Leukeran

Kód 0047717 ( )
Registrační číslo 44/ 191/70-C
Název LEUKERAN
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace léčivý přípravek po provedené změně registrace může být uváděn na trh po dobu 6 měsíců a používán do uplynutí doby použitelnosti, nejdéle po dobu platnosti registrace
Držitel registrace The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0047717 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0187411 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0192844 POR TBL FLM 25X2MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak LEUKERAN


Příbalová informace.

Informace pro použití, čtěte pozorně!

Název přípravku

Leukeran

(Chlorambucilum)

Složení

Léčivá látka: Chlorambucilum, 2 mg v jedné potahované tabletě.

Pomocné látky: laktosa, mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, kyselina stearová, hypromelosa, oxid titaničitý, makrogol, žlutý oxid železitý, červený oxid železitý.

Léková forma a velikost balení

Potahované tablety.

25 x 2 mg.

Farmakoterapeutická skupina, způsob účinku

Cytostatikum.

Mechanismem účinku přípravku Leukeran je zásah do funkce buněčného jádra, a tím zabránění množení buněk. Leukeran má výrazně selektivní účinek na lymfatickou tkáň, což se odráží ve vyšší aktivitě přípravku u onemocnění spojených s bujením lymfatické tkáně (lymfoproliferativní onemocnění).

Držitel rozhodnutí o registraci

The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie

Výrobce

Excella GmbH, Feucht, Německo

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Poznaň, Polsko

Indikace

Leukeran se užívá k léčbě chronické lymfatické leukemie, Hodgkinovy choroby, některých forem nehodgkinských lymfomů a Waldenströmovy makroglobulinémie (což jsou zhoubná krevní onemocnění). Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství a děti od 3 let věku.

Kontraindikace

Leukeran se nesmí užívat při přecitlivělosti na kteroukoliv jeho složku. Pro užívání přípravku Leukeran v době těhotenství musí být zvlášť závažné důvody.

Jste-li těhotná, informujte o tom svého lékaře před zahájením léčby přípravkem Leukeran.

Ženy užívající Leukeran by neměly kojit.

Zvláštní upozornění

Léčbu přípravkem Leukeran doporučuje a kontroluje odborný lékař, který má zkušenosti s léčbou tímto typem léčiv.

Protože Leukeran má silné účinky na krvetvorbu a může mít škodlivé účinky na játra, budete muset během léčby podstoupit pravidelná vyšetření krevního obrazu a laboratorní vyšetření činnosti jater.

U žen v plodném věku léčených přípravkem Leukeran nebo u žen, které mají pohlavní styk s partnerem léčeným přípravkem Leukeran, je třeba zajistit účinnou antikoncepci. Otěhotníte-li v průběhu léčby přípravkem Leukeran, ihned o tom informujte svého ošetřujícího lékaře. Přípravek Leukeran má mutagenní účinek (působí změnu dědičné informace) a karcinogenní (rakovinotvorný) účinek.

Přípravek se nemá podávat pacientům, kteří se v nedávné době podrobili léčbě ozařováním (radioterapii), nebo užívali jiné cytotoxické léky.

Zvláštní opatrnost je třeba u dětí s nefrotickým syndromem a též u pacientů s výskytem křečí v anamnéze, protože u těchto nemocných je zvýšené riziko vzniku křečí.

O vhodnosti řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje se poraďte s lékařem.

Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem vyhledejte ihned lékaře.

Interakce

Účinky přípravku Leukeran a účinky jiných současně užívaných léčiv se mohou navzájem ovlivnit. Přípravky obsahující fenylbutazon (užívaný k léčbě bolestivých a zánětlivých onemocnění kloubů a svalů) mohou zesílit toxický účinek chlorambucilu. Tato situace vyžaduje snížení obvyklých dávek chlorambucilu. Váš lékař by proto měl být informován o všech léčivech, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Než začnete současně s přípravkem Leukeran užívat nejaké volně prodejné léčivo, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Dávkování

Dávkování může být u jednotlivých pacientů odlišné, a to podle typu onemocnění, podle toho, jaká jiná léčiva jsou souběžně s přípravkem Leukeran užívána.

Obvyklá dávka je 0,1 až 0,2 mg/kg/den.

Přesné dávkování a dobu, po kterou budete lék užívat, vždy určí Váš odborný ošetřující lékař. Dodržujte přesně jeho pokyny, protože jedině tak bude moci přípravek Leukeran správně působit.

Způsob podávání

Tabletu spolkněte a zapijte dostatečným množstvím tekutiny, například sklenicí vody.

Nežádoucí účinky

Při užívání přípravku Leukeran se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako je útlum krvetvorby v kostní dřeni nebo poruchy funkce zažívacího ústrojí (nevolnost, zvracení, průjem). Ojediněle se mohou vyskytnout záněty dutiny ústní. Při vzniku alergické reakce typu kopřivky, otoků, kožní vyrážky, svědění, vypadávání vlasů nebo vzácně alergického šoku (tj. život ohrožujícího stavu) přestaňte přípravek užívat a ihned vyhledejte lékaře.

U pacientů s poruchou funkce ledvin se při užívání přípravku Leukeran mohou vyskytnout křečové stavy. V takovém případě přestaňte přípravek Leukeran užívat a vyhledejte lékaře.

Ojediněle byl při užívání chlorambucilu pozorován vznik onemocnění plic typu plicní fibrózy, který po přerušení léčby přípravkem Leukeran ustoupil.

Při výskytu tohoto nežádoucího účinku nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.

Doba použitelnosti

Přípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti, která je vyznačena na obalu.

Uchovávání

Přípravek uchovávejte v suchu při teplotě od 2 do 8 °C.

Přípravek uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Překlad anglického textu na vnitřním obalu:

BN = číslo šarže

Exp = použitelné do

Datum poslední revize textu

4.8.2008


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)


Souhrn údajů o přípravku

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Leukeran

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Chlorambucilum 2 mg v jedné potahované tabletě.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.

Hnědé kulaté bikonvexní potahované tablety, označené na jedné straně písmenem L a na druhé straně značkou GX EG3.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Leukeran je indikován k terapii:

Hodgkinovy choroby;

některých forem nehodgkinských lymfomů;

chronické lymfatické leukemie;

Waldenströmovy makroglobulinémie

4.2. Dávkování a způsob podávání

O podrobnostech používaných léčebných režimů je třeba se informovat v relevantní odborné literatuře.

Leukeran je určen k perorální aplikaci.

Hodgkinova choroba

Při použití přípravku Leukeran v monoterapii je obvyklé dávkování 0,2 mg/kg/den po dobu 4 až 8 týdnů.

Leukeran však bývá součástí kombinované farmakoterapie, pro kterou existuje řada dávkovacích režimů.

Leukeran byl použit jako náhrada za chlormethin (dusíkatý yperit), s podobnými terapeutickými výsledky, ale s nižší toxicitou.

Nehodgkinské lymfomy

Při použití přípravku Leukeran v monoterapii je obvyklé dávkování iniciálně 0,1 až 0,2 mg/kg/den po dobu 4 až 8 týdnů, poté se pokračuje udržovací terapií, a to buď sníženými denními dávkami, nebo intermitentní aplikací.

Leukeran bývá prospěšný v léčbě pacientů s pokročilým difuzním lymfocytovým lymfomem a u pacientů s relapsem po radioterapii.

U pacientů s pokročilým nehodgkinským lymfocytovým lymfomem není významný rozdíl v celkové míře léčebné odezvy mezi chlorambucilem v monoterapii a v kombinované chemoterapii.

Chronická lymfatická leukemie

Terapie přípravkem Leukeran se obvykle zahajuje po vzniku subjektivních příznaků nebo existují-li v periferním krevním obraze známky poruchy funkce (ale nikoli selhání) kostní dřeně.

Iniciálně se Leukeran podává v dávkách 0,15 mg/kg/den, dokud celkový počet leukocytů neklesne na 10 000/μl. Za čtyři týdny po skončení prvního léčebného cyklu lze terapii obnovit, a to v dávkování 0,1 mg/kg/den.

U části pacientů se - obvykle přibližně po dvou letech léčby - sníží počet leukocytů v krvi na normální úroveň, přestanou být hmatné zvětšené mízní uzliny a slezina a podíl lymfocytů v kostní dřeni klesne pod 20 %.

Pacienti se známkami selhání kostní dřeně mají být nejprve léčeni prednisolonem a léčba přípravkem Leukeran se má zahájit teprve když se prokáže regenerace kostní dřeně.

Při porovnání každodenní aplikace přípravku Leukeran a jeho intermitentní vysokodávkové aplikace nebyly zjištěny významné rozdíly v léčebné odezvě ani v četnosti výskytu nežádoucích účinků.

Waldenströmova makroglobulinémie

V této indikaci je Leukeran lékem volby.

Doporučují se iniciální dávky 6 až 12 mg denně, dokud se nevyskytnou příznaky leukopenie, a potom dávky 2 až 8 mg denně po neomezenou dobu.

Použití u dětí

Leukeran lze použít v terapii Hodgkinovy choroby a nehodgkinských lymfomů u dětí od 3 let věku. Dávkovací režimy jsou podobné jako u dospělých.

4.3. Kontraindikace

Přecitlivělost na chlorambucil nebo na některou z pomocných látek obsažených v přípravku.

Jiné absolutní kontraindikace vzhledem k závažnosti indikací neexistují.

4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Leukeran je účinné cytotoxické léčivo určené k použití pouze pod dozorem lékařů majících zkušenosti s podáváním takovýchto léčiv.

Bezpečné zacházení s tabletami Leukeran je popsáno v oddílu 6.6. Návod k použití.

Sledování

Protože Leukeran může způsobit ireverzibilní myelosupresi, je nutné během léčby tímto přípravkem u pacientů provádět pravidelné kontroly krevního obrazu.

Leukeran v terapeutických dávkách působí pokles počtu lymfocytů. Jeho účinek na počty neutrofilů, trombocytů a na hladiny hemoglobinu je menší.

Leukeran se nemusí vysadit hned při prvních známkách poklesu neutrofilů, je však nutné mít na paměti, že tento pokles může pokračovat ještě 10 i více dnů po poslední dávce.

Leukeran se nemá podávat pacientům, kteří nedávno podstoupili radioterapii nebo dostávali jiná cytotoxická léčiva.

Je-li přítomna lymfocytová infiltrace kostní dřeně nebo je-li kostní dřeň hypoplastická, nemá denní dávka chlorambucilu překročit 0,1 mg/kg tělesné hmotnosti.

Zvlášť pečlivě musejí být po podání přípravku Leukeran sledovány děti s nefrotickým syndromem, pacienti, jimž byly předepsány vysokodávkové pulsní léčebné režimy, a pacienti s konvulzivní poruchou v anamnéze, protože u těchto nemocných je zvýšené riziko výskytu konvulzí.

Renální dysfunkce

Pacienty se známkami renální dysfunkce je nutné obzvlášť pečlivě sledovat, protože jsou náchylní k přídatné myelosupresi související s azotemií.

Hepatální dysfunkce

Metabolismus chlorambucilu je dosud předmětem zkoumání.

U pacientů s masivní hepatální dysfunkcí je třeba zvážit redukci dávkování.

Mutagenita a karcinogenita

Bylo prokázáno, že chlorambucil u člověka způsobuje chromatidové nebo chromosomální aberace.

Po terapii chronické lymfatické leukemie chlorambucilem byl hlášen vznik akutní leukemie. Není však jasné, zda tato akutní leukemie byla součástí přirozeného průběhu nemoci, nebo zda byla zapříčiněna chemoterapií.

Při porovnání souboru pacientek s ovariálním karcinomem léčených alkylačními léčivy se souborem pacientek, které při stejné diagnóze nebyly léčeny tímto typem léčiv, bylo zjištěno, že použití alkylačních léčiv (včetně chlorambucilu) významně zvýšilo výskyt akutní leukemie.

U malé části nemocných dostávajících chlorambucil jako dlouhodobou adjuvantní terapii karcinomu mammy byl hlášen vznik akutní myeloidní leukemie.

Uvažuje-li se o léčebném použití chlorambucilu, je nutné zvážit poměr mezi leukemogenním rizikem a potenciální terapeutickou prospěšností.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Fenylbutazon zesiluje toxicitu chlorambucilu a proto je potřebné redukovat standardní dávky chlorambucilu.

4.6. Těhotenství a kojení

Vliv na fertilitu

Chlorambucil může suprimovat ovariální funkci a po terapii tímto přípravkem byla hlášena amenorea.

Byla pozorována azoospermie jako následek terapie chlorambucilem. Odhaduje se však, že k tomuto efektu je nezbytná celková dávka nejméně 400 mg.

Teratogenita

Stejně jako ostatní cytotoxická léčiva je Leukeran potenciálně teratogenní.

Gravidita

V průběhu gravidity, zejména v prvním trimestru, je třeba vyhnout se aplikaci chlorambucilu. V každém jednotlivém případě je nutné zvážit poměr mezi potenciálním ohrožením plodu a očekávaným přínosem pro matku.

Jestliže je některý z partnerů léčen přípravkem Leukeran, má se - jako u každé jiné cytotoxické terapie - zajistit účinná antikoncepce.

Laktace

Matky léčené přípravkem Leukeran nemají kojit.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

O vlivu chlorambucilu na způsobilost k řízení vozidel nebo k obsluze strojů nejsou žádné údaje. Pacient může tyto činnosti vykonávat jen po výslovném souhlasu lékaře.

4.8. Nežádoucí účinky

Nejčastějším nežádoucím účinkem je útlum kostní dřeně. I když se myelosuprese vyskytuje často, obvykle bývá reverzibilní, pokud se aplikace chlorambucilu zastaví dostatečně včas. Bylo však hlášeno i ireverzibilní selhání kostní dřeně.

Občas se vyskytují gastrointestinální poruchy (jako nauzea, vomitus, diarea) a orální ulcerace. Lze se setkat i s jinými nežádoucími účinky, obvykle však jen při překročení terapeutického dávkování.

U pacientů s chronickou lymfatickou leukemií byla po dlouhodobé terapii chlorambucilem občas hlášena těžká intersticiální plicní fibróza. Po vysazení chlorambucilu může být plicní fibróza reverzibilní.

Byly hlášeny projevy hepatotoxicity a ikterus.

Výskyt exantémů není častý, avšak ve velmi vzácných případech byla zaznamenána jejich progrese do závažných stavů, jako je Stevensův-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza.

Jiné hlášené nežádoucí účinky zahrnují horečku, periferní neuropatii, intersticiální pneumonii a sterilní cystitidu.

U dětí s nefrotickým syndromem léčených chlorambucilem se vyskytly konvulze. U dětí a dospělých léčených chlorambucilem v terapeutických denních dávkách nebo ve vysokodávkových pulzních režimech byl ve vzácných případech hlášen výskyt fokálních a/nebo generalizovaných konvulzí. Zvlášť citliví mohou být pacienti s konvulzivní poruchou v anamnéze.

Dále byly hlášeny pohybové poruchy zahrnující třes, svalové záškuby a myoklonie bez přítomnosti konvulzí.

4.9. Předávkování

Hlavním nálezem v případech neúmyslnéch předávkování chlorambucilu byla reverzibilní pancytopenie. Kromě toho se vyskytovaly projevy neurotoxicity, od agitovaného chování a ataxie až po opakované křečové záchvaty typu grand mal.

Protože neexistuje specifické antidotum, je třeba za častých pravidelných kontrol krevního obrazu zavést všeobecná podpůrná opatření a - v případě nutnosti - podat vhodnou krevní transfuzi.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeuticka skupina - Cytostatikum, Antineoplastikum ze skupiny alkylačních činidel, podskupiny analogů dusíkatého yperitu.

Klasifikace ATC - L01AA02

Mechanismus účinku

Chlorambucil je aromatický derivát dusíkatého yperitu, který působí jako bifunkční alkylační činidlo. K alkylaci dochází prostřednictvím tvorby vysoce reaktivního ethylenimoniového radikálu. Pravděpodobný mechanismus účinku zahrnuje vytvoření příčné kovalentní vazby mezi oběma řetězci šroubovicové DNA a následnou interferenci s replikací DNA.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Ve studii zahrnující 12 pacientů, jimž byl perorálně podán chlorambucil v dávce 0,2 mg/kg tělesné hmotnosti, se maximální plazmatické koncentrace přizpůsobené průměrné dávce (492 ± 160 ng/ml) vyskytly mezi 0,25 h a 2 h po podání. Průměrný (± směrodatná odchylka) terminální plazmatický eliminační poločas byl 1,3 ± 0,5 h.

Po perorálním podání chlorambucilu značeného izotopem 14C se maximální radioaktivita plazmy vyskytla za 40 až 70 minut. Farmakokinetické studie prokázaly, že chlorambucil je odstraňován z plazmy s průměrným poločasem terminální fáze 1,5 h a že jeho exkrece do moči je nízká. Porovnání nejvyšší úrovně radioaktivity moči po perorálním podání a po nitrožilním podání chlorambucilu značeného izotopem 14C svědčí o tom, že se toto léčivo po perorální aplikaci dobře vstřebává.

Metabolismus

Metabolismus chlorambucilu u člověka se zdá být podobný jako u laboratorních zvířat a spočívá v β-oxidaci postranního řetězce kyseliny máselné. Z chlorambucilu, což je chemicky kyselina 4-{4-[bis(2-chlorethyl)amino]fenyl}máselná, vzniká touto reakcí o dva uhlíky “kratší” kyselina 4-[bis(2-chlorethyl)amino]fenyloctová, zkráceně označovaná PAAM (podle anglického phenylacetic acid mustard = dusíkatý yperit vázaný na kyselinu fenyloctovou). PAAM je hlavním metabolitem chlorambucilu. Ve studii zahrnující 12 pacientů, jimž byl perorálně podán chlorambucil v dávce 0,2 mg/kg tělesné hmotnosti, byly maximální plazmatické koncentrace PAAM průměrné dávce přizpůsobené (306 ± 73 ng/ml) dosaženy za 1 až 3 hodiny. Průměrný terminální plasmatický eliminační poločas PAAM byl 1,8 ± 0,4 h. PAAM se významně podílí na alkylační účinnosti chlorambucilu, jak je patrné z porovnání průměrných ploch pod křivkou závislosti plazmatické koncentrace na čase (AUC): zjištěná AUC PAAM byla přibližně 1,33krát větší než AUC chlorambucilu.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Mutagenita a kancerogenita

Stejně jako další cytotoxické látky je chlorambucil mutagenní v testech genotoxicity in vitro a in vivo a kancerogenní u zvířat a lidí.

Vliv na fertilitu

Chlorambucil vyvolával u potkanů poškození spermatogeneze a atrofii varlat.

Teratogenita

U myších a potkaních embryí vedly jednotlivé perorální dávky v rozmezí 4 - 20 mg/kg ke vzniku vývojových poruch ( mikrocefalie, exencefalie, poruchy vývoje prstů zahrnující ectro-, brachy-, syn- a polydaktylii, poruchy vývoje dlouhých kostí jako např. nedostatečná délka kostí, chybění jedné nebo více složek, absence osifikačních míst ).

U potkaních mláďat vyvolávaly jednotlivé intraperitoneální injekce chlorambucilu v rozmezí 3 - 6 mg/kg vývojové renální poruchy.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Tabletové jádro:

Mikrokrystalická celulosa

Laktosa

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Kyselina stearová

Filmový potah tablety:

Hypromelosa

Oxid titaničitý

Žlutý oxid železitý

Červený oxid železitý

Makrogol

6.2. Inkompatibility

Inkompatibility nejsou známy.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky.

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Přípravek je třeba uchovávat v suchu, při teplotě od 2 do 8 °C.

6.5. Druh obalu a velikost balení

Skleněná lékovka z hnědého skla s uzávěrem z plastické hmoty, příbalová informace v jazyce českém, papírová skládačka.

Velikost balení: 25 potahovaných tablet.

6.6. Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci)

K vnitřnímu užití.

Bezpečná manipulace s tabletami Leukeran

Při manipulaci s tabletami Leukeran je nutné dodržovat směrnice pro zacházení s cytotoxickými léčivy podle platných místních doporučení nebo zákonných ustanovení.

Pokud je vnější potahová vrstva tablet neporušená, není zacházení s tabletami Leukeran nebezpečné. Tablety Leukeran se nemají dělit.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

The Wellcome Foundation Ltd.

Greenford, Middlesex

Velká Británie

8. Registrační číslo


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.