Medisol K 2
Registrace léku
Kód | 0054114 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 87/ 162/00-C |
Název | MEDISOL K 2 |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | MEDITES Pharma, spol. s r.o., Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0054113 | DLP HFL SOL 1X5LT | Roztok pro hemofiltraci, Přípravek pro dialýzu |
0054114 | DLP HFL SOL 2X5LT | Roztok pro hemofiltraci, Přípravek pro dialýzu |
Příbalový létak MEDISOL K 2
Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls182025/2009
PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Informace pro uživatele
MEDISOL K2 Roztok pro hemofiltraci Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve než začnete tento přípravek používat.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. Máte-li jakékoliv další otázky, zeptejte se svého lékaře. Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závazné míře, nebo pokud si všimnete
jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři.
V příbalové informaci naleznete:
1. Co je MEDISOL K2 a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek MEDISOL K2 používat 3. Jak se MEDISOL K2 používá 4. Možné nežádoucí účinky 5. Jak MEDISOL K2 uchovávat 6. Další informace
1. Co je přípravek MEDISOL K2 a k čemu se používá
MEDISOL K2 se používá jako substituční roztok při kontinuálních mimotělních eliminačních metodách, hemodiafiltraci a hemofiltraci. Používá se při akutním selhání ledvin, iontové dysbalanci (hypernatremie, hyperkalcemie apod.), SIRS (Systemic inflammatory response syndrom – syndromu generalizované zánětlivé odpovědi), MODS (Multiorgan dysfunction syndrom – syndromu multiorgánové dysfunkce), MOF (Multiorgan failure – multiorgánovém selhání).
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek MEDISOL K2 používat
Nepoužívejte přípravek MEDISOL K2 Neexistují žádné příznaky nebo stavy, kdy by přípravek MEDISOL K2 nemohl být podán. Zvláštní opatření při použití přípravku MEDISOL K2 Léčba je vyhrazena pro specializovaná pracoviště. Během výkonu je pacient kontinuálně heparinizován. Zároveň musí být monitorovány hladiny elektrolytů, acidobazická rovnováha a vodní bilance. Je třeba respektovat zvýšenou osmolalitu séra u pacientů s hypernatremií a v akutním renálním selhání – riziko dysekvilibračního syndromu. Je riziko hyperlaktacidemie u jaterního selhání. Je třeba dodržet opatrnost u hyperhydratovaných a hypokalemických pacientů. U nemocných v alkalemii může dojít k prohloubení alkalózy, neboť roztok obsahuje laktát. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte a to i o těch, které nemáte na lékařský předpis. V průběhu hemofiltrace dochází ke snížení krevních hladin některých léků v závislosti na jejich vazbě na proteiny krevního séra. Hladina aminokyselin v séru se snižuje asi o 1/3.
Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat nebo vám bude podáván jakýkoliv lék. Pokud jste těhotná nebo kojíte, informujte o tom svého lékaře. V současnosti nejsou k dispozici žádné údaje o používání roztoků pro hemofiltraci v průběhu těhotenství a kojení. Roztok se smí podávat pouze po pečlivém zvážení možného přínosu a rizika pro matku a dítě.
3. Jak se MEDISOL K2 používá
Dávkování je individuální, řídí se indikací a stavem pacienta. Celkové podané množství je nutno upravit dle aktuálních výsledků laboratorních vyšetření.
4. Možné nežádoucí účinky
Nekontrolovatelné podávání substitučního roztoku by mohlo vést k hyperhydrataci, a tím k oběhové nedostatečnosti. V tomto případě je nutno okamžitě přerušit podávání roztoku a pokračovat v suché (sekvenční ) ultrafiltraci. Nevhodnou indikací nebo nedostatečným monitorováním vnitřního prostředí by mohlo dojít k prohloubení iontové a acidobazické dysbalance, včetně poruch hydratace organismu.
5. Jak MEDISOL K2 uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 250C.
Chraňte před mrazem a chladem.
Uchovávejte vak v krabici, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Používejte pouze pokud roztok je čirý a vak nepoškozený. Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na vaku. Roztok je určen k jednorázovému použití, po prvním otevření použijte. Všechen nepoužitý roztok musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
6. Další informace
Co MEDISOL K2 obsahuje Léčivými látkami jsou natrii chloridum, kalii chloridum, kalcii chloridum dihydricum, magnesii chloridum hexahydricum, natrii lactatis solutio 50%, glucosum monohydricum. Pomocnou látkou jsou kyselina chlorovodíková 35% (k úpravě pH) a voda na injekci. Jak přípravek MEDISOL K2 vypadá a co obsahuje toto balení Přípravek MEDISOL K2 se dodává ve vícevrstvém plastovém vaku o objemu 5 000 ml, se 2 konektory, označený etiketou, zabalený v platovém přebalu, , kartónové krabici. Velikost balení: 1x 5 000 ml, 2x 5 000 ml Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce MEDITES PHARMA, spol. s r.o. 1. máje 2625 Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 26.9.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls182025/2009
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
MEDISOL K2
Roztok pro hemofiltraci
2.
KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Natrii chloridum
5,844 g
Kalii chloridum
0,149 g
Calcii chloridum dihydricum
0,220 g
Magnesii chloridum hexahydricum
0,152 g
Natrii lactatis solutio 50 %
8,964 g
Glucosum monohydricum
1,099 g
Výsledné složení hemofiltračního roztoku v mmol/l:
Na+
140
K+
2
Ca2+
1,5
Mg2+
0,75
Cl-
106,5
laktát
40
glukóza (g/l)
1
Aktuální acidita: pH = 5,5
Teoretická osmolarita: 296 mosm/l
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3.
LÉKOVÁ FORMA
Roztok pro hemofiltraci
Popis přípravku: čirý, bezbarvý až slabě nažloutlý roztok
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
Substituční roztok používaný při kontinuálních mimotělních eliminačních metodách, hemodiafiltraci a hemofiltraci u pacientů s akutním selháním ledvin, iontové dysbalanci (hypernatremie, hyperkalcemie apod.), SIRS (Systemic inflammatory response syndrom – syndrom generalizované zánětlivé odpovědi), MODS (Multiorgan dysfunction syndrom – syndrom multiorgánové dysfunkce), MOF (Multiorgan failure – multiorgánové selhání).
4.2
Dávkování a způsob podání
Dávkování je individuální, řídí se indikací a stavem pacienta. Celkové podané množství je nutno upravit dle aktuálních výsledků laboratorních vyšetření.
4.3
Kontraindikace
Kontraindikace nejsou známy.
4.4
Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Léčba je vyhrazena pro specializovaná pracoviště. Během výkonu je pacient kontinuálně heparinizován. Zároveň musí být monitorovány hladiny elektrolytů, acidobazická rovnováha a vodní bilance. Je třeba respektovat zvýšenou osmolalitu séra u pacientů s hypernatremií a v akutním renálním selhání – riziko dysekvilibračního syndromu. Je riziko hyperlaktacidemie u jaterního selhání. Je třeba dodržet opatrnost u hyperhydratovaných a hypokalemických pacientů. U nemocných v alkalemii může dojít k prohloubení alkalózy, neboť roztok obsahuje laktát.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
V průběhu hemofiltrace dochází ke snížení krevních hladin některých léků v závislosti na jejich vazbě na proteiny krevního séra. Hladina aminokyselin v séru se snižuje asi o 1/3.
4.6
Těhotenství a kojení
V současnosti nejsou k dispozici žádné údaje o používání roztoků pro hemofiltraci v průběhu těhotenství a kojení. Roztok se smí podávat pouze po pečlivém zvážení možného přínosu a rizika pro matku a dítě.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8
Nežádoucí účinky
Nevhodnou indikací nebo nedostatečným monitorováním vnitřního prostředí by mohlo dojít k prohloubení iontové a acidobazické dysbalance.
4.9
Předávkování
Nekontrolované podávání substitučního roztoku by mohlo vést k hyperhydrataci, a tím k oběhové nedostatečnosti. V tomto případě je nutno okamžitě přerušit podávání roztoku a pokračovat v suché (sekvenční) ultrafiltraci.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina:, hemofiltrační roztoky
ATC kód : B05ZB
Mechanismus účinku je substituční a korekční. Hemofiltrační roztok nahrazuje ztráty tekutiny a iontů vzniklé při hemofiltračních metodách. Svým iontovým složením umožňuje současně i korigovat iontové dysbalance, podaným objemem upravuje hydrataci organismu. Možnost vzniku nežádoucích účinků je dána nevhodnou indikací, kdy hemofiltrační roztok by svým složením nebo podaným množstvím prohluboval iontovou a vodní dysbalanci.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Po intravenózním podání voda snadno prostupuje intracelulárně buněčnými membránami, ionty difundují do extracelulárního prostoru dle koncentračního gradientu.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Bezpečný přípravek bez přímých rizik při aplikaci přípravku pacientovi.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Voda na injekci
Kyselina chlorovodíková 35 % (k úpravě pH)
6.2
Inkompatibility
Roztok obsahuje vápenaté ionty, proto do něho nesmí být přidávány přípravky obsahující fosfátové, hydrouhličitanové, uhličitanové, síranové a šťavelanové anionty.
6.3
Doba použitelnosti
V neporušeném obalu: 2 roky
Po prvním otevření použijte ihned.
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C . Chraňte před mrazem a chladem.. Uchovávejte vak v krabici, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Vícevrstvý plastový vak se dvěma konektory, označený etiketou, zatavený v plastovém přebalu, kartonová krabice.
Velikost balení: 1x 5000 ml
2x 5000 ml
6.6
Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaci
Podání do setů systému CVVH (kontinuální veno-venózní hemofiltrace), popř. CAVH (kontinuální arteriovenózní hemofiltrace), tedy v podstatě pro pacienta intravenózně.
Používejte jen čirý roztok.
Všechen nepoužitý přípravek musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
MEDITES PHARMA, spol. s r.o. 1. máje 2625 Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
87/162/00-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
15.3.2000 / 26.9.2012
10. DATUM REVIZE TEXTU
26.9.2012
Informace na obalu
OZNAČENÍ NA OBALU
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM a VNITŘNÍM OBALU etiketa 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
MEDISOL K2
Roztok pro hemofiltraci 2.
OBSAH LÉČIVÝCH LÁTEK
1000 ml roztoku obsahuje:
Složení v mmol/l:
Natrii chloridum
5,844 g Na+
140
Kalii chloridum
0,149 g K+
2
Calcii chloridum dihydricum
0,220 g Ca++
1,5
Magnesii chloridum hexahydricum
0,152 g Mg++
0,75
Natrii lactatis solutio 50 %
8,964 g Cl-
106,5
Glucosum monohydricum
1,099 g laktát
40
glukosa
1 g/l
teor. osm. 296 mosm/l
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Kyselina chlorovodíková 35 % k úpravě pH 5,5 Voda na injekci do 1000,0 ml 4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
Roztok pro hemofiltraci
5 000 ml
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Intravenózní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Sterilní. Prostý bakteriálních endotoxinů. Používejte jen čirý roztok. 8.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25 0C. Chraňte před mrazem a chladem.. Uchovávejte vak v krabici, aby byl přípravek chráněn před světlem. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ
NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI MEDITES PHARMA, spol. s r.o. Rožnov pod Radhoštěm, ČR 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 87/162/00-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č.šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Nevyžaduje se - odůvodnění přijato.