Hyposart 8 Mg Tablety

Kód 0171054 ( )
Registrační číslo 58/ 143/12-C
Název HYPOSART 8 MG TABLETY
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Zaklady Farmaceutyczne Polpharma SA, Starogard Gdaňski, Polsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0171054 POR TBL NOB 14X8MG Tableta, Perorální podání
0171055 POR TBL NOB 28X8MG Tableta, Perorální podání
0171056 POR TBL NOB 56X8MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak HYPOSART 8 MG TABLETY

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls142797-800/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Hyposart 4 mg tabletyHyposart 8 mg tablety

Hyposart 16 mg tabletyHyposart 32 mg tablety

Candesartanum cilexetilum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i

tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete

jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je přípravek Hyposart a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Hyposart užívat3. Jak se přípravek Hyposart užívá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak přípravek Hyposart uchovávat6. Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK HYPOSART A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Název tohoto léku je Hyposart. Léčivou látkou je kandesartan-cilexetil. Tato léčivá látka patří do skupiny léků zvaných antagonisté receptorů angiotenzinu II. Účinkuje tak, že uvolňuje a rozšiřuje cévy, a napomáhá tím snižovat krevní tlak. Vašemu srdci také pomáhá snadněji rozvádět krev do celého těla.

Tento lék se používá k:

léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) u dospělých pacientů.

léčbě srdečního selhání u dospělých pacientů se sníženou funkcí srdečního svalu spolu s inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo pokud inhibitory ACE nelze užívat (inhibitory ACE jsou skupinou léků užívaných k léčbě srdečního selhání).

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

HYPOSART UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Hyposart

pokud máte alergii (přecitlivělost) na kandesartan-cilexetil nebo jakoukoli ze složek přípravku Hyposart (viz bod 6).

pokud jste těhotná déle než tři měsíce (na počátku těhotenství je také lépe přípravek Hyposartneužívat – viz bod o těhotenství).

pokud máte závažnou jaterní chorobu nebo biliární obstrukci (problém s odvodem žluči ze žlučníku).

Pokud si nejste jisti, zda se vás něco zvýše uvedených skutečností týká, poraďte se o tom se svým

lékařem či lékárníkem, a to ještě před tím, než začnete přípravek Hyposart užívat.

Při užívání přípravku Hyposart dbejte zvýšené opatrnostiNež začnete přípravek Hyposart užívat nebo během jeho užívání, informujte svého lékaře:

pokud máte obtíže se srdcem, játry či ledvinami, nebo chodíte na dialýzu.

pokud jste v nedávné době podstoupili transplantaci ledviny.

pokud zvracíte nebo jste nedávno intenzivně zvraceli nebo pokud máte průjem.

pokud trpíte onemocněním nadledvin zvaným Connův syndrom (taktéž zvaným primární hyperaldosteronismus).

pokud máte nízký krevní tlak.

pokud jste někdy měli cévní mozkovou příhodu.

pokud si myslíte, že jste těhotná (nebo můžete otěhotnět), musíte to sdělit lékaři. Přípravek Hyposart se nedoporučuje v ranné fázi těhotenství a nesmí se užívat, pokud jste těhotná déle než 3 měsíce, jelikož může závažně poškodit vaše dítě, pokud byste jej v této fázi užívala (viz bod o těhotenství).

Pokud se u vás vyskytuje cokoli z výše uvedeného, lékař vás může zvát na prohlídku častěji a bude možná provádět určitá vyšetření.

Pokud se chystáte na operaci, informujte svého lékaře nebo zubního lékaře, že užíváte přípravek Hyposart. Důvodem je to, že Hyposart, pokud se užívá v kombinaci s některými anestetiky, může způsobit pokles krevního tlaku.

Užívání léčivého přípravku dětmiS užíváním přípravku Hyposart u dětí (mladších než 18 let) nejsou žádné zkušenosti. Proto se Hyposart dětem podávat nemá.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkySvého lékaře či lékárníka prosím informujte o tom, zda užíváte nebo zda jste nedávnou užívali jakékoli jiné léky, a to včetně léků bez lékařského předpisu. Přípravek Hyposart může totiž ovlivňovatzpůsob, jakým účinkují některé jiné léky, a některé léky zase mohou mít vliv na fungování přípravku Hyposart. Pokud užíváte nějaké léky, lékař vás může čas od času poslat na odběry krve.

Lékaře informujte především tehdy, pokud užíváte některé z následujících léků:

jiné léky napomáhající snižovat krevní tlak, a to včetně beta-blokátorů, diazoxidu a inhibitorů ACE jako je enalapril, kaptopril, lisinopril či ramipril.

nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jako je ibuprofen, naproxen, diclofenac, celekoxib či etorikoxib (léky na zmírnění bolestí a zánětů).

kyselinu acetylsalicylovou (pokud užíváte více než 3 g denně) (léky na zmírnění bolesti a zánětu).

doplňky draslíku či náhrady soli obsahující draslík (léky, které zvyšují množství draslíku v krvi).

heparin (lék na ředění krve).

tablety na odvodnění (diuretika).

lithium (lék na potíže s duševním zdravím).

Užívání přípravku Hyposart s jídlem a nápoji (zejména alkoholickými)

Přípravek Hyposart je možné užívat s jídlem i bez jídla.

Pokud je vám přípravek Hyposart předepsán, zeptejte se lékaře na konzumaci alkoholu (tj. ještě před jeho konzumací). Alkohol vám může způsobit mdloby či závratě.

Těhotenství a kojeníTěhotenstvíSvého lékaře musíte informovat, pokud máte za to, že jste (nebo byste mohla být) těhotná. Váš lékař

Vám obvykle doporučí, abyste přestala přípravek Hyposart užívat ještě dříve, než otěhotníte nebo ihned, jakmile zjistíte, že jste těhotná, a doporučí Vám užívat jiný lék místo přípravku Hyposart. Užívat Hyposart se totiž v časném těhotenství nedoporučuje a přípravek se nesmí užívat, pokud jste déle jak 3 měsíce těhotná, jelikož může Vaše dítě vážně poškodit, pokud je užíván po třetím měsíci těhotenství.

KojeníSvého lékaře informujte, pokud kojíte nebo pokud zamýšlíte kojit. Přípravek Hyposart se nedoporučuje kojícím matkám, přičemž, pokud si přejete kojit, může Váš lékař zvolit jinou léčbu, zvláště pokud jde o novorozence nebo předčasně narozené dítě.

Řízení motorových vozidel a obsluha strojůPři užívání přípravku Hyposart se některé osoby mohou cítit unavené nebo mohou mít závratě. Pokud se vám to stane, neřiďte motorová vozidla ani nepoužívejte žádné nástroje či přístroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku HyposartPřípravek Hyposart obsahuje laktózu, což je druh cukru. Pokud vás lékař informoval, že máte nesnášenlivost některých cukrů, obraťte se na něj ještě před tím, než začnete tento léku žívat.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK HYPOSART UŽÍVÁ

Přípravek Hyposart užívejte vždy přesně tak, jak vám doporučil lékař. Pokud si nejste něčím jisti, informujte se u svého lékaře či lékárníka. Přípravek Hyposart se musí užívat každý den. Přípravek se může užívat s jídlem i bez jídla. Tableta se polyká celá a zapíjí se vodou. Snažte se užívat tablety každý den ve stejnou dobu. Budete si tak lépe pamatovat, že máte lék užít.

Vysoký krevní tlak:

Obvyklá dávka přípravku Hyposart je 8 mg jednou denně. Lékař vám může zvýšit tuto dávku na 16 mg jednou denně a dále až na 32 mg jednou denně v závislosti na reakci krevního tlaku.

U některých pacientů, např. u pacientů trpících problémy s játry či ledvinami nebo u pacientů, kteří v nedávné době ztratili tělní tekutiny, např. po zvracení či průjmu nebo po požívání tablet na odvodnění, může lékař předepsat nižší počáteční dávku.

U některých pacientů černé pleti může nastat snížená reakce na tento typ léku, pokud se podává jako jediná terapie, a u takových pacientů pak může být potřeba vyšší dávky.

Srdeční selhání:

Obvyklá počáteční dávka přípravku Hyposart je 4 mg jednou denně. Ošetřující lékař může dávku zvyšovat na dvojnásobek v intervalu nejméně 2 týdny, a to až na 32 mg jednou denně. Přípravek Hyposart lze užívat společně s jinými léky na srdeční selhání a lékař rozhodne, která terapie je pro vás vhodná.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Hyposart, než jste měl(a)Pokud jste užil(a) více přípravku Hyposart, než vám předepsal lékař, obraťte se okamžitě na lékaře či lékárníka o radu.

Jestliže jste zapomněl(a) přípravek Hyposart užítNeužívejte dvojnásobnou dávku s cílem nahradit tabletu, kterou jste si zapomněli vzít. Pokračujte v běžném užívání léku dle předpisu.

Jestliže jste přestal(a) přípravek Hyposart užívatPokud přestanete přípravek Hyposart užívat, může se vám opět zvýšit krevní tlak. Proto užívání přípravku Hyposart nepřerušujte, aniž byste se nejprve poradili s lékařem.

Budete-li mít jakékoli dotazy ohledně užívání tohoto léku, obraťte se, prosím, na svého lékaře či

lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Stejně jako jiné léky může i přípravek Hyposart způsobovat vedlejší účinky, ačkoli se nemusí dostavit u každého. Je důležité, abyste si byli vědomi těchto možných vedlejších účinků a toho, co představují.

Pokud u vás dojde k jakékoli z následujících alergických reakcí, ihned přípravek Hyposartvysaďte a vyhledejte lékařskou pomoc:

potíže s dýcháním, s otoky ve tváři, na rtech, jazyku a v hrdle či bez nich

otoky ve tváři, na rtech, jazyku a/ nebo v hrdle, které mohou způsobit potíže s polykáním

intenzivní svědění pokožky (s projevy jako u kopřivky)

Přípravek Hyposart může způsobit snížení počtu bílých krvinek. Může u vás dojít i ke snížení odolnosti vůči infekci a můžete zaznamenat únavu, infekci či horečku. Pokud k tomu dojde, obraťte sena svého lékaře. Lékař vás může čas od času poslat na odběry krve s cílem ověřit zda přípravek Hyposart nějak neovlivňuje vaši krev (agranulocytóza).

Další možné vedlejší účinky zahrnují:

Časté (u 1 až 10 ze 100 uživatelů léku)

Pocit závratě a točení hlavy.

Bolest hlavy.

Infekce dýchacího aparátu.

Nízký krevní tlak. Může způsobovat pocit na omdlení a závratě.

Změny ve výsledcích krevních testů:

-

zvýšené množství draslíku v krvi, zejména pokud již máte potíže s ledvinami nebo srdeční selhání. V závažných případech těchto vedlejších účinků můžete zaznamenat únavu, slabost, nepravidelnou činnost srdce nebo mravenčení.

Účinky na funkci ledvin, zejména pokud již máte potíže s ledvinami či jste utrpěli srdeční selhání. Ve vzácných případech může nastat selhání funkce ledvin.

Velmi vzácné (u méně než 1 z 10 000 uživatelů léku)

Otoky obličeje, rtů, jazyka a hrdla.

Snížení hodnoty červených nebo bílých krvinek. Můžete zaznamenat únavu, infekci či horečku.

Kožní vyrážka, kopřivka.

Svědění.

Bolesti zad, bolesti kloubů a svalů.

Změny ve funkci jater včetně zánětu jater (hepatitida). Můžete zaznamenat únavu, žloutnutí pokožky a bělma očí a dále chřipkové příznaky.

Nevolnost.

Změny ve výsledcích krevních testů, a sice:

-

snížené množství sodíku v krvi. Při závažném stavu můžete pociťovat slabost, nedostatek energie či svalové křeče.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK PŘÍPRAVEK HYPOSART UCHOVÁVAT

Přípravek uchováváme mimo dosah a dohled dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25ºC.

Přípravek Hyposart ne používejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na papírové krabičce a blistru za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Hyposart obsahuje

-

Léčivou látkou je candesartanum cilexetilum. Jedna tableta přípravku obsahuje 4 mg, 8 mg, 16

mg nebo 32 mg candesartanum cilexetilum.

-

Pomocnými látkami jsou: monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, hyprolosa, makrogol 6000,

magnesium-stearát . Tablety 4 mg a 8 mg obsahují také červený oxid železitý (E172).

Jak přípravek Hyposart vypadá a co obsahují jednotlivá baleníHyposart, 4 mg tablety: Světle růžové, kulaté, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart, 8 mg tablety: Světle růžové, kulaté, bikonvexní tablety s půlicí rýhou na jedné straně a vyrytou číslovkou “8” na straně druhé. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart, 16 mg tablety: Bílé, kulaté, bikonvexní tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart, 32 mg tablety: Bílé, kulaté, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně a vyrytou číslovkou “32” na straně druhé. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

Jedno balení obsahuje 14, 28 nebo 56 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobceZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA19 Pelplińska Street, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 22.2.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls142797-800/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Hyposart 4 mg tabletyHyposart 8 mg tabletyHyposart 16 mg tabletyHyposart 32 mg tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje 4 mg candesartanum cilexetilum.Jedna tableta obsahuje také 98,95 mg monohydrátu laktosy.

Jedna tableta obsahuje 8 mg candesartanum cilexetilum .Jedna tableta obsahuje také 197,90 mg monohydrátu laktosy.

Jedna tableta obsahuje 16 mg candesartanum cilexetilumJedna tableta obsahuje také 87,00 mg monohydrátu laktosy.

Jedna tableta obsahuje 32 mg candesartanum cilexetilum.Jedna tableta obsahuje také 174,00 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3.

LÉKOVÁ FORMA

Tablety

Hyposart 4 mg: Světle růžové, kulaté, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart 8 mg: Světle růžové, kulaté, bikonvexní tablety s půlicí rýhou na jedné straně a vyrytou číslovkou “8” na straně druhé. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart 16 mg: Bílé, kulaté, bikonvexní tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.Hyposart 32 mg: Bílé, kulaté, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně a vyrytou číslovkou “32” na straně druhé. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

4

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Léčba esenciální hypertenze u dospělých pacientů.Léčba dospělých pacientů se srdečním selháním a zhoršenou systolickou funkcí levé komory (ejekční frakce levé komory je ≤ 40%) jako přídavná terapie k inhibitorům angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) nebo v případě intolerance ACE inhibitorů (viz bod 5.1).

4.2

Dávkování a způsob podání

Dávkování při hypertenziDoporučená zahajovací dávka a obvyklá udržovací dávka přípravku Hyposart je 8 mg jednou denně. Antihypertenzního účinku je dosaženo většinou do 4 týdnů po zahájení léčby. U některých pacientů, jejichž krevní tlak není adekvátním způsobem kontrolován, lze dávku zvýšit na 16 mg jednou denně až na maximálně 32 mg jednou denně. Terapie se musí upravovat podle odezvy krevního tlaku. Přípravek Hyposart se může také podávat spolu s jinými antihypertenzivy. Po přidání hydrochlorothiazidu byl prokázán aditivní antihypertenzní účinek u různých dávek kandesartanu.

Podávání starším pacientůmU starších pacientů není nutná žádná úprava počátečního dávkování.

Pacienti s intravaskulární objemovou deplecíU pacientů s rizikem hypotenze, jako jsou pacienti s možnou objemovou deplecí, se může zvažovat zahajovací dávka 4 mg (viz bod 4.4).

Pacienti se zhoršenou ledvinovou funkcíU pacientů se zhoršenou ledvinovou funkcí je zahajovací dávka 4 mg, a to včetně pacientů na hemodialýze. Tato dávka se dále titruje podle odezvy. U pacientů s velmi závažným nebo terminálním postižením ledvinových funkcí (Clkreatininu < 15 ml/min) je k dispozici jen velmi málo zkušeností (viz bod 4.4).

Pacienti se zhoršenou jaterní funkcíU pacientů s mírným až středně závažným postižením jaterních funkcí se doporučuje zahajovací dávka 4 mg jednou denně. Tato dávka se může podle odezvy upravovat. U pacientů s těžkým postižením jaterních funkcí popřípadě s cholestázou je kandesartan kontraindikován (viz bod 4.3 a 5.2).

Pacienti černé pletiAntihypertenzní účinek kandesartanu není u pacientů černé pleti tak výrazný jako u pacientů jiné barvy pleti. V důsledku toho může být pro kontrolu krevního tlaku u černošské populace častěji nutná titrace kandesartanu směrem nahoru a souběžná léčba, než tomu bývá u pacientů jiné barvy pleti (vid bod 5.1).

Dávkování při srdečním selháníObvyklá doporučovaná zahajovací dávka přípravku Hyposart je 4 mg jednou denně. Vzestupná titrace na cílovou dávku 32 mg jednou denně (což je maximální dávka) nebo na nejvyšší tolerovanou dávku se provádí zdvojením dávky v intervalech nejméně 2 týdnů (viz bod 4.4). Hodnocení pacientů se srdečním selháním by mělo vždy obsahovat posouzení ledvinových funkcí, a to včetně monitorování sérové hladiny kreatininu a draslíku. Přípravek Hyposart lze podávat souběžně s jinou léčbou srdečního selhání, včetně ACE inhibitorů, beta-blokátorů, diuretik a digitálisu, nebo s kombinací těchto léčivých přípravků. Kombinace ACE inhibitoru, diuretika šetřícího draslík (např. spironolakton) a kandesartanu se nedoporučuje a mělo by se o ní uvažovat jedině po pečlivém zvážení potenciálních přínosů a rizik takové kombinace (viz bod 4.4, 4.8 a 5.1).

Zvláštní populace pacientůU starších pacientů, u pacientů s intravaskulární objemovou deplecí popřípadě u pacientů sezhoršenou ledvinovou funkcí či mírnou až středně závažnou poruchou funkce jater není nutná žádná úprava počátečního dávkování.

Pediatrická populaceBezpečnost a účinnost kandesartanu při léčbě hypertenze nebo srdečního selhání u dětí se neověřovala. Proto nejsou v tomto ohledu k dispozici žádné informace.

Způsob podáváníPřípravek Hyposart se podává perorálně. Užívá se jednou denně, a to bez ohledu na příjem potravy. Biologická dostupnost kandesartanu není totiž potravou nijak ovlivněna.

4.3

Kontraindikace

Přecitlivělost na kandesartan-cilexetil nebo na kteroukoliv z pomocných látek.Druhý a třetí trimestr těhotenství (viz body 4.4 a 4.6).Těžké postižení jaterních funkcí popřípadě cholestáza.

4.4

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Porucha funkce ledvinStejně jako u ostatních látek inhibujících systém renin-angiotenzin-aldosteron lze u vnímavých pacientů léčených pomocí kandesartanu předpokládat změny ledvinových funkcí.Při použití kandesartanu u hypertoniků s poruchou funkce ledvin se proto doporučuje periodické monitorování sérových hladin draslíku a hladin kreatininu. U pacientů s velmi těžkým nebo terminálním postižením ledvinových funkcí (Clkreatininu < 15 ml/min) jsou k dispozici jen omezené údaje. U těchto pacientů se musí kandesartan pečlivě titrovat při současném důkladném sledování hodnot krevního tlaku.U pacientů se srdečním selháním se musí periodicky provádět posouzení ledvinových funkcí, a to zvláště u starších pacientů ve věku 75 let a více a u pacientů se zhoršenou ledvinovou funkcí. Při titraci dávky kandesartanu se doporučuje monitorovat sérový kreatinin a draslík. Klinická sledování pacientů se srdečním selháním nezahrnovala pacienty se sérovými hladinami kreatininu > 265 µmol/l (> 3 mg/dl).

Souběžná terapie ACE inhibitorem u srdečního selháníNebezpečí nežádoucích reakcí, zvláště zhoršení ledvinové funkce a hyperkalémie, se může zvyšovat, když se kandesartan užívá v kombinaci s ACE inhibitorem (viz bod 4.8). Pacienti léčení tímto způsobem se musí pravidelně a pečlivě sledovat.

HemodialýzaPři dialýze může být krevní tlak obzvláště citlivý na AT1-receptorovou blokádu v důsledku sníženého plazmatického objemu a aktivace systému renin-angiotenzin-aldosteron. Proto se musí kandesartan u pacientů na hemodialýze pečlivě titrovat s důsledným monitorováním tlaku krve.

Stenóza ledvinové artérieLéčivé přípravky ovlivňující renin-angiotenzin-aldosteronový systém, včetně antagonistů receptorů angiotenzinu II (AIIRA), mohou u pacientů s bilaterální stenózou ledvinové artérie nebo stenózou artérie solitární ledviny zvyšovat krevní močovinu a sérový kreatinin.

Transplantace ledvinyU pacientů po nedávno prodělané transplantaci ledviny nejsou s podáváním kandesartanu žádné zkušenosti.

HypotenzeK hypotenzi může docházet při léčbě pomocí kandesartanu u pacientů se srdečním selháním. Může se také vyskytnout u takových hypertoniků s intravaskulární objemovou deplecí, kteří se léčí vysokou dávkou diuretik. Opatrnost je nezbytná při zahájení léčby a měli bychom se pokusit o úpravu hypovolémie.

Anestézie a chirurgické zákrokyU pacientů léčených antagonisty angiotenzinu II se může v důsledku blokády renin-angiotenzinového systému objevit při anestézii a chirurgickém zákroku hypotenze. Velmi vzácně může být hypotenze závažná natolik, že bude nutné použít intravenózní infuzi popřípadě vazopresory.

Aortální a mitrální stenóza (obstrukční hypertrofická kardiomyopatie)Stejně jako u jiných vazodilatancií je nutná zvláštní opatrnost u pacientů trpících hemodynamicky relevantní stenózou aortální a mitrální chlopně nebo obstrukční hypertrofickou kardiomyopatií.

Primární hyperaldosteronismusPacienti trpící primárním hyperaldosteronismem nebudou obvykle na antihypertenziva působící inhibicí renin-angiotenzin-aldosteronového systému působit. Proto se u takových pacientů použití kandesartanu nedoporučuje.

HyperkalémieSouběžné užívání kandesartanu s diuretiky šetřícími draslík, draslíkovými doplňky, náhražkami solí obsahujícími draslík nebo jinými léčivými přípravky, které mohou zvyšovat hladiny draslíku (např. heparin), může vést u hypertoniků ke zvýšení sérového draslíku. V nezbytných případech se musí proto provádět sledování hladiny draslíku.Hyperkalémie se může objevit i u pacientů se srdečním selháním léčených pomocí kandesartanu. Proto se doporučuje periodické sledování sérových hladin draslíku. Nedoporučuje se kombinace ACE inhibitoru, diuretika šetřícího draslík (např. spironolaktonu) a kandesartanu. O takové kombinaci budeme uvažovat jedině po pečlivém zvážení jejích potenciálních přínosů a rizik.

Obecné informaceU pacientů, jejichž vaskulární tonus a funkce ledvin závisí převážně na aktivitě renin-angiotenzin-aldosteronového systému (např. pacienti s těžkým městnavým srdečním selháním nebo výchozím ledvinovým onemocněním, včetně stenózy ledvinové artérie), byla léčba pomocí jiných léčivých přípravků ovlivňujících tento systém spojena s akutní hypotenzí, azotémií, oligurií nebo – vzácně – s akutním ledvinovým selháním. U AIIRA nelze možnost podobných účinků vyloučit. Stejně jako u jakéhokoliv jiného antihypertenziva může výrazný pokles krevního tlaku u pacientů s ischemickou kardiopatií nebo ischemickým cerebrovaskulárním onemocněním vést k infarktu myokardu nebo k cévní mozkové příhodě.Antihypertenzní účinek kandesartanu se může zvyšovat jinými léčivými přípravky na snižování krevního tlaku, ať už se předepisují jako antihypertenzivum nebo v jiné léčebné indikaci.Přípravek Hyposart obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy intolerance galaktózy, vrozeným deficitem laktázy nebo špatným vstřebáváním glukózy a galaktózy by tento přípravek užívat neměli.

TěhotenstvíAIIRA by se neměly začít užívat během těhotenství. Když už se průběžná léčba pomocí AIIRA považuje za nezbytnou, měly by se pacientky plánující těhotenství převést na alternativní antihypertenzní léčbu přípravky, které mají pro použití během těhotenství dobrý bezpečnostní profil. Při potvrzení těhotenství se musí léčba pomocí AIIRA okamžitě vysadit a v případě potřeby se zahájí nějaká alternativní léčba (viz bod 4.3 a 4.6).

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

V klinických studiích zaměřených na farmakokinetiku byl současně s kandesartanem podáván hydrochlorothiazid, warfarin, digoxin, perorální antikoncepční přípravky (např. ethinylestradiol / levonorgestrel), glibenklamid, nifedipin a enalapril. Žádné klinicky významné farmakokinetické interakce s jinými léčivy nebyly zjištěny.

Souběžné užívání diuretik šetřících draslík, draslíkových doplňků, náhražek solí obsahujících draslík nebo jiných léčivých přípravků (např. heparinu) může zvyšovat hladiny draslíku. Proto je vhodné tyto hladiny v nezbytných případech sledovat (viz bod 4.4).

Při souběžném podávání lithia s ACE inhibitory bylo hlášeno dočasné zvýšení sérových koncentrací lithia. Podobný účinek se může vyskytnout i s AIIRA. Proto se použití kandesartanu s lithiem

nedoporučuje. Jestliže se však tato kombinace ukáže nezbytnou, doporučuje se pečlivé monitorování sérových hladin lithia.

K oslabení antihypertenzního účinku může docházet při souběžném podávání AIIRA s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) (tzn. selektivními inhibitory COX-2, kyselinou acetylsalicylovou (> 3 g/den) a neselektivními NSAID).

Stejně jako u ACE inhibitorů může souběžné užívání AIIRA a NSAID vést ke zvýšení rizika zhoršení ledvinových funkcí, a to včetně možného akutního selhání ledvin, a dále ke zvýšení hladiny draslíku v séru, především u pacientů s již sníženou funkcí ledvin. Tato kombinace se má podávat opatrně zejména u starších pacientů. Pacienti mají být adekvátně hydratovaní a je třeba zvážit monitorováníledvinových funkcí ihned po zahájení souběžné léčby a poté v pravidelných intervalech.

4.6

Těhotenství a kojení

TěhotenstvíUžívání AIIRA se nedoporučuje v prvním trimestru těhotenství (viz bod 4.4). Užívání AIIRA v druhém a třetím trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3 a 4.4).

Epidemiologický průkaz rizika teratogenity po expozici ACE inhibitorům v prvním trimestru nebyl definitivní; malé zvýšení rizika však vyloučit nelze. Neexistují sice kontrolované epidemiologické údaje o riziku AIIRA, podobná rizika však u této třídy existovat mohou. Je-li léčba pomocí AIIRA nezbytná, měly by se pacientky plánující těhotenství převést na jiná antihypertenziva, u nichž je bezpečnostní profil pro těhotenství prokázán. Při potvrzení těhotenství se léčba AIIRA okamžitě vysadí a zvolí se - pokud možno - jiná alternativa.Je známo, že expozice AIIRA během druhého a třetího trimestru vyvolává u člověka fetotoxicitu (snížení ledvinových funkcí, oligohydramnion, zpomalení osifikace lebky) a neonatální toxicitu (ledvinové selhání, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3). Dojde-li tedy od druhého trimestru těhotenství k expozici AIIRA, doporučuje se ultrazvukové vyšetření ledvinových funkcí a lebky. Děti matek, které užívaly AIIRA, se musí pečlivě sledovat kvůli potenciálnímu výskytu hypotenze (viz odstavce 4.3 a 4.4).

KojeníVzhledem k tomu, že žádné informace týkající se užívání kandesartanu při kojení nejsou k dispozici, nedoporučuje se užívat přípravek Hyposart a dává se přednost alternativním možnostem léčby přípravky s lépe definovaným bezpečnostním profilem pro kojení, zvláště pak v případě kojení novorozenců nebo nedonošených dětí.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Neexistují studie, které by sledovaly vliv kandesartanu na schopnost řídit motorová vozidla, avšak je nutno vzít v úvahu, že se během užívání této látky mohou občas vyskytnout závratě nebo únava.

4.8

Nežádoucí účinky

Léčba hypertenzeV kontrolovaných klinických studiích byly nežádoucí účinky přípravku mírné a přechodné. Celkový výskyt nežádoucích účinků nebyl závislý na dávce ani věku. Nutnost přerušit léčbu v důsledku nežádoucích účinků byla u kandesartanu-cilexetilu podobná jako u placeba (3,1% resp. 3,2%).

Souhrnnou analýzou údajů z klinických studií u hypertoniků se zjistilo, že nežádoucí účinky kandesartanu-cilexetilu byly definovány na základě výskytu nežádoucích účinků, které byly minimálně o 1% vyšší než u placebo. Podle této definice byly nejčastěji hlášenými nežádoucími reakcemi závratě/točení hlavy, bolesti hlavy a infekce dýchacích cest.

Níže uvedená tabulka uvádí nežádoucí reakce z klinických pokusů a z hlášení po zavedení přípravku na trh.Frekvence nežádoucích účinků uváděných v tabulkách této kapitolky 4.8 jsou následující: velmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), méně časté (≥ 1/1000 až < 1/100), vzácné (≥ 1/10000 až < 1/1000) a velmi vzácné (< 1/10000).

Třída orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Infekční a parazitární onemocnění

Časté

Respirační infekce

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné

Leukopenie, neutropenie a agranulocytóza

Poruchy metabolizmu a výživy

Velmi vzácné

Hyperkalémie, hyponatrémie

Poruchy nervového systému

Časté

Závratě/točení hlavy, bolest hlavy

Gastrointestinální poruchy

Velmi vzácné

Nevolnost

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi vzácné

Zvýšené hodnoty jaterních enzymů, abnormality jaterních funkcí či hepatitida

Poruchy kůže a podkoží

Velmi vzácné

Angioedém, vyrážka, kopřivka, svědění

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně

Velmi vzácné

Bolesti zad, artralgie, myalgie

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi vzácné

Zhoršení ledvinových funkcí, včetně ledvinového selhání u citlivých pacientů (viz bod 4.4)

Laboratorní nálezyObecně nebyl zjištěn žádný klinicky významný vliv kandesartanu na rutinní laboratorní proměnné. Pokud jde o jiné inhibitory renin-angiotenzin-aldosteronového systému, byly zaznamenány malé poklesy hodnot hemoglobinu. U pacientů léčených pomocí kandesartanu není obvykle nezbytné žádné rutinní monitorování laboratorních proměnných. U pacientů se zhoršenou funkcí ledvin se nicméně doporučuje periodické sledování sérového draslíku a hladin kreatininu.

Léčení srdečního selháníProfil negativních zkušeností při podávání kandesartanu u pacientů trpících srdečním selháním odpovídal farmakologii účinné látky a zdravotnímu stavu pacientů. V klinickém programu srovnávajícím kandesartan v dávkách do 32 mg (n=3.803) s placebo (n=3.796) ukončilo léčbu kvůli nežádoucím účinkům 21,0% ve skupině ošetřené pomocí kandesartanu-cilexetilu respektive 16,1% ve skupině s placebo. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky byly hyperkalémie, hypotenze a zhoršená funkce ledvin. Tyto případy byly častější u pacientů ve věku nad 70 let, u diabetiků nebo u jedinců léčených jinými léčivými přípravky ovlivňujícími renin-angiotenzin-aldosteronový systém, zvláště pak ACE inhibitorem popřípadě spironolaktonem.

Níže uvedená tabulka uvádí nežádoucí účinky z klinických pokusů a z hlášení po zavedení přípravku na trh.

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné

Leukopenie, neutropenie a agranulocytóza

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Hyperkalémie

Velmi vzácné

Hyponatremie

Poruchy nervového systému

Velmi vzácné

Točení hlavy, bolest hlavy

Cévní poruchy

Časté

Hypotenze

Gastrointestinální poruchy

Velmi vzácné

Nevolnost

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi vzácné

Zvýšené hodnoty jaterních enzymů, abnormality jaterních funkcí či hepatitida

Poruchy kůže a podkoží

Velmi vzácné

Angioedém, vyrážka, kopřivka, svědění

Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně

Velmi vzácné

Bolesti zad, artralgie, myalgie

Poruchy ledvin a močových cest

Časté

Zhoršení ledvinových funkcí, včetně selhání ledvin u citlivých pacientů (viz bod 4.4)

Laboratorní nálezyHyperkalémie a zhoršená funkce ledvin jsou časté u pacientů léčených pomocí kandesartanu v indikaci srdečního selhání. Doporučuje se periodické sledování hladin sérového kreatininu a draslíku (viz bod 4.4).

4.9

Předávkování

Symptomy předávkováníNa základě farmakologických účinků se lze domnívat, že hlavním projevem předávkování kandesartan-cilexetilem bude symptomatická hypotenze a závratě. V jedné kasuistice předávkování (až do 672 mg kandesartan-cilexetilu) došlo k plnému uzdravení pacienta bez komplikací.

Léčba předávkováníV případě výskytu symptomatické hypotenze se zahajuje symptomatická léčba a sledují se životní funkce. Pacienta uložíme do polohy na zádech se zvednutými nohami. Pokud to není dostatečné, zvyšujeme plazmatický objem infuzí – například izotonického fyziologického roztoku. Jestliže nejsou výše uvedená opatření dostačující, je možné podávat sympatomimetické léčivé přípravky.Kandesartan není možné odstranit pomocí hemodialýzy.

5

PHARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisté angiotenzinu II, nekombinovaní; ATC kód: C09CA06

Angiotenzin II je hlavním vazoaktivním hormonem systému renin-angiotenzin-aldosteron a hraje významnou úlohu v patofyziologii hypertenze, srdečního selhání a jiných kardiovaskulárních onemocnění. Má významnou úlohu v patogenezi hypertrofie a poškození konečných orgánů. Hlavní fyziologické účinky angiotenzinu II, jako je vazokonstrikce, stimulace sekrece aldosteronu, regulace vodní a minerálové homeostázy a stimulace buněčného růstu, jsou zprostředkovány receptorem typu 1 (AT1).

Kandesartan-cilexetil je pro-léčivo vhodné pro perorální podání. Kandesartan-cilexetil se v průběhu absorpce ze zažívacího traktu hydrolýzou esterové vazby rychle přeměňuje na farmakologicky aktivní metabolit, kandesartan. Kandesartan je AIIRA, selektivní vůči typu AT1, s pevnou vazbou na tyto receptory a pomalou disociací. Nevykazuje žádnou agonistickou aktivitu.

Kandesartan neinhibuje ACE, který přeměňuje angiotezin I na angiotezin II a degraduje bradykinin. Nemá žádný vliv na ACE a nepotencuje bradykinin ani substanci P. V kontrolovaných klinických studiích srovnávajících kandesartan-cilexetil a ACE inhibitory byla incidence kašle nižší ve skupině léčené kandesartan-cilexetilem. Kandesartan se neváže na další hormonální receptory ani iontové kanály, které jsou důležité při regulaci kardiovaskulárního systému, ani je neblokuje. Blokáda

receptorů AT1 vyvolává na dávce závislý vzestup plazmatických koncentrací reninu, angiotenzinu I a II a pokles plazmatických koncentrací aldosteronu.

HypertenzeU pacientů s hypertenzí způsobuje kandesartan dlouhodobý pokles arteriálního krevního tlaku závislý na dávce. Antihypertenzní účinek je vyvolán poklesem systémové periferní rezistence bez reflexního zrychlení tepu. Nejsou žádné poznatky o tom, že by po prvním podání docházelo ke vzniku závažné nebo přehnané hypotenze nebo tzv."rebound" fenoménu po přerušení léčby.

Po jednorázovém podání kandesartan-cilexetilu nastupuje antihypertenzní účinek obecně do 2 hodin. Při pokračující léčbě se maximálního antihypertenzního účinku, bez ohledu na podávanou dávku, dosáhne do 4 týdnů, přičemž tento antihypertenzní účinek při dlouhodobém podávání přetrvává. Výsledky meta-analýzy ukázaly, že průměrný aditivní účinek při zvýšení dávky z 16 mg na 32 mg jednou denně byl malý. Při zohlednění inter-individuální variability se u některých pacientů dá očekávat více než průměrný účinek. Podáním kandesartan-cilexetilu jednou denně se účinné a plynulé snížení krevního tlaku udržuje po dobu 24 hodin, s malými rozdíly mezi maximálními a minimálními hodnotami krevního tlaku naměřenými mezi podáním jednotlivých dávek. Antihypertenzní účinek a tolerance kandesartanu a losartanu byly porovnávány ve dvou randomizovaných, dvojitě zaslepených studiích na 1268 pacientech s lehkou až středně těžkou hypertenzí. Nejnižší dosažené snížení krevního tlaku (systola/diastola) bylo 13,1/10,5 mmHg pro kandesartan-cilexetil 32 mg jednou denně respektive10,0/8,7 mmHg pro draselnou sůl losartanu 100 mg jednou denně (rozdíl ve snížení krevního tlaku 3,1/1,8 mmHg, p<0,0001/p<0,0001).

Pokud se kandesartan-cilexetil podává spolu s hydrochlortiazidem, má aditivní účinek na snížení krevního tlaku. Zvýšený antihypertenzní účinek se pozoruje i při kombinaci kandesartan cilexetilu s amlodipinem či felodipinem.

Léky blokující renin-angiotensin-aldosteronový systém mají méně výrazný antihypertenzní účinek upacientů tmavé pleti (obyčejně jde o „nízkoreninovou“ populaci) než u pacientů s jinou barvou pleti. Týká se to i kandesartanu. V otevřeném klinickém hodnocení, kterého se zúčastnilo 5156 pacientů s diastolickou hypertenzí, bylo snížení krevního tlaku po dobu léčby pomocí kandesartanu signifikantně nižší u černošských než u ostatních pacientů (14,4/10,3 mmHg proti 19,0/12,7 mmHg, p<0,0001/p<0,0001).

Kandesartan zvyšuje průtok krve ledvinami a nemá buď žádný účinek na rychlost glomerulární filtrace (GFR), nebo ji zvyšuje, přičemž ledvinová cévní rezistence a filtrační frakce jsou sníženy. V tříměsíčním klinickém hodnocení u hypertoniků s diabetes mellitus 2. typu a s mikroalbuminurií snížila antihypertenzní léčba kandesartan-cilexetilem vylučování albuminu močí (střední hodnota poměru albumin/kreatinin 30%, 95% CI, rozmezí 15 až 42%). V současnosti nejsou k dispozici údaje o vlivu kandesartanu na progresi onemocnění do diabetické nefropatie.

V randomizovaném klinickém hodnocení se 4.937 staršími pacienty (věk 70 – 89, z toho 21% 80letých a starších) s mírnou až středně těžkou hypertenzí sledovaných po střední dobu 3,7 roku byl ověřován účinek kandesartan-cilexetilu podávaného jednou denně v dávce 8 – 16 mg (střední hodnota 12 mg) na kardiovaskulární morbiditu a mortalitu (Study on Cognition and Prognosis in the Elderly). Pacienti užívali kandesartan-cilexetil nebo placebo spolu s další antihypertenzní léčbou přidanou podle potřeby. Ve skupině pacientů, kteří užívali kandesartan-cilexetil, klesl krevní tlak z 166/90 na 145/80 mmHg, v kontrolní skupině ze 167/90 na 149/82 mmHg. V primárním cílovém parametru hodnocení, kterým byly závažné kardiovaskulární příhody (kardiovaskulární mortalita, ischemická mozková příhoda a infarkt myokardu bez smrtelných následků), nebyly zjištěny žádné statisticky významné rozdíly. Vyskytlo se 26,7 příhod na 1000 paciento/roků ve skupině pacientů léčených kandesartanem, v porovnání s 30 případy na 1000 paciento/roků v kontrolní skupině (relativní riziko 0,89, 95% interval spolehlivosti 0,75 až 1,06, p = 0,19).

Srdeční selháníPodávání kandesartan-cilexetilu snižuje mortalitu, snižuje četnost hospitalizací z důvodů srdečního selhání a zlepšuje symptomy u pacientů se systolickou dysfunkcí levé komory, jak bylo zjištěno v programu CHARM – Candesartan Cilexetil in Heart failure - Assessment of Reduction in Mortality and Morbidity).

Tento placebem kontrolovaný, dvojitě zaslepený program sledování u pacientů s chronickým selháním srdce (CHF) u pacientů s funkční třídou NYHA II-IV sestával ze tří samostatných studií, a to: CHARM-Alternative (n = 2028) u pacientů s LVEF 40% neléčených inhibitorem ACE z důvodu intolerance (hlavně z důvodu kašle, 72%), CHARM-Added (n = 2548) u pacientů s LVEF ≤ 40% léčených inhibitorem ACE a CHARM-Preserved (n = 3023) u pacientů s LVEF >40%. Pacienti s optimální výchozí terapií CHF byli randomizovaní do skupiny užívající placebo anebo do skupiny užívající kandesartan-cilexetil (titrováno od 4 mg anebo 8 mg jednou denně do 32 mg jednou denně, anebo v nejvyšší tolerované dávce, střední hodnota dávky 24 mg) a byli sledováni po dobu průměrně37,7 měsíců. Po šesti měsících léčby bylo 63% pacientů užívajících kandesartan-cilexetil (89%) na cílové dávce 32 mg.

Ve studii CHARM-Alternative byl složený cílový parametr zahrnující kardiovaskulární mortalitu anebo první hospitalizaci z důvodu chronického srdečního selhání statisticky významně snížen u kandesartanu v porovnání s placebem, relativní riziko (hazard ratio - HR) 0,77, (95% CI 0,67-0,89, p <0,001). To odpovídá 23% relativnímu snížení rizika. Celkem 33% pacientů užívajících kandesartan (95% CI: 30,1 až 36,0) a celkem 40% pacientů užívajících placebo (95% CI: 37,0 až 43,1) dosáhlo tohoto koncového parametru, absolutní rozdíl činil 7,0% (95% CI:11,2 až 2,8). Po dobu studie bylo nutno ošetřit 14 pacientů k tomu, aby se zabránilo úmrtí jednoho pacienta v důsledku kardiovaskulární příhody nebo hospitalizaci kvůli srdečnímu selhání. Složený cílový parametr zahrnující mortalitu ze všech příčin anebo první hospitalizaci z důvodu chronického srdečního selhání byl také u kandesartanu statisticky významně snížen HR 0,80, (95% CI: 0,70 - 0,92, p = 0,001). Celkem 36,6% ze skupiny kandesartanu (95% CI: 33,7 až 39,7) a celkem 42,7% pacientů ze skupiny placeba (95%CI: 39,6 až 45,8) dosáhlo tohoto koncového parametru, absolutní rozdíl činil 6,0% (95% CI: 10,3 až 1,8). Jak mortalita, tak morbidita (hospitalizace z důvodu chronického srdečního selhání), tzn. složky tohoto složeného cílového parametru, přispěly k příznivým účinkům kandesartanu. Léčba kandesartan-cilexetilem vedla ke zlepšení funkční třídy NYHA (p = 0,008).

Ve studii CHARM-Added byl složený cílový parametr zahrnující kardiovaskulární mortalitu anebo první hospitalizaci z důvodu chronického srdečního selhání statisticky významně snížen u kandesartanu v porovnání s placebem HR 0,85 (95% CI: 0,75 - 0,96, p = 0,011). To odpovídá relativnímu snížení rizika o 15%. Celkem 37,9% pacientů ze skupiny kandesartanu (95% CI: 35,2 až 40,6) a celkem 42,3% pacientů ze skupiny placeba (95% CI: 39,6 až 45,1) dosáhlo tohoto koncového parametru, absolutní rozdíl činil 4,4% (95% CI: 8,2 až 0,6). Po dobu studie bylo nutno ošetřit 23 pacienty k tomu, aby se zabránilo úmrtí jednoho pacienta v důsledku kardiovaskulární příhody nebo hospitalizaci kvůli srdečnímu selhání. Složený cílový parametr zahrnující mortalitu ze všech příčin anebo první hospitalizaci z důvodu chronického srdečního selhání byl také u kandesartanu statisticky významně snížen, HR 0,87 (95% CI: 0,78-0,98, p = 0,021). Celkem 42,2% pacientů ze skupiny kandesartanu (95% CI: 39,5 až 45,0) a celkem 46,1% pacientů ze skupiny placeba (95% CI: 43,4 až 48,9) dosáhlo tohoto koncového parametru, absolutní rozdíl činil 3,9% (95% CI: 7,8 až 0,1). Jak mortalita, tak morbidita (hospitalizace z důvodu chronického srdečního selhání), tzn. složky tohoto složeného cílového parametru, přispěly k příznivým účinkům kandesartan-cilexetilu. Léčba kandesartan-cilexetilem vedla ke zlepšení funkční třídy NYHA (p = 0,020).

Ve studii CHARM-Preserved nebylo dosaženo statisticky významného snížení u složeného cílového paraemtru zahrnujícího kardiovaskulární mortalitu anebo první hospitalizaci z důvodu chronického srdečního selhání, HR 0,89 (95% CI: 0,77-1,03, p = 0,118).

Mortalita ze všech příčin nebyla při samostatném hodnocení v rámci každé ze tří CHARM studií statisticky významná. Mortalita ze všech příčin se však posuzovala také v souhrnných populacích: u

CHARM-Alternative a CHARM-Added, HR 0,88 (95% CI: 0,79 - 0,98, p = 0,018) i u populace všech tří studií, HR 0,91 (95% CI: 0,83-1,00, p = 0,055).

Příznivý účinek kandesartanu byl konzistentní bez ohledu na věk, pohlaví a souběžnou léčbu. Kandesartan byl účinný i u pacientů užívajících souběžně beta-blokátory a ACE-inhibitory a příznivého účinku bylo dosaženo bez ohledu na to, zda pacienti užívali nebo neužívali ACE-inhibitory v cílových dávkách doporučených léčebnými návody.

U pacientů s chronickým srdečním selháním a sníženou systolickou funkcí levé komory (ejekční frakce levé komory, LVEF ≤40%) snižuje kandesartan systémovou cévní rezistenci a plicní kapilární tlak v zaklínění, zvyšuje plazmatickou reninovou aktivitu, koncentraci angiotenzinu II a snižuje hladiny aldosteronu.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce a distribucePo perorálním podání je kandesartan-cilexetil přeměňován na léčivou látku kandesartan. Po perorálním podání roztoku kandesartan-cilexetilu je absolutní biologická dostupnost asi 40%. Relativní biologická dostupnost po podání tablet je v porovnání se stejným perorálním roztokem 34%s velmi malou variabilitou. Odhadovaná absolutní biologická dostupnost tabletové lékové formy je tudíž 14%. Střední hodnoty maximální plazmatické koncentrace (Cmax) je dosaženo 3 až 4 hodiny po podání tablety. Plazmatické koncentrace kandesartanu se v rozmezí terapeutických dávek lineárně zvyšují s dávkou. Nebyly pozorovány rozdíly ve farmakokinetice kandesartanu v závislosti na pohlaví. Plocha pod křivkou koncentrací kandesartanu v plazmě v závislosti na čase (AUC) není významně ovlivněna příjmem potravy.

Kandesartan se silně váže na plazmatické bílkoviny (z více než 99%). Zdánlivý distribuční objemkandesartanu (Vd) je 0,1 l/kg.

Biologická dostupnost kandesartanu není ovlivněna příjmem potravy.

Biotransformace a eliminace

Kandesartan se eliminuje převážně v nezměněné formě močí a žlučí a pouze v menší míře se metabolizuje v játrech (CYP2C9). Dostupné studie vzájemného působení neuvádějí žádný účinek na CYP2C9 a CYP3A4. Na základě údajů in vitro se nepředpokládá žádná interakce in vivo u léků, jejichž metabolismus závisí na isoenzymech CYP1A2, CYP2A6, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 či CYP3A4 cytochromu P450. Konečný poločas eliminace kandesartanu činí přibližně 9 hodin. Po opakovaném podání nedochází ke kumulaci léčiva.

Celková plazmatická clearance kandesartanu je asi 0,37 ml/min/kg, přičemž ledvinová clearance je asi 0,19 ml/min/kg. K ledvinové eliminaci kandesartanu dochází jak glomerulární filtrací, tak aktivní tubulární sekrecí. Po perorálním podání kandesartan-cilexetilu značeného

14C je 26% dávky vyloučeno

močí jako kandesartan a 7% jako neaktivní metabolity, zatímco 56% dávky je vyloučeno stolicí jako kandesartan a 10% jako neaktivní metabolity.

Farmakokinetika u zvláštních populací

U starších osob (nad 65 let) se ve srovnání s mladými zvyšuje hodnota Cmax o 50% a hodnota AUC o 80%. Vliv podané dávky kandesartanu na krevní tlak i frekvence výskytu nežádoucích účinků jsou však v obou věkových skupinách podobné (viz bod 4.2).

Ve srovnání s pacienty s normální funkcí ledvin bylo u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce ledvin po opakovaném podání přípravku pozorováno zvýšení hodnot Cmax o 50% a AUC o 70%, nicméně hodnoty t1/2 zůstaly nezměněny. Odpovídající změny u pacientů s těžkou poruchou

funkce ledvin byly přibližně 50% resp. 110%. Terminální t1/2 kandesartanu byl u pacientů s poruchou funkce ledvin přibližně dvakrát delší. AUC kandesartanu u pacientů na hemodialýze je podobná jako u pacientů s těžkou ledvinovou insuficiencí.

Ve dvou studiích zahrnujících pacienty s mírným až středně závažným poškozením jater došlo k nárůstu průměrného AUC kandesartanu o přibližně 20% v jedné studii a 80% ve druhé studii (viz bod 4.2). U pacientů se závažným poškozením jater nejsou k dispozici žádné zkušenosti.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neexistuje žádný důkaz abnormální systémové či lokální orgánové toxicity při klinicky relevantních dávkách. V předklinických studiích bezpečnosti vykazoval kandesartan ve vysokých dávkách účinek na ledviny a na parametry červeného krevního obrazu u myší, potkanů, psů a opic. Kandesartan vedl ke snížení ukazatelů červeného krevního obrazu (erytrocyty, hemoglobin, hematokrit). Kandesartan vykazoval účinky na ledviny (jako např. intersticiální nefritida, rozšíření tubulů, basofilní tubuly, zvýšení plazmatických koncentrací močoviny a kreatininu), které mohou být sekundární v důsledku hypotenzivního účinku vedoucího k alteraci perfuze ledvin. Dále kandesartan vyvolával hyperplazii/hypertrofii juxtaglomerulárních buněk. Má se za to, že tyto změny jsou důsledkem farmakologického účinku kandesartanu. Nezdá se, že by použití terapeutických dávek kandesartanu mělo nějaký zvláštní význam pro hyperplazii nebo hypertrofii juxtaglomerulárních buněk ledvin.

V pokročilých fázích těhotenství byla pozorována fetotoxicita (viz bod 4.6 Těhotenství a kojení).

Údaje ze zkoušek mutagenity in vitro a in vivo svědčí o tom, že kandesartan nebude za podmínek klinického používání vykazovat mutagenní ani klastogenní aktivitu.

Kancerogenní účinky kandesartanu nebyly prokázány.

6

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosyKukuřičný škrobHyprolosaMakrogol 6000Magnesium-stearátČervený oxid železitý (E172) (pouze u 4 mg a 8 mg tablet)

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

2 roky.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 ºC.

6.5

Druh obalu a velikost balení

Al/PVC/PVDC blistry jsou vloženy do papírových krabiček.

Velikost balení: 14, 28 nebo 56 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA19 Pelplińska Street, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

8

REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Hyposart 4 mg tablety : 58/142/12-CHyposart 8 mg tablety : 58/143/12-CHyposart 16 mg tablety : 58/144/12-CHyposart 32 mg tablety : 58/145/12-C

9

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.2.2012

10

DATUM REVIZE TEXTU

22.2.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

Krabička

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Hyposart 8 mg tablety

Candesartanum cilexetilum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY / LÉČIVÝCH LÁTEK

Candesartanum cilexetilum 8 mg v jedné tabletě.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také laktosu. Další informace viz příbalová informace.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

14 tablet28 tablet56 tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25ºC.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

(logo) POLPHARMAZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA19 Pelplińska Street, 83-200 Starogard Gdański, Polsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. č.: 58/143/12-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE VÝROBCE

Šarže č.:

14.

OBECNÁ KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Hyposart 8 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO PROUŽCÍCH

Blistr

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Hyposart 8 mg tablety

Candesartanum cilexetilum 2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

(logo) POLPHARMA

3.

POUŽITELNOST

EXP

4.

ČÍSLO ŠARŽE

LOT

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.