Mistra 2 Mg/0,03 Mg Potahované Tablety

Kód 0181188 ( )
Registrační číslo 17/ 265/12-C
Název MISTRA 2 MG/0,03 MG POTAHOVANÉ TABLETY
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Gedeon Richter Plc., Budapešť, Maďarsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0181188 POR TBL FLM 21 Potahovaná tableta, Perorální podání
0181189 POR TBL FLM 63 Potahovaná tableta, Perorální podání
0181190 POR TBL FLM 126 Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MISTRA 2 MG/0,03 MG POTAHOVANÉ TABLETY

1/13

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls59932/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tablety

Dienogestum a ethinylestradiolum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.

Co je přípravek Mistra a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mistra užívat

3.

Jak se přípravek Mistra užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Mistra uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

1.

Co je přípravek Mistra a k čemu se používá

Přípravek Mistra je kombinovaný perorální antikoncepční přípravek, jeden ze skupiny přípravků nazývaných také antikoncepční tablety, pilulky. Každá tableta obsahuje dva druhy ženských hormonů: estrogen ethinylestradiol a progestogen dienogest.

Kombinované antikoncepční tablety Vás chrání před otěhotněním trojím způsobem.

1.

vaječníky přestanou každý měsíc uvolňovat vajíčko (ovulace);

2.

zahustí tekutinu kolem děložního hrdla tak, že spermatu ztíží možnost proniknout k vajíčku;

3.

změní výstelku dělohy a omezí tak její schopnost přijmout oplodněné vajíčko.

Přípravek Mistra patří vzhledem k nízkému obsahu hormonů do skupiny léků nazývaných „minipilulky“, vzhledem k obsahu dvou druhů hormonů mezi „kombinované tablety“ a vzhledem ke stejnému složení všech tablet mezi monofázické perorální antikoncepční přípravky.

Přípravek Mistra zmírňuje u žen výskyt pupínků (akné), které jsou způsobeny nadměrným množstvím mužských pohlavních hormonů nazývaných „androgeny“, které se vyskytují u každé ženy.

2/13

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mistra užívat

Obecné poznámky

V této příbalové informaci jsou popsány některé situace, za kterých byste měla užívání přípravku Mistra přerušit nebo za kterých může být spolehlivost antikoncepční tablety (pilulky) snížena. V takových případech byste se měla vyhnout pohlavnímu styku nebo byste měla použít ještě jinou, nehormonální antikoncepční metodu (jako je kondom nebo jinou bariérovou metodu). Nepoužívejte metodu neplodných dní nebo metodu měření teploty. Perorální antikoncepce ovlivňuje obvyklé změny teplot a složení hlenu děložního hrdla, které se objevují během menstruačního cyklu.

Pamatujte na to, že kombinovaná perorální antikoncepce jako je přípravek Mistra Vás nechrání proti pohlavně přenosným chorobám (jako je AIDS). Ochránit Vás může jen kondom.

Neužívejte přípravek Mistra:

pokud jste alergická na ethinylestradiol, dienogest nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);

pokud máte nebo jste měla krevní sraženinu (trombózu) v krevních cévách dolních končetin, plic (embolie) nebo v jiných orgánech (viz také „Přípravek Mistra a trombóza“);

pokud máte nebo jste v minulosti prodělala srdeční nebo cévní mozkovou příhodu (viz také „Přípravek Mistra a trombóza“);

pokud jste Vy nebo někdo z Vašich blízkých příbuzných měli někdy takové zdravotní problémy, které vedly ke zvýšení rizika vzniku krevních sraženin;

pokud máte nebo jste v minulosti prodělala nemoc, která by mohla být předzvěstí srdeční příhody (jako je angina pectoris, která vyvolává prudkou bolest v hrudi) nebo cévní mozkové příhody (jako je přechodná malá mozková příhoda bez dalších následků);

pokud máte cukrovku (diabetes mellitus) s poškozením krevních cév;

pokud máte významně zvýšený krevní tlak;

pokud máte vysoké hladiny tuků (lipidů) v krvi;

pokud máte vrozenou nebo získanou predispozici k venózní nebo arteriální trombóze jako například je aktivovaný protein C (APC) rezistence, antitrombin-III-deficience, protein C deficience,

protein

S deficience,

hyperhomocysteinemie,

antifosfolipidové

protilátky

(anticardiolipinové protilátky, lupus anticoagulant);

pokud máte nebo jste měla závažné onemocnění jater, zežloutnutí kůže (žloutenku). Žloutenka nebo svědění celého těla mohou být příznaky onemocnění jater.

pokud máte nebo jste měla nádor na játrech;

pokud máte nebo jste měla rakovinu prsu nebo jiný typ rakoviny, například rakovinu vaječníku, děložního hrdla nebo dělohy;

pokud máte neobvyklé poševní krvácení;

pokud máte nebo jste někdy měla migrénu s poruchami vnímání, cítění nebo hybnosti.

Pokud se u Vás vyskytne některý z výše uvedených stavů během užívání přípravku Mistra, neužívejte další antikoncepční tablety a neprodleně kontaktujte svého lékaře. Mezitím používejte jinou,nehormonální metodu antikoncepce. Viz také“ Než začnete užívat přípravek Mistra“).

Než začnete užívat přípravek Mistra, informujte svého lékaře, pokud víte, že trpíte některým z výše uvedených stavů. Váš lékař Vám může doporučit jinou metodu antikoncepce.

3/13

Upozornění a opatření

V některých případech může být kombinovaná perorální antikoncepce užívána pouze za přísného lékařského dohledu. Jestliže se u Vás vyskytuje některý z níže uvedených stavů, oznamte to svému lékaři před začátkem užívání přípravku Mistra. Lékař Vám vysvětlí rizikové faktory v následujících situacích:

máte-li cukrovku (diabetes mellitus),

trpíte-li velkou nadváhou (obezitou),

máte-li velmi vysoký krevní tlak,

trpíte-li onemocněním srdečních chlopní nebo máte-li poruchy srdečního rytmu,

máte-li zánět žil (obvykle na dolních končetinách) (tromboflebitida),

máte-li křečové žíly,

máte-li Vy nebo někdo z Vašich blízkých příbuzných zdravotní stav, který zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin,

trpíte-li migrénou,

máte-li poruchu hybnosti nazývanou Syndenhamova chorea,

máte-li Vy nebo někdo z Vašich blízkých příbuzných poruchu metabolismu tuků (lipidů) v krvi nebo jinou velmi vzácnou poruchu krve,

trpíte-li onemocněním jater a/nebo máte-li onemocnění žlučníku (zežloutnutí kůže, žlučníkové kameny),

máte-li Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu (chronická zánětlivá onemocnění střev),

máte-li žloutenku nebo svědění celého těla,

máte-li systémový lupus erythematodes - SLE (zánětlivé onemocnění, které může postihovat mnoho částí těla, včetně kůže, kloubů a vnitřních orgánů),

máte-li onemocnění krve nazývané hemolyticko-uremický syndrom (onemocnění, kde krevní sraženiny způsobí selhání ledvin)

máte-li dědičné onemocnění nazývané porfyrie,

pokud jste měla vyrážku nazývanou herpes gestationis,

máte-li dědičnou formu hluchoty známou jako otoskleróza,

máte-li hnědé skvrny na obličeji a těle (chloasma), které se zmírňují, pokud se vyhnete slunění,soláriu a horskému slunci.

jestliže kouříte: u kuřaček zvyšuje kombinovaná perorální antikoncepce riziko závažných kardiovaskulárních stavů (jako je infarkt myokardu a cévní mozková příhoda); riziko se zvyšuje s věkem a s počtem cigaret, které vykouříte.

Ženám ve věku nad 35 let je třeba důrazně doporučit, aby přestaly kouřit, pokud chtějí kombinovanou perorální antikoncepci (COC) užívat. Pokud žena nepřestane kouřit, je třeba použít jinou metodu antikoncepce, zvláště pokud jsou přítomny současně rizikové faktory.

Pokud se kterýkoli z výše uvedených stavů zhorší nebo se u Vás vyskytne poprvé, informujte o tom neprodleně svého lékaře.

4/13

Přípravek Mistra a trombóza

Užívání jakékoli kombinované antikoncepční tablety, včetně přípravku Mistra, zvyšuje pro ženu riziko vzniku krevní sraženiny v žílách (žilní trombózy), ve srovnání s ženami, které žádnou antikoncepční tabletu neužívají.

Riziko krevní sraženiny v žílách u uživatelek kombinovaných antikoncepčních tablet stoupá:

s věkem;

pokud máte nadváhu;

pokud někdo z Vašich přímých příbuzných někdy měl v mladším věku krevní sraženinu (trombózu) v dolních končetinách, plicích (plicní embolie) nebo v jiných orgánech;

pokud musíte podstoupit operaci, pokud jste prodělala vážnější úraz nebo pokud jste po delší dobu nepohyblivá. Je důležité, abyste předem sdělila lékaři, že užíváte přípravek Mistra, protože může být nutné, abyste přerušila jeho užívání. Lékař Vám poradí, kdy můžete přípravek Mistraznovu začít užívat. To je obvykle za dva týdny poté, kdy jste schopná se opět normálně pohybovat.

Riziko vzniku krevní sraženiny se s užíváním antikoncepčních tablet zvyšuje.

-

Ze 100 000 žen, které neužívají antikoncepční tablety a nejsou těhotné, může mít krevnísraženinu 5-10 za rok.

-

Ze 100 000 žen, které užívají antikoncepční tablety jako je přípravek Mistra, může mít krevní sraženinu 20-40 za rok, přesný údaj není známý.

-

Ze 100 000 žen, které jsou těhotné, může mít krevní sraženinu asi 60 za rok.

Krevní sraženiny vzniklé v žílách mohou cestovat do plic a mohou ucpat krevní cévy (nazývají se plicní embolus, vmetek). Vznik krevních sraženin v žílách může být v 1-2 % smrtelný.

Užívání kombinované antikoncepční tablety je spojeno se zvýšením rizika krevní sraženiny v tepnách (arteriální trombózy), například v krevních cévách srdce (srdeční záchvat) nebo mozku (mrtvice, cévní mozková příhoda).

Riziko vzniku krevní sraženiny v tepně u uživatelek kombinované antikoncepční tablety stoupá:

pokud kouříte. Jestliže užíváte přípravek Mistra, měla byste přestat kouřit, zejména jste-li starší než 35 let.

s věkem;

pokud máte vysoké hladiny cholesterolu nebo triglyceridů v krvi;

pokud máte nadváhu;

pokud jste někdy měla Vy nebo někdo z Vašich blízkých příbuzných v mladém věku srdeční záchvat nebo mrtvici (cévní mozkovou příhodu);

pokud máte vysoký krevní tlak;

pokud trpíte migrénou;

pokud máte potíže se srdcem (postižení srdečních chlopní nebo poruchu srdečního rytmu).

Přestaňte užívat přípravek Mistra a neprodleně kontaktujte lékaře, pokud se u Vás objeví příznaky možné krevní sraženiny (trombózy), jako je:

silná bolest a/nebo otok jedné dolní končetiny;

5/13

náhlá silná bolest na hrudníku, která se může šířit do levé paže;

náhle vzniklý pocit dechové tísně;

náhlý záchvat kašle bez zjevné příčiny;

neobvyklá, silná nebo déletrvající bolest hlavy nebo zhoršení migrény;

částečná nebo úplná ztráta zraku nebo dvojité vidění;

porucha výslovnosti nebo neschopnost řeči;

závrať nebo mdloba;

křeče;

slabost nebo nezvyklý pocit nebo necitlivost některé části těla;

pohybové poruchy

silná bolest břicha (známá jako „akutní břicho“).

Přípravek Mistra a rakovina

Rakovina prsu byla zjištěna o něco málo častěji u žen, které užívají kombinované antikoncepční tablety, ale není známo, zda je toto opravdu způsobeno léčbou. Je možné, že více nádorů je zjištěno u žen užívajících kombinované antikoncepční tablety proto, že tyto ženy jsou lékařem vyšetřovány častěji. Po ukončení užívání kombinované hormonální antikoncepce výskyt nádorů prsu postupně klesá. Je důležité, abyste si pravidelně kontrolovala prsa a v případě, že nahmatáte nějakou bulku, kontaktovala svého lékaře.

V ojedinělých případech byly u uživatelek antikoncepčních tablet pozorovány nezhoubné (benigní) a ještě vzácněji zhoubné (maligní) nádory jater. Pokud pocítíte silnou, nezvyklou bolest břicha, kontaktujte lékaře.

Další léčivé přípravky a přípravek Mistra

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užívala nebo které možná budete užívat.

Některé léky mohou zabránit působení antikoncepčních tablet, tj. snížit antikoncepční účinek. Příznakem snížené účinnosti může být výskyt intermestruačního krvácení. Mezi tyto léky patří například:

léčiva používaná k léčbě epilepsie (jako je fenytoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, oxkarbazepin, topiramát a felbamát),

rifampicin (k léčbě tuberkulózy),

antibiotika užívaná k léčbě některých infekcí (jako je ampicilin, tetracyklin, griseofulvin),

ritonavir, rifabutin, efavirenz, neviparin, nelvinafir.

rostlinný přípravek třezalka tečkovaná (hypericum perforatum).

Přípravek Mistra může snížit účinnost jiných léků, například léků obsahujících cyklosporin nebo antiepileptika lamotriginu (to může vést ke zvýšení frekvence výskytu křečí).

6/13

Před předepsáním jakéhokoli léku, řekněte lékaři (zubnímu lékaři), že užíváte přípravek Mistra. Váš lékař nebo zubní lékař Vám mohou sdělit, zda je třeba užít další antikoncepční opatření a na jak dlouho.

Pokud užíváte některý z výše uvedených léků krátkodobě, měla byste užívat další antikoncepční metodu (např. kondom) po dobu užívání léku a dalších 7 dní po jeho vysazení.

U žen léčených rifampicinem by měla být bariérová metoda užívána navíc ke kombinované perorální antikoncepci po dobu podávání rifampicinu a ještě dalších 28 dní po jeho ukončení. Jestliže současné užívání léčivého přípravku přesáhne doužívání tablet přípravku Mistra v daném blistru, má být užívání dalšího balení přípravku Mistra započato bez obvyklého intervalu bez užívání tablet.

Pokud dlouhodobě užíváte přípravky, které indukují jaterní enzymy, promluvte si se svým lékařem, protože přípravek Mistra pro Vás nemusí být vhodný. (Přečtěte si také příbalové informace těchto léků.) V některých případech může být nezbytné zvolit nehormonální antikoncepční metodu.

Těhotenství, kojení a fertilita

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Těhotenství

Pokud jste těhotná, neužívejte přípravek Mistra. Pokud otěhotníte nebo pokud se domníváte, že můžete být těhotná, přestaňte užívat přípravek Mistra a neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Kojení

Užívání přípravku Mistra během kojení může vést ke snížení objemu mléka a ke změně jeho složení. Malé množství antikoncepčních stroidů a/nebo jejich metabolitů může být vylučováno do mléka. Toto množství může mít účinky na dítě. Proto se přípravek Mistra nemá během kojení užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Mistra nemá žádný vliv na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje.

Přípravek Mistra obsahuje 47,66 mg monohydrátu laktosy.

Tento léčivý přípravek obsahuje 47,66 mg monohydrátu laktosy v jedné potahované tabletě. Pokud Vám lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3.

Jak se přípravek Mistra užívá

Vždy užívejte tento léčivý přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem.

Balení je navrženo tak, aby Vám pomohlo pamatovat na užití tablet.

Balení (blistr) obsahuje 21 tablet. Každá tableta je v blistru označena názvem dne v týdnu, kdy má být užita. Pokud začínáte užívat tablety například ve středu, užijte tabletu označenou „St“. Sledujte směr šipek na blistru dokud nevyužíváte všechny tablety.

Užijte tabletu každý den přibližně ve stejnou dobu, zapijte ji potřebným množstvím tekutiny. Sledujte pořadí tablet označené na blistru. Je třeba užívat jednu tabletu denně, dokud nevyužíváte všech 21 tablet v balení. Pak následuje 7 dní, kdy tablety užívat nebudete. Během těchto 7 dní bez užívání tablet, se obvykle 2. nebo 3. den dostaví menstruaci podobné krvácení z vysazení tablet, tj.menstruace, perioda.

7/13

Užívání z dalšího balení začněte 8.den (po 7 dnech bez užívání tablet) – a to i tehdy, pokud krvácení ještě nepřestalo. Pokud budete přípravek Mistra užívat správně, budete načínat nové balení vždy ve stejný den v týdnu a krvácení z vysazení bude začínat každý měsíc ve stejný den v týdnu.

Pokud budete užívat antikoncepční tablety správně, antikoncepční ochrana bude ihned působit.

Užívání prvního balení

Pokud jste v minulém měsíci žádnou perorální antikoncepci neužívala

Užijte první tabletu první den menstruace. Je to první den Vašeho cyklu - den, kdy začíná krvácení. Užijte tabletu označenou příslušným dnem v týdnu.

Pokud přecházíte z jiné kombinované hormonální antikoncepce (kombinovaná perorální antikoncepce (COC), vaginální kroužek nebo transdermální náplast):

Začněte užívat přípravek Mistra v den následující po užití poslední antikoncepční tablety Vašípředchozí antikoncepce, nejpozději v den po intervalu bez užívání tablet předchozích antikoncepčních tablet.

Při přechodu z vaginálního kroužku nebo transdermální náplasti se řiďte radami lékaře.

Pokud Vám není postup jasný nebo máte další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Přechod z metody obsahující jen progestogen (antikoncepční tablety obsahující jen progestogen nebo minipilulky, injekce, implantát nebo nitroděložní systém uvolňující progestogen- IUS)

Z antikoncepčních tablet obsahujících jen progestogen můžete přejít na přípravek Mistra kdykoli a začít užívat přípravek Mistra následující den v obvyklou dobu; z implantátu nebo IUS v den jejich odstranění; z injekční metody v den, kdy má být aplikována další injekce, ale ve všech těchto případech musíte po dobu prvních 7mi dnů užívání přípravku Mistra užít ještě další preventivní antikoncepční opatření (například kondom).

Užití po potratu v prvních třech měsících těhotenství

Řiďte se radou svého lékaře.

Užití po porodu nebo potratu během druhých tří měsíců těhotenství

Po porodu nebo potratu ve druhém trimestru můžete začít užívat přípravek Mistra mezi 21. a 28.

dnem. Pokud začnete užívat po 28. dnu, použijte prvních sedm dní užívání přípravku Mistrabariérovou metodu (například kondom). Pokud jste po porodu měla pohlavní styk předtím, než jste začala užívat (znovu začala užívat) přípravek Mistra, ujistěte se, že nejste těhotná nebo vyčkejte do příští menstruace.

Pokud si nejste jistá, kdy máte začít, poraďte se se svým lékařem.

Pokud kojíte, můžete začít užívat přípravek Mistra jen na doporučení svého lékaře.

Máte-li pocit, že je účinek přípravku Mistra příliš slabý nebo příliš silný, kontaktujte svého lékaře.

Jestliže jste užila více přípravku Mistra, než jste měla

O předávkování přípravkem Mistra nejsou dostupné žádné údaje. Akutní toxicita při perorálním předávkování ostatních kombinovaných perorálních antikoncepčních přípravků u dospělých a dětí je nízká. Příznaky, které se mohou v tomto případě vyskytnout, jsou nevolnost, zvracení a u mladých

8/13

dívek slabé poševní krvácení. Obecně není třeba žádná zvláštní léčba, v případě nutnosti je léčba symptomatická.

Pokud zjistíte, že dítě užilo více než jednu tabletu, obraťte se na lékaře.

Jestliže jste zapomněla užít přípravek Mistra

Pokud uplynulo méně než 12 hodin od doby, kdy jste měla tabletu užít

Jste stále chráněna před otěhotněním, pokud užijete zapomenutou tabletu, jakmile se opomenutí uvědomíte a další tablety budete užívat v obvyklou dobu. Může to znamenat užití dvou tablet v jednom dni.

Pokud uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy jste měla tabletu užít

Pokud uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy jste měla tabletu užít, může být ochrana proti otěhotnění snížena. Riziko otěhotnění je vyšší, pokud jste zapomněla užít tabletu na začátku balení nebo před ukončením užívání z daného balení.

V tomto případě se řiďte následujícími pravidly.

Pokud jste zapomněla užít více než jednu tabletu

Pokud jste zapomněla užít více než jednu tabletu, požádejte o radu lékaře. Pamatujte, prosím, na to, že Vaše ochrana před otěhotněním je narušena.

Co je třeba udělat, pokud jste zapomněla užít tabletu v prvním týdnu

Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte, i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně. Následující tablety pak užívejte v obvyklou dobu. Během následujících 7 dní používejte také bariérovou metodu antikoncepce, jako je kondom. Pokud jste měla pohlavní styk v době 7 dní před vynecháním tablety, je třeba vzít úvahu, že jste mohla otěhotnět. Neprodleně kontaktujte svého lékařepro radu.

Co je třeba udělat, pokud jste zapomněla užít tabletu ve druhém týdnu

Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte, i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně. Následující tablety pak užívejte v obvyklou dobu. Za předpokladu, že jste v 7 dnech přecházejících zapomenutí tablety užívala tablety správně, není třeba používat další antikoncepční opatření.

Co je třeba udělat, pokud jste zapomněla užít tabletu ve třetím týdnu

Za předpokladu, že jste v 7 dnech přecházejících zapomenutí první tablety užívala všechny tablety správně a budete se řídit jednou z následujících možností, nemusíte používat další antikoncepční opatření.

1. Užijte poslední zapomenutou tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte, i kdyby to znamenalo užít

dvě tablety současně. Následující tablety pak užívejte v obvyklou dobu. Z dalšího balení začněte užívat hned po užití poslední tablety z balení současného, takže mezi dvěma baleními nebude žádný interval bez užívání tablet. V tomto případě budete mít krvácení z vysazení (menstruaci) pravděpodobně až po využívání druhého balení, ale v době užívání tablet se může objevit špinění nebo intermenstruační krvácení.

2. Můžete také ukončit užívání tablet ze současného balení. V tomto případě zahajte interval 7 dní

bez užívání tablet včetně dní, kdy jste tablety zapomněla užít. Poté pokračujte v užívání tablet z dalšího balení. Pokud chcete začít užívat tablety z nového balení v obvyklý den v týdnu, můžete interval bez užívání tablet zkrátit na méně než 7 dní.

9/13

Pokud jste zapomněla užít tablety a během prvního normálního intervalu bez užívání tablet se neobjeví krvácení z vysazení, je třeba vzít v úvahu možnost otěhotnění. V tomto případě kontaktujte lékaře, než začnete užívat tablety z dalšího balení.

Co dělat v případě žaludeční nevolnosti

Pokud jste zvracela nebo měla průjem během 3 - 4 hodin po užití tablety, léčivé látky z tablety nemusí být Vaším tělem zcela vstřebány. V tomto případě je třeba postupovat jako při zapomenutí tablet, jak je popsáno výše. Užijte novou tabletu co nejdříve, ale ne později než do 12 hodin. Pokud uplynulo více než 12 hodin, řiďte se instrukcemi uvedenými v bodě „Pokud jste zapomněla užít přípravek Mistra“.

Co dělat v případě, že chcete oddálit menstruaci

Pokud chcete oddálit nástup menstruačního krvácení, začněte užívat tablety přípravku Mistra z druhého balení ihned po ukončení užívání tablet z balení současného, bez přestávky mezi baleními. Můžete užít tolik tablet z tohoto dalšího balení, kolik potřebujete, až do využívání všech tablet z druhého balení. Během užívání tablet z druhého balení může nastat intermenstruační krvácení nebo špinění. V pravidelném užívání přípravku Mistra pokračujte po obvyklém 7midenním intervalu bez užívání tablet.

Co dělat v případě, že chcete přesunout menstruaci na jiný den

Pokud užíváte přípravek Mistra správně, budete mít menstruaci vždy stejný den v týdnu. Jestliže chcete posunout menstruační krvácení na jiný den v týdnu, než je obvyklé při současném užívání tablet, můžete zkrátit (ale nikdy ne prodloužit) nejbližší interval bez užívání tablet o potřebný počet dní. Například pokud menstruace obvykle začíná v pátek a Vy ji chcete posunout na úterý (tj. o tři dny dříve), musíte začít užívat další balení přípravku Mistra o 3 dny dříve. Čím kratší bude interval bez užívání tablet, tím je vyšší pravděpodobnost, že nebudete mít krvácení z vysazení v době bez užívání tablet a že budete mít intermenstruační krvácení nebo špinění během užívání tablet ze druhého balení.

Pokud máte krvácení mezi menstruacemi (periodami)

Malé množství žen má při užívání antikoncepčních tablet slabé intermenstruační krvácení nebo špinění, zvláště během několika prvních měsíců užívání. Obvykle se toho nemusíte obávat a problém během jednoho až dvou dnů přestane. Může být třeba použít menstruační vložky nebo tampony, ale užívejte nadále tablety jako obvykle a problém vymizí po využívání několika prvních balení.

Pokud se krvácení stále vrací, obtěžuje Vás nebo trvá dlouho, promluvte si se svým lékařem.

Pokud se nedostaví menstruace

Pokud jste antikoncepční tablety užívala správně, neměla jste žaludeční obtíže ani neužívala jiné léky, je velmi nepravděpodobné, že byste byla těhotná. Pokračujte v užívání přípravku Mistra jako obvykle.

Pokud se očekávané krvácení nedostavilo dvakrát za sebou, můžete být těhotná. Ihned kontaktujte svého lékaře. V užívání tablet pokračujte jen po provedení těhotenského testu a po poradě s lékařem.

Pokud jste přestala užívat přípravek Mistra

Přípravek Mistra můžete přestat užívat kdykoli chcete. Pokud nechcete ihned otěhotnět, požádejte svého lékaře, aby Vám doporučil jinou spolehlivou metodu antikoncepce.

10/13

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Pro rozdělení výskytu nežádoucích účinků bylo použito následující pravidlo:

Velmi časté:

mohou se vyskytnout u více než 1 osoby z 10

Časté:

mohou se vyskytnout až u 1 osoby z 10

Méně časté:

mohou se vyskytnout až u 1 osoby ze 100

Vzácné:

mohou se vyskytnout až u 1 osoby z 1000

Velmi vzácné: mohou se vyskytnout až u 1 osoby z 10 000

Není známo:

četnost nelze z dostupných údajů určit.

Užívání kombinované perorální antikoncepce (COC) zvyšuje riziko vzniku tepenného a žilního tromboembolismu (např. žilní tromboza, plicní embolie, cévní mozková příhoda mrtvice, srdeční infarkt). Toto riziko se zvyšuje v případě kouření, vysokého krevního tlaku, při poruchách srážlivostikrve, při metabolických poruchách, při varikózních žilách (křečových žilách), při pozdním stadiu flebitidy a trombózy (viz také bod „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mistra užívat“).

Závažné nežádoucí účinky

U některých žen se vyskytly závažné reakce na antikoncepční tablety. Tyto nežádoucí účinky jsou uvedeny v bodě „Upozornění a opatření“. V případě potřeby kontaktujte svého lékaře.

Další možné nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout v souvislosti s užíváním přípravku Mistra, jsou uvedeny níže dle četnosti výskytu. Jsou to nežádoucí účinky pozorované v klinických studiích (celkem u 3590 žen) s kombinací ethinylestradiol-dienogest, kde byl příčinný vztah označen jako pravděpodobný. Vzhledem k tomu, že všechny nežádoucí účinky se vyskytly s četností méně než 1/10, nebyl žádný z nich ohodnocen jako velmi „velmi častý“.

Z klinických studií s kombinací ethinylestradiol-dienogest byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

Časté nežádoucí účinky (vyskytují se u 1 až 10 uživatelek ze 100): bolest hlavy, bolest břicha, bolest prsou, citlivost prsou.

Méně časté nežádoucí účinky (vyskytují se u 1 až 10 uživatelek z 1000):

migréna, nervozita, nevolnost, zvracení, infekce močového systému, akné, kožní vyrážka, hnědé zbarvení obličeje (chloasma), přecitlivělost, kožní reakce, vypadávání vlasů, zvýšená chuť k jídlu, poševní poruchy (plísňové infekce pochvy, poševní infekce), zvýšení nebo snížení krevního tlaku, varikózní žíly (křečové žíly),únava/nevolnost, zvýšení tělesné hmotnosti, otok končetin (edém),

11/13

poruchy menstruačního krvácení, bolestivá menstruace, zvětšení prsou, ovariální cysty, bolestivý pohlavní styk, změny poševní sekrece, poruchy nálady (včetně deprese).

Vzácné nežádoucí účinky: (postihují 1 až 10 uživatelek z 10 000):

anémie, rychlá srdeční frekvence, poruchy vidění, zánět oka,astma, zánět průdušnice, zánět jedné z paranazálních dutin (vedlejších nosních dutin), poruchy sluchu,průjem, poruchy kůže, zvýšený růst ochlupení a jiné mužské sekundární pohlavní znaky u žen (virilismus), svědění, snížení chuti k jídlu, žilní poruchy (zánět povrchových žil, krevní sraženiny v žilách - trombóza), hematomy (modřiny), plicní embolie (vmetek), poruchy toku krve v tepnách a žilách, příznaky podobné chřipce, alergické reakce, zánět prsou, fibrocystické změny v prsou, výtok z prsou, benigní nádory svaloviny dělohy, zánět dělohy a vejcovodů, menstruační poruchy, anorexie, agresivita, změny sexuální touhy, apatie.

U žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci byly hlášeny následující závažné účinky, které jsou také uvedeny v bodě „Upozornění a opatření“:

Krevní sraženiny;

Vysoký krevní tlak;

Nádory jater;

Hnědé skvrny na obličeji a těle (chloasma;)

Zhoršení některých stavů v souvislosti s užíváním kombinované hormonální antikoncepce, příčinná souvislost není zcela objasněna:

Crohnova choroba,ulcerózní kolitida,porfyrie,systémový lupus erythematodes,herpes gestationis,Syndenhamova chorea,hemolyticko-uremický syndrom,cholestatická žloutenka.

Frekvence výskytu diagnózy rakoviny prsu je u žen užívajících perorální antikoncepci mírně zvýšena. Vzhledem k tomu, že je rakovina prsu u žen do 40 let vzácná, je počet případů navíc malý v porovnání s celkovým rizikem vzniku rakoviny prsu.

Vliv na vznik rakoviny prsu

Rakovina prsu je nádor závislý na hormonech. Změnou hormonálního prostředí (např. užíváním hormonální antikoncepce) se může zvýšit vnímavost prsní žlázy k jiným faktorům, tj. k rozvoji rakoviny prsu. Epidemiologické studie naznačují možný příčinný vztah mezi dlouhodobým užíváním perorální hormonální antikoncepce od mladého věku a rozvoje rakoviny prsu ve středním věku. Nicméně, perorální hormonální antikoncepce je jen jeden z mnoha potenciálních rizikových faktorů.

Další informace najdete v bodech „Neužívejte přípravek Mistra a „Upozornění a opatření “.

12/13

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5.

Jak přípravek Mistra uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

Obsah balení a další informace

Co přípravek Mistra obsahuje

Léčivými látkami jsou dienogestum a ethinylestradiolum.

Jedna tableta obsahuje 2 mg dienogestu a 0,03 mg Ethinylestradiolu.

Dalšími složkami jsou:

Jádro tablety:

Monohydrát laktosyKukuřičný škrobHypromelosa 2910MastekDraselná sůl polakrilinuMagnesium-stearát

Potahová vrstva tablety:

PolyvinylalkoholOxid titaničitý (E 171)Makrogol 3350Mastek

Jak přípravek Mistra vypadá a co obsahuje toto balení

Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety, průměr přibližně 5,5 mm. Na jedné straně označené “G53”, druhá strana bez označení.

Přípravek Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tablety je balen v bílých PVC/PE/PVDC/Al blistrech. Blistry jsou baleny v papírové krabičce. V každé krabičce je příbalová informace a etui pouzdro.

Velikosti balení:

21 potahovaných tablet

3x21 potahovaných tablet

6x21 potahovaných tablet

13/13

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Gedeon Richter Plc. Gyömrői út 19-21,1103 Budapešť. Maďarsko

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Maďarsko

Mistral

Bulharsko

Sibilla

Česká republika

Mistra

Litva

SIBILLA

Lotyšsko

Sibilla

Estonsko

SIBILLA

Polsko

Sibilla

Rumunsko

Sibilla

Slovenská republika

Mistra

Tato příbalová informace byla naposledy revidována

11.4.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls59932/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tablety:

Jedna potahovaná tableta obsahuje dienogestum 2 mg a ethinylestradiolum 0,03 mg.

Pomocné látky:

Jedna potahovaná tableta obsahuje 47,66 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta.

Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety, průměr přibližně 5,5 mm. Na jedné straně označené “G53”, druhá strana bez označení.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Perorální kontracepce.

Středně závažné akné u žen, které nemají kontraindikaci pro užívání perorální kontracepce a u kterých lokální léčba nebyla účinná.

4.2 Dávkování a způsob podání

Způsob podání

Jak užívat přípravek Mistra

Tablety se užívají v pořadí naznačeném na blistru, každý den přibližně ve stejnou dobu. Zapíjejí se podle potřeby tekutinou. Během 21 po sobě následujících dnů se užívá jedna tableta denně. Užívání z nového balení začíná po sedmidenním intervalu bez užívání tablet, během kterého obvykle dojde ke krvácení z vysazení. To se objeví zhruba za 2 - 3 dny po užití poslední tablety a nemusí být ukončeno před zahájením užívání z dalšího balení.

Jak zahájit užívání přípravku Mistra

Nepředcházelo-li užívání hormonální kontracepce (v předchozím měsíci)

Užívání přípravku Mistra se zahájí první den přirozeného menstruačního cyklu ženy (tj. první den menstruačního krvácení).

Změna z jiné kombinované kontracepce (kombinovaná perorální kontracepce (COC), vaginální kroužek, transdermální náplast)

Žena by měla zahájit užívání přípravku Mistra nejlépe v den následující po obvyklém intervalu bez užívání tablet nebo v den následující po užití poslední aktivní tablety předchozí kombinované perorální kontracepce. Nejpozději v den následující po intervalu bez užívání tablet nebo po využívání placebo tablet předchozí kombinované perorální kontracepce. V případě vaginálního kroužku nebo transdermální náplasti by měla žena zahájit užívání přípravku Mistra nejlépe v den jejich odstranění, nejpozději však v den jejich další aplikace.

Přechod z kontracepční metody obsahující pouze progestogen (minipilulka - tableta obsahující jen progestogen, injekce, implantát) nebo z nitroděložního systému uvolňujícího progestogen (IUS)

Žena může být převedena z minipilulky kdykoli. Z implantátu nebo z IUS v den jejich vyjmutí, z injekcí v den, kdy by měla být aplikována další injekce. Ve všech těchto případech je však třeba doporučit, aby během prvních 7 dnů užívání tablet byla navíc užívána bariérová metoda kontracepce.

Užívání po potratu v prvním trimestru

Žena může zahájit užívání okamžitě. Pokud tak učiní, nepotřebuje další kontracepční opatření.

Užívání po porodu nebo po potratu ve druhém trimestru

Ženě je třeba doporučit, aby zahájila užívání přípravku Mistra mezi 21. až 28. dnem po porodu nebo po potratu ve druhém trimestru. Pokud zahájí užívání později, je třeba doporučit, aby použila navíc bariérovou metodu kontracepce po dobu prvních 7 dnů užívání tablet. Pokud však již předtím došlo k pohlavnímu styku, je třeba před skutečným zahájením užívání COC vyloučit těhotenství nebo musí žena vyčkat na první menstruační krvácení.

Užití přípravku Mistra u kojících žen

Kojící ženy viz bod 4.6.

Postup při vynechání tablet

Pokud se užití tablety opozdí o méně než 12 hodin, není kontracepční ochrana narušena. Žena musí užít tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí a další tabletu pak užije v obvyklou dobu.

Je-li užití tablety opožděno o více než 12 hodin, kontracepční ochrana může být snížena. Další opatření se pak mohou řídit následujícími dvěma základními pravidly:

Užívání tablet nesmí být nikdy přerušeno na dobu delší než 7 dnů.

K dosažení odpovídající suprese hypothalamo-hypofyzo-ovariální osy je třeba 7 dnů nepřerušeného užívání tablet.

V souladu s těmito pravidly lze v běžné praxi poskytnout následující doporučení:

1. týden

Uživatelka musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Navíc je třeba používat v následujících 7 dnech bariérovou metodu kontracepce jako např. kondom. Pokud došlo v předchozích 7 dnech k pohlavnímu styku, je třeba uvážit možnost otěhotnění. Čím více tablet bylo vynecháno a čím blíže byly tyto tablety k pravidelnému intervalu bez užívání tablet, tím větší je riziko otěhotnění.

2. týden

Uživatelka musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Pokud žena užívala tablety pravidelně po dobu 7 dnů před první vynechanou tabletou, další kontracepční opatření nejsou nutná. Není-li tomu tak, nebo vynechala-li žena více než 1 tabletu, je třeba doporučit zvláštní kontracepční opatření po dobu 7 dnů.

3. týden

Vzhledem k nadcházejícímu 7dennímu intervalu bez užívání tablet je velké nebezpečí snížení spolehlivosti kontracepce. Přesto však lze upravením schématu užívání předejít snížení kontracepční ochrany.

Bude-li se pacientka řídit některým z následujících dvou možných postupů, není třeba používat další kontracepční opatření za předpokladu, že po dobu 7 dnů předcházejících vynechání první tablety užila všechny tablety správně. Není-li tomu tak, žena musí zvolit první z následujících dvou možností a použít navíc další kontracepční opatření po dobu následujících 7 dnů.

Uživatelka musí užít poslední vynechanou tabletu okamžitě, jakmile si chybu uvědomí, i kdyby to znamenalo užití dvou tablet současně. Poté pokračuje v užívání tablet v obvyklou dobu. Užívání z následujícího balení pak zahájí okamžitě po využívání předchozího, tzn. mezi baleními není žádná přestávka. Krvácení z vysazení se pravděpodobně dostaví až po využívání druhého balení, ale během užívání tablet může dojít ke špinění nebo intermenstruačnímu krvácení.

Ženě lze také poradit, aby přerušila užívání tablet ze stávajícího balení. Tím vznikne interval 7 dnů bez užívání tablet včetně dnů, kdy byly tablety vynechány, a následuje užívání z dalšího balení.

Pokud žena zapomene užít tablety a následně se nedostaví krvácení z vysazení v prvním normálním intervalu bez užívání tablet, je třeba zvážit možnost těhotenství.

Postup v případě gastrointestinálních obtíží

Jestliže během 3-4 hodin po užití potahované tablety dojde k zvracení, nemusí dojít k úplnému vstřebání a je třeba použít další kontracepční opatření. V takovém případě je třeba užít co nejdříve další (náhradní) tabletu. Tuto tabletu je třeba, pokud možno, užít do 12 hodin od obvyklého času. Pokud uplynulo více než 12 hodin, lze aplikovat postup při vynechání tablety uvedený v bodě 4.2 „Postup při vynechání tablet“. Pokud žena nechce změnit obvyklý způsob užívání tablet, musí si vzít tabletu(y) z dalšího blistru.

Jak posunout nebo oddálit krvácení

Přeje-li si žena oddálit krvácení, musí pokračovat v užívání tablet z dalšího balení přípravku Mistrabez intervalu bez užívání tablet. Během této doby může žena pozorovat intermenstruační krvácení nebo špinění. Po sedmidenním intervalu bez užívání tablet pak žena opět pokračuje v pravidelném užívání přípravku Mistra.

Přeje-li si žena přesunout menstruaci na jiný den v týdnu, než na který vychází ve stávajícím schématu užívání, lze jí doporučit, aby zkrátila nastávající interval bez užívání tablet o tolik dnů, o kolik si přeje. Čím kratší bude interval, tím větší je riziko, že nedojde ke krvácení z vysazení, ale že bude docházet během užívání z následujícího balení k intermenstruačnímu krvácení a špinění (podobně jako při oddálení menstruace).

4.3

Kontraindikace

Kombinovaná perorální kontraceptiva (COC) nelze užívat, je-li u pacientky diagnostikován některý z dále uvedených stavů. Pokud se některý z těchto stavů objeví poprvé v průběhu užívání kombinovaného perorálního kontraceptiva, užívání přípravku je třeba okamžitě ukončit.

Přípravek Mistra se nemá užívat v následujících případech:

Přecitlivělost na léčivé látky nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.

Přítomnost venózní trombózy (hluboká venózní trombóza, pulmonální embolie) nebo tento stav zjištěný v anamnéze.

Přítomnost arteriální trombózy nebo tento stav zjištěný v anamnéze (např. infarkt myokardu) nebo prodromální stavy (např. angina pectoris a transitorní ischemická ataka).

Přítomnost závažných nebo mnohonásobných rizikových faktorů pro arteriální trombózu:

- diabetes mellitus s vaskulárními symptomy,

-

závažná hypertenze,

-

závažná dyslipoproteinemie.

Hereditární nebo získaná predispozice k venózní nebo arteriální trombóze jako například aktivovaný protein C (APC) rezistence, antitrombin-III-deficience, protein C deficience, protein S deficience, hyperhomocysteinemie, antifosfolipidové protilátky (anticardiolipinové protilátky, lupus anticoagulant).

Závažné nebo mnohonásobné rizikové faktory pro vznik venózní nebo arteriální trombózy mohou rovněž představovat kontraindikaci (viz bod 4.4).

Existující jaterní tumory nebo jejich výskyt v anamnéze (benigní či maligní).

Přítomnost pohlavními steroidy ovlivnitelných malignit (pohlavních orgánů nebo prsou) nebo podezření na ně.

Vaginální krvácení s nediagnostikovanou příčinou.

Migréna s fokálními neurologickými symptomy v anamnéze.

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Upozornění

Za přítomnosti některého stavu/rizikových faktorů uvedených níže, je třeba zvážit přínos kombinovaného perorálního kontraceptiva (COC) ve srovnání s možným rizikem vyplývajícím z jeho užívání u každé ženy zvlášť a tato rizika s ní prohovořit dříve, než se rozhodne přípravek užívat. Dojde-li k agravaci, exacerbaci nebo prvnímu projevu některého z těchto stavů nebo rizikových faktorů během užívání, žena musí kontaktovat lékaře. Lékař pak musí rozhodnout, má-li být užívání COC přerušeno.

Cirkulační poruchy

Vzhledem k potenciálně závažným stavům spojeným s tromboembolismem (viz bod 4.8) je třeba před nasazením COC pečlivě vyšetřit přítomnost rizikových faktorů (jako jsou křečové žíly, pozdní stádium tromboflebitidy a trombózy, srdeční onemocnění, signifikantní obezita, poruchy koagulace).

Užívání jakéhokoli kombinovaného perorálního kontraceptiva přináší zvýšené riziko venózní tromboembolie (VTE) ve srovnání se situací, kdy tato kontraceptiva užívána nejsou. Nejvyšší riziko VTE je během prvního roku, kdy žena užívá kombinované perorální kontraceptivum.

Toto zvýšené riziko VTE je nižší, než riziko VTE spojené s těhotenstvím, které je odhadováno asi na 60 případů ze 100 000 těhotenství. Žilní tromboembolismus je smrtelný v 1 - 2 % případů.

Výskyt VTE u uživatelek kombinované perorální antikoncepce s obsahem 30 μg etinylestradiolu a levonorgestrelu je asi 20 případů na 100 000 žen za rok.

Výsledky klinických studií, průzkumů a postmarketingových studií neprokázaly vyšší riziko při kombinaci dienogestu a ethinylestradiolu než u COC obsahujících levonorgestrel.

Velmi vzácně byly u uživatelek kontracepčních tablet hlášeny trombózy v jiných krevních cévách, např. v hepatálních, mesenterických, renálních, cerebrálních nebo retinálních vénách a arteriích. Neexistuje jednotný názor na to, zda je výskyt těchto příhod spojen s užíváním hormonálních kontraceptiv.

Symptomy venózních nebo arteriálních trombotických/tromboembolických příhod mohou zahrnovat:

neobvyklou unilaterální bolest a/nebo otok dolní končetiny;

náhlou silnou bolest na hrudníku, která se může, ale nemusí šířit do levé paže;

náhlou dušnost;

náhlý záchvat kašle;

jakoukoli nezvyklou, prudkou, déletrvající bolest hlavy;

náhlou částečnou nebo úplnou ztrátu zraku;

diplopii;

nezřetelnou řeč či afázii;

vertigo;

kolaps s fokálními záchvaty nebo bez nich;

slabost nebo výraznou necitlivost náhle postihující jednu polovinu nebo jednu část těla;

motorické poruchy;

„akutní“ břicho.

Riziko venózních tromboembolických komplikací u uživatelek COC zvyšuje:

zvyšující se věk;

pozitivní rodinná anamnéza (venózní tromboembolismus u sourozence nebo rodiče v relativně mladém věku). Je-li podezření na hereditární predispozici, je třeba, aby ženu vyšetřil specialista dříve, než bude rozhodnuto o užívání jakéhokoli COC.

delší imobilizace, velký chirurgický výkon, jakýkoli chirurgický výkon na dolních končetinách, vážnější úraz. V těchto situacích je vhodné přerušit užívání antikoncepčních tablet (jedná-li se o plánovanou operaci alespoň čtyři týdny předem) a užívání znovu zahájit až dva týdny po kompletní remobilizaci. Pokud užívání antikoncepčních tablet nebylo přerušeno včas, je třeba zvážit možnost antitrombotické léčby.

obezita (body mass index nad 30 kg/m

2);

Neexistuje jednotný názor na možnou roli varikózních vén a superficiální tromboflebitidy při vzniku nebo progresi venózní trombózy.

Riziko arteriálních tromboembolických komplikací nebo cerebrovaskulárních příhod u uživatelek COC zvyšuje:

zvyšující se věk;

dyslipoproteinemie;

hypertenze;

migréna;

obezita (body mass index nad 30 kg/m

2);

pozitivní rodinná anamnéza (arteriální tromboembolismus u sourozence nebo rodiče v relativně mladém věku). Je-li podezření na hereditární predispozici, je třeba, aby ženu vyšetřil specialista dříve, než bude rozhodnuto o užívání jakéhokoli COC.

chlopenní srdeční vada;

atriální fibrilace.

kouření: kouření cigaret zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních nežádoucích reakcí (jako je infarkt myokardu a cévní mozková příhoda) při užívání COC. Riziko stoupá s věkem a počtem vykouřených cigaret.

Ženám nad 35 let by mělo být důrazně doporučeno, aby nekouřily, pokud chtějí COC užívat. Jestliže žena nepřestane kouřit, měly by být nasazeny jiné metody kontracepce, zejména jsou-li přítomny i další rizikové faktory.

Přítomnost jednoho závažného rizikového faktoru nebo několika rizikových faktorů pro venózní nebo arteriální onemocnění může také představovat kontraindikaci. V úvahu by se také měla vzít možnost antikoagulační léčby. Uživatelky COC by také měly být informovány o nutnosti kontaktovat lékaře v případě zjištění možných příznaků trombózy. V případě zjištění trombózy nebo podezření na ni, musí být užívání COC přerušeno. Musí být zajištěna adekvátní alternativní kontracepce vzhledem k teratogenitě antikoagulační terapie (kumariny).

V šestinedělí je třeba počítat se zvýšeným rizikem tromboembolismu (informace viz bod 4.6 „Těhotenství a kojení“).

Mezi další onemocnění, která jsou spojena s nežádoucími cévními účinky, patří diabetes mellitus, systémový lupus erythematodes, hemolyticko-uremický syndrom, chronické zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) a srpkovitá anémie.

Zvýšení frekvence nebo závažnosti migrény během užívání COC (může se jednat o prodrom cerebrovaskulární příhody) může být důvodem k okamžitému přerušení užívání COC.

Biochemické faktory, které mohou naznačovat hereditární nebo získanou predispozici k venózní nebo arteriální trombóze, jsou aktivovaný protein C (APC) rezistence, hyperhomocysteinemie, antitrombin-III-deficience, protein C deficience, protein

S deficience, antifosfolipidové protilátky

(anticardiolipinové protilátky, lupus anticoagulant).

Nádory

V některých epidemiologických studiích bylo hlášeno zvýšené riziko karcinomu děložního hrdla při dlouhodobém užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) (>5 let), ale stále pokračují spory o tom, do jaké míry lze tento výsledek vztahovat k dalším zjištěným faktorům týkajícím se sexuálního chování a dalších faktorů jako například lidskému papilloma viru (HPV).

Meta-analýza z 54 epidemiologických studií hovoří o lehce zvýšeném relativním riziku (RR = 1,24) diagnózy karcinomu prsu u žen, které právě užívají COC. Toto zvýšené riziko postupně klesá během 10 let po ukončení užívání COC. (Další informace jsou uvedeny v bodě 4.8.)

Ve vzácných případech byly u uživatelek COC hlášeny benigní jaterní tumory a ještě vzácněji maligní jaterní tumory. V ojedinělých případech vedly tyto tumory k život ohrožujícímu nitrobřišnímu krvácení. Objeví-li se silná bolest v nadbřišku, zvětšení jater nebo známky nitrobřišního krvácení u ženy užívající COC, je třeba v diferenciální diagnóze vzít v úvahu možnost hepatálního tumoru.

Ostatní stavy

U žen, které trpí hypertriglyceridemií, nebo které mají toto onemocnění v rodinné anamnéze, může být v průběhu užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv zvýšené riziko pankreatitidy.

Přestože bylo u mnoha žen užívajících kombinovaná perorální kontraceptiva zaznamenáno lehké zvýšení krevního tlaku, klinicky významný vzestup je vzácný. Pouze v těchto vzácných případech je odůvodněno okamžité přerušení užívání COC. Pokud se při použití COC u již dříve existující hypertenze objeví konstantně zvýšené hodnoty nebo významný vzestup krevního tlaku, které neodpovídají na antihypertenzní léčbu, COC musí být vysazeno. Uzná-li lékař za vhodné, může být

kombinované perorální kontraceptivum opět nasazeno, jestliže lze antihypertenzní terapií dosáhnout normálních hodnot krevního tlaku.

O zhoršení nebo prvním projevu následujících stavů se hovoří v souvislosti jak s těhotenstvím, tak s užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv, ale průkaz souvislosti s kombinovanými perorálními kontraceptivy je nepřesvědčivý: žloutenka a/nebo svědění související s cholestázou, žlučové kameny, porfyrie, systémový lupus erythematodes, hemolyticko-uremický syndrom, Syndenhamova chorea, herpes gestationis, ztráta sluchu způsobená otosklerózou.

Přerušení užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) může být nevyhnutelné při akutních a chronických poruchách jaterních funkcí na dobu, než se markery jaterních funkcí vrátí k normálním hodnotám. Přerušení užívání COC rovněž vyžaduje recidiva cholestatické žloutenky a/nebo pruritu s cholestázou souvisejícího, které se poprvé objevily v těhotenství nebo během dřívějšího užívání pohlavních steroidů.

Při přítomnosti akutního nebo chronického onemocnění jater by mělo být užívání COC přerušeno až do té doby, dokud se nenormalizují jaterní testy. Přerušení užívání COC rovněž vyžaduje rozvoj těhotenské žloutenky, žloutenky v souvislosti s užíváním steroidů nebo rozvoj cholestatického pruritu.

Přestože COC mohou mít vliv na periferní insulinovou resistenci a na glukosovou toleranci, neexistuje důkaz, že u diabetiček užívajících COC je nutné změnit terapeutický režim pro diabetes. V každém případě však diabetičky užívající kombinovaná perorální kontraceptiva musí být pečlivě sledovány, zvláště na začátku jejich užívání.

Během užívání COC bylo hlášeno zhoršení Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Někdy se může objevit chloasma a to zvláště u žen, které mají v anamnéze chloasma gravidarum. Ženy, které mají dispozici ke vzniku chloasmat, by se měly během užívání COC vyhnout slunění a expozici ultrafialovému záření.

Lékařské vyšetření/konzultace

Lékařské vyšetření žen před začátkem užívání přípravku Mistra by mělo zahrnovat kompletní anamnézu (včetně rodinné anamnézy) a mělo by být vyloučeno těhotenství. Měl by být změřen krevní tlak a provedeno fyzikální vyšetření s ohledem na kontraindikace (viz bod 4.3) a upozornění (viz bod 4.4). Ženy by měly být upozorněny, aby si podrobně pročetly příbalovou informaci a řídily se zde uvedenými pokyny. Frekvence a povaha těchto vyšetření by měly být založeny na zavedených praktických postupech a individuálně přizpůsobeny.

Ženy je třeba upozornit, že perorální kontracepce je nechrání před HIV infekcí (AIDS) ani dalšími pohlavně přenosnými chorobami.

Snížení účinnosti

Účinnost kombinovaných perorálních kontraceptiv může být snížena například při vynechání tablet (viz bod 4.2), v případě gastrointestinálních poruch (viz bod 4.2), nebo při současném užívání dalších léků (viz bod 4.5).

Snížení kontroly cyklu

Při užívání všech kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) se může objevit nepravidelnékrvácení (špinění nebo intermenstruační krvácení) a to především během prvních měsíců užívání. Z toho důvodu má hledání příčiny nepravidelného krvácení smysl až po adaptačním intervalu přibližně tří cyklů.

Pokud nepravidelné krvácení pokračuje nebo se objeví po období pravidelných cyklů, pak je třeba uvážit možnost nehormonální příčiny a provést odpovídající diagnostické kroky k vyloučení malignity nebo těhotenství. Mohou zahrnovat i kyretáž.

U některých žen nemusí dojít během intervalu bez užívání tablet ke krvácení z vysazení. Bylo-li COC užíváno podle pokynů popsaných v bodě 4.2, je nepravděpodobné, že je žena těhotná. Pokud však COC nebylo užíváno před prvním vynechaným krvácením dle uvedených pokynů nebo nedošlo-li ke krvácení z vysazení dvakrát, je třeba před dalším užíváním COC vyloučit těhotenství.

Lékové interakce vedoucí ke zvýšení clearance sexuálních steroidů mohou vyvolat intermenstruační krvácení nebo vést ke snížené kontracepční účinnosti (viz bod 4.5).

Rostlinné přípravky s obsahem třezalky tečkované (hypericum perforatum) by neměly být užívány současně s přípravkem Mistra, protože snižují plasmatické hladiny a mohlo by dojít ke ztrátě kontracepční účinnosti (viz bod 4.5).

Tento léčivý přípravek obsahuje 47,66 mg monohadrátu laktosy v jedné tabletě. Pacientky se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy, které jsou na bezlaktosové dietě, by neměly tento přípravek užívat.

4.5

Interakce s jinými léky a další formy interakce

Poznámka: Prostudujte si příbalové informace současně užívaných léků, zda neobsahují informace o potenciálních interakcích.

Lékové interakce

Interakce mezi perorálními kontraceptivy a jinými léčivými přípravky mohou vést indukcí mikrosomálních enzymů k intermenstruačnímu krvácení a/nebo selhání kontracepce. Tyto účinky byly prokázány u hydantoinu, fenobarbitalu, primidonu, karbamazepinu a rifampicinu. Může se to také vztahovat na rifabutin, efavirenz, nevirapin, oxkarbazepin, topiramát, felbamát, ritonavir, griseofulvin a rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou (hypericum perforatum). Zdá se, že mechanismus této interakce je založen na schopnosti těchto léčivých látek indukovat jaterní enzymy.

Klinická pozorování naznačují, že současné podávání některých antibiotik (jako je ampicilin nebo tetracyklin) mohou vést k selhání kontracepce; příčina tohoto nálezu není známá.

Ženy užívající krátkodobě (maximálně jeden týden) jakýkoli přípravek z výše zmíněných skupin léčivých přípravků nebo jednotlivých léčivých látek by měly přechodně užívat bariérovou metodu navíc k COC, a to během současného užívání léčivého přípravku a 7 dnů po jeho ukončení.

U žen léčených rifampicinem by bariérová metoda měla být používána v průběhu léčby rifampicinema následujících 28 dnů po jejím ukončení. Pokud léčba zasáhne do období ukončení užívání tablet COC ze stávajícího balení, pak by další balení COC mělo být načato bez obvyklého intervalu bez užívání tablet.

Během dlouhodobé léčby přípravky, které indukují jaterní enzymy, může lékař rozhodnout o možnosti zvýšení dávky kontracepčních steroidů. Jestliže by to vedlo k nežádoucím účinkům (nepravidelné krvácení) nebo k nedostatku účinnosti, je třeba použít jinou metodu kontracepce.

Perorální kontraceptiva mohou ovlivňovat metabolismus některých dalších léčivých látek. Podle toho mohou být plasmatické a tkáňové koncentrace buď zvýšeny (např. cyklosporin) nebo sníženy (např. lamotrigin).

Laboratorní testy

Užívání kontracepčních steroidů může mít vliv na výsledky některých laboratorních testů. Patří mezi ně: biochemické parametry jater, štítné žlázy, adrenální a renální funkce, plasmatické hladiny (transportních) proteinů (jako jsou kortikosteroid vázající globuliny) a frakce lipidů/lipoproteinů, metabolismus sacharidů a parametry koagulace a fibrinolýzy. Tyto změny však zůstávají v rozsahu normálních laboratorních hodnot.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Přípravek Mistra není indikován během těhotenství.

Pokud během užívání přípravku Mistra dojde k otěhotnění, měl by být přípravek okamžitě vysazen. Rozsáhlé epidemiologické studie však nezaznamenaly ani zvýšené riziko vrozených vad u dětí narozených ženám užívajícím kombinovanou perorální kontracepci před otěhotněním, ani teratogenní vliv kombinované perorální kontracepce, která byla neúmyslně užívána během těhotenství. Tyto studie nebyly u přípravku Mistra provedeny.

Protože jsou k dispozici pouze omezené údaje o užívání přípravku Mistra během těhotenství, jeho negativní účinky na těhotenství nebo plod a novorozence nelze určit. Nejsou k dispozici žádné epidemiologické údaje.

Studie na zvířatech odhalily nežádoucí účinky během těhotenství a kojení (viz bod 5.3). Účinky u lidí nejsou známé. Obecná zkušenost s užíváním COC během těhotenství neposkytuje důkazy o nežádoucích účincích u člověka.

Kojení

Laktace může být ovlivněna COC, protože mohou snižovat množství mateřského mléka a změnit jeho složení. Malá množství kontracepčních steroidů a/nebo jejich metabolitů mohou být během užívání COC vylučována do mléka. Tato množství mohou mít vliv na dítě. Proto není užívání přípravku Mistra během kojení indikováno.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Mistra nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8

Nežádoucí účinky

Užívání jakékoli perorální hormonální kontracepce je spojeno se zvýšeným rizikem arteriální a venózní trombózy a tromboembolismu (např. venózní trombóza, plicní embolie, cévní mozková příhoda, infarkt myokardu). Toto riziko se dále zvyšuje s kouřením, hypertenzí, poruchami koagulace nebo hyperlipidemií, obezitou, varikózními žilami, pozdními stadii tromboflebitidy a trombózy (viz bod 4.4).

Závažné nežádoucí účinky u uživatelek COC jsou uvedeny v bodě 4.4.

V následující tabulce jsou uvedeny nežádoucí účinky přípravku Mistra podle frekvence výskytu. Jedná se o frekvence výskytu nežádoucích účinků (ADRs), kde byl příčinný vztah v klinických studiích s kombinací dienogest/ethinylestradiol (n=3590) ohodnocen jako pravděpodobný. Všechny nežádoucí účinky byly pozorovány s frekvencí nižší než 1/10, žádný z nich tedy není označen jako„velmi častý“.

Pro ohodnocení frekvence výskytu nežádoucích účinků bylo použito následující pravidlo: velmi časté (≤ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), méně časté (≥ 1/1000 až < 1/100), vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1000; velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Následující nežádoucí účinky byly hlášeny z klinických studií s kombinací dienogest/ethinylestradiol:

Třída orgánových systémů

Časté (≥ 1/100, < 1/10)

Méně časté(≥ 1/1000, < 1/100)

Vzácné (≥ 1/10 000, < 1/1000)

Infekce a infestace

vaginitis, vaginální kandidóza

Poruchy imunitního systému

alergické reakce

Poruchy metabolismu a výživy

změny chuti k jídlu (zvýšení)

změny chuti k jídlu (snížení)

Psychiatrické poruchy

změny nálady (včetně deprese)

anorexie, změny libida, agresivita, apatie

Poruchy nervového systému

bolest hlavy

migrénanervozita

Poruchy oka

poruchy vidění, konjunktivitida

Poruchy ucha a labyrintu

hypakuze

Srdeční poruchy

tachykardie

Cévní poruchy

hypertenze, hypotenze, varikózní žíly

tromboflebitida, trombóza/plicní embolie, hematom, cerebrovaskulární poruchy

Respirační, hrudní mediastinální poruchy

sinusitida, astma bronchiale, bronchitida

Gastrointestinální poruchy

bolest břicha

nauzea, zvracení

průjem

Poruchy kůže a podkožní tkáně

akné, dermatitis acneiformis, enantém, kožní alergické reakce, chloasma, alopecie,

erythema multiforme, pruritus, hypertrichoza, virilismus

Poruchy ledvin a močových cest

infekce močového systému

Poruchy reprodukčního systému a prsu

bolest prsou, citlivost prsou

nepravidelné krvácení, dysmenorea, zvětšení prsou, ovariální cysty, dyspareunie, změny vaginální sekrece

hypomenorhea, mastitida, fibrocystické změny prsní žlázy, sekrece z prsou, leiomyom, endometritida, salpingitida

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

únava/nevolnost, přírůstek tělesné hmotnosti, edém

příznaky podobné chřipce (flu-like)

Vyšetření

anemie

U žen, které užívají kombinovanou perorální kontracepci, byly hlášeny následující závažné nežádoucí účinky, které jsou probrány v bodě 4.4:

Venózní tromboembolické poruchy;

Arteriální tromboembolické poruchy;

Hypertenze,

Nádory jater,

Vývoj nebo zhoršení poruch ve spojení s užíváním COC, bez přesvědčivého průkazu kauzality: Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, porfyrie, systémový lupus erythematodes, herpes gestationis, Sydenhamova chorea, hemolyticko-uremický syndrom, cholestatická žloutenka.

Chloasma.

U uživatelek perorálních kontraceptiv je lehce zvýšena frekvence diagnózy rakoviny prsu. Protože rakovina prsu je vzácná u žen do 40 let věku, počet případů navíc je malý ve vztahu k celkovému riziku rakoviny prsu.

Karcinom prsu je hormonálně dependentní nádor. Několik známých rizikových faktorů pro rozvoj karcinomu prsu, jako je časné menarche, pozdní menopauza (nad 52 let věku), nuliparita, anovulační cykly atd., naznačují potenciální roli hormonální expozice při rozvoji tohoto onemocnění. Hormonální receptory hrají centrální roli v buněčné biologii karcinomu prsu; estrogeny mají růstový faktor (např. TGF-alfa) indukující efekt.

Estrogeny a progestageny ovlivňují růst buněk karcinomu prsu. Mimo jiné tyto biologické souvislosti reprezentují farmakologický základ léčby receptor pozitivního postmenopauzálního karcinomu prsu.

Epidemiologické studie naznačují možný kauzální vztah mezi dlouhodobým užíváním COC započatým v mladém věku a rozvojem karcinomu prsu ve středním věku. Nicméně COC je jen jedním z mnoha potenciálních rizikových faktorů.

Další informace viz body 4.3 a 4.4.

4.9

Předávkování

Akutní perorální toxicita kombinace ethinylestradiolu a dienogestu je malá. Pravděpodobnost vzniku toxických symptomů je malá i u dětí, které požily mnohonásobnou dávku přípravku Mistra.

Symptomy, které se mohou v tomto případě vyskytnout, jsou: nauzea, zvracení a u mladých dívek slabé vaginální krvácení. Obecně není nutná žádná speciální léčba, léčba by měla být pouze symptomatická.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: sexuální hormony a modulátory genitálního systému, progestogeny a estrogeny, fixní kombinace

ATC skupina: G03AA a G03HB

Přípravek Mistra je kombinovaná perorální kontracepce (COC) s antiandrogenním účinkem. Jeho estrogenní složkou je ethinylestradiol a progestogenní složkou je dienogest.

Kontracepční účinek přípravku Mistra je založen na interakci různých faktorů, nejdůležitějším z nich se zdá inhibice ovulace a změny endometria.

Antiandrogenní účinek kombinace ethinylestradiol-dienogest je založen hlavně na snížení plasmatických hladin androgenu. V multicentrické studii s kombinací ethinylestradiol-dienogest došlo ke zlepšení příznaků mírného až středně těžkého akné a k příznivým účinkům na příznaky seborey.

Dienogest je derivát norethisteronu, který má ve srovnání s jinými syntetickými progestogeny in vitro10-30krát nižší afinitu k progesteronovému receptoru. Dienogest nemá in vivo významné androgenní, mineralokortikoidní nebo glukokortikoidní účinky.

Pokud je podaný samostatně, inhibuje dienogest ovulaci při dávce 1 mg/den.

Při užívání kombinované perorální kontracepce s vysokou dávkou (50 μg ethinylestradiolu) je riziko vzniku karcinomu endometria a ovaria sníženo. Zda toto platí i pro kombinovanou perorální kontracepci s nízkou dávkou, je třeba ještě potvrdit.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Ethinylestradiol (30 μg)

Absorpce

Perorálně podaný ethinylestradiol je rychle a kompletně absorbován. Nejvyšší sérové koncentrace okolo 67 pg/ml je dosaženo během 1,5 – 4 hodin po podání. Ethinylestradiol podléhá významnému first-pass efektu a je extenzivně metabolizován. Absolutní biologická dostupnost je okolo 44%.

Distribuce

Ethinylestradiol je vysoce, ale nespecificky vázán na sérový albumin (přibližně 98%). Ethinylestradiol zvyšuje plasmatické hladiny pohlavní hormony vázajícího globulinu (SHBG). Zdánlivý distribuční objem ethinylestradiolu je 2,8 – 8,6 l/kg.

Metabolismus

Ethinylestradiol je konjugován ve sliznici tenkého střeva a v játrech. Hlavní metabolickou cestou jearomatická hydroxylace, vzniká však také velké množství různých hydroxylovaných a methylovaných metabolitů, které jsou přítomny jako volné metabolity nebo konjugované s kyselinou glukuronovou a sírovou. Metabolická clearance je přibližně 2,3 - 7 ml/min/kg.

Eliminace

Plasmatické hladiny ethinylestradiolu klesají ve dvou fázích s poločasem kolem 1 hodiny a 10 - 20 hodin. Ethinylestradiol není vylučován ve významném množství v nezměněné formě. Metabolityethinylestradiolu jsou vylučovány močí a žlučí v poměru 4 : 6. Poločas exkrece metabolitů je asi 1 den.

Rovnovážný stav

Rovnovážného stavu je dosaženo během druhé poloviny léčebného cyklu, kdy sérové hladiny léku jsou dvojnásobně vyšší ve srovnání s jednorázovým podáním.

Dienogest

Absorpce

Po perorálním podání je dienogest rychle a kompletně absorbován. Maximální plasmatické koncentrace 51 ng/ml je dosaženo za 2,5 hod. Absolutní biologická dostupnost při podání v kombinaci s ethinylestradiolem je 96%.

Distribuce

Dienogest je vázán na sérový albumin a neváže se na SHBG ani na kortikosteroidy vázající globulin(CBG). Plasmatická frakce volného dienogestu je 10%, 90% je nespecificky navázáno na albumin. Zdánlivý distribuční objem dienogestu je 37 až 45 l.

Metabolismus

Dienogest je metabolizován převážně hydroxylací a alternativně glukuronidací. Metabolity jsou neaktivní a jsou rychle z plasmy odstraňovány, takže v lidské plasmě kromě nezměněného dienogestu nemohou být metabolity detekovány ve významném množství. Celková clearance po jednorázovém podání (Cl/F) je 3,6 l /hod.

Eliminace

Dienogest má poločas asi 9 hodin. Frakce nezměněného dienogestu, která se vyloučí ledvinami, je zanedbatelná. Po perorálním podání dávky 0,1 mg/kg je exkrece ve stolici a v moči v poměru 3,2.

Po perorálním podání je přibližně 86% vyloučeno do 6 dnů, Z toho 42% je vyloučeno během prvních 24 hodin, převážně močí.

Rovnovážný stav

Farmakokinetika dienogestu není ovlivněna plasmatickými hladinami SHBG. Sérové hladiny dienogestu jsou akumulovány s faktorem přibližně 1,5 a rovnovážného stavu je dosaženo během 4 dnů.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

U laboratorních zvířat byly účinky dienogestu a ethinylestradiolu omezené na ty, které jsou spojené se známým farmakologickým účinkem.

Reprodukční studie toxicity prokázaly typické progestagenní účinky: zvýšení abnormalit preimplantační a postimplantační fáze, prodloužení doby těhotenství, zvýšení perinatální mortality mláďat. Je-li zvířatům podávána vysoká dávka dienogestu v pozdní fázi těhotenství nebo kojení, lze sledovat narušenou fertilitu potomků.

Ethinylestradiol je estrogenovou složkou v mnoha kombinovaných perorálních kontraceptivech. Ve vysokých dávkách má embryotoxický účinek a má negativní vliv na rozvoj urogenitálních orgánů.

Kromě výše uvedených faktorů, týkajících se užití COC obecně, nenaznačují konvenční studie toxicity žádné zvláštní riziko genotoxicity a karcinogenity u člověka.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Jádro tablety:Monohydrát laktosyKukuřičný škrobHypromelosa 2910MastekDraselná sůl polakrilinuMagnesium-stearát

Potahová vrstva tablety:PolyvinylalkoholOxid titaničitý (E 171)Makrogol 3350Mastek

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

3 roky

6.4

Zvláštní podmínky uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte při teplotě do 25 ºC.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Přípravek Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tablety je balen v bílých PVC/PE/PVDC/Al blistrech. Blistry jsou baleny v papírové krabičce. V každé krabičce je příbalová informace a etui pouzdro.

Velikosti balení:

21 potahovaných tablet 3x21 potahovaných tablet 6x21 potahovaných tablet

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Gedeon Richter Plc.Gyömrői út 19-21,H-1103 BudapešťMaďarsko

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

17/265/12-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

11.4.2012

10.

DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU

11.4.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALUkrabička

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tabletyDienogestum/Ethinylestradiolum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna potahovaná tableta obsahuje dienogestum 2 mg a ethinylestradiolum 0,03 mg.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Také obsahuje monohydrát laktosy. Viz příbalová informace pro další údaje.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1x21 potahovaných tablet3x21 potahovaných tablet6x21 potahovaných tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

K perorálnímu podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použit. do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.Uchovávejte při teplotě do 25 C.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Gedeon Richter Plc.Gyömrői út 19-211103 Budapešť, Maďarsko

((RG logo))

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. č.: 17/265/12-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š.:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

mistra

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mistra 2 mg/0,03 mg potahované tabletyDienogestum/Ethinylestradiolum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Gedeon Richter Plc.

((RG emblem))

3.

POUŽITELNOST

[Použit. do:]

4.

ČÍSLO ŠARŽE

[Č. š.:]

5.

JINÉ

Po → Út → St → Čt → Pá → So → Ne → Po → ...

→ Ne

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.