Matrifen 12 Mcg/h

Kód 0024776 ( )
Registrační číslo 65/ 408/06-C
Název MATRIFEN 12 MCG/H
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Nycomed Danmark ApS, Roskilde, Dánsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0024776 DRM EMP TDR 10X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0125423 DRM EMP TDR 16X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024773 DRM EMP TDR 1X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024777 DRM EMP TDR 20X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0125420 DRM EMP TDR 2X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024774 DRM EMP TDR 3X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0125421 DRM EMP TDR 4X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024775 DRM EMP TDR 5X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání
0125422 DRM EMP TDR 8X1,38MG Transdermální náplast, Kožní podání

nahoru

Příbalový létak MATRIFEN 12 MCG/H

1

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls70053/2010, sukls70054/2010, sukls70055/2010, sukls70057/2010, sukls70060/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE- INFORMACE PRO UŽIVATELE

Matrifen 12 mikrogramů/hodtransdermální náplastMatrifen 25 mikrogramů/hodtransdermální náplastMatrifen 50 mikrogramů/hodtransdermální náplastMatrifen 75 mikrogramů/hodtransdermální náplastMatrifen 100 mikrogramů/hod transdermální náplast

Fentanylum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.

-

Ponechejte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li případně další otázky, zeptejte se prosím svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám, a proto jej nedávejte žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Jestliže budou některé z nežádoucích účinků vážné nebo pokud zaznamenáte nějaké vedlejší účinky neuvedené v této příbalové informaci, prosím kontaktujte Vašeho lékaře či lékárníka.

V příbalové informaci naleznete:1. Co je MATRIFEN a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete MATRIFEN používat3. Jak se přípravek MATRIFEN používá4. Možné nežádoucí účinky5. Uchovávání přípravku MATRIFEN6. Další informace

1. CO JE MATRIFEN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ?

MATRIFEN patří do skupiny léků tišících silnou bolest zvané opioidní analgetika a působí tak, že zablokuje přechod signálu bolesti do mozku.

MATRIFEN transdermální náplast obsahuje léčivou látku fentanyl. Fentanyl je postupně uvolňován z náplasti, vstřebává se kůží do těla, kde uleví silné a dlouhotrvající bolesti, která může být tlumena pouze opioidy. Jedna transdermální náplast tlumí bolest po 72 hodin (3 dny).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE MATRIFEN POUŽÍVAT

VAROVÁNÍMatrifen je lék, který může být pro děti životu nebezpečný. Týká se to také použitých transdermálních náplastí. Nezapomínejte, že vzhled těchto náplastí může být pro děti přitažlivý.

Matrifen může mít životu nebezpečné nežádoucí účinky u lidí, kteří pravidelně neužívají předepsané opioidní léky.

Nepoužívejte Matrifen, pokud:-

jste přecitlivělý/á (alergický/á) na fentanyl nebo na kterékoli další složky přípravku

-

trpíte krátkodobou bolestí (např. po operaci)

-

máte vážné dechové potíže

-

je Váš centrální nervový systém (např. mozek, nebo mícha) vážně poškozen, např. po poranění mozku

Zvláštní upozornění před použitím přípravku Matrifen Před použitím přípravku Matrifen informujte lékaře, pokud trpíte některým z níže jmenovaných onemocnění:-

astma, dechové potíže (snížená schopnost dýchání), nebo plicní onemocnění

2

-

nepravidelný srdeční tep

-

nízký tlak

-

poškozená funkce jater

-

poškozená funkce ledvin

-

pokud jste měl/a úraz hlavy nebo mozkové onemocnění (např. nádor)

-

pokud trpíte nemocí způsobující únavu a slabost svalů (myasthenia gravis)

Informujte svého lékaře, jestliže máte horečku. Při zvýšené tělesné teplotě se může kůží do těla uvolňovat větší množství léčiva než obvykle. Ke zvýšenému uvolňování léčiva z náplasti Matrifen může dojít také v důsledku přímého vystavení zdrojům tepla, jako jsou vyhřívané podložky, elektrické dečky, ohřívací lahve, sauna, opalovací lampy, solárium, horké koupele nebo horké lázeňské koupele. Po nalepení náplasti se můžete sprchovat. Vyvarujte se intenzivního slunění a v horkých letních dnech chraňte náplast částí oděvu.

Transdermální náplasti nerozdělujte ani nestříhejte.

Snížená úleva od bolesti (tolerance), fyzická nebo psychická závislost se může vyvinout, pokud používáte Matrifen po delší dobu. Nicméně závislost je jen vzácně pozorována u pacientů, kteří jsou léčeni s bolestí rakovinného původu.

Starším pacientům by měla být věnována zvýšená pozornost při užívání přípravku Matrifen.

Matrifen by neměl být podán dětem mladším 2 let, nebo u dětí, které dříve neužívaly silné léky proti bolesti jako například morfin.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky:Určité léky mohou ovlivnit přípravek Matrifen nebo jím mohou být ovlivněny. Mezi tyto léky patří:

-

Léky tlumící bolest (např. opioidy jako pentazocin, nalbufin, buprenorfin, morfin a kodein), léky na léčbu úzkosti a léky na uklidnění, léky na spaní, celková anestetika, fenotiaziny (léky proti psychóze), antihistaminika s uklidňujícím účinkem (některé léky proti alergii a cestovní nevolnosti, které způsobují malátnost) a přípravky na uvolnění svalů.

-

Barbituráty (léky proti epilepsii)

-

Ritonavir a nelfinavir (léčba HIV)

-

Itrakonazol, ketokonazol,

flukonazol a vorikonazol (proti plísňovým onemocněním)

-

MAO inhibitory (např. moclobemidum proti depresi nebo selegilin proti Parkinsonově chorobě) Matrifen neměl být užit dříve než po 14 dnech po přerušení léčby MAO inhibitory

-

Makrolidová antibiotika (např. azitromycin, erytromycin,

troleandomycin a klaritromycin).

-

Nefazodon (proti depresi)

-

Přípravky na léčbu nepravidelného tepu jako je amiodaron, diltiazem nebo verapamil.

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, nebo jste užíval (a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Užívání přípravku Matrifen s jídlem a pitímAlkohol může zvýšit nebezpečí vzniku dýchacích obtíží.

Těhotenství a kojeníBezpečnost užívání přípravku Matrifen u těhotných žen není stanovena. Použití fentanylu během porodu se nedoporučuje, protože fentanyl může způsobit dýchací obtíže novorozence. Fentanyl je vylučován do mateřského mléka a může způsobit dýchací obtíže (snižuje schopnost dýchat) u kojeného dítěte. Kojení by mělo být zahájeno nejdříve 72 hodin po odstranění náplasti Matrifen. Neužívejte přípravek Matrifen, pokud jste těhotná nebo kojíte. Pouze Váš lékař může rozhodnout, zda je pro Vás větší riziko neužívat nebo užívat Matrifen v těhotenství. Dlouhodobá léčba během těhotenství může způsobit abstinenční příznaky u novorozenců. Pokud otěhotníte během léčby přípravkem Matrifen, informujte svého lékaře.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůFentanyl transdermální náplast může způsobit, že se cítíte ospalý. Když se budete cítit ospalý, neřiďte ani neobsluhujte stroje.

3

3. JAK SE PŘÍPRAVEK MATRIFEN POUŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Matrifen přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování je určeno Vaším lékařem, který Vám ho individuálně přizpůsobí. Vždy uposlechněte doporučení Vašeho lékaře.

Normální dávka je obvykle jedna náplast každé tři dny. Podle Vaší reakce může být přizpůsobena síla náplasti nebo počet náplastí. Účinek se projeví během prvních 24 hodin po aplikaci první náplasti. Léčbu nepřerušujte bez konzultace s Vaším lékařem.

Jak aplikovat transdermální náplast Matrifen

Najděte rovnou plochu na horní části těla (trupu) nebo horní končetině, kde je kůže pokud možno bez ochlupení, zranění, poskvrnění nebo jiných poškození. Pokožka nesmí být podrážděná v souvislosti s léčbou ozářením.

Jestliže je přípravek podáván dětem, je třeba náplast aplikovat do oblasti horní části zad. To snižuje možnost odstranění náplasti dítětem.

Případné ochlupení ostříhejte nůžkami co možná nejblíže pokožce. Neholte, holení dráždí pokožku. Pokud potřebujete pokožku před použitím náplasti umýt, používejte pouze studenou vodu. Nepoužívejte žádná mýdla, krémy, pleťová mléka, oleje, pudr, alkohol nebo jiné mycí prostředky, které mohou dráždit pokožku. Před nalepením náplasti musí být pokožka úplně suchá a čistá.

Náplast musí být nalepena ihned po otevření obalu. Po odstranění ochranného plastiku umístěte náplast na pokožku, přitlačte ji pevně dlaní a přidržte zhruba 30 vteřin, aby dobře přilnula. Zvláštní pozornost věnujte důkladnému přilnutí náplasti na hranách a okrajích. Poté si umyjte ruce čistou vodou.

Matrifen transdermální náplast se používá po 72 hodin (3 dny). Datum a čas nalepení náplasti si poznamenejte na vnější obal. Záznamy přispějí k správnému používání náplastí a upomenou Vás, kdy vyměnit náplast.

Nerozstřihujte náplast. Nepoužívejte rozstřiženou, rozdělenou nebo jinak poškozenou náplast.

Jak vyměnit transdermální náplast

Po 72 hodinách (3 dny) můžete náplast odstranit. Většinou se náplast neodlepí sama od sebe.

Použitou náplast přeložte ihned pevně na polovinu lepící plochou dovnitř, tak aby se k sobě pevně slepila. Vložte do původního sáčku a vraťte do lékárny k bezpečné likvidaci.

Vždy odstraňte starou náplast před aplikací nové náplasti.

Aplikujte novou náplast podle pokynů popsaných výše, ale na jinou část kůže. Než použijete náplast na stejném místě, mělo by uplynout alespoň 7 dní.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Matrifen, než jste měl(a):Pokud jste použil/a více náplastí, než Vám bylo předepsáno, odstraňte náplasti a kontaktujte svého lékaře nebo nemocnici k posouzení rizika předávkování.

Nejznámějším příznakem předávkování je snížená schopnost dýchání. Jestliže nemocný používající přípravek Matrifen dýchá příliš pomalu nebo slabě, neprodleně odstraňte náplast a přivolejte okamžitě lékaře. Postiženého udržujte zatím v bdělém stavu tím, že na něj budete mluvit nebo s ním v pravidelných intervalech zatřeste.

K dalším příznakům předávkování patří: ospalost, nízká tělesná teplota, pomalý srdeční tep, snížené napětí ve svalech, hluboká sedace (zklidnění), ztráta koordinace svalů, zúžení očních zornic (malinké zornice) a křeče(mimovolné stahy svalů).

Jestliže jste zapomněl(a) použít nebo vyměnit náplast:Náplast vyměňujte ve stejnou dobu každé tři dny, pokud Vám lékař nenařídil jinak. Pokud zapomenete vyměnit svou náplast, vyměňte ji, hned jak si vzpomenete.

Pokud vyměňujete náplasti velmi opožděně, kontaktujte svého lékaře, protože byste mohl/a potřebovat další léky proti bolesti.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

4

Podobně jako ostatní léky, může mít i přípravek MATRIFEN nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého pacienta.

Pokud se vyskytnou jakékoli z následujících vážných, velmi vzácných vedlejších účinků, odstraňte náplast a ihned kontaktujte svého lékaře nebo navštivte nemocnici: 

vážná respirační deprese (závažná dušnost, chrčení při dýchání)

příznaky neprůchodnosti trávicího traktu (křečovitá bolest v břiše, nevolnost, zvracení, větry)

Náhlý otok obličeje nebo v krku, závažné podráždění, zčervenání nebo výskyt puchýřů na kůži. Mohou to být známky závažné alergické reakce. To se vyskytuje jen u malého počtu lidí.

Další nežádoucí účinky

Velmi časté (vyskytují se u více než u 1 pacienta z 10 ):Ospalost, závratě, bolest hlavy, nevolnost, cítit se zle (zvracení), zácpa.

Časté (vyskytují se u 1až 10 pacientů ze 100 ):Přecitlivělost, nechutenství, problémy se spaním , zmatenost, deprese, úzkost, , halucinace, třes, pocity pálení na kůži (parestézie), pocit závratě, nepravidelný tep, vysoký krevní tlak, potíže s dechem, průjem, sucho v ústech, problémy se žaludkem, pocení, svědění, vyrážka, zčervenání, křeče svalů, obtíže s močením, únava, otoky rukou, kotníků nebo nohou, slabost, necítit se dobře, pocit chladu

Méně časté (vyskytují se u 1 až 10 pacientů z 1000):Desorientace, nepřirozený pocit štěstí, ztráta paměti, , neklid, snížený pocit citlivosti zvláště na kůži, křeče (mimovolné stahy svalů), pomalý tep, namodralé zbarvení kůže, nízký krevní tlak, problémy s dýcháním, ucpání střev, ekzém a/ nebo jiné onemocnění kůže včetně míst, kde je nalepena náplast, záškuby svalů, poruchy sexuální funkce, příznaky podobné chřipce, změny tělesné teploty, abstinenční syndrom (cítit se zle, na zvracení, průjem, úzkost nebo třes).

Vzácné (vyskytují se u 1 z 10 pacientů z 10 000):Zúžení očních zornic, problémy s dýcháním, částečné ucpání tenkého nebo tlustého střeva, ekzém a dermatitis (zánět kůže) v místě nalepení nálasti.

Další nežádoucí účinky:Snížená úleva od bolesti (tolerance), může se vyvinout fyzická či psychická závislost během dlouhodobého užívání fentanylu.Abstinenční příznaky u opioidů (jako jsou pocit na zvracení, cítit se zle, průjem, úzkost, třes) se mohou vyskytnout u pacientů po přechodu z opioidních analgetik na transdermální náplasti Matrifen.

Nežádoucí účinky u dětí a dospívajících, kteří užívají fentanyl, jsou podobného charakteru jako jsou pozorovány u dospělých pacientů. Nežádoucí účinky byly u dětí a dospívajících v klinických studiích pozorovány častěji (byly to horečka, pocit nemoci a pocity na zvracení).

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, jestliže Vás některé vedlejší účinky obtěžují nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím sdělte to svému lékaři.

5. JAK PŘÍPRAVEK MATRIFEN UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí i po použití. Velké množství fentanylu zůstává v transdermálních náplastech i po použití.

Náplasti nepoužívejte po uplynutí data použitelnosti uvedeného na obalu. Datum použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni měsíce použitelnosti.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Použité, nepoužité a prošlé náplasti musí být z důvodů bezpečnosti a ochrany životního prostředí vráceny do lékárny. Použité náplasti musí být přeloženy na polovinu lepící plochou dovnitř, tak aby se k sobě pevně slepila, vloženy do původního sáčku a vráceny do lékárny k bezpečné likvidaci.

5

6. DALŠÍ INFORMACE

Co obsahuje transdermální náplast MATRIFEN?

Léčivá látka je: Fentanylum. 1 transdermální náplast obsahuje 1,38 mg, 2,75 mg, 5,5 mg, 8,25 mg nebo 11 mg v náplasti o ploše 4,2, 8,4, 16,8, 25,2 nebo 33,6 cm

2 a uvolňuje 12, 25, 50, 75 nebo 100 mikrogramů za hodinu.

Ostatní složky jsou: dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie- fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust.

Jak MATRIFEN vypadá a co obsahuje toto baleníMatrifen je průhledná a obdélníková transdermální náplast, každá náplast je zabalena v zataveném sáčku zpapíru, aluminia a polyakrylonitrilu (PAN). Náplasti jsou vybaveny barevným potiskem s prodejním jménem, aktivní látkou a sílou přípravku:

Náplast 12 mikrogramů/hod: hnědý potiskNáplast 25 mikrogramů/hod: červený potiskNáplast 50 mikrogramů/hod: zelený potiskNáplast 75 mikrogramů/hod: světle modrý potisk Náplast 100 mikrogramů/hod: šedivý potisk

Náplasti jsou dodávány v balení obsahujícím 1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, a 20 náplastí. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel registrace:Nycomed Danmark ApSLangebjerg 1DK- 4000 RoskildeDánsko

Výrobci:Nycomed Danmark ApS,Langebjerg 1,DK- 4000 Roskilde, DánskoNycomed GmbH, Robert-Bosch- Strasse 8, 78224 Singen, Německo

TATO PŘÍBALOVÁ INFORMACE BYLA NAPOSLEDY SCHVÁLENA: 7.9.2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls239750/2011 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU 1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Matrifen 12 mikrogramů/hod - transdermální náplast Matrifen 25 mikrogramů/hod - transdermální náplast Matrifen 50 mikrogramů/hod - transdermální náplast Matrifen 75 mikrogramů/hod - transdermální náplast Matrifen 100 mikrogramů/hod - transdermální náplast 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Matrifen 12 mikrogramů/hod : jedna transdermální náplast obsahuje 1,38 mg fentanylu v náplasti o ploše 4,2 cm2 a uvolňuje fentanyl 12 mikrogramů/hod Matrifen 25 mikrogramů/hod : jedna transdermální náplast obsahuje 2,75 mg fentanylu v náplasti o ploše 8,4 cm2 a uvolňuje fentanyl 25 mikrogramů/hod Matrifen 50 mikrogramů/hod : jedna transdermální náplast obsahuje 5,50 mg fentanylu v náplasti o ploše 16,8 cm2 a uvolňuje fentanyl 50 mikrogramů/hod Matrifen 75 mikrogramů/hod : jedna transdermální náplast obsahuje 8,25 mg fentanylu v náplasti o ploše 25,2 cm2 a uvolňuje fentanyl 75 mikrogramů/hod Matrifen 100 mikrogramů/hod : jedna transdermální náplast obsahuje 11,0 mg fentanylu v náplasti o ploše 33,6 cm2 a uvolňuje fentanyl 100 mikrogramů/hod Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1 3. LÉKOVÁ FORMA Transdermální náplast. Obdélníková, průhledná náplast na odnímatelné ochranné fólii. Tato ochranná fólie je větší než náplast. Náplasti jsou označeny barevným potiskem s obchodním názvem a sílou přípravku: Matrifen 12 μg/hod : hnědý potisk Matrifen 25 μg/hod : červený potisk Matrifen 50 μg/hod : zelený potisk Matrifen 75 μg/hod : světle modrý potisk Matrifen 100 μg/hod : šedivý potisk 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace Dospělí Silné chronické bolesti, které mohou být účinně tlumeny pouze pomocí opioidních analgetik. Děti Dlouhodobá léčba silné chronické bolesti u dětí od 2 let věku, které již užívají opioidy.

2

4.2 Dávkování a způsob podání Fentanylová transdermální náplast uvolňuje léčivou látku v průběhu 72 hodin. Uvolněná dávka fentanylu je 12, 25, 50, 75 a 100 mikrogramů/hod a odpovídá aktivnímu povrchu náplasti o ploše 4,2, 8,4, 16,8, 25,2 a 33,6 cm2.

Způsob použití Transdermální podání Fentanyl transdermální náplast má být přiložena na nepodrážděnou a neozářenou pokožku, na plochý povrch trupu nebo horních končetin. Pro aplikaci náplasti je u malých dětí nejvhodnější horní část zad, protože minimalizuje možnost stržení náplasti dítětem. Místo aplikace je třeba před použitím ostříhat (nikoli oholit), upřednostňujeme neochlupené oblasti. Pokud místo aplikace vyžaduje před nalepením další očištění, je zapotřebí použít čistou vodu. Nevhodné jsou mýdlo, oleje, pletová mléka, alkohol nebo jiné látky schopné vyvolat podráždění pokožky nebo jinak změnit její vlastnosti. Pokožka má být před nalepením náplasti zcela suchá. Protože je transdermální náplast chráněna svrchu voděodolnou fólií, je možné se i krátce osprchovat. Fentanyl transdermální náplast je nutné nalepit okamžitě po vyjmutí z uzavřeného obalu. Po odstranění ochranné vrstvy je třeba transdermální náplast pevně přitlačit dlaní na vybrané místo po dobu asi 30 sekund a ujistit se, že přilnutí je pevné, zvláště u okrajů. Může být nezbytné i další připevnění transdermální náplasti. Fentanyl transdermální náplast má zůstat na místě nepřetržitě 72 hodin, poté má být vyměněna. Nová transdermální náplast by vždy měla být aplikována na jiné místo než předchozí. Původní místo lze pro nalepení další náplasti využít nejdříve za 7 dní. Transdermální náplast nemá být dělena nebo stříhána. (viz bod 4.4) Instrukce pro likvidaci, viz bod 6.6. Dávkování je individuální a mělo by být hodnoceno pravidelně po každé aplikaci. Dospělí Stanovení počáteční dávky Dávka fentanylu se stanovuje s ohledem na předchozí užívání opioidů, včetně stupně tolerance, s ohledem na jinou současnou medikaci, aktuální celkový zdravotní stav pacienta a stupeň závažnosti onemocnění. Počáteční dávka by neměla přesáhnout 25 mikrogramů/hod, pokud není plně ověřen účinek opioidu na bolest. Přechod z jiného způsobu léčby opioidy Při přechodu z perorální nebo parenterální léčby opioidy by měla být počáteční dávka stanovena následovně: 1. Určete dosavadní potřebu analgetika za posledních 24 hodin. 2. Převeďte toto množství na ekvianalgetickou dávku morfinu p.o. za použití Tabulky 1. 3. Odpovídající dávka fentanylu by měla být stanovena pomocí Tabulky 2. Tabulka 1: Ekvianalgetická účinnost léčivých přípravků Všechny intramuskulární a perorální dávky uvedené v tabulce lze pokládat v analgetickém účinku za ekvivalentní 10 mg morfinu i.m.

Ekvianalgetická dávka (mg)

Název přípravku

i.m.*

per os

3

Ekvianalgetická dávka (mg)

Název přípravku

i.m.*

per os

Morfin

10

30 (opakovaně)*

60 (jednoráz. nebo intermit.)**

Hydromorfon

1,5

7,5

Methadon

10

20

Oxykodon

10-15

20-30

Levorphanol

2

4

Oxymorfin

1

10(rektálně)

Diamorfin

5

60

Pethidin

75

-

Kodein

-

200

Buprenorfin

0,4

0,8 (subling.)

Ketobemidon

10

30

* Údaje vycházejí ze studie, ve které byla podávána jednorázová dávka i.m. každého uvedeného léčiva a porovnávána s morfinem za účelem stanovení ekvivalentní účinnosti. Perorální dávky jsou dávky doporučené pro přechod z parenterální na perorální léčbu. ** Poměr účinnosti i.m./p.o. pro morfin 3:1 je stanoven na základě klinických zkušeností s léčbou pacientů s chronickou bolestí. Tabulka 2: Doporučená počáteční dávka přípravku MATRIFEN odvozená od denní dávky perorálního morfinu.

24hodinová

dávka

morfinu

per os (mg/den)

Dávka

MATRIFEN

transdermální náplast (mikrogramů/hod)

135

25

135 – 224

50

225 – 314

75

315 – 404

100

405 – 494

125

495 – 584

150

585 – 674

175

675 – 764

200

765 – 854

225

855 – 944

250

945 – 1034

275

1035 – 1124

300

Převodní tabulka je sestavena na základě klinických studií. Tabulky založené na klinických studiích jsou velmi užitečné v klinické praxi a jejich používání je doporučeno. Počáteční zhodnocení maximálního analgetického účinku přípravku MATRIFEN není možné dříve než po 24 hodinách po aplikaci náplasti. Toto je nutné vzhledem k postupnému nárůstu sérových koncentrací fentanylu během 24 hodin po první aplikaci náplasti. Předchozí terapii opioidy je třeba postupně snižovat, dokud nedojde k plnému rozvinutí analgetického účinku první náplasti přípravku MATRIFEN. Titrace dávky a udržovací léčba

4

Náplast by měla být vyměňována každých 72 hodin. Dávka se titruje individuálně až k dosažení analgetického účinku. U pacientů, u kterých došlo v rozmezí 48 až 72 hodin po aplikaci náplasti k poklesu analgetické účinnosti, je nutné vyměnit fentanylovou náplast po 48 hodinách. Dávka 12 mikrogramů/hod je vhodná pro titraci dávky v nižším dávkovacím rozmezí. Jestliže není úroveň analgezie dostatečná po první aplikaci, lze dávku po 3 dnech zvýšit, dokud není dosaženo uspokojivého účinku pro každého pacienta. Titraci dávky se obvykle doporučuje provádět zvyšováním o 12 nebo 25 mikrogramů/hod, s přihlédnutím k požadavku prohloubení analgezie dle intenzity bolesti. Při dávce převyšující 100 mikrogramů/hod lze současně aplikovat více než jednu náplast. Pro zvládnutí náhlé bolesti je někdy nezbytné doplnit léčbu dávkou krátce působícího analgetika, a to i opakovaně. Pokud by měla dávka přípravku MATRIFEN u některých pacientů překročit 300 mikrogramů/hod, jsou rovněž vhodné i doplňující nebo alternativní metody podání opioidů. Abstinenční příznaky byly pozorovány při přechodu z dlouhodobé léčby morfinem na léčbu transdermálním fentanylem, přestože analgetická účinnost byla adekvátní. V případě výskytu abstinenčních příznaků se doporučuje léčit tyto pacienty krátkodobě účinným morfinem v nízkých dávkách. Přerušení léčby přípravkem MATRIFEN Při nutnosti přerušení podávání fentanylu náplastmi MATRIFEN, musí být jakákoliv náhrada jinými opioidy postupná, je třeba začít nízkou dávkou a pomalu ji zvyšovat. Důvodem je, že po odstranění náplasti MATRIFEN klesají hladiny fentanylu postupně a může trvat 17 i více hodin, než sérové koncentrace fentanylu klesnou na 50 % (viz bod 5.2). Platí pravidlo, že ukončení léčby opioidy má probíhat postupně z důvodu snížení výskytu abstinenčních symptomů (nauzea, zvracení, průjem, anxieta a svalový třes). Použití u starších osob Starší nebo kachektičtí pacienti by měli být pečlivě sledováni a v případě nutnosti by dávka měla být snížena (viz bod 4.4). Použití u pacientů se sníženou funkcí jater nebo ledvin Pacienti se sníženou funkcí jater nebo ledvin by měli být pečlivě sledováni s ohledem na možnost předávkování a v případě potřeby je nutné dávku snížit (viz bod 4.4). Použití u febrilních pacientů Úprava dávky může být nezbytná u pacientů s horečkou (viz bod 4.4) Použití u dětí Děti ve věku 16 let a starší: dávkování jako u dospělých. Děti ve věku od 2 do 16 let: Matrifen je možné podávat pouze pediatrickým pacientům s prokázanou tolerancí na opioidy (od 2 do 16 let věku), kteří již užívají dávku morfinu nejméně 30 mg p.o. denně. Při přechodu pediatrického pacienta z perorální nebo parenterální léčby opioidy na Matrifen použijte údaje z tabulky Ekvianalgetická účinnost léčivých přípravků (Tabulka 1), doporučená počáteční dávka Matrifenu by měla být stanovena podle denní dávky perorálního morfinu (viz Tabulka 3). Tabulka 3: Doporučená počáteční dávka přípravku MATRIFEN odvozená od denní dávky perorálního morfinu.1 24hodinová

dávka

morfinu

per os (mg/den)

Dávka MATRIFEN transdermální náplast (mikrogramů/hod)

Pro pediatrické pacienty2

Pro pediatrické pacienty2

30-44

12

45-134

25

1. V klinických studiích byl použit výše uvedený rámec dávek morfinu jako podklad pro stanovení dávky pro Matrifen

5

2 Převod na Matrifen transdermální náplast v dávce vyšší než 25 mikrogramů/hod je shodný pro dospělé i dětské pacienty. Pro děti, které užívají více než 90 mg morfinu p.o. denně je z klinických studií v současné době málo informací. V pediatrických studiích je dávka transdermálního fentanylu kalkulována konservativně: 30 až 45 mg morfinu p.o denně nebo ekvivalentní dávka opioidu byly nahrazeny fentanylovou náplastí o síle 12 mikrogramů/ hod. Je třeba uvést, že toto převodní schema pro děti je platné pouze pro převod z perorální dávky morfinu (nebo jeho ekvivalentu) na fentanylovou náplast. Tato převodní tabulka by neměla být použita na převod z fentanylu na jiný opioid, protože hrozí předávkování. Po první aplikaci Matrifen transdermální náplasti nemusí být úroveň analgezie optimální prvních 24 hodin. Proto se doporučuje prvních 12 hodin po přechodu na Matrifen náplasti pokračovat pravidelně v předchozí dávce analgetika. V dalších 12 hodinách pak pokračovat v podávání analgetik dle klinického stavu pacienta. Maximální hladiny fentanylu je dosaženo za 12-24 hodin po nalepení náplasti, monitorování výskytu možných nežádoucích účinků včetně hypoventilace je doporučováno nejméně 48 hodin po započetí léčby Matrifen transdermální náplastí, nebo během titrace dávky (viz část 4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití) Titrace dávky a udržovací léčba Jestliže analgetický účinek Matrifen transdermální náplasti není dostatečný, je třeba podat doplňující dávku morfinu nebo jiného krátce účinného opioidu. V závislosti na další potřebě analgetik a bolestivém stavu dítěte může být rozhodnuto o

zvýšení dávky . Ve zvyšování dávky by se mělo pokračovat postupně pomocí Matrifen

náplastí o síle 12 mikrogramů/hod . 4.3 Kontraindikace Matrifen je kontraindikován u pacientů se známou přecitlivělostí na fentanyl nebo na pomocné látky obsažené v náplasti. Akutní nebo pooperační bolest, protože v případě krátkodobého použití.není možná titrace dávky. Závažná deprese dechu. Závažná poškození CNS. 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití Transdermální náplasti s fentanylem se nedoporučují k léčbě akutní nebo pooperační bolesti z důvodu obtížné titrace dávky vzhledem ke krátkodobému použití v této indikaci a z důvodu vzniku možné závažné nebo život ohrožující hypoventilace. Pacienti u kterých se vyskytnou závažné nežádoucí účinky by měli být monitorováni 24 hodin po odstranění transdermální náplasti. Koncentrace fentanylu v séru postupně klesá, redukce hladiny o 50% je dosažena asi za 17 hodin ( rozmezí 13-22 hodin). Fentanylové transdermální náplasti musí být uloženy mimo dosah dětí před i po použití. Nerozstřihujte transdermální náplasti. Rozstřižená, rozdělená nebo jinak poškozená náplast nesmí být použita. Respirační deprese Podobně jako u ostatních silně účinných opioidů může u některých pacientů podání fentanylu náplastmi vyvolat významnou respirační depresi; pacienti musí být sledováni z důvodu těchto rizik. Respirační deprese může přetrvávat i po odstranění náplasti. Incidence respirační deprese se zvyšuje úměrně se zvýšením dávky fentanylu (viz bod 4.9, Předávkování, vznik respirační deprese). Látky ovlivňující CNS mohou riziko respirační deprese zvýšit (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).

6

Chronická plicní onemocnění Fentanyl může vyvolat více závažných nežádoucích účinků u pacientů s chronickou obstrukční plicní chorobou nebo jinou plicní chorobou. U těchto pacientů primárně existuje snížení dechové pohotovosti a zvýšení rezistence dýchacích cest. Léková závislost a možnost návyku Po opakovaném podání opioidů se může vyvinout tolerance, fyzická a psychická závislost. Iatrogenní závislost po podání opioidů je vzácná. U pacientů s předchozí anamnézou závislosti na lécích / abusu alkoholu existuje vyšší riziko rozvoje závislosti a abusu při léčbě opioidy. Pacienti se zvýšeným rizikem závislosti na opiátech by měli být léčeni formou přípravku s řízeným uvolňováním; dále je třeba sledovat známky zneužívání, návyku nebo závislosti.Fentanyl může být zneužíván stejným způsobem, jako jiné opioidy. Abusus nebo úmyslné zneužívání může způsobit předávkování a/nebo smrt. Zvýšený nitrolební tlak Opatrnosti je zapotřebí při použití náplastí MATRIFEN u pacientů, kteří mohou být zvláště citliví na intrakraniální účinky retence CO2, např. pacienti se zvýšeným intrakraniálním tlakem, sníženým vědomím nebo

v bezvědomí. Vyšší pozornost vyžaduje rovněž používání náplastí MATRIFEN u pacientů s mozkovými nádory. Srdeční onemocnění Fentanyl může vyvolat bradykardii a může být používán jen se zvýšenou opatrností u pacientů s bradyarytmií. Opioidy mohou způsobit hypotenzi, zejména u pacientů s akutní hypovolémií. Existující hypotenze a/ nebo hypovolémie by měla být korigována před započetím léčby transdermální náplastí. Snížená funkce jater Protože fentanyl je v játrech metabolizován na neúčinné metabolity, jaterní poškození může prodloužit jeho vylučování. Jestliže je trandermální náplast použita u pacientů s poruchami jaterních funkcí, je zapotřebí pečlivě sledovat projevy toxicity fentanylu a v případě potřeby dávku fentanylu snížit (viz bod 5.2, Farmakokinetické vlastnosti). Snížená funkce ledvin Ledvinami se v nezměněné formě vylučuje méně než 10 % fentanylu a na rozdíl od morfinu nejsou známy aktivní metabolity vylučované ledvinami. Pokud jsou pacienti s renálním poškozením léčeni transdermálním fentanylem, je zapotřebí pečlivě sledovat projevy toxicity fentanylu a v případě potřeby snížit dávkování (viz bod 5.2, Farmakokinetické vlastnosti). Horečka / aplikace vnějšího tepla Ve farmakokinetických modelech bylo pozorováno že sérová koncentrace fentanylu se může zvýšit asi o jednu třetinu, je-li kožní teplota zvýšena ke 40°C. Proto pacienti s horečkou mají být sledováni ve vztahu k možným opioidním nežádoucím účinkům a dávka přípravku by měla být dle potřeby upravena. Existuje možnost zvýšeného uvolňování fentanylu v závislosti na zvýšené teplotě a vznik možného předávkování a smrti. Klinické studie provedené u zdravých dospělých subjektů ukazují, že zahřívání transdermálního systému s fentanylem zvyšuje uvolňování fentanylu transdermálně na hodnoty střední AUC 120% a hodnoty Cmax na 61%.

Všechny pacienty je zapotřebí upozornit, aby místa s transdermální fentanylovou náplastí nevystavovali přímým účinkům vnějších zdrojů tepla, jako jsou vyhřívané podložky, elektrické dečky, vyhřívaná vodní lůžka, tepelné radiátory, opalovací lampy, intenzivní slunění, ohřívací lahve, delší horké koupele, sauna, horké vířivé lázeňské koupele. Interakce s jinými léčivými přípravky Interakce s CYP3A4 inhibitory: Současné podávání inhibitorů P450 3A4 (CYP3A4) (např. ritonavir, ketokonazol, itrakonazol, troleandomycin, klaritromycin, nelfinavir, nefazodon, verapamil, diltiazem a amiodaron) s transdermálním fentanylem může způsobit vzestup plazmatických koncentrací fentanylu. To může vést k vzestupu nebo prolongaci terapeutických i nežádoucích účinků, a způsobit závažnou respirační depresi. V tomto případě musí být pacient podroben

7

mimořádnému dohledu. Současné podání inhibitorů CYP3A4 a transdermálního fentanylu se nedoporučuje, pokud není pacient pečlivě monitorován. Pacienty, zvláště ty, kteří jsou léčení transdermálním fentanylem a inhibitory CYP3A4, je třeba pečlivě sledovat z hlediska projevů respirační deprese a v případě potřeby snížit dávkování. Starší pacienti Údaje ze studií s intravenózně podávaným fentanylem naznačují, že starší pacienti mohou vykazovat sníženou clearance, prodloužený biologický poločas a mohou být senzitivnější k fentanylu než mladší pacienti. Pokud jsou starší pacienti léčeni transdermálním fentanylem, je zapotřebí je pečlivě sledovat s ohledem na možné známky toxicity fentanylu a dávky v případě potřeby snížit (viz bod 5.2, Farmakokinetické vlastnosti). Použití u pediatrických pacientů Matrifen transdermální náplast by neměl být podán pediatrickým pacientům bez předcházející léčby opioidy (viz část 4.2 Dávkování a způsob podání). Existuje možnost vzniku vážné nebo život ohrožující hypoventilace, bez ohledu na dávku transdermální cestou podáného Matrifenu. Fentanylové transdermální náplasti nebyly studovány u dětí mladších 2 let věku. Matrifen by měl být použit pouze u dětí s prokázanou tolerancí opioidů od 2 let věku nebo starších (viz část 4.2 Dávkování a způsob podání). Matrifen by neměl být použit u dětí mladších 2 let věku. K zabránění náhodnému požití náplasti dítětem, pečlivě vyberte místo aplikace Matrifen náplasti (viz část 4.2, Dávkování a způsob podání) a pozorně kontrolujte, zda náplast těsně přiléhá. Kojení Fentanyl je vylučován do mateřského mléka. Kojení má být přerušeno během léčení transdermálním fentanylem (viz také bod 4.6). Pacienti s myasthenia gravis Mohou se vyskytovat myoklonie (křeče) nonepileptické etiologie. Zvláštní opatrnost se doporučuje u pacientů s myasthenia gravis. Současné použití se smíšenými agonisty/antagonisty Současné použití s buprenorfinem, nalbufinem nebo pentazocinem se nedoporučuje (viz také bod 4.5). 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Současné podání jiných léků s tlumivým účinkem na centrální nervovou soustavu včetně opioidů, sedativ, hypnotik, celkových anestetik, fenothiazinů,trankvilizérů, myorelaxancií, antihistaminik se sedativními účinky a alkoholických nápojů může navodit aditivní tlumivé účinky; hypoventilaci, hypotenzi a hlubokou sedaci, kóma nebo smrt. Uvedené kombinace s transdermálním fentanylem proto vyžadují zvláštní péči a sledování pacienta. Fentanyl, léčivo s vysokou clearance, je rychle a extenzivně metabolizován převážně prostřednictvím CYP3A4. Současné podávání inhibitorů P450 3A4 (CYP3A4), (např. ritonavir, ketokonazol, itrakonazol, troleandomycin, klaritromycin, nelfinavir, nefazodon, verapamil, diltiazem a amiodaron) s transdermálním fentanylem může způsobit vzestup plazmatických koncentrací fentanylu. To může vést k vzestupu nebo prolongaci terapeutických i nežádoucích účinků, a způsobit závažnou respirační depresi. V tomto případě musí být pacient podroben mimořádnému dohledu. Současné podání inhibitorů CYP3A4 a transdermálního fentanylu se nedoporučuje, pokud není pacient pečlivě monitorován (viz také bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití). MAO inhibitory (inhibitory monoaminooxidázy) Transdermální fentanyl se nedoporučuje aplikovat pacientům kteří současně užívají MAO inhibitory.Jsou udávány neočekávané a závažné interakce při užití MAO inhibitorů, včetně zvýšení účinků narkotických analgetik, a zesílení serotoninergického účinku. Proto by fentanyl neměl být užit dříve než po 14 dnech po přerušení léčby MAO inhibitory.

8

Současné použití se smíšenými agonisty/antagonisty Současné použití s buprenorfinem, nalbufinem nebo pentazocinem se nedoporučuje. Jmenované přípravky mají vysokou afinitu k opiátovým receptorům s relativně nízkou vlastní aktivitou, jsou současně částečnými antagonisty analgetického účinku fentanylu a mohou způsobit vznik abstinenčních příznaků u pacientů závislých na opioidech (viz také bod 4.4). 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Nejsou k dispozici adekvátní údaje o bezpečnosti použití transdermálnho fentanylu í u těhotných žen. Studie se zvířaty prokázaly určitou reprodukční toxicitu (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku). Možné riziko pro člověka není známo. Fentanyl ale prochází podobně jako jiná i.v. anestetika placentou v časném stadiu těhotenství. Byl popsán novorozenecký abstinenční syndrom u novorozence při chronickém užívání transdermálního fentanylu u matky během těhotenství. Transdermální fentanyl by neměl být používán v těhotenství, pokud to není bezpodmínečně nutné. Použití transdermálního fentanylu během porodu se nedoporučuje, protože by neměl být použiván k léčbě akutní nebo pooperační bolesti (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití). Protože fentanyl prochází placentou, může navíc použití transdermálního fentanylu během porodu způsobit respirační depresi novorozence. Fentanyl je vylučován do mateřského mléka a může způsobit sedaci a respirační depresi kojeného dítěte. Kojení má být proto přerušeno před léčbou transdermálním fentanylem, a zahájeno nejméně 72 hodin po odstranění náplasti. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Transdermální fentanyl může snížit mentální a/nebo fyzické schopnosti, potřebné pro provádění potenciálně nebezpečné činnosti jako je řídit auto nebo obsluhovat stroje. 4.8 Nežádoucí účinky Bezpečnost transdermálního fentanylu byla hodnocena u 1854 subjektů, v 11 klinických studiích (dvojitě zaslepená studie s transdermálním fentanylem ([placebo skupina nebo aktivní kontrolní skupina] a/nebo otevřená studie [bez kontrolní skupiny nebo s aktivní kontrolní skupinou]). Transdermální fentanyl byl použitý k léčbě chronické maligní a non-maligní bolesti. Subjekty dostaly nejméně 1 dávku transdermálního fentanylu a poté poskytovali informace o bezpečnosti přípravku. Po vyhodnocení údajů z klinických studií, nejčastěji uváděné nežádoucí účinky v % byly následující: nausea (35,7%), zvracení (23,2%), zácpa (23,1%), somnolence (15,0%), závratě (13,1%) a bolest hlavy (11,8%). Přehled nežádoucích účinků hlášených při použití transdermálního fentanylu v těchto klinických studiích, včetně výše uvedených nežádoucích účinků, a dále údaje z post marketingových sledování, jsou uvedeny níže. Ke zhodnocení četnosti výskytu nežádoucích účinků byly použity následující kategorie: velmi časté (1 /10); časté ( 1/100 až 1/10); méně časté ( 1/1000 až 1/100); vzácné ( 1/10000 až 1/1000) a velmi vzácné ( 1/10,000), není známo (z dostupných údajů z klinických studií nelze určit).

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Četnost Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Není známo

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita

Anafylaktický šok Anafylaktická reakce Anafylaktoidní reakce

9

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Četnost Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Není známo

Poruchy metabolismu a výživy

Anorexie

Psychiatrické poruchy

Insomnie, Deprese, Anxióza, Stav zmatenosti, Halucinace

Agitace, Dezorientace, Eufórie

Poruchy nervového systému

Somnolence, Závratě, Bolest hlavy

Třes, Parestézie

Hypoestézie, Křeče (včetně klonických křečí a křečí grand mal), Amnézie

Poruchy oka

Mióza

Poruchy ucha a labyrintu

Vertigo

Srdeční poruchy

Palpitace, Tachykardie

Bradycardie, Cyanóza

Cévní poruchy

Hypertenze

Hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Dušnost

Respirační deprese, Respirační tíseň

Apnoe, Hypoventilace

Bradypnoe,

Gastrointestinální poruchy

Nausea, Zvracení, Zácpa

Průjem, Sucho v ústech, Bolesti břicha, Bolesti v nadbřišku, Dyspepsie

Ileus

Subileus

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Hyperhidróza, Pruritus, Rash, Erytém

Ekzém, Alergická dermatitida, Onemocnění kůže, Dermatitis, Kontaktní dermatitis

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Svalové spazmy Svalové záškuby

Poruchy ledvin a močových cest

Retence moči

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Erektilní dysfunce, Sexuální dysfunce

10

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Četnost Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Není známo

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava, Periferní edém, Asténiea, Malátnost, Pocit chladu

Reakce v místě aplikace, Chřipce podobné onemocnění, Pocity změny tělesné teploty, Přecitlivělost v místě aplikace, Syndrom z odebrání přípravku (abstinenční syndrom)

Dermatitis v místě aplikace, Ekzém v místě aplikace

Podobně jako u jiných opioidních analgetik se může rozvinout tolerance, fyzická a psychická závislost během opakované léčby fentanylem (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití). Abstinenční příznaky (např. nausea, zvracení, průjem, úzkost a třes) se mohou vyskytnout u některých pacientů po přechodu léčby z dříve užívaných opioidních analgetik na fentanylovou transdermální náplast, nebo jestliže je léčba náhle přerušena (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání). Velmi vzácně byl popsán novorozenecký abstinenční syndrom u novorozence při chronickém užíváním transdermálního fentanylu u matky během těhotenství (viz bod 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení). Pediatričtí pacienti Nežádoucí účinky u dětí a dospívajících, kteří používají fentanylové transdermální náplasti, byly podobného charakteru jako byly pozorovány u dospělých pacientů. Nebylo stanoveno zvláštní riziko pro dětskou populaci než očekávané riziko spojené s použitím opioidů pro zmírnění bolesti spojené se závažným onemocněním a neukazuje se žádné pediatrické specifické riziko spojené s použitím fentanylové transdermální náplasti u dětí tak mladých - ve 2 letech věku - používá-li se v souladu s doporučeními. Jako velmi časté nežádoucí účinky referované v pediatrických klinických studiích byly uváděny horečka, zvracení a nausea. 4.9 Předávkování Příznaky Projevem předávkování fentanylu je zesílení jeho farmakologických účinků, z nichž nejvýznamnějším je respirační deprese. Léčba Pro zvládnutí respirační deprese je okamžitým opatřením odstranění náplasti a fyzická nebo verbální stimulace pacienta. Tyto zásahy lze kombinovat s následným podáním specifického antagonisty opioidů naloxonu. Respirační deprese při předávkování může přetrvávat déle než účinek antagonisty opioidů. Intervaly podání i.v. antagonisty musí být pečlivě uváženy, protože existuje riziko re-narkotizačního účinku opiátu, i když už je náplast odstraněna; opakovaná dávka, nebo podání kontinuální infúze naloxonu může být nezbytné. Odstranění narkotického účinku může být provázeno akutní bolestí a uvolněním katecholaminů.

11

V takové situaci je nezbytné zajistit dýchání pacienta pomocí orotracheálního vzduchovodu nebo intubace, podání kyslíku, a zahájení podpůrné nebo umělé plicní ventilace dle potřeby. Je nezbytné zajistit adekvátní tělesnou teplotu a příjem tekutin. Při těžké nebo přetrvávající hypotenzi je nutné posoudit případnou hypovolémii a stav upravit vhodným parenterálním přívodem tekutin. 5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Analgetika, opioidy ATC kód: N02AB03 MATRIFEN je transdermální náplast, která zajištuje kontinuální uvolňování fentanylu. Fentanyl je opioidní analgetikum působící převážně na opioidní µ-receptor. Jeho hlavními farmakologickými účinky jsou tišení bolesti a sedace. Minimální účinné analgetické sérové koncentrace fentanylu u pacientů, kteří dosud opioidy nedostávali, se pohybují v rozmezí 0,3 až 1,5 ng/ml. V této skupině pacientů se frekvence výskytu nežádoucích účinků zvyšuje při překročení sérové koncentrace 2 ng/ml. Minimální účinná koncentrace i koncentrace způsobující nežádoucí účinky stoupají se zvyšující se tolerancí. Rychlost rozvoje tolerance se u jednotlivých pacientů velmi odlišuje. Bezpečnost transdermálního fentanylu byla hodnocena ve třech otevřených studiích u 293 pediatrických pacientů s chronickou bolestí od 2 let věku do 18 let věku, kdy 66 dětí bylo ve věku 2-6 let. V těchto studiích byla dávka 30 mg až 45 mg perorálního morfinu denně nahrazena jednou fentanylovou transdermální náplastí o síle 12µg /h. Startovací dávka 25 µg/h a vyšší byla použita u 181 pacientů, kteří dříve užívali denně dávky opioidu více než 45 mg /dávku morfinu per os. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Fentanylová transdermální náplast zajišťuje kontinuální uvolňování fentanylu po dobu 72 hodin. Absorpce: Po prvním užití náplasti narůstají sérové koncentrace fentanylu postupně, ustáleného stavu je obvykle dosaženo mezi 12. a 24. hodinou a ten již zůstává relativně konstantní po zbytek 72 hodinové aplikační doby (72hodinové dávkovací schéma). Při druhé 72hodinové aplikaci je dosaženo ustáleného stavu sérové koncentrace, který je v průběhu následných aplikací náplasti téže velikosti dále udržován. Absorpce fentanylu se může lišit v závislosti na užití jiných míst aplikace. O něco nižší (přibližně o 25 %) absorpce fentanylu byla pozorována při studiích na zdravých dobrovolnících po přiložení náplasti na hrudník ve srovnání s horní končetinou a zády. Distribuce: Vazba fentanylu na plazmatické proteiny je 84 %. Biotransformace: Fentanyl vykazuje lineární kinetiku biotransformace a je primárně metabolizován v játrech pomocí CYP3A4. Jeho hlavní metabolit, norfentanyl, je biologicky inaktivní. Eliminace: Po odstranění fentanylové náplasti postupně klesají sérové koncentrace fentanylu přibližně o 50 % v rozmezí 13 – 22 hodin u dospělých, nebo v rozmezí 22 – 25 hodin u dětí. Kontinuální vstřebávání fentanylu z kůže je příčinou pomalejší eliminace přípravku ze séra ve srovnání s použitím i.v. infúze. Přibližně 75 % fentanylu je vylučováno do moči, převážně ve formě metabolitů, nemetabolizovaný podíl činí méně než 10 %. Asi 9 % dávky lze prokázat ve stolici, převážně ve formě metabolitů. Farmakokinetika u speciálních skupin pacientů Poruchy jaterní nebo ledvinové funkce mohou způsobit zvýšenou koncentraci fentanylu v séru. Starší, kachektičtí nebo oslabení pacienti mohou vykazovat sníženou clearance fentanylu, a to prodlužuje konečnou eliminaci přípravku (viz bod 4.2 a 4.4). Děti V závislosti na tělesné hmotnosti se clearance (l/hr/kg) pediatrických pacientů se zdá být o 82% vyšší u dětí ve věku 2-5 let a o 25% vyšší u dětí ve věku 6-10 let ve srovnání s dětmi ve věku 11-16 let, u kterých je clearance

12

přibližně stejná jako u dospělých. Tyto skutečnosti byly vzaty v úvahu při stanovení doporučených dávek pro dětské pacienty. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku Preklinická data, založena na konvenčních studiích bezpečnosti, toxicity opakované dávky a genotoxicity, neukazují žádné zvláštní riziko pro člověka. Studie na zvířatech prokázaly snížení fertility a zvýšení mortality fétů u krys. Teratogenní účinek ale nebyl prokázán. Fentanyl nevykázal mutagenitu v testech na bakteriální kultuře a hlodavcích. Fentanyl, podobně jako ostatní opioidy, vykazuje in vitro mutagenní účinky v testu na savčí buněčné kultuře. Mutagenní potenciál v terapeutickém rozmezí se nezdá být pravděpodobným, tento účinek byl zjevný pouze při užití velmi vysokých koncentrací. Dlouhodobé studie karcinogenity nebyly provedeny. 6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek Dipropylenglykol Hyprolosa Dimetikon 350 Aminorezistentní dimetikon střední adhezivní Aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon Ethylen-vinyl-acetátová membrána Krycí fólie – pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET) Odnímatelná ochranná fólie- fluoropolymerovaná pegoterátová fólie Inkoust 6.2 Inkompatibility Pro zabránění vzájemnému působení s adhezivní vlastností přípravku Matrifen se nedoporučuje používání krémů, olejů, pleťového mléka nebo pudru v místě přiložení náplasti. 6.3 Doba použitelnosti 3 roky 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5 Druh obalu a velikost balení Každá náplast je umístěna v zataveném sáčku z papíru, aluminia a polyakrylonitrilu (PAN). Velikosti balení: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, a 20 náplastí Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Detailní informace jsou uvedeny v bodě 4.2 v části Způsob použití. Nejsou dostupná žádná data o bezpečnosti a farmakokinetice v závislosti na jiných místech aplikace. Zbytkové množství fentanylu v použitých transdermálních náplastech je vysoké.

13

Použité transdermální náplasti mají být slepeny adhezivními plochami k sobě tak, aby nebyla odhalena propustná membrána, a náplast má být znehodnocena v souladu s bezpečnostními předpisy, předpisy na ochranu životního prostředí, v souladu s místními požadavky nebo vrácena do lékárny. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. Před a po manipulaci s náplastí si vždy umyjte ruce vodou. 7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark ApS Langebjerg 1 DK- 4000 Roskilde Dánsko 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

12 µg/h: 65/408/06-C

25 µg/h: 65/409/06-C

50 µg/h: 65/410/06-C

75 µg/h: 65/411/06-C

100 µg/h: 65/412/06-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

11.10.2006 / 17.3.2011 10.

DATUM REVIZE TEXTU

3.1.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Matrifen 12 μg/h, transdermální náplast. 1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Matrifen 12 μg/h, transdermální náplastFentanylum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna transdermální náplast obsahuje 1,38 mg fentanylum v náplasti o ploše 4,2 cm

2

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie-fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Transdermální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

2

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité náplasti přeložte a vraťte do lékárny. Použité i nepoužité náplasti uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark ApS, Roskilde, Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

65/408/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 12 μg/h po 72 hodin.

Prosím napište den a čas použití náplastiNáplast (číslo):

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Matrifen 12 mcg/h

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÝCH TYPECH PŘÍMÉHO BALENÍ

Matrifen 12 μg/h, 1 transdermální náplast.

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ

Matrifen 12 μg/h, transdermální náplastFentanylumTransdermální podání

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

SLOŽENÍ VE VÁZE, OBJEMU NEBO JEDNOTCE

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 12 μg/h po 72 hodin z náplasti o ploše 4,2 cm

2

6.

DALŠÍ UPOZORNĚNÍ

Náplast nepoužívejte, je-li obal poškozen.Náplast by měla být použita ihned po vyjmutí z obalu.Použité náplasti přeložte a znehodnoťte nebo vraťte do lékárny.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.1 transdermální náplast.Otevřete zde.

4

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Matrifen 25 μg/h, transdermální náplast. 1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermálnínáplast

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Matrifen 25 μg/h, transdermální náplastFentanylum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna transdermální náplast obsahuje 2,75 mg fentanylum v náplasti o ploše 8,4 cm

2

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie-fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Transdermální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

5

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité náplasti přeložte a vraťte do lékárny. Použité i nepoužité náplasti uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark ApS, Roskilde, Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

65/409/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 25 μg/h po 72 hodin.

Prosím napište den a čas použití náplastiNáplast (číslo):

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Matrifen 25 mcg/h

6

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÝCH TYPECH PŘÍMÉHO BALENÍ

Matrifen 25 μg/h, 1 transdermální náplast.

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ

Matrifen 25 μg/h, transdermální náplastFentanylumTransdermální podání.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

SLOŽENÍ VE VÁZE, OBJEMU NEBO JEDNOTCE

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 25 μg/h po 72 hodin z náplasti o ploše 8,4 cm

2

6.

DALŠÍ UPOZORNĚNÍ

Náplast nepoužívejte, je-li obal poškozen.Náplast by měla být použita ihned po vyjmutí z obalu.Použité náplasti přeložte a znehodnoťte je nebo vraťte do lékárny.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.1 transdermální náplast.Otevřete zde.

7

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Matrifen 50 μg/h, transdermální náplast. 1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Matrifen 50 μg/h, transdermální náplastFentanylum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna transdermální náplast obsahuje 5,5 mg fentanylum v náplasti o ploše 16,8 cm

2

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie-fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1,( 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Transdermální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

8

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité náplasti přeložte a vraťte do lékárny. Použité i nepoužité náplasti uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark Aps, Roskilde Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

65/410/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 50 μg/h po 72 hodin.

Prosím napište den a čas použití náplastiNáplast (číslo):

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Matrifen 50 mcg/h

9

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÝCH TYPECH PŘÍMÉHO BALENÍ

Matrifen 50 μg/h, 1 transdermální náplast.

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ

Matrifen 50 μg/h, transdermální náplastFentanylumTransdermální podání.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

SLOŽENÍ VE VÁZE, OBJEMU NEBO JEDNOTCE

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 50 μg/h po 72 hodin z náplasti o ploše 16,8 cm

2

6.

DALŠÍ UPOZORNĚNÍ

Náplast nepoužívejte, je-li obal poškozen.Náplast by měla být použita ihned po vyjmutí z obalu.Použité náplasti přeložte a znehodnoťte je nebo vraťte do lékárny.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.1 transdermální náplast.Otevřete zde.

10

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Matrifen 75 μg/h, transdermální náplast. 1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermálnínáplast

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Matrifen 75 μg/h, transdermální náplastFentanylum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna transdermální náplast obsahuje 8,25 mg fentanylum v náplasti o ploše 25,2 cm

2

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie-fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Transdermální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

11

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité náplasti přeložte a vraťte do lékárny. Použité i nepoužité náplasti uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark Aps, Roskilde Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

65/411/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 75 μg/h po 72 hodin.

Prosím napište den a čas použití náplastiNáplast (číslo):

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Matrifen 75 mcg/h

12

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÝCH TYPECH PŘÍMÉHO BALENÍ

Matrifen 75 μg/h, 1 transdermální náplast.

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ

Matrifen 75 μg/h, transdermální náplastFentanylumTransdermální podání.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

SLOŽENÍ VE VÁZE, OBJEMU NEBO JEDNOTCE

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 75 μg/h po 72 hodin z náplasti o ploše 25,2 cm

2

6.

DALŠÍ UPOZORNĚNÍ

Náplast nepoužívejte, je-li obal poškozen.Náplast by měla být použita ihned po vyjmutí z obalu.Použité náplasti přeložte a znehodnoťte je nebo vraťte do lékárny.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.1 transdermální náplast.Otevřete zde.

13

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Matrifen 100 μg/h, transdermální náplast. 1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermálnínáplast

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Matrifen 100 μg/h, transdermální náplastFentanylum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jedna transdermální náplast obsahuje 11,0 mg fentanylu v náplasti o ploše 33,6 cm

2

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

dipropylenglykol, hyprolosa, dimetikon 350, aminorezistentní dimetikon střední adhezivní, aminorezistentní hyperadhezivní dimetikon, ethylen-vinyl-acetátová membrána, krycí fólie-pegoterátová silikonizovaná fólie 19 µm (PET), odnímatelná ochranná fólie-fluoropolymerovaná pegoterátová fólie, inkoust

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

1,(2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20) transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Transdermální podání.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT

UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

14

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité náplasti přeložte a vraťte do lékárny. Použité i nepoužité náplasti uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Nycomed Danmark Aps, Roskilde Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

65/412/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 100 μg/h po 72 hodin

Prosím napište den a čas použití náplastiNáplast (číslo):

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Matrifen 100 mcg/h

15

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÝCH TYPECH PŘÍMÉHO BALENÍ

Matrifen 100 μg/h, 1 transdermální náplast.

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ

Matrifen 100 μg/h, transdermální náplastFentanylumTransdermální podání.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

3.

POUŽITELNOST

Použitelné do

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

SLOŽENÍ VE VÁZE, OBJEMU NEBO JEDNOTCE

Jedna transdermální náplast uvolňuje fentanyl 100 μg/h po 72 hodin z náplasti o ploše 33,6 cm

2

6.

DALŠÍ UPOZORNĚNÍ

Náplast nepoužívejte, je-li obal poškozen.Náplast by měla být použita ihned po vyjmutí z obalu.Použité náplasti přeložte a znehodnoťte je nebo vraťte do lékárny.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.1 transdermální náplast.Otevřete zde.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.