Grazax 75 000 Sq-T

Kód 0100980 ( )
Registrační číslo 59/ 467/06-C
Název GRAZAX 75 000 SQ-T
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace ALK-Abelló A/S, Horsholm, Dánsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0100981 POR LYO 10X10 Perorální lyofilizát, Perorální podání
0100980 POR LYO 3X10 Perorální lyofilizát, Perorální podání
0169504 POR LYO 9X10 Perorální lyofilizát, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak GRAZAX 75 000 SQ-T

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls83476/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Grazax 75 000 SQ-T

perorální lyofilizát

Standardizovaný alergenový extrakt z travního pylu bojínku lučního (Phleum pratense)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu. - Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. - Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a

to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

- Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si

všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek Grazax a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Grazax užívat

3.

Jak se přípravek Grazax užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Grazax uchovávat

6.

Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK GRAZAX A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Grazax obsahuje alergenový extrakt z travního pylu. Grazax se používá k léčení rýmy a zánětu spojivek vyvolaného travním pylem u dospělých pacientů a dětí (starších 5 let). Grazax zmírňuje alergické onemocnění zvýšením imunologické tolerance k travnímu pylu.

Děti, pro které je léčba vhodná, jsou pečlivě vybírány lékaři, kteří mají zkušenosti s léčbou alergických onemocnění u dětí.

Aby mohl rozhodnout o vhodnosti léčby Grazaxem, zhodnotí lékař Vaše příznaky alergie, provede kožní prick test nebo odebere vzorek krve.

Doporučuje se vzít první orální lyofilizát pod dohledem lékaře. Toto opatření umožní zhodnotit citlivost každého pacienta na léčbu. Máte tak možnost prodiskutovat případné nežádoucí účinky s lékařem.

Grazax předepisují lékaři se zkušenostmi s léčbou alergie.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK GRAZAX UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Grazax:

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku

přípravku Grazax

jestliže máte onemocnění, které postihuje imunitní soustavu, jestliže máte těžké astma (zjištěné lékařem), jestliže máte rakovinu, jestliže máte těžký zánět úst.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Grazax je zapotřebí:

jestliže Vám nedávno vytrhli zub nebo jste prodělal(a) jiný druh chirurgického zákroku

v dutině ústní. Léčba přípravkem Grazax se v tom případě musí na 7 dnů přerušit, aby se umožnilo zhojení ústní dutiny.

jestliže máte vážnou alergii na ryby jestliže jste měl/a v minulosti alergickou reakci po injekci alergenového extraktu travních

pylů.

Použití u dětí

vypadávání mléčných zubů. Léčba přípravkem Grazax se v tom případě musí na 7 dnů

přerušit, aby se umožnilo zhojení ústní dutiny.

u dětí s astmatem prodělávající akutní onemocnění horních cest dýchacích musí být léčba

přípravkem Grazax dočasně přerušena, dokud není vyléčena infekce.

Jestliže se Vás něco z toho týká, promluvte o tom se svým lékařem než začnete přípravek Grazax užívat.

U starších osob (nad 65 let) nejsou s přípravkem Grazax zkušenosti.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Jestliže berete na své alergické příznaky jiné léky, jako antihistaminika nebo kortikosteroidy, lékař by měl užívání těchto léků vyhodnotit.

Užívání přípravku Grazax s jídlem a pitím Po užití tohoto perorálního lyofilizátu se nesmí 5 minut jíst ani pít.

Těhotenství a kojení Toho času nejsou zkušenosti s používáním přípravku Grazax během těhotenství. Během těhotenství se léčení přípravkem Grazax nesmí zahajovat. Otěhotníte-li během léčení, zeptejte se lékaře, je-li vhodné v léčbě pokračovat.

Toho času nejsou zkušenosti s používáním Grazaxu po dobu kojení. Účinky na kojené děti nepředpokládáme.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Vy sám (sama) odpovídáte za posouzení své schopnosti řídit nebo provádět precizní práci. Účinky nebo vedlejší účinky léků mohou tuto schopnost ovlivnit. Popis těchto účinků je

k dispozici v jiných oddílech této informace. Proto si pro poučení přečtěte všechny informace v této příbalové informaci.

V případě nejistoty se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Léčení přípravkem Grazax nemá žádný nebo zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK GRAZAX UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Grazax přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Obvyklá dávka přípravku je jeden perorální lyofilizát denně. Abyste docílili nejlepšího účinku, začněte perorální lyofilizát užívat alespoň 4 měsíce před očekávaným začátkem sezóny travního pylu. Doporučuje se pokračovat v léčbě po dobu 3 let.

Použití u dětí a dospělých

Přípravek Grazax je perorální lyofilizát. Než se dotknete perorálního lyofilizátu, ujistěte se, že máte suché ruce. Perorální lyofilizát uchopte takto:

1. Odtrhněte proužek označený trojúhelníky na svrchní straně balíčku perorálního lyofilizátu.

2. Podél perforovaných čar odtrhněte čtvereček z balíčku perorálního lyofilizátu.

3. Neprotlačujte perorální lyofilizát skrz fólii. Mohlo by to perorální lyofilizát poškodit, jelikož se snadno láme. Místo toho ohněte označený růžek fólie a pak ji stáhněte.

4. Perorální lyofilizát vyjměte šetrně z fólie a ihned jej užijte.

5. Vložte perorální lyofilizát pod jazyk. Ponechejte jej tam několik vteřin, dokud se nerozpustí. Během první minuty nepolykejte. Potom po dobu nejméně pěti minut nejezte a nepijte. Jestliže jste užil(a) více přípravku Grazax než jste měl(a) Jesliže jste užil(a) příliš mnoho perorálních lyofilizátů Grazax, mohou se u Vás objevit alergické příznaky, včetně místních příznaků v ústech a hrdle. Pocítíte-li závažné příznaky, kontaktujte ihned lékaře nebo nemocnici.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Grazax Jestliže jste zapomněl(a) užít perorální lyofilizát, užijte jej později během dne. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku perorálního lyofilizátu.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Grazax Jestliže tento léčivý přípravek neužíváte jak je předepsáno, nemůže být léčení účinné. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Nežádoucí účinky mohou být alergickou reakcí na alergen, jimž jste léčen(a). Ve většině případů nežádoucí účinky trvají minuty až hodiny po užití perorálního lyofilizátu a zmizí do týdne po zahájení léčby.

Přestaňte užívat Grazax a ihned kontaktujte vašeho lékaře nebo nemocnici, pokud se u vás objeví následující příznaky:

- náhlý otok obličeje, rtů nebo hrdla - potíže s polykáním - dýchací potíže - kopřivka - změny hlasu - zhoršení stávajícího astmatu - závažné obtíže

Další možné nežádoucí účinky:

Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 lidí):

- příznaky nachlazení - svědění v ústech - pocit podráždění hrdla. Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí):

- bolesti hlavy - brnění nebo pocit necitlivosti kůže, úst nebo jazyka - svědění oka nebo ucha - zánět v očích, nose nebo v ústech - příznaky astmatu, ztížené dýchání, kašel nebo kýchání - sucho v hrdle - nepříjemný pocit v nose, ucpaný nos, rýma - otok např.rtů nebo jazyka - zpuchýřovatění nebo jiné obtíže postihující ústa, jazyk nebo hrdlo - bolesti nebo tlak žaludku, průjem, pocit nevolnosti, zvracení - pálení žáhy - svědení související např. s vyrážkou, kopřivkou nebo ekzémem - únava - tíseň nebo bolest na hrudi - horečka Méně časté (mohou postihovat až 1 ze 100 lidí): - pocit zrychleného, zesíleného nebo nepravidelného srdečního tepu

- otok lymfatických žláz - točení hlavy - změny chuti, snížená chuť k jídlu - zčervenání očí, podráždění nebo otok, slzení - bolest nebo nepříjemný pocit v uchu - chrapot - tíseň v hrdle, zarudlé hrdlo nebo pocit necitlivosti, bolest při polykání - zvětšené krční mandle - alergická reakce, - zarudnutí nebo bolest v ústech, sucho v ústech, otok patra - puchýř na rtu, zánět rtů - zvětšení slinných žláz nebo zvýšené slinění - otok nebo bolest dásně - zánět žaludku, říhání - pocit horka, celkově nepříjemný pocit - pocit cizího tělesa v hrdle - zarudnutí kůže, návaly - otok tváře nebo hrdla

Vzácné (mohou postihnout až 1 z 1000 lidí):

- zúžení dolních cest dýchacích

U dětí bylo hlášeno častěji než dospělých podráždění očí, bolest ucha, puchýř na rtu, zvětšení slinných žláz, zarudnutí hrdla, zarudnutí kůže, alergická reakce a bolest na hrudi.

Jestliže máte nepříjemné nežádoucí účinky měl byste kontaktovat svého lékaře, který určí jaké protialergické léky možná potřebujete, např. antihistaminika.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci 5. JAK PŘÍPRAVEK GRAZAX UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí

Přípravek Grazax nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na blistru za EXP a na krabičce za Použitelné do. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Grazax obsahuje Léčivou látkou je standardizovaný SQ alergenový extrakt z travního pylu z bojínku lučního Graminis pollinis extractum (Phleum pratense). Aktivita na perorální lyofilizát je vyjádřena pomocí jednotky SQ-T*. Aktivita jednoho perorálního lyofilizátu je 75 000 SQ-T.

* (Standardised Quality units Tablet (SQ-T) = Tableta se standardizovaným počtem jednotek kvality (SQ-T) Pomocnými látkami jsou želatina (rybího původu), mannitol a hydroxid sodný.

Jak přípravek Grazax vypadá a co obsahuje toto balení Bílý až šedobílý kruhový perorální lyofilizát (sušený mrazem) označený na jedné straně negativním reliéfem.

Hliníkové blistrové karty s odstranitelnou hliníkovou fólií v zevní kartónové krabici. Každý blistr obsahuje 10 perorálních lyofilizátů. Jsou k dispozici tato balení: 30 (3x10), 90 ((9x10)nebo 100 (10x10) perorálních lyofilizátů.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce ALK-Abelló A/S Bøge Allé 6-8 DK-2970 Hørsholm Dánsko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 9.11.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls83476/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

GRAZAX 75 000 SQ-T

perorální lyofilizát.

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Standardizovaný alergenový extrakt z travního pylu bojínku lučního (Phleum pratense) Graminis pollinis extractum 75 000 SQ-T* na perorální lyofilizát. * Tableta se standardizovaným počtem jednotek kvality (SQ-T) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Perorální lyofilizát.

Bílý až šedobílý kruhový perorální lyofilizát označený na jedné straně negativním reliéfem. 4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Onemocnění modifikující léčba rinitidy a konjunktivitidy vyvolané travním pylem u dospělých pacientů a dětí (starších 5 let) s klinicky významnými příznaky a diagnostikované pozitivním kožním prick testem a/nebo specifickým IgE testem na travní pyl. Měl by být proveden pečlivý výběr dětí, pro které je léčba vhodná (viz bod 4.2). 4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Doporučená dávka pro dospělé a děti (starší 5 let) je jeden perorální lyofilizát denně (75 000 SQ-T). Nejsou klinické zkušenosti s imunoterapií Grazaxem u dětí (<5 let) a u starších osob (≥65 let).

Léčba Grazaxem smí být zahájena pouze lékaři, kteří mají zkušenosti s léčbou alergických onemocnění a s léčbou alergických reakcí.

Pediatrická populace

Léčba Grazaxem u dětí by měla být prováděna lékaři, kteří mají zkušenosti s terapií alergických onemocnění u dětí, a pacienti by měli být pečlivě vybíráni s ohledem na očekávaný stupeň účinnosti v této věkové skupině (viz bod 5.1).

Způsob podání

Aby mohli pacient a lékař hovořit o případných nežádoucích účincích a možných protiopatřeních, doporučuje se, aby byla první dávka perorálního lyofilizátu vzata pod lékařským dohledem (20-30 minut).

Pokud nedojde k významnému zlepšení příznaků v průběhu první sezóny travního pylu, není indikace k pokračování léčby.

Doporučuje se pokračovat v léčbě přípravkem Grazax po dobu 3 let. K dispozici jsou údaje o léčbě trvající 3 roky a následném dvouletém sledování dospělých pacientů. Nejsou k dispozici údaje o léčbě u dětí trvající déle než 1 sezónu travního pylu.

Klinického účinku léčby provedené v první sezóně je dosaženo, jestliže je s ní započato nejméně 4 měsíce před očekávaným začátkem sezóny travního pylu. Jestliže je léčení započato 2-3 měsíce před sezónou, může být také dosaženo určitého účinku.

Grazax je perorální lyofilizát. Perorální lyofilizát se musí z blistru vyjmout suchými prsty a vložit pod jazyk, kde se rozplyne.

Asi minutu se nesmí polykat. Během následných pěti minut se nemá nic jíst ani pít.

Perorální lyofilizát se musí užít ihned po otevření blistru.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na kteroukoli pomocnou látku (úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1). Zhoubný nádor nebo systémové onemocnění postihující imunitní systém, např. autoimunitní choroby, onemocnění imunitního komplexu nebo nemoci z nedostatečnosti imunity. Zánětlivá onemocnění ústní dutiny s těžkými příznaky jako orální lichen planus s ulceracemi nebo těžká ústní mykóza. Pacienti s nezvládnutým nebo těžkým astmatem (u dospělých: FEV1 < 70% z předvídané

hodnoty po přiměřené farmakologické léčbě, u dětí: FEV1 < 80% z předvídané hodnoty

po přiměřené farmakologické léčbě ) nesmí být léčeni imunoterapií Grazaxem.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

V případě ústní chirurgie včetně vytržení zubu, vypadnutí mléčného zubu u dětí, by měla být léčba Grazaxem přerušena na 7 dnů, aby se umožnilo zhojení ústní dutiny.

U dětí s průvodním astmatem prodělávajících akutní onemocnění horních cest dýchacích by měla být léčba přípravkem Grazax přerušena, dokud nedojde k vyléčení infekce.

Při léčení Grazaxem je pacient vystaven alergenu způsobujícímu příznaky alergie. Proto lze po dobu léčení očekávat především lehké nebo mírné místní alergické reakce. Jestliže se u pacienta v důsledku léčby objeví významné místní nežádoucí reakce, musí se zvážit použití antialergické léčby (např. antihistaminik).

Po uvedení na trh byly ojediněle hlášeny závažné systémové alergické reakce, a proto je lékařský dohled na začátku léčby důležitým opatřením.

Nástup celkových příznaků může zahrnovat zrudnutí, intenzivní svědění dlaní rukou a plosek nohou, i jiných částí těla (jako při kopřivce). Může se též vyskytnout pocit horka, celková nevolnost a neklid anebo úzkost. V případě těžkých celkových reakcí, angioedému, polykacích obtíží, dušnosti, změn hlasu nebo pocitu plnosti v krku je třeba se ihned poradit s lékařem. V takových případech se léčení musí přerušit trvale nebo do doby, kdy lékař neporadí jinak. Jestliže se u pacientů s průvodním astmatem objeví příznaky a známky ukazující na zhoršení astmatu, musí se léčení přerušit a ihned požádat o radu lékaře, aby zhodnotil pokračování léčby.

Zvýšené riziko závažných reakcí po podání přípravku Grazax existuje u pacientů, u kterých se rozvinula systémová reakce po subkutánní imunoterapii travními pyly. Podání přípravku Grazax by mělo být pečlivě zváženo a k dispozici by měly být prostředky k léčbě případných reakcí.

Těžké systémové alergické reakce se mohou léčit adrenalinem. U pacientů léčených tricyklickými antidepresivy a/nebo inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) mohou být účinky adrenalinu zesíleny s možnými fatálními důsledky; to vše je nutno vzít před zahájením specifické imunoterapie v úvahu.

Klinická zkušenost týkající se současného očkování a léčení Grazaxem chybí. Po lékařském zvážení celkového stavu pacienta lze provést očkování bez přerušení léčby Grazaxem.

Grazax obsahuje želatinu získanou z ryb. Dostupné údaje nenaznačují zvýšené riziko alergických reakcí pro těžké alergiky na ryby. Avšak doporučuje se zvýšená pozornost při zahájení léčby Grazaxem u těchto pacientů.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Současná léčba symptomatickými antialergiky (např. antihistaminiky, kortikosteroidy a/nebo stabilizátory žírných buněk) může pacientovi zvednout hladinu snášenlivosti imunoterapie.

O možných rizicích současné imunoterapie s jinými alergeny během léčení Grazaxem nejsou dostupné žádné údaje.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství Neexistují žádné údaje o klinických zkušenostech s používáním Grazaxu u těhotných žen nejsou klinické zkušenosti. Studie na zvířatech neukazují zvýšené nebezpečí pro plod. Během těhotenství nesmí být léčba Grazaxem zahájena. Jestliže během léčení žena otěhotní, může léčení pokračovat po vyhodnocení celkového stavu pacientky (včetně plicní funkce) a reakcí na předchozí podávání Grazaxu. U pacientek s předchozím astmatem se během těhotenství doporučuje zvýšený dohled.

Kojení O používání Grazaxu v období laktace nejsou k dispozici klinické údaje. Účinky na kojené děti se nepředpokládají. Fertilita Nejsou k dispozici žádné klinické údaje týkající se fertility a užívání přípravku Grazax. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Léčení Grazaxem nemá žádný nebo jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Ve studiích šetřících léčení Grazaxem v denní dávce 75 000 SQ-T u dospělých a pediatrických pacientů, 56 % léčených pacientů hlásilo nežádoucí účinky během prvních 3 měsíců léčby. Počet pacientů, kteří hlásili nežádoucí účinky během pokračující léčby, výrazně klesal.

Velmi často hlášenými nežádoucími reakcemi u dospělých a pediatrických pacientů léčených Grazaxem byly místní alergické reakce v ústech, které byly většinou lehké až mírné. U většiny nemocných začínaly tyto reakce na začátku léčby, trvaly minuty až hodiny po každém užití Grazaxu a měly tendenci ke spontánnímu ústupu během 1 až 7 dnů.

Tabulka s přehledem nežádoucích účinků Níže uvedená tabulka nežádoucích účinků se zakládá na údajích z kontrolovaných klinických studií sledujících léčbu přípravkem Grazax u dospělých a pediatrických pacientů se sezónní, travním pylem indukovanou rinokonjunktivitidou, včetně pacientů s lehkým až mírným souběžným astmatem navozeným travním pylem. Nežádoucí účinky jsou rozděleny do skupin podle četnosti výskytu, v souladu s databází MedDRA: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100, <1/10), méně časté (≥1/1000, <1/100) a vzácné (≥1/10000, <1/1000), velmi vzácné (<1/10000). Třídy orgánových systémů

Četnost výskytu

Nežádoucí účinky

Infekce a infestace

Velmi časté

Nazofaryngitida

Časté

Faryngitida, rinitida, infekce horních dýchacích cest

Méně časté

Laryngitida

Poruchy krve a lymfatického systému

Méně časté

Lymfadenopatie

Poruchy imunitního systému

Méně časté

Systémová alergická reakce

Poruchy nervového systému

Časté

Bolesti hlavy, parestézie

Méně časté

Závratě, dysgeuzie

Poruchy oka

Časté

Svědění očí, konjunktivitida

Méně časté

Hyperémie spojivky, podráždění spojivky, zvýšené slzení, otok očí, otok víčka

Srdeční poruchy

Méně časté

palpitace

Poruchy ucha a labyrintu

Časté

Svědění uší

Méně časté

Nepříjemné pocity v uchu, bolest ucha

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Velmi časté

Podráždění hrdla

Časté

Kýchání, astma, kašel, sucho v krku, dyspnoe, nepříjemné pocity v nose, překrvení nosu, orofaryngeální bolest, faryngální otok , rinorea, alergická rinitida

Méně časté

Dysfonie, pocit stažení hrdla, faryngeální erytém, faryngální hypestezie, tonzilární hypertrofie, sípání, puchýřovatění v oblasti orofaryngu

Vzácné

bronchospasmus

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté

Svědění úst

Časté

Otok v ústech, otok rtů, nepříjemný pocit v ústech, parestezie úst, stomatitida, oteklý jazyk, dysfagie, bolest břicha, průjem, dyspepsie, nevolnost, zvracení

Méně časté

Erytém sliznice ústní dutiny, nepříjemné pocity v oblasti orofaryngu, otok patra, sucho v ústech, puchýř na rtu, cheilitida, bolest v ústech, nepříjemné pocity v ústech, odynofagie, zvětšení slinných žláz, hypersekrece slinných žláz, otok dásní, bolest dásní, aftózní stomatitida, vřed v ústech, puchýřky na jazyku, poruchy jazyka, glositida, glosodynie, gastritida, gastroesofageální reflux, nepříjemné pocity v oblasti břicha, snížená chuť k jídlu

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Pruritus, kopřivka, ekzém, vyrážka

Méně časté

Angioedém jako otok obličeje, erytém, návaly

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Únava, pocit tísně na hrudi, pyrexie

Méně časté

Bolest na hrudi, pocit horka, celkový pocit nemoci, pocit cizího tělesa

Popis vybraných nežádoucích účinků

Jestliže se u pacienta objeví v důsledku léčby závažné nežádoucí účinky, musí se zvážit podání antialergik. Po uvedení na trh byly vzácně hlášeny závažné systémové alergické reakce, a proto je lékařský dohled na začátku léčby důležitým opatřením, viz bod 4.2 a 4.4. V případě závažných celkových reakcí, angioedému, polykacích potíží, dušnosti, změn hlasu, hypotenze nebo pocitu plnosti v hrdle se musí ihned kontaktovat lékař. V takových případech se musí léčba přerušit natrvalo anebo dokud lékař neurčí jinak. Pediatrická populace Profil nežádoucích účinků u dětí a dospívajících léčených přípravkem Grazax byl obecně obdobný jako u dospělých. Následující nežádoucí účinky se v pediatrické populaci objevují ve vyšší četnosti (časté), než je uvedeno v tabulce výše: nezávažné alergické reakce, podráždění spojivky, otok hltanu, puchýř na rtu, zvětšení slinných žlaz, erytém, bolesti ucha a bolest na hrudi. Nežádoucí účinky jsou většinou mírného až středně závažného charakteru. 4.9 Předávkování

Ve studiích fáze I byli pacienti s alergií na travní pyl vystaveni dávkám do 1 000 000 SQ-T. Nejsou k dispozici žádné údaje týkající se expozice dávce vyšší než 75 000 SQ-T u dětí.

Jestliže se užívají dávky vyšší než doporučované denní dávky, může se nebezpečí nežádoucích účinků zvýšit, včetně nebezpečí celkových reakcí nebo těžkých místních reakcí. V případě závažných reakcí jako angioedému, polykacích obtíží, obtížného dýchání, hlasových změn nebo pocitu plnosti v hrdle je nutné okamžité posouzení lékařem. Tyto reakce se musí léčit pomocí příslušné symptomatické medikace.

V takových případech se má léčba ukončit natrvalo nebo dokud lékař neurčí jinak.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Alergenové extrakty, travní pyl

ATC kód: V01AA02.

Způsob účinku Specifická imunoterapie s alergenovými přípravky spočívá v opakovaném podávání alergenů pacientům s alergií, aby došlo k aktivaci imonumodulačních mechanismů, trvalé úlevě od příznaků, nižší potřebě antialergických léků a zlepšení kvality života během následné přirozené expozice alergenu.

Denní podávání přípravku Grazax dospělým pacientům po dobu 3 let ovlivnilo trvale onemocnění po ukončení terapie (účinek byl prokázán po 1 i 2 letech následného sledování). Stupeň účinku v průběhu 5 sezón kolísal s vrcholem v sezóně 2 a možným trendem k postupného snižování od sezóny 3 k sezóně 5 ( jedna další sezóna terapie a dvě sezóny následného sledování, viz tabulka níže). Kolísání účinku léčby odpovídalo kolísání expozici k travnímu pylu. Avšak v současnosti nelze stanovit, zda pokles expozice k travnímu pylu lze pokládat za jediné vysvětlení možného trendu k postupnému snižování účinku terapie zaznamenaného v sezóně 3-5. Grazax se používá k léčebné modifikaci onemocnění pacientů s rinitidou a rinokonjunktivitidou vyvolanou travními pyly.

Cílem farmakodynamického účinku je imunitní soustava. Záměrem je navodit imunitní reakci proti alergenu, jimž je pacient léčen. Úplnému a přesnému mechanizmu děje vyvolávajícího klinický účinek specifické imunoterapie ještě zcela nerozumíme a není dostatečně doložen. Ukázalo se, že léčení Grazaxem navodí celkovou kompetitivní protilátkovou odpověď na trávu a navodí vzestup specifického IgG4 nepřetržitě po dobu

tříleté léčby. Po dvou letech od ukončení léčby byly specifický IgG4 stále zvýšen.

Klinický význam těchto nálezů se nezjišťoval.

Klinická účinnost u dospělých osob Účinnost Grazaxu podávaného jednou denně u 634 dospělých pacientů s travním pylem navozenou rinokonjunktivitidu byla vyhodnocena v placebem kontrolované, dvojitě slepé, randomizované mnohonárodní studii. 72% pacientů mělo pozitivní kožní prick test na jeden nebo více jiných alergenů než travního pylu. Účinnost byla hodnocena na základě průměrného denního příznaku rinokonjuntivitidy a medikačního skóre během jedné sezóny travního pylu. Léčení bylo zahájeno nejméně 16 týdnů před očekávaným začátkem sezóny travního pylu a bylo v něm pokračováno po celý rok. Účinnost a bezpečnost Grazaxu nebyla v sezóně travních pylů zjišťována u nemocných se závažnými alergickými příznaky vyvolanými jinými alergeny než travními pyly. Výsledky tříleté denní léčby přípravkem Grazax (rok 1-3) a dvouletého sledování (rok 4-5) jsou k dispozici: Primární cílové parametry účinnosti roky 1-5

Léčba

rok 1

Léčba

rok 2

Léčba

rok 3

Následné

sledování

rok 4

Následné

sledování

rok 5

Počet jedinců v analyzovaném souboru A

Grazax

282

172

160

142

137

Placebo

286

144

127

115

104

Skóre příznaků rinokonjunktivity B Grazax: průměr (medián)

2,85 (2,6)

2,40 (1,94)

2,56 (2,04)

2,68 (2,27)

2,56 (2,18)

Placebo: průměr (medián)

4,14 (3,8)

3,76 (3,45)

3,59 (3,23)

3,63 (3,27)

3,40 (3,15)

Rozdíl v průměrech

Absolutní

1,29

1,36

1,04

0,95

0,84

[CI 95%]

[0,90; 1,68]

[0,86; 1,86]

[0,52;1,56]

[0,40; 1,50]

[0,28; 1,41]

Relativní k placebu (%)

31%

36%

29%

26%

25%

[CI 95%]

[22%; 41%]

[23%; 49%]

[14%; 43%]

[11%; 41%]

[9%; 37%]

p-hodnota ANOVA

<0,0001

<0,0001

0,0001

0,0007

0,0037

Rozdíl v mediánech

Absolutní

1,2

1,51

1,19

1,00

0,97

Relativní k placebu (%)

32%

44%

37%

31%

31%

Skóre medikace rinokonjunktivitidy C Grazax: průměr (medián)

1,65 (1.0)

1,74 (0.46)

1,82 (0,82)

2,32 (1,23)

2,42 (1,62)

Placebo: průměr (medián)

2,68 (2,2)

3,19 (1,71)

3,04 (2,07)

3,25 (2,58)

3,04 (2,06)

Rozdíl v průměrech

Absolutní

1,03

1,45

1.22

0.93

0,62

[CI 95%]

[0,63; 1,44]

[0,75; 2,16]

[0,52;1,92]

[0,14; 1,72]

[-0,15; 1,38]

Relativní k placebu (%)

39%

46%

40%

29%

20%

[CI 95%]

[24%; 54%]

[24%; 68%]

[17%; 63%]

[4%; 53%]

[-8%; 40%]

p-hodnota ANOVA

<0,0001

<0,0001

0,0007

0,0215

0,1136

Rozdíl v mediánech

Absolutní

1,2

1,25

1,25

1,35

0,44

Relativní k placebu (%)

55%

73%

60%

52%

21%

A Studie byla na začátku plánována jako jednoletá. 546 z původních 634 jedinců dokončilo první rok. Studie byla prodloužena o další 2 roky a 2 roky následního sledování. Do prodloužení bylo zařazeno 351 jedinců (74 jedincům nebylo pokračování nabídnuto z důvodu uzavření centra) a tito představovali reprezentativní podskupinu původních 634 subjektů.. Počty subjektů v analýzách zahrnují všechny jedince poskytující denní zápisky během sezóny travního pylu.

B Skóre příznaků: Střední skóre denních příznaků rinokonjunktividy každého jedince v období sezóny travního pylu. Příznaky rinokonjunktivitidy zahrnovaly výtok z nosu, ucpaný nos, kýchání, svědění nosu, pocit písku v očích, zarudnutí/svědění očí a slzení. Rozpětí skóre příznaků rinokonjuktivitidy bylo 0-18, vyšší hodnoty indikovaly dlouhodobé, velmi závažné příznaky ve všech zmíněných kategoriích. Ve studii bylo 95% všech hlášení označeno 9 nebo méně.

C Skóre medikace: střední denní skóre medikace každého jedince v době sezóny travního pylu. Léky, které mohly být použity, byly loratadin (6 bodů za tabletu) olopatadin oční kapky (1,5 bodu za kapku) (pouze roky 2-5), budesonid nosní sprej (1 bod za střik) a prednison 5 mg (1,6 bodu za tabletu). Rozpětí skóre medikace rinokonjuktivitidy bylo 0-36, vyšší hodnoty indikovaly dlouhodobou potřebu vysokých dávek všech uvedených léčivých látek. Ve studii bylo 95% všech hlášení označeno 11 nebo méně.

Sekundární cílové parametry účinnosti roky 1-5

Grazax průměr

(Medián)

Placebo

průměr

(Medián)

Absolutní

rozdíl

průměr

[CI 95%]

Relativní

rozdíl*

[CI 95%]

p-

hodnota

ANOVA

Rok léčby 1 Počet subjektů A

282

286

Skóre kvality života B

1,03

1,40

0,37

26%

<0,0001

(0,9)

(1,4)

[0,23; 0,50]

[16%; 36%]

Celkové hodnocení C

82%

55%

27%

[20%; 34%]

49%

[36%; 63%]

<0,0001

Dobré dny D

45%

(40%)

33%

(22%)

12%

[8%; 17%]

38%

[23%; 53%]

<0,0001

Procento pacientů s více jak 50% dobrých dnů D

40%

24%

16%

[8%; 24%]

66%

[34%; 98%]

<0,0001

Rok léčby 2 Počet subjektů A

172

144

Skóre kvality života B

0,85

(0,63)

1,26

(1,05)

0,41

[0,23; 0,59]

33%

[18%; 49%]

<0,0001

Dobré dny D

49.6%

(47,5%)

33.4%

(26,5%)

16.2%

[9,4% -

22,9%]

48%

[28%; 69%]

<0,0001

Procento pacientů s více jak 50% dobrých dnů D

47,1%

28,5%

18,6%

[7,5; 29,7]

65%

[26%; 104%]

0,0008

Dny bez příznaků a medikace F

45,8%

(42,6%)

31,7%

(24,1%)

14,2%

[6,0%;

20,5%]

45%

[19%; 65%]

<0,0001

Rok léčby 3 Počet subjektů A

160

127

Skóre kvality života B

0,78

(0,60)

1,01 (0,92)

0,23

[0,07;0,40]

23%

[7%; 40%]

0,0058

Dobré dny D

43,0%

(41,0%)

30,4%

(22,0%)

12,6%

[5,6%; 19,7

%]

41%

[18 %-65%]

0,0004

E Procento pacientů s více jak 50% dobrých dnů D

43%

24%

19%

(odds ratio¤

2.4 [1.4; 4.0])

79%

0,0011#

Dny bez příznaků a medikace F

34,1%

(26,6%)

24,1%

(14,8%)

10,0%

[3,3%;16,7%

]

41,7%

[14%;69%]

0,0035

Rok sledování 4 Počet subjektů A

142

115

Skóre kvality života B

0,82

(0,64)

1,07 (0,97)

0,25

[0,08;0.41]

23%

[7%; 38%]

0,0041

Dobré dny D

50,0%

(51,9%)

38,1%

(31,6%)

11,9%

[4,4%;19,4%]

31%

[12%;50%]

0,0020

E Procento pacientů s více jak 50% dobrých dnů D

53,1%

34,0%

19,1%

(odds ratio¤

2.2 [1.3; 3.7])

56%

0,0031#

Dny bez příznaků a medikace F

35,2%

(25,7%)

27,6%

(17,2%)

7,6%

[0,41%-14,8%]

27%

[1%-54%]

0,0384

Rok sledování 5 Počet subjektů A

137

104

Skóre kvality života B

0,69

0,85

0,16

19%

0,0587

(0,56)

(0,85)

[-0,01; 0,33]

[-2%, 38%]

Dobré dny D

49,7%

(51,1%)

40,0%

(32,9%)

9,74%

[1,5%; 17,9]

24%

[3%; 52%]

0,0203

E Procento pacientů s více jak 50% dobrých dnů D

49,5%

35%

14,5%

(odds ratio¤

1,8 [1,1; 3,1])

41%

0,0280#

Dny bez příznaků a medikace F

33,5%

(25,9%)

28.0%

(18.2%)

5.5%

[-2,4%; 13,4%]

20%

[-8%; 57%]

0,1737

* Relativní rozdíl = |absolutní rozdíl| / Placebo ;

¤odds ratio(poměr podílů pravděpodobnosti) pro

výbornou kontrolu,

# p-hodnota pro odds ratio

A Studie byla na začátku plánována jako jednoletá. 546 z původních 634 jedinců dokončilo první rok. Studie byla prodloužena o další 2 roky a 2 roky následného sledování. Do prodloužení bylo zařazeno 351 jedinců (74 jedincům nebylo pokračování nabídnuto z důvodu uzavření centra) a tito představovali reprezentativní podskupinu původních 634 subjektů.. Počty subjektů v analýzách zahrnují všechny jedince poskytující denní zápisky během sezóny travního pylu

B Kvalita života byla hodnocena na základě dotazníku kvality života při rinokonjunktivitidě zahrnující 28 činnosti omezujících stavů , potíže se spaním, příznaky nosní a oční, příznaky kromě nosu a oči, praktické problémy a emoce. Vyšší hodnota odpovídá nižší kvalitě života. Rozpětí hodnot v dotazníku bylo 0 – 6, vyšší hodnota indikuje dlouhodobý závažný dopad ve všech položkách. Ve studii bylo 95% všech hlášení označeno 4 nebo méně. C Celkové hodnocení: procento jedinců, které uvedlo zlepšení příznaků rinokonjuktivitidy v sezóně léčby v porovnání s předešlými sezónami

D Dobré dny: procento dní, kdy jedinci neužili žádnou medikaci a skóre příznaků nebylo vyšší než 2.

E Rok 3 a 2 roky následného sledování, analýza průměrů pravděpodobného počtu jedinců s více jak 50% dobrých dnů během odpovídající sezóny travního pylu.

F Dny bez příznaků a medikace: procento dnů, kdy jedinci nepoužili žádnou záchrannou medikaci a neměli žádné příznaky. Statisticky významný účinek byl prokázán pro všechny sledované příznaky rinokonjunktivitidy (výtok z nosu, ucpaný nos, kýchání, svědění nosu, pocit písku v očích, zarudnutí/svědění očí a slzení). Ve studiích s kratší předsezónní léčbou byla zjištěna nižší redukce příznaků a skóre medikace; léčba Grazaxem přibližně 2 měsíce před a v průběhu sezóny travního pylu měla za následek snížení skóre příznaků o 16% (p=0,071) a snížení skóre medikace o 28% (p=0,047) (analýza účelu léčby). Klinická účinnost u dětí Účinnost Grazaxu byla zjišťována v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii u dětí (5-16 let) s/bez astmatu s rinokonjuktivitidou vyvolanou travními pyly. Léčba byla u pacientů zahájena před sezónou travních pylů a pokračovala během celé sezóny. Údaje o klinické účinnosti Grazaxu na rinokonjuktivitidu u dětí jsou uvedeny v následující tabulce. Účinnost u dětí

Grazax

Placebo

Absolutní

rozdíl

[CI 95%]

Relativní

rozdíl* (%)

[CI 95%]

p-

hodnota

Počet jedinců v v analyzovaném souboru

117

121

Primární cílové parametry Skóre příznaků rinokonjunktivitidy A

2,18

2,80

0,62

[0,10; 1,15]

22%

[4%; 38%]

0,0215

Skóre medikace rinokonjunktivitidy B

0,78

1,19

0,41

34%

0,0156

Klíčové sekundární cílové parametry Skóre příznaků rinokonjunktivitidy A, vrchol sezóny travních pylů

2,84

3,91

1,07

[0,32; 1,81]

27%

[9%;43%]

0,0059

Skóre medikace rinokonjunktivitidy B, vrchol sezóny travních pylů

0,87

2,40

1,53

64%

0,0013

Dobré dny C

52%

42%

9%

[ 1%; 17%]

22%

[3%; 45%]

0,0225

A Skóre příznaků: Střední skóre denních příznaků rinokonjunktividy každého jedince v období sezóny travního pylu. Příznaky rinokonjunktivitidy zahrnovaly výtok z nosu, ucpaný nos, kýchání, svědění nosu, pocit písku v očích, zarudnutí/svědění očí a slzení. Parametrická analýza (druhou odmocninou transformované údaje), relativní rozdíl zpětně transformovaných upravených průměrů.

B Skóre medikace: Medián denního skóre medikace rinokonjunktivitidy každého jedince v době sezóny travního pylu. Použitými léky byly loratadin tablety, levokabastin oční kapky, budesonid nosní sprej a prednison tablety. Neparametrická analýza, relativní rozdíl středních hodnot.

C Dobré dny: procento dní, kdy jedinci neužili žádnou medikaci a skóre příznaků nebylo vyšší než 2. Parametrická analýza (netransformované údaje), relativní rozdíl upravených parametrů. *relativní rozdíl = |absolutní rozdíl| / Placebo.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Hlavní část alergenů v Grazaxu jsou polypeptidy a bílkoviny, které budou v luminu gastrointestinálního traktu a v tkáních rozloženy na aminokyseliny a malé polypeptidy. Předpokládá se, že alergeny z Grazaxu nejsou vstřebávány do cévního systému ve významném rozsahu. Proto nebyly provedeny žádné farmakokinetické studie na zvířatech ani klinické studie vyšetřující farmakokinetický profil a metabolizmus Grazaxu.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Obvyklé studie týkající se obecné toxicity a reprodukční toxicity u myší neobjevily žádné zvláštní nebezpečí pro lidi. V toxikologických studiích na psech, kteří dostávali každodenní dávku po 52 týdnů, vznikla vaskulitida anebo perivaskulitida u samců, avšak ne u samic. Nepředpokládá se, že by bylo nebezpečí vzniku vaskulitidy anebo perivaskulitidy u lidí.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Želatina (rybího původu) Mannitol Hydroxid sodný

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

4 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5 Druh obalu a velikost balení

Hliníkové blistrové karty s odstranitelnou hliníkovou fólií v zevní kartónové krabici. Každý blistr obsahuje 10 perorálních lyofilizátů.

Velikost balení: 30 (3x10), 90 (9x10) a 100 (10x10) perorálních lyofilizátů .

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ALK-Abelló A/S Bøge Alle 6-8 DK- 2970 Hørsholm Dánsko

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

59/467/06-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29.11.2006/ 4.5.2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

9.11.2012


nahoru

Informace na obalu

1

OZNAČENÍ NA OBALU

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Grazax 75 000 SQ-TPerorální lyofilizát

Standardizovaný alergenový extrakt z travního pylu z bojínku lučního, Phleum pratense.

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jeden perorální lyofilizát obsahuje Graminis pollinis extractum 75 000 SQ-T,standardizovaný alergenový extrakt z travního pylu bojínku lučního (Phleum pratense).

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

30 (3x10) perorálních lyofilizátů90 (9x10) perorálních lyofilizátů100 (10x10) perorálních lyofilizátů

5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. K podání pod jazyk (perorální lyofilizát se rozpouští pod jazykem).

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do.: MM/RRRR

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

2

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ALK-Abelló A/S, Bøge Allé 6-8, DK-2970 Hørsholm, Dánsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg.č.: 59/467/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.šarže.:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

GRAZAX

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

GRAZAX 75 000 SQ-T

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ALK-Abelló A/S

3.

POUŽITELNOST

EXP.: MM-RRRR

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.:

5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.