Miacalcic 100 I.u.injekce
Registrace léku
Kód | 0015249 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 56/ 014/75-B/C |
Název | MIACALCIC 100 I.U.INJEKCE |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Novartis s.r.o., Praha, Česká republika |
ATC klasifikace |
|
Příbalový létak MIACALCIC 100 I.U.INJEKCE
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls194062/2011
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Miacalcic 100 I.U. injekce, injekční a infuzní roztok
Calcitoninum salmonis syntheticum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je Miacalcic a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Miacalcic užívat
3.
Jak se Miacalcic užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak Miacalcic uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE MIACALCIC A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Miacalcic obsahuje léčivou látku kalcitonin (lososí syntetický kalcitonin). Kalcitonin je hormon, který se přirozeně vyskytuje jak v organismu lidí, tak u zvířat a reguluje hladinu vápníku v krvi. Kalcitonin snižuje úbytek kostní tkáně a může pomáhat i při její tvorbě. Miacalcic může být podáván při následujících stavech: - Prevence úbytku kostní tkáně u pacientů, kteří se stali náhle imobilní (nepohybliví). Například pacienti,
kteří mají osteoporózu (řídké a slabé kosti) a jsou z důvodu zlomeniny upoutáni na lůžko.
- Pagetovy choroby kostí: pomalu postupující onemocnění charakterizované změnou velikosti a tvaru
některých kostí.
- Léčba hyperkalcemie (zvýšená hladina vápníku v krvi) způsobená nádorem. 2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE MIACALCIC UŽÍVAT
Neužívejte Miacalcic - Jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kalcitonin (lososí syntetický kalcitonin) nebo na kteroukoli
další složku Miacalcicu;
- Jestliže máte velmi nízkou hladinu vápníku v krvi (hypokalcemii). Zvláštní opatrnosti při použití Miacalcicu je zapotřebí Jestliže máte podezření, že byste mohl/a být alergický/á na kalcitonin (lososí syntetický kalcitonin), řekněte to svému lékaři dříve, než začnete Miacalcic užívat.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Je zvlášť důležité, abyste řekl/a svému lékaři, že užíváte léky: -
k léčbě srdečních obtíží (např. digoxin) nebo vysokého tlaku krve (např. amlodipin, diltiazem);
-
obsahující lithium, protože může být nutné změnit dávku lithia;
-
obsahující bisfosfonáty (užívané k léčbě osteoporózy).
Děti a mladiství (stáří do 18 roků) Podávání Miacalcicu pacientům do 18 let věku se nedoporučuje. Starší lidé Miacalcic mohou užívat starší lidé bez jakýchkoli specifických požadavků. Těhotenství a kojení Miacalcic by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám. Jestliže jste, nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná, poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Miacalcic může působit únavu, závratě a poruchu zraku, což by mohlo zhoršit Vaše reakce. Pokud se Vám toto stane, neřiďte ani neobsluhujte stroje. Důležité informace o některých složkách Miacalcicu Roztok obsažený v ampulkách Miacalcicu obsahuje méně než 23 mg sodíku v 1 ml, proto může být považován za bezsodíkový. 3.
JAK SE MIACALCIC POUŽÍVÁ
Vždy používejte Miacalcic přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Doporučuje se aplikovat tento léčivý přípravek před spaním, aby se snížil výskyt nauzey (pocitu na zvracení) nebo zvracení, které se mohou vyskytnout především na počátku léčby. Nepřekračujte doporučenou dávku. Neužívejte Miacalcic, jestliže zjistíte, že roztok není čirý a bezbarvý. Neměňte dávku ani nepřestávejte lék užívat, aniž byste to nejdříve řekl/a svému lékaři. Miacalcic se obvykle podává formou injekce buď do podkožní tkáně (subkutánní injekce) nebo do svalu (intramuskulární injekce). Někdy se injekce podává pomalou infuzí do žíly (pomalá intravenózní infuze). Jestliže si budete podávat podkožní injekci sám/sama, ujistěte se, že přesně rozumíte tomu, jak si injekci připravit a jak si ji injikovat. Váš lékař nebo zdravotní sestra Vám dají přesné instrukce. Injekci si nepíchejte sám/sama, pokud si nejste jistý/á, že jste schopen/a to udělat. Injekční nebo infuzní roztok byste neměl/a užívat okamžitě po vyjmutí z lednice. Po vyjmutí z lednice nejdříve nechte roztok dosáhnout pokojové teploty přirozeným způsobem. Po otevření musí být ampulky okamžitě použity. Přebytečné množství Miacalcicu musí být zlikvidováno. Užívaná dávka záleží na Vašem stavu a léčebné odpovědi na přípravek. Váš lékař Vám řekne přesně, jaké množství přípravku Miacalcic máte užívat.
Obvyklé dávky jsou: - Prevence ztráty kostní tkáně: Přípravek se injikuje do svalu nebo podkožně v dávce 100 IU jednou
denně nebo 50 IU dvakrát denně po dobu 2až 4 týdnů.
- Pagetova choroba: Přípravek se injikuje jednou denně v dávce 100 IUdo svalu nebo podkožně. - Léčba vysokých hladin vápníku: Přípravek se injikuje v dávce 100 IU každých 6 až 8 hodin do svalu
nebo podkožně. V některých případech se přípravek podává formou nitrožilní injekce.
Jestliže jste použil(a) více Miacalcicu, než jste měl(a) Jestliže jste si injikoval(a) příliš mnoho Miacalcicu, okamžitě vyhledejte lékaře. Můžete potřebovat lékařskou péči. Jestliže jste zapomněl(a) použít Miacalcic Jestliže jste si zapomněl(a) injikovat dávku, udělejte to jakmile si na to vzpomenete, pokud to však není méně než 4 hodiny před podáním další dávky. V tomto případě vyčkejte a injikujte si následující dávku v obvyklém čase. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. 4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Miacalcic nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Nejčastěji pozorovanými nežádoucími účinky jsou nevolnost od žaludku, zvracení a zrudnutí obličeje/krku. Některé nežádoucí účinky by mohly být závažné: -
Zrychlení srdeční činnosti, kopřivka, obtíže při dýchání, zduření (otok) jazyka a krku, pocit tísně na hrudi, náhlý pokles krevního tlaku nebo šok. Toto mohou být příznaky závažné alergické reakce (anafylaxe) a jsou velmi vzácné.
-
Otoky obličeje, končetin nebo celého těla (méně časté).
Jestliže zpozorujete kterýkoli z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte lékaře. Další nežádoucí účinky: Velmi časté nežádoucí účinky (postihují více než 1 z 10 pacientů): - Pocit na zvracení se zvracením nebo bez něj. Tento účinek je méně častý, pokud se injekce podává večer
po jídle.
- Náhlé zrudnutí obličeje a/nebo krku, které jde ve vlnách a je obvykle pozorováno za 10 až 20 minut po
injekci.
Časté nežádoucí účinky (postihují méně než 1 z 10 pacientů): - průjem, bolest žaludku, - únava, - bolest kostí nebo kloubů, - závratě, - bolest hlavy, - změna chuti Méně časté nežádoucí účinky (postihují méně než 1 ze 100 pacientů): - vysoký krevní tlak (hypertenze), - příznaky podobné chřipce, - zarudnutí a zduření v místě injekce, kožní vyrážka, svědění - bolest svalů, - porucha zraku - častá potřeba močit,
- alergická reakce Vzácné nežádoucí účinky (postihují méně než 1 z 1000 pacientů): Hladiny vápníku ve Vaší krvi mohou za 4 až 6 hodin po dávce klesnout, ale je nepravděpodobné, že byste z tohoto důvodu pozoroval(a) jakékoli projevy. Ve vzácných případech může být účinnost Miacalcicu snížena. Další nežádoucí účinky (z dostupných údajů není možné určit, jak často se u pacientů vyskytují): - třes Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5.
JAK MIACALCIC UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Miacalcic nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za “exp”. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Uchovávejte v chladničce (2°C-8°C). Chraňte před mrazem. Ampule musí být použita okamžitě po otevření. Pro infuzi použijte Miacalcic okamžitě po naředění 0,9% chloridem sodným v měkkém vaku z PVC. Nepoužívejte Miacalcic, pokud si všimnete, že roztok není čirý a bezbarvý. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6.
DALŠÍ INFORMACE
Co Miacalcic obsahuje -
Léčivou látkou je kalcitonin (lososí syntetický kalcitonin). 1 ml přípravku Miacalcic injekční a infuzní roztok obsahuje 100 IU. Jedna IU (Mezinárodní jednotka) odpovídá 0,167 mikrogramům kalcitoninu (lososí syntetický kalcitonin).
-
Pomocnými látkami jsou kyselina octová, trihydrát octanu sodného, chlorid sodný, voda na injekci.
Jak Miacalcic vypadá a co obsahuje toto balení Miacalcic 100 I.U. injekce, injekční a infuzní roztok. Miacalcic ampulky jsou vyrobeny z bezbarvého skla, které obsahují čirý, bezbarvý injekční a infuzní roztok. Miacalcic 100 I.U., injekční a infuzní roztok je dodáván v balení po 5 ampulkách. Miacalcic je také injekční a infuzní roztok, dostupný v dávce 50 IU/ml. Ve Vaší zemi nemusí být na trhu všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Novartis s.r.o., Praha, Česká republika Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci. Tato příbalová informace byla naposledy schválena 14.3.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls194062/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
Miacalcic 100 I.U. injekce, Injekční a infuzní roztok. 2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 ml injekčního roztoku obsahuje calcitoninum salmonis syntheticum 100 IU (syntetický lososí kalcitonin), kde jedna IU odpovídá 0,167 mikrogramům lékové substance. Miacalcic v podstatě neobsahuje sodík, viz bod 4.4. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.
LÉKOVÁ FORMA
Injekční a infuzní roztok. Miacalcic 100 I.U. injekce je čirý, bezbarvý vodný roztok. 4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace Kalcitonin je indikován k:
prevenci akutní ztráty kostní tkáně způsobené náhlou imobilizací např. u pacientů s nedávnou
osteoporotickou zlomeninou
léčbě Pagetovy choroby léčbě hyperkalcemie vyvolané nádorovým onemocněním
4.2 Dávkování a způsob podání Aby se snížil výskyt nauzey nebo zvracení, které se mohou vyskytnout především při zahájení léčby, může být lososí kalcitonin aplikován před spaním. Prevence akutní ztráty kostní tkáně: Doporučená dávka je 100 IU jednou denně nebo 50 IU dvakrát denně podávaná subkutánně nebo intramuskulárně po dobu 2 až 4 týdnů. Při zahájení remobilizace může být dávka snížena na 50 IU jednou denně. Léčba by měla pokračovat až do doby, kdy je pacient plně mobilní. Pagetova choroba: Doporučená dávka je 100 IU denně podávaná subkutánně nebo intramuskulárně. Klinického i biochemického zlepšení však bylo dosaženo i při minimálním dávkovacím režimu 50 IU 3krát za týden. Dávkování je třeba upravit podle individuální potřeby pacienta. Délka léčby závisí na indikaci léčby a léčebné odpovědi pacienta. Účinek kalcitoninu může být monitorován měřením vhodných markerů
přestavby kostí, např. alkalické fosfatázy séra, hydroxyprolinu nebo deoxypyridinolinu v moči. Po zlepšení stavu pacienta může být dávka snížena. Hyperkalcemie vyvolaná nádorovým onemocněním: Doporučená zahajovací dávka je 100 IU každých 6 až 8 hodin formou subkutánní nebo intramuskulární injekce. Navíc může být lososí kalcitonin, po předchozí rehydrataci, podáván intravenózně. Pokud po jednom nebo dvou dnech léčby není terapeutická odpověď dostačující, může být dávka zvýšena až na maximální dávku 400 IU každých 6 až 8 hodin. V závažných nebo naléhavých případech může být pomalou, nejméně 6 hodin trvající, intravenózní kapénkovou infuzí podáno 10 IU/kg tělesné hmotnosti v 500 ml 0,9% chloridu sodného. Vzhledem k tomu, že je lososí kalcitonin peptid, může se vyskytnout adsorpce na infuzní set z umělé hmoty. Tím může být snížena celková podaná dávka pacientovi. Doporučuje se, především v časné fázi léčby, často monitorovat klinickou a laboratorní odpověď, včetně stanovování hladiny kalcia v séru. Dávkování Miacalcicu by mělo být upraveno individuálně, podle specifické potřeby pacienta. Starší pacienti a pacienti se zhoršenou funkcí jater a ledvin Zkušenosti s užitím kalcitoninu u starších pacientů neprokázaly sníženou toleranci nebo nutnost úpravy dávkovacího režimu. Totéž se týká pacientů se změněnou funkcí jater. Metabolická clearance je u pacientů v konečném stadiu renálního selhání mnohem nižší než u zdravých jedinců. Avšak klinický význam těchto nálezů není znám (viz bod 5.2). Děti Nejsou k dispozici dostačující data pro použití lososího kalcitoninu při onemocněních spojených s dětskou osteoporózou. Z tohoto důvodu není použití lososího kalcitoninu u dětí (0-18 let) doporučeno. 4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. Kalcitonin je také kontraindikován u pacientů s hypokalcemií. 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Vzhledem k tomu, že kalcitonin je peptid, existuje u pacientů užívajících kalcitonin možnost systémové alergické reakce a reakcí alergického typu, včetně ojedinělých případů anafylaktického šoku, které byly popsány u pacientů užívajících kalcitonin. Tyto reakce musí být odlišeny od generalizovaných nebo lokálních návalů horka, což jsou běžné ne-alergické účinky kalcitoninu. U pacientů s podezřením na přecitlivělost na kalcitonin by měly být před léčbou kalcitoninem provedeny kožní testy. Miacalcic 100 I.U. injekce obsahuje méně než 23 mg sodíku v 1 ml, proto může být považován za “bezsodíkový”. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Hladiny kalcia v séru mohou být po aplikaci kalcitoninu přechodně sníženy až k normálním hodnotám, zejména při zahájení léčby u pacientů s abnormálně vysokou rychlostí přestavby kostí. Pokud je osteoklastická aktivita snížena, je tento účinek oslaben.U pacientů, kteří jsou současně léčeni srdečními glykosidy nebo blokátory kalciových kanálů, je nutná zvýšená opatrnost. Dávkování těchto léků může vyžadovat úpravu dávky, protože jejich účinky mohou být modifikovány změnami nitrobuněčné koncentrace elektrolytů. Podávání kalcitoninu současně s bisfosfonáty může mít aditivní účinek na snížení hladiny kalcia. Současné podávání kalcitoninu a lithia může mít za následek snížení koncentrace lithia v plazmě. Úprava dávky lithia může být nutná.
4.6 Těhotenství a kojení Podávání kalcitoninu těhotným ženám nebylo studováno. Kalcitonin by měl být užíván během těhotenství pouze v případě, že je léčba lékařem považována za absolutně nezbytnou. Není známo, zda je lososí kalcitonin vylučován do mateřského mléka. U zvířat bylo prokázáno, že lososí kalcitonin tlumí laktaci a je vylučován do mléka (viz bod 5.3). Proto se během léčby kalcitoninem nedoporučuje kojit.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Studie hodnotící účinky Miacalcicu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly provedeny. Miacalcic může působit únavu, závratě a poruchy zraku (viz bod 4.8), které mohou zhoršit reakce pacienta. Pacient musí být upozorněn, že se tyto účinky mohou vyskytnout a v těchto případech by neměl řídit ani obsluhovat stroje. 4.8 Nežádoucí účinky Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky byly nauzea, zvracení a návaly. Tyto účinky jsou závislé na dávce a jsou častější po i.v. podání než po i.m. nebo s.c. podání. Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle četnosti výskytu s použitím následující konvence:
velmi časté
(≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1 000 až <1/100); vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit). Vícenásobná vyšetření Vzácné:
Vývoj protilátek neutralizujících kalcitonin.1
Poruchy nervového systému Časté:
Závratě, bolesti hlavy, poruchy chuti.
Poruchy oka Méně časté:
Porucha zraku.
Gastrointestinální poruchy Velmi časté:
Nauzea s nebo bez zvracení.2
Časté:
Průjem, bolesti břicha.
Poruchy ledvin a močových cest Méně časté:
Polyurie.
Poruchy kůže a podkožní tkáně Méně časté:
Generalizovaná vyrážka, svědění.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Časté:
Muskuloskeletální bolest včetně artralgie.
Poruchy metabolismu a výživy Vzácné:
Přechodný pokles kalcemie.3
Cévní poruchy Velmi časté:
Návaly horka (v obličeji nebo horní části těla).4
Méně časté:
Hypertenze.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Časté:
Únava.
Méně časté:
Příznaky podobné chřipce , otoky (obličeje, periferní a generalizované), reakce v místě injekce.
Poruchy imunitního systému Méně časté:
Hypersenzitivita.
Velmi vzácné:
Závažné reakce alergického typu, např. bronchospasmus, otok jazyka a krku, anafylaktický šok.
Frekvence výše uvedených nežádoucích účinků jsou částečně založeny na výsledcích klinických studií s přípravkem Miacalcic Nasal 200.
1 Vývoj protilátek neutralizujících kalcitonin. Ztráta klinické účinnosti obvykle nesouvisí s vývojem těchto
protilátek, ačkoliv jejich přítomnost může u malého procenta pacientů s dlouhodobou léčbou kalcitoninem mít za následek snížení odpovědi na lék. Nezdá se, že by přítomnost těchto protilátek souvisela s alergickými reakcemi, které jsou vzácné. Při dlouhodobé léčbě může u malého procenta pacientů dojít ke snížení klinické odpovědi, která je pravděpodobně způsobena saturací vazebných míst receptorů.
2 Nauzea s nebo bez zvracení byla pozorována přibližně u 10% pacientů léčených kalcitoninem. Účinek je
více patrný při zahájení léčby, klesá nebo vymizí v průběhu léčby nebo při snížení dávky. Je-li to nutné, mohou být podávána antiemetika. Nauzea, případně zvracení jsou méně časté při aplikaci injekce po večerním jídle.
3 U pacientů s rychlou přestavbou kostí (Pagetova choroba a mladí pacienti) se může objevit mezi 4. a
6. hodinou po aplikaci přechodný pokles kalcia, který je obvykle asymptomatický.
4 Návaly horka (obličeje nebo horní části těla) nejsou alergickou reakcí, ale jsou způsobeny
farmakologickým účinkem, který je obvykle pozorován za 10 až 20 minut po aplikaci.
Nežádoucí účinky ze spontálnních hlášení a případy z literatury (četnost není známa) Následující nežádoucí účinky byly získány z postmarketingových hlášení a z literatury. Protože tyto reakce jsou hlášeny dobrovolně z populace neurčité velikosti, není možné spolehlivě odhadnout jejich četnost, která je proto kategorizována jako není známo. Centrální a periferní nervový systém: třes 4.9 Předávkování Je známo, že nauzea, zvracení, návaly a závratě jsou závislé na dávce parenterálně podaného kalcitoninu. Jednotlivé dávky lososího kalcitoninu (až do dávky 10 000 IU) byly podávány bez jiných nežádoucích účinků, než zvracení a exacerbace farmakologických účinků. Pokud by se objevily symptomy předávkování, je jejich léčba symptomatická. 5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Bylo prokázáno, že farmakologické vlastnosti syntetických a rekombinantních peptidů jsou kvalitativně i kvantitativně ekvivalentní. 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Hormony (léčiva s hormonální aktivitou), ATC kód: H05BA01 (lososí kalcitonin). Kalcitonin je kalciotropní hormon, který inhibuje resorpci kostí přímým účinkem na osteoklasty. Lososí kalcitonin snižuje resorpci kostí tím, že přes specifické receptory inhibuje aktivitu osteoklastů. Ve farmakologických studiích byl na zvířecím modelu prokázán analgetický účinek kalcitoninu.
Kalcitonin snižuje významně přestavbu kostí u stavů se zvýšenou rychlostí přeměny kostí, jako je Pagetova choroba nebo akutní úbytek kostí při náhlé imobilizaci. Absence mineralizačního defektu kacitoninu byla demonstrována histomorfometrickou studií kostí jak u lidí, tak i u zvířat. Pokles kostní resorpce, hodnoceno snížením hydroxyprolinu a deoxypyridinolinu v moči, byl pozorován po léčbě kalcitoninem u zdravých dobrovolníků i u pacientů s postižením kostí, včetně Pagetovy choroby a osteoporózy. Kalcium snižující účinek kalcitoninu je způsoben jak poklesem efluxu kalcia z kostí do extracelulární tekutiny (ECF), tak i inhibicí reabsorpce kalcia v renálních tubulech. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Obecná charakteristika léčivé látky Lososí kalcitonin je rychle vstřebáván a vylučován. Vrcholových koncentrací v plazmě je dosaženo během první hodiny po aplikaci. Po subkutánním podání je vrcholových koncentrací v plazmě dosaženo přibližně za 23 minut. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že se kalcitonin po parenterálním podání metabolizuje především proteolýzou v ledvinách. Metabolity nemají specifickou biologickou aktivitu kalcitoninu. Biologická dostupnost po subkutánním nebo intramuskulárním podání je u lidí vysoká a obě jsou si podobné (71% a 66%). Kalcitonin má krátký poločas absorpce 10 až 15 minut. Eliminační poločas je přibližně 1 hodina po intramuskulárním a 1 až 1,5 hodiny po subkutánním podání. Lososí kalcitonin je primárně a téměř exkluzivně degradován v ledvinách, tvoří farmakologicky inaktivní fragmenty molekuly. Proto je metabolická clearance mnohem nižší u pacientů s konečným stadiem renálního selhání, než u zdravých jedinců. Klinická významnost těchto nálezů však není jasná. Vazba na proteiny plazmy je 30 - 40%. Charakteristika u pacientů Mezi subkutánně podaným kalcitoninem a vrcholem koncentrace v plazmě existuje přímá závislost. Po parenterálním podání 100 IU kalcitoninu leží vrchol plazmatické koncentrace přibližně mezi 200 a 400 pg/ml. Vyšší hladiny v krvi mohou být spojovány se zvýšeným výskytem nevolnosti a zvracení 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Konvenční, dlouhodobé studie toxicity, reprodukce, mutagenity a kancerogenity byly provedeny na laboratorních zvířatech. Lososí kalcitonin nemá embryotoxický, teratogenní ani mutagenní potenciál. Po jednoročním podávání syntetického lososího kalcitoninu potkanům byla popsána zvýšená incidence pituitárního adenomu. Toto je považováno za druhově specifický účinek bez klinického významu. Lososí kalcitonin nepřestupuje přes placentární bariéru. U zvířat v laktaci, kterým byl podáván kalcitonin, bylo pozorováno snížení produkce mléka. Kalcitonin je vylučován do mateřského mléka. 6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek Kyselina octová ledová Trihydrát octanu sodného Chlorid sodný
Voda na injekci 6.2 Inkompatibility Sklo nebo kontejnery z tvrdé umělé hmoty pro i.v. roztoky nesmí být používány. 6.3 Doba použitelnosti 5 roků 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte v chladničce (2°C-8°C). Chraňte před mrazem. Z mikrobiologického hlediska by měl být přípravek použit bezprostředně po dosažení pokojové teploty v případě injekčního podání nebo bezprostředně po naředění 0,9% roztokem chloridu sodného výhradně v měkkém PVC vaku, pokud bude podán v infuzi. Další instrukce viz body 6.3 a 6.6. 6.5 Druh obalu a velikost balení Ampulky z čirého skla typu I obsahující 1 ml roztoku. Ampulky přípravku Miacalcic 100 I.U. injekce jsou dodávány v baleních obsahujících 5, 10, 50 a 100 ampulek. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Miacalcic 100 I.U. ampulky musí být vizuálně zkontrolovány. Nepoužívejte léčivý přípravek, pokud roztok není čirý a bezbarvý, nebo obsahuje jakékoli částice, nebo pokud je ampulka poškozena. Infuzní roztok musí být připraven v měkkém plastovém PVC vaku bezprostředně před použitím. Pro i.v. obaly nesmí být používáno sklo nebo tvrdé umělé hmoty. Ampulky jsou pouze pro jedno použití. Zbývající obsah musí být zlikvidován. Před intramuskulární nebo subkutánní aplikací musí mít přípravek pokojovou teplotu. 7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Novartis s.r.o., Praha, Česká republika 8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO
56/014/75-B/C 9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
13.05.1975 / 3.2. 2010 10. DATUM REVIZE TEXTU 14.3.2012