Metronidazol-Serag

Kód 0049135 ( )
Registrační číslo 42/ 697/94-C
Název METRONIDAZOL-SERAG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Serag-Wiessner KG, Naila, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0049135 INF SOL 10X100ML Infuzní roztok, Infuze
0081678 INF SOL 1X100ML Infuzní roztok, Infuze
0081679 INF SOL 20X100ML Infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak METRONIDAZOL-SERAG

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn: sukls149506/2008

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Metronidazol-Serag

Infuzní roztok.

Metronidazolum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek Metronidazol-Serag a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Metronidazol-Serag používat

3.

Jak se přípravek Metronidazol-Serag používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Metronidazol-Serag uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK Metronidazol-Serag A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Metronidazol-Serag je vhodný u infekcí vyvolaných anaerobními bakteriemi citlivými na metronidazol nebo v případech, kdy se předpokládá jejich přítomnost. K těmto bakteriím patří především Bacteroides fragilis a jiné bakteroidní druhy, fusobakterie, eubakterie, klostridie a jiné anaerobní koky. Používá se:

u infekcí gastrointestinálního traktu nebo infekcí, které v něm vznikají (např. po operačním

zákroku, při zánětech pobřišnice (peritonitida), při abscesech, flegmónách a jiných hnisavých onemocněních v oblasti břicha a pánve, při septických onemocněních)

u infekcí v oblasti ženských pohlavních orgánů nebo infekcí, které v nich vznikají (např. po

operačních zákrocích jako hysterektomie, při poporodní horečce, při septických onemocněních)

u infekcí dolních cest dýchacích, především při zápalech plic s rozpadem tkáně (nekrotizující

pneumonie)

dále při mozkových abscesech, osteomyelitidě a endokarditidě

k profylaxi vzniku infekcí při operačních zákrocích, při nichž může dojít ke kontaminaci

anaeroby, např. při operacích v gastrointestinálním traktu, v oblasti ženských pohlavních orgánů, v dutině ústní a hltanu, při peritonitidě nebo při abscesu v oblasti břicha nebo pánve.

Těžké infekce, jako např. sepse nebo peritonitida vyžadují na počátku parenterální léčbu. Místo parenterální léčby je možné podle klinického obrazu pokračovat perorálně.

2

Při použití metronidazolu je vždy nutné vzít v úvahu lokální i mezinárodní doporučení pro správné použití antimikrobiálních léků. 2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEKMetronidazol-Serag POUŽÍVAT

Nepoužívejtepřípravek Metronidazol-Serag -jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na Metronidazol nebo na kteroukoli další složku přípravku

Metronidazol-Serag.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Metronidazol-Serag je zapotřebí V případech těžkého jaterního poškození nebo při poruše hematopoézy (např. granulocytopenii) nemá být přípravek Metronidazol-Serag podáván pouze v případech, kdy očekávaný prospěch výrazně převyšuje potencionální riziko. Pacientům s aktivním nebo chronickým onemocněním periferního a centrálního nervového systému se metronidazol kvůli riziku zhoršení nemoci má podávat pouze v případech, kdy očekávaný prospěch výrazně převyšuje potencionální riziko. U pacientů léčených metronidazolem byly hlášeny záchvaty křečí a periferní neuropatie, charakterizovaná hlavně necitlivostí nebo parestéziemi končetin. Objevení se abnormálních neurologických příznaků vyžaduje okamžité opakované vyhodnocení poměru prospěch/riziko pro případ dalšího pokračování léčby. V případě těžkých hypersenzitivních reakcí (např. anafylaktického šoku) musí být léčba přípravkem Metronidazol-Serag okamžitě přerušena a započato s intenzivní léčbou, prováděnou školenými pracovníky. Těžký přetrvávající průjem, který se objeví během léčby nebo v následujících týdnech v důsledku možné pseudomembranózní enterokolitidy (ve většině případů vyvolané clostridium difficile). Toto střevní onemocnění vyvolané antibiotickou terapií, může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou odpovídající léčbu. Nesmí se podat léky s antiperistaltickým účinkem. Délka léčby metronidazolem nebo léky obsahujícími jiné nitroimidazoly by neměla překročit 10 dnů. Pouze ve specifických vybraných případech, je-li to nezbytně zapotřebí, může být léčba prodloužena, ale musí být provázena patřičným klinických a laboratorním sledováním. Opakování léčby musí být omezeno na minimum a pouze pro zvláštní, vybrané případy. Toto omezení se musí striktně dodržovat, protože nelze bezpečně vyloučit možný rozvoj mutagenní aktivity metronidazolu a protože v pokusech na zvířatech byl zaznamenán nárůst výskytu určitých tumorů. Prodloužená léčba metronidazolem může být provázena depresí kostní dřeně, což vede k poruše hematopoezy. Během prodloužené léčby je nutné pečlivě monitorovat krevní obraz. Tento léčivý přípravek obsahuje 14 mmol (nebo 322 mg) sodíku ve 100 ml. Toto je nutné vzít v úvahu u pacientů na dietě s omezeným příjmem sodíku. Ovlivnění laboratorních testů Metronidazol interferuje se spektrofotometrickým stanovením ALT, AST, LDH, triglyceridů a glukosy ve smyslu snížení hodnot. Metronidazol je vysoce absorbován na vlnové délce na které je stanovován nikotin-amid-adenin dinukleotid (NADH). Proto zvýšená koncentrace jaterních enzymů může být metronidazolem potlačena při průběžných metodách a cílová hodnota redukcí NADH snížena. Byly hlášeny neobvykle nízké koncentrace jaterních enzymů, včetně nulových hodnot.

3

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Disulfiram Současné podávání disulfiramu může vést ke stavům zmatenosti nebo dokonce psychotickým reakcím. Kombinace obou musí být vyloučena. Busulfan Současné podávání s metronidazolem může vést k signifikantnímu zvýšení plazmatických koncentrací busulfanu. Mechanizmus interakce nebyl dosud popsán. Současné podání s metronidazolem je nutno vyloučit pro možnou těžkou toxicitu a mortalitu spojenou se zvýšením plazmatických hladin busulfanu. Takrolimus Současné podávání s metronidazolem může vést ke zvýšení koncentrace takrolimu v krvi. Předpokládaným mechanizmem je inhibice metabolizmu takrolimusu v játrech pomocí CYP 450 3A4. Takrolimus v krvi a renální funkce musí být často kontrolovány a podle nich upraveno dávkování, zejména při zahájení či ukončování léčby metronidazolem u pacientů, kterým je takrolimus podáván ve stabilních dávkách. Kumarinové deriváty Současná léčba s metronidazolem může zesílit jejich antikoagulační účinek a zvýšit riziko krvácení jako důsledek sníženého odbourávání v játrech. Úprava dávek antikoagulancií může být nutná. Lithium Při současném podávání metronidazolu a lithiových solí je nutná zvýšená opatrnost, protože během léčby metronidazolem byly pozorovány zvýšené sérové koncentrace lithia. Riziko poškození renálních funkcí je zvýšené. Fenytoin Metronidazol inhibuje metabolizmus současně podávaného fenytoinu, tj. plazmatické koncentrace fenytoinu jsou zvýšené. Na druhou stranu při současném podávání s fenytoinem je účinnost metronidazolu snížená. Barbituráty Fenobarbital může zvýšit metabolizmus metronidazolu v játrech, snižuje jeho plazmatický poločas na 3 hodiny. Fluorouracil Metronidazol inhibuje metabolizmus současně podaného fluorouracilu, tj. plazmatická koncentrace fluorouracilu je zvýšená. Cimetidin Současně podávaný cimetidin může v izolovaných případech snížit eliminaci metronidazolu, což následně vede ke zvýšení koncentrací metronidazolu v séru. Karbamazepin Metronidazol může potlačovat metabolizmus karbamazepinu a v důsledku vést ke zvýšení plazmatických koncentrací. Cyklosporin Během současné léčby cyklosporinem a metronidazolem existuje riziko zvýšení sérových koncentrací cykolosporinu. Je nutná častá kontrola cyklosporinu a kreatininu. Amiodaron

4

Při současném podávání metronidazolu s amiodaronem byly hlášeny prodloužení intervalu QT a torsade de pointes. Je-li amiodaron podáván současně s metronidazolem je vhodné sledovat na EKG QT interval. Pacienty, kteří nejsou při léčbě hospitalizováni, je třeba upozornit, aby věnovali pozornost příznakům, jako závratě, palpitace nebo mdloby, které mohou být známkou objevení se torsades de pointes. Antikoncepční přípravky Některá antibiotika mohou ve výjimečných případech snižovat účinnost perorální antikoncepce interferencí bakteriální hydrolýzy steroidních konjugátů ve střevě, a tím snižovat reabsorpci nekonjugovaných steroidů. Proto se snižují plazmatické hladiny aktivních steroidů. Tato neobvyklá interakce se může objevit u žen s vysokým vylučováním steroidních konjugátů žlučí. U Angličanek užívajících perorální antikoncepci, které užívaly antibiotika, např. ampicilin, amoxicilin a tetracykliny, bylo hlášeno 60 těhotenství. Pro sulfa-trimethoprim, roxitromycin and klarithromycin jsou studie negativní, ale množství dat je velmi malé. Mofetil-mykofenolát Látky, které mění gastrointestinální flóru (např. antibiotika), mohou snižovat perorální biologickou dostupnost přípravků kyseliny mykofenolové. Při současné léčbě s antiinfekčními léky se doporučuje pečlivé klinické i laboratorní sledování známek sníženého imunosupresivního účinku kyseliny mykofenolové. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Používání přípravku Metronidazol-Serag s jídlem a pitím Alkohol Požívání alkoholických nápojů během léčby metronidazolem musí být vyloučeno vzhledem k možným nežádoucím reakcím, jako jsou závratě a úporné zvracení (disulfiramový efekt). Těhotenství a kojení Těhotenství Bezpečné použití metronidazolu během těhotenství nebylo doloženo. Obecně je užití metronidazolu během těhotenství kontraindikováno. Některé studie ukazují zvýšený počet malformací. V pokusech na zvířatech nevykazoval metronidazol teratogenní účinek. Během prvního trimestru by přípravek Metronidazol-Serag měl být použit pouze k léčbě závažných, život ohrožujících infekcí v případě, kde není žádná bezpečná alternativa. Během druhého a třetího trimestru by také měl být přípravek Metronidazol-Serag použit k léčbě infekcí pouze, převyšuje-li přínos jednoznačně možné riziko. Kojení Vzhledem k tomu, že metronidazol prostupuje do mateřského mléka, mělo by být kojení během léčby přerušeno. Vzhledem k prodlouženému poločasu metronidazolu by se mělo kojení po skončení léčby metronidazolem obnovit až po 2-3 dnech. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje I v případě správného používání může metronidazol změnit reaktivitu do té míry, že může být narušena schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje. Toto platí ve zvýšené míře na počátku léčby nebo v kombinaci s požíváním alkoholu.

5

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK Metronidazol-Serag POUŽÍVÁ

Dávkování Dávkování závisí na povaze a závažnosti Vašeho onemocnění, Vaší tělesné hmotnosti a Vaší individuální odpovědi na léčbu. Obvykle je předepsané následující dávkování: Dospělí a dospívající Obvykle budete dostávat 1 láhev přípravku (což odpovídá 500 mg metronidazolu) každých 8 hodin. U pacientů s onemocněním ledvin je dávka stejná. U pacientů s onemocněním jater může být zapotřebí dávky snížit. Děti Dávkování u dětí se odvozuje od tělesné hmotnosti. Dětem by se měla podávat každých 8 hodin dávka 7-10 mg/kg tělesné hmotnosti, což odpovídá denní dávce 20-30 mg metronidazolu/kg tělesné hmotnosti. Prevence infekcí před a po operacích Při preventivním použití můžete dostat 1 láhev přípravku před operací a další vždy 8 a 16 hodin po operaci. Dětem se podá 15 mg metronidazolu na kg tělesné hmotnosti před operací a 7,5 mg/kg tělesné hmotnosti 8 a 16 hodin po operaci. Způsob podání a trvání léčby Přípravek Metronidazol-Serag se podává pomocí kapačky přímo do žíly (nitrožilní infuze). Obsah 1 láhve by měl být podáván po dobu 30-60 minut. Infuze 1 láhve obvykle trvá 60 min, ale neměla by trvat méně než 20 min. Tento léčivý přípravek může být pro účely infuze zředěn vhodným nosným roztokem. Celková doba léčby metronidazolem je obvykle 5-7 dnů a nesmí překročit 10 dnů, aniž by to bylo absolutně nutné (viz také „Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Metronidazol-Serag zapotřebí“). Jestliže jste dostal(a) více přípravku Metronidazol-Serag, než jste měl(a) Jako známky a příznaky předávkování se mohou objevit nežádoucí účinky, které jsou uvedeny v dalším oddíle. Není známa žádná specifická protilátka nebo specifická léčba velkého předávkování, ale metronidazol lze z těla odstranit dialýzou (léčba pomocí umělé ledviny). 4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i <přípravek> Metronidazol-Serag nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Nežádoucí účinky jsou hlavně spojeny s prodlouženou dobou léčby nebo užíváním vysokých dávek. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky zahrnují nauzeu, abnormální chuťové vjemy a riziko neuropatie v případě dlouhotrvající léčby.

6

V následujícím seznamu je k určení frekvence nežádoucích účinků použito následujících označení: Velmi časté: ≥ 1/10

Časté: ≥ 1/100, < 1/10

Méně časté: ≥ 1/1000, < 1/100

Vzácné:

≥ 1/10 000, < 1/1 000

Velmi vzácné: < 1/10 000, včetně izolovaných případů

Není známo: (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy krve a lymfatického systému Méně časté: pokles počtu leukocytů a trombocytů během léčby metronidazolem (leukopenie, granulocytopenie a trombocytopenie) Neznámo: agranulocytóza, aplastická anémie Během prodloužené léčby jsou nařízené pravidelné kontroly počtu krevních buněk. Poruchy nervového systému Méně časté: bolesti hlavy, závratě, spavost nebo nespavost, ataxie, křeče, periferní neuropatie projevující se jako parestézie, bolest, neobvyklé pocity na kůži, brnění končetin Velmi vzácné: encefalopatie Když se objeví křeče nebo známky periferní neuropatie, musí být o tom neodkladně informován ošetřující lékař. Poruchy oka Méně časté: poruchy vidění, diplopie, myopie Neznámo: okulogyrická krize Gastrointestinální poruchy Méně časté: zvracení, nauzea, průjem, glositida a stomatitida, říhání s pocitem hořkosti v ústech, tlak v epigastriu, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, kovová pachuť, povlak jazyka Velmi vzácné: těžký, přetrvávající průjem během a po léčbě může svědčit pro pseudomembranózní kolitidu (viz také bod 2). Neznámo: pankreatitida Poruchy ledvin a močových cest Méně časté: tmavé zbarvení moče (způsobené metabolity metronidazolu) Velmi vzácné: dysurie, cystitida, inkontinence moče Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Méně časté: artralgie, myalgie Infekce a infestace Vzácné: genitální superinfekce kmeny candida Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Časté: iritace žíly (až tromboflebitida) po intravenózní aplikaci Vzácné: stavy slabosti Poruchy jater a žlučových cest Méně časté: zvýšení hladin transamináz a bilirubinu v séru Velmi vzácné: hepatitida, žloutenka Poruchy imunitního systému

7

Méně časté: lehké až středně těžké hypersenzitivní reakce, např. pruritus, urtika, erythema multiforme, angioedém, léková horečka Velmi vzácné: těžké akutní systémové hypersenzitivní reakce: anafylaxe až anafylaktický šok Neznámo: Stevens-Johnsonův syndrom Dvě posledně vyjmenované vyžadují okamžitý terapeutický zásah (viz bod 2) Psychiatrické poruchy Méně časté: stavy zmatenosti, podrážděnost, deprese 5.

JAK PŘÍPRAVEK Metronidazol-Serag UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí PřípravekMetronidazol Serag nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na lahvičce a na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Uchovávejte při teplotě do 25 °C, lahvičky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Po otevření ihned spotřebujte! Používejte pouze čiré roztoky a neporušené lahvičky. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Metronidazol-Serag obsahuje léčivá látka: metronidazolum pomocné látky: monohydrát kyseliny citronové dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného chlorid sodný voda na injekci Jak přípravek Metronidazol-Serag vypadá a co obsahuje toto balení Balení Originální balení obsahující 1 skleněnou lahvičku se 100 ml infuzního roztoku. Klinické balení obsahující 10 skleněných lahviček po 100 ml infuzního roztoku. Klinické balení obsahující 20 skleněných lahviček po 100 ml infuzního roztoku. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Serag-Wiessner KG 95112 Naila Německo Tel 0049 9282 937-0 Fax 0049 9282 937-9369

8

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci: SERAG s.r.o Na Vyhlídce 17 350 02 Cheb Tel: 00420 354 439 644 (+ fax) Fax: 00420 354 594 095 Tel Sipy call: 00420 359 604 594 Faxbox: 00420 739 021 537 Tato příbalová informace byla naposledy schválena 28.11.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn: sukls149506/2008

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Metronidazol-Serag infuzní roztok 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ 100 ml infuzního roztoku obsahuje metronidazolum 0,50 g Obsah sodíku (ve 100 ml) Sodík 14 mmol Chloridy 13 mmol Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1 3. LÉKOVÁ FORMA Infuzní roztok Popis přípravku: čirý, bezbarvý roztok 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1. Terapeutické indikace Metronidazol-Serag je vhodný u infekcí vyvolaných anaerobními bakteriemi citlivými na metronidazol nebo v případech, kdy se předpokládá jejich přítomnost. K těmto bakteriím patří především Bacteroides fragilis a jiné bakteroidní druhy, fusobakterie, eubakterie, klostridie a jiné anaerobní koky. Používá se:

u infekcí gastrointestinálního traktu nebo infekcí, které v něm vznikají (např. po operačním

zákroku, při zánětech pobřišnice (peritonitida), při abscesech, flegmónách a jiných hnisavých onemocněních v oblasti břicha a pánve, při septických onemocněních)

u infekcí v oblasti ženských pohlavních orgánů nebo infekcí, které v nich vznikají (např. po

operačních zákrocích jako hysterektomie, při poporodní horečce, při septických onemocněních)

u infekcí dolních cest dýchacích, především při zápalech plic s rozpadem tkáně

(nekrotizující pneumonie)

dále při mozkových abscesech, osteomyelitidě a endokarditidě

k profylaxi vzniku infekcí při operačních zákrocích, při nichž může dojít ke kontaminaci

anaeroby, např. při operacích v gastrointestinálním traktu, v oblasti ženských pohlavních orgánů, v dutině ústní a hltanu, při peritonitidě nebo při abscesu v oblasti břicha nebo pánve.

Těžké infekce, jako např. sepse nebo peritonitida vyžadují na počátku parenterální léčbu. Místo parenterální léčby je možné podle klinického obrazu pokračovat perorálně.

Při použití metronidazolu je vždy nutné vzít v úvahu lokální i mezinárodní doporučení pro správné použití antimikrobiálních léků. 4.2

Dávkování a způsob podání

Dávkování je upraveno podle individuální odpovědi pacienta na léčbu, podle věku a tělesné hmotnosti a podle typu a závažnosti onemocnění. Mělo by se řídit následujícími doporučeními: Dospělí a dospívající: Obvyklá dávka je 500 mg každých 8 hodin. Je-li to indikováno, lze podat jako úvodní dávku 15 mg/kg tělesné hmotnosti. Děti do 12 let věku Každých 8 hodin 7-10 mg metronidazolu na kg tělesné hmotnosti, což odpovídá denní dávce 20-30 mg metronidazolu/kg. Pacienti s renálním postižením: Žádná úprava dávky není nutná, viz bod 5.2. Pacienti s jaterním postižením: Protože při těžkém jaterním poškození je prodloužený poločas metronidazolu v séru a plazmatická clearance je opožděná, pacienti s těžkým jaterním postižením budou potřebovat dávky snížit (viz bod 5.2). Délka léčby: Délka léčby závisí na její účinnosti. Ve většině případů je léčba po dobu 7 dnů dostatečná. V klinicky indikovaných případech může pokračovat i po uplynutí této doby. (Viz též bod 4.4) Před- a pooperační profylaxe infekcí Dospělí a dospívající Podá se dávka 500 mg, jejíž aplikace musí být dokončena asi 1 hodinu před operací. Dávka se opakuje po 8 a 16 hodinách. Děti (od 2 do 11 let) Dávka 15 mg/kg; podání musí být dokončeno asi 1 hodinu před operací, poté 7,5 mg/kg po 8 a 16 hodinách. Způsob podání Intravenózní infuze. Obsah jedné infuzní lahve by měl být infundován pomalu intravenózně, tj. 100 ml minimálně po dobu 20 min, ale obvykle se podává déle než jednu hodinu. Metronidazol-Serag může být také před podáním zředěn přidáním do i.v. nosného roztoku, jako např. 0,9 % chloridu sodného nebo do 5 % roztoku glukosy. Současně předepsaná antibiotika musí být podávána odděleně.

4.3. Kontraindikace

Přecitlivělost na metronidazol nebo jiné nitroimidazolové deriváty nebo na jakoukoli pomocnou látku.

. .

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

V případech těžkého jaterního poškození nebo při poruše hematopoézy (např. granulocytopenii) má být přípravek

Metronidazol-Serag podáván pouze v případech, kdy očekávaný prospěch výrazně převyšuje

potencionální riziko. Pacientům s aktivním nebo chronickým onemocněním periferního a centrálního nervového systému se má metronidazol kvůli riziku zhoršení nemoci podávat pouze v případech, kdy očekávaný prospěch výrazně převyšuje potencionální riziko. U pacientů léčených metronidazolem byly hlášeny záchvaty křečí a periferní neuropatie, charakterizovaná hlavně necitlivostí nebo parestéziemi končetin. Objevení se abnormálních neurologických příznaků vyžaduje okamžité opakované vyhodnocení poměru prospěch/riziko pro případ dalšího pokračování léčby. V případě těžkých hypersenzitivních reakcí (např. anafylaktického šoku) musí být léčba přípravkem Metronidazol-Serag okamžitě přerušena a započato s intenzivní léčbou, prováděnou školenými pracovníky. Těžký přetrvávající průjem, který se objeví během léčby nebo v následujících týdnech v důsledku možné pseudomembranózní enterokolitidy (ve většině případů vyvolané clostridium difficile), viz bod 4.8. Toto střevní onemocnění vyvolané antibiotickou terapií, může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou odpovídající léčbu. Nesmí se podat léky s antiperistaltickým účinkem. Délka léčby metronidazolem nebo léky obsahujícími jiné nitroimidazoly by neměla překročit 10 dnů. Pouze ve specifických vybraných případech, je-li to nezbytně zapotřebí, může být léčba prodloužena, ale musí být provázena patřičným klinických a laboratorním sledováním. Opakování léčby musí být omezeno na minimum a pouze pro zvláštní, vybrané případy. Toto omezení se musí striktně dodržovat, protože nelze bezpečně vyloučit možný rozvoj mutagenní aktivity metronidazolu a protože v pokusech na zvířatech byl zaznamenán nárůst výskytu určitých tumorů. Prodloužená léčba metronidazolem může být provázena depresí kostní dřeně, což vede k poruše hematopoezy. Projevy viz bod 4.8. Během prodloužené léčby je nutné pečlivě monitorovat krevní obraz. Tento léčivý přípravek obsahuje 14 mmol (nebo 322 mg) sodíku ve 100 ml. Toto je nutné vzít v úvahu u pacientů na dietě s omezeným příjmem sodíku. Ovlivnění laboratorních testů Metronidazol interferuje se spektrofotometrickým stanovením ALT, AST, LDH, triglyceridů a glukosy ve smyslu snížení hodnot. Metronidazol je vysoce absorbován na vlnové délce na které je stanovován nikotin-amid-adenin dinukleotid (NADH). Proto zvýšená koncentrace jaterních enzymů může být metronidazolem potlačena při průběžných metodách a cílová hodnota redukcí NADH snížena. Byly hlášeny neobvykle nízké koncentrace jaterních enzymů, včetně nulových hodnot. 4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Alkohol Požívání alkoholických nápojů během léčby metronidazolem musí být vyloučeno vzhledem k možným nežádoucím reakcím, jako jsou závratě a úporné zvracení (disulfiramový efekt).

Disulfiram Současné podávání disulfiramu může vést ke stavům zmatenosti nebo dokonce psychotickým reakcím. Kombinace obou musí být vyloučena. Busulfan Současné podávání s metronidazolem může vést k signifikantnímu zvýšení plazmatických koncentrací busulfanu. Mechanizmus interakce nebyl dosud popsán. Současné podání s metronidazolem je nutno vyloučit pro možnou těžkou toxicitu a mortalitu spojenou se zvýšením plazmatických hladin busulfanu. Takrolimus Současné podávání s metronidazolem může vést ke zvýšení koncentrace takrolimu v krvi. Předpokládaným mechanizmem je inhibice metabolizmu takrolimu v játrech pomocí CYP 450 3A4. Takrolimus v krvi a renální funkce musí být často kontrolovány a podle nich upraveno dávkování, zejména při zahájení či ukončování léčby metronidazolem u pacientů, kterým je takrolimus podáván ve stabilních dávkách. Kumarinové deriváty Současná léčba s metronidazolem může zesílit jejich antikoagulační účinek a zvýšit riziko krvácení jako důsledek sníženého odbourávání v játrech. Úprava dávek antikoagulancií může být nutná. Lithium Při současném podávání metronidazolu a lithiových solí je nutná zvýšená opatrnost, protože během léčby metronidazolem byly pozorovány zvýšené sérové koncentrace lithia. Riziko poškození renálních funkcí je zvýšené. Fenytoin Metronidazol inhibuje metabolizmus současně podávaného fenytoinu, tj. plazmatické koncentrace fenytoinu jsou zvýšené. Na druhou stranu při současném podávání s fenytoinem je účinnost metronidazolu snížená. Barbituráty Fenobarbital může zvýšit metabolizmus metronidazolu v játrech, snižuje jeho plazmatický poločas na 3 hodiny. Fluorouracil Metronidazol inhibuje metabolizmus současně podaného fluorouracilu, tj. plazmatická koncentrace fluorouracilu je zvýšená. Cimetidin Současně podávaný cimetidin může v izolovaných případech snížit eliminaci metronidazolu, což následně vede ke zvýšení koncentrací metronidazolu v séru. Karbamazepin Metronidazol může potlačovat metabolizmus karbamazepinu a v důsledku vést ke zvýšení plazmatických koncentrací. Cyklosporin Během současné léčby cyklosporinem a metronidazolem existuje riziko zvýšení sérových koncentrací cykolosporinu. Je nutná častá kontrola cyklosporinu a kreatininu. Amiodaron Při současném podávání metronidazolu s amiodaronem byly hlášeny prodloužení intervalu QT a torsade de pointes. Je-li amiodaron podáván současně s metronidazolem je vhodné sledovat na EKG QT interval. Pacienty, kteří nejsou při léčbě hospitalizováni, je třeba upozornit, aby věnovali pozornost příznakům, jako závratě, palpitace nebo mdloby, které mohou být známkou objevení se torsades de pointes.

Antikoncepční přípravky Některá antibiotika mohou ve výjimečných případech snižovat účinnost perorální antikoncepce interferencí bakteriální hydrolýzy steroidních konjugátů ve střevě, a tím snižovat reabsorpci nekonjugovaných steroidů. Proto se snižují plazmatické hladiny aktivních steroidů. Tato neobvyklá interakce se může objevit u žen s vysokým vylučováním steroidních konjugátů žlučí. U Angličanek užívajících perorální antikoncepci, které užívaly antibiotika, např. ampicilin, amoxicilin a tetracykliny, bylo hlášeno 60 těhotenství. Pro sulfa-trimetoprim, roxitromycin and clarithromycin jsou studie negativní, ale množství dat je velmi malé. Mofetil-mykofenolát Látky, které mění gastrointestinální flóru (např. antibiotika) mohou snižovat perorální biologickou dostupnost přípravků kyseliny mykofenolové. Při současné léčbě s antiinfekčními léky se doporučuje pečlivé klinické i laboratorní sledování známek sníženého imunosupresivního účinku kyseliny mykofenolové.

4.6.

Těhotenství a kojení

Těhotenství Bezpečné použití metronidazolu během těhotenství nebylo doloženo. Obecně je použití metronidazolu během těhotenství kontraindikováno. Některé studie ukazují zvýšený počet malformací. V pokusech na zvířatech nevykazoval metronidazol teratogenní účinek. (viz bod 5.3) Během prvního trimestru by přípravek

Metronidazol-Serag měl být použit pouze k léčbě závažných, život ohrožujících infekcí

v případě, kde není žádná bezpečná alternativa. Během druhého a třetího trimestru by také měl být přípravek

Metronidazol-Serag použit k léčbě infekcí pouze, převyšuje-li přínos jednoznačně možné

riziko. Kojení

Vzhledem k tomu, že metronidazol prostupuje do mateřského mléka má být kojení během léčby

přerušeno. Vzhledem k prodlouženému poločasu metronidazolu se má kojení po skončení léčby metronidazolem obnovit až po 2-3 dnech.

4.7.

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

I v případě správného užívání může metronidazol změnit reaktivitu do té míry, že může být narušena schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje. Toto platí ve zvýšené míře na počátku léčby nebo v kombinaci s požíváním alkoholu.

4.8.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou hlavně spojeny s prodlouženou dobou léčby nebo používáním vysokých dávek. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky zahrnují nauzeu, abnormální chuťové vjemy a riziko neuropatie v případě dlouhotrvající léčby. V následujícím seznamu je k určení frekvence nežádoucích účinků použito následujících označení: Velmi časté: ≥ 1/10

Časté: ≥ 1/100, < 1/10

Méně časté: ≥ 1/1 000, < 1/100

Vzácné:

≥ 1/10 000, < 1/1 000

Velmi vzácné: < 1/10 000, včetně izolovaných případů

Není známo: (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy krve a lymfatického systému Méně časté: pokles počtu leukocytů a trombocytů během léčby metronidazolem (leukopenie, granulocytopenie a trombocytopenie) Není známo: agranulocytóza, aplastická anémie Během prolongované léčby jsou nařízené pravidelné kontroly počtu krevních buněk. Poruchy nervového systému Méně časté: bolesti hlavy, závratě, spavost nebo nespavost, ataxie, křeče, periferní neuropatie projevující se jako parestézie, bolest, neobvyklé pocity na kůži, brnění končetin Velmi vzácné: encefalopatie Když se objeví křeče nebo známky periferní neuropatie, musí být o tom neodkladně informován ošetřující lékař. Poruchy oka Méně časté: poruchy vidění, diplopie, myopie Neznámo: okulogyrická krize Gastrointestinální poruchy Méně časté: zvracení, nauzea, průjem, glositida a stomatitida, říhání s pocitem hořkosti v ústech, tlak v epigastriu, nauzea, ztráta chuti k jídlu, kovová pachuť, povlak jazyka Velmi vzácné: těžký, přetrvávající průjem během a po léčbě může svědčit pro pseudomembranózní kolitidu (viz také bod 4.4). Neznámo: pankreatitida Poruchy ledvin a močových cest Méně časté: tmavé zbarvení moče (způsobené metabolity metronidazolu) Velmi vzácné: dysurie, cystitida, inkontinence moče Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Méně časté: artralgie, myalgie Infekce a infestace Vzácné: genitální superinfekce kmeny candida Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Časté: iritace žíly (až tromboflebitida) po intravenózní aplikaci Vzácné: stavy slabosti Poruchy jater a žlučových cest Méně časté: zvýšení hladin transamináz a bilirubinu v séru Velmi vzácné: hepatitida, žloutenka Poruchy imunitního systému Méně časté: lehké až středně těžké hypersenzitivní reakce, např. pruritus, urtika, erythema multiforme, angioedém, léková horečka Velmi vzácné: těžké akutní systémové hypersenzitivní reakce: anafylaxe až anafylaktický šok Neznámo: Stevens-Johnsonův syndrom

Dvě posledně vyjmenované vyžadují okamžitý terapeutický zásah (viz bod 4.4) Psychiatrické poruchy Méně časté: stavy zmatenosti, podrážděnost, deprese

4.9. Předávkování

Příznaky Jako známky a příznaky předávkování se mohou objevit nežádoucí účinky, které jsou uvedeny v bodě 4.8. První pomoc, antidota Neexistuje žádná specifická léčba nebo antidota při masivním předávkování metronidazolem. V případě nutnosti může být metronidazol účinně eliminován hemodialýzou. 5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1. Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, imidazolové deriváty ATC : J0IXD0l Metronidazol patří k substancím nitroimidazolové skupiny. U citlivých protozoálních kmenů a u obligátních anaerobních bakterií je redukován na účinný acetamid a kyselinu N-(2-hydroxyethyl)- oxamidovou. Interakce s DNA vedou k inhibici syntézy nukleové kyseliny mikroorganizmu a tím k likvidaci patogenu. Mikrobiální spektrum přípravku zahrnuje jak aerobní gramnegativní tyčky tak grampozitivní tyčky, vytvářející spory a anaerobní koky, některé fakultativní anaeroby a některá protozoa. Kritické hodnoty minimální inhibiční koncentrace (MIC) podle EUCAST, rozdělující mikroorganismy citlivé od středně citlivých a rezistentních jsou následující (S≤/R>): Gram pozitivní anaeroby (4/4) Gramnegativní anaeroby (4/4) Seznam citlivých a necitlivých mikroorganizmů: Zdroj: Zentralstelle für die Auswertung von Resistenzdaten (Z.A.R.S.) bei systemisch wirkenden Antibiotika, Německo, Listopad 2006:

Obecně citlivé druhy

Grampozitivní aeroby

Actinomyces israeli°

Anaeroby

Bacteroides fragilis Clostridium difficile° Clostridium perfringens° Fusobacterium spp.° Gardnerella vaginalis°

Peptococcus spp.° Peptostreptococcus spp.° Porphyromonas spp.° Prevotella spp. Veillonella spp.°

Ostatní mikroorganizmy

Entamoeba histolytica° Giardia lamblia° Trichomonas vaginalis°

Druhy, u kterých může být problém se získanou rezistencí

Gramnegativní aeroby

Helicobacter pylori

V podstatě rezistentní organizmy

Všechny aeroby a fakultativní anaerobyº

° V době uveřejnění této tabulky nejsou k dispozici novější data. V základní literatuře, publikovaných standardních odkazech a doporučeních terapie se citlivost těchto druhů předpokládá. Δ Používají se pouze u pacientů alergických na penicilin.

Mechanismus rezistence na metronidazol Mechanismus rezistence na metronidazol není ještě dostatečně známý. U H. pylori je zakódován v genech reduktáz rdxA a frxA, které jsou potřebné pro aktivaci metronidazolu a inaktivace těchto genů vede k rezistenci na metronidazol. Jiný mechasnismus rezistence je zvažován u B. fragilis a je zakódován v nim genech nitroimidazolre- duktázy. Výzkumné studie známek vzniku rezistence na metronidazol u kmenů B. fragilis s přítomností nim genů nebo bez nim genů ukázaly, že rezistence na metronidazol může být přítomna nejen u kmenů s nim-geny, ale i u kmenů bez nim-genů, což dosvědčuje přítomnost ještě jiných mechanismů než pouze vlivu nim genů. 5.2. Farmakokinetické vlastnosti Jelikož se Metronidazol-Serag podává intravenózně, jeho biologická dostupnost je 100 %. Distribuce: Po injekčním podání je metronidazol do tělesných tkání distribuován ve velkém rozsahu. Metronidazol se objeví ve většině tělesných tkání a tekutin včetně žluči, kostí, cerebrálního abscesu, cerobrospinálního moku, jater, slin, ejakulátu a vaginálního sekretu a dosahuje podobných koncentrací jako v plazmě. Také prostupuje přes placentu a je přítomen v mléce kojících matek v koncentracích odpovídajících sérovým koncentracím. Vazba na bílkoviny je nižší než 20%, zjištěný distribuční objem je 36 l. Biotransformace: Metronidazol je metabolizován v játrech oxidací postranních řetězců a tvorbou glukuronidů. Mezi jeho metabolity patří produkty oxidace kyselin, hydroxyderiváty a glukuronidy. Hlavním metabolitem v séru je hydroxylovaný metabolit, hlavním metabolitem v moči je metabolit kyseliny. Eliminace:

Močí je vyloučeno asi 80% látky; v podobě metronidazolu méně než 10%. Malá množství jsou vyloučena játry. Eliminační poločas je přibližně 8 (6-10) hodin. Zvláštní skupiny pacientů: Renální insuficience vede ke zpomalenému vylučování pouze nevýznamného stupně.

Opožděnou plazmatickou clearance a prodloužený poločas v séru (až 30 hodin) lze očekávat při těžkých onemocněních jater

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita Akutní toxicita byla zkoumána na myších u dvou způsobů aplikace. Hodnoty LD50 činí při perorálním podávání 3800 mg/kg tělesné hmotnosti, při intraperitoneální aplikaci 3950 mg/kg tělesné hmotnosti. Akutní toxicita je podle toho velmi nízká.

Akutní otravy u člověka nebyly hlášeny. Toxická hladina v krvi se uvádí 200 μg/ml, což je desetkrát vyšší než při perorální terapii odpovídající účelu.

Chronická toxicita Ve studiích chronické toxicity nebyly při podávání metronidazolu u potkanů po dobu 26 - 80 týdnů zjištěny žádné nežádoucí účinky. Teprve u dávek 300 - 600 mg/kg tělesné hmotnosti a den se vyskytly dystrofie varlat a atrofie prostaty.

Toxikologické účinky u psů se při podání 75 ml/kg tělesné hmotnosti a den projevily ve formě ataxií a tremoru.

Při zkoumání opic se po ročním podávání přípravku v dávkách 45, 100, příp. 225 ml/kg tělesné hmotnosti a den projevil v závislosti na dávce zvýšený výskyt degenerace jaterních buněk. Jako nejnižší toxická dávka podávaná nepřetržitě po dobu 8 týdnů perorálně byla u člověka udána dávka 18 mg/kg tělesné hmotnosti a den. Jako celkově vzácné nežádoucí účinky se objevují cholestatické hepatózy a periferní neuropatie.

Kancerogenní a mutagenní potenciál Experimenty na různých hlodavcích potvrdily, že metronidazol je kancerogenní látka, jejíž schopnost tvorby tumorů je málo výrazná. I když ani průběžná pozorování u člověka nepotvrdila, že podávání metronidazolu vede ke zvýšenému riziku vzniku tumorů, zůstává zde ještě teoretické riziko redukčního metabolitu. vytvářeného bakteriální f1órou. který lze ve velmi malých množstvích prokázat v moči.

Metronidazol potvrzuje na řadě testů provedených na bakteriích různými aktivizačními systémy výrazně mutagenní účinky. Další zkoušky in vitro a in vivo proběhly negativně. V lymfocytech pacientů byly po delší léčbě metronidazolem zjištěny zvýšené podíly chromozomových mutací. Reprodukční toxicita Pokusy na zvířatech nedokázaly u potkanů až do výše dávek 200 mg/kg tělesné hmotnosti a u králíků do výše dávek 150 mg/kg tělesné hmotnosti na den žádné teratogenní ani jiné embryotoxické účinky. Pokud matka užívá neomezeně nitroimidazoly. existuje nebezpečí, že to u plodu příp. u novorozence způsobí rakovinu nebo vznik dědičného poškození. Zajištěné odkazy o poškození

embrya nebo plodu zatím neexistují. Bezpečnost aplikace metronidazolu v těhotenství není dostatečně doložena. Rozporné zprávy existují zejména, pokud se týká raného stádia těhotenství. Některé studie upozornily na zvýšenou míru tvorby malformací. Riziko možných pozdějších následků včetně kancerogenního rizika není zatím vyjasněno. 6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1. Seznam pomocných látek

monohydrát kyseliny citronové

dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

chlorid sodný

voda na injekci

6.2. lnkompatibility Nejsou dosud známy. Směšování: viz bod 4.5.

6.3. Doba použitelnosti 2 roky. Po otevření ihned spotřebujte. 6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání:

Uchovávejte při teplotě do 25 °C, lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6

.5. Druh obalu a velikost balení

Infuzní lahev z bezbarvého skla, zapertlovaná s kovovým uzávěrem, s polypropylenovým chráničem, krabička. Velikost balení: 1 x 100 ml, l0 x 100 ml, 20 x 100 ml 6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním Používejte pouze čiré roztoky a neporušené lahvičky. Po otevření je Metronidazol-Serag nutno ihned použít. Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti!

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Serag-Wiessner KG, D-95112 Naila, Německo

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

42/697/94-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

25.05.1994 / 28.11.2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

28.11.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Metronidazol-Serag Infuzní roztok 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

100 ml infuzního roztoku obsahuje: metronidazolum

0,5g

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

monohydrát kyseliny citronové

0,044 g

dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

0,150 g

chlorid sodný

0,740 g

voda na injekci 4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Infuzní roztok Obsah: 1 x 100 ml

10 x 100 ml

20 x 100 ml

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Intravenózní podání Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí! 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Používat pouze čiré roztoky a neporušené lahvičky! Po otevření ihned spotřebujte. 8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

2

Uchovávejte při teplotě do 25°C, lahvičky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. 10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci: Serag-Wiessner KG, D-95112 Naila/Německo 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Registrační č.: 42/697/94-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š.: 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Sterilní, apyrogenní. 16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.