Lithium Chlorid 0.15 Mmol/mllco

Kód 0049781 ( )
Registrační číslo 48/ 225/03-C
Název LITHIUM CHLORID 0.15 MMOL/MLLCO
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace LiDCO Ltd., Londýn, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0049781 INJ SOL 5X10ML Injekční roztok, Injekce

nahoru

Příbalový létak LITHIUM CHLORID 0.15 MMOL/MLLCO

Stránka 1 z 2

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls2783/2012 Příbalová informace Přečtěte si celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékárníka nebo lékaře. Tento přípravek byl předepsán Vám a proto jej nedávejte žádné další osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO a k čemu se používá. 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO

používat.

3. Jak se Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO používá. 4. Možné nežádoucí účinky 5. Uchovávání přípravku Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO. Lithium chlorid 0.15mmol/ml LCO injekční roztok

léčivou látkou je lithii chloridum. pomocná látka je voda na injekci

Držitel rozhodnutí o registraci: LiDCO Ltd., 16 Orsman Road, Londýn, N1 5QJ, Velká Británie. Výrobce: Guy´s & St. Thomas Hospital NHS Trust, The Pharmacy Department, Londýn, SE1 7EH, Velká Británie. South Devon Healthcare NHS Foundation Trust, Torbay Pharmaceutical Manufacturing Unit, Kemmings Close, Paignton, Devon, TQ4 7TW, Velká Británie 1. Co je Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO a k čemu se používá. Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům. Obsah každé ampule je 10ml sterilního injekčního roztoku obsahující 63.60 mg chloridu lithného. Přípravek je dodáván v papírových krabičkách po 5 ampulích. Lékař nebo sestra Vám bude aplikovat každou dávku nitrožilně. Injekční roztok Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO je určen k použití s LiDCO systémem. Tento systému umožní Vašemu lékaři měřit Váš srdeční výdej – množství krve přečerpané Vaším srdcem každou minutu. 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO

používat.

Nepoužívejte injekční roztok Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO v případě, že - podstupujete léčbu přípravky obsahující lithium - vážíte méně než 40kg - jste v prvním trimestru těhotenství

Stránka 2 z 2

- jste přecitlivělý(á) na léčivou látku Kojení Lithium chlorid 0.15mmol/ml LCO mohou používat i kojící ženy. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů: Používání přípravku Lithium chlorid 0.15mmol/ml LCO nemá vliv na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky: Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. 3. Jak se Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO používá Lékař nebo sestra Vám bude aplikovat každou dávku nitrožilně. Jednotlivá dávka je 0.5-2.0ml injekčního roztoku. Celková dávka při potřebě vícečetného vyšetření srdečního výdeje je 20ml injekčního roztoku. 4. Možné nežádoucí účinky Podobně jako všechny léky, může mít i Lithium Chlorid 0.15mmo/ml LCO nežádoucí účinky. Nicméně dávka chloridu lithného používaná pro měření srdečního výdeje je velmi malá a dosud nejsou známy žádné nežádoucí účinky, které by přípravek způsoboval. 5. Uchovávání přípravku Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO Uchovávejte při teplotě do 25ºC. Uchovávejte v původním obalu. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu Datum poslední revize textu 23.5.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 1 ke sdělení sp.zn.sukls114278/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml roztoku obsahuje lithii chloridum 6,36 mg, což odpovídá 0.15 mmol.Jedna 10 ml ampule obsahuje lithii chloridum 63,60 mg , což odpovídá 1.5 mmol.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Injekční roztok.Čirý bezbarvý roztok prakticky prostý viditelných částic.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutická indikace

Tento přípravek je určen pouze k diagnostickým účelům. Určen je pouze pro in vivo měření srdečního výdeje pomocí LiDCO Systému.

4.2

Dávkování a způsob podání

Optimalizace dávky pro stanovení srdečního výdejeOptimální dávka ke stanovení srdečního výdeje je minimální dávka, která docílí koncentrace lithia v arteriální krvi v rozsahu 0.2 mmol/l do 0.8 mmol/l při použití dávky 0.075 mmol (0.5 ml), 0.15 mmol (1 ml) nebo 0.3 mmol (2 ml) injekčního roztoku Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO.

U pacientů, u kterých se předpokládá vyšší počet stanovování srdečního výdeje, je nejlépe začít s iniciální dávkou 0.15 mmol, tj. 1.0 ml injekčního roztoku chloridu lithného. Monitor LiDCO Systému hlásí “Alert” pokud dávka vytvoří křivku s vrcholem pod hranicí 0.2 mmol/l. Vrcholy křivky mezi 0.1 a 0.2 mmol/l jsou přípustné, ale přesnost měření může být nižší. Pokud vrchol křivky není v požadovaném rozmezí, dávka má být upravena tak, že jednotlivá dávka nesmí přesáhnout 0.3 mmol, tj. 2ml nebo nesmí být nižší než 0.075 mmol, tj. 0.5 ml roztoku.

Pro určení srdečního výdeje by měl být mezi jednotlivými dávkami lithia dodržen interval minimálně 5 minut.

Doporučená dávka Lithium chloridu 0.15mmol/ml LCO je stanovena na základě předpokladu, že váha pacienta je vyšší než 40kg.

2

Je nutné si uvědomit, že jednorázové měření LiDCO v mezích stanovené diluční křivky je dostačující pro změření srdečního výdeje se stejnou přesností a správností jako průměr ze tří termodilučních měření.

Maximální dávka

Každá jednotlivá dávka je omezena na maximálně 0.3 mmol (2 ml) chloridu lithného.

Celková dávka chloridu lithného by neměla přesáhnout 3 mmol.

Způsob podáníTENTO PŘÍPRAVEK BY MĚL BÝT POUŽÍVÁN VÝHRADNĚ V SOULADU SNÁVODEM PRO POUŽITÍ LIDCO SYSTÉMU DODÁVANÝM S MONITOREM A MĚLBY BÝT POUŽÍVÁN VÝHRADNĚ NA ODDĚLENÍCH ARO A JEDNOTKÁCHINTENZIVNÍ PÉČE, OPERAČNÍCH SÁLECH A URGENTNÍCH PŘÍJMECH.

Dávka lithia je podávána nitrožilně cestou centrálního žilního katétru.

4.3

Kontraindikace

Použití injekčního roztoku Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO je kontraindikováno u:

pacientů léčených současně lithiem pro maniodepresivní nemoc

pacientů jejichž tělesná hmotnost je nižší než 40 kg

pacientek v prvním trimestru těhotnství. Další informace v kapitole 4.6

Přecitlivělost na složky lithia.

4.4

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Tento lék může být použit pouze s přístrojem LiDCO Systém

1.

Použijte doporučenou dávku. Pokud je sérová hladina vyšší než 0,3 mmol/l, mohou se vyskytnout nepřesnosti a při sérové hladině nad 1,5 mmol/l je lithium toxické.

2.

Všechny podané dávky chloridu lithného by měly být zaznamenány v lékařské dokumentaci pacienta.

3.

Mezi jednotlivými měřeními srdečního výdeje LiDCO Systémem by mělo uplynout minimálně 5 minut.

4.

Krev z odpadního vaku by neměla být pacientovi vracena. Krev v odpadním vaku může být sražená a / nebo kontaminovaná po kontaktu s knotem Senzoru jeho částicemi.

5.

LiDCO Systém by neměl být používán 30 minut po jednorázovém či kontinuálním podání svalových relaxancií jako např. vecuronium bromide,

3

atracurium besylate a pancuronium bromide. Tyto léky interferují s funkcí lithiové elektrody a nesmí být současně používány.

6.

Na lithiové senzory mají významný vliv další chemické látky: detergenty/surfaktanty a rozpouštědla. Ojedinělé problémy se vyskytly při zjištěné kontaminaci fyziologického roztoku např. ve vacích s fyziologickým roztokem.

7.

K použití LiDCO Systému je potřeba bolusového podání chloridu lithného a fyziologického roztoku, poté následuje odběr vzorku arteriální krve. Systém by měl být obsluhován pouze zdravotnickým personálem náležitě kvalifikovaným k intravenózní aplikaci tekutin a obsluze periferních katetrů. Pro tyto případy je vyžadována obvyklá péče, aby se předešlo: infekci pacienta, rozpojení katetru nebo spojovacích linek, ztrátám arteriální či venózní krve a vzduchové embolii.

8.

Souběžné použití: elektrokauteru, defibrilátoru a rentgenového přístroje by způsobilo přechodnou interferenci s křivkou na monitoru LiDCO Systému. Z toho důvodu by ve výše uvedených případech nemělo být prováděno měření. Žádná podobná inerference není známa s infračerveným zářením nebo se zařízením, vytvářejícím vysokofrekvenční záření.

9

V případech nitrosrdečního zkratu (jako např. infarkt myokardu s rupturou mezikomorové přepážky), by bylo měření srdečního výdeje pomocí LiDCO Systému zkreslené, stejně jako měření thermodiluční metodou. V takových případech je k určení srdečního výdeje potřeba zvážit užití alternativní metody.

10.

Chlorid lithný by neměl být podáván pomocí infuzní linky, která byla použita pro infuzi vazoaktivních nebo jiných potentních léčiv.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při dodržení doporučeného dávkování není známo žádné vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky.

4.6

Těhotenství a kojení

TěhotenstvíJsou známy případy vzniku teratogenního efektu při používání terapeutických dávek lithia v prvním trimestru, zejména zvýšené riziko srdečních anomálií, zvláště Ebsteinovy.

KojeníI když je lithium distribuováno do extracelulárních tekutin, po podání chloridu lithného pro určení srdečního výdeje je kojení možné.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Není relevantní.

4.8

Nežádoucí účinky

4

Při dodržování doporučeného dávkování nejsou očekávány žádné nežádoucí účinky související s chloridem lithným.

4.9

Předávkování

Lithium je toxické při 5 násobném překročení doporučeného dávkování. Počátečními projevy toxicity lithia je často postižení centrálního nervového systému s projevy jako latergie, zmatenost, závratě, netečnost, třes rukou a dysartrie. Zřídkakdy se objevují gastrointestinální příznaky, manifestující se nechutenstvím, nauseou, zvracením nebo průjmy. Následuje nastupující svalová rigidita nebo fascikulace, mírná ataxie, tinitus, narůstající apatie, zvýšené šlachové reflexy, zastřené vidění a vertikální nystagmus.

Intoxikace lithiem může progredovat poruchou vědomí, narůstajícími fascikulacemi a ataxií, hrubým a nepravidelným třesem končetin, choreatoidními pohyby, fenoménem “ozubeného kola”a dalšími neurologickými příznaky. Může dojít k bezvědomí, svalovým záškubům, prohlubujícím se svalovým kontrakcím, generalizovaným tonicko-klonickým křečím, kardiovaskulárnímu zhroucení s oligurií, anurií a smrtí. Dále se mohou objevit poruchy srdečního rytmu s prodlouženým QRS komplexem, obrácení vlny T a infarktem myokardu.

Klinický průběh intoxikace lithiem je velmi různorodý, takže u pacienta může být zaznamenán kterýkoliv z výše uvedených příznaků.

Léčba intoxikace lithiem je hlavně podpůrná a je závislá na klinickém stavu pacienta a sérové koncentraci lithia. U lehké intoxikace lithiem je dostačující dočasné přerušení léčby lithiem a úprava vodní a elektrolytové dysbalance. Těžší případy intoxikace lithiem vyžadují intenzivní péči. Základem léčby je okamžité ukončení podávání lithia a současně podávání diuretik.

Pokud je předpoklad, že toxicita lithia sekundární, při nízké hladině sodíku, měla by být zahájena nitrožilní infuse fyziologického roztoku. Rychlé podávání velkých objemů krystaloidních roztoků nitrožilně nebo podávání kalia či diuretik nemá patrně žádný efekt. Ačkoliv diuretika mohou zvyšovat clearance lithia, zvýšená clearance není v léčbě intoxikace dostačně efektivní.

Hemodialýza po dobu 8 – 12 hodin je doporučena, pokud je sérová hladina lithia vyšší než 3 mmol/l, a dále je-li sérová koncentrace lithia v rozmezí 2– 3 mmol/l a pacientův stav se zhoršuje, pokud vodní a elektrolytová dysbalance nereaguje na podpůrnou léčbu, je-li clearance kreatininu a diuréza značně snížena nebo neklesne-li sérová koncentrace lithia po 6 hodinách minimálně o 20 %. Z důvodu redistribuce sérová koncentrace lithia obvykle po 5- 6 hodinách od hemodialýzy znovu stoupne. Cílem hemodialýzy je udržet sérovou koncentraci lithia nižší než 1 mmol/l 8 hodin po ukončení hemodialýzy. Peritoneální dialýza je při odstraňování lithia méně účinná a je indikována pouze v případě, kdy není možno použít hemodialýzu.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

5

Farmakoterapeutická skupina: VariaATC kód: V04CX

Injekce je určená k vytvoření přechodné vrcholové koncentrace lithia v rozmezí 0.2 až 0.8 mmol/l v arteriální krvi. Vrcholová koncentrace je zaznamenána selekční elektrodou lithiového iontu, umístěnou v průtokové kyvetě odebírající vzorek krve z arteriální linky. Diluce lithia je využívána k vypočtu krevního toku pacienta (l/min). Po prvním průchodu lithia a extracelulární/tkáňové distribuci, je koncentrace lithiového iontu nižší než spodní limit lithia při léčbě manických stavů. Doporučená dávka 0.075-0.3 mmol pro měření, při intervalu větším než 5 minut, s maximální kumulativní dávkou 3mmol, byla kalkulována v relaci k nejhorším představitelným scénářům. To zahrnovalo prudké snížení objemu kompartmentů, nízkou tělesnou hmotnost a celkovou absenci vylučování lithia a v takových případech podávání maximálních povolených dávek nejvyšší frekvencí. Při klinických zkouškách byla tato doporučení překročena faktorem tři bez neobvyklé příhody.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Distribuce a vylučování lithia: injekční roztok Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO je plně ionizovaný isotonický roztok. Diagnostikem je lithiový iont – podávaný intravenózně jako bolus. Vzhledem k tomu, že lithium není matabolizováno, farmakokinetická pozornost je věnována jeho distribuci a vylučování. Farmakokinetická data jsou nastavena na model zahrnující centrální kompartment složený z extracelulární tekutiny (ECT) tj. plazmy a intersticiální tekutiny, a dvou periferních kompartmentů. Objemy distribuce v ECT, mělkém a hlubokém kompartmentu u 71kg muže jsou 16.4, 19.4 a 3.2 litru v tomto pořadí.

Při popsaném použití chloridu lithného jako diagnostika pro určení srdečního výdeje nepochybně nedochází k absorpční fázi (na rozdíl od orálně podávaného lithia) a vrcholová hladina v arteriální plazmě (0.2 až 0.8 mmol/l) je dosažena během prvního průchodu cirkulací. Hladina v krvi poté kontinuálně klesá tak, jak je iont lithia redistribuován a vylučován. Nejvyšší koncentrace, která je podstatně nižší než v případech orálně podávaného lithia, je omezena do intravaskulárního kompartmentu, odkud je distribuována do tkání a filtrována v renálních glomerulech.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Všeobecná farmakologie injekčního roztoku Lithium Chlorid 0.15mmol/ml LCO byla zkoumána

cestou

jednorázové

a

mnohonásobné

intravenózní

aplikace,

reprodukční/vývojové toxikologie, mutagenními a antigeními studiemi. Na základě těchto předklinických bezpečnostních studií je doporučené dávkování injekčního roztoku Lithium Chlorid 0.15 mmol/ml LCO považováno za bezpečné.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Aqua pro iniectione.

6

6.2

Inkompatibility

Inkompatibility viz kapitola 4.4.

6.3

Doba použitelnosti

3 roky.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Při teplotě do 25ºC.Uchovávat v původním obalu.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Čirá bezbarvá skleněná 10 ml ampule (Typ I), plastová tvarovaná folie, příbalová informace v jazyce českém, papírová skládačka.

Velikost balení: 5 x 10 ml

6.6

Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaci

Určeno k použití pouze s LiDCO Systémem dle pokynů uvedených v manuálu Systému.

Měl by být používán pouze čirý roztok prakticky prostý viditelných částic.

Nepoužitý zbytek injekčního roztoku Lithium Chloridu 0.15mmol/ml LCO má být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

LiDCO Ltd., 16 Orsman Road, Londýn N1 5QJ, Velká Británie.

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

48/225/03-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

2.7.2003

10.

DATUM REVIZE TEXTU

3.8.2011


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.