Liskantin

Kód 0018489 ( )
Registrační číslo 21/ 498/06-C
Název LISKANTIN
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace DESITIN PHARMA, spol.s r.o., Praha, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0018489 POR TBL NOB 100X250MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak LISKANTIN

Strana 1 (celkem 7)

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls88405/2011 a příloha k sp.zn. sukls98735/2012

Příbalová informace: informace pro pacienta

Liskantin

Tablety

Primidonum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci 1.

Co je přípravek Liskantin a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Liskantin užívat

3.

Jak se přípravek Liskantin užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Liskantin uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

1.

Co je přípravek Liskantin a k čemu se používá

Liskantin se užívá k léčbě nebo předcházení vzniku různých druhů epileptických záchvatů u dospělých, dospívajících a dětí. Léčivá látka přípravku Liskantin primidon se svým složením a účinností podobá barbiturátům. 2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Liskantin užívat

Neužívejte přípravek Liskantin: -

jestliže jste alergický(á) na primidon, barbituráty nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)

-

při akutní otravě léky působícími tlumivě na centrální nervovou soustavu (např. léky na spaní, léky proti bolesti, psychofarmaky), jakož i alkoholem

-

jestliže trpíte akutní formou jaterní porfyrie (neobvyklý stav s narušeným metabolismem červeného krevního pigmentu)

-

jestliže trpíte těžší poruchou ledvin, jater nebo srdce

Upozornění a opatření

Strana 2 (celkem 7)

Před užitím přípravku Liskantin se poraďte se svým lékařem -

jestliže máte omezenou funkci ledvin, protože pak by mělo být dávkování přípravku sníženo

-

jestliže trpíte poruchou jaterních nebo dýchacích funkcí

-

jestliže je Váš celkový zdravotní stav špatný.

Použití přípravku Liskantin vyžaduje pravidelné kontroly krevního obrazu a další laboratorní vyšetření Vaším lékařem. Je důležité, že jdete na takové vyšetření. Po dlouhodobém podávání přípravek Liskantin může vést ke vzniku tolerance a závislosti. Pokud náhle přestanete přípravek Liskantin užívat, může dojít k rozvoji abstinenčních příznaků. Upozornění Někteří z pacientů léčených antiepileptiky jako je primidon trpěli představami, že si ublíží či vezmou život. Jestliže kdykoli pocítíte stejné myšlenky, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Další léčivé přípravky a přípravek Liskantin Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Účinky přípravku Liskantin mohou být ovlivněny současným užíváním jiných léků a rovněž účinek jiných léků může být ovlivněn užíváním primidonu. Nepoužívejte proto žádné jiné léky bez porady s lékařem. Primidon a produkty jeho odbourávání (fenobarbital) výrazně zvyšují činnost enzymů ovlivňujících látkovou výměnu v játrech. V důsledku toho může dojít k urychlenému odbourávání jak látek, které se tvoří v organismu, tak látek podávaných (např. léků). Kromě toho však může primidon odbourávání některých látek tlumit, stejně jako může být jinými látkami ovlivněno odbourávání primidonu. Na toto vzájemné ovlivnění je nutno dbát zvláště při současném užívání následujících léků: Léky proti epilepsii: Fenytoin, karbamazepin nebo fenobarbital může zvyšovat plazmatickou hladinu fenobarbitalu, a tím zvyšovat účinnost i nežádoucí účinky. Současné užívání valproátu může při zvýšené hladině fenobarbitalu vést k silné únavě až ke kómatu, proto je nutno dávku přípravku Liskantin snížit. Primidon může dále při dlouhodobějším užívání a urychleném odbourávání snižovat plazmatickou koncentraci následujících léků proti epilepsii: fenobarbital, karbamazepin, fenytoin, klonazepam, diazepam, kyselina valproová, a tím snižovat účinnost těchto přípravků. Výjimečně bylo pozorováno naopak snížené odbourávání některé z uvedených látek. Psychofarmaka, léky na spaní, alkohol: Účinky psychofarmak, léků na spaní a alkoholu se mohou vlivem přípravku Liskantin zesilovat, v některých případech se však může účinek psychofarmak v důsledku jejich urychleného odbourávání snižovat. Přípravky snižující krevní srážlivost, digitoxin: Účinek těchto léků může být při užívání přípravku Liskantin snížen, proto je nutno dávku přípravku Liskantin přiměřeně upravit, resp. snížit a případně zvýšit dávku uvedených léků. Griseofulvin, doxycyklin, chloramfenikol, cytostatika:

Strana 3 (celkem 7)

Účinek může být v důsledku urychlení látkové výměny snížen. Steroidní hormony, hormonální antikoncepce (k zabránění těhotenství): Steroidní hormony se mohou rychleji vylučovat a spolehlivost hormonální antikoncepce se tak může snižovat. Především při výskytu krvácení v období mezi menstruacemi lze doporučit ještě dodatečnou ochranu proti otěhotnění, anebo případně zvolit antikoncepci se zvýšeným obsahem hormonů. Přípravek Liskantin s alkoholem V průběhu léčby přípravkem Liskantin nepožívejte alkohol, protože jeho vlivem se mohou účinky přípravku Liskantin nepředvídatelným způsobem měnit, či zesilovat. Těhotenství a kojení Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Přípravek Liskantin lze užívat v těhotenství jen po přísném zvážení všech rizik ošetřujícím lékařem. U dětí matek s epilepsií se vyskytují častěji vrozené vývojové vady než u dětí zdravých matek. Při podávání přípravku v těhotenství je nutno podávat co nejnižší možnou dávku a vyhnout se kombinované léčbě s dalšími léky proti epilepsii. Léčivá látka primidon přechází do mateřského mléka a její koncentrace v mléce dosahuje přibližně 75% koncentrace v krevní plazmě matky. Vzhledem k zvýšené citlivosti dětského organismu může primidon přijatý v mateřském mléce vést k projevům únavnosti a ospalosti kojence. Při dlouhodobé léčbě kojící matky se může u kojence rozvinout až závislost a v případě náhlého odstavení je pak nutno věnovat kojenci zvláštní péči. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Přípravek může natolik ovlivnit reakční schopnosti, zejména na počátku léčby, při vyšší dávce anebo v kombinaci s alkoholem nebo jinými léky, které ovlivňují centrální nervový systém, že může být zhoršena schopnost aktivní účasti v silniční dopravě nebo schopnost obsluhovat stroje. O schopnosti řídit motorová vozidla, pokud užíváte přípravek Liskantin, rozhodne vždy ošetřující lékař s přihlédnutím k Vašim individuálním schopnostem, dávce léku a Vašemu zdravotnímu stavu. 3.

Jak se přípravek Liskantin užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem. Dávkování Tabletu lze rozdělit na stejné dávky. Dávky přípravku Liskantin se postupně zvyšují až k dosažení optimálně účinné dávky. Zahajuje se denní dávkou ¼ až ½ tablety (tj. cca 60-125 mg) a individuálně zvyšuje vždy o ½ tablety (125 mg). Průměrná udržovací dávka se obvykle dělí do 2 - 3 jednotlivých dávek a činí u dětí 20 mg/kg tělesné hmotnosti/den, u dospělých 15 mg/kg tělesné hmotnosti/den. To odpovídá denní dávce 75 - 250 mg u dětí do 2 let, 250 - 500 mg u dětí od 2 do 5 let, 500 - 750 mg u dětí 6 až 9letých, 750 - 1500 mg u dětí nad 9 let a u dospělých, pokud není doporučeno jinak. U některých pacientů lze rozdělit denní dávku přípravku Liskantin do různě vysokých

Strana 4 (celkem 7)

jednotlivých dávek podle četnosti a druhu záchvatů, například při výskytu nočních záchvatů je lépe užít vyšší dávku, nebo dokonce celou denní dávku večer, anebo při výskytu záchvatů v období menstruace lze doporučit zvýšení denní dávky během tohoto období. Při převedení z jiného léku na Liskantin, např. pro jeho nedostatečnou účinnost nebo špatnou snášenlivost, je třeba provést změnu postupně. Pacienti užívají během prvních tří dnů ½ až 1 tabletu přípravku Liskantin večer spolu s dosud užívaným lékem. Potom se ve 3denních intervalech zvyšuje dávka přípravku Liskantin vždy o stejné množství, až k dosažení zhruba poloviční odhadované optimálně účinné dávky. Teprve potom lze dříve podávaný lék během cca 14 dní postupně snižovat a vysazovat a současně pokračovat ve zvyšování dávky přípravku Liskantin. Pokud by se předtím podávaný lék vysadil příliš rychle, mohly by nastat různé komplikace, např. řada epileptických záchvatů (status epilepticus). Pokud se pacient před nasazením přípravku Liskantin léčil barbituráty, je možné převedení na léčbu přípravkem Liskantin urychlit, protože primidon se přeměňuje částečně na barbiturát. Z toho důvodu však může být ztížen odhad optimálně účinné dávky přípravku Liskantin, protože stav pacienta může ještě ovlivňovat přetrvávající účinek barbiturátu. Podobně pozvolna je nutno léčbu přípravkem Liskantin ukončit. Při celkově zhoršeném stavu, zhoršení jaterních, ledvinných a dýchacích funkcí a u starších pacientů lékař předepíše nižší dávky. Pro nasazení a sledování léčby přípravkem Liskantin může lékař kontrolovat koncentraci primidonu v krvi. Způsob podávání Přípravek Liskantin se užívá během jídla nebo po jídle, zapíjí se menším množstvím tekutiny (vody). Trvání léčby Antiepileptická léčba je v zásadě dlouhodobá. O jejím nasazení, délce a ukončení rozhoduje v každém jednotlivém případě odborný lékař (neurolog). Obvykle lze uvažovat o snížení dávky a případném ukončení léčby až po 2-3letém období bez záchvatů. Vysazování léčby probíhá obvykle postupným snižováním dávky v průběhu 1 až 2 roků, pokud nedojde ke zhoršení nálezu na EEG (elektroencefalogram). Celková doba léčby se řídí především podle klinického stavu pacienta. V žádném případě nevysazujte léčbu přípravkem Liskantin sami, ani neměňte předepsanou dávku, užívání léku nesmíte náhle přerušit. Jestliže jste užil(a) více přípravku Liskantin, než jste měl(a) Při předávkování se v závislosti na množství požitého léku se objevuje ospalost, závratě, netečnost, poruchy koordinace pohybů, mimovolní pohyby očí, poruchy řeči/nezřetelná řeč, pocit na zvracení, zvracení, poruchy ledvinových a dýchacích funkcí, poruchy vědomí, pokles tělesné teploty, pokles koncentrace kyslíku v krvi, zhoršené reflexy, selhání krevního oběhu, bezvědomí až kóma. Alkohol a další látky s centrálně tlumivými účinky mohou tyto příznaky ještě zhoršovat. Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem vyhledejte urychleně lékaře. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Liskantin Pokud si zapomenete vzít určenou dávku léku, nebo užijete menší množství, neužívejte v žádném případě při příští dávce zvýšené, nebo dokonce dvojnásobné množství přípravku Liskantin, protože při náhle zvýšené dávce by se mohly projevit některé nežádoucí účinky. Vezměte si v příštím stanoveném čase lékařem doporučenou dávku. Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Liskantin

Strana 5 (celkem 7)

Nepřestávejte užívat přípravek Liskantin bez toho, že byste se nejprve poradili se svým lékařem, protože tím můžete ohrozit úspěch léčby a křeče se Vám mohou vrátit. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry. 4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Při léčbě přípravkem Liskantin se mohou objevit některé nežádoucí účinky, které jsou většinou mírné a přechodné, ale výjimečně se mohou objevit i závažné příznaky, vyžadující lékařskou péči. O nežádoucích účincích nebo jiných neobvyklých reakcích informujte svého ošetřujícího lékaře, neboť si mohou vyžádat úpravu léčby a častější kontroly. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou ospalost a netečnost, které se však obecně objevují pouze na začátku léčby. Na počátku léčby se též může vyskytnout rozostřené vidění. Často se mohou vyskytnout, zvláště při vyšší počáteční dávce: závratě, pocit na zvracení až zvracení, únavnost, ospalost a poruchy pohybové koordinace, které při snížení dávky obvykle ustoupí. Velmi časté nežádoucí účinky (postihují více než 1 pacienta z 10): -

únava, poruchy rovnováhy

-

na začátku léčby netečnost

-

na začátku léčby a většinou při vyšší počáteční dávce: závratě, ospalost, porucha koordinace pohybů (ataxie), pocit na zvracení, zvracení. Tyto nežádoucí účinky lze výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky.

-

na začátku léčby zhoršené vidění (poruchy akomodace). Tyto projevy bývají obvykle mírné, při pokračující léčbě zpravidla po několika dnech ustupují a lze je výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky.

Časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů ze 100): -

poruchy zraku

-

mimovolní rychlé pohyby očních bulbů (nystagmus)

-

vyrážka v podobě skvrn a pupínků (makulopapulózní vyrážka), většinou bez celkových alergických příznaků

Další časté nežádoucí účinky je možné zjistit pouze po vyšetření vzorku krve: -

změny v systému hormonů štítné žlázy se snížením koncentrace celkového a volného tyroxinu (T4 a FT4 - oba jsou hormony štítné žlázy), pravděpodobně v důsledku

zrychleného metabolismu. Funkce štítné žlázy samotné zůstává nezměněna.

-

snížení počtu červených krvinek (megaloblastická anémie), které je vratné po podání kyseliny listové a/nebo vitamínu B12

-

zvýšená koncentrace jaterních enzymů v séru. Tyto změny nejsou považovány za příznaky poškození jater, pokud nejsou zvýšeny hodnoty transamináz (jiných jaterních enzymů). Nevyžadují změnu léčby.

-

zvýšené odbourávání vitamínu D. Změny metabolismu vápníku a vitamínu D, příležitostně až se závažnými změnami kostí. V takových případech, stejně jako u některých rizikových pacientů (např. u dětí nebo těhotných žen) se doporučuje podávání vitaminu D.

Strana 6 (celkem 7)

Méně časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 1000): -

bolest hlavy

-

alergické reakce projevující se zvláště na kůži jako různé druhy vyrážek

-

obtíže v oblasti ramene vyvolané primidonem

Vzácné nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 10000): -

poruchy osobnosti, které mohou zahrnovat psychotické reakce

-

závažné kožní reakce jako Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza

-

porucha imunitního systému způsobující bolest kloubů, kožní vyrážku a horečku (systémový lupus erythematosus)

-

poruchy krve (krevní dyskrázie), např. snížení počtu bílých krvinek (leukopenie ) nebo snížený počet krevních destiček (trombocytopenie)

-

bolesti kloubů, měknutí kostí (osteomalacie), Dupuytrenova kontraktura (onemocnění, které se projevuje samovolným ohýbáním prstů ruky a může postihnout také dlaň)

-

navození porfyrie (onemocnění s akumulací porfyrinu v játrech)

Není známo (frekvenci z dostupných údajů nelze určit): -

nechutenství až anorexie

-

poruchy paměti a koncentrace

-

ojediněle případy obrny zevních očních svalů (oftalmoplegie) a zánětu kořenů míšních nervů (polyradikulitida)

-

dvojité vidění (diplopie)

-

těžké kožní reakce s olupováním kůže (exfoliativní dermatitida), vytváření puchýřů (bulózní dermatitida)

-

Byl popsán jeden případ agranulocytózy (zřetelného poklesu počtu bílých krvinek).

-

impotence, snížení libida

-

byly hlášeny případy kostních poruch včetně osteopenie (prořídnutí kostní tkáně), osteoporózy (řídnutí kostí) a zlomenin. Pokud jste dlouhodobě léčen(a) antiepileptiky, nebo pokud Vám v minulosti byla diagnostikována osteoporóza (řídnutí kostí), nebo pokud užíváte steroidy, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Další nežádoucí účinky u dětí a starších lidí Především u dětí se mohou objevit poruchy emocionálního chování ve smyslu zvýšené dráždivosti a rozmrzelosti. U dětí a starších osob se po podání primidonu někdy vyskytují paradoxní reakce s příznaky neklidu a vzrušení. Tyto projevy bývají obvykle mírné, při pokračující léčbě zpravidla po několika dnech ustupují a lze je výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. 5

Jak přípravek Liskantin uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Strana 7 (celkem 7)

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6.

Obsah balení a další informace

Co přípravek Liskantin obsahuje -

Léčivou látkou je primidonum 250 mg

-

Dalšími složkami jsou kukuřičný škrob, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), srážený oxid křemičitý, želatina, hydrolyzovaná želatina, methylovaný oxid křemičitý, magnesium-stearát.

Jak přípravek Liskantin vypadá a co obsahuje toto balení Bílé, kulaté, bikonvexní, zkosené tablety, na jedné straně vyraženo „L“, na druhé straně dělicí kříž. Průměr cca 10 mm, výška tablety 4,3-5,0 mm. 100 tablet v bílých neprůhledných PVC/Al blistrech a v krabičce Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Desitin Arzneimittel GmbH Weg beim Jäger 214 22335 Hamburg Německo Tato příbalová informace byla naposledy revidována 4.7.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls88405/2011 a příloha k sp.zn. sukls98735/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. Název přípravku Liskantin tablety

2. Kvalitativní a kvantitativní složení Léčivá látka: Primidonum 250 mg v 1 tabletě Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3. Léková forma Tableta Popis přípravku: Bílé, kulaté, bikonvexní, zkosené tablety, na jedné straně vyraženo „L“, na druhé straně dělicí kříž. Průměr cca 10 mm, výška tablety 4,3-5,0 mm. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky. 4. Klinické údaje 4.1 Terapeutické indikace Léčba epilepsie: 1. léčba parciálních záchvatů se sekundární generalizací nebo bez ní 2. léčba primárních generalizovaných tonicko-klonických křečí. 4.2 Dávkování a způsob podání Dávka se postupně zvyšuje až k dosažení optimálně účinné dávky. Doporučuje se začít denní dávkou 60 až 125 mg jednou denně pozdě večer a zvyšovat ji vždy každé tři dny o 125 mg, dokud pacient nedostává 500 mg Liskantinu denně. Dále se pak dávka zvyšuje každé tři dny o 250 mg u dospělých, respektive o 125 mg u dětí dokud není dosaženo optimální kontroly záchvatů nebo maximální tolerovatelné dávky. Průměrná denní udržovací dávka se obvykle dělí na 2-3 jednotlivé dávky a je u dětí 20 mg/ kg tělesné hmotnosti/den, u dospělých 15 mg/kg těles. hmotnosti/den, což odpovídá denní dávce 75 - 250 mg u dětí do 2 let, 250 - 500 mg u dětí 2 až 5letých, 500 - 750 mg u dětí 6 až 9letých, 750 – 1500 mg u dětí nad 9 let a u dospělých. Toto dávkování se doporučuje pro dosud neléčené pacienty.

U některých pacientů lze doporučit rozdělení denní dávky Liskantinu na různě vysoké dílčí dávky

podle četnosti a druhu záchvatů; například při výskytu nočních záchvatů je na místě podávat vyšší dávku, nebo dokonce celou denní dávku večer, anebo při zmnožení záchvatů v období menstruace lze doporučit zvýšení celkové denní dávky během tohoto období. Podle počtu a závažnosti záchvatů a snášenlivosti přípravku lze počáteční dávky zvýšit, urychlit nebo naopak prodloužit dobu titrace dávky. Při převedení z jiného antiepileptika, podávaného jako monoterapie na Liskantin, např. pro jeho nedostatečnou účinnost nebo špatnou snášenlivost, je třeba provést změnu postupně. Podáváme během prvních tří dnů ½ až 1 tabletu Liskantinu večer spolu s dosud užívaným antiepileptikem. Potom se ve 3denních intervalech zvyšuje dávka Liskantinu vždy o stejné množství, až k dosažení zhruba poloviční odhadované optimálně účinné dávky. Teprve potom lze dříve podávané antiepileptikum během cca 14 dní postupně snižovat a vysazovat a současně pokračovat ve

zvyšování dávky Liskantinu. Pokud by se před tím podávaný lék vysadil příliš rychle, mohly by nastat různé komplikace, např. status epilepticus. Pokud se pacient před nasazením Liskantinu léčil barbituráty, lze vysazení barbiturátu a převedení na Liskantin urychlit, protože primidon se metabolizuje na barbiturát a z toho důvodu je také ztížen odhad optimálně účinné dávky Liskantinu, protože stav pacienta může být ovlivněn ještě přetrvávajícím účinkem barbiturátu. Při zhoršení celkového stavu pacienta, omezení jaterních či dechových funkcí a u starších pacientů je na místě redukce dávky. Při snížené funkci ledvin je nutno dávku upravit podle plazmatické koncentrace kreatininu a tuto hladinu kontrolovat. Při hodnotách přesahujících 8,0 mg kreatininu/l nepodávat více než 1 tabletu Liskantinu, (což odpovídá 250 mg primidonu) denně. Při nasazování a sledování léčby Liskantinem se doporučuje kontrolovat plazmatickou koncentraci primidonu. Obvykle akceptované terapeutické rozmezí se u primidonu pohybuje mezi 3 – 12 mg/l, u fenobarbitalu mezi 10 až 30 mg/l a pro PEMA (phenylethylmalonamid) není udáváno žádné terapeutické rozpětí. Doporučuje se sledování krevního obrazu a hladiny jaterních enzymů zvláště při zahájení léčby, ale také při dlouhodobé léčbě. Způsob podávání Tablety se podávají nerozkousané během jídla nebo po jídle, zapíjejí se trochou tekutiny. Antiepileptická léčba je v zásadě dlouhodobá. Její nasazení, trvání a případné ukončení se řídí podle klinického obrazu a rozhoduje o ní odborný lékař (neurolog, neuropediatr). Všeobecně platí, že o snížení dávky, případně vysazení léčby, lze uvažovat až po dvou- až tříletém období bez záchvatů. Vysazování probíhá obvykle postupným snižováním dávky v průběhu 1 až 2 roků. Děti mohou dávce stanovené na kg tělesné hmotnosti „odrůst“, pokud se nezhorší nález na EEG. 4.3 Kontraindikace Přípravek nelze podávat při: - přecitlivělosti na primidon, barbituráty, nebo kteroukoli složku přípravku (viz bod 6.1) - akutní otravě farmaky tlumícími centrální nervový systém (hypnotika, analgetika, psychofarmaka) a alkoholem - akutní intermitentní porfyrii - těžkých poruchách jater a ledvin - těžkém poškození myokardu. 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití U oslabených pacientů a u pacientů se sníženými jaterními, ledvinnými nebo dýchacími funkcemi je nutno podávat Liskantin velmi opatrně a je možné, že bude nutno snížit dávky. Při sníženém vylučování ledvinami je nutno redukovat dávku s ohledem na glomerulární filtraci, resp. hodnoty plazmatického kreatininu. Jak je při podávání antiepileptik obvyklé, doporučují se kontroly krevního obrazu a dalších laboratorních hodnot, zvláště pokud se objeví klinické abnormality. Primidon vykazuje silné centrálně tlumivé účinky, protože se částečně metabolizuje přes fenobarbital. Dlouhodobé užívání Liskantinu může vést k návyku až projevům závislosti a při náhlém přerušení léčby se mohou rozvinout příznaky z vysazení. Během léčby antiepileptiky v různých indikacích byly u některých pacientů hlášeny případy sebevražedných představ a chování. Metaanalýza randomizovaných placebem kontrolovaných klinických studií antiepileptik rovněž prokázala mírně zvýšené riziko sebevražedných představ a chování. Mechanismus vzniku není znám a dostupná data nevylučují možnost zvýšeného rizika u primidonu. Proto by u pacientů měly být sledovány příznaky sebevražedných představ či chování a zvážena vhodná léčba. Pacienti (a osoby poskytující pacientům péči) by měli být upozorněni na to, že v případě výskytu symptomů sebevražedného myšlení či chování, by měli vyhledat lékařskou pomoc.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Primidon a jeho metabolit fenobarbital jsou výraznými induktory mikrozomálních hepatických enzymů. V důsledku toho se může urychlit metabolismus různých endogenních i exogenních látek. Kromě toho jsou však známy i tlumící účinky primidonu na metabolismus různých léčiv, stejně tak urychlení metabolismu primidonu vlivem jiných medikamentů. Je nutno zvláště upozornit na následující interakce: antikonvulziva: -

fenytoin, karbamazepin, fenobarbital: vzhledem k enzymatické indukci může primidon

urychlovat odbourání těchto látek a snižovat tak jejich koncentraci. V ojedinělých případech

bylo však pozorováno i snížení metabolismu těchto látek. V důsledku urychlení metabolismu primidonu těmito látkami může nastat zvýšení koncentrace fenobarbitalu. kyselina valproová: při zvýšení plazmatické koncentrace fenobarbitalu se může objevit silná sedace až kóma. V takovém případě je nutno snížit dávku primidonu. Při dlouhodobém podávání primidonu se může stimulovat metabolismus valproátu a koncentrace tohoto antikonvulziva se snižovat. V ojedinělých případech však bylo pozorováno i zpomalení metabolismu valproové kyseliny.

-

Klonazepam, diazepam: při dlouhodobém podávání primidonu se metabolismus těchto léčiv stimuluje a koncentrace se snižuje. V ojedinělých případech bylo opět popsáno i snížení jejich odbourávání.

-

Psychofarmaka, hypnotika, alkohol: centrálně tlumivý účinek psychofarmak, hypnotik a alkoholu se může působením primidonu zvyšovat, na druhé straně se však může účinek některých psychofarmak snižovat v důsledku jejich zvýšeného odbourávání.

-

Antikoagulancia, digitoxin: účinek antikoagulancií a srdečních glykosidů se může v důsledku působení primidonu snižovat. V důsledku toho je nutno upravit dávku primidonu, zejména ve smyslu jejího snížení a případně upravit i dávku dalších současně podávaných léků.

-

Griseofulvin, doxycyklin, chloramfenikol, cytostatika: Účinky těchto léčiv se mohou snižovat v důsledku urychlení jejich metabolismu.

-

Steroidní hormony, hormonální kontraceptiva: Steroidní hormony se mohou urychleně vylučovat a obdobně se může snížit spolehlivost hormonální antikoncepce. Především při výskytu krvácení mezi cykly je na místě doporučit ještě dodatečnou ochranu proti otěhotnění, případně zvolit jinou antikoncepci se zvýšeným obsahem hormonů.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Riziko spojené s antiepileptiky obecně Ženy ve fertilním věku by měly konzultovat lékaře specialistu. V případě, že žena plánuje otěhotnět, je třeba přehodnotit potřebu antiepileptické léčby. Vzhledem k možnému výskytu křečí, které mohou mít závažné důsledky jak pro ženu, těhotenství a nenarozené dítě, je třeba se vyhnout náhlému přerušení antiepileptické léčby. Riziko výskytu vrozených malformací se zvyšuje 2 až 3násobně u potomků matek užívajících v těhotenství antiepileptickou léčbu ve srovnání s očekávanou incidencí v normální populaci, která je přibližně 3 %. Mezi nejčastější malformace patří rozštěpy rtu, kardiovaskulární malformace a defekty neurální trubice. Léčba kombinacemi antiepileptik je spojována s vyšším rizikem výskytu vrozených malformací než je tomu u monoterapie, a proto má být monoterapie použita, kdykoliv je to možné.

Primidon přechází do mateřského mléka. Při zvýšené citlivosti dětského organismu může množství primidonu obsažené v mateřském mléce vést k projevům somnolence u kojence. Chronická medikace u matky může u novorozence vyvolat až projevy závislosti, které si v případě náhlého odstavení mohou vyžádat až nutnost intenzivní péče o kojence, protože se mohou objevit příznaky z odnětí látky. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost a rychlé rozhodování - např. řízení motorových vozidel, obsluhu strojů, práce ve výškách. To platí ve zvýšené míře při současném požití alkoholu a stejně tak při vyšším dávkování nebo kombinované léčbě s jinými léčivy, ovlivňujícími CNS. Tuto činnost by pacient měl vykonávat pouze s výslovným souhlasem lékaře. 4.8 Nežádoucí účinky Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou ospalost a netečnost, které se však obecně objevují pouze na začátku léčby. Byly také hlášeny zrakové poruchy, nauzea, bolest hlavy, závratě, zvracení, nystagmus a ataxie. Tyto poruchy jsou obvykle přechodné. Vzácně se mohou objevit idiosynkratické reakce zahrnující tyto příznaky v akutní a těžké formě vyžadující ukončení léčby. Pro přehlednost byla použita následující klasifikace nežádoucích účinků:

Velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100, <1/10); méně časté (≥1/1 000, ≤1/100); vzácné (≥1/10 000, ≤1 000); velmi vzácné (≤1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit). Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Velmi časté: únava, porucha rovnováhy Méně časté: bolest hlavy Není známo: nechutenství až anorexie Psychiatrické poruchy Velmi časté: na začátku léčby netečnost Vzácné: poruchy osobnosti, které mohou zahrnovat psychotické reakce Není známo: poruchy paměti a koncentrace Především u dětí se mohou objevit poruchy emocionálního chování ve smyslu zvýšené dráždivosti a rozmrzelosti. U dětí a starších osob se po podání primidonu někdy vyskytují paradoxní reakce s příznaky neklidu a vzrušení. Tyto projevy bývají obvykle mírné, při pokračující léčbě zpravidla po několika dnech ustupují a lze je výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky. Poruchy nervového systému Velmi časté: na začátku léčby a většinou při vyšší počáteční dávce: závratě, ospalost, ataxie. Tyto nežádoucí účinky lze výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky. Časté: vizuální poruchy Není známo: ojediněle případy zevní oftalmoplegie a polyradikulitidy Poruchy oka Velmi časté: na začátku léčby poruchy akomodace. Tyto projevy bývají obvykle mírné, při pokračující léčbě zpravidla po několika dnech ustupují a lze je výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky. Časté: nystagmus Není známo: diplopie

Gastrointestinální poruchy Velmi časté: na začátku léčby a většinou při vyšší počáteční dávce: nauzea, zvracení. Tyto nežádoucí účinky lze výrazně zmírnit pozvolným zvyšováním dávky. Poruchy kůže a podkožní tkáně Časté: makulopapulózní vyrážka, většinou bez celkových alergických příznaků Méně časté: alergické reakce projevující se zvláště na kůži jako makulopapulózní, morbiliformní nebo skarlatiniformní vyrážka Vzácné: Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza Není známo: exfoliativní dermatitida, bulózní dermatitida Poruchy imunitního systému Vzácné: systémový lupus erythematosus Endokrinní poruchy Časté: změny v systému hormonů štítné žlázy se snížením koncentrace celkového a volného tyroxinu (T4 a FT4), pravděpodobně v důsledku zrychleného metabolismu. Funkce štítné žlázy samotné zůstává nezměněna. Poruchy krve a lymfatického systému Časté: megaloblastická anémie (reverzibilní po podání kyseliny listové a/nebo vitaminu B12) Vzácné: krevní dyskrázie, např. leukopenie nebo trombocytopenie Není známo: Byl popsán jeden případ agranulocytózy. Poruchy jater a žlučových cest Časté: zvýšená koncentrace jaterních enzymů v séru včetně gama-glutamyltransferázy a alkalické fosfatázy, jako důsledek účinku primidonu indukujícího enzymy. Tyto změny nejsou považovány za příznaky poškození jater, pokud nejsou zvýšeny hodnoty transamináz (AST a ALT). Nevyžadují změnu léčby. Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Méně časté: obtíže v oblasti ramene indukované primidonem Vzácné: artralgie, osteomalacie, stejně jako u fenobarbitalu výskyt Dupuytrenovy kontraktury U pacientů dlouhodobě léčených přípravkem Liskantin byly hlášeny případy snížené kostní denzity, osteopenie, osteoporózy a zlomenin. Mechanismus, kterým Liskantin ovlivňuje kostní metabolismus, nebyl rozpoznán. Poruchy reprodukčního systému a prsu Není známo: impotence, snížení libida Poruchy metabolismu a výživy Při dlouhodobé terapii Liskantinem může být na základě zvýšeného katabolismu vitamínu D potřebné doplnění tohoto vitamínu. Časté: změny metabolismu kalcia a vitamínu D, jako hypokalcémie nebo zvýšení alkalické fosfatázy, příležitostně až se závažnými změnami, jako např. osteodystrofií metafýz anebo tzv. „rachitis antiepileptica“. V takových případech, stejně jako u některých rizikových pacientů (např. u dětí nebo těhotných žen) se doporučuje podávání vitaminu D. Vzácné: indukce porfyrie 4.9 Předávkování

Při hodnocení intoxikace je nutno brát v úvahu též možnost mnohočetné intoxikace, např. požitím více druhů léků při suicidiálním pokusu. Příznaky intoxikace: Primidon je extenzivně metabolizován na fenobarbital a příznaky předávkování primidonem se tak podobají projevům při intoxikaci barbituráty. Těžší následky až s možným letálním zakončením lze očekávat při masivním předávkování – u dospělých od 20-30 mg primidonu (tj. cca 100 tablet), pokud není zahájena včas specifická terapie intoxikace. Při podezření na intoxikaci se v každém případě doporučuje stanovení plazmatické hladiny antiepileptika. Klinický obraz se vyznačuje poruchami CNS, jako ospalost, letargie, ataxie, nystagmus, dysarthrie, nauzea a zvracení, hypoxémie, hypotermie, snížení ledvinných funkcí, závratěmi a (méně často) neurologickými příznaky. U těžších intoxikací nastává koma, případně s areflexií a oběhovým selháním. Hrozí exitus v důsledku zástavy dechu. Pro intoxikaci primidonem je charakteristický výskyt krystalů primidonu v moči při plazmatické koncentraci primidonu přesahující 80 mg/l. Terapie intoxikace: Specifické antidotum není známo. Při těžších otravách je nutno zavést opatření k udržení a stabilizaci vitálních funkcí (dýchání, krevní oběh, ledvinné funkce, profylaxe aspirace a následné pneumonie), dále primární a sekundární detoxikační opatření jako: výplach žaludku, podání aktivního uhlí, forsírovaná diuréza, alkalizace moči, případně peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Pokud nejsou k dispozici hodnoty plazmatické koncentrace, nelze po proběhlé intoxikaci primidonem znovu zahájit léčbu epilepsie primidonem dříve než po 3 dnech po odeznění příznaků intoxikace. 5. Farmakologické vlastnosti 5.1 Farmakologické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Antiepileptikum, barbituráty a deriváty ATC kód: N03AA03 Primidon je desoxybarbiturát a vyznačuje se – stejně jako jeho metabolit fenobarbital a fenylethylmalonamid (PEMA) antikonvulzivními účinky. Mechanismus působení a antikonvulzivní efekt není dosud plně objasněn, předpokládá se, že jde o hyperpolarizaci buněčných membrán. Neurofyziologicky nemá primidon (v protikladu k fenobarbitalu) žádný efekt na postsynaptický účinek a postsynaptickou blokádu GABA. Z hlediska neurochemického neovlivňuje primidon koncentraci GABA v mozkové tkáni ani její metabolismus. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Resorpce, plazmatická hladina: Po perorálním podání se primidon rychle resorbuje. Maximální plazmatické koncentrace dosahuje primidon při p.o. dávce po 3 hodinách (rozpětí 0,5 – 9 hodin), max. koncentrace PEMA po 7-8 hodinách a fenobarbitalu teprve po 2-4 dnech při pokračující léčbě. Distribuce, vazba na plazmatické proteiny: Vazba na plazmatické bílkoviny je u primidonu a PEMA nízká, u fenobarbitalu činí cca 50%. Distribuční objem je stanoven na hodnotu 0,54 l/kg. Koncentrace v mozkomíšním moku odpovídá koncentraci naměřené v plazmě. Primidon přestupuje do mateřského mléka. Koncentrace se pohybuje v průměru kolem 75% plazmatické koncentrace matky. Metabolismus: V játrech se primidon biotransformuje převážně oxidativně na PEMA a fenobarbital. Kromě toho se nalézá ještě malé množství p-hydroxyprimidonu, p-hydroxyfenobarbital a konjugáty, jako -phenyl- -butyrolakton a -phenylbutyramid v moči, jako metabolity. Při monoterapii primidonem činí průměrně zjištěné podíly v moči 6,6% PEMA a 2,1% fenobarbitalu. Poločas vylučování:

Průměrný plazmatický poločas primidonu při monoterapii činí 15,2 hodiny (rozptyl 8,9 až 22,4 hod.) po perorální dávce 250 mg tablety (19 dospělých probandů). Při kombinované terapii s jinými antiepileptiky se plazmatický poločas primidonu zkracuje na průměrně 8,3 hodiny. Vylučování závisí především na funkci ledvin. Po 5 dnech se vyloučí v průměru 75,5% podaného množství, přičemž největší podíl (64%) činí primidon v nezměněné podobě. Při dlouhodobé terapii 12 epileptických dětí bylo nalezeno v moči průměrně 92% denní dávky (10,0 – 25,5 mg/kg), přičemž bylo změřeno 42,3% primidonu v nezměněné podobě, 45,2% PEMA a 4,9% fenobarbitalu. Biologická dostupnost: Vyšetření biologické dostupnosti, prováděné v r. 1991 s Liskantinem tablety na 9 probandech, resp. Liskantinem suspenzí na 11 probandech vykázalo následující data: Farmakokinetické parametry primidonu po perorální jednorázové dávce 250 mg léčivé látky: A = Liskantin tablety, N = 9, B = Primidon suspense, N = 11 ________________________________________________________________________

A B

Maximální plazmatická koncentrace (C max) g/ml: 4,61 (4,08-5,91) 4,44 (3,84-5,18) čas maximální plazmatické koncentrace (tmax) hod.: 2,0 (1,0-4,0) 2,0 (0,5-6,0) plocha pod křivkou koncentrace/čas mg/l.hod:

124,2 (109,0-141,7) 125,7 (113,3-142,3)

mean residence time (MRT) hod.:

28,6 (23,8-32,9) 29,8 (26,0-37,1)

poločas eliminace (t½) hod.:

19,5 (16,2-22,1) 20,1 (17,7-24,0)

5.3 Předkinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku a/ akutní toxicita: LD 50 je 600-800 mg/kg těles. hmotnosti pro myš, více než 2000 mg/kg těles. hmotnosti u laboratorního potkana. b/ chronická toxicita: Po 125, 250 a 500 mg na 1 kg těles. hmotnosti primidonu vykazovali potkani ataxii a po vyšších dávkách neschopnost pohybu („ztuhnutí“). Podávání primidonu mladým potkanům v dávce 100 a 250 mg/kg těles. hmotnosti/den po dobu 9 týdnů vedlo k růstové retardaci, změnám epitelu štítné žlázy a nefrotoxickým efektům (otoky, vakuolizace a deskvamace tubulárních buněk v pars convoluta). Psi snášeli denní dávky 50 mg /kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců a 200 mg/kg těl. hmotnosti po dobu 4 měsíců bez příznaků ataxie a deprese. c/ mutagenní a kancerogenní potenciál: Stejně jako o primidonu, tak také o jeho metabolitu fenobarbitalu byla kromě četných negativních nálezů publikována i řada pozitivních údajů o jeho mutagenitě. S ohledem na výrazné metodologické rozdíly většího počtu vyšetření a pozorování mutagenního potenciálu primidonu nelze v současné době vyslovit jednoznačné posouzení jeho mutagenity. Kancerogenní potenciál primidonu nelze rovněž jednoznačně posoudit, protože neexistují žádné odpovídající pozorování. d/ reprodukční toxicita: Existují údaje, že primidon sám, nebo v kombinaci s dalšími antikonvulzivy podávanými těhotným ženám s epilepsií zmnožuje výskyt mikrocephalie, faciálních dysmorfií a jiných vývojových vad a anomálií. V literatuře jsou též údaje o neonatálních hemoragiích u novorozenců (viz také bod 4.6 Těhotenství a kojení). 6. Farmaceutické údaje 6.1 Seznam pomocných látek

Kukuřičný škrob, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), srážený oxid křemičitý, želatina, hydrolyzovaná želatina, methylovaný oxid křemičitý, magnesium-stearát. 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se. 6.3 Doba použitelnosti 5 let 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. 6.5 Druh obalu a obsah balení Bílý neprůhledný PVC/Al blistr, krabička Velikost balení: 100 tablet. 6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci) Žádné zvláštní požadavky. 7. Držitel rozhodnutí o registraci Desitin Arzneimittel GmbH, Weg beim Jäger 214 22335 Hamburg Německo 8. Registrační číslo 21/498/06-C 9. Datum první registrace/prodloužení registrace Datum první registrace: 20. 12. 2006 Datum prodloužení registrace: 4.7.2012 10. Datum revize textu 4.7.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Liskantin Tablety, 250 mg primidonum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Primidonum 250 mg 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

100 tablet 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

2

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Držitel rozhodnutí o registraci: Desitin Arzneimittel GmbH, Weg beim Jäger 214, 22335 Hamburg, Neměcko. 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA Reg. č.: 21/498/06-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č. šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Liskantin

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH FOLIE BLISTRU 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Liskantin Tablety, 250 mg primidonum 2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Desitin 3.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže: 5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.