Monkasta 5 Mg

Kód 0165615 ( )
Registrační číslo 14/1025/10-C
Název MONKASTA 5 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Krka, d.d., Novo mesto, Novo mesto, Slovinsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0165613 POR TBL MND 10X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165624 POR TBL MND 100X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165614 POR TBL MND 14X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165625 POR TBL MND 140X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165615 POR TBL MND 20X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165626 POR TBL MND 200X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165616 POR TBL MND 28X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165617 POR TBL MND 30X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165618 POR TBL MND 49X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165619 POR TBL MND 50X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165620 POR TBL MND 56X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165612 POR TBL MND 7X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165621 POR TBL MND 84X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165622 POR TBL MND 90X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání
0165623 POR TBL MND 98X5MG Žvýkací tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MONKASTA 5 MG

Příloha č. 1b k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls42729/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Monkasta 5 mg

žvýkací tablety

pro děti ve věku 6 až 14 let

montelukastum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:1.

Co je Monkasta a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Monkasta používat

3.

Jak se přípravek Monkasta užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Monkasta uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE MONKASTA A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Monkasta je leukotrienový receptorový antagonista, který blokuje chemické látky zvané leukotrieny. Leukotrieny způsobují zúžení dýchacích cest a zánět plic. Blokádou leukotrienů, zlepšuje Monkasta příznaky astmatu a pomáhá udržet astma pod kontrolou.

Váš lékař předepsal přípravek Monkasta pro léčení astmatu Vašeho dítěte, k prevenci astmatických příznaků během dne a noci.

Přípravek Monkasta 5 mg, žvýkací tablety se používá k léčbě pacientů ve věku 6 až 14 let, u kterých nedochází k příslušnému potlačení onemocnění pomocí jejich léků a potřebují přídavnou léčbu.

Přípravek Monkasta 5 mg, žvýkací tablety lze též použít jako alternativní lék místo inhalačních kortikosteroidů pro pacienty ve věku 6 až 14 let, kteří neužívali v nedávné době perorální (podávané ústy) kortikosteroidy na své astma a nejsou schopni užívat inhalované kortikosteroidy.

Přípravek Monkasta 5 mg, žvýkací tablety též pomáhá při prevenci zúžení dýchacích cest, které jsou vyvolány fyzickou námahou u pacientů ve věku 2 let a více.

Váš lékař stanoví, jak přípravek Monkasta užívat v závislosti na příznacích a závažnosti astmatu Vašeho dítěte.

Co je astma?Astma je dlouhodobé onemocnění.Astma zahrnuje:-

potíže s dechem způsobené zúženými dýchacími cestami. Toto zúžení dýchacích cest se zhoršuje a zlepšuje v reakci na různé stavy.

-

citlivé dýchací cesty, které reagují na mnohé podněty, jako je cigaretový kouř, pyl, studený vzduch nebo námaha.

-

otok (zánět) výstelky dýchacích cest.

Příznaky astmatu zahrnují: kašel, sípání a tíseň na hrudi.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK MONKASTA UŽÍVAT

Informujte lékaře o jakémkoli zdravotním problému nebo alergii, které Vaše dítě nyní má nebo mělo v minulosti.

Neužívejte nebo nepodávejte svému dítěti přípravek Monkasta:-

jestliže jste Vy nebo Vaše dítě alergické (přecitlivělé) na montelukast nebo na kteroukoli další složku přípravku Monkasta (viz bod 6. Další informace).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Monkasta je zapotřebí:-

Pokud se astma nebo dýchání u Vašeho dítěte zhorší, ihned se obraťte na svého lékaře.

-

Perorální přípravek Monkasta není určen pro léčbu akutních astmatických záchvatů. Jestliže nastane záchvat, je třeba přesně dodržovat pokyny, které Vám nebo Vašemu dítěti dal lékař. Je velice důležité mít vždy u sebe bronchodilatační lék potřebný při takovém záchvatu.

-

Je důležité, abyste Vy nebo Vaše dítě užívali veškeré léky proti astmatu předepsané lékařem tak, jak je doporučeno. Přípravek Monkasta se nesmí používat místo jiných antiastmatických léků, které Vám nebo Vašemu dítěti lékař již předepsal.

-

Pacient, který užívá léčivé přípravky k léčbě astmatu, má mít na paměti, že pokud se u něho projeví příznaky podobné chřipce, mravenčení nebo necitlivost končetin, zhoršení plicních příznaků, a/nebo vyrážka, je nutné kontaktovat lékaře.

-

Vy nebo Vaše dítě nemáte užívat kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) nebo protizánětlivé léky (také známé jako nesteroidní protizánětlivé léky nebo NSAID) pokud Vám zhoršují astma.

Použití u dětíPro děti ve věku 2 až 5 let je dostupný přípravek Monkasta 4 mg, žvýkací tablety.Pro děti ve věku 6 až 14 let je dostupný přípravek Monkasta 5 mg, žvýkací tablety.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyNěkteré léčivé přípravky mohou ovlivnit účinek přípravku Monkasta nebo přípravek Monkasta může ovlivnit jiné léčivé přípravky, které Vaše dítě užívá.

Informujte prosím svého lékaře nebo lékárníka o všech dalších lécích, které Vy nebo Vaše dítě užíváte nebo které jste nedávno užívali, včetně léků dostupných bez lékařského předpisu.

Před zahájením užívání přípravku Monkasta sdělte svému lékaři, pokud Vy nebo Vaše dítě užíváte

následující léčivé přípravky:

-

fenobarbital (používaný k léčbě epilepsie)

-

fenytoin (používaný k léčbě epilepsie)

-

rifampicin (používaný k léčbě tuberkulózy a některých dalších infekcí).

Užívání přípravku Monkasta s jídlem a pitímMonkasta 5 mg, žvýkací tablety se nemají užívat současně s jídlem; je třeba je užívat alespoň hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.

Těhotenství a kojení

Užívání v těhotenství:

Ženy, které jsou těhotné nebo plánují těhotenství, mají před zahájením užívání přípravku Monkasta kontaktovat lékaře. Váš lékař posoudí, zda můžete přípravek Monkasta během této doby užívat.

Užívání při kojení:Není známo, zda je montelukast přítomen v lidském mateřském mléce. Před užíváním přípravku Monkasta je třeba kontaktovat lékaře, pokud pacientka kojí nebo zamýšlí kojit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNeočekává se, že by přípravek Monkasta ovlivňoval Vaši schopnost řídit vozidlo nebo provozovat strojní zařízení. Avšak odpověď na léčbu se může individuálně lišit. Některé nežádoucí účinky (například závrať a ospalost), které byly při podávání přípravku Monkasta vzácně hlášeny, mohou ovlivňovat schopnost některých pacientů řídit vozidla a provozovat strojní zařízení.

Důležité informace o některých složkách přípravku Monkasta Přípravek Monkasta obsahuje aspartam. Obsahuje zdroj fenylalaninu. Může být škodlivý pro děti s fenylketonurií.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK MONKASTA UŽÍVÁ

-

Vy nebo Vaše dítě byste měli užívat jen jednu tabletu přípravku Monkasta jednou denně, tak jak předepsal lékař.

-

Přípravek je třeba užívat i v případě, že Vy nebo Vaše dítě nemáte žádné příznaky nebo pokud máte akutní astmatický záchvat.

-

Vždy užívejte přípravek Monkasta přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

-

K užívání ústy.

Děti ve věku 6 až 14 let:Užívá se jedna žvýkací tableta 5 mg jednou denně večer. Monkasta 5 mg, žvýkací tablety se nemají užívat současně s jídlem; je třeba je užívat alespoň hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.

Jestliže Vy nebo Vaše dítě užíváte přípravek Monkasta, ujistěte se, že neužíváte jiný léčivý přípravek s obsahem stejné léčivé látky, montelukastu.

Pro děti ve věku 2 až 5 let je dostupný přípravek Monkasta 4 mg, žvýkací tablety.Pro děti ve věku 6 až 14 let je dostupný přípravek Monkasta 5 mg, žvýkací tablety.Přípravek Monkasta 4 mg, žvýkací tablety není doporučován pro děti do 2 let věku.

Jestliže jste Vy nebo Vaše dítě užili více přípravku Monkasta, než jste měliPoraďte se ihned s Vaším lékařem.

Ve většině případů nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Nejběžnější příznaky, které byly hlášeny, zahrnovaly: žízeň, ospalost, bolest hlavy, hyperaktivitu a bolest břicha.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Monkasta nebo podat ho svému dítětiSnažte se užívat přípravek Monkasta, jak je předepsáno. Jestliže Vy nebo Vaše dítě vynechá dávku, pokračujte běžným režimem jednou tabletou jednou denně.Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže Vy nebo Vaše dítě přestanete užívat přípravek MonkastaPřípravek Monkasta může léčit astma u Vás nebo Vašeho dítěte, jen pokud pokračujete v jeho užívání.Je důležité, abyste pokračoval(a) v užívání přípravku Monkasta po dobu jakou lékař předepsal. Pomůže to udržet astma pod kontrolou.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého nebo dětského lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Monkasta nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

V klinických studiích se žvýkacími tabletami montelukastu 4 mg byly nejčastějšími hlášenými nežádoucími účinky (vyskytujícími se u více než 1 ze 100 pacientů a méně než 1 z 10 léčených pacientů), které souvisely s montelukastem:-

bolest břicha

-

žízeň.

V klinických studiích se žvýkacími tabletami montelukastu 5 mg byly nejčastějšími hlášenými nežádoucími účinky (vyskytujícími se u více než 1 ze 100 pacientů a méně než 1 z 10 léčených pacientů), které souvisely s montelukastem:-

bolest hlavy.

V klinických studiích s potahovanými tabletami montelukastu 10 mg a žvýkacími tabletami 5 mg byly dále hlášeny následující nežádoucími účinky: -

bolest hlavy.

Nežádoucí účinky byly většinou mírné a vyskytovaly se s větší četností u pacientů léčených montelukastem než u placeba (tablety bez léčivé látky).

Po uvedení přípravku na trh byly dále hlášeny tyto nežádoucí účinky:-

infekce horních cest dýchacích

-

zvýšený sklon ke krvácení

-

alergické reakce včetně vyrážky, otoku obličeje, rtů, jazyka a/nebo hrdla, které mohou způsobit dýchací obtíže a problémy s polykáním

-

změny související s chováním nebo náladou [neobvyklé sny včetně nočních můr, halucinace, podrážděnost, pocit úzkosti, neklid, vzrušení včetně agresivního chování nebo nepřátelství, třes, deprese, poruchy spánku, náměsíčnost, sebevražedné myšlenky a chování (velmi vzácně)]

-

závratě, ospalost, mravenčení/necitlivost, křeče

-

bušení srdce (palpitace)

-

krvácení z nosu

-

průjem, sucho v ústech, porucha trávení, nevolnost, zvracení

-

hepatitida (zánět jater)

-

tvorba modřin, svědění, kopřivka, jemné červené uzlíky pod kůží většinou na bércích (erythema nodosum)

-

bolest kloubů nebo svalů, svalové křeče

-

únava, pocit nemocnosti, otoky, horečka.

U astmatických pacientů léčených montelukastem byly velmi vzácně hlášeny případy onemocnění podobného chřipce, mravenčení nebo znecitlivění končetin, zhoršení plicních příznaků a/nebo vyrážka(Churg-Strauss syndrom). Pokud se u Vás objeví jeden nebo více těchto příznaků, informujte neprodleně svého lékaře.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři.

5.

JAK PŘÍPRAVEK MONKASTA UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek Monkasta nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Monkasta, žvýkací tablety obsahuje

-

Léčivou látkou je montelukast. Jedna žvýkací tableta obsahuje montelukastum 5 mg (ve formě sodné soli montelukastu).

-

Pomocnými látkami jsou mannitol (E421), mikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, hyprolosa, aspartam (E951), červený oxid železitý (E172), třešňové aroma (také obsahuje triacetin (E1518)) a magnesium-stearát.

Jak přípravek Monkasta žvýkací tablety vypadá a co obsahuje toto baleníRůžové, mramorované, kulaté, mírně bikonvexní tablety se zkosenými hranami a označením 5 na jedné straně.

Dodávají se krabičky po 7, 10, 14, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 84, 90, 98, 100, 140 nebo 200 žvýkacích tabletách 4 mg nebo 5 mg v blistrech.Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraciKRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

VýrobceKRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, SlovinskoKrka Polska Sp.z.o.o., ul.Równoległa 5, Varšava, Polsko

Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech EEA pod následujícími jmény:

Název členského státu

Název léčivého přípravku

Rakousko, Belgie, Kypr, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko

Montelukast Krka

Irsko, Velká Británie

Montelukast

Česká republika, Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Itálie, Španělsko, Německo

Monkasta

Portugalsko

Montelucaste Krka

Tato příbalová informace byla naposledy schválena 11.4.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 1b) k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls130324/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Monkasta 5 mg, žvýkací tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna žvýkací tableta obsahuje montelukastum 5 mg (ve formě montelukastum natricum).

Pomocná látka:Jedna žvýkací tableta obsahuje 1,5 mg aspartamu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Žvýkací tableta.

Růžové, mramorované, kulaté, mírně bikonvexní tablety se zkosenými hranami a s označením 5 na jedné straně.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Přípravek Monkasta je indikován při léčbě astmatu jako přídavná terapie u dětí ve věku 6 až 14 lets mírným až středně závažným přetrvávajícím astmatem, které není adekvátně kontrolováno inhalačními kortikosteroidy a u kterých krátkodobě působící beta-agonisté podávaní „podle potřeby“ neposkytují adekvátní klinickou kontrolu nad astmatem.

Přípravek Monkasta může rovněž být použit jako alternativní léčba k nízkodávkovým inhalačnímkortikosteroidům pro děti ve věku 6 až 14 let s mírným přetrvávajícím astmatem bez závažných astmatických záchvatů v anamnéze, kteří by vyžadovali perorální užívání kortikosteroidů, a u kterých bylo zjištěno, že nejsou schopni užívat inhalační kortikosteroidy (viz bod 4.2).

Přípravek Monkasta je též indikován při profylaxi astmatu u dětí ve věku 6 let a více, při kterém je převažující složkou bronchokonstrikce vyvolaná tělesnou námahou.

4.2

Dávkování a způsob podání

Dávkování pro pediatrické pacienty ve věku 6 až 14 let je jedna žvýkací tableta 5 mg denně, užívanávečer. Pokud jde o souvislost s jídlem, je třeba přípravek Monkasta užívat 1 h před jídlem nebo 2 h po jídle. V této věkové skupině není nezbytná žádná úprava dávkování.

Obecná doporučeníTerapeutický účinek přípravku Monkasta na parametry zvládání astmatu nastává během jednoho dne. Pacientům se doporučuje, aby v užívání přípravku Monkasta pokračovali, i když je jejich astma pod kontrolou, stejně tak jako během období zhoršení astmatu.

U pacientů s renální insuficiencí nebo mírným až středně závažným zhoršením funkce jater není nezbytná žádná úprava dávkování. Neexistují žádné údaje o pacientech se závažným poškozením jater. Dávkování je stejné u mužů i žen.

Přípravek Monkasta je alternativou podávání nízkodávkových inhalačních kortikosteroidů při mírném přetrvávajícím astmatu:Montelukast se nedoporučuje jako monoterapie u pacientů se středně závažným přetrvávajícím astmatem. Užívání montelukastu jako alternativy nízkodávkových inhalačních kortikosteroidů u dětí s mírným přetrvávajícím astmatem by se měla uvažovat pouze u pacientů bez závažných záchvatů astmatu v nedávné anamnéze, které by vyžadovaly použití perorálních kortikosteroidů, a u kterých bylo zjištěno, že nejsou schopni užívat inhalační kortikosteroidy (viz bod 4.1). Mírné přetrvávající astma se definuje jako příznaky astmatu projevující se častěji než jednou týdně, avšak méně často než jednou denně, noční příznaky častěji než dvakrát za měsíc, avšak méně často než jednou týdně, při normální funkci plic mezi epizodami záchvatů. Pokud se při následném sledování (obvykle během jednoho měsíce) nepozoruje uspokojivé potlačení astmatu, je třeba vyhodnotit potřebu některé přídavné nebo jiné protizánětlivé terapie na základě postupného systému terapie astmatu. Pacienti by měli být periodicky hodnoceni z hlediska kontroly astmatu.

Terapie přípravkem Monkasta ve vztahu k ostatním způsobům léčby astmatuPokud se léčba přípravkem Monkasta užívá jako přídavná terapie k inhalačním kortikosteroidům, neměl by být náhle použit jako náhrada inhalačních kortikosteroidů (viz bod 4.4).

Další dostupné síly/lékové formy:Tablety 10 mg jsou určeny pro dospělé a dospívající ve věku 15 let a více.Žvýkací tablety 4 mg jsou určeny pro pediatrické pacienty ve věku 2 až 5 let.

4.3

Kontraindikace

Hypersensitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku.

4.4

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Pacientům by se mělo doporučit, aby nikdy neužívali perorální montelukast pro léčbu akutních záchvatů astmatu, a aby pro tento účel udržovali v pohotovosti svou obvyklou příslušnou záchrannou medikaci. Pokud dojde k akutnímu záchvatu, je třeba použít krátkodobě působící inhalační beta-agonisty. Pacienti by se měli co nejdříve poradit se svým lékařem, pokud potřebují více inhalací krátkodobě působících beta-agonistů, než je obvyklé.

Montelukast se nemá náhle použít jako substituce inhalačních nebo perorálních kortikosteroidů.

Neexistují žádné údaje dokazující, že při současném podávání montelukastu lze snížit dávky perorálních kortikosteroidů.

Ve vzácných případech mohou pacienti léčení antiastmatickými prostředky včetně montelukastu zaznamenat systémovou eosinofilii, někdy s klinickými známkami vaskulitidy konzistentními s Churg-Strauss syndromem - stavem, který se často léčí systémovou léčbou kortikosteroidy. Tyto případy se objevily obvykle, avšak ne vždy, v souvislosti se snížením nebo vysazením perorální terapie kortikosteroidy. Možnost, že by leukotrienoví receptoroví antagonisté souviseli se vznikem Churg-Strauss syndromu, nelze vyloučit ani potvrdit. Lékaři by měli věnovat pozornost výskytu eosinofilie, vaskulitické vyrážky, zhoršení plicních symptomů, srdečních komplikací a/nebo neuropatie projevující se u jejich pacientů. Pacienti, u kterých se vyvinou tyto symptomy, by měli být znovu vyšetřeni a měl by být přehodnocen jejich léčebný režim.

Bezpečnost a účinnost žvýkacích tablet 4 mg nebyla zjišťována u pediatrické populace mladší 2 let.

Zvláštní informace o některých složkách

Přípravek Monkasta obsahuje aspartam. Obsahuje zdroj fenylalaninu. Může být škodlivý pro děti s fenylketonurií.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Montelukast lze podávat společně s jinými rutinně používanými způsoby léčby při profylaxi a chronické léčbě astmatu. Ve studiích lékových interakcí neměla doporučená klinická dávka montelukastu žádné klinicky důležité účinky na farmakokinetiku následujících látek: theofylin, prednison, prednisolon, perorální antikoncepční prostředky (ethinylestradiol/norethindron 35/1), terfenadin, digoxin a warfarin.

Plocha pod křivkou koncentrace montelukastu v krevní plazmě (AUC) byla snížena zhruba o 40 % u osob, které současně užívaly fenobarbital. Jelikož se montelukast metabolizuje prostřednictvím CYP 3A4, je nutná opatrnost zejména u dětí, pokud se montelukast podává současně s induktory CYP 3A4, jako je fenytoin, fenobarbital a rifampicin.

Studie in vitro ukázaly, že montelukast je vysoce účinným inhibitorem CYP 2C8. Avšak údaje z klinické studie lékových interakcí zahrnujících montelukast a rosiglitazon (substrát sondy reprezentativní pro látky primárně metabolizované prostřednictvím CYP 2C8) prokázaly, že montelukast neinhibuje CYP 2C8 in vivo. Proto se nepředpokládá, že by montelukast význačným způsobem pozměňoval přeměnu látek metabolizovaných tímto enzymem (jako je například paklitaxel, rosiglitazon a repaglinid).

4.6

Těhotenství a kojení

Užívání během těhotenstvíStudie na zvířatech neukázaly žádné škodlivé účinky na těhotenství nebo embryonální/fetální vývoj.

Omezené údaje z databází těhotných žen neukazují na kauzální vztah mezi montelukastem a malformacemi (například defekty končetin), které byly vzácně hlášeny na celém světě po uvedení na trh.

Přípravek Monkasta lze užívat v průběhu těhotenství pouze, pokud se to považuje za jednoznačně nezbytné.

Užívání během kojeníStudie u potkanů ukázaly, že se montelukast vylučuje do mléka (viz bod 5.3). Není známo, zda se montelukast vylučuje do lidského mateřského mléka.

Přípravek Monkasta lze užívat u kojících matek pouze, pokud se to považuje za jednoznačně nezbytné.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Neočekává se, že by montelukast ovlivnil schopnost pacienta řídit vozidlo nebo provozovat strojní zařízení. Avšak ve velmi vzácných případech hlásily jednotlivé osoby ospalost.

4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout během léčby montelukastem, se řadí do následujících skupin v pořadí jejich frekvence:Velmi časté (≥1/10)Časté (≥1/100 až <1/10)Méně časté (≥1/1000 až <1/100)Vzácné (≥1/10000 až <1/1000)Velmi vzácné (<1/10000), neznámá četnost (z dostupných údajů nelze určit).

Montelukast byl hodnocen v klinických studiích následujícím způsobem:-

potahované tablety 10 mg u zhruba 4 000 dospělých a dospívajících pacientů ve věku 15 let a více

-

žvýkací tablety 5 mg u zhruba 1 750 pediatrických pacientů ve věku 6 až 14 let a

-

žvýkací tablety 4 mg u 851 pediatrických pacientů ve věku 2 až 5 let.

Následující nežádoucí účinky byly hlášeny v klinických studiích jako časté (>1/100, <1/10) u pacientů léčených montelukastem, s vyšším výskytem ve srovnání s pacienty, kteří dostávali placebo:

Třída orgánových systémů

Dospělí pacienti ve věku 15 let a více (dvě 12-týdenní studie; n=795)

Pediatričtí pacienti ve věku 6 až 14 let (jedna 8-týdenní studie; n=201) (dvě 56-týdenní studie; n=615)

Pediatričtí pacienti ve věku 2 až 5 (jedna 12-týdenní studie; n=461) (jedna 48-týdenní studie; n=278)

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Gastrointestinální poruchy

Bolest břicha

Bolest břicha

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Žízeň

Při dlouhodobé léčbě v klinických studiích s omezeným počtem pacientů, které se prováděly po dobu do 2 let u dospělých a do 12 měsíců u pediatrických pacientů ve věku 6 až 14 let, se neměnil bezpečnostní profil.

Souhrnně bylo 502 pediatrických pacientů ve věku 2 až 5 let léčeno montelukastem po dobu alespoň 3 měsíců, 338 po dobu 6 měsíců nebo déle a 534 pacientů po dobu 12 měsíců nebo déle. Při dlouhodobé léčbě se u těchto pacientů rovněž neměnil bezpečnostní profil.

Zkušenosti po uvedení na trhPři užívání po uvedení na trh byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Infekce a infestace:-

infekce horních cest dýchacích.

Poruchy krve a lymfatického systému:-

zvýšený sklon ke krvácení.

Poruchy imunitního systému:-

reakce z přecitlivělosti včetně anafylaxe, hepatální infiltrace eosinofily.

Psychiatrické poruchy:-

abnormální sny včetně nočních můr, halucinací, insomnie, somnambulismus, podrážděnost, úzkost, neklid, agitovanost včetně agresivního chování nebo hostility, třes, deprese, ve vzácných případech myšlenky na sebevraždu a sebevražedné chování.

Poruchy nervového systému:-

závratě, ospalost, parestezie/hypestezie, křeče.

Srdeční poruchy:-

palpitace.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

-

epistaxe.

Gastrointestinální poruchy:-

dyspepsie, průjem, sucho v ústech, nauzea, zvracení.

Poruchy jater a žlučových cest:-

zvýšené hladiny sérových transamináz (ALT, AST), hepatitida (včetně cholestatického, hepatocelulárního a smíšeného typu jaterního poškození).

Poruchy kůže a podkožní tkáně:-

angioedém, modřiny, kopřivka, pruritus, vyrážka, erythema nodosum.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:-

artralgie, myalgie, včetně svalových křečí.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:-

astenie/únava, malátnost, pyrexie, edém.

Během léčby montelukastem byly u astmatických pacientů hlášeny velmi vzácné případy Churg-Strauss syndromu (CSS) (viz bod 4.4).

4.9

Předávkování

Není k dispozici žádná zvláštní informace o předávkování montelukastem. V chronických studiích astmatu byl montelukast podáván v dávkách do 200 mg/den dospělým pacientům po dobu 22 týdnů a v krátkodobých studiích (trvajících zhruba po dobu jednoho týdne) byl podáván v dávkách až do 900 mg/den bez klinicky významných nežádoucích účinků.

Vyskytly se zprávy o akutním předávkování po uvedení na trh a při klinických studiích s montelukastem. Zahrnují hlášení o dospělých a dětech při dávce až 1 000 mg (zhruba 61 mg/kg u jednoho dítěte starého 42 měsíců). Pozorované klinické a laboratorní nálezy byly konzistentní s bezpečnostním profilem u dospělých a pediatrických pacientů. Podle většiny zpráv o předávkování nenastaly žádné nepříznivé události. Nejčastější nežádoucí účinky byly konzistentní s bezpečnostním profilem montelukastu a zahrnovaly bolest břicha, somnolenci, žízeň, bolest hlavy, zvracení a psychomotorickou hyperaktivitu.

Není známo, zda lze montelukast odstraňovat peritoneální dialýzou nebo hemodialýzou.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná systémová léčiva onemocnění spojených s obstrukcí dýchacích cest, antagonisté leukotrienových receptorů. ATC kód: R03DC03.

Cysteinyl leukotrieny (LTC4, LTD4, LTE4) jsou vysoce účinné zánětlivé eikosanoidy uvolňované z různých buněk včetně žírných buněk a eosinofilů. Tyto důležité proastmatické mediátory se vážou na cysteinyl leukotrienové receptory (CysLT) přítomné v lidských dýchacích cestách a způsobují účinky na dýchací cesty zahrnující bronchokonstrikci, sekreci hlenu, cévní permeabilitu a mobilizacieosinofilů.

Montelukast je perorálně aktivní sloučenina, která se váže s vysokou afinitou a selektivitou na CysLT1receptor. V klinických studiích inhibuje montelukast bronchokonstrikci inhalací LTD4 v dávkách pouhých 5 mg. 2 h po perorálním podání byla pozorována bronchodilatace. Bronchodilatační účinek způsobený beta-agonistou byl aditivní s účinkem způsobeným montelukastem. Léčba montelukastem

inhibovala časnou i pozdní bronchokonstrikci následkem zátěže antigenem. Ve srovnání s placebem montelukast snižoval eosinofily v periferní krvi u dospělých i pediatrických pacientů. V jedné oddělené studii léčba montelukastem významně snižovala množství eosinofilů v dýchacích cestách (měřeno ve sputu). U dospělých a pediatrických pacientů stáří 2 až 14 let snižoval montelukast ve srovnání s placebem množství eosinofilů v periferní krvi při zlepšení potlačení astmatu z klinického hlediska.

Ve studiích u dospělých montelukast podávaný v dávce 10 mg jednou denně prokázal oproti placebu významná zlepšení v ranní hodnotě FEV1 (10,4 % versus 2,7 % změny oproti výchozímu stavu), vrcholový expirační průtok AM (PEFR) (24,5 l/min versus 3,3 l/min změny oproti výchozí hodnotě) a významně snižoval celkové použití beta-agonistů (-26,1 % versus -4,6 % změny oproti výchozí hodnotě). Zlepšení pacienty hlášených skóre symptomů ve dne a v noci bylo signifikantně lepší než při použití placeba.

Studie u dospělých prokázaly schopnost montelukastu přispět ke klinickému účinku inhalačníchkortikosteroidů (% změny oproti výchozí hodnotě pro inhalovaný beklometason plus montelukast versus beklometason, pro FEV1 : 5,43 % versus 1,04 %; použití beta-agonistů: -8,70 % versus 2,64 %). Ve srovnání s inhalovaným beklometasonem (200 µg dvakrát denně pomocí dávkovacího zařízení) prokazoval montelukast rychlejší počáteční odpověď, i když ve 12-týdenní studii beklometason poskytoval vyšší průměrný léčebný efekt (% změny oproti výchozí hodnotě pro montelukast versus beklometason, FEV1 : 7,49 % versus 13,3 %; použití beta-agonistů: -28,28 % versus -43,89 %). Avšak ve srovnání s beklometasonem dosáhlo vysoké procento pacientů léčených montelukastem podobné klinické odpovědi (například 50 % pacientů léčených beklometasonem dosáhlo zlepšení FEV1 zhruba 11 % nebo více oproti výchozí hodnotě, zatímco stejné odpovědi dosáhlo zhruba 42 % pacientů léčených montelukastem).

Ve 12-týdenní placebem kontrolované studii u pediatrických pacientů stáří 2 až 5 let zlepšoval montelukast podávaný v dávce 4 mg jednou denně parametry snižování astmatu ve srovnání s placebem bez ohledu na současnou potlačující terapii (inhalované/nebulizované kortikosteroidy nebo inhalovaný/nebulizovaný dinatrium-chromoglykát). 60 % pacientů nedostávalo žádnou další potlačující léčbu. Montelukast zlepšoval symptomy během denní doby (včetně kašle, sípání, obtížného dýchání a omezení činnosti) a noční symptomy ve srovnání s placebem. Montelukast též snižovalpoužití beta-agonistů (užívaných podle potřeby) a zachraňujících kortikosteroidů při zhoršení astmatu ve srovnání s placebem. Pacienti dostávající montelukast měli více dnů bez astmatu než pacienti dostávající placebo. Léčebný účinek byl dosažen po první dávce.

Ve 12-měsíční placebem kontrolované studii pediatrických pacientů stáří 2 až 5 let s mírným astmatem a epizodickými exacerbacemi snižoval montelukast podávaný v dávce 4 mg jednou denně významně (p 0,001) roční četnost epizod exacerbací astmatu (EE) ve srovnání s placebem (1,60 EE versus 2,34 EE). [EE definováno jako

3 po sobě následující dny s denními symptomy vyžadujícími

použití β-agonisty nebo kortikosteroidů (perorálních nebo inhalovaných), nebo hospitalizaci pro astma]. Procentuální snížení časné četnosti EE bylo 31,9 % s 95 % CI 16,9, 44,1.

V 8-týdenní studii pediatrických pacientů stáří 6 až 14 let zlepšoval montelukast podávaný v dávce 5 mg jednou denně ve srovnání s placebem významně respirační funkci (FEV1 8,71 % versus 4,16 % změny oproti výchozí hodnotě; AMPEFR 27,9 l/min versus 17,8 l/min změny oproti výchozí hodnotě) a snižoval použití beta-agonistů „podle potřeby“ (-11,7 % versus +8,2 % změny oproti výchozí hodnotě).

Ve 12-měsíční studii srovnávající účinnost montelukastu s účinností inhalovaného flutikasonu na potlačení astmatu u pediatrických pacientů stáří 6 až 14 let s mírným přetrvávajícím astmatem neměl montelukast nižší hodnotu než flutikason při zvyšování procenta dnů bez použití záchrany proti astmatu (RFD). V průměru během 12-měsíčního období léčby procento RFD vzrostlo z 61,6 na 84,0 % ve skupině montelukastu a z 60,9 na 86,7 ve skupině flutikasonu. Rozdíl mezi skupinami procentuálního průměrného vzrůstu LS astmatických RFD byl -2,8 s 95% CI -4,7, -0.9. Montelukast i

flutikason též zlepšoval potlačení sekundárních proměnných hodnocených během 12-měsíčního období léčby:

 FEV1 vzrostl z 1,83 l na 2,09 l ve skupině montelukastu a z 1,85 l na 2,14 l ve skupině flutikasonu.

Rozdíl mezi skupinami ve středním vzrůstu LS FEV1 byl -0,02 l s 95% CI -0,06, 0,02. Střední vzrůst oproti výchozí hodnotě v procentu předpovědi FEV1 byl 0,6 % ve skupině léčené montelukastem a 2,7 % ve skupině léčené flutikasonem. Rozdíl ve středních hodnotách LS pro změnu oproti výchozí hodnotě v procentu předpovědi FEV1 byl -2,2 % s 95% CI -3,6, -0,7.

 Procento dnů s použitím beta-agonisty kleslo z 38,0 na 15,4 ve skupině montelukastu a z 38,5 na

12,8 ve skupině flutikasonu. Rozdíl mezi skupinami v středních hodnotách LS pro procento dnů s použitím beta-agonisty byl 2,7 s 95% CI 0,9, 4,5.

 Procento pacientů s astmatickým záchvatem (astmatický záchvat se definuje jako období zhoršení

astmatu, které si vyžádalo léčbu perorálními steroidy, neplánovanou návštěvu lékaře, návštěvu pohotovosti nebo hospitalizaci) bylo 32,2 ve skupině montelukastu a 25,6 ve skupině flutikasonu; poměr šancí (95 % CI) byl roven 1,38 (1,04, 1,84).

 Procento pacientů se systémovým (hlavně perorálním) použitím kortikosteroidů během období

studie bylo 17,8 % ve skupině montelukastu a 10,5 % ve skupině flutikasonu. Rozdíl mezi skupinami ve středních hodnotách LS byl 7,3 % s 95% CI 2,9; 11,7.

Významné snížení bronchokonstrikce vyvolané fyzickou námahou (EIB) bylo prokázáno ve 12-týdenní studii u dospělých (maximální pokles FEV1 22,33 % pro montelukast oproti 32,40 % pro placebo; čas do zotavení na hodnotu 5 % výchozí FEV1 44,22 min versus 60,64 min). Tento účinekbyl konzistentní po dobu celého období 12-týdenní studie. U pediatrických pacientů ve věku 6 až 14 let bylo též v krátkodobé studii prokázáno snížení EIB (maximální pokles FEV1 18,27 % versus 26,11 %; doba do zotavení do rozmezí 5 % výchozí hodnoty FEV1 17,76 min versus 27,98 min). V obou studiích byl prokázán účinek na konci jednodenního dávkovacího intervalu.

U astmatických pacientů citlivých na aspirin užívajících současně inhalační a/nebo perorální kortikosteroidy vedla léčba montelukastem ve srovnání s placebem k významnému zlepšení potlačení astmatu (FEV1 8,55 % versus -1,74 % změny oproti výchozí hodnotě a pokles celkového použití beta-agonistů -27,78 % versus 2,09 % změny oproti výchozí hodnotě).

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce:Montelukast se rychle absorbuje po perorálním podání. Pro potahovanou tabletu 10 mg se dosahuje vrcholové koncentrace v krevní plazmě (Cmax) 3 h (Tmax) po podání u dospělých na lačno. Střední perorální biologická dostupnost je 64 %. Perorální biologická dostupnost a Cmax nejsou ovlivněny standardním jídlem. V klinických studiích, ve kterých byla potahovaná tableta 10 mg podávána bez ohledu na časování požití jídla, byla prokázána bezpečnost a účinnost.

Pro žvýkací tabletu 5 mg se Cmax dosahuje během 2 h po podání u dospělých na lačno. Střední perorální biologická dostupnost je 73 % a při standardním jídle poklesla na 63 %.

Po podání žvýkací tablety 4 mg pediatrickým pacientům ve věku 2 až 5 let na lačno byla dosažena Cmax 2 h po podání. Střední Cmax je o 66 % vyšší, zatímco střední Cmin je nižší než u dospělých dostávajících tabletu 10 mg.

Distribuce:Více než 99 % montelukastu se váže na bílkoviny krevní plazmy. Distribuční objem montelukastu v ustáleném stavu je v průměru 8 až 11 litrů. Studie na potkanech s montelukastem značeným radioaktivním nuklidem ukazují na minimální distribuci přes hematoencefalickou bariéru. Navíc koncentrace látek značených radionuklidem byly v době 24 h po podání minimální i ve všech ostatních tkáních.

Biologická transformace:

Montelukast se rozsáhlou měrou metabolizuje. Ve studiích s terapeutickými dávkami nejsou koncentrace metabolitu montelukastu v krevní plazmě u dospělých a dětí v ustáleném stavu detekovatelné.

Studie in vitro s použitím lidských jaterních mikrosomů ukazují, že se metabolismu montelukastu účastní cytochromy P450 3A4, 2A6 a 2C9. Na základě dalších výsledků in vitro s lidskými jaterními mikrosomy neinhibují terapeutické plazmatické koncentrace montelukastu cytochromy P450 3A4, 2C9, 1A2, 2A6, 2C19 nebo 2D6. Příspěvek metabolitů k terapeutickému účinku montelukastu je minimální.

Eliminace: Plazmatická clearance montelukastu je u zdravých dospělých osob v průměru 45 ml/min. Po perorální dávce montelukastu značeného radioaktivním nuklidem se objevilo 86 % radioaktivity ve stolici sbírané po dobu 5 dnů a < 0,2 % v moči. To spolu s odhady perorální biologické dostupnosti montelukastu ukazuje, že se montelukast a jeho metabolity vylučují téměř výlučně žlučí.

Charakteristiky u pacientů:Nejsou nezbytné žádné úpravy dávek pro starší osoby nebo pro pacienty s mírnou až středně závažnou nedostatečností jater. Studie u pacientů s renálním poškozením nebyly prováděny. Vzhledem k tomu, že se montelukast a jeho metabolity vylučují žlučí, neočekávají se u pacientů s poškozením ledvin žádné úpravy dávek. Neexistují žádné údaje o farmakokinetice montelukastu u pacientů se závažnou nedostatečností jater (skóre Child-Pugh > 9).

Při vysokých dávkách montelukastu (20-násobek a 60-násobek dávky doporučené pro dospělé) byl pozorován pokles koncentrace theofylinu v krevní plazmě. Tento účinek nebyl pozorován při doporučené dávce 10 mg jednou denně.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ve studiích toxicity na zvířatech byly pozorovány menší biochemické změny obsahu ALT, glukosy, fosforu a triglyceridů v krevním séru, které byly přechodné. Známky toxicity u zvířat byly zvýšené vylučování slin, gastrointestinální symptomy, řídká stolice a iontová nerovnováha. Nastaly při dávkách, které znamenaly 17-násobek systémové expozice pozorované při klinickém dávkování. U opic se nežádoucí účinky objevily při dávkách od 150 mg/kg/den (> 232 násobek systémové expozice pozorované při klinické dávce). Ve studiích na zvířatech montelukast neovlivňoval fertilitu ani reprodukční výkonnost při systémové expozici překračující klinickou systémovou expozici > 24 násobně. Mírný pokles tělesné hmotnosti mláďat byl zaznamenán ve studii fertility samic potkanů při dávce 200 mg/kg/den (> 69 násobek klinické systémové expozice). Ve studiích na králících byla pozorována neúplná osifikace ve srovnání s kontrolami při systémové expozici odpovídající > 24 násobku klinické systémové expozice pozorované při klinické dávce. U potkanů nebyly pozorovány žádné abnormality. Montelukast prochází placentární bariérou a vylučuje se do mléka zvířat.

Po jednotlivém perorálním podání sodné soli montelukastu v dávkách do 5 000 mg/kg u myší a potkanů (15 000 mg/m

2 u myší a 30 000 mg/m2 u potkanů), což byly maximální testované dávky,

nedošlo k žádnému úhynu. Tato dávka odpovídá 25 000 násobku doporučené denní humánní dávky pro dospělé (počítané při hmotnosti dospělého pacienta 50 kg).

Ukázalo se, že montelukast není fototoxický u myší pro spektra UVA, UVB nebo viditelného světla při dávkách do 500 mg/kg/den (zhruba > 200 násobek vzhledem k systémové expozici).

Montelukast nebyl mutagenní ani ve zkouškách in vitro, ani in vivo, ani nevyvolával vznik tumorů u hlodavců.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Mannitol (E421)Mikrokrystalická celulosa,Sodná sůl kroskarmelosyHyprolosaAspartam (E951)Červený oxid železitý (E172)Třešňové aroma (také obsahuje triacetin (E1518))Magnesium-stearát

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

3 roky.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5

Druh obalu a velikost balení

OPA/Al/PVC//Al blistr, velikost balení: 7, 10, 14, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 84, 90, 98, 100, 140 nebo 200 žvýkacích tablet v jedné krabičce.Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

14/1025/10-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29.12.2010

10.

DATUM REVIZE TEXTU

10.8.2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

{KRABIČKA/PRO BLISTRY}

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Monkasta 5 mg žvýkací tabletypro děti ve věku 6 až 14 let

montelukastum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna žvýkací tableta obsahuje montelukastum 5 mg (ve formě montelukastum natricum).

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje aspartam (E951). Další informace viz příbalová informace.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

7 žvýkacích tablet10 žvýkacích tablet14 žvýkacích tablet20 žvýkacích tablet28 žvýkacích tablet30 žvýkacích tablet49 žvýkacích tablet50 žvýkacích tablet56 žvýkacích tablet84 žvýkacích tablet90 žvýkacích tablet98 žvýkacích tablet100 žvýkacích tablet140 žvýkacích tablet200 žvýkacích tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Perorální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. číslo: 14/1025/10-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Monkasta 5 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

{BLISTR (OPA/Al/PVC//Al)}

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Monkasta 5 mgžvýkací tabletymontelukastum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA

3.

POUŽITELNOST

Doba použitelnosti bude vyražena při výrobě

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže bude vyraženo při výrobě

5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.