Mezavant 1200 Mg Enterosolventní Tablety S Prodlouženým Uvolňováním
Registrace léku
Kód | 0179015 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 29/ 575/11-C |
Název | MEZAVANT 1200 MG ENTEROSOLVENTNÍ TABLETY S PRODLOUŽENÝM UVOLŇOVÁNÍM |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Chineham, Basingstoke, Velká Británie |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0179015 | POR TBL ENP 120X1200MG | enterosolventní tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání |
0179014 | POR TBL ENP 60X1200MG | enterosolventní tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání |
Příbalový létak MEZAVANT 1200 MG ENTEROSOLVENTNÍ TABLETY S PRODLOUŽENÝM UVOLŇOVÁNÍM
1
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn. sukls113263/2011
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Mezavant 1200 mg enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním
(mesalazinum)
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je přípravek Mezavant a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mezavant užívat
3.
Jak se přípravek Mezavant užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5.
Jak přípravek Mezavant uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE PŘÍPRAVEK MEZAVANT A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Farmakoterapeutická skupina: Kyselina aminosalicylová a podobné látky.
Mezavant enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním obsahují mesalazin, což je protizánětlivý lék k léčbě ulcerózní kolitidy.
Ulcerózní kolitida je onemocnění tračníku (tlustého střeva) a rekta (konečníku), při němž dochází k zarudnutí a otoku (zánětu) stěny střeva, což má za následek častou a krvavou stolici a křeče žaludku.
Při podání k léčbě akutní epizody ulcerózní kolitidy přípravek Mezavant účinkuje v celém tračníku a rektu, kde léčí zánět a tlumí příznaky. Tablety se také mohou užívat k prevenci opětovného výskytu ulcerózní kolitidy.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK MEZAVANT UŽÍVAT
Neužívejte přípravek Mezavant
Jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na skupinu léků známou jako salicyláty (mezi něž patří i aspirin)
Jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na mesalazin nebo na kteroukoli další složku přípravku Mezavant, uvedenou v bodě 6 této příbalové informace
Jestliže máte vážné ledvinové nebo vážné jaterní problémy
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Mezavant je zapotřebí: Před zahájením léčby přípravkem Mezavant informujte svého lékaře
Jestliže máte problémy s ledvinami nebo játry
Jestliže jste v minulosti prodělal(a) zánět srdce (který mohl být důsledkem infekce srdce)
2
Jestliže jste v minulosti měl(a) alergickou reakci na sulfasalazin (jiný lék používaný k léčbě ulcerózní kolitidy)
Jestliže máte zúžený nebo neprůchodný žaludek či střeva
Jestliže máte plicní problémy
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, mezi něž patří:
Mesalazin nebo sulfasalazin (užívané k léčbě ulcerózní kolitidy)
Nesteroidní protizánětlivé léky (například přípravky obsahující aspirin, ibuprofen nebo diklofenak)
Azathioprin nebo 6-merkaptopurin (známé jako imunosupresiva).
Užívání přípravku Mezavant s jídlem a pitímMezavant by se měl užívat s jídlem, každý den ve stejnou dobu. Tablety je nutné polykat vcelku a nesmí se drtit ani žvýkat.
Těhotenství a kojeníJelikož mesalazin během těhotenství prostupuje placentou a vylučuje se v malých množstvích do mateřského mléka, je nutné při používání přípravku Mezavant během těhotenství nebo kojení postupovat s náležitou opatrností.
Jestliže jste těhotná, myslíte si, že byste mohla být těhotná, nebo kojíte, měla byste se o užívání přípravku Mezavant poradit se svým lékařem.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůJe nepravděpodobné, že by měl přípravek Mezavant jakýkoliv účinek na Vaši schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.
3.
JAK SE PŘÍPRAVEK MEZAVANT UŽÍVÁ
Vždy užívejte přípravek Mezavant přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Obvyklá dávka přípravku pro dospělé je 2,4 g až 4,8 g (dvě až čtyři tablety) užívané jednou denně přiléčbě akutní epizody ulcerózní kolitidy. Jestliže užíváte nejvyšší denní dávku 4,8 g/den, měla by být léčba po 8 týdnech zhodnocena. Jakmile Vaše příznaky vymizí, a aby se zamezilo opětovnému návratu další epizody, měl by Vám Váš lékař navrhnout užívání 2,4 g (dvě tablety) jednou denně.
Nezapomeňte tablety užívat s jídlem, každý den ve stejnou dobu. Tablety je nutné polykat vcelku a nesmí se drtit ani žvýkat.
Podávání přípravku Mezavant dětem do 18 let věku se vzhledem k chybějícím údajům o bezpečnosti a účinnosti nedoporučuje.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Mezavant, než jste měl(a)Jestliže jste užil(a) příliš velké množství přípravku Mezavant, může se u Vás vyskytnout jeden nebo více z následujících příznaků: tinitus (zvonění v uších), závratě, bolest hlavy, zmatení, mátožnost, dechová nedostatečnost, nadměrná ztráta tekutin (v souvislosti s pocením, průjmem a zvracením), nízká hladina cukru v krvi (která může způsobit závratě), zrychlené dýchání, změny v biochemických parametrech krve a zvýšená tělesná teplota.
Jestliže užijete příliš mnoho tablet, ihned kontaktujte svého lékaře, lékárníka nebo nemocniční pohotovost. Vezměte s sebou balení tablet.
3
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek MezavantJe nezbytné, abyste tablety přípravku Mezavant užíval(a) každý den, a to i pokud nemáte žádné příznaky ulcerózní kolitidy. Vždy dokončete předepsaný cyklus.
Jestliže zapomenete tablety užít, užijte další tabletu následující den v obvyklý čas. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Mezavant nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Časté nežádoucí účinky, vyskytující se u méně než 3 ze 100 pacientů (<3 %), jsou: bolest hlavy, změny krevního tlaku, nadýmání (větry), nauzea (nevolnost), vzedmuté nebo bolestivé břicho, průjem, trávicí potíže, zvracení, abnormální test jaterních funkcí, svědění, vyrážka, bolest svalů a kloubů, bolest zad, slabost a horečka (vysoká teplota).
Méně časté nežádoucí účinky, pozorované u méně než 1 ze 100 pacientů (<1 %) jsou: snížení počtu krevních destiček, což zvyšuje riziko krvácení a tvorby podlitin; závratě; pocit ospalosti nebo únavy; třes; bolest uší; zrychlený tep; změny krevního tlaku; zánět slinivky břišní nebo tračníku (spojený s bolestí v horní části břicha a zad a pocitem nevolnosti); polyp rekta (nerakovinný výrůstek v oblasti konečníku způsobující příznaky, jako je zácpa a krvácení); akné; úbytek vlasů; svědění pokožky s výskytem nebo bez výskytu vyrážky; kopřivka; otok obličeje; vyčerpání (pocit naprosté únavy).
Následující nežádoucí účinky jsou spojeny s jinými léky obsahujícími mesalazin. Patří mezi ně: výraznýpokles krvinek, který může způsobit slabost, tvorbu podlitin nebo zvýšit pravděpodobnost infekcí, nízký počet krvinek; neuropatie (abnormální nebo poškozené nervy způsobující pocit necitlivosti nebo brnění); zánět srdce a jeho obalu; zánět plic; potíže s dýcháním nebo sípání; žlučové kameny; hepatitida (zánět jater vyvolávající chřipkové příznaky a žloutenku); alergický otok jazyka, rtů a oblastí okolo očí; zarudnutí pokožky; bolest svalů; ledvinové potíže (například zánět a zjizvení ledviny).
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo bude přetrvávat, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Ihned informujte svého lékaře
Jestliže zaznamenáte příznaky, jako například křeče, velkou bolest břicha, krvavou a nadměrnou stolici (průjem), horečku, bolest hlavy nebo vyrážku. Tyto příznaky by mohly signalizovat syndrom akutní intolerance, k němuž může dojít během akutní epizody ulcerózní kolitidy. Jde o vzácně se vyskytující závažný stav, který však znamená nutnost okamžitého zastavení Vaší léčby.
Jestliže zaznamenáte nevysvětlenou tvorbu podlitin (bez poranění), vyrážku, anémii (pocit únavy, slabosti a bledost, především na rtech, nehtech a vnitřní straně očních víček), horečku (vysokouteplotu), bolest v krku nebo neobvyklé krvácení (např. krvácení z nosu).
Jestliže zaznamenáte alergický otok jazyka, rtů a oblastí okolo očí.
5.
JAK PŘÍPRAVEK MEZAVANT UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte v původním obalu.
Přípravek Mezavant nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce.
4
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete, nebo u kterých vypršela doba použitelnosti. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Mezavant obsahujeLéčivou látkou je mesalazinum 1200 mg.
Pomocnými látkami jsou: sodná sůl karmelosy; karnaubský vosk; kyselina stearová; koloidní hydratovaný oxid křemičitý; sodná sůl karboxymethylškrobu; mastek; magnesium-stearát; potahová vrstva: mastek, methakrylátový kopolymer typA a typB; triethyl-citrát; oxid titaničitý (E171); červený oxid železitý (E172); makrogol 6000.
Jak přípravek Mezavant vypadá a co obsahuje toto baleníPřípravek Mezavant je dodáván v polyamid/Al/PVC – Al blistrech zabalených v papírové krabičce. Balení obsahuje 60 nebo 120 tablet. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Červenohnědé podlouhlé potahované tablety na jedné straně označené „S476”.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraci
Výrobce
Shire Pharmaceutical Contracts LtdHampshire International Business ParkChineham, BasingstokeHampshire, RG24 8EPVelká Británie
Tel:
+44 (0) 1256 894000
Fax:
+44 (0) 1256 894711
Email: medinfo@uk.shire.com
Cosmo SpAVia C. Colombo 120020 Lainate-MilanItálie
Prostřednictvím licence Giuliani SpA, Milán, Itálie.
Zástupce v zemi: Shire Pharmaceutical Contracts Ltd, Hampshire International Business Park, Chineham, Basingstoke, Hampshire, RG24 8EP, Velká Británie, Tel: +44 (0) 1256 894000, Fax: +44 (0) 1256 894711.
Tato příbalová informace byla naposledy schválena : 18.4.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
1
Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn. sukls113263/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1
NÁZEV PŘÍPRAVKUMezavant 1200 mg enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním.
2
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍJedna tableta obsahuje 1200 mg mesalazinum.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3
LÉKOVÁ FORMAEnterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním.
Červenohnědé podlouhlé potahované tablety na jedné straně označené „S476” .
4
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikaceK indukci klinické a endoskopické remise u pacientů s mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou. K udržování remise.
4.2
Dávkování a způsob podáníMezavant je určen k perorálnímu podávání jednou denně. Tablety se nesmí drtit ani žvýkat a měly by se užívat s jídlem.
Dospělí, včetně starších pacientů (>65 let)
K indukci remise: měly by se užívat 2,4 až 4,8 g (dvě až čtyři tablety) jednou denně. Nejvyšší dávka 4,8 g/den se doporučuje u pacientů, kteří nevykazují reakci na nižší dávky mesalazinu. Při použití nejvyšší dávky (4,8 g/den) by se měl účinek léčby zhodnotit po 8 týdnech.
K udržování remise: měly by se užívat 2,4 g (dvě tablety) jednou denně.
Děti a dospívající:
Podávání přípravku Mezavant dětem do 18 let se vzhledem k nedostatku údajů o bezpečnosti a účinnosti nedoporučuje.
Specifické studie hodnotící přípravek Mezavant u pacientů s poruchou funkce jater či ledvin nebyly provedeny (viz body 4.3 a 4.4).
2
4.3
KontraindikaceHypersenzitivita na salicyláty (včetně mesalazinu) nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku Mezavant v anamnéze.
Vážná porucha funkce ledvin (GFR <30 ml/min/1,73 m
2) a/nebo vážná porucha
funkce jater.
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použitíS přípravky obsahujícími mesalazin a prekurzory mesalazinu jsou spojovány hlášené případy poruch funkce ledvin, včetně nefropatie s minimálními změnami a akutní/chronické intersticiální nefritidy. Mezavant by se měl používat s opatrností u pacientů s potvrzenou mírnou až středně závažnou poruchou funkce ledvin. Doporučuje se, aby všichni pacienti před zahájením léčby a nejméně dvakrát ročně v průběhu léčby podstoupili vyšetření funkce ledvin.
Pacienti s chronickou poruchou funkce plic, především s astmatem, jsou vystaveni riziku hypersenzitivních reakcí a měli by být důkladně sledováni.
Ve vzácných případech byly po léčbě mesalazinem zaznamenány případy závažnýchkrevních dyskrazií. Pokud se u pacienta vyskytne neobjasněné krvácení, podlitiny, purpura, anémie, horečka nebo bolest v krku, je nutné provést hematologické vyšetření. Existuje-li podezření na krevní dyskrazii, je nutné léčbu ukončit. (Viz body 4.5 a 4.8).
Ve vzácných případech byly při používání přípravku Mezavant a jiných přípravků obsahujících mesalazin zaznamenány srdeční hypersenzitivní reakce vyvolané mesalazinem (myo- a perikarditida). Je třeba dbát opatrnosti při předepisování tohoto léčivého přípravku pacientům, kteří jsou vzhledem ke svému stavu predisponováni k rozvoji myo- nebo perikarditidy. Existuje-li podezření na takovou hypersenzitivní reakci, nesmí se přípravky obsahující mesalazin opětovně podávat.
Mesalazin je spojován se syndromem akutní intolerance, jehož odlišení od epizody zánětlivého onemocnění střev může být složité. Přestože přesná frekvence výskytu nebyla určena, objevil se u 3 % pacientů v kontrolovaných klinických studiích mesalazinu nebo sulfasalazinu. Mezi příznaky patří křeče, akutní bolest břicha a krvavý průjem, někdy horečka, bolest hlavy a vyrážka. Existuje-li podezření na syndrom akutní intolerance, je nutné okamžité vysazení léku a přípravky obsahující mesalazin se nesmí opětovně podávat.
U pacientů užívajících přípravky obsahující mesalazin byly zaznamenány případy zvýšených hladin jaterních enzymů. Doporučuje se postupovat s opatrností při podávání přípravku Mezavant pacientům s poruchou funkce jater.
Je nutné dbát opatrnosti při léčbě pacientů alergických na sulfasalazin vzhledem k potenciálnímu riziku zkřížených senzitivních reakcí mezi sulfasalazinem a mesalazinem.
3
Orgánové nebo funkční obstrukce v horní části gastrointestinálního ústrojí mohou způsobit zpoždění počátku účinku tohoto přípravku.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceŽádné studie interakcí mezi přípravkem Mezavant a jinými léky nebyly provedeny. Byly však zaznamenány případy interakcí mezi přípravky obsahujícími mesalazin a jinými léky.
Doporučuje se postupovat s opatrností při souběžném používání mesalazinu se známými nefrotoxickými látkami, včetně nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a azathioprinu, jelikož tyto mohou zvyšovat riziko renálních nežádoucích účinků.
Mesalazin inhibuje thiopurinmethyltransferázu. U pacientů užívajících azathioprin nebo 6-merkaptopurin se doporučuje postupovat s opatrností při souběžném podávání mesalazinu, neboť může dojít ke zvýšení rizika krevních dyskrazií (viz body 4.4 a 4.8).
Podávání s antikoagulancii kumarinového typu, např. warfarinem, by mohlo mít za následek sníženou antikoagulační aktivitu. Je-li tato kombinace nezbytná, je nutné důkladně sledovat protrombinový čas.
Doporučuje se podávat Mezavant s jídlem (viz body 4.2 a 5.2).
4.6
Těhotenství a kojeníTěhotenství
Omezené zkušenosti s mesalazinem během těhotenství nenaznačují zvýšené riziko lékem způsobených vrozených malformací. Mesalazin prostupuje placentární bariérou, ale jeho fetální koncentrace jsou mnohem nižší než koncentrace zaznamenané při léčebném použití u dospělých. Studie na zvířatech nenaznačují škodlivé účinky mesalazinu během těhotenství, embryonálního/fetálního vývoje, porodu nebo postnatálního vývoje. Mesalazin by se měl během těhotenství používat, pouze pokud je to nezbytně nutné. Při používání vysokých dávek mesalazinu je nutné postupovat s opatrností.
Kojení
Mesalazin se vylučuje do mateřského mléka v nízké koncentraci. Acetylovaná forma mesalazinu se vylučuje do mateřského mléka ve vyšší koncentraci. S opatrností je nutné postupovat při používání mesalazinu během kojení, a to pouze v případech, kdy přínosy převažují rizika. U kojených dětí byl sporadicky zaznamenán akutní průjem.
Fertilita
Údaje o mesalazinu nevykazují žádný trvalý účinek na mužskou fertilitu.
4
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeStudie hodnotící účinky na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny. Má se za to, že Mezavant má na tyto schopnosti zanedbatelný vliv.
4.8
Nežádoucí účinkyTřemi nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky ve spojených klinických studiích zahrnujících bezpečnostní analýzu u pacientů s ulcerózní kolitidou byly bolest hlavy, bolest břicha a nauzea. U žádného nežádoucího účinku nebyla zaznamenána frekvence výskytu vyšší než 10 %.
Další účinky zaznamenané v souvislosti s přípravkem Mezavant byly méně časté a jejich četnost je uvedena níže:
Nežádoucí účinky v souvislosti s přípravkem Mezavant
Třídy orgánových systémů
Kategorie četnosti
Nežádoucí účinek
Poruchy krve a lymfatického systému
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Trombocytopenie
Není známo
Agranulocytóza*, aplastická anémie*, leukopenie*, neutropenie*, pancytopenie*
Poruchy nervového systému
Časté (1/100 až <1/10)
Bolest hlavy
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Závratě, ospalost, třes
Není známo
Neuropatie*
Poruchy ucha a labyrintu
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Bolest ucha
Srdeční poruchy
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Tachykardie
Není známo
Myokarditida
#, perikarditida#
Cévní poruchy
Časté (1/100 až <1/10)
Hypertenze
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Hypotenze
5
Nežádoucí účinky v souvislosti s přípravkem Mezavant
Třídy orgánových systémů
Kategorie četnosti
Nežádoucí účinek
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Faryngolaryngeální bolest
Není známo
Hypersenzitivní pneumonitida (včetně intersticiální pneumonitidy, alergické alveolitidy, eozinofilní pneumonitidy)
#
Bronchospazmus*
Gastrointestinální poruchy
Časté (1/100 až <1/10)
Břišní distenze, bolest břicha, průjem, dyspepsie, zvracení,nadýmání, nauzea
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Kolitida, pankreatitida, polyp rekta
Poruchy jater a žlučových cest
Časté (1/100 až <1/10)
Abnormální test jaterníchfunkcí (např. ALT, AST, bilirubin)
Není známo
Hepatitida
#, cholelitiáza*
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Časté (1/100 až <1/10)
Pruritus, vyrážka
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Akné, alopecie, kopřivka
Není známo
Angioedém*
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Časté (1/100 až <1/10)
Artralgie související s myalgií, bolest zad
Není známo
Syndrom připomínající systémový lupus erythematosus*
Poruchy ledvin a močových cest
Není známo
Intersticiální nefritida
#,
nefrotický syndrom*
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Časté (1/100 až <1/10)
Astenie, pyrexie
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Otok obličeje, únava
6
#Označuje zkušenosti zaznamenané u přípravku Mezavant v poregistračním období.*Označuje nežádoucí účinky hlášené obecně pro přípravky obsahující mesalazin.
U pacientů, u nichž se v průběhu léčby objeví renální dysfunkce, existuje podezření na nefrotoxicitu vyvolanou mesalazinem.
Viz také bod 4.4
4.9
Předávkování
Mezavant je aminosalicylát a mezi příznaky salicylátové toxicity patří tinitus, závrať, bolest hlavy, zmatení, mátožnost, plicní edém, dehydratace v důsledku pocení, průjmu a zvracení, hypoglykémie, hyperventilace, narušení rovnováhy elektrolytů a pH krve a hypertermie.
V případě akutního předávkování může být vhodná běžná léčba salicylátové toxicity. Hypoglykémii a nerovnováhu tekutin a elektrolytů je nutné upravit podáním vhodné léčby. Je nutné udržovat adekvátní funkci ledvin.
5
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Kyselina aminosalicylová a podobné látky
ATC kód: A07E C02
Mechanismus účinku
Mesalazin je aminosalicylát. Mechanismus účinku mesalazinu není plně objasněn, ale zdá se, že má lokální protizánětlivý účinek na epiteliální buňky tračníku. Mukózní produkce metabolitů kyseliny arachidonové cestou cyklooxygenázy i lipoxygenázy se u pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním střev zvyšuje a je možné, že mesalazin zánět oslabuje blokací cyklooxygenázy a inhibicí tvorby prostaglandinů v tračníku. Mesalazin má potenciál inhibovat aktivaci nukleárního faktoru kappa B (NFкB) a následně produkci klíčových prozánětlivých cytokinů. Nedávno se objevila myšlenka, že poškození nukleárních receptorů PPAR-γ (γ-forma receptorů aktivovaného proliferátoru peroxisomů) může souviset s ulcerózní kolitidou. Agonisté receptorů PPAR-γ prokázali účinnost u ulcerózní kolitidy a shromažďované důkazy ukazují, že mechanismus účinku mesalazinu může být zprostředkován receptory PPAR-γ.
Farmakodynamické účinky
Tableta přípravku Mezavant obsahuje jádro s 1,2 g mesalazinu (kyselina 5-aminosalicylová) ve formě systému multimatrix. Tento systém je potažen kopolymer kyseliny methakrylové a methyl-methakrylátu (1:1) a kopolymer kyseliny
7
methakrylové a methyl-methakrylátu (1:2), které mají za úkol oddálit uvolnění mesalazinu do okamžiku dosažení expozice přibližně hodnotě pH 7.
Klinická účinnost a bezpečnost
Mezavant byl zkoumán ve dvou podobných placebem kontrolovaných studiích fáze III (SPD476-301 a SPD476-302) u 623 randomizovaných pacientů s mírně až středněaktivní ulcerózní kolitidou. Mezavant 2,4 g/den a 4,8 g/den podávaný s jídlem statisticky předčil placebo z hlediska počtu pacientů, kteří dosáhli remise od ulcerózní kolitidy po 8 týdnech léčby. Pomocí indexu aktivity ulcerózní kolitidy (UC-DAI) byla remise definována jako skóre indexu UC-DAI <1, přičemž skóre 0 představovalo rektální krvácení a frekvenci stolice a pokles o nejméně 1 bod u skóre sigmoidoskopie oproti počáteční hodnotě. Studie 302 zahrnovala srovnávací přípravek, mesalazin s řízeným uvolňováním 2,4 g/den (0,8 g podávaných ve 3 rozdělených dávkách), jako interní referenční skupinu. S remisí jako primární proměnnou byly dosaženy následující výsledky:
Studie 301 (n=262
#)
Placebo
Mezavant 2,4 g/den ve dvou rozdělených dávkách
Mezavant 4,8 g/den jednou denně
% pacientů v remisi
12,9
34,1*
29,2*
Studie 302 (n=341
#)
Placebo
Mezavant 2,4 g/den jednou denně
Mezavant 4,8 g/den jednou denně
Mesalazin s řízeným uvolňováním2,4 g/den ve třech rozdělených dávkách
% pacientů v remisi
22,1
40,5*
41,2*
32,6
NS
# Na základě populace ITT; * Statisticky odlišné od placeba (p<0,025);
NS Nevýznamné (p>0,05)
5.2
Farmakokinetické vlastnostiMechanismus účinku mesalazinu (kyselina 5-aminosalicylová) není plně objasněn, ale zdá se, že je jeho účinek lokální, a proto klinická účinnost přípravku Mezavant nekoreluje s farmakokinetickým profilem. Hlavní cestou clearance mesalazinu je metabolismus na kyselinu N-acetyl-5-aminosalicylovou, která je farmakologicky neaktivní.
Absorpce:
Studie s využitím gama-scintigrafie ukázaly, že jednotlivá dávka přípravku Mezavant 1,2 g prošla rychle a nedotčeně horní části gastrointestinálního ústrojí zdravých
8
dobrovolníků ve stavu nalačno. Scintigrafické snímky ukázaly stopu radioaktivně značených tracerů v tračníku, což naznačuje, že se mesalazin rozšířil touto oblastí gastrointestinálního ústrojí. K úplnému rozkladu přípravku Mezavant a úplnému uvolnění mesalazinu došlo přibližně po 17,4 hodinách.
Bylo zjištěno, že celková absorpce mesalazinu z přípravku Mezavant 2,4 g nebo 4,8 g podávaného jednou denně po dobu 14 dnů zdravým dobrovolníkům činila přibližně 21-22 % podané dávky.
Ve studii s jednou dávkou byl přípravek Mezavant 1,2 g, 2,4 g a 4,8 g podáván zdravým subjektům ve stavu nalačno. V průměru pro studované dávky byly plazmatické koncentrace mesalazinu zjistitelné po 2 hodinách (medián) a maxima dosáhly do 9-12 hodin (medián). Farmakokinetické parametry se u jednotlivých subjektů výrazně liší. Systémová expozice mesalazinu s ohledem na plochu pod křivkou plazmatické koncentrace a času (AUC) byla mezi 1,2 g a 4,8 g přípravku Mezavant úměrná dávce. Maximální plazmatické koncentrace (Cmax) mesalazinu rostly přibližně úměrně dávce mezi 1,2 g a 2,4 g a méně než úměrně dávce mezi 2,4 g a 4,8 g přípravku Mezavant, přičemž normalizovaná hodnota pro dávku u 4,8 g představovala v průměru 74 % hodnoty u 2,4 g dle geometrických průměrů.
Ve farmakokinetické studii s jednou i více dávkami přípravku Mezavant 2,4 g a 4,8 g podávanými se standardní stravou 56 zdravým dobrovolníkům byly plazmatické koncentrace mesalazinu zjistitelné po 4 hodinách a maximálních hodnot dosahovaly do 8 hodin po podání jedné dávky. V ustáleném stavu (dosaženém obvykle do 2 dnů od podání dávky) byla akumulace kyseliny 5-aminosalicylové 1,1- až 1,4-násobná u dávky 2,4 g, respektive 4,8 g, oproti dávce očekávané na základě farmakokinetiky jednotlivé dávky.
Podání jedné dávky přípravku Mezavant 4,8 g s velmi tučným jídlem mělo za následek další zpoždění absorpce a plazmatické hladiny mesalazinu byly zjistitelné přibližně za 4 hodiny po podání dávky. Nicméně velmi tučné jídlo zvýšilo systémovou expozici mesalazinu (průměrná hodnota Cmax o 91 %; průměrná hodnota AUC o 16 %) v porovnání s výsledky ve stavu nalačno. Přípravek Mezavant se podával s jídlem ve studiích fáze 3.
Ve farmakokinetické studii přípravku Mezavant s jednou dávkou byla dávka ve výši 4,8 g podána ve stavu nalačno 71 zdravým dobrovolníkům mužského a ženského pohlaví (28 mladých (18-35 let); 28 starších (65-75 let); 15 starších (>75 let)). Vyšší věk měl za následek zvýšenou systémovou expozici (až dvojnásobně, na základě AUC0-t, AUC0-∞ a Cmax) mesalazinu a jeho metabolitu kyselině N-acetyl-5-aminosalicylové, ale neovlivnil procento absorbovaného mesalazinu. Vyšší věk měl za následek pomalejší zdánlivou eliminaci mesalazinu, ačkoliv byla patrná velká variabilita mezi jednotlivými pacienty. Systémové expozice u jednotlivých pacientů nepřímo korelovaly s funkcí ledvin hodnocenou pomocí odhadované clearance kreatininu.
Distribuce:
Předpokládá se, že po podávání přípravku Mezavant je profil distribuce mesalazinu stejný jako u jiných přípravků obsahujících mesalazin. Mesalazin má relativně malý distribuční objem ve výši přibližně 18 l, což potvrzuje minimální extravaskulární
9
penetraci systémově dostupného léku. Mesalazin se ze 43 % a kyselina N-acetyl-5-aminosalicylová ze 78 – 83 % váží na plazmatické bílkoviny při plazmatických koncentracích v podmínkách in vitro ve výši až 2,5 μg/ml, respektive až 10 μg/ml.
Biotransformace:
Jediným hlavním metabolitem mesalazinu je kyselina N-acetyl-5-aminosalicylová, která je farmakologicky neaktivní. Příčinou její tvorby je aktivita N-acetyltransferázy-1 (NAT-1) v játrech a v cytosolu buněk střevní sliznice.
Eliminace:
K eliminaci absorbovaného mesalazinu dochází především prostřednictvím ledvin po metabolismu na kyselinu N-acetyl-5-aminosalicylovou (acetylace). Dochází však také k omezenému vylučování původního léku v moči. Z přibližně 21-22 % absorbované dávky se v ustáleném stavu po 24 hodinách méně než 8 % dávky vyloučilo v nezměněné formě v moči, oproti více než 13 % u kyseliny N-acetyl-5-aminosalicylové. Zdánlivé terminální poločasy mesalazinu a jeho hlavního metabolitu po podání přípravku Mezavant 2,4 g a 4,8 g činily v průměru 7-9 hodin, respektive 8-12 hodin.
Zvláštní populace pacientů:
Nejsou k dispozici žádné údaje o užívání přípravku Mezavant u pacientů s poruchou funkce jater. Systémová expozice mesalazinu se zvýšila až dvojnásobně u starších subjektů (>65 let, s průměrnou clearance kreatininu 68 – 76 ml/min) ve srovnání s dospělými subjekty (18-35 let, průměrná clearance kreatininu 124 ml/min) po podání jedné dávky 4,8 g přípravku Mezavant. Systémové expozice u jednotlivých subjektů nepřímo korelovaly s funkcí ledvin hodnocenou pomocí odhadované clearance kreatininu. V klinické praxi je nutné zvážit potenciální dopad na bezpečné používání přípravku Mezavant u starší populace. U pacientů s poruchou funkce ledvin pak může výsledný pokles rychlosti eliminace a zvýšená systémová koncentrace mesalazinu představovat zvýšené riziko nefrotoxických nežádoucích účinků (viz bod 4.4).
V různých klinických studiích s přípravkem Mezavant byly hodnoty AUC u mesalazinu v plazmě u žen až dvakrát vyšší než u mužů.
Na základě omezených farmakokinetických údajů se zdá, že jsou farmakokinetiky kyseliny 5-aminosalicylové a kyseliny N-acetyl-5-aminosalicylové u bělošských a hispánských subjektů srovnatelné.
Farmakokinetické údaje nebyly zkoumány u starších osob.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnostiÚčinky v neklinických studiích byly pozorovány pouze po expozicích dostatečně převyšujících maximální expozici u člověka, což svědčí o malém významu při klinickém použití.
10
6
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látekJádro tablety:
Karmelóza sodná sůl
Vosk karnaubský
Kyselina stearová
Oxid křemičitý koloidní hydratovaný
Karboxymethylškrob sodná sůl (typ A)
Mastek
Stearan hořečnatý
Potah tablety:
Mastek
Kopolymer kyseliny methakrylové a methyl-methakrylátu (1:1)
Kopolymer kyseliny methakrylové a methyl-methakrylátu (1:2)
Triethyl-citrát
Oxid titaničitý (E171)
Červený oxid železitý (E172)
Makrogol 6000
6.2
InkompatibilityNeuplatňuje se.
6.3
Doba použitelnosti2 roky.
6.4
Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí6.5
Druh obalu a velikost baleníTablety jsou baleny ve fóliových blistrech z polyamidu/hliníku/PVC s hliníkovou protlačovací fólií.
Balení obsahují 60 nebo 120 tablet. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravkuŽádné zvláštní požadavky.
11
7
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIShire Pharmaceutical Contracts Ltd
Hampshire International Business Park
Chineham
Basingstoke
Hampshire
RG24 8EP
Velká Británie
8
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)29/575/11-C
9
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE7.9.2011 / 19.12.2011
10
DATUM REVIZE TEXTU
18.4.2012
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
KARTÓNOVÁ KRABIČKA
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Mezavant 1200 mg enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním
Mesalazinum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje 1200 mg mesalazinum
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
Enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním
60 tablet120 tablet
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Perorální podání
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Tablety se musí polykat vcelku s jídlem
8.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vrat’te do lékárny
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Držitel rozhodnutí o registraci:
Shire Pharmaceutical Contracts LtdHampshire International Business ParkChinehamBasingstokeHampshireRG24 8EPVelká Británie
Tel: +44 1256 894000Fax:: +44 1256 894711
Prostřednictvím licence Giuliani SpA, Milán, Itálie
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
Registrační číslo: 29/575/11-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
Č. š.:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Mezavant
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH
FÓLIOVÉ BLISTRY
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Mezavant 1200 mg enterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním
Mesalazinum
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Shire Pharmaceutical Contracts Ltd
3.
POUŽITELNOST
EXP
4.
ČÍSLO ŠARŽE
Č.š.:
5.
JINÉ
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU
{DRUH/TYP}
Neuplatňuje se