účinky na funkci gastrointestinálního systému

Gastrointestinální účinky, jako např. nauzea, zvracení a průjmy, byly při normálních terapeutických dávkách uváděny ojediněle. Někdy je lze odstranit podáváním dělených dávek.

Účinky na funkci plic

Po delší léčbě, obvykle po několika letech, se ojediněle vyskytla difuzní intersticiální plicní fibróza spolu s progresivní dyspnoí a přetrvávajícím neproduktivním kašlem. K histologickým nálezům patří atypické změny alveolárního a bronchiálního epitelu a přítomnost obřích buněk s velkým hyperchromatickým spektrem. Při zjištění plicní toxicity je prognóza i přes ukončení léčby přípravkem Myleran špatná. Existuje málo důkazů o tom, že by v tomto případě bylo užitečné použítí kortikosteroidů. Nástup je obvykle plíživý, může však být i akutní.

Poškození plic mohou zkomplikovat superinfekce.

Byl popsán i vznik kalcifikace plic.

Je možné, že následná radioterapie může zhoršit subklinické postižení plic způsobené přípravkem Myleran.

Dermatologické účinky

Nejčastější kožní reakcí je hyperpigmentace. Vyskytuje se u 5 až 10% pacientů a zvláště u pacientů s tmavou pletí. Obvykle je nejvýraznější na krku, horní části trupu, bradavkách, břiše a na dlaňových rýhách ruky.

V některých případech se po delší terapii přípravkem Myleran objevuje hyperpigmentace jako součást klinického syndromu připomínajícího nedostatečnou funkci nadledvin (Addisonovu chorobu). Charakteristické rysy tohoto syndromu jsou: slabost, silná únava, anorexie, hubnutí, nauzea a zvracení i hyperpigmentace kůže, avšak bez biochemického prokázání poruchy funkce nadledvin nebo hyperpigmentace sliznic či vypadávání vlasů. Po vysazení přípravku Myleran někdy příznaky ustoupí.

K dalším vzácně se vyskytujícím kožním reakcím patří kopřivka, erythema multiforme, erythema nodosum, alopecie, porphyria cutanea tarda, vyrážka "alopurinového typu" a nadměrná suchost a křehkost kůže s úplnou anhydrózou, vysušením sliznice ústní dutiny a cheilózou. Byl popsán I Sjögrenův syndrom.

U pacientů podstupujících po léčbě vysokými dávkami přípravku Myleran radioterapii byl pozorován zvýšený účinek ozařování.

Účinky na funkci jater

Objevily se ojedinělé zprávy o cholestatické žloutence a abnormální funkci jater. Při podávání běžných terapeutických dávek však Myleran není považován za látku s významnou hepatotoxicitou. Retrospektivní studie pitevních zpráv pacientů, kteří byli léčeni nízkými dávkami přípravku Myleran po dobu alespoň dvou let pro chronickou granulocytární leukemii, prokázala centrilobulární sinusoidní fibrózy.

Kombinace přípravku Myleran a tioguaninu je spojena s výskytem hepatotoxického účinku.

Po léčbě vysokými dávkami přípravku Myleran byla pozorována hyperbilirubinemie, žloutenka, hepatální venookluzivní onemocnění a centrilobulární sinusoidní fibróza s hepatocelulární atrofií a nekrózou.

Účinky na zrak

Během léčby přípravkem Myleran byly uváděny změny čočky a katarakta, která může být bilaterální.

Po transplantaci kostní dřeně, jíž předcházela léčba vysokými dávkami přípravku Myleran, bylo popsáno ztenčení rohovky.

Jiné účinky

U dospělých pacientů léčených vysokými dávkami přípravku Myleran byly pozorovány křeče.

U malého počtu pacientů s thalasemií léčených vysokými dávkami přípravku Myleran byla popsána srdeční tamponáda.

Byla popsána také gynekomastie, myasthenia gravis a hemoragická cystitida.

U pacientů léčených přípravkem Myleran byla popsána řada histologických a cytologických změn, včetně častých dysplazií postihující epitel děložního čípku nebo bronchů a další epitely. Nejvíce zpráv se týká dlouhodobé léčby, avšak přechodné abnormality byly popsány i po krátkodobé léčbě vysokými dávkami.

4.9. Předávkování

Akutním projevem toxicity přípravku Myleran omezujícím velikost podaváné dávky u člověka je myelosuprese.

Při podání vysoké dávky přípravku Myleran během transplantace kostní dřeně je omezujícím faktorem gastrointestinální toxicita se záněty sliznic, nauzea, zvracení, průjmy a anorexie.

Poznámka: Obvyklá celková dávka přípravku Myleran podávaná společně s jinými cytostatiky je 14 až 16 mg/kg perorálně. Aplikuje se ve čtyřech po sobě následujících dnech, každý den 3,5 až 4 mg/kg/den.

Hlavními účinky chronického předávkování jsou deprese kostní dřeně a pancytopenie.

Neexistuje žádné známé antidotum. Nejsou k dispozici žádné údaje o tom, zda má smysl provádět dialýzu.

V období hematotoxicity je nutné poskytovat příslušnou podpůrnou léčbu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina - Cytostatica

Klasifikace ATC - L01AB01

Mechanismus účinku

Busulfan (1,4-butanediol dimethansulfonat) je bifunkční alkylační látka.

Mechanismem účinkem je interakce s DNA .

Přesný mechanismus selektivního účinku busulfanu na granulocytopoezu není znám.

Myleran se využívá k dlouhodobé regulaci počtu leukocytů. Třebaže onemocnění přímo nevyléčí, účinně snižuje celkovou granulocytární hmotu, zmírňuje symptomy onemocnění a zlepšuje klinický stav pacienta.

Myleran byl účinnější než ozařování sleziny. Výsledek léčby byl hodnocen na základě doby přežívání, hladin hemoglobinu a ústupu splenomegalie.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Dříve se studie prováděly s radioaktivně značeným busulfanem, později se ke kvantifikaci busulfanu v biologických tekutinách začala používat plynová chromatografie s monitorováním zvoleného iontu.

Dávky busulfanu 2 až 6 mg se dobře vstřebávaly a kinetické údaje odpovídaly jednokompartmentovému otevřenému modelu s absorpcí nultého řádu. Průměrný poločas vylučování léku byl 2,57 hodiny.

Farmakokinetika busulfanu byla u pacientů vyšetřována i po podání vysoké dávky (1 mg/kg každých 6 hodin po dobu 4 dnů).

Látka byla analyzována za použití buď plynové chromatografie s kaplanou stacionární fází (GLC) používající detektor elektronového záchytu, nebo vysoce účinné kapalinové chromatografie (HPLC).

Při použití GLC byl průměrný poločas vylučování 2,3 hodiny po poslední dávce busulfanu, avšak 3,4 hodiny po první dávce. Zdá se tedy, že busulfan může při opakované aplikaci zvýšit rychlost vlastní biotransformace. Po podání byla plazmatická koncentrace v rovnovážném stavu 1,1 µg/ml. Vzhledem k variabilní kinetice absorpce nebylo možné zhodnotit její řád.


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.