Mononine 500 Iu

Kód 0019971 ( )
Registrační číslo 16/ 024/06-C
Název MONONINE 500 IU
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace CSL Behring GmbH, Marburg, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0019971 INJ PSO LQF 1X500IU Prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok, Injekce

nahoru

Příbalový létak MONONINE 500 IU

Příloha č. 1 k opravě rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls141465/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Mononine 500 IU

Prášek pro přípravu injekčního nebo infuzního roztoku s rozpouštědlem.

Factor IX coagulationis humanus

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.- Ponechejte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.- Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.- Tento přípravek byl předepsán Vám, a proto jej nedávejte žádné další osobě. Mohl by jí, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.- Jestliže se u Vás objeví nějaké vážné nežádoucí účinky, nebo zaznamenáte nějaké nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to prosím svému lékaři.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je Mononine 500 IU a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mononine 500 IU používat3. Jak se přípravek Mononine 500 IU používá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak se Mononine 500 IU uchovává6. Další informace

1. CO JE MONONINE 500 IU A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Co je Mononine 500 IU?Mononine 500 IU je součást lidské plazmy (to je tekutá část krve) a obsahuje lidský koagulační faktorIX. Používá se k prevenci nebo zastavení krvácení, které je způsobeno vrozeným nedostatkemfaktoru IX (hemofylie B) v krvi.

K čemu se přípravek Mononine500 IU používá?Faktor IX je velmi důležitý pro krevní srážlivost (koagulaci). Nedostatek faktoru IX způsobuje,že se krev dostatečně rychle nesráží, a že se zvyšuje možnost krvácení. Přidání faktoru IXpřípravkem Mononine 500 IU se upraví mechanizmus krevní srážlivosti.

Připravený roztok se podává jako injekce nebo infuze do žíly.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK MONONINE 500 IU POUŽÍVAT

Následující část obsahuje informace, které byste Vy i Váš lékař měli uvážit před podánímpřípravku Mononine 500 IU.

NEUŽÍVEJTE přípravek Mononine 500 IU:

Jestliže jste alergický/á na koagulační faktor IX nebo kteroukoliv složku přípravku Mononine

500 IU nebo na myší bílkovinu. Informujte, prosím, svého lékaře pokud jste alergický/á na některý léčivý přípravek nebo potravinu.

Jestliže je u Vás risiko tvorby krevních sraženin (trombóza) nebo jestliže se u Vás tvoří krevní

sraženiny častěji než normálně (diseminovaná intravaskulární koagulace).

Zvláštní opatrnost při použití přípravku Mononine 500 IU je zapotřebí:

Stejně jako u jiných injekcí bílkovinných přípravků, jsou i zde možné alergické reakce.

Časnými příznaky jsou kopřivka, generalizovaná vyrážka, pocit tíhy na prsou, sípot, prudké snížení krevního tlaku a anafylaxe (závažná alergická reakce, která způsobuje závažné dýchací potíže, nebo závratě. Pokud se tyto příznaky u Vás objeví, musíte přestat přípravek používat a informovat okamžitě svého lékaře.

Mononine 500 IU obsahuje stopy myší bílkoviny, které jsou používány při procesu jeho

purifikace. I když hladiny myší bílkoviny jsou velmi nízké, infuze těchto bílkovin by mohla způsobit alergické reakce.

Tvorba inhibitorů (neutralizačních protilátek) faktoru IX je známou komplikací léčby a může

způsobit, že léčba není dostatečně účinná. Pokud Vaše krvácení po podávání přípravku Mononine 500 IU se nelepší, informujte okamžitě svého lékaře. Tvorba inhibitorů bude u Vás pečlivě sledována.

Je zde risiko zvýšené tvorby krevní sraženiny ve Vašich cévách (tromboembolické

komplikace), zvláště: - při nízké čistotě přípravku (u vysoce čištěného přípravku jako je Mononine 500 IU je toto riziko jen velmi malé) - máte-li nemocná játra - máte jít na chirurgický zákrok - u novorozených dětí -jestliže máte riziko trombotických faktorů, tj. těhotenství, berete orální antikoncepci, jste obézní, kouříte.

Nejsou žádné údaje o bezpečnosti a účinnosti pro podávání kontinuální infuze dětem,

množství vzniků inhibitorů není známo.

Váš lékař bude pečlivě sledovat prospěch léčby přípravkem Mononine 500 IU, oproti těmto možným komplikacím.

Virová bezpečnostPři výrobě léčivých přípravků z lidské krve nebo plazmy jsou dodržována určitá opatření zabraňující přenosu infekce na pacienty. Ty zahrnují pečlivý výběr dárců krve a plazmy, který vylučuje možné risiko přenosu infekčních onemocnění a testování každého odběru a poolu plazmy na přítomnost virů a infekcí. Výrobci těchto přípravků také zařazují do zpracování krve nebo plazmy určité kroky, při nichž jsou viry inaktivovány nebo odstraněny. Přes všechna tato opatření při podávání léčivých přípravků vyráběných z lidské krve nebo plazmy, nelze zcela vyloučit možnost přenosu infekce. To platí pro jakékoliv neznámé nebo nově vznikajících viry nebo jiné typy infekcí.

Rozsah opatření je účinný proti obaleným virům jako je virus lidské imunodeficience (HIV, virus AIDS) virus hepatitidy typu B a virus hepatitidy typu C (zánět jater) a pro neobalené viry hepatitidy A a parvoviru B 19

Váš lékař Vám může doporučit očkování proti hepatitidě A a B pokud pravidelně/opakovaně dostáváte přípravky vyrobené z lidské krve nebo plazmy (např. faktor IX).

Důrazně se doporučuje, aby vždy při každém podání přípravku Mononine 500 IU pacientovi byl zaznamenán název a číslo šarže použitého přípravku k zajištění možnosti dohledání spojení mezi pacientem a šarží přípravku.

Vzájemné působení s jinými léčivými přípravky.

Prosím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a

v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Faktor IX a ε-aminokapronové kyselina (chemická látka která zabraňuje rozpadu krevních

sraženin) se mohou používat k léčbě krvácení v ústech, buď po poranění nebo zubní chirurgii, jako je vytržení zubu. Avšak není mnoho informací, jestliže je ε-aminokapronové kyselina a přípravek Mononine 500 IU podáván současně.

Mononine 500 IU se nesmí mísit s jinými léčivými přípravky, ředidly a rozpouštědly s

výjimkou těch, které jsou doporučeny výrobcem (viz bod „6 Další informace“).

Těhotenství a kojení

Jestliže jste těhotná nebo kojíte, poraďte se, prosím, před užitím jakéhokoliv léku se svým

lékařem nebo lékárníkem.

Během těhotenství a kojení by měl být Mononine 500 IU podáván pouze tehdy, pokud jsou

indikace zcela jasné.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Mononine 500 IU by neměl mít vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Mononine 500 IUMononine 500 IU obsahuje až 10,2 mg sodíku v 500 IU. Prosím berte toto na vědomí, pokud máte kontrolovanou sodíkovou dietu.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK MONONINE 500 IU POUŽÍVÁ

Vždy při použití přípravku Mononine 500 IU se řiďte přesně radou svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Léčba hemofilie B by měla být zahájena pod dohledem lékaře zkušeného s léčbou tohoto onemocnění.

Dávkování Dávkování Faktoru IX, které potřebujete, a délka trvání léčby závisí na závažnosti faktorů, které Vaše tělo potřebuje, na závažnosti Vašeho onemocnění, místě a intensitě krvácení a prevenci proti krvácení během operace nebo vyšetření. Pokud Vám byl Mononine 500 IU předepsán k domácímu použití, Váš lékař Vám jistě ukáže, jak si máte dávat injekci nebo infuzi a určí Vám kolik přípravku máte použít.

Postupujte podle instrukcí Vašeho lékaře nebo sestry z centra hemofilie.

Jestliže vezmete více přípravku Mononine 500 IU, než jste měl/a Nejsou známy žádné příznaky předávkování Faktorem IX.

Rekonstituce a podání Všeobecné pokyny:

Rekonstituce a odebrání musí být prováděna za aseptických podmínek.

Vzniklý roztok je zpravidla čirý nebo lehce opalescentní, t.j. proti světlu může být jiskřivý, ale

nesmí obsahovat viditelné částice. Po filtraci nebo odebrání (viz níže) musí být roztok před podáním zkontrolován vizuálně, zda neobsahuje malé částečky nebo zda není zabarven. Nepoužívejte roztok, který je viditelně zakalený nebo obsahuje usazeniny nebo částečky.

Jakékoliv nespotřebované množství přípravku a materiálu musí být znehodnoceno podle

místních požadavků.

Rekonstituce Bez otevření injekčních lahviček zahřejte přípravek Mononine 500 IU prášek a rozpouštědlo na pokojovou teplotu nebo tělesnou teplotu. To lze udělat buď ponecháním injekčních lahviček při pokojové teplotě po dobu jedné hodiny nebo podržením v rukou po dobu pěti minut. NEVYSTAVUJTE injekční lahvičky přímé teplotě. Injekční lahvičky se nesmí zahřát na vyšší teplotu,než je tělesná teplota (37°C).

Sejměte opatrně vyklápěcí víčka z lahviček s práškem i s rozpouštědlem, očistěte pryžové zátky desinfekčním roztokem s alkoholem. Nechte lahvičky oschnout, než otevřete balení Mix2Vial, potom se řiďte instrukcemi uvedenými níže.

1. Otevřete balení Mix2Vial tím, že odklopíte víčko.

2. Vyjměte set z balení, opatrně, nedotýkejte se hrotů na obou koncích. Postavte lahvičku s rozpouštědlem na rovný a čistý povrch, držte ji pevně. Zatlačte hrot modrého konce setu Mix2Vial do zátky lahvičky s rozpouštědlem.

3. Lahvičku s práškem (přípravek) postavte na plochu, otočte lahvičku s rozpouštědlem s připojeným setem a nasaďte transparentní adapter setu na pryžovou zátku lahvičky přípravku. Rozpouštědlo automaticky přeteče do lahvičky přípravku.

4. Lahvičky s rozpouštědlem a přípravkem jsou stále spojeny, opatrně otáčejte krouživým pohybem, až se ujistíte, že přípravek je zcela rozpuštěn. Netřepte s lahvičkou.

5. Jednou rukou uchopte přípravek na straně Mix2Vial setu a druhou rukou uchopte rozpouštědlo na straně Mix2Vial setu a rozšroubujte set do 2 částí. Natáhněte vzduch do prázdné, sterilní injekční stříkačky. Protože lahvička s přípravkem je kolmo, připojte injekční stříkačku na Mix2Vial set. Vtlačte vzduch do lahvičky s přípravkem.

Natažení a podání

6. Držte píst injekční stříkačky stlačený, otočte systém vzhůru nohama a nasajte koncentrát do stříkačky a stlačujte píst pomalu zpět.

7. Nyní, když byl koncentrát převeden do injekční stříkačky uchopte pevně injekční stříkačku (držte píst stříkačky stlačený dolu) a oddělte Mix2Vial set od injekční stříkačky

Jednotlivá intravenózní injekce Použijte venoset přiložený k tomuto přípravku, vpíchněte jehlu do žíly. Nechte krev natéci do konce hadičky. Připevněte injekční stříkačku na konec venopunkčního setu se závitem.

Roztok aplikujte pomalu do žíly, podle instrukcí Vašeho lékaře. Dávejte pozor, aby se krev nedostala do injekční stříkačky, která obsahuje připravený roztok. Maximální rychlost podání je 2 mililitry za minutu.

Kontinuální infuzeMononine 500 IU může být podáván dlouhodobou (kontinuální) infuzí po dobu několika hodin nebo dnů. To musí být provedeno a kontrolováno Vašim lékařem.

Kontrolujte se, zda nemáte nežádoucí účinky, které již mohly vymizet. Pokud máte nějaké nežádoucí účinky, které by mohly souviset s podáním přípravku Mononine 500 IU, injekce nebo infuze se musí okamžitě zastavit (viz také bod „ Zvláštní pozornosti při použití přípravku Mononine 500 IU je zapotřebí“). Síla nezředěného, rekonstituovaného přípravku Mononine 500 IU je přibližně 100 IU/ml.

Máte-li nějaké další otázky o tomto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Mononine 500 IU nežádoucí účinky, které se však nemusí vyskytnout u každého.

Jestliže se něco následujícího u Vás objeví, spojte se okamžitě se svým lékařem nebo jděte na pohotovost do nejbližší nemocnice nebo do Centra pro léčbu hemofilie: - Náhlá alergická reakce (jako je kožní vyrážka nebo kopřivka, otoky tváře, rtů, jazyku nebo jiných částí těla), - Dušnost, sípot nebo dýchací potíže, - Záchvaty, - Ztráta účinku (krvácení pokračuje) Další nežádoucí účinky: - Alergické reakce, které se projevují jako: - pálení a píchání, zarudnutí a otoky v místě vpichu injekce nebo infuze - otok tváře, hrtanu nebo jiné části těla, mrazení, návaly horka, kožní vyrážka po celém těle - bolesti hlavy - pokles krevního tlaku, bezradnost, rychlá srdeční činnost, tlak na prsou, sípot - pocit nevolnosti - mravenčení Tyto nežádoucí účinky byly pozorovány vzácně, a mohou mít v některých případech vzestup až k závažným alergickým reakcím (anafylaxi) včetně šoku (to je obyčejně úzce spjato s tvorbou protilátek faktoru IX). - Ve vzácných případech byla pozorována horečka. - Velmi vzácně bylo po léčbě referováno o zvláštní formě zánětu ledvin (nefrotický syndrom) u pacientů u nichž byly prokázány inhibitory faktoru IX. U těchto pacientů byly známy alergické reakce v anamnéze. - Po podání přípravků s faktorem IX je potenciální riziko tvorby krevních sraženin, které mohou vést k srdečnímu záchvatu (infarktu myokardu), krevních sraženin v končetinách (žilní trombóza) a sraženin v plících (plicní embolie). Použití přípravku Mononine 500 IU je vzácně spojeno s těmito nežádoucími účinky. - Velmi vzácně se u Vás může projevit tvorba inhibitorů (neutralizačních protilátek) faktoru IX, v těchto případech nebude Faktor IX správně účinkovat. Pokud se toto stane, doporučuje se kontaktovat speciální centrum pro hemofilii.

Jestliže se u Vás objeví nějaké vážné nežádoucí účinky, nebo zaznamenáte nějaké nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři .

5. JAK SE MONONINE 500 IU UCHOVÁVÁ

Nepoužívejte přípravek Mononine 500 IU po uplynutí doby použitelnost vyznačené na obalu.

- Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí!

- Nesmí zmrznout. - Uchovávejte injekční lahvičku ve vnějším obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. -Uchovávejte v chladničce (2°C-8°C). - Během doby použitelnosti přípravku (pokud je ve vnějším obalu) může být uchováván při pokojové teplotě (do 25°C) po dobu l měsíce bez opětovného uchovávání v chladničce během této doby. Datum počátku uchovávání při pokojové teplotě a konec měsíčního období musí být vyznačeno na vnějším obalu. Na konci této doby musí být přípravek použit nebo znehodnocen. - Připravený roztok musí být okamžitě použit. - Jestliže je roztok naředěný (v poměru l:10) musí být roztok použit okamžitě, i když fyzikálně-chemická stabilita je stanovena na 24 hodin. - Váš lékař Vás bude informovat jak znehodnotit nespotřebovaný roztok a materiál.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co Mononine 500 IU obsahuje Léčivá látka je Factor IX coagulatonis humanus IX 500 IU v l injekční lahvičce. Rozpuštěný s 5 ml rozpouštědla, obsahuje roztok přibližně 100 IU lidského koagulačního faktoru IX v 1 ml. Pomocné látky jsou: histidin, mannitol, chlorid sodný, kyselina chlorovodíková nebo hydroxid sodný (v malém množství k úpravě pH) Rozpouštědlo: voda na injekci

Jak Mononine 500 IU vypadá a co balení obsahuje Mononine 500 IU je bílý prášek a rozpouštědlem je voda na injekci.

Naředěný roztok musí být čirý nebo slabě opalescentní, tj. že může proti světlu jiskřit, ale nesmí obsahovat viditelné částice.

Obsah balení: Krabička s 500 IU obsahuje: 1 lahvička se suchou substancí 1 lahvička s 5 ml vody na injekci Zdravotnický prostředek obsahuje:- l filtrační přepouštěcí set 20/13 -1 5 ml injekční stříkačku na jedno použití - l venopunkční set - 2 alkoholové tampony - 1 náplast

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce CSL Behring GmbH Emil von Behring Str. 76 35041 Marburg, Německo

Tento léčivý přípravek je registrován v členských zemích EEA pod následujícími názvy: Mononine 500 IU Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Itálie, Luxembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie)

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 21.9.2011

_______________________________________________________________________

Následující informace jsou určeny pouze lékařům nebo profesionálním zdravotníkům

Dávkování

Počet podaných jednotek faktoru IX je vyjádřen v mezinárodních jednotkách (IU), které se vztahují k současnému standardu WHO pro výrobky obsahující faktor IX. Plazmatická aktivita faktoru IX je vyjádřena buď v procentech (vzhledem standardu pro faktor IX v plazmě).

Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity faktoru IX je ekvivalentní množství faktoru IX v 1 ml normální lidské plazmy. Výpočet požadované dávky faktoru IX je založen na empirickém zjištění, že 1 IU faktoru IX na kg tělesné hmotnosti zvýší aktivitu plazmatického faktoru IX o 1% normální aktivity. Požadovaná dávka je určena pomocí následujícího vzorce: Potřebný počet jednotek=tělesná hmotnost (kg) x požadovaný vzestup faktoru IX (% nebo IU/dl) x 1.0*

____________________________________________________________________________*převrácení hodnota pozorovaného zlepšení

Množství, které má být podáno, metoda a frekvence podávání by vždy měla být přizpůsobena klinické účinnosti v individuálním případě. Jen zřídka je třeba podávat faktor IX častěji než jednou denně, pokud je podán v jednorázové injekci.

V případě následujících hemoragických příhod by aktivita faktoru IX neměla klesnout pod stanovenou hladinu plazmatické aktivity (v % normálu anebo IU/dl) v odpovídajícím období. Následující tabulky mohou být použity jako vodítko pro stanovení dávky při krvácivých příhodách a chirurgických výkonech:

Tabulka 1: jednorázová intravenózní injekce.

Stupeň krvácení Typ chirurgického výkonu

Požadovaná hladina faktoru IX v plazmě (%anebo IU/dl)

Četnost dávek (v hodinách) Trvání léčby (dny)

KrváceníČasná hemartróza, krvácení do svalů nebo do dutiny ústní

20-40

Opakovat každých 24 hodin. Nejméně 1 den, dokud nedojde k zástavě krvácení indikované skončením bolestí, nebo ke zhojení

Rozsáhlejší hemartróza, krvácení do svalů nebo hematom

30-60

Opakovat infuzi každých 24 hodin po 3-4 dny nebo déle, dokud není vyřešena bolest a akutní nemohoucnost

Život ohrožující krvácení

60-100

Opakovat infuzi každých 8 až 24 hodin, dokud nepomine ohrožení života

Chirurgický zákrokMenší včetně extrakce zubu

30-60

Každých 24 hodin. Nejméně jeden den, až je dosaženo zhojení

Velké chirurgické výkony

80-100 (před operací i po ní)

Opakovat infuzi každých 8-24 hodin

do

adekvátního

zhojení rány, pak pokračovat v léčbě přinejmenším po dalších 7 dnů, aby byla udržena 30-60 procentní

(IU/dl)

aktivita

faktoru IX

Tabulka 2: kontinuální infuze při chirurgických zákrocích

Hladiny faktoru IX potřebné pro hemostázu

40-100% (nebo IU/dl)

Počáteční dávka potřebná k dosažení potřebné hladiny

Počáteční nárazová dávka 90 IU (rozsah 75- 100 IU) na kg tělesné hmotnosti nebo dávkování řízené podle hladiny pyruvátkinázy

Frekvence podávání

Kontinuální intravenózní infúze v závislosti na clearance a na změřených hladinách faktoru IX

Trvání léčby

Až 5 dnů. Podle povahy chirurgického zákroku může být potřebná i delší léčba.

V průběhu léčby se doporučuje patřičné stanovování hladin faktoru IX, aby bylo možno řídit dávku, která má být podána a frekvenci opakovaných infuzí. Zvláště v případě větších chirurgických zákroků je nepostradatelné přesné monitorování substituční léčby pomocí koagulační analýzy (aktivity plazmatického faktoru IX). Odpověď na aplikaci faktoru IX se může u jednotlivých pacientů lišit. Může u nich docházet k různým hodnotám recovery in vivo a různé mohou být i poločasy.

Na dlouhodobou profylaxi krvácení u pacientů se závažnou hemofilií B se obvykle používají dávky 20 až 40 IU faktoru IX na kg tělesné hmotnosti v intervalech 3-4 dnů. V některých případech, zvláště u mladších pacientů, může být nutné použít kratších intervalů nebo vyšších dávek.

U pacientů je třeba sledovat rozvoj inhibitorů faktoru IX. Pokud nedojde k očekávanému vzestupu aktivity faktoru IX v plazmě, nebo pokud není krvácení zvládnuto odpovídající dávkou, je třeba provést vyšetření na přítomnost inhibitoru faktoru IX. U pacientů s vysokými hladinami inhibitoru může být léčba faktorem IX neúčinná, a je třeba uvážit jiné léčebné možnosti. Léčba takových pacientů by měla být prováděna lékaři, kteří mají zkušenost s péčí o pacienty s hemofilií.

Způsob podávání Mononine 500 IU se může podávat jako jednotlivá injekce (viz instrukce v bodě 3) nebo kontinuální infuzí (viz instrukce níže).

Kontinuální infuze Mononine 500 IU musí být rekonstituován vodou na injekci, jak je popsáno v bodě „Rekonstituce a podání“. Po rekonstituci se může Mononine 500 IU podávat kontinuální infuzí buď nezředěný nebo zředěný pomocí injekční pumpy nebo schváleným infuzním setem.

Zředěný roztok lze připravit následovně:

Zřeďte, rekonstituovaný, zfiltrovaný roztok převedením vhodného množství přípravku

Mononine 500 IU do požadovaného objemu fyziologického roztoku aseptickou technikou.

U ředění 1:10 (koncentrace 10 IU faktoru IX/ml) zůstává faktoru IX stabilní po dobu 24 hodin.

Redukce aktivity faktoru IX nastává při vyšších ředěních. Aktivita faktoru IX musí být

monitorována k udržení požadované hladiny v krvi.

Příklad ředění 500 IU rekonstituovaného přípravku Mononine 500 IU:

Źádaná síla ředění

10 IU/ml

20 IU/ml

Objem rekonstituovaného přípravku Mononine 500 IU

5,0 ml

5,0 ml

Objem potřebného fyziologického roztoku

45,0ml

20,0 ml

Dosažené ředění

1:10

1:5

Doporučuje se používat polyvinylchloridové (PVC) IV vaky a hadičky

Míchejte důkladně a zkontrolujte vak zda neuniká.

Doporučuje se nahradit vaky čerstvě ředěným přípravkem Mononine 500 IU každých 12-24

hodin.

Doporučená rychlost kontinuální infuze přípravku Mononine 500 IU k udržení rovnovážného stavu hladiny faktoru IX na přibližně 80% je 4 IU/kg tělesné hmotnosti/hod., ale bude záviset na farmakokinetickém profilu pacienta a na požadované cílové hladině faktoru IX. U pacientů se známou clearance faktoru IX je možné rychlost infuze vypočítat individuálně.

Rychlost (IU/kg tělesné hmotnosti/hod) = clearance (ml/hod/kg tělesné hmotnosti) x požadovaný vzestup faktoru IX (IU/ml)

Bezpečnost a účinnost kontinuální infuze u dětí nebyly studovány. Proto u dětí a mladistvých by se o kontinuální infuzi přípravku Mononine 500 IU mělo uvažovat pouze tehdy, jestliže byly před chirurgickým výkonem získány farmakokinetické údaje potřebné pro vypočítání dávkování a hladiny se musí perioperativně pečlivě sledovat.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k opravě rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls141465/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKUMononine 500 IU, prášek pro přípravu injekčního nebo infuzního roztokus rozpouštědlem.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ1 injekční lahvička obsahuje prášek s 500 IU lidského koagulačního faktoru IX.

Po rekonstituci s 5 ml vody na injekci 1 ml obsahuje:Factor IX coagulationis humanus 100 IU/ml

Účinnost (IU) je určována pomocí jednorázového testu srážlivosti podle Evropského Lékopisu.Střední specifická aktivita přípravku Mononine 500 není menší než 190 IU/mg bílkoviny.

Pomocné látky se známým účinkem:Sodík (jako chlorid): až do 10,2 mg

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3. LÉKOVÁ FORMAPrášek pro přípravu injekčního nebo infuzního roztoku s rozpouštědlem.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikaceLéčba a profylaxe krvácení u pacientů s hemofilií B (kongenitální deficit faktoru IX).

4.2. Dávkování a způsob podáníLéčba má být zahájena pod dohledem lékaře zkušeného s léčbou hemofilie.

DávkováníDávkování a délka trvání substituční léčby závisí na závažnosti deficitu faktoru IX, na místě a rozsahu krvácení a na klinickém stavu pacienta. Počet podaných jednotek faktoru IX je vyjádřen v mezinárodních jednotkách (IU), které se vztahují k současnému standardu WHO pro výrobky obsahující faktor IX. Plazmatická aktivita faktoru IX je vyjádřena buď v procentech (vzhledem k normální lidské plazmě) nebo v mezinárodních jednotkách (vzhledem k mezinárodnímu standardu pro faktor IX v plazmě).Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity faktoru IX je ekvivalentní množství faktoru IX v 1 ml normální lidské plazmy. Výpočet požadované dávky faktoru IX je založen na empirickém zjištění, že 1 IU faktoru IX na kg tělesné hmotnosti zvýší aktivitu plazmatického faktoru IX o 1% normální aktivity. Požadovaná dávka je určena pomocí následujícího vzorce:

Požadovaný počet jednotek=tělesná hmotnost (kg) x požadovaný vzestup faktoru IX (% nebo IU/dl) x 1.0*

Množství které má být podáno, metoda a frekvence podávání by vždy měla být přizpůsobena klinické účinnosti v individuálním případě. Jen zřídka je třeba podávat faktor IX častěji než jednou denně, pokud je podán v jednorázové injekci.

*převrácení hodnota pozorovaného zlepšení

V případě následujících hemoragických příhod by aktivita faktoru IX neměla klesnout pod stanovenou hladinu plazmatické aktivity (v % normálu anebo IU/dl) v odpovídajícím období. Následující tabulky mohou být použity jako vodítko pro stanovení dávky při krvácivých příhodách a chirurgických výkonech:

Tabulka 1: jednorázová intravenózní injekce.

Stupeň

krvácení

Typ

chirurgického výkonu

Požadovaná hladina faktoru IX v plazmě (% anebo IU/dl)

Četnost dávek (v hodinách) Trvání léčby (dny)

KrváceníČasná hemartróza, krvácení do svalů nebo do dutiny ústní

20-40

Opakovat každých 24 hodin. Nejméně 1 den, dokud nedojde k zástavě krvácení indikované skončením bolestí, nebo ke zhojení

Rozsáhlejší

hemartróza,

krvácení

do

svalů

nebo

hematom

30-60

Opakovat infuzi každých 24 hodin po 3-4 dny nebo déle, dokud není vyřešena bolest a akutní nemohoucnost

Život ohrožující krvácení

60-100

Opakovat infuzi každých 8 až 24 hodin, dokud nepomine ohrožení života

Chirurgický zákrokMenší včetně extrakce zubu

30-60

Každých 24 hodin. Nejméně jeden den, až je dosaženo zhojení

Velké chirurgické výkony

80-100 ( před operací i po ní)

Opakovat infuzi každých 8-24 hodin

do

adekvátního

zhojení rány, pak pokračovat v léčbě přinejmenším po dalších 7 dnů, aby byla udržena 30-60 procentní

(IU/dl)

aktivita

faktoru IX

Tabulka 2: kontinuální infuze při chirurgických zákrocích

Hladiny faktoru IX potřebné pro hemostázu

40-100% (nebo IU/dl)

Počáteční dávka potřebná k dosažení potřebné hladiny

Počáteční nárazová dávka 90 IU (rozsah 75- 100 IU) na kg tělesné hmotnosti nebo dávkování řízené podle hladiny pyruvátkinázy

Frekvence podávání

Kontinuální intravenózní infúze v závislosti na clearance a na změřených hladinách faktoru IX

Trvání léčby

Až 5 dnů. Podle povahy chirurgického zákroku může být potřebná i delší léčba.

V průběhu léčby se doporučuje patřičné stanovování hladin faktoru IX, aby bylo možno řídit dávku, která má být podána a frekvenci opakovaných infuzí. Zvláště v případě větších

chirurgických zákroků je nepostradatelné přesné monitorování substituční léčby pomocí koagulační analýzy (aktivity plazmatického faktoru IX). Odpověď na aplikaci faktoru IX se může u jednotlivých pacientů lišit. Může u nich docházet k různým hodnotám recovery in vivo a různé mohou být i poločasy.

Na dlouhodobou profylaxi krvácení u pacientů se závažnou hemofilií B se obvykle používají dávky 20 až 40 IU faktoru IX na kg tělesné hmotnosti v intervalech 3-4 dnů. V některých případech, zvláště u mladších pacientů, může být nutné použít kratších intervalů nebo vyšších dávek.

U pacientů je třeba sledovat rozvoj inhibitorů faktoru IX. Pokud nedojde k očekávanému vzestupu aktivity faktoru IX v plazmě, nebo pokud není krvácení zvládnuto odpovídající dávkou, je třeba provést vyšetření na přítomnost inhibitorů faktoru IX. U pacientů s vysokými hladinami inhibitorů může být léčba faktorem IX neúčinná, a je třeba uvážit jiné léčebné možnosti. Léčba takových pacientů by měla být prováděna lékaři, kteří mají zkušenost s péčí o pacienty s hemofilií.Viz také bod 4.4.

Způsob podáváníRekonstituujte přípravek tak, jak je to popsáno v bodě 6.6. Před podáním je třeba přípravek zahřát na pokojovou nebo tělesnou teplotu. Mononine 500 se podává pomalu intravenózně tak, aby bylo možno sledovat u pacienta jakoukoliv bezprostřední reakci. Pokud dojde k jakékoli reakci, o které lze předpokládat, že je ve vztahu k podávání přípravku Mononine 500, je třeba snížit rychlost infuze nebo ji úplně zastavit podle toho, jak to vyžaduje klinický stav pacienta. (viz též bod 4.4.).

Jedotlivá intravenózní injekceProveďte venopunkci přiloženým venosetem. Připevněte injekční stříkačku na luer konec setu. Aplikujte pomalu intravenózně rychlostí, která je příjemná pro pacienta (max. 2 ml/min).

Kontinuální infuze Mononine 500 musí být rekonstituován vodou na injekci jak je popsáno v bodě 6.6. Po rekonstituci se může Mononine 500 podávat kontinuální infuzí nezředěný pomocí injekční pumpy.

Síla nezředěného, rekonstituovaného přípravku Mononine 500 je přibližně 100 IU/ml.

Zředěný roztok lze připravit následovně:

Zřeďte, rekonstituovaný, zfiltrovaný roztok

převedením vhodného množství přípravku Mononine do požadovaného objemu

fyziologického roztoku aseptickou technikou.

U ředění 1:10 (koncentrace 10 IU faktoru IX/ml) zůstává faktoru IX stabilní po dobu 24 hodin.

Redukce aktivity faktoru IX nastává při vyšších ředěních. Aktivita faktoru IX musí být

monitorována k udržení požadované hladiny v krvi.

Příklad ředění 500IU rekonstituovaného přípravku Mononine:

Źádaná síla ředění

10 IU/ml

20 IU/ml

Objem

rekonstituovaného

přípravku Mononine

5,0 ml

5,0 ml

Objem

potřebného

fyziologického roztoku

45,0ml

20,0 ml

Dosažené ředění

1:10

1:5

Doporučuje se používat polyvinylchloridové (PVC) IV vaky a hadičky

Míchejte důkladně a zkontrolujte vak zda neuniká.

Doporučuje se nahradit vaky čerstvě ředěným přípravkem Mononine každých 12-24 hodin.

Doporučená rychlost kontinuální infuze přípravku Mononine 500 k udržení rovnovážného stavu hladiny faktoru IX na přibližně 80% je 4 IU/kg tělesné hmotnosti/hod., ale bude záviset na farmakokinetickém profilu pacienta a na požadované cílové hladině faktoru IX. U pacientů se známou clearance faktoru IX je možné rychlost infuze vypočítat individuálně.

Rychlost (IU/kg tělesné hmotnosti/hod) = clearance (ml/hod/kg tělesné hmotnosti) x požadovaný vzestup faktoru IX (IU/ml)

Bezpečnost a účinnost kontinuální infuze u dětí nebyly studovány (viz bod 4.4) .Proto u dětí a mladistvých by se o kontinuální infuzi přípravku Mononine 500 mělo uvažovat pouze tehdy, jestliže byly před chirurgickým výkonem získány farmakokinetické údaje potřebné pro vypočítání dávky (t.j. přírůstek recovery a clearance).

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku.

Známá reakce na myší bílkovinu.

Vysoké riziko trombózy nebo dissemiované intravaskulární koagulace (viz též bod 4.4 ).

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Stejně jako u jiných intravenózních přípravků,obsahujících bílkoviny může dojít i zde k reakci z přecitlivělosti alergického typu. Mononine 500 obsahuje stopy myší bílkoviny (myší monoklonální protilátky jsou používány při procesu jeho purifikace). Hladiny myší bílkoviny jsou velmi nízké (<50 ng myší bílkoviny na 100 IU), ale infuze takových bílkovin by mohla teoreticky indukovat hypersenzitivní odpověď.

Pacienti by měli být informováni o časných příznacích hypersensitivních reakcí jako na př. vyrážka, generalizovaná kopřivka, pocit tíhy na prsou, sípot, hypotenze a anafylaxe. Pokud dojde k těmto projevům, je třeba jim doporučit, aby ihned přestali léčivý přípravek užívat, a aby kontaktovali svého lékaře.

V případě vzniku šoku má být léčba vedena podle standardních lékařských postupů pro léčbu šoku.

Po opakovaném podávání léčivých přípravků obsahujících lidský koagulační faktor IX je třeba u pacienta zjišťovat, zda nedošlo ke vzniku neutralizujících protilátek (inhibitorů), které by měly být kvantifikovány v Bethesda jednotkách (BU) pomoci vhodného biologického testování.

V literatuře byly uvedeny zprávy ukazující na korelaci mezi výskytem inhibitorů faktoru IX a alergickými reakcemi. Proto by pacienti, u nichž došlo k alergické reakci, měli být vyšetřeni napřítomnost inhibitorů. Je třeba si uvědomit, že u pacientů s inhibitory faktoru IX je zvýšené nebezpečí anafylaxe při stimulaci faktorem IX. Vzhledem k riziku vzniku alergických reakcí při použití koncentrátů faktoru IX by počáteční podání faktoru IX mělo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře být provedeno pod lékařským dohledem tak, aby mohla být poskytnuta odpovídající opatření při alergické reakci.

Protože používání koncentrátu faktoru IX je historicky spojováno se vznikem trombembolických komplikací, přičemž riziko je vyšší u méně čištěných přípravků, může být aplikace produktů obsahujících faktor IX potenciálně riziková u pacientů s příznaky fibrinolýzy a u pacientů s

diseminovanou intravaskulární koagulací (DIC). Vzhledem k potenciálnímu riziku vzniku trombotických komplikací je třeba zahájit klinické sledování časných známek trombotických příhod a konzumpční koagulopatie spolu s odpovídajícím biologickým testováním, pokud je tento přípravek podáván pacientům s jaterním onemocněním, pacientům v pooperačním období, novorozencům nebo pacientům s rizikem vzniku trombotických příhod nebo DIC. V každém z výše uvedených případů je nutné zvážit přínos léčby přípravkem Mononine 500 a možné riziko těchto komplikací. Nejsou žádná data o bezpečnosti a účinnosti pro podávání kontinuální infuze dětem, množství vzniků inhibitorů není známo (viz bod 4.2).

Virová bezpečnostStandardní opatření zabraňující přenosu infekce v souvislosti s používáním léčivých přípravků vyrobených z lidské krve nebo plazmy zahrnují pečlivý výběr dárců, skreening jednotlivých odběrů a plazmatických poolů na specifické ukazatele infekce a zařazení efektivních výrobních postupů k inaktivaci/eliminaci virů. Přes všechna tato opatření při přípravě léčivých přípravků vyráběných z lidské krve nebo plazmy, nelze zcela vyloučit možnost přenosu infekčních agens. To se týká také neznámých nebo nově vznikajících virů a jiných patogenů.

Rozsah opatření je účinný proti obaleným virům jako je HIV, HBV a HCV a pro neobalené viry HAV aparvovirus B19.

Doporučuje se zvážit vhodné očkování (hepatitida A a B) u těch pacientů, kteří pravidelně/opakovaně dostávají přípravky vyrobené z lidské plazmy.

Důrazně se doporučuje, aby vždy při každém podání přípravku Mononine 500 pacientovi byl zaznamenán název a číslo šarže použitého přípravku k zajištění možnosti dohledání spojení mezi pacientem a šarží přípravku.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nejsou známy interakce přípravků lidského koagulačního faktoru IX s jinými léčivými přípravky. Je málo dostupných údajů týkajících se použití ε-aminokapronové kyseliny po počáteční infuzi přípravku Mononine 500 k prevenci nebo léčbě krvácení v dutině ústní po úrazu nebo výkonu na zubech jako je např. extrakce.

4.6 Těhotenství a kojení

Reprodukční studie na zvířatech nebyly s faktorem IX prováděny. Vzhledem k vzácnému výskytu hemofilie B u žen nejsou s použitím faktoru IX v průběhu těhotenství a kojení žádné zkušenosti.

Proto by měl být faktor IX v těhotenství a při kojení použit pouze tehdy, pokud je zcela jasně indikovaný.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly pozorovány

4.8 Nežádoucí účinky

Následující nežádoucí účinky jsou založeny na posmarketingových zkušenostech a na údajích z odborné literatury. Byly použity následující standardní kategorie četnosti: Velmi časté

≥1/10

Časté

≥ 1/100 a < 1/10

Méně časté

≥1/1000 a < 1/100

Vzácné

≥ 1/10000 a < 1/1000

Velmi vzácné

< 1/10000 (včetně hlášených jednotlivých případů)

Poruchy ledvin a močových cest:Velmi vzácně bylo referováno o nefrotickém syndromu po pokusech o indukci imunitní tolerance u pacientů s hemofilií B, inhibitory faktoru IX a alergickou reakcí v anamnéze.

Cévní poruchy: Je zde potenciální risiko trombembolických epizod, po podání přípravků s faktorem IX, které je větší u přípravků s nižší čistotou. Používání faktoru IX s nižší čistotou bylo spojeno s případy infarktu myokardu, diseminovanou intravaskulární koagulací, venózní trombózou a plicním embolismem. Použití vysoce čištěného faktoru IX je vzácně spojováno s takovými nežádoucími účinky.

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání: Vzácně byla pozorována teplota.

Poruchy imunitního systémuHypersensitivní nebo alergické reakce (které mohou zahrnovat angioedém, píchání, pálení (podráždění) nebo flebitidu v místě vpichu injekce/infuze, zimnici, zarudnutí kůže, generalizovanou kopřivku, bolesti hlavy, vyrážku, hypotenzi, apatii, nevolnost, neklid, tachykardii, pocit tíhy na prsou, mravenčení, zvracení a sípot).byly vzácně pozorovány u pacientů léčených přípravky s obsahem faktoru IX. V některých případech tyto projevy přešly až do závažné anafylaxe, došlo k ní v těsné časové souvislosti s rozvojem inhibitorů faktoru IX (viz také 4.4).

V postmarkentinkových studiích bylo referováno , že u pacientů s hemofilií B by mohlo velmi vzácně dojít k rozvoji neutralizujících protilátek (inhibitorů) proti faktoru IX. Pokud se takové inhibitory v organismu vyskytnou, pak se to projeví nedostatečnou klinickou odpovědí na léčbu. V takových případech se doporučuje kontaktovat specializované hemofilické centrum. V klinické studii se u dvou z 51 (4%) předtím neléčených pacientů objevily inhibitory, a u jednoho z těchto pacientů to bylo spojeno dvěma anafylaktoidními reakcemi.

Informace o virové bezpečnosti viz bod 4.4.

4.9 Předávkování

Při použití lidského koagulačního faktoru IX nebyly pozorovány žádné známky předávkování.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI.

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihemoragika, krevní koagulační faktor IX. ATC kód B02B D04

Faktor IX je glykoprotein s jediným řetězcem a molekulární váhou asi 68,000 Daltonů. Je to koagulační faktor závislý na vitaminu K, který je syntetizován v játrech. Faktor IX je aktivován faktorem XI a ve vnitřním koagulačním systému, a faktorem VII/komplexem tkáňových faktorů v zevním koagulačním systému. Aktivovaný faktor IX v kombinaci s aktivovaným faktorem VIII pak aktivuje faktor X. Aktivovaný faktor X konvertuje protrombin na trombin. Trombin pak konvertuje fibrinogen na fibrin a vytváří se koagulum. Hemofilie B je na pohlaví vázaná dědičná porucha srážlivosti krve způsobená sníženými hladinami faktoru IX. Za následek má profúzní krvácení do kloubů, svalů nebo vnitřních orgánů vznikající buď

spontánně nebo v důsledku náhodného nebo chirurgického traumatu. Substituční léčbou se zvýší plazmatické hladiny faktoru IX. Tak dojde k dočasné korekci nedostatku tohoto faktoru a nápravě tendence ke krvácení.Po rekonstituci provedené podle doporučení (viz oddíl 6.6) je výsledný roztok čirý bezbarvý a izotonický o neutrálním pH s asi 100x vyšší aktivitou faktoru IX, než jaká se nachází ve stejném objemu plazmy.

Pro dávkování u dětí mladších 6 let viz bod 4.2 (Způsob podání).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

V průběhu studie recovery byla 38 pacientům s hemofilií B podána krátkodobá infuze přípravku Mononine 500, která měla za následek střední přírůstkový nárůst 1.71 IU/dl IU/kg tělesné hmotnosti (rozmezí 0.85-4.66). Střední terminální poločas v podskupině 28 pacientů byl 14.9 hodin (rozmezí 7.2-22.7). Farmakokinetické údaje přípravku Mononine 500 byly také stanoveny u 12 pacientů (před chirurgickým zákrokem) a před léčbou kontinuální infuzi přípravku Mononine 500.

Parametr

Studie

recovery

(n=38)

Střední hodnota (rozmezí)

Plánované chirurgické zákroky (n=12)

Střední

hodnota

(rozmezí)

Přírůstkový recovery (IU/dl na IU/kg)

1,71 (0,85-4,66)

1,21 (0,83-1,60)

Terminální poločas (hod)

14,9 (7,2-22,7)++

16,4 (8,7-36,6)

Počáteční poločas +++ (hod)

n.a.

2,46 (0,34-6,2)

Plocha pod křivkou (AUC)+ (hod x kg/ml)

n.a.

0,254 (0,147-0,408)

Objem při rovnovážném stavu (ml/kg)

n.a.

111 (77-146)

Clearance (ml/hod/kg)

n.a.

4,27 (2,45-6,78)

Průměrná doba sledování (hod)

n.a.

27,4 (17,7-42,6)

+ Standardizované na 1 IU/kg dávky

n.a.: nejsou k dispozici

++ Založené na podskupině 28 pacientů +++ Údaje pouze od 4 z 18 pacientů. U zbývajících 8 pacientů byl sledován jednoduchý jednokompartmentový model. Distribuční proces přípravku Mononine tedy byl sledován pouze příležitostně.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Lidský plazmatický koagulační faktor IX je normální složkou lidské plazmy a působí jako endogenní faktor IX. Zjišťování toxicity po jedné dávce nemá význam, poněvadž vyšší dávky mohou vést k přetížení oběhu. Testování toxicity opakovaných dávek na zvířatech je neproveditelné, poněvadž u nich dojde k tvorbě protilátek na heterogenní ( lidskou) bílkovinu.

Poněvadž klinické zkušenosti neposkytují žádný náznak nádorového nebo mutagenního účinku koagulačního faktoru IX z lidské plazmy, nemají experimentální studie, zvláště u heterologních druhů, význam.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Histidin, mannitol, chlorid sodný, HCl nebo NaOH (v malém množství k úpravě pH)

Přiložené rozpouštědlo: Voda na injekci

6.2 Inkompatibility

Tento léčivý přípravek nesmí být smíšen s jinými léčivými přípravky kromě fyziologického roztoku.

6.3 Doba použitelnosti

2 roky.

Po rekonstituci, z mikrobiologického hlediska by rekonstituovaný přípravek měl být použit okamžitě. Fyzikálně-chemická stabilita byla stanovena na 24 hodin při teplotě do 25°C.

Po naředění (do l:l0) rekonstituovaného roztoku přípravku Mononine 500, byla stabilita stanovena na 24 hodin.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2°C-8°C. Nesmí zmrznout. Uchovávejte injekční lahvičku ve vnějším obalu.

Během doby použitelnosti (pokud je přípravek uchováván ve vnějším obalu) může být uchováván při pokojové teplotě (do 25°C) po dobu jednoho měsíce, během této doby nesmí být umístěn v chladničce. Počátek uchovávání při pokojové teplotě je třeba zapsat na obalu. Na konci tohoto období musí být přípravek použit nebo znehodnocen.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Vnitřní obaly 500 IU prášku a 5 ml rozpouštědla v injekčních lahvičkách (typ skla I) s uzávěrem.

Balení 1 balení s 500 IU obsahuje: 1 injekční lahvička s práškem 1 injekční lahvička s 5 ml vody na injekci 1 balení zdravotnického prostředku obsahuje: 1 filtrační přepouštěcí set 20/13 1 10 ml injekční stříkačka k jednomu použití 1 venopunkční set 2 alkoholové tampony 1 nesterilní náplast

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaci

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Způsob podávání

Všeobecné pokyny:- Rekonstituce a odebrání musí být prováděny za aseptických podmínek. - Roztok je zpravidla čirý nebo lehce opalescentní. Rekonstituovaný přípravek je třeba před podáním zkontrolovat vizuálně, zda po filtraci/odebrání (viz níže) neobsahuje částečky a nemá změněnou barvu. Nepoužívejte roztoky, které jsou zkalené nebo obsahují usazeniny nebo částečky.

RekonstituceZahřejte rozpouštědlo na pokojovou teplotu. Sejměte vyklápěcí víčka z lahviček s práškem i s rozpouštědlem, očistěte pryžové zátky desinfekčním roztokem a nechte je oschnout než otevřete balení Mix2Vial.

1. Otevřete balení Mix2Vial tím, že odklopíte víčko. 1.

2.Vyjměte set z balení, opatrně, nedotýkejte se hrotů na obou koncích. Postavte lahvičku s rozpouštědlem na rovný a čistý povrch, držte ji pevně. Zatlačte hrot modrého konce setu Mix2Vial do zátky lahvičky s rozpouštědlem.

3. Lahvičku s práškem (přípravek) postavte na plochu, otočte lahvičku s rozpouštědlem s připojeným setem a nasaďte transparentní adapter setu na pryžovou zátku lahvičky přípravku. Rozpouštědlo automaticky přeteče do lahvičky přípravku.

4. Lahvičky s rozpouštědlem a přípravkem jsou stále spojeny, opatrně otáčejte krouživým pohybem , až se ujistíte, že přípravek je zcela rozpuštěn. Netřepte s lahvičkou.

5. Jednou rukou uchopte přípravek na straně Mix2Vial setu a druhou rukou uchopte rozpouštědlo na straně Mix2Vial setu a rozšroubujte set do 2 částí. Natáhněte vzduch do prázdné, sterilní injekční stříkačky . Protože lahvička s přípravkem je kolmo, připojte injekční stříkačku na Mix2Vial set . Vtlačte vzduch do lahvičky s přípravkem.

Natažení a podání

6. Držte píst injekční stříkačky stlačený, otočte systém vzhůru nohama a nasajte koncentrát do stříkačky a stlačujte píst pomalu zpět.

7. Nyní, když byl koncentrát převeden do injekční stříkačky uchopte pevně injekční stříkačku (držte píst stříkačky stlačený dolu) a oddělte Mix2Vial set od injekční stříkačky

Aplikujte okamžitě pomalu jako intravenózní injekci nebo infuzi (viz bod 4.2 Způsob podání).

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI CSL Behring GmbH, D-32002 Marburg, Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO (A) 16/024/06-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 25.01.2006 / 4.6.2008

10. DATUM REVIZE TEXTU 21.9.2011


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mononine 500

Prášek pro přípravu injekčního nebo infuzního roztoku s rozpouštědlem.

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Factor IX coagulationis humanus 500 IU

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky:Histidin,mannitol, HCL nebo NaOH (v malém množství pro úpravu pH)Pomocné látky se známým účinkem:Sodík ve formě chloridu) : do 10,15 mg

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Balení obsahuje:1 injekční lahvičku s práškem1 injekční lahvičku s 5 ml vody na injekci

5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.K intravenózní injekci nebo infuzi.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Nepoužívejte pokud je balení otevřeno nebo poškozeno.

2

8. POUŽITELNOST

Použ. do:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v chladničce. Nesmí zmrznout. Uchovávejte injekční lahvičku ve vnějším obalu.Neuchovávejte po rekonstituci.v chladničce.Toto balení lze uchovávat při pokojové teplotě (max do 25°C) po dobu 1 měsíce během doby použitelnosti:Počátek (datum): Konec (datum):Přípravek nevracejte zpět do chladničky, pokud byl uchováván při pokojové teplotě. Pokud nenípřípravek použit, musí být znehodnocen.

.10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

CSL Behring GmbHMarburgNěmecko

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

16/023/06-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

3

15. NÁVOD K POUŽITÍ

Hotový roztok musí být spotřebován do 24 hodin.

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se – odůvodnění přijato

4

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Set pro podání přípravku

Sterilní a apyrogenní.

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Balení obsahuje:1 přepouštěcí set 20/131 injekční stříkačku k jednorázovému použití1 venopunkční set2 alkoholové tampony1 sterilní náplast

5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Nepoužívejte otevřené nebo poškozené balení.

8. POUŽITELNOST

Použ. do:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

5

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

CSL Behring GmbHMarburgNěmecko

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15. NÁVOD K POUŽITÍ

K jednorázovému použití.

6

MINIMÁLNÍ ÚDAJE, KTERÉ SE UVÁDĚJÍ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU

Označení přášku

1.

NÁZEV LÉKU A CESTA PODÁNÍ

Mononine 500

Factor IX coagulationis humanus 100 IU v 1 ml k i.v. podání po rekonstituci.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

DOBA POUŽITELNOSTI

Použ. do:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

OBSAH V HMOTNOSTNÍCH, OBJEMOVÝCH NEBO KUSOVÝCH

JEDNOTKÁCH

500 IU

6.

JINÉ

CSL Behring GmbH, 35041 Marburg, Německo.

7

MINIMÁLNÍ ÚDAJE, KTERÉ SE UVÁDĚJÍ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU

Označení rozpouštědla

1.

NÁZEV LÉKU A CESTA PODÁNÍ

Voda na injekci

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Rozpouštědlo pro přípravek Mononine 500

3.

DOBA POUŽITELNOSTI

Použ. do:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

č.š.:

5.

OBSAH V HMOTNOSTNÍCH, OBJEMOVÝCH NEBO KUSOVÝCH

JEDNOTKÁCH

5 ml

6.

JINÉ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Nesmí zmrznout.CSL Behring GmbH, 35041 Marburg, Německo.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.