Mirtazapin Mylan 45 Mg

Kód 0146083 ( )
Registrační číslo 30/ 332/07-C
Název MIRTAZAPIN MYLAN 45 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Generics [UK] Ltd., Potters Bar, Hertfordshire, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0169176 POR TBL DIS 100X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146077 POR TBL DIS 12X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146078 POR TBL DIS 18X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146079 POR TBL DIS 30X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146080 POR TBL DIS 48X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146076 POR TBL DIS 6X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146081 POR TBL DIS 60X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146082 POR TBL DIS 90X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání
0146083 POR TBL DIS 96X45MG Tableta dispergovatelná v ústech, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MIRTAZAPIN MYLAN 45 MG

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls240009/2010 a sukls240011/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Mirtazapin Mylan 30 mgMirtazapin Mylan 45 mg

mirtazapinum

tablety dispergovatelné v ústech

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:1. Co je přípravek Mirtazapin Mylan a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mirtazapin Mylan užívat3. Jak se přípravek Mirtazapin Mylan užívá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak přípravek Mirtazapin Mylan uchovávat6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK MIRTAZAPIN MYLAN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Mirtazapin patří do skupiny léků označovaných jako antidepresiva. Mirtazapin se používá k léčbě pacientů s depresí.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

MIRTAZAPIN MYLAN UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Mirtazapin Mylan

pokud jste alergický/á (přecitlivělý/á) na mirtazapin nebo na jakoukoli složku přípravku. V tom případě kontaktujte co nejdříve Vašeho lékaře předtím než začnete přípravek užívat

pokud užíváte, nebo jste v nedávné době (během posledních 2 týdnů) užíval/a přípravek zvaný inhibitor monoaminooxidázy (MAO).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Mirtazapin Mylan

Podávání dětem a dospívajícím do 18 let věkuMirtazapin by obvykle neměl být používán u dětí a dospívajících mladších 18 let, protože se neprokázala jeho účinnost Také byste měli vědět, že u pacientů mladších 18 let je zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků, jako jsou sebevražedné pokusy, sebevražedné myšlenky a nepřátelské jednání (převážně agresivita, protichůdné chování a hněv), pokud jsou léčeni přípravkem z této skupiny. Přesto může lékař předepsat Mirtazapin u pacientů mladších 18 let, pokud rozhodne, že je to v jejich nejlepším zájmu. Pokud lékař předepsal Mirtazapin pacientovi do 18 let a chcete se o tom poradit, navštivte prosím znovu svého lékaře. Měli byste informovat svého lékaře, pokud se některý z výše uvedených příznaků, rozvine nebo zhorší, po podání mirtazapine osobám mladším 18 let. Také dlouhodobé účinky ve vztahu k bezpečnosti mirtazapinu týkající se růstu, dospívání stejně jako

kognitivního a behaviorálního vývoje dosud nebyly u této věkové skupiny prokázány. Dále byl v této věkové kategorii častěji pozorován ve srovnání s dospělou populací výrazný nárůst tělesné hmotnosti.

Sebevražedné myšlenky a zhoršení vaší depresePokud jste v depresi, můžete mít občas myšlenky na sebepoškození nebo na sebevraždu. Tyto se mohou zhoršit, pokud poprvé začnete užívat antidepresiva, protože tyto léky začnou vždy účinkovat se zpožděním, obvykle asi dva týdny, ale někdy i déle.

Výše uvedené je u Vás pravděpodobnější:

jestliže jste již dříve uvažoval/a o sebevraždě nebo sebepoškození.

jestliže jste mladý dospělý. Informace z klinických studií ukázala zvýšené riziko sebevražedného chování u dospělých mladších 25 let s psychickými poruchami, kteří byli léčeni antidepresivy."

→ Pokud kdykoliv budete mít myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu, kontaktujte ihned svého lékaře nebo jděte do nemocnice.

Může Vám pomoci pokud sdělíte svému příbuznému nebo blízkému příteli, že jste v depresi, apožádat je, aby si přečetli tuto informaci. Můžete je požádat, aby vám sdělili, pokud si myslí, že se Vaše deprese zhoršuje, nebo pokud jsou znepokojeni změnami ve Vašem chování.

Dále dbejte zvláštní opatrnosti při použití přípravku Mirtazapin Mylan pokud trpíte nebo jste v minulosti trpěl/a některým z následujících onemocnění:→ Pokud jste tak již neučinil/a, sdělte lékaři, pokud trpíte některým z následujících onemocnění.

záchvaty (epilepsie). Jestliže se objeví záchvaty křečí nebo jsou stále častější, přestaňte užívat Mirtazapin Mylan a kontaktujte ihned svého lékaře;

onemocnění jater, včetně žloutenky. Pokud se objeví žloutenka, přestaňte užívat Mirtazapin Mylan a kontaktujte ihned svého lékaře;

onemocnění ledvin;

srdeční choroby, nebo nízký krevní tlak;

schizofrenie. Pokud se objeví psychotické příznaky, jako jsou paranoidní myšlenky nebo pokud jsou stále častější, nebo závažné, kontaktujte ihned lékařeů

manio-deprese (střídají se období povznesené nálady/hyperaktivity a depresivní nálady). Pokud se začnete cítit vzrušenou nebo nadměrně radostnou náladu, přestaňte užívat Mirtazapin Mylan a kontaktujte ihned svého lékaře;

cukrovka (možná budete muset upravit Vaši dávku inzulínu nebo jiných antidiabetik);

oční choroby, jako je zvýšený tlak v oku (glaukom);

potíže s močením, což může být způsobeno zvětšenou prostatou.

Dále dbejte zvláštní opatrnosti při použití přípravku Mirtazapin Mylan pokud:

se u Vás objeví příznaky infekce, jako je nevysvětlitelně vysoká horečka, bolesti v krku a vředy v ústech.

→ Přestaňte užívat Mirtazapin a poraďte se s lékařem, který okamžitě provede krevní test. Ve vzácných případech tyto příznaky mohou být známkou poruchy tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Ačkoli jsou celkově vzácné, nejčastěji se tyto příznaky objeví po 4-6 týdnech léčby.

pokud jste starší osoba. Mohli byste být citlivější k vedlějším účinkům antidepresiv.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyInformujte prosím Vašeho lékaře nebo lékárníka, pokud užíváte (nebo plánujete užívat) kterýkoliv z níže uvedených přípravků:Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu

Neužívejte Mirtazapin v kombinaci s:

• inhibitory monoaminooxidázy (MAO inhibitory). Také, neužívejte Mirtazapin Mylan v

průběhu dvou týdnů po ukončení léčby inhibitory MAO. Jestliže jste přestal/a užívat Mirtazapin Mylan, neužívejte inhibitory MAO během následujících dvou týdnů. Příklady inhibitorů MAO jsou moklobemid, tranylcypromin (oba přípravky jsou antidepresiva) a selegilin (používaný pro léčbu Parkinsonovy nemoci).

Dbejte opatrnosti, pokud užíváte Mirtazapin Mylan v kombinaci s:

antidepresivy jako jsou SSRI, venlafaxin a L-tryptofan, nebo triptany (používané k léčbě migrény), tramadolem (lék proti bolesti), linezolidem (antibiotikum), lithiem (používá se k léčbě některých psychiatrických onemocnění) a přípravky s obsahem třezalky tečkované -Hypericum perforatum (bylinné přípravky na depresi). Ve velmi vzácných případech mirtazapin samotný nebo kombinace mirtazapinu s těmito léky, může vést k takzvanému serotoninovému syndromu. Některé z příznaků tohoto syndromu jsou: nevysvětlitelná horečka, pocení, zvýšená srdeční frekvence, průjem, (nekontrolovatelné) svalové kontrakce, svalový třes, zesílené reflexy, neklid, změny nálady a bezvědomí. Pokud se vyskytne kombinace těchto příznaků, poraďte se okamžitě s lékařem.

antidepresivem zvaným nefazodon. Může zvýšit množství mirtazapinu v krvi. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tento přípravek. Může být zapotřebí snížit dávku mirtazapinu nebo přerušit užívání nefazodone a následně dávku mirtazapinu opět zvýšit

léky na úzkost nebo nespavost, jako jsou benzodiazepiny;

léky na schizofrenii, jako je olanzapin;

léky na alergie, jako je cetirizin;

léky proti silné bolesti, jako je morfin.V kombinaci s těmito léky může mirtazapin zesílit ospalost způsobovanou těmito přípravky.

léky pro infekcím, léky proti bakteriálním infekcím (např. erytromycin), léky proti plísňovým infekcím (například ketokonazol) a léky proti HIV / AIDS (např. HIV-inhibitory proteázy).V kombinaci s mirtazapinem mohou tyto léky zvýšit množství mirtazapinu v krvi. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tyto léky. Může být zapotřebí snížit dávku mirtazapinu nebo přerušit užívání těchto přípravků a následně dávku mirtazapinu opět zvýšit.

léky na epilepsii, jako je karbamazepin a fenytoin;

léky na tuberkulózu, jako je rifampicin.V kombinaci s mirtazapinem mohou tyto léky může snížit množství mirtazapinu v krvi. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tyto léky. Může být zapotřebí zvýšit dávku mirtazapinu nebo přerušit užívání těchto přípravků a následně dávku mirtazapinu opět snížit.

léky na snížení srážlivosti krve, jako je warfarin.Mirtazapin může zvýšit účinky warfarinu na krevní srážlivost. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tento přípravek. V případě kombinace se doporučuje, aby lékař pečlivě sledoval srážlivost krve.

léky na žaludeční vředy, pálení žáhy nebo refluxní chorobu jícnu (GERD) jako je cimetidin mohou zvýšit množství mirtazapinu v krvi. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tento přípravek. Může být zapotřebí snížit dávku mirtazapinu nebo přerušit užívání cimetidinu a následně dávku mirtazapinu opět zvýšit

Užívání přípravku Mirtazapin Mylan s jídlem a pitímPokud současně s užíváním přípravku konzumujte alkohol, můžete se cítit ospalý/á. Při léčbě přípravkem Mirtazapin Mylan byste neměl/a konzumovat alkohol. Přípravek může být užíván s jídlem nebo nalačno.

Těhotenství a kojeníUjistěte se, že Váš porodník a/nebo Váš lékař vědí, že jste léčena mirtazapinem.Omezené zkušenosti s podáváním mirtazapine těhotným ženám nenaznačují zvýšené riziko. Nicméně při užívání v těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti.

Pokud užíváte Mirtazapin a otěhotníte nebo plánujete otěhotnět, poraďte se s lékařem, zda můžete s užíváním mirtazapinu pokračovat. Užíváte-li mirtazapin v období do porodu nebo krátce před narozením, mělo by být vaše dítě pod dohledem pro případ možných nežádoucích účinků. Pokud jsou obdobné přípravky jako je mirtazapin (SSRI) používány během těhotenství, může dojít ke zvýšení rizika rozvoje vážného postižení dítěte zvaného persistující plicní hypertenze novorozenců, které se projevuje tím, že dítě má zrychlené dýchání a namodralou barvu. Projevy se obvykle poprvé objeví během 24 hodin po porodu. Pokud k tomu dojde, ihned kontaktujte porodníka a/nebo Vašeho lékaře.Zeptejte se svého lékaře, zda můžete během léčby mirtazapinem kojit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůMirtazapin může ovlivnit koncentraci nebo pozornosti. Ujistěte se, že tyto schopnosti nejsou ovlivněny, než budete řídit nebo obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Mirtazapin Mylan.Tablety přípravku obsahují aspartam, který je zdrojem fenylalaninu. Může být nebezpečný pro pacienty s fenylketonurií.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK MIRTAZAPIN MYLAN UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jakou dávku užítObvyklá zahajovací dávka je 15 nebo 30 mg denně. Lékař vám může doporučit, abyste dávku zvýšil/a po několika dnech na dávku, která je pro vás nejlepší (mezi 15 a 45 mg denně). Dávka je obvykle stejné pro všechny věkové kategorie. Nicméně, pokud jste starší osoba nebo mate onemocnění ledvin či jater, může lékař dávku upravit.

Kdy užívat mirtazapin→ Mirtazapin užívejte každý den ve stejnou dobu.Nejlepší je užít mirtazapin v jedné dávce před spaním. Lékař Vám může doporučit rozdělit dávku přípravku Mirtazapin Mylan - jednou ráno a jednou večer, než jdete spát. Vyšší dávka by měla být užita před spaním.

Tablety užívejte taktoTablety se polykají.

1. Tablety nedrťteAby se zabránilo rozdrcení tablety, nevytlačujte tabletu prstem. (Obrázek A)

Obrázek A.

2. Odtrhněte jeden dílek obsahující tabletuKaždý blistr obsahuje jednotlivé dílky, které jsou odděleny perforací. Odtrhněte jeden dílek podél tečkované čáry (Obrázek 1).

Obrázek 1

3. Odlepte krycí fóliiOpatrně odlepte krycí fólii směrem od rohu označeného šipkou (Obrázek 2 a 3).

Obrázek 2

Obrázek 3

4. Vyjměte tabletuVyjměte tabletu suchou rukou a položte si ji na jazyk. (Obrázek 4).

Obrázek 4

Tableta se rychle rozpadne a lze ji spolknout bez zapíjení vodou.

Kdy můžete očekávat zlepšeníObvykle začne mirtazapin fungovat po 1 až 2 týdnech a po 2 - 4 týdnech se můžete začít cítit lépe.Je důležité, abyste během prvních několika týdnů léčby, mluvil/a se svým lékařem o účincích

mirtazapinu:→ 2 až 4 týdny poté, co jste začali užívat mirtazapin, se poraďte svým lékařem o tom, jaký má na Vás tento přípravek vliv.Pokud se i přesto nebudete cítit lépe, může lékař předepsat vyšší dávku. V takovém případě se poraďte se svým lékařem opět za další 2 až 4 týdny. Obvykle budete muset užívat mirtazapin do doby kdy nebudou příznaky deprese již alespoň 4 až 6 měsíců přítomny.

Jestliže jste užil/a více přípravku Mirtazapin Mylan než jste měl/aPokud jste užil/a více tablet přípravku Mirtazapin Mylan, než jste měl/a, obraťte se ihned na svého lékaře nebo lékárníka.Nejpravděpodobnější příznaky předávkování mirtazapinem (bez kombinace s jinými léky nebo alkoholem) jsou ospalost, dezorientace a zvýšená tepová frekvence.

Jestliže jste zapomněl/a užít přípravek Mirtazapin MylanPokud máte užívat dávku jednou denně:

Pokud jste zapomněl/a užít dávku přípravku Mirtazapin Mylan, neužívejte vynechanou dávku. Vynechejte ji a vezměte si další dávku v obvyklém čase.

Pokud mate užívat dávku dvakrát denně

Pokud jste zapomněl/a užít ranní dávku, jednoduše ji užijte společně s večerní dávkou.

Pokud jste zapomněl/a užít večerní dávku, neužívejte ji s další dávkou ráno, stačí ji přeskočit a pokračovat ve své běžné ranní a večerní dávce.

Pokud jste zapomněl/a vzít obě dávky, zmeškané dávky neužívejte. Přeskočte obě dávky a pokračujte další den s vaší běžnou ranní a večerní dávkou.

Jestliže jste přestal/a užívat přípravek Mirtazapin Mylan→ Mirtazapin Mylan nepřestávejte užívat bez konzultace s lékařem.Pokud ukončíte léčbu příliš brzy, mohou vaše deprese vrátit. Jakmile se budete cítit lépe, poraďte se svým lékařem. Váš lékař rozhodne, kdy může být léčba ukončena.Nepřestávejte náhle užívat Mirtazapin Mylan, i když se vaše deprese zlepšila. Jestliže jste náhle přestal/a užívat Mirtazapin Mylan můžete mít pocit nevolnosti, závratí, podráždění nebo úzkosti, a bolesti hlavy. Těmto příznakům se lze vyhnout postupným ukončením léčby. Váš lékař vám řekne, jak dávku snižovat postupně.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny přípravky, může mít i přípravek Mirtazapin Mylan nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Některé nežádoucí účinky jsou pravděpodobnější než jiné. Možné nežádoucí účinky mirtazapinu jsou uvedeny níže a je možné rozdělit takto:

Velmi časté: postihují více než 1 z 10 pacientůČasté: postihují 1 až 10 ze 100Méně časté: postihují 1 až 10 z 1000Vzácné: postihují 1 až 10 z 10000Velmi vzácné: postihuje méně než 1 z 10000Není známo: nelze odhadnout z dostupných údajů

Velmi časté:• zvýšení chuti k jídlu a přibývání na váze• ospalost nebo spavost• bolest hlavy

• sucho v ústech

Časté:• letargie• závratě• třes nebo roztřesenost• nevolnost• průjem• zvracení• vyrážka nebo kožní projevy (exantém)• bolest kloubů (artralgie) nebo svalů (myalgie)• bolesti zad• pocit závratě nebo mdloby při postavení se (ortostatická hypotenze)• otok (obvykle kotníků nebo nohou), způsobené zadržováním tekutin (otoky)• únava• živé sny• zmatenost• pocit úzkosti• problémy se spánkem

U dětí do 18 let byly v klinických studíiích pozorovány následující časté nežádoucí účinky: významný nárůst hmotnosti, kopřivka a zvýšené hladiny triacylglycerolů v krvi.

Méně časté:• pocit povznesené nálady nebo neobvykle dobré nálady (mánie)→

Přestaňte Mirtazapin Mylan užívat a kontaktujte ihned svého lékaře.

• nepříjemné pocity v kůži např. pálení, bodání, lechtání nebo mravenčení (parestézie)• neklidné nohy• mdloby (synkopa)• pocity necitlivosti v ústech (orální hypoestézie)• nízký krevní tlak• noční můry• pocit neklidu• halucinace• nutkání k pohybu

Vzácné:• žluté zbarvení očí nebo kůže, což může naznačovat poruchu jaterních funkcí (žloutenka)→

Přestaňte Mirtazapin Mylan užívat a kontaktujte ihned svého lékaře.

• svalové záškuby či stahy (myoklonus)

Není známo:• známky infekce, jako je náhlá nevysvětlitelná vysoká horečka, bolesti v krku a vředy v ústech (agranulocytóza),→

Přestaňte Mirtazapin Mylan užívat a kontaktujte ihned svého lékaře, aby proved krevní testy.

Ve vzácných případech může Mirtazapin Mylan způsobit poruchy v tvorbě krevních buněk (útlum kostní dřeně). Někteří lidé mohou být méně odolní vůči infekci, protože Mirtazapin Mylan může způsobit dočasný nedostatek bílých krvinek (granulocytopenie). Ve vzácných případech může Mirtazapin Mylan také způsobit nedostatek červených a bílých krvinek i krevních destiček (aplastická anémie), nedostatek krevních destiček (trombocytopenie) nebo zvýšení počtu bílých krvinek (eosinofilie).• epileptický záchvat (křeče)→

Přestaňte Mirtazapin Mylan užívat a kontaktujte ihned svého lékaře.

• kombinace příznaků, jako je nevysvětlitelná horečka, pocení, zvýšená srdeční frekvence, průjem, (nekontrolovatelné) svalové kontrakce, svalový třes, zvýšená intenzita reflexů, neklid, změny nálady a

bezvědomí. Ve velmi vzácných případech mohou být tyto příznaky známkami serotoninového syndromu.→

Přestaňte Mirtazapin Mylan užívat a kontaktujte ihned svého lékaře.

• myšlenky na sebepoškození nebo na sebevraždu→

Ihned kontaktujte svého lékaře nebo navštivte nemocnici.

• abnormální pocity v ústech (orální parestézie)• otok úst (edém úst)• hyponatrémie• abnormální vylučování antidiuretického hormonu

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka.

5. JAK PŘÍPRAVEK MIRTAZAPIN MYLAN UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled a dohled dětí.Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Mirtazapin Mylan obsahuje

Léčivou látkou je mirtazapinum.

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje mirtazapinum 30 nebo 45 mg.

Pomocnými látkami jsou:krospovidon, mannitol (E421), mikrokrystalická celulóza, aspartam (E951), jahodo-guaranové aroma, aroma máty peprné, koloidní bezvodý oxid křemičitý a magnesium-stearát.

Jak Mirtazapin Mylan vypadá a co obsahuje toto baleníVáš přípravek je ve formě tablet dispergovatelných v ústech.

Tablety jsou bílé, kulaté a označené písmenem „A" na jedné straně. Na druhé straně jsou tablety označeny kódem „37" (pro sílu 30 mg) nebo „38" (pro sílu 45 mg).

Tablety přípravku Mirtazapin Mylan jsou k dispozici v následujících velikostech balení: 6, 12, 18, 30, 48, 60, 90, 96 a 100 tablet dispergovatelných v ústech.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci:

Generics UK Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, Velká Británie

Výrobce:McDermott Laboratories t/a Gerard Laboratories, Dublin, Irsko Generics [UK] Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 1TL, Velká Británie

Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech Evropského hospodářského prostoru pod těmito názvy:

Belgie

Mirtazapine ODIS Mylan

Česká republika

Mirtazapin Mylan

Dánsko

Mirtazapin Mylan

Finsko

Mirtazapin Mylan

Francie

Mirtazapine Mylan

Německo

Mirtazapin dura

Řecko

Mirtazapine Generics

Irsko

Zismirt orotab

Itálie

Mirtazapina Mylan Generics Italia

Norsko

Mirtazapin Mylan

Polsko

Mirtagen

Portugalsko

Mirtazapina Mylan

Slovenská republika

Mirtazapin Mylan

Španělsko

Mirtamylan

Švédsko

Mirtazapin Mylan

Nizozemsko

Mirtazapine SmeltTab Mylan

Velká Británie

Mirtazapine

Tato příbalová informace byla naposledy schválena:

29.8.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls240009/2010 a sukls240011/2010a příloha k sp.zn. sukls87785/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Mirtazapin Mylan 30 mg Mirtazapin Mylan 45 mg mirtazapinum tablety dispergovatelné v ústech

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje mirtazapinum 30 nebo 45 mg. Pomocné látky: aspartam 6 nebo 9 mg v jedné tabletě. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta dispergovatelná v ústech

30 mg: bílá a kulatá tableta, označená kódem „37" na jedné straně a písmenem „A" na druhé straně. 45 mg: bílá a kulatá tableta, označená kódem „38" na jedné straně a písmenem „A" na druhé straně.

4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace

Léčba depresivních epizod.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dospělí: Účinná dávka se obvykle pohybuje mezi 15 mg a 45 mg; zahajovací dávka je 15 mg nebo 30 mg. Účinek přípravku se obvykle projeví po 1-2 týdnech léčby. Léčba odpovídající dávkou by se měla pozitivně projevit během 2-4 týdnů. Pokud není odpověď dostatečná, lze dávky zvýšit až na dávku maximální. Pokud během 2-4 týdnů nedojde k žádné odpovědi, je třeba léčbu ukončit.

Starší pacienti: Doporučená dávka je stejná jako dávka pro dospělé. U starších pacientů je třeba dávku zvyšovat pod pečlivým dohledem, aby bylo dosaženo uspokojivé a bezpečné odpovědi.

Děti a dospívající do 18 let věku:Přípravek Mirtazapin Mylan by neměl být používán pro léčbu dětí a dospívajících do 18 let, neboť účinnost přípravku se ve dvou krátkodobých klinických studiích neprokázala (viz bod 5.1) a protože existují bezpečnostní rizika (viz body 4.4, 4.8 a 5.1).

Poškození ledvinClearance mirtazapinu může být u pacientů se středně závažnou nebo závažnou renální insuficiencí (clearance kreatininu < 40 ml/min) snížena. Tuto skutečnost je nutné brát v úvahu při předepisování mirtazapinu této skupině pacientů (viz bod 4.4).

Poškození jaterClearance mirtazapinu může být u pacientů s jaterním postižením snížena. Tuto skutečnost je nutné brát v úvahu při předepisování mirtazapinu této skupině pacientů, zejména pak těm se závažným postižením, protože u těchto pacientů nejsou s podáváním přípravku zkušenosti (viz bod 4.4).

Poločas eliminace mirtazapinu je 20 - 40 hodin a proto je vhodné užívat přípravek Mirtazapin Mylan v jedné denní dávce. Měl by být užíván přednostně v jednorázové dávce večer před spaním. Přípravek Mirtazapin Mylan je možné také podávat v rozdělených dávkách (ráno a večer s tím, že případná vyšší dávka se podává večer před spaním).Tablety se polykají. Tableta se rychle rozpadá a není tedy nutné ji zapíjet vodou.

Pacienty s depresí je nutné léčit dostatečně dlouho (nejméně však 6 měsíců), aby se zajistila úplná kontrola onemocnění.

Léčbu mirtazapinem se doporučuje ukončovat postupně, aby se předešlo příznakům z vysazení (vizbod 4.4)

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na mirtazapin nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku. Užívání mirtazapinu společně s inhibitory monoaminooxidázy (MAO) (viz bod 4.5).

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Použití u dětí a dospívajících do 18 let.Přípravek Mirtazapin Mylan by neměl být používán pro léčbu dětí a dospívajících do 18 let. Sebevražedné chování (pokus o sebevraždu a sebevražedné myšlenky) a hostilita (převážně agresivita, protichůdné chování a hněv) byly v klinických studiích mnohem častěji pozorovány u dětí a dospívajících léčených antidepresivy ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo. Jestliže je však rozhodnutí o léčbě založeno na klinické potřebě, pak by pacient měl být pečlivě monitorován pro výskyt sebevražedných symptomů. Navíc chybí údaje o dlouhodobé bezpečnosti použití u dětí a dospívajících týkající se růstu, dospívání a rozvoje kognitivních a behaviorálních funkcí.

Sebevražda/sebevražedné myšlenky nebo zhoršení klinického stavuDeprese souvisí se zvýšeným rizikem sebevražedných myšlenek, sebepoškození a sebevraždy (příhody související se sebevraždou). Riziko přetrvává dokud nedojde k významné remisi onemocnění. Jelikož se zlepšení nemusí během prvních několika týdnů léčby projevit, měli by být pacienti až do evidentního zlepšení stavu pečlivě sledováni. Obecná klinická zkušenost je, že riziko sebevraždy se může v časných fázích zotavení zvýšit.Pacienti s anamnézou příhody související se sebevraždou nebo pacienti s významným stupněm sebevražedných představ před zahájením léčby mají vyšší riziko sebevražedných myšlenek nebo pokusů o sebevraždu a měli by být během léčby pečlivě monitorováni. Metaanalýza placebem kontrolovaných klinických studií antidepresiv u dospělých pacientů s psychiatrickými poruchami

prokázala ve srovnání s placebem zvýšené riziko sebevražedného chování u pacientů do 25 let léčených antidepresivy.Pacienti by měli být během léčby (obzvlášť pak v úvodních fázích léčby a po změně dávkování) pod pečlivým dohledem, zejména pak pacienti s vysokým rizikem. Pacienti (a osoby o ně pečující) by měli být upozorněni na nutnost sledování případného zhoršení klinického stavu, výskytu sebevražedného chování nebo sebevražedných myšlenek a neobvyklých změn v chování a na to aby v případě výskytu těchto symptomů okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.Vzhledem k riziku sebevraždy, zejména v počátku léčby, by měl být počet tablet podávaných pacientovi omezený.

Útlum kostní dřeněU pacientů užívajících mirtazapin byl pozorován útlum kostní dřeně, který se obvykle projevuje jako granulocytopenie nebo agranulocytóza. Vklinických studiích s mirtazapinem byla ve vzácných případech hlášena reverzibilní agranulocytóza. V postmarketingovém sledování byly u mirtazapinu ve velmi vzácných případech hlášeny případy agranulocytózy, většinou reverzibilní, ale v některých případech smrtelné. Smrtelné případy se většinou týkaly pacientů nad 65 let. Ošetřující lékař musí pozorně sledovat výskyt příznaků svědčících o možné infekci, jako je například horečka, bolest v krku, stomatitida a jiné a v případě výskytu uvedených příznaků musí být léčba ukončena a musí být vyšetřen úplný krevní obraz.

ŽloutenkaPři výskytu žloutenky je třeba léčbu přerušit.

Stavy vyžadující dohledU níže uvedených pacientů se musí přípravek podávat s opatrností a za pečlivého dohledu:

 pacienti s epilepsií a organickým mozkovým syndromem: ačkoli podle klinických zkušeností

jsou epileptické záchvaty v průběhu léčby mirtazapinem vzácné, stejně jako jiná antidepresiva musí být přípravek Mirtazapin Mylan u pacientů se záchvaty v anamnéze nasazován opatrně. Léčba musí být ukončena u všech pacientů, u nichž se objeví záchvaty nebo u nichž se četnost záchvatů zvýší,

 pacienti s poškozením jater: Po perorálním podání 15 mg mirtazapinu byla clearance

mirtazapinu u pacientů s mírným nebo středně závažným postižením jater snížena o přibližně 35% ve srovnání s osobami s normální funkcí jater. Průměrné plazmatické koncentrace mirtazapinu se zvýšily o přibližně 55%.

 pacienti s poškozením ledvin: Po perorálním podání 15 mg mirtazapinu byla clearance

mirtazapinu u pacientů se středně závažným (clearance kreatininu < 40 ml/min) a závažným (clearance kreatininu < 10 ml/min) postižením ledvin snížena o přibližně 30% respektive 50% ve srovnání se zdravými osobami. Průměrné plazmatické koncentrace mirtazapinu se zvýšily o přibližně 55% respektive 115%. Při porovnání pacientů s mírným renálním postižením (clearance kreatininu < 80 ml/min) a normální populací nebyly nalezeny významné rozdíly.

 pacienti s onemocněním srdce jako například poruchy vedení, angina pectoris nebo nedávný

infarkt myokardu, který vyžaduje běžná bezpečnostní opatření a opatrnost při souběžném podávání jiných léčivých přípravků,

 pacienti s nizkým krevním tlakem. pacienti s cukrovkou: U pacientů s cukrovkou mohou antidepresiva ovlivnit kontrolu hladiny

cukru v krvi. Je možné, že bude nezbytné upravit dávkování inzulinu a/nebo perorálních antidiabetic. Doporučuje se pacienta monitorovat.

Stejně jako u jiných antidepresiv, je třeba vzít v úvahu následující:

 U pacientů se schizofrenií či jinými psychotickými poruchami léčenými antidepresivy může

dojít k zhoršení psychotických symptomů a rovněž se mohou zintenzívnit paranoidní myšlenky.

 Při léčbě depresivní fáze bipolární poruchy může dojít ke změně fáze na manickou. Pacienti s

anamnézou manie/hypomanie by měli být pečlivě sledováni, přípravek Mirtazapin Mylan by měl být vysazen u všech pacientů, kteří vstupují do manické fáze.

 I když mirtazapin nezpůsobuje závislost, podle postmarketingových sledování může někdy

náhlé ukončení dlouhodobé léčby vyvolat příznaky z vysazení. Většina příznaků je mírná a spontánně sama vymizí. Mezi různými hlášenými příznaky z vysazení byly nejčastěji závratě, agitovanost, úzkost, bolesti hlavy a nevolnost. Přestože byly hlášeny jako příznaky z vysazení, mohou souviset se základním onemocněním. Jak je uvedeno v bodu 4.2, je doporučováno snižovat dávku mirtazapinu postupně.

 Opatrnosti je třeba u pacientů s poruchami močení, způsobené například hypertrofií prostaty a

u pacientů s akutním glaukomem se zúženým úhlem a zvýšeným nitroočním tlakem (přestože je pouze malá pravděpodobnost komplikací v důsledku slabé anticholinergní aktivity mirtazapinu).

 Akatízie/psychomotorický neklid: Používání antidepresiv bylo spojeno s rozvojem akatízie,

charakterizované subjektivním nepříjemným nebo obtěžujícím pocitem neklidu a potřeby se často pohybovat s neschopností stát nebo sedět v klidu. K tomuto častěji dochází v prvních týdnech léčby. U pacientů s těmito symptomy může být další zvyšování dávky škodlivé.

HyponatrémieHyponatrémie, pravděpodobně v důsledku abnormální sekrece antidiuretického hormonu (SIADH)byla velmi vzácně hlášena u pacientů léčených mirtazapinem. U rizikových pacientů, tj zejména u starších pacientů a pacientů léčených přípravky snižujícími hladinu sodíku je třeba dbát opatrnosti.

Serotoninový syndromInterakce se serotonergními látkami: serotoninový synrom se může rovinout pokud jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), podávány spolu s jinými serotoninergními látkami (viz bod 4.5). Příznaky serotoninovéhy syndromu mohou zahrnovat hypertermii, rigiditu, myoklonus, autonomní nestabilitu, smožnými rychlými změnami vitálních parametrů, změnami psychického stavu zahrnujícími zmatenost, podrážděnost a extrémní agitovanost vedoucí až k deliriu či ztrátě vědomí. Z postmarketingových sledování vyplývá, že serotoninový syndrom se u pacientů léčených výlučně mirtazapinem objevuje jen velmi vzácně (viz bod 4.8).

Starší pacientiStarší pacienti jsou často citlivější, zvláště k nežádoucím účinkům antidepresiv. V průběhu klinických studií s mirtazapinem nebyly hlášení nežádoucí účinků u starších pacientů častější než u jiných věkových skupin.

AspartamTablety přípravku Mirtazapin Mylan obsahují aspartam, který je zdrojem fenylalaninu. Jedna tableta obsahuje 3,36 mg nebo 5,04 mg fenylalaninu. Může být škodlivý pro pacienty s fenylketonurií.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Farmakodynamické interakce

 Mirtazapin nesmí být podáván současně s inhibitory monoaminooxidázy (MAO) nebo během

dvou týdnů po ukončení léčby inhibitory MAO. Stejně tak musí uplynout alespoň 2 týdny od vysazení mirtazapinu než mohou být pacienti léčení MAO inhibitory (viz bod 4.3).

Navíc, stejně jako u SSRI, může současné podávání serotoninergních látek (L- tryptofan, triptany, tramadol, linezolid, SSRI, venlafaxin, litium a třezalka tečkovaná) vést k zvýšenému výskytu serotoninergních příznaků (serotoninovému syndromu, viz bod 4.4). Pokud se tyto látky kombinují s mirtazapinem, je třeba dbát opatrnosti a pacienta blíže klinicky sledovat.

Mirtazapin může zvyšovat sedativní vlastnosti benzodiazepinů a jiných sedativních léčivých látek (zejména antipsychotik, antihistaminik typu antagonistů H+, opiátů). Při předepisování těchto léků s mirtazapinem je nutná opatrnost.

Mirtazapin Mylan může způsobit zesílení tlumivých nežádoucích účinků alkoholu na centrální nervovou soustavu. Pacientům by mělo být doporučeno, aby během léčby mirtazapinem nepožívali alkoholické nápoje.

Mirtazapin v dávce 30 mg jednou denně způsoboval malý, avšak statisticky významný nárůst INR u pacientů léčených warfarinem. Při vyšších dávkách mirtazapinu nelze vyloučit výraznější účinek. V případě souběžné léčby warfarinem a mirtazapinem je vhodné pravidelně sledovat INR.

Farmakokinetické interakce

 Karbamazepin a fenytoin, induktory enzymu CYP3A4, zvyšují clearance mirtazapinu

přibližně dvojnásobně, což má za následek pokles plazmatických koncentrací mirtazapinu o 60 % respektive 45%. Po přidání karbamazepinu nebo některého jiného induktoru jaterního metabolismu (jako je například rifampicin) k léčbě mirtazapinem může být nezbytné zvýšit dávku mirtazapinu. Po vysazení léčby takovým léčivým přípravkem může být nutné dávku mirtazapinu snížit.

 Současné podávání silného inhibitoru CYP3A4 ketokonazolu zvyšovalo maximální

plazmatické koncentrace mirtazapinu přibližně o 40 % a plochu pod křivkou AUC přibližně o 50 %.

 Při současném podávání cimetidinu (slabého inhibitoru CYP1A2, CYP2D6 a CYP3A4) se

může plazmatická koncentrace mirtazapinu zvýšit o více než 50 %. Jestliže je mirtazapin podáván současně se silným inhibitorem CYP3A4, inhibitory HIV proteázy, azolovými antimykotiky, erytromycinem, cimetidine nebo nefazodone, je třeba dbárt opatrnosti a případně snížit dávku mirtazapinu.

 v interakční studii in vivo neovlivňoval mirtazapin farmakokinetiku risperidone, paroxetine,

litia a amitriptylinu.

4.6 Těhotenství a kojení

Omezené údaje o podávání mirtazapinu těhotným ženám neprokázaly zvýšené riziko vrozených vad. Studie na zvířatech neprokázaly jakékoliv teratogenní účinky které by měly klinický význam, byly nicméně pozorovány příznaky toxického vlivu na vývoj plodu (viz bod 5.3). Při předepisování těhotným ženám je třeba dbát opatrnosti. Pokud je mirtazapin podáván až do narození nebo těsně před narozením, doporučuje se novorozence monitorovat pro případ rozvoje příznaků z vysazení.

Epidemiologická data naznačují, že používání SSRI během těhotenství, zejména v jeho pozdní fázi, může zvyšovat riziko persistující plicní hypertenze novorozenců (PPHN). Přestože nebyly provedeny žádné studie, které by posuzovaly možnou souvislost PPHN s užíváním SNRI, možné riziko v souvislosti s podáváním venlafaxine nelze, vzhledem k jeho podobnému mechanismu účinku (inhibice zpětného vychytávání serotoninu) vyloučit.

Studie na zvířatech prokázaly vylučování mirtazapinu do mateřského mléka pouze ve velmi malých množstvích. Při rozhodování, zda pokračovat/přerušit kojení nebo pokračovat/přerušit léčbu mirtazapinem by měl být zvážen přínos kojení pro dítě versus přínos léčby mirtazapinem pro matku.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Mirtazapin má malý nebo mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Mirtazapin může zhoršit koncentraci a bdělost (zejména na počátku léčby). Pokud k tomu dojde, měli by se pacienti vyvarovat potencionálně nebezpečných činností, vyžadujících, vyžadujících bdělost a dobrou koncentraci, jako například řízení motorových vozidel nebo obsluha strojů.

4.8 Nežádoucí účinkyPacienti trpící depresí vykazují řadu příznaků spojených se samotným onemocněním. Je proto někdy obtížné zjistit, které příznaky jsou důsledkem samotného onemocnění a které důsledkem léčby mirtazapinem.

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky, vyskytující se u více než 5% pacientů léčených mirtazapinem v randomizované, placebem-kontrolované studii (viz níže) zahrnovaly somnolence, sedace, sucho v ústech, zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšení chuti k jídlu, závratě a únavu.

Všechny randomizované, placebem-kontrolované studie na pacientech (včetně indikací jiných než depresivní porucha), byly vyhodnoceny na nežádoucí účinky mirtazapinu. Meta-analýza zahrnovala 20 studií s plánovanou dobu léčby až 12 týdnů, zahrnujících celkem 1501 pacientů , kteří dostávali dávky mirtazapinu až 60 mg a 850 pacientů , kteří dostávali placebo. Rozšíření fází těchto studií bylo vyloučeno pro zachování srovnatelnosti s léčbou placebem.

Tabulka 1 ukazuje kategorizovaný výskyt nežádoucích účinků, které se v klinických studiích vyskytly statisticky významně častěji během léčby mirtazapinem, než při podávání placeba a zahrnuje i spontánní hlášení nežádoucích účinků. Frekvence výskytu nežádoucích účinků ze spontánních hlášení jsou založeny počtu hlášení těchto příhod během klinických studií. Četnost nežádoucích účinků ze spontánních hlášení, které se ale nevyskytly v žádné randomizované, placebem-kontrolované studii byla klasifikována jako „ neznámá četnost".

Třídaorgánového systému

Velmičasté(>1/10)

Časté(>1/100 až <1/10)

Méně časté(>1/1000 až <1/100)

Vzácné(>1/10 000 až <1/1 000)

Neznámá četnost

Vyšetření

Vzestuptělesnéhmotnosti

1

Poruchy krve alymfatického

Útlum kostní dřeně

systému

(granulocytopenie, agranulocytosa, aplastická anémie, trombocytopenie) Eosinofilie

Poruchynervovéhosystému

Somnolence

14

Sedace

14

Bolest hlavy

2

Letargie

1

ZávratěTřes

Parestézie

2

SyndromneklidnýchnohouSynkopa

Myoklonus

Křeče (insulty). Serotoninový syndrom Orální parestézie

Gastrointestinální poruchy

Sucho v ústech

Nevolnost

3

Průjem

2

Zvracení

2

Hypestézie úst

Otok úst

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Exantém

2

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie Myalgie Bolest zad

1

- artralgie/myalgie

Poruchymetabolismu avýživy

Zvýšení chuti k jídlu

1

Hyponatrémie

Cévní poruchy

Ortostatická hypotenze

Hypotenze

2

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Periferní otok

1

Únava

Poruchy jater a žlučových cest

Zvýšení hladinjaterníchtransamináz

Psychiatrické poruchy

Abnormální snyZmatenostÚzkost

2,5

Nepavost

35

Noční můry MánieAgitovanost

2

HalucinacePsychomotorickýneklid (včetněakatízie,hyperkinezie)

Sebevražedné myšlenky

6

Sebevražedné chování

6

Endokrinní poruchy

Anbormální sekreceantidiuretického hormonu

1V klinických studiích k těmto událostem došlo statisticky významně častěji během léčby mirtazapinem než ve skupině s placebem.2 V klinických studiích k těmto událostem došlo během léčby placebem častěji než ve skupině s mirtazapinem, nikoliv však statisticky významně častěji.

3 V klinických studiích k těmto událostem došlo statisticky významně častěji při léčbě placebem, než ve skupině s mirtazapinem.4 Poznámka: snížení dávky obvykle nevede k nižší míře somnolence / sedace, ale může ohrozit antidepresivní účinek.5 Při léčbě antidepresivy obecně, může dojít k rozvoji nebo zhoršení úzkosti a nespavosti (což mohou být příznaky deprese. V rámci léčby mirtazapinem byl hlášen rozvoj či zhoršení úzkosti a nespavosti.6 Případy sebevražedných myšlenek a sebevražedného chování byly hlášeny během léčby mirtazapinem nebo krátce po jeho vysazení (viz bod 4.4)

Během klinických hodnocení byly pozorovány dočasné vzestupy hodnot transamináz a gamaglutamyltransferázy (Související nežádoucí účinky ale nebyly ve srovnání s placebem při léčbě mirtazapinem častější).

Pediatrická populace:Následující časté nežádoucí účinky se vyskytly ve kliniských studiích u dětí: nárůst hmotnosti, kopřivka a hypetriglyceridémie (viz také bod 5.1).

4.9 Předávkování

Současné zkušenosti s předávkováním samotným mirtazapinem nasvědčují, že příznaky předávkování jsou obvykle mírné. Byl hlášen útlum centrální nervové soustavy s dezorientací a dlouhodobou sedací spolu s tachykardií a mírnou hypertenzí nebo hypotenzí. Existuje však možnost závažnějších následků (včetně smrtelných příhod) při dávkách mnohem vyšších než je terapeutická dávka, zejména připředávkování kombinací několika přípravků.Předávkování se léčí podporou základních životních funkcí a symptomaticky. Je-li to nezbytné, je třeba zvážit podání aktivního uhlí nebo výplach žaludku.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná antidepresiva, ATC kód N06AX11

Mirtazapin je presynaptický antagonista receptorů alfa2, který zvyšuje noradrenergní a serotoninergní neurotransmisi v centrální nervové soustavě. Zvýšení serotoninergní neurotransmise je výsledkem specifického účinku na receptory 5-HT1, protože mirtazapin blokuje receptory 5-HT2 a 5-HT3. Oba enantiomery mirtazapinu přispívají k antidepresívní aktivitě. Enantiomer S(+) blokuje receptory a2 a 5-HT2, zatímco enantiomer R(

-) blokuje receptory 5-HT3.

Antagonistický účinek histaminu H1 se považuje za příčinu sedativního působení mirtazapinu. Anticholinergní účinek mirtazapinu je minimální a při terapeutických dávkách nemá na kardiovaskulární systém prakticky žádný vliv.

Pediatrická populace:Dvě randomizované, dvojitě-slepé, placebem-kontrolované studie u dětí ve věku mezi 7 a 18 lety s depresivní poruchou (n = 259) s použitím flexibilního dávkování po dobu prvních 4 týdnů (15-45 mg mirtazapinu) následované fixní dávkou (15, 30 nebo 45 mg mirtazapinu) po dobu dalších 4 týdnůneprokázaly významné rozdíly mezi placebem a mirtazapinem pokud jde o primární a všechny

sekundární sledované parametry. Významné zvýšení tělesné hmotnosti (≥ 7%) bylo pozorováno u 48,8% pacientů léčených přípravkem Remeron ve srovnání s 5,7% ve skupině s placebem. Kopřivka (11,8% vs 6,8%) a hypertriglyceridémie (2,9% vs 0%) byly další časté nežádoucí účinky.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání tablet mirtazapinu je léčivá látka, mirtazapin, rychle a účinně absorbována (biologická dostupnost přípravku je přibližně 50 %) a maximální plazmatické hladiny je dosaženo za přibližně 2 hodiny. Mirtazapin se váže na plazmatické proteiny z cca. 85%. Střední poločas eliminace je 20 až 40 hodin; příležitostně byly pozorovány delší poločasy až 65 hodin, u mladých mužů byly pozorovány kratší poločasy. Eliminační poločas je dostatečný k tomu, aby umožnil dávkování jedenkrát denně. Ustáleného stavu je dosaženo po 3-4 dnech a přípravek se dále neakumuluje. Mirtazapin má vdoporučeném dávkovacím rozmezí lineární farmakokinetiku. Příjem potravy nemá žádný vliv na farmakokinetiku mirtazapinu.

Mirtazapin je téměř kompletně metabolizován a eliminován prostřednictvím moči a stolice během několika dnů. Hlavními cestami biotransformace jsou demetylace a oxidace, po nichž následuje konjugace. Studie in vitro na mikrozomech lidských jater ukázaly, že enzymy cytochromu P450 -CYP2D6 a CYP1A2 se účastní tvorby 8-hydroxy metabolitu mirtazapinu, zatímco o enzymu CYP3A4 se předpokládá, že zodpovídá za tvorbu N-demetyl a N-oxid metabolitů. Demetyl metabolit je farmakologicky aktivní a jeho farmakokinetický profil je podobný profilu nemetabolizovaného léku. Clearance mirtazapinu může být snížena u pacientů s renální nebo hepatální insuficiencí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.Ve studiích reprodukční toxicity na krysách a králících nebyly pozorovány žádné teratogenní účinky. Při expozici dávkám 2x vyšším než je expozice člověka při maximální doporučeném dávkování došlo k nárůstu postimplantačních ztrát, poklesu porodní hmotnosti mláďat a sníženému přežívání mláďat během prvních tří dní laktace.Mirtazapin nejevil známky genotoxicity v sérii testů na genové mutace a poškození chromozomů a DNA. Nádory štítné žlázy, pozorované ve studiích karcinogenity u potkanů a hepatocelulární nádory, pozorované ve studiích karcinogenity u myší, jsou považovány za druhově specifickou negenotoxickou odpověď na dlouhodobou léčbu vysokými dávkami induktorů jaterních enzymů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE6.1

Seznam pomocných látek

KrospovidonMannitol (E421)Mikrokrystalická celulóza Aspartam (E951) Jahodo-guaranové aroma v prášku Aroma máty peprné v prášku Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium stearát

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se

6.3 Doba použitelnosti

3 roky

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní skladovací podmínky.

6.5 Druh obalu a velikost balení

PVC/polyamid/Al/polyester blistr

K dispozici jsou následující velikosti balení6, 12, 18, 30, 48, 60, 90, 96 a 100 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení

6.6

Zvláštní upozornění pro likvidaci přípravku

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Generics UK Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, Velká Británie

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Mirtazapin Mylan 30 mg: 30/331/07-CMirtazapin Mylan 45 mg: 30/332/07-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

6.6.2007/24.8.2011

10.

DATUM REVIZE TEXTU

29.8.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

skládačka

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mirtazapin Mylan 30 mgMirtazapin Mylan 45 mg

mirtazapinumtablety dispergovatelné v ústech

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje mirtazapinum 30 mg.Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje mirtazapinum 45 mg.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje aspartam (E951), mannitol (E421) aj.Více naleznete v příbalové informaci.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Tablety dispergovatelné v ústech

6, 12, 18, 30, 48, 60, 90, 96 a 100 tablet dispergovatelných v ústech

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Odtrhněte dílek podél tečkované linie

Opatrně odlepte fólii

Odlepujte od rohu označeného šipkou

Tabletu vložte na jazyk.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Generics [UK] Ltd.,Potters Bar,Velká Británie

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Mirtazapin Mylan 30 mg: 30/331/07-CMirtazapin Mylan 45 mg: 30/332/07-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Mirtazapin Mylan 30 mgMirtazapin Mylan 45 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

blistr

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mirtazapin Mylan 30 mgMirtazapin Mylan 45 mgmirtazapinum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Generics [UK] Ltd., Velká Británie

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.šarže:

5.

JINÉ

ODTRHNĚTE ZDE

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.