Flolan 1,5 Mg

Kód 0020912 ( )
Registrační číslo 83/ 384/01-C
Název FLOLAN 1,5 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0020912 INF PSO LQF 1X1.5MG Prášek a rozpouštědlo pro infuzní roztok, Infuze
0020913 INF PSO LQF 1X1.5MG Prášek a rozpouštědlo pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak FLOLAN 1,5 MG

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls130763/2010, sukls130764/2010,

sukls179282/2011, 179277/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Flolan 0,5 mg Flolan 1,5 mg

prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem

Epoprostenolum natricum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek Flolan a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Flolan užívat

3.

Jak se přípravek Flolan užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Flolan uchovávat

6.

Další informace

7.

Informace pro zdravotnické pracovníky

1.

CO JE PŘÍPRAVEK FLOLAN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Flolan se užívá:

k zabránění tvorby krevních sraženin v průběhu hemodialýzy.

k léčbě plicního onemocnění nazývaného “plicní hypertenze,” při kterém dochází ke zvýšení krevního tlaku v cévách v plicích. Přípravek Flolan krevní cévy rozšiřuje a tím krevní tlak v plicích snižuje.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK FLOLAN UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Flolan

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na epoprostenol nebo na kteroukoli další složku přípravku Flolan (viz bod 6)

jestliže máte srdeční selhání

Pokud si myslíte, že se Vás cokoli z toho týká, neužívejte přípravek Flolan dříve, než se

poradíte se svým lékařem.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Flolan je zapotřebí Než začnete přípravek Flolan užívat, Váš lékař potřebuje vědět:

zda nemáte nějaké problémy s krvácivostí.

Poškození kůže v místě vpichu injekce Přípravek Flolan se podává do žíly. Je důležité, aby nedocházelo k úniku tohoto léčivého přípravku z žíly do okolní tkáně. Pokud se tak stane, může dojít k poškození kůže s následujícími příznaky:

citlivost (na dotek)

pálení

bodání

otok

zarudnutí.

Může dojít i k následné tvorbě puchýřů a olupování kůže. Při léčbě přípravkem Flolan je důležité, abyste si kontroloval(a) místo vpichu injekce.

Pokud dojde v místě aplikace k zanícení, objeví se bolest nebo otok, nebo pokud zaznamenáte tvorbu puchýřů nebo olupování kůže, neprodleně kontaktuje zdravotnické zařízení.

Účinky přípravku Flolan na krevní tlak a srdeční frekvenci Přípravek Flolan může vést ke zrychlení nebo zpomalení srdeční frekvence. Rovněž může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku. Při léčbě přípravkem Flolan Vám budou srdeční frekvence a krevní tlak pravidelně kontrolovány. Příznaky nízkého krevního tlaku zahrnují závrať a mdlobu.

Pokud se u Vás tyto příznaky objeví, sdělte to svému lékaři. Je možné, že bude potřeba

dávku snížit, nebo infuzi zastavit. Ukončení léčby Ukončení léčby přípravkem Flolan musí být postupné. Pokud je léčba zastavena příliš rychle, mohou se objevit závažné nežádoucí účinky, včetně závratí, pocitu slabosti a obtíží s dýcháním. Pokud máte potíže s infuzní pumpou nebo pokud se injekční linka zastaví nebo brání léčbě přípravkem Flolan:

Neprodleně kontaktujte svého lékaře, zdravotní sestru nebo zdravotnické zařízení.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Některé léky mohou ovlivňovat způsob, jakým přípravek Flolan účinkuje, nebo mohou zvyšovat pravděpodobnost, že se u Vás objeví nežádoucí účinky. Přípravek Flolan může rovněž ovlivňovat způsob, jakým účinkují jiné léky. To se týká:

léků užívaných k prevenci tvorby krevních sraženin

léků užívaných k rozpouštění krevních sraženin

léků užívaných k léčbě srdečního selhání

léků užívaných k léčbě vysokého krevního tlaku

léků užívaných k léčbě anginy pectoris

dalších léků užívaných k léčbě plicní hypertenze

léků užívaných k léčbě zánětů nebo bolesti (rovněž nazývaných nesteroidní antiflogistika, NSAID)

digoxinu (užívaného k léčbě srdečních onemocnění).

Pokud kterýkoli z těchto léků užíváte, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná, myslíte si, že byste mohla být těhotná nebo těhotenství plánujete, neužívejte přípravek Flolan bez toho, abyste se poradila se svým lékařem. Lékař zhodnotí prospěch léčby přípravkem Flolan v těhotenství pro Vás oproti riziku pro Vaše dítě. Není známo, zda složky přípravku Flolan mohou přecházet do mateřského mléka. Pokud kojíte, musíte se před užíváním přípravku Flolan poradit se svým lékařem. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Hemodialýza Hemodialýza i Vaše léčba mohou mít vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Neřiďte ani neobsluhujte stroje, pokud se necítíte naprosto v pořádku.

Primární nebo sekundární plicní hypertenze Plicní hypertenze i Vaše léčba mohou ovlivnit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Neřiďte ani neobsluhujte stroje, pokud se necítíte naprosto v pořádku.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK FLOLAN UŽÍVÁ

Jaká dávka přípravku se podává Váš lékař rozhodne o tom, jaká dávka přípravku Flolan je vhodná právě pro Vás. Podávané množství přípravku se stanovuje na základě tělesné hmotnosti a typu onemocnění. Dávka může být zvyšována nebo snižována v závislosti na odpovědi na léčbu. Přípravek Flolan se podává pomalou infuzí (kapačkou) přímo do žíly. Hemodialýza Infuze přípravku Flolan se podává v průběhu dialýzy. Primární nebo sekundární plicní hypertenze První dávka se podává v nemocnici. To je proto, že Vás lékař musí pečlivě sledovat a najít pro Vás nejvhodnější dávku. Léčba se zahajuje infuzí přípravku Flolan. Dávka se postupně zvyšuje, dokud nedojde ke zmírnění příznaků onemocnění a dokud je možné zvládat všechny nežádoucí účinky. Jakmile je stanovena nejvhodnější dávka, zavede se do žíly permanentní žilní katetr (trubička). Poté lze v léčbě pokračovat pomocí infuzní pumpy. Užívání přípravku Flolan v domácím prostředí Pokud se léčíte sám(sama) v domácím prostředí, Váš lékař nebo zdravotní sestra Vám ukáží, jak se přípravek Flolan připravuje a používá. Rovněž Vám poradí, jak v případě nutnosti léčbu ukončit. Ukončení léčby přípravkem Flolan musí být postupné. Je velmi důležité, abyste postupoval(a) přesně podle jejich instrukcí. Přípravek Flolan se dodává ve formě prášku ve skleněné lahvičce. Před použitím je potřeba prášek rozpustit v přiloženém roztoku. Tento roztok neobsahuje žádné konzervační látky. Pokud Vám část dávky zbyde, je nutné ji vyhodit. Péče o injekční set Pokud máte v žíle zavedenou kanylu, je velmi důležité, abyste toto místo udržoval(a) zcela čisté, jinak byste mohl(a) dostat infekci. Lékař nebo zdravotní sestra Vám ukáží, jak se kanyla a okolní kůže čistí. Je velmi důležité, abyste postupoval(a) přesně podle jejich instrukcí.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Flolan, než jste měl(a) Hemodialýza Lékař nebo zdravotní sestra Vám podají dávku přípravku Flolan, která je určená přímo pro Vás. Pokud si myslíte, že jste dostal(a) příliš vysokou dávku:

Promluvte si se svým lékařem nebo zdravotní sestrou.

Primární nebo sekundární plicní hypertenze Jestliže jste použil(a) více přípravku Flolan, než jste měl(a), okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Příznaky předávkování mohou zahrnovat bolest hlavy, pocit na zvracení, zvracení, zrychlení srdeční frekvence, pocit horka nebo mravenčení, pocit na omdlení (závrať). Nepřestávejte užívat přípravek Flolan bez toho, abyste se poradil(a) se svým lékařem Hemodialýza Léčbu ukončuje lékař nebo zdravotní sestra po dokončení dialýzy. Primární nebo sekundární plicní hypertenze Pokud se přípravek Flolan používá k léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze, podává se nepřetržitě, čímž kontroluje Váš zdravotní stav. Pokud chcete léčbu ukončit, je nutné si o tom promluvit se svým lékařem. Léčbu je nutné vysazovat postupně. 4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Flolan nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Velmi časté nežádoucí účinky Mohou se objevit u více než 1 osoby z 10:

bolest hlavy bolest čelisti bolest zvracení pocit na zvracení (nauzea) průjem zarudnutí obličeje

Časté nežádoucí účinky

Mohou se objevit až u 1 osoby z 10:infekce v krvi (septikémie, sepse)

zrychlení srdeční frekvence zpomalení srdeční frekvence nízký krevní tlak krvácení z různých míst (například z nosu nebo z dásní) a snadnější tvorba modřin než

obvykle

žaludeční nevolnost nebo bolest břicha bolest na hrudi bolest kloubů pocit úzkosti, nervozity vyrážka bolest v místě vpichu injekce

Časté nežádoucí účinky, které se mohou projevit v krevních testech

snížení počtu krevních destiček (buňky které se podílejí na srážení krve)

Méně časté nežádoucí účinky Mohou se objevit až u 1 osoby ze 100:

tvorba tekutiny v plicích (plicní otok) pocení sucho v ústech

Vzácné nežádoucí účinky Mohou se objevit až u 1 osoby z 1000:

infekce v místě vpichu injekce

Velmi vzácné nežádoucí účinky Mohou se objevit až u 1 osoby z 10 000:

pocit tísně na hrudi pocit únavy, slabost pocit podrážděnosti bledost kůže zarudnutí v místě vpichu injekce zvýšená činnost štítné žlázy

Pokud se u Vás kterýkoli z nežádoucích účinky objeví

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK PŘÍPRAVEK FLOLAN UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Přípravek Flolan nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce a lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí a světlem. Po rozpuštění lze přípravek uchovávat 12 hodin při teplotě do 25 °C nebo 40 hodin při teplotě v rozmezí 2 až 8 °C. 6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Flolan obsahuje

Léčivou látkou je epoprostenolum sodium. Přípravek Flolan injekce se dodává v různých

silách.

Jedna lahvička obsahuje:

500 g sodné soli epoprostenolu 1,5 mg sodné soli epoprostenolu

Pomocnými látkami jsou: Mannitol, glycin, chlorid sodný, hydroxid sodný (k úpravě pH),

voda na injekci

Jak přípravek Flolan vypadá a co obsahuje toto balení Flolan 0,5 mg: Jedna lahvička z bezbarvého skla, fluorovaná bromobutylová zátka, modrý Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující prášek a jedna nebo dvě lahvičky z bezbarvého skla, pryžová zátka, Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující rozpouštědlo; plastikový filtr, plastiková lisovaná vložka, krabička. Velikost balení: 1 lahvička á 0,5 mg epoprostenolu; 1 x 50 ml rozpouštědla. 1 lahvička á 0,5 mg epoprostenolu; 2 x 50 ml rozpouštědla. Flolan 1,5 mg: Jedna lahvička z bezbarvého skla, fluorovaná bromobutylová zátka, červený Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující prášek a jedna nebo dvě lahvičky z bezbarvého skla, pryžová zátka, Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující rozpouštědlo; plastikový filtr, plastiková lisovaná vložka, krabička. Velikost balení: 1 lahvička á 1,5 mg epoprostenolu; 1 x 50 ml rozpouštědla. 1 lahvička á 1,5 mg epoprostenolu; 2 x 50 ml rozpouštědla. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:

Držitel rozhodnutí o registraci The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie. Výrobci Glaxo Wellcome Operations, Barnard Castle, Velká Británie. GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A., San Polo di Torrile, Parma, Itálie. Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 18.4.2012 7.

INFORMACE PRO ZDRAVOTNICKÉ PRACOVNÍKY

Hemodialýza Rekonstituce (rozpuštění): 1. Používejte pouze rozpouštědlo k tomu určené. 2. Asi 10 ml rozpouštědla natáhněte do sterilní injekční stříkačky a vstříkněte ho do

lahvičky obsahující 0,5 mg lyofilizovaného epoprostenolu. Jemně třepejte lahvičkou, dokud se prášek nerozpustí.

Vzniklý roztok natáhněte do injekční stříkačky, vstříkněte ho do zbývajícího sterilního rozpouštědla a důkladně protřepejte. Získá se koncentrovaný roztok obsahující 10 000 ng/ml epoprostenolu. Pouze tento koncentrovaný roztok je vhodný k dalšímu ředění těsně před použitím.

Po rozpuštění 500 g epoprostenolu prášku pro intravenózní infuzi v 50 ml sterilního rozpouštědla bude mít výsledný roztok k injekční aplikaci pH přibližně 10,5 a obsah sodíkových iontů bude přibližně 56 mg. Ředění: Koncentrovaný roztok se před použitím obvykle dále ředí. Lze použít fyziologický roztok (0,9%), pokud poměr objemu fyziologického roztoku a objemu koncentrovaného roztoku nebude vyšší než 6:1 (např. 50 ml koncentrovaného roztoku se zředí přidáním maximálně 300 ml fyziologického roztoku). Ostatní obvykle používané roztoky k parenterální aplikaci nejsou pro ředění koncentrovaného roztoku vhodné, neboť se s nimi nedosáhne požadované hodnoty pH. Roztoky přípravku Flolan jsou při nízkých hodnotách pH méně stabilní. Při ředění koncentrovaného roztoku se postupuje tak, že se roztok natáhne do větší injekční stříkačky. Na stříkačku se nasadí sterilní filtr, který je součástí balení. Koncentrovaný roztok se pod stálým, ale ne příliš velkým tlakem vstříkne do zvoleného infuzního roztoku. K filtraci 50 ml koncentrovaného roztoku obvykle stačí 70 sekund. Vzniklý roztok je třeba důkladně protřepat. Filtrační jednotku lze použít pouze jednou, potom je nutné ji zlikvidovat. Pokud se při rekonstituci a ředění dodrží popsaný postup, budou mít infuzní roztoky přípravku Flolan hodnotu pH kolem 10 a zachovají si 90 % své původní účinnosti po dobu přibližně 12 hodin při teplotě 25 °C. Výpočet rychlosti infuze: Rychlost infuze (objem roztoku v mililitrech aplikovaný za jednu minutu nebo za jednu hodinu) se vypočítá podle následující rovnice:

dávka (ng/kg/min) x tělesná hmotnost (kg)

rychlost infuze (ml/min) = ------------------------------------------------------ koncentrace roztoku (ng/ml) rychlost infuze (ml/h) = rychlost infuze (ml/min) x 60 Při podávání pomocí infuzní pumpy, která je schopná dodávat stálý malý objem infuze, lze vhodné poměrné množství koncentrovaného roztoku naředit pomocí sterilního fyziologického roztoku. Primární nebo sekundární plicní hypertenze K léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze jsou k dispozici následující balení:

Jedna lahvička obsahující sterilní lyofilizovaný epoprostenol v množství odpovídajícím 500 g epoprostenolu, a jedna nebo dvě lahvičky o obsahu 50 ml se sterilním glycinovým tlumivým roztokem (rozpouštědlem) a filtrační jednotka.

Jedna lahvička obsahující sterilní lyofilizovaný epoprostenol v množství odpovídajícím 1,5 mg epoprostenolu, a jedna nebo dvě lahvičky o obsahu 50 ml se sterilním glycinovým tlumivým roztokem (rozpouštědlem) a filtrační jednotka.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Při dlouhodobé terapii přípravkem Flolan lze výslednou koncentraci roztoku zvýšit přidáním dalších 500 g nebo 1,5 mg epoprostenolu. Ke zvýšení výsledné koncentrace roztoku lze použít pouze lahvičky se stejným množstvím farmaka, jaké bylo v lahvičkách úvodního balení. Rekonstituce: Je třeba postupovat podle pokynů k hemodialýze. Jestliže se balení obsahující 1,5 mg epoprostenolu rekonstituuje s 50 ml sterilního rozpouštědla, bude výsledná koncentrace 30 000 ng/ml. Ředění: Při léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze lze přípravek Flolan použít ve formě koncentrovaného roztoku nebo v ředěné podobě. K dalšímu ředění přípravku Flolan lze použít pouze sterilní rozpouštědlo dodávané spolu s přípravkem. Pokud se má přípravek Flolan aplikovat pacientům s primární nebo sekundární plicní hypertenzí, nesmí se použít fyziologický roztok. U pacientů s primární nebo sekundární plicní hypertenzí se přípravek Flolan nesmí podávat s jinými parenterálními roztoky ani léčivými přípravky. Koncentrovaný roztok se ředí tak, že se natáhne do velké injekční stříkačky, na ni se nasadí sterilní filtr. Koncentrovaný roztok se při stálém, ale ne příliš velkém tlaku vstříkne do sterilního rozpouštědla. K filtraci 50 ml koncentrovaného roztoku obvykle stačí 70 sekund. Roztok se musí důkladně protřepat. Filtrační jednotku lze použít pouze jednou a pak se musí zlikvidovat.

K léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze se obvykle používají následující koncentrace:

15 000 ng/ml, tj. 1,5 mg epoprostenolu, rekonstituovaného a zředěného do celkového objemu 100 ml ve sterilním ředícím roztoku

10 000 ng/ml, tj. epoprostenol ze dvou lahviček po 500 g, rekonstituovaný a zředěný do celkového objemu 100 ml,

5 000 ng/ml, tj. epoprostenol z jedné lahvičky obsahující 500 g, rekonstituovaný a zředěný do celkového objemu 100 ml.

Výpočet rychlosti infuze Rychlost infuze (objem roztoku v mililitrech aplikovaný za jednu minutu nebo za jednu hodinu) se vypočítá podle následující rovnice:

dávka (ng/kg/min) x tělesná hmotnost (kg)

rychlost infuze (ml/min) = ------------------------------------------------------ koncentrace roztoku (ng/ml) rychlost infuze (ml/h) = rychlost infuze (ml/min) x 60 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce a lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí a světlem. Po rozpuštění lze přípravek uchovávat 12 hodin při teplotě do 25 °C nebo 40 hodin při teplotě v rozmezí 2 až 8 °C.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn.sukls130763/2010, sukls130764/2010,

sukls179282/2011, 179277/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Flolan 0,5 mg, prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem Flolan 1,5 mg, prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem 2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Flolan 0,5 mg: Epoprostenolum natricum 0,531 mg, což odpovídá 0,5 mg epoprostenolum v jedné lahvičce. Flolan 1,5 mg: Epoprostenolum natricum 1,593 mg, což odpovídá 1,5 mg epoprostenolum v jedné lahvičce. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem. Bílý až téměř bílý prášek v lahvičce a čirý bezbarvý roztok bez cizích částic ve druhé lahvičce. 4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Hemodialýza Přípravek Flolan je indikován k užití při hemodialýze v případech, kdy podání heparinu může vést k vysokému riziku krvácení nebo k jeho exacerbaci, nebo pokud je podání heparinu kontraindikováno z jiných důvodů. Primární nebo sekundární plicní hypertenze Přípravek Flolan je rovněž indikován k dlouhodobé intravenózní léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou primární plicní hypertenzí III. a IV. stupně NYHA (New York Heart Association)* a pacientů se sekundární plicní hypertenzí při postižení prekapilárních plicních cév. *NYHA funkční třída III – Pacienti s kardiovaskulárním onemocněním a výrazným omezením fyzických schopností, které je způsobeno vznikem bolesti, dušnosti, únavy nebo palpitacemi při mírné námaze. NYHA funkční třída IV – Pacienti s výše zmíněnými srdečními příznaky v klidu, které se zhoršují již při minimální zátěži. 4.2

Dávkování a způsob podání

Přípravek Flolan lyofilizovaný prášek je třeba před použitím rekonstituovat (rozpustit) za použití sterilního rozpouštědla, které je součástí balení. Další ředění je možné pouze při

použití doporučených roztoků (viz bod 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním). Hemodialýza Dospělí Přípravek Flolan se podává pouze formou kontinuální intravenózní infuze nebo se přidává ke krvi přicházející do dialyzátoru. U dospělých pacientů se používá následující schéma infuze:

Před vlastní dialýzou: 4 ng/kg/min intravenózně po dobu 15 minut, V průběhu dialýzy: 4 ng/kg/min do arteriálního vstupu dialyzátoru.

Infuzi je třeba na konci dialýzy ukončit. U renální dialýzy lze doporučovanou dávku překročit pouze při zajištění pečlivého monitorování hodnot krevního tlaku. Primární nebo sekundární plicní hypertenze DospělíKrátkodobá (akutní) titrace dávek Krátkodobá titrace, při níž se přípravek aplikuje periferním nebo centrálním žilním katetrem, je nezbytná ke stanovení rychlosti dlouhodobé infuze. Infuze se zahajuje rychlostí 2 ng/kg/min a ta se zvyšuje každých 15 minut nebo v delších časových intervalech vždy o 2 ng/kg/min, a to až do dosažení nejlepších výsledků hemodynamických parametrů nebo až do vyvolání farmakologických účinků limitujících příslušnou dávku. Pokud není úvodní rychlost infuze 2 ng/kg/min tolerována, je třeba stanovit nižší dávku, kterou bude pacient tolerovat. Dlouhodobá kontinuální infuze Dlouhodobou kontinuální infuzi přípravku Flolan je třeba podávat pomocí centrálního žilního katetru. Až do vytvoření centrálního přístupu lze přípravek dočasně podávat periferní žilní infuzí. Dlouhodobou infuzi je třeba zahájit rychlostí o 4 ng/kg/min nižší, než byla maximálně tolerovaná rychlost stanovená krátkodobou titrací. Jestliže je maximální tolerovaná rychlost nižší než 5 ng/kg/min, je třeba dlouhodobou infuzi zahájit rychlostí představující jednu polovinu maximální tolerované rychlosti infuze. Úprava dávek Změny dávkování přípravku při dlouhodobé infuzi mají vycházet z charakteru symptomů primární nebo sekundární plicní hypertenze (jejich perzistence, recidiv nebo zhoršení) nebo z výskytu nežádoucích účinků vyvolaných nadměrnými dávkami přípravku Flolan. Zpravidla je během doby nutné počáteční dávku aplikovanou v dlouhodobé infuzi zvyšovat. O zvýšení dávek se má uvažovat při perzistenci symptomů primární nebo sekundární plicní hypertenze nebo v případě recidiv po zlepšení stavu pacienta. Infuzní rychlost se má zvyšovat vždy o 1 až 2 ng/kg/min v intervalech postačujících k posouzení klinické odpovědi. Tyto intervaly mají být minimálně patnáctiminutové. Po stanovení nové infuzní rychlosti je třeba pacienty pečlivě sledovat a monitorovat krevní tlak a srdeční frekvenci vestoje i vleže po dobu několika hodin k potvrzení dobré snášenlivosti této nové dávky.

Výskyt farmakologických na dávce závislých nežádoucích účinků během dlouhodobé infuze, podobných těm, které byly pozorovány během titrace rychlosti infuze, si může vyžádat snížení rychlosti infuze. V některých případech mohou nežádoucí účinky ustoupit i bez úpravy dávkování. Dávky je třeba snižovat postupně vždy o 2 ng/kg/min každých 15 minut nebo v delších časových intervalech, až do vymizení nežádoucích účinků. Je třeba se vyvarovat náhlého vysazení přípravku Flolan nebo náhlého snížení rychlosti infuze. S výjimkou život ohrožujících situací (bezvědomí, kolaps atd.) je třeba infuzní rychlosti přípravku Flolan upravovat pouze pod dohledem lékaře (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Děti Specifické údaje, týkající se podávání přípravku Flolan dětem při hemodialýze nebo dětem s primární nebo sekundární plicní hypertenzí, nejsou k dispozici. Starší pacienti Specifické údaje, týkající se podávání přípravku Flolan pacientům nad 65 let při hemodialýze nebo s primární nebo sekundární plicní hypertenzí, nejsou k dispozici. Obecně platí, že u starších pacientů je třeba dávku přípravku volit opatrně vzhledem k častějším poruchám jaterních, renálních (v případě primární nebo sekundární plicní hypertenze) nebo srdečních funkcí, k možné přítomnosti přidruženého onemocnění a k současně užívané farmakoterapii. 4.3

Kontraindikace

Přípravek Flolan je kontraindikován u pacientů se známou přecitlivělostí na epoprostenol nebo na kteroukoliv pomocnou látku přípravku Flolan. Přípravek Flolan je kontraindikován u pacientů s městnavým srdečním selháním při těžké dysfunkci levé komory. Přípravek Flolan nemají dlouhodobě užívat pacienti, u nichž se v průběhu titrace dávky rozvine plicní edém. 4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vzhledem k vysoké hodnotě pH finálních infuzních roztoků je třeba přípravek podávat přísně intravenózně a vyvarovat se jeho extravazaci v průběhu aplikace. Zabrání se tak následnému riziku poškození tkání. Přípravek Flolan je vysoce účinné pulmonální a systémové vazodilatans. Kardiovaskulární účinky, které se mohou vyskytnout v průběhu infuze, vymizí během 30 minut po jejím ukončení. Epoprostenol je silný inhibitor agregace trombocytů, proto je třeba vzít v úvahu zvýšené riziko hemoragických komplikací, zejména u pacientů s dalšími rizikovými faktory pro vznik krvácení (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Dojde-li při podávání přípravku Flolan k významnému poklesu krevního tlaku, má se snížit dávka nebo přerušit aplikace infuze. V případě předávkování může být hypotenze závažná a může vést ke ztrátě vědomí (viz bod 4.9 Předávkování). Během podávání přípravku Flolan by se měly monitorovat hodnoty krevního tlaku a srdeční frekvence.

Přípravek Flolan může srdeční akci zpomalovat, nebo naopak zrychlovat. Změna rytmu je pravděpodobně podmíněna jak bazální srdeční frekvencí, tak koncentrací podávaného epoprostenolu. Působení přípravku Flolan na srdeční frekvenci může být modifikováno současným užíváním léčiv ovlivňujících kardiovaskulární reflexy. V ojedinělém případě bylo během podávání přípravku Flolan zaznamenáno zvýšení sérových hladin glukózy. Souvislost s užíváním přípravku však není jednoznačná. Hemodialýza Hypotenzní účinek přípravku Flolan může být zesílen použitím acetátového pufru v dialyzačním roztoku v průběhu dialýzy. Při podávání přípravku Flolan během dialýzy je třeba zajistit, aby se srdeční výdej zvýšil víc než minimálně tak, aby nedošlo ke snížení přísunu kyslíku do periferních tkání. Přípravek Flolan není konvenční antikoagulans. Při hemodialýze byl s úspěchem aplikován místo heparinu, v malém počtu případů však byla pozorována tvorba krevních sraženin v dialyzačním okruhu, vyžadujících ukončení dialýzy. Pokud se přípravek Flolan používá samostatně, nemusí být měření hodnot, jako např. ATC (activated whole blood clotting time), spolehlivé. Primární nebo sekundární plicní hypertenze S výjimkou život ohrožujících stavů (např. bezvědomí, kolaps atd.) je nutné se vyvarovat náhlému vysazení nebo přerušení infuze. Náhlé přerušení léčby může vést u plicní hypertenze k rebound fenoménu, který může způsobovat závrať, astenii, zhoršení dušnosti a může rovněž vést až k úmrtí pacienta. Pacientům s plicní hypertenzí I. a II. stupně NYHA by přípravek Flolan neměl být podáván vzhledem k tomu, že riziko spojené s léčbou převyšuje možná rizika spojená s vlastním onemocněním. Flolan mohou podávat pouze lékaři lůžkových zařízení se zkušenostmi s diagnózou a léčbou plicní hypertenze. Krátkodobé nastavení dávek přípravku Flolan se musí provádět v nemocničním zařízení s kvalifikovaným personálem a vybavením pro sledování hemodynamiky a poskytování akutní péče. U některých pacientů s primární plicní hypertenzí se v průběhu nastavování dávek vyvinul plicní edém, který může mít souvislost s plicním veno-okluzivním onemocněním. Přípravek Flolan se podává kontinuální infuzí pomocí permanentně zavedeného centrálního žilního katetru, napojeného na malou přenosnou infuzní pumpu. Terapie přípravkem Flolan vyžaduje pacientovu spolupráci při zajištění sterilní přípravy infuzního roztoku, aplikaci přípravku i při péči o permanentní centrální žilní katetr a přístup k intenzivní a trvalé edukaci pacienta. Při ředění přípravku a při péči o katetr je třeba dodržovat sterilní podmínky. Dokonce i krátká přerušení přísunu přípravku Flolan mohou vést k rychlému symptomatickému zhoršení. Rozhodnutí, zda podávat přípravek Flolan pacientům s primární nebo sekundární plicní hypertenzí, je třeba založit na správném porozumění pacienta skutečnosti, že je zde vysoká pravděpodobnost, že léčba přípravkem Flolan bude dlouhodobá(pravděpodobně i několik let),

a na pečlivém zvážení jeho schopnosti přijmout a pečovat o permanentní žilní katetr a infuzní pumpu. Glycinový pufrační ředící roztok neobsahuje žádné konzervační látky, a proto lahvička slouží pouze k jednorázovému použití a potom musí být zlikvidována. 4.5.

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Pokud se přípravek Flolan aplikuje pacientům užívajícím současně antikoagulancia, je vhodné zajistit standardní monitorování antikoagulačních parametrů. Vazodilatační účinky přípravku Flolan mohou dále zvyšovat účinek současně podávaných vazodilatancií. Obdobně jako jiné analogy prostaglandinu, může i přípravek Flolan snižovat trombolytickou účinnost aktivátoru tkáňového plazminogenu (tissue plasminogen activator - t-PA) zvyšováním jaterní clearance tohoto aktivátoru. Při současném užívání nesteroidních antiflogistik anebo jiných léčiv ovlivňujících agregaci krevních destiček představuje přípravek Flolan určitý potenciál ke zvyšování rizika krvácení. U pacientů užívajících digoxin může dojít po zahájení léčby epoprostenolem ke zvýšení hladin digoxinu. Ačkoli je toto zvýšení přechodné, může být u pacientů náchylných k toxicitě digoxinu klinicky významné. 4.6

Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita Studie na zvířatech nenaznačily žádné škodlivé účinky s ohledem na fertilitu. Význam těchto nálezů na zvířatech pro člověka však není znám (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti). Těhotenství Studie na zvířatech nenaznačily žádné škodlivé účinky s ohledem na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod ani postnatální vývoj. Význam těchto nálezů pro člověka však není znám (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti). Vzhledem k chybějícím zkušenostem s podáváním přípravku Flolan gravidním ženám je třeba, aby byl pečlivě zvážen poměr přínosu léčby pro nastávající matku k možným dosud neznámým rizikům pro plod. Kojení Není známo, zda je epoprostenol nebo jeho metabolity vylučovány do mateřského mléka. Riziko pro kojené dítě nelze vyloučit. Při rozhodování, zda přerušit/zdržet se kojení nebo zda přerušit/zdržet se léčby epoprostenolem, je třeba vzít v úvahu prospěch kojení pro dítě a prospěch z léčby pro matku. 4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

K dispozici nejsou žádné údaje týkající se účinků přípravku Flolan užívaného k hemodialýze na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Primární nebo sekundární plicní hypertenze a její léčba může ovlivnit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou uvedeny níže a jsou seřazeny podle třídy orgánových systémů a jejich četnosti . Frekvence nežádoucích účinků je definována následujícím způsobem: velmi časté ≥ 1/10 (≥ 10 %), časté ≥ 1/100 a < 1/10 (≥ 1 % a < 10 %), méně časté ≥ 1/1000 a < 1/100 (≥ 0,1 % a < 1 %), vzácné ≥ 1/10 000 a < 1/1000 (≥ 0,01 % a < 0,1 %), velmi vzácné < 1/10 000 (< 0,01 %). Hodnocení nežádoucích účinků v průběhu dlouhodobého podávání přípravku Flolan znesnadňuje klinická charakteristika základního léčeného onemocnění. Infekce a infestace Časté:

sepse, septikémie (související většinou s aplikační cestou epoprostenolu)

Byly zaznamenány infekce související s katetrem, způsobené mikroorganismy, které nejsou vždy považovány za patogenní (včetně mikrokoků)

Poruchy krve a lymfatického systému Časté: trombocytopenie, krvácení z různých míst (např. plicní, gastrointestinální,

epistaxe, intrakraniální, post-procedurální, retroperitoneální)

Endokrinní poruchy Velmi vzácné: hypertyreóza Psychiatrické poruchy Časté: anxieta, nervozita Velmi vzácné: agitovanost Poruchy nervového systému Velmi časté: bolest hlavy Srdeční poruchy Časté: Tachykardie byla zaznamenána jako odpověď na přípravek Flolan v

dávkách 5 ng/kg/min a méně.

Bradykardie, provázená v některých případech ortostatickou hypotenzí, se

vyskytla u zdravých dobrovolníků po dávkách epoprostenolu přesahujících 5 ng/kg/min. Po intravenózně podaném epoprostenolu v dávce odpovídající 30 ng/kg/min byla u zdravých dobrovolníků pozorována bradykardie spojená s výrazným poklesem systolického i diastolického krevního tlaku.

hypotenze Cévní poruchy Velmi časté:

zrudnutí obličeje (pozorované i u pacientů v celkové anestezii)

Velmi vzácné: bledost Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Méně časté:

plicní edém

Gastrointestinální poruchy Velmi časté:

nauzea, zvracení, průjem

Časté:

břišní kolika, někdy zaznamenána jako břišní diskomfort

Méně časté:

sucho v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně Časté:

vyrážka

Méně časté:

pocení

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Velmi časté:

bolest čelisti

Časté:

artralgie

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Velmi časté:

bolest (nespecifikovaná)

Časté:

bolest v místě vpichu*, bolest na hrudi

Vzácné:

lokální infekce*

Velmi vzácné: zarudnutí kůže v okolí místa aplikace infuze*, okluze dlouhého nitrožilního

katetru*, malátnost, svíravé pocity na hrudi

*Nežádoucí účinky související s aplikační cestou epoprostenolu. 4.9

Předávkování

Známky a příznaky Příznaky pozorované při předávkování přípravkem Flolan obecně představují zvýrazněné farmakologické účinky léčivého přípravku (např. hypotenze a komplikace hypotenze). Léčba V případě předávkování je třeba snížit dávku nebo přerušit infuzi a podle situace zahájit odpovídající podpůrná opatření, např. zvýšení plazmatického objemu a/nebo úpravu průtoku pumpou. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina : Inhibitor agregace destiček, vazodilatans, ATC kód: B01AC09 Mechanismus účinku Přípravek Flolan je epoprostenol, sodná sůl epoprostenolu, přirozeně se vyskytující prostaglandin produkovaný intimou, vnitřní vrstvou cévní stěny. Epoprostenol je vysoce účinný inhibitor agregace krevních destiček a zároveň patří k silně účinným vazodilatanciím. Většina účinků epoprostenolu se projevuje cestou stimulace adenylátcyklázy, což vede ke zvýšení nitrobuněčné hladiny cyklického adenozin-3’5’-monofosfátu (cAMP). Byla popsána postupná stimulace adenylátcyklázy v krevních destičkách s následnou aktivací fosfodiesterázy. Zvýšená hladina cAMP reguluje koncentraci intracelulárního vápníku tím, že zvyšuje jeho přestup z buňky do extracelulárního prostoru. V důsledku toho dojde k inhibici agregace krevních destiček snížením koncentrace cytoplazmatického kalcia. Na koncentraci cytoplazmatického kalcia závisejí změny tvaru destiček, jejich shlukování a uvolňování. Farmakodynamické vlastnosti Infuze s dávkou 4 ng/kg/min po dobu 30 minut nemá žádný významný vliv na srdeční frekvenci nebo hodnoty krevního tlaku, i když při těchto koncentracích může dojít ke zrudnutí obličeje. Hemodialýza

Vliv epoprostenolu na agregaci krevních destiček závisí na dávce (při nitrožilní aplikaci v rozmezí 2 až 16 ng/kg/min). Při dávkách 4 ng/kg/min a více dochází k významné inhibici agregace destiček indukované adenozindifosfátem. Vliv na krevní destičky vymizí v průběhu 2 hodin po ukončení infuze a hemodynamické změny vyvolané epoprostenolem se normalizují během 10 minut od ukončení šedesátiminutové infuze s dávkou v rozmezí 1 až 16 ng/kg/min. Vyšší dávky epoprostenolu (20 ng/kg/min) rozptýlí cirkulující agregáty destiček a až dvojnásobně prodlouží dobu krvácivosti. Epoprostenol zesiluje antikoagulační aktivitu heparinu asi o 50 %, pravděpodobně snížením uvolňování faktoru neutralizujícího heparin. Primární nebo sekundární plicní hypertenze Nitrožilní infuze přípravku Flolan trvající až 15 minut vyvolají zvýšení hodnot srdečního indexu (cardiac index - CI), tepového objemu (stroke volume - SV), pokles plicní cévní rezistence (pulmonary vascular resistance - PVR), celkové plicní rezistence (total pulmonary resistance - TPR) a středního systémového arteriálního tlaku (systemic arterial pressure – SAPm), a to v závislosti na dávce. Vliv přípravku Flolan na střední tlak v plicnici (pulmonary artery pressure - PAPm) byl u pacientů s PPH proměnný a nevýznamný. Dlouhodobý hemodynamický účinek po dvanáctitýdenní aplikaci přípravku Flolan byl většinou podobný účinku pozorovanému během akutního podání. U pacientů, jimž byl přípravek Flolan podáván dlouhodobě, byly hodnoty CI, SV a oxygenace arteriální krve zvýšené a hodnoty PAPm, tlaku v pravé síni (right atrial pressure – RAP), TPR a systémového cévního odporu (systemic vascular resistance - SVR) naopak snížené ve srovnání s pacienty, kteří tuto léčbu dlouhodobě nedostávali. 5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Vzhledem k chemické nestabilitě, vysoké účinnosti a krátkému poločasu epoprostenolu nebylo možné určit vhodnou a přesnou metodu ke stanovení epoprostenolu v biologických tekutinách. Distribuce Intravenózně podaný epoprostenol se z krve rychle distribuuje do tkání. Metabolismus Při normálním fyziologickém pH a teplotě se epoprostenol spontánně štěpí na 6-oxo-prostaglandin F1α, přestože do určité míry podléhá i enzymatické degradaci na další produkty.

Po aplikaci epoprostenolu značeného radionuklidem u člověka se podařilo objevit minimálně 16 sloučenin a 10 z nich strukturálně identifikovat. Na rozdíl od celé řady dalších prostaglandinů se epoprostenol nemetabolizuje během průchodu plicní cirkulací. Eliminace Poločas spontánního štěpení na 6-oxo-prostaglandin F1α se u člověka odhaduje na max. 6

minut, může se však pohybovat i v rozmezí 2 až 3 minut, jak dokládají výsledky rychlosti degradace epoprostenolu v lidské krvi in vitro. Po podání epoprostenolu značeného radionuklidem u člověka bylo zjištěno 82 % radioaktivity v moči a 4 % ve stolici.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Kancerogenita/mutagenita Přípravek Flolan se testoval in vitro pomocí Amesova salmonelového testu, testu alkalické eluce k detekci poškození DNA a mikronukleového testu u potkanů po intraperitoneální aplikaci 0, 10, 20 nebo 40 mg/kg v rozdělených dávkách. Žádný z těchto tří testů neprokázal přítomnost známek genotoxicity. Dlouhodobé studie na experimentálních zvířatech, jež by měly potvrdit nebo vyvrátit předpoklad potenciálního kancerogenního účinku epoprostenolu, nebyly provedeny. Reprodukční toxicita Podávání epoprostenolu březím samicím králíků a potkanů neprokázalo žádné známky teratogenicity. V experimentu, při němž se potkaním samcům a samicím podával podkožně epoprostenol v dávkách 0, 10, 30 nebo 100 g/kg/den po dobu 74 nebo 63 dnů, se neprokázal žádný vliv na fertilitu. Ve studiích na potkanech a králících byla sledována všechna stadia reprodukčního cyklu, při nichž se podával přípravek Flolan v dávkách až 100 g/kg/den. Nebylo pozorováno žádné významné ovlivnění říje, fertility, gestace, vrhu, laktace až do doby odstavení mláďat. Ve vrzích vyšetřených prepartálně a postpartálně nebyla zaznamenána žádná známka toxického nebo teratogenního působení na plod a u potomků byly fyzický vývoj, chování i fertilita normální. Farmakologické studie na zvířatech Z farmakokinetické studie vyplynulo, že u králíků je distribuční objem epoprostenolu 1015 ml/kg a clearance 4,27 ml/kg/s. Po intravenózním podání epoprostenolu značeného radionuklidem byly nejvyšší koncentrace pozorovány v játrech, ledvinách a tenkém střevě. Při infuzích podávaných experimentálním zvířatům bylo rovnovážných plazmatických koncentrací epoprostenolu značeného tritiem dosaženo v průběhu 15 minut a tyto koncentrace byly úměrné rychlosti infuze. Hladiny epoprostenolu v tkáních rychle klesají bez známek hromadění nebo dlouhodobé retence některého z metabolitů. Exkrece metabolitů epoprostenolu močí představuje u potkanů 40 % podané dávky a u psů 90 % aplikované dávky; zbývající metabolity se eliminují žlučí. U obou těchto zvířecích druhů překročila kompletní eliminace močí v průběhu 25 hodin od aplikace dávky 95 %. U anestezovaných psů byla prokázána výrazná jaterní clearance, přičemž přibližně 80 % podané dávky bylo odstraněno při prvním průtoku krve tímto orgánem (efekt prvního průchodu, first pass effect). 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Mannitol Glycin Chlorid sodný Hydroxid sodný (k úpravě pH) Voda na injekci.

6.2

Inkompatibility

Přípravek Flolan je nutné rekonstituovat pouze přibaleným sterilním pufrem (rozpouštědlem). Další ředění lze provádět jen doporučenými roztoky (viz bod 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním). Glycinový tlumivý ředicí roztok neobsahuje žádné konzervační látky, a proto by se měla lékovka používat jednorázově a potom by se měla zlikvidovat. Stabilita roztoků přípravku Flolan je podmíněna hodnotami pH. K ředění lyofilizovaného přípravku Flolan by se mělo používat pouze přibalené rozpouštědlo a k dalšímu ředění by se měly použít doporučené infuzní roztoky v uvedeném poměru. V opačném případě hrozí, že se změní pH roztoku. Ředění je třeba provádět těsně před použitím (viz bod 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním). 6.3

Doba použitelnosti

3 roky. Po rozpuštění: 12 hodin při teplotě 25 °C nebo 40 hodin při teplotě mezi 2 až 8 °C. 6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce a lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí a světlem. 6.5

Druh obalu a velikost balení

Flolan 0,5 mg: Jedna lahvička z bezbarvého skla, fluorovaná bromobutylová zátka, modrý Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující prášek a jedna nebo dvě lahvičky z bezbarvého skla, pryžová zátka, Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující rozpouštědlo; plastikový filtr, plastiková lisovaná vložka, krabička. Velikost balení: 1 lahvička á 0,5 mg epoprostenolu + 50 ml rozpouštědla. 1 lahvička á 0,5 mg epoprostenolu + 2 x 50 ml rozpouštědla. Flolan 1,5 mg: Jedna lahvička z bezbarvého skla, fluorovaná bromobutylová zátka, červený Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující prášek a jedna nebo dvě lahvičky z bezbarvého skla, pryžová zátka, Al pertl, plastikový uzávěr, obsahující rozpouštědlo; plastikový filtr, plastiková lisovaná vložka, krabička. Velikost balení: 1 lahvička á 1,5 mg epoprostenolu + 50 ml rozpouštědla. 1 lahvička á 1,5 mg epoprostenolu + 2 x 50 ml rozpouštědla. 6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Zvláštní pozornost je třeba věnovat přípravě infuze a výpočtu její rychlosti. Je třeba přesně dodržet dále uvedený postup.

Ředění přípravku Flolan je třeba provádět těsně před klinickým použitím a za aseptických podmínek. Hemodialýza Balení vhodné k použití při hemodialýze obsahuje 500 g lyofilizovaného epoprostenolu a 50 ml rozpouštědla. Rekonstituce (rozpuštění): 1. Používejte pouze rozpouštědlo k tomu určené. 2. Asi 10 ml rozpouštědla natáhněte do sterilní injekční stříkačky a vstříkněte ho do

lahvičky obsahující 0,5 mg lyofilizovaného epoprostenolu. Jemně třepejte lahvičkou, dokud se prášek nerozpustí.

Vzniklý roztok natáhněte do injekční stříkačky, vstříkněte ho do zbývajícího sterilního rozpouštědla a důkladně protřepejte. Získá se koncentrovaný roztok obsahující 10 000 ng/ml epoprostenolu. Pouze tento koncentrovaný roztok je vhodný k dalšímu ředění těsně před použitím. Po rozpuštění 500 g epoprostenolu prášku pro intravenózní infuzi v 50 ml sterilního rozpouštědla bude mít výsledný roztok k injekční aplikaci pH přibližně 10,5 a obsah sodíkových iontů bude přibližně 56 mg. Ředění: Koncentrovaný roztok se před použitím obvykle dále ředí. Lze použít fyziologický roztok (0,9%), pokud poměr objemu fyziologického roztoku a objemu koncentrovaného roztoku nebude vyšší než 6:1 (např. 50 ml koncentrovaného roztoku se zředí přidáním maximálně 300 ml fyziologického roztoku). Ostatní obvykle používané roztoky k parenterální aplikaci nejsou pro ředění koncentrovaného roztoku vhodné, neboť se s nimi nedosáhne požadované hodnoty pH. Roztoky přípravku Flolan jsou při nízkých hodnotách pH méně stabilní. Při ředění koncentrovaného roztoku se postupuje tak, že se roztok natáhne do větší injekční stříkačky. Na stříkačku se nasadí sterilní filtr, který je součástí balení. Koncentrovaný roztok se pod stálým, ale ne příliš velkým tlakem vstříkne do zvoleného infuzního roztoku. K filtraci 50 ml koncentrovaného roztoku obvykle stačí 70 sekund. Vzniklý roztok je třeba důkladně protřepat. Filtrační jednotku lze použít pouze jednou, potom je nutné ji zlikvidovat. Pokud se při rekonstituci a ředění dodrží popsaný postup, budou mít infuzní roztoky přípravku Flolan hodnotu pH kolem 10 a zachovají si 90 % své původní účinnosti po dobu přibližně 12 hodin při teplotě 25 °C. Výpočet rychlosti infuze: Rychlost infuze (objem roztoku v mililitrech aplikovaný za jednu minutu nebo za jednu hodinu) se vypočítá podle následující rovnice:

dávka (ng/kg/min) x tělesná hmotnost (kg)

rychlost infuze (ml/min) = ------------------------------------------------------ koncentrace roztoku (ng/ml) rychlost infuze (ml/h) = rychlost infuze (ml/min) x 60

Příklady rychlosti infuze: Při hemodialýze lze přípravek Flolan podávat v koncentrovaném roztoku (a) a/nebo v naředěné podobě (b). a)

Použití koncentrovaného roztoku, tj. 10 000 ng/ml epoprostenolu:

Dávka (ng/kg/min)

Tělesná hmotnost (kg)

30

40

50

60

70

80

90

100

1.

0,18

0,24

0,30

0,36

0,42

0,48

0,54

0,60

2.

0,36

0,48

0,60

0,72

0,84

0,96

1,08

1,20

3.

0,54

0,72

0,90

1,08

1,26

1,44

1,62

1,80

4.

0,72

0,96

1,20

1,44

1,68

1,92

2,16

2,40

5.

0,90

1,20

1,50

1,80

2,10

2,40

2,70

3,00

Rychlost průtoku (ml/h)

b)

Použití naředěného roztoku:

Běžně používané ředění: 10 ml koncentrovaného roztoku a 40 ml fyziologického roztoku (0,9% roztok NaCl). Výsledná koncentrace: 2000 ng/ml epoprostenolu.

Dávka (ng/kg/min)

Tělesná hmotnost (kg)

30

40

50

60

70

80

90

100

1.

0,90

1,20

1,50

1,80

2,10

2,40

2,70

3,00

2.

1,80

2,40

3,00

3,60

4,20

4,80

5,40

6,00

3.

2,70

3,60

4,50

5,40

6,30

7,20

8,10

9,00

4.

3,60

4,80

6,00

7,20

8,40

9,60

10,80

12,00

5.

4,50

6,00

7,50

9,00

10,50

12,00

13,50

15,00

Rychlost průtoku (ml/h)

Primární nebo sekundární plicní hypertenze K léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze jsou k dispozici následující balení:

Jedna lahvička obsahující sterilní lyofilizovaný epoprostenol v množství odpovídajícím 500 g epoprostenolu, a jedna nebo dvě lahvičky o obsahu 50 ml se sterilním glycinovým tlumivým roztokem (rozpouštědlem) a filtrační jednotka.

Jedna lahvička obsahující sterilní lyofilizovaný epoprostenol v množství odpovídajícím 1,5 mg epoprostenolu, a jedna nebo dvě lahvičky o obsahu 50 ml se sterilním glycinovým tlumivým roztokem (rozpouštědlem) a filtrační jednotka.

Při dlouhodobé terapii přípravkem Flolan lze výslednou koncentraci roztoku zvýšit přidáním dalších 500 g nebo 1,5 mg epoprostenolu. Ke zvýšení výsledné koncentrace roztoku lze použít pouze lahvičky se stejným množstvím farmaka, jaké bylo v lahvičkách úvodního balení. Rekonstituce (rozpuštění):

Je třeba postupovat podle pokynů k hemodialýze. Jestliže se balení obsahující 1,5 mg epoprostenolu rekonstituuje s 50 ml sterilního rozpouštědla, bude výsledná koncentrace 30 000 ng/ml. Ředění: Při léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze lze přípravek Flolan použít ve formě koncentrovaného roztoku nebo v ředěné podobě. K dalšímu ředění přípravku Flolan lze použít pouze sterilní rozpouštědlo dodávané spolu s přípravkem. Pokud se má přípravek Flolan aplikovat pacientům s primární nebo sekundární plicní hypertenzí, nesmí se použít fyziologický roztok. U pacientů s primární nebo sekundární plicní hypertenzí se přípravek Flolan nesmí podávat s jinými parenterálními roztoky ani léčivými přípravky. Koncentrovaný roztok se ředí tak, že se natáhne do velké injekční stříkačky, na ni se nasadí sterilní filtr. Koncentrovaný roztok se při stálém, ale ne příliš velkém tlaku vstříkne do sterilního rozpouštědla. K filtraci 50 ml koncentrovaného roztoku obvykle stačí 70 sekund. Roztok se musí důkladně protřepat. Filtrační jednotku lze použít pouze jednou a pak se musí zlikvidovat. K léčbě primární nebo sekundární plicní hypertenze se obvykle používají následující koncentrace:

15 000 ng/ml, tj. 1,5 mg epoprostenolu, rekonstituovaného a zředěného do celkového objemu 100 ml ve sterilním ředícím roztoku

10 000 ng/ml, tj. epoprostenol ze dvou lahviček po 500 g, rekonstituovaný a zředěný do celkového objemu 100 ml,

5 000 ng/ml, tj. epoprostenol z jedné lahvičky obsahující 500 g, rekonstituovaný a zředěný do celkového objemu 100 ml.

Výpočet rychlosti infuze Rychlost infuze lze vypočítat ze schématu pro aplikaci v rámci hemodialýzy. Dále jsou uvedeny některé koncentrace běžně používané u pacientů s primární nebo sekundární plicní hypertenzí. Rychlost infuze při koncentraci 15 000 ng/ml:

Dávka (ng/kg/min)

Tělesná hmotnost (kg)

30

40

50

60

70

80

90

100

4

1,0

1,1

1,3

1,4

1,6

6

1,0

1,2

1,4

1,7

1,9

2,2

2,4

8

1,0

1,3

1,6

1,9

2,2

2,6

2,9

3,2

10

1,2

1,6

2,0

2,4

2,8

3,2

3,6

4,0

12

1,4

1,9

2,4

2,9

3,4

3,8

4,3

4,8

14

1,7

2,2

2,8

3,4

3,9

4,5

5,0

5,6

16

1,9

2,6

3,2

3,8

4,5

5,1

5,8

6,4

Rychlost průtoku (ml/h)

Rychlost infuze při koncentraci 5000 ng/ml:

Dávka (ng/kg/min)

Tělesná hmotnost (kg)

10

20

30

40

50

60

70

80

90

100

2

1,0

1,2

1,4

1,7

1,9

2,2

2,4

4

1,0

1,4

1,9

2,4

2,9

3,4

3,8

4,3

4,8

6

1,4

2,2

2,9

3,6

4,3

5,0

5,8

6,5

7,2

8

1,0 1,9

2,9

3,8

4,8

5,8

6,7

7,7

8,6

9,6

10

1,2 2,4

3,6

4,8

6,0

7,2

8,4

9,6

10,8

12,0

12

1,4 2,9

4,3

5,8

7,2

8,6

10,1

11,5

13,0

14,4

14

1,7 3,4

5,0

6,7

8,4

10,1

11,8

13,4

15,1

16,8

16

1,9 3,8

5,8

7,7

9.6

11,5

13,4

15,4

17,3

19,2

Rychlost průtoku (ml/h)

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie. 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Flolan 0,5 mg – 83/383/01-C Flolan 1,5 mg – 83/384/01-C 9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.12.2001 / 4.4.2007 10.

DATUM REVIZE TEXTU

18.4.2012


nahoru

Informace na obalu

Stránka 1 z 2

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Flolan 1,5 mg Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem Epoprostenolum natricum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Obsah lahvičky s lyofilizovaným práškem: Léčivá látka: Epoprostenolum natricum 1,593 mg, což odpovídá 1,5 mg epoprostenolum v jedné lahvičce 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsah lahvičky s lyofilizovaným práškem: Pomocné látky: Mannitol, glycin, chlorid sodný, hydroxid sodný (k úpravě pH) Obsah lahvičky s rozpouštědlem: Glycin, chlorid sodný, hydroxid sodný (k úpravě pH), voda na injekci 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Balení obsahuje: 1 lahvičku s lyofilizovaným práškem 1 lahvičku s rozpouštědlem 1 filtrační jednotku Balení obsahuje: 1 lahvičku s lyofilizovaným práškem 2 lahvičky s rozpouštědlem 1 filtrační jednotku 5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Stránka 2 z 2

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce a lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí a světlem. 10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH

PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci: The Wellcome Foundation Ltd., Greenford, Middlesex, Velká Británie 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Registrační číslo: 83/384/01-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže: Flolan Rozpouštědlo 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Rekonstituovat pouze přiloženým rozpouštědlem! Informace o uchovávání rekonstituovaného roztoku a přesné informace o způsobu podání – viz příbalová informace. 16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se - odůvodnění přijato

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.