Gynoflor
Registrace léku
Kód | 0191663 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 54/ 136/00-C |
Název | GYNOFLOR |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | MERCK spol. s r.o., Praha, Česká republika |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0191663 | VAG TBL 2X6=12 | Vaginální tableta, Vaginální podání |
0050116 | VAG TBL 2X6=12 | Vaginální tableta, Vaginální podání |
0191664 | VAG TBL 6 | Vaginální tableta, Vaginální podání |
0050115 | VAG TBL 6 | Vaginální tableta, Vaginální podání |
Příbalový létak GYNOFLOR
Příloha č. 2 k rozhodnutí o převodu registrace sp. zn. sukls253217/2011
Příbalová informace - Rp.Informace pro použití, čtěte pozorně !
GYNOFLOR (Lactobacillus acidophillus, Estriolum) Vaginální tablety
Výrobce:Haupt Pharma Amareg GmbH, Regensburg, Německo
Držitel rozhodnutí o registraciMerck spol. s r.o., Praha, Česká republika
SLOŽENÍ: Jedna vaginální tableta obsahuje:Léčivé látky: Lactobacillus acidophilus lyophilisatus 50mg (obsahuje nejméně 10 milionů životaschopných bakterií) a Estriolum (Estriol) 0,03 mg
Pomocné látky: Monohydrát laktózy sušený rozprášením, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), hydrogenfosforečnan sodný.
Indikační skupina: Gynecologicum
Charakteristika: Přípravek určený k obnově normálního (fysiologického) bakteriálního osídlení pochvy při jejích poruchách ve vyšším věku po přechodu, po proběhlých poševních zánětech a po protiinfekční léčbě (místní i celkové), která může narušit normální bakteriální osídlení pochvy.Lactobacillus acidophilus je bakterie, která se v pochvě běžně vyskytuje a svým metabolismem snižuje kyselost poševního prostředí. Kyselé prostředí je nevýhodné pro většinu choroboplodných (patogenních) bakterií, které se v tomto prostředí nemohou množit. Tímto způsobem působí přípravek Gynoflor preventivně proti vaginálním infekcím. Estriol upravuje metabolismus buněk poševní sliznice. Kombinace těchto dvou složek vede k normalizaci poševního prostředí.
Indikace: Přípravek je určen k léčbě následujících stavů:· poševní výtok neznámé etiologie (Fluor vaginalis), nebo mírné až středně závažné případy
bakteriálních poševních zánětů, u kterých není plně indikováno použití protiinfekční léčby.
· obnovení poševní bakteriální flóry tvořené Lactobacilem po místní, nebo celkové léčbě antibiotiky,
nebo chemoterapeutiky.
· atrofická vaginitida (suchost poševní sliznice způsobená nedostatečnou produkcí estrogenů v průběhu
přechodu a v období po přechodu a potíže plynoucí z tohoto stavu jako je např. svědění, pálení pochvy, bolestivý pohlavní styk, drobná krvácení), případně jako doplňková léčba v průběhu celkové hormonální léčby.
· profylaktické podávání při opakovaných kvasinkových infekcích pochvy.
Přípravek je určen k léčbě dospělých žen.
Kontraindikace: Přípravek nesmí být užíván osobami, trpícími přecitlivělostí na jakoukoliv složku přípravku, osobami se zhoubnými nádory citlivými na estrogenní hormony (nádor prsu, dělohy a pochvy), a
endometriozou (ložiska tkáně podobná děložní sliznici na neobvyklých místech). Přípravek by neměl být používán u dívek, které ještě nedosáhly pohlavní zralosti.Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u Vás vyskytnou teprve během užívání přípravku, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
Nežádoucí účinky:Přípravek je obvykle dobře snášen, ale krátce po zavedení se v některých případech může objevit podráždění poševní sliznice a pálení. V ojedinělých případech se může vyskytnout nesnášenlivost přípravku, která se projeví svěděním a zarudnutím. Při případném výskytu nežádoucích účinků se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.
Interakce:Účinky přípravku a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat, Váš lékař by měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte, a to na lékařský předpis i bez něj.Než začnete současně s přípravkem Gynoflor užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování a způsob použití:Přesné dávkování určí vždy lékař. Při poševním výtoku a pro obnovu normální vaginální flóry se obvykle zavádí 1-2 tablety denně po dobu 6-12 dnů. V případě atrofické vaginitidy po přechodu se během prvního týdne léčby obvykle zavádí jedna tableta jednou denně a v následujícím období udržovací léčby jedna tableta jednou až dvakrát týdně. Celkovou dobu léčby určí lékař.Tablety se zavádějí hluboko do pochvy, nejlépe večer před ulehnutím. Po zavedení je nejlépe setrvat vleže s mírně překříženými dolními končetinami. Pokud je poševní sliznice výrazně suchá (při atrofické vaginitidě), může být tableta před zavedením navlhčena několika kapkami vody, aby se usnadnilo její rozvolnění.V průběhu menstruačního krvácení by měla být léčba přerušena a znovu zahájena po jeho ukončení.
Upozornění: Přípravek neovlivňuje činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách).Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.O vhodnosti užívání přípravku v těhotenství a při kojení se rovněž poraďte s lékařem.
Uchovávání:Uchovávejte při teplotě 2-8°C.
Varování: Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Velikost balení: Blistr v krabičce, balení po šesti, nebo dvanácti vaginálních tabletách.
DATUM POSLEDNÍ REVIZE: 8.2.2012
Document Outline
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 3 k rozhodnutí o převodu registrace sp. zn. sukls253217/2011
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
L. NÁZEV PŘÍPRAVKU:GYNOFLOR
2. SLOŽENÍ KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ:Lactobacillus acidophillus lyophilisatus 50mg obsahující minimálně 10 milionů živých bakterií, Estriolum 0,03mg v jedné vaginální tabletě.
3. LÉKOVÁ FORMA: Slabě béžové, tečkované, oválné, bikonvexní vaginální tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE:
4.1. Indikace
vaginální výtok neznámé etiologie (Fluor vaginalis), nebo mírné až středně závažné případy
bakteriální vaginitidy, u kterých není plně indikováno použití protiinfekční terapie
obnovení poševní bakteriální flóry tvořené Lactobacilem po lokální, nebo systémové terapii
antibiotiky, nebo chemoterapeutiky.
atrofická vaginitida způsobená nedostatečnou sekrecí estrogenů v průběhu menopauzy a v období
po menopauze, případně jako doplňková léčba v průběhu systémové substituční hormonální léčby.
profylaktická aplikace při recidivujících candidových infekcích
4.2. Dávkování a způsob použití:Fluor vaginalis, vaginální infekce, obnova normální vaginální bakteriální flóry:1-2 vaginální tablety denně po dobu 6-12 dnů. Tablety se zavádějí hluboko do pochvy nejlépe večer před ulehnutím. Po zavedení je nejlépe setrvat vleže s mírně překříženými dolními končetinami.Během menstruace by měla být léčba přerušena a znovu zahájena po jejím ukončení.
Atrofická vaginitis, Fluor vaginalis v postmenopauzeV případech atrofické vaginitidy se doporučuje v prvním týdnu léčby zavádět jednu tabletu denně. V následné udržovací fázi léčby se zavádí obvykle jedna tableta jednou až dvakrát týdně. Pokud je poševní sliznice výrazně suchá, může být tableta před zavedením navlhčena několika kapkami vody, aby se lépe rozvolnila.
4.3. Kontraindikace:Přípravek je kontraindikován v následujících případech
přecitlivělosti na estriol, nebo jakoukoliv složku přípravku
přítomnost maligních změn (estrogen-dependentní tumory) prsní žlázy, dělohy, nebo pochvy
suspektní, nebo manifestní endometrioza
vaginální krvácení nejasné etiologie
dívky, u kterých dosud nebyl ukončen vývoj sekundárních pohlavních znaků a které dosud nejsou
sexuálně aktivní.
4.4. Zvláštní upozornění:
4.5. Interakce:Lactobacillus acidophilus je citlivý k velkému množství antibiotik a protiinfekčních přípravků (aplikovaných lokálně i celkově). Souběžná léčba těmito přípravky může snižovat účinek přípravku Gynoflor.
4.6. Těhotenství a laktace:Studie na laboratorních zvířatech neprokázaly vedlejší účinky estriolu na plody samčího pohlaví. Bezpečnost přípravku Gynoflor v průběhu těhotenství nebyla dosud v klinických studiích zkoumána. Proto by měl být v průběhu těhotenství přípravek Gynoflor používán pouze v případech, kdy jeho předpokládaný účinek převáží možná rizika pro plod.Estriol je pohlavní hormon, který je specifický pro člověka a nevyskytuje se u ostatních savců. Z těchto důvodů je problematické extrapolovat výsledky studií na laboratorních zvířatech (většinou hlodavcích) na člověka.Jelikož přípravek Gynoflor obsahuje estriol ve velmi nízké dávce a jeho systémová absorbce je nízká, nežádoucí účinky na plod jsou i v případech jeho podávání v průběhu těhotenství nepravděpodobné.Gynoflor může být používán v průběhu kojení
4.7. Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů: Nejsou známy
4.8. Nežádoucí účinky:Krátce po zavedení se může objevit podráždění a pálení. V ojedinělých případech se může vyskytnout nesnášenlivost přípravku, která se projeví svěděním a zarudnutím. Byl zjištěn jeden případ alergické reakce na lyofylizát bakterie Lactobacillus, který je obsažen v přípravku Gynoflor. Pokud je přípravek náhodně požit, nepředpokládá se výskyt nežádoucích účinků
4.9. Předávkování:Předávkování není pravděpodobné.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI:
5.1. Farmakodynamické vlastnosti:ATC skupina: G03CC Estrogeny, kombinace s jinými léčivyLactobacilli acidophili jsou převažující bakteriální flórou vaginy u zdravé ženy. Lactobacillus je nepatogenní bakterie, která má v pochvě protektivní funkci. Tato bakterie fermentuje glykogenovézásoby ve vaginálním epitelu na kyselinu mléčnou. Výsledkem je kyselé prostředí (pH 3,8-4,5), které je výhodné pro růst Lactobacillus acidophilus, ale které je nepříznivé pro kolonizaci a růst jiných patogenních bakterií. Mimo kyseliny mléčné produkuje Lactobacilli acidophili rovněž peroxid vodíku a bakteriociny, které rovněž inhibují růst patogenních mikroorganismů.Estriol je endogenní estrogenní hormom, který má specifický účinek na poševní sliznici. Účelem estriolu v přípravku Gynoflor je zajištění proliferace vaginálního epitelu. Buňky proliferujícího vaginálního epitelu jsou schopny tvořit zásoby glykogenu, který dále slouží jako substrát pro růst Lactobacilli acidophili. V případě hormonálních poruch, které se vyskytují ve vyšším věku klesá počet buněk vaginálního epitelu, které jsou schopny tvořit zásoby glykogenu. Estriol umožňuje i ve velmi nízkých dávkách obnovení epitelu a poskytuje zásobu glykogenu pro růst Lactobacillus acidophilus. Porušení, nebo výraznou poruchu fysiologické vaginální flóry se může objevit zejména jako výsledek lokální, nebo systémové protiinfekční terapie, vážných celkových onemocnění, nedostatečné hygieně, nebo lokálních infekcích. V nefysiologickém vaginálním prostředí může být laktobacilární vaginální flóra redukována, nebo může zcela chybět. V těchto případech mizí i její ochranný účinek. Terapeutický efekt přípravku Gynoflor vede k obnovení biologické rovnováhy vaginálního prostředí a vaginálního epitelu, díky reimplantaci kultury Lactobacillus acidophilus a lokálnímu vlivu estriolu na vaginální epitel.Laktóza, která je ve vaginálních tabletách Gynoflor, může být laktobacilem rovněž fermentována na kyselinu mléčnou. Množení a vaginální rekolonizace těmito bakteriemi se objevuje po první aplikaci tohoto preparátu.Lactobacillus acidophilus a estriol účinkují lokálně ve vaginálním prostředí.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti:Jakmile dojde ke kontaktu vaginálních tablet s vaginálním sekretem, začnou se tablety rozpadat a lyofilizované bakterie se začnou uvolňovat. V pokusech in vitro bylo prokázáno, že během několika hodin dojde k obnovení metabolismu bakterií Lactobacillus acidophilus a to způsobí pokles pH.Positivní estrogenní účinek vyvolaný estriolem nastupuje rovněž velmi rychle a proliferativní stav vaginálního epitelu se rovněž během léčby (6-12 dní) progresivně upravuje.Absorbce estriolu z přípravku Gynoflor byla testována u zdravých žen po menopauze s atrofií vaginálního epitelu. Po jednorázové vaginální aplikaci přípravku Gynoflor došlo pouze k mírnému zvýšení plasmatických koncentrací nekonjugovaného estriolu (biologicky aktivní formy estriolu) nad bazální hladinu a maximálních hladin bylo dosaženo za 3 hodiny po aplikaci. Za 8 hodin po aplikaci již nebyly hladiny nekonjugovaného plasmatického estriolu zvýšené.Po 12 dnech terapie přípravkem Gynoflor v dávce 1 vaginální tablety denně nebyly hladiny nekonjugovaného estriolu v plazmě zvýšené nad bazální úroveň.Během dvanáctidenní léčby nebyla pozorována kumulace estriolu.Plasmatické koncentrace estriolu a estronu nejsou léčbou estriolem porušeny, protože estriol je konečný metabolický článek. Estriol je rychle vylučován močí v biologicky inaktivní formě (glukuronidů, nebo sulfátů).Po léčbě přípravkem Gynoflor může přetrvat fysiologický stav vaginálního prostředí po dobu týdnů až měsíců. Nízké dávky estriolu (0,03mg), použití lokální aplikace a omezené trvání léčby (normálně 6-12 dnů) předchází systémovým estrogenním účinkům.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuPři vaginální aplikaci musí být zváženy dva toxikologické aspekty: lokální tolerance a možnost systémové toxicity díky absorbci složek přípravku.Lactobacillus je hlavním mikrobem, který se vyskytuje v pochvě zdravých žen a je hodnocen jako nepatogenní. Z těchto důvodů není zavedení těchto bakterií do vaginy považováno za riziko jakéhokoliv lokálního dráždění a epiteliálního poškození. Výsledky animálních studií (krysy kmene Wistar) dokumentují, že pouze vysoké dávky estriolu mohou vyvolat feminizaci plodů mužského pohlaví.Toxikologické údaje získané v pokusech na zvířatech (hlodavcích) mají omezenou výpovědní hodnotu a nelze je přenášet na člověka, ani na jiné druhy savců. Vzhledem k nízkým dávkám estriolu, který je obsažen v přípravku Gynoflor se nepředpokládá akutní, ani chronická toxicita.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE:
6.1. Seznam všech pomocných látek (kvalitativně): Monohydrát laktózy sušený rozprášením, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), hydrogenfosforečnan sodný.
6.2. Inkompatibility: Nejsou známy
6.3. Doba použitelnosti: 3 roky
6.4. Skladování:Uchovávejte při teplotě 2-8°C.
5.6. Druh obalu:Blistr (PVC/PE/PVdC)/Al, krabička.
Balení:Po šesti nebo dvanácti vaginálních tabletách
6.6. Návod k použití: Vaginální podání.
7. DRŽITEL REGISTRAČNÍHO POVOLENÍ: Merck spol. s r.o., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO: 54/136/00-C
9. DATUM REGISTRACE:1.3. 2000 /9.9. 2009
10.DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU:8.2.2012
Informace na obalu
Text na vnějším obalu – 6 tablet
Gynoflor6 vaginálních tablet
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
Lactobacillus acidophilus cryodessicatus 50 mg (obsahuje nejméně 10 mil. životaschopných baktérií) a Estriolum (Estriol) 0.03 mg v 1 vaginální tabletě.
Pomocné látky: monohydrát laktózy sušený rozprášením, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), hydrogenfosforečnan sodný.
Uchovávejte při teplotě 2-8°C. Nepoužitelný lék vraťte do lékárny.Vaginální podání.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
logo Merck
Merck spol. s r.o., Praha, Česká republika
Registrační číslo: 54/136/00-C
Číslo šarže:Datum výroby:Použitelné do:
EAN
Název přípravku v Braillově písmu
Text na vnějším obalu – 12 tablet
Gynoflor12 vaginálních tablet
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
Lactobacillus acidophilus cryodessicatus 50 mg (obsahuje nejméně 10 mil. životaschopných baktérií) a Estriolum (Estriol) 0.03 mg v 1 vaginální tabletě.
Pomocné látky: monohydrát laktózy sušený rozprášením, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), hydrogenfosforečnan sodný.
Uchovávejte při teplotě 2-8°C. Nepoužitelný lék vraťte do lékárny.Vaginální podání.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
logo Merck
Merck spol. s r.o., Praha, Česká republika
Registrační číslo: 54/136/00-C
Číslo šarže:Datum výroby:Použitelné do:
EAN
Název přípravku v Braillově písmu
Vnitřní obal – blistr
GynoflorVaginální tablety
10 mil. lactobacillus acidophilus / 0.03 mg estriolum
Uchovávejte při teplotě 2-8°C.
logo Merck
Merck spol. s r.o., Praha, Česká republika
Č. šaržeEXP