Menoxol 25 Mg Potahované Tablety

Kód 0175861 ( )
Registrační číslo 34/ 127/12-C
Název MENOXOL 25 MG POTAHOVANÉ TABLETY
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Zaklady Farmaceutyczne Polpharma SA, Starogard Gdaňski, Polsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0175860 POR TBL FLM 10X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0175861 POR TBL FLM 20X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0175862 POR TBL FLM 28X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0175863 POR TBL FLM 30X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0175864 POR TBL FLM 50X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0175865 POR TBL FLM 90X25MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak MENOXOL 25 MG POTAHOVANÉ TABLETY

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls200060-1/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Menoxol 25 mg potahované tabletyMenoxol 50 mg potahované tablety

Eplerenonum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán pouze Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:1.

Co je přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety užívat

3.

Jak se přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK MENOXOL 25 mg/50 mg POTAHOVANÉ TABLETY A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety patří do skupiny léčivých přípravků nazývaných selektivní blokátory aldosteronu. Tyto blokátory potlačují účinek aldosteronu, látky produkované organizmem, která je důležitým regulátorem krevního tlaku a srdeční funkce. Někdy mohou zvýšené hladiny aldosteronu v organizmu způsobit změny vedoucí k srdečnímu selhání.

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety může v kombinaci s jinými látkami používanými k léčbě srdečního selhání pomáhat předcházet zhoršení srdečního selhání po infarktu myokardu.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK MENOXOL 25 mg/50 mg POTAHOVANÉ TABLETY UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety:

jste-li přecitlivělý/á (alergický/á) na eplerenon nebo kteroukoli další složku přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety (viz odstavec 6. DALŠÍ INFORMACE);

máte-li vysokou hladinu draslíku v krvi (hyperkalémii);

užíváte-li léčivé přípravky pro odvádění přebytečné vody z organizmu (draslík šetřící diuretika) nebo doplňky stravy s obsahem draslíku;

máte-li střední až těžkou poruchu ledvin;

máte-li těžké onemocnění jater;

užíváte-li léčivé přípravky používané k léčbě plísňových onemocnění (ketokonazol nebo itrakonazol);

užíváte-li léčivé přípravky proti virům při léčbě HIV infekce (ritonavir nebo nelfinavir);

užíváte-li antibiotika k léčbě bakteriálních infekcí (klaritromycin či telitromycin);

užíváte-li nefazodon používaný k léčbě deprese.

Nedoporučuje se používat přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety u dětí a dospívajících.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety je zapotřebív následujících případech:Informujte proto ošetřujícího lékaře:-

trpíte-li onemocněním ledvin nebo jater (viz též „Neužívejte přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety“);

-

užíváte-li lithium (obvykle užívané pro léčbu manio-depresivní psychózy, rovněž nazývané bipolární afektivní porucha);

-

užíváte-li takrolimus nebo cyklosporin (používané k léčbě onemocnění kůže, jako je psoriáza nebo ekzém, a k prevenci odmítnutí transplantované tkáně po transplantaci v důsledku reakce organizmu.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyInformujte, prosím, svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou volně dostupné bez lékařského předpisu.

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety se nesmí užívat současně s následujícími léčivými přípravky (viz „Neužívejte přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety“):

Itrakonazol nebo ketokonazol (používané k léčbě plísňových onemocnění), ritonavir, nelfinavir (látky zastavující množení virů při léčení HIV), klaritromycin, telitromycin (používané k léčbě bakteriálních infekcí) nebo nefazodon (používaný pro léčbu deprese), neboť uvedené přípravky mohou zpomalovat odbourávání přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety a prodlužovat tak jeho účinek v organizmu.

Draslík šetřící diuretika (léčivé přípravky pro odvod přebytečné vody z organizmu) a doplňky stravy obsahující draslík (tablety s obsahem soli), protože tyto přípravky zvětšují riziko zvýšení hladiny draslíku v krvi.

Informujte, prosím, svého lékaře, užíváte-li některý z následujících léčivých přípravků:

Lithium (obvykle podávané při léčení manio-depresivní psychózy nazývané rovněž bipolární afektivní porucha). Bylo zjištěno, že používání lithia společně s diuretiky a ACE inhibitory (užívanými pro léčbu vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění) způsobuje výrazné zvýšení hladin lithia v krvi, což může vyvolat následující nežádoucí účinky: ztráta chuti k jídlu, poškození zraku, únava, svalová slabost a svalové záškuby.

Cyklosporin nebo takrolimus (používané pro léčbu onemocnění kůže, jako je psoriáza nebo ekzém, a pro prevenci tzv. „rejekce“ transplantovaného orgánu, kdy organizmus reaguje po transplantaci tak, že transplantovanou tkáň nepřijme. Tyto přípravky mohou zapříčinit potíže s ledvinami a zvětšit tak riziko zvýšení hladiny draslíku v krvi.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA – některé léky proti bolesti jako např. ibuprofen, které ulevují od bolesti, ztuhlosti a zánětu). Tyto přípravky mohou vést k potížím s ledvinami a zvětšit tak riziko zvýšení hladiny draslíku v krvi.

Trimetoprim (užívaný pro léčbu bakteriálních infekcí) může zvětšovat riziko zvýšení hladiny draslíku v krvi.

ACE inhibitory (např. enalapril) a antagonisté receptorů pro angiotensin 2 (např. kandesartan) (používané pro léčbu vysokého krevního tlaku a určitých onemocnění srdce a ledvin) mohou zvětšovat riziko zvýšení hladiny draslíku v krvi.

Alfa-1 blokátory, jako např. prazosin nebo alfuzosin (používané pro léčbu vysokého krevního tlaku a určitých onemocnění prostaty) mohou vést k náhlému poklesu krevního tlaku a závrati při vstávání.

Tricyklická antidepresiva jako např. amitriptylin nebo amoxapin (užívané pro léčbu depresí), antipsychotické látky (nazývané též neuroleptika) jako např. chlorpromazin nebo haloperidol (užívané pro léčbu duševních poruch), amifostin (používaný během chemoterapie při léčbě rakoviny) a baklofen (užívaný pro léčbu svalových křečí). Tyto přípravky totiž mohou vést k náhlému poklesu krevního tlaku a závrati při vstávání.

Glukokortikoidy, jako např. hydrokortison nebo prednison (užívané k léčení zánětů a určitých onemocnění kůže) a tetrakosactid (používaný převážně k diagnostice a léčení poruch kůry nadledvinek) mohou účinek přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety na sníženíkrevního tlaku oslabovat.

Digoxin (užívaný pro léčbu onemocnění srdce). Hladiny digoxinu v krvi se mohou při souběžném užívání s přípravkem Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety zvyšovat.

Warfarin (látka snižující srážlivost krve): Při užívání warfarinu je nezbytná opatrnost, neboť jeho vysoké hladiny v krvi mohou účinky přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety na organizmus ovlivňovat.

Erytromycin (užívaný při léčení bakteriálních infekcí), saquinavir (antivirový přípravek užívaný pro léčbu HIV), flukonazol (užívaný pro léčbu plísňových infekcí), amiodaron, diltiazem a verapamil (užívané pro léčbu onemocnění srdce a vysokého krevního tlaku) zpomalují odbourávání přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety, čímž prodlužují jeho účinek v organismu.

Třezalka tečkovaná (bylinný léčivý přípravek), rifampicin (užívaný pro léčbu bakteriálních infekcí), karbamazepin, fenytoin a fenobarbital (užívané – kromě jiného – při léčení epilepsie) mohou zrychlovat odbourávání přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety a snížovat tak jeho účinek v organismu.

Užívání přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety s jídlem a pitímPřípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety lze užívat s jídlem i bez něj.

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem před užitím jakéhokoliv léku. Účinky přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety se u těhotných žen neověřovaly. Není známo, zda eplerenon přechází do mateřského mléka. Je na zvážení ošetřujícího lékaře, zda doporučí ukončit kojení nebo přerušit užívání léku.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůPo užití přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety můžeme pociťovat závratě. Pokud se tak stane, nebudeme ani řídit dopravní prostředky ani obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety:Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety obsahuje monohydrát laktózy (což je jeden z typů cukrů). Pokud Vám někdy lékař sdělil, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, kontaktujte před užitím tohoto přípravku svého lékaře.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK MENOXOL 25 mg/50 mg POTAHOVANÉ TABLETY UŽÍVÁ

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety budeme užívat vždy přesně podle pokynů ošetřujícího lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Tablety přípravku Menoxol 25 mg/50 mg se mohou užívat s jídlem i nalačno. Tablety polykejte celé a zapíjejte důkladně vodou.

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety se obvykle užívá v kombinaci s dalšími léky na srdeční selhání jako např. s beta-blokátory.

Obvyklá zahajovací dávka je: jedna 25 mg tableta 1x denně.

Po čtyřech týdnech nám lékař dávku navýší na 50 mg jednou denně (buď jako jednu 50 mg tabletu nebo dvě 25 mg tablety).

Před zahájením léčby přípravkem Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety, v průběhu prvního týdne léčby, jeden měsíc po zahájení léčby nebo při každé změně dávkování by měla být stanovena hladina draslíku v krvi. Podle hladiny draslíku v krvi pak může být dávkování přípravku lékařem upraveno.

U pacientů s mírně závažným onemocněním ledvin a u pacientů s mírně až středně závažným onemocněním jater není nutná žádná úprava počátečního dávkování. Trpíte-li onemocněním ledvin či jater, budou Vám možná častěji kontrolovat hladinu draslíku v krvi (viz také kapitolka "Neužívejte přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety").

Starší pacienti: Není nutná žádná úprava počátečního dávkování. U starších pacientů však v důsledku věku dochází ke snížení ledvinových funkcí a tím k nebezpečí vyšších sérových hladin draslíku. Takové nebezpečí se pak může dále umocňovat v souvislosti se souběžnými onemocněními, konkrétně lehkým až středně závažným zhoršením jaterních funkcí. Lékař tedy bude požadovat pravidelné měření hladin draslíku v krvi.

Děti a dospívající: Užívání přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety se u této věkové kategorie nedoporučuje.

Jestliže jste užil/a více přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety, než jste měl/aV takovém případě budeme okamžitě informovat svého lékaře nebo lékárníka. Nejčastěji se mohou objevit příznaky, jako je nízký krevní tlak projevující se pocitem lehkosti hlavy, závratí, rozmazaným viděním, slabostí, akutní ztrátou vědomí, nebo hyperkalémie (vysoká hladina draslíku v krvi), k jejímž příznakům patří svalové křeče, průjem, nevolnost, závratě nebo bolesti hlavy.

Jestliže jste zapomněl/a užít přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tabletyPokud již nastal čas užít další tabletu, předchozí zapomenutou tabletu vynecháme a užijeme rovnou další tabletu ve stanovený čas. Jinak – zbývá-li do užití další tablety ještě doba delší než 12 hodin, užijeme tabletu, jakmile si uvědomíme, že jsme dávku vynechali. Potom budeme v užívání tablet pokračovat normálně jako dříve. Opomenutou dávku nebudeme kompenzovat tak, že zdvojíme dávku následující.

Jestliže jste přestal/a přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety užívatJe důležité užívat přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety podle doporučení lékaře tak dlouho, dokud lékař nedoporučí léčbu ukončit.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů týkajících se užívání tohoto přípravku se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Ihned vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

otok obličeje, jazyka nebo hrdla

obtížné polykání

vyrážka nebo obtížné dýchání.

Jde totiž o příznaky angioneurotického edému (což je závažná alergická reakce).

Další zaznamenané nežádoucí účinky zahrnují:

Časté nežádoucí účinky (vyskytující se u 1 až 10 pacientů ze 100):

zvýšená hladina draslíku v krvi (příznaky zahrnují svalové křeče, průjem, pocit na zvracení, závrať nebo bolest hlavy)

závrať

nízký krevní tlak

průjem

pocit na zvracení

porucha funkce ledvin

vyrážka

Méně časté nežádoucí účinky (vyskytující se u 1 až 10 pacientů z 1.000):

zvýšení počtu bílých krvinek (eozinofilie)

dehydratace

zvýšené hladiny cholesterolu nebo triglyceridů (tuků) v krvi

nízké hladiny sodíku v krvi

nespavost (poruchy spánku)

bolest hlavy

onemocnění srdce, např. nepravidelný srdeční puls, srdeční infarkt a srdeční selhání

pokles krevního tlaku, který může způsobit závrať při vstávání

trombóza (krevní sraženina) dolní končetiny

bolest v krku

plynatost

zvracení

svědění

zvýšená potivost

bolest zad

křeče dolních končetin

pocit slabosti nebo celkové nepohody

zvýšení hladiny močoviny a kreatininu v krvi, což může ukazovat na potíže s ledvinami

zánět ledvin

zvětšení prsů u mužů.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU MENOXOL 25 mg/50 mg POTAHOVANÉ TABLETY

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

Přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety obsahuje

Léčivou látkou přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety je eplerenon. Jedna tableta obsahuje 25 mg nebo 50 mg eplerenonu.

Pomocnými látkami přípravku Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety jsou: monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, hypromelosa 2910/15, natrium-lauryl-sulfát, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium stearát.

Potahová soustava Opadry II 33G32578 žlutá, která obsahuje hypromelosu 2910/6, oxid

titaničitý (E171), monohydrát laktosy, makrogol 3350, triacetin, žlutý oxid železitý (E172).

Jak přípravek Menoxol 25 mg/50 mg potahované tablety vypadá a co obsahuje toto baleníMenoxol 25 mg jsou žluté kulaté bikonvexní potahované tablety o průměru 6 mm; Menoxol 50 mg jsou žluté kulaté bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně, o průměru 8 mm. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

Velikost balení:10, 20, 28, 30, 50 nebo 90 potahovaných tablet v blistrech uložených v papírové skládací krabičceNa trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SAul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 22.2.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls200060-1/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Menoxol 25 mg potahované tabletyMenoxol 50 mg potahované tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Menoxol 25 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 25 mg eplerenonum. Menoxol 50 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 50 mg eplerenonum.

Pomocné látky: monohydrát laktózyMenoxol 25 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 39,51 mg monohydrátu laktosy. Menoxol 50 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 79,02 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz odstavec 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Menoxol 25 mg:

Žluté kulaté bikonvexní potahované tablety o průměru 6 mm;

Menoxol 50 mg:

Žluté kulaté bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně, o průměru 8 mm. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Přípravek Menoxol je indikován jako doplněk standardní terapie zahrnující beta blokátory za účelemsnížení rizika kardiovaskulární mortality a morbidity u stabilizovaných pacientů s dysfunkcí levé komory (LVEF  40%) a s klinicky prokázaným srdečním selháním po nedávno prodělaném infarktu myokardu.

4.2

Dávkování a způsob podání

Doporučovaná udržovací dávka eplerenonu je 50 mg jednou denně. Léčba by měla být zahájena dávkou 25 mg jednou denně a ta by se měla dále v průběhu nejlépe čtyř následujících týdnů titrovat na cílovou denní dávku 50 mg užívanou jednou denně. Dávku je nutno titrovat s ohledem na plazmatickou hladinu draslíku (viz Tabulka 1). Léčba eplerenonem by měla být obvykle zahájena v rozmezí 3-14 dnů po prodělaném akutním infarktu myokardu.

U pacientů s plazmatickou hladinou draslíku > 5,0 mmol/l by se neměla léčba eplerenonem vůbec zahajovat (viz bod 4.3).

Plazmatická hladina draslíku by měla být stanovena před zahájením léčby eplerenonem, dále v průběhu prvního týdne léčby a za měsíc po zahájení léčby nebo po každé úpravě dávky. V průběhu další léčby by pak měla být plazmatická hladina draslíku stanovována pravidelně podle potřeby.

Po zahájení léčby by se měla dávka upravit dle plazmatické hladiny draslíku, jak uvádí Tabulka 1.

Tabulka 1: Úprava dávky po zahájení léčby.

Plazmatická hladina draslíku (mmol/l)

Postup

Úprava dávky

< 5,0

Zvýšení

25 mg obden až 25 mg 1x denně25 mg 1x denně až 50 mg 1x denně

5,0 – 5,4

Zachování

Bez úpravy dávkování

5,5 – 5,9

Snížení

50 mg 1x denně až 25 mg 1x denně25 mg 1x denně až 25 mg obden25 mg obden až do vysazení

 6,0

Vysazení

N/A

Pokud bylo podávání eplerenonu zastaveno z důvodu plazmatické hladiny draslíku dosahující hodnot  6,0 mmol/l, eplerenon může být znovu nasazen až tehdy, když plazmatické hodnoty draslíku poklesnou pod 5,0 mmol/l, a to v dávce 25 mg podávané každý druhý den.

Děti a dospívající pacientiPodávání eplerenonu u pediatrické populace se vzhledem k nedostatečným informacím o bezpečnosti a účinnosti takového podávání nedoporučuje.

Starší pacientiU starších pacientů není nutná počáteční úprava dávkování. Vzhledem k věkem podmíněnému poklesu renálních funkcí je u starších pacientů vyšší riziko vzniku hyperkalémie. Toto riziko se pak může dále zvyšovat, je-li spolu se zvýšenou systémovou expozicí přítomno souběžné onemocnění, a to zejména mírná až středně závažná jaterní nedostatečnost. Doporučuje se pravidelné sledování plazmatické hladiny draslíku (viz bod 4.4).

Zhoršená ledvinová funkceU pacientů s mírným zhoršením ledvinových funkcí není počáteční úprava dávkování nutná. Doporučuje se pravidelné sledování plazmatické hladiny draslíku (viz bod 4.4). Eplerenon nelze odstranit dialýzou.

Zhoršená jaterní funkceU pacientů s mírným až středně závažným zhoršením jaterních funkcí není počáteční úprava dávkování nutná. Vzhledem ke zvýšené systémové expozici eplerenonu u pacientů s mírnou až střední jaterní insuficiencí je u těchto pacientů, a to zejména u starších, doporučováno časté a pravidelné sledování plazmatické hladiny draslíku (viz bod 4.4).

Souběžná léčbaV případě souběžné léčby mírnými až středně silnými inhibitory CYP3A4, např. amiodaronem, diltiazemem a verapamilem, může být léčba zahájena počáteční dávkou 25 mg 1x denně. Dávkováníby nemělo dávku 25 mg 1x denně překročit (viz bod 4.5).

Přípravek Menoxol se může podávat spolu s jídlem nebo bez jídla (viz bod 5.2).

4.3

Kontraindikace

Hypersensitivita na eplerenon nebo na kteroukoli pomocnou látku (viz bod 6.1);

Pacienti s plazmatickou hladinou draslíku > 5,0 mmol/l při zahájení léčby;

Pacienti se střední až závažnou renální insuficiencí (clearance kreatininu < 50 ml/min);

Pacienti se závažnou jaterní insuficiencí (Třída C podle klasifikace Child-Pugha);

Pacienti užívající draslík šetřící diuretika, doplňky stravy obsahující draslík nebo silné inhibitory enzymu CYP3A4 (např. itrakonazol, ketokonazol, ritonavir, nelfinavir, klaritromycin, telithromycin a nefazodon) (viz bod 4.5).

4.4

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Hyperkalémie: V souvislosti s mechanismem účinku eplerenonu může v průběhu jeho užívání docházet ke vzniku hyperkalémie. Plazmatické hladiny draslíku by měly být stanoveny u všech pacientů před zahájením léčby a při úpravě dávkování. Během léčby se doporučuje pravidelné sledování plazmatické hladiny draslíku, a to zejména u pacientů s rizikem rozvoje hyperkalémie, jako jsou (starší) pacienti s renální insuficiencí (viz bod 4.2) a diabetici. Vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku hyperkalémie se po zahájení léčby eplerenonem nedoporučuje užívání doplňků stravy obsahujících draslík. Bylo zjištěno, že snížení dávky eplerenonu snižuje plazmatické hladiny draslíku. V jedné studii bylo prokázáno, že přidání hydrochlorothiazidu k eplerenonu zamezuje zvýšení plazmatické hladiny draslíku.

Porucha funkce ledvin:Hladina draslíku by se měla pravidelně sledovat u pacientů s poruchou funkce ledvin včetně diabetické mikroalbuminurie. Riziko hyperkalémie se zvyšuje se snižující se funkcí ledvin. Ačkoli jsou údaje ze studie EPHESUS u pacientů s diabetem 2. typu a mikroalbuminurií omezeny počtem pacientů, byl u nich pozorován zvýšený výskyt hyperkalémie. Proto by měli být tito pacienti léčeni s opatrností. Eplerenon není odstranitelný hemodialýzou.

Porucha funkce jater:U pacientů s mírnou až střední jaterní insuficiencí nebylo pozorováno zvýšení plazmatické hladiny draslíku nad 5,5 mmol/l (třída A a B podle Child Pugha). U pacientů s mírnou až střední jaterní insuficiencí by se měly sledovat hladiny iontů. Použití eplerenonu u pacientů se závažným zhoršenímjaterních funkcí se neověřovalo, a proto je u nich jeho použití kontraindikováno (viz bod 4.3).

Induktory enzymu CYP3A4: Současné podávání eplerenonu se silnými induktory enzymu CYP3A4 se nedoporučuje (viz bod 4.5).

Lithium, cyklosporin či tacrolimus by se neměly během léčby eplerenonem užívat (viz bod 4.5).

Laktóza:Tablety obsahující laktózu by neměly být podávány pacientům se vzácnými dědičnými poruchami intolerance galaktózy, s nedostatkem laktázy laponského typu nebo malabsorpcí glukózy-galaktózy.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Farmakodynamické interakce

Draslík šetřící diuretika a doplňky stravy obsahující draslík: Vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku hyperkalémie by neměl být eplerenon podáván pacientům užívajícím draslík šetřící diuretika a doplňky stravy obsahující draslík (viz bod 4.3). Draslík šetřící diuretika mohou zesilovat účinek antihypertenziv a jiných diuretik.

Lithium:Studie lékových interakcí eplerenonu s lithiem se neprováděly. Nicméně u pacientů užívajících lithium současně s diuretiky a ACE inhibitory byla zjištěna toxicita lithia (viz bod 4.4). Eplerenon by se tedy proto neměl současně s lithiem podávat. Pokud je tato kombinace nezbytná, měly by se sledovatplazmatické hladiny lithia (viz bod 4.4).

Cyklosporin, takrolimus: Cyklosporin a tacrolimus mohou vést k poruchám funkce ledvin a zvyšovat riziko hyperkalémie. Eplerenon by se tedy neměl současně s cyklosporinem či takrolimem užívat. Pokud je tato kombinace nutná, musí se pečlivě sledovat plazmatická hladina draslíku a ledvinové funkce (viz bod 4.4).

Nesteroidní protizánětlivé látky (NSA): Použití NSA může způsobit zejména u rizikových pacientů (starších a/nebo dehydratovaných) akutní renální selhání, a to účinkem přímo na glomerulární filtraci. Pacienti užívající eplerenon a NSA by měli být přiměřeně hydratováni a před zahájením léčby by se měly vyšetřit jejich ledvinové funkce.

Trimetoprim: Souběžné podávání trimetoprimu s eplerenonem zvyšuje riziko vzniku hyperkalémie. Proto by se zejména u pacientů s poruchou ledvinových funkcí a u starších osob měla sledovat plazmatická hladina draslíku a renální funkce.

ACE inhibitory, antagonisté receptoru pro angiotensin-II (AIIA): S opatrností je třeba podávat eplerenon současně s ACE inhibitory nebo antagonisty receptoru pro angiotensin-II. Kombinace eplerenonu s těmito látkami totiž může zvýšit výskyt hyperkalémie u pacientů s rizikem narušení funkce ledvin, jako jsou např. starší pacienti. Proto je vhodné pečlivé sledování plazmatických hladin draslíku a ledvinových funkcí.

Alfa 1 blokátory (např. prazosin, alfuzosin): Při kombinaci alfa-1-blokátorů s eplerenonem existuje riziko umocnění hypotenzního účinku a/nebo posturální hypotenze. Při souběžném podávání alfa-1-blokátorů se tedy doporučuje sledování rozvojemožné posturální hypotenze.

Tricyklická antidepresiva, neuroleptika, amifostin, baklofen: Souběžné podávání těchto léčivých látek s eplerenonem může potencovat anti-hypertenzní účinek a riziko posturální hypotenze.

Glukokortikoidy, tetrakosaktid: Současné podávání těchto léčivých látek s eplerenonem může potenciálně snižovat anti-hypertenzní účinky eplerenonu (retence sodíku a tekutin).

Farmakokinetické interakce

Studie in vitro naznačují, že eplerenon neinhibuje izo-enzymy CYP1A2, CYP2C19, CYP2C9, CYP2D6 nebo CYP3A4. Eplerenon není substrátem ani inhibitorem P-glykoproteinu.

Digoxin:Podáváme-li digoxin současně s eplerenonem, zvyšuje se jeho AUC o 16% (90% CI: 4% - 30%). Opatrnost si vyžaduje podávání digoxinu v dávkách blížících se horní hranici terapeutického rozmezí.

Warfarin: Žádné klinicky průkazné farmakokinetické interakce nebyly u warfarinu zjištěny. Opatrnost si vyžaduje jeho podávání v dávkách blížících se horní hranici jeho terapeutického rozmezí.

Substráty enzymu CYP3A4: Výsledky farmakokinetických studií s pokusnými substráty enzymu CYP3A4, tj. s midazolamem a cisapridem, neprokázaly při podávání těchto léčivých látek současně s eplerenonem žádné průkaznéfarmakokinetické interakce.

Inhibitory enzymu CYP3A4: - Silné inhibitory enzymu CYP3A4: Podáváme-li eplerenon souběžně s látkami inhibujícími enzym CYP3A4, může docházet k významným farmakokinetickým interakcím. Při souběžném podání

eplerenonu se silným inhibitorem enzymu CYP3A4 (ketokonazol 200 mg dvakrát denně) došlo ke 441% zvýšení AUC eplerenonu (viz bod 4.3). Souběžné užívání eplerenonu a silných inhibitorů enzymu CYP3A4, jako je např. ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, nelfinavir, klaritromycin, telitromycin a nefazadon, je kontraindikováno (viz bod 4.3).

- Mírné až středně silné inhibitory enzymu CYP3A4: Současné podávání erytromycinu,saquinaviru, amiodaronu, diltiazemu, verapamilu a flukonazolu vedlo k významným farmakokinetickým interakcím s řádovým zvýšením AUC pohybujícím se od 98% do 187%. Při současném podávání těchto inhibitorů enzymu CYP3A4 by neměla dávka eplerenonu překročit 25 mg (viz bod 4.2).

Induktory enzymu CYP3A4: Souběžné podávání třezalky tečkované (silného induktoru enzymu CYP3A4) spolu s eplerenonem způsobilo 30 % snížení AUC eplerenonu. Výraznější snížení AUC eplerenonu může nastat při použití silnějších induktorů enzymu CYP3A4 jako je rifampicin. Vzhledem k riziku snížené účinnosti eplerenonu při současném podávání silných induktorů enzymu CYP3A4 (rifampicin, karbamazepin, fenytoin, fenobarbital, třezalka tečkovaná) se tato kombinace nedoporučuje (viz bod 4.4).

Antacida: Vzhledem k výsledkům farmakokinetických klinických studií se žádné zvláštní interakce při současném použití antacid a eplerenonu nepředpokládají.

4.6

Těhotenství a kojení

Těhotenství:Potřebné údaje o použití eplerenonu u těhotných žen nejsou k dispozici. Studie na zvířatech však neprokázaly přímé ani nepřímé nežádoucí účinky na průběh těhotenství, vývoj zárodků a plodů, porod a postnatální vývoj potomků (viz bod 5.3). Přípravek Menoxol by se tedy měl těhotným ženám předepisovat s opatrností.

Kojení:Není známo, zda po perorálním podání eplerenonu dochází k jeho přechodu do mateřského mlékakojící matky. Předklinické údaje však svědčí o tom, že eplerenon a jeho metabolity jsou přítomny v mateřském mléce potkanů a že mláďata vystavená eplerenonu touto cestou se vyvíjela normálně.Vzhledem k neznalosti potenciálních nežádoucích účinků na kojence je nutno zvážit, zda v případě vhodnosti podávání tohoto léku přerušit kojení nebo lék matce přestat podávat.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny. Eplerenon nezpůsobuje ospalost ani neovlivňuje kognitivní funkce; při řízení vozidel a obsluze strojů by se však mělo počítat s možným rizikem vzniku závratí, které se mohou v průběhu léčby vyskytnout.

4.8

Nežádoucí účinky

Ve studii účinnosti a přežití (studie EPHESUS) byl pacientům se srdečním selháním po prodělaném akutním infarktu myokardu podáván eplerenon. Celková incidence nežádoucích účinků zaznamenaná ve skupině léčené podáváním eplerenonu (78,9 %) byla srovnatelná s incidencí nežádoucích účinků ve skupině s placebem (79,5 %). K přerušení léčby v důsledku vzniku nežádoucích účinků došlo u 4,4 % pacientů ve skupině užívající eplerenon respektive u 4,3 % pacientů ve skupině užívající placebo.

Níže uvedené nežádoucí účinky vyplývají buď z výsledků studie EPHESUS - jedná se o ty, u nichž existuje pravděpodobná příčinná souvislost s léčbou, nebo jde o závažné nežádoucí účinky, jejichž incidence byla ve skupině eplerenonu výrazně vyšší než ve skupině užívající placebo - popřípadě jde o nežádoucí účinky hlášené ze sledování po zavedení přípravku na trh. Nežádoucí účinky jsou uvedeny

po orgánových systémech a s absolutní frekvencí. Frekvence výskytu je definována jako: častá (≥1/100 až <1/10); méně častá (≥1/1,000 až <1/100); neznámá (hodnoty nelze z dostupných údajů odhadnout).

Infekční a parazitární onemocněníMéně časté: pyelonefritida

Poruchy krve a lymfatického systémuMéně časté: eozinofilie

Poruchy metabolismu a výživyČasté: hyperkalémieMéně časté: hyponatremie, dehydratace, hypercholesterolemie, hypertriglyceridemie

Psychiatrické poruchyMéně časté: nespavost

Poruchy nervového systémuČasté: závratěMéně časté: bolesti hlavy

Srdeční poruchyMéně časté: infarkt myokardu, levostranné srdeční selhání, fibrilace síní

Cévní poruchyČasté: hypotenzeMéně časté: arteriální trombóza dolních končetin, posturální hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchyMéně časté: faryngitida

Gastrointestinální poruchyČasté: průjem, nevolnostMéně časté: zvracení, flatulence

Poruchy kůže a podkožíČasté: vyrážkaMéně časté: svědění, zvýšené poceníNeznámá frekvence: angioneurotický edém

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáněMéně časté: bolest zad, křeče dolních končetin

Poruchy ledvin a močových cestČasté: abnormální renální funkce

Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů: Méně časté: gynekomastie

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podáníMéně časté: astenie, únava

Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jindeMéně časté: zvýšení močoviny v krvi, zvýšení hladiny kreatininu

Ve studii EPHESUS bylo zaznamenáno více případů cévní mozkové příhody u starších pacientů (> 75 let věku). V incidenci cévní mozkové příhody u této věkové kategorie však nebyl statisticky významný rozdíl mezi skupinou pacientů s eplerenonem (30) a skupinou užívající placebo (22).

4.9

Předávkování

Nebyl hlášen žádný případ předávkování. Jako nejpravděpodobnější klinický projev předávkování by se dala očekávat hypotenze nebo hyperkalémie. Eplerenon nelze odstranit hemodialýzou. Bylo prokázáno, že se eplerenon významně váže na aktivní uhlí. Hrozí-li symptomatická hypotenze, zahajujeme podpůrnou léčbu. V případě výskytu hyperkalémie se zahajuje standardní léčba.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonista aldosteronu, ATC kód: C03DA04.

Eplerenon je selektivnější pro rekombinantní lidské mineralokortikoidní receptory ve srovnání s vazbou na rekombinantní lidské glukokortikoidní receptory, receptory pro progesteron a androgeny. Eplerenon brání vazbě aldosteronu na mineralokortikoidní receptory; aldosteron je klíčový hormon v systému renin-angiotensin-aldosteron (RAAS), který se účastní regulace krevního tlaku a patofyziologie kardiovaskulárních chorob.

Bylo prokázáno, že eplerenon způsobuje trvalý vzestup plazmatické hladiny reninu a aldosteronu v důsledku inhibice negativní zpětné vazby aldosteronu na sekreci reninu. Z toho vyplývající zvýšená plazmatická reninová aktivita a cirkulující hladiny aldosteronu nepřevyšují účinek eplerenonu.

Ve studiích zabývajících se stanovením velikostí terapeutického dávkování u chronického srdečního selhání (NYHA klasifikace II-IV) mělo přidání eplerenonu ke standardní terapii za následek předpokládané, na dávce závislé zvýšení aldosteronu. Stejně tak v kardiorenální substudii studie EPHESUS vedla terapie podáním eplerenonu k významnému vzestupu hladiny aldosteronu. Tyto výsledky potvrzují blokádu mineralokortikoidních receptorů u pacientů s chronickým srdečním selháním.

Eplerenon se ověřoval ve studii účinnosti a přežití při podávání u srdečního selhání po akutním infarktu myokardu (studie EPHESUS). EPHESUS byla dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie trvající 3 roky, která zahrnovala 6632 pacientů s akutním infarktem myokardu (IM), dysfunkcí levé komory (stanovenou pomocí měření ejekční frakce levé komory [LVEF]  40%) a s klinickými známkami srdečního selhání. V průběhu 3-14 dnů (průměrně 7 dnů) po prodělání akutního IM dostávali pacienti eplerenon nebo placebo, jako doplněk standardní terapie, a to v počáteční dávce 25 mg jednou denně. Tato dávka byla titrována po dobu 4 týdnů do cílové dávky 50 mg jednou denně, pokud hladiny plazmatického draslíku dosahovaly hodnot < 5,0 mmol/l. Během studie se pacientům dostávalo standardní terapie zahrnující acetylsalicylovou kyselinu (92%), ACE inhibitory (90%), ß-blokátory (83%), nitráty (72%), kličková diuretika (66%) či inhibitory HMG CoA reduktázy (60%).

Ve studii EPHESUS byly dva primární výsledné parametry: celková mortalita a kombinovaný výsledný parametr úmrtí na kardiovaskulární (KV) onemocnění nebo hospitalizace z kardiovaskulárních příčin: 14,4 % pacientů užívajících eplerenon a 16,7 % pacientů užívajících placebo zemřelo, zatímco 26,7 % pacientů užívajících eplerenon a 30,0 % pacientů užívajících placebo zemřelo nebo bylo hospitalizováno z KV příčin. Podle studie EPHESUS snižoval tedy eplerenon celkovou mortalitu o 15% (RR 0,85; 95% CI, 0,75-0,96; p= 0,008) ve srovnání s placebem, a to primárním snížením KV mortality. Riziko KV úmrtí nebo KV hospitalizace bylo s eplerenonem sníženo o 13% (RR 0,87; 95% CI, 0,79-0,95; p=0,002). Absolutní snížení rizika celkové mortality a KV úmrtí/hospitalizace činilo 2,3% resp. 3,3%. Klinická účinnost byla prokázána primárně při

zahájení léčby u lidí < 75 let věku. Přínos léčby u pacientů ve věku nad 75 let není jasný. Funkční klasifikace NYHA se zlepšila nebo zůstala stejná u statisticky významně většího počtu lidí užívajících eplerenon oproti pacientům užívajícím placebo. Incidence hyperkalémie byla 3,4% ve skupině s eplerenonem oproti 2,0% ve skupině s placebem (p < 0,001). Incidence hypokalémie byla 0,5% ve skupině s eplerenonem oproti 1,5% ve skupině s placebem (p < 0,001).

V průběhu farmakokinetických studií se hodnotily elektrokardiografické změny u 147 zdravých jedinců a byly zaznamenány nejednoznačné účinky eplerenonu na srdeční frekvenci, šíři QRS, PR nebo QT interval.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Vstřebávání a distribuce:Celková absolutní systémová biologická dostupnost eplerenonu není známa. Maximální plazmatické koncentrace jsou dosaženy přibližně za 2 hodiny. Jak maximální plazmatická koncentrace (Cmax), tak plocha pod křivkou (AUC), rostou úměrně v rozmezí dávek 10 až 100 mg, a to s méně významnou úměrou při dávkách nad 100 mg. Ustáleného stavu je dosaženo do dvou dnů. Absorpce není ovlivněna jídlem.

Vazba eplerenonu na plazmatické proteiny je okolo 50 % a eplerenon se primárně váže na alfa 1-kyselé glykoproteiny. Zjevný distribuční objem v ustáleném stavu se odhaduje na 50 (±7) litrů. Eplerenon se neváže přednostně na červené krvinky.

Metabolismus a vylučování:Metabolismus eplerenonu je primárně zprostředkován CYP3A4. V lidské plazmě nebyly zjištěny žádné aktivní metabolity eplerenonu.Méně než 5% dávky eplerenonu je vylučováno v nezměněné podobě močí a stolicí. Po perorálním podání jedné značené dávky bylo vyloučeno přibližně 32 % dávky stolicí a přibližně 67 % močí. Eliminační poločas eplerenonu činí přibližně 3 až 5 hodin. Zjevná plazmatická clearance je přibližně 10 l/hod.

Zvláštní skupiny pacientůVěk, pohlaví a rasa:Farmakokinetika eplerenonu v dávce 100 mg jednou denně se sledovala u starších lidí (≥65 let), mužů, žen a u černochů. Farmakokinetika eplerenonu se významně nelišila mezi muži a ženami. V ustáleném stavu měli starší pacienti ve srovnání s mladšími (18 až 45 let) zvýšenou hodnotu Cmax (22 %) i AUC (45 %). U černochů byla v ustáleném stavu hodnota Cmax o 19 % a AUC o 26 % nižší (viz bod 4.2.)

Renální insuficience: Farmakokinetika eplerenonu se sledovala u pacientů s různým stupněm ledvinové insuficience a u pacientů podstupujících hemodialýzu. Ve srovnání s kontrolními jedinci byla AUC a Cmax v ustáleném stavu o 38 % resp. 24 % vyšší u pacientů se závažnou ledvinovou insuficiencí a o 26 % resp. 3 % nižší u pacientů podstupujících hemodialýzu. Nebyl zaznamenán žádný vztah mezi plazmatickou clearance eplerenonu a clearance kreatininu. Eplerenon není odstranitelný hemodialýzou (viz bod 4.4.).

Jaterní insuficience:Farmakokinetika eplerenonu 400 mg se sledovala a srovnávala u pacientů s mírnou jaterní insuficiencí (třída B podle Child-Pugha) a u jedinců s normálními jaterními funkcemi. Cmax a AUC v ustáleném stavu byla zvýšena o 3,6 % resp. 42 % (viz bod 4.2). Vzhledem k tomu, že se použití eplerenonu neověřovalo u pacientů se závažnou jaterní insuficiencí, je eplerenon u této skupiny pacientů kontraindikován (viz bod 4.3).

Srdeční selhání:Farmakokinetika eplerenonu 50 mg se ověřovala u pacientů se srdečním selháním (II-IV stupně podle NYHA klasifikace). Ve srovnání se zdravými jedinci odpovídajícího věku, hmotnosti a pohlaví byly

hodnoty AUC a Cmax ustáleného stavu u pacientů se srdečním selháním o 38 % resp. 30 % vyšší. Ve shodě s těmito výsledky prokázala populační farmakokinetická analýza eplerenonu v podskupině pacientů ze studie EPHESUS, že clearance eplerenonu byla u pacientů se srdečním selháním podobná clearance u zdravých starších osob.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Ve farmakologických studiích toxicity byla po opakovaném podávání u potkanů a psů zaznamenána atrofie prostaty po expozicích mírně převyšujících klinické expoziční hladiny. Změny prostaty nebyly spojeny s nežádoucími funkčními následky. Klinický význam těchto nálezů není znám.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Jádro tablety:Monohydrát laktosyMikrokrystalická celulosa Hypromelosa 2910/15Natrium-lauryl-sulfátSodná sůl kroskarmelosy Magnesium-stearát

Potahová vrstva tablety:Potahová soustava Opadry 33G32578 žlutá: Hypromelosa 2910/6 Oxid titaničitý (E171) Monohydrát laktosy Makrogol 3350 Triacetin Žlutý oxid železitý (E172)

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

2 roky

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Neprůhledné PVC/Al blistry v papírové skládačce obsahující 10, 20, 28, 30, 50 nebo 90 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SAul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Menoxol 25 mg: 34/127/12-CMenoxol 50 mg: 34/128/12-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.2.2012

10.

DATUM REVIZE TEXTU

22.2.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Papírová skládačka

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Menoxol 25 mg potahované tabletyMenoxol 50 mg potahované tablety

Eplerenonum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna potahovaná tableta obsahuje 25 mg eplerenonum.Jedna potahovaná tableta obsahuje 50 mg eplerenonum.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také monohydrát laktosy.

4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH

potahované tablety

10 potahovaných tablet20 potahovaných tablet28 potahovaných tablet30 potahovaných tablet50 potahovaných tablet90 potahovaných tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před užitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci.Perorální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ

OPATŘENÍ

PRO

LIKVIDACI

NEPOUŽITÝCH

LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

(logo) POLPHARMAZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SAul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Menoxol 25mg: 34/127/12-CMenoxol 50mg: 34/128/12-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Menoxol 25 mgMenoxol 50 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH A STRIPECH

Blistr

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Menoxol 25 mg potahované tabletyMenoxol 50 mg potahované tablety

Eplerenonum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

(logo) POLPHARMA

3.

POUŽITELNOST

EXP

4.

ČÍSLO ŠARŽE

LOT

5.

JINÉ INFORMACE

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.