Hipres 10

Kód 0042849 ( )
Registrační číslo 58/ 031/04-C
Název HIPRES 10
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Krka, d.d., Novo mesto, Novo mesto, Slovinsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0042849 POR TBL NOB 30X10MG Tableta, Perorální podání
0015380 POR TBL NOB 60X10MG Tableta, Perorální podání
0015381 POR TBL NOB 90X10MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak HIPRES 10

Příloha č.2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls82191/2008, sukls82192/2008

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Hipres 5

Hipres 10

Amlodipinum

Tablety

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:1.

Co je přípravek Hipres a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Hipres užívat

3.

Jak se přípravek Hipres užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Hipres uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK HIPRES A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Hipres patří do skupiny léků zvaných blokátory vápníkových kanálů.Hipres se užívá při léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) a určitého typu bolesti na hrudi nazývané srdeční angina (angina pectoris). Hipres je indikován pro předcházení dalším záchvatům bolesti na hrudi spojených s anginou pectoris, nicméně při záchvatu anginy neposkytuje okamžitou úlevu.U nemocných s vysokým krevním tlakem Hipres rozšiřuje cévy, takže jimi snadněji protéká krev. U nemocných s anginou pectoris Hipres zlepšuje krevní zásobení srdce, které je pak lépe okysličeno, a tím se předchází bolesti na hrudi.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK HIPRESUŽÍVAT

Neužívejte přípravek Hipres:

-

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku nebo kteroukoli další složku přípravku Hipres nebo na jiné blokátory vápníkových kanálů;

-

jestliže máte těžkou formu onemocnění srdeční chlopně, zvanou aortální stenóza;

-

při kardiogenním šoku (náhlé selhání srdce jako pumpy);

-

jestliže jste těhotná nebo kojíte.

Pokud je Vám méně než 18 let, Hipres neužívejte, protože není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti použití přípravku Hipres u této věkové skupiny.

Zvláštní opatrnosti při užívání přípravku Hipres je třeba v následujících případech:

-

při onemocnění jater;

-

při prodělaném srdečním záchvatu v nedávné době;

-

při srdečním onemocnění zvaném hypertrofická obstrukční kardiomyopatie;

-

při bolestech na hrudi (nestabilní angina pectoris);

-

pokud míváte velmi nízký krevní tlak.

Jestliže pro Vás platí kterákoli z uvedených podmínek, informujte svého lékaře.

Vzájemné působní s dalšími léčivými přípravkyÚčinky přípravku Hipres a účinky jiných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.Před užitím jakéhokoli dalšího léku, včetně volně prodejných léků, vitaminů a bylinných přípravků, se poraďte s lékařem.

Užívání přípravku Hipres s jídlem a pitímHipres se užívá nezávisle na jídle. Tablety se zapijí vodou.

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.Pokud jste těhotná nebo kojíte, přípravek Hipres nesmíte užívat. Pokud jste ve věku, kdy můžete otěhotnět, před léčbou přípravkem Hipres se doporučuje zajištění spolehlivou antikoncepcí. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůU některých pacientů může přípravek způsobit ospalost nebo závratě, zvláště na počátku léčby. Do té doby, než zjistíte účinky užívaného léku na Vás, buďte opatrní při řízení motorových vozidel, obsluze strojů nebo při činnostech vyžadující zvýšenou pozornost.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK HIPRES UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Hipres přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Obvyklá dávka je 5 mg (1 tableta přípravku Hipres 5) jednou denně. Lékař Vám může předepsanou dávku přípravku Hipres zvýšit až na nejvyšší denní dávku 10 mg (1 tableta přípravku Hipres 10 nebo 2 tablety přípravku Hipres 5).Hipres se užívá nejlépe ve stejnou denní dobu. Tablety se zapijí vodou. Je důležité užívat tablety pravidelně.Pokud si nejste jisti, jak přípravek Hipres užívat nebo pokud máte dojem, že účinek přípravku je příliš silný nebo příliš slabý, poraďte se s lékařem.

Použití u dětíPřípravek Hipres není doporučen pro děti do 18 let.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Hipres, než jste měl(a) Užití nadměrného množství tablet může být nebezpečné, a to užití již několika tablet. V takovém případě neprodleně vyhledejte lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Hipres Jestliže jste neužil(a) dávku podle doporučeného dávkování, užijte ji co nejdříve. Jestliže je již čas následující dávky, vynechejte zapomenutou dávku a pokračujte v léčbě podle dávkovacího rozpisu. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal užívat přípravek HipresPři přerušení léčby přípravkem Hipres bez vědomí nebo souhlasu lékaře se může znovu objevit onemocnění, pro které jste léčeni. Po delší době může dojít k rozvinutí onemocnění a následně se zvyšuje riziko (znovu)objevení srdečních a cévních komplikací, které mohou být smrtelné.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Hipres nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky jsou řazeny do skupin podle následující četnosti:

Velmi časté:

Postihuje více než 1 uživatele z 10

Časté:

Postihuje 1 až 10 uživatelů ze 100

Méně časté:

Postihuje 1 až 10 uživatelů z 1 000

Vzácné:

Postihuje 1 až 10 uživatelů z 10 000

Velmi vzácné:

Postihuje méně než 1 uživatele z 10 000

Velmi časté:- bolesti hlavy, - otoky kotníků nebo lýtek, - zčervenání nebo pocit horka, - palpitace (pocit rychlejšího nebo nepravidelného bušení srdce),- únava, - nevolnost, bolesti břicha, - ospalost,- závratě.

Méně časté: - celková slabost,- trombocytopenie (nedostatek krevních destiček), leukopenie (snížený počet bílých krvinek),- hyperglykémie (vysoká hladina glukosy v krvi),- neklid, - zažívací obtíže, průjem, zácpa,- otok nebo citlivost dásní, sucho v ústech,- zánět slinivky břišní,- nadměrné pocení, - vypadávání vlasů, - obtíže při dýchání, - křeče svalů, bolesti svalů, bolesti kloubů, bolesti zad, - ztráta chuti,- změny nálad, - porucha erekce, zvětšení prsů u mužů, - častější močení,- poruchy vidění.

Vzácné:- srdeční záchvat (infarkt myokardu), - nepravidelný tlukot srdce (arytmie), - bolest na hrudi.

Velmi vzácné:

- abnormální funkce jater, zánět jater a zežloutnutí kůže,- kožní vyrážka, svědění, angioedém (otok na různých místech organismu), erythema multiforme (kožní onemocnění)

Všechny léky mohou vyvolat reakce z přecitlivělosti. Závažné reakce z přecitlivělosti jsou velmi vzácné a zřídka ohrožují život. Při náhlém sípotu, obtížích při dýchání, otoku víček, tváře nebo rtů, vyrážce nebo svědění (zejména postihujícím celé tělo) se neprodleně poraďte s lékařem.Při výskytu následujících nežádoucích účinků rovněž neprodleně informujte lékaře: bolest na hrudi, rychlé nebo nepravidelné bušení srdce, kopřivka nebo vyrážka.

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK PŘÍPRAVEK HIPRES UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek Hipres nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Hipres obsahuje

- Léčivou látkou je amlodipini maleas. Hipres 5: Jedna tableta obsahuje amlodipini maleas 6,42 mg, což odpovídá amlodipinum 5 mg.Hipres 10: Jedna tableta obsahuje amlodipini maleas 12,84 mg, což odpovídá amlodipinum 10 mg.- Pomocné látky jsou: Mikrokrystalická celulosa, předbobtnalý škrob, sodná sůl karboxymethylškrobu, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát.

Jak přípravek Hipres vypadá a co obsahuje toto baleníPopis přípravku: bílé, kulaté, mírně bikonvexní neobalené tablety se zkosenou hranou a půlicí rýhou na jedné straně.

Velikost balení: 30, 60 a 90 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobceKRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:KRKA ČR, s.r.o., Sokolovská 79, 186 00 Praha 8, Tel: 221 115 150, info@krka.cz.

Tato příbalová informace byla naposledy schválena:9.3. 2011

Podrobné informace o tomto přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č.3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls82191/2008, sukls82192/2008

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

HIPRES 5HIPRES 10tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Hipres 5: Amlodipini maleas 6,42 mg, což odpovídá amlodipinum 5 mg v jedné tabletě.Hipres 10: Amlodipini maleas 12,84 mg, což odpovídá amlodipinum 10 mg v jedné tabletě.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta.Popis přípravku: bílé, kulaté, mírně bikonvexní neobalené tablety se zkosenou hranou a půlicí rýhou na jedné straně.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Arteriální hypertenzeU nemocných s hypertenzí je amlodipin podáván v monoterapii nebo v kombinaci s jinými antihypertenzivy (diuretika, ACE inhibitory, betablokátory).

Angina pectorisAmlodipin je indikován pro léčbu chronické stabilní anginy pectoris a pro léčbu Prinzmetalovy (variantní) anginy pectoris. Může být podáván v monoterapii nebo v kombinaci s jinými antianginózními přípravky.

Přípravek je určený k léčbě dospělých.

4.2 Dávkování a způsob podání

Doporučená počáteční dávka amlodipinu pro léčbu jak hypertenze, tak anginy pectoris je 5 mg amlodipinu jednou denně. Dávka může být zvýšena na maximální dávku 10 mg denně.Podávání dětem se nedoporučuje.Při současném podávání thiazidových diuretik, beta-blokátorů a ACE inhibitorů není třeba úprava dávkování.U nemocných s renálním selháním není třeba úprava dávkování.U nemocných s poruchou funkce jater může být zapotřebí úprava dávkování, a proto je třeba u těchto nemocných opatrnosti.Amlodipin je stejně dobře snášen mladými i staršími nemocnými, takže u starších osob není třeba úprava dávkování.

4.3 Kontraindikace

Amlodipin je kontraindikován v následujících případech:

-

Přecitlivělost na kteroukoli ze složek přípravku

-

Kardiogenní šok

-

Klinicky významná aortální stenóza

-

Těhotenství a kojení

-

Děti a mladiství do 18 let.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Amlodipin je metabolizován v játrech, takže u nemocných s poškozenými jaterními funkcemi může dojít k prodloužení poločasu eliminace léčiva. Proto u těchto nemocných je třeba opatrnosti.Amlodipin musí být podáván s opatrností nemocným s hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií, hypotenzí a nestabilní anginou pectoris.Neexistují údaje, které by potvrdily bezpečnost podávání samotného amlodipinu při infarktu myokardu a během jednoho měsíce poté. U nemocných se srdečním selháním je amlodipin při léčbě arteriální hypertenze nebo stabilní anginy pectoris dobře snášen. Bezpečnost amlodipinu u dětí a mladistvých nebyla stanovena.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při léčbě arteriální hypertenze může být amlodipin bezpečně podáván v kombinaci s thiazidovými diuretiky, alfa-blokátory, beta-blokátory nebo ACE inhibitory. U nemocných se stabilní anginou pectoris může být kombinován s dlouhodobě působícími nitráty, betablokátory nebo sublingválně podávaným glyceroltrinitrátem. Amlodipin je bezpečně podáván spolu s nesteroidními protizánětlivými léčivy, antibiotiky nebo perorálními antidiabetiky.Farmakologické studie s cyklosporinem prokázaly, že amlodipin významně nemění farmakokinetiku cyklosporinu.Při současném podávání amlodipinu a digoxinu u zdravých dobrovolníků nebyly změněny hladiny digoxinu v séru ani renální clearance digoxinu.Při současném podávání amlodipinu s cimetidinem se farmakokinetika amlodipinu nemění.Při současném podávání amlodipinu s warfarinem nedochází ke změně účinku warfarinu na protrombinový čas.Výsledky studií in vitro s lidskou plazmou svědčí o tom, že amlodipin neovlivňuje vazbu digoxinu, fenytoinu, warfarinu nebo indometacinu na bílkoviny.Při požití grapefruitové šťávy může dojít ke zvýšení plazmatické koncentrace amlodipinu, nicméně toto zvýšení je příliš malé na to, aby významně ovlivnilo klinický účinek amlodipinu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Z údajů ze studií provedených na potkanech a králících nevyplývá teratogenní účinek amlodipinu, nicméně s podáváním léčiva během těhotenství a kojení nejsou klinické zkušenosti. Amlodipin tedy nesmí být podáván během těhotenství a kojení nebo ženám v reprodukčním věku bez spolehlivé antikoncepce.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

U některých pacientů může přípravek způsobit ospalost nebo závratě, zvláště na počátku léčby. Do té doby, než pacient zjistí účinky užívaného léku, měla by být zvýšena opatrnost při řízení motorových vozidel, obsluze strojů nebo při činnostech vyžadující zvýšenou pozornost.

4.8 Nežádoucí účinky

Amlodipin je obecně velmi dobře snášen. Nežádoucí účinky jsou většinou mírné a přechodné. -

Velmi časté ( 1/10)

-

Časté ( 1/100 až <1/10)

-

Méně časté ( 1/1 000 až <1/100)

-

Vzácné ( 1/10 000 až <1/1 000)

-

Velmi vzácné (<1/10 000)

-

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Velmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi vzácné

Není

známo

Poruchy krve a lymfatického systému

Trombocytopenie, leukopenie

Endokrinní poruchy

Gynekomastie

Poruchy metabolismu a výživy

Hyperglykémie

Psychiatrické poruchy

Ospalost

Neklid, změnynálady

Poruchy nervového systému

Zčervenání, bolesti hlavy, závratě

Sucho v ústech,nadměrné pocení,periferní neuropatie

Poruchy oka

Poruchy vidění

Srdeční poruchy

Palpitace

Synkopa

Infarkt myokardu, arytmie (zahrnující ventrikulární tachykardii a fibrilaci síní), bolest na hrudi

Cévní poruchy

Periferní edém

Vaskulitida

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Dyspnoe

Gastrointestinální poruchy

Bolesti břicha, nauzea

Průjem, zácpa,hyperplazie dásní, dyspepsie

Poruchy jater a žlučových cest

Pankreatitida

Abnormální hodnoty funkčních jaterních testů, hepatitida, žloutenka

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Alopecie

Kožní vyrážka, svědění, angioedém, erythema multiforme

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolesti zad,bolesti svalů,bolesti kloubů, svalové křeče

Poruchy ledvin a močových cest

Zvýšená frekvence močení

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Impotence

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

Astenie

4.9 Předávkování

Zkušenosti s předávkováním u člověka jsou omezené. Dostupné údaje svědčí o tom, že masivní předávkování by mohlo vést k nadměrné periferní vazodilataci a následně k výrazné a pravděpodobně déletrvající systémové hypotenzi. Může vzniknout kardiovaskulární šok a kolaps.Při včasném zachycení předávkování amlodipinem je účinný výplach žaludku. Klinicky významná hypotenze v důsledku předávkování amlodipinem vyžaduje podporu srdeční činnosti a oběhu, která zahrnuje monitorování srdeční činnosti a dýchání, zvednutí končetin a sledování objemu cirkulující tekutiny a vylučování moči. Pro obnovení vaskulárního tonu a krevního tlaku mohou být užitečné vazokonstrikční látky, pokud nejsou v daném případě kontraindikovány. Intravenózně podaný glukonan vápenatý působí proti blokádě kalciového kanálu. Amlodipin se ve velké míře váže na bílkoviny, takže je nepravděpodobné, že by hemodialýza byla účinná.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hypotenzivum, vazodilatans, ATC kód: C08CA01

Amlodipin patří do farmakoterapeutické skupiny blokátorů kalciového kanálu. Podobně jako ostatní látky této skupiny amlodipin primárně inhibuje extracelulární tok kalcia přes membrány buněk hladkého svalstva cév a srdce kalciovými kanály typu L. To vede ke snížení napětí hladkého svalstva cév. Hlavním principem jeho působení je tedy dilatace arteriálních cév včetně koronárního řečiště.

Antihypertenzivní působení amlodipinu souvisí s jeho přímým relaxačním účinkem jak na arterie, tak na arterioly, takže spíše než ke snížení minutového objemu nebo tepové frekvence dochází ke snížení periferní rezistence. To je možné díky jeho vaskulární selektivitě (asi 80krát vyšší než pro myokard).Mechanismus, kterým amlodipin pravděpodobně snižuje celkovou ischemickou zátěž, závisí u nemocných s anginou pectoris na dvou účincích: snížení spotřeby kyslíku myokardem a potřeby kyslíku vlivem snížení celkové periferní rezistence bez reflexní tachykardie a zlepšení zásobení kyslíkem vlivem dilatace koronárních arterií a arteriol.

Díky charakteristickým farmakologickým vlastnostem amlodipinu je při dávkování jednou denně nástup antihypertenzního účinku prodloužený a postupný, hodnota krevního tlaku je stejná po dobu

24 hodin při zachování normálního denního rytmu a nevyskytuje se reflexní aktivita sympatiku. Po perorálním podání dojde k významnému snížení krevního tlaku za 6 až více než 10 hodin. Při dlouhodobém podávání je snížení krevního tlaku zaznamenáno za 6 až 12 hodin po podání léčiva. Po přerušení dlouhodobé léčby amlodipinem účinné snížení krevního tlaku přetrvává po dobu 48 hodin po podání poslední dávky. Návrat k počátečním hodnotám krevního tlaku trvá 5 až 6 dní.

Dávkování amlodipinu jednou denně u nemocných s anginou pectoris významně zlepšuje parametry zátěžového testu a snižuje jak frekvenci ataků anginy pectoris, tak spotřebu krátkodobě působících nitrátů.

Farmakodynamický profil amlodipinu má následující vlastnosti:

-

Regrese hypertrofie myokardu a cév

-

Absence elektrofyziologických účinků (sinoatriální nebo atrioventrikulární uzel)

-

Renální účinky (zvýšený průtok krve ledvinami a rychlost glomerulární filtrace, snížení

renovaskulární rezistence, mírná natriuréza, snížení exkrece albuminu močí)

-

Kardioprotektivní účinky (snížení přetížení buněk kalciem, zachování struktury a funkce

membrány myocytů, udržení funkce mitochondrií)

-

Antiaterosklerotické účinky (úprava metabolismu lipidů, zeslabení migrace buněk hladkého

svalstva, inhibice proliferace buněk hladkého svalstva, snížená exprese adhezních molekul, snížená exprese proteolytických enzymů)

-

Snížení agregace destiček

-

Absence nežádoucích účinků na citlivost k inzulinu, homeostázu glukózy a plazmatické lipidy.

Podle výsledků kontrolovaných klinických studií amlodipin nemá negativní účinky u nemocných se srdečním selháním ve smyslu klinické symptomatologie nebo rizika morbidity a mortality.U nemocných se srdečním selháním (třídy II-IV podle NYHA) na standardní terapii (ACE inhibitory, diuretika a digoxin) nebylo v placebem kontrolované studii zvýšeno riziko ani celkové ani kardiovaskulární mortality.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání se amlodipin pomalu a ve velké míře absorbuje. Průměrná absolutní biologická dostupnost je 64 %; maximální koncentrace v krvi je dosaženo po 6 – 9 hodinách od podání. Ustálené koncentrace je dosaženo přibližně po 7 dnech léčby. Absorpce amlodipinu není ovlivněna jídlem.Průměrný distribuční objem je 21 l/kg, což svědčí o tom, že velký podíl zátěže organismu léčivem připadá, spíše než na krev, na tkáně. Amlodipin se z velké míry váže na bílkoviny, přičemž na plazmatické bílkoviny je vázáno 95 % léčiva cirkulujícího v krvi.Amlodipin je metabolizován v játrech pomalu, ale ve velké míře bez významného efektu prvního průchodu. Metabolity nemají významnou farmakologickou aktivitu.Ve farmakologických studiích se poločas eliminace z plazmy (t1/2 ) po jednorázovém perorálním podání amlodipinu pohyboval mezi 31 a 48 hodinami a po opakovaném perorálním podání t1/2 byl asi 45 hodin. Asi 60 % perorální dávky je vyloučeno močí, hlavně jako metabolity a 30 až 25 % stolicí. Celková clearance amlodipinu je 0,42 l/hod./kg (7 ml/min./kg).

Eliminace amlodipinu u starších nemocných (nad 65 let) je zřejmě pomalejší ve srovnání s mladšími osobami, nicméně tento rozdíl se jeví jako klinicky nevýznamný. Prodloužení t1/2 u nemocných s dysfunkcí jater svědčí o tom, že u těchto nemocných bude docházet během dlouhodobého perorálního podávání k větší akumulaci. Nedostatečnost ledvin významně nemění účinek amlodipinu.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ve studii toxicity amlodipinium-maleinátu po jednorázové dávce u myší nebyly stanoveny hodnoty LD50 ani pro perorální ani pro intravenózní podání. Po perorálně podané dávce 10 mg/kg nebyl zaznamenán úhyn, zatímco při dávce 40 mg/kg byla zaznamenána 100 % mortalita. Podobně po intravenózním podání dávky 2,5 mg/kg neuhynula ani jedna z myší, zatímco při dávce 10 mg/kg byla mortalita 100 %. Intravenózní podání amlodipinium-maleinátu v dávce 1 mg/kg u potkanů nezpůsobil

úhyn, zatímco po dávce 10 mg/kg uhynula všechna zvířata. Hodnoty LD50 po perorálním podání amlodipinium-maleinátu u potkanů byly přibližně 150 mg/kg. Po jednorázovém podání amlodipinium-maleinátu nebyly zaznamenány klinické známky toxicity.Výsledky studie toxicity po opakovaném podání ukázaly, že po perorálním podání amlodipinium-maleinátu potkanům v dávce 20 až 30 mg/kg/den došlo ke změně přibývání na váze. Při podání vyšších dávek bylo přibývání na váze potlačeno v kratší době než při nižších dávkách. Podobně při dávkách vyšších než 20 mg/kg/den, kdy léčivá látka byla podávána po dobu 1 měsíce nebo déle, byl zaznamenán úhyn. Diuretický účinek amlodipinu byl zaznamenán již při dávce 10 mg/kg/den. Změny v některých biochemických parametrech svědčily o změně renálních funkcí (8 a 16 mg/kg/den po dobu 1 měsíce) a jaterních funkcí (30 mg/kg/den po dobu 2 týdnů) bez významnějších histopatologických nálezů. Nejvýznamnější nález související s podáváním léčiva bylo zvětšení zona granulosa v nadledvinkách. Tento toxický účinek byl zaznamenán u zvířat, kterým byla podávána léčivá látka v dávkách 5 až 25 mg/kg/den po dobu 2 měsíců až jednoho roku. Koncentrace, při které nejsou zjištěny žádné účinky („No-Observed-Effect-Level“, NOEL) pro amlodipinium-maleinát u potkanů, stanovená ve studiích toxicity po opakovaném podání, zřetelně závisela na době trvání léčby. Při době trvání 2 týdny byla tato koncentrace 10 mg/kg/den a ve studii trvající 1 měsíc byla 4 mg/kg/den.Psi byli k toxickému působení amlodipinu citlivější než potkani. Opakované podání léčivé látky vyvolalo léze pravé síně. Dávka 1 mg/kg/den vyvolala zmíněné léze ve studii trvající 6 měsíců, ale nikoli při studii trvající 1 měsíc. Jestliže léčba byla prodloužena na 1 rok, dávka potřebná k vyvolání léze síní se snížila na 0,5 mg/kg/den.V celém souboru in vitro a in vivo zkoušek genotoxicity bylo prokázáno, že léčivá látka není mutagenní. Dlouhodobé podávání amlodipinium-maleinátu myším a potkanům v potravě nevyvolalo kancerogenitu ani při dávkách, které byly 10 – 12,5krát vyšší, než maximální doporučená dávka pro humánní užití - 10 mg pro nemocného s tělesnou hmotností 50 kg. Studie fertility u samců a samic potkanů nenasvědčovaly nežádoucím účinkům na reprodukční funkce. Amlodipinium-maleinát nebyl embryotoxický, fetotoxický a teratogenní u potkanů a králíků a neovlivňoval postnatální vývoj mláďat. Bylo zjištěno, že léčivá látka prodlužuje délku těhotenství a vyvolává obtíže při vrhu při dávkách 50krát vyšších než je maximální doporučená dávka pro humánní užití.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Mikrokrystalická celulosaPředbobtnalý škrobSodná sůl karboxymethylškrobuKoloidní bezvodý oxid křemičitýMagnesium-stearát

6.2. Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3. Doba použitelnosti

5 let

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5. Druh obalu a velikost balení

Druh obalu: Al/laminovaný OPA/Al/PVC blistr, krabička.

Velikost balení: 30, 60 a 90 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d. Novo mesto, Slovinsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Hipres 5: 58/030/04-CHipres 10 : 58/031/04-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18.2.2004 / 9.3. 2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

9.3. 2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

KRABIČKA

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Hipres 10tabletyAmlodipinum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje amlodipini maleas 12,84 mg, což odpovídá amlodipinum 10 mg. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

tablety

30 tablet60 tablet90 tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA /CESTY PODÁNÍ

Perorální podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg.č.: 58/031/04-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:Datum výroby:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Hipres 10

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

BLISTR

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Hipres 10tabletyAmlodipinum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Krka

3.

POUŽITELNOST

Doba použitelnosti bude vyražena při výrobě.

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže bude vyraženo při výrobě.

5.

JINÉ

Datum výroby bude vyražen při výrobě.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.