Fluimucil 20% Antidotum

Kód 0014497 ( )
Registrační číslo 19/ 403/07-C
Název FLUIMUCIL 20% ANTIDOTUM
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Zambon S.p.A., Bresso, Itálie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0014497 INF CNC SOL 10X25ML/5GM Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0014476 INF CNC SOL 1X25ML/5GM Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak FLUIMUCIL 20% ANTIDOTUM

Příloha č.1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls9913/2012

Příbalová informace: informace pro pacienta

Fluimucil 20% antidotum

Koncentrát pro infuzní roztok

Acetylcysteinum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci 1.

Co je přípravek Fluimucil 20% antidotum a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Fluimucil 20% antidotum užívat

3.

Jak se přípravek Fluimucil 20% antidotum užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Fluimucil 20% antidotum uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

1.

Co je přípravek Fluimucil 20% antidotum a k čemu se používá

Přípravek Fluimucil 20% antidotum je antidotum, které zeslabuje nebo ruší účinek některých toxických látek. Acetylcystein má význam při udržování přiměřených hladin glutathionu (GSH), a tak přispívá k ochraně buněk před škodlivinami, např. při otravě paracetamolem, houbami obsahujícími jedovaté látky amatoxiny nebo halogenovými uhlovodíky. 2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Fluimucil 20% antidotum užívat

Neužívejte přípravek Fluimucil 20% antidotum: -

jestliže jste alergický(á) na acetylcystein nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření Při rychlém intravenózním podání (do žíly) vysokých dávek acetylcysteinu může dojít k anafylaktickému šoku, který vyžaduje okamžitou léčbu příznaků. Pacienti s průduškovým astmatem musí být monitorováni vzhledem k možnosti vzniku bronchospasmu (zúžení průdušek), který vyžaduje okamžitou léčbu. Acetylcystein může být nitrožilně podáván pouze ve zdravotnickém zařízení pod lékařským dohledem. Při podávání acetylcysteinu ve vyšších dávkách může dojít k prodloužení protrombinového času, a proto je v určitých případech nezbytné sledování faktorů srážení krve, zvláště pokud má pacient podstoupit transplantaci jater. Možný zápach po síře je charakteristikou látky a neznamená sníženou kvalitu přípravku. Acetylcystein může chemicky reagovat s gumou, železem, mědí atd., proto je doporučeno použít skleněný nebo plastický materiál.

Další léčivé přípravky a přípravek Fluimucil 20% antidotum Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), nebo které možná budete užívat. Současné podávání s aktivním uhlím je možné. Byly popsány interakce acetylcysteinu s některými antibiotiky, což se nejeví významné v kontextu léčby antidotem. Nedoporučuje se mísit roztok přípravku Fluimucil 20% antidotum s jinými látkami. Acetylcystein může zesilovat účinek nitroglycerinu (léčivá látka rozšiřující cévy) a jeho derivátů. Těhotenství, kojení a fertilita Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Riziko poškození jater matky a plodu v důsledku intoxikace (otravy) je pravděpodobně vyšší než potencionální riziko léčby samotné, proto těhotenství není považováno za kontraindikaci k léčbě. Kojení musí být při intoxikaci přerušeno. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Fluimucil 20% antidotum lze považovat za přípravek z tohoto hlediska bezpečný. Přípravek Fluimucil 20% antidotum obsahuje sodík. Tento léčivý přípravek obsahuje 748 mg sodíku v lahvičce (32,5 mmol). To je zapotřebí vzít do úvahy při léčbě pacientů s poškozením ledvin nebo na dietě s nízkým příjmem sodíku. 3.

Jak se přípravek Fluimucil 20% antidotum používá

Léčba antidotem musí být zahájena co nejdříve. Infuze musí být podávána pomalu pro minimalizaci vzniku anafylaktické reakce. Pro tento účel musí být přípravek naředěn v roztoku 5% glukózy nebo fyziologickém roztoku. Nasycovací dávka: Léčba se zahajuje dávkou 150 mg/kg tělesné hmotnosti, podávané v infuzi v průběhu 60 minut po naředění v 200 ml 5% glukózy nebo fyziologického roztoku (dospělí pacienti) nebo 50 ml (děti). Udržovací dávka: Při intoxikaci paracetamolem léčba pokračuje dalších 72 hodin pomalou infuzí 50mg/kg tělesné hmotnosti každé 4 hodiny. Při intoxikaci amatoxiny a halogenovanými uhlovodíky se infuze podávají do normalizace jaterních funkcí. Jestliže jste užil(a) více přípravku Fluimucil 20% antidotum, než jste měl(a) Předávkování se projevuje stejnými příznaky, jako jsou nežádoucí účinky. Léčba spočívá v přerušení podávání a symptomatické léčbě. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry. 4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Po intravenózním podání (aplikace do žíly) acetylcysteinu mohou následovat reakce přecitlivělosti jako např. kopřivka, angioedém (otok vznikající na různých místech organismu podkoží obličeje, sliznice dýchacího a trávicího ústrojí a způsobující obtíže podle postiženého místa), bronchospazmus (zúžení průdušek), pocit na zvracení, zvracení, nízký krevní tlak, tachykardie (zvýšená tepová frekvence), závrať, horečka. Jde pravděpodobně o pseudoalergickou reakci způsobenou vyplavením histaminu, kterou bude lékař léčit. Po uvedení přípravku na trh byly hlášeny následující nežádoucí účinky (s frekvencí není známo, z dostupných údajů nelze určit), Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému

Anafylaktický

šok,

anafylaktická

reakce,

anafylaktoidní reakce, přecitlivělost

Srdeční poruchy

Zrychlená srdeční činnost

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Bronchospazmus (zúžení dýchacích cest), dušnost

Gastrointestinální poruchy

Zvracení, pocit na zvracení

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Angioedém (otok podkoží), kopřivka, zrudnutí, vyrážka, svědění

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Otok tváře

Vyšetření

Snížený krevní tlak, prodloužený protrombinový čas

Velmi vzácně byly v časové souvislosti s podáním acetylcysteinu hlášeny závažné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom. I když ve většině případů bylo identifikováno přinejmenším jedno další léčivo, které bylo pravděpodobně příčinou výše uvedených slizničních a kožních příznaků, je vhodné při výskytu slizničních a kožních změn kontaktovat lékaře a ihned přerušit podávání acetylcysteinu. V některých studiích bylo prokázáno snížení srážení destiček během podávání acetylcysteinu. Klinická významnost těchto zjištění však ještě nebyla definována. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. 5.

Jak přípravek Fluimucil 20% antidotum uchovávat

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána po dobu 24 hodin při 25 °C. Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2–8 °C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

Obsah balení a další informace

Co přípravek Fluimucil 20% antidotum obsahuje - Léčivou látkou je acetylcysteinum 5 g ve 25 ml (1 lahvička). - Pomocnými látkami jsou hydroxid sodný, dinatrium-edetát, voda na injekci. Jak přípravek Fluimucil 20% antidotum vypadá a co obsahuje toto balení Popis přípravku: Čirý bezbarvý roztok s lehkým specifickým zápachem po síře. Obal: injekční lahvička z čirého skla hydrolytické třídy I, elastomerní uzávěr umožňující propíchnutí jehlou, hliníkové víčko, krabička. Velikost balení: 1 nebo10 lahviček po 25 ml roztoku v jednom balení. Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci: Zambon S.p.A., Via Lillo del Duca, 10, 20091 Bresso, Itálie Výrobce: Zambon S.p.A., Via della Chimica 9, Vicenza, Itálie Tato příbalová informace byla naposledy revidována 17.10.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls9913/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU FLUIMUCIL 20% antidotum koncentrát pro infuzní roztok 2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ Acetylcysteinum 5 g v 25 ml (v 1 lahvičce). Pomocná látka se známým účinek: přípravek obsahuje 748 mg sodíku v lahvičce (32,5 mmol). Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3. LÉKOVÁ FORMA Koncentrát pro infuzní roztok. Čirý bezbarvý roztok s lehkým specifickým zápachem po síře. 4. KLINICKÉ ÚDAJE 4.1 Terapeutické indikace Otrava (úmyslná nebo neúmyslná) paracetamolem, houbami obsahujícími amatoxiny nebo halogenovanými uhlovodíky. 4.2 Dávkování a způsob podání Přípravek je třeba nejprve naředit 5% glukosou nebo fyziologickým roztokem. Léčba antidotem musí být zahájena co nejdříve. Infuze se musí podávat pomalu, aby se snížilo riziko anafylaktických reakcí (viz nežádoucí účinky). Z tohoto důvodu je třeba přípravek nejprve naředit 5% glukosou nebo fyziologickým roztokem. Nasycovací dávka: Léčbu začínáme nasycovací dávkou 150 mg/kg, kterou podáváme v průběhu 60 minut po naředění 5% glukosou nebo fyziologickým roztokem. Celkový objem nasycovací dávky má být nejméně 200 ml u dospělých a 50 ml u dětí. Udržovací dávka: V případě intoxikace paracetamolem se pokračuje po dobu 72 hodin pomalou infuzí naředěným přípravkem 50 mg/kg každé 4 hodiny. V případě intoxikace amatoxinem nebo halogenovanými uhlovodíky se podává infuze do normalizace jaterních funkcí. Udržovací dávku je třeba připravit podle níže uvedené tabulky.

Nasycovací dávka: 150 mg/kg Doba trvání podávání nasycovací dávky: 60 minut Minimální objem nasycovací dávky: dospělí: 200 ml/děti: 50 ml Tělesná hmotnost (kg)

20

40

60

80

100

Acetylcystein (mg)

3000

6000

9000

12000

15000

Fluimucil 20% antidotum (ml)

15

30

45

60

75

Udržovací dávka: 50 mg/kg každé 4 hodiny po dobu 72 hodin Tělesná hmotnost (kg)

20

40

60

80

100

Acetylcystein (mg)

1000

2000

3000

4000

5000

Fluimucil 20% antidotum (ml)

5

10

15

20

25

4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Pokud je antidotum aplikováno pacientům s tělesnou hmotností pod 40 kg, je potřeba zvážit riziko podání nadměrného objemu tekutin s následnou hyponatrémií, křečemi a fatálním koncem. Proto je nutné se přesně řídit indikacemi uvedenými v bodě 4.2 Dávkování a způsob podání. Pacienti trpící bronchiálním astmatem musí být v průběhu terapie velmi pečlivě monitorováni; objeví-li se bronchospasmus, musí být terapie okamžitě ukončena. Intravenózní podání se musí provádět na lůžkovém oddělení za pečlivého sledování pacienta. Nežádoucí účinky po intravenózním podání jsou častější, pokud je látka podána příliš rychle nebo je-li nesprávně naředěna (viz. Dávkování a způsob podání). Po podání acetylcysteinu se může prodloužit protrombinový čas, není však jasné, zda jde o přímý účinek acetylcysteinu. V určitých případech je nezbytné stanovení koagulačních faktorů, obzvláště pokud má pacient podstoupit transplantaci jater. Acetylcystein může rušit stanovení salicylátů (kolorimetricky) a stanovení ketonů v plazmě a v moči. Specifický zápach po síře je charakteristikou látky a neznamená degradaci přípravku. Acetylcystein může reagovat s gumou, železem, mědí atd., proto je doporučeno používat pouze skleněné a plastické materiály. Důležité informace o některých pomocných látkách: Tento léčivý přípravek obsahuje 748 mg sodíku v lahvičce (32,5 mmol). To je zapotřebí vzít do úvahy při léčbě pacientů s poškozením ledvin nebo na dietě s nízkým příjmem sodíku. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Interakce s léčivými přípravky: Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých pacientů. Bylo prokázáno, že souběžné podávání nitroglycerinu a N-acetylcysteinu vedlo ke vzniku těžké hypotenze a zesílilo dočasnou dilataci artérií. Pokud je současné užívání nitroglycerinu a N-acetylcysteinu nezbytné, pak by měl být pacient během léčby monitorován s ohledem na možnou hypotenzi, která může být závažná a pacient by měl být poučen o možných bolestech hlavy. Byly zjištěny interakce mezi acetylcysteinem a některými druhy antibiotik, které však nejsou při léčbě antidotem významné. Ovlivnění výsledků laboratorních testů: N-acetylcystein může ovlivnit kolorimetrickou metodu stanovení obsahu salicylátů. N-acetylcystein může ovlivnit výsledky stanovení ketonů v moči.

Současné podávání aktivního uhlí je možné. 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení U pokusných zvířat nebyly zjištěny náznaky teratogenního účinku acetylcysteinu. Teratogenní studie s acetylcysteinem na laboratorních zvířatech a limitované klinické zkušenosti dostupné v současné době neprokazují žádný teratogenní efekt. Riziko poškození jater matky a plodu v důsledku intoxikace je pravděpodobně vyšší než potencionální riziko léčby samotné, proto těhotenství není považováno za kontraindikaci k léčbě. Kojení musí být při intoxikaci přerušeno. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Fluimucil 20% antidotum lze považovat za přípravek z tohoto hlediska bezpečný. Neexistují podklady pro závěr, že by acetylcystein ovlivňovat reaktivitu pacienta anebo schopnost koncentrace. 4.8 Nežádoucí účinky Po i.v. podání acetylcysteinu mohou následovat reakce přecitlivělosti jako např. urtikarie, angioedém, bronchospazmus, nauzea, zvracení, hypotenze, tachykardie, závrať, horečka. Jde pravděpodobně o pseudoalergickou reakci způsobenou vyplavením histaminu, kterou je potřeba symptomaticky potlačit. Během postmarketingového sledování byly hlášeny následující nežádoucí účinky (s frekvencí není známo, z dostupných údajů nelze určit), Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Nežádoucí účinky

Poruchy imunitního systému

Anafylaktický

šok,

anafylaktická

reakce,

anafylaktoidní reakce, hypersensitivita

Srdeční poruchy

Tachykardie

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Bronchospazmus, dyspnoe

Gastrointestinální poruchy

Zvracení, nauzea

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Angioedém, urtikarie, zrudnutí, vyrážka, svědění

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Otok tváře

Vyšetření

Snížený krevní tlak, prodloužený protrombinový čas

Velmi vzácně byly v časové souvislosti s podáním N-acetylcysteinu hlášeny závažné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom. I když ve většině případů bylo identifikováno přinejmenším jedno další léčivo, které bylo pravděpodobně příčinou výše uvedených mukokutánních syndromů, je vhodné při výskytu mukokutánních změn kontaktovat lékaře a ihned přerušit podávání N-acetylcysteinu. V některých studiích bylo prokázáno snížení srážení destiček během podávání N-acetylcysteinu. Klinická významnost těchto zjištění však ještě nebyla definována. 4.9 Předávkování Symptomy předávkování jsou obdobné jako nežádoucí účinky popsané v bodě 4.8. Léčba spočívá v přerušení podávání a symptomatické léčbě. Není známo specifické antidotum, acetylcystein lze odstranit dialýzou. 5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: antidotum, detoxikans. ATC kód: V03AB23.

Acetylcystein působí mukolyticky, výrazně ztekucuje vazký hlenový a hlenohnisavý sekret tím, že depolymerizuje mukoproteinové komplexy a nukleové kyseliny, které snižují viskozitu hlenové i hnisavé složky sputa a dalších sekretů. Acetylcystein mimoto má antioxidační účinky, protože obsahuje volnou nukleofilní thiolovou skupinu (-SH), která má schopnost přímo reagovat s elektrofilní skupinou oxidačních radikálů. Recentně bylo zjištěno, že acetylcystein ochraňuje alfa-antitrypsin (enzym inhibující elastázu) před inaktivací kyselinou chlornou (HOCl) - mohutným oxidačním činidlem produkovaným působením enzymu myeloperoxidázy z aktivovaných fagocytů. Vzhledem ke své molekulární struktuře acetylcystein snadno proniká buněčnými membránami. V buňce se deacetyluje na L-cystein, aminokyselinu nutnou pro syntézu glutathionu (GSH). GSH je vysoce reaktivní tripeptid, který se vyskytuje v různých živočišných tkáních a je nezbytný pro udržení životních funkcí buňky i její morfologické integrity, protože představuje nejvýznamnější ochranný intracelulární mechanismus ochraňující proti volným oxidačním radikálům, ať již exogenním nebo endogenním, i proti četným cytotoxickým látkám. Acetylcystein má prvořadý význam při udržování přiměřených hladin GSH, a tak přispívá k ochraně buněk před škodlivinami; postupná deplece GSH naopak umožňuje cytotoxické působení těchto škodlivin, jak je tomu např. při otravě paracetamolem. Vzhledem ke svým antioxidačním vlastnostem a jako prekurzor glutathionu také napomáhá ochraně dýchacích cest před toxickými zplodinami. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Absorpce: Osud acetylcysteinu v organismu byl sledován u potkanů a psů po i.v., i.m. a p.o. podání látky značené 35S. Z výsledku lze usoudit na téměř kompletní absorpci po p.o. podání, zejména po aplikaci v roztoku. Absorpce acetylcysteinu ve střevě je u člověka rychlá; v plazmě se objevuje za 15 minut po podání, maximální hladiny v plazmě dosáhne po 60 minutách. Acetylcystein se zčásti deacetyluje ve střevní sliznici a podléhá z velkého podílu first-pass metabolismu v játrech. Absolutní biologická dostupnost acetylcysteinu podaného v dávkách od 200 do 1200 mg se pohybovala od 8 do 12 %. Distribuce v organismu: Po podání acetylcysteinu se zvyšují plazmatické koncentrace thiolových skupin, cysteinu a glutathionu. Asi za 5 hodin po podání se zhruba 50 % p.o. aplikované dávky najde ve formě kovalentně vázané na bílkoviny; po 12 hodinách je takto vázáno již jen 20 %. Distribuční objem celkového acetylcysteinu se udává v rozsahu od 330 do 470 ml/kg. Ze studií u člověka jsou dostupné údaje o plicní distribuci radioizotopicky značeného acetylcysteinu, podávaného při respiračním onemocnění jednorázově per os. Koncentrace v plazmě dosáhly vrcholu za 2 až 3 hodiny a zůstávaly vysoké po dobu 24 h. Asi 22 % radioaktivity bylo zjištěno ve 24hodinové moči. Koncentrace nezměněné látky v plicní tkáni, zjištěná 5 hodin po podání, byla podobná jako koncentrace v plazmě – faktor přepočtu byl 0,9–1,0. Volná mateřská látka a její metabolity se vyskytovaly v plazmě ve 22 % a v plicní tkáni v 48 %. 14 % látky bylo vázáno na proteiny v plazmě a 47 % v plicích. Radioaktivita byla zjištěna také v bronchiálním sekretu, ve srovnání s koncentracemi v plicní tkáni však byla mnohem nižší. Biotransformace: Acetylcystein rychle reaguje s jinými molekulami plazmatických thiolů, např. s cysteinem, glutathionem nebo i s acetylcysteinem samotným a vytváří acetylcystein-cystein, acetylcystein-glutathion nebo diacetylcystein. Ve studii sledující biologickou dostupnost po p.o. podání bylo zjištěno, že dostupnost veškerého acetylcysteinu byla 9,1 %, biologická dostupnost nevázaného acetylcysteinu pouze 4,0 %. Po absorpci z trávicího ústrojí se acetylcystein v játrech deacetyluje. Takto vzniklý cystein se považuje za účinný metabolit. Další metabolismus acetylcysteinu pak postupuje přesně podle známého metabolismu cysteinu.

Eliminace z organismu: U potkanů se v průběhu prvních 96 hodin po perorálním podání objevilo ve stolici zhruba 3 % radioaktivity. Také po i.m. a i.v. podání bylo ve stolici nalezeno asi 3 až 5 %. Množství ve stolici proto nepředstavuje neabsorbovaný podíl, ale je spíše následek biliární exkrece. Podobně se u psa v průběhu prvních 96 h objevilo ve stolici 10 %. Srovnatelné údaje o nalezených hodnotách ve stolici u člověka nejsou k dispozici, ačkoli se u pacientů s respiračními chorobami výzkumy se 35S prováděly. V těchto studiích se v průběhu 24 h po podání objevilo v moči 22 %. To dobře odpovídá příslušným hodnotám, nalezeným při pokusech na zvířatech: V moči se v prvních 96 h po perorálním podání nalezlo 17 % u potkanů a 26 % u psů. Množství acetylcysteinu vyloučené močí v průběhu 12 h po perorálním podání odpovídá 3% podané dávky. Renální clearance se pohybuje kolem 200 ml/h/kg. Pouze 20-30 % celkové tělesné clearance je clearance renální. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku Acetylcystein má velmi nízkou toxicitu. Po p.o. aplikaci je hodnota LD50 u potkanů a myší vyšší než 10 g/kg, při i.v. podání je to 2,8 g/kg u potkanů a 4,6 g/kg u myší. Při dlouhodobém podávání potkanům zvířata dobře snášela dávkování 1 g/kg denně per os po dobu 12 týdnů. U psů při perorálním podávání v dávkách 300 mg/kg denně po dobu jednoho roku nebyly zjištěny toxické reakce. Po aplikaci vysokých dávek březím samicím potkanů a králíků nebyl zjištěn výskyt malformací. 6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek Hydroxid sodný, dinatrium-edetát, voda na injekci. 6.2 Inkompatibility Nedoporučuje se mísit roztok přípravku Fluimucil 20% antidotum s jinými látkami. Acetylcystein může chemicky reagovat s gumou, železem, mědí atd., proto je doporučeno použít skleněný nebo plastický materiál. 6.3 Doba použitelnosti 3 roky. Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána na dobu 24 hodin při 25 °C. Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2–8 °C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchování. Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředění jsou uvedeny v bodě 6.3. 6.5 Druh obalu a velikost balení Obal: injekční lahvička z čirého skla hydrolytické třídy I, elastomerní uzávěr umožňující propíchnutí jehlou, hliníkové víčko, krabička. Balení: 1 lahvička s elastomerním uzávěrem – 25 ml/5 g 10 lahviček s elastomerním uzávěrem – 25 ml/5 g Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku Žádné zvláštní požadavky. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. 7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Zambon S.p.A., Via Lillo del Duca, 10, 20091 Bresso, Itálie 8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 19/403/07-C 9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE Datum první registrace: 4. 7. 2007 Datum posledního prodloužení registrace: 17.10.2012 10. DATUM REVIZE TEXTU 17.10.2012


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU Krabička 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Fluimucil 20 % antidotum Acetylcysteinum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Léčivá látka: acetylcysteinum 5 g/25 ml 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: hydroxid sodný, dinatrium-edetát, voda na injekci 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

1 lahvička s 25 ml 10 lahviček po 25 ml 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Koncentrát pro infuzní roztok Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Po naředění roztok urychleně spotřebujte. 8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Chemická a fyzikální stabilita po otevření a naředění před použitím byla prokázána na dobu 24 hodin při 25 °C. Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

2

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Zambon S.p.A., Bresso, Itálie 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA Reg. číslo: 19/403/07-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č. šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU <Nevyžaduje se - odůvodnění přijato>

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Lahvička 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Fluimucil 20 % antidotum 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

i.v. – koncentrát pro infuzní roztok 3.

POUŽITELNOST

Exp: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š.: 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

Acetylcysteine 5 g/25 ml 6.

JINÉ

Zambon S.p.A.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.