Isoptin Sr 240 Mg
Registrace léku
Kód | 0071950 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 58/ 157/87-C |
Název | ISOPTIN SR 240 MG |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Abbott GmbH & Co.KG, Wiesbaden, Německo |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0091995 | POR TBL PRO 100X240MG | Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání |
0071950 | POR TBL PRO 30X240MG | Tableta s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání |
Příbalový létak ISOPTIN SR 240 MG
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls116215/2010
Příbalová informace – RP
Informace pro použití, čtěte pozorně!
Isoptin SR 240 mgTableta s prodlouženým uvolňováním(Verapamili hydrochloridum)
Držitel rozhodnutí o registraciAbbott GmbH Co. KG, Wiesbaden, Německo
VýrobceAbbott GmbH Co. KG, Ludwigshafen, Německo
SloženíLéčivá látka: Verapamili hydrochloridum 240 mg v 1 tabletě.Pomocné látky: čištěná voda, zeleň laková (E 104/132), makrogol 400, makrogol 6000, magnesium-stearát, hypromelosa, mikrokrystalická celulosa, upravený montanní vosk, natrium-alginát, povidon 30, mastek, oxid titaničitý (E171).
Indikační skupinaBlokátor vápníkového kanálu, antiarytmikum, antihypertenzivum
CharakteristikaLéčivá látka přípravku - verapamil - omezuje vstup vápníku do buněk hladkého svalstva cév, svalových buněk, ale i srdečního převodního systému. Tím vyvolává rozšíření cév, zejména cév zásobujících srdeční sval a zpomaluje vedení vzruchu v srdci.Již první den léčení nastává pokles krevního tlaku; působení léku zůstává i při dlouhodobé léčbě zachováno. Isoptin je vhodný k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) všech stupňů závažnosti: k samostatnému podání při lehčí a středně těžké hypertenzi, v kombinaci s jinými léky proti vysokému krevnímu tlaku při těžších formách.Verapamil má výrazný antiarytmický účinek (ovlivňuje poruchy srdečního rytmu).
IndikacePřípravek se užívá k léčbě anginy pectoris (bolest na hrudi vznikající v důsledku nedostatečného prokrvení srdečního svalu), dále k léčbě některých poruch srdečního rytmu spojených s rychlou srdeční činností a k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze). Přípravek se dále užívá k předcházení vzniku srdečního infarktu u pacientů, kteří měli srdeční infarkt v minulosti.Přípravek je určen k léčbě dospělých.
KontraindikacePřípravek nesmí být užíván při známé přecitlivělosti na verapamil nebo pomocné látky přípravku, při srdečně-oběhovém šoku, po akutním srdečním infarktu s komplikacemi, při zjevném srdečním selhání, při těžkých poruchách vedení vzruchu (síňo-komorový blok II. a III. stupně, syndrom chorého sinu), kromě pacientů s kardiostimulátorem, při kmitání a míhání síní (flutter a fibrilace síní) při současně zrychleném převodu vzruchu ze síní na komory, např. tzv. WPW-syndrom nebo Lown-Ganong-Levinův syndrom.
Při síňo-komorovém bloku I. stupně, při pomalé tepové frekvenci, při nízkém krevním tlaku, při těžké poruše funkce jater je doporučeno zvlášť pečlivé sledování pacienta. V době těhotenství a kojení může být přípravek užíván jen pokud je to nezbytně nutné.
Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Nejsou k dispozici dostatečné údaje o podávání verapamilu těhotným ženám, z tohoto důvodu by tento přípravek neměl být v těhotenství užíván, pokud to není nutné. Kojení: Jsou k dispozici pouze omezené údaje o podávání přípravku u kojících žen, které naznačují, že poměrná dávka pro kojené dítě je nízká, podávání verapamilu při kojením je tedy možné. Nicméně, z důvodu možného rizika nežádoucích účinků u kojených dětí, by verapamil neměl být při kojení užíván, pokud to není nutné.
Nežádoucí účinkyU pacientů užívajících Isoptin se mohou objevit nežádoucí účinky postihující vedení srdečního vzruchu (AV blok) a srdeční frekvenci. Příležitostně se může objevit srdeční selhání nebo může dojít ke zhoršení přítomného srdečního selhávání či poklesu krevního tlaku. Ojediněle bylo popsáno zrychlení srdeční činnosti a bušení srdce (palpitace).Příležitostně se může objevit bolest hlavy, zvonění v uších, závrať, lehká otupělost nebo ospalost, únava, brnění a mravenčení, poruchy citlivosti, třes, zčervenání kůže a pocit tepla. Ojediněle se může objevit svalová slabost a/nebo bolesti svalů a kloubů, periferní otoky, případy krvácení z kůže a sliznic a případy kožních reakcí podobných spálení od sluncenebo vypadávání vlasů.Často se vyskytuje nevolnost, nadýmání nebo zácpa, zřídka zvracení či neprůchodnost střev.Rovněž byly zaznamenány alergické reakce (vyrážka, svědění, kopřivka), izolované případy angioneurotického edému (otok vznikající na různých místech organismu), Stevens -Johnsonova syndromu projevujícího se těžkou zánětlivou reakcí na sliznicích a reverzibilní zvýšení jaterních enzymů.
Zřídka byl popsán výskyt erektilní dysfunkce, u starších pacientů bylo ve velmi vzácných případech pozorováno po dlouhodobém užívání přípravku zduření prsních žláz u mužů, které podle dosavadních zkušeností po vysazení léku mizí. Bylo popsáno zvýšení hladiny laktačního hormonu (prolaktinu).Vzácně se může při delším užívání vyskytnout zduření dásní, které po vysazení léku mizí.
InterakceÚčinky Isoptinu SR 240 mg a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s užíváním přípravku Isoptin SR 240 mg užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.Při současném podání Isoptinu s přípravky, které působí tlumivě na srdečně cévní systém, popř. blokují vznik nebo vedení vzruchů, jako např. beta-blokátory (léčiva užívaná k léčbě srdečních onemocnění) a antiarytmika (přípravky k léčbě poruch srdečního rytmu) může dojít k výraznějšímu poklesu krevního tlaku a zhoršení vedení vzruchu v srdci. U pacientů s onemocněním srdeční svaloviny v důsledku jejího zbytnění (hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií) byly po podání Isoptinu v kombinaci s chinidinem (léčivo užívané k léčbě některých poruch srdečního rytmu) popsány ojedinělé případy výrazného poklesu krevního tlaku a plicního otoku.
Isoptin může zesilovat účinek jiných přípravků k léčbě vysokého krevního tlaku (antihypertenziv), močopudných léků (diuretik) a léků užívaných pro rozšíření cév (vasodilatancií). Při současném užívání verapamilu se může vyskytnout zvýšení plazmatické hladiny digoxinu (léčivo užívané k léčbě srdečního selhání), a tím zvýšení rizika jeho nežádoucích účinků. Dále se mohou vyskytnout interakce při současném užívání verapamilu s karbamazepinem, lithiem (léčivo užívané k léčbě některých duševních onemocnění), simvastatinem, lovastatinem, atorvastatninem (léčiva užívaná ke snížení hladiny cholesterolu v krvi), cyklosporinem (léčivo užívané k potlačení imunitní reakce po transplantacích), theofylinem (léčivo užívané k léčbě průduškového astmatu), rifampicinem (léčivo užívané k léčbě tuberkulózy), fenobarbitalem (léčivo určené k léčbě křečí, bolesti a k navození spánku), prazosinem (léčivo užívané k léčbě vysokého krevního tlaku), midazolamem (léčivo k léčbě nespavosti) a cimetidinem nebo ranitidinem (léčiva tlumící tvorbu žaludeční šťávy).Během anestezie (narkózy) může být zesílen účinek myorelaxancií (přípravky používané při operacích k uvolnění svalů).
Kyselina salicylová zvyšuje náchylnost ke krvácení.Léky s obsahem klarithromycinu mohou zvyšovat hladiny verapamilu.Isoptin zesiluje účinek alkoholu.Současné užívání verapamilu s přípravky, obsahujícími kolchicin, se nedoporučuje.Během léčby by neměly být užívány potraviny a nápoje obsahující grapefruit a přípravky s obsahem třezalky tečkované.
Dávkování a způsob podáníDávkování verapamilu je individuální. Dávku určí lékař s přihlédnutím ke stavu pacienta. Podle dlouhodobých klinických zkušeností je průměrná denní dávka u všech indikací 240 - 360 mg (1 tableta – 1 a 1/2 tablety Isoptinu SR 240 mg).
Při dlouhodobé léčbě by neměla být překročena denní dávka 480 mg verapamilu, tj. 2 tablety Isoptinu SR 240 mg (krátkodobé překročení této dávky je možné).
Dospělí a mladiství s tělesnou hmotností nad 50 kg:Při léčbě anginy pectoris se obvykle užívá 240 - 480 mg denně (1 – 2 tablety Isoptinu SR 240 mg) ve 2 jednotlivých dávkách.
Léčba vysokého krevního tlaku se obvykle zahajuje ranní dávkou 240 mg denně (1 tableta Isoptinu SR 240 mg). U pacientů, u kterých je žádoucí obzvláště pomalý pokles krevního tlaku, je možno léčbu zahájit dávkou 120 mg denně (tj. 1/2 tablety Isoptinu SR 240 mg). V případě nedostatečného účinku může lékař dávku zvýšit na 2 tablety denně užívané s časovým odstupem 12 hodin. Pacienti s poruchami srdečního rytmu obvykle užívají 1/2 - 1 tabletu dvakrát denně s časovým odstupem 12 hodin.
U pacientů s omezenou funkcí jater může být, v závislosti na stupni postižení, zesíleno a prodlouženo působení verapamilu z důvodu zpomaleného odbourávání léku. V těchto případech musí lékař nastavit dávkování zvlášť pečlivě a léčbu začít nízkými dávkami verapamilu.Tablety se polykají celé, bez cucání nebo žvýkání, s dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe při jídle nebo krátce po něm.Doba užívání přípravku není časově omezena.
UpozorněníLéčba přípravkem Isoptin by měla být v pravidelných intervalech monitorována lékařem(zejména u pacientů v konečném stádiu selhání ledvin). V závislosti na individuálních
vlastnostech pacienta může přípravek ovlivnit schopnost řídit motorová vozidla, obsluhovat stroje nebo pracovat za zvýšených bezpečnostních podmínek. To platí zejména na začátku léčby, při zvyšování dávky nebo při změně léčby a rovněž při současné konzumaci alkoholu.
V případě předávkování nebo náhodného požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.
UchováváníUchovávejte při teplotě do 25°C.
VarováníNepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Balení30 a 100 tablet s prodlouženým uvolňováním
Datum poslední revize textu : 15.9.2010
Document Outline
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls116215/2010 a příloha k sp.zn. sukls 113152/2010
Souhrn údajů o PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Isoptin SR 240 mg
tablety s prodlouženým uvolňováním
2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Verapamili hydrochloridum 240 mg v 1 tabletě s prodlouženým uvolňováním.Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.
LÉKOVÁ FORMA
Tableta s prodlouženým uvolňováním.Popis přípravku: světle zelené, podlouhlé, bikonvexní potahované tablety,na jedné straně půlicí rýha a 2 loga, na druhé straně půlicí rýha. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny..
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
Pro léčbu ischemické choroby srdeční (nedostatečné zásobení myokardu kyslíkem):-
Chronická stabilní angina pectoris
-
Nestabilní angina pectoris (akcelerovaná angina, klidová angina)
-
Vazospastická angina pectoris (Prinzmetalova angina, variantní angina)
-
Angina pectoris při stavech po infarktu myokardu u pacientů bez srdečního selhání,
nejsou-li indikovány beta blokátory
Pro léčbu srdečních arytmií:-
Paroxysmální supraventrikulární tachykardie, fibrilace a/nebo flutter síní se zrychlením
AV převodu (kromě WPW syndromu nebo Lown-Ganong-Levinova syndromu).
K léčbě hypertenze.Přípravek mohou užívat dospělí.
4.2
Dávkování a způsob podání
Dávkování verapamil-hydrochloridu je třeba přizpůsobit individuálním vlastnostem pacienta a závažnosti onemocnění. Dlouhodobá klinická zkušenost s užíváním přípravku ukazuje, že průměrná dávka pro všechny indikace je mezi 240 mg a 360 mg.
Při dlouhodobé léčbě by neměla být překročena denní dávka 480 mg; krátkodobé zvýšení dávky je možné. Z hlediska délky trvání léčby neexistuje žádné omezení. Užívání verapamil-hydrochloridu by nemělo být po dlouhodobém užívání náhle přerušeno. Doporučuje se postupné snižování dávky.
U pacientů s poruchou funkce jater je vzhledem ke zpomalenému metabolismu léku účinek verapamil-hydrochloridu zesílený nebo zeslabený v závislosti na závažnosti jaterní dysfunkce, která vede k zesílení a prodloužení účinku verapamil-hydrochloridu. U pacientů s poškozenými jaterními funkcemi proto musí být dávkování přizpůsobeno se zvláštní opatrností. Léčba by měla být zahájena nízkými úvodními dávkami.Pacienti, kteří pravděpodobně dosahují uspokojivé odpovědi při nízkých dávkách (např. pacienti s poruchou funkce jater nebo starší pacienti), by měli užívat tablety se 40 mg verapamil-hydrochloridu. U pacientů vyžadujících vyšší dávky (např. 240 mg – 480 mg verapamil-hydrochloridu denně) by měly být spíše používány přípravky s vhodnějším obsahem léčivé látky.
Tablety by měly být užívány celé, bez cucání nebo žvýkání, s dostatečným množstvím tekutiny, pokud možno při jídle nebo krátce po něm.
Dospělí a mladiství s tělesnou hmotností nad 50 kg:
Ischemická choroba srdeční, paroxysmální supraventrikulární tachykardie, flutter síní a fibrilace síní: 120 mg až 480 mg rozdělených do jedné nebo dvou denních dávek
Hypertenze:120 mg až 480 mg rozdělených do jedné nebo dvou denních dávek
4.3
Kontraindikace
Verapamil hydrochlorid je kontraindikován u těchto stavů:-
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocné látky
-
Kardiogenní šok
-
Akutní infarkt myokardu s komplikacemi
-
AV blok II. nebo III. stupně (kromě pacientů s kardiostimulátorem)
-
Syndrom chorého sinu (sick sinus syndrom) (kromě pacientů s kardiostimulátorem)
-
Městnavé srdeční selhání
-
Fibrilace a/nebo flutter síní a akcesorní převodní dráhy (např. Wolff-Parkinson-White syndrom, Lown-Ganong-Levine syndrom)
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Zvláště opatrného užívání je zapotřebí u těchto stavů:-
AV blok I. stupně
-
Hypotenze
-
Bradykardie
-
Těžká porucha funkce jater
-
Choroby, při kterých je postižen neuromuskulární přenos (myasthenia gravis, Lambert-Eatonův syndrom, pokročilá Duchennova svalová dystrofie)
-
Ačkoliv velké srovnávací studie prokazují, že poškození renálních funkcí u pacientů v konečném stádiu renálního selhání nemá na farmakokinetiku verapamilu žádný vliv, některá hlášení z praxe naznačují, ze by verapamil měl být u pacientů s poškozením renálních funkcí podáván s opatrností a pacienty je třeba pravidelně sledovat. Verapamil nelze odstranit hemodialýzou.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
V in vitro studiích zaměřených na metabolismus se ukázalo, že verapamil hydrochlorid je metabolizován prostřednictvím cytochromu P450 CYP3A4, CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9 a CYP2C18. Ukázalo se, že verapamil je inhibitorem enzymů CYP3A4a P-glykoproteinu (P-gp). Klinicky významné interakce byly hlášeny s inhibitory CYP3A4, které vyvolaly zvýšení plazmatických hladin verapamil-hydrochloridu, zatímco induktory CYP3A4 vyvolaly snížení plazmatických hladin verapamil-hydrochloridu. Pacienti by proto měli být sledováni s ohledem na lékové interakce.
Následující tabulka uvádí seznam možných lékových interakcí dle jejich vlivu na farmakokinetiku:
Souběžně užívaný lék
Možný účinek na verapamil nebo souběžně užívaný lék
Alfa blokátoryPrazosin
zvýšení Cmax prazosinu (40%), bez efektu na poločas
Terazosin
zvýšení AUC (24%) a Cmax terazosinu (25%)
AntiarytmikaFlekainid
minimální efekt na plazmatickou clearance flekainidu (10 %), žádný efekt na plazmatickou clearance verapamilu
Chinidin
snížení perorální clearance chinidinu (35%)
AntiastmatikaTheofylin
snížení perorální a systémové clearance o 20%
AntikonvulzivaKarbamazepin
zvýšení AUC karbamazepinu (46%) u pacientů s refrakterní parciální epilepsií
AntidepresivaImipramin
zvýšení AUC imipraminu (15%)
AntidiabetikaGlibenklamid
zvýšení Cmax ( 28%), AUC (26%) glibenklamidu
AntiinfektivaKlarithromycin
možné zvýšení hladin verapamilu
Erythromycin
možné zvýšení hladiny verapamilu
Rifampicin
snížení AUC (97%), Cmax ( 94%) a perorální dostupnosti (92%) verapamilu
Telithromycin
možné zvýšení hladiny verapamilu
AntineoplastikaDoxorubicin
zvýšení AUC (89%) a Cmax (61%) doxorubicinu při perorálním podání verapamilu*bez významných změn ve farmakokinetice doxorubicinu při intravenózním podání verapamilu**
BarbiturátyFenobarbital
zvýšení perorální clearance verapamilu (5krát)
Benzodiazepiny a jiná anxiolytikaBuspiron
zvýšení AUC a Cmax buspironu o 3,4krát
Midazolam
zvýšení AUC (3krát) a Cmax (2krát) midazolamu
Beta blokátoryMetoprolol
zvýšení AUC ( 32,5%) a Cmax (41%) metoprololu u anginosních pacientů
Propranolol
zvýšení AUC (65%) a Cmax (94%) propranololu
u anginosních pacientů
Srdeční glykosidyDigitoxin
snížení celkové tělové clearance (27%) a mimoledvinové clearance (29%) digitoxinu
Digoxin
zdraví jedinci: zvýšení Cmax digoxinu o 45-53%, zvýšení Css digoxinu o 42% a zvýšení AUC digoxinu o 52%
Antagonisté H2 receptorůCimetidin
zvýšení AUC R- (25%) a S- (40%) verapamilu s korespondujícím snížením clearance R- a S- verapamilu
ImunologikaCyklosporin
zvýšení AUC, Css a Cmax cyklosporinu o 45%
Everolimus
možné zvýšení hladin everolimu
Sirolimus
možné zvýšení hladin sirolimu
Takrolimus
možné zvýšení hladin takrolimu
HypolipidemikaAtorvastatin
možné zvýšení hladin atorvastatinuzvýšení AUC verapamilu o 42,8%
Lovastatin
možné zvýšení hladin lovastatinu
Simvastatin
zvýšení AUC (2,6 krát) a Cmax (4,6krát) simvastatinu
Agonisté serotoninových receptorůAlmotriptan
zvýšení AUC (20%) a zvýšení Cmax (24%) almotriptanu
UrikosurikaSulfinpyrazon
zvýšení perorální clearance (3krát) a snížení biodostupnosti (60%) verapamilu
JinéGrapefruitový džus
zvýšení AUC R- (49%) a S- (37%) verapamiluzvýšení Cmax R- (75%) a S- (51%) verapamilu
Třezalka tečkovaná
snížení AUC R- (78%) a S- (80%) verapamilu s korespondujícím poklesem Cmax verapamilu
* u pacientů s malobuněčným karcinomem plic** u pacientů s pokročilým nádorovým onemocněním
Jiné lékové interakce a další informace o lékových interakcích
Antiarytmika, beta blokátoryVzájemná potenciace kardiovaskulárních účinků (vyšší stupeň AV bloku, větší snížení srdeční frekvence, indukce srdečního selhávání a potencované hypotenze)
Antihypertenziva, diuretika, vasodilatátoryPotenciace hypotenzního efektu
Prazosin, terazosinPřídavný hypotenzivní efekt
HIV antivirotika
V závislosti potenciálu metabolické inhibice některých HIV antivirotik, jako je ritonavir, mohou být plazmatické koncentrace verapamilu zvýšené. Je zapotřebí opatrnosti nebo by měly být dávky verapamilu sníženy.
ChinidinHypotenzeU pacientů s hypertrofickou obstruktivní kardiomyopatií může vzniknout edém plic.
KarbamazepinZvýšení hladin karbamazepinuMůže vyvolat nežádoucí účinky karbamazepinu, jako jsou diplopie, bolesti hlavy, ataxie nebo závratě.
LithiumZvýšení neurotoxicity lithia.
RifampicinÚčinek léku na snížení krevního tlaku může být snížen.
KolchicinKolchicin je substrátem jak pro CYP3A, tak pro efluxní transportér P-glykoprotein (P-gp). Je známo, že verapamil inhibuje CYP3A a P-gp. Pokud jsou verapamil a kolchicin užívány současně, může inhibice P-gp a/nebo CYP3A verapamilem vést ke zvýšení expozice kolchicinu. Podávání kombinace těchto léčiv se nedoporučuje.
SulfinpyrazonÚčinek léku na snížení krevního tlaku může být snížen.
Neuromuskulární blokátoryEfekt neuromuskulární blokády může být zesílen.
Kyselina acetylsalicylováZvýšená tendence ke krvácení.
Ethanol (alkohol)Zvýšení plazmatických hladin ethanolu.
Inhibitory HMG Co-A reduktázy („statiny“) Léčba inhibitory HMG Co-A reduktázy (např. simvastatin, atorvastatin nebo lovastatin) u pacientů, kteří užívají verapamil by měla být zahájena nejnižší možnou dávkou a titrována nahoru. Jestliže je verapamil přidán do léčby pacientům, kteří už inhibitory HMG Co-A reduktázy (např. simvastatin, atorvastatin nebo lovastatin) užívají, je třeba zvážit snížení dávky statinů a retitrovat je oproti plazmatickým koncentracím cholesterolu.
Fluvastatin, pravastatin a rosuvastatin nejsou metabolizovány enzymy CYP3A4 a je málo pravděpodobné, že interagují s verapamilem.
4.6 Těhotenství a kojení
Adekvátní údaje o podávání verapamil-hydrochloridu těhotným ženám nejsou k dispozici. Verapamil hydrochlorid by neměl být v těhotenství užíván, pokud to není zcela nezbytně nutné. Verapamil prochází placentární bariérou a byl zjištěn v umbilikální krvi. Kojení:Verapamil hydrochlorid je vylučován do mateřského mléka. Omezené údaje o podávání přípravku u lidí, vycházející z užívání perorální formy přípravku, prokázaly, že poměrná dávka pro dítě je nízká (0,1-1% dávky užité matkou perorálně) a podávání verapamilu souběžně s kojením je možné. Z důvodu možného rizika závažných nežádoucích účinků u kojených dětí by však verapamil mel být při kojení podán pouze tehdy, pokud je jeho podání pro zdraví matky nezbytné.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
V závislosti na individuálních vlastnostech pacienta může přípravek ovlivnit schopnost řídit motorová vozidla, obsluhovat stroje nebo pracovat za zvýšených bezpečnostních podmínek. To platí zejména na začátku léčby, při zvyšování dávky nebo při změně léčby a rovněž při současné konzumaci alkoholu.
4.8
Nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky byly při užívání verapamilu zaznamenány během postmarketingových studií nebo klinických studií fáze IV a jsou rozděleny podle tříd orgánových systémů:
Třídy orgánových systémů
Nežádoucí účinek
Poruchy imunitního systému
hypersenzitivita
Poruchy nervového systému
bolesti hlavyzávratěparestézietřesporucha extrapyramidového systému
Ušní poruchy
vertigotinnitus
Srdeční poruchy
AV blok I., II., III. stupněsinusová bradykardiesrdeční zástavaperiferní edémypalpitacetachykardie srdeční selhání
Cévní poruchy
hypotenzezčervenání kůže
Gastrointestinální poruchy
nauseazvracenízácpaileusgingivální hyperplaziebřišní bolestibřišní dyskomfort
Poruchy kůže a podkoží
angioneuritický edémStevens – Johnsonův syndromErythema multiforme
makulopapulární rashalopeciekopřivkapurpurapruritus
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně
svalová slabostmyalgieatralgie
Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů
erektilní dysfunkcegynekomastiegalaktorea
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání
únava
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde
zvýšení jaterních enzymůzvýšení krevního prolaktinu
Z postmarketingového období byl hlášen případ paralýzy (kvadruparéza), související s užíváním kombinace verapamilu a kolchicinu. Tato příhoda mohla být způsobena kolchicinem, jež překročil hematoencefalickou bariéru v důsledku inhibice CYP3A a P-gp, způsobené verapamilem. Současné podávání verapamilu a kolchicinu se nedoporučuje.
4.9
Předávkování
PříznakyHypotenze, bradykardie až na vyšší stupeň AV bloku, srdeční zástava, hyperglykemie, strnulost a metabolická acidóza. Při předávkování se vyskytly i případy s fatálním koncem.
LéčbaLéčba předávkování verapamil-hydrochloridem by měla být hlavně podpůrná. Při předávkování bylo také podáváno parenterálně kalcium, beta-adrenergní stimulátory a proveden gastrointestinální výplach. Kvůli možnému prodloužení absorpce přípravku s prodlouženým uvolňováním může být u pacienta zapotřebí sledování a hospitalizace až do 48 hod. Verapamil hydrochlorid nelze odstranit hemodialýzou.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina – blokátor kalciového kanálu, antiarytmikum,antihypertenzivumATC kód : C08D A01
Verapamil hydrochlorid blokuje transmembránové pronikání kalciových iontů do svalových buněk srdce a cév. Snižuje kyslíkovou potřebu myokardu přímo, zásahem do metabolických procesů svalových buněk a nepřímo, poklesem dotížení (afterload).
Účinkem kalciových blokátorů na hladké svalstvo koronárních cév dochází ke zvýšenému prokrvení myokardu i v poststenotických oblastech a k uvolnění koronárních spasmů.
Antihypertenzivní účinek verapamil-hydrochloridu spočívá ve snížení periferní cévní rezistence bez zvýšení reflexní tachykardie. Nedochází k ovlivnění normálních hodnot krevního tlaku.
Verapamil hydrochlorid má výrazný antiarytmický účinek, zvláště u supraventrikulárních poruch srdečního rytmu. Zpomaluje převod vzruchů v AV uzlu. V závislosti na typu arytmie je tímto buď nastolen znovu sinusový rytmus a/nebo normalizována komorová frekvence. Normální srdeční frekvence zůstává neovlivněna nebo mírně klesá.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Verapamil hydrochlorid je z více než 90 % rychle resorbován z tenkého střeva.
Průměrná systémová dostupnost nezměněné substance po jednorázové dávce je 22%, z důvodu excesívní metabolizace po prvním průchodu játry. Biologická dostupnost se asi 2 krát zvýší při opakovaném podání.
Maximální plazmatické hladiny verapamil-hydrochloridu jsou dosaženy za 1-2 hodiny po podání. Eliminační poločas je 3 – 7 hodin. Vazba verapamil-hydrochloridu na plazmatické bílkoviny je 90%. Verapamil se téměř úplně metabolizuje. Počet metabolitů je u člověka znám (12 identifikovaných metabolitů). Z těchto metabolitů má pouze norverapamil farmakologický účinek (kolem 20 % původní substance), což bylo pozorováno ve studii na psech.
Verapamil hydrochlorid a jeho metabolity jsou eliminovány převážně ledvinami, z toho pouze 3 – 4 % v nezměněné formě. Do 24 hodin se ledvinami eliminuje 50 % a během 5 dnů 70 % aplikované dávky. Stolicí se eliminuje až 16 % dávky. Poškození ledvin nemá vliv na farmakokinetiku verapamil-hydrochloridu, jak prokazují klinické studie, porovnávající pacienty v konečném stadiu ledvinné insuficience a pacienty se zdravými ledvinami. Biologický poločas verapamilu je prodloužen u pacientů s poškozením jaterních funkcí, z důvodu snížené perorální clearance a vyššího distribučního objemu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Bezpečnost verapamil-hydrochloridu je ověřena dlouhodobým používáním v klinické praxi.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Čištěná voda, zeleň laková E104/132, makrogol 400, makrogol 6000, magnesium-stearát, hypromelosa, mikrokrystalická celulosa, upravený montanní vosk, natrium-alginát, povidon 30, mastek, oxid titaničitý (E171).
6.2
Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3
Doba použitelnosti
3 roky.
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Bezbarvý, průhledný PVC/PVDC-Al blistr, krabička.Velikost balení: 30 a 100 tablet s prodlouženým uvolňováním.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Abbott GmbH Co. KG, Wiesbaden, Německo
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO
58/157/87-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
23. 6. 1987 / 16.9. 2009
10.
DATUM REVIZE TEXTU
15.9.2010