Fosrenol 1000 Mg Perorální Prášek

Kód 0179361 ( )
Registrační číslo 87/ 469/12-C
Název FOSRENOL 1000 MG PERORÁLNÍ PRÁŠEK
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Chineham, Basingstoke, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0179361 POR PLV 90X1000MG Perorální prášek, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak FOSRENOL 1000 MG PERORÁLNÍ PRÁŠEK

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls34043/2011 a sukls34028/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

FOSRENOL 750 mg perorální prášek

FOSRENOL 1000 mg perorální prášek

lanthanum

Přečtěte si pozorně příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1.

Co je Fosrenol a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fosrenol užívat

3.

Jak se Fosrenol užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak Fosrenol uchovávat

6.

Další informace

1.

Co je FOSRENOL a k čemu se používá

Fosrenol slouží ke snížení hladiny hladiny fosfátů v krvi u pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Pacienti s poškozením funkce ledvin nejsou schopni regulovat hladinu fosfátu v krvi. Množství fosfátu v krvi proto stoupá (medicínsky se tomu říká hyperfosfatemie).

Fosrenol je léčivý přípravek, který snižuje vstřebávání fosfátu ze stravy v těle tím, že se na něj v zažívacím ústrojí váže. Fosfát navázaný na Fosrenol se nemůže stěnou střeva vstřebat.

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete FOSRENOL užívat

Neužívejte Fosrenol

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na hydrát uhličitanu lanthanitého nebo na kteroukoli další složku Fosrenolu.

2

jestliže máte v krvi příliš málo fosfátu (hypofosfatemie).

Zvláštní opatrnosti při použití Fosrenolu je zapotřebí

Je-li Vám známo, že trpíte nebo jste v minulosti trpěl(a) některým z následujících onemocnění, měl(a) byste si o tom před zahájením užívání Fosrenolu promluvit se svým lékařem:

žaludeční vřed;

ulcerózní kolitida (zánět tlustého střeva);

Crohnova choroba;

střevní neprůchodnost;

snížená funkce jater nebo ledvin.

Pokud máte sníženou funkci ledvin, může se Váš lékař rozhodnout sledovat v určitých časových intervalech hladinu vápníku v krvi. Pokud je hladina vápníku snížena, může Vám být podáván vápník jako doplněk stravy.

Pokud jste v minulosti podstoupil(a) operaci břicha nebo prodělal(a) infekci nebo zánět břicha/střev (peritonitidu), informujte o tom svého lékaře.

Pokud máte jít na rentgen, informujte prosím svého lékaře, že užíváte Fosrenol, protože to může mít vliv na výsledky rentgenu.

Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Fosrenol může ovlivnit vstřebávání určitých léků ze zažívacího ústrojí. Pokud užíváte chlorochin (na revmatismus a malárii), ketokonazol (na mykotické infekce), antibiotika tetracyklin nebo doxycyklin, nemají být užívány 2 hodiny před užitím Fosrenolu nebo po něm.

Nedoporučuje se užívání perorálních antibiotik z řady floxacinů (včetně ciprofloxacinu) 2 hodiny před užitím Fosrenolu nebo 4 hodiny po něm.

Pokud užíváte levothyroxin (k léčbě nedostatečné aktivity štítné žlázy), neužívejte jej 2 hodiny před užitím Fosrenolu nebo po něm. Váš lékař možná rozhodne o pečlivějším monitorování hladin thyreotropního hormonu (TSH) v krvi.

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Užívání Fosrenolu s jídlem a pitím

Fosrenol se má užívat s jídlem nebo ihned po jídle. Fosrenol, perorální prášek je určen k přimíchání do měkké stravy (jako např. jablečné pyré nebo jiný podobný pokrm) a následnému požití. Není nutné jej zapíjet tekutinou.

Těhotenství a kojení

Fosrenol nemá být užíván v těhotenství. Pokud jste nebo můžete být těhotná, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete Fosrenol užívat.

3

Jelikož není známo, zda tento lék může přejít do těla dítěte mateřským mlékem, nekojte během užívání Fosrenolu. Jestliže kojíte, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Závratě a vertigo (pocit závratě nebo točení hlavy) patří k méně častým nežádoucím účinkům hlášeným pacienty užívajícími Fosrenol. Pokud se u Vás tyto nežádoucí účinky objeví, může to ovlivnit Vaši schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.

3.

Jak se FOSRENOL užívá

Vždy užívejte Fosrenol přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Fosrenol se má užívat s jídlem nebo ihned po jídle. Fosrenol, perorální prášek je určen k přimíchání do měkké stravy (jako např. jablečné pyré nebo jiný podobný pokrm) a následnému požití. Není nutné jej zapíjet tekutinou.

Sáček neotvírejte dříve, než jste připraven(a) ho použít. Přimíchejte celý obsah sáčku do 1-2 lžiček měkké stravy a dbejte na to, aby byla do stravy zamíchána celá dávka. Zajistěte, aby směs perorálního prášku s potravou byla ihned zkonzumována (do 15 minut). Směs perorálního prášku s potravou nikdy neuchovávejte pro další použití.

Váš lékař Vám sdělí, kolik sáčků perorálního prášku si musíte s každým jídlem vzít (Vaše denní dávka bude rozdělena na jednotlivá jídla). Počet sáčků, které budete užívat, bude záviset na:

Vaší stravě (množství fosfátu v požívané stravě)

hladině fosfátu ve Vaší krvi

Je možné, že před nasazením Fosrenolu, perorálního prášku Váš lékař použil Fosrenol žvýkací tablety ke stanovení správné dávky. Fosrenol, žvýkací tablety jsou dostupné v různých silách, což umožňuje zvyšování dávky v menších krocích. Počáteční dávka žvýkacích tablet je obvykle 250 mg, třikrát denně s jídlem. Vaše dávka perorálního prášku bude pravděpodobně 750 nebo 1000 mg, třikrát denně s jídlem. Každé 2-3 týdny Váš lékař zkontroluje hladinu fosfátu ve Vaší krvi a může Vám dávku zvýšit, dokud nedosáhne hladina fosfátu v krvi přijatelné koncentrace, a poté tak bude činit v pravidelných intervalech.

Fosrenol účinkuje tím, že váže ve střevech fosfát obsažený ve stravě. Je velmi důležité, abyste Fosrenol užíval(a) s každým jídlem. Pokud změníte Vaše dietetické návyky, poraďte se se svým lékařem, neboť je možné, že budete muset užívat více Fosrenolu. Váš lékař Vám sdělí, jak v takovém případě postupovat.

Jestliže jste užil(a) více Fosrenolu, než jste měl(a)

Jestliže užijete příliš mnoho Fosrenolu, kontaktujte svého lékaře, aby mohl zhodnotit riziko a poskytnout Vám radu. Mezi příznaky předávkování patří nevolnost a bolesti hlavy.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Fosrenol

Je důležité užívat Fosrenol s každým jídlem.

4

Jestliže jste zapomněl(a) užít Fosrenol, vezměte si další dávku při dalším jídle. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i Fosrenol nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nežádoucí účinky jako nevolnost a zvracení jsou pravděpodobnější, jestliže užijete Fosrenol před jídlem. Lék užívejte vždy při jídle nebo ihned po jídle.

Velmi časté nežádoucí účinky (postihují více než 1 uživatele z 10):

Nevolnost, zvracení, průjem, žaludeční bolesti, bolest hlavy, svědění, vyrážka

Časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 uživatelů ze 100):

Zácpa, pálení žáhy, plynatost

Hypokalcemie (příliš nízká hladina vápníku v krvi) je také častým nežádoucím účinkem, mezi jehož příznaky může patřit mravenčení v rukou a chodidlech, svalové a břišní křeče nebo křeče obličejových svalů a svalů chodidel.

Prosím, informujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví zácpa. Může to být časný příznak střevní neprůchodnosti.

Méně časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 uživatelů z 1000):

Únava; pocit nepohodlí; bolesti na prsou, slabost; oteklé ruce a chodidla; bolest těla; závratě; vertigo; říhání; zánět žaludku a střev (gastroenteritida); trávicí potíže; syndrom dráždivého tračníku; sucho v ústech; onemocnění zubů; zánět jícnu nebo úst; řídká stolice; zvýšení určitých jaterních enzymů, parathormonu, hliníku, vápníku a glukózy v krvi; zvýšená nebo snížená hladina fosfátu v krvi; žízeň; ztráta tělesné hmotnosti; kloubní bolest; svalové bolesti; oslabení a řídnutí kostí (osteoporóza); ztráta nebo zesílení chuti k jídlu; zánět hrtanu; vypadávání vlasů; zvýšené pocení; poruchy chuti a zvýšený počet bílých krvinek.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

Jak FOSRENOL uchovávat

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte Fosrenol po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a sáčcích za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

5

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

Další informace

Co Fosrenol obsahuje

-

Jeden sáček obsahuje lanthanum 750 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus).

-

Jeden sáček obsahuje lanthanum 1000 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus).

-

Dalšími složkami jsou dextrát (obsahuje glukózu), koloidní bezvodý oxid křemičitý a magnesium-stearát.

Jak Fosrenol vypadá a co obsahuje toto balení

Tento léčivý přípravek se dodává jako bílý až téměř bílý perorální prášek v sáčku.

Sáčky jsou dodávány v krabičce obsahující 90 sáčků. (Vnější krabička obsahuje 9 krabiček po 10 sáčcích.)

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitelem rozhodnutí o registraci je:

Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Hampshire International Business Park, Chineham, Basingstoke, Hampshire RG24 8EP, Velká Británie.

Výrobcem je:

Catalent Germany Schorndorf GmbH, Steinbeisstrasse 2, D-73614 Schorndorf, Německo

Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Hampshire International Business Park, Chineham, Basingstoke, Hampshire RG24 8EP, Velká Británie.

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie

Fosrenol

Irsko, Itálie

Foznol

Tato příbalová informace byla naposledy schválena:

1.8.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn.sukls34043/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Fosrenol 1000 mg perorální prášek

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden sáček obsahuje lanthanum 1000 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus). Jeden sáček také obsahuje 855,6 mg dextrátu, obsahujícího glukózu. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Perorální prášek. Bílý až téměř bílý prášek.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Fosrenol je indikován jako látka vázající fosfáty k použití při regulaci hyperfosfatemie u pacientů s chronickým selháním ledvin na hemodialýze nebo kontinuální ambulantní peritoneální dialýze (CAPD). Fosrenol je také indikován u dospělých pacientů s chronickým onemocněním ledvin neléčených dialýzou s hladinou fosfátů v séru 1,78 mmol/l, u kterých nízkofosfátová dieta samotná nedostačuje ke kontrole hladiny fosfátů v séru.

4.2 Dávkování a způsob podání

Fosrenol je určen k perorálnímu podání. Fosrenol, perorální prášek je určen k přimíchání do malého množství měkké stravy (jako např. jablečné pyré nebo jiný podobný pokrm) a bezprostřední konzumaci (do 15 minut). Sáček nesmí být otevřen dříve, než je připraven k použití. Po smíchání s potravou nesmí být Fosrenol perorální prášek uchováván pro další použití. Fosrenol, perorální prášek je nerozpustný a nesmí být pro podání rozpouštěn v tekutině. Dospělí, včetně starších pacientů (> 65 let) Fosrenol se má užívat s jídlem nebo ihned po jídle, přičemž denní dávka se rozdělí mezi jednotlivá jídla. Pacienti mají dodržovat doporučenou dietu, určenou ke kontrole příjmu fosfátů a tekutin. Fosrenol je dodáván v podobě perorálního prášku určeného k přimíchání do měkké stravy, takže není nutný další příjem tekutin. Hladina fosfátu v séru sledovaná být sledována a dávka Fosrenolu přizpůsobena každé 2-3 týdny tak, aby bylo dosaženo přijatelné koncentrace fosfátu v séru; poté je třeba pravidelně koncentraci sledovat. Titraci dávky lze provést s přípravkem ve formě žvýkací

tablety, jelikož tablety jsou dostupné v různých silách, což umožňuje zvyšovat dávku po menších krocích. Regulace hladiny fosfátu v séru byla prokázána při dávkách začínajících od 750 mg denně. Maximální dávka studovaná v klinických studiích u omezeného počtu pacientů byla 3750 mg. Pacienti, kteří odpovídají na terapii lanthanem, obvykle dosáhnou přijatelné hladiny fosfátu v séru při dávkách 1500 – 3000 mg lanthanu denně. Pediatrická populace Bezpečnost a účinnost Fosrenolu u pacientů ve věku do 18 let nebyla stanovena (viz bod 4.4). Jaterní poškození Vliv poškození jater na farmakokinetiku Fosrenolu nebyl hodnocen. Vzhledem k mechanismu účinku Fosrenolu a nepřítomnosti jaterního metabolismu by dávky Fosrenolu při poškození jater neměly být upravovány, ale pacienti mají být pečlivě sledováni (viz body 4.4 a 5.2).

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na hydrát uhličitanu lanthanitého nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. Hypofosfatemie.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ve studiích se zvířaty bylo při použití Fosrenolu zjištěno ukládání lanthanu ve tkáních. Ve 105 kostních biopsiích u pacientů léčených Fosrenolem, některých až po dobu 4,5 let, byla zjištěna zvyšující se hladina lanthanu v průběhu času (viz bod 5.1). Žádné klinické údaje o ukládání lanthanu v jiných lidských tkáních nejsou k dispozici. Použití Fosrenolu v klinických studiích po dobu delší než 2 roky je v současnosti omezené. Léčba Fosrenolem po dobu až 6 let však nevykázala změnu v profilu přínosů a rizik. Pacienti s akutním peptickým vředem, ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí nebo střevní obstrukcí nebyli zahrnuti do klinických studií s Fosrenolem. Fosrenol má být těmto pacientům podán až po pečlivém vyhodnocení přínosů a rizik. O Fosrenolu je známo, že způsobuje zácpu (viz bod 4.8), a proto je třeba opatrnosti u pacientů s predispozicí ke střevní obstrukci (např. předchozí břišní operace, peritonitida). U pacientů s renální insuficiencí může vzniknout hypokalcemie. Fosrenol neobsahuje vápník. Z tohoto důvodu je třeba u této populace pacientů sledovat v pravidelných časových intervalech hladiny vápníku v séru a podávat vhodné doplňky. Lanthan není metabolizován jaterními enzymy, ale je nejpravděpodobněji vylučován do žluči. Stavy vedoucí k výraznému snížení toku žluči mohou být spojeny s postupně pomalejším vylučováním lanthanu, což může způsobit vyšší plazmatické hladiny lanthanu a jeho zvýšené ukládání do tkání (viz body 5.2 a 5.3). Jelikož játra jsou hlavním orgánem zajišťujícím vylučování vstřebaného lanthanu, doporučuje se monitorace testů jaterních funkcí. Bezpečnost a účinnost Fosrenolu u dětí a dospívajících nebyla stanovena; použití u dětí a dospívajících se nedoporučuje (viz bod 4.2). Při rozvoji hypofosfatemie má být léčba Fosrenolem přerušena. Rentgenové snímky břicha mohou mít u pacientů užívajících uhličitan lanthanitý rentgen-opacitní vzhled typický pro kontrastní látku.

Pacienti se vzácnou malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Hydrát uhličitanu lanthanitého může zvýšit žaludeční pH. Během 2 hodin před užitím dávky Fosrenolu nebo po něm se nedoporučuje užívat sloučeniny, o nichž je známo, že reagují s antacidy (např. chlorochin, hydroxychlorochin a ketokonazol). U zdravých jedinců nebyla absorpce a farmakokinetika lanthanu ovlivněna současným podáním citrátu. Hladiny v tuku rozpustných vitaminů A, D, E a K v séru nebyly v klinických studiích podáním Fosrenolu ovlivněny. Studie s lidskými dobrovolníky ukázaly, že současné podání Fosrenolu a digoxinu, warfarinu ani metoprololu nezpůsobilo klinicky významné změny farmakokinetických profilů těchto léků. V simulovaných žaludečních šťávách netvořil hydrát uhličitanu lanthanitého nerozpustné sloučeniny s warfarinem, digoxinem, furosemidem, fenytoinem, metoprololem ani enalaprilem, což svědčí o nízkém potenciálu ovlivňovat absorpci těchto léků. Interakce s léky, jako např. tetracyklin a doxycyklin, jsou však teoreticky možné, a jestliže se tyto přípravky budou podávat současně, doporučuje se neužívat je během 2 hodin před užitím dávky Fosrenolu nebo po něm. Biologická dostupnost perorálně podávaného ciprofloxacinu klesla přibližně o 50 %, pokud byl zdravými dobrovolníky užit s Fosrenolem ve studii s jednorázovým podáním. Perorální formy floxacinu se doporučuje užívat nejméně 2 hodiny před užitím Fosrenolu nebo 4 hodiny po něm. U látek vázajících fosfáty (včetně Fosrenolu) bylo zjištěno, že snižují absorpci levothyroxinu. Z tohoto důvodu nemá být hormonální substituční terapie hormony štítné žlázy užívána v intervalu 2 hodin před užitím dávky Fosrenolu nebo po něm, a u pacientů užívajících oba léčivé přípravky se doporučuje pečlivější monitorování hladin TSH. Hydrát uhličitanu lanthanitého není substrátem cytochromu P450 a in vitro významně neinhibuje působení hlavních izoenzymů lidského cytochromu P450, tj. CYP1A2, CYP2D6, CYP3A4, CYP2C9 ani CYP2C19.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Adekvátní údaje o podávání Fosrenolu těhotným ženám nejsou k dispozici. Jedna studie s potkany ukázala reprodukční fetotoxicitu (opožděné otevření očí a pohlavní vyzrávání) a sníženou hmotnost mláďat při vysokých dávkách (viz bod 5.3). Potenciální riziko pro člověka není známé. Podávání Fosrenolu se v těhotenství nedoporučuje. Není známo, zda se lanthan vylučuje do lidského mateřského mléka. Vylučování lanthanu do mateřského mléka u zvířat nebylo studováno. Při rozhodování, zda pokračovat či nepokračovat v kojení nebo zda pokračovat či nepokračovat v léčbě Fosrenolem, je třeba postupovat opatrně a zvážit potenciální prospěšnost kojení pro dítě a potenciální prospěšnost terapie Fosrenolem pro kojící matku.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Fosrenol může způsobit závratě a vertigo, což může zhoršit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Bezpečnost uhličitanu lanthanitého při použití u pacientů byla zkoumána v řadě klinických studií. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky byly s výjimkou bolesti hlavy a alergických kožních reakcí reakce gastrointestinálního původu. Tyto účinky lze snížit na minimum užíváním Fosrenolu s jídlem, a při dalším užívání obvykle časem zmizely (viz bod 4.2).

Frekvence nežádoucích účinků léku je vyjádřena podle následující konvence: velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); méně časté (≥ 1/1000 až < 1/100); vzácné (≥ 1/10000 až < 1/1000); velmi vzácné (< 1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit). Infekce a infestace

Méně časté

Gastroenteritida, laryngitida

Poruchy krve a lymfatického systému

Méně časté

Eozinofilie

Endokrinní poruchy

Méně časté

Hyperparatyreóza

Poruchy metabolismu a výživy

Časté

Hypokalcemie

Méně časté

Hyperkalcemie, hyperglykemie, hyperfosfatemie, hypofosfatemie, anorexie, zvýšení chuti k jídlu

Poruchy nervového systému

Velmi časté

Bolest hlavy

Méně časté

Závratě, změny chuti

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

Vertigo

Gastrointestinální poruchy*

Velmi časté

Bolest břicha, průjem, nauzea, zvracení

Časté

Zácpa, dyspepsie, flatulence

Méně časté

Říhání, trávicí potíže, syndrom dráždivého tračníku, sucho v ústech, ezofagitida, stomatitida, řídká stolice, zubní potíže, blíže neurčené gastrointestinální poruchy

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté

Alopecie, zvýšené pocení

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Méně časté

Artralgie, myalgie, osteoporóza

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Méně časté

Astenie, bolest na hrudi, únava, malátnost, periferní edém, bolest, žízeň

Vyšetření

Méně časté

Zvýšená hladina hliníku v krvi, zvýšená gama-glutamyltransferáza (GGT), zvýšené hepatální transaminázy, zvýšená alkalická fosfatáza, snížená tělesná hmotnost

*V klinickém hodnocení u zdravých subjektů byl výskyt gastrointestinálních nežádoucích účinků vyšší po podání Fosrenolu ve formě perorálního prášku (13 subjektů; 18,3 %) než po podání žvýkacích tablet (4 subjekty; 6,6 %). Zkušenosti po uvedení přípravku na trh: Po uvedení Fosrenolu na trh byly hlášeny případy alergických kožních reakcí (včetně kožní vyrážyk, kopřivky a svědění), které vykazují těsnou časovou souvislost

s léčbou uhličitanem lanthanitým. V klinických hodnoceních byly alergické kožní reakce zaznamenány s velmi častou frekvencí (≥ 1/10) jak ve skupinách dostávajících Fosrenol, tak ve skupinách dostávajících placebo/aktivní komparátor. Byla sice hlášena řada dalších ojedinělých reakcí, ale žádné z nich nebyly u této populace pacientů považovány za neočekávané. Byly pozorovány přechodné změny intervalu QT, ale tyto změny nebyly spojeny se zvýšením srdečních nežádoucích účinků.

4.9 Předávkování

Nebyl hlášen žádný případ předávkování. Nejvyšší denní dávka lanthanu podaná zdravým dobrovolníkům během studií fáze I byla 4718 mg podávaných po 3 dny. Pozorované nežádoucí účinky byly mírné až středně závažné a zahrnovaly nauzeu a bolest hlavy.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Léčiva k terapii hyperkalemie a hyperfosfatemie. ATC kód: V03A E03 Fosrenol obsahuje hydrát uhličitanu lanthanitého. Působení hydrátu uhličitanu lanthanitého při vázání fosfátu je umožněno vysokou afinitou iontů lanthanu, uvolňovaných z uhličité soli v kyselém prostředí žaludku, k fosfátům obsaženým ve stravě. Tvoří se nerozpustný fosforečnan lanthanitý, který snižuje absorpci fosfátu z gastrointestinálního ústrojí. U zdravých jedinců, kterým byl Fosrenol podáván třikrát denně po dobu 3 dnů ve formě perorálního prášku nebo žvýkacích tablet, bylo na základě vylučování fosfátů do moči zjištěno, že Fosrenol ve formě perorálního prášku je farmakodynamicky ekvivalentní Fosrenolu ve formě žvýkacích tablet. Informace ze studií používajících žvýkací tablety Celkem 1130 pacientů s chronickým ledvinovým selháním léčených udržovací hemodialýzou nebo kontinuální ambulantní peritoneální dialýzou bylo studováno ve dvou studiích fáze II a dvou studiích fáze III. Tři studie byly kontrolované placebem (1 s fixními dávkami a 2 s titrovanými dávkami) a v jedné byl použit uhličitan vápenatý (calcium carbonicum) jako aktivní komparátor. Během těchto studií dostalo 1016 pacientů uhličitan lanthanitý, 267 pacientů uhličitan vápenatý a 176 pacientů placebo. Do dvou placebem kontrolovaných, randomizovaných studií byli zahrnuti dialyzovaní pacienti po vymývací periodě (washout) po předchozí terapii s fosfátovými vazači. Po titraci uhličitanu lanthanitého, při které bylo dosaženo sérových hladin fosfátu mezi 1,3 a 1,8 mmol/l v jedné studii (dávky do 2250 mg/den) nebo ≤ 1,8 mmol/l v druhé studii (dávky do 3000 mg/den), byli pacienti randomizováni do skupin užívajících uhličitan lanthanitý nebo placebo jako udržovací terapii. Po čtyřtýdenní randomizované placebem kontrolované fázi vzrostly sérové koncentrace fosfátu mezi 0,5 a 0,6 mmol/l ve skupině s placebem, v obou studiích, v porovnání s pacienty, kteří zůstali na terapii uhličitanem lanthanitým. Léčebná odpověď se udržela u 61 % pacientů léčených uhličitanem lanthanitým ve srovnání s 23 % pacientů dostávajících placebo. Studie s aktivním komparátorem ukázala, že sérové hladiny fosfátu byly koncem pětitýdenní titrační periody redukovány na cílovou hladinu 1,8 mmol/l u 51 % pacientů ve skupině s lanthanem ve srovnání s 57 % ve skupině s uhličitanem vápenatým. Ve 25. týdnu byla procenta randomizovaných pacientů s kontrolovanými sérovými hladinami fosfátu u obou léčených skupin obdobná, 29 %

u skupiny s lanthanem a 30 % u skupiny s uhličitanem vápenatým (při použití přístupu chybějící = selhání). Průměrné hladiny fosfátu v séru byly u obou léčebných skupin sníženy o podobné množství. Další dlouhodobé prodloužené studie dokazují udržení snížení hladin fosfátu u některých pacientů, kterým byl uhličitan lanthanitý podáván alespoň po dobu 2 let. Ve srovnávacích studiích byla hyperkalcemie hlášena u 0,4 % pacientů léčených Fosrenolem ve srovnání s 20,2 % pacientů užívajících látky vázající fosfát na bázi vápníku. Koncentrace PTH v séru mohou kolísat v závislosti na obsahu vápníku, fosfátu a vitaminu D v séru pacienta. U Fosrenolu nebyly zjištěny žádné přímé účinky na koncentraci PTH v séru. V dlouhodobých studiích zkoumajících kosti byla na základě zprůměrovaných dat u kontrolní populace pozorována tendence ke vzrůstajícím koncentracím lanthanu v kostech v průběhu času, s trojnásobným zvýšením střední hodnoty oproti výchozí hodnotě 53 g/kg za 24 měsíce. U pacientů léčených uhličitanem lanthanitým vzrostla koncentrace lanthanu v kostech během prvních 12 měsíců léčby uhličitanem lanthanitým až na střední hodnotu 1328 g/kg (rozmezí 122 – 5513 g/kg). Střední hodnota a rozsah koncentrací po 18 a 24 měsících byly podobné jako po 12 měsících. Střední hodnota po 54 měsících byla 4246 g/kg (rozmezí 1673 – 9792 g/kg). Párové kostní biopsie (ve výchozím stavu a po jednom roce nebo po dvou letech) u pacientů randomizovaných buď do skupiny užívající Fosrenol nebo do skupiny užívající uhličitan vápenatý v jedné studii a pacientů randomizovaných buď do skupiny s Fosrenolem nebo do skupiny s alternativní léčbou v druhé studii neprokázaly žádné rozdíly mezi skupinami ohledně rozvoje mineralizačních defektů. Pediatrická populace Evropská léková agentura udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s Fosrenolem u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě hyperfosfatemie. Informace o použití u dětí viz bod 4.2.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Jelikož k vázání lanthanu s fosforem obsaženým ve stravě dochází v žaludeční dutině a horní části tenkého střeva, terapeutická účinnost Fosrenolu nezávisí na hladinách lanthanu v plazmě. Lanthan je přítomen v životním prostředí. Měřením základní hladiny u pacientů s chronickým selháním ledvin neléčených hydrátem uhličitanu lanthanitého se během klinických hodnocení fáze III zjistily koncentrace od < 0,05 do 0,90 ng/ml v plazmě a od < 0,006 do 1,0 g/g ve vzorcích kostních biopsií. Absorpce U zdravých jedinců, kterým byl Fosrenol podáván třikrát denně po dobu 3 dnů ve formě perorálního prášku nebo žvýkacích tablet, byla systémová expozice lanthanu (podle AUC0-48 a Cmax) přibližně

o 30 % vyšší a byla variabilnější po podání Fosrenolu ve formě perorálního prášku než Fosrenolu ve formě žvýkacích tablet. Ve srovnání s údaji pro žvýkací tabletu (viz níže) zůstává systémová expozice po podání perorálního prášku konzistentní s absolutní biologickou dostupností < 0,002 %. Informace ze studií používajících žvýkací tablety Hydrát uhličitanu lanthanitého má nízkou rozpustnost ve vodě (< 0,01 mg/ml při pH 7,5) a po perorálním podání je absorbován jen minimálně. Absolutní biologická dostupnost po perorálním podání se u člověka odhaduje na < 0,002 %.

U zdravých jedinců se hodnoty AUC a Cmax v plazmě zvyšovaly v závislosti na dávce, ale méně než

úměrně, po jedné perorální dávce 250 až 1000 mg lanthanu, což odpovídá absorpci omezené disolucí. Zdánlivý plazmatický poločas eliminace u zdravých subjektů byl 36 hodin. U pacientů na ledvinové dialýze užívajících dávku 1000 mg lanthanu třikrát denně po dobu 10 dnů byla průměrná ( sd) maximální koncentrace v plazmě 1,06 ( 1,04) ng/ml a průměrná AUClast činila 31,1 ( 40,5) ng.h/ml. Při pravidelném sledování koncentrace v krvi se u 1707 pacientů na ledvinové dialýze užívajících hydrát uhličitanu lanthanitého po dobu do 2 let nezjistilo žádné zvýšení koncentrace lanthanu v plazmě během této doby. Distribuce v organismu Lanthan se po opakovaném perorálním podávání hydrátu uhličitanu lanthanitého nehromadí v plazmě u pacientů ani u zvířat. Malý zlomek perorálně podaného lanthanu, který je absorbován, je do značné míry vázán plazmatickými proteiny (> 99,7 %) a ve studiích se zvířaty byl široce distribuován do systémových tkání, zejména do kostí, jater a gastrointestinálního ústrojí, včetně mezenteriálních lymfatických uzlin. V dlouhodobých studiích na zvířatech se koncentrace lanthanu v různých tkáních, včetně gastrointestinálního ústrojí, kostí a jater, v průběhu času zvýšily na hladiny o několik řádů vyšší, než byly hladiny v plazmě. V některých tkáních, např. v játrech, bylo dosaženo zdánlivé ustálené hladiny lanthanu, zatímco v gastrointestinálním ústrojí se hladina s délkou léčby zvyšovala. Změny tkáňových hladin lanthanu se po vysazení léčby lišily v závislosti na tkáni. Poměrně vysoká část lanthanu se udržela v tkáních déle než 6 měsíců po ukončení dávkování (střední % zadržené v kostech 100 % (potkani) a 87 % (psi) a v játrech 6 % (potkani) a 82 % (psi)). Nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky spojené s ukládáním lanthanu v tkáních v dlouhodobých studiích na zvířatech při vysokých perorálně podávaných dávkách uhličitanu lanthanitého (viz bod 5.3). (Informace o změnách koncentrace lanthanu v kostních biopsiích odebraných u pacientů na renální dialýze po jednom roku léčby vazači fosfátu obsahujícími lanthan ve srovnání s vazači fosfátu obsahujícími vápník viz bod 5.1.)

Metabolismus Lanthan není metabolizován. Studie pacientů s chronickým selháním ledvin a poruchou jaterní funkce nebyly provedeny. U pacientů se současně existující poruchou jater v době zařazení do klinických studií fáze III nebyly zjištěny žádné známky zvýšené plazmatické expozice lanthanu ani zhoršení jaterní funkce po léčbě Fosrenolem trvající až 2 roky. Eliminace z organismu Lanthan se vylučuje zejména stolicí; pouze okolo 0,000031 % perorálně podané dávky se u zdravých subjektů vylučuje močí (renální clearance je přibližně 1 ml/min, což představuje < 2 % celkové plazmatické clearance). Po intravenózním podání zvířatům je lanthan vylučován hlavně stolicí (74 % dávky), jak prostřednictvím žluči, tak přímo přenosem přes střevní stěnu. Vylučování ledvinami bylo méně významné.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání a genotoxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Hydrát uhličitanu lanthanitého snížil žaludeční aciditu u potkanů ve studii farmakologické bezpečnosti. U potkanů, jimž se podávaly vysoké dávky hydrátu uhličitanu lanthanitého od 6. dne březosti až do 20. dne po porodu nebyly zjištěny žádné účinky na matku, ale byla snížena hmotnost mláďat a došlo ke zpoždění některých vývojových ukazatelů (otevření očí a pochvy). U králíků, jimž se podávaly vysoké denní dávky hydrátu uhličitanu lanthanitého během březosti, byla pozorována toxicita pro

matku se sníženým příjmem potravy a sníženým přírůstkem hmotnosti matky, zvýšené před- a poimplantační ztráty a snížená hmotnost mláďat. Hydrát uhličitanu lanthanitého nebyl karcinogenní u myší ani potkanů. U myší bylo pozorováno zvýšení gastrických glandulárních adenomů ve skupině na vysokých dávkách (1500 mg/kg/den). Neoplastické reakce u myší se považují za spojené se zhoršením spontánních patologických žaludečních změn a nepovažují se za klinicky významné. Ve studiích na zvířatech se zjistilo ukládání lanthanu ve tkáních, zejména v gastrointestinálním ústrojí, mezenteriálních lymfatických uzlinách, v játrech a v kostech (viz bod 5.2). Celoživotní studie na zdravých zvířatech však nepoukazují na to, že by při užívání Fosrenolu hrozilo nebezpečí člověku. Specifické studie imunotoxicity nebyly provedeny.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Dextrát (obsahuje glukózu) Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium-stearát

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

2 roky.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5 Druh obalu a obsah balení

2,8 g perorálního prášku v sáčcích z z polyethylentereftalátu/hliníku/polyethylenu. Velikost balení: 90 sáčků (vnější krabička obsahuje 9 krabiček po 10 sáčcích).

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Hampshire International Business Park, Chineham, Basingstoke, Hampshire, RG24 8EP. Velká Británie

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

87/469/12-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

1.8.2012

10. DATUM REVIZE TEXTU

1.8.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU VNĚJŠÍ KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Fosrenol 750 mg perorální prášek Fosrenol 1000 mg perorální prášek Lanthanum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jeden sáček obsahuje lanthanum 750 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus). Jeden sáček obsahuje lanthanum 1000 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus). 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje glukózu. Další informace viz příbalová informace 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Perorální prášek Vícečetné balení: 90 sáčků (9 balení po 10 sáčcích) 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

EXP: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Basingstoke, RG24 8EP, Velká Británie

2

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLA Fosrenol 750 mg perorální prášek: 87/468/12-C Fosrenol 1000 mg perorální prášek: 87/469/12-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Lot: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Fosrenol 750 mg perorální prášek Fosrenol 1000 mg perorální prášek

3

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNITŘNÍM OBALU VNITŘNÍ KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Fosrenol 750 mg perorální prášek Fosrenol 1000 mg perorální prášek Lanthanum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jeden sáček obsahuje lanthanum 750 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus). Jeden sáček obsahuje lanthanum 1000 mg (ve formě lanthani carbonas hydricus). 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje glukózu. Další informace viz příbalová informace 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Perorální prášek 10 sáčků Součást vícečetného balení, nesmí se prodávat samostatně 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Perorální podání Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

EXP: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Shire Pharmaceutical Contracts Ltd., Basingstoke, RG24 8EP, Velká Británie

4

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLA 13. ČÍSLO ŠARŽE Lot: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

5

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU SÁČEK 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Fosrenol 750 mg perorální prášek Fosrenol 1000 mg perorální prášek Lanthanum Perorální podání 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci 3.

POUŽITELNOST

EXP: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Lot: 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

750 mg 1000 mg 6.

JINÉ

Shire

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.