Mictonorm

Kód 0092254 ( )
Registrační číslo 73/ 228/89-C
Název MICTONORM
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Apogepha Arzneimittel GmbH, Drážďany, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0066818 POR TBL OBD 100X15MG Obalená tableta, Perorální podání
0092254 POR TBL OBD 30X15MG Obalená tableta, Perorální podání
0066817 POR TBL OBD 50X15MG Obalená tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MICTONORM

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls79975/2009

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Mictonorm obalené tablety

(propiverini hydrochloridum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek uží-vat. – Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. – Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. – Tento léčivý přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

– Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne u Vás v závažné míře, nebo pokud si

všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1. Co je Mictonorm a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Mictonorm užívat 3. Jak se Mictonorm užívá 4. Možné nežádoucí účinky 5. Jak Mictonorm uchovávat 6. Další informace

1. CO JE MICTONORM A K ČEMU SE POUŹÍVÁ Mictonorm je spasmolytikum močového měchýře. Používá se k léčbě močové inkontinence (nekontrolovaný únik moči), nutkání na močení a zvýšené frekvence močení u pacientů, kteří trpí buď idiopatickou hyperaktivitou detrusoru močového měchýře (hyperaktivní močový měchýř ) anebo neurogenní hyperaktivitou detrusoru (hyperaktivita močového měchýře nervového původu) v důsledku poškození míchy, např. paraparézy (částečné ochrnutí poloviny těla).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE MICTONORM UŽÍVAT

Neužívejte Mictonorm

– jste-li přecitlivělý(á) na léčivou látku propiverin nebo na kteroukoliv pomocnou látku tohoto

přípravku,

– trpíte-li některým z následujících onemocnění:

• střevní neprůchodností (obstrukce střev) • těžkými poruchami odtoku moči, doprovázenými jejím zadržováním • svalovou slabostí (myasthenia gravis) • ochrnutím střev (intestinální atonie) • chronickým zánětlivým onemocněním tlustého střeva (těžká colitis ulcerosa) • akutním rozšířením tlustého střeva s teplotami a bolestmi (toxický megacolon) • neléčeným zeleným zákalem (glaukom) s uzavřeným úhlem • středně těžkými a těžkými poruchami jater • rychlým a nepravidelným tepem (tachyarytmie).

Zvláštní opatrnosti při použití Mictonormu je zapotřebí při

-

poškození nervů, které kontrolují krevní tlak, srdeční pulz, pohyby střev a močového měchýře i jiné tělesné funkce (autonomní neuropatie)

-

těžkých poruchách ledvinových funkcí

-

středně těžkých nebo těžkých poruchách jaterních funkcí

-

těžkém srdečním selhání

-

zvětšení prostaty

-

pálení žáhy a zažívacích obtížích v důsledku pronikání žaludečních šťáv do jícnu (hiatová hernie s refluxní ezofagitidou)

-

nepravidelné srdeční činnosti

-

rychlé srdeční akci (tachykardie)

Pokud trpíte některou z uvedených nemocí, sdělte to svému lékaři. Poradí Vám, zdali můžete užívat přípravek Mictonorm.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Upozorněte prosím svého lékaře, jestliže užíváte nebo jste nedávno užíval některý z následujících léků, protože mohou ovlivnit účinnost Mictonormu: -

antidepresiva (např. imipramin, klomipramin, amitryptilin)

-

tablety na spaní (např. benzodiazepiny)

-

anticholinergika podávaná ústy či injekční formou (obvykle užívaná k léčbě astmatu, žaludečních křečí, očních onemocnění či močové inkontinence)

-

amantadin (léčba chřipky)

-

neuroleptika (např. promazin, olanzapin, kvetiapin – přípravky k léčbě psychických onemocnění jako schizofrenie či úzkostných stavů)

-

betasympatimimetika (léčba astmatu)

-

isoniazid (léčba tuberkulózy)

-

metoklopramid (lék proti nevolnostem a zvracení)

Nicméně, i přes uvedené léčivé látky může být užívání přípravku Mictonorm pro Vás vhodné. O tom rozhodne Váš lékař. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Užívání Mictonormu s jídlem a pitím

Tablety Mictonorm užívejte vcelku, před jídlem a vždy ve stejnou dobu. Tabletu nerozkousávejte ani nedrťte a zapíjejte ji dostatečným množstvím tekutiny (sklenicí vody).

Těhotenství a kojení

Neužívejte Mictonorm, pokud jste těhotná, plánujete-li otěhotnět či kojíte.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Mictonorm může vyvolávat ospalost či zamlžené vidění. Pokud trpíte únavou a poruchami vidění, neměl(a) byste řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách Mictonormu

Hlinitý lak Ponceau 4R může vyvolat alergické reakce. Mictonorm obsahuje glukózu, laktózu a sacharózu. Poraďte se se svým lékařem o užívání tohoto přípravku, pokud víte z předchozích vyšetření, že nesnášíte některé cukry. 3. JAK SE MICTONORM UŽÍVÁ Přesné dávkování přípravku a dobu léčení určuje vždy lékař. Zeptejte se svého lékaře či lékárníka, pokud si nejste jistý(á). Užívejte celou tabletu před jídlem, vždy ve stejnou dobu. Nedrťte ji, ani ji nerozkousávejte. Zapijte ji dostatečným množstvím tekutiny.

Dospělí a starší pacienti: Při idiopatické hyperaktivitě detrusoru (hyperaktivní močový měchýř) je doporučená dávka 1 tableta dvakrát denně, může být zvýšena až na třikrát denně. Některým pacientům může stačit 1 tableta denně. Pri neurogenní hyperaktivitě močového měchýře se doporučuje dávkování 1 tableta třikrát denně. Maximální doporučená denní dávka pro dospělé je 45 mg, tj. 3 obalené tablety denně. Kvůli vyššímu obsahu léčivé látky by neměl být Mictonorm podáván dětem mladším 12 let (a s tělesnou hmotností nižší než 35 kg). Tito pacienti mohou být léčeni přípravkem Mictonet-ten (1 obalená tableta obsahuje 5 mg propiverin-hydrochloridu). Pacienti se sníženou funkcí ledvin nebo jater: pacienti s lehkými a středně těžkými poru-chami funkce ledvin a lehkou poruchou funkce jater mohou užívat stejné dávky jako ostatní dospělí, úprava dávky není nutná. Pacienti s těžkou poruchou funkce ledvin mohou užívat maximálně 30 mg propiverin-hydrochloridu denně. Pacienti se středně těžkou a těžkou po-ruchou jaterních funkcí přípravek nesmí užívat. Podávání přípravků Mictonorm a Mictonetten se může kombinovat.

Jestliže jste užil(a) více Mictonormu , než jste měl(a)

V některých případech může mít předávkování přípravkem Mictonorm vliv na centrální nervový systém (např. neklid, malátnost, svalovou slabost, poruchy řeči a vidění), vyvolávat suchost sliznic, poruchy rovnováhy tachykardii (zrychlení srdeční frekvence) a zadržování moči.

Při podezření na předávkování přípravkem Mictonorm informujte svého lékaře. Na základě závažnosti stavu lékař rozhodne o potřebných opatřeních.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Mictonorm

Vynechte tuto dávku a další tabletu užijte v obvyklou hodinu. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Mictonorm:

Změnit dávkování či přerušit léčbu smíte výhradně na základě rozhodnutí lékaře. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY Podobně jako všechny léky, může mít i Mictonorm nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u všech léčených. Byly zaznamenány tyto nežádoucí účinky: Velmi časté (více než 1 léčený z 10)

– sucho v ústech

Časté (1–10 léčených ze 100)

– poruchy vidění, obtíže při zaostřování oka – vyčerpanost – bolesti hlavy – bolesti břicha – trávicí obtíže – zácpa

Méně časté (1–10 léčených z 1 000)

– nevolnost a zvracení – závratě – třes – potíže při močení (zadržování moči) – červenání – poruchy vnímání chuti – snížený krevní tlak s malátností

Vzácné (1–10 léčených z 10 000)

– vyrážka

Velmi vzácné (méně než 1 léčený z 10 000)

– nepravidelná srdeční činnost – neklid, zmatenost

Není známo (jejich výskyt nelze z dostupných údajů stanovit)

– poruchy vnímání reality (halucinace)

Všechny nežádoucí účinky jsou přechodné a ustoupí po snížení dávky anebo ukončení léčby, nejdéle za 1–4 dny. Pokud se přípravkem Mictonorm léčíte dlouhodobě, je vhodná (podle doporučení lékaře) občasná kontrola jaterních testů. U pacientů s rizikem vzniku glaukomu (zelený zákal) se doporučuje kontrola nitroočního tlaku.

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5. JAK MICTONORM UCHOVÁVAT Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí!

Přípravek Mictonorm nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu a na blistru. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Mictonorm obsahuje:

Léčivá látka: propiverini hydrochloridum (propiverin-hydrochlorid) 15 mg obsahuje 13,64 mg propiverinu v jedné tabletě. Jádro tablety: monohydrát laktózy, celulozový prášek, magnesium-stearát Obalová vrstva: sacharóza, mastek, kaolín, uhličitan vápenatý, oxid titaničitý (E 171), arabská klovatina, koloidní bezvodý oxid křemičitý, makrogol 6000, monohydrát glukózy, hlinitý lak Ponceau R (E 124), montanglykolový vosk

Jak přípravek Mictonorm vypadá a co obsahuje toto balení:

Lesklá růžová obalená tableta.

Balení po 30, 50 anebo 100 obalených tabletách. Na trhu nemusí být všechny velikosti

balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:

APOGEPHA Arzneimittel GmbH, Kyffhäuserstraße 27, 01309 Drážďany, Německo Výdej léčivého přípravku Mictonorm je vázán na lékařský předpis.

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 19.12.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls79975/2009 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Mictonorm obalené tablety 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Léčivá látka: Jedna tableta obsahuje propiverini hydrochloridum 15 mg, ekvivalentní

propiverinum 13,64 mg..

Pomocné látky

: Jedna tableta obsahuje 63 mg monohydrátu laktózy, 0,6 mg monohydrátu

glukózy, 49 mg sacharózy a 0,15 mg hlinitého laku Ponceau 4R. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3. LÉKOVÁ FORMA Obalená tableta Popis přípravku: lesklá růžová obalená tableta čočkovitého tvaru a jednotného vzhledu s průměrem 7.8 ± 0.3 mm a výškou 3.7 - 4.6 mm 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace Symptomatická léčba močové inkontinence, nutkání k močení a zvýšené frekvence močení u pacientů, kteří trpí buď idiopatickou hyperaktivitou detrusoru (hyperaktivní močový měchýř) nebo neurogenní hyperaktivitou detrusoru (hyperreflexie detrusoru) v důsledku poranění míchy, např. paraparézy či meningeální léze.

4.2 Dávkování a způsob podání Obalená tableta pro perorální podání. Tablety se nedrtí ani nerozkousávají. Doporučené denní dávky: Dospělí: Při idiopatické hyperaktivitě detrusoru je doporučená standardní dávka 1 obalená tableta (= 15 mg propiverin-hydrochloridu) dvakrát denně; může se zvýšit na třikrát denně 15 mg. Někteří pacienti mohou reagovat již na dávku 15 mg/ den. Při neurogenní hyperaktivitě detrusoru se doporučuje 1 obalená tableta (15 mg) třikrát denně. Maximální doporučená denní dávka propiverin-hydrochloridu je 45 mg.

2

Starší pacienti: Pro starší pacienty není určen speciální režim dávkování (viz bod 5.2). K léčbě dospělých s nízkou tělesnou hmotností (méně než 35 kg) není Mictonorm vzhledem k vyššímu obsahu léčivé látky vhodný. U těchto pacientů se doporučuje podávat Mictonetten (1 obalená tableta obsahuje 5 mg propiverin-hydrochloridu). Podávání přípravků Mictonorm a Mictonetten se může kombinovat. Léčba pacientů se sníženou funkcí ledvin: u pacientů s lehkými a středně těžkými poruchami funkce ledvin není nutné dávkování upravovat (tito pacienti by však měli být léčeni s větší opatrností). Pro pacienty s těžkými poruchami ledvinových funkcí (clearance kreatininu < 30 ml/min) je stanovena maximální denní dávka 30 mg propiverin-hydrochloridu. Léčba pacientů se sníženou funkcí jater: pacientům s lehkými poruchami jaterních funkcí nemusí být dávkování upraveno (tito pacienti by však měli být léčeni s opatrností). Studie u pacientů se středně těžkými a těžkými poruchami jaterních funkcí nebyly prováděny – proto se je

u

nich

léčba

propiverinem

kontraindikována

(viz

bod

4.3).

Pediatrická populace: přípravek není určen pro děti do 12 let (viz bod 4.4.) Pacienti, kteří jsou současně léčeni potentními inhibitory enzymu CYP3A4 a methimazolem: Pacientům, kteří jsou současně s propiverinem léčeni silnými inhibitory monooxygenasy (FMO), obsahující flavin (např. methimazol), a potentními inhibitory enzymu cytochromu CYP 3A4/5 (např. ketokonazol) by měla být na začátku léčby propiverinem podávána co nejnižší dávka. Poté může být dávka na potřebnou hodnotu opatrně individuálně vytitrována (viz bod 4.5 a 5.2). Současné podávání propiverinu a tučného jídla zvyšuje biologickou dostupnost propiverinu, proto by měli pacienti užívat Mictonorm před jídlem. To je důležité především u pacientů s omezenou funkcí ledvin či jater – viz bod 5.2. 4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku tohoto přípravku. Pacienti trpící některým z následujících onemocnění: - obstrukce střeva - významný stupeň obstrukce v odtoku moči z měchýře, kdy lze očekávat retenci moči - myasthenia gravis - intestinální atonie - těžká colitis ulcerosa - toxické megacolon - nekontrolovaný glaukom s uzavřeným úhlem - střední nebo těžké poruchy jater - tachyarytmie. 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití Léčivý přípravek se musí užívat s opatrností u pacientů s autonomní neuropatií, poruchami funkce ledvin (viz bod 4.2) a poruchami funkce jater (viz bod 4.2). Po podání léku se mohou zhoršit symptomy následujících onemocnění: - těžká nekompenzovaná srdeční nedostatečnost (NYHA IV)

3

- hyperplazie prostaty - hiatová hernie s refluxní esofagitidou - srdeční arytmie - tachykardie Propiverin, stejně jako ostatní anticholinergika, navozuje mydriázu. Může proto u jedinců s predispozicí úzkých úhlů přední komory zvýšit riziko vyvolání akutního glaukomu s uzavřeným úhlem. Je hlášeno, že léky této třídy mohou vyvolat anebo zhoršit akutní glaukom s uzavřeným úhlem. Při déletrvající léčbě jsou nutné kontroly nitroočního tlaku. Před zahájením léčby se musí vyloučit polakisurie a nykturie kardiálního nebo renálního původu i organické nemoci močového měchýře (např. infekce močových cest, maligní nádor). Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, fruktózy, vrozeným nedostatkem laktázy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázovou deficiencí by tento přípravek neměli užívat. Alergickou reakci může vyvolat hlinitý lak Ponceau 4R (E 124). Kvůli vyššímu obsahu léčivé látky by neměl být Mictonorm podáván dětem mladším 12 let (a s tělesnou hmotností nižší než 35 kg). Tito pacienti mohou být léčeni přípravkem Mictonetten (1 obalená tableta obsahuje 5 mg propiverin-hydrochloridu). Podávání přípravků Mictonorm a Mictonetten se může kombinovat. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Souběžné podávání tricyklických antidepresiv (např. imipramin), trankvilizérů (např. benzodiazepiny), anticholinergik, amantadinu, neuroleptik (např. fenothiazinů) a agonistů beta-adrenoceptoru (beta-sympatomimetik) může účinky propiverinu zesílit. Účinky se naopak snižují při současném podávání cholinergik. U pacientů léčených isoniazidem klesá krevní tlak. Účinek prokinetik jako metoclopramidu se může snížit.

Jsou možné farmakokinetické interakce Mictonormu s jinými léky, metabolizovanými cytochromem P450 3A4 (CYP 3A4). Neočekává se však výrazný nárůst jejich plasmatické koncentrace, protože účinky propiverinu jsou ve srovnání s klasickými enzymovými inhibitory (např. ketoconazol nebo grapefruitový džus) malé. Propiverin lze považovat za slabý inhibitor cytochromu P450 3A4. Farmakokinetické studie u pacientů užívajících současně potentní inhibitory CYP 3A4 jako azolová antimykotika (např. ketoconazol, itraconazol) nebo makrolidová antibiotika (např. erythromycin, clarithromycin) nebyly prováděny. Protože se propiverin metabolizuje převážně monooxygenasou (FMO) obsahující flavin, může dojít při současném podávání inhibitorů enzymů CYP 3A4 (např. ketokonazol) a FMO (např. methimazol) ke klinicky významnému zvýšení jeho hladiny v plasmě. Léčba by v těchto případech měla probíhat s opatrností (viz bod 4.2).

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Klinická data o použití propiverinu u těhotných žen nejsou k dispozici. Studie, prováděné na zvířatech, ukázaly na reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Propiverin se vylučoval do mléka kojících savců. Možná rizika pro člověka nejsou známa.

4

Propiverin-hydrochlorid by proto neměl být podáván těhotným nebo kojícím ženám, pokud to není nezbytně nutné. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Propiverin-hydrochlorid může vyvolat malátnost a zamlžené vidění. To může zhoršit schopnost pacienta léčeného Mictonormem vykonávat činnosti, které vyžadují duševní bdělost, jako je řízení motorového vozidla a jiných strojů, resp. provádění jiných nebezpečných prací. Malátnost způsobenou propiverin-hydrochloridem mohou zvýšit sedativa. 4.8 Nežádoucí účinky Nežádoucí účinky jsou členěny dle četnosti výskytu do následujících skupin: Velmi časté (≥1/10) Časté (≥1/100, <1/10) Méně časté (≥1/1 000, <1/100) Vzácné (≥1/10 000, <1/1 000) Velmi vzácné (<1/10 000) Není známo (z dostupných údajů nelze určit) V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Psychiatrické poruchy velmi vzácné:

neklid, zmatenost

není známo:

halucinace

Poruchy nervového systému časté:

bolesti hlavy

méně časté:

tremor, závrať, poruchy chuti

Poruchy oka časté:

abnormální akomodace, poruchy akomodace, abnormální vidění

Srdeční poruchy: velmi vzácné:

palpitace

Cévní poruchy méně časté:

snížený krevní tlak s malátností, zrudnutí

Gastrointestinální poruchy velmi časté:

sucho v ústech

časté:

obstipace, bolest břicha, dyspepsie

méně časté:

nevolnost/zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně vzácné:

vyrážka způsobená idiosynkrazií (propiverin) nebo hypersenzitivitou (pomocné

látky) Poruchy ledvin a močových cest méně časté:

retence moči

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

5

časté:

únava

Všechny nežádoucí účinky jsou přechodné a ustupují po snížení dávky nebo ukončení terapie nejdéle za 1 – 4 dny. Při dlouhodobé terapi je nutné sledovat jaterní testy (vzácně může dojít k jejich reverzibilním změnám). U pacientů s rizikem výskytu glaukomu se doporučuje kontrola nitroočního tlaku. V případě infekce močových cest je nutné věnovat zvláštní pozornost objemu zbytkové moči. 4.9 Předávkování Předávkování propiverin-hydrochloridem, antagonistou cholinergního muskarinového receptoru, může mít v některých případech za následek centrální anticholinergní účinky, např. neklid, točení hlavy, nevolnost, poruchy řeči a vidění a svalovou slabost. Kromě toho se může vyskytnout výrazná suchost sliznic, tachykardie a retence moči. Léčení intoxikace musí být symptomatické a podpůrné. Zvládnutí předávkování může zahrnovat vyvolání zvracení nebo výplach žaludku s použitím naolejované sondy (pozor na suchost sliznic!) a následnou symptomatickou a podpůrnou léčbou jako při předávkování atropinem (např. fysostigmin) v dávce 1,0 až 2,0 mg (u dospělých) pomalou intravenózní injekcí (podle potřeby je možné dávku opakovat až do celkové dávky 5 mg). U 14leté dívky, která požila 450 mg propiverin-hydrochloridu, se projevila konfabulace. Dívka se zcela zotavila. 5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: močová spasmolytika Kód ATC: G04B D06

Mechanismus působení

Inhibice vstupu vápníku a modulace nitrobuněčného vápníku v buňkách hladkého svalu močového měchýře způsobuje muskulotropní smasmolýzu. Inhibice efferentního spojení nervus pelvicus vlivem anticholinergního působení.

Farmakodynamické účinky

V experimentech na zvířatech vyvolává propiverin-hydrochlorid dávkově závislé snížení intravezikálního tlaku a zvýšení objemu močového měchýře. Účinek je založen na farmakologických vlastnostech propiverinu a jeho tří urinálně aktivních metabolitů, jak bylo prokázáno na izolovaných stripech detrusoru lidského a zvířecího původu. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Obecná charakteristika léčivé látky

6

Propiverin se téměř kompletně absorbuje z gastrointestinálního traktu. Podléhá vysokému first pass metabolismu. Účinky na buňky hladkého svalu močového měchýře jsou způsobeny vlastní léčivou látkou a třemi aktivními metabolity, které se rychle vylučují do moči.

Absorpce

Po perorálním podání přípravku Mictonorm se propiverin rychle absorbuje z gastrointestinálního traktu a maximální koncentrace v plasmě se dosahuje za 2,3 hodiny. Průměrná absolutní biologická dostupnost Mictonormu je 40.5 % (aritmetická střední hodnota pro AUC0- (p.o.) / AUC0- (i.v.)).

Požití jídla zvyšuje biologickou dostupnost propiverinu (střední nárůst 1,3 krát), ale významně neovlivňuje maximální koncentraci propiverinu nebo jeho hlavního metabolitu, N-oxid propiverinu, v plasmě. Tento rozdíl v biologické dostupnosti pravděpodobně není klinicky významný, ale úpravu dávky je nutné zvážit u pacientů se sníženou funkcí jater a ledvin. Proto by měl být propiverin užíván před jídlem.

Distribuce

Po podávání Mictonormu třikrát denně se rovnovážného stavu koncentrací dosáhne po čtyřech až pěti dnech při vyšší koncentraci než po aplikaci jediné dávky (Cprům. = 61 ng/ml).

Distribuční objem byl měřen u 21 zdravých dobrovolníků po intravenózní aplikaci propiverin-hydrochloridu a pohyboval se v rozpětí od 125 do 473 l (průměr 279 l),což ukazuje, že velké množství propiverinu se distribuje do periferních kompartmentů. Vazba na bílkoviny plasmy je 90 – 95 % pro výchozí látku a asi 60 % pro hlavní metabolit. Koncentrace propiverinu v plasmě u 16 zdravých dobrovolníků po jedné a opakovaných dávkách Mictonormu

(třikrát

denně po 6 dnů):

0

10

20

30

40

0

8 16 24 32 40 48 56 64 72

čas [h]

[ng/ml]

0

20

40

60

80

100

0

4

8

12

16

20

24

čas [h]

[ng/ml]

jediná dávka

vícenásobné dávky

Charakteristiky rovnovážného stavu propiverinu po vícenásobné aplikaci Mictonormu

16 zdravým dobrovolníkům

(třikrát denně po 6 dnů):

interval dávky

AUC0-

PTF

Cprům.

[h]

[ng h/m

l]

CV [%]

[%]

CV [%]

[ng/ml]

CV [%]

0 - 8

515

35

57

16

64

36

8 - 16

460

33

70

25

57

33

16 - 24

421

36

52

39

52

36

CV: coefficient of variation (variační koeficient)

PTF: peak-trough fluctuation (kolísání mezi vrcholovou a minimální hladinou)

Biotransformace

7

Propiverin je extenzivně metabolizován střevními a jaterními enzymy. Primární metabolická cesta zahrnuje oxidaci piperidylu-N a je zprostředkována CYP 3A4 a flavinmonoxygenázou (FMO) 1 a 3. Dochází k tvorbě mnohem méně aktivního N-oxidu, jehož koncentrace v plasmě značně převyšuje koncentraci výchozí látky. V moči byly zjištěny čtyři metabolity; tři z nich jsou farmakologicky aktivní a mohou přispět k terapeutické účinnosti Mictonormu. In vitro byla (při koncentracích převyšujících terapeutické koncentrace v plasmě 10 – 100 krát - viz bod 4.5) zjištěna slabá inhibice CYP 3A4 a CYP 2D6.

Vylučování

Po perorálním podání 30 mg 14C- propiverin-hydrochloridu zdravým dobrovolníkům bylo během 12 dnů vyloučeno do moči 60 % radioaktivity a 21 % se vyloučilo do stolice. Méně než 1 % perorální dávky se vylučuje do moči v nezměněném stavu. Průměrná celková clearance po podání jedné 30 mg dávky je 371 ml/min (191 – 870 ml/min). Ve třech studiích, zahrnujících celkem 37 zdravých dobrovolníků, byl průměrný poločas eliminace 14,1 hodin, resp. 20,1 a 22,1 hodin.

Linearita/ nelinearita

Farmakokinetické parametry propiverinu a N-oxidu propiverinu po perorálním podání 10 - 30 mg propiverin-hydrochloridu jsou lineárně závislé na dávce. Při rovnovážném stavu nejsou ve srovnání s podáním jediné dávky žádné změny ve farmakokinetice.

Charakteristiky u pacientů

Poruchy funkce ledvin:

Vážné poruchy činnosti ledvin nemění významně dispozici propiverinu a jeho hlavního metabolitu N-oxidu propiverinu, jak vyplývá ze studie s jednou dávkou u 12 pacientů s clearance kreatininu < 30 ml/min. Upravovat dávku není nutné, pokud celková denní dávka propiverin-hydrochloridu nepřekročí 30 mg (tj. Mictonorm podávaný dvakrát denně). V případě, že se má podávat vyšší dávka (tj. 45 mg), doporučuje se pečlivá titrace dávky a anticholinergního účinku jako ukazatele snášenlivosti. Nedostatečnost jater: U 12 pacientů s mírnou až střední poruchou funkce jater (steatóza jater) byla ve srovnání s 12 zdravými kontrolními osobami podobná farmakokinetika rovnovážného stavu. Pro závažné poruchy jater nejsou údaje k dispozici. Věk: Porovnání minimálních koncentrací v plasmě při rovnovážném stavu (Mictonorm třikrát denně po 28 dní) nevykazuje žádný rozdíl mezi staršími pacienty (60 – 85 let; průměr 68) a mladými zdravými subjekty. Poměr výchozí látky k metabolitu zůstává u starších pacientů nezměněn, což svědčí o tom, že metabolická konverze propiverinu na jeho hlavní metabolit, N-oxid propiverinu, není závislá na věku a nelimituje celkovou exkreci. Pacienti s glaukomem:

Nitrooční tlak u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a u pacientů s léčeným (zvládnutým) glaukomem s uzavřeným úhlem se po podání Mictonormu třikrát denně nezvyšuje, jak bylo prokázáno dvěma placebem kontrolovanými studiemi.

8

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku V dlouhodobých studiích s perorálním dávkováním na dvou druzích savců byly hlavním účinkem spojeným s léčbou změny v játrech (včetně elevace hepatických enzymů). Tyto změny byly charakterizovány hypertrofií jater a tukovou degenerací jater – tato tuková degenerace byla po ukončení léčby reverzibilní. Ve studiích na zvířatech se objevila při perorálním podávání vysokých dávek březím samicím skeletální retardace plodu. Látka se vylučovala do mléka kojících savců. Nebyly nalezeny důkazy o mutagenitě. Studie na karcinogenitu, provedená na myších, ukázala při vysokých dávkách zvýšený výskyt hepatocelulárních adenomů a karcinomů u samců. Studie na karcinogenitu u potkanů odhalila při vysokých dávkách u samců hepatocelulární a ledvinové adenomy, jakož i papilomy močového měchýře, u samic polypy na slizniční vrstvě dělohy. Všechny uvedené tumory byly považovány za druhově specifické, a proto nejsou klinicky významné. 6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek Jádro tablety: monohydrát laktózy, celulozový prášek, magnesium-stearát Obalová vrstva: sacharóza, mastek, kaolín, uhličitan vápenatý, oxid titaničitý (E 171), arabská klovatina, koloidní bezvodý oxid křemičitý, makrogol 6000, monohydrát glukózy, hlinitý lak Ponceau 4R (E 124), montanglykolový vosk 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se 6.3 Doba použitelnosti 5 let 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. 6.5 Druh obalu a velikost balení Blistr (Al/bezbarvý PVC), krabička Balení po 30, 50 nebo 100 obalených tabletách Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku Žádné zvláštní požadavky.

9

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI APOGEPHA Arzneimittel GmbH Kyffhäuserstraße 27 01309 Dráždany Německo 8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 73/228/89-C 9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 20.10.1989 / 19.12.2012 10. DATUM REVIZE TEXTU 19.12.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

PAPÍROVÁ KRABIČKA PRO BLISTR

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mictonorm obalené tablety Propiverini hydrochloridum

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 tableta obsahuje propiverini hydrochloridum 15 mg (= 13,64 mg propiverinum).

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: monohydrát glukózy, monohydrát laktózy, sacharóza a hlinitý lak Ponceau 4R (E 124).

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

30 obalených tablet 50 obalených tablet 100 obalených tablet

5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8. POUŽITELNOST

EXP:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

APOGEPHA Arzneimittel GmbH, Kyffhäuserstr. 27, 01309 Drážďany, Německo

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

73/228/89-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

č.š.:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Mictonorm 15 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

BLISTRY Z PVC/HLINÍKOVÉ FOLIE

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Mictonorm obalené tablety Propiverini hydrochloridum

2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

APOGEPHA Arzneimittel GmbH

3. POUŽITELNOST

EXP: viz okraj blistru

4. ČÍSLO ŠARŽE

č.š.: viz okraj blistru

5. JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.