Irinotecan Actavis 20 Mg/ml

Kód 0164452 ( )
Registrační číslo 44/ 676/07-C
Název IRINOTECAN ACTAVIS 20 MG/ML
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Actavis Group Hf., Hafnarfjördur, Island
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0191783 INF CNC SOL 1X15ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0164452 INF CNC SOL 1X25ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0113666 INF CNC SOL 1X2ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0113667 INF CNC SOL 1X5ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0164453 INF CNC SOL 5X5ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak IRINOTECAN ACTAVIS 20 MG/ML

1 / 7

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls104351/2010a příloha k sp.zn.sukls212376/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PRO UŽIVATELE

Irinotecan Actavis 20 mg/ml

koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

Irinotecani hydrochloridum trihydricum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři.

V příbalové informaci naleznete:1.

Co je přípravek Irinotecan Actavis a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Irinotecan Actavis užívat

3.

Jak se přípravek Irinotecan Actavis užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Uchovávání přípravku Irinotecan Actavis

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK IRINOTECAN ACTAVIS A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Irinotecan Actavis patří do skupiny léků, které se nazývají cytostatika (protinádorové léky).Irinotecan Actavis se používá k léčbě pokročilého nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku u dospělých v kombinaci s jinými léky nebo samostatně.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IRINOTECAN ACTAVIS POUŽÍVAT

Nepoužívejte Irinotecan Actavis

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na irinotekan hydrochlorid trihydrát nebo na kteroukoliv další složku přípravku Irinotecan Actavis

jestliže máte jiné střevní onemocnění nebo jste měl/a v minulosti střevní neprůchodnost

jestliže jste těhotná nebo kojíte

jestliže máte zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi (více než trojnásobek horní hranice normálních hodnot)

jestliže máte těžké selhání kostní dřeně

jestliže jste v celkově špatném zdravotním stavu (vyhodnoceno podle mezinárodních standardů)

jestliže používáte rostlinný lék s obsahem třezalky tečkované (Hypericum perforatum).

Věnujte zvláštní pozornost užívání přípravku Irinotecan ActavisTento léčivý přípravek je určen pouze pro dospělé pacienty. Jestliže byl tento přípravek předepsán dítěti, konzultujte to s ošetřujícím lékařem.Zvláštní pozornost je rovněž nutná v případě starších pacientů.Jelikož Irinotecan Actavis je protinádorový lék, bude Vám podáván na speciální jednotce a pod dohledem lékaře s kvalifikací pro používání protinádorových léků. Pracovníci této jednotky Vám

2 / 7

vysvětlí, čemu musíte věnovat zvláštní pozornost péči během léčby a po ní. Tato příbalová informace Vám může pomoci při zapamatování si těchto informací.

1)

Prvních 24 hodin po podání Irinotecanu Actavis

Během podávání Irinotecanu Actavis (30 – 90 minut) a krátce po jeho podání se mohou vyskytnout některé z těchto příznaků:-

průjem

-

pocení

-

bolest břicha

-

slzení

-

poruchy vidění

-

nadměrné slinění.

Odborný lékařský název pro tyto příznaky je akutní cholinergní syndrom, který lze léčit (atropinem). Jestliže se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, ihned to sdělte svému lékaři, který Vám podá potřebné léky.

2)

Ode dne po léčbě Irinotecanem Actavis až do další léčby

V tomto období se u Vás mohou vyskytnout různé příznaky, které mohou být závažné a mohou vyžadovat okamžitou léčbu a pozorný dohled.

PrůjemJestliže průjem začne později než za 24 hodin po podání Irinotecanu Actavis („pozdní průjem“), může být závažný. Průjem se často objevuje asi za 5 dní po podání přípravku. Průjem je třeba ihned léčit, a to pod pozorným dohledem. Ihned po první tekuté stolici udělejte následující opatření:

1.

Vezměte si protiprůjmový lék, který Vám dal lékař, a užívejte ho přesně podle jeho pokynů. Léčbu nesmíte měnit bez porady se svým lékařem. Doporučeným protiprůjmovým lékem je loperamid (4 mg pro první dávku a potom 2 mg každé 2 hodiny, a to i v noci). V této léčbě je třeba pokračovat ještě nejméně 12 hodin po poslední tekuté stolici. Doporučené dávkování loperamidu nesmí přesáhnout 48 hodin.

2.

Pijte velké množství vody a rehydratačních nápojů (tj. voda, sodovka, šumivé nápoje, polévka nebo speciální rehydratační nápoje).

3.

Ihned kontaktujte Vašeho lékaře, který dohlíží na léčbu, a řekněte mu, že máte průjem. Jestliže se nemůžete spojit s lékařem, obraťte se na oddělení v nemocnici, které provádí dohled nad léčbou Irinotecanem Actavis. Je velmi důležité, aby tito pracovníci byli informováni o tom, že máte průjem.

Musíte ihned informovat lékaře nebo oddělení, které provádí dohled nad léčbou, v těchto případech:-

máte nucení na zvracení a zvracíte či máte průjem

-

máte horečku či máte průjem

-

průjem přetrvává i po 48 hodinách po zahájení protiprůjmové léčby

Upozornění! Nepoužívejte jiné léky proti průjmu, než ty, které jste dostal/a od Vašeho lékaře, ani jiné tekutiny, než které jsou uvedeny výše. Dodržujte pokyny lékaře. Protiprůjmová léčba se nesmípoužívat k zabránění vzniku další epizody průjmu, a to ani v případě, že jste měl/a v předchozích cyklech pozdní průjem.

HorečkaJestliže teplota stoupne nad 38°C, může to být příznak infekce, zejména v případě, že máte průjem.Jestliže máte horečku (nad 38°C), obraťte se ihned na svého lékaře nebo na oddělení v nemocnici, které provádí dohled nad léčbou, aby Vám mohli poskytnout potřebnou léčbu.

3 / 7

Nevolnost a zvraceníJestliže trpíte nevolností nebo zvracíte, obraťte se ihned na svého lékaře nebo na oddělení v nemocnici, které provádí dohled nad léčbou.

NeutropenieIrinotecan Actavis může způsobovat pokles počtu některých druhů bílých krvinek, které hrají významnou úlohu v boji proti infekcím. Tento stav se nazývá neutropenie. Neutropenie se v průběhu léčby Irinotecanem Actavis vyskytuje často a lze ji zvrátit. Váš lékař zajistí pravidelné kontroly krve, aby mohl sledovat bílé krvinky. Neutropenie představuje závažný stav a je ji třeba ihned léčit a sledovat.

Dýchací obtížeJestliže máte obtíže s dýcháním, obraťte se ihned na svého lékaře.

Zhoršení funkce jaterPřed zahájením léčby Irinotecanem Actavis a před každým následujícím léčebným cyklem bude sledována funkce jater (vyšetřením krve).

Jestliže se u Vás vyskytne po návratu z nemocnice některý z výše uvedených příznaků, obraťte se ihned na svého lékaře nebo na oddělení v nemocnici, které provádí dohled nad léčbou Irinotecanem Actavis.

Zhoršení funkce ledvinJelikož tento léčivý přípravek nebyl zkoušen u pacientů s poškozením ledvin, v případě, že máte jakýkoli problém s ledvinami, konzultujte to se svým lékařem.

Užívání jiných léčivých přípravkůProsím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. To platí i pro rostlinné léky, silné vitamíny a minerály.Některé léky mohou ovlivnit účinky Irinotecanu Actavis, např. ketokonazol (lék na plísňové infekce), rifampicin (lék na tuberkulózu) a některé léky na léčbu epilepsie (karbamazepin, fenobarbital a fenytoin).Rostlinný lék s obsahem třezalky tečkované (Hypericum perforatum) se nesmí užívat spolu s Irinotecanem Actavis a ani mezi léčebnými cykly, protože může snížit účinek irinotekanu.Jestliže je u Vás nutná operace, sdělte prosím Vašemu lékaři nebo anesteziologovi, že užíváte Irinotecan Actavis, protože irinotekan může ovlivnit účinek některých léčivých přípravků používaných během operace.

Těhotenství a kojeníIrinotecan Actavis se nesmí užívat v těhotenství.Ženy v plodném věku nesmí otěhotnět. Jak muži, tak i ženy musí používat antikoncepci během léčby a nejméně tři měsíce po jejím ukončení. Jestliže přesto v tomto období otěhotníte, musíte neprodleně informovat svého lékaře.Během léčby irinotekanem musí být přerušeno kojení.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůV některých případech může Irinotecan Actavis způsobovat nežádoucí účinky, které ovlivňují schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje. Jestliže si nejste jisti, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

V prvních 24 hodinách po podání Irinotecanu Actavis můžete pociťovat závratě nebo mít poruchy vidění. Jestliže se tyto obtíže objeví, neřiďte dopravní prostředky ani nepoužívejte žádné nářadí či stroje.

4 / 7

Důležité informace o některých složkách přípravku Irinotecan ActavisIrinotecan Actavis obsahuje sorbitol. Jestliže trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, sdělte to svému lékaři ještě předtím, než Vám bude tento přípravek podán.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK IRINOTECAN ACTAVIS POUŽÍVÁ

Irinotecan Actavis se podává v infuzi do žíly po dobu 30 - 90 minut. Množství infuze, kterou dostanete, závisí na Vašem věku, tělesném povrchu a celkovém zdravotním stavu. Množství léku závisí i na další léčbě, kterou na nádorové onemocnění dostáváte. Lékař vypočítá Váš tělesný povrch ve čtverečních metrech (m

2).

-

Jestliže jste byl/a předtím léčen/a 5-fluorouracilem, budete nejspíše léčen/a Irinotecanem Actavis samotným se zahajovací dávkou 350 mg/m

2 každé 3 týdny.

-

Jestliže jste předtím chemoterapii nedostával/a, budete nejspíše léčen/a Irinotecanem Actavis v dávce 180 mg/m

2 každé 2 týdny a poté dostanete kyselinu folinovou a 5-fluorouracil.

Lékař Vám může dávky upravit v závislosti na Vašem stavu a nežádoucích účincích, které se u Vás mohou vyskytnout.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Irinotecan Actavis nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytovat u každého. Váš lékař s Vámi tyto nežádoucí účinky probere a vysvětlí Vám rizika a přínosy Vaší léčby. Některé z nežádoucích účinků se musí léčit okamžitě – viz rovněž oddíl „Věnujte zvláštní pozornost užívání přípravku Irinotecan Actavis“.

Velmi časté nežádoucí účinky (vyskytují se u více než 1 z 10 pacientů):-

krevní poruchy: neutropenie (snížený počet některých bílých krvinek), trombocytopenie (snížený počet krevních destiček), anémie

-

pozdní průjem

-

nevolnost, zvracení

-

vypadávání vlasů (vlasy začnou opět růst po skončení léčby)

-

při kombinované léčbě přechodné zvýšení hladin některých enzymů v séru (AST, ALT, alkalická fosfatáza) nebo bilirubinu

Časté nežádoucí účinky (vyskytují se u méně než 1 z 10, ale u více než 1 ze 100 pacientů):-

akutní cholinergní syndrom: hlavní příznaky jsou definované jako časný průjem a různé další příznaky, jako je bolest břicha, slzení, zarudlé, bolavé nebo svědivé oči (zánět spojivek), vodnatý výtok z nosu (rýma), nízký krevní tlak, rozšíření krevních cév, pocení, zimnice, pocit celkové nevůle a choroby, závratě, zrakové poruchy, zúžení zornic, slzení a slinění v prvních 24 hodinách po infuzi Irinotecanu Actavis

-

horečka, infekce

-

horečka spojená s těžkým snížením počtu některých bílých krvinek

-

ztráta tekutin zpravidla spojená s průjmem a/nebo zvracením

-

zácpa

-

únava

-

zvýšené hladiny jaterních enzymů a kreatininu v krvi.

Méně časté nežádoucí účinky (vyskytují se u méně než 1 ze 100, ale více než u 1 z 1000 pacientů):-

alergické reakce

-

mírné kožní reakce, mírné reakce v místě podání infuze (v místě vpichu)

-

časné účinky, jako jsou potíže s dýcháním

-

onemocnění plic (intersticiální plicní nemoc)

-

střevní blokáda

-

bolesti a zánět břicha způsobující průjem (stav nazývaný pseudomembranózní kolitida)

-

ojedinělé případy ledvinové nedostatečnosti, nízký krevní tlak nebo oběhové selhání byly pozorované u pacientů, u nichž se vyskytly epizody ztráty tekutin spojené s průjmem, případně zvracením nebo se sepsí (infekcí v krvi).

5 / 7

Vzácné nežádoucí účinky (vyskytují se u méně než 1 z 1000, ale u více než 1 z 10 000 pacientů):-

těžké alergické reakce (anafylaktické či anafylaktoidní reakce). Jestliže se vyskytnou, oznamte to ihned svému lékaři

-

časné účinky jako svalové křeče a snížená citlivost (parestézie)

-

krvácení do zažívacího systému a zánět střeva včetně slepého střeva

-

proděravení střeva, nechutenství, bolest břicha, zánět sliznic

-

zánět slinivky břišní

-

zvýšený krevní tlak během podávání léku a po něm

-

snížené hladiny draslíku a sodíku v krvi většinou v souvislosti s průjmem a zvracením.

Velmi vzácné nežádoucí účinky (vyskytují se u více než 1 z 10 000 pacientů):-

přechodné poruchy řeči

-

zvýšení hladin některých trávicích enzymů, které štěpí cukry a tuky.

Jestliže se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který není uveden v této příbalové informaci, oznamte to prosím svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU IRINOTECAN ACTAVIS

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Chraňte před mrazem.Pouze pro jednorázové použití.Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.Nepoužívejte tento léčivý přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu po výrazu EXP. Doba použitelnosti znamená poslední den příslušného měsíce. Přípravek nařeďte a použijte bezprostředně po otevření.Jestliže je léčivý přípravek připraven asepticky, potom naředěný roztok lze uchovávat 24 hodin při teplotě do 30°C a 48 hodin při teplotě 2 – 8°C (tj. v lednici).

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co obsahuje Irinotecan ActavisLéčivou látkou je irinotecani hydrochloridum trihydricum1 ml koncentrátu obsahuje 20 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum, což odpovídá 17, 33 mg irinotecani.Jedna 2 ml lahvička obsahuje 40 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum.Jedna 5 ml lahvička obsahuje 100 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum.Jedna 15 ml lahvička obsahuje 300 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum.Jedna 25 ml lahvička obsahuje 500 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum.Další složky přípravku jsou sorbitol (E420), kyselina mléčná, hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková a voda na injekci.

Popis přípravkuIrinotecan Actavis 20 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je čirý, bezbarvý až lehce nažloutlý roztok.

6 / 7

Velikost baleníLahvička 1 x 2 mlLahvička 1 x 5 mlLahvička 5 x 5 mlLahvička 1 x 15 mlLahvička 1 x 25 ml

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraciActavis Group hf.Reykjavikurvegur 76-78220 HafnarfjordurIsland

Výrobce

Actavis Nordic A/SØrnegårdsvej 162820 GentofteDánsko

S.C. SINDAN- PHARMA S.R.L.11 Ion Mihalache Blvd, 011171 BukurešťRumunsko

Actavis Italy S.p.A. – Nerviano PlantViale Pasteur 1020014 Nerviano (MI)Italy

Tento léčivý přípravek je schválen v členských státech Evropského hospodářského prostoru pod těmito názvy:RAKOUSKO:

Irinotecan Actavis 20mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

BELGIE:

Irinotecan Actavis 20mg/ml, concentraat voor oplossing voor infusie

ČESKÁ REPUBLIKA:Irinotecan Actavis 20 mg/mlNĚMECKO:

Irinotecan-Actavis 20 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

DÁNSKO:

Irinotecan Actavis

ŠPANĚLSKO:

Irinotecan Actavis 20mg/ml concentrado para solución para perfusión

ESTONSKO:

Irinotecan Actavis

FINSKO:

Irinotecan Actavis, 20 mg/ml infuusiokonsentraatti, liuosta varten

FRANCIE:

IRINOTECAN ACTAVIS 20mg/ml, solution à diluer pour perfusion

MAĎARSKO:

Irinotecan Actavis

IRSKO:

Irinotecan hydrochloride 20mg/ml Concentrate for solution for infusion

ISLAND:

Irinotecan Actavis

ITÁLIE:

Irinotecan Actavis

LOTYŠSKO: Irinotecan Actavis,20 mg/ml koncentrāts infūziju šėīduma pagatavošanaiLITVA:

Irinotecan Actavis 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui

MALTA:

Irinotecan Actavis 20mg/ml Concentrate for solution for infusion

NIZOZEMSKO:

Irinotecan Actavis, 20 mg/ml

NORSKO:

Irinotecan Actavis 20 mg/ml konsentrat til infusjonsvæske

POLSKO:

Irinotesin

7 / 7

PORTUGALSKO:

Irinotecano Actavis

ŠVÉDSKO:

Irinotecan Actavis

SLOVINSKO:

Irinotekan Actavis 20 mg/ml koncentrat za raztopino za infundiranje

SLOVENSKÁ REPUBLIKA: Irinotecan HCL Actavis 20 mg/mlVELKÁ BRITÁNIE: Irinotecan Actavis 20mg/ml concentrate for solution for infusion

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 4.1.2011

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Návod k použití

Cytotoxická látka

Zacházení s přípravkem Irinotecan ActavisJako u jiných protinádorových léčivých přípravků je třeba při přípravě i manipulaci s IrinotecanemActavis zvýšená opatrnost. Ředění musí provádět školený personál za aseptických podmínek v určeném prostoru. Je třeba učinit opatření k zabránění kontaktu s pokožkou a sliznicemi.

Pokyny pro ochranu při přípravě Irinotecanu Actavis, koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku

1. Je třeba využít ochrannou komoru a nosit ochranné rukavice a oděv. Jestliže není k dispozici

ochranná komora, potom je třeba nosit ochrannou ústní masku a ochranné brýle.

2. Otevřené obaly, jako jsou lahvičky a infuzní lahve a použité kanyly, stříkačky, katétry,

hadičky a zbytky cytostatik, je třeba považovat za nebezpečný odpad, který musí být zlikvidován podle místních směrnic pro zacházení s NEBEZPEČNÝM ODPADEM.

3. V případě rozlití dodržujte tyto pokyny:

- je nutno nosit ochranný oděv- rozbité sklo je nutno sebrat a vhodit do nádoby pro NEBEZPEČNÝ ODPAD- kontaminované povrchy je třeba řádně opláchnout velkým množstvím studené vody- opláchnuté povrchy se musí pečlivě osušit a materiál použitý k osušení je třeba

zlikvidovat jako NEBEZPEČNÝ ODPAD.

4.

Dojde-li ke kontaktu pokožky s Irinotecanem Actavis, opláchněte pokožku dostatečným

množstvím tekoucí vody a potom ji umyjte mýdlem a vodou. Dojde-li ke kontaktu se sliznicemi, umyjte postiženou oblast důkladně vodou. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží kontaktujte lékaře.

5.

Dojde-li ke kontaktu Irinotecanu Actavis s očima omyjte oči důkladně velkým množstvím

vody. Kontaktujte ihned očního lékaře.

Příprava infuzního roztokuIrinotecan Actavis koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je určen pro intravenózní infuzi pouze po naředění před podáním v doporučených roztocích pro přípravu infuze, a to buď v 0,9% fyziologickém roztoku nebo 5% glukóze. Za aseptických podmínek kalibrovanou injekční stříkačkou odeberte z lahvičky požadovaný objem roztoku Irinotecanu Actavis, koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku, a vstříkněte do 250 ml infuzního vaku nebo lahve. Roztok důkladně promíchejte otáčením v ruce.

Pokud je pozorován v lahvičce nebo po naředění precipitát, je nutno přípravek zlikvidovat podle standardních procedur pro cytotoxické látky.

Irinotecan Actavis se nesmí podávat jako intravenózní bolus nebo intravenózní infuze o trvání kratším než 30 minut nebo delším než 90 minut.

Likvidace materiáluVeškerý materiál použitý pro přípravu, podávání a ten, který přijde jiným způsobem do kontaktu s irinotekanem, je třeba zlikvidovat podle místních směrnic pro zacházení s cytotoxickými látkami.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1 / 15

Příloha č. 3 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls104351/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.NÁZEV PŘÍPRAVKU

Irinotecan Actavis 20 mg/ml

koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍKoncentrát obsahuje irinotecani hydrochloridum trihydricum 20 mg/ml (ekvivalent 17,33 mg/ml irinotecani). Lahvičky Irinotecan Actavis 2 ml, 5 ml, 15 ml nebo 25 ml obsahují 40 mg, 100 mg, 300 mg nebo 500 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum.Pomocné látky : sorbitol E420, sodíkÚplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

Popis přípravku: čirý, bezbarvý až slabě žlutý roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Irinotecan Actavis je určen k léčbě nemocných s pokročilým kolorektálním karcinomem:

v kombinaci s 5-fluorouracilem a kyselinou folinovou u nemocných bez předchozí chemoterapie pokročilého onemocnění

v monoterapii u pacientů s progresí, u kterých selhala léčba standardním režimem obsahujícím 5-fluorouracil

Irinotekan v kombinaci s cetuximabem je indikován k léčbě pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem exprimujícím receptor pro epidermální růstový faktor (EGFR) po selhání cytotoxické léčby obsahující irinotekan.

Irinotekan v kombinaci s 5-fluorouracilem, kyselinou folinovou a bevacizumabem je indikován k léčbě první linie u pacientů metastatickým karcinomem tlustého střeva nebo konečníku.

4.2 Dávkování a způsob podáníJen pro dospělé. Irinotecan Actavis infuzní roztok je nutno aplikovat do periferní nebo centrální žíly.

Doporučené dávkování

V monoterapii (pro předléčené pacienty)

Doporučená dávka irinotekan hydrochlorid trihydrátu je 350mg/m

2 podaná v nitrožilní v infuzi trvající

30 - 90 minut, a to každé tři týdny (viz níže Způsob podání a body 4.4 a 6.6).

V kombinované terapii (pro nepředléčené pacienty)

Bezpečnost a účinnost irinotekanu v kombinované terapii s 5-fluorouracilem (5FU) a kyselinou folinovou (FA) byla potvrzena v následujícím dávkovacím režimu (viz bod 5.1): Irinotekan + 5FU/FA v dvoutýdenním léčebném režimu.

Doporučená dávka irinotekan hydrochlorid trihydrátu je 180 mg/m

2 podávaná každé dva týdny

2 / 15

v nitrožilní infuzi trvající 30 - 90 minut, po níž následuje infuze s kyselinou folinovou a 5-fluorouracilem.

Pro dávkování a způsob podání s cetuximabem odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro tento léčivý přípravek.

Za normálních okolností se používá stejná dávka irinotekanu, jako byla podávána v posledních cyklech předchozího režimu s obsahem irinotekanu. Irinotekan se nesmí podávat dříve než za 1 hodinu po skončení infuze s cetuximabem.

Pro dávkování a způsob podání bevacizumabu odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro tento léčivý přípravek.

Úprava dávkování

Irinotekan je možno podávat až po úpravě všech nežádoucích účinků na stupeň 0, případně 1 dle hodnocení NCI-CTC (National Cancer Institute Common Toxicity Criteria) a po úplném ústupu průjmu, který se objevil v souvislosti s léčbou.

Při podání následující infuze by měla být dávka Irinotecanu Actavis, případně 5FU snížena podle nejvyššího stupně nežádoucích účinků pozorovaného po podání předchozí infuze. Léčbu lze případně odložit o 1 až 2 týdny, aby mohlo dojít k úpravě nežádoucích účinků souvisejících s léčbou.

Ke snížení dávky irinotekan hydrochlorid trihydrátu a/nebo 5FU o 15 - 20 % přistupujeme v případě následujících nežádoucích účinků:

hematologická toxicita (neutropenie 4. stupně), febrilní neutropenie (neutropenie 3. – 4. stupně a horečka 2. – 4. stupně), trombocytopenie a leukopenie (4. stupeň)

nehematologická toxicita (3. – 4. stupeň).

Doporučení pro úpravy dávek cetuximabu při jeho podávání v kombinaci s irinotekanem musí respektovat Souhrn údajů o přípravku pro tento léčivý přípravek.

Pro úpravy dávek bevacizumabu při jeho podávání v kombinaci s irinotekanem/5FU/FA odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro bevacizumab.

Délka trvání léčby

Léčba irinotekanem by měla pokračovat až do průkazu progrese základního onemocnění, či do nepřijatelné toxicity.

Zvláštní skupiny pacientů

Nemocní s poškozením jaterních funkcíV monoterapii: úvodní dávka Irinotecanu Actavis je u nemocných se stavem tělesné výkonnosti (PS) 2 stanovena na základě hladiny bilirubinu (do 3-násobku horní hranice normálního rozmezí). U nemocných s hyperbilirubinemií a protrombinovým časem vyšším než 50 % je snížena clearance irinotekanu (viz bod 5.2), a je proto zvýšené riziko hematologické toxicity. U této skupiny nemocných je proto nutno sledovat kompletní krevní obraz v týdenních intervalech.

Pro nemocné s hladinou bilirubinu do 1,5-násobku horní hranice normálního rozmezí je doporučená dávka irinotekan hydrochlorid trihydrátu 350 mg/m

2.

Pro nemocné s hladinou bilirubinu v rozmezí 1,5 až 3-násobku horní hranice normálního rozmezí je doporučená dávka irinotekan hydrochlorid trihydrátu 200 mg/m

2.

Nemocní s hladinou bilirubinu nad 3-násobek horní hranice normálního rozmezí nesmějí být irinotekanem léčeni (viz bod 4.3 a 4.4).

O nemocných s jaterním poškozením léčených irinotekanem v kombinaci nejsou žádná data.

Pacienti s poruchou renálních funkcíIrinotekan nedoporučujeme podávat pacientům s poruchou renálních funkcí, protože studie u těchto nemocných nebyly provedeny (viz bod 4.4 a 5.2).

3 / 15

Starší pacientiU starších pacientů nebyly provedeny specifické farmakokinetické studie. Přesto je nutno dávku volit pečlivě vzhledem ke zvýšenému výskytu biologických funkcí u této skupiny nemocných. Tato skupina nemocných vyžaduje intenzivní dohled (viz bod 4.4).

DětiIrinotekan se nesmí podávat dětem.

Způsob podáníIrinotecan Actavis je cytotoxický. Informace o ředění a návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci) – viz bod 6.6.

Irinotecan Actavis se nemá podávat jako intravenózní bolus nebo intravenózní infuze o trvání kratším než 30 minut nebo delším než 90 minut.

Délka trvání léčbyV léčbě irinotekanem se má pokračovat až do objektivních známek progrese choroby nebo nepřijatelné toxicity.

4.3 Kontraindikace

Chronické zánětlivé onemocnění střev a/nebo střevní obstrukce (viz bod 4.4).

Anamnéza těžké alergické reakce na irinotekan hydrochlorid trihydrát nebo některou z pomocných látek přípravku.

Těhotenství a kojení. (viz bod 4.4 a 4.6).

Hladina bilirubinu  3-násobek horní hranice normálního rozmezí. (viz bod 4.4).

Těžké poškození kostní dřeně.

Stav tělesné výkonnosti (PS) >2 dle WHO klasifikace.

Současné použití s třezalkou (viz bod 4.5).

Pro další kontraindikace týkající se cetuximabu nebo bevacizumabu odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro tyto přípravky.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Podávání Irinotecanu Actavis je nutno omezit pouze na oddělení specializovaná na podávání cytotoxické chemoterapie a je nutno ho provádět pouze pod dohledem lékaře s kvalifikací pro chemoterapii.

Při daném charakteru a četnosti nežádoucích účinků smí být Irinotecan Actavis předepsán jen v následujících případech, a to po zvážení očekávaného přínosu v porovnání s očekávanými terapeutickými riziky:

nemocní s přítomným rizikovým faktorem, zejména se stavem tělesné výkonnosti (PS) = 2 dle WHO hodnocení,

ve výjimečných případech, kdy lze předpokládat, že pacient nebude schopen dodržovat doporučení týkající se zvládnutí nežádoucích účinků léčby (potřeba okamžité a prolongované protiprůjmové léčby v kombinaci s vysokým přívodem tekutin při výskytu pozdního průjmu). U takových nemocných doporučujeme přísný dohled za hospitalizace.

Pokud je Irinotecan Actavis podáván v monoterapii, je obvykle předepisován ve schématu s dávkováním každé 3 týdny. U nemocných vyžadujících častější sledování nebo u nemocných s vysokým rizikem těžké neutropenie je možno zvážit schéma podávání s týdenním dávkováním (viz bod 5.1).

Pozdní průjemPacient musí být poučen o možném riziku pozdního průjmu, který se vyskytuje za více než 24 hodin

4 / 15

po podání irinotekanu a dále kdykoliv v období před následujícím cyklem. V monoterapii byla střední doba výskytu první průjmovité stolice 5. den po podání infuze irinotekanu. Nemocní musí o výskytu průjmu urychleně informovat svého ošetřujícího lékaře a okamžitě zahájit příslušnou terapii.

Zvýšené riziko průjmu je hlavně u nemocných s předchozím ozařováním břišní a pánevní oblasti, dále u pacientů s výchozí leukocytózou, u nemocných se stavem tělesné výkonnosti (PS)  2 a u žen. Při nedostatečné léčbě může být průjem život ohrožujícím stavem, zvláště pokud je provázen současně neutropenií.

Jakmile se objeví první průjmovitá stolice, pacient musí začít přijímat velký objem tekutin s obsahem elektrolytů a okamžitě zahájit odpovídající protiprůjmovou léčbu. Ta bude předepsána oddělením, kde byl irinotekan hydrochlorid trihydrát podáván. Po propuštění z nemocnice si pacient musí předepsané léky vyzvednout, aby je měl k dispozici pro léčbu průjmu v okamžiku, kdy se průjem objeví. Navíc musí o průjmu informovat svého ošetřujícího lékaře nebo oddělení, kde byl irinotekan hydrochlorid trihydrát podáván.

V současné době je doporučenou protiprůjmovou terapii loperamid ve vysoké dávce (první dávka 4 mg a poté 2 mg každé 2 hodiny). Tato léčba musí pokračovat ještě 12 hodin po poslední průjmovité stolici a nelze ji upravovat. V žádném případě nesmí vzhledem k riziku vzniku paralytického ileu doba nepřetržitého podávání překročit 48 hodin, ani nesmí být podávání kratší než 12 hodin.

V případě sdružení průjmu s těžkou neutropenií (počet neutrofilů < 0,5 x10

9/l) je nutno podat k

protiprůjmové léčbě profylakticky širokospektré antibiotikum.

V následujících případech je ke zvládnutí průjmu vhodná mimo antibiotickou léčbu i hospitalizace:-

průjem spojený s teplotou

-

těžký průjem (vyžadující parenterální hydrataci)

-

průjem přetrvávající i po 48 hodinách od zahájení podávání vysokých dávek loperamidu.

Loperamid se nesmí podávat profylakticky, a to ani u nemocných, u kterých došlo k pozdnímu průjmu v předchozích cyklech.

U nemocných, u kterých došlo k těžkým průjmům, je vhodné v následujících cyklech snížit dávku (viz bod 4.2).

HematologieV průběhu terapie irinotekanem je doporučeno pravidelné týdenní monitorování kompletního krevního obrazu. Pacient musí být poučen o riziku neutropenie a významu teploty. Febrilní neutropenii (teplota nad 38

°C a počet neutrofilů  1x109/l) je nutno urgentně léčit za hospitalizace intravenózním

podáváním širokospektrých antibiotik.

U pacientů s těžkou hematologickou toxicitou je nutno dávku přípravku v následující infuzi snížit (viz bod 4.2).

U pacientů s těžkým průjmem je zvýšené riziko infekce a hematologické toxicity, proto je u těchto nemocných nutno kontrolovat kompletní krevní obraz.

Jaterní insuficienceVyšetření jaterních testů je nutno provést před zahájením léčby a dále před každým cyklem.

U nemocných s hladinou bilirubinu v rozmezí 1,5 až 3-násobek horní hranice normálního rozmezí je vzhledem ke snížené clearanci irinotekanu zvýšené riziko hematologické toxicity (viz bod 5.2). U těchto nemocných je nutné týdenní sledování kompletního krevního obrazu. Pacientům s hladinou bilirubinu nad 3-násobek horní hranice normálního rozmezí se irinotekan nesmí podávat (viz bod 4.3).

Nauzea a zvraceníPřed každým podáním irinotekanu se doporučuje profylaktické podávání antiemetik. Nauzea i zvracení se vyskytují často. Nemocní se zvracením, které je spojeno s pozdním průjmem, musí být co nejdříve hospitalizováni a zahájena příslušná léčba.

Akutní cholinergní syndromDojde-li k příznakům akutního cholinergního syndromu (definován je jako časný průjem a různé další příznaky, jako je pocení, křeče v břiše, slzení, mióza a slinění), je nutno podat atropin sulfát (0,25 mg podkožně), pokud není jeho podání klinicky kontraindikováno (viz bod 4.8). Zvýšené opatrnosti je

5 / 15

třeba u nemocných s průduškovým astmatem. U nemocných, u kterých již byly pozorovány příznaky akutního cholinergního syndromu, je vhodné před dalším podáním irinotekanu podat atropin sulfát profylakticky.

Respirační poruchyIntersticiální plicní onemocnění projevující se jako plicní infiltráty není během léčby irinotekanem časté. Intersticiální plicní onemocnění může být fatální. Mezi rizikové faktory spojené s rozvojem intersticiálního plicního onemocnění patří podávání pneumotoxických léků, radioterapie a podávání kolonie stimulujících faktorů. U pacientů s rizikovými faktory by měly být respirační symptomy pečlivě monitorovány ještě před zahájením léčby irinotekanem.

Starší pacientiVzhledem k vyšší četnosti snížení biologických funkcí, zejména jaterních, je nutné u těchto pacientů dávku Irinotecanu Actavis stanovit s velkou opatrností (viz bod 4.2).

Pacienti se střevní obstrukcíNemocní nesmí být léčeni přípravkem Irinotecan Actavis až do vyřešení střevní obstrukce (viz bod 4.3).

Pacienti s poruchou funkce ledvinStudie u těchto pacientů nebyly provedeny (viz bod 4.2 a 5.2).

OstatníIrinotecan Actavis obsahuje sorbitol, proto je jeho podávání nevhodné v případě vrozené intolerance fruktózy.

U nemocných, u kterých se v souvislosti s průjmy a/nebo zvracením či sepsí vyskytla dehydratace, byly vzácně pozorovány renální insuficience, hypotenze nebo oběhové selhání.

Během léčby a nejméně tři měsíce po jejím ukončení je nutná účinná antikoncepce.

Současné podávání irinotekanu s látkami silně inhibujícími (např. ketokonazol) nebo indukujícími(např. rifampicin, karbamazepin, fenobarbital, fenytoin, třezalka) CYP3A4 mohou měnit metabolizmus irinotekanu, a je proto třeba se jich vyvarovat (viz bod 4.5).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nelze vyloučit interakce mezi irinotekanem a látkami blokujícími neuromuskulární přenos. Protože irinotekan má anticholinesterázovou aktivitu, může prodlužovat neuromuskulární blokádu vyvolanou suxamethoniem a může dojít k antagonizaci neuromuskulární blokády nedepolarizujícími léčivými látkami.

Několik studií prokázalo, že současné podání antikonvulziv indukujících CYP3A (např. karbamazepin, fenobarbital nebo fenytoin) vede ke snížení expozice irinotekanu, SN-38 a SN-38 glukuronidu a ke snížení farmakodynamických účinků. Účinky takových antikonvulziv se odráží v poklesu plochy pod křivkou plazmatických koncentrací (AUC) SN-38 a SN-38 glukuronidu o 50% nebo více. Vedle indukce enzymů cytochromu P450 3A může ve snížené expozici irinotekanu a jeho metabolitů hrát roli i zvýšená glukuronidace a zvýšená biliární exkrece.

Ve studii bylo prokázáno, že současné podání ketokonazolu vedlo ke snížení AUC APC o 87% a ke zvýšení AUC SN-38 o 109 % v porovnání se stavem, kdy byl irinotekan podán samotný.

U nemocných, kteří současně berou léčivé přípravky, o kterých je známo, že mohou inhibovat (např. ketokonazol) nebo indukovat (např. rifampicin, karbamazepin, fenobarbital nebo fenytoin) metabolizmus léků cytochromem P450 3A4, je nutná zvýšená opatrnost. Současné podávání irinotekanu s těmito látkami inhibujícími/indukujícími metabolickou cestu může pozměnit metabolizmus irinotekanu, a je proto třeba se současného podávání vyvarovat (viz bod 4.4).

V malé farmakokinetické studii (n=5), ve které byl irinotekan 350 mg/m

2

podáván současně

s třezalkou tečkovanou (Hypericum perforatum) 900 mg, byl pozorován pokles plazmatické koncentrace aktivního metabolitu irinotekanu SN-38 o 42%.

Třezalka snižuje plazmatickou hladinu SN-38, a proto by neměla být podávána společně s irinotekanem (viz bod 4.3).

6 / 15

Současné podávání 5-fluorouracilu a kyseliny folinové v kombinačních režimech nemění farmakokinetiku irinotekanu.

Neexistují důkazy, že by byl bezpečnostní profil irinotekanu ovlivněn cetuximabem a naopak.

V jedné studii byly koncentrace irinotekanu podobné, pokud pacienti dostávali irinotekan/5FU/FA samotný nebo v kombinaci s bevacizumabem. Koncentrace aktivního metabolitu irinotekanu SN-38 byly analyzovány v podskupině pacientů (přibližně 30 pacientů v léčebném rameni). Koncentrace SN-38 byly průměrně o 33 % vyšší u pacientů léčených irinotekanem/5FU/FA v kombinaci s bevacizumabem, než tomu bylo při podávání samotného irinotekanu/5FU/FA. Vzhledem k vysoké variabilitě mezi pacienty a omezenému vzorku pacientů není jasné, zda vzestup hladin SN-38 byl způsoben bevacizumabem. Byl pozorován malý vzestup výskytu průjmů a leukopenie jako nežádoucích účinků. U pacientů léčených irinotekanem/5FU/FA v kombinaci s bevacizumabem bylo udáváno větší snížení dávek irinotekanu.

U pacientů, u kterých se objeví těžký průjem, leukopenie nebo neutropenie při léčbě irinotekanem v kombinaci s bevacizumabem, je nutná úprava dávek irinotekanu, jak je blíže uvedeno v bodě 4.2 Dávkování a způsob podání.

4.6 Těhotenství a kojení

TěhotenstvíÚdaje o používání irinotekanu u těhotných žen nejsou k dispozici. U králíků a potkanů se zjistilo, že irinotekan má embryotoxický, fetotoxický a teratogenní účinek. Proto nesmí být Irinotecan Actavis podáván v průběhu těhotenství (viz bod 4.3 a 4.4).

Ženy ve fertilním věkuDoporučuje se, aby se ženy ve fertilním věku, které užívají Irinotecan Actavis, vyhnuly otěhotnění, a pokud k otěhotnění dojde, měly by okamžitě informovat svého ošetřujícího lékaře (viz bod 4.3 a 4.4).Ženy a muži v plodném věku musejí používat účinnou antikoncepci, a to po dobu trvání terapie a alespoň tři měsíce po ukončení terapie.

KojeníU potkanů s laktací byl detekován značený

14C-irinotekan v mléku. Není známo, zda se irinotekan

vylučuje do lidského mateřského mléka. Proto, vzhledem k možnostem nežádoucích účinků na kojené děti musí být po dobu terapie irinotekanem kojení přerušeno (viz bod 4.3).

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Pacienty je třeba upozornit na možné závratě nebo poruchy zraku, které se mohou objevit v průběhu 24 hodin po podání irinotekanu, a doporučit jim, aby při výskytu těchto příznaků neřídili motorová vozidla či neobsluhovali stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky, které jsou podrobně uvedeny v tomto bodě, se týkají irinotekanu. Nejsou k dispozici důkazy, že bezpečnostní profil irinotekanu je ovlivněn cetuximabem nebo naopak. Při podávání irinotekanu v kombinaci s cetuximabem byly hlášeny další nežádoucí účinky, které se předpokládají u cetuximabu (jako akneformní vyrážka v 88%). Proto rovněž odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro cetuximab.

Pro informace o nežádoucích reakcích při podávání kombinace irinotekanu s bevacizumabem odkazujeme na Souhrn údajů o přípravku pro bevacizumab.

U 765 pacientů léčených irinotekan hydrochlorid trihydrátem v doporučené dávce 350 mg/m

2 v

monoterapii a 145 pacientů léčených kombinací irinotekan hydrochlorid trihydrátu a 5FU/FA v dvoutýdenním režimu doporučenou dávkou irinotekan hydrochlorid trihydrátu 180 mg/m

2 byly

7 / 15

pozorovány následující nežádoucí příhody hodnocené jako možná či pravděpodobně související s podáním irinotekan hydrochlorid trihydrátu.

Odhad frekvence nežádoucích účinků: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1000 až <1/100); vzácné (≥1/10 000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10 000).

Gastrointestinální poruchyPozdní průjemPrůjem (objevující se více než 24 hodin po podání) představuje toxicitu limitující dávku Irinotecanu Actavis.V monoterapiiVelmi časté: těžký průjem se vyskytl u 20% pacientů, kteří striktně dodržovali doporučení ke zvládnutí průjmu. Těžký průjem se vyskytl ve 14% hodnocených cyklů. Střední doba výskytu první průjmovité stolice byla 5 dní po infuzi irinotekan hydrochlorid trihydrátu.V kombinované terapiiVelmi časté: těžký průjem se vyskytl u 13,1% pacientů, kteří striktně dodržovali doporučení ke zvládnutí průjmu. Těžký průjem se vyskytl v 3,9% hodnocených cyklů.Méně časté: byly hlášeny případy pseudomembranozní kolitidy, z nichž jeden byl ověřen ibakteriologicky (Clostridium difficile).

Nauzea a zvraceníV monoterapiiVelmi časté: nauzea a zvracení byly těžké přibližně u 10% pacientů léčených antiemetiky.V kombinované terapiiČasté: byla pozorována nižší incidence silné nauzey (2,1 % pacientů) a zvracení (2,8% pacientů).

DehydrataceČasté: epizody dehydratace v souvislosti s průjmem a/nebo zvracením. Méně časté: byly pozorovány případy renální insuficience, hypotenze nebo oběhového selhání u nemocných s dehydratací při průjmu a/nebo zvracení.

Jiné gastrointestinální obtížeČasté: zácpa v důsledku podání irinotekanu a/nebo loperamidu byla pozorována:

při monoterapii: u méně než 10% pacientů

při kombinované léčbě: u 3,4% pacientů.

Méně časté: střevní obstrukce, ileus nebo krvácení do gastrointestinálního ústrojí.Vzácné: colitis včetně zánětu céka, ischemické nebo ulcerózní kolitidy a střevní perforace. Při léčbě irinotekanem se vyskytly případy symptomatické nebo asymptomatické pankreatitidy. Další mírné obtíže zahrnují anorexii, bolesti v břiše a mukositidu.

Poruchy krve a lymfatického systémuNeutropenie je toxický účinek limitující dávku. Neutropenie byla reverzibilní a neměla kumulativní charakter. Střední doba pro dosažení minimálních hodnot byla 8 dní při užití jak v monoterapii, tak v kombinované léčbě.V monoterapii Velmi časté: neutropenie byla pozorována u 78,7% pacientů, z toho těžká (počet neutrofilů 0,5x10

9/l)

u 22,6% pacientů. V 18% hodnocených cyklů došlo k poklesu počtu neutrofilů na hodnoty pod 1x10

9/l

včetně 7,6% s počtem neutrofilů  0,5x10

9/l. K plné úpravě obvykle došlo do 22. dne.

Anémie byla uváděna u 58,7% pacientů (8% s hodnotou hemoglobinu 80 g/l a 0,9% s hodnotou hemoglobinu  65 g/l).Časté: horečka s těžkou neutropenií byla popsána u 6,2% pacientů v 1,7% cyklů. K infekčním komplikacím došlo u přibližně 10,3% pacientů (v 2,5 % cyklů) a u 5,3% pacientů (1,1% cyklů) byly tyto komplikace spojeny s těžkou neutropenií. Ve dvou případech vedly k úmrtí.Trombocytopenie (  100x10

9/l ) byla zjištěna u 7,4% pacientů a v 1,8% cyklů, kdy u 0,9% byl počet

destiček  50x10

9/l (u 0,2% cyklů). Téměř u všech pacientů došlo k úpravě do 22. dne.

V kombinované terapiiVelmi časté: neutropenie byla popsána u 82,5% pacientů, z toho těžká (počet neutrofilů  0,5x10

9/l) u

9,8% pacientů. V 67,3% z hodnocených cyklů došlo k poklesu počtu neutrofilů na hodnoty  1x10

9/l

včetně 2,7% s počtem neutrofilů 0,5x10

9/l. K plné úpravě obvykle došlo do 7 – 8 dní.

8 / 15

Anémie byla hlášena u 97,2% pacientů (2,1% s hodnotou hemoglobinu  80 g/l).Trombocytopenie ( 100x10

9/l) byla pozorována u 32,6% pacientů a v 21,8% cyklů. Těžká

trombocytopenie (počet destiček  50x10

9/l) nebyla zaznamenána. Byl hlášen jeden případ periferní

trombocytopenie s protilátkami proti destičkámČasté: horečka s těžkou neutropenií byla hlášena u 3,4% pacientů a v 0,9% cyklů.K infekčním komplikacím došlo u přibližně 2% pacientů (v 0,5% cyklů) a u 2,1% pacientů (0,5% cyklů) byly tyto komplikace spojeny s těžkou neutropenií. V jednom případě vedly k úmrtí.

Infekce a infestace Méně časté: u pacientů se sepsí byly hlášeny případy renální insuficience, hypotenze nebo oběhového selhání.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceAkutní cholinergní syndromČasté: těžký přechodný akutní cholinergní syndrom byl pozorován u 9% pacientů léčených monoterapií a u 1,4% pacientů léčených kombinovaným režimem. Hlavní příznaky byly definovány jako časný průjem a různé další příznaky jako např. bolesti v břiše, konjunktivitida, rýma, hypotenze, vazodilatace, pocení, třesavka, malátnost, závratě, poruchy zraku, mióza, slzení a zvýšené slinění vyskytující se během infuze irinotekan hydrochlorid trihydrátu nebo v průběhu prvních 24 hodin po infuzi. Tyto projevy vymizí po podání atropinu (viz bod 4.4).Těžká astenie se objevila u méně než 10% pacientů léčených v monoterapii a u 6,2% pacientů léčených v kombinovaném režimu. Příčinná souvislost s podáváním irinotekanu nebyla jednoznačně prokázána. Teplota bez průkazu infekce nebo průvodní těžké neutropenie se vyskytla u 12% pacientů léčených v monoterapii a u 6,2% pacientů léčených v kombinovaném režimu.Méně časté: byly hlášeny případy mírné reakce v místě vpichu.

Srdeční poruchyVzácné: hypertenze během infuze nebo po jejím ukončení.

Respirační, hrudní a mediastinální poruchyMéně časté: intersticiální plicní choroba prezentovaná jako plicní infiltráty. Byly hlášeny časné příznaky jako dušnost (viz bod 4.4).

Poruchy kůže a podkožní tkáně Velmi časté: reverzibilní alopecie. Méně časté: mírné kožní reakce.

Poruchy imunitního systémuMéně časté: mírné alergické reakce.Vzácné: anafylaktické/anafylaktoidní reakce.

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:Vzácné: byly hlášeny časné reakce jako svalové kontrakce, křeče a parestesie.

VyšetřeníVelmi časté: u kombinované terapie byl pozorován přechodný a mírný vzestup sérových hladin (stupeň 1 a 2) ALT u 15 %, AST u 11%, alkalické fosfatázy u 11% a bilirubinu u 10 % pacientů bez přítomnosti progredujících jaterních metastáz. Byl pozorován přechodný vzestup stupně 3 sérových hladin ALT u 0%, AST u 0%, alkalické fosfatázy u 0% a bilirubinu u 1% pacientů. Nebyl pozorován vzestup sérových hladin těchto parametrů stupně 4.Časté: Při monoterapii byl pozorován přechodný a mírný vzestup sérových hladin transamináz u 9,2%, alkalické fosfatázy u 8,1% nebo bilirubinu u 1,8% pacientů bez známek progredujících jaterních metastáz. U 7,3% pacientů se vyskytlo přechodné mírné zvýšení hladin kreatininu v séru.Vzácné: hypokalemie a hyponatremie, většinou v souvislosti s průjmem a zvracením.Velmi vzácné: vzestup amylázy a/nebo lipázy.

Poruchy nervového systémuVelmi vzácné: přechodné poruchy řeči po infuzi irinotekanu.

9 / 15

4.9 PředávkováníBylo hlášeno předávkování dávkou přibližně dvojnásobnou, než je dávka doporučená, což může být fatální. Nejvýznamnějšími nežádoucími účinky byly těžká neutropenie a průjem. Pro irinotekan není známo antidotum. Je nutná maximální podpůrná péče k prevenci dehydratace při průjmu a léčba infekčních komplikaci.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Cytostatika, jiné antineoplatické látky

ATC kód: L01XX19.

Experimentální údajeIrinotekan je semisyntetický derivát camptothecinu. Jedná se o protinádorové chemoterapeutikum působící jako specifický inhibitor DNA topoisomerázy I. Je metabolizován karboxylesterázou ve většině tkání na SN-38, který jak se ukázalo, je ve srovnání s irinotekanem mnohem účinnější v purifikované topoisomeráze I a mnohem cytotoxičtější než irinotekan vůči několika liniím myších a lidských nádorových buněk. Inhibice DNA topoisomerázy I irinotekanem nebo SN-38 vede k poruchám na jednotlivých řetězcích DNA, které vedou k blokádě replikace DNA a jsou zodpovědné za cytotoxicitu. Zjistilo se, že cytotoxická aktivita je závislá na čase a je specifická pro S fázi.

In vitro nejsou irinotekan a SN-38 signifikantně rozeznávány P-glykoproteinem MDR a vykazují cytotoxické účinky i proti buněčným liniím rezistentním na doxorubicin a vinblastin.

Irinotekan má navíc in vivo širokou protinádorovou aktivitu proti myším modelům tumorů (P03 duktální adenokarcinom slinivky, MA16/C adenokarcinom mléčné žlázy, C38 a C51 adenokarcinom tlustého střeva) a proti lidským heterogenním transplantátům (Co-4 adenokarcinom tlustého střeva, Mx-1 adenokarcinom mléčné žlázy, ST-15 a SC-16 adenokarcinom žaludku). Irinotekan je také účinný vůči tumorům s expresí P-glykoproteinu MDR (leukémie P388 rezistentní na vinkristin a doxorubicin).

Kromě protinádorové aktivity je nejvýznamnějším farmakologickým účinkem irinotekanu inhibice acetycholinesterázy.

Klinické údaje

V monoterapii: do klinických studií fáze II/III bylo zařazeno více než 980 pacientů v třítýdenním dávkovacím režimu s metastatickým kolorektálním karcinomem, u kterých selhala chemoterapie s 5-fluorouracilem. Účinnost irinotekanu byla hodnocena u 765 pacientů s dokumentovanou progresí při terapii 5-FU v době zařazení do studie.

Fáze IIIIrinotekan versus podpůrná léčba

Irinotekan versus 5FU

Irinotekan hydrochlorid trihydrát

n = 183

Podpůrná léčba

n = 90

Hodnoty p

Irinotekan hydrochlorid trihydrát

n = 127

5FU

n = 129

Hodnoty p

Přežití

6

měsíců

bez

progrese (%)

NA

NA

33,5*

26,7

p = 0,03

Přežití

12

měsíců (%)

36,2*

13,8

p=0,0001

44,8*

32,4

p=0,0351

Střední

doba

přežití (měsíce)

9,2*

6,5

p=0,0001

10,8*

8,5

p=0,0351

NA: neuplatňuje se*: Statisticky významný rozdíl

10 / 15

Do klinických studií fáze II bylo zařazeno 455 pacientů, kteří byli léčeni v třítýdenním dávkovacím režimu. Přežití 6 měsíců bez známek progrese bylo 30% a střední doba přežití 9 měsíců. Střední doba do progrese onemocnění byla 18 týdnů.

Kromě toho byly provedeny nekomparativní studie fáze II, v nichž bylo léčeno 304 nemocných dávkou 125 mg/m

2 v 90 minutové infuzi 1x týdně po 4 týdny s následnou pauzou 2 týdny. V těchto

studiích byla střední doba do progrese 17 týdnů a střední doba přežití 10 měsíců. U 193 nemocných léčených v týdenním režimu dávkami od 125 mg/m

2 byl pozorován obdobný bezpečnostní profil jako

u třítýdenního schématu. Střední doba do výskytu první průjmovité stolice byla 11 dní.

V kombinované léčbě: do klinické studie fáze III bylo zařazeno 385 dosud neléčených nemocných s metastatickým kolorektálním karcinomem, kteří byli léčeni buď ve dvoutýdenním režimu (viz bod 4.2) nebo v týdenním režimu. Ve dvoutýdenním léčebném režimu byl v den 1 podán irinotekan hydrochlorid trihydrát v dávce 180 mg/m

2 každé 2 týdny a poté následovala týž den infuze s kyselinou

folinovou (200 mg/m

2 ve dvouhodinové nitrožilní infuzi) a 5-fluorouracilem (400 mg/m2 jako

nitrožilní bolus a dále 600 mg/m

2 ve 22 hodin trvající nitrožilní infuzi). Následující den (den 2)

byla podána stejná dávka kyseliny folinové a 5-fluorouracilu ve stejných dávkách schématu. V týdenním léčebném režimu byl podáván irinotekan hydrochlorid trihydrát v dávce 80 mg/m

2 a

následně infuze kyseliny folinové (500 mg/m

2 formou dvouhodinové nitrožilní infuze) a poté 5-

fluorouracilu (2300 mg/m

2 ve 24hodinové nitrožilní infuzi) po dobu 6 týdnů.

V kombinované léčbě byly použity dva různé léčebné režimy, jak bylo výše uvedeno, a účinnost irinotekanu byla hodnocena u 198 léčených pacientů.

Kombinované režimy(n = 198)

Týdenní schéma(n = 50)

Schéma každé 2 týdny(n =148)

Irinotekan hydrochlorid trihydrát+5FU/FA

5FU/FA Irinotekan

hydrochlorid trihydrát+5FU/FA

5FU/FA Irinotekan

hydrochlorid trihydrát+5FU/FA

5FU/FA

Procento odpovědí (%)

40,8*

23,1 *

51, 2*

28,6 *

37,5 *

21,6*

hodnota p

p < 0,001

p = 0,045

p = 0,005

Střední doba do progrese (měsíce)

6,7

4,4

7,2

6,5

6,5

3,7

hodnota p

p < 0,001

NS

p = 0,001

Střední doba trvání odpovědi (měsíce)

9,3

8,8

8,9

6,7

9,3

9,5

hodnota p

NS

p = 0,043

NS

Střední doba trvání odpovědi

a

stabilizace (měsíce)

8,6

6,2

8,3

6.7

8.5

5.6

hodnota p

p < 0,001

NS

p = 0,003

Střední doba do selhání

léčby

(měsíce)

5,3

3,8

5,4

5,0

5,1

3,0

hodnota p

p = 0,0014

NS

p < 0,001

Střední

doba

přežití (měsíce)

16,8

14,0

19,2

14,1

15,6

13,0

hodnota p

p = 0,028

NS

p = 0,041

5FU : 5-fluorouracilFA : kyselina folinováNS : nevýznamný*: Analýza populace dle protokolu

Při použití týdenního režimu byl pozorován těžký průjem u 44,4% pacientů léčených kombinací irinotekan + 5FU/FA oproti 25,6% při léčbě samotnou kombinací 5FU/FA. Incidence těžké neutropenie ( 0,5x10

9/l) byla 5,8% při kombinaci irinotekan + 5FU/FA a 2,4% při léčbě samotnou

11 / 15

kombinací 5FU/FA.

Střední doba do trvalého zhoršení celkového stavu byla výrazně delší ve skupině léčených irinotekanem oproti skupině léčených samotnou kombinací 5FU/FA (p = 0,046).

V této studii fáze III byla hodnocena kvalita života za použití dotazníku EORTC-QLQ30. Doba do trvalého zhoršení byla delší ve skupině s irinotekanem. Zhodnocení poměru Celkový zdravotní stav/ kvalita života bylo mírně (i když nevýznamně) lepší ve skupině s irinotekanem, což potvrzuje, že irinotekan v kombinovaném režimu je efektivní, aniž by negativně ovlivnil kvalitu života.

Irinotekan v kombinaci s cetuximabem

Účinnost kombinace cetuximabu s irinotekanem byla sledována ve dvou klinických studiích. Kombinovanou léčbu užívalo celkem 356 pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem exprimujícím receptor pro epidermální růstový faktor (EGFR), u nichž v nedávné době selhala léčba irinotekanem včetně cytotoxické léčby a kteří měli stav tělesné výkonnosti podle Karnofskyho 60, avšak většina z nich měla tělesné výkonnosti podle Karnofskyho  80.

EMR 62 202-007: v této randomizované studii byla porovnávána kombinace cetuximabu

a

irinotekanu (218 pacientů) s monoterapií cetuximabem (111 pacientů).

ICL CP02-9923: tato otevřená jednoramenná studie hodnotila kombinovanou léčbu u 138 pacientů. V tabulce níže jsou uvedeny shrnující údaje o účinnosti z těchto studií:

Studie

N

ORR

DCR

PFS (měsíce)

OS (měsíce)

n (%)

95% CI

n (%)

95% CI

Medián

95% CI

Medián

95%CI

Cetuximab + irinotekan

EMR 62 202-007

218 50

(22,9)

17,5, 29,1

121 (55,5)

48,6, 62,2

4,1

2,8, 4,3

8,6

7,6, 9,6

IMCL CP02-9923

138 21

(15,2)

9,7, 22,3 84

(60,9)

52,2, 69,1

2,9

2,6, 4,1

8,4

7,2, 10,3

Cetuximab

EMR 62 202-007

111 12

(10,8)

5,7, 18,1 36

(32,4)

23,9, 42,0

1,5

1,4, 2,0

6,9

5,6, 9,1

CI = interval spolehlivosti, DCR = míra kontroly choroby (pacienti s úplnou odpovědí, částečnou odpovědí nebo stabilizovaná choroba po dobu nejméně 6 týdnů), ORR = míra objektivní odpovědi na léčbu (pacienti s úplnou odpovědí nebo částečnou odpovědí), OS = celková doba přežití, PFS = doba přežití bez progrese choroby.

Účinnost kombinace cetuximabu s irinotekanem byla lepší než při monoterapii cetuximabem z hlediska míry objektivní odpovědi (ORR), míry kontroly choroby (DCR) a doby přežití bez projevů choroby (PFS). V randomizované studii nebyl prokázán žádný efekt na celkovou dobu přežití (poměr rizika 0,91; p = 0,48).

V kombinaci s bevacizumabem

Dvojitě zaslepená, aktivně kontrolovaná klinická studie fáze III hodnotila bevacizumab v kombinaci s irinotekanem/5FU/FA jako léčbu první linie u pacientů s metastatickým karcinomem kolon nebo rekta (studie AVF2107g). Přidání bevacizumabu ke kombinaci irinotekan/5FU/FA vedlo ke statisticky významnému vzestupu celkové doby přežití. Klinický přínos měřený celkovou dobou přežití byl pozorován u všech prespecifikovaných podskupin pacientů včetně pacientů definovaných podle věku, pohlaví, stavu tělesné výkonnosti, lokalizace primárního tumoru, počtu postižených orgánů a trvání metastatické choroby. Odkazujeme rovněž na Souhrn údajů o přípravku pro bevacizumab. V tabulce

12 / 15

níže jsou uvedeny shrnující údaje o účinnosti ze studie AVF2107g:

AVF2107gRameno 1irinotekan/5FU/FA Placebo

Rameno 2irinotekan /5FU/FA Avastin

a

Počet pacientů

411

402

Celková doba přežití

Medián času (měsíce)

15,6

20,3

95% interval spolehlivosti

14,29 – 16,99

18,46 – 24,18

Poměr rizika

b

0,660

Hodnota p

0,00004

Doba přežití bez progrese

Medián času (měsíce)

6,2

10,6

Poměr rizika

0,54

Hodnota p

0,0001

Poměr celkové odpovědi

Poměr (%)

34,8

44,8

95% CI

30,2 – 39,6

39,9 – 49,8

Hodnota p

0,0036

Trvání odpovědi

Medián času (měsíce)

7,1

10,4

25–75 percentil (měsíce)

4,7 – 11,8

6,7 – 15,0

a5 mg/kg každé 2 týdnybRelativní ke kontrolnímu rameni

Farmakokinetické/farmakodynamické údaje

Intenzita hlavních toxických reakcí vázaných na irinotekan (tj. leukopenie, neutropenie a průjem) je vázána k expozici (plocha pod křivkou plazmatických hodnot - AUC) mateřské látce a metabolitu SN-38. Byla zjištěna významná korelace mezi hematologickou toxicitou (pokles minimální hodnoty leukocytů a neutrofilů) nebo intenzitou průjmu a hodnotami AUC irinotekanu a metabolitu SN-38 při monoterapii.

5.2 Farmakokinetické vlastnostiVe studii fáze I se 60 nemocnými a dávkovým režimem 100 až 750 mg/m

2 ve 30-minutové infuzi

každé 3 týdny byl u irinotekanu prokázán bifázický nebo trifázický eliminační profil. Průměrná hodnota plazmatické clearance byla 15 l/h/m

2 a objemová distribuce v ustáleném stavu (Vss) 157 l/m2.

Průměrná hodnota plazmatického poločasu první fáze trifázického modelu byla 12 minut, druhé fáze 2,5 hodiny a poločas terminální fáze byl 14,2 hodiny. U SN-38 byla zjištěn bifázický eliminační profil s průměrnou hodnotou terminálního eliminačního poločasu 13,8 hodin. Průměrné hodnoty vrcholu koncentrací irinotekanu a SN-38 dosažené na konci infuze s doporučenou dávkou 350 mg/m

2

byly 7,7 g/ml, resp. 56 ng/ml a průměrná hodnota plochy pod křivkou plazmatických koncentrací (AUC) byla 34 g.h/ml, resp. 451 ng.h/ml. U SN-38 byla zjištěna vysoká interindividuální variabilita farmakokinetických parametrů.

Ve studiích fáze II byla provedena populační farmakokinetická analýza irinotekanu u 148 nemocných s metastatickým kolorektálním karcinomem léčených různými schématy

a dávkami.

Farmakokinetické parametry stanovené pro tříkompartmentový model byly obdobné jako parametry pozorované ve studiích fáze I. Všechny studie prokázaly, že expozice irinotekanu (CPT-11) a SN-38 stoupají proporcionálně s dávkou podaného CPT-11; jejich farmakokinetika je nezávislá na počtu předchozích cyklů a dávkovém schématu.

13 / 15

Plazmatická vazba na bílkoviny byla in vitro přibližně 65% u irinotekanu a 95% u SN-38.

Studie hmotnostní rovnováhy a metabolizmu se

14C značenou látkou prokázaly, že více než 50%

intravenózně podané dávky irinotekanu je vyloučeno v nezměněné podobě, 33% ve stolici zejména prostřednictvím žluči a 22% v moči.

Dvě metabolické cesty zahrnují každá nejméně 12 % dávky: Hydrolýza karboxylesterázou na aktivní metabolit SN-38, který je eliminován zejména

glukuronidací a dále vylučován žlučí a ledvinami (méně než 0,5% dávky irinotekanu). SN-38-glukuronid je pravděpodobně následně hydrolyzován ve střevu.

 Enzymatická oxidace závislá na cytochromu P450 3A vede k otevření vnějšího piperidinového

prstence s formací APC (derivát kyseliny aminopentanové) a NPC (primární derivát aminu) (viz bod 4.5).

Nezměněný irinotekan je v plazmě zastoupen nejvíce, následuje APC, SN-38-glukuronid a SN-38. Významnou cytotoxickou aktivitu má pouze SN-38.

Clearance irinotekanu klesá asi o 40% u nemocných s bilirubinemií mezi 1,5 a 3-násobkem horní hranice normálního rozmezí. U těchto nemocných vede dávka irinotekanu 200 mg/m

2 k plazmatické

expozici srovnatelné s expozicí pozorované při dávce 350 mg/m

2 u nemocných karcinomem a

s normálními parametry jaterních funkcí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Irinotekan a SN-38 prokázaly in vitro mutagenní aktivitu při testu chromozomální aberace na buňkách CHO stejně jako při mikronukleovém testu u myší in vivo. Při Amesově testu nebyl ale mutagenní potenciál prokázán.

U potkanů léčených jednou týdně po dobu 13 týdnů maximální dávkou 150 mg/m

2 (což představuje

méně než polovinu doporučené dávky u lidí) nebyly v období 91 týdnů po ukončení terapie pozorovány žádné tumory vázané na terapii.

Studie toxicity po jednorázovém a opakovaném podání irinotekanu byly provedeny u myší, potkanů a psů. Hlavní toxické účinky se týkaly krvetvorného a lymfatického systému. U psů byl popsán i opožděný průjem spojený s atrofií a fokální nekrózou střevní sliznice. U psů docházelo i k alopecii. Závažnost těchto příznaků byla vázaná na dávku a příznaky byly reverzibilní.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Sorbitol (E420), kyselina mléčná, hydroxid sodný a kyselina chlorovodíková (k úpravě pH na 3,5), voda na injekci.

6.2 Inkompatibility

Irinotecan Actavis nesmí být míšen s jinými léky s výjimkou přípravků uvedených v bodě 6.6 (viz rovněž bod 4.2).

14 / 15

6.3 Doba použitelnosti

Neotevřené lahvičky3 roky.

Otevřené lahvičkyObsah lahvičky se musí použít ihned po prvním otevření lahvičky.

Po naředěníChemická a fyzikální stabilita léčivého přípravku po naředění v doporučených roztocích pro přípravu infuze (viz bod 6.6) byla prokázána po dobu 24 hodin při teplotě 30°C a po dobu 48 hodin při teplotě 2 – 8°C.Z mikrobiologického hlediska, pokud metody otevření a naředění nevylučují riziko mikrobiální kontaminace, se musí přípravek použít bezprostředně po naředění. Není-li přípravek použit ihned, doba a způsob dalšího uchovávání jsou v odpovědnosti uživatele.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.Chraňte před mrazem.Podmínky uchovávání naředěného přípravku jdou uvedeny v bodě 6.3.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Hnědé lahvičky ze skla typu I, bromobutylová zátka a kovový (hliníkový) uzávěr flip-off s polypropylenovým krytem. Lahvička bude balena s ochranným plastovým přebalem nebo bez něj.

Velikosti baleníLahvička 1 x 2 mlLahvička 1 x 5 mlLahvička 1x 15 mlLahvička 1 x 25 mlLahvička 5 x 5 ml

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Zacházení s přípravkemJako u jiných protinádorových léčivých přípravků je třeba při přípravě i manipulaci s Irinotecanem Actavis zvýšené opatrnosti. Ředění musí provádět školený personál za aseptických podmínek v určeném prostoru. Je třeba učinit opatření k zabránění kontaktu s pokožkou a sliznicemi.

Pokyny pro ředěníIrinotecan Actavis koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je určený pro intravenózní infuzi pouze po naředění před podáním v doporučených roztocích pro přípravu infuze, a to buď v 0,9% fyziologickém roztoku nebo 5% glukóze.

Za aseptických podmínek kalibrovanou injekční stříkačkou odeberte z lahvičky požadovaný objem roztoku Irinotecanu Actavis, koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku, a vstříkněte do 250 ml infuzního vaku nebo lahve. Roztok důkladně promíchejte otáčením v ruce.

Pokud je pozorován v lahvičce nebo po naředění precipitát, je nutno přípravek zlikvidovat podle standardních procedur pro cytotoxické látky.

Pokyny pro ochranu při přípravě Irinotecanu Actavis, koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku

1. Je třeba využít ochrannou komoru a nosit ochranné rukavice a oděv. Jestliže není k dispozici

ochranná komora, potom je třeba nosit ochrannou ústní masku a ochranné brýle.

2. Otevřené obaly, jako jsou lahvičky a infuzní lahve a použité kanyly, stříkačky, katétry,

hadičky a zbytky cytostatik, je třeba považovat za nebezpečný odpad, který musí být zlikvidován podle místních směrnic pro zacházení s NEBEZPEČNÝM ODPADEM.

3. V případě rozlití dodržujte tyto pokyny:

15 / 15

-

je nutno nosit ochranný oděv

-

veškeré rozbité sklo je nutno sebrat a vhodit do nádoby pro NEBEZPEČNÝ ODPAD

-

kontaminované povrchy je třeba řádně opláchnout velkým množstvím studené vody

-

opláchnuté povrchy se musí pečlivě osušit a materiál použitý k osušení je třeba zlikvidovat jako NEBEZPEČNÝ ODPAD.

4.

Dojde-li ke kontaktu pokožky s Irinotecanem Actavis, opláchněte pokožku dostatečným

množstvím tekoucí vody a potom ji umyjte mýdlem a vodou. Dojde-li ke kontaktu se sliznicemi, umyjte postiženou oblast důkladně vodou. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží kontaktujte lékaře.

5. Dojde-li ke kontaktu Irinotecanu Actavis s očima, důkladně oči vypláchněte velkým

množstvím vody. Kontaktujte ihned očního lékaře.

Likvidace materiáluVeškerý materiál použitý pro přípravu, podávání a ten, který přijde jiným způsobem do kontaktu s irinotekanem, je třeba zlikvidovat podle místních směrnic pro zacházení s cytotoxickými látkami.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Actavis Group HF, Hafnarfjordur, Island

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Irinotecan Actavis 20 mg/ml: 44/676/07-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

31.10.2007/ 2.12.2009

10. DATUM REVIZE TEXTU

3.11.2010


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Krabička

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Irinotecan Actavis 20 mg/ml Koncentrát pro přípravu infuzního roztokuIrinotecani hydrochloridum trihydricum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje irinotecani hydrochloridum trihydricum 20 mg (ekvivalent 17,33 mg/ml irinotecani)

1 lahvička 2 ml obsahuje 40 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum1 lahvička 5 ml obsahuje 100 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum1 lahvička 15 ml obsahuje 300 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum1 lahvička 25 ml obsahuje 500 mg irinotecani hydrochloridum trihydricum3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: sorbitol (E420), kyselina mléčná, roztok hydroxidu sodného 0,1 mol/l,kyselina chlorovodíková (k úpravě pH 3,5), voda na injekci.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

1 x 2 ml lahvička (40 mg/ 2 ml)1 x 5 ml lahvička (100 mg/ 5 ml)5 x 5 ml lahvička (100 mg/ 5 ml)1x 15 ml lahvička ( 300 mg/ 15 ml1 x 25 ml lahvička (500 mg/ 25 ml)

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Intravenozní podání ,(infuze) po naředění.Pouze pro jednorázové použití.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Cytotoxická látka.

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.Obsah lahvičky se musí použít ihned po prvním otevření lahvičky.Jestliže je léčivý přípravek připraven asepticky, potom naředěný roztok lze uchovávat 24 hodin při teplotě do 30° C a 48 hodin při teplotě 2 – 8° C (tj. v lednici).Chraňte před mrazem.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nespotřebovaný přípravek a veškerý použitý materiál je třeba zlikvidovat podle místních směrnic pro zacházení s cytotoxickými látkami.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Actavis Group hf.Reykjavikurvegur 76-78220 Hafnarfjordur Island

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg.č.: 44/676/07-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Neuplatňuje se – odůvodnění přijato.

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

Štítek lahvičky

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU, SÍLA, LÉKOVÁ FORMA

Irinotecan Actavis 20 mg/ml Koncentrát pro přípravu infuzního roztokuIrinotecani hydrochloridum trihydricum

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Intravenozní podání, (infuze) po naředění

3.

POUŽITELNOST

EXP

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.

5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET DÁVEK

2 ml lahvička (40 mg/2 ml)5 ml lahvička (40 mg/5 ml)15 ml lahvička (300 mg/15 ml)25 ml lahvička (500 mg/25 ml )

6.

JINÉ

Cytotoxická látka

Actavis Group hf.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.